mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to th translation catalogue (50 entries)

en: Background
th: พื้นหลัง

en: Save as Default
th: บันทึกเป็นค่าเริ่มต้น

en: Pattern
th: รูปแบบ

en: Color
th: สี

en: Add color to Patterns
th: เพิ่มสีสันให้กับรูปแบบ

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
th: รอยเปื้อน

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
th: การลาก

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
th: กำหนดเอง

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
th: เปลี่ยนชื่อแปรง

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
th: แปรงที่ใช้มีชื่อนี้มีอยู่แล้ว!

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
th: แก้ไข

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
th: ล้าง

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
th: บันทึก

en: New
th: สร้างใหม่

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
th: กลุ่มที่มีชื่อนี้ มีอยู่แล้ว!

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
th: กลุ่มใหม่…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
th: สร้างกลุ่ม

en: Pick Color
th: เลือกสี

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
th: ยางลบ

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
th: ชื่อ

en: Restore Brush %d
th: เรียกคืนแปรง %d

en: Save to Brush %d
th: บันทึกไปยังแปรง %d

en: Undo
th: เลิกทำ

en: Redo
th: ทำซ้ำ

en: Fullscreen
th: เต็มจอ

en: Opacity:
th: ความทึบแสง:

en: Bug Detected
th: ข้อผิดพลาดที่ตรวจพบ

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
th: <big><b>ตรวจพบข้อผิดพลาดของการเขียนโปรแกรม</b></big>

note: only development and prereleases
en: Report…
th: รายงาน…

en: Details…
th: รายละเอียด…

en: Layers
th: ชั้นเอกสาร

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
th: โปรแกรมนี้เป็นฟรีซอฟต์แวร์ คุณสามารถแจกจ่ายต่อและ / หรือแก้ไขได้ภายใต้เงื่อนไขของสัญญาอนุญาตสาธารณะทั่วไปที่เผยแพร่โดยมูลนิธิฟรีซอฟต์แวร์; ทั้ง 2 รุ่นของใบอนุญาตหรือ (ที่คุณจะเลือก) รุ่นใด ๆ ในภายหลัง 
     
    โปรแกรมนี้มีการกระจายความหวังว่ามันจะเป็นประโยชน์ แต่ไม่มีการรับประกันใด ๆ ดูแฟ้มสำเนาสำหรับรายละเอียดเพิ่มเติม

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
th: การเขียนโปรแกรม

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
th: การพกพา

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
th: ไอคอนเดสก์ท็อป

en: Merge Down
th: ผสานการลง

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
th: การกด

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
th: เปิดเอกสารที่เคยเรียกใช้

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
th: บันทึกเป็น Scrap

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
th: เปิดชิ้นส่วนก่อนหน้า

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
th: เปิดชิ้นส่วนถัดไป

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
th: ขยายออก

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
th: หมุนตามเข็มนาฬิกา

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
th: หมุนทวนเข็มนาฬิกา

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
th: เห็นภาพการแสดงผล

[ctx: Menu (labels)]
en: File
th: แฟ้ม

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
th: แปรง

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
th: วิธีใช้

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
th: เกี่ยวกับ MyPaint

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
th: ดีบั๊ก
