mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to sr translation catalogue (92 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
sr: Радња

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
sr: Комбинација типки

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
sr: Измени типку за '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
sr: Радња:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
sr: Путања:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
sr: Типка:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
sr: Притисни типке да ажурираш овај задатак

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
sr: Непозната радња

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
sr: <b>{accel} је тренутно у употрби за '{action}'. Постојећи задатак ће бити замењен.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
sr: Отвори фасциклу “{folder_basename}”…

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
sr: У реду

en: No backups were found in the cache.
sr: Ни једна резерва није пронађена у кешу.

en: Background
sr: Позадина

en: Save as Default
sr: Сними као поставку

en: Pattern
sr: Предложак

en: Color
sr: Боја

en: One or more backgrounds could not be loaded
sr: Јдна или више позадина нису могле бити учитане

en: Error loading backgrounds
sr: Грешка при учитавању позадина

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
sr: Молимо вас да обришете неучитане датотеке, или проверите вашу libgdkpixbuf инсталацију.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
sr: Gdk-Pixbuf није могао да учита "{filename}", и пријавио је "{error}"

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
sr: {filename} је празан (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
sr: Управљач опцијама четкица

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
sr: О четкицама

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
sr: Експерименталне

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
sr: Основне

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
sr: Брзина

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
sr: Праћење

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
sr: Потез

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
sr: Боје

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
sr: посебна

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
sr: Уреди

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
sr: Очисти

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
sr: Сачувај

en: New
sr: Ново

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
sr: Назив

en: Undo %s
sr: Опозови %s

en: Undo
sr: Опозови

en: Redo
sr: Понови

en: Fullscreen
sr: Цео екран

en: Opacity:
sr: Непрозирност:

en: Layers
sr: Слојеви

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
sr: Из система

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
sr: Притисак

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
sr: Ново

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
sr: Отвори…

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
sr: Отвори скорашњи

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
sr: Сними

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
sr: Сними као…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
sr: Очисти слој

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
sr: Нови слој платна

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
sr: Нова група слојева

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
sr: Обриши слој

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
sr: Уклопи слику у прозор

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
sr: Умањи

[ctx: Menu (labels)]
en: File
sr: Датотекa

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
sr: Напусти

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
sr: Измени

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
sr: Боје

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
sr: Слојеви

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
sr: Платно

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
sr: Прозори

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
sr: Четкице

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
sr: Промени четкицу…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
sr: Промени боју…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
sr: Промени боју (брзи подскуп)…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
sr: Добиј још четкица…

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
sr: Помоћ

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
sr: Помоћ на мрежи

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
sr: О програму MyPaint

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
sr: Исправљање

[ctx: Menu (labels)]
en: View
sr: Приказ

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
sr: Цео екран

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
sr: Измени поставке

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
sr: Управљање четкицама

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
sr: Прикажи прозорче слојева

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
sr: Палета боја

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
sr: Прозорче кретања

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
sr: Преглед

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
sr: Прозорче опција алата

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
sr: Прикажи прозорче опција алата

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
sr: Прозорче историје четкица и боја

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
sr: Скорашње четкице и боје

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
sr: Слободоручно

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
sr: Слободоручно

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
sr: Линије и криве

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
sr: Спојене линије

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
sr: Елипсе и кругови

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
sr: Мастило

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
sr: Премести слој

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
sr: Измени оквир

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
sr: Измени симетрију платна

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
sr: Одабир боја
