mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to da translation catalogue (920 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
da: Handling

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
da: Taste kombination

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
da: Rediger tastaturgenvej for '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
da: Handling:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
da: Sti:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
da: Taster:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
da: Tryk på tasterne for at opdatere denne tildeling

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
da: Ukendt handling

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
da: <b>{accel} er allerede i brug af '{action}'. Den eksisterende tildeling vil blive erstattet.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
da: Åbn mappen "{folder_basename}" …

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
da: Ok

en: No backups were found in the cache.
da: Ingen sikkerhedskopier blev fundet i cachen.

en: No Available Backups
da: Ingen tilgængelige sikkerhedskopier

en: Open the Cache Folder…
da: Åben cache mappen …

en: Backup Recovery Failed
da: Sikkerhedskopiens gendannelse mislykkedes

en: Open the Backup’s Folder…
da: Åbne til sikkerhedskopi mappen …

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
da: Gendannet fil fra {iso_datetime}.ora

en: Background
da: Baggrund

en: Save as Default
da: Gem som standard

en: Pattern
da: Mønster

en: Color
da: Farve

en: Add color to Patterns
da: Tilføj farve til mønstre

en: One or more backgrounds could not be loaded
da: En eller flere baggrunde kunne ikke hentes

en: Error loading backgrounds
da: Fejl ved hentning af baggrunde

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
da: Fjern venligst filerne som ikke kan hentes eller tjek libgdkpixbuf installationen.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
da: Gdk-Pixbuf kunne ikke indlæse "{filename}" og rapporterede "{error}"

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
da: {filename} har nul størrelse (w = {w}, h = {h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
da: Pensel indstillinger redigering

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
da: Om

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
da: Eksperimentel

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
da: Grundlæggende

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
da: Opacitet

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
da: Klatter

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
da: Udtværing

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
da: Hastighed

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
da: Sporing

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
da: Strøg

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
da: Farve

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
da: Bruger

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
da: Ingen pensel er valgt, brug "Tilføj som ny" i stedet.

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
da: Der er ikke valgt nogen pensel!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
da: Omdøb pensel

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
da: En pensel med dette navn eksisterer allerede!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
da: Der er ikke valgt nogen pensel!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
da: Er du sikker på at slette penslen “{brush_name}” fra harddisken?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
da: (Pensel uden navn)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
da: {brush_name} [ikke gemt]

en: Brush Icon
da: Pensel ikon

en: Brush Icon (editing)
da: Pensel ikon (redigering)

en: No brush selected
da: Der er ikke valgt nogen pensel

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
da: <b>%s</b>
    <small>Vælg en valid pensel først</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
da: <b>%s</b> <i>(ændret)</i>
    <small>Ændringerne er ikke gemt endnu</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
da: <b>%s</b> (redigering)
    <small>Maling med pensel eller farve</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
da: <b>%s</b>
    <small>Vælg ‘Rediger’ for at lave ændringer af ikonet</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
da: Rediger

en: Begin editing this preview icon
da: Begynd med at redigere dette forhåndsvisningsikon

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
da: Forkast

en: Discard changes, and cancel editing
da: Glem ændringer og annuller redigering

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
da: Ryd

en: Clear the preview icon
da: Ryd forhåndsvisnings ikonet

en: Use the default icon
da: Brug standard ikon

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
da: Gem

en: Save this preview icon, and finish editing
da: Gem forhåndsvisning ikon og forlad redigering

en: Lost & Found
da: Hittegods

en: Deleted
da: Slettet

en: Favorites
da: Favoritter

en: Ink
da: Blæk

en: Classic
da: Klassisk

en: Set#1
da: Sæt 1

en: Set#2
da: Sæt 2

en: Set#3
da: Sæt 3

en: Set#4
da: Sæt 4

en: Set#5
da: Sæt 5

en: Experimental
da: Eksperimentel

en: New
da: Ny

en: Unknown Brush
da: Ukendt pensel

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
da[0]: %d pensel
da[1]: %d pensler

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
da: Gruppe “{group_name}”

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
da: Omdøb gruppe

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
da: Eksporter som komprimeret penselssæt

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
da: Slet gruppe

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
da: Omdøb gruppe

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
da: En gruppe med dette navn eksisterer allerede!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
da: Virkelig slette gruppen "{group_name}"?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
da: Kunne ikke slette gruppen "{group_name}".
    Nogle særlige grupper kan ikke slettes.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
da: Eksporter pensler

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
da: MyPaint pensel pakke (* .zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
da: Ny gruppe …

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
da: Importer pensler …

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
da: Hent flere pensler …

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
da: Opret gruppe

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
da: Knap

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
da: Knap

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
da: Tryk på knappen

en: Add a new binding
da: Tilføj ny binding

en: Remove the current binding
da: Fjern nuværende binding

en: Edit binding for '%s'
da: Rediger binding for '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
da: Tryk på knappen:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
da: Hold nede kombinationstaster og tryk på en knap over denne tekst for at angive en ny binding.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
da: {button} kan ikke bindes uden kombinationstaster (dens betydning er fastlagt)

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
da: {button_combination} er allerede bundet til handlingen '{action_name}'

en: Pick Color
da: Vælg farve

en: Set the color used for painting
da: Sæt farven som bruges til maling

en: Color details
da: Farve detaljer

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
da: Aktuelle penselsfarve og farven senest brugt til maleri

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
da: Farveskala maske aktiv

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
da: Begræns din farvepalette for specifikke stemninger ved hjælp af en farveskala maske.

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
da: HCY farvetone og chroma.

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
da: Farevskala maske redigering. Klik i midten for at oprette eller manipulere figurer eller roter masken ved hjælp af kanten på disken.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
da: Atmosfæriske Triade

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Moody and subjective, defined by one dominant primary and two primaries which are less intense.
da: Mut og underspillet, der er defineret af en dominerende farve og to primærvalg som er mindre intense.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Shifted Triad
da: Skiftet triade

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
da: Vægtet mere kraftigt mod den dominerende farve.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
da: Supplerende

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
da: Kontrasterende modsætninger, afbalanceret ved at have centrale neutrale mellem dem på farvehjulet.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
da: Humør og betoning

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: One main range of colors, with a complementary accent for variation and highlights.
da: En hoved udvalg af farver, med en supplerende accent for variation og højlys.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
da: Split komplementære

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Two analogous colors and a complement to them, with no secondary colors between them.
da: To sammenlignelige farver og et supplement til dem, med ingen sekundære farver mellem dem.

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
da: Ny farveskala maske fra skabelon

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
da: Farveskala maske redigering

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
da: Aktiv

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
da: Hjælp …

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
da: Opret maske fra skabelon.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
da: Indlæs maske fra en GIMP palette fil.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
da: Gem maske til en GIMP palette fil.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
da: Slet masken.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
da: Åbn onlinehjælpen til denne dialog i en webbrowser.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
da: Gem maske som GIMP palette

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
da: Hent maske fra GIMP palette

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
da: Sæt farveskala maske.

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
da: HCY farvehjul

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: description for tooltips etc.]
en: Set the color using cylindrical hue/chroma/luma space. The circular slices are equiluminant.
da: Indstil farven med cylindrisk farvetone/chroma/luma plads. De cirkulære skiver er ens i lysstyrke.

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
da: HSV farvetone

en: HSV Saturation
da: HSV mætning

en: HSV Value
da: HSV værdi

en: HSV Saturation and Value
da: HSV mætning og værdi

en: HSV Hue and Value
da: HSV farvetone og værdi

en: HSV Hue and Saturation
da: HSV farvetone og mætning

en: Rotate cube (show different axes)
da: Roter terningen (Vis forskellige akser)

en: HSV Cube
da: HSV terning

en: An HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
da: En HSV terning, der kan roteres for at vise forskellige plane skiver.

en: HSV Square
da: HSV firkant

en: An HSV Square which can be rotated to show different hues.
da: En HSV firkant, som kan drejes for at vise forskellige nuancer.

en: HSV Wheel
da: HSV farvehjul

en: Saturation and Value color changer.
da: Mætning og værdi farve vælger.

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
da: Palette egenskaber

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
da: Paletten

[ctx: palette panel tab tooltip description]
en: Set the color from a loadable, editable palette.
da: Indstil farven fra en indlæsbar og redigerbar palette.

[ctx: palette editor dialog: palette name entry]
en: Untitled Palette
da: Palette uden navn

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
da: Palette redigering

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
da: Indlæs fra en GIMP palette fil

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
da: Gem til en GIMP palette fil

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Add a new empty swatch
da: Tilføj en ny tom farveprøve

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
da: Fjern den aktuelle farveprøve

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
da: Fjern alle farveprøver

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
da: Titel:

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
da: Navn eller beskrivelse for denne palette

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
da: Kolonner:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
da: Antallet af kolonner

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
da: Farve navn:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
da: Nuværende farves navn

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
da: Tom palette plads

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
da: Indlæs palette

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
da: Gem palette

[ctx: palette view]
en: Color swatch palette.
    Drop colors here,
    drag them to organize.
da: Farvesamling farvepalette.
    Drop farver her, 
    Træk dem for at organisere dem.

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
da: Tom palette plads (træk en farve her)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Add Empty Slot
da: Tilføje tom plads

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
da: Indsæt række

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
da: Indsæt kolonne

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (RGB)
da: Udfyld hul (RGB)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HCY)
da: Udfyld hul (HCY)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HSV)
da: Udfyld hul (HSV)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
da: GIMP palette fil (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
da: Alle filer (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
da: GIMP palette fil (*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
da: Alle filer (*)

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
da: Komponent skydere

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
da: Juster individuelle komponenter af farve.

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
da: RGB-rød

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
da: RGB-grøn

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
da: RGB-blå

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
da: HSV farvetone

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
da: HSV mætning

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
da: HSV værdi

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
da: HCY farvetone

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Liquid Wash
da: Flydende vask

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using a liquid-like wash of nearby colors.
da: Ændr farve ved hjælp af en væske-lignende vask af nærliggende farver.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Concentric Rings
da: Koncentriske cirkler

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
da: Ændre farve ved hjælp af koncentriske cirkler HSV.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Crossed Bowl
da: Krydsende skål

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
da: Ændre farve med HSV ramper der krydser en radial (strålende ud fra et centrum) skål af farve.

[ctx: prefs: device's type label]
en: Cursor/puck
da: Markør/puck

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
da: Viskelæder

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
da: Tastatur

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
da: Mus

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchpad
da: Tegneplade

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
da: Ignorer

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
da: Enhver opgave

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Non-painting tasks
da: Ikke-maleri opgaver

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
da: Kun navigation

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
da: Panorering

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
da: Enhed

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
da: Akser

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
da: Brug for …

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
da: Rul …

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
da: Navn

en: Overwrite brush?
da: Overskriv pensel?

en: Replace
da: Erstat

en: Rename
da: Omdøb

en: Replace all
da: Erstat alle

en: Rename all
da: Omdøb alle

en: Imported brush
da: Importeret pensel

en: Existing brush
da: Eksisterende pensel

en: Overwrite brush group?
da: Overskriv pensel gruppe?

en: Import brush package?
da: Importer pensel pakke?

en: Load brush settings from shortcut slot %d
da: Indlæs pensel indstillinger fra genvej plads %d

en: Store brush settings in shortcut slot %d
da: Gem pensel indstillinger i genvej plads %d

en: Restore Brush %d
da: Gendan pensel %d

en: Save to Brush %d
da: Gem til pensel %d

en: Undo %s
da: Fortryd %s

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo %s
da: Omgør %s

en: Redo
da: Omgør

note: TRANSLATORS: Statusbar message explaining button and modifier TRANSLATORS: combinations used to access modes/tools/actions. TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <list>"
en: {button_combination} is {resultant_action}
da: {button_combination} er {resultant_action}

note: TRANSLATORS: This is a separator for the list of button actions TRANSLATORS: that appears when a modifier key is held down. TRANSLATORS: search for " held down: " (incl spaces) for the context
en: ;
da: ,

note: TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <separated-list>" TRANSLATORS: Action names may contain coordinating conjunctions such TRANSLATORS: as the English "and", so use appropriate punctuation or TRANSLATORS: wording for the separator. Also a little more spacing TRANSLATORS: than normal lo
en: With {modifiers} held down:  {button_actions}.
da: Med {modifiers} holdt nede:  {button_actions}.

en: Set current color
da: Sæt nuværende farve

en: Leave Fullscreen Mode
da: Forlad fuldskærmsvisning

en: Leave Fullscreen
da: Forlad fuldskærmsvisning

en: Enter Fullscreen Mode
da: Vælg fuldskærmsvisning

en: Fullscreen
da: Fuldskærmsvisning

en: Import brush package…
da: Import pensel pakke …

en: MyPaint brush package (*.zip)
da: MyPaint pensel pakke (* .zip)

note: # UI string consts TRANSLATORS: Statusbar message when "Edit in External App" TRANSLATORS: (for a layer) is successfully initiated.
en: Launched {app_name} to edit layer “{layer_name}”
da: Startede {app_name} for at redigere laget "{layer_name}"

note: TRANSLATORS: Statusbar message shown when the app chosen for TRANSLATORS: "Edit in External App" (for a layer) failed to open.
en: Error: failed to launch {app_name} to edit layer “{layer_name}”
da: Fejl: kunne ikke starte {app_name} for at redigere laget "{layer_name}"

note: TRANSLATORS: Statusbar message for when an "Edit in External App" TRANSLATORS: operation is cancelled by the user before it starts.
en: Editing cancelled. You can still edit “{layer_name}” from the Layers menu.
da: Redigering annulleret. Du kan stadig redigere "{layer_name}" fra menuen lag.

note: TRANSLATORS: This is a statusbar message shown when TRANSLATORS:  a layer is updated from an external edit
en: Updated layer “{layer_name}” with external edits
da: Opdaterede lag "{layer_name}" med eksterne redigeringer

en: MyPaint needs to edit a file of type “{type_name}” ({content_type}). What application should it use?
da: MyPaint har brug at redigere en fil af typen "{type_name}" ({content_type}). Hvilket program skal der bruges?

en: What application should MyPaint use for editing files of type “{type_name}” ({content_type})?
da: Hvilket program skal MyPaint bruge til redigering af filer af typen "{type_name}" ({content_type})?

en: Open With…
da: Åbn med …

en: Icon
da: Ikon

en: no description
da: ingen beskrivelse

en: Opacity:
da: Opacitet:

en: Reset
da: Nulstil

en: Edit Frame
da: Rediger ramme

en: Adjust the document frame
da: Juster dokument ramme

en: Frame Size
da: Ramme størrelse

en: Height:
da: Højde:

en: Width:
da: Bredde:

en: Resolution:
da: Opløsning:

en: Dots Per Inch (really Pixels Per Inch)
da: Dots Per Inch (rettere Pixels Per Inch)

en: Color:
da: Farve:

en: Frame Color
da: Ramme farve

en: <b>Frame dimensions</b>
da: <b>Ramme dimensioner</b>

en: <b>Pixel density</b>
da: <b>Pixel tæthed</b>

en: Set Frame to Layer
da: Sæt ramme til lag

en: Set frame to the extents of the current layer
da: Sæt ramme til det aktuelle lags mål

en: Set Frame to Document
da: Sæt ramme til dokument

en: Set frame to the combination of all layers
da: Sæt ramme til kombinationen af alle lag

en: Trim Layer to Frame
da: Trim laget til ramme

en: Trim parts of the current layer which lie outside the frame
da: Trim dele af det aktuelle lag, der ligger uden for rammen

en: Enabled
da: Aktiveret

en: inch
da: tommer

en: Freehand Drawing
da: Frihånds tegning

en: Paint free-form brush strokes
da: Male friforms penselstrøg

note: TRANSLATORS: Short alias for "Slow position tracking". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Smooth:
da: Udglat:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
da: Tryk:

en: Bug Detected
da: Fejl registreret

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
da: <big><b>En programmerings fejl er blevet opdaget.</b></big>

en: You may be able to ignore this error and carry on working, but you should probably save your work soon.
    
    Please tell the developers about this using the issue tracker if no-one else has reported it yet.
da: Det er måske muligt at ignorere fejlen og fortsætte med at arbejde, men du skal sandsynligvis gemme dit arbejde hurtigt.
    
    Fortæl venligst udviklerne om dette ved hjælp af problemsporing, hvis ingen andre har rapporteret den endnu.

en: Search Tracker…
da: Søg sporing …

note: only development and prereleases
en: Report…
da: Rapporter …

en: Ignore Error
da: Ignorer fejl

en: Quit MyPaint
da: Afslut MyPaint

en: Details…
da: Detaljer …

en: Exception while analyzing the exception.
da: Undtagelse under analyse af undtagelsen.

note: TRANSLATORS: Crash report template for github, preceding a traceback. TRANSLATORS: Please ask users kindly to supply at least an English TRANSLATORS: title if they are able.
en:             #### Description
    
                Give this report a short descriptive title.
                Use something like
                "[feature-that-broke]: [what-went-wrong]"
                for the title, if you can.
                Then please replace this text
                with a longer description of the bug.
                Screenshots or videos are great, too!
    
                #### Steps to reproduce
    
                Please tell us what you were doing
                when the error message popped up.
                If you can provide step-by-step instructions
                on how to reproduce the bug,
                that's even better.
    
                #### Traceback
da:             #### Beskrivelse
    
                Indgiv venligst alle tilbagemeldinger til 
                udviklerne på engelsk.
    
                Give denne rapport en kort beskrivende titel.
                Brug noget i stil med 
                "[feature-that-broke]: [what-went-wrong]"
                som titlen, hvis du kan.
                Derefter skal du erstatte denne tekst
                med en længere beskrivelse af fejlen.
                Skærmbilleder eller videoer er også stor hjælp!
    
                #### Trin til at genskabe fejlen
    
                Fortæl os hvad du gjorde,
                da fejlbeskeden dukkede op.
                Hvis du kan give en trinvis vejledning
                i at reproducere fejlen, 
                er det endnu bedre.
    
                #### Traceback

en: Inking
da: Farvelægning

en: Draw, and then adjust smooth lines
da: Tegne, og derefter justere bløde linjer

en: Input Device Test
da: Input-enhed test

en: (no pressure)
da: (ingen tryk)

en: (no tilt)
da: (ingen tilt)

en: (no device)
da: (ingen enhed)

en: Device:
da: Enhed:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
da: Flyt lag

en: Move the current layer
da: Flyt det aktuelle lag

note: Visibility flag column
en: Visible
da: Synlige

en: Layers
da: Lag

en: Arrange layers and assign effects
da: Arranger lag og tildel effekter

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
da: Lag opacitet: %d%%

note: TRANSLATORS: status bar messages for drag, without/with modifiers
en: Move layer in stack…
da: Flyt lag i stakken …

en: Move layer in stack (dropping into a regular layer will create a new group)
da: Flyt lag i stakken (flytter sig ned til et almindeligt lag, vil oprette en ny gruppe)

en: Layer
da: Lag

en: Entrance Pressure
da: Indgangs tryk

en: Stroke entrance pressure for line tools
da: Strøgets indgangs tryk for linje værktøjer

en: Midpoint Pressure
da: Midtpunkts tryk

en: Mid-Stroke pressure for line tools
da: Strøgets midtpunkts tryk for linje værktøjer

en: Exit Pressure
da: Udgangs tryk

en: Stroke exit pressure for line tools
da: Strøgets udgangs tryk for linje værktøjer

en: Head
da: Hoved

en: Stroke lead-in end
da: Strøgets opstart slutning

en: Tail
da: Hale

en: Stroke trail-off beginning
da: Strøgets udtoning begyndelse

en: Pressure variation…
da: Tryk variation …

en: Lines and Curves
da: Linjer og kurver

note: TRANSLATORS: users should never see this message
en: Generic line/curve mode
da: Generisk linje/kurve tilstand

en: Draw straight lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
da: Tegn lige streger; Skift tasten tilføjer kurver, Ctrl begrænser vinkel

en: Connected Lines
da: Forbundne linjer

en: Draw a sequence of lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
da: Tegn en række af linjer; Skift tasten tilføjer kurver, Ctrl begrænser vinklen

en: Ellipses and Circles
da: Ellipser og cirkler

en: Draw ellipses; Shift rotates, Ctrl constrains ratio/angle
da: Tegne ellipser; Skift tasten roterer, Ctrl begrænser forholdet/vinkel

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
da: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold og MyPaint udviklingsteam

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
da: Dette program er gratis software. Du kan redistribuere det og/eller modificere det under betingelserne i GNU General Public License, som er publiceret af Free Software Foundation, enten version 2 af licensen, eller (efter dit valg) en senere version.
    
    Dette program er distribueret i håb om, at det vil være nyttigt, men uden nogen garanti. Se filen COPYING for flere detaljer.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
da: programmering

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
da: bærbarhed

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
da: projektledelse

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
da: pensler

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
da: mønstre

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
da: værktøjs ikoner

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
da: skrivebords ikon

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
da: paletter

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
da: dokumentation

[ctx: About dialog: credits: tasks: outreach (social media, ads?)]
en: outreach
da: opsøgende

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
da: fællesskab

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
da: Størrelse:

note: TRANSLATORS:"Brush opacity" for the options panel. Short.
en: Opaque:
da: Uigennemsigtig:

note: TRANSLATORS:"Brush hardness/sharpness" for the options panel. Short.
en: Sharp:
da: Skarphed:

note: TRANSLATORS:"Additional pressure gain" for the options panel. Short.
en: Gain:
da: Forstærkning:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
da: Værktøj valgmuligheder

[ctx: options panel: tab tooltip: description]
en: Specialized settings for the current editing tool
da: Specielle indstillinger for den aktuelle redigeringsværktøj

[ctx: options panel: body]
en: <i>No options available</i>
da: <i>Ingen tilgængelige indstillinger</i>

[ctx: context picker: statusbar text during grab]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer…
da: Vælg indstillinger for penselstrøg, stregfarve og lag …

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
da: Vælg farve …

en: Preferences
da: Præferencer

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
da: Systemsprog

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Show preview of the whole drawing area
da: Vis forhåndsvisning af hele tegning område

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
da: Vis søgeren

en: Scratchpad
da: Skitseblok

en: Mix colors and make sketches on separate scrap pages
da: Bland farver og lav skitser på separate skitsebloks sider

en: Previous item
da: Forrige element

en: Next item
da: Næste element

en: (Nothing to show)
da: (Intet at vise)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Place axis
da: Placer akser

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
da: Flyt akse

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
da: Fjern akse

[ctx: symmetry axis edit mode: mode name (tooltips)]
en: Edit Symmetry Axis
da: Rediger symmetri akse

[ctx: symmetry axis edit mode: mode description (tooltips)]
en: Adjust the painting symmetry axis.
da: Juster maleriets symmetri akse.

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
da: Ingen

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
da: Alfa:

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
da: Aktiveret

en: File handling
da: Fil håndtering

en: Scraps switcher
da: Skrot tilstandsskifter

en: Undo and Redo
da: Fortryd og Omgør

en: Blend Modes
da: Blandings tilstande

en: Line Modes
da: Linje tilstande

en: View (Main)
da: Vis (Hoved)

en: View (Alternative/Secondary)
da: Vis (Alternativ/Sekundær)

en: View (Resetting)
da: Vis (Nulstilling)

en: Scroll View
da: Rulning visning

en: Drag the canvas view
da: Træk lærred visningen

en: Zoom View
da: Zoom visning

en: Zoom the canvas view
da: Zoom lærred visningen

en: Rotate View
da: Roter visningen

en: Rotate the canvas view
da: Roter lærred visningen

en: Unknown Command
da: Ukendt kommando

en: Undefined (command not started yet)
da: Udefineret (kommandoen endnu ikke er startet)

note: TRANSLATORS: A short time spent painting / making brushwork. TRANSLATORS: This can correspond to zero or more touches of TRANSLATORS: the physical stylus to the tablet.
en: {seconds:.01f}s of painting with {brush_name}
da: {seconds:.01f}er af maling med  {brush_name}

en: Flood Fill
da: Spandudfyldning

en: Trim Layer
da: Trim lag

en: Clear Layer
da: Ryd lag

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
da: Indsæt lag

en: New Layer from Visible
da: Nyt lag fra synlige

en: Merge Visible Layers
da: Foren synlige lag

en: Merge Down
da: Foren nedad

en: Normalize Layer Mode
da: Normaliser lagets blandingstilstand

en: Add {layer_default_name}
da: Tilføj {layer_default_name}

en: Remove Layer
da: Slet lag

en: Select Layer
da: Vælg lag

en: Duplicate Layer
da: Dupliker lag

en: Move Layer Up
da: Flyt lag op

en: Move Layer Down
da: Flyt lag ned

en: Move Layer in Stack
da: Flyt lag i stakken

en: Rename Layer
da: Omdøb lag

en: Make Layer Visible
da: Synliggør lag

en: Make Layer Invisible
da: Gør laget usynligt

en: Lock Layer
da: Lås lag

en: Unlock Layer
da: Lås lag op

en: Set Layer Opacity: %0.1f%%
da: Indstil lagets opacitet: %0.1f%%

en: Unknown Mode
da: Ukendt tilstand

en: Set Layer Mode: %s
da: Sæt lagets blandingstilstand: %s

en: Enable Frame
da: Aktiver ramme

en: Disable Frame
da: Deaktiver ramme

en: Update Frame
da: Opdater ramme

en: Edit Layer Externally
da: Rediger laget eksternt

[ctx: Document IO: common error strings: {error_loading_common}]
en: Error loading “{basename}”.
da: Fejl ved indlæsning "{basename}".

[ctx: Document IO: common error strings: {see_logs}]
en: The logs may have more detail about this error.
da: Logfilerne kan have flere detaljer om denne fejl.

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: future]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "3h42m from now"
en: from now
da: fra nu

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: past]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "8s ago"
en: ago
da: siden

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: String descriptions for an autosaved backup. TRANSLATORS: Time strings are localized: e.g. "3h42m" or "8s"
en: Cache folder still may be in use.
    Are you running more than once instance of MyPaint?
    Close app and wait {cache_update_interval}s to retry.
da: Cachemappen kan stadig være i brug.
    Kører du mere end én gang forekomst af MyPaint?
    Luk appen og vent {cache_update_interval}er med at prøve igen.

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Incomplete backup updated {last_modified_time} {ago}
da: Ufuldstændig backup opdateret {last_modified_time} {ago}

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: The {ago} variable is a translated string. TRANSLATORS: Look for the msgids "from now" and "ago" TRANSLATORS: (with context starting w. "Document autosave") TRANSLATORS: to make sure their translations match this one.
en: Backup updated {last_modified_time} {ago}
    Size: {autosave.width}×{autosave.height} pixels, Layers: {autosave.num_layers}
    Contains {unsaved_time} of unsaved painting.
da: Sikkerhedskopi opdateret {last_modified_time} {ago} 
    Størrelse: {autosave.width}×{autosave.height} pixel. Lag: {autosave.num_layers}
    Indeholder {unsaved_time} af ikke-gemt maleri.

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
    Do you have enough space left on the device?
da: Der kan ikke skrives til "{filename}": {err}
    Har du har nok plads tilbage på enheden?

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
da: Der kan ikke skrives til "{filename}": {err}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    The file does not exist.
da: {error_loading_common}
    Filen findes ikke.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    You do not have the permissions needed to open this file.
da: {error_loading_common}
    Du har ikke de tilladelser, der kræves for at åbne denne fil.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
da: {error_loading_common}
    
    Årsag: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    Unknown file format extension: “{ext}”
da: {error_loading_common}
    Ukendt fil format: "{ext}"

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to save as JPEG: {original_msg}
    
    Try saving in PNG format instead, if your machine doesn’t have a lot of memory. MyPaint’s PNG save function is more efficient.
da: Kunne ikke gemme som JPEG: {original_msg}
    
    Prøv at gemme i PNG-format i stedet for, hvis din maskine ikke har en masse hukommelse. Mypaints PNG gemme funktion er mere effektiv.

[ctx: Document autosave: restoring: errors]
en: Failed to recover work from an automated backup.
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
da: Kunne ikke gendanne dit arbejde fra den automatiske sikkerhedskopi.
    
    Årsag: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
da: Lag

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for layer groups.
en: Group
da: Gruppe

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for temporary placeholder layers. TRANSLATORS: (The user should never see this except in error cases)
en: Placeholder
da: Pladsholder

[ctx: layer default names]
en: Root
da: Roden

en: Pass-through
da: Gennemgang

en: Group contents apply directly to the group's backdrop
da: Gruppens indhold anvendes direkte på gruppens baggrund

en: The top layer only, without blending colors.
da: Øverste lag kun, uden at blande farver.

en: Multiply
da: Multiplicer

en: Similar to loading two slides into a projector and projecting the combined result.
da: Som ved indlæsning af to dias i en projektor og projicere det kombinerede resultat.

en: Screen
da: Skærm

en: Like shining two separate slide projectors onto a screen simultaneously. This is the inverse of 'Multiply'.
da: Som at pege to separate lysbilledapparater op på en skærm samtidigt. Det omvendte af 'Multiplicer'.

en: Overlay
da: Læg over

en: Overlays the backdrop with the top layer, preserving the backdrop's highlights and shadows. This is the inverse of 'Hard Light'.
da: Lægger det øverste lag over baggrunden, bevarer baggrundens højlys og skygger. Det modsatte af 'Hårdt lys'.

en: Darken
da: Gør kun mørkere

en: The top layer is used where it is darker than the backdrop.
da: Det øverste lag bruges hvor det er mørkere end baggrunden.

en: Lighten
da: Gør kun lysere

en: The top layer is used where it is lighter than the backdrop.
da: Det øverste lag bruges, hvor det er mere lys end baggrunden.

en: Dodge
da: Lysne

en: Brightens the backdrop using the top layer. The effect is similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for improving contrast in shadows.
da: Lysner baggrunden ved hjælp af det øverste lag. Effekten er magen til den fotografiske mørkekammer teknik af samme navn, der bruges til at forbedre kontrasten i skygger.

en: Burn
da: Brænd

en: Darkens the backdrop using the top layer. The effect looks similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for reducing over-bright highlights.
da: Gør baggrunden mørkere ved hjælp af det øverste lag. Effekten ligner den fotografiske mørkekammer teknik af samme navn, der bruges til at reducere overdrevet højlys.

en: Hard Light
da: Hårdt lys

en: Similar to shining a harsh spotlight onto the backdrop.
da: Svarer til at rette et stærkt spotlight på baggrunden.

en: Soft Light
da: Blødt lys

en: Like shining a diffuse spotlight onto the backdrop.
da: Ligesom  at skinne et diffust spotlight på baggrunden.

en: Difference
da: Forskel

en: Subtracts the darker color from the lighter of the two.
da: Trækker den mørkere farve fra lysere af de to.

en: Exclusion
da: Træk fra

en: Similar to the 'Difference' mode, but lower in contrast.
da: Magen til 'Forskel' tilstanden, men svagere i kontrast.

en: Hue
da: Farvetone

en: Combines the hue of the top layer with the saturation and luminosity of the backdrop.
da: Kombinerer farvetonen/nuancen af det øverste lag med mætning og lysstyrke fra baggrunden.

en: Saturation
da: Mætning

en: Applies the saturation of the top layer's colors to the hue and luminosity of the backdrop.
da: Gælder for mætning af det øverste lags farver i relation til farvetone og lysstyrke fra baggrunden.

en: Applies the hue and saturation of the top layer to the luminosity of the backdrop.
da: Relaterer farvetone og mætning fra det øverste lag til lysstyrken af baggrunden.

en: Luminosity
da: Lysstyrke

en: Applies the luminosity of the top layer to the hue and saturation of the backdrop.
da: Relaterer lysstyrken af det øverste lag til farvetone og mætning fra baggrunden.

en: Plus
da: Læg til

en: This layer and its backdrop are simply added together.
da: Dette lag og dens baggrund er simpelthen adderet sammen.

en: Destination In
da: Destination ind

en: Uses the backdrop only where this layer covers it. Everything else is ignored.
da: Bruger baggrunden, kun hvor dette lag dækker den. Alt andet er ignoreret.

en: Destination Out
da: Destination ud

en: Uses the backdrop only where this layer doesn't cover it. Everything else is ignored.
da: Bruger baggrunden, kun hvor dette lag ikke dækker den. Alt andet er ignoreret.

en: Source Atop
da: Kilde på toppen

en: Source which overlaps the destination, replaces the destination. Destination is placed elsewhere.
da: Kilde, som overlapper destinationen, erstatter destinationen. Destination er placeres et andet sted.

en: Destination Atop
da: Destination på toppen

en: Destination which overlaps the source replaces the source. Source is placed elsewhere.
da: Destination, som overlapper kilden, erstatter kilden. Kilde placeres et andet sted.

[ctx: user-facing error texts]
en: Unable to construct a vital internal object. Your system may not have enough memory to perform this operation.
da: Ude af stand til at konstruere en afgørende indre objekt. Dit system har måske ikke tilstrækkelig hukommelse til at udføre denne handling.

[ctx: low-level PNG writer failure report (dialog)]
en: Failed to write “{basename}”.
    
    Reason: {err}
    Target folder: “{dirname}”.
da: Kunne ikke skrive til "{basename}".
    
    Årsag: {err} 
    Destinationsmappe: "{dirname}".

en: PNG reader failed: %s
da: PNG indlæsning mislykkedes: %s

en: Recover interrupted work?
da: Gendanne det afbrudte arbejde?

[ctx: Autosave Recovery dialog|Cancel button|]
en: Start work on a new canvas. These backups will be retained.
da: Begynd at arbejde på et nyt lærred. Disse sikkerhedskopier bevares.

en: Thumbnail
da: Miniature

en: Description
da: Beskrivelse

en: Live update
da: Realtids opdatering

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
da: Opdater det sidste strøg på lærredet med indstillingerne i vinduet - i realtid

en: Save these settings to the brush
da: Gem disse indstillinger til penslen

en: Edit Icon
da: Rediger ikon

en: Edit this brush's icon in a separate window (you will be able to use any brush to draw it)
da: Rediger denne pensels ikon i et separat vindue (du vil kunne bruge enhver pensel til at tegne det)

en: Delete
da: Slet

en: Delete this brush from the disk
da: Slet denne pensel fra disken

en: Copy to New
da: Kopier til ny

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
da: Kopier disse indstillinger og den aktuelle pensels ikon til en ny pensel

en: Rename this brush
da: Omdøb pensel

en: Brush Setting
da: Pensel indstilling

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
da: Kort beskrivelse til brug i værktøjstip

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
da: Beskrivelse:

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Brush developer's notes
da: Pensel udviklers bemærkninger

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Notes for developers
en: Notes:
da: Bemærkninger:

en: Starting value for this brush setting. The brush dynamics below act on this.
da: Startværdien for denne pensels indstilling. Nedenstående penselsdynamik påvirker dette.

en: Reset this input to have no effect on the setting
da: Nulstille dette input til ikke have nogen indflydelse på indstillingen

en: Minimum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
da: Minimumsværdien for output akse.
    Dette kan indstilles ved hjælp af hoved skyderen for {dname}.

en: Maximum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
da: Maksimal værdi for output akse.
    Dette kan indstilles ved hjælp af hoved skyderen for {dname}.

en: Output
da: Resultat

en: Adjusts the maximum value
da: Justerer den maksimale værdi

en: Adjusts the minimum value
da: Justerer den mindste værdi

en: Minimum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
da: Minimumsværdien for input aksen.
    Brug popup skala for at justere den.

en: Maximum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
da: Maksimumsværdien for input aksen.
    Brug popup skala for at justere den.

en: Variation of the base value by stylus input and other criteria
da: Variation af basisværdien af stylus input og andre kriterier

en: Brush Dynamics
da: Penseldynamik

en: Adjust this input mapping in detail
da: Juster dette inputs kortlægning i detaljer

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Pressure value for the current point
da: Tryk værdi for det aktuelle punkt

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
da: Tryk:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
note: The meaning of negative values is *not* affected by text direction. The widget's RTL/LTR layout, however, *is* affected. The value (and signs) *is* shown.
en: Tilt in the direction of the canvas’s X axis.
    A value of 0 means that the pen is vertical.
    Negative values mean leftwards tilts.
da: Tilt i retning af lærredets x-akse.
    En værdi på 0 betyder, at pennen er lodret.
    Negative værdier betyder hældning mod venstre.

en: Tilt in the canvas Y axis
da: Tilt på lærredets y-akse

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Time since the previous point, in seconds
da: Tid siden det foregående punkt, i sekunder

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
da: Tid:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
da: Slet punkt

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
da: Slet den aktuelt markerede punkt

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
da: Vælg farve

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
da: Rediger den aktuelle farve i detaljer

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
da: Føj den aktuelle farve til paletten

[ctx: Footerbar|]
en: Canvas scale and rotation
da: Lærred mål og rotation

[ctx: footer: context picker button: tooltip]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer
da: Vælg indstillinger for penselstrøg, stregfarve og lag

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: PNG solid with background (*.png)
da: PNG fast med baggrund (*.png)

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
da: JPEG 90% kvalitet (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with light outline
da: Cirkel med lille kontur

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with medium outline
da: Cirkel med mellem kontur

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with heavy outline
da: Cirkel med kraftig kontur

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Crosshair
da: Kryds

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
da: Input tryk

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
da: Pensel tryk

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|]
en: <b>Global Pressure Mapping</b>
da: <b>Global tryk kortlægning</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
da: Tryk

[ctx: Prefs Dialog|Devices|]
en: Here you can restrict pointing devices to specific tasks on the canvas, or have them ignored completely if they glitch your drawing.
da: Her kan du begrænse pegeenheder til bestemte opgaver på lærredet eller ignorere dem fuldstændigt, hvis de fejler i tegning.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
da: <b>Brug af enheden</b>

en: Devices
da: Enheder

[ctx: Prefs Dialog|Button|Pointer Button Mappings|]
en: • The space bar can be used like Button2.
    • Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.
da: • Mellemrumstasten kan bruges som Knap 2.
    • Nogle tablets knapper kan ikke holdes nede, når der trykkes på dem.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Pointer Button Mappings</b>
da: <b>Markør knappens tilknytninger</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
da: Knapper

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Keyboard Mappings</b>
da: <b>Tastatur tilknytninger</b>

en: Keys
da: Taster

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
da: Standard filformat:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Prefix when saving scraps:
da: Præfiks, når du gemmer skrot:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
da: <b>Gemmer</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
da: <b>Farvestyring</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Color space conversions:
da: Farve plads konverteringer:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Convert to sRGB when loading; mark as sRGB when saving
da: Konverterer til sRGB, ved indlæsning; marker som sRGB, når du gemmer

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Images containing <i>full</i> colorspace information will be converted to sRGB when they are loaded into MyPaint. When MyPaint saves an image, hints will be added to it so that other programs can render it properly.
    
    This assumes that the display is calibrated to something close to sRGB, the standard colour space for the web and a pessimistic approximation of most PC monitors. If you know your display is radically different from this, use the "no automatic conversions or tagging" setting instead.
da: Billeder, der indeholder <i>fuld</i> farverums information vil blive konverteret til sRGB, når de bliver indlæst i MyPaint. Når MyPaint gemmer et billede, bliver hints tilføjet til det, således at andre programmer kan gøre det ordentligt.
    
    Dette forudsætter, at skærmen er kalibreret til noget tæt på sRGB, standard farverummet til nettet og en pessimistisk tilnærmelse til de fleste PC-skærme. Hvis du ved at din skærm er radikalt anderledes end det, brug "ingen automatisk konverteringer eller kodning" indstillingen i stedet.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No automatic conversions or tagging
da: Ingen automatisk konverteringer eller kodning

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No color conversions are performed when loading, and files are saved without color management information.
    
    This is MyPaint's old behaviour, and can be used as a stopgap for non-sRGB working.
da: Ingen farvekonverteringer udføres ved indlæsning og filerne gemmes uden farvehåndteringsinformation.
    
    Dette er Mypaints gamle adfærd  og kan bruges som en nødløsning for ikke-sRGB arbejde.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Automated Backups</b>
da: <b>Automatisk sikkerhedskopi</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch label]
en: Back up unsaved work:
da: Sikkerhedskopier ikke-gemt arbejde:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval spinbox units suffix]
note: In seconds. Lowest value is 5, highest is 300 (5 minutes). Only matters when enabled.
en: seconds of inactivity
da: sekunders inaktivitet

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch tooltip]
en: Backs up work incrementally in the background to MyPaint's disk cache. If the program crashes, you'll have a chance to restore what you were working on.
da: Sikkerhedskopierer arbejde trinvist i baggrunden til Mypaints diskcache. Hvis programmet går ned, vil du have en chance for at genoprette, det du arbejdede på.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval label]
en: Time between backups:
da: Tid mellem sikkerhedskopier:

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
da: Indlæs & Gem

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Zoom and Rendering</b>
da: <b>Zoom og Rendering</b>

en: Default zoom level:
da: Standard zoom niveau:

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Interface</b>
da: <b>Grænseflade</b>

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
da: Værktøjslinjens ikon størrelse:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Freehand cursor type:
da: Frihånd markør type:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Dark theme variant:
da: Mørk tema variant:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|]
en: If available in GTK3 theme (needs restart)
da: Hvis tilgængelig i GTK3 tema (kræver genstart)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|checkbox tooltip]
en: Use a light-on-dark theme variant, when it's supported by the GTK theme. This is generally sensible for image editors and media viewers.
da: Brug en lys-på-mørk tema variant, da det er understøttet af GTK temaet. Dette er generelt fornuftigt ved billedredigeringsprogrammer og medier visere.

en: Some of these settings require MyPaint to be restarted.
da: Nogle af disse indstillinger kræver MyPaint skal genstartes.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Large (requires recent GTK3)
da: Stor (kræver den seneste GTK3)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
da: Lille

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Use a real checkerboard pattern
da: Brug rigtig skakternet mønster

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Draw a real checkerboard pattern to show transparency.
    This slows down the display, but can be less confusing.
da: Tegn rigtig skakternet mønster for at vise gennemsigtighed.
    Det sløver visning, men kan virke mindre forvirrende.

en: When showing transparency:
da: Når der vises gennemsigtighed:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Handle smooth scrolling events:
da: Håndter jævn rulning hændelser:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox label]
en: When devices send them (needs restart)
da: Når enheder sender dem (kræver genstart)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox tooltip]
en: Smooth scrolling support makes scroll gestures and scrollwheel events from some devices smooth rather than in steps. It's good for touchpads, but can be irritating if you're used to mouse scrolling.
    
    If smooth scrolling is supported, stepwise scrolling can be turned back on briefly by holding the shift key down while scrolling.
    
    Scrolling to pan the view needs this setting to be turned on, and for your device to be configured to send bidirectional scroll events.
da: Understøttelse af jævn rulning, gør rulle bevægelser og drejeknap begivenheder fra visse enheder mere glat og ikke i trin/hak. Det er godt for touchpads, men kan være irriterende hvis du er vant til musens rulle.
    
    Hvis jævn rulning er understøttet, kan trinvis rulning slås fra kortvarigt ved at holde Skift-tasten nede mens du ruller.
    
    Rulle for at panorere visningen har brug at denne indstilling er tændt og at enheden er konfigureret til at sende tovejs rulle begivenheder.

en: Hide cursor while painting
da: Skjul markøren mens der males

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: View
da: Vis

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: The set of colors to show as primary on disk-style color wheels.
    Different traditions have different color harmonies.
da: Sæt af farver der vises som primære på disk-stil farvehjul.
    Forskellige traditioner har forskellige farveharmonier.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|]
note: Arrangement of MyPaint's custom colour wheels
en: Primaries are:
da: Primærfarver er:

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Standard digital Red/Green/Blue
da: Standard digital Rød/Grøn/Blå

en: The red, green, and blue &apos;computer monitor&apos; primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
da: Rød, grøn og blå &apos;computerskærm&apos; primærvalg, jævnt arrangeret omkring cirklen. Grøn er modsatte magenta.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RGB|]
en: The red, green, and blue 'computer monitor' primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
da: Rød, grøn og blå 'computerskærm' primærvalg, jævnt arrangeret omkring cirklen. Grøn er modsatte magenta.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Traditional artist's Red/Yellow/Blue
da: Traditionel kunstner rød/gul/blå

en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
da: Traditionelt arrangeret rød/gul/blå hjul som er brugt af mange kunstnere lige siden 1800-tallet, tilnærmet med ren visnings farver arrangeret jævnt omkring cirklen. Grøn er modsat rød.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYB|]
en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
da: Traditionelt arrangeret rød/gul/blå hjul som er brugt af mange kunstnere lige siden 1800-tallet, tilnærmet med ren visnings farver arrangeret jævnt omkring cirklen. Grøn er modsat rød.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Red-Green and Blue-Yellow opponent pairs
da: Rød-grøn og blå-gul modstående par

en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four &apos;psychological primaries&apos; or &apos;unique hues&apos; arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
da: Hurtig og rå tilnærmelse af farvehjul ud fra teorier om farve, som bruger fire &apos;psykologiske primærvalg&apos; eller &apos;unikke nuancer&apos; arrangeret i modstående par på kardinal punkter. Rød er overfor grøn og gul er modsat blå. CIECAM02 og NCS præsenterer en lignende model. Her bruger vi ren visning af rød, gul osv som de fire primærfarver.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYGB|]
en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four 'psychological primaries' or 'unique hues' arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
da: Hurtig og rå tilnærmelse af farvehjul ud fra teorier om farve, som bruger fire 'psykologiske primærvalg' eller 'unikke nuancer' arrangeret i modstående par på kardinal punkter. Rød er overfor grøn og gul er modsat blå. CIECAM02 og NCS præsenterer en lignende model. Her bruger vi ren visning af rød, gul osv som de fire primærfarver.

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
da: <b>Farvehjul</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
da: Farve

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
da: Skærm (normal)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
da: Deaktiveret (ingen trykfølsomhed)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
da: Vindue (anbefales ikke)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
da: Ny

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
da: Ny

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
da: Start med et nyt tomt lærred.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
da: Åben …

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
da: Åben

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Load a file to work on.
da: Indlæs en fil til at arbejde på.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
da: Åbn seneste

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the file you saved most recently.
da: Indlæse den fil, du gemte senest.

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
da: Åbn seneste

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
da: Forkast

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reload the file your current work was loaded from.
da: Genindlæs filen dit nuværende arbejde blev indlæst fra.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
da: Gem

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
da: Gem dit arbejde til en fil.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
da: Gem som …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
da: Gem dit arbejde til en fil, tildele det et nyt navn.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
da: Eksporter …

en: Export your work to a file, but keep working on the same file.
da: Eksporter dit arbejde til en fil, men fortsætte med at arbejde på den samme fil.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
da: Gem som skrot

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save to a new scrap file, or save a new revision if already a scrap.
da: Gem til en ny skrot fil eller gem en ny revision hvis det allerede er skrot.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
da: Åbn tidligere skrot

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file before the current one.
da: Indlæs skrot filen før den aktuelle indlæsning.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
da: Åbn næste skrot

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file after the current one.
da: Indlæs skrot filen efter den nuværende.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recover File from an Automated Backup…
da: Gendan fil fra en automatisk sikkerhedskopi …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Try to save and resume interrupted unsaved work.
da: Prøv at gemme og genoptage afbrudt ikke-gemt arbejde.

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
da: Pensel grupper

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
da: Pensler

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
da: Liste over pensel grupper.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
da: Farve justeringer

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
da: Farver

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Available color adjusters.
da: Tilgængelig farve justeringer.

[ctx: Menu→Layer→Properties (label)]
en: Mode
da: Tilstand

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
da: Tilstand

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: The current layer's compositing mode.
da: Det aktuelle lags kompositionsteknik tilstand.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
da: Øg pensel størrelse

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush bigger.
da: Gør aktuelle pensel større.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
da: Formindsk pensel størrelse

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush smaller.
da: Gør den aktuelle pensel mindre.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
da: Øg pensel opacitet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush more opaque.
da: Gør den aktuelle pensel mere uigennemsigtig.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
da: Formindsk pensel opacitet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush less opaque.
da: Gør aktuelle pensel mindre uigennemsigtig.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lighten Painting Color
da: Lysne maleri farve

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase the lightness of the current painting color.
da: Lysere maleri farve.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Darken Painting Color
da: Mørkere maleri farve

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
da: Gør aktuelle maleri farve mørkere.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Clockwise
da: Ændre farvetone med uret

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue clockwise on the color wheel.
da: Roter maleri farvens farvetone med uret på farvehjulet.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
da: Redigere farvetone mod uret

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
da: Roter maleri farve farvetone mod uret på farvehjulet.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
da: Øg mætning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color more saturated (more colorful, purer).
da: Gør maleri farven mere mættet (mere farverig, renere).

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
da: Formindsk mætning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color less saturated (grayer).
da: Gør maleri farve mindre mættet (mere grålig).

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
da: Genindlæs pensel indstillinger

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore all brush settings to the current brush’s saved values.
da: Gendan alle pensel indstillinger til den aktuelle pensels gemte værdier.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Stroke and Layer
da: Vælg strøg og lag

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Restore Color
da: Pensel genvejs taster - gendan farve

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether restoring the brush from a shortcut key also restores the saved color.
da: Vælg om gendannelse af penslen fra en tastatur genvej også genskaber den gemte farve.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Brush to Most Recent Shortcut Key
da: Gem penslen til den seneste tastatur genvej

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save brush settings to the most recently used shortcut key.
da: Gem pensel indstillinger til den senest anvendte tastatur genvej.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
da: Ryd lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase parts of the current layer which lie outside the frame.
da: Slet dele af det aktuelle lag, der ligger uden for rammen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
da: Kopier lag til udklipsholder

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the current layer’s contents to the clipboard.
da: Kopier det aktuelle lags indhold til udklipsholderen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
da: Indsæt lag fra udklipsholder

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Replaces the current layer with the clipboard’s contents.
da: Erstat det aktuelle lag med indholdet i udklipsholder.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Layer in External App…
da: Rediger laget i ekstern app …

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Update Layer with External Edits
da: Opdater lag med eksterne redigeringer

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Commit changes saved from the external app (normally automatic).
da: Fastlæg ændringer gemt fra eksterne program (normalt automatisk).

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer at Cursor
da: Gå til laget ved markøren

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
da: Gå til laget ovenover

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer up in the layer stack.
da: Gå et lag op i lagstakken.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Below
da: Gå til laget nedenunder

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer down in the layer stack.
da: Gå et lag ned i stakken.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
da: Nyt maleri lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer above the current layer.
da: Tilføje et nyt maleri lag over det aktuelle lag.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
da: Nye vektor lag …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer above the current layer, and begin editing it.
da: Tilføj et nyt vektor lag over det aktuelle lag og begynde at redigere det.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
da: Ny lag gruppe

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
da: Tilføj en ny lag gruppe over det aktuelle lag.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer Below
da: Nyt maleri lag nedenunder

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer below the current layer.
da: Tilføj et nyt maleri lag under det aktuelle lag.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer Below…
da: Nye vektor lag nedenunder …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer below the current layer, and begin editing it.
da: Tilføje et nyt vektor lag under det aktuelle lag og begynde at redigere det.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group Below
da: Ny lag gruppe nedenunder

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group below the current layer.
da: Tilføj en ny lag gruppe under det aktuelle lag.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Layer Down
da: Foren lag nedad

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Merge the current layer with the layer beneath it.
da: Forener det aktuelle lag med laget nedenunder.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
da: Foren synlige lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Consolidate all visible layers, and delete the originals.
da: Konsolidere alle synlige lag og slette originalerne.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer from Visible
da: Nyt lag fra synlige

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Like ‘Merge Visible Layers’, but doesn’t delete the originals.
da: Ligesom 'Foren synlige lag' men sletter ikke originalerne.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
da: Slet lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove the current layer from the layer stack.
da: Fjern det aktuelle lag fra lagstakken.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Convert to Normal Painting Layer
da: Konverter til normal maleri lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Convert the current layer or group to a painting layer in ‘Normal’ mode, preserving its appearance.
da: Konverter det aktuelle lag eller gruppe til et maleri lag i 'Normal' tilstand. Bevarer dets udseende.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
da: Øge lagets opacitet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer less transparent.
da: Gør laget mindre gennemsigtig.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
da: Formindsk lagets opacitet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer more transparent.
da: Gør laget mere gennemsigtig.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Raise Layer
da: Hæv lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise the current layer one step in the layer stack.
da: Hæv det aktuelle lag ét trin i lagstakken.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lower Layer
da: Nederste lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Lower the current layer one step in the layer stack.
da: Sænk det aktuelle lag ét trin i lagstakken.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
da: Dubler lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make an exact clone of the current layer.
da: Laver en nøjagtig dublet af det aktuelle lag.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
da: Laget er låst

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s locked state. Locked layers cannot be modified.
da: Skift det aktuelle lags låste tilstand. Låste lag kan ikke ændres.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
da: Lag synlige

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s visibility state, making it hidden.
da: Skift det aktuelle lags synlighed, hvilket gør det skjult.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
da: Vis baggrund

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the background layer’s visibility.
da: Skift baggrund lagets synlighed.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset and Center View
da: Nulstil og centrer visningen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset Zoom, Rotation and Mirroring, and recenter the document.
da: Nulstil zoom, rotation, spejling og centrer dokumentet.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
da: Tilpas til visning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Switch between a fitted view and your working location and zoom.
da: Skift mellem en tilpasset visning og dit arbejdsplacering og zoom.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
da: Nulstil

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
da: Nulstil zoom

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Rotation
da: Nulstil rotation

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Mirroring
da: Nulstil spejling

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
da: Zoom ind

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase magnification.
da: Øg forstørrelsen.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
da: Zoom ud

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease magnification.
da: Mindsk forstørrelsen.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
da: Roter med uret

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
da: Roter mod uret

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Horizontal
da: Spejl vandret

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view left to right.
da: Flip visningen fra venstre mod højre.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Vertical
da: Spejl lodret

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view upside-down.
da: Flip visningen op-ned.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
da: Lag solo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether only the current layer is shown.
da: Skift om kun er det aktuelle lag som bliver vist.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Symmetrical Painting Active
da: Symmetrisk maleri aktiv

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Mirror brushstrokes along the axis of symmetry
da: Spejl penselstrøg langs symmetri aksen

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Frame Enabled
da: Ramme aktiveret

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle visibility of the document frame.
da: Skift synligheden af dokuments ramme.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Brush Input Values to Console
da: Udskriv penslens input værdier til konsol

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the brush engine’s internally generated inputs on the console.
da: Vis penslen motorens internt genereret indgange i konsollen.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
da: Visualiser rendering

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show rendering updates on-screen, for debugging.
da: Vis rendering opdateringer på skærmen, til fejlfinding.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
da: Ingen dobbelt buffering

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Turn off GTK’s double buffering, normally enabled.
da: Sluk GTKs dobbelt buffering, er normalt aktiveret.

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
da: Male tilstand

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
da: Male tilstand: Normal

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color normally when painting.
da: Anvend farve normalt, når du maler.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Eraser
da: Male tilstand: viskelæder

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
da: Slet, ved hjælp af den aktuelle pensel.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
da: Male tilstand: Lås Alfa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Applying the brush doesn't change the layer’s opacity.
da: Anvendelse af penslen ændrer ikke lagets opacitet.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Colorize
da: Male tilstand: farvelæg

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color to the current layer without affecting its brightness or opacity.
da: Anvend farve på det aktuelle lag uden at påvirke dets lysstyrke eller opacitet.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
da: Fil

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
da: Luk hovedvinduet og afslut programmet.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
da: Rediger

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
da: Farve

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
da: Juster farve

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
da: Farve historik popup

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a timeline of recent colors under the cursor.
da: Viser popup med en tidslinje over de seneste farver under markøren.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Details Dialog
da: Farve detaljer dialog

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a color details dialog with text entry.
da: Vis en farve detaljer dialog med indtastning af tekst.

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
da: Næste palette farve

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the next color in the palette.
da: Angiv maleri farve til den næste farve i paletten.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
da: Forrige palette farve

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the previous color in the palette.
da: Angiv maleri farve til den forrige farve i paletten.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
da: Tilføj farve til paletten

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Append the current painting color to the palette.
da: Føj den aktuelle maleri farve til paletten.

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
da: Lag

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
da: Opacitet

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
da: Gå til lag

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
da: Nyt lag nedenunder

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
da: Egenskaber

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
da: Skitseblok

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
da: Ny Skitseblok

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the default scratchpad as a new scratchpad canvas.
da: Indlæs standard Skitseblok som ny Skitseblok lærred.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
da: Åbn Skitseblok …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load an image file on disk into the scratchpad.
da: Indlæs en billedfil på disken til skitseblokken.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
da: Gem skitseblok

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
da: Gem skitseblokken til dens eksisterende fil på disken.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
da: Eksporter skitseblok som …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Export the scratchpad to disk, under a file name of your choice.
da: Eksporter skitseblokken til disk, under et navn efter eget valg.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
da: Forkast ændringer i skitseblok

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Revert the scratchpad to its last saved state.
da: Gendanner skitseblokken til sin sidst gemte tilstand.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
da: Gem skitseblok som standard

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad as the default for ‘New Scratchpad’.
da: Gem skitseblok som standard for 'Ny skitseblok'.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
da: Ryd standard skitseblok

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the default scratchpad to a blank canvas.
da: Ryd standard skitseblok til et tomt lærred.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
da: Kopier hoved baggrund til skitseblok

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the background image from the working document into the Scratchpad.
da: Kopier baggrundsbilledet fra arbejdsdokumentet til skitseblok.

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
da: Vindue

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
da: Pensel

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
da: Genvejstaster

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
da: Pensel genvejstaster hjælp

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show an explanation of how the shortcut keys work.
da: Vis en forklaring på, hvordan genvejstaster virker.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
da: Ændr pensel …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a brush changer under the cursor.
da: Popup penselvælger under markøren.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
da: Ændr farve…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with all color selectors listed.
da: Popup farvevælger under markøren, med alle farvevælgere opført.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
da: Ændr farve (hurtig delmængde)…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with only single-click selectors listed.
da: Popup farvevælger under markøren, med kun ét kliks farvevælgere opført.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
da: Hent flere pensler …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Download brushpacks from the MyPaint wiki.
da: Hent pensel pakker fra MyPaint wiki.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
da: Importer pensler …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
da: Indlæs en pensel pakke fra disk.

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
da: Online hjælp

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go to MyPaint’s documentation wiki.
da: Gå til Mypaints dokumentation wiki.

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
da: Om MyPaint

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show MyPaint’s license, version number, and credits.
da: Vis Mypaints licens, versionsnummer og kreditering.

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
da: Fejlfinding

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
da: Udskriv information om hukommelsesfejl konsollen (langsom!)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Debug memory leaks.
da: Fejlfinding af hukommelsesfejl.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
da: Kør Garbage Collector nu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Free memory used for Python objects which are no longer in use.
da: Frigiv hukommelse som bruges af Python objekter, der ikke længere er i brug.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
note: FIXME: convert to a ToggleAction
en: Start/Stop Profiling…
da: Start/Stop profilering …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Start or Stop Python Profiling (cProfile)
da: Start eller stop Python profilering (cProfile)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Simulate a Crash…
da: Simuler at programmet går ned …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise a Python exception, to test the crash dialog.
da: Indgiv en Python undtagelse, for at teste fejl dialog.

[ctx: Menu (labels)]
en: View
da: Vis

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Feedback
da: Tilbagemelding

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Adjust View
da: Juster visningen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the main menu as a popup.
da: Vis hovedmenuen som popup.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
da: Fuldskærmsvisning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle between full-screen and windowed mode.
da: Skift mellem fuldskærmsvisning og visning i vindue.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
da: Rediger indstillinger

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit MyPaint’s global settings.
da: Rediger Mypaints globale indstillinger.

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
da: Test inputenheder

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a dialog which captures all events your input devices send.
da: Vis en dialogboks, som indfanger alle begivenheder dine input enheder sender.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Background Chooser
da: Baggrund vælger

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the background paper texture.
da: Ændr baggrundens papir tekstur.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
da: Pensel indstillinger redigering

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active brush’s settings.
da: Rediger den aktive pensels indstillinger.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Icon Editor
da: Pensel ikon redigering

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit brush icons.
da: Rediger pensel ikoner.

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
da: Vis lagpanelet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Layers dockpanel (arrange layers, or assign modes).
da: Viser laget dokbar panel (arrangere lag eller vælge modes).

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HCY Wheel
da: HCY farvehjul

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable cylindrical hue/chroma/luma color selector. The circular slices are equiluminant.
da: Dokbar cylindrisk chroma-hue-luma farvevælger. De cirkulære skiver er ens i lysstyrke.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
da: Farvepaletten

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable palette color selector.
da: Dokbar palette farvevælger.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Wheel
da: HSV farvehjul

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable saturation and Value color changer.
da: Dokbar mætning og værdi farvevælger.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Cube
da: HSV terning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
da: Dokbar farvevælger: HSV terning, der kan roteres for at vise forskellige plane skiver.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Square
da: HSV firkant

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Component Sliders
da: Komponent skydere

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing individual components of the color.
da: Dokbar farvevælger som viser de individuelle komponenter af farven.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Liquid Wash
da: Flydende vask

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing a liquid-like wash of nearby colors.
da: Dokbar farvevælger der viser en væske-lignende vask af nærliggende farver.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Concentric Rings
da: Koncentriske cirkler

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with concentric HSV rings.
da: Dokbar farvevælger med koncentriske HSV cirkler.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Crossed Bowl
da: Krydsende skål

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
da: Dokbar farvevælger med HSV ramper der strækker sig over en radial (strålende ud fra et centrum) skål af farve.

[ctx: Menu→Window (labels), Accel Editor (labels)]
en: Scratchpad Panel
da: Skitseblok panel

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
da: Vis skitseblokkens panel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Scratchpad dockpanel (mix colors and make sketches).
da: Viser skitseblokkens dokbare panel (miks farver og lav skitser).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
da: Forhåndsvisnings panel

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
da: Forhåndsvisning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Preview dockpanel (overview of the whole drawing area).
da: Viser forhåndsvisnings dokbare panel (oversigt over hele tegning område).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
da: Værktøjsindstilling panel

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
da: Vis værktøjsindstillings panel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Tool Options dockpanel (options for the current tool).
da: Vælger værktøjsindstillingernes dokbare panel (indstillinger for det aktuelle værktøj).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
da: Pensel og farve historik panel

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
da: Seneste pensler og farver

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the History panel (recently used brushes and colors).
da: Vælger historik panelet (senest anvendte pensler og farver).

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Hide Controls in Fullscreen
da: Skjul kontrolelementer i fuldskærmsvisning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle automatic hiding of the user interface in fullscreen.
da: Vælger automatisk skjulning af brugergrænsefladen i fuldskærmsvisning.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Zoom Level
da: Vis zoom niveau

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle zoom level feedback.
da: Vælger zoom niveau feedback.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Last Painting Position
da: Vis sidste maleri position

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle feedback showing where the last stroke ended.
da: Vælger feedback, der viser hvor det sidste strøg sluttede.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Display Filter
da: Visnings filter

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Normally
da: Vis farver normalt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show colors unchanged.
da: Filtrer farver: vis farver uændret.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors as Greyscale
da: Vis farver som gråtoner

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show brightness only (HCY/YCbCr Luma)
da: Filtrer farver: Vis kun lysstyrke (HCY/YCbCr Luma)

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Inverted
da: Vis farver inverteret

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: inverse video. Black is white and red is cyan.
da: Filtrer farver: inverse video. Sort er hvid og rød er cyan.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Red
da: Vis farver med simuleret ufølsomhed overfor rødt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate deuteranopia, a common form of color blindness.
da: Filtrer farver for at simulere deuteranopia, en almindelig form for farveblindhed.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Green
da: Vis farver med simuleret ufølsomhed overfor grøn

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate protanopia, a common form of color blindness.
da: Filtrer farver for at simulere protanopia, en almindelig form for farveblindhed.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Blue
da: Vis farver med simuleret ufølsomhed overfor blå

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate tritanopia, a rare form of color blindness.
da: Filtrer farver for at simulere tritanopia, en sjælden form for farveblindhed.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
da: Frihånd

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
da: Frihånd

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Freehand: draw and paint freely, without geometric constraints.
da: Frihånd: tegn og mal frit uden geometriske begrænsninger.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
da: Frihånd

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw and paint freely, without geometric constraints.
da: Tegn og mal frit uden geometriske begrænsninger.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pan View
da: Panorering visning

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
da: Panorering

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pan View: move your view of the canvas horizontally or vertically.
da: Panorerings visning: flyt din visning af lærredet vandret eller lodret.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan View
da: Panorering visning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively move your view of the canvas horizontally or vertically.
da: Flyt visningen af lærredet interaktivt vandret eller lodret.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
da: Roter visningen

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
da: Roter

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Rotate View: tilt your view of the canvas.
da: Roter visning: drej din visning af lærredet.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
da: Roter visningen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively rotate your view of the canvas.
da: Roter interaktivt visningen af lærredet.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
da: Zoom visning

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Zoom View: zoom into or out of the canvas.
da: Zoom visning: zoom ind eller ud på lærredet.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom View
da: Zoom visning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively zoom into or out of the canvas.
da: Zoom interaktivt ind eller ud af lærredet.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
da: Linjer og kurver

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
da: Linjer

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Lines and Curves: draw straight or curved lines.
da: Linjer og kurver: tegne lige eller buede linjer.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
da: Linjer og kurver

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw straight or curved lines.
da: Tegn lige eller buede linjer.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Connected Lines
da: Forbundne linjer

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Conn. Lines
da: Forb. linjer

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Connected Lines: draw sequences of straight or curved lines.
da: Forbundne linjer: tegne sekvenser af lige eller buede linjer.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
da: Forbundne linjer

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw sequences of straight or curved lines.
da: Tegne sekvenser af lige eller buede linjer.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
da: Ellipser og cirkler

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
da: Ellipser og cirkler: tegne afrundede former.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
da: Ellipser og cirkler

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
da: Tegn cirkler og ellipser.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Inking
da: Farvelægning

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
da: Blæk

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Inking: draw smooth controlled lines.
da: Rentegning: tegn jævne kontrollerede linjer.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
da: Rentegning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw smooth controlled lines.
da: Tegn jævne kontrollerede linjer.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
da: Omplacer lag

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
da: Lag pos.

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Reposition Layer: move the current layer on the canvas.
da: Omplacer lag: flytte det aktuelle lags placering på lærredet.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
da: Omplacer lag

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively move the current layer on the canvas.
da: Omplacer interaktivt det aktuelle lags placering på lærredet.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
da: Rediger ramme

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
da: Ramme

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Frame: define a frame around the document to give it a finite size.
da: Rediger ramme: definer en ramme omkring dokumentet for at give det en fastlagt størrelse.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
da: Rediger ramme

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively define a frame around the document to give it a finite size.
da: Definere interaktivt en ramme omkring dokumentet for at give det en fastlagt størrelse.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
da: Rediger maleri symmetri

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
da: Symmetri

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Painting Symmetry: adjust the axis used for symmetrical painting.
da: Rediger maleri symmetri: justere aksen der bruges til symmetrisk maleri.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
da: Rediger maleri symmetri

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively adjust the axis used for symmetrical painting.
da: Juster interaktivt aksen der bruges til symmetrisk maleri.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
da: Vælg farve

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
da: Vælg farve

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pick Color: set the painting color from screen pixels.
da: Vælg farve: sæt maleri farve ud fra skærmen pixels.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
da: Vælg farve

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting color from screen pixels.
da: Sæt maleri farve ud fra skærmen pixels.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Flood Fill
da: Spandudfyldning

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
da: Fyld

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Flood Fill: fill an area with color.
da: Spandudfyldning: fyld et område med farve.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
da: Spandudfyldning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
da: Udfyld et område med farve.
