mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to sl translation catalogue (154 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
sl: Dejanje

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
sl: Kombinacija tipk

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
sl: Uredi tipke za '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
sl: Dejanje:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
sl: Pot:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
sl: Tipka:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
sl: Pritisnite ustrezne tipke, da spremenite to nastavitev

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
sl: Neznano dejanje

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
sl: <b>{accel} je že v uporabi za "{action}". Trenutna nastavitev bo zamenjana.</b>

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
sl: V redu

en: No Available Backups
sl: Na voljo ni nobena varnostna kopija

en: Background
sl: Ozadje

en: Save as Default
sl: shrani kot privzeto

en: Pattern
sl: Vzorec

en: Color
sl: Barva

en: Add color to Patterns
sl: dodaj barvo med vzorce

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
sl: razmaži

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
sl: Poteg

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
sl: Poljubno

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
sl: Preimenuj čopič

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
sl: Čopič s tem imenom že obstaja!

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
sl: Uredi

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
sl: Počisti

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
sl: Shrani

en: New
sl: Nova slika

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
sl: Skupina s tem imenom že obstaja!

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
sl: Nova skupina ...

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
sl: Ustvari skupino

en: Pick Color
sl: Izberi barvo

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
sl: radirka

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
sl: Ime

en: Overwrite brush?
sl: Prepiši čopič?

en: Replace
sl: Nadomesti

en: Rename
sl: Preimenuj

en: Replace all
sl: Zamenjaj vse

en: Rename all
sl: Preimenuj vse

en: Imported brush
sl: Uvožen čopič

en: Existing brush
sl: Obstoječi čopič

en: Overwrite brush group?
sl: Prepišem skupino čopičev?

en: Restore Brush %d
sl: Obnovi čopič %d

en: Save to Brush %d
sl: Shrani kot čopič %d

en: Undo %s
sl: Razveljavi %s

en: Undo
sl: Razveljavi

en: Redo
sl: Obnovi

en: Fullscreen
sl: Celozaslonski

en: Import brush package…
sl: Uvozi paket s čopičem...

en: MyPaint brush package (*.zip)
sl: MyPaint čopič paket (*.zip)

en: Opacity:
sl: Prosojnost:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
sl: Pritisk:

en: Bug Detected
sl: Zaznana napaka

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
sl: <big><b>Zaznana je bila napaka v izvajanju programa.</b></big>

note: only development and prereleases
en: Report…
sl: Poročaj ...

en: Details…
sl: Podrobnosti ...

en: Exception while analyzing the exception.
sl: Napaka med procesiranjem napake.

en: Input Device Test
sl: Preizkus vhodne naprave

en: (no pressure)
sl: (brez pritiska)

en: (no tilt)
sl: (brez naklona)

en: Tilt:
sl: Naklon:

en: (no device)
sl: (ni naprave)

en: Device:
sl: Naprava:

en: Layers
sl: Plasti

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
sl: Vse pravice pridržane (C) 2005-2020
    Martin Renold in MyPaint razvijalska skupina

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
sl: Ta program spada med prosto programje; lahko ga razširjate in/ali spreminjate pod pogoji Splošnega dovoljenja GNU (GNU General Public License), kot ga je objavila ustanova Free Software Foundation; bodisi različice 2 ali (po vaši izbiri) katerekoli poznejše različice.
    
    Ta program se razširja v upanju, da bo uporaben, vendar BREZ VSAKRŠNEGA JAMSTVA; tudi brez posredne zagotovitve CENOVNE VREDNOSTI ali PRIMERNOSTI ZA DOLOČEN NAMEN. Za podrobnosti glejte besedilo v datoteki COPYING.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
sl: programiranje

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
sl: prenosljivost

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
sl: Namizna ikona

en: Preferences
sl: Nastavitve

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
sl: Sistemski jezik

en: Merge Down
sl: Spoji navzdol

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
sl: Pritisk

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
sl: Nov

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
sl: Odpri…

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
sl: Odpri nedavne

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
sl: Shrani

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
sl: Shrani kot …

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
sl: Shrani kot skico

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
sl: Odpri prejšnjo skico

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
sl: Odpri naslednjo skico

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
sl: Počisti plast

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
sl: Nova slikarska plast

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
sl: Nova skupina plasti

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
sl: Izbriši plast

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
sl: Prilagodi pogledu

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
sl: Oddalji

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
sl: Zasukaj v smeri urinega kazalca

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
sl: Zasukaj v obratni smeri urinega kazalca

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
sl: Samo ta plast

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
sl: Vizualiziraj izris

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
sl: Onemogoči dvojno medpomnjenje

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
sl: Način slikanja

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
sl: Način slikanja: Normalen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
sl: Izbriši s trenutnim čopičem.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
sl: Datoteka

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
sl: Izhod

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
sl: Uredi

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
sl: Barva

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
sl: Plast

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
sl: Beležka

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
sl: Okno

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
sl: Čopič

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
sl: Spremeni čopič…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
sl: Zamenjaj barvo…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
sl: Zamenjaj barvo (hitra podmnožica)…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
sl: Dobi več čopičev…

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
sl: Pomoč

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
sl: Pomoč na spletu

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
sl: O programu MyPaint

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
sl: Sporočila za razvijalce (debug)

[ctx: Menu (labels)]
en: View
sl: Pogled

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
sl: Celozaslonski

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
sl: Nastavitve

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
sl: Urejevalnik nastavitev čopiča

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
sl: Pokaži plasti

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
sl: Barvna paleta

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
sl: Pokaži beležko

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
sl: Pult s predogledom

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
sl: Predogled

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
sl: Možnosti orodja

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
sl: Pokaži pult možnosti orodja

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
sl: Zgodovina čopičev & barv

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
sl: Nedavni čopiči & barve

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
sl: Prostoročno

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
sl: Prostoročno

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
sl: Črte in krivulje

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
sl: Povezane črte

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
sl: Elipse in krogi: riši okrogle oblike.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
sl: Elipse in krogi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
sl: Riši kroge in elipse.

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
sl: Črnilo

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
sl: Risanje s črnilom

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw smooth controlled lines.
sl: Riši gladke nadzorovane črte.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
sl: Premakni plast

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
sl: Položaj plasti

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Reposition Layer: move the current layer on the canvas.
sl: Premakni plast: premakni trenutno plast na platnu.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
sl: Premakni plast

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively move the current layer on the canvas.
sl: Interaktivno premakni trenutno plast na platnu.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
sl: Uredi okvir

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
sl: Okvir

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Frame: define a frame around the document to give it a finite size.
sl: Uredi okvir: nastavite okvir okrog dokumenta, da mu določite končno velikost.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
sl: Uredi okvir

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively define a frame around the document to give it a finite size.
sl: Interaktivno nastavite okvir okrog dokumenta, da mu določite končno velikost.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
sl: Uredi simetrijo slikanja

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
sl: Simetrija

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Painting Symmetry: adjust the axis used for symmetrical painting.
sl: Uredi simetrijo slikanja: nastavite vzdolžno os za simetrično slikanje.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
sl: Uredi simetrijo slikanja

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively adjust the axis used for symmetrical painting.
sl: Interaktivno nastavite vzdolžno os za simetrično slikanje.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
sl: Izberi barvo

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
sl: Izberi barvo

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pick Color: set the painting color from screen pixels.
sl: Izberi barvo: določite barvo na podlagi zaslonskih točk.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
sl: Izberi barvo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting color from screen pixels.
sl: Nastavi barvo na podlagi zaslonskih točk.

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
sl: Zapolni

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
sl: Zapolni

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
sl: Zapolni področje z barvo.
