mypaint v2.0.0-alpha.12-343-g82b4fc5 - en to tr translation catalogue (1222 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
tr: Eylem

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
tr: Tuş Kombinasyonu

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
tr: '%s' için tuşu düzenle

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
tr: Eylem:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
tr: Yol:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
tr: Tuş:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
tr: Bu atamayı güncellemek için tuşlara bas

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
tr: Bilinmeyen Eylem

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
tr: <b>{accel} zaten '{action}' için kullanılıyor. Varolan atama değiştirilecek.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
tr: Klasörü Aç “{folder_basename}”…

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
tr: Tamam

en: No backups were found in the cache.
tr: Önbellekte herhangi bir yedek bulunamadı.

en: No Available Backups
tr: Kullanılabilir Yedek Yok

en: Open the Cache Folder…
tr: Önbellek Klasörünü Aç…

en: Backup Recovery Failed
tr: Yedek Kurtarma Başırısız Oldu

en: Open the Backup’s Folder…
tr: Yedekler Klasörünü Aç…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
tr: Kurtarılmış dosya {iso_datetime}.ora

en: Background
tr: Arkaplan

en: Save as Default
tr: Öntanımlı Olarak Kaydet

en: Pattern
tr: Desen

en: Color
tr: Renk

en: Add color to Patterns
tr: Desenlere renk ekle

en: One or more backgrounds could not be loaded
tr: Bir yada daha fazla arkaplan yüklenemedi

en: Error loading backgrounds
tr: Arkaplanlar yüklenirken hata

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
tr: Lütfen yüklenemez dosyaları silin, yada libgdkpixbuf kurulumunu gözden geçirin.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
tr: Gdk-Pixbuf "{filename}" dosyasını yükleyemedi ve "{error}" hatası raporladı

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
tr: {filename} dosyasının boyutu sıfır (g={w}, y={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
tr: Fırça Ayarları Düzenleyici

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
tr: Hakkında

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
tr: Deneysel

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
tr: Temel

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
tr: Matlık

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
tr: Damlalar

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
tr: Lekeleme

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
tr: Hız

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Directional Offsets
tr: Yön Konumları

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
tr: İzleme

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
tr: Darbe

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
tr: Renk

[ctx: brush settings list: setting group]
en: GridMap
tr: Izgara Eşlemi

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
tr: Hiçbir fırça seçilmedi, lütfen onun yerine "Yeni Olarak Ekle"'yi kullan.

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
tr: Hiçbir fırça seçilmedi!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
tr: Fırçayı Yeniden Adlandır

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
tr: Bu adla bir fırça zaten var!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
tr: Hiçbir fırça seçilmedi!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
tr: "{brush_name}" fırçası gerçekten silinsin mi?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
tr: (Adsız fırça)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
tr: {brush_name} [kaydedilmedi]

en: Brush Icon
tr: Fırça Simgesi

en: Brush Icon (editing)
tr: Fırça Simgesi (düzenleniyor)

en: No brush selected
tr: Hiçbir fırça seçilmedi

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
tr: <b>%s</b>
    <small>Önce geçerli bir fırça seç</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
tr: <b>%s</b> <i>(değiştirildi)</i>
    <small>Değişiklikler daha kaydedilmedi</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
tr: <b>%s</b> (düzenleniyor)
    <small>Herhangi bir fırça veya renkle boyayın</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
tr: <b>%s</b>
    <small>Simgede değişiklik yapmak için ‘Düzenle’ düğmesine tıkla</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
tr: Düzenle

en: Begin editing this preview icon
tr: Bu önizleme simgesini düzenlemeye başla

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
tr: Geri döndür

en: Discard changes, and cancel editing
tr: Değişikliklerden vazgeç ve düzenlemeyi iptal et

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
tr: Temizle

en: Clear the preview icon
tr: Önizleme simgesini temizle

note: TRANSLATORS: set the brush icon to a built-in default
en: Auto
tr: Otomatik

en: Use the default icon
tr: Öntanımlı simgeyi kullan

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
tr: Kaydet

en: Save this preview icon, and finish editing
tr: Bu önizleme simgesini kaydet ve düzenlemeyi bitir

en: Lost & Found
tr: Kayıp ve Bulunmuş

en: Deleted
tr: Silindi

en: Favorites
tr: Yer İmleri

en: Ink
tr: Mürekkep

en: Classic
tr: Klasik

en: Experimental
tr: Deneysel

en: New
tr: Yeni

[ctx: brushpack import failure messages]
en: No file named “{order_conf_file}”. This is not a brushpack.
tr: “{order_conf_file}” adında bir dosya yok. Bu bir fırça paketi değil.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” is listed in “{order_conf_file}”, but it does not exist in the zipfile.
tr: “{brush_name}” fırçası “{order_conf_file}” içinde listelenmiş, fakat zip dosyası içinde yok.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” exists in the zipfile, but it is not listed in “{order_conf_file}”.
tr: “{brush_name}” fırçası zip dosyası içinde var, fakat “{order_conf_file}” içinde listelenmemiş.

en: Unknown Brush
tr: Bilinmeyen Fırça

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Add to Favorites
tr: Yer İmlerine Ekle

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Favorites
tr: Yer İmlerinden Kaldır

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Clone
tr: Kopyala

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Edit Brush Settings
tr: Fırça Ayarlarını Düzenle

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Group
tr: Gruptan Kaldır

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy
tr: {original_name} kopyası

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy {n}
tr: {original_name} kopyası {n}

[ctx: brush group: context menu: remove from group]
en: Really remove brush “{brush_name}” from group “{group_name}”?
tr: “{brush_name}” fırçasını “{group_name}” grubundan gerçekten silinsin mi?

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
tr[0]: %d fırça
tr[1]: %d fırça

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
tr: Grup “{group_name}”

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
tr: Grubu Yeniden Adlandır

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
tr: Sıkıştırılmış Fırça Seti Olarak Dışa Aktar

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
tr: Grubu Sil

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
tr: Grubu Yeniden Adlandır

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
tr: Bu adla bir grup zaten var!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
tr: "{group_name}" grubunu gerçekten silinsin mi?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
tr: “{group_name}” grubu silinemedi.
    Bazı özel gruplar silinemez.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
tr: Fırçaları Dışa Aktar

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
tr: MyPaint fırça paketi (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
tr: Yeni Grup…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
tr: Fırçaları İçe Aktar…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
tr: Daha Fazla Fırça…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
tr: Grup Oluştur

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
tr: Düğme

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
tr: Düğme Basışı

en: Add a new binding
tr: Yeni bağlama ekle

en: Remove the current binding
tr: Geçerli bağlamayı kaldır

en: Edit binding for '%s'
tr: '%s' için bağlamayı düzenle

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
tr: Düğme basışı:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
tr: Değiştirme tuşlarını basılı tutun ve yeni bir atama ayarlamak için bu metnin üzerinde bir düğmeye bas.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
tr: {button} değiştirici tuşlar olmadan bağlanamaz (bunun anlamı sabit olduğudur, üzgünüz)

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
tr: {button_combination} zaten '{action_name}' eylemine bağlı

en: Pick Color
tr: Renk Seç

en: Set the color used for painting
tr: Boyama için kullanılacak Rengi seç

en: Pick Hue
tr: Ton Seç

en: Set the color Hue used for painting
tr: Boyama için kullanılacak Tonu seç

en: Pick Chroma
tr: Renk Saflığı Seç

en: Set the color Chroma used for painting
tr: Boyama için kullanılacak Renk Saflığını seç

en: Pick Luma
tr: Renk Parlaklığı Seç

en: Set the color Luma used for painting
tr: Boyama için kullanılacak Renk Parlaklığını seç

en: Color details
tr: Renk ayrıntıları

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
tr: Geçerli fırça rengi ve boyama için kullanılan en son renk

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
tr: Gamut Maskesi Etkin

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
tr: Gamut maskesi kullanarak belirli ruh halleri için paleti sınırla.

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
tr: HCY ton ve renk saflığı.

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
tr: Gamut maskesi düzenleyici. Şekil oluşturmak veya işlemek için ortasına tıkla veya diskin kenarlarını kullanarak maskeyi döndür.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
tr: Atmosferik Triad

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Moody and subjective, defined by one dominant primary and two primaries which are less intense.
tr: Ruh halli ve özne, bir baskın ana renk ve daha az yoğun iki ana renk ile tanımlanır.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Shifted Triad
tr: Değişmiş Triad

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
tr: Baskın renge karşı daha güçlü tartılır.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
tr: Tamamlayıcı

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
tr: Karşıt renkler, aralarında renk tekerleğinde merkezi nötrler bulunan dengeler.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
tr: Ruh Hali ve Vurgu

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: One main range of colors, with a complementary accent for variation and highlights.
tr: Varyasyon ve vurgulamalar için tamamlayıcı vurgu ile bir ana renk yelpazesi.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
tr: Tamamlayıcı Bölünmüş

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Two analogous colors and a complement to them, with no secondary colors between them.
tr: İki benzer renk ve bir tamamlayıcı, aralarında ikincil renk olmadan.

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
tr: Şablondan Yeni Gamut Maskesi

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
tr: Gamut Maskesi Düzenleyici

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
tr: Etkin

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
tr: Yardım…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
tr: Şablondan maske oluştur.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
tr: GIMP palet dosyasından maske yükle.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
tr: GIMP palet dosyasına maske kaydet.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
tr: Maskeyi sil.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
tr: Bu iletişim kutusunun çevrimiçi yardımını web tarayıcısında aç.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
tr: Maskeyi GIMP Paleti Olarak Kaydet

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
tr: GIMP Paletinden Maske Yükle

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
tr: Gamut maskesi seç.

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
tr: HCY Tekerleği

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: description for tooltips etc.]
en: Set the color using cylindrical hue/chroma/luma space. The circular slices are equiluminant.
tr: Silindir ton/renk saflığı/renk parlaklığı alanını kullanarak renk seç. Dairesel dilimler eşittir.

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
tr: HSV Tonu

en: HSV Saturation
tr: HSV Doygunluğu

en: HSV Value
tr: HSV Değeri

en: HSV Saturation and Value
tr: HSV Doygunluğu ve Değeri

en: HSV Hue and Value
tr: HSV Tonu ve Değeri

en: HSV Hue and Saturation
tr: HSV Tonu ve Doygunluğu

en: Rotate cube (show different axes)
tr: Küpü döndür (farklı ekseni göster)

en: HSV Cube
tr: HSV Küpü

en: An HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
tr: Farklı düzlemsel dilimleri göstermek için döndürülebilen bir HSV Küpü.

en: HSV Square
tr: HSV Karesi

en: An HSV Square which can be rotated to show different hues.
tr: Farklı tonları göstermek için döndürülebilen bir HSV Karesi.

en: HSV Wheel
tr: HSV Tekerleği

en: Saturation and Value color changer.
tr: Doygunluk ve Değer renk değiştiricisi.

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
tr: Palet Özellikleri

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
tr: Palet

[ctx: palette panel tab tooltip description]
en: Set the color from a loadable, editable palette.
tr: Yüklenebilir, düzenlenebilir bir paletten renk seç.

[ctx: palette editor dialog: palette name entry]
en: Untitled Palette
tr: Başlıksız Palet

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
tr: Palet Düzenleyici

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
tr: GIMP palet dosyasından yükle

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
tr: GIMP palet dosyasına kaydet

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Add a new empty swatch
tr: Yeni boş renk örneği ekle

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
tr: Geçerli renk örneğini kaldır

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
tr: Tüm renk örneklerini kaldır

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
tr: Başlık:

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
tr: Bu palet için ad veya açıklama

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
tr: Sütun:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
tr: Renk adı:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
tr: Geçerli rengin adı

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
tr: Boş palet yuvası

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
tr: Paleti yükle

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
tr: Paleti kaydet

[ctx: palette view]
en: Color swatch palette.
    Drop colors here,
    drag them to organize.
tr: Renk örnek paleti.
    Renkleri buraya bırak,
    organize etmek için sürükle.

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
tr: Boş palet yuvası (buraya bir renk sürükle)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Add Empty Slot
tr: Boş Yuva Ekle

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
tr: Satır Ekle

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
tr: Sütun Ekle

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (RGB)
tr: Boşluk Doldur (RGB)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HCY)
tr: Boşluk Doldur (HCY)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HSV)
tr: Boşluk Doldur (HSV)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
tr: GIMP palet dosyası (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
tr: Tüm dosyalar (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
tr: GIMP palet dosyası (*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
tr: Tüm dosyalar (*)

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
tr: Bileşen Sürgüleri

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
tr: Rengin bağımsız bileşenlerini ayarla.

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
tr: RGB Kırmızı

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
tr: RGB Yeşil

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
tr: RGB Mavi

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
tr: HSV Tonu

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
tr: HSV Doygunluğu

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
tr: HSV Değeri

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
tr: HCY Tonu

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Chroma
tr: HCY Renk Saflığı

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Luma (Y')
tr: HCY Renk Parlaklığı (Y')

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Liquid Wash
tr: Sıvı Boya Tabakası

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using a liquid-like wash of nearby colors.
tr: Yakındaki renklerden sıvı boya tabakası kullanarak renk değiştir.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Concentric Rings
tr: Eşmerkezli Halkalar

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
tr: Eşmerkezli HSV halkaları kullanarak renk değiştir.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Crossed Bowl
tr: Çapraz Kase

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
tr: Radyal bir renk kabının üstünden geçen HSV rampalarla renk değiştir.

[ctx: File Load Compat Options]
en: Based on file
tr: Dosya temelli

[ctx: file compatibility warning]
note: TRANSLATORS: This is probably a rare warning, and it will not TRANSLATORS: really be shown at all before the release of 3.0
en: “{filename}” was saved with <b>MyPaint {new_version}</b>. It may be <b>incompatible</b> with <b>MyPaint {current_version}</b>.
    
    Editing this file with this version of MyPaint is not guaranteed to work, and may even result in crashes.
    
    It is <b>strongly recommended</b> to upgrade to <b>MyPaint {new_version}</b> or newer if you want to edit this file!
tr: “{filename}” dosyası <b>MyPaint {new_version}</b> ile kaydedilmiş ve <b>MyPaint {current_version}</b> ile <b>uyumlu</b> olmayabilir.
    
    Dosyayı MyPaint'in bu sürümüyle düzenlemek çalışmasını garanti etmez ve hatta çökmelere neden olabilir.
    
    Dosyayı düzenlemek istiyorsanız <b>MyPaint {new_version}</b> veya daha üst bir sürüme güncellemeniz <b>kesinlikle</b> önerilir!

[ctx: file compatibility warning]
en: “{filename}” was saved with <b>MyPaint {new_version}</b>. It may not be fully compatible with <b>Mypaint {current_version}</b>.
    
    Saving it with this version of MyPaint may result in data that is only supported by the newer version being lost.
    
    To be safe you should upgrade to MyPaint {new_version} or newer.
tr: “{filename}” dosyası <b>MyPaint {new_version}</b> ile kaydedilmiş ve <b>Mypaint {current_version}</b> ile tamamen uyumlu olabilir.
    
    Bu MyPaint sürümüyle kaydetmek, yalnızca yeni sürüm tarafından desteklenen verilerin kaybolmasına neden olabilir.
    
    Güvenli yol olarak MyPaint {new_version} veya daha güncel bir sürüme güncellemeniz önerilir.

[ctx: file compatibility question]
en: Do you want to open this file anyway?
tr: Bu dosyayı yine de açmak istiyor musun?

[ctx: Version compat warning toggle]
en: Don't show this warning again
tr: Bu uyarıyı bir daha gösterme

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 1.x mode
tr: Her zaman 1.x kipinde aç

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 2.x mode
tr: Her zaman 2.x kipinde aç

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Open in 1.x mode unless file contains pigment layers
tr: Dosya pigment katmanları içermiyorsa 1.x kipinde aç

[ctx: File Load Compat Options]
note: TRANSLATORS: This is a label for a dropdown menu in the TRANSLATORS: file chooser dialog when loading .ora files.
en: Compatibility mode:
tr: Uyumluluk kipi:

[ctx: prefs: device's type label]
en: Cursor/puck
tr: İmleç/puck

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
tr: Silgi

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
tr: Klavye

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
tr: Fare

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
tr: Kalem

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchpad
tr: Dokunmatik yüzey

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
tr: Dokunmatik ekran

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
tr: Yoksay

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
tr: Herhangi bir görev

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Non-painting tasks
tr: Boyama dışındaki görevler

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
tr: Sadece gezinti

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Zoom
tr: Yakınlaştır

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
tr: Kaydır

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
tr: Aygıt

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
tr: Eksen

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column shows type labels ("Touchscreen", "Pen" etc.)
en: Type
tr: Tür

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
tr: Kullanım Amacı

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
tr: Kaydır

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
tr: Ad

en: Overwrite brush?
tr: Fırçanın üzerine yazılsın mı?

en: Replace
tr: Değiştir

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Replace all
tr: Tümünü değiştir

en: Rename all
tr: Tümünü yeniden adlandır

en: Imported brush
tr: İçe aktarılmış fırça

en: Existing brush
tr: Varolan fırça

en: <b>A brush named “{brush_name}” already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new brush be renamed?
tr: <b>“{brush_name}” adında bir fırça zaten var.</b>
    Olan fırçayı değiştirmek mi, veya yeni fırçayı yeniden adlandırmak mı istersin?

en: Overwrite brush group?
tr: Fırça grubunun üzerine yazılsın mı?

en: <b>A group named “{groupname}” already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new group be renamed?
    If you replace it, the brushes may be moved to a group called “{deleted_groupname}”.
tr: <b>“{groupname}” adında bir grup zaten var.</b>
    Olanı değiştirmek mi, yoksa yeni grubu yeniden adlandırmak mı istersin?
    Eğer değiştirirsen, fırçalar “{deleted_groupname}”adındaki gruba taşınır.

en: Import brush package?
tr: Fırça paketi içe aktarılsın mı?

en: <b>Do you really want to import package “{brushpack_name}”?</b>
tr: <b>“{brushpack_name}” paketini gerçekten içe aktarmak istiyor musun?</b>

en: Load brush settings from shortcut slot %d
tr: %d nolu kısayol yuvasından fırça ayarlarını yükle

en: Store brush settings in shortcut slot %d
tr: %d nolu kısayol yuvasında fırça ayarlarını sakla

en: Restore Brush %d
tr: %d Nolu Fırçayı Geri Yükle

en: Save to Brush %d
tr: %d Nolu Kısayola Kaydet

en: Undo %s
tr: Geri Al %s

en: Undo
tr: Geri Al

en: Redo %s
tr: Yinele %s

en: Redo
tr: Yinele

note: TRANSLATORS: Statusbar message explaining button and modifier TRANSLATORS: combinations used to access modes/tools/actions. TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <list>"
en: {button_combination} is {resultant_action}
tr: {button_combination} {resultant_action}

note: TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <separated-list>" TRANSLATORS: Action names may contain coordinating conjunctions such TRANSLATORS: as the English "and", so use appropriate punctuation or TRANSLATORS: wording for the separator. Also a little more spacing TRANSLATORS: than normal lo
en: With {modifiers} held down:  {button_actions}.
tr: {modifiers} basılı tutulduğunda: {button_actions}.

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Empty document, nothing copied.
tr: Boş belge, hiçbir şey kopyalanmadı.

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Copied layer as {w}×{h} image.
tr: Katman {w}×{h} görüntü olarak kopyalandı.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Nothing on clipboard.
tr: Pano boş.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Clipboard does not contain an image.
tr: Panoda görüntü yok.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Cannot paste into this type of layer.
tr: Bu tür katmana yapıştırılamaz.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Pasted {w}×{h} image.
tr: {w}×{h} görüntü yapıştırıldı.

[ctx: Statusbar message: vacuum document]
en: Vacuum: discarded {removed} of {total} tiles.
tr: Temizle: {total} döşemenin {removed} tanesi temizlendi.

[ctx: Open dragged file confirm dialog: title]
en: Open Dragged File?
tr: Sürüklenen Dosyayı Aç

[ctx: Open dragged file confirm dialog: continue button]
en: _Open
tr: _Aç

en: Set current color
tr: Geçerli Rengi Ayarla

en: Leave Fullscreen Mode
tr: Tam Ekran Kipinden Çık

en: Leave Fullscreen
tr: Tam Ekrandan Çık

en: Enter Fullscreen Mode
tr: Tam Ekran Kipine Gir

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

[ctx: Quit confirm dialog: title]
en: Really Quit?
tr: Çıkış

[ctx: Quit confirm dialog: continue button]
en: _Quit
tr: Çı_kış

en: Import brush package…
tr: Fırça paketi içe aktarılsın mı?

en: MyPaint brush package (*.zip)
tr: MyPaint fırça paketi (*.zip)

note: # UI string consts TRANSLATORS: Statusbar message when "Edit in External App" TRANSLATORS: (for a layer) is successfully initiated.
en: Launched {app_name} to edit layer “{layer_name}”
tr: “{layer_name}” katmanını düzenlemek için {app_name} uygulaması başlatıldı

note: TRANSLATORS: Statusbar message shown when the app chosen for TRANSLATORS: "Edit in External App" (for a layer) failed to open.
en: Error: failed to launch {app_name} to edit layer “{layer_name}”
tr: Hata: {app_name} uygulaması “{layer_name}” katmanını düzenlemek için başlatılamadı

note: TRANSLATORS: Statusbar message for when an "Edit in External App" TRANSLATORS: operation is cancelled by the user before it starts.
en: Editing cancelled. You can still edit “{layer_name}” from the Layers menu.
tr: Düzenleme iptal edildi. Yine de “{layer_name}” katmanını Katmanlar menüsünden düzenleyebilirsin.

note: TRANSLATORS: This is a statusbar message shown when TRANSLATORS:  a layer is updated from an external edit
en: Updated layer “{layer_name}” with external edits
tr: “{layer_name}” katmanı harici düzenlemeyle güncellendi

[ctx: Edit in External App (statusbar message)]
en: Failed to update layer with external edits from “{file_basename}”.
tr: “{file_basename}” adresindeki dosyanın katmanı dış düzenlemeler ile güncellenemedi.

en: MyPaint needs to edit a file of type “{type_name}” ({content_type}). What application should it use?
tr: MyPaint'in “{type_name}” ({content_type}) türündeki bir dosyayı düzenlemesi gerekiyor. Hangi uygulamayı kullansın?

en: What application should MyPaint use for editing files of type “{type_name}” ({content_type})?
tr: “{type_name}” ({content_type}) türündeki dosyaları düzenlemek için MyPaint hangi uygulamayı kullansın?

en: Open With…
tr: Birlikte Aç…

en: Icon
tr: Simge

en: no description
tr: açıklama yok

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Loading {files_summary}…
tr: {files_summary} dosyası yükleniyor…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Importing layers from {files_summary}…
tr: Katmanlar {files_summary} dosyasından içe aktarılıyor…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Saving {files_summary}…
tr: {files_summary} dosyası kaydediliyor…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Exporting to {files_summary}…
tr: {files_summary} dosyasına dışa aktarılıyor…

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Failed to export to {files_summary}.
tr: {files_summary} dosyasına dışa aktarılamadı.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Failed to save {files_summary}.
tr: {files_summary} dosyasına kaydedilemedi.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not import layers from {files_summary}.
tr: Katmanlar {files_summary} dosyasından içe aktarılamadı.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not load {files_summary}.
tr: {files_summary} dosyası yüklenemedi.

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Save failed
tr: Kaydedilemedi

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Export failed
tr: Dışa aktarılamadı

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Import Layers failed
tr: Katmanlar içe aktarılamadı

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Open failed
tr: Açılamadı

[ctx: Document I/O: success]
en: Exported to {files_summary} successfully.
tr: {files_summary} dosyasınıa dışa aktarıldı.

[ctx: Document I/O: success]
en: Saved {files_summary} successfully.
tr: {files_summary} dosyasına kaydedildi.

[ctx: Document I/O: success]
en: Imported layers from {files_summary}.
tr: Katmanlar {files_summary} dosyasından içe aktarıldı.

[ctx: Document I/O: success]
en: Loaded {files_summary}.
tr: {files_summary} dosyası yüklendi.

note: TRANSLATORS: formatting for {files_summary} for multiple files. TRANSLATORS: corresponding msgid for single files: "“{basename}”"
en: {n} file | {n} files
tr[0]: {n} dosya
tr[1]: {n} dosya

[ctx: save/load dialogs: filter patterns]
en: All Recognized Formats
tr: Tüm Tanınan Biçimler

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: By extension (prefer default format)
tr: Uzantıya göre (öntanımlı biçimi tercih et)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, respecting “Show Background” (*.png)
tr: PNG, “Arkaplanı Göster” değerini koruyarak (* .png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, solid RGB (*.png)
tr: PNG, düz RGB (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, transparent RGBA (*.png)
tr: PNG, saydam RGBA (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: Multiple PNGs, by layer (*.NUM.png)
tr: PNG'leri katmana göre çogalt (*.NUM.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: Multiple PNGs, by view (*.NAME.png)
tr: PNG'leri görünüme göre çoğalt (*.NAME.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
tr: JPEG %90 kalite (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Dialogs (window title): File→Export…]
en: Export
tr: Dışa Aktar

[ctx: Dialogs (window title): File→Save As…]
en: Save As
tr: Farklı Kaydet

[ctx: save dialogs: formats and options: (label)]
en: Format to save as:
tr: Farklı kaydetme biçimi:

[ctx: Destructive action confirm dialog: fallback title (normally overridden)]
en: Really Continue?
tr: Devam Etmek İstiyor Musun?

[ctx: Destructive action confirm dialog: cancel button]
en: _Cancel
tr: İptal Et

[ctx: Destructive action confirm dialog: save checkbox]
en: _Save to Scraps first
tr: Önce _Karalamaya Kaydet

[ctx: Destructive action confirm dialog: fallback continue button (normally overridden)]
en: Co_ntinue
tr: _Devam Et

[ctx: Destructive action confirm dialog: warning message]
en: You risk losing {abbreviated_time} of unsaved painting.
tr: Kaydedilmemiş boyamanın {abbreviated_time} süren kısmını kaybetme riski var.

[ctx: File→New: confirm dialog: title question]
en: New Canvas?
tr: Yeni Tuval

[ctx: File→New: confirm dialog: continue button]
en: _New Canvas
tr: _Yeni Tuval

[ctx: File→Open: confirm dialog: title question]
en: Open File?
tr: Dosya Aç

[ctx: File→Open: confirm dialog: continue button]
en: _Open…
tr: _Aç…

[ctx: File→Open: file chooser dialog: title]
en: Open File
tr: Dosya Aç

[ctx: load dialogs: title]
en: Open Scratchpad…
tr: Karalama Defteri Aç…

[ctx: Layers→Import Layers: files-chooser dialog: title]
en: Import Layers
tr: Katmanları İçe Aktar

[ctx: File→Open Recent→* confirm dialog: title]
en: Open File?
tr: Dosya Aç

[ctx: File→Open Recent→* confirm dialog: continue button]
en: _Open
tr: _Aç

[ctx: File→Open Most Recent confirm dialog: title]
en: Open Most Recent File?
tr: Son Kullanılan Dosyayı Aç

[ctx: File→Open Most Recent→* confirm dialog: continue button]
en: _Open
tr: _Aç

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap: error message]
en: There are no scrap files yet. Try saving one first.
tr: Henüz bir karalama dosyası yok. Önce bir tane kaydetmeyi dene.

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: title]
en: Open Next Scrap?
tr: Sonraki Karalamayı Aç

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: title]
en: Open Previous Scrap?
tr: Önceki Karalamayı Aç

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: continue button]
en: _Open
tr: _Aç

[ctx: File→Revert: status message: canvas has no filename yet]
en: Cannot revert: canvas has not been saved to a file yet.
tr: Geri döndürülemez: tuval henüz dosyaya kaydedilmedi.

[ctx: File→Revert confirm dialog: title]
en: Revert Changes?
tr: Değişlikleri Geri Döndür

[ctx: File→Revert confirm dialog: continue button]
en: _Revert
tr: _Geri Döndür

[ctx: Name of the fill mode In other software, 'Flood Fill' is also known as 'Bucket Fill' or just 'Fill']
en: Flood Fill
tr: Akıcı Dolgu

[ctx: Usage description of the Flood Fill mode]
en: Fill areas with color
tr: Alanları renkle doldur

[ctx: fill options: numeric value that determines whether tested pixels will be included in the fill, based on color difference]
en: Tolerance:
tr: Tolerans:

[ctx: fill options: Tolerance (tooltip) Note: 'the start' refers to the color of the starting point (pixel) of the fill]
en: How much pixel colors are allowed to vary from the start
    before Flood Fill will refuse to fill them
tr: Akıcı Dolgu bunları doldurmayı reddetmeden önce piksel 
    renklerinin başlangıçtan ne kadar farklı olmasına izin verilir

[ctx: fill options: option category (label) Options under this category relate to what the fill isbased on, not where the actual fill ends up.]
en: Source:
tr: Kaynak:

[ctx: fill options: 'Source:' category (tooltip)]
en: The input that the fill will be based on
tr: Dolgunun temel alacağı girdi

[ctx: fill options: 'Source' category: Layer dropdown (tooltip)]
en: Select a specific layer you want the fill to be based on
tr: Dolgunun temel alınacağı katmanı belirtin

[ctx: fill options: 'Source:' category: toggle (label) When this option is enabled, the fill is based on the combination of all visible layers]
en: Sample Merged
tr: Birleştirme Örneği

[ctx: fill options: Sample Merged (tooltip)]
en: When considering which area to fill, use a
    temporary merge of all the visible layers
    underneath the current layer
tr: Hangi alanın doldurulması gerektiğini hesaplarken, 
    geçerli katmanın altındaki tüm görünür katmanların 
    geçici birleştirilmesini kullan

[ctx: fill options: toggle whether the fill will be limited by the viewport]
en: Limit to View
tr: Görünüme Sınırla

[ctx: fill options: Limit to View (tooltip) Note: 'that can fit the view' is equivalent to: 'in which the entire visible part of the canvas can fit]
en: Limit the area that can be filled, based on the viewport.
    If the view is rotated, the fill will be limited to the
    smallest canvas-aligned rectangle that can fit the view.
tr: Görüntü alanını temel alarak doldurulabilecek alanı sınırla.
    Görünüm döndürülürse, dolgu görünüme sığabilecek 
    en küçük, tuval hizalı dikdörtgen olur.

[ctx: fill options: option category (label) Options under this category relate to where the fill will end up (default: the active layer) and how it will be combined with that layer.]
en: Target:
tr: Hedef:

[ctx: fill options: 'Target:' category (tooltip)]
en: Where the output should go
tr: Çıktının kaydedileceği konum

[ctx: fill options: Target | toggle (label) When this option is enabled, the fill will be placed on a new layer above the active layer. Option resets after each fill.]
en: New Layer (once)
tr: Yeni Katman (bir kere)

[ctx: fill options: Target | New Layer (tooltip)]
en: Create a new layer with the results of the fill.
    This is turned off automatically after use.
tr: Dolgu sonuçları ile yeni katman oluştur.
    Bu kullanımdan sonra otomatik olarak kapanır.

[ctx: fill options: Target | Blend Mode dropdown - warning text]
en: This mode does nothing when alpha locking is enabled!
tr: Alfa kilitleme etkin olduğunda bu kip hiçbir şey yapmaz!

[ctx: fill options: Target | Blend Mode dropdown (tooltip)]
en: Blend mode used when filling
tr: Doldurma için kullanılacak harmanlama kipi

en: Opacity:
tr: Matlık:

[ctx: fill options: Opacity slider (tooltip)]
en: Opacity of the fill
tr: Dolgu matlığı

[ctx: fill options: numeric option - grow/shrink fill (label)]
en: Offset:
tr: Uzaklık:

[ctx: fill options: Offset (tooltip)]
en: The distance in pixels to grow or shrink the fill
tr: Dolguyu büyütmek veya küçültmek için piksel cinsinden uzaklık

[ctx: fill options: numeric option for blurring fill (label)]
en: Feather:
tr: Tüyleme:

[ctx: fill options: Feather (tooltip)]
en: The amount of blur to apply to the fill
tr: Dolguya uygulanacak bulanıklık miktarı

[ctx: fill options: gap detection toggle (label)]
en: Use Gap Detection
tr: Boşluk Algılama Kullan

[ctx: fill options: Use Gap Detection (tooltip)]
en: Try to detect gaps and not fill past them.
    Note: This can be a lot slower than the regular fill, only enable when you need it.
tr: Boşlukları algılamaya ve onları geçmemeye çalış.
    Not: Bu normal dolgudan çok daha yavaş olabilir, yalnızca ihtiyacınız olduğunda etkinleştirin.

[ctx: fill options: gap-detection sub-option, numeric setting (label)]
en: Max Gap Size:
tr: Azami Boşluk Boyutu:

[ctx: fill options: Max Gap Size (tooltip)]
en: The size of the largest gaps that can be detected.
    Using large values can make the fill run a lot slower.
tr: Algılanabilecek azami boşluk boyutu.
    Büyük değer kullanmak dolgunun yavaş çalışmasına neden olabilir.

[ctx: fill options: on/off sub-option, numeric (label) When enabled, if the fill stops after going past a detected gap, it 'pulls' the fill back out of the gap to the other side of it.]
en: Prevent seeping
tr: Sızmayı önle

[ctx: fill options: Prevent seeping (tooltip)]
en: Try to prevent the fill from seeping into the gaps.
    If a fill starts in a detected gap, this option will do nothing.
tr: Dolgunun boşluklara sızmasını önlemeye çalış.
    Eğer doldurma algılanan bir boşlukta başlarsa, bu seçenek hiçbir şey yapmaz.

en: Reset
tr: Sıfırla

[ctx: fill options: Reset button (tooltip)]
en: Reset options to their defaults
tr: Seçenekleri öntanımlılarına sıfırla

[ctx: fill option: default option in the Source Layer dropdown]
en: Selected Layer
tr: Seçili Katman

en: Edit Frame
tr: Çerçeveyi Düzenle

en: Adjust the document frame
tr: Belgenin çerçevesini ayarla

en: Frame Size
tr: Çerçeve Boyutu

en: Height:
tr: Yükseklik:

en: Width:
tr: Genişlik:

en: Resolution:
tr: Çözünürlük:

en: Dots Per Inch (really Pixels Per Inch)
tr: İnç Başına Nokta (gerçekte İnç Başına Piksel)

en: Color:
tr: Renk:

en: Frame Color
tr: Çerçeve Rengi

en: <b>Frame dimensions</b>
tr: <b>Çerçeve boyutları</b>

en: <b>Pixel density</b>
tr: <b>Pixel yoğunluğu</b>

en: Set Frame to Layer
tr: Çerçeveyi Katmana Ayarla

en: Set frame to the extents of the current layer
tr: Çerçeveyi geçerli katmanın uzantılarına ayarla

en: Set Frame to Document
tr: Çerçeveyi Belgeye Ayarla

en: Set frame to the combination of all layers
tr: Çerçeveyi tüm katmanların birleşimine ayarla

en: Trim Layer to Frame
tr: Katmanı Çerçeveye Kırp

en: Trim parts of the current layer which lie outside the frame
tr: Geçerli katmanın çerçevesinin dışında kalan kısımlarını kes

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: inch
tr: inç

en: Freehand Drawing
tr: Serbest Çizim

en: Paint free-form brush strokes
tr: Serbest biçim fırça darbeleriyle boya.

note: TRANSLATORS: Short alias for "Slow position tracking". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Smooth:
tr: Pürüzsüzleştir:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
tr: Basınç:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Barrel Rotation (for mouse)". TRANSLATORS: This is used on the options panel.
en: Twist:
tr: Bük:

en: Bug Detected
tr: Hata Algılandı

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
tr: <big><b>Programlama hatası tespit edildi</b></big>

en: You may be able to ignore this error and carry on working, but you should probably save your work soon.
    
    Please tell the developers about this using the issue tracker if no-one else has reported it yet.
tr: Hatayı görmezden gelip çalışmaya devam edebilirsin, ancak çalışmayı kaydetmen tavsiye edilir.
    
    Henüz hiç kimse raporlamadıysa, hata takipçisini kullanarak bu konu hakkında geliştiricilere bilgi verebilirsin.

en: Search Tracker…
tr: Hata Takipçisinde Ara

note: only development and prereleases
en: Report…
tr: Raporla

en: Ignore Error
tr: Hatayı Yoksay

en: Quit MyPaint
tr: MyPaint'den Çık

en: Details…
tr: Ayrıntılar

en: Exception while analyzing the exception.
tr: İstisna analiz edilirken istisna oluştu.

note: TRANSLATORS: Crash report template for github, preceding a traceback. TRANSLATORS: Please ask users kindly to supply at least an English TRANSLATORS: title if they are able.
en:             #### Description
    
                Give this report a short descriptive title.
                Use something like
                "[feature-that-broke]: [what-went-wrong]"
                for the title, if you can.
                Then please replace this text
                with a longer description of the bug.
                Screenshots or videos are great, too!
    
                #### Steps to reproduce
    
                Please tell us what you were doing
                when the error message popped up.
                If you can provide step-by-step instructions
                on how to reproduce the bug,
                that's even better.
    
                #### Traceback
tr: #### Description
    
    Give this report a short descriptive title.
    Use something like "[feature-that-broke]: [what-went-wrong]" for the title, if you can.
    Then please replace this text with a longer description of the bug.
    Screenshots or videos are great, too!
    
    #### Steps to reproduce
    
    Please tell us what you were doing when the error message popped up.
    If you can provide step-by-step instructions on how to reproduce the bug, that's even better.
    
    #### Traceback

en: Inking
tr: Mürekkepleme

en: Draw, and then adjust smooth lines
tr: Çiz ve sonrasında pürüzsüz çizgileri ayarla

en: Input Device Test
tr: Girdi Aygıtı Testi

en: (no pressure)
tr: (basınç yok)

en: (no tilt)
tr: (eğim yok)

en: Tilt:
tr: Eğim:

en: (no device)
tr: (aygıt yok)

en: Device:
tr: Aygıt:

en: (No Barrel Rotation)
tr: (Barrel Döndürmesi Yok)

en: Barrel Rotation:
tr: Barrel Döndürmesi:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
tr: Katmanı Taşı

en: Move the current layer
tr: Geçerli katmanı taşı

[ctx: layer properties dialog: name entry: icon tooltip]
en: Layer names cannot be empty.
tr: Katman adları boş olamaz.

[ctx: layer properties dialog: name entry: icon tooltip]
en: Layer name is not unique.
tr: Katman adı eşsiz değil.

[ctx: layer properties dialog: title]
en: Layer Properties
tr: Katman Özellikleri

[ctx: layer properties dialog: done button]
en: Done
tr: Bitti

note: Visibility flag column
en: Visible
tr: Görünür

note: Other flags column
en: Flags
tr: Bayraklar

[ctx: Layers: description: no layer ("never happens" condition!)]
en: ?layer
tr: ?katman

[ctx: Layers: description parts: unknown mode (fallback str!)]
en: ?mode
tr: ?kip

[ctx: Layers: description parts: layer hidden]
en: Hidden
tr: Gizli

[ctx: Layers: description parts: opacity percentage]
en: %d%% opaque
tr: %%%d mat

[ctx: Layers dockable: description parts: layer locked flag]
en: Locked
tr: Kilitli

[ctx: Layers: description parts: unknown type (fallback str!)]
en: ?type
tr: ?tür

en: Layers
tr: Katmanlar

en: Arrange layers and assign effects
tr: Katmanları düzenle ve etki ata

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
tr: Katman matlığı: %%%d

note: TRANSLATORS: label for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%" TRANSLATORS: most of the time this can just be copied, or left alone
en: %d%%
tr: %%%d

note: TRANSLATORS: status bar messages for drag, without/with modifiers
en: Move layer in stack…
tr: Katmanı yığında taşı…

en: Move layer in stack (dropping into a regular layer will create a new group)
tr: Katmanı yığında taşı (normal bir katmana bırakmak yeni grup oluştur)

en: Layer
tr: Katman

[ctx: view controls: rename view dialog]
en: Rename View
tr: Görünümü Yeniden Adlandır

en: Entrance Pressure
tr: Giriş Basıncı

en: Stroke entrance pressure for line tools
tr: Çizgi araçları için darbe giriş basıncı

en: Midpoint Pressure
tr: Orta Nokta Basıncı

en: Mid-Stroke pressure for line tools
tr: Çizgi araçları için orta darbe basıncı

en: Exit Pressure
tr: Çıkış Basıncı

en: Stroke exit pressure for line tools
tr: Çizgi araçları için darbe çıkış basıncı

en: Head
tr: Baş

en: Stroke lead-in end
tr: Bitişe yol gösteren darbe

en: Tail
tr: Kuyruk

en: Stroke trail-off beginning
tr: Başlangıçtan azalarak yok olan darbe

en: Pressure variation…
tr: Basınç Çeşitliliği

en: Lines and Curves
tr: Çizgiler ve Eğriler

note: TRANSLATORS: users should never see this message
en: Generic line/curve mode
tr: Genel çizgi/eğri kipi

en: Draw straight lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
tr: Düz çizgiler çiz; Shift eğri ekler, Ctrl açıyı kısıtlar

en: Connected Lines
tr: Bağlı Çizgiler

en: Draw a sequence of lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
tr: Çizgi parçası çiz; Shift eğri ekler, Ctrl açıyı kısıtlar

en: Ellipses and Circles
tr: Elipsler ve Daireler

en: Draw ellipses; Shift rotates, Ctrl constrains ratio/angle
tr: Elips çiz; Shift döndürür, Ctrl en boy oranı/açıyı kısıtlar

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
tr: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold ve MyPaint Geliştirme Ekibi

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
tr: MyPaint özgür bir yazılımdır; onu Özgür Yazılım Vakfı'nın yayınladığı GNU "Genel Kamu Lisansı'nın 2. sürümü veya (tercihinize bağlı) daha sonraki sürümleri altında dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz."
    
    MyPaint faydalı olacağı umut edilerek dağıtılmaktadır, fakat HİÇBİR GARANTİSİ YOKTUR. Daha fazla ayrıntı için GNU Genel Kamu Lisansı'nı inceleyin.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
tr: programlama

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
tr: taşınabilirlik

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
tr: proje yönetimi

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
tr: fırçalar

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
tr: desenler

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
tr: araç simgeleri

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
tr: masaüstü simgesi

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
tr: paletler

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
tr: belgelendirme

[ctx: About dialog: credits: tasks: user support]
en: support
tr: destek

[ctx: About dialog: credits: tasks: outreach (social media, ads?)]
en: outreach
tr: sosyal yardım

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
tr: topluluk

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
tr: Boyut:

note: TRANSLATORS:"Brush opacity" for the options panel. Short.
en: Opaque:
tr: Matlık:

note: TRANSLATORS:"Brush hardness/sharpness" for the options panel. Short.
en: Sharp:
tr: Keskinlik:

note: TRANSLATORS:"Additional pressure gain" for the options panel. Short.
en: Gain:
tr: Kazanç:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
tr: Araç Seçenekleri

[ctx: options panel: tab tooltip: description]
en: Specialized settings for the current editing tool
tr: Geçerli düzenleme aracı için özelleştirilmiş ayarlar

[ctx: options panel: body]
en: <i>No options available</i>
tr: <i>Seçenek yok</i>

en: Zoom: %.01f%%
tr: Yakınlaştır: %%%.01f

[ctx: context picker: statusbar text during grab]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer…
tr: Fırça darbesi ayarlarını, darbe rengini ve katmanı seç…

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
tr: Renk seç…

en: Preferences
tr: Tercihler

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
tr: Sistem Dili

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
tr: Önizle

en: Show preview of the whole drawing area
tr: Tüm çizim alanının önizlemesini göster.

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
tr: Görüntü Bulucuyu Göster

en: Scratchpad
tr: Karalama Defteri

en: Mix colors and make sketches on separate scrap pages
tr: Renkleri karıştır ve ayrı karalama sayfalarda çizimler yap.

en: Previous item
tr: Önceki öğe

en: Next item
tr: Sonraki öğe

en: (Nothing to show)
tr: (Gösterecek bir şey yok)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Place axis
tr: Ekseni konumlandır

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
tr: Ekseni taşı

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
tr: Ekseni kaldır

[ctx: symmetry axis edit mode: mode name (tooltips)]
en: Edit Symmetry Axis
tr: Simetri Eksenini Düzenle

[ctx: symmetry axis edit mode: mode description (tooltips)]
en: Adjust the painting symmetry axis.
tr: Boyama simetri eksenini ayarla.

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: X Position:
tr: X Konumu:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Y Position:
tr: Y Konumu:

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
tr: Alfa:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Symmetry Type:
tr: Simetri Türü:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Rotational lines:
tr: Döndürme satırları:

[ctx: symmetry axis options panel: axis position dialog: window title]
en: X axis Position
tr: X ekseni Konumu

[ctx: symmetry axis options panel: axis position dialog: window title]
en: Y axis Position
tr: Y ekseni Konumu

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: File handling
tr: Dosya Dullanımı

en: Scraps switcher
tr: Karalama Değiştirici

en: Undo and Redo
tr: Geri Al ve Yinele

en: Blend Modes
tr: Harmanlama Kipleri

en: Line Modes
tr: Çizgi Kipleri

en: View (Main)
tr: Görünüm (Ana)

en: View (Alternative/Secondary)
tr: Görünüm (Alternatif/İkincil)

en: View (Resetting)
tr: Görünüm (Sıfırlama)

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: close tab
tr: {tab_title}: sekmeyi kapat

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: tab options and properties
tr: {tab_title}: sekme seçenekleri ve özellikler

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: move tab to other sidebar
tr: {tab_title}: sekmeyi diğer kaydırma çubuğuna taşı

en: Scroll View
tr: Görümümü Kaydır

en: Drag the canvas view
tr: Tuval görünümünü sürükle

en: Zoom View
tr: Görünümü Yakınlaştır

en: Zoom the canvas view
tr: Tuval görünümünü yakınlaştır

en: Rotate View
tr: Görünümü Döndür

en: Rotate the canvas view
tr: Tuval görünümünü döndür

en: Unknown Command
tr: Bilinmeyen Komut

en: Undefined (command not started yet)
tr: Tanımlanmadı (komut henüz başlatılmadı)

note: TRANSLATORS: A short time spent painting / making brushwork. TRANSLATORS: This can correspond to zero or more touches of TRANSLATORS: the physical stylus to the tablet.
en: {seconds:.01f}s of painting with {brush_name}
tr: {brush_name} fırçasıyla {seconds:.01f} saniyelik boyama

en: Flood Fill
tr: Akıcı Dolgu

en: Trim Layer
tr: Katmanı Kırp

en: Uniquify Layer Pixels
tr: Katman Piksellerini Benzersizleştir

en: Refactor Group
tr: Grubu Yeniden Düzenle

en: Clear Layer
tr: Katmanı Temizle

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
tr: Katmanı Yapıştır

en: New Layer from Visible
tr: Görünürden Yeni Katman

en: Merge Visible Layers
tr: Görünür Katmanları Birleştir

en: Merge Down
tr: Aşağı Birleştir

en: Normalize Layer Mode
tr: Katman Kipini Normalleştir

en: Import Layers
tr: Katmanları İçe Aktar

en: Add {layer_default_name}
tr: {layer_default_name} Ekle

en: Remove Layer
tr: Katmanı Kaldır

en: Select Layer
tr: Katman Seç

en: Duplicate Layer
tr: Katmanı Çoğalt

en: Move Layer Up
tr: Katmanı Yukarı Taşı

en: Move Layer Down
tr: Katmanı Aşağı Taşı

en: Move Layer in Stack
tr: Katmanı Yığında Taşı

en: Rename Layer
tr: Katmanı Yeniden Adlandır

en: Make Layer Visible
tr: Katmanı Görünür Yap

en: Make Layer Invisible
tr: Katmanı Görünmez Yap

en: Lock Layer
tr: Katmanı Kilitle

en: Unlock Layer
tr: Katmanın Kilidini Aç

en: Set Layer Opacity: %0.1f%%
tr: Katman Matlığını Ayarla: %%%0.1f

en: Unknown Mode
tr: Bilinmeyen Kip

en: Set Layer Mode: %s
tr: Katman Kipini Ayarla: %s

en: Enable Frame
tr: Çerçeveyi Etkinleştir

en: Disable Frame
tr: Çerçeveyi Pasifleştir

en: Update Frame
tr: Çerçeveyi Güncelle

en: Edit Layer Externally
tr: Katmanı Harici Olarak Düzenle

[ctx: Document IO: common error strings: {error_loading_common}]
en: Error loading “{basename}”.
tr: “{basename}” yüklenirken hata.

[ctx: Document IO: common error strings: {see_logs}]
en: The logs may have more detail about this error.
tr: Günlükler bu hata hakkında daha fazla ayrıntı içerebilir.

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: future]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "3h42m from now"
en: from now
tr: şimdiden

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: past]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "8s ago"
en: ago
tr: önce

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: String descriptions for an autosaved backup. TRANSLATORS: Time strings are localized: e.g. "3h42m" or "8s"
en: Cache folder still may be in use.
    Are you running more than once instance of MyPaint?
    Close app and wait {cache_update_interval}s to retry.
tr: Önbellek dizini hala kullanılıyor olabilir.
    Birden fazla MyPaint örneği mi çalıştırıyorsun?
    Uygulamayı kapatın ve yeniden denemek için {cache_update_interval} saniye bekleyin.

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Incomplete backup updated {last_modified_time} {ago}
tr: Tamamlanmamış yedek {last_modified_time} {ago} güncellendi

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: The {ago} variable is a translated string. TRANSLATORS: Look for the msgids "from now" and "ago" TRANSLATORS: (with context starting w. "Document autosave") TRANSLATORS: to make sure their translations match this one.
en: Backup updated {last_modified_time} {ago}
    Size: {autosave.width}×{autosave.height} pixels, Layers: {autosave.num_layers}
    Contains {unsaved_time} of unsaved painting.
tr: Yedek {last_modified_time} {ago} güncellendi.
    Boyut: {autosave.width}×{autosave.height} piksel, Katman: {autosave.num_layers}.
    {unsaved_time} kaydedilmemiş boyama içeriyor.

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
    Do you have enough space left on the device?
tr: “{filename}” dosyası yazılamadı : {err}
    Aygıtta yeterli boş alan var mı?

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
tr: “{filename}” dosyası yazılamadı : {err}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    The file does not exist.
tr: {error_loading_common}
    Dosya yok.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    You do not have the permissions needed to open this file.
tr: {error_loading_common}
    Bu dosyayı açmak için gereken izinlere sahip değilsin.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
tr: {error_loading_common}
    
    Sebep: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    Unknown file format extension: “{ext}”
tr: {error_loading_common}
    Bilinmeyen dosya biçimi uzantısı: “{ext}”

[ctx: Document IO: group name for Import Layers]
en: Imported layers
tr: İçe aktarılmış katmanlar

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to save as JPEG: {original_msg}
    
    Try saving in PNG format instead, if your machine doesn’t have a lot of memory. MyPaint’s PNG save function is more efficient.
tr: JPEG olarak kaydedilemedi: {original_msg}
    
    Bilgisayarda yeterli bellek yoksa PNG biçiminde kaydetmeyi dene. MyPaint’in PNG kaydetme işlevi çok daha verimlidir.

[ctx: Document autosave: restoring: errors]
en: Failed to recover work from an automated backup.
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
tr: Çalışma otomatik yedeklemeden kurtarılamadı.
    
    Sebep: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Filling
tr: Dolduruluyor

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Morphing
tr: Dönüştürülüyor

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Blurring
tr: Bulanıklaştırılıyor

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Compositing
tr: Birleştiriliyor

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Finishing up
tr: Tamamlanıyor

[ctx: uniform square region of pixels, plural noun]
en: tiles
tr: Döşemeler

[ctx: Time period abbreviations]
note: TRANSLATORS: Assumption for all "Time period abbreviations": TRANSLATORS: they don't need ngettext (to support plural/singular)
en: {days}d{hours}h
tr: {days} gün {hours} sa

[ctx: Time period abbreviations]
en: {hours}h{minutes}m
tr: {hours} sa {minutes} dk

[ctx: Time period abbreviation]
en: {minutes}m{seconds}s
tr: {minutes} dk {seconds} sn

[ctx: Time period abbreviation]
en: {seconds}s
tr: {seconds} sn

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
tr: Katman

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for vector (SVG/Inkscape) layers
en: Vectors
tr: Vektörler

[ctx: layer type descriptions]
en: Vector Layer
tr: Vektör Katmanı

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for renderable fallback layers
en: Bitmap
tr: Bit Eşlem

[ctx: layer type descriptions]
en: Bitmap Data
tr: Bit Eşlem Verisi

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for non-renderable fallback layers
en: Data
tr: Veri

[ctx: layer type descriptions]
en: Unknown Data
tr: Bilinmeyen Veri

[ctx: layer type descriptions]
en: Painting Layer
tr: Boyama Katmanı

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for layer groups.
en: Group
tr: Grup

[ctx: layer type descriptions]
en: Layer Group
tr: Katman Grubu

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for temporary placeholder layers. TRANSLATORS: (The user should never see this except in error cases)
en: Placeholder
tr: Tutucu

[ctx: layer default names]
en: Root
tr: Kök

[ctx: layer default names: refactor: name of the common areas layer]
en: Common
tr: Genel

[ctx: layer visibility sets: default name for a user-managed view]
en: View
tr: Görünüm

[ctx: layer visibility sets: text shown when no user-managed view is active]
en: No active view
tr: Etkin görünüm yok

[ctx: layer views: commands: add]
en: Add Layer View
tr: Katman Görünümü Ekle

[ctx: layer views: commands: remove]
en: Remove Layer View
tr: Katman Görünümünü Kaldır

[ctx: layer views: commands: activate]
en: Activate Layer View “{name}”
tr: Katman Görünümünü Etkinleştir “{name}”

[ctx: layer views: commands: set active view's lock flag]
en: Lock Layer View
tr: Katman Görünümünü Kilitle

[ctx: layer views: commands: set active view's lock flag]
en: Unlock Layer View
tr: Katman Görünümünün Kilidini Aç

en: Pass-through
tr: İçinden Geçen

en: Group contents apply directly to the group's backdrop
tr: Grup içeriğini doğrudan grubun zeminine uygular.

en: The top layer only, without blending colors.
tr: Renkleri harmanlamadan sadece en üst katman.

en: Similar to mixing actual pigments by upsampling to 10 spectral channels.
tr: 10 spektral kanala örnekleme yaparak gerçek pigmentlerin karıştırılmasına benzer.

en: Multiply
tr: Çoğalt

en: Similar to loading two slides into a projector and projecting the combined result.
tr: Bir projektöre iki slayt yerleştirmeye ve birleştirilmiş sonucu yansıtmaya benzer.

en: Screen
tr: Ekran

en: Like shining two separate slide projectors onto a screen simultaneously. This is the inverse of 'Multiply'.
tr: İki ayrı slayt projektörünü aynı anda tek ekrana yansıtmak gibidir. 'Çoğalt' işleminin tersidir.

en: Overlay
tr: Kaplama

en: Overlays the backdrop with the top layer, preserving the backdrop's highlights and shadows. This is the inverse of 'Hard Light'.
tr: Zeminin vurgularını ve gölgelerini koruyarak, zemini üst katman ile kaplar. 'Sert Işık' işleminin tersidir.

en: Darken
tr: Koyulaştır

en: The top layer is used where it is darker than the backdrop.
tr: Üst katman, zeminden daha koyu olduğu yerlerde kullanılır.

en: Lighten
tr: Açıklaştır

en: The top layer is used where it is lighter than the backdrop.
tr: Üst katman, zeminden daha açık olduğu yerlerde kullanılır.

en: Dodge
tr: Soldurma

en: Brightens the backdrop using the top layer. The effect is similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for improving contrast in shadows.
tr: Üst katmanı kullanarak zemini açıklaştır. Bu etki, gölgelerde zıtlığı arttırmak için kullanılan aynı addaki karanlık oda tekniğine benzer.

en: Burn
tr: Yakma

en: Darkens the backdrop using the top layer. The effect looks similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for reducing over-bright highlights.
tr: Üst katmanı kullanarak zemini koyulaştır. Bu etki, vurgulardaki aşırı parlaklığı azaltmak için kullanılan aynı addaki karanlık oda tekniğine benzer.

en: Hard Light
tr: Sert Işık

en: Similar to shining a harsh spotlight onto the backdrop.
tr: Zemin üzerine sert spot ışık tutmaya benzer.

en: Soft Light
tr: Yumuşak Işık

en: Like shining a diffuse spotlight onto the backdrop.
tr: Zemin üzerine dağınık spot ışık tutmaya benzer.

en: Difference
tr: Fark

en: Subtracts the darker color from the lighter of the two.
tr: Koyu rengi, ikisinin açığından çıkarır.

en: Exclusion
tr: Çıkarma

en: Similar to the 'Difference' mode, but lower in contrast.
tr: 'Fark' kipine benzer, ancak karşıtlığı daha düşüktür.

en: Hue
tr: Ton

en: Combines the hue of the top layer with the saturation and luminosity of the backdrop.
tr: Üst katmanın tonunu, zeminin doygunluğu ve renk parlaklığı ile birleştirir.

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Applies the saturation of the top layer's colors to the hue and luminosity of the backdrop.
tr: Üst katmanların renk doygunluğunu, zeminin tonuna ve renk parlaklığına uygular.

en: Applies the hue and saturation of the top layer to the luminosity of the backdrop.
tr: Üst katmanın tonunu ve doygunluğunu zeminin renk parlaklığına uygular.

en: Luminosity
tr: Renk Parlaklığı

en: Applies the luminosity of the top layer to the hue and saturation of the backdrop.
tr: Üst katmanın renk parlaklığını, zeminin tonuna ve doygunluğuna uygular.

en: Plus
tr: Artı

en: This layer and its backdrop are simply added together.
tr: Bu katman ve zemini basitçe birbirine eklenir.

en: Destination In
tr: Hedef İçinde

en: Uses the backdrop only where this layer covers it. Everything else is ignored.
tr: Zemin sadece bu katmanın kapladığı yerlerde kullanır. Diğer her şey görmezden gelinir.

en: Destination Out
tr: Hedef Dışında

en: Uses the backdrop only where this layer doesn't cover it. Everything else is ignored.
tr: Zemin sadece bu katmanın kaplamadığı yerlerde kullanır. Diğer her şey görmezden gelinir.

en: Source Atop
tr: Kaynak En Üstte

en: Source which overlaps the destination, replaces the destination. Destination is placed elsewhere.
tr: Hedefle örtüşen kaynak hedefin yerini alır. Hedef başka bir yere konumlandırılır.

en: Destination Atop
tr: Hedef En Altta

en: Destination which overlaps the source replaces the source. Source is placed elsewhere.
tr: Kaynakla örtüşen hedef kaynağın yerini alır. Kaynak başka bir yere konumlandırılır.

[ctx: user-facing error texts]
en: Unable to construct a vital internal object. Your system may not have enough memory to perform this operation.
tr: Hayati bir iç nesne inşa edilemiyor. İşletim sisteminde, bu işlemi gerçekleştirmek için yeterli bellek olmayabilir.

[ctx: low-level PNG writer failure report (dialog)]
en: Failed to write “{basename}”.
    
    Reason: {err}
    Target folder: “{dirname}”.
tr: “{basename}” yazılamadı.
    
    Sebep: {err}
    Hedef klasör: “{dirname}”.

en: Vertical
tr: Dikey

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical and horizontal
tr: Dikey ve yatay

en: Rotational
tr: Dönüşlü

en: Snowflake
tr: Kar Tanesi

en: PNG reader failed: %s
tr: PNG okuyucu başarısız oldu: %s

en: Recover interrupted work?
tr: Yarıda Kesilmiş Çalışma

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Whether to show the dialog when MyPaint starts
en: _Look for backups at startup
tr: _Başlangıçta yedekleri ara

[ctx: Autosave Recovery dialog|Show Dialog at Startup checkbutton|]
en: Run this autosave recovery dialog when MyPaint starts, if there are files to recover.
    
    You can always launch this dialog from the ‘File’ menu when MyPaint is running.
tr: Kurtarılacak dosyalar varsa, bu kurtarma iletişim kutusunu otomatik çalıştır.
    
    MyPaint çalışırken, bu iletişim kutusuna ‘Dosya’ menüsünden erişebilirsin.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Deletes the selected autosave backup file.
en: _Delete…
tr: _Sil

[ctx: Autosave Recovery dialog|Delete button|]
en: Delete this backup from the disk.
tr: Bu yedeği diskten sil.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Recover in the sense or retrieval or salvage from a backup file. The user is asked to save the retrieved file immediately afterwards, hence the ellipsis.
en: _Recover & Save…
tr: _Kurtar ve Kaydet

[ctx: Autosave Recovery dialog|Recover button|]
en: Save this backup to disk, then continue working on it.
tr: Bu yedeği diske kaydet ve üzerinde çalışmaya devam et.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Do not recover any autosaves; take no action.
en: Decide _Later
tr: _Sonra Karar Ver

[ctx: Autosave Recovery dialog|Cancel button|]
en: Start work on a new canvas. These backups will be retained.
tr: Yedekleri koru ve yeni tuval üstünde çalışmaya başla.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
en: MyPaint crashed with unsaved work, but it makes rolling backups. You can recover a working file from one of these automated backups now. You’ll be asked where to save it before continuing.
tr: MyPaint kaydedilmemiş çalışmalarla çöktü, ancak artımsal yedekleme çalışıyordu. Çalışma dosyasını aşağıdaki otomatik yedeklemelerden birinden kurtarabilirsin. Devam etmeden önce nereye kaydetmek istediğin sorulacak.

en: Thumbnail
tr: Küçük Resim

en: Description
tr: Açıklama

en: Live update
tr: Canlı güncelle

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
tr: Tuval üzerindeki son darbeyi, bu penceredeki ayarlarla, gerçek zamanlı olarak güncelle

en: Save these settings to the brush
tr: Bu ayarları fırçaya kaydet

en: Edit Icon
tr: Simgeyi Düzenle

en: Edit this brush's icon in a separate window (you will be able to use any brush to draw it)
tr: Bu fırçanın simgesini ayrı bir pencerede düzenle (herhangi bir fırçayı çizmek için kullanabileceksiniz)

en: Delete
tr: Sil

en: Delete this brush from the disk
tr: Bu fırçayı diskten sil

en: Copy to New
tr: Yeniye Kopyala

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
tr: Bu ayarları ve geçerli fırçanın simgesini yeni fırçaya kopyala

en: Rename this brush
tr: Bu fırçayı yeniden adlandır

en: Brush Setting
tr: Fırça Ayarları

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
tr: İpuçlarında kullanım için kısa açıklama

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
tr: Açıklama:

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Brush developer's notes
tr: Fırça geliştiricisinin notları

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Notes for developers
en: Notes:
tr: Notlar:

en: Starting value for this brush setting. The brush dynamics below act on this.
tr: Bu fırça ayarı için başlangıç değeri. Aşağıdaki fırça hareketleri buna etki eder.

note: field label
en: Value:
tr: Değer:

en: Reset this input to have no effect on the setting
tr: Ayarı etkilemeyecek şekilde bu girdiyi sıfırla

en: Minimum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
tr: Çıktı ekseni için en düşük değer.
    Bu, {dname} için ana kaydırma çubuğu kullanılarak ayarlanabilir.

en: Maximum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
tr: Çıktı ekseni için en yüksek değer.
    Bu, {dname} için ana kaydırma çubuğu kullanılarak ayarlanabilir.

en: Output
tr: Çıktı

en: Input
tr: Girdi

en: Adjusts the maximum value
tr: En yüksek değeri ayarla

en: Adjusts the minimum value
tr: En düşük değeri ayarla

en: Minimum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
tr: Girdi ekseni için en düşük değer.
    Bunu ayarlamak için açılır pencere ölçeğini kullan.

en: Maximum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
tr: Girdi ekseni için en yüksek değer.
    Bunu ayarlamak için açılır pencere ölçeğini kullan.

en: Variation of the base value by stylus input and other criteria
tr: Temel değerin prob ucu girdisi ve diğer kriterler ile değişimi

en: Brush Dynamics
tr: Fırça Hareketleri

en: Adjust this input mapping in detail
tr: Bu girdi eşlemini ayrıntılarıyla ayarla

en: Brush dynamics are not available for this setting.
tr: Fırça hareketleri bu ayar için kullanılamaz.

en: <big><b>No Brush Dynamics</b></big>
tr: <big><b>Fırça Hareketi Yok</b></big>

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Pressure value for the current point
tr: Geçerli nokta için basınç değeri

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
tr: Baskı:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
note: The meaning of negative values is *not* affected by text direction. The widget's RTL/LTR layout, however, *is* affected. The value (and signs) *is* shown.
en: Tilt in the direction of the canvas’s X axis.
    A value of 0 means that the pen is vertical.
    Negative values mean leftwards tilts.
tr: Tuvalin X ekseni yönünde eğ.
    0 değeri, kalemin dikey olduğu anlamına gelir.
    Negatif değerler, sola yatık anlamındadır.

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: X-tilt:
tr: X eğimi:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Y-tilt:
tr: Y eğimi:

en: Tilt in the canvas Y axis
tr: Tuvali Y ekseninde eğ

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Time since the previous point, in seconds
tr: Önceki noktadan bu yana geçen süre, saniye olarak

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
tr: Süre:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
tr: Noktayı Sil

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
tr: Geçerli seçilmiş noktayı sil

en: Insert Point
tr: Nokta Ekle

en: Simplify Points
tr: Noktaları Basitleştir

en: Simplify the curve using the Reumann-Witkam algorithm.
tr: Eğrileri basitleştir, Reumann-Witkam algoritmasını kullanarak.

en: Cull Points
tr: Noktaları Ayır

en: Cull every other point from the curve.
tr: Diğer tüm noktaları eğriden ayır.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: The currently active view.
tr: Geçerli etkin görünüm.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Rename the active view.
tr: Etkin görünümü yeniden adlandır.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Remove the active view.
tr: Etkin görünümü kaldır.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Snapshot visible layers as a new view.
tr: Görünür katmanları yeni görünüm olarak anlık görüntüle.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Lock or unlock the active view.
tr: Etkin görünümü kilitle veya kilidini aç.

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
tr: Renk seç

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
tr: Geçerli rengi ayrıntılı düzenle

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
tr: Geçerli rengi palete ekle

[ctx: Footerbar|]
en: Canvas scale and rotation
tr: Tuval ölçeği ve döndürmesi

[ctx: Footerbar|]
note: str.format() template
en: Z: {scale:.1f}%
    R: {rotation:+.1f}°
tr: Y: %{scale:.1f}
    D: {rotation:+.1f}°

[ctx: footer: context picker button: tooltip]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer
tr: Fırça darbesi ayarlarını, darbe rengini ve katmanı seç

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: PNG solid with background (*.png)
tr: PNG arkaplanla birlikte görünür (* .png)

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
tr: JPEG %90 kalite (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 25%
tr: %25

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 50%
tr: %50

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 100%
tr: %100

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 200%
tr: %200

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with light outline
tr: Hafif anahat ile daire

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with medium outline
tr: Orta anahat ile daire

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with heavy outline
tr: Kalın anahat ile daire

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Crosshair
tr: Artı işareti

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
tr: Girdi Basıncı

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
tr: Fırça Basıncı

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph label, range (0...1)
en: 0.0
tr: 0,0

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph label, range (0...1)
en: 1.0
tr: 1,0

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|]
en: <b>Global Pressure Mapping</b>
tr: <b>Genel Basınç Eşlemi</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
tr: Basınç

[ctx: Prefs Dialog|Devices|]
en: Here you can restrict pointing devices to specific tasks on the canvas, or have them ignored completely if they glitch your drawing.
tr: Burada, işaretleme aygıtlarını tuval üzerindeki belirli görevlerle sınırlayabilir veya çizimini aksatıyorlarsa tamamen yoksayabilirsin.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
tr: <b>Aygıt Kullanımı</b>

en: Devices
tr: Aygıtlar

[ctx: Prefs Dialog|Button|Pointer Button Mappings|]
en: • The space bar can be used like Button2.
    • Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.
tr: • Boşluk çubuğu Button2 gibi kullanılabilir.
    • Kimi tabletlerin düğmeleri basılı tutulamaz.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Pointer Button Mappings</b>
tr: <b>İmleç Düğmesi Eşlemleri</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
tr: Düğmeler

note: Label for a checkbox in the keyboard mappings preferences. A fallback binding is a static built-in key binding that is used unless its key is bound to something else.
en: Disable fallback key bindings
tr: Yedek tuş atamalarını devre dışı bırak

note: Tooltip for checkbox in the keyboard mappings preferences.
en: The fallback key bindings are static built-in bindings that are only used if their key combinations are not bound to anything else.
tr: Yedek tuş atamaları, sadece tuş kombinasyonları başka bir şeye atanmamışsa kullanılan statik yerleşik atamalardır.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Keyboard Mappings</b>
tr: <b>Klavye Eşlemleri</b>

en: Keys
tr: Tuşlar

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
tr: Öntanımlı dosya biçimi:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Prefix when saving scraps:
tr: Karalama kaydetme öneki:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
tr: <b>Kaydetme</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
tr: <b>Renk Yönetimi</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Color space conversions:
tr: Renk uzayı dönüşümleri:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Convert to sRGB when loading; mark as sRGB when saving
tr: Yüklerken sRGB'ye dönüştürken; kaydederken sRGB olarak işaretle

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Images containing <i>full</i> colorspace information will be converted to sRGB when they are loaded into MyPaint. When MyPaint saves an image, hints will be added to it so that other programs can render it properly.
    
    This assumes that the display is calibrated to something close to sRGB, the standard colour space for the web and a pessimistic approximation of most PC monitors. If you know your display is radically different from this, use the "no automatic conversions or tagging" setting instead.
tr: <i>Tam</i> renk uzayı bilgisi içeren görüntüler, MyPaint'e yüklendiklerinde sRGB'ye dönüştürülür. MyPaint bir görüntüyü kaydettiğinde, diğer programların düzgün şekilde işleyebilmesi için ipuçları eklenir.
    
    Bu, ekranın sRGB'ye (web için standart renk uzayı ve çoğu bilgisayar ekranının kötümser yaklaşımıdır) yakın bir şeye ayarlandığını varsayar. Ekranın bundan radikal şekilde farklı olduğunu biliyorsan, bunun yerine "Otomatik dönüşüm ve etiketleme yok" ayarını kullan.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No automatic conversions or tagging
tr: Otomatik dönüşüm ve etiketleme yok

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No color conversions are performed when loading, and files are saved without color management information.
    
    This is MyPaint's old behaviour, and can be used as a stopgap for non-sRGB working.
tr: Yükleme sırasında hiçbir renk dönüşümü gerçekleştirilmez ve dosyalar renk yönetimi bilgisi olmadan kaydedilir.
    
    Bu MyPaint'in eski davranışıdır ve sRGB dışı çalışma için geçici olarak kullanılabilir.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Automated Backups</b>
tr: <b>Otomatikleştirilmiş Yedekler</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch label]
en: Back up unsaved work:
tr: Kaydedilmemiş çalışmaları yedekle:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval spinbox units suffix]
note: In seconds. Lowest value is 5, highest is 300 (5 minutes). Only matters when enabled.
en: seconds of inactivity
tr: saniye hareketsiz kalınca

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch tooltip]
en: Backs up work incrementally in the background to MyPaint's disk cache. If the program crashes, you'll have a chance to restore what you were working on.
tr: Çalışmayı arkaplanda artımsal olarak MyPaint disk önbelleğine yedekler. Program çökerse, çalışmayı geri yükleme şansın olur.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval label]
en: Time between backups:
tr: Yedekler arasındaki süre:

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
tr: Yükle ve Kaydet

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Zoom and Rendering</b>
tr: <b>Yakınlaştırma ve İşleme</b>

en: Default zoom level:
tr: Öntanımlı yakınlaştırma düzeyi:

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Interface</b>
tr: <b>Arayüz</b>

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
tr: Araç çubuğu simge boyutu:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Freehand cursor type:
tr: Serbest imleç türü:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Dark theme variant:
tr: Koyu tema çeşidi:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|]
en: If available in GTK3 theme (needs restart)
tr: GTK3 temasında varsa (yeniden başlatma gerektirir)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|checkbox tooltip]
en: Use a light-on-dark theme variant, when it's supported by the GTK theme. This is generally sensible for image editors and media viewers.
tr: GTK teması tarafından desteklendiğinde açık-koyu tema çeşidi kullan. Bu genellikle görüntü düzenleyiciler ve medya izleyicileri için mantıklıdır.

en: Some of these settings require MyPaint to be restarted.
tr: Bu ayarların kimileri MyPaint'in yeniden başlatılmasını gerektirir.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Large (requires recent GTK3)
tr: Büyük (güncel GTK3 gerektirir)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
tr: Küçük

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Use a real checkerboard pattern
tr: Gerçek dama tahtası deseni kullan

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Draw a real checkerboard pattern to show transparency.
    This slows down the display, but can be less confusing.
tr: Şeffaflığı göstermek için gerçek bir dama tahtası deseni kullan.
    Bu, ekranı yavaşlatır, ancak daha az kafa karıştırıcı olabilir.

en: When showing transparency:
tr: Şeffaflık gösterilirken:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Handle smooth scrolling events:
tr: Yumuşak kaydırma eylemlerini yönet:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox label]
en: When devices send them (needs restart)
tr: Aygıt onları gönderdiğinde (yeniden başlatma gerektirir)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox tooltip]
en: Smooth scrolling support makes scroll gestures and scrollwheel events from some devices smooth rather than in steps. It's good for touchpads, but can be irritating if you're used to mouse scrolling.
    
    If smooth scrolling is supported, stepwise scrolling can be turned back on briefly by holding the shift key down while scrolling.
    
    Scrolling to pan the view needs this setting to be turned on, and for your device to be configured to send bidirectional scroll events.
tr: Yumuşak kaydırma desteği, kimi aygıtlardaki kaydırma hareketlerini ve kaydırma tekerleği olaylarını adım adım kaydırma yerine yumuşak hale getirir. Dokunmatik yüzeyler için iyidir, ancak fare kaydırmasına alışkınsanız rahatsız edici olabilir.
    
    Yumuşak kaydırma destekleniyorsa, kaydırma yaparken, adım kaydırma tuşu basılı tutularak kısa süreliğine adım adım kaydırma işlemi tekrar açılabilir.
    
    Görünümü kaydırmak için kaydırma, bu ayarın açık olmasını ve aygıtın iki yönlü kaydırma eylemlerini gönderecek şekilde yapılandırılmasını gerektirir.

en: Hide cursor while painting
tr: Boyarken imleci gizle

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Blink layers on creation/selection|checkbox label]
en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Blink layers on creation/selection|checkbox tooltip]
en: When a layer is created or selected, show only that layer for a short time period.
tr: Bir katman oluşturulduğunda veya seçildiğinde, yalnızca o katmanı kısa bir süreliğine göster.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Blink layers on creation/selection:
tr: Katman gözkırpması (oluştururken/seçerken):

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Language:
tr: Dil:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: (needs restart)
tr: (yeniden başlatma gerekli)

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: View
tr: Görünüm

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: The set of colors to show as primary on disk-style color wheels.
    Different traditions have different color harmonies.
tr: Disk benzeri renk tekerlerinde birincil olarak gösterilecek renk kümesi.
    Farklı geleneklerin farklı renk uyumları vardır.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|]
note: Arrangement of MyPaint's custom colour wheels
en: Primaries are:
tr: Ana renkler:

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Standard digital Red/Green/Blue
tr: Standart dijital Kırmızı/Yeşil/Mavi

en: The red, green, and blue &apos;computer monitor&apos; primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
tr: Kırmızı, yeşil ve mavi 'bilgisayar monitörü' ana renkleri, dairenin etrafına eşit olarak yerleştirilir. Yeşil camgöbeğinin karşısındadır.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RGB|]
en: The red, green, and blue 'computer monitor' primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
tr: Kırmızı, yeşil ve mavi 'bilgisayar monitörü' ana renkleri, dairenin etrafına eşit olarak yerleştirilir. Yeşil camgöbeğinin karşısındadır.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Traditional artist's Red/Yellow/Blue
tr: Geleneksel artistik Kırmızı/Sarı/Mavi

en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
tr: Geleneksel olarak düzenlenmiş kırmızı/sarı/mavi tekerlek, 18. yüzyıldan beri birçok sanatçı tarafından kullanılmaktadır ve saf ekran renkleri daire etrafında eşit şekilde düzenlendiği bir yaklaşımdır. Yeşil kırmızının karşısındadır.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYB|]
en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
tr: Geleneksel olarak düzenlenmiş kırmızı/sarı/mavi tekerlek, 18. yüzyıldan beri birçok sanatçı tarafından kullanılmaktadır ve saf ekran renkleri daire etrafında eşit şekilde düzenlendiği bir yaklaşımdır. Yeşil kırmızının karşısındadır.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Red-Green and Blue-Yellow opponent pairs
tr: Kırmızı-Yeşil ve Mavi-Sarı rakip çiftleri

en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four &apos;psychological primaries&apos; or &apos;unique hues&apos; arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
tr: Kardinal noktalarda karşılıklı çiftlerde düzenlenmiş dört 'psikolojik ana renk' veya 'benzersiz tonlar' kullanan renk teorileri tarafından bildirilen tekerleklerin hızlı bir yaklaşımıdır. Kırmızı, yeşilin karşısındadır, sarı ise mavinin karşısındadır. CIECAM02 ve NCS benzer bir model sunar. Burada dört ana rengin gösterimi olarak saf kırmızı, sarı vb. kullanıyoruz.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYGB|]
en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four 'psychological primaries' or 'unique hues' arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
tr: Kardinal noktalarda karşılıklı çiftlerde düzenlenmiş dört 'psikolojik ana renk' veya 'benzersiz tonlar' kullanan renk teorileri tarafından bildirilen tekerleklerin hızlı bir yaklaşımıdır. Kırmızı, yeşilin karşısındadır, sarı ise mavinin karşısındadır. CIECAM02 ve NCS benzer bir model sunar. Burada dört ana rengin gösterimi olarak saf kırmızı, sarı vb. kullanıyoruz.

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
tr: <b>Renk Tekerleği</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
tr: Renk

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default Compatibility Mode:
tr: Öntanımlı uyumluluk kipi:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: <b>1.x Settings</b>
tr: <b>1.x Ayarları</b>

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Make sure to be consistent w. other occurences of 2.x
en: <b>2.x Settings</b>
tr: <b>2.x Ayarları</b>

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default New Layer Type:
tr: Öntanımlı yeni katman türü:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default Pigment Brush Setting:
tr: Öntanımlı pigment fırça ayarları:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Label description for the 1.x compatibility-mode-by-default setting
en: When creating new documents, use the legacy 1.x compatibility mode by default. In this mode 1.x .ora files will look the same as they did in older versions, but pigment blending will not work well.
tr: Yeni belge oluştururken, öntanımlı olarak eski 1.x uyumluluk kipini kullan. Bu kipte 1.x .ora dosyaları eski sürümlerde oldukları gibi görünür, ancak pigment harmanlama iyi çalışmaz.

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: When creating new documents, use the regular 2.x compatibility mode by default. Old documents will often look different in this mode.
tr: Yeni belge oluştururken, öntanımlı olarak normal 2.x uyumluluk kipini kullan. Eski belgeler bu kipte genellikle farklı görünür.

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Show warning for files that may be partially incompatible
tr: Kısmen uyumsuz olabilecek dosyalar için uyarı göster

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Label for a set of options
en: File compatibility warnings:
tr: Dosya uyumluluk uyarıları:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Show warning for files that may be fully incompatible
tr: Tamamen uyumsuz olabilecek dosyalar için uyarı göster

[ctx: Prefs|Compatibility]
note: This is a tooltip for the file behavior options label.
en: This will only apply to files saved with versions of MyPaint older than 2.0. When you save an OpenRaster file with MyPaint 2.0 or newer the active compatibility mode will be written to the file.
tr: Bu yalnızca MyPaint 2.0'dan eski sürümlerle kaydedilmiş dosyalar için uygulanır. Bir OpenRaster dosyasını MyPaint 2.0 veya daha yeni sürümüyle kaydettiğinizde, etkin uyumluluk kipi dosyaya yazılır.

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Label to the options for how to handle files which do not have a compatibility mode specified (whether they should be opened in 1.x compatibility mode, or 2.x mode)
en: When Mode is Unspecified:
tr: Kip belirtilmediğinde:

[ctx: Prefs|Compatibility]
note: This label indicates a subsection of the compatibility settings related to loading files.
en: <b>File loading</b>
tr: <b>Dosya Yükleme</b>

en: <b>Compatibility settings</b>
tr: <b>Uyumluluk ayarları</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Compatibility
tr: Uyumluluk

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
tr: Ekran (normal)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
tr: Pasifleştirildi (basınç hassasiyeti yok)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
tr: Pencere (tavsiye edilmez)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
tr: Yeni

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
tr: Yeni

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
tr: Yeni boş bir tuvalle başlat.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
tr: Aç…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
tr: Aç

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Load a file to work on.
tr: Üzerinde çalışmak için bir dosya yükle.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
tr: Son Kullanılan Dosyayı Aç

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the file you saved most recently.
tr: Son kaydedilen dosyayı yükle.

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
tr: Son Kullanılan Dosyalar

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
tr: Geri Döndür

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reload the file your current work was loaded from.
tr: Geçerli çalışmanın yüklendiği dosyayı yeniden yükle.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Layers…
tr: Katmanları İçe Aktar…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Import layers from one or more files.
tr: Katmanları dosyadan içe aktar.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
tr: Çalışmayı dosyaya kaydet.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
tr: Farklı Kaydet…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
tr: Yeni ad belirleyerek çalışmayı dosyaya kaydet.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
tr: Dışa Aktar…

en: Export your work to a file, but keep working on the same file.
tr: Çalışmayı dosyaya dışa aktar, fakat aynı dosya üstünde çalışmaya devam et.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
tr: Karalama Olarak Kaydet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save to a new scrap file, or save a new revision if already a scrap.
tr: Yeni karalama dosyasına kaydet veya zaten bir karalama varsa yeni düzenleme kaydet.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
tr: Önceki Karalamayı Aç

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file before the current one.
tr: Karalamayı geçerli dosyadan önce yükle.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
tr: Sonraki Karalamayı Aç

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file after the current one.
tr: Karalamayı geçerli dosyadan sonra yükle.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recover File from an Automated Backup…
tr: Dosyayı Otomatik Yedekten Kurtar…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Try to save and resume interrupted unsaved work.
tr: Kaydetmeye ve yarıda kesilmiş çalışmayı devam ettirmeye çalış.

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
tr: Fırça Grupları

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
tr: Fırçalar

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
tr: Fırça gruplarının listesi.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
tr: Renk Ayarlayıcılar

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
tr: Renkler

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Available color adjusters.
tr: Kullanılabilir renk ayarlayıcılar.

[ctx: Menu→Layer→Properties (label)]
en: Mode
tr: Kip

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
tr: Kip

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: The current layer's compositing mode.
tr: Geçerli katmanın harmanlama kipi.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Fake Pressure
tr: Sahte Basıncı Artır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Send harder pressure for devices that don't support pressure input.
tr: Basınç girdisini desteklemeyen aygıtlara daha fazla basınç gönder.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Fake Pressure
tr: Sahte Basıncı Azalt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Send softer pressure for devices that don't support pressure input.
tr: Basınç girdisini desteklemeyen aygıtlara daha az basınç gönder.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Fake Rotation
tr: Sahte Döndürmeyi Artır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase barrel rotation for devices that don't support rotation input.
tr: Döndürme girdisini desteklemeyen aygıtlar için barrel döndürmesini artır.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Fake Rotation
tr: Sahte Döndürmeyi Azalt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease barrel rotation for devices that don't support rotation input.
tr: Döndürme girdisini desteklemeyen aygıtlar için barrel döndürmesini azalt.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
tr: Fırça Boyutunu Artır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush bigger.
tr: Çalışma fırçasının boyutunu büyüt.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
tr: Fırça Boyutunu Azalt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush smaller.
tr: Çalışma fırçasının boyutunu küçült.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
tr: Fırça Matlığını Artır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush more opaque.
tr: Çalışma fırçasınının matlığını artır.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
tr: Fırça Matlığını Azalt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush less opaque.
tr: Çalışma fırçasınının matlığını azalt.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lighten Painting Color
tr: Boyama Rengini Açıklaştır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase the lightness of the current painting color.
tr: Geçerli boyama renginin açıklığını artır.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Darken Painting Color
tr: Boyama Rengini Koyulaştır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
tr: Geçerli boyama renginin açıklığını azalt.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Clockwise
tr: Tonu Saat Yönünde Değiştir

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue clockwise on the color wheel.
tr: Boya renginin tonunu renk tekerleğinde saat yönünde çevir.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
tr: Tonu Saat Yönünün Tersine Değiştir

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
tr: Boya renginin tonunu renk tekerleğinde saat yönünün tersine çevir.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
tr: Doygunluğu Artır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color more saturated (more colorful, purer).
tr: Boyama renginin doygunluğunu artır (daha renkli, daha saf)

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
tr: Doygunluğu Azalt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color less saturated (grayer).
tr: Boyama renginin doygunluğunu azalt (daha gri)

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
tr: Fırça Ayarlarını Yeniden Yükle

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore all brush settings to the current brush’s saved values.
tr: Tüm fırça ayarlarını geçerli fırçanın kayıtlı değerlerine geri yükle.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Stroke and Layer
tr: Darbe ve Katman Seç

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pick a brushstroke from the canvas, which restores brush, color, and layer.
tr: Tuvalden fırça darbesi seç: fırça, renk ve katmanı geri yükler.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Restore Color
tr: Fırça Kısayol Tuşları Rengi Geri Yükler

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether restoring the brush from a shortcut key also restores the saved color.
tr: Fırçayı kısayol tuşundan geri yüklemenin, kaydedilen rengi de geri yükleyip yüklemeyeceğini belirler.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Brush to Most Recent Shortcut Key
tr: Fırçayı En Son Kısayola Kaydet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save brush settings to the most recently used shortcut key.
tr: Fırça ayarlarını en son kullanılan kısayol tuşuna kaydet.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
tr: Katmanı Temizle

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the active layer’s content.
tr: Etkin katmanın içeriğini temizle.

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Slice Operations
tr: Dilimlere İşlemleri

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Trim Layer to Frame
tr: Katmanı Çerçeveye Kırp

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase parts of the current layer which lie outside the frame.
tr: Geçerli katmanın çerçevesinin dışında kalan kısımlarını sil.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Uniquify Layer Pixels
tr: Katman Piksellerini Benzersizleştir

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete parts of the current layer which do not vary from the backdrop.
tr: Geçerli katmanın zeminden farklı olmayan kısımlarını sil.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Uniquify Layer Tiles
tr: Katman Döşemelerini Benzersizleştir

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete whole tiles from the current layer which do not vary from the backdrop.
tr: Zeminden farklı olmayan tüm döşemeleri geçerli katmandan sil.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Refactor Layer Group Pixels
tr: Katman Grubu Piksellerini Yeniden Düzenle

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Normalize child layers, then factor out common parts to a new child layer.
tr: Alt katmanları normalleştir, ardından ortak parçaları yeni alt katmana ayır.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Refactor Layer Group Tiles
tr: Katman Grubu Döşemelerini Yeniden Düzenle

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
tr: Katmanı Panoya Kopyala

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the current layer’s contents to the clipboard.
tr: Geçerli katmanın içeriğini panoya kopyala.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
tr: Katmanı Panodan Yapıştır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Replaces the current layer with the clipboard’s contents.
tr: Geçerli katmanı pano içeriğiyle değiştir.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Layer in External App…
tr: Katmanı Harici Uygulamayla Düzenle…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active layer in an external application.
tr: Etkin katmanı harici uygulamayla düzenle.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Update Layer with External Edits
tr: Katmanı Harici Düzenlemelerle Güncelle

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Commit changes saved from the external app (normally automatic).
tr: Harici uygulamadan kaydedilen değişiklikleri ekle (normalde otomatik olarak yapılır).

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer at Cursor
tr: İmleçteki Katmana Git

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Select a layer by picking something [drawn] on it.
tr: Bir şey seçerek [veya üzerine bir şey çizerek] bir katman seç.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
tr: Üstteki Katmana Git

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer up in the layer stack.
tr: Katman yığınında bir üst katmana git.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Below
tr: Alttaki Katmana Git

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer down in the layer stack.
tr: Katman yığınında bir katman aşağı git.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
tr: Yeni Boyama Katmanı

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer above the current layer.
tr: Geçerli katmanın üzerine yeni boyama katmanı ekle.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
tr: Yeni Vektör Katmanı…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer above the current layer, and begin editing it.
tr: Geçerli katmanın üzerine bir vektör katmanı ekle ve düzenlemeye başla.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
tr: Yeni Katman Grubu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
tr: Geçerli katmanın üzerine yeni katman grubu ekle.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer Below
tr: Altına Yeni Boyama Katmanı

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer below the current layer.
tr: Geçerli katmanın altına yeni boyama katmanı ekle.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer Below…
tr: Altına Yeni Vektör Katmanı…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer below the current layer, and begin editing it.
tr: Geçerli katmanın altına bir vektör katmanı ekle ve düzenlemeye başla.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group Below
tr: Altına Yeni Katman Grubu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group below the current layer.
tr: Geçerli katmanın altına yeni katman grubu ekle.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Layer Down
tr: Katmanı Aşağı Birleştir

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Merge the current layer with the layer beneath it.
tr: Geçerli katmanı altındaki katman ile birleştir.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
tr: Görünür Katmanları Birleştir

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Consolidate all visible layers, and delete the originals.
tr: Tüm görünür katmanları birleştir ve özgün katmanları sil.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer from Visible
tr: Görünürden Yeni Katman

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Like ‘Merge Visible Layers’, but doesn’t delete the originals.
tr: ‘Görünür Katmanları Birleştir’ gibidir, fakat özgün katmanları silmez.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
tr: Katmanı Sil

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove the current layer from the layer stack.
tr: Geçerli katmanı katman yığınından kaldır.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Convert to Normal Painting Layer
tr: Normal Boyama Katmanına Dönüştür

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Convert the current layer or group to a painting layer in ‘Normal’ mode, preserving its appearance.
tr: Görünümünü koruyarak, geçerli katmanı veya grubu ‘Normal’ kipte boyama katmanına dönüştür.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
tr: Katman Matlığını Artır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer less transparent.
tr: Katmanı daha az saydam yap.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
tr: Katman matlığını Azalt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer more transparent.
tr: Katmanı daha fazla saydam yap.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Raise Layer
tr: Katmanı Yükselt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise the current layer one step in the layer stack.
tr: Geçerli katmanı katman yığınında bir sıra yükselt.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lower Layer
tr: Katmanı Alçalt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Lower the current layer one step in the layer stack.
tr: Geçerli katmanı katman yığınında bir sıra alçalt.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
tr: Katmanı Çoğalt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make an exact clone of the current layer.
tr: Geçerli katmanın tam bir kopyasını oluştur.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Properties…
tr: Katman Özellikleri

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the layer’s properties (name, mode, visibility, locked, opacity).
tr: Katman özelliklerini değiştir (ad, kip, görünürlük, kilit, matlık).

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
tr: Katman Kilitli

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s locked state. Locked layers cannot be modified.
tr: Geçerli katmanın kilit durumunu değiştir. Kilitli katmanlar değiştirilemez.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
tr: Katman Görünür

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s visibility state, making it hidden.
tr: Geçerli katmanın görünürlük durumunu değiştir ve onu gizle.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
tr: Arkaplanı Göster

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the background layer’s visibility.
tr: Arkaplan katmanının görünürlüğünü değiştir.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Vacuum Empty Tiles
tr: Boş Döşemeleri Temizle

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove empty tiles from the document.
tr: Boş döşemeleri belgeden kaldır.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset and Center View
tr: Görünümü Sıfırla ve Ortala

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset Zoom, Rotation and Mirroring, and recenter the document.
tr: Yakınlaştırmayı, Döndürmeyi ve Çevirmeyi sıfırla ve belgeyi yeniden ortala.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
tr: Görünüme Sığdır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Switch between a fitted view and your working location and zoom.
tr: Ekrana sığdırılmış görünüm, çalışma konumunuz ve yakınlaştırma arasında geçiş yap.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
tr: Sıfırla

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
tr: Yakınlaştırmayı Sıfırla

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset view zoom level to default.
tr: Görünüm yakınlaştırmasını öntanımlı değerlere sıfırla.

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Rotation
tr: Döndürmeyi Sıfırla

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset the view’s rotation to 0°
tr: Görünümün döndürmesini 0 dereceye sıfırla

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Mirroring
tr: Çevirmeyi Sıfırla

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset the view's mirroring.
tr: Görünümün çevirmesini sıfırla.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase magnification.
tr: Yaklaştırmayı artır.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease magnification.
tr: Yakınlaştırmayı azalt.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Left
tr: Sola Kaydır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas to the left.
tr: Tuval görünümünü sola taşı.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Right
tr: Sağa Kaydır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas to the right.
tr: Tuval görünümünü sağa taşı.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Up
tr: Yukarı Kaydır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas upwards.
tr: Tuval görünümünü yukarı taşı.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Down
tr: Aşağı Kaydır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas downwards.
tr: Tuval görünümünü aşağı taşı.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
tr: Saat Yönünde Döndür

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the canvas clockwise.
tr: Görünümü saat yönünde döndür.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
tr: Saat Yönünün Tersine Döndür

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the canvas counter-clockwise.
tr: Görünümü saat yönünün tersine döndür.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Horizontal
tr: Yatay Çevir

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view left to right.
tr: Görüntüyü soldan sağa çevir.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Vertical
tr: Dikey Çevir

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view upside-down.
tr: Görüntüyü baş aşağı çevir.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
tr: Tek Katman

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether only the current layer is shown.
tr: Yalnızca geçerli katmanın gösterilip gösterilmeyeceğini değiştir.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Symmetrical Painting Active
tr: Simetrik Boyamayı Etkinleştir

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Mirror brushstrokes along the axis of symmetry
tr: Simetri ekseni boyunca fırça darbelerini yansıt

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Frame Enabled
tr: Çerçeveyi Etkinleştir

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle visibility of the document frame.
tr: Belge çerçevesinin görünürlüğünü değiştir.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Brush Input Values to Console
tr: Fırça Girdi Değerlerini Uçbirime Yazdır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the brush engine’s internally generated inputs on the console.
tr: Fırça motorunun dahili olarak oluşturulan girdileri uçbirimde göster.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
tr: İşlemeyi Görselleştir

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show rendering updates on-screen, for debugging.
tr: Hata ayıklama için işleme güncellemelerini ekranda göster.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
tr: Çift Tamponlama Yok

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Turn off GTK’s double buffering, normally enabled.
tr: Normalde etkin olan GTK’nın çift tamponlamasını kapat.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Insert a point next to the currently selected point in the direction of the stroke.
tr: Seçili noktaya, geçerli noktanın yanına ve darbe yönünde bir nokta ekle.

en: Delete Point
tr: Noktayı Sil

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete currently selected point on the ink stroke.
tr: Mürekkep darbesindeki geçerli seçili noktayı sil.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Simplify and delete points according to angle and distance between nodes.
tr: Düğümler arasındaki açıya ve mesafeye göre noktaları basitleştir ve sil.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete every other point on the ink stroke.
tr: Mürekkep darbesindeki diğer tüm noktaları sil.

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
tr: Boyama Kipi

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
tr: Boyama Kipi: Normal

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color normally when painting.
tr: Boyama sırasında normal şekilde renk uygula.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Eraser
tr: Boyama Kipi: Silgi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
tr: Geçerli fırçayı kullanarak sil.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
tr: Boyama Kipi: Alfayı Kilitle

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Applying the brush doesn't change the layer’s opacity.
tr: Fırçayı uygulamak, katmanın matlığını değiştirmez.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Colorize
tr: Boyama Kipi: Renklendir

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color to the current layer without affecting its brightness or opacity.
tr: Parlaklığını veya matlığını etkilemeden geçerli katmana renk uygula.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
tr: Dosya

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
tr: Ana pencereyi kapat ve uygulamadan çık.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
tr: Düzenle

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
tr: Renk

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
tr: Rengi Ayarla

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
tr: Renk Geçmişi Açılır Penceresi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a timeline of recent colors under the cursor.
tr: İmleç altında son renklerin zaman çizelgesini aç.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Details Dialog
tr: Renk Ayrıntıları Penceresi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a color details dialog with text entry.
tr: Renk ayrıntıları iletişim kutusunu metin girişiyle göster.

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
tr: Sonraki Palet Rengi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the next color in the palette.
tr: Boyama rengini paletteki sonraki renge ayarla.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
tr: Önceki Palet Rengi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the previous color in the palette.
tr: Boyama rengini paletteki önceki renge ayarla.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
tr: Rengi Palete Ekle

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Append the current painting color to the palette.
tr: Geçerli boyama rengini palete ekle.

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
tr: Katman

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
tr: Matlık

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
tr: Katmana Git

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
tr: Altına Yeni Katman

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
tr: Özellikler

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
tr: Karalama Defteri

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
tr: Yeni Karalama Defteri

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the default scratchpad as a new scratchpad canvas.
tr: Öntanımlı karalama defterini yeni karalama defteri tuvali olarak yükle.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
tr: Karalama Defteri Aç…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load an image file on disk into the scratchpad.
tr: Diskteki bir görüntü dosyasını karalama defterine yükle.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
tr: Karalama Defterini Kaydet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
tr: Karalama defterini diskteki varolan dosyasına kaydet.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
tr: Karalama Defterini Farklı Kaydet…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Export the scratchpad to disk, under a file name of your choice.
tr: Belirlediğin bir adla karalama defterini diske dışa aktar.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
tr: Karalama Defterini Geri Döndür

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Revert the scratchpad to its last saved state.
tr: Karalama defterini son kaydedildiği duruma geri döndür.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
tr: Karalama Defterini Öntanımlı Olarak Kaydet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad as the default for ‘New Scratchpad’.
tr: Karalama defterini ‘Yeni Karalama Defteri’ için öntanımlı olarak kaydet.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
tr: Öntanımlı Karalama Defterini Temizle

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the default scratchpad to a blank canvas.
tr: Öntanımlı karalama defterini boş tuvale temizle.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
tr: Ana Arkaplanı Karalama Defterine Kopyala

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the background image from the working document into the Scratchpad.
tr: Arkaplan görüntüsünü çalışan belgeden Karalama Defteri'ne kopyala.

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
tr: Pencere

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
tr: Fırça

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
tr: Kısayol Tuşları

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
tr: Fırça Kısayol Tuşları Yardımı

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show an explanation of how the shortcut keys work.
tr: Kısayolların nasıl çalıştığını anlatan bir açıklama göster.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
tr: Fırça Değiştir…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a brush changer under the cursor.
tr: İmlecin altında bir fırça değiştirici göster.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
tr: Renk Değiştir…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with all color selectors listed.
tr: İmlecin altında, tüm renk seçicilerin listelendiği bir renk değiştirici göster.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
tr: Renk Değiştir (Hızlı Altküme)…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with only single-click selectors listed.
tr: İmlecin altında, sadece tek-tıklama seçicilerinin listelendiği bir renk değiştirici göster.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
tr: Daha Fazla Fırça…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Download brushpacks from the MyPaint wiki.
tr: Mypaint wikiden fırça paketleri indir.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
tr: Fırçaları İçe Aktar…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
tr: Diskten fırça paketi yükle.

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
tr: Çevirimiçi Yardım

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go to MyPaint’s documentation wiki.
tr: Mypaint belgeleri wikisine git.

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
tr: MyPaint Hakkında

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show MyPaint’s license, version number, and credits.
tr: Mypaint'in lisansını, sürüm numarasını ve emeği geçenler listesini göster.

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
tr: Hata Ayıkla

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
tr: Bellek Taşması Verisini Uçbirime Yazdır (Yavaş!)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Debug memory leaks.
tr: Bellek taşmasını hata ayıkla.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
tr: Çöp Toplayıcısını Şimdi Çalıştır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Free memory used for Python objects which are no longer in use.
tr: Artık kullanılmayan Python nesneleri için kullanılan boş bellek.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
note: FIXME: convert to a ToggleAction
en: Start/Stop Profiling…
tr: Profillemeyi Başlat/Durdur

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Start or Stop Python Profiling (cProfile)
tr: Python Profillemeyi Başlat veya Durdur (cProfile)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Simulate a Crash…
tr: Çökmeyi Taklit Et

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise a Python exception, to test the crash dialog.
tr: Çökme iletişim penceresini test etmek için bir Python istisnası oluştur.

[ctx: Menu (labels)]
en: View
tr: Görünüm

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Feedback
tr: Geri Bildirim

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Adjust View
tr: Görünümü Ayarla

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Popup Main Menu
tr: Açılır Pencere Ana Menüsü

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the main menu as a popup.
tr: Ana menüyü açılır pencere olarak göster.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle between full-screen and windowed mode.
tr: Tam ekran ve pencere kipi arasında geçiş yap.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
tr: Tercihleri Düzenle

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit MyPaint’s global settings.
tr: Mypaint'in genel ayarlarını değiştir.

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
tr: Girdi Aygıtını Test Et

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a dialog which captures all events your input devices send.
tr: Girdi aygıtının gönderdiği tüm olayları yakalayan bir iletişim kutusu göster.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Background Chooser
tr: Arkaplan Seçici

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the background paper texture.
tr: Arkaplan kağıt dokusunu değiştir.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
tr: Fırça Ayarları Düzenleyici

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active brush’s settings.
tr: Etkin fırçanın ayarlarını düzenle.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Icon Editor
tr: Fırça Simgesi Düzenleyici

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit brush icons.
tr: Fırça simgelerini düzenle.

[ctx: Menu→Layer (labels), Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layers Panel
tr: Katman Paneli

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for managing layers.
tr: Katmanları yönetmek için sabitlenebilir panel.

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
tr: Katman Panelini Göster

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Layers dockpanel (arrange layers, or assign modes).
tr: Katmanlar panelini göster (katmanları düzenle veya kip ata).

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HCY Wheel
tr: HCY Tekerleği

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable cylindrical hue/chroma/luma color selector. The circular slices are equiluminant.
tr: Sabitlenebilir silindir ton/renk saflığı/renk parlaklığı renk seçici. Dairesel dilimler eşittir.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
tr: Renk Paleti

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable palette color selector.
tr: Sabitlenebilir palet renk seçici.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Wheel
tr: HSV Tekerleği

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable saturation and Value color changer.
tr: Sabitlenebilir doygunluk ve Değer renk değiştirici.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Cube
tr: HSV Küpü

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
tr: Sabitlenebilir renk seçici: farklı düzlem dilimlerini göstermek için döndürülebilir HSV küpü.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Square
tr: HSV Karesi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV square with Hue ring.
tr: Eşmerkezli HSV Ton halkalarından oluşan, sabitlenebilir renk seçici.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Component Sliders
tr: Bileşen Sürgüleri

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing individual components of the color.
tr: Rengin bağımsız bileşenlerini gösteren sabitlenebilir renk seçici.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Liquid Wash
tr: Sıvı Boya Tabakası

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing a liquid-like wash of nearby colors.
tr: Birbirine yakın renkleri sıvı boya tabakası gibi gösteren, sabitlenebilir renk seçici.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Concentric Rings
tr: Eşmerkezli Halkalar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with concentric HSV rings.
tr: Eşmerkezli HSV halkalarından oluşan, sabitlenebilir renk seçici.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Crossed Bowl
tr: Çapraz Kase

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
tr: Radyal bir kabın üstünden geçen HSV rampalarından renk seçimi için sabitlenebilir panel.

[ctx: Menu→Window (labels), Accel Editor (labels)]
en: Scratchpad Panel
tr: Karalama Paneli

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable Panel for mixing colors and testing brushes.
tr: Renkleri karıştırmak ve fırçaları test etmek için sabitlenebilir panel.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
tr: Karalama Defteri Panelini Göster

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Scratchpad dockpanel (mix colors and make sketches).
tr: Karalama panelini göster (renkleri karıştır ve eskiz çiz).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
tr: Önizleme Paneli

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for an overview and navigation of the whole canvas.
tr: Tuval genel görünümü ve gezinti için sabitlenebilir panel.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
tr: Önizle

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Preview dockpanel (overview of the whole drawing area).
tr: Önizleme panelini göster (tüm çizim alanının genel görünümü).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
tr: Araç Seçenekleri Paneli

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for adjusting the options with the activated tool.
tr: Geçerli araç seçeneklerini ayarlamak için sabitlenebilir panel.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
tr: Araç Seçenekleri Panelini Göster

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Tool Options dockpanel (options for the current tool).
tr: Araç Seçenekleri panelini göster (geçerli araç için seçenekler).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
tr: Fırça ve Renk Geçmişi Paneli

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for viewing recently changed colors and brushes.
tr: Son değiştirilen renkleri ve fırçaları görüntülemek için sabitlenebilir panel.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
tr: Son Fırçalar ve Renkler

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the History panel (recently used brushes and colors).
tr: Geçmiş panelini göster(son kullanılan fırçalar ve renkler).

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Hide Controls in Fullscreen
tr: Tam Ekranda Kontrolleri Gizle

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle automatic hiding of the user interface in fullscreen.
tr: Tam ekranda kullanıcı arayüzünün otomatik gizlenmesini aç/kapat.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Zoom Level
tr: Yaklaştırma Seviyesini Göster

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle zoom level feedback.
tr: Yakınlaştırma seviyesi bilgisini göster/gizle.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Last Painting Position
tr: Son Boyama Konumunu Göster

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle feedback showing where the last stroke ended.
tr: Son darbesinin bittiği yerin gösterimini değiştir.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Display Filter
tr: Ekran Filtreleri

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Normally
tr: Renkleri Normal Göster

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show colors unchanged.
tr: Renkleri filtrele: renkleri değiştirmeden göster.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors as Greyscale
tr: Renkleri Gri Tonlamada Göster

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show brightness only (HCY/YCbCr Luma)
tr: Renkleri filtrele: sadece parlaklığı göster (HCY/YCbCr Renk Parlaklığı)

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Inverted
tr: Renkleri Ters Çevir

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: inverse video. Black is white and red is cyan.
tr: Renkleri filtrele: renkleri tersine çevir. Siyahı beyaz, kırmızıyı camgöbeği yapar.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Red
tr: Renkleri Kırmızı Duyarlılık Taklidiyle Göster

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate deuteranopia, a common form of color blindness.
tr: Renkleri döteranopiyi (yeşil körlüğü) taklit etmek için filtrele, renk körlüğünün yaygın bir şekli.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Green
tr: Renkleri Yeşil Duyarlılık Taklidiyle Göster

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate protanopia, a common form of color blindness.
tr: Renkleri protanopiyi (kırmızı körlüğü) taklit etmek için filtrele, renk körlüğünün yaygın bir şekli.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Blue
tr: Renkleri Mavi Duyarlılık Taklidiyle Göster

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate tritanopia, a rare form of color blindness.
tr: Renkleri tritanopiyi (sarı-mavi körlüğü) taklit etmek için filtrele, renk körlüğünün nadir bir şekli.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
tr: Serbest

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
tr: Serbest

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Freehand: draw and paint freely, without geometric constraints.
tr: Serbestçe çiz ve boya, genel geometrik kısıtlar olmadan.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
tr: Serbest

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw and paint freely, without geometric constraints.
tr: Serbest çizim: serbestçe çiz ve boya, genel geometrik kısıtlar olmadan.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pan View
tr: Görünümü Kaydır

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
tr: Kaydır

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pan View: move your view of the canvas horizontally or vertically.
tr: Görünümü Kaydır: görünümü tuval üzerinde yatay ve dikey taşı.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan View
tr: Görünümü Kaydır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively move your view of the canvas horizontally or vertically.
tr: Tuval görünümünü etkileşimli olarak yatay veya dikey taşı.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
tr: Görünümü Döndür

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
tr: Döndür

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Rotate View: tilt your view of the canvas.
tr: Görünümü Döndür: tuval görünümünü eğ.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
tr: Görünümü Döndür

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively rotate your view of the canvas.
tr: Tuval görünümünü etkileşimli olarak döndür.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
tr: Görünümü Yakınlaştır

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Zoom
tr: Yakınlaştırma

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Zoom View: zoom into or out of the canvas.
tr: Görünümü Yakınlaştır: tuvale yakınlaştır veya uzaklaştır.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom View
tr: Görünümü Yakınlaştır

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively zoom into or out of the canvas.
tr: Tuvali etkileşimli olarak yakınlaştır veya uzaklaştır.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
tr: Çizgiler ve Eğriler

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
tr: Çizgiler

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Lines and Curves: draw straight or curved lines.
tr: Çizgiler ve Eğriler: düzgün veya eğri çizgiler çiz.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
tr: Çizgiler ve Eğriler

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw straight or curved lines.
tr: Düzgün veya eğri çizgiler çiz.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Connected Lines
tr: Bağlı Çizgiler

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Conn. Lines
tr: Bağ. Çizgiler

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Connected Lines: draw sequences of straight or curved lines.
tr: Bağlı Çizgiler: düzgün veya eğri çizgi parçaları çiz.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
tr: Bağlı Çizgiler

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw sequences of straight or curved lines.
tr: Düzgün veya eğri çizgi parçaları çiz.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
tr: Elipsler ve Daireler

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ellipse
tr: Elips

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
tr: Elipsler ve Daireler: yuvarlak şekiller çiz.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
tr: Elipsler ve Daireler

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
tr: Elipsler ve daireler çiz.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Inking
tr: Mürekkepleme

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
tr: Mürekkep

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Inking: draw smooth controlled lines.
tr: Mürekkepleme: pürüzsüz denetimli çizgiler çiz.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
tr: Mürekkepleme

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw smooth controlled lines.
tr: Pürüzsüz denetimli çizgiler çiz.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
tr: Katmanı Yeniden Konumlandır

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
tr: Katman Poz.

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Reposition Layer: move the current layer on the canvas.
tr: Katmanı Yeniden Konumlandır: geçerli katmanı tuval üzerinde taşı.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
tr: Katmanı Yeniden Konumlandır

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively move the current layer on the canvas.
tr: Geçerli katmanı tuval üzerinde etkileşimli olarak taşı.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
tr: Çerçeveyi Düzenle

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
tr: Çerçeve

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Frame: define a frame around the document to give it a finite size.
tr: Çerçeveyi Düzenle: Sonlu boyut vermek için belgenin etrafındaki kareyi etkileşimli olarak ayarla.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
tr: Çerçeveyi Düzenle

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively define a frame around the document to give it a finite size.
tr: Sonlu boyut vermek için belgenin etrafındaki kareyi etkileşimli olarak ayarla.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
tr: Boyama Simetrisini Düzenle

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
tr: Simetri

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Painting Symmetry: adjust the axis used for symmetrical painting.
tr: Boyama simetrisini düzenle: simetrik boyama için kullanılan ekseni ayarla.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
tr: Boyama Simetrisini Düzenle

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively adjust the axis used for symmetrical painting.
tr: Simetrik boyama için kullanılan ekseni etkileşimli olarak ayarla.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
tr: Renk Seç

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
tr: Renk Seç

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pick Color: set the painting color from screen pixels.
tr: Renk Seç: ekran pikselinden boyama rengi seç.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color Hue
tr: Renk Tonu Seç

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting Hue from screen pixels while preserving the Chroma and Luma.
tr: Renk Saflığını ve Renk Parlaklığını korurken boyama Tonunu ekran piksellerinden seç.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color Chroma
tr: Renk Saflığı Seç

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting Chroma from screen pixels while preserving the Hue and Luma.
tr: Tonu ve Renk Parlaklığını korurken boyama Renk Saflığını ekran piksellerinden seç.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color Luma
tr: Renk Parlaklığını Seç

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting Luma from screen pixels while preserving the Hue and Chroma.
tr: Tonu ve Renk Saflığını korurken boyama Renk Parlaklığını ekran piksellerinden seç.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
tr: Renk Seç

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting color from screen pixels.
tr: Boyama rengini ekran piksellerinden seç.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Flood Fill
tr: Akıcı Dolgu

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
tr: Doldur

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Flood Fill: fill an area with color.
tr: Akıcı Dolgu: alanı renkle doldur.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
tr: Akıcı Dolgu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
tr: Bir bölgeyi renk ile doldur.
