mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to gl translation catalogue (52 entries)

en: Background
gl: Fondo

en: Save as Default
gl: gardar como predeterminado

en: Pattern
gl: Patrón

en: Color
gl: Cor

en: Add color to Patterns
gl: engadir cor aos patróns

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
gl: borrancho

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
gl: Trazo

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
gl: Personalizado

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
gl: Renomear o pincel

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
gl: Xa existe un pincel con ese nome!

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
gl: Editar

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
gl: Limpar

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
gl: Gardar

en: New
gl: Novo

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
gl: Xa existe un grupo con ese nome!

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
gl: Novo grupo…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
gl: Crear un grupo

en: Pick Color
gl: Escolla unha cor

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
gl: goma de borrar

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
gl: Nome

en: Restore Brush %d
gl: Restaurar o pincel %d

en: Save to Brush %d
gl: Gardar como o pincel %d

en: Undo
gl: Desfacer

en: Redo
gl: Refacer

en: Fullscreen
gl: Pantalla completa

en: Opacity:
gl: Opacidade:

en: Bug Detected
gl: Fallo detectado

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
gl: <big><b>Detectouse un erro de programación.</b></big>

note: only development and prereleases
en: Report…
gl: Informe…

en: Details…
gl: Detalles…

en: Layers
gl: Capas

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
gl: Este programa é Software Libre; pode redistribuílo e/ou modificalo baixo os termos da Licenza Pública Xeral GNU tal e como é publicada pola Free Software Foundation; sexa na versión 2 da Licenza, ou (á súa elección) calquera versión posterior.
    
    Este programa distribúese coa esperanza de que sexa útil, mais SEN NINGUNHA GARANTÍA. Vexa o ficheiro COPYING para ter máis detalles.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
gl: programación

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
gl: portabilidade

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
gl: icona de escritorio

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
gl: Idioma do sistema

en: Merge Down
gl: Combinar cara abaixo

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
gl: Presión

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
gl: Abrir un recente

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
gl: Gardar como bocexo

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
gl: Abrir o bocexo anterior

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
gl: Abrir o bocexo seguinte

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
gl: Reducir

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
gl: Rotar en sentido horario

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
gl: Rotar en sentido antihorario

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
gl: Só a capa actual

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
gl: Visualizar o renderizado

[ctx: Menu (labels)]
en: File
gl: Ficheiro

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
gl: Pincel

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
gl: Axuda

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
gl: Sobre o MyPaint

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
gl: Depurar
