mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to ro translation catalogue (203 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
ro: Acțiune

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
ro: Combinaţii taste

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
ro: Acțiune:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
ro: Cale:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
ro: Tastă:

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
ro: Acțiune necunoscută

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
ro: Gata

en: No backups were found in the cache.
ro: Copii de rezervă nu sunt.

en: No Available Backups
ro: Copii de rezervă lipsesc

en: Background
ro: Fundal

en: Save as Default
ro: Salvează ca Implicit

en: Pattern
ro: Tipar

en: Color
ro: Culoare

en: Add color to Patterns
ro: Adaugă culoare la Modele

en: One or more backgrounds could not be loaded
ro: Una sau mai multe imagini de fundal nu au putut fi încărcate

en: Error loading backgrounds
ro: Eroare la încărcarea imaginilor de fundal

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
ro: Eliminați fișierele care nu pot fi încărcate, sau verificați instalarea libgdkpixbuf.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
ro: Gdk-Pixbuf nu a putut încărca "{filename}", și a raportat "{error}"

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
ro: Personalizat

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
ro: Editează

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
ro: Curăță

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
ro: Salvează

en: Lost & Found
ro: Recuperate

en: Deleted
ro: Șterse

en: Favorites
ro: Favorite

en: Ink
ro: Cerneală

en: Classic
ro: Clasic

en: Set#1
ro: Set nr. 1

en: Set#2
ro: Set nr. 2

en: Set#3
ro: Set nr. 3

en: Set#4
ro: Set nr. 4

en: Set#5
ro: Set nr. 5

en: Experimental
ro: Experimentale

en: New
ro: Nou

en: Unknown Brush
ro: Pensulă necunoscută

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
ro: Deja există un grup cu această denumire!

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
ro: Grup nou…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
ro: Creare grup

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
ro: Apăsare buton

en: Add a new binding
ro: Adaugă o nouă legătură

en: Remove the current binding
ro: Reîncarcă legătura curentă

en: Edit binding for '%s'
ro: Editează legătura pentru '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
ro: Apăsare de buton:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
ro: Țineți apăsate tastele modificator, apoi apăsați un buton deasupra acestui text pentru a seta o nouă legătură.

en: Set the color used for painting
ro: Setează culoarea folosită pentru desen

en: Color details
ro: Detalii culoare

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
ro: Nuanță HSV

en: HSV Saturation
ro: Saturație HSV

en: HSV Value
ro: Valoare HSV

en: HSV Saturation and Value
ro: Saturație și valoare HSV

en: HSV Hue and Value
ro: Nuanță și valoare HSV

en: HSV Hue and Saturation
ro: Nuanță și saturație HSV

en: Rotate cube (show different axes)
ro: Rotește cub (arată axe diferite)

en: HSV Cube
ro: Cub HSV

en: An HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
ro: Un cub HSV care poate fi rotit pentru a arăta diferite felii planare.

en: Saturation and Value color changer.
ro: Schimbă saturație și valoare.

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
ro: radieră

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
ro: Nume

en: Overwrite brush?
ro: Suprascrie pensulă?

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Rename
ro: Redenumește

en: Replace all
ro: Înlocuiește tot

en: Rename all
ro: Redenumește tot

en: Imported brush
ro: Pensula importată

en: Existing brush
ro: Pensulă existentă

en: Overwrite brush group?
ro: Suprascrie grup de pensule?

en: Import brush package?
ro: Importă pachetul de pensule?

en: Restore Brush %d
ro: Restaurează pensula %d

en: Save to Brush %d
ro: Salvează ca pensulă %d

en: Undo %s
ro: Anulează %s

en: Undo
ro: Anulează

en: Redo %s
ro: Refă %s

en: Redo
ro: Refă

en: Set current color
ro: Setează culoare curentă

en: Leave Fullscreen Mode
ro: Părăsește modul ecran întreg

en: Enter Fullscreen Mode
ro: Intră mod ecran complet

en: Fullscreen
ro: Ecran complet

en: Import brush package…
ro: Importă pachet de pensule…

en: MyPaint brush package (*.zip)
ro: Pachetul de pensule Mypaint(*.zip)

en: Opacity:
ro: Opacitate:

en: Height:
ro: Înălțime:

en: Width:
ro: Lățime:

en: Resolution:
ro: Rezoluție:

en: Color:
ro: Culoare:

en: Frame Color
ro: Culoare ramă

en: Enabled
ro: Activat

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
ro: Presiune:

en: Bug Detected
ro: Defect detectat

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
ro: <big><b>O eroare de programare a fost detectată.</b></big>

en: Details…
ro: Detalii…

en: Exception while analyzing the exception.
ro: S-a produs o excepție în timp ce se analiza excepția.

en: Input Device Test
ro: Test dispozitiv de intrare

en: (no pressure)
ro: (fără presiune)

en: (no tilt)
ro: (fără înclinare)

en: Tilt:
ro: Înclinare:

en: (no device)
ro: (niciun dispozitiv)

en: Device:
ro: Dispozitiv:

note: Visibility flag column
en: Visible
ro: Vizibil

en: Layers
ro: Straturi

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
ro: Opacitate strat: %d%%

en: Entrance Pressure
ro: Presiune intrare

en: Stroke entrance pressure for line tools
ro: Presiunea de intrare a tușei pentru unelte de linii

en: Midpoint Pressure
ro: Presiune la punctul de mijloc

en: Mid-Stroke pressure for line tools
ro: Presiune la mijlocul tușei pentru unelte de linii

en: Exit Pressure
ro: Presiune de ieșire

en: Stroke exit pressure for line tools
ro: Presiunea de ieșire a tușei pentru unelte de linii

en: Head
ro: Cap

en: Stroke lead-in end
ro: Capătul de intrare al tușei

en: Tail
ro: Coadă

en: Stroke trail-off beginning
ro: Începutul dârei de tușă

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
ro: Drepturi de autor (C) 2005-2020
    Martin Renold și echipa de dezvoltare MyPaint

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
ro: programare

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
ro: portabilitate

en: Zoom: %.01f%%
ro: Mărire: %.01f%%

en: Preferences
ro: Preferințe

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
ro: Limba sistemului

en: Scratchpad
ro: Caiet de ciorne

en: Mix colors and make sketches on separate scrap pages
ro: Amestecă culori și schițează pe ciorne diferite

en: Previous item
ro: Elementul precedent

en: Next item
ro: Elementul urmator

en: (Nothing to show)
ro: (Nimic de afișat)

en: File handling
ro: Manipulare fișier

en: Scraps switcher
ro: Comutator rebuturi

en: Undo and Redo
ro: Anulează și refă

en: Blend Modes
ro: Moduri amestecare

en: View (Main)
ro: Vizualizare (Principal)

en: View (Alternative/Secondary)
ro: Vizualizare (Alternativ/Secundar)

en: View (Resetting)
ro: Vizualizare (Restabilire)

en: Clear Layer
ro: Curață strat

en: Remove Layer
ro: Elimină strat

en: Select Layer
ro: Selectează strat

en: Duplicate Layer
ro: Duplichează stratul

en: Rename Layer
ro: Elimină strat

en: Make Layer Visible
ro: Fă stratul vizibil

en: Make Layer Invisible
ro: Fă stratul invizibil

en: Lock Layer
ro: Blochează stratul

en: Unlock Layer
ro: Deblochează stratul

en: The top layer only, without blending colors.
ro: Numai stratul din vârf, fără culori amestecate.

en: Multiply
ro: Multiplică

en: Screen
ro: Barieră

en: Like shining two separate slide projectors onto a screen simultaneously. This is the inverse of 'Multiply'.
ro: Ca și luminând cu două proiectoare pe un ecran în același timp. Acesta este inversul lui 'Multiplică'.

en: Overlay
ro: Acoperire

en: Overlays the backdrop with the top layer, preserving the backdrop's highlights and shadows. This is the inverse of 'Hard Light'.
ro: Acoperă fundalul cu stratul din vârf, păstrând părțile luminoase și umbrele fundalului. Acesta este inversul lui 'Lumină dură'.

en: Darken
ro: Întunecă

en: Lighten
ro: Luminează

en: Dodge
ro: Evită

en: Brightens the backdrop using the top layer. The effect is similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for improving contrast in shadows.
ro: Iluminează fundalul folosind stratul superior. Efectul este similar cu tehnica fotografică cu același nume folosită în camera obscură pentru îmbunătățirea contrastului în umbre.

en: Burn
ro: Arde

en: Darkens the backdrop using the top layer. The effect looks similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for reducing over-bright highlights.
ro: Întunecă fundalul folosind stratul superior. Efectul este similar cu tehnica fotografică cu același nume folosită în camera obscură pentru reducerea părților luminoase supra accentuate.

en: Hard Light
ro: Lumină puternică

en: Similar to shining a harsh spotlight onto the backdrop.
ro: Similar cu iluminarea fundalului cu o sursă de lumină puternică.

en: Soft Light
ro: Lumină slabă

en: Like shining a diffuse spotlight onto the backdrop.
ro: Similar cu iluminarea fundalului cu o sursă de lumină difuză.

en: Difference
ro: Diferență

en: Exclusion
ro: Excludere

en: Similar to the 'Difference' mode, but lower in contrast.
ro: Similar cu modul 'Diferență', dar mai slab în contrast.

en: Hue
ro: Nuanță

en: Combines the hue of the top layer with the saturation and luminosity of the backdrop.
ro: Combină nuanța stratului superior cu saturația și luminozitatea fundalului.

en: Saturation
ro: Saurație

en: Applies the saturation of the top layer's colors to the hue and luminosity of the backdrop.
ro: Aplică saturația culorilor stratului superior asupra nuanței și luminozității fundalului.

en: Applies the hue and saturation of the top layer to the luminosity of the backdrop.
ro: Aplică nuanța și saturația stratului superior asupra luminozității fundalului.

en: Luminosity
ro: Luminozitate

en: Applies the luminosity of the top layer to the hue and saturation of the backdrop.
ro: Aplică luminozitatea stratului superior asupra nuanței și luminozității fundalului.

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
ro: Presiune

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
ro: Nou

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
ro: Deschide…

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
ro: Deschide recent

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
ro: Salvează

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
ro: Salvează ca…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
ro: Un nou strat

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
ro: Grup nou de straturi

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
ro: Șterge strat

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
ro: Adapteaza la câmpul vizual

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
ro: Micșorează

[ctx: Menu (labels)]
en: File
ro: Fișier

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
ro: Culoare

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
ro: Strat

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
ro: Caiet de ciorne

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
ro: Schimbă pensulă…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
ro: Schimbă culoare…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
ro: Obține mai multe pensule…

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
ro: Ajutor

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
ro: Ajutor

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
ro: Despre MyPaint

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
ro: Depanare

[ctx: Menu (labels)]
en: View
ro: Vizualizare

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
ro: Ecran complet

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
ro: Preferințe

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
ro: Editor de setări pentru pensule

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
ro: Arată panoul straturilor

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
ro: Arată carnet de schiţe

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
ro: Fereastră de previzualizare

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
ro: Previzualizare

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
ro: Istoric culoare

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
ro: Liber

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
ro: Linii și curbe

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
ro: Linii conectate

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
ro: Elipse și cercuri

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
ro: Editează cadru

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
ro: Desen simetric

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
ro: Alege culoare

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
ro: Umplere culoare

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
ro: Umple o zona cu culoare.
