mypaint v2.0.0-alpha.12-343-g82b4fc5 - en to sv translation catalogue (1214 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
sv: Handling

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
sv: Tangentkombination

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
sv: Ändra tangent för '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
sv: Handling:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
sv: Sökväg:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
sv: Tangent:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
sv: Tryck en tangent för att uppdatera tilldelningen

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
sv: Okänd handling

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
sv: <b>{accel} används redan för '{action}'. Den nuvarande tilldelningen kommer ersättas.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
sv: Öppna mapp “{folder_basename}”…

en: No backups were found in the cache.
sv: Inga backuper hittades i cachen.

en: No Available Backups
sv: Inga tillgängliga backuper

en: Open the Cache Folder…
sv: Öppna cachemappen…

en: Backup Recovery Failed
sv: Återställning av backup misslyckades

en: Open the Backup’s Folder…
sv: Öppna backupmappen…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
sv: Återställd fil från {iso_datetime}.ora

en: Background
sv: Bakgrund

en: Save as Default
sv: Spara som standard

en: Pattern
sv: Mönster

en: Color
sv: Färg

en: Add color to Patterns
sv: Lägg till färg till mönster

en: One or more backgrounds could not be loaded
sv: En eller fler bakgrundsbilder kunde inte laddas

en: Error loading backgrounds
sv: Fel när bakgrundsbilder laddades

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
sv: Ta bort filerna som inte kunde laddas, eller dubbelkolla installationen av libgdkpixbuf.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
sv: Gdk-Pixbuf kunde inte ladda "{filename}", rapporterade felet "{error}"

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
sv: {filename} har ingen storlek (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
sv: Redigera penselinställningar

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
sv: Om

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
sv: Experimentella

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
sv: Grundläggande

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
sv: Opacitet

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
sv: Penselnedslag

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
sv: Smeta ut

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
sv: Hastighet

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Directional Offsets
sv: Riktningsbaserade förskjutningar

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
sv: Spårning

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
sv: Penseldrag

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
sv: Färg

[ctx: brush settings list: setting group]
en: GridMap
sv: Rutnätsavbildning

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
sv: Anpassat

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
sv: Ingen pensel vald, använd "Lägg till som ny" istället.

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
sv: Ingen pensel vald!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
sv: Byt namn på pensel

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
sv: En pensel med detta namn finns redan!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
sv: Ingen pensel vald!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
sv: Vill du ta bort penseln “{brush_name}” från hårddisken?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
sv: (Namnlös pensel)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
sv: {brush_name} [osparad]

en: Brush Icon
sv: Penselikon

en: Brush Icon (editing)
sv: Penselikon (redigera)

en: No brush selected
sv: Ingen pensel vald

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
sv: <b>%s</b>
    <small>Välj en giltig pensel först</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
sv: <b>%s</b> <i>(modifierad)</i>
    <small>Ändringarna har inte sparats än</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
sv: <b>%s</b> (editing)
    <small>Måla med valfri pensel eller färg</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
sv: <b>%s</b>
    <small>Klicka på ‘Redigera’ för att göra ändringar på ikonen</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
sv: Redigera

en: Begin editing this preview icon
sv: Börja redigera förhandsvisningsikonen

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
sv: Återställ

en: Discard changes, and cancel editing
sv: Förkasta ändringarna och avbryt redigeringen

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
sv: Radera allt

en: Clear the preview icon
sv: Rensa förhansvisningsikonen

en: Use the default icon
sv: Använd standardikonen

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
sv: Spara

en: Save this preview icon, and finish editing
sv: Spara denna förhandsvisningsikon, och avsluta redigeringen

en: Lost & Found
sv: Upphittat

en: Deleted
sv: Raderat

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Ink
sv: Bläck

en: Classic
sv: Klassiska

en: Set#1
sv: Uppsättning#1

en: Set#2
sv: Uppsättning#2

en: Set#3
sv: Uppsättning#3

en: Set#4
sv: Uppsättning#4

en: Set#5
sv: Uppsättning#5

en: Experimental
sv: Experimentella

en: New
sv: Ny

[ctx: brushpack import failure messages]
en: No file named “{order_conf_file}”. This is not a brushpack.
sv: Ingen fil vid namn “{order_conf_file}”. Detta är inte ett penselpaket.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” is listed in “{order_conf_file}”, but it does not exist in the zipfile.
sv: Penseln “{brush_name}” är listad i “{order_conf_file}”, men den finns inte i zip-filen.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” exists in the zipfile, but it is not listed in “{order_conf_file}”.
sv: Penseln “{brush_name}” finns i zip-filen, men den är inte listad i “{order_conf_file}”.

en: Unknown Brush
sv: Okänd Pensel

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Add to Favorites
sv: Lägg till i Favoriter

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Favorites
sv: Ta bort från Favoriter

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Clone
sv: Klona

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Edit Brush Settings
sv: Redigera penselinställningar

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Group
sv: Ta bort från uppsättning

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy
sv: Kopia av {original_name}

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy {n}
sv: Kopia {n} av {original_name}

[ctx: brush group: context menu: remove from group]
en: Really remove brush “{brush_name}” from group “{group_name}”?
sv: Vill du verkligen ta bort penseln ”{brush_name}” från gruppen ”{group_name}”?

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
sv[0]: %d pensel
sv[1]: %d penslar

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
sv: Uppsättning “{group_name}”

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
sv: Döp om uppsättning

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
sv: Exportera som packat penselpaket

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
sv: Ta bort uppsättning

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
sv: Döp om uppsättning

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
sv: Det finns redan en uppsättning med det namnet!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
sv: Vill du verkligen radera uppsättningen “{group_name}”?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
sv: Kunde inte ta bort uppsättningen “{group_name}”.
    Vissa specialuppsättningar kan inte tas bort.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
sv: Exportera penslar

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
sv: MyPaint penselpaket (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
sv: Ny uppsättning…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
sv: Importera penslar…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
sv: Hämta fler penslar…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
sv: Skapa uppsättning

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
sv: Knapp

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
sv: knapp

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
sv: Knappkombination

en: Add a new binding
sv: Lägg till ny tangentbindning

en: Remove the current binding
sv: Ta bort nuvarande tangentbindning

en: Edit binding for '%s'
sv: Modifiera tangentbindning för '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
sv: Knapptryck:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
sv: Håll nere önskade tangenter och klicka över denna text för att sätta en ny tangentbindning.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
sv: {button} kan inte bindas utan en hjälptangent (dess funktion är tyvärr låst)

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
sv: {button_combination} är redan knuten till handlingen '{action_name}'

en: Pick Color
sv: Välj färg

en: Set the color used for painting
sv: Välj färg att måla med

en: Pick Hue
sv: Välj nyans

en: Set the color Hue used for painting
sv: Välj nyansen på målningsfärgen

en: Pick Chroma
sv: Välj kulörthet

en: Set the color Chroma used for painting
sv: Välj kulörthet på målningsfärgen

en: Pick Luma
sv: Välj ljusstyrka

en: Set the color Luma used for painting
sv: Välj ljusstyrka på målningsfärgen

en: Color details
sv: Färgdetaljer

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
sv: Nyvald färg och senast använda färg vid målning

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
sv: Tonskalemask aktiv

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
sv: Avgränsa din palett med hjälp av en tonskalemask.

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
sv: HCY nyans och kulörthet.

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
sv: Redigerare för tonskalemask. Klicka i mitten för att skapa eller ändra former, eller rotera masken från utkanten av hjulet.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
sv: Atmosfärisk triad

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Moody and subjective, defined by one dominant primary and two primaries which are less intense.
sv: Emotionell och subjektiv, definierad av en dominant primär och två mindre intensiva primärer.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Shifted Triad
sv: Förskjuten triad

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
sv: Mer viktad mot den dominanta färgen.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
sv: Komplementfärger

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
sv: Motsatskontraster, balanserade med neutrala färger mellan sig.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
sv: Humör och accent

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: One main range of colors, with a complementary accent for variation and highlights.
sv: En huvudsaklig färgskala med komplementerande accenter för variationer och högdagrar.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
sv: Delad komplementfärg

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Two analogous colors and a complement to them, with no secondary colors between them.
sv: Två likartade färger och ett komplement, utan sekundärfärger mellan sig.

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
sv: Ny tonskalemask från mall

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
sv: Redigerare för tonskalemask

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
sv: Aktiv

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
sv: Hjälp…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
sv: Skapa mask från mall.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
sv: Ladda mask från palettfil (GIMP).

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
sv: Spara mask till palettfil (GIMP).

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
sv: Radera masken.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
sv: Öppna online-hjälpen för den här dialogrutan i en webbläsare.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
sv: Spara mask som palett (GIMP)

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
sv: Ladda mask från palettfil (GIMP)

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
sv: Definiera tonskalemask.

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
sv: HCY-hjul

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: description for tooltips etc.]
en: Set the color using cylindrical hue/chroma/luma space. The circular slices are equiluminant.
sv: Ange färg med hjälp av cylindrisk nyans/kulörthet/ljusstyrka. Varje cirkulärt snitt har likvärdig ljusstyrka.

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
sv: HSV-nyans

en: HSV Saturation
sv: HSV Mättnadsgrad

en: HSV Value
sv: HSV Värde

en: HSV Saturation and Value
sv: HSV Mättnad och Värde

en: HSV Hue and Value
sv: HSV nyans och valör

en: HSV Hue and Saturation
sv: HSV nyans och mättnad

en: Rotate cube (show different axes)
sv: Rotera kub (visa olika axlar)

en: HSV Cube
sv: HSV kub

en: An HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
sv: EN HSV-kub som kan roteras för att visa olika plana snitt.

en: HSV Square
sv: HSV-kvadrat

en: An HSV Square which can be rotated to show different hues.
sv: En HSV-kub som kan roteras för att visa olika nyanser.

en: HSV Wheel
sv: HSV-hjul

en: Saturation and Value color changer.
sv: Ändra mättnad/värde.

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
sv: Palettegenskaper

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
sv: Palett

[ctx: palette panel tab tooltip description]
en: Set the color from a loadable, editable palette.
sv: Välj färg från en palett du kan ladda och ändra.

[ctx: palette editor dialog: palette name entry]
en: Untitled Palette
sv: Namnlös palett

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
sv: Palettredigerare

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
sv: Ladda en palettfil (GIMP)

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
sv: Spara till palettfil (GIMP)

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Add a new empty swatch
sv: Lägg till ny tom färgruta

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
sv: Ta bort aktuell färgruta

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
sv: Ta bort alla färgrutor

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
sv: Titel:

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
sv: Namn eller beskrivning av denna palett

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
sv: Kolumner:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
sv: Antal kolumner

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
sv: Färgnamn:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
sv: Namn på aktuell färg

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
sv: Tom palettlucka

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
sv: Ladda palett

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
sv: Spara palett

[ctx: palette view]
en: Color swatch palette.
    Drop colors here,
    drag them to organize.
sv: Färgrutepalett.
    Släpp färger här och 
    dra runt för att arrangera dem.

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
sv: Tom palettlucka (dra och släpp en färg här)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Add Empty Slot
sv: Lägg till tom lucka

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
sv: Infoga rad

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
sv: Infoga spalt

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (RGB)
sv: Fyll mellanrum (RGB)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HCY)
sv: Fyll mellanrum (HCY)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HSV)
sv: Fyll mellanrum (HSV)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
sv: GIMP-palettfil (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
sv: Alla filer (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
sv: GIMP-palettfil (*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
sv: Alla filer (*)

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
sv: Komponentreglage

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
sv: Justera färgens individuella komponenter.

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
sv: RGB-röd

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
sv: RGB-grön

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
sv: RGB-blå

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
sv: HSV-nyans

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
sv: HSV-mättnad

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
sv: HSV-valör

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
sv: HCY-nyans

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Chroma
sv: HCY kulörthet

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Luma (Y')
sv: HCY-ljusstyrka (Y')

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Liquid Wash
sv: Lavering

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using a liquid-like wash of nearby colors.
sv: Ändra färg med en vätskeliknande bestrykning av närliggande färger.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Concentric Rings
sv: Koncentriska ringar

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
sv: Byt färg med de koncentriska HSV-ringarna.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Crossed Bowl
sv: Korsad skål

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
sv: Ändra färg med övergångar i HSV som korsar en radiell "skål" av färg.

[ctx: File Load Compat Options]
en: Based on file
sv: Baserat på filen

[ctx: file compatibility warning]
note: TRANSLATORS: This is probably a rare warning, and it will not TRANSLATORS: really be shown at all before the release of 3.0
en: “{filename}” was saved with <b>MyPaint {new_version}</b>. It may be <b>incompatible</b> with <b>MyPaint {current_version}</b>.
    
    Editing this file with this version of MyPaint is not guaranteed to work, and may even result in crashes.
    
    It is <b>strongly recommended</b> to upgrade to <b>MyPaint {new_version}</b> or newer if you want to edit this file!
sv: "{filename}" sparades med <b>MyPaint {new_version}</b>. Den kan vara <b>inkompatibel</b> med <b>MyPaint {current_version}</b>.
    
    Det finns ingen garanti att den här filen kan redigeras med den här versionen av MyPaint, och det är t.o.m. möjligt att den krashar programmet.
    
    Det <b>rekommenderas starkt</b> att uppgradera till <b>MyPaint {new_version}</b> eller nyare om du vill redigera denna fil!

[ctx: file compatibility warning]
en: “{filename}” was saved with <b>MyPaint {new_version}</b>. It may not be fully compatible with <b>Mypaint {current_version}</b>.
    
    Saving it with this version of MyPaint may result in data that is only supported by the newer version being lost.
    
    To be safe you should upgrade to MyPaint {new_version} or newer.
sv: “{filename}” sparades med <b>MyPaint {new_version}</b>. Det är möjligt att den inte är fullt kompatibel med <b>Mypaint {current_version}</b>.
    
    Om den sparas om med denna version av MyPaint är det möjligt att data som endast stöds av den nya versionen går förlorad.
    
    För säkerhets skull bör du uppgradera till MyPaint {new_version} or nyare.

[ctx: file compatibility question]
en: Do you want to open this file anyway?
sv: Vill du ändå öppna denna fil?

[ctx: Version compat warning toggle]
en: Don't show this warning again
sv: Visa inte den här varningen igen

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 1.x mode
sv: Öppna alltid i 1.x-läge

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 2.x mode
sv: Öppna alltid i 2.x-läge

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Open in 1.x mode unless file contains pigment layers
sv: Öppna i 1.x-läge såvida inte filen innehåller pigment-lager

[ctx: File Load Compat Options]
note: TRANSLATORS: This is a label for a dropdown menu in the TRANSLATORS: file chooser dialog when loading .ora files.
en: Compatibility mode:
sv: Kompatibilitetsläge:

[ctx: prefs: device's type label]
en: Cursor/puck
sv: Pekare/puck

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
sv: Sudd

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
sv: Tangentbord

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
sv: Mus

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
sv: Penna

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchpad
sv: Pekplatta

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
sv: Pekskärm

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
sv: Ignorera

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
sv: Vilken uppgift som helst

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Non-painting tasks
sv: Uppgifter vid Icke-målning

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
sv: Endast navigation

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
sv: Panorera

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
sv: Enhet

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
sv: Axlar

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column shows type labels ("Touchscreen", "Pen" etc.)
en: Type
sv: Typ

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
sv: Använd för…

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
sv: Bläddra…

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
sv: Namn

en: Overwrite brush?
sv: Skriv över pensel?

en: Replace
sv: Ersätt

en: Rename
sv: Döp om

en: Replace all
sv: Ersätt alla

en: Rename all
sv: Byt namn på alla

en: Imported brush
sv: Importerad pensel

en: Existing brush
sv: Existerande pensel

en: <b>A brush named “{brush_name}” already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new brush be renamed?
sv: <b>En pensel vid namn  ”{brush_name}” finns redan.</b>
    Vill du ersätta den gamla, eller ska den nya penseln döpas om?

en: Overwrite brush group?
sv: Skriva över penselgrupp?

en: <b>A group named “{groupname}” already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new group be renamed?
    If you replace it, the brushes may be moved to a group called “{deleted_groupname}”.
sv: <b>En grupp vid namn ”{groupname}” existerar redan.</b>
    Vill du ersätta den, eller ska den nya gruppen döpas om?
    Om du ersätter den gamla så kommer dess penslar att flyttas till en grupp kallad ”{deleted_groupname}”.

en: Import brush package?
sv: Importera penselpaket?

en: <b>Do you really want to import package “{brushpack_name}”?</b>
sv: <b>Vill du verkligen importera paketet ”{brushpack_name}”?</b>

en: Load brush settings from shortcut slot %d
sv: Ladda penselinställningar från genvägen plats %d

en: Store brush settings in shortcut slot %d
sv: Spara penselinställningarna i genvägen plats %d

en: Restore Brush %d
sv: Återställ pensel %d

en: Save to Brush %d
sv: Spara till pensel %d

en: Undo %s
sv: Ångra %s

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo %s
sv: Gör om %s

en: Redo
sv: Gör om

note: TRANSLATORS: Statusbar message explaining button and modifier TRANSLATORS: combinations used to access modes/tools/actions. TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <list>"
en: {button_combination} is {resultant_action}
sv: {button_combination} = {resultant_action}

note: TRANSLATORS: This is a separator for the list of button actions TRANSLATORS: that appears when a modifier key is held down. TRANSLATORS: search for " held down: " (incl spaces) for the context
en: ;
sv: ,

note: TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <separated-list>" TRANSLATORS: Action names may contain coordinating conjunctions such TRANSLATORS: as the English "and", so use appropriate punctuation or TRANSLATORS: wording for the separator. Also a little more spacing TRANSLATORS: than normal lo
en: With {modifiers} held down:  {button_actions}.
sv: Knappkombinationer med {modifiers}:  {button_actions}.

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Empty document, nothing copied.
sv: Tomt dokument, ingenting kopierades.

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Copied layer as {w}×{h} image.
sv: Kopierade lager som en bild med storleken {w}×{h}.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Nothing on clipboard.
sv: Det finns ingenting i urklipp.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Clipboard does not contain an image.
sv: Innehållet i urklipp är inte en bild.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Cannot paste into this type of layer.
sv: Kan inte klistra in i den här typen av lager.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Pasted {w}×{h} image.
sv: Klistrade in en bild med storleken {w}×{h}.

[ctx: Statusbar message: vacuum document]
en: Vacuum: discarded {removed} of {total} tiles.
sv: Dammsugning: slängde bort {removed} av {total} rutor.

note: TRANSLATORS: window title for use without a filename
en: MyPaint
sv: Om MyPaint

[ctx: Open dragged file confirm dialog: title]
en: Open Dragged File?
sv: Öppna den indragna filen?

[ctx: Open dragged file confirm dialog: continue button]
en: _Open
sv: _Öppna

en: Set current color
sv: Ange aktuell färg

en: Leave Fullscreen Mode
sv: Lämna helskärmsläge

en: Leave Fullscreen
sv: Lämna helskärmsläge

en: Enter Fullscreen Mode
sv: Starta helskärmsläge

en: Fullscreen
sv: Helskärm

[ctx: Quit confirm dialog: title]
en: Really Quit?
sv: Är du säker på att du vill avsluta?

[ctx: Quit confirm dialog: continue button]
en: _Quit
sv: _Avsluta

en: Import brush package…
sv: Importera penselpaket…

en: MyPaint brush package (*.zip)
sv: MyPaint penselpaket (*.zip)

note: # UI string consts TRANSLATORS: Statusbar message when "Edit in External App" TRANSLATORS: (for a layer) is successfully initiated.
en: Launched {app_name} to edit layer “{layer_name}”
sv: Startade {app_name} för att redigera lager “{layer_name}”

note: TRANSLATORS: Statusbar message shown when the app chosen for TRANSLATORS: "Edit in External App" (for a layer) failed to open.
en: Error: failed to launch {app_name} to edit layer “{layer_name}”
sv: Fel: det gick inte att starta {app_name} för att redigera lager “{layer_name}”

note: TRANSLATORS: Statusbar message for when an "Edit in External App" TRANSLATORS: operation is cancelled by the user before it starts.
en: Editing cancelled. You can still edit “{layer_name}” from the Layers menu.
sv: Redigering avbruten. Du kan fortfarande redigera “{layer_name}” via lagermenyn.

note: TRANSLATORS: This is a statusbar message shown when TRANSLATORS:  a layer is updated from an external edit
en: Updated layer “{layer_name}” with external edits
sv: Uppdaterade lager “{layer_name}” med extern redigering

[ctx: Edit in External App (statusbar message)]
en: Failed to update layer with external edits from “{file_basename}”.
sv: Kunde inte uppdatera lagret med externa förändringar från "{file_basename}".

en: MyPaint needs to edit a file of type “{type_name}” ({content_type}). What application should it use?
sv: MyPaint behöver redigera en fil av typen “{type_name}” ({content_type}). Vilket program ska det använda?

en: What application should MyPaint use for editing files of type “{type_name}” ({content_type})?
sv: Vilket program ska MyPaint använda för att redigera filer av typen “{type_name}” ({content_type})?

en: Open With…
sv: Öppna med…

en: Icon
sv: Ikon

en: no description
sv: ingen beskrivning

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Loading {files_summary}…
sv: Laddar "{files_summary}"…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Importing layers from {files_summary}…
sv: Importerar lager från {files_summary}…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Saving {files_summary}…
sv: Sparar {files_summary}…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Exporting to {files_summary}…
sv: Exporterar till {files_summary}…

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Failed to export to {files_summary}.
sv: Det gick inte att exportera till {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Failed to save {files_summary}.
sv: Det gick inte att spara {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not import layers from {files_summary}.
sv: Kunde inte importera lager från {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not load {files_summary}.
sv: Det gick inte att läsa in {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Save failed
sv: Sparandet misslyckades

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Export failed
sv: Exporteringen misslyckades

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Import Layers failed
sv: Importeringen till lager misslyckades

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Open failed
sv: Öppnandet misslyckades

[ctx: Document I/O: success]
en: Exported to {files_summary} successfully.
sv: Exporterade framgångsrikt till {files_summary}.

[ctx: Document I/O: success]
en: Saved {files_summary} successfully.
sv: Sparade framgångsrikt till {files_summary}.

[ctx: Document I/O: success]
en: Imported layers from {files_summary}.
sv: Importerade lager från {files_summary}.

[ctx: Document I/O: success]
en: Loaded {files_summary}.
sv: Laddade {files_summary}.

note: TRANSLATORS: formatting for {files_summary} for multiple files. TRANSLATORS: corresponding msgid for single files: "“{basename}”"
en: {n} file | {n} files
sv[0]: {n} fil
sv[1]: {n} filer

[ctx: Document I/O: the {files_summary} for a single file]
en: “{basename}”
sv: ”{basename}”

[ctx: save/load dialogs: filter patterns]
en: All Recognized Formats
sv: Alla kända format

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: By extension (prefer default format)
sv: Efter filändelse (föredra standardformat)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, respecting “Show Background” (*.png)
sv: PNG, med hänsyn till ”Visa bakgrund” (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, solid RGB (*.png)
sv: PNG, utan genomskinlighet RGB (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, transparent RGBA (*.png)
sv: PNG, med genomskinlighet RGBA (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: Multiple PNGs, by layer (*.NUM.png)
sv: Flera PNG-filer, en per lager (*.NUM.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: Multiple PNGs, by view (*.NAME.png)
sv: Flera PNG-filer, en per vy  (*.NAMN.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
sv: JPEG 90% kvalitet (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Dialogs (window title): File→Export…]
en: Export
sv: Exportera

[ctx: Dialogs (window title): File→Save As…]
en: Save As
sv: Spara som

[ctx: save dialogs: formats and options: (label)]
en: Format to save as:
sv: Filformat:

[ctx: Destructive action confirm dialog: fallback title (normally overridden)]
en: Really Continue?
sv: Är du säker på att du vill fortsätta?

[ctx: Destructive action confirm dialog: cancel button]
en: _Cancel
sv: _Avbryt

[ctx: Destructive action confirm dialog: save checkbox]
en: _Save to Scraps first
sv: _Spara som skiss först

[ctx: Destructive action confirm dialog: fallback continue button (normally overridden)]
en: Co_ntinue
sv: _Fortsätt

[ctx: Destructive action confirm dialog: warning message]
en: You risk losing {abbreviated_time} of unsaved painting.
sv: Du riskerar att förlora {abbreviated_time} av osparat målande.

[ctx: File→New: confirm dialog: title question]
en: New Canvas?
sv: Ny arbetsyta?

[ctx: File→New: confirm dialog: continue button]
en: _New Canvas
sv: _Ny arbetsyta

[ctx: File→Open: confirm dialog: title question]
en: Open File?
sv: Öppna fil?

[ctx: File→Open: confirm dialog: continue button]
en: _Open…
sv: _Öppna…

[ctx: File→Open: file chooser dialog: title]
en: Open File
sv: Öppna fil

[ctx: load dialogs: title]
en: Open Scratchpad…
sv: Öppna kladdblock…

[ctx: Layers→Import Layers: files-chooser dialog: title]
en: Import Layers
sv: Importera lager

[ctx: File→Open Recent→* confirm dialog: title]
en: Open File?
sv: Öppna fil?

[ctx: File→Open Recent→* confirm dialog: continue button]
en: _Open
sv: _Öppna

[ctx: File→Open Most Recent confirm dialog: title]
en: Open Most Recent File?
sv: Öppna den senaste filen?

[ctx: File→Open Most Recent→* confirm dialog: continue button]
en: _Open
sv: _Öppna

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap: error message]
en: There are no scrap files yet. Try saving one first.
sv: Det finns inga skissfiler ännu. Försök att spara en först.

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: title]
en: Open Next Scrap?
sv: Öppna nästa skiss?

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: title]
en: Open Previous Scrap?
sv: Öppna föregående skiss?

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: continue button]
en: _Open
sv: _Öppna

[ctx: File→Revert: status message: canvas has no filename yet]
en: Cannot revert: canvas has not been saved to a file yet.
sv: Kan inte återställa: arbetsytan har ännu inte sparats till en fil.

[ctx: File→Revert confirm dialog: title]
en: Revert Changes?
sv: Återställ ändringar?

[ctx: File→Revert confirm dialog: continue button]
en: _Revert
sv: _Återställ

[ctx: Name of the fill mode In other software, 'Flood Fill' is also known as 'Bucket Fill' or just 'Fill']
en: Flood Fill
sv: Fyllverktyg

[ctx: Usage description of the Flood Fill mode]
en: Fill areas with color
sv: Fyll områden med färg

[ctx: fill options: numeric value that determines whether tested pixels will be included in the fill, based on color difference]
en: Tolerance:
sv: Tolerans:

[ctx: fill options: Tolerance (tooltip) Note: 'the start' refers to the color of the starting point (pixel) of the fill]
en: How much pixel colors are allowed to vary from the start
    before Flood Fill will refuse to fill them
sv: Till vilken grad pixlars färger kan skilja sig från
    startpunktens färg och ändå fyllas av fyllverktyget

[ctx: fill options: option category (label) Options under this category relate to what the fill isbased on, not where the actual fill ends up.]
en: Source:
sv: Källa:

[ctx: fill options: 'Source:' category (tooltip)]
en: The input that the fill will be based on
sv: Bildinformationen som fyllningen kommer att baseras på

[ctx: fill options: 'Source' category: Layer dropdown (tooltip)]
en: Select a specific layer you want the fill to be based on
sv: Välj ett specifikt lager som du vill att fyllningen ska baseras på

[ctx: fill options: 'Source:' category: toggle (label) When this option is enabled, the fill is based on the combination of all visible layers]
en: Sample Merged
sv: Basera på alla synliga lager

[ctx: fill options: Sample Merged (tooltip)]
en: When considering which area to fill, use a
    temporary merge of all the visible layers
    underneath the current layer
sv: Använd en tillfällig sammanslagning av alla synliga
    lager vid fastställningen av området som ska fyllas

[ctx: fill options: toggle whether the fill will be limited by the viewport]
en: Limit to View
sv: Begränsa till det synliga området

[ctx: fill options: Limit to View (tooltip) Note: 'that can fit the view' is equivalent to: 'in which the entire visible part of the canvas can fit]
en: Limit the area that can be filled, based on the viewport.
    If the view is rotated, the fill will be limited to the
    smallest canvas-aligned rectangle that can fit the view.
sv: Begränsa området som kan fyllas, baserat på vyporten.
    Om vyn är roterad kommer området att begränsas till den minsta vinkelrätt orienterade
    rektangeln som vyn får plats i (vinkelrät i förhållande till arbetsytans grundvinkel).

[ctx: fill options: option category (label) Options under this category relate to where the fill will end up (default: the active layer) and how it will be combined with that layer.]
en: Target:
sv: Mål:

[ctx: fill options: 'Target:' category (tooltip)]
en: Where the output should go
sv: Var och hur utdatan ska hamna

[ctx: fill options: Target | toggle (label) When this option is enabled, the fill will be placed on a new layer above the active layer. Option resets after each fill.]
en: New Layer (once)
sv: Nytt lager (en gång)

[ctx: fill options: Target | New Layer (tooltip)]
en: Create a new layer with the results of the fill.
    This is turned off automatically after use.
sv: Skapa ett nytt lager med resultatet av fyllningen.
    Detta stängs av automatiskt efter användning.

[ctx: fill options: Target | Blend Mode dropdown - warning text]
en: This mode does nothing when alpha locking is enabled!
sv: Detta läge har ingen verkan när låst alfa är påslagen!

[ctx: fill options: Target | Blend Mode dropdown (tooltip)]
en: Blend mode used when filling
sv: Sammanslagningsmetod som används vid fyllningen

en: Opacity:
sv: Opacitet:

[ctx: fill options: Opacity slider (tooltip)]
en: Opacity of the fill
sv: Fyllningens opacitet

[ctx: fill options: numeric option - grow/shrink fill (label)]
en: Offset:
sv: Förskjutning:

[ctx: fill options: Offset (tooltip)]
en: The distance in pixels to grow or shrink the fill
sv: Avståndet i pixlar som fyllningen ska växa eller krympa med

[ctx: fill options: numeric option for blurring fill (label)]
en: Feather:
sv: Oskärpa:

[ctx: fill options: Feather (tooltip)]
en: The amount of blur to apply to the fill
sv: Mängden oskärpa som ska appliceras på fyllningen

[ctx: fill options: gap detection toggle (label)]
en: Use Gap Detection
sv: Använd mellanrumsdetektering

[ctx: fill options: Use Gap Detection (tooltip)]
en: Try to detect gaps and not fill past them.
    Note: This can be a lot slower than the regular fill, only enable when you need it.
sv: Försök att detektera mellanrum och stoppa fyllningen vid dem.
    Obs: Det här kan vara mycket långsammare än vanlig fyllning, aktivera endast vid behov.

[ctx: fill options: gap-detection sub-option, numeric setting (label)]
en: Max Gap Size:
sv: Maximal mellanrumsstorlek:

[ctx: fill options: Max Gap Size (tooltip)]
en: The size of the largest gaps that can be detected.
    Using large values can make the fill run a lot slower.
sv: Storleken på det största mellanrum som kan detekteras.
    Höga värden kan göra fyllningen mycket långsammare.

[ctx: fill options: on/off sub-option, numeric (label) When enabled, if the fill stops after going past a detected gap, it 'pulls' the fill back out of the gap to the other side of it.]
en: Prevent seeping
sv: Förhindra läckage

[ctx: fill options: Prevent seeping (tooltip)]
en: Try to prevent the fill from seeping into the gaps.
    If a fill starts in a detected gap, this option will do nothing.
sv: Försök att förhindra fyllningen från att läcka in i mellanrummen.
    Om en fyllning påbörjas i ett detekterat mellanrum har detta alternativ ingen verkan.

en: Reset
sv: Återställ

[ctx: fill options: Reset button (tooltip)]
en: Reset options to their defaults
sv: Återställ alternativen till deras standardinställningar

[ctx: fill option: default option in the Source Layer dropdown]
en: Selected Layer
sv: Det valda lagret

en: Edit Frame
sv: Redigera ram

en: Adjust the document frame
sv: Justera dokumentets ram

en: Frame Size
sv: Ramstorlek

en: Height:
sv: Höjd:

en: Width:
sv: Bredd:

en: Resolution:
sv: Upplösning:

en: Dots Per Inch (really Pixels Per Inch)
sv: Punkter per tum (egentligen pixlar per tum)

en: Color:
sv: Färg:

en: Frame Color
sv: Ramens färg

en: <b>Frame dimensions</b>
sv: <b>Ramens mått</b>

en: <b>Pixel density</b>
sv: <b>Pixeltäthet</b>

en: Set Frame to Layer
sv: Ställ in ramen utifrån lager

en: Set frame to the extents of the current layer
sv: Ställ in ramen till det aktuella lagrets omfång

en: Set Frame to Document
sv: Ställ in ram utifrån dokument

en: Set frame to the combination of all layers
sv: Ställ in ramen på kombinationen av alla lager

en: Trim Layer to Frame
sv: Beskär lagret utifrån ramen

en: Trim parts of the current layer which lie outside the frame
sv: Beskär de delar av det aktuella lagret som ligger utanför ramen

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: inch
sv: tum

en: Freehand Drawing
sv: Frihandsteckning

en: Paint free-form brush strokes
sv: Måla på fri hand

note: TRANSLATORS: Short alias for "Slow position tracking". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Smooth:
sv: Jämnhet:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
sv: Tryck:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Barrel Rotation (for mouse)". TRANSLATORS: This is used on the options panel.
en: Twist:
sv: Vridning:

en: Bug Detected
sv: Bugg upptäckt

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
sv: <big><b>Ett programmeringsfel har upptäckts i programmet.</b></big>

en: You may be able to ignore this error and carry on working, but you should probably save your work soon.
    
    Please tell the developers about this using the issue tracker if no-one else has reported it yet.
sv: Du kan ignorera felet och fortsätta arbeta, men du bör snarast spara ditt arbete.
    
    Vänligen underrätta utvecklarna om detta, genom att använda problemspårning om ingen annan har rapporterat det än.

en: Search Tracker…
sv: Spårningssökare…

note: only development and prereleases
en: Report…
sv: Rapport…

en: Ignore Error
sv: Ignorera fel

en: Quit MyPaint
sv: Avsluta MyPaint

en: Details…
sv: Detaljer…

en: Exception while analyzing the exception.
sv: Undantag inträffade medan undantaget analyserades.

note: TRANSLATORS: Crash report template for github, preceding a traceback. TRANSLATORS: Please ask users kindly to supply at least an English TRANSLATORS: title if they are able.
en:             #### Description
    
                Give this report a short descriptive title.
                Use something like
                "[feature-that-broke]: [what-went-wrong]"
                for the title, if you can.
                Then please replace this text
                with a longer description of the bug.
                Screenshots or videos are great, too!
    
                #### Steps to reproduce
    
                Please tell us what you were doing
                when the error message popped up.
                If you can provide step-by-step instructions
                on how to reproduce the bug,
                that's even better.
    
                #### Traceback
sv:             #### Beskrivning
    
                Ge den här rapporten en kort och förklarande titel (helst på engelska).
                Till exempel
                "[feature-that-broke]: [what-went-wrong]"
                som titel, om möjligt.
                Ersätt sedan den här texten
                med en utförligare beskrivning av felet.
                Skärmklipp och videoklipp är också bra!
    
                #### Steg för att återskapa felet
    
                Berätta för oss vad du gjorde
                när felmeddelandet dök upp.
                Kan du förse oss med en steg-för-steg-instruktion
                om hur man återskapar felet,
                vore det ännu bättre.
    
                #### Stackspår

en: Inking
sv: Bläckteckning

en: Draw, and then adjust smooth lines
sv: Rita, och justera sedan jämna linjer

en: Input Device Test
sv: Test av inmatningsenhet

en: (no pressure)
sv: (inget tryck)

en: (no tilt)
sv: (ingen lutning)

en: Tilt:
sv: Lutning:

en: (no device)
sv: (ingen enhet)

en: Device:
sv: Enhet:

en: (No Barrel Rotation)
sv: (ingen pennaxelrotation)

en: Barrel Rotation:
sv: Pennaxelrotation:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
sv: Flytta lager

en: Move the current layer
sv: Flytta det aktuella lagret

[ctx: layer properties dialog: name entry: icon tooltip]
en: Layer names cannot be empty.
sv: Lagernamn kan inte vara tomma.

[ctx: layer properties dialog: name entry: icon tooltip]
en: Layer name is not unique.
sv: Lagernamnet är inte unikt.

[ctx: layer properties dialog: title]
en: Layer Properties
sv: Lageregenskaper

[ctx: layer properties dialog: done button]
en: Done
sv: Klar

note: Visibility flag column
en: Visible
sv: Synlig

note: Other flags column
en: Flags
sv: Status

[ctx: Layers: description: no layer ("never happens" condition!)]
en: ?layer
sv: ?lager

[ctx: Layers: description parts: unknown mode (fallback str!)]
en: ?mode
sv: ?läge

[ctx: Layers: description parts: layer hidden]
en: Hidden
sv: Dolt

[ctx: Layers: description parts: opacity percentage]
en: %d%% opaque
sv: %d%% opakt

[ctx: Layers dockable: description parts: layer locked flag]
en: Locked
sv: Låst

[ctx: Layers: description parts: unknown type (fallback str!)]
en: ?type
sv: ?typ

en: Layers
sv: Lager

en: Arrange layers and assign effects
sv: Ordna lager och tilldela effekter

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
sv: Lagrets opacitet: %d%%

note: TRANSLATORS: status bar messages for drag, without/with modifiers
en: Move layer in stack…
sv: Flytta på lager i grupp…

en: Move layer in stack (dropping into a regular layer will create a new group)
sv: Flytta på lager i grupp (att släppa på ett vanligt lager kommer att skapa en ny grupp)

en: Layer
sv: Lager

[ctx: view controls: rename view dialog]
en: Rename View
sv: Döp om vy

en: Entrance Pressure
sv: Ursprungligt inmatningstryck

en: Stroke entrance pressure for line tools
sv: Inmatningstryck för linjeverktyg

en: Midpoint Pressure
sv: Inmatningstryck (mittpunkt)

en: Mid-Stroke pressure for line tools
sv: Inmatningstryck för linjeverktyg (mittpunkt)

en: Exit Pressure
sv: Utgångstryck

en: Stroke exit pressure for line tools
sv: Utgångstryck för linjeverktyg

en: Head
sv: Huvud

en: Stroke lead-in end
sv: Penseldrag, slut av inledning

en: Tail
sv: Ände

en: Stroke trail-off beginning
sv: Penseldrag, början av uttunning

en: Pressure variation…
sv: Tryckvariation…

en: Lines and Curves
sv: Linjer och kurvor

note: TRANSLATORS: users should never see this message
en: Generic line/curve mode
sv: Allmänt läge för linje/kurva

en: Draw straight lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
sv: Rita raka linjer; Shift lägger till kurvor, Ctrl begränsar vinkeln

en: Connected Lines
sv: Sammanbundna linjer

en: Draw a sequence of lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
sv: Rita en sekvens av linjer; Shift lägger till kurvor, Ctrl begränsar vinkeln

en: Ellipses and Circles
sv: Ellipser och cirklar

en: Draw ellipses; Shift rotates, Ctrl constrains ratio/angle
sv: Rita ellipser; Shift roterar, Ctrl begränsar förhållandet/vinkeln

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
sv: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold och MyPaints utvecklingsteam

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
sv: Detta program är fri programvara; Du får återdistribuera det och/eller ändra det förutsatt att du följer GNU-licensen som publiceras av Free Software Foundation; antingen version 2 av licensen eller (om du så väljer) senare versioner. 
    
    Detta program distribueras med förhoppningen att det kan komma till nytta, men UTAN NÅGRA GARANTIER. Läs mer i filen COPYING.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
sv: programmering

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
sv: flyttbarhet

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
sv: projekthantering

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
sv: penslar

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
sv: mönster

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
sv: verktygsikoner

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
sv: skrivbordsikon

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
sv: paletter

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
sv: dokumentation

[ctx: About dialog: credits: tasks: outreach (social media, ads?)]
en: outreach
sv: uppsökande

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
sv: mötesplats

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
sv: Storlek:

note: TRANSLATORS:"Brush opacity" for the options panel. Short.
en: Opaque:
sv: Opacitet:

note: TRANSLATORS:"Brush hardness/sharpness" for the options panel. Short.
en: Sharp:
sv: Skärpa:

note: TRANSLATORS:"Additional pressure gain" for the options panel. Short.
en: Gain:
sv: Förstärkning:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
sv: Verktygsalternativ

[ctx: options panel: tab tooltip: description]
en: Specialized settings for the current editing tool
sv: Speciella inställningar för det aktuella redigeringsverktyget

[ctx: options panel: body]
en: <i>No options available</i>
sv: <i>Inga tillgängliga alternativ</i>

[ctx: context picker: statusbar text during grab]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer…
sv: Välj inställningar för penseldrag, penselfärg och lager…

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
sv: Välj färg…

en: Preferences
sv: Inställningar

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
sv: Systemspråk

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: Show preview of the whole drawing area
sv: Visa förhandsvisning av hela teckningsytan

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
sv: Visa sökarfönster

en: Scratchpad
sv: Kladdblock

en: Mix colors and make sketches on separate scrap pages
sv: Blanda färger och skissa på separata skissidor

en: Previous item
sv: Föregående objekt

en: Next item
sv: Nästa objekt

en: (Nothing to show)
sv: (Inget att visa)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Place axis
sv: Placera axel

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
sv: Flytta axel

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
sv: Ta bort axel

[ctx: symmetry axis edit mode: mode name (tooltips)]
en: Edit Symmetry Axis
sv: Visa symmetriaxel

[ctx: symmetry axis edit mode: mode description (tooltips)]
en: Adjust the painting symmetry axis.
sv: Justera målningens symmetriaxel.

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: X Position:
sv: X-position:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Y Position:
sv: Y-position:

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
sv: Ingen

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
sv: Alfa:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Symmetry Type:
sv: Symmetrityp:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Rotational lines:
sv: Rotationslinjer:

[ctx: symmetry axis options panel: axis position dialog: window title]
en: X axis Position
sv: X-axelposition

[ctx: symmetry axis options panel: axis position dialog: window title]
en: Y axis Position
sv: Y-axelposition

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
sv: Aktiverad

en: File handling
sv: Filhantering

en: Scraps switcher
sv: Skissväxlare

en: Undo and Redo
sv: Ångra och Gör om

en: Blend Modes
sv: Blandlägen

en: Line Modes
sv: Linjelägen

en: View (Main)
sv: Se (Huvudsaklig)

en: View (Alternative/Secondary)
sv: Se (Alternativ/Sekundär)

en: View (Resetting)
sv: Se (Nollställning)

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: close tab
sv: {tab_title}: stäng flik

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: tab options and properties
sv: {tab_title}: tab-alternativ och egenskaper

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: move tab to other sidebar
sv: {tab_title}: flytta flik till motsatt sidopanel

en: Scroll View
sv: Bläddringsvy

en: Drag the canvas view
sv: Förflytta arbetsytans vy

en: Zoom View
sv: Zoomvy

en: Zoom the canvas view
sv: Zooma arbetsytans vy

en: Rotate View
sv: Roteravy

en: Rotate the canvas view
sv: Rotera arbetsytans vy

en: Unknown Command
sv: Okänt kommando

en: Undefined (command not started yet)
sv: Odefinierat (kommandot har inte börjat än)

note: TRANSLATORS: A short time spent painting / making brushwork. TRANSLATORS: This can correspond to zero or more touches of TRANSLATORS: the physical stylus to the tablet.
en: {seconds:.01f}s of painting with {brush_name}
sv: {seconds:.01f}s av målande med {brush_name}

en: Flood Fill
sv: Flödningsfyllning

en: Trim Layer
sv: Beskär lager

en: Uniquify Layer Pixels
sv: Gör lagrets pixlar unika

en: Refactor Group
sv: Omstrukturera lagergrupp

en: Clear Layer
sv: Radera Lager

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
sv: Klistra in lager

en: New Layer from Visible
sv: Nytt lager utifrån allt synligt

en: Merge Visible Layers
sv: Lägg samman synliga lager

en: Merge Down
sv: Lägg samman nedåt

en: Normalize Layer Mode
sv: Normalisera lagerläge

en: Import Layers
sv: Importera lager

en: Add {layer_default_name}
sv: Lägg till {layer_default_name}

en: Remove Layer
sv: Ta bort Lager

en: Select Layer
sv: Välj Lager

en: Duplicate Layer
sv: Kopiera Lager

en: Move Layer Up
sv: Flytta lager upp

en: Move Layer Down
sv: Flytta lager ner

en: Move Layer in Stack
sv: Flytta lager i grupp

en: Rename Layer
sv: Byt namn på lager

en: Make Layer Visible
sv: Gör lager synligt

en: Make Layer Invisible
sv: Gör lager osynligt

en: Lock Layer
sv: Lås lager

en: Unlock Layer
sv: Lås upp lager

en: Set Layer Opacity: %0.1f%%
sv: Ange opacitet: %0.1f%%

en: Unknown Mode
sv: Okänt läge

en: Set Layer Mode: %s
sv: Ange lagerläge: %s

en: Enable Frame
sv: Aktivera ram

en: Disable Frame
sv: Avaktivera ram

en: Update Frame
sv: Uppdatera ram

en: Edit Layer Externally
sv: Redigera lager externt

[ctx: Document IO: common error strings: {error_loading_common}]
en: Error loading “{basename}”.
sv: Fel vid inläsning av “{basename}”.

[ctx: Document IO: common error strings: {see_logs}]
en: The logs may have more detail about this error.
sv: Loggarna kan innehålla mer om det här felet.

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: future]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "3h42m from now"
en: from now
sv: från och med nu

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: past]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "8s ago"
en: ago
sv: sedan

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: String descriptions for an autosaved backup. TRANSLATORS: Time strings are localized: e.g. "3h42m" or "8s"
en: Cache folder still may be in use.
    Are you running more than once instance of MyPaint?
    Close app and wait {cache_update_interval}s to retry.
sv: Cachemappen används kanske fortfarande.
    Kör du mer än en instans av MyPaint?
    Stäng programmet och vänta {cache_update_interval}s innan du försöker igen.

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Incomplete backup updated {last_modified_time} {ago}
sv: Ofullständig backup uppdaterad {last_modified_time} {ago}

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: The {ago} variable is a translated string. TRANSLATORS: Look for the msgids "from now" and "ago" TRANSLATORS: (with context starting w. "Document autosave") TRANSLATORS: to make sure their translations match this one.
en: Backup updated {last_modified_time} {ago}
    Size: {autosave.width}×{autosave.height} pixels, Layers: {autosave.num_layers}
    Contains {unsaved_time} of unsaved painting.
sv: Backupp uppdaterad {last_modified_time} {ago}
    Storlek: {autosave.width}×{autosave.height} pixlar, lager: {autosave.num_layers}
    Innehåller {unsaved_time} av osparad målning.

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
    Do you have enough space left on the device?
sv: Kunde inte spara “{filename}”: {err}
    Finns det ledigt utrymme kvar på enheten?

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
sv: Kunde inte spara “{filename}”: {err}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    The file does not exist.
sv: {error_loading_common}
    Filen finns inte.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    You do not have the permissions needed to open this file.
sv: {error_loading_common}
    Du har inte rättigheter att öppna filen.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
sv: {error_loading_common}
    
    Orsak: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    Unknown file format extension: “{ext}”
sv: {error_loading_common}
    Okänt filnamnstillägg: “{ext}”

[ctx: Document IO: group name for Import Layers]
en: Imported layers
sv: Importerade lager

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to save as JPEG: {original_msg}
    
    Try saving in PNG format instead, if your machine doesn’t have a lot of memory. MyPaint’s PNG save function is more efficient.
sv: Det går inte att spara som JPEG: {original_msg}
    
    Försök spara som PNG istället, om din maskin inte har mycket minne. MyPaint kan effektivare spara som PNG.

[ctx: Document autosave: restoring: errors]
en: Failed to recover work from an automated backup.
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
sv: Misslyckades att återställa arbete från en automatisk backupp.
    
    Orsak: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Filling
sv: Fyller

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Morphing
sv: Förskjuter

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Blurring
sv: Applicerar oskärpa

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Compositing
sv: Sammansätter

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Finishing up
sv: Färdigställer

[ctx: uniform square region of pixels, plural noun]
en: tiles
sv: rutor

[ctx: Time period abbreviations]
note: TRANSLATORS: Assumption for all "Time period abbreviations": TRANSLATORS: they don't need ngettext (to support plural/singular)
en: {days}d{hours}h
sv: {days}d{hours}t

[ctx: Time period abbreviations]
en: {hours}h{minutes}m
sv: {hours}t{minutes}m

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
sv: Lager

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for vector (SVG/Inkscape) layers
en: Vectors
sv: Vektorer

[ctx: layer type descriptions]
en: Vector Layer
sv: Vektorlager

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for renderable fallback layers
en: Bitmap
sv: Bitmapp

[ctx: layer type descriptions]
en: Bitmap Data
sv: Bitmappsdata

[ctx: layer type descriptions]
en: Unknown Data
sv: Okänd data

[ctx: layer type descriptions]
en: Painting Layer
sv: Målningslager

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for layer groups.
en: Group
sv: Grupp

[ctx: layer type descriptions]
en: Layer Group
sv: Lagergrupp

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for temporary placeholder layers. TRANSLATORS: (The user should never see this except in error cases)
en: Placeholder
sv: Platshållare

[ctx: layer default names]
en: Root
sv: Rot

[ctx: layer default names: refactor: name of the common areas layer]
en: Common
sv: Gemensamt

[ctx: layer visibility sets: default name for a user-managed view]
en: View
sv: Vy

[ctx: layer visibility sets: text shown when no user-managed view is active]
en: No active view
sv: Ingen aktiv vy

[ctx: layer views: commands: add]
en: Add Layer View
sv: Skapa ny lagervy

[ctx: layer views: commands: remove]
en: Remove Layer View
sv: Ta bort lagervy

[ctx: layer views: commands: activate]
en: Activate Layer View “{name}”
sv: Aktivera lagervy ”{name}”

[ctx: layer views: commands: set active view's lock flag]
en: Lock Layer View
sv: Lås lagervy

[ctx: layer views: commands: set active view's lock flag]
en: Unlock Layer View
sv: Lås upp lagervy

en: Pass-through
sv: Gå igenom

en: Group contents apply directly to the group's backdrop
sv: Gruppens innehåll läggs till direkt mot gruppens bakgrund

en: Normal
sv: Normalt

en: The top layer only, without blending colors.
sv: Bara det översta lagret, utan färgblandning.

en: Similar to mixing actual pigments by upsampling to 10 spectral channels.
sv: Liknande sammanblandning av faktiska pigment, genom omberäkning till 10 spektrala färgkanaler.

en: Multiply
sv: Multiplicera

en: Similar to loading two slides into a projector and projecting the combined result.
sv: Kan liknas vid att montera två diabilder i en projektor och visa det sammanslagna resultatet.

en: Screen
sv: Raster

en: Like shining two separate slide projectors onto a screen simultaneously. This is the inverse of 'Multiply'.
sv: Kan liknas vid att rikta två projektorers bilder mot samma skärm. Motsatsen till Multiplicera.

en: Overlay
sv: Täcka över

en: Overlays the backdrop with the top layer, preserving the backdrop's highlights and shadows. This is the inverse of 'Hard Light'.
sv: Täcker över bakgrunden med översta lagret, bevarar bakgrundens högdagrar och skuggor. Motsatsen till Skarpt ljus.

en: Darken
sv: Mörkare

en: The top layer is used where it is darker than the backdrop.
sv: Lagrets innehåll används bara där det är mörkare än bakgrunden.

en: Lighten
sv: Ljusare

en: The top layer is used where it is lighter than the backdrop.
sv: Lagret används bara där det är ljusare än bakgrunden.

en: Dodge
sv: Skugga

en: Brightens the backdrop using the top layer. The effect is similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for improving contrast in shadows.
sv: Lagret används för att göra bakgrunden ljusare. Effekten liknar mörkrums-tekniken med samma namn, för att förbättra kontrasten i skuggor.

en: Burn
sv: Efterbelys

en: Darkens the backdrop using the top layer. The effect looks similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for reducing over-bright highlights.
sv: Lagret används för att göra bakgrunden mörkare. Effekten liknar mörkrums-tekniken med samma namn, för att minska överdrivet ljusa högdagrar.

en: Hard Light
sv: Skarpt ljus

en: Similar to shining a harsh spotlight onto the backdrop.
sv: Kan liknas vid att belysa bakgrunden med en skarp strålkastare.

en: Soft Light
sv: Mjukt ljus

en: Like shining a diffuse spotlight onto the backdrop.
sv: Kan liknas vid att belysa bakgrunden med en diffus strålkastare.

en: Difference
sv: Differens

en: Subtracts the darker color from the lighter of the two.
sv: Subtraherar mörkare färg från ljusare färg i lagren.

en: Exclusion
sv: Uteslutning

en: Similar to the 'Difference' mode, but lower in contrast.
sv: Liknar Differens, men med lägre kontrast.

en: Hue
sv: Nyans

en: Combines the hue of the top layer with the saturation and luminosity of the backdrop.
sv: Kombinerar lagrets nyans med mättnaden och ljusstyrkan från bakgrunden.

en: Saturation
sv: Mättnad

en: Applies the saturation of the top layer's colors to the hue and luminosity of the backdrop.
sv: Kombinerar lagrets mättnad med nyansen och ljusstyrkan från bakgrunden.

en: Applies the hue and saturation of the top layer to the luminosity of the backdrop.
sv: Använder lagrets nyans och mättnad på bakgrundens ljusstyrka.

en: Luminosity
sv: Luminiscens

en: Applies the luminosity of the top layer to the hue and saturation of the backdrop.
sv: Använder lagrets ljusstyrka på bakgrundens nyans och mättnad.

en: This layer and its backdrop are simply added together.
sv: Lagret och bakgrunden läggs helt enkelt ihop.

en: Destination In
sv: Mål in

en: Uses the backdrop only where this layer covers it. Everything else is ignored.
sv: Använder bakgrunden endast där lagret täcker den. Allt annan ignoreras.

en: Destination Out
sv: Mål ut

en: Uses the backdrop only where this layer doesn't cover it. Everything else is ignored.
sv: Använder bakgrunden endast där lagret inte täcker den. Allt annat ignoreras.

en: Source Atop
sv: Källa överst

en: Source which overlaps the destination, replaces the destination. Destination is placed elsewhere.
sv: Källa som överlappar målet ersätter målet. Målet placeras någon annanstans.

en: Destination Atop
sv: Mål överst

en: Destination which overlaps the source replaces the source. Source is placed elsewhere.
sv: Mål som överlappar källan ersätter källan. Källan placeras någon annanstans.

[ctx: user-facing error texts]
en: Unable to construct a vital internal object. Your system may not have enough memory to perform this operation.
sv: Det går inte att konstruera ett viktigt inre objekt. Ditt system kanske inte har tillräckligt med minne för att utföra åtgärden.

[ctx: low-level PNG writer failure report (dialog)]
en: Failed to write “{basename}”.
    
    Reason: {err}
    Target folder: “{dirname}”.
sv: Det gick inte att skriva ”{basename}”.
    
    Orsak: {err}
    Målmapp: ”{dirname}”.

en: Vertical
sv: Vertikal spegling

en: Horizontal
sv: Horisontell spegling

en: Vertical and horizontal
sv: Vertikal och horisontell spegling

en: Rotational
sv: Rotationsmässig

en: Snowflake
sv: Snöflinga

en: PNG reader failed: %s
sv: PNG-läsaren misslyckades: %s

en: Recover interrupted work?
sv: Återställ avbrutet arbete?

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Whether to show the dialog when MyPaint starts
en: _Look for backups at startup
sv: _Kolla om backuper finns när programmet startar

[ctx: Autosave Recovery dialog|Show Dialog at Startup checkbutton|]
en: Run this autosave recovery dialog when MyPaint starts, if there are files to recover.
    
    You can always launch this dialog from the ‘File’ menu when MyPaint is running.
sv: Kör denna dialog för återställning av auto-sparade filer, om det finns några filer att återställa.
    
    Du kan alltid starta denna dialog från 'Arkiv'-menyn när MyPaint är igång.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Deletes the selected autosave backup file.
en: _Delete…
sv: _Släng bort…

[ctx: Autosave Recovery dialog|Delete button|]
en: Delete this backup from the disk.
sv: Släng bort denna backup.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Recover in the sense or retrieval or salvage from a backup file. The user is asked to save the retrieved file immediately afterwards, hence the ellipsis.
en: _Recover & Save…
sv: _Återställ & spara…

[ctx: Autosave Recovery dialog|Recover button|]
en: Save this backup to disk, then continue working on it.
sv: Spara denna backup, fortsätt sedan att arbeta med den.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Do not recover any autosaves; take no action.
en: Decide _Later
sv: _Senarelägg beslutet

[ctx: Autosave Recovery dialog|Cancel button|]
en: Start work on a new canvas. These backups will be retained.
sv: Börja arbete på en ny arbetsyta. Backuperna behålls.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
en: MyPaint crashed with unsaved work, but it makes rolling backups. You can recover a working file from one of these automated backups now. You’ll be asked where to save it before continuing.
sv: MyPaint kraschade med osparat arbete, men gör backuper periodvis. Du kan återställa en fil från en av dessa automatiska backuper nu. Du kommer att bli ombedd att spara den innan du fortsätter.

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Description
sv: Beskrivning

en: Live update
sv: Direkt uppdatering

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
sv: Uppdatera arbetsytans senaste penseldrag i realtid, med fönstrets inställningar

en: Save these settings to the brush
sv: Spara inställningarna till penseln

en: Edit Icon
sv: Redigera ikon

en: Edit this brush's icon in a separate window (you will be able to use any brush to draw it)
sv: Redigera penselns ikon i ett separat fönster (du kommer kunna använda en annan pensel för att rita den)

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete this brush from the disk
sv: Ta bort penseln från hårddisken

en: Copy to New
sv: Kopiera till ny

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
sv: Kopiera inställningarna och den aktuella penselns ikon till en ny pensel

en: Rename this brush
sv: Byt namn på penseln

en: Brush Setting
sv: Penselinställning

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
sv: Kort beskrivning för användning i verktygstipsen

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
sv: Beskrivning:

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Brush developer's notes
sv: Penselutvecklarens anteckningar

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Notes for developers
en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: Starting value for this brush setting. The brush dynamics below act on this.
sv: Startvärde för penselinställningen. Penseldynamiken nedan agerar utifrån detta.

note: field label
en: Value:
sv: Värde:

en: Reset this input to have no effect on the setting
sv: Återställ detta invärde för att inte ha någon effekt på inställningen

en: Minimum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
sv: Minivärdet för axelns utdata.
    Detta kan ändras med huvudreglaget för {dname}.

en: Maximum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
sv: Maxvärdet för axelns utdata.
    Detta kan ändras med huvudreglaget för {dname}.

en: Output
sv: Utdata

en: Input
sv: Indata

en: Adjusts the maximum value
sv: Justerar maxvärdet

en: Adjusts the minimum value
sv: Justerar minimumvärdet

en: Minimum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
sv: Minsta värdet för in-axeln.
    Justera det med skalan i pop-upen.

en: Maximum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
sv: Högsta värdet för in-axeln.
    Justera det med skalan i pop-upen.

en: Variation of the base value by stylus input and other criteria
sv: Variation av basvärdet via pennans indata och andra kriterier

en: Brush Dynamics
sv: Penseldynamik

en: Adjust this input mapping in detail
sv: Justera indata-mappningen i detalj

en: Brush dynamics are not available for this setting.
sv: Dynamiska penselegenskaper är inte tillgängliga för den här inställningen.

en: <big><b>No Brush Dynamics</b></big>
sv: <big><b>Inga dynamiska penselegenskaper</b></big>

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Pressure value for the current point
sv: Tryckvärde för den aktuella punkten

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
sv: Tryck:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
note: The meaning of negative values is *not* affected by text direction. The widget's RTL/LTR layout, however, *is* affected. The value (and signs) *is* shown.
en: Tilt in the direction of the canvas’s X axis.
    A value of 0 means that the pen is vertical.
    Negative values mean leftwards tilts.
sv: Lutning i arbetsytans X-axelriktning.
    Värdet 0 innebär att pennan är vertikal.
    Negativa värden innebär vänsterriktad lutning.

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: X-tilt:
sv: X-lutning:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Y-tilt:
sv: Y-lutning:

en: Tilt in the canvas Y axis
sv: Lutning i arbetsytans Y-axel

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Time since the previous point, in seconds
sv: Tid sedan föregående punkt, i sekunder

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
sv: Tid:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
sv: Ta bort punkt

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
sv: Ta bort den markerade punkten

en: Insert Point
sv: Infoga punkt

en: Simplify Points
sv: Förenkla punkter

en: Simplify the curve using the Reumann-Witkam algorithm.
sv: Förenkla kurvan genom användning av Reumann-Witkam-algoritmen.

en: Cull Points
sv: Reducera punkter

en: Cull every other point from the curve.
sv: Ta bort varannan punkt från kurvan.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: The currently active view.
sv: Den aktiva vyn för tillfället.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Rename the active view.
sv: Döp om den aktiva vyn.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Remove the active view.
sv: Ta bort den aktiva vyn.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Snapshot visible layers as a new view.
sv: Skapa en ny vy från synliga lager.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Lock or unlock the active view.
sv: Lås eller lås upp den aktiva vyn.

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
sv: Välj färg

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
sv: Redigera aktuell färg i detalj

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
sv: Lägga till aktuell färg i paletten

[ctx: Footerbar|]
en: Canvas scale and rotation
sv: Arbetsytans skala och rotation

[ctx: footer: context picker button: tooltip]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer
sv: Välj penseldragsinställningar, streckfärg och lager

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: PNG solid with background (*.png)
sv: PNG med solid bakgrund (*.png)

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
sv: JPEG 90% kvalitet (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with light outline
sv: Cirkel med tunn kantlinje

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with medium outline
sv: Cirkel med medium kantlinje

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with heavy outline
sv: Cirkel med tjock kantlinje

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Crosshair
sv: Hårkors

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
sv: Inmatningstryck

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
sv: Penseltryck

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|]
en: <b>Global Pressure Mapping</b>
sv: <b>Global mappning för tryck</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
sv: Tryck

[ctx: Prefs Dialog|Devices|]
en: Here you can restrict pointing devices to specific tasks on the canvas, or have them ignored completely if they glitch your drawing.
sv: Här kan du begränsa pekenheter till specifika uppgifter på arbetsytan, eller få dem att helt ignoreras om de orsakar problem när du målar.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
sv: <b>Enhetsanvändning</b>

en: Devices
sv: Enheter

[ctx: Prefs Dialog|Button|Pointer Button Mappings|]
en: • The space bar can be used like Button2.
    • Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.
sv: • Mellanslag kan användas som Musknapp2.
    • Vissa plattor har knappar som inte kan hållas nere när man trycker på dem.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Pointer Button Mappings</b>
sv: <b>Representation av pekarknapp</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
sv: Knappar

note: Label for a checkbox in the keyboard mappings preferences. A fallback binding is a static built-in key binding that is used unless its key is bound to something else.
en: Disable fallback key bindings
sv: Deaktivera hårdkodade tangentgenvägar

note: Tooltip for checkbox in the keyboard mappings preferences.
en: The fallback key bindings are static built-in bindings that are only used if their key combinations are not bound to anything else.
sv: De hårdkodade tangentgenvägarna är inbyggda genvägar som endast används om deras tangentkombinationer inte bundits till någon annan uppgift.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Keyboard Mappings</b>
sv: <b>Tangentbordsmappningar</b>

en: Keys
sv: Tangenter

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
sv: Standardfilformat:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Prefix when saving scraps:
sv: Prefix när du sparar skiss:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
sv: <b>Sparar</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
sv: <b>Färghantering</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Color space conversions:
sv: Konverteringar av färgrymd:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Convert to sRGB when loading; mark as sRGB when saving
sv: Konvertera till sRGB när du öppnar; markera som sRGB när du sparar

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Images containing <i>full</i> colorspace information will be converted to sRGB when they are loaded into MyPaint. When MyPaint saves an image, hints will be added to it so that other programs can render it properly.
    
    This assumes that the display is calibrated to something close to sRGB, the standard colour space for the web and a pessimistic approximation of most PC monitors. If you know your display is radically different from this, use the "no automatic conversions or tagging" setting instead.
sv: Bilder som innehåller <i>fullständig</i> färgrymdsinformation kommer konverteras till sRGB när de öppnas i MyPaint. När MyPaint sparar en bild kommer fingervisningar om det läggas till så att andra program kan avläsa den korrekt. 
    
    Det förutsätter att skärmen är kalibrerad till något nära sRGB, den vanliga färgrymden för webben och en pessimistisk approximation av de flesta datorskärmar. Om du vet att din skärm kraftigt skiljer sig från detta, använd istället inställningen "inga automatiska konverteringar eller taggningar".

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No automatic conversions or tagging
sv: Inga automatiska konverteringar eller taggningar

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No color conversions are performed when loading, and files are saved without color management information.
    
    This is MyPaint's old behaviour, and can be used as a stopgap for non-sRGB working.
sv: Inga färgkonverteringar görs när bilder öppnas, och filer sparas utan information om färghantering.
    
    Detta är MyPaints gamla beteende, och kan användas som övergångslösning för arbetsflöden utan sRGB.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Automated Backups</b>
sv: <b>Automatiska backuper</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch label]
en: Back up unsaved work:
sv: Gör backup på osparat arbete:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval spinbox units suffix]
note: In seconds. Lowest value is 5, highest is 300 (5 minutes). Only matters when enabled.
en: seconds of inactivity
sv: sekunder av inaktivitet

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch tooltip]
en: Backs up work incrementally in the background to MyPaint's disk cache. If the program crashes, you'll have a chance to restore what you were working on.
sv: Backuper görs regelbundet i bakgrunden i MyPaints diskcache. Om programmet kraschar har du möjlighet att återställa ditt arbete.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval label]
en: Time between backups:
sv: Tid mellan backuper:

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
sv: Öppna & spara

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Zoom and Rendering</b>
sv: <b>Zoom och återgivning</b>

en: Default zoom level:
sv: Standard zoomnivå:

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Interface</b>
sv: <b>Gränssnitt</b>

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
sv: Verktygsfältets ikonstorlek:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Freehand cursor type:
sv: Pekarens typ för frihand:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Dark theme variant:
sv: Mörk variant på temat:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|]
en: If available in GTK3 theme (needs restart)
sv: Om det finns tillgängligt i GTK3-temat (kräver omstart)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|checkbox tooltip]
en: Use a light-on-dark theme variant, when it's supported by the GTK theme. This is generally sensible for image editors and media viewers.
sv: Använd en ljus-på-mörk temavariant om det stöds av GTK-temat. Vanligtvis är det klokt för bildredigerare och mediavisare.

en: Some of these settings require MyPaint to be restarted.
sv: Vissa av inställningarna kräver att MyPaint startas om.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Large (requires recent GTK3)
sv: Stor (kräver en nyare GTK3)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
sv: Liten

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Use a real checkerboard pattern
sv: Använd ett riktigt rutmönster

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Draw a real checkerboard pattern to show transparency.
    This slows down the display, but can be less confusing.
sv: Vissa ett riktigt rutmönster för att ange genomskinlighet.
    Det gör visningen långsammare men kan vara mindre förvirrande.

en: When showing transparency:
sv: Vid visning av genomskinlighet:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Handle smooth scrolling events:
sv: Hantera bläddringshändelsers jämnhet:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox label]
en: When devices send them (needs restart)
sv: När enheter skickar dem (kräver omstart)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox tooltip]
en: Smooth scrolling support makes scroll gestures and scrollwheel events from some devices smooth rather than in steps. It's good for touchpads, but can be irritating if you're used to mouse scrolling.
    
    If smooth scrolling is supported, stepwise scrolling can be turned back on briefly by holding the shift key down while scrolling.
    
    Scrolling to pan the view needs this setting to be turned on, and for your device to be configured to send bidirectional scroll events.
sv: Stöd för jämn bläddring, gör att användning av vissa enheters bläddringsgester eller mushjul ger jämnare rörelser, istället för stegvis. Det är bra för pekplattor, men kan vara irriterande om du är van vid att bläddra med musen.
    
    Om jämn bläddring stöds kan du tillfälligt återgå till stegvis bläddring genom att hålla ner shift-knappen när du bläddrar.
    
    Bläddra för att panorera vyn kräver den här inställningen att vara aktiv, och att din enhet är konfigurerad att hantera bidirectional bläddringshändelser.

en: Hide cursor while painting
sv: Göm pekaren när du målar

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Blink layers on creation/selection|checkbox label]
en: Enabled
sv: Aktiverat

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Blink layers on creation/selection|checkbox tooltip]
en: When a layer is created or selected, show only that layer for a short time period.
sv: När ett lager skapas eller markeras, visa endast det lagret under en kort tidsperiod.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Blink layers on creation/selection:
sv: Blinka lager vid skapande/markering:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Language:
sv: Språk:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: (needs restart)
sv: (kräver omstart)

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: View
sv: Visa

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: The set of colors to show as primary on disk-style color wheels.
    Different traditions have different color harmonies.
sv: Färguppsättningen visar primärer i ett färghjul.
    Olika traditioner har olika färgharmonier.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|]
note: Arrangement of MyPaint's custom colour wheels
en: Primaries are:
sv: Primärerna är:

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Standard digital Red/Green/Blue
sv: Standard digital röd/grön/blå

en: The red, green, and blue &apos;computer monitor&apos; primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
sv: De röda, gröna och blå &apos;bildskärms&apos;primärerna, jämnt fördelade runt cirkeln. Grönt är mitt emot magenta.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RGB|]
en: The red, green, and blue 'computer monitor' primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
sv: De röda, gröna och blå 'bildskärms'primärerna, jämnt fördelade runt cirkeln. Grönt är mitt emot magenta.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Traditional artist's Red/Yellow/Blue
sv: Konstnärers traditionella röd/gul/blå

en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
sv: Det traditionellt fördelade röd/gul/blå-hjulet som användes av många konstnärer sedan 1700-talet, återgivna med rena bildskärmsfärger jämnt fördelade runt cirkeln. Grönt är mitt emot rött.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYB|]
en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
sv: Det traditionellt fördelade röd/gul/blå-hjulet som användes av många konstnärer sedan 1700-talet, återgiva med rena bildskärmsfärger jämnt fördelade runt cirkeln. Grönt är mitt emot rött.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Red-Green and Blue-Yellow opponent pairs
sv: Röd-grön och blå-gul motsatspar

en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four &apos;psychological primaries&apos; or &apos;unique hues&apos; arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
sv: Förenklad återgivning av hjul byggda på teorier om färg som använder fyra &apos;fysiska primärer&apos; eller &apos;unika nyanser&apos; ordnade i motsatspar i huvudpunkterna. Rött mitt emot grönt, och gult mitt emot blått. CIECAM02 och NCS använder en liknande modell. Här använder vi skärmens rena röda, gula och så vidare som de fyra primärerna.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYGB|]
en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four 'psychological primaries' or 'unique hues' arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
sv: Förenklad återgivning av hjul byggda på teorier om färg som använder fyra 'fysiska primärer' eller 'unika nyanser' ordnade i motsatspar i huvudpunkterna. Rött mitt emot grönt, och gult mitt emot blått. CIECAM02 och NCS använder en liknande modell. Här använder vi skärmens rena röda, gula och så vidare som de fyra primärerna.

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
sv: <b>Färghjul</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
sv: Färg

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default Compatibility Mode:
sv: Standardkompatibilitetsläge:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: <b>1.x Settings</b>
sv: <b>Inställningar för 1.x-läget</b>

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Make sure to be consistent w. other occurences of 2.x
en: <b>2.x Settings</b>
sv: <b>Inställningar för 2.x-läget</b>

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default New Layer Type:
sv: Standardtyp för nya lager:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default Pigment Brush Setting:
sv: Standardvärde för penselinställningen Pigment:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Label description for the 1.x compatibility-mode-by-default setting
en: When creating new documents, use the legacy 1.x compatibility mode by default. In this mode 1.x .ora files will look the same as they did in older versions, but pigment blending will not work well.
sv: Vid skapandet av nya dokument, använd det bakåtkompatibla 1.x-läget som standard. I detta läge kommer .ora-filer som skapades i 1.x-versionerna av MyPaint att se likadana som tidigare, men färgblandning med pigment-inställningar kommer inte att fungera särskilt bra.

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: When creating new documents, use the regular 2.x compatibility mode by default. Old documents will often look different in this mode.
sv: Vid skapandet av nya dokument, använd 2.x-läget som standard. Gamla dokument kommer ofta att se annorlunda ut under detta läge.

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Show warning for files that may be partially incompatible
sv: Visa en varning för filer som eventuellt kan vara delvis inkompatibla

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Label for a set of options
en: File compatibility warnings:
sv: Filkompatibilitetsvarningar:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Show warning for files that may be fully incompatible
sv: Varna för filer som eventuellt kan vara helt inkompatibla

[ctx: Prefs|Compatibility]
note: This is a tooltip for the file behavior options label.
en: This will only apply to files saved with versions of MyPaint older than 2.0. When you save an OpenRaster file with MyPaint 2.0 or newer the active compatibility mode will be written to the file.
sv: Detta gäller endast för filer som sparats med versioner av MyPaint som är äldre än 2.0. När du sparar en OpenRaster-fil med MyPaint 2.0 eller nyare, kommer det aktiva kompatibilitetsläget att skrivas till filen.

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Label to the options for how to handle files which do not have a compatibility mode specified (whether they should be opened in 1.x compatibility mode, or 2.x mode)
en: When Mode is Unspecified:
sv: När läget är ospecificerat:

[ctx: Prefs|Compatibility]
note: This label indicates a subsection of the compatibility settings related to loading files.
en: <b>File loading</b>
sv: <b>Filöppning</b>

en: <b>Compatibility settings</b>
sv: <b>Kompatibilitetsinställningar</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Compatibility
sv: Kompatibilitet

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
sv: Skärm (standard)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
sv: Inaktiverad (ingen tryckkänslighet)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
sv: Fönster (rekommenderas inte)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
sv: Ny

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
sv: Ny

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
sv: Starta med ny tom arbetsyta.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
sv: Öppna…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Load a file to work on.
sv: Öppna fil att arbeta med.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
sv: Öppna den senaste

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the file you saved most recently.
sv: Öppna fil du sparade senast.

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
sv: Öppna de senaste

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
sv: Återställ

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reload the file your current work was loaded from.
sv: Öppna filen igen, som ditt nuvarande arbete laddades från.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Layers…
sv: Importera lager…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Import layers from one or more files.
sv: Importera lager från en eller fler filer.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
sv: Spara

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
sv: Spara ditt arbete i en fil.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
sv: Spara som…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
sv: Spara ditt arbete till en fil, med ett nytt namn.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
sv: Exportera…

en: Export your work to a file, but keep working on the same file.
sv: Exportera ditt arbete till en fil, men fortsätt arbeta med samma fil.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
sv: Spara som skiss

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save to a new scrap file, or save a new revision if already a scrap.
sv: Spara till ny skissfil, eller spara en ny version om den redan är en skiss.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
sv: Öppna föregående skiss

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file before the current one.
sv: Öppna skissfilen innan den aktuella.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
sv: Öppna nästa skiss

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file after the current one.
sv: Öppna skissfilen efter den aktuella.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recover File from an Automated Backup…
sv: Återställ fil från en automatisk backup…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Try to save and resume interrupted unsaved work.
sv: Försök att spara och återuppta osparat arbete.

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
sv: Penseluppsättningar

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
sv: Penslar

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
sv: Lista över penseluppsättningar.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
sv: Färgväljare

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
sv: Färger

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Available color adjusters.
sv: Tillgängliga färgjusterare.

[ctx: Menu→Layer→Properties (label)]
en: Mode
sv: Läge

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
sv: Läge

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: The current layer's compositing mode.
sv: Det aktuella lagrets sammansättningsläge.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Fake Pressure
sv: Öka emulerat tryck

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Send harder pressure for devices that don't support pressure input.
sv: Emulera högre tryck för inmatningsenheter som inte kan generera trycksignaler.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Fake Pressure
sv: Minska emulerat tryck

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Send softer pressure for devices that don't support pressure input.
sv: Emulera lägre tryck för inmatningsenheter som inte kan generera trycksignaler.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Fake Rotation
sv: Öka emulerad rotation

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase barrel rotation for devices that don't support rotation input.
sv: Öka pennaxelrotation för enheter som inte stödjer inmatning av rotation.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Fake Rotation
sv: Minska emulerad rotation

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease barrel rotation for devices that don't support rotation input.
sv: Minska pennaxelrotation för enheter som inte stödjer inmatning av rotation.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
sv: Öka penselstorlek

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush bigger.
sv: Gör aktuell pensel större.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
sv: Minska penselstorlek

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush smaller.
sv: Gör aktuell pensel mindre.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
sv: Öka penselns opacitet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush more opaque.
sv: Gör penseln mer täckande.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
sv: Minska penselns opacitet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush less opaque.
sv: Gör penseln mindre täckande.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lighten Painting Color
sv: Ljusare målarfärg

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase the lightness of the current painting color.
sv: Öka aktuell målarfärgs ljushet.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Darken Painting Color
sv: Mörkare målarfärg

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
sv: Minska ljusheten på den aktuella målarfärgen.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Clockwise
sv: Ändra nyans medsols

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue clockwise on the color wheel.
sv: Rotera målarfärgens nyans medsols på färghjulet.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
sv: Ändra nyans motsols

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
sv: Rotera målarfärgens nyans motsols på färghjulet.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
sv: Öka mättnad

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color more saturated (more colorful, purer).
sv: Gör målarfärgen mer mättad (mer färgdjup, renare).

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
sv: Minska mättnad

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color less saturated (grayer).
sv: Gör målarfärgen mindre mättad (gråare).

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
sv: Ladda penselinställningar igen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore all brush settings to the current brush’s saved values.
sv: Återställ alla penselinställningar till den aktuella penselns sparade värden.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Stroke and Layer
sv: Välj penseldrag och lager

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pick a brushstroke from the canvas, which restores brush, color, and layer.
sv: Välj ett penseldrag från arbetsytan och byt till dess pensel, färg och lager.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Restore Color
sv: Penselns snabbkommand återställer färg

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether restoring the brush from a shortcut key also restores the saved color.
sv: Växla mellan om återställning av penseln från snabbkommando även återställer sparad färg, eller inte.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Brush to Most Recent Shortcut Key
sv: Spara pensel till senaste snabbkommando

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save brush settings to the most recently used shortcut key.
sv: Spara pensel till senaste snabbkommando.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
sv: Rensa lager

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the active layer’s content.
sv: Rensar det aktuella lagrets innehåll.

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Slice Operations
sv: Beskärningfunktioner

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Trim Layer to Frame
sv: Beskär lagret utifrån ramen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase parts of the current layer which lie outside the frame.
sv: Raderar delar av det aktuella lagret som ligger utanför ramen.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Uniquify Layer Pixels
sv: Gör lagrets pixlar unika

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete parts of the current layer which do not vary from the backdrop.
sv: Radera de delar av det aktuella lagret som är identiska med bildinformationen som ligger under.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Uniquify Layer Tiles
sv: Gör lagrets rutor unika

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete whole tiles from the current layer which do not vary from the backdrop.
sv: Radera från det aktuella lagret hela rutor som är identiska med bildinformationen som ligger under.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Refactor Layer Group Pixels
sv: Omstrukturera pixlar i lagergrupp

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Normalize child layers, then factor out common parts to a new child layer.
sv: Normalisera underställda lager och bryt ut gemensamma delar till ett nytt underställt lager.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Refactor Layer Group Tiles
sv: Omstrukturera rutor i lagergrupp

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
sv: Kopiera lager till klippbordet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the current layer’s contents to the clipboard.
sv: Kopiera det aktuella lagrets innehåll till klippbordet.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
sv: Klistra in lager från klippbordet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Replaces the current layer with the clipboard’s contents.
sv: Ersätter det aktuella lagret med klippbordets innehåll.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Layer in External App…
sv: Redigera lager i externt program…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active layer in an external application.
sv: Redigera det aktuella lagret i ett externt program.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Update Layer with External Edits
sv: Uppdatera lager med extern redigering

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Commit changes saved from the external app (normally automatic).
sv: Utför ändringar sparade i det externa programmet (vanligtvis automatiskt).

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer at Cursor
sv: Välj lagret vid pekaren

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Select a layer by picking something [drawn] on it.
sv: Välj ett lager genom att välja någonting som är ritat på det.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
sv: Gå till lager ovanför

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer up in the layer stack.
sv: Uppåt ett lager i lagerlistan.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Below
sv: Gå till lager under

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer down in the layer stack.
sv: Nedåt ett lager i lagerlistan.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
sv: Nytt målningslager

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer above the current layer.
sv: Lägg till nytt målningslager ovanför det aktuella lagret.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
sv: Nytt vektorlager…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer above the current layer, and begin editing it.
sv: Lägg till nytt vektorlager ovanför det aktuella lagret, och börja redigera i det.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
sv: Ny lagergrupp

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
sv: Lägg till ny lagergrupp ovanför det aktuella lagret.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer Below
sv: Nytt målarlager under

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer below the current layer.
sv: Lägg till nytt målarlager under det aktuella lagret.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer Below…
sv: Nytt vektorlager under…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer below the current layer, and begin editing it.
sv: Nytt vektorlager under det aktuella lagret, och börja redigera i det.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group Below
sv: Ny lagergrupp under

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group below the current layer.
sv: Lägg till ny lagergrupp under det aktuella lagret.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Layer Down
sv: Slå samman lager nedåt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Merge the current layer with the layer beneath it.
sv: Slår samman lagret med det underliggande lagret.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
sv: Slå samman synliga lager

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Consolidate all visible layers, and delete the originals.
sv: Slår samman alla synliga lager och raderar de ursprungliga.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer from Visible
sv: Nytt lager från synliga lager

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Like ‘Merge Visible Layers’, but doesn’t delete the originals.
sv: Samma som 'Slå samman synliga lager', men raderar inte de ursprungliga.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
sv: Ta bort lager

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove the current layer from the layer stack.
sv: Tar bort det aktuella lagret från lagerlistan.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Convert to Normal Painting Layer
sv: Konvertera till normalläge

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Convert the current layer or group to a painting layer in ‘Normal’ mode, preserving its appearance.
sv: Konverterar det aktuella lagret eller gruppen till ett nytt målningslager i 'Normalläge'. Bibehåller dess utseende.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
sv: Öka lagrets opacitet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer less transparent.
sv: Gör lagret mindre genomskinligt.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
sv: Minska lagrets opacitet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer more transparent.
sv: Gör lagret mer genomskinligt.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Raise Layer
sv: Lyft lager

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise the current layer one step in the layer stack.
sv: Flyttar upp lagret ett steg i lagerlistan.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lower Layer
sv: Sänk lager

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Lower the current layer one step in the layer stack.
sv: Flyttar ner lagret ett steg i lagerlistan.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
sv: Kopiera lager

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make an exact clone of the current layer.
sv: Skapa en exakt kopia av aktuellt lager.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Properties…
sv: Lageregenskaper…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the layer’s properties (name, mode, visibility, locked, opacity).
sv: Ändra lagrets egenskaper (namn, läge, synlighet, låsning, opacitet).

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
sv: Låst

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s locked state. Locked layers cannot be modified.
sv: Växlar mellan lagrets låsstatus. Låsta lager kan inte förändras.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
sv: Synligt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s visibility state, making it hidden.
sv: Växlar mellan lagrets synlighet, släcker det.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
sv: Visa bakgrund

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the background layer’s visibility.
sv: Växlar bakgrundslagrets synlighet.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Vacuum Empty Tiles
sv: Dammsug tomma rutor

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove empty tiles from the document.
sv: Ta bort tomma rutor från dokumentet.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset and Center View
sv: Nollställ och centrera visningen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset Zoom, Rotation and Mirroring, and recenter the document.
sv: Återställer zoomnivå, rotation och spegling, och centrerar dokumentet.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
sv: Anpassa till visning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Switch between a fitted view and your working location and zoom.
sv: Växla mellan en anpassad visning och din aktuella arbetsvisning (placering och zoom).

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
sv: Återställ

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
sv: Återställ zoom

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset view zoom level to default.
sv: Återställ vyns zoomnivå till standard.

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Rotation
sv: Återställ rotation

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset the view’s rotation to 0°
sv: Återställ vyns rotation till 0°

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Mirroring
sv: Återställ spegling

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset the view's mirroring.
sv: Återställ vyns spegling.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase magnification.
sv: Öka förstoring.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease magnification.
sv: Minska förstoring.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Left
sv: Panorera till vänster

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas to the left.
sv: Förflytta din vy över arbetsytan till vänster.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Right
sv: Panorera till höger

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas to the right.
sv: Förflytta din vy över arbetsytan till höger.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Up
sv: Panorera uppåt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas upwards.
sv: Förflytta din vy över arbetsytan uppåt.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Down
sv: Panorera nedåt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas downwards.
sv: Förflytta din vy över arbetsytan nedåt.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
sv: Rotera medsols

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the canvas clockwise.
sv: Rotera arbetsytan medsols.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
sv: Rotera motsols

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the canvas counter-clockwise.
sv: Rotera arbetsytan motsols.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Horizontal
sv: Spegla horisontellt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view left to right.
sv: Speglar visningen från vänster till höger.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Vertical
sv: Spegla vertikalt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view upside-down.
sv: Speglar visningen upp och ner.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
sv: Sololager

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether only the current layer is shown.
sv: Växlar visningen för att visa endast det aktuella lagret.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Symmetrical Painting Active
sv: Symmetrisk målning aktiv

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Mirror brushstrokes along the axis of symmetry
sv: Speglar penseldrag längs med symmetriaxeln

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Frame Enabled
sv: Ram aktiverad

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle visibility of the document frame.
sv: Dokumentram av/på.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Brush Input Values to Console
sv: Skriv ut penselns invärden till konsollen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the brush engine’s internally generated inputs on the console.
sv: Visar penselmotorns internt genererade invärden till konsolen.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
sv: Visualisera återgivning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show rendering updates on-screen, for debugging.
sv: Visar uppdateringar av återgivning på skärmen, för felsökning.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
sv: Ingen dubbelbuffring

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Turn off GTK’s double buffering, normally enabled.
sv: Stäng av GTK's dubbelbuffring, som normalt är aktiv.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Insert a point next to the currently selected point in the direction of the stroke.
sv: Infoga en punkt närmast den markerade punkten i penseldragets riktning.

en: Delete Point
sv: Ta bort punkt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete currently selected point on the ink stroke.
sv: Ta bort den markerade punkten på penseldraget.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Simplify and delete points according to angle and distance between nodes.
sv: Förenkla och ta bort punkter baserat på vinkel och avstånd mellan punkter.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete every other point on the ink stroke.
sv: Ta bort varannan punkt i penseldraget.

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
sv: Ritläge

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
sv: Ritläge: Normalt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color normally when painting.
sv: Applicera färg normalt vid målning.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Eraser
sv: Ritläge: Sudda

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
sv: Sudda med den aktuella penseln.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
sv: Ritläge: Lås alfa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Applying the brush doesn't change the layer’s opacity.
sv: Målning påverkar inte lagrets opacitet.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Colorize
sv: Ritläge: Färglägg

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color to the current layer without affecting its brightness or opacity.
sv: Målning påverkar endast lagrets färg, utan att ändra ljushet eller opacitet.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
sv: Arkiv

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
sv: Stäng huvudfönstret och avsluta programmet.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
sv: Färg

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
sv: Justera färg

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
sv: Visa färghistoria

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a timeline of recent colors under the cursor.
sv: Visa en tidslinje av nyligen använda färger vid pekaren.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Details Dialog
sv: Dialogruta för färgdetaljer

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a color details dialog with text entry.
sv: Färgdetaljsdialog med text.

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
sv: Nästa palettfärg

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the next color in the palette.
sv: Välj nästa målarfärg i paletten.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
sv: Föregående palettfärg

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the previous color in the palette.
sv: Välj föregående målarfärg i paletten.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
sv: Lägg till färg i palett

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Append the current painting color to the palette.
sv: Lägg till den aktuella målarfärgen till paletten.

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
sv: Lager

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
sv: Opacitet

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
sv: Gå till lager

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
sv: Nytt lager under

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
sv: Egenskaper

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
sv: Kladdblock

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
sv: Nytt kladdblock

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the default scratchpad as a new scratchpad canvas.
sv: Ladda standard-kladdblocket.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
sv: Öppna kladdblock…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load an image file on disk into the scratchpad.
sv: Läs in en bildfil till kladdblocket från disk.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
sv: Spara kladdblock

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
sv: Spara kladdblocket till dess existerande fil på disk.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
sv: Exportera kladdblock som…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Export the scratchpad to disk, under a file name of your choice.
sv: Spara kladdblocket.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
sv: Återställ kladdblock

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Revert the scratchpad to its last saved state.
sv: Återställ kladdblocket till dess senast sparade version.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
sv: Spara kladdblock som standard

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad as the default for ‘New Scratchpad’.
sv: Spara kladdblocket som standard för valet Nytt kladdblock.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
sv: Töm standard-kladdblocket

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the default scratchpad to a blank canvas.
sv: Töm standard-kladdblocket till en tom arbetsyta.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
sv: Kopiera huvudbakgrunden till kladdblocket

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the background image from the working document into the Scratchpad.
sv: Kopiera bakgrundsbilden från arbetsdokumentet till kladdblocket.

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
sv: Fönster

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
sv: Pensel

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
sv: Snabbval

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
sv: Hjälp för snabbval för penslar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show an explanation of how the shortcut keys work.
sv: Visa en förklaring för hur snabbvalstangenter fungerar.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
sv: Ändra pensel…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a brush changer under the cursor.
sv: Pop-up vid pekaren för byte av penslar.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
sv: Ändra färg…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with all color selectors listed.
sv: Pop-up vid pekaren för byte av färg, med alla färgväljare listade.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
sv: Ändra färg (snabb delmängd)…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with only single-click selectors listed.
sv: Pop-up vid pekaren för byte av färg, med endast enkel-klicksval listade.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
sv: Hämta fler penslar…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Download brushpacks from the MyPaint wiki.
sv: Ladda hem penselpaket från MyPaint-wikin.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
sv: Importera penselpaket…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
sv: Öppna ett penselpaket från disken.

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
sv: Online-hjälp

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go to MyPaint’s documentation wiki.
sv: Gå till MyPaints dokumentationswiki.

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
sv: Om MyPaint

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show MyPaint’s license, version number, and credits.
sv: Visa MyPaints licens, versionsnummer och tacklista.

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
sv: Felsökning

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
sv: Skriv ut information om minnesläcka i konsolen (långsamt!)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Debug memory leaks.
sv: Felsök minnesläckor.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
sv: Kör sophanterare nu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Free memory used for Python objects which are no longer in use.
sv: Ledigt minne för Python-objekt som inte längre används.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
note: FIXME: convert to a ToggleAction
en: Start/Stop Profiling…
sv: Starta/stoppa Pythonprofilering…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Start or Stop Python Profiling (cProfile)
sv: Starta/stoppa Pythonprofilering (cProfile)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Simulate a Crash…
sv: Simulera en krasch…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise a Python exception, to test the crash dialog.
sv: Starta en Python-undantag, för att testa kraschdialogen.

[ctx: Menu (labels)]
en: View
sv: Visa

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Feedback
sv: Återkoppling

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Adjust View
sv: Justera vy

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Popup Main Menu
sv: Popup-huvudmeny

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the main menu as a popup.
sv: Visa huvudmenyn som en popup.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
sv: Helskärm

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle between full-screen and windowed mode.
sv: Växla mellan helskärmsläge och fönsterläge.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
sv: Redigera inställningar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit MyPaint’s global settings.
sv: Redigera MyPaints globala inställningar.

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
sv: Testa inmatningsenheter

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a dialog which captures all events your input devices send.
sv: Visa en dialogruta som fångar alla händelser dina inenheter skickar.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Background Chooser
sv: Bakgrundsväljare

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the background paper texture.
sv: Ändrar bakgrundens papperstextur.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
sv: Redigera penselinställningar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active brush’s settings.
sv: Redigera den aktiva penselns inställningar.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Icon Editor
sv: Redigera penselikon

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit brush icons.
sv: Redigera penselikon.

[ctx: Menu→Layer (labels), Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layers Panel
sv: Lagerpanel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for managing layers.
sv: Dockningsbar panel för hantering av lager.

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
sv: Visa lagerpanel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Layers dockpanel (arrange layers, or assign modes).
sv: Visa lagerpanelen (ordna lager eller ändra färglägen).

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HCY Wheel
sv: HCY-hjul

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable cylindrical hue/chroma/luma color selector. The circular slices are equiluminant.
sv: Dockningsbar väljare för cylindrisk nyans/kulörthet/ljusstyrka. Varje cirkulärt snitt har likvärdig ljusstyrka.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
sv: Färgpalett

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable palette color selector.
sv: Dockningsbar palett för att välja färg.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Wheel
sv: HSV-hjul

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable saturation and Value color changer.
sv: Dockningsbar väljare för att ändra mättnad och valör.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Cube
sv: HSV-kub

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
sv: Dockingsbar färgväljare: En HSV-kub som kan roteras för att visa olika plana snitt.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Square
sv: HSV-kvadrat

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV square with Hue ring.
sv: Dockningsbar färgväljare: HSV-kvadrat med nyans-ring.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Component Sliders
sv: Komponentreglage

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing individual components of the color.
sv: Dockningsbar färgväljare som visar färgens individuella komponenter.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Liquid Wash
sv: Lavering

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing a liquid-like wash of nearby colors.
sv: Dockningsbar färgväljare som visar vätskeliknande bestrykning av närliggande färger.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Concentric Rings
sv: Koncentriska ringar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with concentric HSV rings.
sv: Dockningsbar färgväljare med koncentriska HSV-ringar.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Crossed Bowl
sv: Korsad skål

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
sv: Dockningsbar färgväljare med övergångar i HSV som korsar en radiell "skål" av färger.

[ctx: Menu→Window (labels), Accel Editor (labels)]
en: Scratchpad Panel
sv: Kladdblock

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable Panel for mixing colors and testing brushes.
sv: Dockningsbar panel för att blanda färger och utprova penslar.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
sv: Visa kladdblockspanel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Scratchpad dockpanel (mix colors and make sketches).
sv: Visa kladdblockspanelen (blanda färger och skissa).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
sv: Förhandsvisning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for an overview and navigation of the whole canvas.
sv: Dockningsbar panel med en översiktsbild av arbetsytan och navigeringsfunktioner.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
sv: Förhandsvisning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Preview dockpanel (overview of the whole drawing area).
sv: Visa panelen för förhandsvisning (översikt av hela teckningsytan).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
sv: Verktygsval

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for adjusting the options with the activated tool.
sv: Dockningsbar panel för justering av inställningarna för det aktuella verktyget.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
sv: Visa panelen för verktygsval

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Tool Options dockpanel (options for the current tool).
sv: Visa panelen för verktygsval (val för det aktuella verktyget).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
sv: Pensel- och färghistoria

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for viewing recently changed colors and brushes.
sv: Dockningsbar panel visning av nyligen använda färger och penslar.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
sv: Senaste penslar och färger

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the History panel (recently used brushes and colors).
sv: Visa panelen för histork (senaste använda penslar och färger).

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Hide Controls in Fullscreen
sv: Dölj verktyg i helskärmsläge

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle automatic hiding of the user interface in fullscreen.
sv: Växla mellan att automatiskt gömma användargränssnittet i helskärmsläge.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Zoom Level
sv: Visa zoomnivå

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle zoom level feedback.
sv: Växla återkoppling av zoomnivå.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Last Painting Position
sv: Visa senaste målningsposition

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle feedback showing where the last stroke ended.
sv: Växla återkoppling som visar var senaste penseldraget slutade.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Display Filter
sv: Skärmfilter

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Normally
sv: Visa färger normalt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show colors unchanged.
sv: Färgfilter: visa oförändrade färger.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors as Greyscale
sv: Visa färger i gråskala

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show brightness only (HCY/YCbCr Luma)
sv: Färgfilter: visa bara ljushet (HCY/YCbCr Luma)

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Inverted
sv: Visa inverterade färger

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: inverse video. Black is white and red is cyan.
sv: Färgfilter: inverterad video. Svart blir vitt och rött blir cyan.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Red
sv: Visa färger med simulerad okänslighet för rött

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate deuteranopia, a common form of color blindness.
sv: Filtrerar färger för att simulera deuteranopi, en vanlig form av färgblindhet.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Green
sv: Visa färger med simulerad okänslighet för grönt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate protanopia, a common form of color blindness.
sv: Filtrerar färger för att simulera protanopi, en vanlig form av färgblindhet.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Blue
sv: Visa färger med simulerad okänslighet för blått

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate tritanopia, a rare form of color blindness.
sv: Filtrerar färger för att simulera tritanopi, en ovanlig form av färgblindhet.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
sv: Frihand

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
sv: Frihand

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Freehand: draw and paint freely, without geometric constraints.
sv: Frihandsritning: rita och måla fritt utan geometriska begränsningar.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
sv: Frihand

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw and paint freely, without geometric constraints.
sv: Frihandsritning: rita och måla fritt utan geometriska begränsningar.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pan View
sv: Panorera vy

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
sv: Panorera

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pan View: move your view of the canvas horizontally or vertically.
sv: Panorera vy: flytta arbetsytan horisontellt eller vertikalt.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan View
sv: Panorera vy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively move your view of the canvas horizontally or vertically.
sv: Flytta arbetsytan interaktivt, horisontellt eller vertikalt.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
sv: Rotera vy

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
sv: Rotera

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Rotate View: tilt your view of the canvas.
sv: Rotera vy: luta visningen av arbetsytan.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
sv: Rotera vy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively rotate your view of the canvas.
sv: Rotera arbetsytan interaktivt.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
sv: Zooma vy

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Zoom View: zoom into or out of the canvas.
sv: Zooma vy: zooma in eller ut från arbetsytan.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom View
sv: Zooma vy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively zoom into or out of the canvas.
sv: Zooma interaktivt in eller ut från arbetsytan.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
sv: Linjer och kurvor

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
sv: Linjer

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Lines and Curves: draw straight or curved lines.
sv: Linjer och kurvor: rita raka eller böjda linjer.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
sv: Linjer och kurvor

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw straight or curved lines.
sv: Rita raka eller böjda linjer.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Connected Lines
sv: Sammanbundna linjer

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Conn. Lines
sv: Sam.bnda. linjer

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Connected Lines: draw sequences of straight or curved lines.
sv: Sammanbundna linjer: rita sekvenser av raka eller böjda linjer.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
sv: Sammanbundna linjer

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw sequences of straight or curved lines.
sv: Rita sekvens av raka eller böjda linjer.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
sv: Ellipser och cirklar

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ellipse
sv: Ellips

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
sv: Ellipser och cirklar: rita runda former.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
sv: Ellipser och cirklar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
sv: Rita cirklar och ellipser.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Inking
sv: Bläckteckning

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
sv: Bläck

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Inking: draw smooth controlled lines.
sv: Bläckteckning: teckna följsamma kontrollerade linjer.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
sv: Bläckteckning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw smooth controlled lines.
sv: Teckna jämna och kontrollerade linjer.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
sv: Flytta lager

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
sv: Lagerpos.

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Reposition Layer: move the current layer on the canvas.
sv: Flytta lager: flytta det aktuella lagret på arbetsytan.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
sv: Flytta lager

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively move the current layer on the canvas.
sv: Flytta det aktuella lagret på arbetsytan, interaktivt.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
sv: Redigera ram

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
sv: Ram

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Frame: define a frame around the document to give it a finite size.
sv: Redigera ram: definiera bilden en ram för att ge den en avgränsad storlek.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
sv: Redigera ram

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively define a frame around the document to give it a finite size.
sv: Definiera en ram runt dokumentet, interaktivt, för att ge den en avgränsad storlek.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
sv: Redigera symmetrimålning

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
sv: Symmetri

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Painting Symmetry: adjust the axis used for symmetrical painting.
sv: Redigera symmetrimålning: justera axel för symmetrimålning.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
sv: Redigera symmetrimålning

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively adjust the axis used for symmetrical painting.
sv: Justera axeln för symmetrimålning, interaktivt.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
sv: Välj färg

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
sv: Välj färg

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pick Color: set the painting color from screen pixels.
sv: Välj färg: ange färg från skärmpixlar.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color Hue
sv: Välj nyans

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting Hue from screen pixels while preserving the Chroma and Luma.
sv: Välj färgens nyans från skärmpixlar, med bevarande av kulörthet och ljusstyrka.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color Chroma
sv: Välj kulörthet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting Chroma from screen pixels while preserving the Hue and Luma.
sv: Välj färgens kulörthet från skärmpixlar, med bevarande av nyans och ljusstyrka.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color Luma
sv: Välj ljusstyrka

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting Luma from screen pixels while preserving the Hue and Chroma.
sv: Välj färgens ljusstyrka från skärmpixlar, bevarande aktuell nyans och kulörthet.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
sv: Välj färg

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting color from screen pixels.
sv: Ange målarfärgen från skärmpixlar.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Flood Fill
sv: Flödningsfyllning

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
sv: Fyll

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Flood Fill: fill an area with color.
sv: Flödningsfyllning: fyll en yta med färg.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
sv: Flödningsfyllning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
sv: Fyll en yta med färg.
