mypaint v1.2.0-beta.3-43-g9e683e2 - en to brx translation catalogue (89 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
brx: हाबा

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
brx: साबि ज'मा खालामनाय

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
brx: '%s' नि थाखाय साबिखौ सुजु

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
brx: हाबा:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
brx: लामा:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
brx: साबि:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
brx: बे मावबिफानखौ अापडेट खालामनो साबिफोरखौ थु

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
brx: मिथिजायै हाबा

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
brx: <b>{accel} अा '{action}' नि थाखाय बाहायजाखागासिनो दं | थाखानाय मावबिफानअा सोलायजागोन |</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
brx: फल्डारखौ बेखेव “{folder_basename}”…

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
brx: गनाय

en: No backups were found in the cache.
brx: केछेआव जेबो बेकअापफोर मोनाखैै |

en: No Available Backups
brx: जेबो बेकआप गैया

en: Open the Cache Folder…
brx: केछे फल्डारखौ बेखेव…

en: Backup Recovery Failed
brx: बेकअाप बोखांफिन्नायअा फेलें जादों

en: Open the Backup’s Folder…
brx: बेकअापफोरनि फल्डारखौ बेखेव…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
brx: {iso_datetime}.ora निफ्राय बोखांफिनजानाय फाइल

en: Background
brx: इयुनसावगारी

en: Save as Default
brx: जेरै दं बिदिनो थिना दोन

en: Pattern
brx: नेरसोन

en: Color
brx: गाब

en: Add color to Patterns
brx: नेरसोनफोराव गाब दाजाबफादेर

en: One or more backgrounds could not be loaded
brx: मोनसे एबा मोन्नै इयुनसावगारीफोरा लोड जानाय नंअा

en: Error loading backgrounds
brx: इयुनसावगारीफोर लोड जानायअाव गोरोन्थि जाबाय

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
brx: अननानै लोड जायै फाइलफोरखौ खोमोर, एबा libgdkpixbuf इन्सट'लेसनखौ नाइबिजिर .

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
brx: Gdk-Pixbuf लोड जानो हायाखि "{filename}", अारो "{error}" खौरां होबाय

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
brx: {filename} अा लाथिख' मह'र (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
brx: ब्राश सेटिंग्स सुजुगिरि

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
brx: सोमोन्दै

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
brx: अानजाद नायग्रा

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
brx: सोलोंजेन्नाय

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
brx: दाखोन

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
brx: गोख्रैथि

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
brx: थालांनाय सिन नागिरनाय

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
brx: हुब्लिर

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
brx: गाब

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
brx: नेमखानथि

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
brx: जेबो ब्रास सायक'अाखै, बेनि सोलाय अननानै “गोदान महरै दाजाबफा” खौ बाहाय |

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
brx: जेबो ब्रास सायख'जायाखै!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
brx: ब्रासखौ गोदान मुं हो

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
brx: बे मुंनि ब्रासअा सिगांनिफ्रायनो दंखायो!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
brx: जेबो ब्रास सायख'जायाखै!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
brx: थारैनो “{brush_name}” ब्रासखौ डिस्क निफ्राय खोमोरसै ?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
brx: (मुं गैजायै ब्रास)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
brx: {brush_name} [थिना दोनजायै]

en: Brush Icon
brx: ब्रास अाइख'न

en: Brush Icon (editing)
brx: ब्रास अाइख'न (सुजुगासिनो)

en: No brush selected
brx: जेबो ब्रास सायख'जायाखै

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
brx: <b>%s</b>
    <small>सिगां थार ब्रासखौ सायख'ग्रो</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
brx: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>सोलायनायफोरा दासिमबो थिना दोनजायाखै</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
brx: <b>%s</b> (editing)
    <small>जायखिया ब्रासजों एबा गाबजों गाबफोन</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
brx: <b>%s</b>
    <small>अाइख'न अाव सोलायनायनि थाखाय ‘सुजु’ खौ थुना हो</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
brx: सुजु

en: Begin editing this preview icon
brx: बे दिन्थिफुंनाय अायख'ननि सुजुनायखौ जागाय

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
brx: गिदिंफिन

en: Discard changes, and cancel editing
brx: सोलायनायफोरखौ नागार, अारो सुजुनायखौ दानगार

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
brx: स्रां खालाम

en: Clear the preview icon
brx: दिन्थिफुंनाय अायख'नखौ स्रां खालाम

note: TRANSLATORS: set the brush icon to a built-in default
en: Auto
brx: हारसिङैनो

en: Use the default icon
brx: थाखानाय अायख'नखौ बाहाय

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
brx: थिना दोन

en: Save this preview icon, and finish editing
brx: बे दिन्थिफुंनाय अायख'नखौ थिना दोन, अारो सुजुनायखौ फोजोब

en: Lost & Found
brx: गोमानाय & मोननाय

en: Deleted
brx: खोमोरजाखांबाय

en: Favorites
brx: अांगोफोर

en: Ink
brx: खालि

en: Classic
brx: क्लासिक

en: Set#1
brx: थुबुर#1

en: Set#2
brx: थुबुर#2

en: Set#3
brx: थुबुर#3

en: Set#4
brx: थुबुर#4

en: Set#5
brx: थुबुर#5

en: Experimental
brx: अानजाद नायग्रा

en: New
brx: गोदान

en: Unknown Brush
brx: मिथिजायै ब्रास

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
brx[0]: मोनसे
    %d ब्रास
brx[1]: गुबुन
    %d ब्रासफोर

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
brx: हानजा “{group_name}”

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
brx: हानजानि मुं लिरफिन

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
brx: जिफ ब्रासथुबुर बायदि दैथायहर

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
brx: हानजाखौ खोमोर

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
brx: हानजानि मुं लिरफिन

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
brx: बेबायदि मुंनि मोनसे हानजा सिगांनिफ्रायनो दंखायो !

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
brx: थारैनो “{group_name}” हानजाखौ खोमोरनो ?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
brx: “{group_name}” हानजाखौ खोमोरनो हाया
    माखासे गोनां हानजाफोरखौ खोमोरनो हानाय जाया |

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
brx: ब्रासफोरखौ दैथायहर

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
brx: MyPaint ब्रास थफला (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
brx: गोदान हानजा…

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
brx: दिनथिफुनाय

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
brx: दिनथिफुंनाय
