mypaint v2.0.0-alpha.11-2-g0673fe8 - en to uk translation catalogue (283 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
uk: Дія

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
uk: Комбінація клавіш

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
uk: Редагувати клавіші для «%s»

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
uk: Дія:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
uk: Шлях:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
uk: Клавіша:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
uk: Натисніть клавіші, щоб оновити це призначення

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
uk: Невідома дія

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
uk: <b>{accel} — вже використовується для «{action}». Наявне призначення буде заміщено.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
uk: Відкриту теку «{folder_basename}»…

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
uk: Гаразд

en: No backups were found in the cache.
uk: Не знайдено резервних копій у кеші.

en: No Available Backups
uk: Немає доступних резервних копій

en: Open the Cache Folder…
uk: Відкрити теку кешу…

en: Backup Recovery Failed
uk: Не вдалося відновити резервну копію

en: Open the Backup’s Folder…
uk: Відкрити теку з резервними копіями…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
uk: Відновлений файл з {iso_datetime}.ora

en: Background
uk: Тло

en: Save as Default
uk: Зберегти як типовий

en: Pattern
uk: Візерунок

en: Color
uk: Колір

en: Add color to Patterns
uk: Додати колір до шаблонів

en: One or more backgrounds could not be loaded
uk: Один або більше тлів неможливо завантажити

en: Error loading backgrounds
uk: Помилка завантаження тлів

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
uk: Вилучте файли, які неможливо завантажити, або перевірте пакунок libgdkpixbuf.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
uk: Gdk-Pixbuf не може завантажити «{filename}», і повідомляє «{error}»

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
uk: {filename} має нульовий розмір (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
uk: Редактор параметрів пензля

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
uk: Про програму

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
uk: Експериментальне

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
uk: Основне

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
uk: Непрозорість

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
uk: Мазки

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
uk: Заплямлення

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
uk: Швидкість

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
uk: Стеження

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
uk: Штрих

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
uk: Колір

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
uk: Власне

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
uk: Не вибрано пезля, натисніть «Додати як новий» натомість.

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
uk: Не вибрано жодного пензля!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
uk: Перейменувати пензель

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
uk: Пензель з такою назвою вже існує!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
uk: Не вибрано жодного пензля!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
uk: Вилучити пезель «{brush_name}» з диска?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
uk: (Неназваний пензель)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
uk: {brush_name} [не збежено]

en: Brush Icon
uk: Піктограма пензля

en: Brush Icon (editing)
uk: Піктограма пезля (редагування)

en: No brush selected
uk: Не вибрано жодного пензля

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
uk: <b>%s</b>
    <small>Спочатку виберіть дійсний пензель</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
uk: <b>%s</b> <i>(змінено)</i>
    <small>Зміни не збережено</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
uk: <b>%s</b> (редагування)
    <small>Малюйте з будь-яким пензлем і кольором</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
uk: <b>%s</b>
    <small>Натисніть «Редагувати», щоб змінити піктограму</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
uk: Змінити

en: Begin editing this preview icon
uk: Почніть редагувати цю піктограму

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
uk: Повернути

en: Discard changes, and cancel editing
uk: Відкинути зміни і скасувати редагування

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
uk: Спорожнити

en: Clear the preview icon
uk: Очистити піктограму

note: TRANSLATORS: set the brush icon to a built-in default
en: Auto
uk: Автоматично

en: Use the default icon
uk: Використати типову піктограму

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
uk: Зберегти

en: Save this preview icon, and finish editing
uk: Зберегти піктограму й закінчити редагування

en: Lost & Found
uk: Втрачено й знайдено

en: Deleted
uk: Вилучено

en: Favorites
uk: Улюблені

en: Ink
uk: Чорнило

en: Classic
uk: Класичне

en: Set#1
uk: Набір#1

en: Set#2
uk: Набір#2

en: Set#3
uk: Набір#3

en: Set#4
uk: Набір#4

en: Set#5
uk: Набір#5

en: Experimental
uk: Експериментальне

en: New
uk: Створити

en: Unknown Brush
uk: Невідомий пезель

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
uk[0]: %d пензель
uk[1]: %d пензлі
uk[2]: %d пензлів

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
uk: Група «{group_name}»

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
uk: Перейменувати групу

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
uk: Експортувати як запакований набір пензлів

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
uk: Вилучити групу

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
uk: Перейменувати групу

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
uk: Група з такою назвою вже існує!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
uk: Вилучити групу «{group_name}»?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
uk: Неможливо вилучити групу «{group_name}».
    Деякі певні групи неможливо вилучити.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
uk: Експортувати пензлі

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
uk: Пакунок пензлів MyPaint (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
uk: Створити групу…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
uk: Імпортувати пензлі…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
uk: Одержати більше пензлів…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
uk: Створити групу

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
uk: Кнопка

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
uk: Кнопка

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
uk: Натиск кнопки

en: Add a new binding
uk: Додати нову зв'язку

en: Remove the current binding
uk: Вилучити поточну зв'язку

en: Edit binding for '%s'
uk: Редагувати зв'язку для «%s»

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
uk: Натиск кнопки:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
uk: Щоб створити прив’язування, затисніть клавіші-модифікатори та натисніть на кнопку над цим текстом.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
uk: {button} не може бути прив’язаною без модифікаторів

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
uk: {button_combination} уже прив’язана до дії ’{action_name}’

en: Pick Color
uk: Обрати колір

en: Set the color used for painting
uk: Обрати колір для малювання

en: Color details
uk: Деталі  кольору

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
uk: Поточний колір пензля та останній використаний колір

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
uk: Маска Gamut активна

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
uk: Тон і насиченість HCY.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
uk: Атмосферна тріада

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Shifted Triad
uk: Зсунута тріада

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
uk: Зміщена до домінантного кольору.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
uk: Додатковий колір

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
uk: Активні

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
uk: Довідка…

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
uk: Палітра

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
uk: Завантажити з файлу палітри GIMP

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
uk: Зберегти до файлу палітри GIMP

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
uk: Вилучити поточний зразок

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
uk: Вилучити усі зразки

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
uk: Назва кольору:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
uk: Назва поточного кольору

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
uk: Завантажити палітру

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
uk: Зберегти палітру

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
uk: Файл палітри GIMP (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
uk: Усі файли (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
uk: Файл палітри GIMP (*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
uk: Усі файли (*)

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
uk: Гумка

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
uk: Сенсорний екран

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
uk: Назва

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Rename all
uk: Перейменувати всі

en: Restore Brush %d
uk: Відновити пензель %d

en: Save to Brush %d
uk: Зберегти до пензля %d

en: Undo %s
uk: Відмінити %s

en: Undo
uk: Вернути

en: Redo %s
uk: Повторити %s

en: Redo
uk: Повторити

[ctx: Open dragged file confirm dialog: continue button]
en: _Open
uk: _Відкрити

en: Leave Fullscreen Mode
uk: Залишити повноекранний режим

en: Enter Fullscreen Mode
uk: На повний екран

en: Fullscreen
uk: На повний екран

[ctx: Quit confirm dialog: title]
en: Really Quit?
uk: Справді вийти?

[ctx: Quit confirm dialog: continue button]
en: _Quit
uk: _Вийти

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Save failed
uk: Не вдалося зберегти

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Open failed
uk: Не вдалося відкрити

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
uk: JPEG 90% якості (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Dialogs (window title): File→Save As…]
en: Save As
uk: Зберегти як

[ctx: File→Open: confirm dialog: continue button]
en: _Open…
uk: _Відкрити…

[ctx: File→Open: file chooser dialog: title]
en: Open File
uk: Відкрити файл

[ctx: File→Open Recent→* confirm dialog: continue button]
en: _Open
uk: _Відкрити

[ctx: File→Open Most Recent→* confirm dialog: continue button]
en: _Open
uk: _Відкрити

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: continue button]
en: _Open
uk: _Відкрити

en: Opacity:
uk: Непрозорість:

en: Color:
uk: Колір:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
uk: Тиск:

en: Bug Detected
uk: Виявлено ваду

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
uk: <big><b>Було виявлено помилку у програмі.</b></big>

note: only development and prereleases
en: Report…
uk: Звіт…

en: Quit MyPaint
uk: Вийти з MyPaint

en: Details…
uk: Подробиці…

en: Layers
uk: Шари

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
uk: © Martin Renold і Команда розробників MyPaint,
    2005–2020

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
uk: Ця програма є вільним програмним забезпеченням; ви можете поширювати та/або змінювати її за умов дотримання GNU General Public License у тому вигляді, що оприлюднений Free Software Foundation; версії 2 цієї Ліцензії, або (якщо забажаєте) будь-якої випущеної пізніше.
    
    Ця програма поширюється у сподіванні, що вона буде корисною, але БЕЗ ЖОДНИХ ГАРАНТІЙ. Докладніше про це у файлі COPYING.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
uk: програмування

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
uk: придатність до портування

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
uk: пензлі

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
uk: піктограма стільниці

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
uk: палітри

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
uk: Взяти колір…

en: Preferences
uk: Параметри

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
uk: Як у системі

en: Merge Down
uk: Об'єднати з нижнім

[ctx: Document IO: common error strings: {error_loading_common}]
en: Error loading “{basename}”.
uk: Помилка під час завантаження: “{basename}”.

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
    Do you have enough space left on the device?
uk: Не вдалося зберегти “{filename}”: {err}
    Чи достатньо місця на вашому диску?

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    You do not have the permissions needed to open this file.
uk: {error_loading_common}
    У вас недостатньо прав для відкриття файла.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    Unknown file format extension: “{ext}”
uk: {error_loading_common}
    Невідоме розширення формату файлів: “{ext}”

en: Screen
uk: Екран

en: Darken
uk: Темніше

en: Lighten
uk: Яскравіше

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Deletes the selected autosave backup file.
en: _Delete…
uk: _Вилучити…

en: Delete
uk: Видалити

en: Rename this brush
uk: Перейменувати пензель

en: Brush Setting
uk: Налаштування пензля

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
uk: Тиск:

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
uk: Взяти колір

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
uk: JPEG 90% якості (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
uk: Тиск

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
uk: Типовий формат файлу:

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
uk: Завантажити та зберегти

en: Default zoom level:
uk: Типовий масштаб:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
uk: Менше

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: View
uk: Перегляд

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
uk: Колір

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Compatibility
uk: Сумісність

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
uk: Створити

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
uk: Створити

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
uk: Відкрити…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
uk: Відкрити

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
uk: Відкрити недавні

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
uk: Відкрити недавні

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
uk: Збережіть свою роботу до файлу.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
uk: Зберегти як…

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
uk: Зберегти як чернетку

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
uk: Відкрити попередню чернетку

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
uk: Відкрити наступну чернетку

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
uk: Пензлі

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
uk: Кольори

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
uk: Очистити шар

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
uk: Новий шар

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
uk: Створити групу

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
uk: Видалити шар

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
uk: Збільшити прозорість шару

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
uk: Зменшити прозорість шару

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
uk: Видимість шару

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
uk: За розміром зображення

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
uk: Збільшити

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
uk: Зменшити

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
uk: Обернути за годинниковою стрілкою

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
uk: Обернути проти годинникової стрілки

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
uk: Візуалізувати відтворення

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
uk: Стирати активним пензлем.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
uk: Режим Малювання: Альфа Зафіксоване

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Applying the brush doesn't change the layer’s opacity.
uk: Застосування пензля не впливає на прозорість прошарку.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Colorize
uk: Режим Малювання: Розфарбовування

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color to the current layer without affecting its brightness or opacity.
uk: Застосувати колір до поточного шару без впливу на його яскравість або прозорість.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
uk: Файл

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
uk: Вийти

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
uk: Закрити головне вікно і вийти з програми.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
uk: Змінити

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
uk: Колір

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
uk: Коректувати Колір

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
uk: Історія Вибору Кольорів

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
uk: Шари

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
uk: Непрозорість

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
uk: Властивості

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
uk: Записник

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
uk: Відкрити чернетку…

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
uk: Зберегти чернетку

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
uk: Зберегти чернетку як типовий

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
uk: Вікно

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
uk: Пензель

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
uk: Комбінації клавіш

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
uk: Зміна пензля…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
uk: Зміна кольору…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
uk: Зміна кольору (швидкий вибір)…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
uk: Отримати більше пензлів…

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
uk: Довідка

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
uk: Довідка

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
uk: Про MyPaint

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
uk: Зневаджування

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
uk: Вивести дані щодо витоку пам'яті до стандартного виводу (Повільно!)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
uk: Розпочати вилучення зайвих даних (сміття) зараз

[ctx: Menu (labels)]
en: View
uk: Перегляд

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
uk: На повний екран

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
uk: Параметри

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
uk: Редактор налаштування пензля

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
uk: Показати панель шарів

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
uk: Палітра

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
uk: Показати панель із записником

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
uk: Панель огляду

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
uk: Огляд

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
uk: Налаштування інструментів

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
uk: Показати налаштування інструментів

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
uk: Історія пензлів та кольорів

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
uk: Нещодавні пензлі та кольори

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
uk: Від руки

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
uk: Від руки

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
uk: Обернути

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
uk: Лінії та криві

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
uk: З'єднані лінії

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
uk: Еліпси та кола

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
uk: чорнило

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
uk: Контури

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
uk: Перемістити шар

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
uk: Змінити рамку

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
uk: Симетрія

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
uk: Симетричне малювання

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
uk: Взяти колір

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
uk: Взяти колір.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
uk: Піпетка

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
uk: Заливка
