mypaint v2.0.0-alpha.12-33-gd8e7364 - en to pt_BR translation catalogue (713 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
pt_BR: Ação

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
pt_BR: Combinação de teclas

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
pt_BR: Editar Tecla para '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
pt_BR: Ação:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
pt_BR: Caminho:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
pt_BR: Tecla:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
pt_BR: Pressione as teclas para modificar esta atribuição

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
pt_BR: Ação Desconhecida

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
pt_BR: <b>{accel} já está em uso por '{action}'. A atribuição existente será substituída.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
pt_BR: Abrir Pasta “{folder_basename}”…

en: No backups were found in the cache.
pt_BR: Não foram encontrados backups no cache.

en: No Available Backups
pt_BR: Sem Backups Disponíveis

en: Open the Cache Folder…
pt_BR: Abrir a Pasta de Cache…

en: Backup Recovery Failed
pt_BR: Falha na Recuperação do Backup

en: Open the Backup’s Folder…
pt_BR: Abrir a Pasta de Backup…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
pt_BR: Arquivo recuperado de {iso_datetime}.ora

en: Background
pt_BR: Fundo

en: Save as Default
pt_BR: Salvar como Padrão

en: Pattern
pt_BR: Textura

en: Color
pt_BR: Cor

en: Add color to Patterns
pt_BR: Adicionar cor às Texturas

en: One or more backgrounds could not be loaded
pt_BR: Uma ou mais imagens de fundo não puderam ser carregadas

en: Error loading backgrounds
pt_BR: Erro ao carregar imagens de fundo

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
pt_BR: Favor remover os arquivos que não puderam ser carregados, ou verifique a sua instalação de libgdkpixbuf.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
pt_BR: Gdk-pixbuf não pôde carregar "{filename}", e deu a mensagem "{error}"

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
pt_BR: {filename} tem tamanho zero (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
pt_BR: Editor de Configurações de Pincel

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
pt_BR: Sobre

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
pt_BR: Básico

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
pt_BR: Opacidade

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
pt_BR: Pincelada

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
pt_BR: Borrar

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
pt_BR: Velocidade

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Directional Offsets
pt_BR: Deslocamentos Direcionais

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
pt_BR: Acompanhamento

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
pt_BR: Traço

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
pt_BR: Cor

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
pt_BR: Personalizado

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
pt_BR: Nenhum pincel selecionado, favor usar "Adicionar Como Novo".

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
pt_BR: Nenhum pincel selecionado!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
pt_BR: Renomear Pincel

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
pt_BR: Um pincel com este nome já existe!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
pt_BR: Nenhum pincel selecionado!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
pt_BR: Realmente excluir o pincel “{brush_name}” do disco?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
pt_BR: (Pincel sem nome)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
pt_BR: {brush_name} [não salvo]

en: Brush Icon
pt_BR: Ícone do Pincel

en: Brush Icon (editing)
pt_BR: Ícone do Pincel (edição)

en: No brush selected
pt_BR: Nenhum pincel selecionado

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
pt_BR: <b>%s</b>
    <small>Selecione um pincel válido primeiro</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
pt_BR: <b>%s</b> <i>(modificado)</i>
    <small>Mudanças ainda não salvas</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
pt_BR: <b>%s</b> (edição)
    <small>Pinte com qualquer pincel ou cor</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
pt_BR: <b>%s</b>
    <small>Clique em ‘Editar’ para fazer alterações no ícone</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
pt_BR: Editar

en: Begin editing this preview icon
pt_BR: Começar a editar este ícone de pré-visualização

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
pt_BR: Reverter

en: Discard changes, and cancel editing
pt_BR: Descartar as alterações, e cancelar a edição

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Clear the preview icon
pt_BR: Limpar o ícone de pré-visualização

note: TRANSLATORS: set the brush icon to a built-in default
en: Auto
pt_BR: Automático

en: Use the default icon
pt_BR: Utilizar o ícone padrão

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save this preview icon, and finish editing
pt_BR: Salvar este ícone de pré-visualização, e terminar a edição

en: Lost & Found
pt_BR: Achados e Perdidos

en: Deleted
pt_BR: Excluído

en: Favorites
pt_BR: Favoritos

en: Ink
pt_BR: Tinta

en: Classic
pt_BR: Clássico

en: Set#1
pt_BR: Conjunto Nº1

en: Set#2
pt_BR: Conjunto Nº2

en: Set#3
pt_BR: Conjunto Nº3

en: Set#4
pt_BR: Conjunto Nº4

en: Set#5
pt_BR: Conjunto Nº5

en: New
pt_BR: Novo

[ctx: brushpack import failure messages]
en: No file named “{order_conf_file}”. This is not a brushpack.
pt_BR: Nenhum arquivo chamado “{order_conf_file}”. Isso não é um brushpack.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” is listed in “{order_conf_file}”, but it does not exist in the zipfile.
pt_BR: O pincel “{brush_name}” está listado em “{order_conf_file}”, mas não existe no arquivo .zip.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” exists in the zipfile, but it is not listed in “{order_conf_file}”.
pt_BR: O pincel “{brush_name}” existe no aquivo .zip, mas não está listado em “{order_conf_file}”.

en: Unknown Brush
pt_BR: Pincel Desconhecido

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Group
pt_BR: Remover do Grupo

[ctx: brush group: context menu: remove from group]
en: Really remove brush “{brush_name}” from group “{group_name}”?
pt_BR: Realmente excluir o pincel “{brush_name}” do grupo “{group_name}”?

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
pt_BR[0]: %d pincel
pt_BR[1]: %d pincéis

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
pt_BR: Grupo “{group_name}”

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
pt_BR: Renomear Grupo

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
pt_BR: Exportar como Pacote de Pincéis Zipado

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
pt_BR: Excluir Grupo

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
pt_BR: Renomear Grupo

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
pt_BR: Um grupo com este nome já existe!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
pt_BR: Realmente excluir grupo “{group_name}”?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
pt_BR: Não foi possível excluir o grupo “{group_name}”.
    Alguns grupos especiais não podem ser excluídos.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
pt_BR: Exportar Pincéis

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
pt_BR: Pacote de pincéis do MyPaint (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
pt_BR: Novo Grupo…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
pt_BR: Importar Pincéis…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
pt_BR: Obter Mais Pincéis…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
pt_BR: Criar Grupo

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
pt_BR: Botão

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
pt_BR: Botão

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
pt_BR: Botão pressionado

en: Add a new binding
pt_BR: Adicionar uma nova associação

en: Remove the current binding
pt_BR: Remover a associação atual

en: Edit binding for '%s'
pt_BR: Editar associação para '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
pt_BR: Botão pressionado:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
pt_BR: Mantenha as teclas modificadoras pressionadas, e pressione um botão sobre este texto para definir uma nova associação.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
pt_BR: {button} não pode ser vinculado sem teclas modificadoras (é fixo, desculpe)

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
pt_BR: {button_combination} já está associado à ação '{action_name}'

en: Pick Color
pt_BR: Selecionar Cor

en: Set the color used for painting
pt_BR: Selecionar a cor usada para pintura

en: Set the color Chroma used for painting
pt_BR: Selecionar a cor usada para pintura

en: Color details
pt_BR: Detalhes da cor

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
pt_BR: Cor do pincel atual, e a cor usada mais recentemente para a pintura

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
pt_BR: Máscara de Gama Ativa

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
pt_BR: Limite sua paleta à tons específicos usando uma máscara de gama.

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
pt_BR: Matiz HCY e intensidade.

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
pt_BR: Editor de máscara de gama. Clique no meio para criar ou manipular formas, ou gire a máscara usando as bordas do disco.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
pt_BR: Tríade Atmosférica

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Moody and subjective, defined by one dominant primary and two primaries which are less intense.
pt_BR: Subjetiva e com forte tom, definida por uma cor primária dominante e duas primárias que são menos intensas.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Shifted Triad
pt_BR: Tríade Deslocada

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
pt_BR: Com mais peso em direção à cor dominante.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
pt_BR: Complementar

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
pt_BR: Opostos contrastantes, balanceados por neutras centrais entre eles na roda de cores.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
pt_BR: Tom e Destaque

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: One main range of colors, with a complementary accent for variation and highlights.
pt_BR: Uma faixa principal de cores, com um destaque complementar para variação e realces.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
pt_BR: Complementares Divididas

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Two analogous colors and a complement to them, with no secondary colors between them.
pt_BR: Duas cores análogas e um complemento para elas, sem cores secundárias entre elas.

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
pt_BR: Nova máscara de gama a partir do modelo

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
pt_BR: Editor de Máscaras de Gama

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
pt_BR: Ativo

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
pt_BR: Ajuda…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
pt_BR: Criar máscara a partir de modelo.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
pt_BR: Carregar máscara a partir de um arquivo de paleta do GIMP.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
pt_BR: Salvar máscara para um arquivo de paleta do GIMP.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
pt_BR: Apagar a máscara.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
pt_BR: Abre a ajuda on-line para este diálogo em um navegador web.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
pt_BR: Salvar Máscara como uma Paleta do GIMP

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
pt_BR: Carregar Máscara a partir de um arquivo de Paleta do GIMP

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
pt_BR: Definir máscara de gama.

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
pt_BR: Roda HCY

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: description for tooltips etc.]
en: Set the color using cylindrical hue/chroma/luma space. The circular slices are equiluminant.
pt_BR: Selecionar a cor usando o espaço cilíndrico matiz/pureza/luminosidade. As fatias circulares são de mesma luminosidade.

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
pt_BR: Matiz HSV

en: HSV Saturation
pt_BR: Saturação HSV

en: HSV Value
pt_BR: Valor HSV

en: HSV Saturation and Value
pt_BR: Saturação e Valor HSV

en: HSV Hue and Value
pt_BR: Matiz e Valor HSV

en: HSV Hue and Saturation
pt_BR: Matiz e Saturação HSV

en: Rotate cube (show different axes)
pt_BR: Rodar cubo (exibir eixos diferentes)

en: HSV Cube
pt_BR: Cubo HSV

en: An HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
pt_BR: Um cubo HSV que pode ser rodado para exibir diferentes fatias planares.

en: HSV Square
pt_BR: Quadrado HSV

en: An HSV Square which can be rotated to show different hues.
pt_BR: Um quadrado HSV que pode ser rodado para exibir diferentes matizes.

en: HSV Wheel
pt_BR: Roda HSV

en: Saturation and Value color changer.
pt_BR: Seletor de cores por Saturação e Valor.

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
pt_BR: Propriedades da paleta

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
pt_BR: Paleta

[ctx: palette panel tab tooltip description]
en: Set the color from a loadable, editable palette.
pt_BR: Selecionar a cor de uma paleta que seja carregável e editável.

[ctx: palette editor dialog: palette name entry]
en: Untitled Palette
pt_BR: Camada Sem Título

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
pt_BR: Editor de Paleta

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
pt_BR: Carregar a partir de um arquivo de paleta do GIMP

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
pt_BR: Salvar para um arquivo de paleta do GIMP

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Add a new empty swatch
pt_BR: Adicionar uma nova amostra de cor vazia

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
pt_BR: Remover a amostra de cor atual

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
pt_BR: Remover todas as amostras de cores

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
pt_BR: Título:

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
pt_BR: Nome ou descrição para esta paleta

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
pt_BR: Colunas:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
pt_BR: Número de colunas

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
pt_BR: Nome da cor:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
pt_BR: Nome da cor atual

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
pt_BR: Entrada de paleta vazia

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
pt_BR: Carregar paleta

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
pt_BR: Salvar paleta

[ctx: palette view]
en: Color swatch palette.
    Drop colors here,
    drag them to organize.
pt_BR: Paleta de cores.
    Solte cores aqui e 
    arraste-as para organizá-las.

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
pt_BR: Entrada de paleta vazia (arraste uma cor para cá)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Add Empty Slot
pt_BR: Adicionar Entrada Vazia

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
pt_BR: Inserir Linha

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
pt_BR: Inserir Coluna

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (RGB)
pt_BR: Preencher Lacuna (RGB)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HCY)
pt_BR: Preencher Lacuna (HCY)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HSV)
pt_BR: Preencher Lacuna (HSV)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
pt_BR: Arquivo de paleta do GIMP (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
pt_BR: Todos os arquivos (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
pt_BR: Arquivo de paleta do GIMP (*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
pt_BR: Todos os arquivos (*)

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
pt_BR: Controles deslizantes de componentes

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
pt_BR: Ajustar componentes individuais da cor.

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
pt_BR: Vermelho RGB

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
pt_BR: Verde RGB

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
pt_BR: Azul RGB

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
pt_BR: Matiz HSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
pt_BR: Saturação HSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
pt_BR: Valor HSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
pt_BR: Matiz HCY

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Chroma
pt_BR: Pureza HCY

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Luma (Y')
pt_BR: Luminosidade HCY (Y')

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Liquid Wash
pt_BR: Paleta Líquida

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using a liquid-like wash of nearby colors.
pt_BR: Mude a cor usando uma paleta líquida de cores próximas.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Concentric Rings
pt_BR: Anéis Concêntricos

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
pt_BR: Seletor de cor usando anéis concêntricos HSV.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Crossed Bowl
pt_BR: Paleta Cruzada

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
pt_BR: Mude a cor HSV usando uma paleta radial atravessada pela cor.

[ctx: File Load Compat Options]
en: Based on file
pt_BR: Baseado no arquivo

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: This refers to a version of MyPaint like 1.0, 1.1, 1.2 etc
en: 1.x
pt_BR: Referente uma versão do MyPaint como 1.0, 1.1, 1.2 etc.

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: This refers to a version of MyPaint like 1.0, 1.1, 1.2 etc
en: 2.x
pt_BR: Referente a uma versão do MyPaint como 1.0, 1.1, 1.2 etc.

[ctx: file compatibility question]
en: Do you want to open this file anyway?
pt_BR: Gostaria de abrir este arquivo assim mesmo?

[ctx: Version compat warning toggle]
en: Don't show this warning again
pt_BR: Não mostrar esse aviso de novo

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 1.x mode
pt_BR: Sempre abrir no modo 1.x

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 2.x mode
pt_BR: Sempre abrir no modo 2.x

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Open in 1.x mode unless file contains pigment layers
pt_BR: Abrir no modo 1.x a menos que o arquivo contenha camadas de pigmento

[ctx: File Load Compat Options]
note: TRANSLATORS: This is a label for a dropdown menu in the TRANSLATORS: file chooser dialog when loading .ora files.
en: Compatibility mode:
pt_BR: Modo de Compatibilidade:

[ctx: prefs: device's type label]
en: Cursor/puck
pt_BR: Cursor

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
pt_BR: Borracha

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
pt_BR: Teclado

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
pt_BR: Caneta

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
pt_BR: Tela Sensível Ao Toque

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
pt_BR: Tarefas

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Non-painting tasks
pt_BR: Funções não-pintura

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
pt_BR: Apenas navegação

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
pt_BR: Deslocar

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
pt_BR: Dispositivo

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
pt_BR: Eixos

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column shows type labels ("Touchscreen", "Pen" etc.)
en: Type
pt_BR: Tipo

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
pt_BR: Use para…

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
pt_BR: Move…

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
pt_BR: Nome

en: Overwrite brush?
pt_BR: Sobrescrever pincel?

en: Replace
pt_BR: Substituir

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Replace all
pt_BR: Substituir Todos

en: Rename all
pt_BR: Renomear Todos

en: Imported brush
pt_BR: Pincel importado

en: Existing brush
pt_BR: Pincel existente

en: Overwrite brush group?
pt_BR: Sobrescrever grupo de pincéis?

en: Import brush package?
pt_BR: Importar pacote de pincéis?

en: Load brush settings from shortcut slot %d
pt_BR: Carregar configurações do pincel pelo atalho %d

en: Store brush settings in shortcut slot %d
pt_BR: Guardar as configurações do pincel no atalho %d

en: Restore Brush %d
pt_BR: Restaurar Pincel %d

en: Save to Brush %d
pt_BR: Salvar para Pincel %d

en: Undo %s
pt_BR: Desfazer %s

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Redo %s
pt_BR: Refazer %s

en: Redo
pt_BR: Refazer

note: TRANSLATORS: Statusbar message explaining button and modifier TRANSLATORS: combinations used to access modes/tools/actions. TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <list>"
en: {button_combination} is {resultant_action}
pt_BR: {button_combination} é {resultant_action}

note: TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <separated-list>" TRANSLATORS: Action names may contain coordinating conjunctions such TRANSLATORS: as the English "and", so use appropriate punctuation or TRANSLATORS: wording for the separator. Also a little more spacing TRANSLATORS: than normal lo
en: With {modifiers} held down:  {button_actions}.
pt_BR: Com {modifiers} pressionados:  {button_actions}.

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Empty document, nothing copied.
pt_BR: Documento vazio, nada copiado.

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Copied layer as {w}×{h} image.
pt_BR: Camada copiada como imagem {w}x{h}.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Nothing on clipboard.
pt_BR: Nada na Área de Transferência.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Clipboard does not contain an image.
pt_BR: A Área de Transferência não possui uma imagem.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Cannot paste into this type of layer.
pt_BR: Não pode colar nesse tipo de camada.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Pasted {w}×{h} image.
pt_BR: Imagem {w}×{h} colada.

[ctx: Statusbar message: vacuum document]
en: Vacuum: discarded {removed} of {total} tiles.
pt_BR: Vacuum: Descartado(s) {removed} do total de {total} tile(s).

[ctx: Open dragged file confirm dialog: title]
en: Open Dragged File?
pt_BR: Abrir o arquivo arrastado?

[ctx: Open dragged file confirm dialog: continue button]
en: _Open
pt_BR: Abrir

en: Set current color
pt_BR: Selecionar cor atual

en: Leave Fullscreen Mode
pt_BR: Sair do Modo Tela Cheia

en: Leave Fullscreen
pt_BR: Sair do Modo Tela Cheia

en: Enter Fullscreen Mode
pt_BR: Entrar no Modo Tela Cheia

en: Fullscreen
pt_BR: Ir para Tela Cheia

en: Import brush package…
pt_BR: Importar pacote de pincéis…

en: MyPaint brush package (*.zip)
pt_BR: Pacote de pincéis do MyPaint (*.zip)

note: # UI string consts TRANSLATORS: Statusbar message when "Edit in External App" TRANSLATORS: (for a layer) is successfully initiated.
en: Launched {app_name} to edit layer “{layer_name}”
pt_BR: {app_name} aberto para editar a camada “{layer_name}”

note: TRANSLATORS: Statusbar message shown when the app chosen for TRANSLATORS: "Edit in External App" (for a layer) failed to open.
en: Error: failed to launch {app_name} to edit layer “{layer_name}”
pt_BR: Erro: falha ao abrir {app_name} para editar a camada “{layer_name}”

note: TRANSLATORS: Statusbar message for when an "Edit in External App" TRANSLATORS: operation is cancelled by the user before it starts.
en: Editing cancelled. You can still edit “{layer_name}” from the Layers menu.
pt_BR: Edição cancelada. Você ainda pode editar “{layer_name}” no menu Camadas.

note: TRANSLATORS: This is a statusbar message shown when TRANSLATORS:  a layer is updated from an external edit
en: Updated layer “{layer_name}” with external edits
pt_BR: Camada “{layer_name}” atualizada com edições externas

[ctx: Edit in External App (statusbar message)]
en: Failed to update layer with external edits from “{file_basename}”.
pt_BR: Erro ao atualizar camada com edições externas de "{file_basename}".

en: MyPaint needs to edit a file of type “{type_name}” ({content_type}). What application should it use?
pt_BR: O MyPaint precisa editar um arquivo do tipo “{type_name}” ({content_type}). Que programa ele deve usar?

en: What application should MyPaint use for editing files of type “{type_name}” ({content_type})?
pt_BR: Qual programa o MyPaint deve utilizar para edição de arquivos do tipo “{type_name}” ({content_type})?

en: Open With…
pt_BR: Abrir Com…

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: no description
pt_BR: sem descrição

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Importing layers from {files_summary}…
pt_BR: Importando camadas de {files_summary}…

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not import layers from {files_summary}.
pt_BR: Não foi possível importar camadas de {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Save failed
pt_BR: Não foi possível salvar

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Export failed
pt_BR: Não foi possível exportar

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Import Layers failed
pt_BR: Não foi possível importar camadas

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Open failed
pt_BR: Não foi possível abrir

[ctx: Document I/O: success]
en: Imported layers from {files_summary}.
pt_BR: Camadas importadas de {files_summary}.

note: TRANSLATORS: formatting for {files_summary} for multiple files. TRANSLATORS: corresponding msgid for single files: "“{basename}”"
en: {n} file | {n} files
pt_BR[0]: {n} arquivo
pt_BR[1]: {n} arquivos

[ctx: Destructive action confirm dialog: cancel button]
en: _Cancel
pt_BR: Cancelar

[ctx: Destructive action confirm dialog: fallback continue button (normally overridden)]
en: Co_ntinue
pt_BR: Co_tinuar

[ctx: File→New: confirm dialog: title question]
en: New Canvas?
pt_BR: Nova Tela?

en: Opacity:
pt_BR: Opacidade:

en: Reset
pt_BR: Restaurar

en: Edit Frame
pt_BR: Editar Moldura

en: Adjust the document frame
pt_BR: Ajustar a moldura do documento

en: Frame Size
pt_BR: Tamanho da Moldura

en: Height:
pt_BR: Altura:

en: Width:
pt_BR: Largura:

en: Resolution:
pt_BR: Resolução:

en: DPI
pt_BR: PPP

en: Dots Per Inch (really Pixels Per Inch)
pt_BR: Pontos Por Polegada (realmente Pixels Por Polegada)

en: Color:
pt_BR: Cor:

en: Frame Color
pt_BR: Cor da Moldura

en: <b>Frame dimensions</b>
pt_BR: <b>Dimensões da moldura</b>

en: <b>Pixel density</b>
pt_BR: <b>Densidade do pixel</b>

en: Set Frame to Layer
pt_BR: Definir Moldura para Camada

en: Set frame to the extents of the current layer
pt_BR: Definir moldura para o tamanho da camada atual

en: Set Frame to Document
pt_BR: Definir Moldura para o tamanho do Documento

en: Set frame to the combination of all layers
pt_BR: Definir moldura para a combinação de todas as camadas

en: Trim Layer to Frame
pt_BR: Cortar Camada para Moldura

en: Trim parts of the current layer which lie outside the frame
pt_BR: Cortar partes da camada atual que estão fora da moldura

en: Enabled
pt_BR: Ativada

en: inch
pt_BR: polegada

en: Freehand Drawing
pt_BR: Desenho à Mão Livre

en: Paint free-form brush strokes
pt_BR: Pintar pinceladas de forma livre

note: TRANSLATORS: Short alias for "Slow position tracking". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Smooth:
pt_BR: Suavização:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
pt_BR: Pressão:

en: Bug Detected
pt_BR: Bug Detectado

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
pt_BR: <big><b>Um erro de programação foi detectado.</b></big>

en: You may be able to ignore this error and carry on working, but you should probably save your work soon.
    
    Please tell the developers about this using the issue tracker if no-one else has reported it yet.
pt_BR: Você pode ignorar este erro e continuar a trabalhar, mas você provavelmente deve salvar seu trabalho.
    
    Por favor, informe os desenvolvedores sobre isso usando o rastreador de problemas, se mais ninguém relatou ainda.

en: Search Tracker…
pt_BR: Pesquisar Rastreador…

note: only development and prereleases
en: Report…
pt_BR: Reportar…

en: Ignore Error
pt_BR: Ignorar Erro

en: Quit MyPaint
pt_BR: Sair do MyPaint

en: Details…
pt_BR: Detalhes…

en: Exception while analyzing the exception.
pt_BR: Exceção ao analisar a exceção.

note: TRANSLATORS: Crash report template for github, preceding a traceback. TRANSLATORS: Please ask users kindly to supply at least an English TRANSLATORS: title if they are able.
en:             #### Description
    
                Give this report a short descriptive title.
                Use something like
                "[feature-that-broke]: [what-went-wrong]"
                for the title, if you can.
                Then please replace this text
                with a longer description of the bug.
                Screenshots or videos are great, too!
    
                #### Steps to reproduce
    
                Please tell us what you were doing
                when the error message popped up.
                If you can provide step-by-step instructions
                on how to reproduce the bug,
                that's even better.
    
                #### Traceback
pt_BR:             #### Descrição
    
                Dê a este relatório um título descritivo curto.
                Use algo como
                "[recurso-que-travou]: [o-que-deu-errado]"
                para o título, se você puder em inglês por gentileza.
                Então substitua este texto
                com uma descrição mais longa.
                Capturas de tela ou vídeos são bem vindos!
    
                #### Passos para reproduzir o problema
    
                Por favor nos diga o que você estava fazendo
                quando a mensagem de erro apareceu.
                Se você puder prover instruções passo-a-passo
                de como reproduzir o problema,
                é ainda melhor.
    
                #### Traceback

en: Inking
pt_BR: Finalização

en: Draw, and then adjust smooth lines
pt_BR: Desenhe, e depois suavize as linhas ajustando-as

en: Input Device Test
pt_BR: Teste de Dispositivo de Entrada

en: (no pressure)
pt_BR: (sem pressão)

en: (no tilt)
pt_BR: (sem inclinação)

en: Tilt:
pt_BR: Inclinação:

en: (no device)
pt_BR: (sem dispositivo)

en: Device:
pt_BR: Dispositivo:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
pt_BR: Mover Camada

en: Move the current layer
pt_BR: Mover a camada atual

note: Visibility flag column
en: Visible
pt_BR: Visível

en: Layers
pt_BR: Camadas

en: Arrange layers and assign effects
pt_BR: Organizar camadas e aplicar efeitos

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
pt_BR: Opacidade da camada: %d%%

note: TRANSLATORS: status bar messages for drag, without/with modifiers
en: Move layer in stack…
pt_BR: Reordenar Camada na Pilha…

en: Move layer in stack (dropping into a regular layer will create a new group)
pt_BR: Mover camada na pilha (deixando-a em uma camada retangular criará um novo grupo)

en: Layer
pt_BR: Camada

en: Entrance Pressure
pt_BR: Pressão à Entrada

en: Stroke entrance pressure for line tools
pt_BR: Pressão à entrada do traço para ferramentas de linha

en: Midpoint Pressure
pt_BR: Pressão ao Meio

en: Mid-Stroke pressure for line tools
pt_BR: Pressão ao meio do traço para ferramentas de linha

en: Exit Pressure
pt_BR: Pressão à Saída

en: Stroke exit pressure for line tools
pt_BR: Pressão à saída do traço para ferramentas de linha

en: Head
pt_BR: Cabeça

en: Stroke lead-in end
pt_BR: Traçado indo para o final

en: Tail
pt_BR: Cauda

en: Stroke trail-off beginning
pt_BR: Traçado saindo do começo

en: Pressure variation…
pt_BR: Variação de pressão…

en: Lines and Curves
pt_BR: Linhas e Curvas

note: TRANSLATORS: users should never see this message
en: Generic line/curve mode
pt_BR: Linha genérica/movo curvo

en: Draw straight lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
pt_BR: Desenhar linhas retas; Shift adiciona curvas, Ctrl trava o ângulo

en: Connected Lines
pt_BR: Linhas Conectadas

en: Draw a sequence of lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
pt_BR: Desenha uma sequência de linhas; Shift adiciona curvas, Ctrl restringe o ângulo

en: Ellipses and Circles
pt_BR: Elipses e Círculos

en: Draw ellipses; Shift rotates, Ctrl constrains ratio/angle
pt_BR: Desenha elipses; Shift rotaciona, Ctrl restringe a proporção/ângulo

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
pt_BR: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold e o Time de Desenvolvimento do MyPaint

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
pt_BR: Este programa é Software Livre; você pode redistribui-lo e/ou modifica-lo sob os termos da Licença Pública Geral GNU conforme publicada pela Free Software Foundation; seja a versão 2 da Licença, ou (a seu critério) qualquer versão posterior.
    
    Este programa é distribuído na esperança de que será útil, mas SEM NENHUMA GARANTIA. Veja o arquivo COPYING para mais detalhes.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
pt_BR: programação

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
pt_BR: portabilidade

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
pt_BR: gerenciamento de projetos

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
pt_BR: pincéis

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
pt_BR: texturas

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
pt_BR: ícones de ferramentas

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
pt_BR: ícone da área de trabalho

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
pt_BR: paletas

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
pt_BR: documentação

[ctx: About dialog: credits: tasks: user support]
en: support
pt_BR: suporte

[ctx: About dialog: credits: tasks: outreach (social media, ads?)]
en: outreach
pt_BR: divulgar

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
pt_BR: comunidade

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
pt_BR: Tamanho:

note: TRANSLATORS:"Brush opacity" for the options panel. Short.
en: Opaque:
pt_BR: Opacidade:

note: TRANSLATORS:"Brush hardness/sharpness" for the options panel. Short.
en: Sharp:
pt_BR: Duro:

note: TRANSLATORS:"Additional pressure gain" for the options panel. Short.
en: Gain:
pt_BR: Ganho:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
pt_BR: Opções de Ferramentas

[ctx: options panel: tab tooltip: description]
en: Specialized settings for the current editing tool
pt_BR: Configurações específicas para a ferramenta de edição atual

[ctx: options panel: body]
en: <i>No options available</i>
pt_BR: <i>Não há opções disponíveis</i>

en: Zoom: %.01f%%
pt_BR: Ampliação: %.01f%%

[ctx: context picker: statusbar text during grab]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer…
pt_BR: Escolha as configurações pincelada, cor do traço, e camada…

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
pt_BR: Escolha a cor…

en: Preferences
pt_BR: Preferências

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
pt_BR: Idioma do sistema

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
pt_BR: Pré-visualização

en: Show preview of the whole drawing area
pt_BR: Exibir pré-visualização de toda a área de desenho

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
pt_BR: Mostrar Área Visível

en: Scratchpad
pt_BR: Painel de Rascunho

en: Mix colors and make sketches on separate scrap pages
pt_BR: Misturar cores e fazer rabiscos em páginas separadas para rascunho

en: Previous item
pt_BR: Item anterior

en: Next item
pt_BR: Próximo item

en: (Nothing to show)
pt_BR: (Nada a mostrar)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Place axis
pt_BR: Posicionar eixo

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
pt_BR: Mover Eixo

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
pt_BR: Remover eixo

[ctx: symmetry axis edit mode: mode name (tooltips)]
en: Edit Symmetry Axis
pt_BR: Editar o Eixo de Simetria

[ctx: symmetry axis edit mode: mode description (tooltips)]
en: Adjust the painting symmetry axis.
pt_BR: Ajustar o Eixo de Simetria da pintura.

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
pt_BR: Alfa:

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
pt_BR: Ativada

en: File handling
pt_BR: Gerenciamento de arquivos

en: Scraps switcher
pt_BR: Escolhedor de rascunhos

en: Undo and Redo
pt_BR: Desfazer e Refazer

en: Blend Modes
pt_BR: Modos de Mistura

en: Line Modes
pt_BR: Modo de Linha

en: View (Main)
pt_BR: Visualização (Principal)

en: View (Alternative/Secondary)
pt_BR: Visualização (Alternativa/Secundária)

en: View (Resetting)
pt_BR: Visualização (Reiniciar)

en: Scroll View
pt_BR: Mover Visualização

en: Drag the canvas view
pt_BR: Arrastar a visualização da tela

en: Zoom View
pt_BR: Zoom da Visualização

en: Zoom the canvas view
pt_BR: Dar zoom na visualização da tela

en: Rotate View
pt_BR: Girar Visualização

en: Rotate the canvas view
pt_BR: Girar a visualização do canvas

en: Unknown Command
pt_BR: Comando Desconhecido

en: Undefined (command not started yet)
pt_BR: Não definido (comando não foi iniciado)

note: TRANSLATORS: A short time spent painting / making brushwork. TRANSLATORS: This can correspond to zero or more touches of TRANSLATORS: the physical stylus to the tablet.
en: {seconds:.01f}s of painting with {brush_name}
pt_BR: {seconds:.01f}s de pintura com {brush_name}

en: Flood Fill
pt_BR: Preenchimento

en: Trim Layer
pt_BR: Cortar Camada

en: Clear Layer
pt_BR: Limpar Camada

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
pt_BR: Colar Camada

en: New Layer from Visible
pt_BR: Nova Camada a partir do Visível

en: Merge Visible Layers
pt_BR: Mesclar Camadas Visíveis

en: Merge Down
pt_BR: Combinar Abaixo

en: Normalize Layer Mode
pt_BR: Normalizar Modo da Camada

en: Add {layer_default_name}
pt_BR: Adicionar {layer_default_name}

en: Remove Layer
pt_BR: Remover Camada

en: Select Layer
pt_BR: Selecionar Camada

en: Duplicate Layer
pt_BR: Duplicar Camada

en: Move Layer Up
pt_BR: Mover Camada para Cima

en: Move Layer Down
pt_BR: Mover Camada para Baixo

en: Move Layer in Stack
pt_BR: Reordenar Camada na Pilha

en: Rename Layer
pt_BR: Renomear Camada

en: Make Layer Visible
pt_BR: Tornar Camada Visível

en: Make Layer Invisible
pt_BR: Tornar Camada Invisível

en: Lock Layer
pt_BR: Travar Camada

en: Unlock Layer
pt_BR: Destravar Camada

en: Set Layer Opacity: %0.1f%%
pt_BR: Opacidade da camada: %0.1f%%

en: Unknown Mode
pt_BR: Modo Desconhecido

en: Set Layer Mode: %s
pt_BR: Modo da Camada: %s

en: Enable Frame
pt_BR: Ativar Moldura

en: Disable Frame
pt_BR: Desativar Moldura

en: Update Frame
pt_BR: Atualizar Moldura

en: Edit Layer Externally
pt_BR: Editar camada externamente

[ctx: Document IO: common error strings: {error_loading_common}]
en: Error loading “{basename}”.
pt_BR: Erro ao carregar “{basename}”.

[ctx: Document IO: common error strings: {see_logs}]
en: The logs may have more detail about this error.
pt_BR: Os registros podem conter mais detalhes sobre este erro.

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: future]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "3h42m from now"
en: from now
pt_BR: a partir de agora

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: past]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "8s ago"
en: ago
pt_BR: atrás

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: String descriptions for an autosaved backup. TRANSLATORS: Time strings are localized: e.g. "3h42m" or "8s"
en: Cache folder still may be in use.
    Are you running more than once instance of MyPaint?
    Close app and wait {cache_update_interval}s to retry.
pt_BR: A pasta de cache ainda pode estar em uso.
    Você está executando mais de uma instância do MyPaint?
    Feche o aplicativo e aguarde  {cache_update_interval}s para tentar novamente.

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Incomplete backup updated {last_modified_time} {ago}
pt_BR: Backup incompleto atualizado {last_modified_time} {ago}

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: The {ago} variable is a translated string. TRANSLATORS: Look for the msgids "from now" and "ago" TRANSLATORS: (with context starting w. "Document autosave") TRANSLATORS: to make sure their translations match this one.
en: Backup updated {last_modified_time} {ago}
    Size: {autosave.width}×{autosave.height} pixels, Layers: {autosave.num_layers}
    Contains {unsaved_time} of unsaved painting.
pt_BR: Backup atualizado {last_modified_time} {ago}
    Tamanho: {autosave.width}×{autosave.height} pixels, Camadas: {autosave.num_layers}
    Contém  {unsaved_time} de pintura ainda não salvos.

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
    Do you have enough space left on the device?
pt_BR: Não foi possível salvar “{filename}”: {err}
    Você tem espaço suficiente no dispositivo?

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
pt_BR: Não foi possível escrever "{filename}": {err}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    The file does not exist.
pt_BR: {error_loading_common}
    O arquivo não existe.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    You do not have the permissions needed to open this file.
pt_BR: {error_loading_common}
    Você não possui as permissões necessárias para abrir o arquivo.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
pt_BR: {error_loading_common}
    
    Razão: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    Unknown file format extension: “{ext}”
pt_BR: {error_loading_common}
    Extensão de formato de arquivo desconhecida: “{ext}”

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to save as JPEG: {original_msg}
    
    Try saving in PNG format instead, if your machine doesn’t have a lot of memory. MyPaint’s PNG save function is more efficient.
pt_BR: Não foi possível salvar como JPEG: {original_msg}
    
    Em vez disso, tente salvar no formato PNG se o seu computador não tem bastante memória. A função de salvar como PNG do MyPaint é mais eficiente.

[ctx: Document autosave: restoring: errors]
en: Failed to recover work from an automated backup.
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
pt_BR: Erro ao recuperar o documento a partir de um backup automático.
    
    Razão: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
pt_BR: Camada

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for layer groups.
en: Group
pt_BR: Grupo

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for temporary placeholder layers. TRANSLATORS: (The user should never see this except in error cases)
en: Placeholder
pt_BR: Marcador de posição

[ctx: layer default names]
en: Root
pt_BR: Raiz

en: Pass-through
pt_BR: Através

en: Group contents apply directly to the group's backdrop
pt_BR: O conteúdo do grupo é aplicado diretamente ao fundo do grupo

en: The top layer only, without blending colors.
pt_BR: Apenas a camada de cima, sem misturar as cores.

en: Multiply
pt_BR: Multiplicar

en: Similar to loading two slides into a projector and projecting the combined result.
pt_BR: Similar a colocar múltiplos slides em um único projetor e projetar o resultado combinado.

en: Screen
pt_BR: Esconder

en: Like shining two separate slide projectors onto a screen simultaneously. This is the inverse of 'Multiply'.
pt_BR: É como projetar dois projetores de slides diferentes em uma tela simultaneamente. Este é o inverso de 'Multiplicar'.

en: Overlay
pt_BR: Sobrepor

en: Overlays the backdrop with the top layer, preserving the backdrop's highlights and shadows. This is the inverse of 'Hard Light'.
pt_BR: Sobrepõe a imagem abaixo com a camada de cima, preservando as regiões de alto brilho e sombras da imagem abaixo. É o inverso de 'Luz forte'.

en: Darken
pt_BR: Escurecer

en: The top layer is used where it is darker than the backdrop.
pt_BR: A camada de cima é usada somente onde ela é mais escura que a imagem abaixo.

en: Lighten
pt_BR: Clarear

en: The top layer is used where it is lighter than the backdrop.
pt_BR: A camada de cima é usada somente onde ela é mais clara que a imagem abaixo.

en: Dodge
pt_BR: Sub-expor

en: Brightens the backdrop using the top layer. The effect is similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for improving contrast in shadows.
pt_BR: Clareia a imagem abaixo usando a camada de cima. O efeito é similar à técnica fotográfica de mesmo nome que é usada para melhorar o contraste em sombras.

en: Burn
pt_BR: Super-expor

en: Darkens the backdrop using the top layer. The effect looks similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for reducing over-bright highlights.
pt_BR: Escurece a imagem abaixo usando a camada de cima. O efeito é similar à técnica fotográfica de mesmo nome que é usada para reduzir o brilho de áreas muito claras.

en: Hard Light
pt_BR: Luz Forte

en: Similar to shining a harsh spotlight onto the backdrop.
pt_BR: Similar a fazer brilhar uma luz de spot na imagem abaixo.

en: Soft Light
pt_BR: Luz Suave

en: Like shining a diffuse spotlight onto the backdrop.
pt_BR: Como fazer brilhar um holofote na imagem abaixo.

en: Difference
pt_BR: Diferença

en: Subtracts the darker color from the lighter of the two.
pt_BR: Subtrai a cor mais escura da cor mais clara das duas.

en: Exclusion
pt_BR: Exclusão

en: Similar to the 'Difference' mode, but lower in contrast.
pt_BR: Similar ao modo 'Diferença', mas com menos contraste.

en: Hue
pt_BR: Matiz

en: Combines the hue of the top layer with the saturation and luminosity of the backdrop.
pt_BR: Combina a matiz da camada de cima com a saturação e luminosidade da imagem abaixo.

en: Saturation
pt_BR: Saturação

en: Applies the saturation of the top layer's colors to the hue and luminosity of the backdrop.
pt_BR: Aplica a saturação das cores da camada de cima à matiz e luminosidade da imagem abaixo.

en: Applies the hue and saturation of the top layer to the luminosity of the backdrop.
pt_BR: Aplica a matiz e a saturação da camada de cima à luminosidade da imagem abaixo.

en: Luminosity
pt_BR: Luminosidade

en: Applies the luminosity of the top layer to the hue and saturation of the backdrop.
pt_BR: Aplica a luminosidade da camada de cima à matiz e a saturação da imagem abaixo.

en: Plus
pt_BR: Mais

en: This layer and its backdrop are simply added together.
pt_BR: Essa camada e seu pano de fundo são simplesmente somados.

en: Destination In
pt_BR: Destino Interno

en: Uses the backdrop only where this layer covers it. Everything else is ignored.
pt_BR: Usa o pano de fundo somente onde esta camada o cobre. Todo o restante é ignorado.

en: Destination Out
pt_BR: Destino Externo

en: Uses the backdrop only where this layer doesn't cover it. Everything else is ignored.
pt_BR: Usa o pano de fundo somente onde esta camada não o cobre. Todo o restante é ignorado.

en: Source Atop
pt_BR: Origem Sobre

en: Source which overlaps the destination, replaces the destination. Destination is placed elsewhere.
pt_BR: Origem sobre o destino, substituindo-o. O Destino é movido para outro local.

en: Destination Atop
pt_BR: Destino Sobre

en: Destination which overlaps the source replaces the source. Source is placed elsewhere.
pt_BR: Destino sobre a origem, substituindo-a. A origem é movida para outro local.

[ctx: user-facing error texts]
en: Unable to construct a vital internal object. Your system may not have enough memory to perform this operation.
pt_BR: Não consigo construir um objeto interno vital. Talvez seu sistema não tenha a memória suficiente para esta operação.

[ctx: low-level PNG writer failure report (dialog)]
en: Failed to write “{basename}”.
    
    Reason: {err}
    Target folder: “{dirname}”.
pt_BR: Falha ao escrever “{basename}”.
    
    Causa: {err}
    Pasta de destino: “{dirname}”.

en: PNG reader failed: %s
pt_BR: Leitura de PNG falhou: %s

en: Recover interrupted work?
pt_BR: Recuperar trabalho interrompido?

[ctx: Autosave Recovery dialog|Cancel button|]
en: Start work on a new canvas. These backups will be retained.
pt_BR: Começar a trabalhar em uma nova tela. Estas cópias de segurança serão mantidas.

en: Thumbnail
pt_BR: Miniatura

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Live update
pt_BR: Atualização instantânea

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
pt_BR: Atualizar o último traço na tela com as configurações desta janela, em tempo real

en: Save these settings to the brush
pt_BR: Salve estas configurações no pincel

en: Edit Icon
pt_BR: Editar Ícone do Pincel

en: Edit this brush's icon in a separate window (you will be able to use any brush to draw it)
pt_BR: Editar o ícone deste pincel numa janela separada (você poderá usar qualquer pincel para desenhar ele)

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete this brush from the disk
pt_BR: Apagar este pincel do disco

en: Copy to New
pt_BR: Copiar para Novo

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
pt_BR: Copiar estas configurações e ícone do pincel atual para um novo pincel

en: Rename this brush
pt_BR: Renomear este Pincel

en: Brush Setting
pt_BR: Configurações de Pincel

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
pt_BR: Breve descrição para uso em dicas de ferramentas

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
pt_BR: Descrição:

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Brush developer's notes
pt_BR: Notas do criador do pincel

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Notes for developers
en: Notes:
pt_BR: Notas:

en: Starting value for this brush setting. The brush dynamics below act on this.
pt_BR: Valor inicial para a configuração deste pincel. A dinâmica do pincel acima age neste aqui.

en: Reset this input to have no effect on the setting
pt_BR: Reconfigura esta entrada para não ter efeito na configuração

en: Minimum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
pt_BR: Valor mínimo para o eixo de saída.
    Pode ser ajustado utilizando a barra de rolagem principal para {dname}.

en: Maximum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
pt_BR: Valor máximo do eixo de resultado.
    Isto pode ser definido usando a barra de rolagem principal para {dname}.

en: Output
pt_BR: Resultado

en: Input
pt_BR: Entrada

en: Adjusts the maximum value
pt_BR: Ajusta o valor máximo

en: Adjusts the minimum value
pt_BR: Ajusta o valor mínimo

en: Minimum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
pt_BR: Valor mínimo para o eixo de entrada.
    Use a escala que surge para ajustar isto.

en: Maximum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
pt_BR: Valor máximo para o eixo de entrada.
    Use a escala que surge para ajustar isto.

en: Variation of the base value by stylus input and other criteria
pt_BR: Variação do valor de base pela entrada por caneta digital e outros critérios

en: Brush Dynamics
pt_BR: Dinâmica de Pincel

en: Adjust this input mapping in detail
pt_BR: Ajustar este mapeamento de entrada em detalhes

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Pressure value for the current point
pt_BR: Valor da pressão para o ponto atual

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
pt_BR: Pressão:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: X-tilt:
pt_BR: Inclinação-X:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Y-tilt:
pt_BR: Inclinação-Y:

en: Tilt in the canvas Y axis
pt_BR: Inclinação na tela verticalmente

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Time since the previous point, in seconds
pt_BR: Tempo desde o último ponto, em segundos

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
pt_BR: Tempo:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
pt_BR: Excluir Ponto

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
pt_BR: Excluir o ponto selecionado

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
pt_BR: Selecionar Cor

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
pt_BR: Editar detalhes da cor atual

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
pt_BR: Adicionar a cor atual para a paleta

[ctx: Footerbar|]
en: Canvas scale and rotation
pt_BR: Tamanho da tela e rotação

[ctx: footer: context picker button: tooltip]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer
pt_BR: Escolher as configurações da pincelada, cor do traço, e camada

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: PNG solid with background (*.png)
pt_BR: PNG sólido com fundo (*.png)

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
pt_BR: JPEG com qualidade de 90% (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with light outline
pt_BR: Círculo com contorno claro

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with medium outline
pt_BR: Círculo com contorno médio

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with heavy outline
pt_BR: Círculo com contorno forte

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
pt_BR: Pressão de Entrada

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
pt_BR: Pressão do Pincel

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|]
en: <b>Global Pressure Mapping</b>
pt_BR: <b>Mapeamento da Pressão Global</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
pt_BR: Pressão

[ctx: Prefs Dialog|Devices|]
en: Here you can restrict pointing devices to specific tasks on the canvas, or have them ignored completely if they glitch your drawing.
pt_BR: Aqui você pode restringir dispositivos apontadores para tarefas específicas na tela, ou ignorá-los completamente se eles bugam seu desenho.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
pt_BR: <b>Utilização do dispositivo</b>

en: Devices
pt_BR: Dispositivos

[ctx: Prefs Dialog|Button|Pointer Button Mappings|]
en: • The space bar can be used like Button2.
    • Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.
pt_BR: • A barra de espaço pode ser usada como Botão2.
    • Alguns botões de mesas digitalizadoras não podem ser mantidos pressionados quando pressionados.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Pointer Button Mappings</b>
pt_BR: <b>Mapeamentos de botões do dispositivo</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
pt_BR: Botões

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Keyboard Mappings</b>
pt_BR: <b>Mapeamentos do Teclado</b>

en: Keys
pt_BR: Chaves

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
pt_BR: Formato de arquivo padrão:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Prefix when saving scraps:
pt_BR: Prefixo para quando salvar scraps:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
pt_BR: <b>Salvando</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
pt_BR: <b>Gerenciamento de Cores</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Convert to sRGB when loading; mark as sRGB when saving
pt_BR: Converter para sRGB quando carregar; marcar como sRGB quando salvar

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Images containing <i>full</i> colorspace information will be converted to sRGB when they are loaded into MyPaint. When MyPaint saves an image, hints will be added to it so that other programs can render it properly.
    
    This assumes that the display is calibrated to something close to sRGB, the standard colour space for the web and a pessimistic approximation of most PC monitors. If you know your display is radically different from this, use the "no automatic conversions or tagging" setting instead.
pt_BR: Imagens contendo informações de cores <i>completa</i> serão convertidas para sRGB quando forem carregadas no MyPaint. Quando o MyPaint salva uma imagem, sugestões serão adicionadas na mesma para que outros programas possam abri-la corretamente.
    
    Isso pressupõe que a tela é calibrada para algo próximo ao sRGB, o espaço de cor padrão para a web e uma aproximação pessimista da maioria dos monitores de PC. Se você sabe que seu monitor difere radicalmente disso, em vez disso use a configuração "sem conversões automáticas ou marcações".

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No automatic conversions or tagging
pt_BR: Sem conversões automáticas ou marcações

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No color conversions are performed when loading, and files are saved without color management information.
    
    This is MyPaint's old behaviour, and can be used as a stopgap for non-sRGB working.
pt_BR: Nenhuma conversão de cor é executado durante o carregamento, e arquivos são salvos sem as informações de gerenciamento de cores.
    
    Esse é o comportamento padrão antigo do MyPaint, e pode ser usado como stopgap para trabalhos não-sRGB.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Automated Backups</b>
pt_BR: <b>Backups Automatizados</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch label]
en: Back up unsaved work:
pt_BR: Fazer backup de arquivos não-salvos:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval spinbox units suffix]
note: In seconds. Lowest value is 5, highest is 300 (5 minutes). Only matters when enabled.
en: seconds of inactivity
pt_BR: segundos de inatividade

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch tooltip]
en: Backs up work incrementally in the background to MyPaint's disk cache. If the program crashes, you'll have a chance to restore what you were working on.
pt_BR: Faz backup em segundo plano do trabalho para o cache de disco do MyPaint. Se o programar travar, você terá chance de restaurar o que você estava fazendo.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval label]
en: Time between backups:
pt_BR: Tempo entre backups:

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
pt_BR: Carregar e Salvar

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Zoom and Rendering</b>
pt_BR: <b>Zoom e Renderização</b>

en: Default zoom level:
pt_BR: Nível de zoom padrão:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
pt_BR: Tamanho dos ícones:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Dark theme variant:
pt_BR: Variante com Tema Escuro:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|]
en: If available in GTK3 theme (needs restart)
pt_BR: Se estiver disponível no tema GTK3 (necessita reiniciar)

en: Some of these settings require MyPaint to be restarted.
pt_BR: Algumas dessas opções necessitam que o MyPaint seja reiniciado.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Hide cursor while painting
pt_BR: Ocultar cursor quando estiver pintando

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: View
pt_BR: Visualização

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Red-Green and Blue-Yellow opponent pairs
pt_BR: Pares opositores Vermelho-Verde e Azul-Amarelo

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
pt_BR: <b>Roda de Cores</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
pt_BR: Cor

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
pt_BR: Tela (normal)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
pt_BR: Desabilitado (sem sensibilidade à pressão)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
pt_BR: Janela (não recomendado)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
pt_BR: Novo

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
pt_BR: Novo

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
pt_BR: Começar com uma nova tela em branco.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
pt_BR: Abrir…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
pt_BR: Abrir

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
pt_BR: Abrir o Mais Recente

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
pt_BR: Abrir Recente

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
pt_BR: Reverter

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
pt_BR: Salvar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
pt_BR: Salvar seu trabalho para um arquivo.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
pt_BR: Salvar Como…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
pt_BR: Salvar seu trabalho para um arquivo com um novo nome.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
pt_BR: Exportar…

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
pt_BR: Salvar Como Rascunho

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
pt_BR: Abrir Rascunho Anterior

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file before the current one.
pt_BR: Carregar o arquivo de rascunho antes do atual.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
pt_BR: Abrir Próximo Rascunho

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file after the current one.
pt_BR: Carregar o arquivo de rascunho após o atual.

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
pt_BR: Grupos de Pincéis

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
pt_BR: Pincéis

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
pt_BR: Lista de grupos de pincel.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
pt_BR: Ajustes da cor

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
pt_BR: Cores

[ctx: Menu→Layer→Properties (label)]
en: Mode
pt_BR: Modo

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
pt_BR: Modo

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: The current layer's compositing mode.
pt_BR: O modo de composição da camada atual.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
pt_BR: Aumentar Tamanho do Pincel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush bigger.
pt_BR: Faz o pincel atual ficar maior.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
pt_BR: Diminuir Tamanho do Pincel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush smaller.
pt_BR: Faz o pincel atual ficar menor.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
pt_BR: Aumentar a Opacidade do Pincel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush more opaque.
pt_BR: Tornar o pincel atual mais opaco.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
pt_BR: Diminuir a Opacidade do Pincel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush less opaque.
pt_BR: Tornar o pincel atual menos opaco.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lighten Painting Color
pt_BR: Clarear a Cor de Pintura

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase the lightness of the current painting color.
pt_BR: Aumenta a luminosidade da cor de pintura selecionada.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Darken Painting Color
pt_BR: Escurecer Cor de Pintura

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
pt_BR: Diminui a luminosidade da cor de pintura selecionada.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue clockwise on the color wheel.
pt_BR: Girar a matiz da cor no sentido horário.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
pt_BR: Mudar Matiz (sentido anti-horário)

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
pt_BR: Aumentar Saturação

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color more saturated (more colorful, purer).
pt_BR: Torna a cor de pintura mais saturada (mais colorida, mais pura).

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
pt_BR: Diminuir Saturação

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color less saturated (grayer).
pt_BR: Torna a cor de pintura menos saturada (cinzenta).

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
pt_BR: Recarregar Configurações de Pincel

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Restore Color
pt_BR: Atalho para Restauração de Cor do Pincel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether restoring the brush from a shortcut key also restores the saved color.
pt_BR: Chaveia se ao restaurar um pincel por meio de atalho também restaura a cor salva.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Brush to Most Recent Shortcut Key
pt_BR: Salvar Pincel para o Atalho Mais Recente

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save brush settings to the most recently used shortcut key.
pt_BR: Salva as configurações de pincel para o atalho mais recente.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
pt_BR: Limpar Camada

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase parts of the current layer which lie outside the frame.
pt_BR: Apaga partes da camada ativa que estejam externas à moldura.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
pt_BR: Copiar Camada para a Área de Transferência

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the current layer’s contents to the clipboard.
pt_BR: Copia o conteúdo da camada ativa para a área de transferência.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
pt_BR: Colar Camada da Área de Transferência

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Replaces the current layer with the clipboard’s contents.
pt_BR: Substitui a camada ativa pelo conteúdo na área de transferência.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Layer in External App…
pt_BR: Editar Camada em uma Aplicação Externa…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
pt_BR: Nova camada de pintura

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
pt_BR: Novo Grupo de Camada

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
pt_BR: Excluir Camada

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
pt_BR: Ajustar à Tela

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
pt_BR: Reduzir

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
pt_BR: Desabilitar Double Buffering da GTK

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Turn off GTK’s double buffering, normally enabled.
pt_BR: Desabilitar buffering duplo da GTK, normalmente habilitado.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
pt_BR: Modo de pintura: Normal

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color normally when painting.
pt_BR: Aplicar cor normalmente ao pintar.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Eraser
pt_BR: Modo de pintura: Borracha

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
pt_BR: Remover traços usando o pincel atual.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
pt_BR: Modo de pintura: Trancar alfa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Applying the brush doesn't change the layer’s opacity.
pt_BR: Aplicar pincel não altera opacidade da camada.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
pt_BR: Arquivo

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
pt_BR: Sair

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
pt_BR: Feche a janela principal e saia da aplicação.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
pt_BR: Editar

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
pt_BR: Cor

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
pt_BR: Camada

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
pt_BR: Painel de Rascunho

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load an image file on disk into the scratchpad.
pt_BR: Carregar um arquivo de imagem do disco para o painel rascunho.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
pt_BR: Salvar o painel rascunho para seu arquivo existente no disco.

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
pt_BR: Janela

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
pt_BR: Pincel

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
pt_BR: Mudar Pincel…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
pt_BR: Mudar a Cor…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
pt_BR: Mudar Cor (paleta simples)…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
pt_BR: Obter Mais Pincéis…

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
pt_BR: Ajuda

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
pt_BR: Ajuda Online

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
pt_BR: Sobre MyPaint

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
pt_BR: Depurar

[ctx: Menu (labels)]
en: View
pt_BR: Visualizar

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
pt_BR: Tela Cheia

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
pt_BR: Preferências

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
pt_BR: Preferências de Pincel

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
pt_BR: Mostrar o painel Camadas

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
pt_BR: Paleta de Cores

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
pt_BR: Mostrar Painel de Rascunho

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
pt_BR: Painel de pré-visualização

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
pt_BR: Pré-visualizar

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
pt_BR: Painel de Opções de Ferramentas

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
pt_BR: Mostrar o Painel de Opções de Ferramentas

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
pt_BR: Painel de Histórico de Cores e Pincéis

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
pt_BR: Cores e Pincéis Recentes

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
pt_BR: Mão Livre

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
pt_BR: Mão Livre

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
pt_BR: Linhas e Curvas

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
pt_BR: Linhas Sequenciais

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw sequences of straight or curved lines.
pt_BR: Desenhar sequências de linhas retas ou curvas.

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ellipse
pt_BR: Elipse

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
pt_BR: Elipses e Círculos: desenhar formas arredondadas.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
pt_BR: Elipses e Círculos

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
pt_BR: Desenhar círculos e elipses.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Inking
pt_BR: Arte-finalizar

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Inking: draw smooth controlled lines.
pt_BR: Arte-finalizar: desenhar linhas com suavização controlada.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
pt_BR: Arte-finalizar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw smooth controlled lines.
pt_BR: Desenhar linhas com suavização controlada.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
pt_BR: Reposicionar Camada

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
pt_BR: Reposicionar Camada

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
pt_BR: Editar Moldura

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
pt_BR: Editar Simetria de Pintura

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
pt_BR: Selecionar Cor

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
pt_BR: Preencher

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
pt_BR: Preenchimento
