mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to te translation catalogue (116 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
te: చర్య

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
te: మీటల జోడు

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
te: చర్య:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
te: దారి:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
te: మీట:

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
te: తెలియని చర్య

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
te: సరే

en: Open the Cache Folder…
te: కాష్ ఫోల్డర్ని తెరవండి…

en: Backup Recovery Failed
te: ప్రత్యామ్నాయం తేరుకోవడం లేదు

en: Open the Backup’s Folder…
te: ప్రత్యామ్నాయం ఫోల్డర్ని తెరవండి…

en: Background
te: నేపథ్యం

en: Pattern
te: మాదిరి

en: Color
te: వర్ణము

en: One or more backgrounds could not be loaded
te: పరస్థలము తెరుచుకోవటం లేదు

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
te: కుంచె అమరికల ఎడిటర్

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
te: గురించి

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
te: ప్రయోగాత్మక

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
te: ప్రాథమిక

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
te: ముద్దలు

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
te: వేగము

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
te: మలుచుకొనిన

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
te: సవరణ

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
te: శుభ్రంచేయి

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
te: దాచు

en: New
te: కొత్తది

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
te: నామము

en: Undo
te: రద్దుచేయి

en: Redo
te: మళ్లీచేయి

en: Fullscreen
te: పూర్తితెర

en: Layers
te: పొరలు

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
te: వ్యవస్థ భాష

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
te: కొత్త

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
te: తెరవండి…

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
te: ఇటీవలివి తెరువండి

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
te: భద్రపరుచు

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
te: సేవ్ చేయండి…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
te: పోర చెరిపివేయి

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
te: కొత్త పెయింటింగ్ లేయర్

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
te: కొత్త లేయర్ గ్రూప్

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
te: లేయర్ను తొలగించండి

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
te: వీక్షించడానికి అమర్చు

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
te: జూమ్ తగ్గించు

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Colorize
te: పెయింట్ మోడ్

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color to the current layer without affecting its brightness or opacity.
te: దాని ప్రకాశం లేదా అస్పష్టతను ప్రభావితం చేయకుండా ప్రస్తుత పొరకు రంగును వర్తించండి.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
te: దస్త్రము

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
te: విడిచిపెట్టు

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
te: ప్రధాన విండోను మూసివేసి అనువర్తనం నుండి నిష్క్రమించండి.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
te: మార్చు

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
te: రంగు

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
te: రంగు సర్దు

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
te: రంగు చరిత్ర పాప్అప్

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a timeline of recent colors under the cursor.
te: కర్సర్ కింద ఇటీవలి రంగులు యొక్క కాలపట్టిక పాప్ అప్ చేయండి.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Details Dialog
te: రంగు వివరాలు డైలాగ్

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a color details dialog with text entry.
te: వచన నమోదుతో రంగు వివరాల డైలాగ్ను చూపు.

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
te: తదుపరి పాలెట్ కలర్

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the next color in the palette.
te: పెయింటింగ్ రంగును పాలెట్ లో తదుపరి రంగుకి సెట్ చేయండి.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
te: మునుపటి పాలెట్ కలర్

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the previous color in the palette.
te: పెయింటింగ్ కలర్ను పూర్వపు రంగులోకి మార్చండి.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
te: పాలెట్ రంగుని జోడించండి

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Append the current painting color to the palette.
te: ప్రస్తుత పెయింటింగ్ రంగును పాలెట్కు చేర్చండి.

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
te: పొర

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
te: పొరకు వెళ్ళండి

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
te: క్రింద కొత్త లేయర్

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
te: గుణాలు

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
te: స్క్రాచ్ప్యాడ్

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
te: కొత్త స్క్రాచ్ప్యాడ్

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the default scratchpad as a new scratchpad canvas.
te: డిఫాల్ట్ స్క్రాచ్ప్యాడ్ను కొత్త స్క్రాచ్ప్యాడ్ కాన్వాస్గా లోడ్ చేయండి.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
te: స్క్రాచ్ప్యాడ్ను తెరువు…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load an image file on disk into the scratchpad.
te: డిస్క్లో ఇమేజ్ ఫైల్ని స్క్రాచ్ప్యాడ్లో లోడ్ చేయండి.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
te: స్క్రాచ్ప్యాడ్ను సేవ్ చేయండి

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
te: ప్రస్తుత  స్క్రాచ్ప్యాడ్ ఫైల్ ని డిస్క్లో సేవ్ చేయండి.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
te: స్క్రాచ్ప్యాడ్ను ఎగుమతి చెయ్యి …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Export the scratchpad to disk, under a file name of your choice.
te: మీ ఎంపిక పేరుతో, స్క్రాచ్ప్యాడ్ను డిస్క్కి ఎగుమతి చెయ్యండి.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
te: స్క్రాచ్ప్యాడ్ను పునరుద్ధరించు

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Revert the scratchpad to its last saved state.
te: స్క్రాచ్ప్యాడ్ను దాని చివరిగా సేవ్ చేయబడిన స్థితికి మార్చండి.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
te: స్క్రాచ్ప్యాడ్ డిఫాల్ట్గా సేవ్ చేయి

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad as the default for ‘New Scratchpad’.
te: స్క్రాచ్ప్యాడ్ ని స్క్రాచ్ప్యాడ్ను డిఫాల్ట్గా సేవ్ చేయండి.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
te: డిఫాల్ట్ స్క్రాచ్ప్యాడ్ను క్లియర్ చేయండి

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the default scratchpad to a blank canvas.
te: డిఫాల్ట్ స్క్రాచ్ప్యాడ్ను ఖాళీ కాన్వాస్కు క్లియర్ చేయండి.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
te: స్క్రాచ్ప్యాడ్కు ప్రధాన నేపథ్యాన్ని కాపీ చేయండి

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the background image from the working document into the Scratchpad.
te: పని పత్రం నుండి స్క్రాచ్ప్యాడ్కు నేపథ్య చిత్రాన్ని కాపీ చేయండి.

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
te: కిటికీ

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
te: కుంచె

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
te: సత్వరమార్గం కీలు

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
te: బ్రష్ సత్వరమార్గం కీలు సహాయం

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show an explanation of how the shortcut keys work.
te: సత్వరమార్గం కీలు ఎలా పని చేస్తాయి అనేదాని వివరణను చూపించు.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
te: కుంచె మార్చు…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a brush changer under the cursor.
te: కర్సర్ కింద ఒక బ్రష్ మారకం పాప్ అప్.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
te: రంగు మార్చు…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
te: రంగు మార్చు (fast subset)…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
te: మరిన్ని కుంచెలు పొందండి…

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
te: సహాయం

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
te: ఆన్లైన్ సహాయం

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
te: నా పెయింట్ గురించి

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
te: డీబగ్

[ctx: Menu (labels)]
en: View
te: వీక్షణ

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
te: పూర్తి స్క్రీన్

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
te: ప్రాధాన్యతలు సవరించు

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
te: కుంచె అమరికల ఎడిటర్

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
te: పొరల ప్యానెలును చూపించు

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
te: రంగుల పాలెట్

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
te: చిత్తు పుస్తకం చూపించు

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
te: మున్నుచూపు ప్యానెల్

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
te: మునుజూపు

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
te: పనిముట్టు ఎంపికల ప్యానెల్

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
te: పనిముట్టు ఎంపికల ప్యానెల్ చూపించు

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
te: కుంచె, రంగుల చరిత్ర ప్యానెల్

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
te: ఇటీవలి కుంచె, రంగులు

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
te: గీత మరియు విక్రము

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
te: కలిపిన గీతలు

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
te: దీర్ఘవృత్తం, వృత్తం

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
te: సిరా

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
te: పొర స్థానం మార్చు

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
te: ఫ్రేమ్ సరిదిదు

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
te: చిత్తరువు సౌష్ఠవం సరిదిదు

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
te: రంగుని ఎంచుకోండి
