mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to hu translation catalogue (645 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
hu: Művelet

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
hu: „%s” hozzárendelésének szerkesztése

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
hu: Művelet:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
hu: Elérési út:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
hu: Kulcs:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
hu: Nyomd meg a billentyűket a hozzárendelés beállításához

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
hu: Ismeretlen tevékenység

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
hu: <b> A {accel} billentyűkombináció már ehhez van rendelve: '{action}'. Le lesz cserélve.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
hu: Nyitott mappa “{folder_basename} 1”…

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
hu: Oké

en: No backups were found in the cache.
hu: Nem található biztonsági mentés a tárolóban.

en: No Available Backups
hu: Nincs elérhető biztonsági mentés

en: Open the Cache Folder…
hu: Gyorsírótár mappa megnyitása…

en: Backup Recovery Failed
hu: A biztonsági mentést nem sikerült helyreállítani

en: Open the Backup’s Folder…
hu: "Biztonsági mentés" mappa megnyitása…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
hu: A fájl helyreállítva innen: {iso_datetime}.ora

en: Background
hu: Háttér

en: Save as Default
hu: Mentés alapértelmezettként

en: Pattern
hu: Minta

en: Color
hu: Szín

en: Add color to Patterns
hu: Szín hozzáadása a mintákhoz

en: One or more backgrounds could not be loaded
hu: Egy, vagy több hátteret nem lehetett betölteni

en: Error loading backgrounds
hu: Hiba a hátterek betöltése közben

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
hu: Távolítsd el a be nem tölthető fájlokat, vagy ellenőrízd a libgdkpixbuf telepítésedet.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
hu: A Gdk-Pixbuf nem tudta betölteni a „{filename}” fájt, az ok „{error}”

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
hu: {filename} mérete nulla (sz={w}, m={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
hu: Ecsetbeállítás szerkesztő

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
hu: Súgó

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
hu: Kísérleti

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
hu: Alap

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
hu: Átlátszatlanság

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
hu: Foltok

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
hu: Elkenés

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
hu: Sebesség

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
hu: Követés

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
hu: Vonás

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
hu: Szín

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
hu: Saját

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
hu: Nincsen kiválasztott ecset, használd inkább a „Hozzáadás újként” gombot .

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
hu: Nem választottál ecsetet!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
hu: Ecset átnevezése

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
hu: Már létezik ilyen nevű ecset!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
hu: Nem választottál ecsetet!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
hu: Biztos törli a lemezről a(z) “{brush_name}” ecsetet?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
hu: (névtelen ecset)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
hu: {brush_name} [mentetlen]

en: Brush Icon
hu: Ecsetikon szerkesztése

en: Brush Icon (editing)
hu: Ecsetbeállítások

en: No brush selected
hu: Nem választottál ecsetet

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
hu: <b>%s</b>
    <small>Válasszon előbb egy érvényes ecsetet</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
hu: <b>%s</b> <i>(módosult)</i>
    <small>A módosítások még nincsenek mentve</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
hu: <b>%s</b> (szerkesztés)
    <small>Festés bármilyen ecsettel és színnel</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
hu: <b>%s</b>
    <small>A "Szerkesztés"-re kattintva módosíthatja az ikont</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Begin editing this preview icon
hu: Előnézeti ikon szerkesztése

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Discard changes, and cancel editing
hu: Módosítások eldobása és szerkesztés befejezése

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
hu: Előnézet törlése

en: Clear the preview icon
hu: Előnézeti ikon törlése

note: TRANSLATORS: set the brush icon to a built-in default
en: Auto
hu: Alapértelmezés

en: Use the default icon
hu: Visszaállítás az alapértelmezett értékre

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
hu: Mentés

en: Save this preview icon, and finish editing
hu: Előnézeti ikon mentése, szerkesztés befejezése

en: Lost & Found
hu: Megkerült

en: Deleted
hu: Törölt

en: Favorites
hu: Kedvencek

en: Ink
hu: Tinta

en: Classic
hu: Klasszikus

en: Set#1
hu: 1.Készlet

en: Set#2
hu: 2.Készlet

en: Set#3
hu: 3.Készlet

en: Set#4
hu: 4.Készlet

en: Set#5
hu: 5.Készlet

en: Experimental
hu: Kísérleti

en: New
hu: Új

[ctx: brushpack import failure messages]
en: No file named “{order_conf_file}”. This is not a brushpack.
hu: Nincs “{order_conf_file}” nevű fájl. Nincs ilyen ecsetkészlet.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” is listed in “{order_conf_file}”, but it does not exist in the zipfile.
hu: A “{brush_name}” nevű ecset listázva itt: “{order_conf_file}”, de nincs a zip-fájlban.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” exists in the zipfile, but it is not listed in “{order_conf_file}”.
hu: Van “{brush_name}” nevű ecset a zip-fájlban, de nincs listázva itt: “{order_conf_file}”.

en: Unknown Brush
hu: Ismeretlen ecset

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Add to Favorites
hu: Hozzáadás a kedvencekhez

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Favorites
hu: Eltávolítás a Kedvencek közül

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Clone
hu: Ecset másolása

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Edit Brush Settings
hu: Aktív ecset beállításainak szerkesztése

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy
hu: {original_name} másolata

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy {n}
hu: {original_name} másolata {n}

[ctx: brush group: context menu: remove from group]
en: Really remove brush “{brush_name}” from group “{group_name}”?
hu: Biztos, hogy eltávolítja a(z) “{brush_name}” ecsetet innen: “{group_name}”?

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
hu[0]: %d ecset
hu[1]: %d ecset

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
hu: “{group_name}” készlet

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
hu: Csoport átnevezése

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
hu: Ecsetkészlet exportálása ZIP fájlként

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
hu: Csoport törlése

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
hu: Csoport átnevezése

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
hu: Már létezik ilyen nevű csoport!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
hu: Biztosan törli ezt a csoportot: “{group_name}”?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
hu: A(z) “{group_name}” csoport nem törölhető.
    Bizonyos csoportokat nem lehet törölni.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
hu: Ecsetek exportálása

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
hu: MyPaint ecsetcsomag (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
hu: Új csoport…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
hu: Ecsetek importálása…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
hu: További ecsetek beszerzése…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
hu: Csoport létrehozása

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
hu: Egérbillentyű

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
hu: Gombok

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
hu: Gomb

en: Add a new binding
hu: Új hozzárendelés

en: Remove the current binding
hu: Jelenlegi hozzárendelés törlése

en: Edit binding for '%s'
hu: „%s” hozzárendelésének szerkesztése

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
hu: Megnyomott gomb:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
hu: Tarsd lenyomva a módosító billenytűket és e fölött a szöveg felett nyomd meg a gombot a hozzárendelés létrehozásához.

en: Pick Color
hu: Szín mintavétel

en: Set the color used for painting
hu: Festéshez használt szín beállítása

en: Color details
hu: Szín részletei

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
hu: Az újonnan választott szín és a festéshez legutóbb használt szín

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
hu: A színskála-maszk aktív

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
hu: A paletta korlátozása különböző hangulatokra színskála-maszkka.

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
hu: HCY Árnyalat és Chroma.

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
hu: Színskála-maszk szerkesztő. Kattints középre a forma kezeléséhez, vagy forgasd a maszkot a kör szélét használva.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
hu: Atmoszferikus triád

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Shifted Triad
hu: Eltolt triád

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
hu: Erősen a domináns szín felé súlyozva.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
hu: Komplementer

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
hu: Egymással kontrasztot alkotó ellentétek, amiket a középen lévő semlegesek egyensúlyoznak ki.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
hu: Hangulat és kiemelés

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: One main range of colors, with a complementary accent for variation and highlights.
hu: Egy fő színskála egy komplementer kiemelőszínnel, ami változatosságot és hangsúlyozást biztosíthat.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
hu: Osztott komplementer

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Two analogous colors and a complement to them, with no secondary colors between them.
hu: Két analóg szín és ezek egy komplementere, másodlagos színekkel közöttük.

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
hu: Új színskála-maszk sablonból

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
hu: Színskála-maszk szerkesztő

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
hu: Aktív

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
hu: Súgó…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
hu: Maszk létrehozása sablonból.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
hu: Maszk betöltése GIMP paletta fájlból.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
hu: Maszk mentése GIMP paletta fájlba.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
hu: Maszk törlése.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
hu: Maszk mentése GIMP palettaként

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
hu: Maszk betöltése GIMP paletta fájlból

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
hu: Színskála-maszk maszk beállítása.

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
hu: HCY kerék

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
hu: HSV Árnyalat

en: HSV Saturation
hu: HSV Telítettség

en: HSV Value
hu: HSV Érték

en: HSV Saturation and Value
hu: HSV Telítettség és Érték

en: HSV Hue and Value
hu: HSV Árnyalat és Érték

en: HSV Hue and Saturation
hu: HSV Árnyalat és Telítettség

en: Rotate cube (show different axes)
hu: Kocka forgatása (más tengelyek mutatása)

en: HSV Cube
hu: HSV kocka

en: An HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
hu: Egy HSV kocka, ami forgatáskor különböző síkmetszeteket mutat.

en: HSV Square
hu: Négyzet

en: An HSV Square which can be rotated to show different hues.
hu: Egy HSV kocka, ami forgatáskor különböző síkmetszeteket mutat.

en: HSV Wheel
hu: HSV kerék

en: Saturation and Value color changer.
hu: Telítettség és Érték színmódosító.

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
hu: Paletta tulajdonságai

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
hu: Paletta

[ctx: palette panel tab tooltip description]
en: Set the color from a loadable, editable palette.
hu: Szín beállítása egy betölthető, szerkeszthető palettából.

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
hu: Palettaszerkesztő

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
hu: Betöltés GIMP palettafájlból

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
hu: Mentés GIMP paletta fájlba

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Add a new empty swatch
hu: Új üres hely hozzáadása

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
hu: Jelenlegi szín eltávolítása

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
hu: Minden szín eltávolítása

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
hu: A paletta neve, vagy leírása

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
hu: Oszlopok:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
hu: Oszlopok száma

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
hu: Szín neve:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
hu: Jelenlegi szín neve

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
hu: Üres palettahely

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
hu: Paletta betöltése

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
hu: Paletta mentése

[ctx: palette view]
en: Color swatch palette.
    Drop colors here,
    drag them to organize.
hu: Színpaletta. Ejts ide színeket és rendezd át őket húzással.

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
hu: Üres palettacella (húzz ide egy színt)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
hu: GIMP paletta fájl (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
hu: Minden fájl (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
hu: GIMP paletta fájl (*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
hu: Minden fájl (*)

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
hu: Komponens-csúszkák

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
hu: A szín komponenseinek állítása.

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
hu: RGB Vörös

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
hu: RGB Zöld

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
hu: RGB kék

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
hu: HSV Árnyalat

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
hu: HSV Telítettség

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
hu: HSV Érték

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
hu: HSV Árnyalat

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Chroma
hu: HCY Árnyalat és Chroma

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
hu: Színváltó ablak (koncentrikus körök).

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
hu: Radír

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
hu: Mozgatás

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
hu: Teljes képernyő

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Zoom
hu: Nagyítás

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
hu: Mozgatás

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
hu: Eszköz

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
hu: Görgetés…

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
hu: Név

en: Overwrite brush?
hu: Felülírod az ecsetet?

en: Replace
hu: Csere

en: Rename
hu: Átnevezés

en: Replace all
hu: Összes lecserélése

en: Rename all
hu: Az összes átnevezése

en: Imported brush
hu: Importált ecset

en: Existing brush
hu: Létező ecset

en: Overwrite brush group?
hu: Felülírja az ecsetcsoportot?

en: Import brush package?
hu: Importálod az ecsetcsomagot?

en: Restore Brush %d
hu: %d. ecset visszaállítása

en: Save to Brush %d
hu: Mentés %d. ecsetként

en: Undo %s
hu: %s visszavonása

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Redo %s
hu: %s újra

en: Redo
hu: Újra

en: Set current color
hu: Jelenlegi szín beállítása

en: Leave Fullscreen Mode
hu: Teljes képernyős mód elhagyása

en: Leave Fullscreen
hu: Teljes képernyős mód elhagyása

en: Enter Fullscreen Mode
hu: Teljes képernyős mód

en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

en: Import brush package…
hu: Ecsetcsomag importálása…

en: MyPaint brush package (*.zip)
hu: MyPaint ecsetcsomag (*.zip)

en: Open With…
hu: Megnyitás…

en: Opacity:
hu: Átlátszatlanság:

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Edit Frame
hu: Keret szerkesztése

en: Adjust the document frame
hu: Dokumentum keret be-ki

en: Frame Size
hu: Keret

en: Height:
hu: Magasság:

en: Width:
hu: Szélesség:

en: Resolution:
hu: Felbontás:

en: Color:
hu: Szín:

en: Frame Color
hu: Keret színe

en: <b>Frame dimensions</b>
hu: <b>Teljes képernyő</b>

en: Set Frame to Layer
hu: Réteg átnevezése

en: Set frame to the extents of the current layer
hu: A jelenlegi réteg pontos másolatának létrehozása

en: Set Frame to Document
hu: Vágás a dokumentum méretére

en: Set frame to the combination of all layers
hu: Keret vágása az összes réteg méretére

en: Trim Layer to Frame
hu: Réteg neve

en: Enabled
hu: Bekapcsolva

en: inch
hu: hüvelyk

en: Freehand Drawing
hu: Szabadkézi rajz

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
hu: Nyomás:

en: Bug Detected
hu: A MyPaint programhibát észlelt

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
hu: <big><b>A MyPaint programhibát észlelt.</b></big>

note: only development and prereleases
en: Report…
hu: Jelentés…

en: Quit MyPaint
hu: Névjegy

en: Details…
hu: Részletek…

en: Exception while analyzing the exception.
hu: Kivétel a kivétel elemzése közben.

en: Input Device Test
hu: Bemeneti eszköz tesztelése

en: (no pressure)
hu: (nincsen nyomás)

en: (no tilt)
hu: (nincsen dőlés)

en: Tilt:
hu: Dőlés:

en: (no device)
hu: (nincsen eszköz)

en: Device:
hu: Eszköz:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
hu: Réteg mozgatása

en: Move the current layer
hu: Jelenlegi réteg kiürítése

note: Visibility flag column
en: Visible
hu: Látható

en: Layers
hu: Rétegek

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
hu: Réteg átlátszatlanság: %d%%

note: TRANSLATORS: status bar messages for drag, without/with modifiers
en: Move layer in stack…
hu: Rétegek átrendezése a veremben…

en: Layer
hu: Rétegek

en: Entrance Pressure
hu: Bemeneti nyomás

en: Stroke entrance pressure for line tools
hu: Vonás kezdeti nyomása vonal eszközöknél

en: Midpoint Pressure
hu: Középső nyomás

en: Mid-Stroke pressure for line tools
hu: Vonás közbeni nyomás vonal eszközöknél

en: Exit Pressure
hu: Kilépési nyomás

en: Stroke exit pressure for line tools
hu: Vonás kilépési nyomása vonal eszközöknél

en: Head
hu: Fej

en: Stroke lead-in end
hu: Ecsetvonás bevezető részének vége

en: Tail
hu: Farok

en: Stroke trail-off beginning
hu: Ecsetvonás levezető részének kezdete

en: Lines and Curves
hu: Egyenesek és görbék

en: Connected Lines
hu: Összekötött egyenesek

en: Ellipses and Circles
hu: Ellipszisek és körök

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
hu: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold és a MyPaint Fejlesztőcsapat

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
hu: Ez a program szabad szoftver; terjeszthető illetve módosítható a Free Software Foundation által kiadott GNU General Public License dokumentumában leírtak; akár a licenc 2-es, akár (tetszőleges) későbbi változata szerint.
    
    Ez a program abban a reményben kerül közreadásra, hogy hasznos lesz, de minden egyéb GARANCIA NÉLKÜL, az ELADHATÓSÁGRA vagy VALAMELY CÉLRA VALÓ ALKALMAZHATÓSÁGRA való származtatott garanciát is beleértve. További részleteket a COPYING fájl tartalmaz.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
hu: programozás

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
hu: hordozhatóság

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
hu: ecsetek

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
hu: minták

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
hu: eszközikonok

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
hu: program ikonja

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
hu: Paletta

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
hu: Forgatás

note: TRANSLATORS:"Brush opacity" for the options panel. Short.
en: Opaque:
hu: Átlátszatlanabb:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
hu: eszközikonok

[ctx: options panel: tab tooltip: description]
en: Specialized settings for the current editing tool
hu: Fájl megnyitása a jelenlegi festmény helyett

en: Zoom: %.01f%%
hu: Nagyítás: %.01f%%

[ctx: context picker: statusbar text during grab]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer…
hu: Kattints egy vonásra a beállítások és réteg kiválasztásához…

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
hu: Színmintavétel…

en: Preferences
hu: Beállítások

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
hu: Rendszer nyelve

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
hu: Előző elem

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
hu: Alablakok be-ki

en: Scratchpad
hu: Vázlattömb

en: Mix colors and make sketches on separate scrap pages
hu: Színek keverése és vázlatok készítése külön vázlatlapokon

en: Previous item
hu: Előző elem

en: Next item
hu: Következő elem

en: (Nothing to show)
hu: (Nincsen megjeleníthető elem)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
hu: Réteg mozgatása

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
hu: Törlés

[ctx: symmetry axis edit mode: mode name (tooltips)]
en: Edit Symmetry Axis
hu: Szimmetriatengely mutatása

[ctx: symmetry axis edit mode: mode description (tooltips)]
en: Adjust the painting symmetry axis.
hu: Szimmetriatengely mutatása.

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
hu: Bekapcsolva

en: File handling
hu: Fájlkezelés

en: Scraps switcher
hu: Vázlatváltó

en: Undo and Redo
hu: Visszavonás és Újra

en: Blend Modes
hu: Keverési módok

en: Line Modes
hu: Vonalmód

en: View (Main)
hu: Nézet (Fő)

en: View (Alternative/Secondary)
hu: Nézet (Alternatív/Másodlagos)

en: View (Resetting)
hu: Nézet (Visszaállítás)

en: <b>MyPaint</b>
hu: <b>Mentés</b>

en: Scroll View
hu: Nézet görgetése

en: Zoom View
hu: Nézet nagyítása

en: Rotate View
hu: Nézet forgatása

en: Rotate the canvas view
hu: Nézet jobbra forgatása

en: Unknown Command
hu: Ismeretlen tevékenység

en: Trim Layer
hu: Réteg kiürítése

en: Clear Layer
hu: Réteg kiürítése

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
hu: Réteg átnevezése

en: New Layer from Visible
hu: Réteg láthatóvá tétele

en: Merge Visible Layers
hu: Rétegek összeolvasztása

en: Merge Down
hu: Összefésülés lefelé

en: Normalize Layer Mode
hu: Réteg keverési módjának konvertálása

en: Remove Layer
hu: Réteg törlése

en: Select Layer
hu: Réteg kiválasztása

en: Duplicate Layer
hu: Réteg kétszerezése

en: Move Layer Up
hu: Réteg mozgatása

en: Move Layer Down
hu: Réteg mozgatása

en: Move Layer in Stack
hu: Rétegek átrendezése a veremben

en: Rename Layer
hu: Réteg átnevezése

en: Make Layer Visible
hu: Réteg láthatóvá tétele

en: Make Layer Invisible
hu: Réteg elrejtése

en: Lock Layer
hu: Réteg zárolása

en: Unlock Layer
hu: Réteg zárolásának feloldása

en: Set Layer Opacity: %0.1f%%
hu: Réteg átlátszatlanság: %0.1f%%

en: Unknown Mode
hu: Ismeretlen tevékenység

en: Enable Frame
hu: Keret szerkesztése

en: Disable Frame
hu: Keret szerkesztése

en: Update Frame
hu: Keret szerkesztése

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
hu: Rétegek

en: Normal
hu: Normál

en: The top layer only, without blending colors.
hu: Csak a legfelső réteg, keverési módok nélkül.

en: Multiply
hu: Szorzás

en: Similar to loading two slides into a projector and projecting the combined result.
hu: Hasonló ahhoz, mintha egy diavetítőbe több diát raknák egymás elé, és ezt vetítenénk.

en: Screen
hu: Kivetítés

en: Like shining two separate slide projectors onto a screen simultaneously. This is the inverse of 'Multiply'.
hu: Olyan, mint ha két vetitővel vetítenénk egyetlen vászonra. A „Szorzás” ellentéte.

en: Overlay
hu: Átfedés

en: Overlays the backdrop with the top layer, preserving the backdrop's highlights and shadows. This is the inverse of 'Hard Light'.
hu: Háttér fedése a felső réteggel úgy, hogy a háttér csúcsfényei és árnyékai megmaradjanak. Az „Erős fény” ellentéte.

en: Darken
hu: Sötétítés

en: The top layer is used where it is darker than the backdrop.
hu: A felső réteg azon részeit használja, amik sötétebbek, mint a háttér.

en: Lighten
hu: Világosítás

en: The top layer is used where it is lighter than the backdrop.
hu: A felső réteg azon részeit használja, amik világosabb, mint a háttér.

en: Dodge
hu: Fakítás

en: Brightens the backdrop using the top layer. The effect is similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for improving contrast in shadows.
hu: A felső réteget használva világosíja a hátteret. A hatás hasonló a fényképészetben használt hasonló nevű eljáráshoz, amivel az árnyékokban lévő kontrasztot javították.

en: Burn
hu: Sötétítés

en: Darkens the backdrop using the top layer. The effect looks similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for reducing over-bright highlights.
hu: A felső réteget használva sötétíti a hátteret. A hatás hasonló a fényképészetben használt hasonló nevű eljáráshoz, amivel az túlságosan fényes részeket csökkentették.

en: Hard Light
hu: Erős fény

en: Similar to shining a harsh spotlight onto the backdrop.
hu: Olyan, mint ha a háttérre erős fénnyel világítanánk.

en: Soft Light
hu: Gyenge fény

en: Like shining a diffuse spotlight onto the backdrop.
hu: Olyan, mint ha a háttérre szórt fénnyel világítanánk.

en: Difference
hu: Különbség

en: Subtracts the darker color from the lighter of the two.
hu: A két szín közül a sötétebbet kivonja a világosabból.

en: Exclusion
hu: Kivétel

en: Similar to the 'Difference' mode, but lower in contrast.
hu: Hasonló a Különbség módhoz, de kevésbé kontrasztos.

en: Hue
hu: Árnyalat

en: Combines the hue of the top layer with the saturation and luminosity of the backdrop.
hu: A felső réteg árnyalatát a háttér telítettségével és fényességével kombinálja.

en: Saturation
hu: Telítettség

en: Applies the saturation of the top layer's colors to the hue and luminosity of the backdrop.
hu: A felső réteg színeinek telítettségét használja a háttér árnyalataihoz és fényerejéhez.

en: Applies the hue and saturation of the top layer to the luminosity of the backdrop.
hu: A felső réteg árnyalatait és fényességét használja a háttér fényerejéhez.

en: Luminosity
hu: Fényesség

en: Applies the luminosity of the top layer to the hue and saturation of the backdrop.
hu: A felső réteg fényességét használja a háttér árnyalataihoz és telítettségéhez.

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
hu: Az utolsó ecsetvonás valós idejű frissítése

en: Edit Icon
hu: Ecsetikon szerkesztése

en: Delete
hu: Törlés

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
hu: Az ecset összes beállításának visszaállítása a jelenlegi ecset mentett értékeire

en: Rename this brush
hu: Ecset átnevezése

en: Brush Setting
hu: Ecsetbeállítások

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
hu: A paletta neve, vagy leírása

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
hu: Művelet:

en: Input
hu: Toll bemenet

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Pressure value for the current point
hu: Add meg a jelenlegi réteg új nevét

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
hu: Nyomás:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: X-tilt:
hu: Dőlés:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Y-tilt:
hu: Dőlés:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
hu: Csoport törlése

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
hu: Jelenlegi réteg törlése

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
hu: Színmintavétel

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
hu: Jelenlegi szín beállítása

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
hu: Következő szín a palettán

[ctx: footer: context picker button: tooltip]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer
hu: Kattints egy vonásra a beállítások és réteg kiválasztásához

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: PNG solid with background (*.png)
hu: PNG háttérrel (*.png)

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
hu: JPEG 90%-os minőség (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
hu: Bemeneti nyomás

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
hu: Ecsetnyomás

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
hu: Nyomás

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
hu: <b>Bemeneti eszköz</b>

en: Devices
hu: Eszköz

[ctx: Prefs Dialog|Button|Pointer Button Mappings|]
en: • The space bar can be used like Button2.
    • Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.
hu: • A Szóköz használható Gomb2-ként.
    • Figyelj rá, hogy néhány eszköznél a gombokat nem lehet lenyomva tartani.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Pointer Button Mappings</b>
hu: <b>Toll és egér gombjai</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
hu: Gombok

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Keyboard Mappings</b>
hu: <b>Toll és egér gombjai</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
hu: Alapértelmezett fájlformátum:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
hu: <b>Mentés</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
hu: <b>Teljes képernyő</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
hu: Réteg betöltése

en: Default zoom level:
hu: Alapértelmezett nagyítás:

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Interface</b>
hu: <b>Bemeneti eszköz</b>

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
hu: eszközikonok:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
hu: Kisebb

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: View
hu: Nézet

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Red-Green and Blue-Yellow opponent pairs
hu: Vörös, Zöld és Kék komponensek változtatása

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
hu: <b>Teljes képernyő</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
hu: Szín

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
hu: Képernyő (normál)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
hu: Kikapcsolva (nincsen nyomásérzékenység)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
hu: Ablak (nem ajánlott)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
hu: Új

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
hu: Új

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
hu: Indítás új üres vászonnal.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
hu: Megnyitás…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
hu: Megnyitás…

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
hu: Legutóbbi megnyitása

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
hu: Utoljára megnyitott fájlok

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
hu: Visszaállítás

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
hu: Mentés

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
hu: Mentés fájlba.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
hu: Mentés másként…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
hu: Mentés fájlba új néven.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
hu: Exportálás…

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
hu: Mentés vázlatként

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
hu: Előző vázlat betöltése

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file before the current one.
hu: Következő vázlatfájl betöltése a jelenlegi rajz helyett.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
hu: Következő vázlat betöltése

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file after the current one.
hu: Következő vázlatfájl betöltése a jelenlegi rajz helyett.

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
hu: Ecsetek

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
hu: Ecsetek

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
hu: Felülírja az ecsetcsoportot.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
hu: Szín részletei

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
hu: Színek

[ctx: Menu→Layer→Properties (label)]
en: Mode
hu: Mód

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
hu: Mód

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: The current layer's compositing mode.
hu: A jelenlegi réteg láthatósági állapota.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
hu: Ecset sugarának növelése

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
hu: Ecset sugarának csökkentése

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
hu: Ecset átlátszatlanabbá tétele

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
hu: Ecset álátszatlanságának csökkentése

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lighten Painting Color
hu: Utolsó festési pozíció

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase the lightness of the current painting color.
hu: Fájl megnyitása a jelenlegi festmény helyett.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Darken Painting Color
hu: Utolsó festési pozíció

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
hu: Fájl megnyitása a jelenlegi festmény helyett.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Clockwise
hu: Árnyalat változtatása (óramutató járásával megegyezően)

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
hu: Árnyalat forgatása óramutató járásával ellentétesen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
hu: Szín árnyalatának forgatása óramutató járásával ellentétesen.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
hu: Szín telítettségének növelése

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
hu: Szín telítettségének csökkentése

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
hu: Ecset részletes beállításai

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore all brush settings to the current brush’s saved values.
hu: Az ecset összes beállításának visszaállítása a jelenlegi ecset mentett értékeire.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Stroke and Layer
hu: Vonás és Réteg kiválasztása

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Brush to Most Recent Shortcut Key
hu: Ecset mentése legutóbb használtként

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save brush settings to the most recently used shortcut key.
hu: Ecset mentése legutóbb használtként.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
hu: Réteg kiürítése

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
hu: Másolás vágólapra

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the current layer’s contents to the clipboard.
hu: Jelenlegi réteg másolása a vágólapra.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
hu: Másolás vágólapra

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Replaces the current layer with the clipboard’s contents.
hu: Réteg lecserélése a vágólapon lévő tartalomra.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer at Cursor
hu: Kurzor alatti réteg kiválasztása

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
hu: Ugrás rétegre

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer up in the layer stack.
hu: Egy réteggel feljebb mozgás.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Below
hu: Ugrás rétegre

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer down in the layer stack.
hu: Egy réteggel lejjebb mozgás.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
hu: Festés

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer above the current layer.
hu: Új réteg hozzáadása a jelenlegi felett.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
hu: Réteg kiválasztása…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer above the current layer, and begin editing it.
hu: Új réteg hozzáadása a jelenlegi felett.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
hu: Új csoport

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
hu: Új réteg hozzáadása a jelenlegi felett.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer below the current layer.
hu: Új réteg hozzáadása a jelenlegi alatt.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer below the current layer, and begin editing it.
hu: Új réteg hozzáadása a jelenlegi alatt.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group below the current layer.
hu: Új réteg hozzáadása a jelenlegi alatt.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Layer Down
hu: Rétegek összeolvasztása

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Merge the current layer with the layer beneath it.
hu: Réteg összefésülése az alatta lévővel.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
hu: Rétegek összeolvasztása

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer from Visible
hu: Réteg láthatóvá tétele

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
hu: Réteg kiválasztása

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove the current layer from the layer stack.
hu: Jelenlegi réteg egy szinttel feljebb mozgatása a rétegek között.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Convert to Normal Painting Layer
hu: Konvertálás normál módba

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
hu: Átlátszatlanabbá tétel

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
hu: Átlátszatlanság csökkentése

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Raise Layer
hu: Réteg átnevezése

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise the current layer one step in the layer stack.
hu: Jelenlegi réteg egy szinttel feljebb mozgatása a rétegek között.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lower Layer
hu: Réteg betöltése

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Lower the current layer one step in the layer stack.
hu: Jelenlegi réteg egy szinttel lejjebb mozgatása a rétegek között.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
hu: Réteg kétszerezése

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make an exact clone of the current layer.
hu: A jelenlegi réteg pontos másolatának létrehozása.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
hu: Zárolt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s locked state. Locked layers cannot be modified.
hu: A jelenlegi réteg zárolási állapota: a zárolt rétegekre nem lehet rajzolni.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
hu: Réteg láthatóvá tétele

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s visibility state, making it hidden.
hu: A jelenlegi réteg láthatósági állapota.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
hu: Háttér választása

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the background layer’s visibility.
hu: A jelenlegi réteg láthatósági állapota.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset and Center View
hu: Visszaállítás és középre igazítás

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset Zoom, Rotation and Mirroring, and recenter the document.
hu: Nagyítás, forgatás és tükrözés visszaállítása és a dokumentum középre igazítása.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
hu: Nézet forgatása

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
hu: Visszaállítás

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
hu: Visszaállítás

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Rotation
hu: Forgatás

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
hu: Nagyítás

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase magnification.
hu: Nagyítás növelése.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
hu: Kicsinyítés

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease magnification.
hu: Nagyítás csökkentése.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
hu: Forgatás jobbra

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
hu: Forgatás balra

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Horizontal
hu: Tükrözés vízszintesen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view left to right.
hu: A kép bal és jobb oldalának felcserélése.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Vertical
hu: Tükrözés függőlegesen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view upside-down.
hu: Kép fejjel lefelé tükrözése.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
hu: Réteg szóló módban

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether only the current layer is shown.
hu: Jelenlegi réteg törlése.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Symmetrical Painting Active
hu: Szimmetrikus festés

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Frame Enabled
hu: Keret bekapcsolva

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle visibility of the document frame.
hu: Dokumentum keret be-ki.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Brush Input Values to Console
hu: Ecset bemeneti értékeinek kiírása a konzolra

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
hu: Renderelés megjelenítése

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show rendering updates on-screen, for debugging.
hu: Renderelési frissításek mutatása debuggolási céllal.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
hu: GTK Double Buffering kikapcsolása

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
hu: Vonalmód

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
hu: Normál festés

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
hu: Törlés a jelenlegi ecsettel.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
hu: Fájl

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
hu: Szerkesztés

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
hu: Szín

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
hu: Szín módosítása

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
hu: Színtörténet

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Details Dialog
hu: Szín részletei

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a color details dialog with text entry.
hu: Szín részletei ablak szöveges mezővel.

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
hu: Következő palettaszín

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the next color in the palette.
hu: Következő szín a palettán.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
hu: Előző palettaszín

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the previous color in the palette.
hu: Előző szín a palettán.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
hu: Szín hozzáadása a palettához

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
hu: Rétegek

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
hu: Átlátszatlanság

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
hu: Ugrás rétegre

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
hu: Réteg szóló módban

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
hu: Paletta tulajdonságai

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
hu: Vázlattömb

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
hu: Új vázlattömb

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
hu: Vázlattömb megnyitása…

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
hu: Vázlattömb mentése most

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
hu: Vázlattömb visszaállítása…

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
hu: Vázlattömb visszaállítása

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
hu: Vázlattömb mentése alapértelmezettként

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
hu: Az alapértelmezett vázlattömb törlése

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the default scratchpad to a blank canvas.
hu: Az alapértelmezett vázlattömb törlése.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
hu: Háttér másolása a Vázlattömbbe

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
hu: Szín ablak

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
hu: Ecset

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
hu: Ecsetváltás…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
hu: Szín változtatása…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
hu: Szín változtatása („wash”)…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
hu: További ecsetek beszerzése…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
hu: Ecsetek importálása…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
hu: Valóban törli ezt az ecsetet.

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
hu: Súgó

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
hu: Online segítség

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
hu: Névjegy

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
hu: Memóriaszivárgási info kiírása a konzolba (Lassú!)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
hu: Szemétgyűjtő futtatása

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Start or Stop Python Profiling (cProfile)
hu: Python Profiling elindítása/leállítása (cProfile)

[ctx: Menu (labels)]
en: View
hu: Nézet

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Feedback
hu: Visszajelzés

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Adjust View
hu: Nézet állítása

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
hu: Beállítások

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
hu: Bemeneti eszközök tesztelése

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Background Chooser
hu: Háttér

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
hu: Ecsetbeállítás szerkesztő

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active brush’s settings.
hu: Aktív ecset beállításainak szerkesztése.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Icon Editor
hu: Ecsetlista szerkesztő

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit brush icons.
hu: Ecsetikon szerkesztése.

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
hu: A "Rétegek" panel megjelenítése

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HCY Wheel
hu: HCY kerék

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
hu: Szín hozzáadása a palettához

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Wheel
hu: HSV kerék

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable saturation and Value color changer.
hu: Telítettség és Érték színmódosító.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Cube
hu: HSV kocka

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
hu: Egy HSV kocka, ami forgatáskor különböző síkmetszeteket mutat.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Square
hu: Négyzet

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Component Sliders
hu: Komponens-csúszkák

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing individual components of the color.
hu: A szín komponenseinek állítása.

[ctx: Menu→Window (labels), Accel Editor (labels)]
en: Scratchpad Panel
hu: Vázlattömb

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
hu: Új vázlattömb

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
hu: Előnézet panel

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
hu: Előző elem

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
hu: Eszközbeállítások

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
hu: "Eszközbeállítások" panel megjelenítése

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
hu: Színtörténet

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
hu: Legutóbb használt színek

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Zoom Level
hu: Nagyítási mérték

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Last Painting Position
hu: Utolsó festési pozíció

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
hu: Szabadkézi

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
hu: Szabadkézi

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Freehand: draw and paint freely, without geometric constraints.
hu: Szabadkézi rajz: szabad rajzolás és festés, geometrikus korlátozások nélkül.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
hu: Szabadkézi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw and paint freely, without geometric constraints.
hu: Szabadkézi rajz: szabad rajzolás és festés, geometrikus korlátozások nélkül.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pan View
hu: Nézet

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
hu: Mozgatás

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan View
hu: Nézet

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
hu: Nézet forgatása

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
hu: Forgatás

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
hu: Nézet forgatása

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
hu: Nézet nagyítása

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Zoom
hu: Nagyítás

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom View
hu: Nézet nagyítása

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
hu: Egyenesek és görbék

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
hu: Egyenesek

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Lines and Curves: draw straight or curved lines.
hu: Egyenesek és Görbék: egyenes, vagy görbe vonalak rajzolása.
    Ctrl: szög korlátozása.
    Shift: görbe hozzáadása a legutóbbi vonalhoz.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
hu: Egyenesek és görbék

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw straight or curved lines.
hu: Egyenes vonal.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Connected Lines
hu: Összekötött egyenesek

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Conn. Lines
hu: Összekötött egyenesek

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Connected Lines: draw sequences of straight or curved lines.
hu: Összekötött egyenesek: egyenes, vagy görbe vonalak sorának rajzolása.
    Ctrl: szög korlátozása.
    Shift: görbe hozzáadása a legutóbbi vonalhoz.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
hu: Összekötött egyenesek

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
hu: Ellipszisek és körök

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ellipse
hu: Ellipszis

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
hu: Ellipszisek és körök.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
hu: Ellipszisek és körök

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
hu: Tinta

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
hu: Festékezés

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
hu: Ugrás rétegre

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
hu: Rétegek

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Reposition Layer: move the current layer on the canvas.
hu: Réteg mozgatása: jelenlegi réteg áthelyezése a vásznon.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
hu: Ugrás rétegre

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively move the current layer on the canvas.
hu: Réteg mozgatása: jelenlegi réteg áthelyezése a vásznon.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
hu: Keret szerkesztése

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
hu: Keret

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Frame: define a frame around the document to give it a finite size.
hu: Keret szerkesztése: dokumentum véges méretre korlátozása. Exportálásnál ezt a keretet használjuk.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
hu: Keret szerkesztése

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively define a frame around the document to give it a finite size.
hu: Keret szerkesztése: dokumentum véges méretre korlátozása. Exportálásnál ezt a keretet használjuk.

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
hu: Szimmetriatengely

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
hu: Festés szimmetriájának szerkesztése

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
hu: Színmintavétel

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
hu: Színmintavétel

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
hu: Színmintavétel

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
hu: Festékvödör

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
hu: Töltse ki a területet színnel.
