mypaint v1.2.0-636-g046ec8f - en to cs translation catalogue (1218 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
cs: Činnost

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
cs: Spojení kláves

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
cs: Upravit klávesovou zkratku pro '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
cs: Činnost:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
cs: Cesta:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
cs: Klávesa:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
cs: Stiskněte klávesu pro aktualizaci tohoto přiřazení

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
cs: Neznámá činnost

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
cs: <b>{accel} se již používá pro '{action}'. Stávající přiřazení bude nahrazeno.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
cs: Otevřít složku “{folder_basename}”…

en: No backups were found in the cache.
cs: Nebyly nalezeny žádné zálohy v cache.

en: No Available Backups
cs: Nejsou dostupné žádné zálohy

en: Open the Cache Folder…
cs: Otevřít složku cache…

en: Backup Recovery Failed
cs: Obnovení zálohy selhalo

en: Open the Backup’s Folder…
cs: Otevřít složku se zálohou…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
cs: Obnoven soubor z {iso_datetime}.ora

en: Background
cs: Pozadí

en: Save as Default
cs: Uložit jako výchozí

en: Pattern
cs: Vzor

en: Color
cs: Barva

en: Add color to Patterns
cs: Přidat barvu do vzorů

en: One or more backgrounds could not be loaded
cs: Jedno nebo více pozadí se nepodařilo nahrát

en: Error loading backgrounds
cs: Chyba při nahrávání pozadí

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
cs: Odstraňte, prosím, nenahratelné soubory, nebo prověřte svou instalaci libgdkpixbuf.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
cs: Gdk-Pixbuf se nepodařilo nahrát "{filename}", a nahlásil "{error}"

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
cs: {filename} má nulový rozměr (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
cs: Editor nastavení štětců

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
cs: O programu

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
cs: Pokusný

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
cs: Základní

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
cs: Neprůhlednost

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
cs: Kapky

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
cs: Šmouha

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
cs: Rychlost

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Directional Offsets
cs: Směrové posuny

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
cs: Sledování

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
cs: Tah

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
cs: Barva

[ctx: brush settings list: setting group]
en: GridMap
cs: Mapa mřížky

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
cs: Vlastní

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
cs: Není vybrán žádný štětec, prosím, použijte místo toho "Přidat jako nový".

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
cs: Není vybrán žádný štětec!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
cs: Přejmenovat štětec

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
cs: Štětec s tímto názvem již existuje!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
cs: Není vybrán žádný štětec!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
cs: Opravdu smazat štětec “{brush_name}” z disku?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
cs: (nepojmenovaný štětec)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
cs: {brush_name} [neuložen]

en: Brush Icon
cs: Ikona štětce

en: Brush Icon (editing)
cs: Ikona štětce (upravení)

en: No brush selected
cs: Není vybrán žádný štětec

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
cs: <b>%s</b>
    <small>Nejprve vyberte platný štětec</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
cs: <b>%s</b> <i>(změněno)</i>
    <small>Změny ještě nejsou uloženy</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
cs: <b>%s</b> (upravování)
    <small>Malujte jakýmkoli štětcem nebo barvou</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
cs: <b>%s</b>
    <small>Klepněte na Upravit pro udělání změn ikoně</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
cs: Upravit

en: Begin editing this preview icon
cs: Začít upravování této náhledové ikony

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
cs: Vrátit

en: Discard changes, and cancel editing
cs: Zahodit změny a ukončit úpravy

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
cs: Vyčistit

en: Clear the preview icon
cs: Vyprázdnit ikonu náhledu

note: TRANSLATORS: set the brush icon to a built-in default
en: Auto
cs: Automaticky

en: Use the default icon
cs: Použít výchozí ikonu

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
cs: Uložit

en: Save this preview icon, and finish editing
cs: Uložit tuto ikonu náhledu a ukončit úpravy

en: Lost & Found
cs: Ztraceno a nalezeno

en: Deleted
cs: Smazáno

en: Favorites
cs: Oblíbené

en: Ink
cs: Inkoust

en: Classic
cs: Klasický

en: Set#1
cs: Sada#1

en: Set#2
cs: Sada#2

en: Set#3
cs: Sada#3

en: Set#4
cs: Sada#4

en: Set#5
cs: Sada#5

en: Experimental
cs: Pokusný

en: New
cs: Nový

[ctx: brushpack import failure messages]
en: No file named “{order_conf_file}”. This is not a brushpack.
cs: Žádný soubor s názvem “{order_conf_file}”. Toto není balíček štětců.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” is listed in “{order_conf_file}”, but it does not exist in the zipfile.
cs: Štětec “{brush_name}” je uveden v “{order_conf_file}”, ale nenív archivu ZIP.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” exists in the zipfile, but it is not listed in “{order_conf_file}”.
cs: Štětec “{brush_name}” je v archivu ZIP, není ale uveden v “{order_conf_file}”.

en: Unknown Brush
cs: Neznámý štětec

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Add to Favorites
cs: Přidat do oblíbených

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Favorites
cs: Odstranit z oblíbených

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Clone
cs: Klonovat

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Edit Brush Settings
cs: Upravit nastavení štětce

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Group
cs: Odstranit ze skupiny

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy
cs: {original_name} kopírovat

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy {n}
cs: {original_name} kopírovat {n}

[ctx: brush group: context menu: remove from group]
en: Really remove brush “{brush_name}” from group “{group_name}”?
cs: Opravdu odstranit štětec “{brush_name}” ze skupiny “{group_name}”?

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
cs[0]: %d štětec
cs[1]: %d štětce
cs[2]: %d štětců

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
cs: Skupina “{group_name}”

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
cs: Přejmenovat skupinu

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
cs: Vyvést jako zazipovanou sadu štětců

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
cs: Smazat skupinu

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
cs: Přejmenovat skupinu

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
cs: Skupina s tímto názvem již existuje!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
cs: Opravdu smazat skupinu “{group_name}”?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
cs: Nelze smazat skupinu “{group_name}”.
    Některé speciální skupiny nelze smazat.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
cs: Vyvést štětce

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
cs: MyPaint sada štětců (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
cs: Nová skupina…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
cs: Zavést štětce…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
cs: Získat další štětce…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
cs: Vytvořit skupinu

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
cs: Tlačítko

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
cs: Tlačítko

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
cs: Stisknutí tlačítka

en: Add a new binding
cs: Přidat novou klávesovou zkratku

en: Remove the current binding
cs: Odstranit nynější klávesovou zkratku

en: Edit binding for '%s'
cs: Upravit klávesovou zkratku pro '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
cs: Stisknutí tlačítka:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
cs: Podržet modifikátory, a stisknout tlačítko nad tímto textem pro nastavení nové klávesové zkratky.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
cs: {button} nelze přiřadit bez klávesových modifikátorů (jeho význam je dán pevně)

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
cs: {button_combination} je již přiřazen k činnosti '{action_name}'

en: Pick Color
cs: Vybrat barvu

en: Set the color used for painting
cs: Nastavit barvu používanou pro malování

en: Pick Hue
cs: Zvolit odstín

en: Set the color Hue used for painting
cs: Nastavit barevný odstín používaný pro malování

en: Pick Chroma
cs: Vybrat sytost barvy

en: Set the color Chroma used for painting
cs: Nastavit sytost barvy (chroma) používanou pro malování

en: Pick Luma
cs: Zvolit jasnost

en: Set the color Luma used for painting
cs: Nastavit jasnost barvy používanou pro malování

en: Color details
cs: Podrobnosti barvy

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
cs: Nově vybraná barva a barva nedávno použitá pro malování

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
cs: Maska tónového rozsahu činná

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
cs: Omezit paletu pro určité nálady pomocí masky tónového rozsahu.

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
cs: Sytost barvy a odstín HCY.

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
cs: Editor masky tónového rozsahu. Klepněte doprostřed pro vytvoření nebo pracujte s tvary, nebo otáčejte maskou pomocí okrajů disku.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
cs: Atmosférická trojice barev

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Moody and subjective, defined by one dominant primary and two primaries which are less intense.
cs: Náladová a subjektivní, určená jednou převládající základní barvou a dvěma základními barvami, jež jsou méně silné.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Shifted Triad
cs: Posunutá trojice barev

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
cs: Nakloněno silněji směrem k převládající základní barvě.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
cs: Doplňkové barvy

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
cs: Kontrastní opaky, vyvážené na barevném kole středovými neutrálními barvami mezi nimi.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
cs: Nálada a důraz

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: One main range of colors, with a complementary accent for variation and highlights.
cs: Jeden hlavní rozsah barev s doplňkovým důrazem na obměny a nejdůležitější barvy.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
cs: Rozdělit doplňkové barvy

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Two analogous colors and a complement to them, with no secondary colors between them.
cs: Dvě obdobné barvy a doplněk k nim, s žádnými druhotnými barvami mezi nimi.

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
cs: Nová maska tónového rozsahu z předlohy

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
cs: Editor masky tónového rozsahu

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
cs: Činné

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
cs: Nápověda…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
cs: Vytvořit masku z předlohy.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
cs: Nahrát masku ze souboru palety GIMP.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
cs: Uložit masku do souboru s paletou GIMP.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
cs: Vymazat masku.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
cs: Otevřít nápovědu na internetu pro tento dialog v prohlížeči.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
cs: Uložit masku jako paletu GIMP

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
cs: Nahrát masku ze souboru palety GIMP

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
cs: Nastavit masku tónového rozsahu.

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
cs: Kolo HCY

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: description for tooltips etc.]
en: Set the color using cylindrical hue/chroma/luma space. The circular slices are equiluminant.
cs: Nastavit barvu pomocí válcového prostoru odstín/sytost barvy/jasnost. Kolečka mají stejnou světelnost.

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
cs: Odstín HSV

en: HSV Saturation
cs: Sytost HSV

en: HSV Value
cs: Hodnota HSV

en: HSV Saturation and Value
cs: Sytost a hodnota HSV

en: HSV Hue and Value
cs: Odstín a hodnota HSV

en: HSV Hue and Saturation
cs: Odstín a sytost HSV

en: Rotate cube (show different axes)
cs: Otáčet krychlí (ukázat různé osy)

en: HSV Cube
cs: Krychle HSV

en: An HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
cs: Krychle HSV, kterou lze otáčet pro ukázání různých řezů.

en: HSV Square
cs: Barevný čtverec HSV

en: An HSV Square which can be rotated to show different hues.
cs: Čtverec barev HSV, kterým lze otáčet pro ukázání různých odstínů.

en: HSV Wheel
cs: Kolo HSV

en: Saturation and Value color changer.
cs: Změnit hodnotu a sytost.

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
cs: Vlastnosti palety

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
cs: Paleta

[ctx: palette panel tab tooltip description]
en: Set the color from a loadable, editable palette.
cs: Nastavit barvu z nahratelné, upravitelné palety.

[ctx: palette editor dialog: palette name entry]
en: Untitled Palette
cs: Nepojmenovaná paleta

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
cs: Editor palety

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
cs: Nahrát ze souboru palety GIMP

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
cs: Uložit do souboru s paletou GIMP

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Add a new empty swatch
cs: Přidat nový prázdný vzorek

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
cs: Odstranit nynější  vzorek

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
cs: Odstranit všechny  vzorky

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
cs: Název:

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
cs: Název nebo popis pro tuto paletu

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
cs: Sloupce:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
cs: Počet sloupců

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
cs: Název barvy:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
cs: Název nynější barvy

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
cs: Prázdné místo na paletě

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
cs: Nahrát paletu

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
cs: Uložit paletu

[ctx: palette view]
en: Color swatch palette.
    Drop colors here,
    drag them to organize.
cs: Paleta s barevnými vzorky.
    Zde upusťte barvy
    a přetahujte je pro jejich uspořádání.

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
cs: Prázdné místo na paletě (sem přetáhněte barvu)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Add Empty Slot
cs: Přidat prázdné místo

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
cs: Vložit řádek

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
cs: Vložit sloupec

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (RGB)
cs: Vyplnit mezeru (RGB)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HCY)
cs: Vyplnit mezeru (HCY)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HSV)
cs: Vyplnit mezeru (HSV)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
cs: Soubor s paletou GIMP (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
cs: Všechny soubory (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
cs: Soubor s paletou GIMP (*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
cs: Všechny soubory (*)

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
cs: Posuvníky složek

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
cs: Přizpůsobit jednotlivé složky barvy.

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
cs: Červená RGB

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
cs: Zelená RGB

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
cs: Modrá RGB

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
cs: Odstín HSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
cs: Sytost HSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
cs: Hodnota HSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
cs: Odstín HCY

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Chroma
cs: Sytost barvy HCY

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Luma (Y')
cs: Jasnost HCY (Y')

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Liquid Wash
cs: Plynulé stínování

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using a liquid-like wash of nearby colors.
cs: Změnit barvu pomocí plynulého stínování sousedních barev.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Concentric Rings
cs: Soustředné kruhy

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
cs: Změnit barvu pomocí soustředných kruhů.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Crossed Bowl
cs: Barevný talíř

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
cs: Změnit barvu pomocí ramp HSV křížících barevný talíř.

[ctx: File Load Compat Options]
en: Based on file
cs: Založeno na souboru

[ctx: file compatibility warning]
note: TRANSLATORS: This is probably a rare warning, and it will not TRANSLATORS: really be shown at all before the release of 3.0
en: “{filename}” was saved with <b>MyPaint {new_version}</b>. It may be <b>incompatible</b> with <b>MyPaint {current_version}</b>.
    
    Editing this file with this version of MyPaint is not guaranteed to work, and may even result in crashes.
    
    It is <b>strongly recommended</b> to upgrade to <b>MyPaint {new_version}</b> or newer if you want to edit this file!
cs: “{filename}” byl uložen <b>MyPaint {new_version}</b>. Nemusí se <b>dát otevřít</b> v <b>MyPaint {current_version}</b>.
    
    Není zaručeno, že bude tento soubor upravitelný v MyPaint, a může dokonce dojít k pádům.
    
    Pokud chcete tento soubor upravit, <b>důrazně se doporučuje</b> aktualizovat na <b>MyPaint {new_version}</b> nebo novější!

[ctx: file compatibility warning]
en: “{filename}” was saved with <b>MyPaint {new_version}</b>. It may not be fully compatible with <b>Mypaint {current_version}</b>.
    
    Saving it with this version of MyPaint may result in data that is only supported by the newer version being lost.
    
    To be safe you should upgrade to MyPaint {new_version} or newer.
cs: “{filename}” byl uložen <b>MyPaint {new_version}</b>. Nemusí být plně slučitelný s <b>Mypaint {current_version}</b>.
    
    Jeho uložení v této verzi MyPaint povede k tomu, že data, která jsou podporována jen novější verzí, budou ztracena.
    
    Kvůli bezpečnosti byste měl povýšit na MyPaint {new_version} nebo novější.

[ctx: file compatibility question]
en: Do you want to open this file anyway?
cs: Přesto tento soubor chcete otevřít?

[ctx: Version compat warning toggle]
en: Don't show this warning again
cs: Nezobrazovat toto upozornění znovu

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 1.x mode
cs: Vždy otevřít v režimu 1.x

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 2.x mode
cs: Vždy otevřít v režimu 2.x

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Open in 1.x mode unless file contains pigment layers
cs: Otevřít v režimu 1.x, dokud soubor neobsahuje obarvené vrstvy

[ctx: File Load Compat Options]
note: TRANSLATORS: This is a label for a dropdown menu in the TRANSLATORS: file chooser dialog when loading .ora files.
en: Compatibility mode:
cs: Režim slučitelnosti:

[ctx: prefs: device's type label]
en: Cursor/puck
cs: Ukazatel myši/puk

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
cs: Guma

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
cs: Klávesnice

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
cs: Myš

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
cs: Pero

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchpad
cs: Dotyková plocha

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
cs: Dotyková obrazovka

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
cs: Přehlížet

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
cs: Oblíbené úkoly

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Non-painting tasks
cs: Úkoly bez vztahu k malování

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
cs: Jen pohyb

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Zoom
cs: Zvětšení

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
cs: Posunutí

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
cs: Zařízení

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
cs: Osy

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column shows type labels ("Touchscreen", "Pen" etc.)
en: Type
cs: Typ

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
cs: Použít pro…

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
cs: Posunovat…

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
cs: Název

en: Overwrite brush?
cs: Přepsat štětec?

en: Replace
cs: Nahradit

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Replace all
cs: Nahradit vše

en: Rename all
cs: Přejmenovat štětec

en: Imported brush
cs: Zavedený štětec

en: Existing brush
cs: Stávající štětec

en: <b>A brush named “{brush_name}” already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new brush be renamed?
cs: <b>Štětec s názvem “{brush_name}” již existuje.</b>
    Chcete jej nahradit, nebo se má nový štětec přejmenovat?

en: Overwrite brush group?
cs: Přepsat skupinu štětce?

en: <b>A group named “{groupname}” already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new group be renamed?
    If you replace it, the brushes may be moved to a group called “{deleted_groupname}”.
cs: <b>Skupina s názvem “{groupname}” již existuje.</b>
    Chcete ji nahradit, nebo se má nová skupina přejmenovat?
    Pokud ji nahradíte, štětce se mohou přesunout do skupiny nazvané “{deleted_groupname}”.

en: Import brush package?
cs: Zavést sadu štětců?

en: <b>Do you really want to import package “{brushpack_name}”?</b>
cs: <b>Opravdu chcete zavést balíček “{brushpack_name}”?</b>

en: Load brush settings from shortcut slot %d
cs: Nahrát nastavení štětce z místa se zkratkou %d

en: Store brush settings in shortcut slot %d
cs: Uložit nastavení štětce do místa se zkratkou %d

en: Restore Brush %d
cs: Obnovit štětec %d

en: Save to Brush %d
cs: Uložit mezi štětce %d

en: Undo %s
cs: Zpět %s

en: Undo
cs: Zpět

en: Redo %s
cs: Znovu %s

en: Redo
cs: Znovu

note: TRANSLATORS: Statusbar message explaining button and modifier TRANSLATORS: combinations used to access modes/tools/actions. TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <list>"
en: {button_combination} is {resultant_action}
cs: {button_combination} je {resultant_action}

note: TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <separated-list>" TRANSLATORS: Action names may contain coordinating conjunctions such TRANSLATORS: as the English "and", so use appropriate punctuation or TRANSLATORS: wording for the separator. Also a little more spacing TRANSLATORS: than normal lo
en: With {modifiers} held down:  {button_actions}.
cs: Podržením {modifiers}:  {button_actions}.

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Empty document, nothing copied.
cs: Prázdný dokument, nic není zkopírováno.

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Copied layer as {w}×{h} image.
cs: Zkopírována vrstva jako obrázek {w}×{h}.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Nothing on clipboard.
cs: Nic ve schránce.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Clipboard does not contain an image.
cs: Schránka neobsahuje žádný obrázek.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Cannot paste into this type of layer.
cs: Nelze vložit do tohoto druhu vrstvy.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Pasted {w}×{h} image.
cs: Vložen obrázek {w}×{h}.

[ctx: Statusbar message: vacuum document]
en: Vacuum: discarded {removed} of {total} tiles.
cs: Prázdné místo: zahozeno {removed} z {total} dlaždic.

note: TRANSLATORS: window title for use without a filename
en: MyPaint
cs: O programu MyPaint

[ctx: Open dragged file confirm dialog: title]
en: Open Dragged File?
cs: Otevřít přetažený soubor?

[ctx: Open dragged file confirm dialog: continue button]
en: _Open
cs: _Otevřít

en: Set current color
cs: Nastavit nynější barvu

en: Leave Fullscreen Mode
cs: Odejít z režimu na celou obrazovku

en: Leave Fullscreen
cs: Opustit celou obrazovku

en: Enter Fullscreen Mode
cs: Vejít do režimu na celou obrazovku

en: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

[ctx: Quit confirm dialog: title]
en: Really Quit?
cs: Opravdu ukončit?

[ctx: Quit confirm dialog: continue button]
en: _Quit
cs: _Ukončit

en: Import brush package…
cs: Zavést sadu štětců…

en: MyPaint brush package (*.zip)
cs: MyPaint sada štětců (*.zip)

note: # UI string consts TRANSLATORS: Statusbar message when "Edit in External App" TRANSLATORS: (for a layer) is successfully initiated.
en: Launched {app_name} to edit layer “{layer_name}”
cs: Spuštěn {app_name} pro upravení vrstvy “{layer_name}”

note: TRANSLATORS: Statusbar message shown when the app chosen for TRANSLATORS: "Edit in External App" (for a layer) failed to open.
en: Error: failed to launch {app_name} to edit layer “{layer_name}”
cs: Chyba: Nepodařilo se spustit {app_name} pro upravení vrstvy “{layer_name}”

note: TRANSLATORS: Statusbar message for when an "Edit in External App" TRANSLATORS: operation is cancelled by the user before it starts.
en: Editing cancelled. You can still edit “{layer_name}” from the Layers menu.
cs: Upravování zrušeno. “{layer_name}” lze upravit přes nabídku Vrstvy.

note: TRANSLATORS: This is a statusbar message shown when TRANSLATORS:  a layer is updated from an external edit
en: Updated layer “{layer_name}” with external edits
cs: Pomocí vnějších úprav aktualizována vrstva “{layer_name}”

[ctx: Edit in External App (statusbar message)]
en: Failed to update layer with external edits from “{file_basename}”.
cs: Nepodařilo se aktualizovat vrstvu vnějšími úpravami v “{file_basename}”.

en: MyPaint needs to edit a file of type “{type_name}” ({content_type}). What application should it use?
cs: MyPaint potřebuje upravit soubor typu “{type_name}” ({content_type}). Který program na to má použít?

en: What application should MyPaint use for editing files of type “{type_name}” ({content_type})?
cs: Který program má MyPaint použít na upravení souborů typu “{type_name}” ({content_type})?

en: Open With…
cs: Otevřít s…

en: Icon
cs: Ikona

en: no description
cs: žádný popis

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Loading {files_summary}…
cs: Nahrává se {files_summary}…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Importing layers from {files_summary}…
cs: Zavádí se vrstvy z {files_summary}…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Saving {files_summary}…
cs: Ukládá se {files_summary}…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Exporting to {files_summary}…
cs: Vyvádí se do {files_summary}…

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Failed to export to {files_summary}.
cs: Nepodařilo se vyvést do “{files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Failed to save {files_summary}.
cs: Nepodařilo se uložit “{files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not import layers from {files_summary}.
cs: Nepodařilo se zavést vrstvy z {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not load {files_summary}.
cs: Nepodařilo se nahrát {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Save failed
cs: Nepodařilo se uložit

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Export failed
cs: Nepodařilo se vyvést

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Import Layers failed
cs: Nepodařilo se zavést vrstvy

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Open failed
cs: Nepodařilo se otevřít

[ctx: Document I/O: success]
en: Exported to {files_summary} successfully.
cs: Úspěšně vyvedeno do {files_summary}.

[ctx: Document I/O: success]
en: Saved {files_summary} successfully.
cs: {files_summary} uloženo úspěšně.

[ctx: Document I/O: success]
en: Imported layers from {files_summary}.
cs: Zavedeny vrstvy z {files_summary}.

[ctx: Document I/O: success]
en: Loaded {files_summary}.
cs: Nahráno {files_summary}.

note: TRANSLATORS: formatting for {files_summary} for multiple files. TRANSLATORS: corresponding msgid for single files: "“{basename}”"
en: {n} file | {n} files
cs[0]: {n} soubor
cs[1]: {n} soubory
cs[2]: {n} souborů

[ctx: save/load dialogs: filter patterns]
en: All Recognized Formats
cs: Všechny rozpoznané formáty

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: By extension (prefer default format)
cs: Podle přípony (dávat přednost výchozímu formátu)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, respecting “Show Background” (*.png)
cs: PNG, s ukázaným pozadím (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, transparent RGBA (*.png)
cs: PNG, průhledný RGBA (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: Multiple PNGs, by layer (*.NUM.png)
cs: Složený PNG, podle vrstvy (*.NUM.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: Multiple PNGs, by view (*.NAME.png)
cs: Složený PNG, podle zobrazení (*.NAME.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
cs: JPEG 90 % jakost (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Dialogs (window title): File→Export…]
en: Export
cs: Vyvést

[ctx: Dialogs (window title): File→Save As…]
en: Save As
cs: Uložit jako

[ctx: save dialogs: formats and options: (label)]
en: Format to save as:
cs: Ukládací formát:

[ctx: Destructive action confirm dialog: fallback title (normally overridden)]
en: Really Continue?
cs: Opravdu pokračovat?

[ctx: Destructive action confirm dialog: cancel button]
en: _Cancel
cs: _Zrušit

[ctx: Destructive action confirm dialog: save checkbox]
en: _Save to Scraps first
cs: _Uložit nejprve jako náčrty

[ctx: Destructive action confirm dialog: fallback continue button (normally overridden)]
en: Co_ntinue
cs: _Pokračovat

[ctx: Destructive action confirm dialog: warning message]
en: You risk losing {abbreviated_time} of unsaved painting.
cs: Nebezpečí ztráty {abbreviated_time} neuložených kreseb.

[ctx: File→New: confirm dialog: title question]
en: New Canvas?
cs: Nové plátno?

[ctx: File→New: confirm dialog: continue button]
en: _New Canvas
cs: _Nové plátno

[ctx: File→Open: confirm dialog: title question]
en: Open File?
cs: Otevřít soubor?

[ctx: File→Open: confirm dialog: continue button]
en: _Open…
cs: _Otevřít…

[ctx: File→Open: file chooser dialog: title]
en: Open File
cs: Otevřít soubor

[ctx: load dialogs: title]
en: Open Scratchpad…
cs: Otevřít náčrtník…

[ctx: Layers→Import Layers: files-chooser dialog: title]
en: Import Layers
cs: Zavést vrstvy

[ctx: File→Open Recent→* confirm dialog: title]
en: Open File?
cs: Otevřít soubor?

[ctx: File→Open Recent→* confirm dialog: continue button]
en: _Open
cs: _Otevřít

[ctx: File→Open Most Recent confirm dialog: title]
en: Open Most Recent File?
cs: Otevřít naposledy otevřený soubor?

[ctx: File→Open Most Recent→* confirm dialog: continue button]
en: _Open
cs: _Otevřít

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap: error message]
en: There are no scrap files yet. Try saving one first.
cs: Nejsou ještě žádné soubory s náčrty. Zkuste nejprve jeden uložit.

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: title]
en: Open Next Scrap?
cs: Otevřít další náčrt?

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: title]
en: Open Previous Scrap?
cs: Otevřít předchozí náčrt?

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: continue button]
en: _Open
cs: _Otevřít

[ctx: File→Revert: status message: canvas has no filename yet]
en: Cannot revert: canvas has not been saved to a file yet.
cs: Nelze vrátit: Plátno ještě nebylo uloženo do souboru.

[ctx: File→Revert confirm dialog: title]
en: Revert Changes?
cs: Vrátit změny?

[ctx: File→Revert confirm dialog: continue button]
en: _Revert
cs: _Vrátit

[ctx: Name of the fill mode In other software, 'Flood Fill' is also known as 'Bucket Fill' or just 'Fill']
en: Flood Fill
cs: Vyplňování

[ctx: Usage description of the Flood Fill mode]
en: Fill areas with color
cs: Vyplnit oblasti barvou

[ctx: fill options: Tolerance (tooltip) Note: 'the start' refers to the color of the starting point (pixel) of the fill]
en: How much pixel colors are allowed to vary from the start
    before Flood Fill will refuse to fill them
cs: Kolik barev obrazových bodů se může lišit od začátečního,
    předtím než je nástroj na vyplnění odmítne vyplnit

[ctx: fill options: option category (label) Options under this category relate to what the fill isbased on, not where the actual fill ends up.]
en: Source:
cs: Zdroj:

[ctx: fill options: 'Source:' category (tooltip)]
en: The input that the fill will be based on
cs: Vstup, na němž bude založeno vyplnění

[ctx: fill options: 'Source' category: Layer dropdown (tooltip)]
en: Select a specific layer you want the fill to be based on
cs: Vyberte určitou vrstvu, na níž má být založeno vyplnění

[ctx: fill options: 'Source:' category: toggle (label) When this option is enabled, the fill is based on the combination of all visible layers]
en: Sample Merged
cs: Vzorek sloučen

[ctx: fill options: Sample Merged (tooltip)]
en: When considering which area to fill, use a
    temporary merge of all the visible layers
    underneath the current layer
cs: Při zvažování, kterou oblast vyplnit, použijte
    dočasné sloučení všech viditelných vrstev
    pod nynější vrstvou

[ctx: fill options: toggle whether the fill will be limited by the viewport]
en: Limit to View
cs: Omezit na pohled

[ctx: fill options: Limit to View (tooltip) Note: 'that can fit the view' is equivalent to: 'in which the entire visible part of the canvas can fit]
en: Limit the area that can be filled, based on the viewport.
    If the view is rotated, the fill will be limited to the
    smallest canvas-aligned rectangle that can fit the view.
cs: Ohraničit oblast, kterou lze vyplnit, založeno na pohledu.
    Pokud je se zobrazením otočeno, vyplnění bude omezeno na
    nejmenší na plátně zarovnaný obdélník, který se vejde do zobrazení.

[ctx: fill options: option category (label) Options under this category relate to where the fill will end up (default: the active layer) and how it will be combined with that layer.]
en: Target:
cs: Cíl:

[ctx: fill options: 'Target:' category (tooltip)]
en: Where the output should go
cs: Kam má jít výstup

[ctx: fill options: Target | toggle (label) When this option is enabled, the fill will be placed on a new layer above the active layer. Option resets after each fill.]
en: New Layer (once)
cs: Nová vrstva (jednorázově)

[ctx: fill options: Target | New Layer (tooltip)]
en: Create a new layer with the results of the fill.
    This is turned off automatically after use.
cs: Vytvořit novou vrstvu s výsledky vyplnění.
    Toto je po použití automaticky vypnuto.

[ctx: fill options: Target | Blend Mode dropdown - warning text]
en: This mode does nothing when alpha locking is enabled!
cs: Tento režim nedělá nic, když je povolen zámek alfy!

[ctx: fill options: Target | Blend Mode dropdown (tooltip)]
en: Blend mode used when filling
cs: Režim míchání použitý při vyplňování

en: Opacity:
cs: Neprůhlednost:

[ctx: fill options: Opacity slider (tooltip)]
en: Opacity of the fill
cs: Neprůhlednost výplně

[ctx: fill options: numeric option - grow/shrink fill (label)]
en: Offset:
cs: Posun:

[ctx: fill options: Offset (tooltip)]
en: The distance in pixels to grow or shrink the fill
cs: Vzdálenost v obrazových bodech (pixelech) pro zvětšení nebo zmenšení vyplnění

[ctx: fill options: numeric option for blurring fill (label)]
en: Feather:
cs: Péro:

[ctx: fill options: Feather (tooltip)]
en: The amount of blur to apply to the fill
cs: Množství rozmazání, které se použije na vyplnění

[ctx: fill options: gap detection toggle (label)]
en: Use Gap Detection
cs: Použít rozpoznávání mezery

[ctx: fill options: Use Gap Detection (tooltip)]
en: Try to detect gaps and not fill past them.
    Note: This can be a lot slower than the regular fill, only enable when you need it.
cs: Zkusit rozpoznat mezery a nevyplnit je.
    Poznámka: Toto může být o hodně pomalejší než obyčejné vyplnění. Povolte, jen když to potřebujete.

[ctx: fill options: gap-detection sub-option, numeric setting (label)]
en: Max Gap Size:
cs: Největší velikost mezery:

[ctx: fill options: Max Gap Size (tooltip)]
en: The size of the largest gaps that can be detected.
    Using large values can make the fill run a lot slower.
cs: Velikost největších mezer, kterou lze rozpoznat.
    Použití velkých hodnot může vést ke značnému zpomalení vyplňování.

[ctx: fill options: on/off sub-option, numeric (label) When enabled, if the fill stops after going past a detected gap, it 'pulls' the fill back out of the gap to the other side of it.]
en: Prevent seeping
cs: Bránit prosakování

[ctx: fill options: Prevent seeping (tooltip)]
en: Try to prevent the fill from seeping into the gaps.
    If a fill starts in a detected gap, this option will do nothing.
cs: Zkusit zabránit vyplňování v prosakování do mezer.
    Pokud vyplňování začne v rozpoznané mezeře, tato volba neudělá nic.

en: Reset
cs: Obnovit výchozí

[ctx: fill options: Reset button (tooltip)]
en: Reset options to their defaults
cs: Nastavit volby znovu na výchozí hodnoty

[ctx: fill option: default option in the Source Layer dropdown]
en: Selected Layer
cs: Vybraná vrstva

en: Edit Frame
cs: Upravit rámeček

en: Adjust the document frame
cs: Upravit rámeček dokumentu

en: Frame Size
cs: Velikost rámečku

en: Height:
cs: Výška:

en: Width:
cs: Šířka:

en: Resolution:
cs: Rozlišení:

en: Dots Per Inch (really Pixels Per Inch)
cs: Teček na palec (ve skutečnosti pixelů na palec)

en: Color:
cs: Barva:

en: Frame Color
cs: Barva snímku

en: <b>Frame dimensions</b>
cs: <b>Rozměry rámečku</b>

en: <b>Pixel density</b>
cs: <b>Hustota pixelů</b>

en: Set Frame to Layer
cs: Přiřadit rámeček vrstvě

en: Set frame to the extents of the current layer
cs: Přizpůsobit rámeček velikosti nynější vrstvy

en: Set Frame to Document
cs: Přizpůsobit rámeček dokumentu

en: Set frame to the combination of all layers
cs: Přizpůsobit rámeček kombinaci všech vrstev

en: Trim Layer to Frame
cs: Zastřihnout vrstvy na rámeček

en: Trim parts of the current layer which lie outside the frame
cs: Zastřihnout všechny části nynějších vrstev ležící mimo rámeček

en: Enabled
cs: Povoleno

en: inch
cs: palec

en: Freehand Drawing
cs: Kresba od ruky

en: Paint free-form brush strokes
cs: Malovat nepravidelně tvořenými tahy štětce

note: TRANSLATORS: Short alias for "Slow position tracking". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Smooth:
cs: Plynule:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
cs: Tlak:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Barrel Rotation (for mouse)". TRANSLATORS: This is used on the options panel.
en: Twist:
cs: Kroutit:

en: Bug Detected
cs: Zjištěna chyba

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
cs: <big><b>Byla zjištěna programová chyba.</b></big>

en: You may be able to ignore this error and carry on working, but you should probably save your work soon.
    
    Please tell the developers about this using the issue tracker if no-one else has reported it yet.
cs: Můžete si této chyby nevšímat a pokračovat v práci, ale měl byste pravděpodobně svoji práci brzy uložit.
    
    Řekněte, prosím, o tomto vývojářům pomocí sledování potíží, pokud to ještě nikdo nenahlásil.

en: Search Tracker…
cs: Hledat sledování…

note: only development and prereleases
en: Report…
cs: Hlášení…

en: Ignore Error
cs: Přehlížet chybu

en: Quit MyPaint
cs: O programu MyPaint

en: Details…
cs: Podrobnosti…

en: Exception while analyzing the exception.
cs: Výjimka během rozboru výjimky.

note: TRANSLATORS: Crash report template for github, preceding a traceback. TRANSLATORS: Please ask users kindly to supply at least an English TRANSLATORS: title if they are able.
en:             #### Description
    
                Give this report a short descriptive title.
                Use something like
                "[feature-that-broke]: [what-went-wrong]"
                for the title, if you can.
                Then please replace this text
                with a longer description of the bug.
                Screenshots or videos are great, too!
    
                #### Steps to reproduce
    
                Please tell us what you were doing
                when the error message popped up.
                If you can provide step-by-step instructions
                on how to reproduce the bug,
                that's even better.
    
                #### Traceback
cs:             #### Popis
    
                Dejte hlášení krátký popisný název.
                Použijte pro název něco jako
                "[feature-that-broke]: [what-went-wrong]",
                pokud můžete.
                Potom tento text, prosím, nahraďte
                delším popisem chyby.
                Snímky obrazovky a její obrazové záznamy jsou samozřejmě skvělé!
    
                #### Kroky k napodobení chybného chování
    
                Řekněte nám ,prosím, co jste dělal,
                když se hlášení o chybě objevilo.
                Pokud byste mohl poskytnout pokyny,
                co jste dělal krok za krokem, 
                jak chybu zopakovat,
                to by bylo ještě lepší.
    
                #### Zpětné sledování

en: Inking
cs: Nanášení barvy

en: Draw, and then adjust smooth lines
cs: Kreslete, a potom upravte plynulé čáry

en: Input Device Test
cs: Zkouška vstupního zařízení

en: (no pressure)
cs: (žádný přítlak)

en: (no tilt)
cs: (žádné sklonění)

en: Tilt:
cs: Sklonění:

en: (no device)
cs: (žádné zařízení)

en: Device:
cs: Zařízení:

en: (No Barrel Rotation)
cs: (bez válcového stočení)

en: Barrel Rotation:
cs: Válcové stočení:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
cs: Přesunout vrstvu

en: Move the current layer
cs: Přesunout nynější vrstvu

[ctx: layer properties dialog: name entry: icon tooltip]
en: Layer names cannot be empty.
cs: Názvy vrstev nemohou být prázdné.

[ctx: layer properties dialog: name entry: icon tooltip]
en: Layer name is not unique.
cs: Název vrstvy není jedinečný.

[ctx: layer properties dialog: title]
en: Layer Properties
cs: Vlastnosti vrstvy

[ctx: layer properties dialog: done button]
en: Done
cs: Hotovo

note: Visibility flag column
en: Visible
cs: Viditelná

note: Other flags column
en: Flags
cs: Příznaky

[ctx: Layers: description: no layer ("never happens" condition!)]
en: ?layer
cs: ?vrstva

[ctx: Layers: description parts: unknown mode (fallback str!)]
en: ?mode
cs: ?režim

[ctx: Layers: description parts: layer hidden]
en: Hidden
cs: Skryto

[ctx: Layers: description parts: opacity percentage]
en: %d%% opaque
cs: %d%% neprůhledná

[ctx: Layers dockable: description parts: layer locked flag]
en: Locked
cs: Uzamknuta

[ctx: Layers: description parts: unknown type (fallback str!)]
en: ?type
cs: ?typ

en: Layers
cs: Vrstvy

en: Arrange layers and assign effects
cs: Uspořádat vrstvy a přiřadit efekty

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
cs: Neprůhlednost vrstvy: %d%%

note: TRANSLATORS: status bar messages for drag, without/with modifiers
en: Move layer in stack…
cs: Přesunout vrstvu v zásobníku…

en: Move layer in stack (dropping into a regular layer will create a new group)
cs: Přesunout vrstvu v zásobníku (upuštění na jinou vrstvu vytvoří novou skupinu)

en: Layer
cs: Vrstva

[ctx: view controls: rename view dialog]
en: Rename View
cs: Přejmenovat pohled

en: Entrance Pressure
cs: Nástupní přítlak

en: Stroke entrance pressure for line tools
cs: Přítlak pro nástroje čar na začátku tahu

en: Midpoint Pressure
cs: Přítlak ve středu

en: Mid-Stroke pressure for line tools
cs: Přítlak pro nástroje čar uprostřed tahu

en: Exit Pressure
cs: Výstupní přítlak

en: Stroke exit pressure for line tools
cs: Přítlak pro nástroje čar na konci tahu

en: Head
cs: Přední část

en: Stroke lead-in end
cs: Konec začátku tahu

en: Tail
cs: Zadní část

en: Stroke trail-off beginning
cs: Začátek konce tahu

en: Pressure variation…
cs: Změna tlaku…

en: Lines and Curves
cs: Čáry a křivky

note: TRANSLATORS: users should never see this message
en: Generic line/curve mode
cs: Režim standardní čáry/křivky

en: Draw straight lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
cs: Kreslete přímé čáry, klávesa Shift přidá křivky, Ctrl omezí úhel

en: Connected Lines
cs: Spojené čáry

en: Draw a sequence of lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
cs: Kreslete řadu čar, klávesa Shift přidá křivky, Ctrl omezí úhel

en: Ellipses and Circles
cs: Elipsy a kruhy

en: Draw ellipses; Shift rotates, Ctrl constrains ratio/angle
cs: Kreslete elipsy, klávesa Shift otočí, Ctrl omezí poměr/ úhel

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
cs: Kopírovací právo (C) 2005-2020
    Martin Renold a vývojářský tým Mypaint

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
cs: Tento program je k volnému užití; můžete jej distribuovat a/nebo upravovat pod podmínkami GNU General Public License jako uveřejněný podle Free Software Foundation; Buď od 2. verze této licence nebo (dle uvážení) pozdější verze.
    
    Tento program je šířen v naději, že bude užitečný, ale BEZ ZÁRUKY. Prohlédněte si soubor COPYING pro více podrobností.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
cs: Programování

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
cs: Přenositelnost

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
cs: Správa projektu

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
cs: Štětce

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
cs: Vzory

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
cs: Ikony nástrojů

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
cs: Ikona na ploše

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
cs: Paleta

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
cs: Dokumentace

[ctx: About dialog: credits: tasks: user support]
en: support
cs: Podpora

[ctx: About dialog: credits: tasks: outreach (social media, ads?)]
en: outreach
cs: Rozšíření

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
cs: Společenství

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
cs: Velikost:

note: TRANSLATORS:"Brush opacity" for the options panel. Short.
en: Opaque:
cs: Neprůhlednost:

note: TRANSLATORS:"Brush hardness/sharpness" for the options panel. Short.
en: Sharp:
cs: Ostrost:

note: TRANSLATORS:"Additional pressure gain" for the options panel. Short.
en: Gain:
cs: Zesílení:

note: TRANSLATORS:"Paint Pigment Mode" for the options panel. Short.
en: Pigment:
cs: Barvivo:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
cs: Volby pro nástroje

[ctx: options panel: tab tooltip: description]
en: Specialized settings for the current editing tool
cs: Zvláštní nastavení pro nynější nástroj úprav

[ctx: options panel: body]
en: <i>No options available</i>
cs: <i>Nejsou dostupné žádné volby</i>

en: Zoom: %.01f%%
cs: Zvětšení: %.01f%%

[ctx: context picker: statusbar text during grab]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer…
cs: Vybrat nastavení štětce, barvu tahu a vrstvu…

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
cs: Vybrat barvu…

en: Preferences
cs: Nastavení

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
cs: Jazyk systému

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
cs: Náhled

en: Show preview of the whole drawing area
cs: Ukázat náhled celé oblasti pro kreslení

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
cs: Ukázat hledáček

en: Scratchpad
cs: Náčrtník

en: Mix colors and make sketches on separate scrap pages
cs: Smíchat barvy a udělat náčrtky na samostatných listech s částmi

en: Previous item
cs: Předchozí položka

en: Next item
cs: Další položka

en: (Nothing to show)
cs: (Nic k ukázání)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Place axis
cs: Umístit osu

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
cs: Posunout osu

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
cs: Odstranit osu

[ctx: symmetry axis edit mode: mode name (tooltips)]
en: Edit Symmetry Axis
cs: Upravit osu souměrnosti

[ctx: symmetry axis edit mode: mode description (tooltips)]
en: Adjust the painting symmetry axis.
cs: Upravit osu souměrnosti malby.

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: X Position:
cs: Poloha X:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Y Position:
cs: Poloha Y:

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
cs: Žádný

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
cs: Alfa:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Symmetry Type:
cs: Druh souměrnosti:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Rotational lines:
cs: Točivé čáry:

[ctx: symmetry axis options panel: axis position dialog: window title]
en: X axis Position
cs: Poloha osy X

[ctx: symmetry axis options panel: axis position dialog: window title]
en: Y axis Position
cs: Poloha osy Y

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
cs: Povoleno

en: File handling
cs: Zacházení se souborem

en: Scraps switcher
cs: Volič náčrtů

en: Undo and Redo
cs: Zpět a Znovu

en: Blend Modes
cs: Režimy míchání

en: Line Modes
cs: Čárový režim

en: View (Main)
cs: Pohled (hlavní)

en: View (Alternative/Secondary)
cs: Pohled (pomocný)

en: View (Resetting)
cs: Pohled (znovunastavení)

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: close tab
cs: {tab_title}: Zavřít kartu

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: tab options and properties
cs: {tab_title}: Volby a vlastnosti karty

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: move tab to other sidebar
cs: {tab_title}: Přesunout kartu na jiný posuvník

en: Scroll View
cs: Posunovat pohled

en: Drag the canvas view
cs: Posunout pohled na plátno

en: Zoom View
cs: Přiblížit/Oddálit pohled

en: Zoom the canvas view
cs: Přiblížit/Oddálit pohled na plátno

en: Rotate View
cs: Otočit pohled

en: Rotate the canvas view
cs: Otočit pohled na plátno

en: Unknown Command
cs: Neznámý příkaz

en: Undefined (command not started yet)
cs: Nestanovený (příkaz ještě nespuštěn)

note: TRANSLATORS: A short time spent painting / making brushwork. TRANSLATORS: This can correspond to zero or more touches of TRANSLATORS: the physical stylus to the tablet.
en: {seconds:.01f}s of painting with {brush_name}
cs: {seconds:.01f}s kreslení s {brush_name}

en: Flood Fill
cs: Vyplnit

en: Trim Layer
cs: Zastřihnout vrstvu

en: Uniquify Layer Pixels
cs: Zjedinečnit obrazové body vrstvy

en: Refactor Group
cs: Přestavět skupinu

en: Clear Layer
cs: Vyprázdnit vrstvu

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
cs: Vložit vrstvu

en: New Layer from Visible
cs: Nová vrstva z viditelného

en: Merge Visible Layers
cs: Sloučit viditelné vrstvy

en: Merge Down
cs: Sloučit dolů

en: Normalize Layer Mode
cs: Normalizovat režim vrstvy

en: Import Layers
cs: Zavést vrstvy

en: Add {layer_default_name}
cs: Přidat {layer_default_name}

en: Remove Layer
cs: Odstranit vrstvu

en: Select Layer
cs: Vybrat vrstvu

en: Duplicate Layer
cs: Zdvojit vrstvu

en: Move Layer Up
cs: Přesunout vrstvu nahoru

en: Move Layer Down
cs: Přesunout vrstvu dolů

en: Move Layer in Stack
cs: Přesunout vrstvu v zásobníku

en: Rename Layer
cs: Přejmenovat vrstvu

en: Make Layer Visible
cs: Zviditelnit vrstvu

en: Make Layer Invisible
cs: Zneviditelnit vrstvu

en: Lock Layer
cs: Uzamknout vrstvu

en: Unlock Layer
cs: Odemknout vrstvu

en: Set Layer Opacity: %0.1f%%
cs: Nastavit neprůhlednost vrstvy: %0.1f%%

en: Unknown Mode
cs: Neznámý režim

en: Set Layer Mode: %s
cs: Nastavit režim vrstvy: %s

en: Enable Frame
cs: Povolit rámeček

en: Disable Frame
cs: Zakázat rámeček

en: Update Frame
cs: Aktualizovat rámeček

en: Edit Layer Externally
cs: Upravit vrstvu vně

[ctx: Document IO: common error strings: {error_loading_common}]
en: Error loading “{basename}”.
cs: Chyba při nahrávání “{basename}”.

[ctx: Document IO: common error strings: {see_logs}]
en: The logs may have more detail about this error.
cs: V zápisech může být k této chybě více podrobností.

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: future]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "3h42m from now"
en: from now
cs: od teď

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: past]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "8s ago"
en: ago
cs: před

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: String descriptions for an autosaved backup. TRANSLATORS: Time strings are localized: e.g. "3h42m" or "8s"
en: Cache folder still may be in use.
    Are you running more than once instance of MyPaint?
    Close app and wait {cache_update_interval}s to retry.
cs: Složka s vyrovnávací pamětí se možná stále používá.
    Provozujete více než jednu instanci programu MyPaint?
    Zavřete program a počkejte {cache_update_interval}s a zkuste to ještě jednou.

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Incomplete backup updated {last_modified_time} {ago}
cs: Neúplná záloha aktualizována {last_modified_time} {ago}

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: The {ago} variable is a translated string. TRANSLATORS: Look for the msgids "from now" and "ago" TRANSLATORS: (with context starting w. "Document autosave") TRANSLATORS: to make sure their translations match this one.
en: Backup updated {last_modified_time} {ago}
    Size: {autosave.width}×{autosave.height} pixels, Layers: {autosave.num_layers}
    Contains {unsaved_time} of unsaved painting.
cs: Záloha aktualizována {last_modified_time} {ago}
    Velikost: {autosave.width}×{autosave.height} pixelů, Vrstvy: {autosave.num_layers}
    Obsahuje {unsaved_time} neuloženého malování.

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
    Do you have enough space left on the device?
cs: Nelze zapsat “{filename}”: {err}
    Máme dostatek volného místa na zařízení?

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
cs: Nelze zapsat “{filename}”: {err}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    The file does not exist.
cs: {error_loading_common}
    Soubor neexistuje.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    You do not have the permissions needed to open this file.
cs: {error_loading_common}
    Nemáte nezbytná oprávnění pro otevření tohoto souboru.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
cs: {error_loading_common}
    
    Důvod: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    Unknown file format extension: “{ext}”
cs: {error_loading_common}
    Neznámá přípona souboru:  „{ext}“

[ctx: Document IO: group name for Import Layers]
en: Imported layers
cs: Zavedené vrstvy

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to save as JPEG: {original_msg}
    
    Try saving in PNG format instead, if your machine doesn’t have a lot of memory. MyPaint’s PNG save function is more efficient.
cs: Nelze uložit jako JPEG: {original_msg}
    
    Pokuste se uložit ve formátu PNG, pokud váš stroj nemá dostatek paměti. Ukládací funkce MyPaint pro formát PNG je výkonnější.

[ctx: Document autosave: restoring: errors]
en: Failed to recover work from an automated backup.
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
cs: Nepodařilo se obnovit práci z automatické zálohy.
    
    Důvod: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Filling
cs: Vyplnění

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Morphing
cs: Změna tvaru

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Blurring
cs: Rozmazání

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Compositing
cs: Skládání

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Finishing up
cs: Dodělání

[ctx: uniform square region of pixels, plural noun]
en: tiles
cs: dlaždic

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
cs: Vrstva

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for vector (SVG/Inkscape) layers
en: Vectors
cs: Vektory

[ctx: layer type descriptions]
en: Vector Layer
cs: Vektorová vrstva

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for renderable fallback layers
en: Bitmap
cs: Bitová mapa

[ctx: layer type descriptions]
en: Bitmap Data
cs: Data bitové mapy

[ctx: layer type descriptions]
en: Unknown Data
cs: Neznámá data

[ctx: layer type descriptions]
en: Painting Layer
cs: Kreslicí vrstva

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for layer groups.
en: Group
cs: Skupina

[ctx: layer type descriptions]
en: Layer Group
cs: Skupina vrstev

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for temporary placeholder layers. TRANSLATORS: (The user should never see this except in error cases)
en: Placeholder
cs: Zástupný znak

[ctx: layer default names]
en: Root
cs: Kořen

[ctx: layer default names: refactor: name of the common areas layer]
en: Common
cs: Obecný

[ctx: layer visibility sets: default name for a user-managed view]
en: View
cs: Pohled

[ctx: layer visibility sets: text shown when no user-managed view is active]
en: No active view
cs: Žádný činný pohled

[ctx: layer views: commands: add]
en: Add Layer View
cs: Přidat zobrazení vrstvy

[ctx: layer views: commands: remove]
en: Remove Layer View
cs: Odstranit zobrazení vrstvy

[ctx: layer views: commands: activate]
en: Activate Layer View “{name}”
cs: Zapnout zobrazení vrstvy “{name}”

[ctx: layer views: commands: set active view's lock flag]
en: Lock Layer View
cs: Uzamknout zobrazení vrstvy

[ctx: layer views: commands: set active view's lock flag]
en: Unlock Layer View
cs: Odemknout zobrazení vrstvy

en: Pass-through
cs: Protlačit

en: Group contents apply directly to the group's backdrop
cs: Obsah skupiny se použije přímo na pozadí skupiny

en: Normal
cs: Normální

en: The top layer only, without blending colors.
cs: Jen nejvrchnější vrstva, bez míchání barev.

en: Pigment
cs: Barvivo

en: Similar to mixing actual pigments by upsampling to 10 spectral channels.
cs: Podobné s mícháním skutečných barviv pomocí navzorkování do 10 spektrálních kanálů.

en: Multiply
cs: Znásobení

en: Similar to loading two slides into a projector and projecting the combined result.
cs: Podobné jako nahrání dvou snímků do promítačky a promítnutí sloučeného výsledku.

en: Screen
cs: Obrazovka

en: Like shining two separate slide projectors onto a screen simultaneously. This is the inverse of 'Multiply'.
cs: Jako současné svícení dvou samostatných promítaček na obrazovku. Toto je opak k Více než jeden.

en: Overlay
cs: Překrytí

en: Overlays the backdrop with the top layer, preserving the backdrop's highlights and shadows. This is the inverse of 'Hard Light'.
cs: Překryje pozadí vrchní vrstvou. Zachová světlá místa pozadí a stíny. Toto je obrácený účinek k Tvrdému světlu.

en: Darken
cs: Ztmavení

en: The top layer is used where it is darker than the backdrop.
cs: Vrchní vrstva se použije tam, kde je tmavší než pozadí.

en: Lighten
cs: Zesvětlení

en: The top layer is used where it is lighter than the backdrop.
cs: Vrchní vrstva se použije tam, kde je jasnější než pozadí.

en: Dodge
cs: Změna světlosti

en: Brightens the backdrop using the top layer. The effect is similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for improving contrast in shadows.
cs: Zjasní pozadí pomocí vrchní vrstvy. Účinek vypadá podobně jako technika fotografické temné komory, která se jmenuje stejně, která se používá na vylepšení kontrastu ve stínech.

en: Burn
cs: Nasvícení

en: Darkens the backdrop using the top layer. The effect looks similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for reducing over-bright highlights.
cs: Ztmaví pozadí pomocí vrchní vrstvy. Účinek vypadá podobně jako technika fotografické temné komory, která se jmenuje stejně, která se používá na zmenšení přezářených světlých míst.

en: Hard Light
cs: Tvrdé světlo

en: Similar to shining a harsh spotlight onto the backdrop.
cs: Podobné svícení ostrého kužele světla na pozadí.

en: Soft Light
cs: Měkké světlo

en: Like shining a diffuse spotlight onto the backdrop.
cs: Jako svícení rozptýleného kužele světla na pozadí.

en: Difference
cs: Rozdíl

en: Subtracts the darker color from the lighter of the two.
cs: Odečte tmavší barvu od světlejší z těchto dvou barev.

en: Exclusion
cs: Vyloučení

en: Similar to the 'Difference' mode, but lower in contrast.
cs: Podobné režimu Rozdíl, ale s nižším kontrastem.

en: Hue
cs: Odstín

en: Combines the hue of the top layer with the saturation and luminosity of the backdrop.
cs: Spojuje odstín vrchní vrstvy se sytostí a svítivostí pozadí.

en: Saturation
cs: Sytost

en: Applies the saturation of the top layer's colors to the hue and luminosity of the backdrop.
cs: Použije sytost barev vrchní vrstvy na odstín a svítivost pozadí.

en: Applies the hue and saturation of the top layer to the luminosity of the backdrop.
cs: Použije odstín a sytost vrchní vrstvy na svítivost pozadí.

en: Luminosity
cs: Svítivost

en: Applies the luminosity of the top layer to the hue and saturation of the backdrop.
cs: Použije svítivost vrchní vrstvy na odstín a sytost pozadí.

en: Plus
cs: Sčítání

en: This layer and its backdrop are simply added together.
cs: Tato vrstva a její pozadí jsou jednoduše přidány k sobě.

en: Destination In
cs: Vstup cíle

en: Uses the backdrop only where this layer covers it. Everything else is ignored.
cs: Používá pozadí jen tam, kde ji pokrývá tato vrstva. Cokoli jiného se přehlíží.

en: Destination Out
cs: Výstup cíle

en: Uses the backdrop only where this layer doesn't cover it. Everything else is ignored.
cs: Používá pozadí jen tam, kde ji tato vrstva nepokrývá. Cokoli jiného se přehlíží.

en: Source Atop
cs: Zdroj nahoře

en: Source which overlaps the destination, replaces the destination. Destination is placed elsewhere.
cs: Zdroj, který překryje cíl, cíl nahradí. Cíl je umístěn jinde.

en: Destination Atop
cs: Cíl nahoře

en: Destination which overlaps the source replaces the source. Source is placed elsewhere.
cs: Cíl, který překryje zdroj, zdroj nahradí. Zdroj je umístěn jinde.

[ctx: user-facing error texts]
en: Unable to construct a vital internal object. Your system may not have enough memory to perform this operation.
cs: Nelze vytvořit zcela zásadní vnitřní předmět. Váš systém nemusí mít dost paměti na provedení této operace.

[ctx: low-level PNG writer failure report (dialog)]
en: Failed to write “{basename}”.
    
    Reason: {err}
    Target folder: “{dirname}”.
cs: Nepodařilo se zapsat “{basename}”.
    
    Důvod: {err}
    Cílová složka: “{dirname}”.

en: Vertical
cs: Svisle

en: Horizontal
cs: Vodorovně

en: Vertical and horizontal
cs: Svisle a vodorovně

en: Rotational
cs: Točivé

en: Snowflake
cs: Sněhová vločka

en: PNG reader failed: %s
cs: Čtečka PNG selhala: %s

en: Recover interrupted work?
cs: Obnovit přerušenou práci?

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Whether to show the dialog when MyPaint starts
en: _Look for backups at startup
cs: _Při spuštění hledat zálohy

[ctx: Autosave Recovery dialog|Show Dialog at Startup checkbutton|]
en: Run this autosave recovery dialog when MyPaint starts, if there are files to recover.
    
    You can always launch this dialog from the ‘File’ menu when MyPaint is running.
cs: Tento dialog pro automatické obnovení zálohy spustit při spuštění MyPaint, pokud jsou nějaké soubory, které by se daly obnovit.
    
    Tento dialog vždy, když MyPaint běží, můžete vyvolat přes nabídku Soubor.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Deletes the selected autosave backup file.
en: _Delete…
cs: _Smazat…

[ctx: Autosave Recovery dialog|Delete button|]
en: Delete this backup from the disk.
cs: Smazat tuto zálohu z disku.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Recover in the sense or retrieval or salvage from a backup file. The user is asked to save the retrieved file immediately afterwards, hence the ellipsis.
en: _Recover & Save…
cs: _Obnovit a uložit…

[ctx: Autosave Recovery dialog|Recover button|]
en: Save this backup to disk, then continue working on it.
cs: Uložit tuto zálohu na disk, potom pokračovat v práci na ní.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Do not recover any autosaves; take no action.
en: Decide _Later
cs: _Rozhodnout později

[ctx: Autosave Recovery dialog|Cancel button|]
en: Start work on a new canvas. These backups will be retained.
cs: Začít pracovat na novém plátně. Tyto zálohy budou ponechány.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
en: MyPaint crashed with unsaved work, but it makes rolling backups. You can recover a working file from one of these automated backups now. You’ll be asked where to save it before continuing.
cs: MyPaint spadl s neuloženou prací. Byla však průběžně dělána záloha. Nyní soubor můžete obnovit z jedné z těchto automatizovaných záloh. Před pokračováním se vás program zeptá, kam se má uložit.

en: Thumbnail
cs: Náhled

en: Description
cs: Popis

en: Live update
cs: Náhled ve skutečném čase

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
cs: Obnovovat poslední tah na plátně s nastaveními v tomto okně ve skutečném čase

en: Save these settings to the brush
cs: Uložit tato nastavení do štětce

en: Edit Icon
cs: Upravit ikonu

en: Edit this brush's icon in a separate window (you will be able to use any brush to draw it)
cs: Upravit tento symbol pro štětec v samostatném okně (budete moci pro její nakreslení použít kterýkoli štětec)

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete this brush from the disk
cs: Smazat tento štětec z disku

en: Copy to New
cs: Kopírovat jako nový

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
cs: Kopírovat tato nastavení a ikonu nynějšího štětce do nového štětce

en: Rename this brush
cs: Přejmenovat tento štětec

en: Brush Setting
cs: Nastavení štětce

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
cs: Krátký popis pro užití v nástrojových radách

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
cs: Popis:

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Brush developer's notes
cs: Poznámky vývojáře štětce

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Notes for developers
en: Notes:
cs: Poznámky:

en: Starting value for this brush setting. The brush dynamics below act on this.
cs: Počáteční hodnota nastavení tohoto štětce. Dynamika štětce níže se bude řídit podle ní.

note: field label
en: Value:
cs: Hodnota:

en: Reset this input to have no effect on the setting
cs: Nastavit tento vstup znovu tak, aby to nemělo žádný účinek na nastavení

en: Minimum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
cs: Nejmenší hodnota pro výstupní osu.
    Toto se nastavuje i pomocí hlavního posuvníku pro {dname}.

en: Maximum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
cs: Největší hodnota pro výstupní osu.
    Toto se nastavuje i pomocí hlavního posuvníku pro {dname}.

en: Output
cs: Výstup

en: Input
cs: Vstup

en: Adjusts the maximum value
cs: Přizpůsobí největší hodnotu

en: Adjusts the minimum value
cs: Přizpůsobí nejmenší hodnotu

en: Minimum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
cs: Nejmenší hodnota pro osu vstupu.
    Na upravení této hodnoty použijte vyskakovací stupnici.

en: Maximum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
cs: Největší hodnota pro osu vstupu.
    Na upravení této hodnoty použijte vyskakovací stupnici.

en: Variation of the base value by stylus input and other criteria
cs: Odchylka od základní hodnoty podle vstupu hrotu a dalších hledisek

en: Brush Dynamics
cs: Dynamika štětce

en: Adjust this input mapping in detail
cs: Přizpůsobit přiřazení tohoto vstupu podrobně

en: Brush dynamics are not available for this setting.
cs: Síla štětce není pro toto nastavení dostupná.

en: <big><b>No Brush Dynamics</b></big>
cs: <big><b>Žádná síla štětce</b></big>

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Pressure value for the current point
cs: Zadat nový název pro nynější vrstvu

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
cs: Tlak:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
note: The meaning of negative values is *not* affected by text direction. The widget's RTL/LTR layout, however, *is* affected. The value (and signs) *is* shown.
en: Tilt in the direction of the canvas’s X axis.
    A value of 0 means that the pen is vertical.
    Negative values mean leftwards tilts.
cs: Naklonění ve směru osy x plátna.
    Hodnota 0 znamená, že pero je svisle.
    Záporné hodnoty znamenají naklonění doleva.

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: X-tilt:
cs: Sklon x::

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Y-tilt:
cs: Sklon y::

en: Tilt in the canvas Y axis
cs: Naklonění v ose plátna Y

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Time since the previous point, in seconds
cs: Čas od předchozího bodu v sekundách

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
cs: Čas:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
cs: Smazat bod

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
cs: Smazat nyní vybraný bod

en: Insert Point
cs: Vložit bod

en: Simplify Points
cs: Zjednodušit body

en: Simplify the curve using the Reumann-Witkam algorithm.
cs: Zjednodušit křivku pomocí Reumannova-Witkamova algoritmu.

en: Cull Points
cs: Vyřadit body

en: Cull every other point from the curve.
cs: Vyřadit všechny ostatní body z křivky.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: The currently active view.
cs: Nyní činný pohled.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Rename the active view.
cs: Přejmenovat činný pohled.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Remove the active view.
cs: Odstranit činný pohled.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Snapshot visible layers as a new view.
cs: Udělat snímek viditelných vrstev jako nového pohledu.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Lock or unlock the active view.
cs: Uzamknout nebo odemknout činný pohled.

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
cs: Vybrat barvu

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
cs: Upravit nynější barvu v jednotlivosti

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
cs: Přidat nynější barvu do palety

[ctx: Footerbar|]
en: Canvas scale and rotation
cs: Měřítko plátna a otočení

[ctx: footer: context picker button: tooltip]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer
cs: Vybrat nastavení štětce, barvu tahu a vrstvu

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: PNG solid with background (*.png)
cs: PNG plný s pozadím (*.png)

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
cs: JPEG 90 % kvalita (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 25%
cs: 25 %

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 50%
cs: 50 %

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 100%
cs: 100 %

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 200%
cs: 200 %

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with light outline
cs: Kruh s lehkým obrysem

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with medium outline
cs: Kruh se středním obrysem

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with heavy outline
cs: Kruh s těžkým obrysem

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Crosshair
cs: Nitkový kříž

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
cs: Vstupní přítlak

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
cs: Štětcový přítlak

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|]
en: <b>Global Pressure Mapping</b>
cs: <b>Celkové přiřazení tlaku</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
cs: Tlak

[ctx: Prefs Dialog|Devices|]
en: Here you can restrict pointing devices to specific tasks on the canvas, or have them ignored completely if they glitch your drawing.
cs: Zde můžete ukazující zařízení omezit na určité úkoly na plátně, nebo je mít naprosto přehlížena, pokud rušivě zasáhnou do vaší kresby.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
cs: <b>Použití zařízení</b>

en: Devices
cs: Zařízení

[ctx: Prefs Dialog|Button|Pointer Button Mappings|]
en: • The space bar can be used like Button2.
    • Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.
cs: • Mezerník lze použít jako Tlačítko 2.• Všimněte si, že některá zařízení mají tlačítka, která nelze při stisknutí podržet.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Pointer Button Mappings</b>
cs: <b>Přiřazení tlačítek myši</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
cs: Tlačítka

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Keyboard Mappings</b>
cs: <b>Přiřazení kláves klávesnice</b>

en: Keys
cs: Klávesy

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
cs: Výchozí souborový formát:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Prefix when saving scraps:
cs: Předpona při ukládání náčrtů:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
cs: <b>Ukládání</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
cs: <b>Správa barev</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Color space conversions:
cs: Převedení barevných prostorů:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Convert to sRGB when loading; mark as sRGB when saving
cs: Při nahrávání převést na RGB; při ukládání označit jako sRGB

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Images containing <i>full</i> colorspace information will be converted to sRGB when they are loaded into MyPaint. When MyPaint saves an image, hints will be added to it so that other programs can render it properly.
    
    This assumes that the display is calibrated to something close to sRGB, the standard colour space for the web and a pessimistic approximation of most PC monitors. If you know your display is radically different from this, use the "no automatic conversions or tagging" setting instead.
cs: Obrázky obsahující <i>celou</i> informaci o barevném prostoru budou převedeny do sRGB, když jsou nahrávány do programu MyPaint. Když MyPaint uloží obrázek, budou do něj přidána vodítka pro jiné programy, které jej tak mohou zpracovat správně.
    
    Předpokladem je, že zobrazení je zkalibrováno na něco, co je blízko sRGB, běžný barevný prostor pro internet a škarohlídsky řečeno přiblížení se většině počítačových obrazovek. Pokud víte, že vaše zobrazení se v tomto zásadně liší, použijte místo toho nastavení "žádné automatické převádění nebo označování".

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No automatic conversions or tagging
cs: Žádné automatické převádění nebo označování

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No color conversions are performed when loading, and files are saved without color management information.
    
    This is MyPaint's old behaviour, and can be used as a stopgap for non-sRGB working.
cs: Při nahrávání se neprovádí žádné automatické převádění a soubory jsou ukládání bez údaje ke správě barev.
    
    Toto je staré chování programu MyPaint a lze jej použít coby nouzové (prozatímní/dočasné) řešení/opatření, když se nepracuje v sRGB.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Automated Backups</b>
cs: <b>Automatické zálohování</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch label]
en: Back up unsaved work:
cs: Zazálohovat neuloženou práci:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval spinbox units suffix]
note: In seconds. Lowest value is 5, highest is 300 (5 minutes). Only matters when enabled.
en: seconds of inactivity
cs: sekund nečinnosti

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch tooltip]
en: Backs up work incrementally in the background to MyPaint's disk cache. If the program crashes, you'll have a chance to restore what you were working on.
cs: Práce se zálohuje přírůstkově na pozadí do diskové vyrovnávací paměti programu MyPaint. Pokud program spadne, budete mít příležitost obnovit, na čem jste pracoval.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval label]
en: Time between backups:
cs: Doba mezi zálohami:

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
cs: Nahrání a uložení

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Zoom and Rendering</b>
cs: <b>Zvětšení a vykreslení</b>

en: Default zoom level:
cs: Výchozí úroveň přiblížení:

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Interface</b>
cs: <b>Vstupní zařízení</b>

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
cs: Velikost ikon v nástrojovém pruhu:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Freehand cursor type:
cs: Typ ukazovátka při kreslení od ruky:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Dark theme variant:
cs: Varianta tmavého motivu:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|]
en: If available in GTK3 theme (needs restart)
cs: Pokud je dostupné ve vzhledu GTK3 (je potřeba program spustit znovu)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|checkbox tooltip]
en: Use a light-on-dark theme variant, when it's supported by the GTK theme. This is generally sensible for image editors and media viewers.
cs: Použít variantu vzhledu světlé na tmavém, když to podporuje vzhled GTK. Obecně je toto účelné u obrázkových editorů a prohlížečů obrazových záznamů.

en: Some of these settings require MyPaint to be restarted.
cs: Některá z těchto nastavení vyžadují opětovné spuštění programu MyPaint.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Large (requires recent GTK3)
cs: Velké (vyžaduje nedávné GTK3)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
cs: Malé

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Use a real checkerboard pattern
cs: Použít skutečný šachovnicový vzor

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Draw a real checkerboard pattern to show transparency.
    This slows down the display, but can be less confusing.
cs: Kreslit skutečný šachovnicový vzor k ukázání průhlednosti.
    Toto zpomalí zobrazování, ale může být méně matoucí.

en: When showing transparency:
cs: Při ukazování průhlednosti:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Handle smooth scrolling events:
cs: Zacházet s událostmi plynulého projíždění:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox label]
en: When devices send them (needs restart)
cs: Když je zařízení pošle (vyžaduje opětovné spuštění)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox tooltip]
en: Smooth scrolling support makes scroll gestures and scrollwheel events from some devices smooth rather than in steps. It's good for touchpads, but can be irritating if you're used to mouse scrolling.
    
    If smooth scrolling is supported, stepwise scrolling can be turned back on briefly by holding the shift key down while scrolling.
    
    Scrolling to pan the view needs this setting to be turned on, and for your device to be configured to send bidirectional scroll events.
cs: Podpora pro plynulý posun obrazu dělá posunovací posunky a události posunu z některých zařízení plynulé spíše než v krocích. Dobré to je pro dotykové tlačítko/plochu/podložku, ale může rozčilovat, pokud jste zvyklý na posunování obrazu myší.
    
    Pokud je plynulý posun obrazu podporován, posunování v krocích lze na krátkou dobu vrátit zpět podržením klávesy Shift během posunování.
    
    U posunu pro vyrovnání pohledu na plátno je toto nastavení potřeba mít zapnuto a dále musí být zařízení nastaveno tak, aby posílalo události posunu v obou směrech.

en: Hide cursor while painting
cs: Při malování skrýt ukazovátko

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Blink layers on creation/selection|checkbox label]
en: Enabled
cs: Povoleno

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Blink layers on creation/selection|checkbox tooltip]
en: When a layer is created or selected, show only that layer for a short time period.
cs: Když je vrstva vytvořena nebo vybrána, ukázat po krátké období času jen tuto vrstvu.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Blink layers on creation/selection:
cs: Zablikat vrstvami při vytvoření/vybrání:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Language:
cs: Jazyk:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: (needs restart)
cs: (potřebuje spustit znovu)

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: View
cs: Pohled

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: The set of colors to show as primary on disk-style color wheels.
    Different traditions have different color harmonies.
cs: Sada barev k ukázání jako základní na barevných kolech na způsob disku.
    Prostředí s odlišnými zvyklostmi mají různý názor na souladnost barev.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|]
note: Arrangement of MyPaint's custom colour wheels
en: Primaries are:
cs: Základní jsou:

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Standard digital Red/Green/Blue
cs: Obvyklá digitální červená/zelená/modrá

en: The red, green, and blue &apos;computer monitor&apos; primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
cs: Základní barvy &apos;počítačové obrazovky&apos; červená, zelená a modrá, rovnoměrně rozloženy kolem kruhu. Zelená je naproti červenorudé (magenta).

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RGB|]
en: The red, green, and blue 'computer monitor' primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
cs: Základní barvy &apos;počítačové obrazovky&apos; červená, zelená a modrá, rovnoměrně rozloženy kolem kruhu. Zelená je naproti červenorudé (magenta).

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Traditional artist's Red/Yellow/Blue
cs: Tradiční umělecky podaná červená/žlutá/modrá

en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
cs: Tradičně rozložené kolo červená/žlutá/modrá, jak je používá mnoho umělců od 18. století, napodobeno pomocí čistých barev zobrazení rovnoměrně uspořádaných okolo kruhu. Zelená je naproti červené.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYB|]
en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
cs: Tradičně rozložené kolo červená/žlutá/modrá, jak je používá mnoho umělců od 18. století, napodobeno pomocí čistých barev zobrazení rovnoměrně uspořádaných okolo kruhu. Zelená je naproti červené.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Red-Green and Blue-Yellow opponent pairs
cs: Červená-zelená a modrá-žlutá proti sobě jsoucí dvojice

en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four &apos;psychological primaries&apos; or &apos;unique hues&apos; arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
cs: Rychlá a nejasná přibližná podoba kol utvořená na základě domněnek o barvách, které používají čtyři &apos;psychologické základní barvy&apos; nebo &apos;jedinečné barevné tóny&apos; rozložené v proti sobě jsoucích dvojicích v hlavních bodech. Červená je naproti zelené a žlutá je naproti modré. CIECAM02 a NCS představují podobný model. Zde používáme čistou červenou, žlutou atd. zobrazení jako čtyři základní barvy.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYGB|]
en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four 'psychological primaries' or 'unique hues' arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
cs: Rychlá a nejasná přibližná podoba kol utvořená na základě domněnek o barvách, které používají čtyři &apos;psychologické základní barvy&apos; nebo &apos;jedinečné barevné tóny&apos; rozložené v proti sobě jsoucích dvojicích v hlavních bodech. Červená je naproti zelené a žlutá je naproti modré. CIECAM02 a NCS představují podobný model. Zde používáme čistou červenou, žlutou atd. zobrazení jako čtyři základní barvy.

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
cs: <b>Barevné kolo</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
cs: Barva

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default Compatibility Mode:
cs: Výchozí režim slučitelnosti:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: <b>1.x Settings</b>
cs: <b>1.x nastavení</b>

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Make sure to be consistent w. other occurences of 2.x
en: <b>2.x Settings</b>
cs: <b>2.x nastavení</b>

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default New Layer Type:
cs: Výchozí typ nové vrstvy:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default Pigment Brush Setting:
cs: Výchozí nastavení obarvení štětce:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Label description for the 1.x compatibility-mode-by-default setting
en: When creating new documents, use the legacy 1.x compatibility mode by default. In this mode 1.x .ora files will look the same as they did in older versions, but pigment blending will not work well.
cs: Při vytváření nových dokumentů použijte režim slučitelnost 1.x jako výchozí. V tomto režimu 1.x budou soubory .ora vypadat stejně, jako vypadaly ve starších verzích, ale míchání barviva nepracuje dobře.

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: When creating new documents, use the regular 2.x compatibility mode by default. Old documents will often look different in this mode.
cs: Při vytváření nových dokumentů použijte běžný režim 2.x jako výchozí. V tomto režimu budou staré dokumenty vypadat jinak.

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Show warning for files that may be partially incompatible
cs: Ukázat varování pro soubory, které mohou být částečně neslučitelné

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Label for a set of options
en: File compatibility warnings:
cs: Varování ohledně slučitelnosti souborů:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Show warning for files that may be fully incompatible
cs: Ukázat varování pro soubory, které mohou být zcela neslučitelné

[ctx: Prefs|Compatibility]
note: This is a tooltip for the file behavior options label.
en: This will only apply to files saved with versions of MyPaint older than 2.0. When you save an OpenRaster file with MyPaint 2.0 or newer the active compatibility mode will be written to the file.
cs: Toto se použije jen na soubory uložené verzemi MyPaint staršími než 2.0. Když uložíte soubor OpenRaster v MyPaint 2.0 nebo novějším, bude do souboru zapsán činný režim slučitelnosti.

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Label to the options for how to handle files which do not have a compatibility mode specified (whether they should be opened in 1.x compatibility mode, or 2.x mode)
en: When Mode is Unspecified:
cs: Když není určen režim:

[ctx: Prefs|Compatibility]
note: This label indicates a subsection of the compatibility settings related to loading files.
en: <b>File loading</b>
cs: <b>Nahrávání souboru</b>

en: <b>Compatibility settings</b>
cs: <b>Nastavení slučitelnosti</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Compatibility
cs: Slučitelnost

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
cs: Obrazovka (normální)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
cs: Vypnuto (žádná citlivost přítlaku)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
cs: Okno (nedoporučeno)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
cs: Nový

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
cs: Nový

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
cs: Začít s novým prázdným plátnem.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
cs: Otevřít…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
cs: Otevřít

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Load a file to work on.
cs: Nahrát soubor, na němž se bude pracovat.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
cs: Otevřít naposledy otevřený obraz

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the file you saved most recently.
cs: Nahrát naposledy uložený soubor.

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
cs: Otevřít nedávný

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
cs: Vrátit

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reload the file your current work was loaded from.
cs: Nahrát znovu soubor, z něhož byla nynější práce nahrána.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Layers…
cs: Zavést vrstvy…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Import layers from one or more files.
cs: Zavést vrstvy z jednoho nebo více souborů.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
cs: Uložit

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
cs: Uložit práci do souboru.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
cs: Uložit jako…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
cs: Uložit práci do souboru s novým názvem.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
cs: Vyvést…

en: Export your work to a file, but keep working on the same file.
cs: Vyvést práci do souboru, ale pracovat dál na dosavadním souboru.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
cs: Uložit jako náčrt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save to a new scrap file, or save a new revision if already a scrap.
cs: Uložit do nového souboru náčrtu, nebo uložit novou změnu, pokud již je náčrt.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
cs: Otevřít předchozí náčrt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file before the current one.
cs: Nahrát předchozí soubor s náčrtem.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
cs: Otevřít další náčrt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file after the current one.
cs: Nahrát následující soubor s náčrtem.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recover File from an Automated Backup…
cs: Obnovit soubor z automatické zálohy…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Try to save and resume interrupted unsaved work.
cs: Zkuste uložit a pokračovat v přerušené neuložené práci.

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
cs: Skupiny štětců

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
cs: Štětce

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
cs: Seznam skupin štětců.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
cs: Voliče barev

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
cs: Barvy

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Available color adjusters.
cs: Seřizovače dostupných barev.

[ctx: Menu→Layer→Properties (label)]
en: Mode
cs: Režim

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
cs: Režim

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: The current layer's compositing mode.
cs: Režim skládání nynější vrstvy.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Fake Pressure
cs: Zvětšit nepravý přítlak

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Send harder pressure for devices that don't support pressure input.
cs: Posílat tvrdší přítlak pro zařízení nepodporující tlakový vstup.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Fake Pressure
cs: Zmenšit nepravý přítlak

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Send softer pressure for devices that don't support pressure input.
cs: Posílat měkčí přítlak pro zařízení nepodporující tlakový vstup.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Fake Rotation
cs: Zvětšit nepravé točení

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase barrel rotation for devices that don't support rotation input.
cs: Zvětšit válcové točení pro zařízení nepodporující točivý vstup.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Fake Rotation
cs: Zmenšit nepravé točení

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease barrel rotation for devices that don't support rotation input.
cs: Zmenšit válcové točení pro zařízení nepodporující točivý vstup.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
cs: Zvětšit velikost štětce

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush bigger.
cs: Udělat pracovní štětec větším.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
cs: Zmenšit velikost štětce

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush smaller.
cs: Udělat pracovní štětec menším.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
cs: Zvětšit krycí schopnost štětce

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush more opaque.
cs: Udělat pracovní štětec více neprůhledným.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
cs: Zmenšit krycí schopnost štětce

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush less opaque.
cs: Udělat pracovní štětec méně neprůhledným.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lighten Painting Color
cs: Zesvětlit kreslicí barvu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase the lightness of the current painting color.
cs: Zvětšit světlost nynější kreslicí barvy.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Darken Painting Color
cs: Ztmavit kreslicí barvu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
cs: Zmenšit světlost nynější kreslicí barvy.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Clockwise
cs: Změnit odstín barvy po směru hodinových ručiček

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue clockwise on the color wheel.
cs: Otočit odstín kreslicí barvy na barevném kole po směru hodinových ručiček.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
cs: Změnit odstín barvy proti směru hodinových ručiček

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
cs: Otočit odstín kreslicí barvy na barevném kole proti směru hodinových ručiček.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
cs: Zvýšit sytost barvy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color more saturated (more colorful, purer).
cs: Udělat malovací barvu sytější (barevnější, čistější).

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
cs: Zmenšit sytost barvy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color less saturated (grayer).
cs: Udělat malovací barvu méně sytou (šedivější).

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
cs: Nahrát znovu nastavení štětců

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore all brush settings to the current brush’s saved values.
cs: Obnovit všechna nastavení štětců znovu na uložené hodnoty nynějšího štětce.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Stroke and Layer
cs: Vybrat štětec a vrstvu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pick a brushstroke from the canvas, which restores brush, color, and layer.
cs: Vybrat tah štětcem z plátna, čímž se obnoví štětec, barva a vrstva.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Restore Color
cs: Barva při obnovení štětce klávesovou zkratkou

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether restoring the brush from a shortcut key also restores the saved color.
cs: Přepnout, zda se po obnovení štětce z klávesové zkratky obnoví i uložená barva.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Brush to Most Recent Shortcut Key
cs: Uložit štětec s naposledy použitou klávesovou zkratkou

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save brush settings to the most recently used shortcut key.
cs: Uložit nastavení štětce s naposledy použitou klávesovou zkratkou.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
cs: Vyprázdnit vrstvu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the active layer’s content.
cs: Vyprázdnit obsah činné vrstvy.

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Slice Operations
cs: Krájecí činnosti

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Trim Layer to Frame
cs: Zastřihnout vrstvu do rámečku

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase parts of the current layer which lie outside the frame.
cs: Vymazat části nynější vrstvy ležící mimo rámeček.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Uniquify Layer Pixels
cs: Zjedinečnit obrazové body vrstvy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete parts of the current layer which do not vary from the backdrop.
cs: Vymazat části nynější vrstvy, které se neliší od pozadí.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Uniquify Layer Tiles
cs: Zjedinečnit dlaždice vrstvy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete whole tiles from the current layer which do not vary from the backdrop.
cs: Vymazat celé dlaždice z nynější vrstvy, které se neliší od pozadí.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Refactor Layer Group Pixels
cs: Přestavět obrazové body skupiny vrstev

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Normalize child layers, then factor out common parts to a new child layer.
cs: Normalizovat podřízené vrstvy, potom zjednat běžné části do nové podřízené vrstvy.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Refactor Layer Group Tiles
cs: Přestavět dlaždice skupiny vrstev

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
cs: Kopírovat vrstvu do schránky

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the current layer’s contents to the clipboard.
cs: Kopírovat obsah nynější vrstvy do schránky.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
cs: Vložit vrstvu ze schránky

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Replaces the current layer with the clipboard’s contents.
cs: Nahradí nynější vrstvu obsahem schránky.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Layer in External App…
cs: Upravit vrstvu ve vnějším programu…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active layer in an external application.
cs: Upravit činnou vrstvu ve vnějším programu.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Update Layer with External Edits
cs: Aktualizovat vrstvu pomocí vnějších úprav

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Commit changes saved from the external app (normally automatic).
cs: Zapsat změny uložené z vnějšího programu (obyčejně automaticky).

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer at Cursor
cs: Vybrat vrstvu na ukazovátku myši

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Select a layer by picking something [drawn] on it.
cs: Vybrat vrstvu zvolením něčeho [drawn] na ní.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
cs: Jít na vrstvu výše

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer up in the layer stack.
cs: Jít v zásobníku vrstev o jednu vrstvu nahoru.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Below
cs: Jít na vrstvu níže

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer down in the layer stack.
cs: Jít v zásobníku vrstev o jednu vrstvu dolů.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
cs: Nová kreslicí vrstva

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer above the current layer.
cs: Přidat novou kreslicí vrstvu nad nynější vrstvu.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
cs: Nová vektorová vrstva…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer above the current layer, and begin editing it.
cs: Přidat novou vektorovou vrstvu nad nynější vrstvu a začít ji upravovat.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
cs: Nová skupina vrstev

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
cs: Přidat novou skupinu vrstev nad nynější vrstvu.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer Below
cs: Nová kreslicí vrstva pod

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer below the current layer.
cs: Přidat novou kreslicí vrstvu pod nynější vrstvu.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer Below…
cs: Nová vektorová vrstva pod…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer below the current layer, and begin editing it.
cs: Přidat novou vektorovou vrstvu pod nynější vrstvu a začít ji upravovat.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group Below
cs: Nová skupina vrstev pod

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group below the current layer.
cs: Přidat novou skupinu vrstev pod nynější vrstvu.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Layer Down
cs: Sloučit vrstvy dolů

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Merge the current layer with the layer beneath it.
cs: Sloučit nynější vrstvu s vrstvou ležící pod ní.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
cs: Sloučit viditelné vrstvy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Consolidate all visible layers, and delete the originals.
cs: Sjednotit všechny viditelné vrstvy a smazat původní vrstvy.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer from Visible
cs: Nová vrstva z viditelných vrstev

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Like ‘Merge Visible Layers’, but doesn’t delete the originals.
cs: Jako "sloučit viditelné vrstvy", ale nesmaže to původní (originály).

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
cs: Vybrat vrstvu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove the current layer from the layer stack.
cs: Odstranit nynější vrstvu ze zásobníku vrstev.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Convert to Normal Painting Layer
cs: Převést na běžnou kreslicí vrstvu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Convert the current layer or group to a painting layer in ‘Normal’ mode, preserving its appearance.
cs: Převést nynější vrstvu nebo skupinu na kreslicí vrstvu v Normálním režimu, při zachování jejího vzhledu.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
cs: Zvětšit neprůhlednost vrstvy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer less transparent.
cs: Udělat vrstvu méně průhlednou.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
cs: Zmenšit neprůhlednost vrstvy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer more transparent.
cs: Udělat vrstvu více průhlednou.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Raise Layer
cs: Dát vrstvu nahoru

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise the current layer one step in the layer stack.
cs: Posunout nynější vrstvu o jeden krok v zásobníku vrstev nahoru.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lower Layer
cs: Dát vrstvu dolů

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Lower the current layer one step in the layer stack.
cs: Posunout nynější vrstvu o jeden krok v zásobníku vrstev dolů.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
cs: Zdvojit vrstvu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make an exact clone of the current layer.
cs: Udělat přesnou kopii nynější vrstvy.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Properties…
cs: Vlastnosti vrstvy…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the layer’s properties (name, mode, visibility, locked, opacity).
cs: Změnit vlastnosti vrstvy (název, režim, viditelnost, uzamknutí, neprůhlednost).

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
cs: Uzamknutá vrstva

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s locked state. Locked layers cannot be modified.
cs: Přepnout stav uzamknutí nynější vrstvy. Uzamknuté vrstvy se nedají měnit.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
cs: Viditelná vrstva

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s visibility state, making it hidden.
cs: Přepnout stav viditelnosti nynější vrstvy, její skrytí.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
cs: Ukázat pozadí

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the background layer’s visibility.
cs: Přepnout viditelnost vrstvy pozadí.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Vacuum Empty Tiles
cs: Vysát prázdné dlaždice

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove empty tiles from the document.
cs: Odstranit prázdné dlaždice z dokumentu.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset and Center View
cs: Nastavit znovu a vystředit pohled

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset Zoom, Rotation and Mirroring, and recenter the document.
cs: Nastavit znovu zvětšení, otočení a zrcadlení a dokument znovu vystředit.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
cs: Přizpůsobit pohled

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Switch between a fitted view and your working location and zoom.
cs: Přepnout mezi přizpůsobeným pohledem a místem vaší práce a zvětšením.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
cs: Obnovit výchozí

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
cs: Obnovit výchozí zvětšení

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset view zoom level to default.
cs: Obnovit výchozí úroveň zvětšení zobrazení.

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Rotation
cs: Nastavit znovu otočení

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset the view’s rotation to 0°
cs: Nastavit otočení pohledu na 0°

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Mirroring
cs: Nastavit znovu zrcadlení

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset the view's mirroring.
cs: Obnovit výchozí zrcadlení zobrazení.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
cs: Přiblížit

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase magnification.
cs: Zvýšit zvětšení.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
cs: Oddálit

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease magnification.
cs: Snížit zvětšení.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Left
cs: Posunout vlevo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas to the left.
cs: Posunout pohled na plátno doleva.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Right
cs: Posunout vpravo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas to the right.
cs: Posunout pohled na plátno doprava.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Up
cs: Posunout nahoru

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas upwards.
cs: Posunout pohled na plátno nahoru.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Down
cs: Posunout dolů

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas downwards.
cs: Posunout pohled na plátno dolů.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
cs: Otočit vpravo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the canvas clockwise.
cs: Otočit plátno vpravo.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
cs: Otočit vlevo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the canvas counter-clockwise.
cs: Otočit plátno vlevo.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Horizontal
cs: Zrcadlit vodorovně

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view left to right.
cs: Převrátit pohled zleva doprava.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Vertical
cs: Zrcadlit svisle

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view upside-down.
cs: Převrátit pohled shora dolů.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
cs: Jednotlivá vrstva

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether only the current layer is shown.
cs: Stanovit, zda je viditelná jen nynější vrstva.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Symmetrical Painting Active
cs: Souměrné malování zapnuto

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Mirror brushstrokes along the axis of symmetry
cs: Zrcadlit tahy štětcem podél osy souměrnosti

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Frame Enabled
cs: Rámeček povolen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle visibility of the document frame.
cs: Přepnout viditelnost rámečku dokumentu.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Brush Input Values to Console
cs: Tisknout vstupní hodnoty štětců do konzole

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the brush engine’s internally generated inputs on the console.
cs: Ukázat vnitřně vytvořené vstupy stroje štětce na konzoli.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
cs: Zviditelnit průběh zpracování

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show rendering updates on-screen, for debugging.
cs: Ukazovat aktualizace zpracování na obrazovce, kvůli ladění.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
cs: Vypnout dvojité uložení do vyrovnávací paměti

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Turn off GTK’s double buffering, normally enabled.
cs: Vypnout dvojité ukládání do vyrovnávací paměti GTK, obyčejně povoleno.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Insert a point next to the currently selected point in the direction of the stroke.
cs: Vložit bod vedle nyní vybraného bodu ve směru tahu.

en: Delete Point
cs: Smazat bod

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete currently selected point on the ink stroke.
cs: Smazat nyní vybraný bod na tahu inkoustu.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Simplify and delete points according to angle and distance between nodes.
cs: Zjednodušit a smazat body podle úhlu a vzdálenosti mezi uzly.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete every other point on the ink stroke.
cs: Smazat všechny ostatní body na tahu inkoustu.

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
cs: Kreslicí režim

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
cs: Kreslicí režim: Malovat normálně

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color normally when painting.
cs: Použít barvu, normálně při malování.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Eraser
cs: Kreslicí režim: Guma

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
cs: Mazat tahy pomocí nynějšího štětce.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
cs: Kreslicí režim: Uzamknout alfa kanál

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Applying the brush doesn't change the layer’s opacity.
cs: Použití štětce neovlivní průhlednost vrstvy.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Colorize
cs: Kreslicí režim: Barvit

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color to the current layer without affecting its brightness or opacity.
cs: Použít barvu na současnou vrstvu bez změny jasu či průhlednosti.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
cs: Soubor

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
cs: Ukončit

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
cs: Zavřít hlavní okno a ukončit program.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
cs: Úpravy

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
cs: Barva

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
cs: Přizpůsobit barvu

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
cs: Vyskakovací historie barev

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a timeline of recent colors under the cursor.
cs: Vyvolat časovou osu nedávných barev pod ukazovátkem.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Details Dialog
cs: Podrobnosti barev

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a color details dialog with text entry.
cs: Ukázat dialog s podrobnostmi barvy s textovým vstupem.

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
cs: Další barva v paletě

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the next color in the palette.
cs: Nastavit kreslicí barvu na další barvu v paletě barev.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
cs: Předchozí barva v paletě

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the previous color in the palette.
cs: Nastavit kreslicí barvu na předchozí barvu v paletě barev.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
cs: Přidat barvu do palety

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Append the current painting color to the palette.
cs: Přidat nynější barvu, s níž se maluje, do palety.

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
cs: Vrstva

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
cs: Neprůhlednost

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
cs: Jít na vrstvu

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
cs: Nová vrstva pod

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
cs: Vlastnosti

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
cs: Náčrtník

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
cs: Nový náčrtník

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the default scratchpad as a new scratchpad canvas.
cs: Nahrát výchozí náčrtník jako nové plátno s náčrtníkem.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
cs: Otevřít náčrtník…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load an image file on disk into the scratchpad.
cs: Nahrát obrázkový soubor na disku do náčrtníku.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
cs: Uložit náčrtník

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
cs: Uložit náčrtník do jeho stávajícího souboru na disku.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
cs: Vyvést náčrtník jako…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Export the scratchpad to disk, under a file name of your choice.
cs: Vyvést náčrtník na disk, pod názvem souboru dle vaší volby.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
cs: Vrátit náčrtník

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Revert the scratchpad to its last saved state.
cs: Vrátit náčrtník do jeho naposledy uloženého stavu.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
cs: Uložit náčrtník jako výchozí

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad as the default for ‘New Scratchpad’.
cs: Uložit náčrtník jako výchozí pro Nový náčrtník.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
cs: Vyprázdnit výchozí náčrtník

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the default scratchpad to a blank canvas.
cs: Vyprázdnit výchozí náčrtník do prázdného plátna.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
cs: Kopírovat hlavní pozadí do náčrtníku

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the background image from the working document into the Scratchpad.
cs: Kopírovat obrázek pozadí z pracovního dokumentu do náčrtníku.

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
cs: Okno

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
cs: Štětec

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
cs: Klávesové zkratky

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
cs: Nápověda ke klávesovým zkratkám pro štětce

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show an explanation of how the shortcut keys work.
cs: Ukázat vysvětlení, jak klávesová zkratka pracuje.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
cs: Změnit štětec…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a brush changer under the cursor.
cs: Vyvolat měnič štětce pod ukazovátkem.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
cs: Změnit barvu…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with all color selectors listed.
cs: Vyvolat měnič barev pod ukazovátkem. Jsou uvedeny všechny voliče barev.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
cs: Změnit barvu (rychlý výběr)…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with only single-click selectors listed.
cs: Vyvolat měnič barev pod ukazovátkem. Jsou uvedeny pouze voliče barev pracující na jedno klepnutí.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
cs: Získat další štětce…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Download brushpacks from the MyPaint wiki.
cs: Stáhnout balíčky se štětci ze stránky programu MyPaint.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
cs: Zavést štětce…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
cs: Nahrát sadu štětců z disku.

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
cs: Nápověda

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
cs: Nápověda na internetu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go to MyPaint’s documentation wiki.
cs: Jít na stránku s dokumentací k MyPaint.

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
cs: O programu MyPaint

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show MyPaint’s license, version number, and credits.
cs: Ukázat povolení pro MyPaint, číslo verze a zásluhy.

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
cs: Ladění

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
cs: Vytisknout informace o přetečení paměti do konzole (pomalé!)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Debug memory leaks.
cs: Ladit úniky paměti.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
cs: Spustit popeláře, aby uklidil paměť, nyní

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Free memory used for Python objects which are no longer in use.
cs: Volná paměť pro objekty Pythonu, které se už nepoužívají.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
note: FIXME: convert to a ToggleAction
en: Start/Stop Profiling…
cs: Spustit/Zastavit profilování Pythonu…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Start or Stop Python Profiling (cProfile)
cs: Spustit/Zastavit profilování Pythonu (cProfile)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Simulate a Crash…
cs: Napodobit pád…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise a Python exception, to test the crash dialog.
cs: Vytáhnout výjimku pro Python, na vyzkoušení dialogu pro případ pádu.

[ctx: Menu (labels)]
en: View
cs: Pohled

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Feedback
cs: Zpětná vazba

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Adjust View
cs: Přizpůsobit pohled

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Popup Main Menu
cs: Ukázat hlavní nabídku

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the main menu as a popup.
cs: Ukázat hlavní nabídku jako vyskakovací okno.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle between full-screen and windowed mode.
cs: Přepnout mezi režimem celé obrazovky a okenním režimem.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
cs: Nastavení

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit MyPaint’s global settings.
cs: Upravit obecná nastavení programu MyPaint.

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
cs: Vyzkoušet vstupní zařízení

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a dialog which captures all events your input devices send.
cs: Ukázat dialog, který zachytí všechny události poslané vašimi vstupními zařízeními.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Background Chooser
cs: Volič pozadí

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the background paper texture.
cs: Změnit povrch papíru pozadí.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
cs: Editor nastavení štětců

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active brush’s settings.
cs: Upravit nastavení činných štětců.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Icon Editor
cs: Editor symbolů štětců

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit brush icons.
cs: Upravit symboly štětců.

[ctx: Menu→Layer (labels), Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layers Panel
cs: Panel vrstev

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for managing layers.
cs: Ukotvitelný panel na správu vrstev.

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
cs: Ukázat panel vrstev

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Layers dockpanel (arrange layers, or assign modes).
cs: Odkrýt panel vrstev (uspořádat vrstvy nebo přiřadit režimy).

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HCY Wheel
cs: Kolo HCY

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable cylindrical hue/chroma/luma color selector. The circular slices are equiluminant.
cs: Ukotvitelný válcový volič barevného odstín/sytosti barvy/jasnosti. Kulaté kotouče mají stejnou světelnost.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
cs: Paleta barev

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable palette color selector.
cs: Ukotvitelný volič barev v paletě.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Wheel
cs: Kolo HSV

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable saturation and Value color changer.
cs: Ukotvitelná nabídka pro volbu hodnoty barvy a její sytosti.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Cube
cs: Krychle HSV

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
cs: Ukotvitelný volič barev: Krychle HSV, kterou lze otáčet pro ukázání různých řezů.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Square
cs: Čtverec HSV

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV square with Hue ring.
cs: Ukotvitelný volič barev: Čtverec HSV s prstencem s odstíny.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Component Sliders
cs: Posuvníky složek

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing individual components of the color.
cs: Ukotvitelný volič barev ukazující jednotlivé složky barvy.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Liquid Wash
cs: Plynulé stínování

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing a liquid-like wash of nearby colors.
cs: Ukotvitelný volič barev ukazující plynulý stříkanec blízkých barev.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Concentric Rings
cs: Soustředné kruhy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with concentric HSV rings.
cs: Ukotvitelný volič barev se soustřednými kruhy HSV.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Crossed Bowl
cs: Barevný talíř

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
cs: Ukotvitelný volič barev s nakloněnými plošinami HSV křížícími paprsčitě se rozbíhající misku s barvami.

[ctx: Menu→Window (labels), Accel Editor (labels)]
en: Scratchpad Panel
cs: Panel náčrtníku

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable Panel for mixing colors and testing brushes.
cs: Ukotvitelný panel na míchání barev a zkoušení štětců.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
cs: Ukázat panel náčrtníku

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Scratchpad dockpanel (mix colors and make sketches).
cs: Odkrýt panel náčrtníku (míchat barvy a dělat náčrtky).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
cs: Panel s náhledy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for an overview and navigation of the whole canvas.
cs: Ukotvitelný panel pro přehled a pohyb po celém plátně.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
cs: Náhled

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Preview dockpanel (overview of the whole drawing area).
cs: Odkrýt náhledový panel (přehled o celé oblasti kresby).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
cs: Panel s volbami pro nástroje

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for adjusting the options with the activated tool.
cs: Ukotvitelný panel na přizpůsobení voleb pro zapnutý nástroj.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
cs: Ukázat panel s volbami pro nástroje

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Tool Options dockpanel (options for the current tool).
cs: Odkrýt panel nástrojových voleb (volby pro nynější nástroj).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
cs: Panel s historií štětců a barev

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for viewing recently changed colors and brushes.
cs: Ukotvitelný panel pro podívání se na nedávno změněné barvy a štětce.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
cs: Nedávné štětce a barvy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the History panel (recently used brushes and colors).
cs: Odkrýt panel historie (nedávno použité štětce a barvy).

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Hide Controls in Fullscreen
cs: Skrýt ovládání v režimu celé obrazovky

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle automatic hiding of the user interface in fullscreen.
cs: Přepnout automatické skrývání uživatelského rozhraní v režimu celé obrazovky.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Zoom Level
cs: Ukázat úroveň přiblížení

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle zoom level feedback.
cs: Přepnout zpětnou vazbu úrovně zvětšení.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Last Painting Position
cs: Ukázat poslední polohu malování

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle feedback showing where the last stroke ended.
cs: Přepnout zpětnou vazbu ukazující, kde skončil poslední tah.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Display Filter
cs: Filtrovat pohled

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Normally
cs: Zobrazit barvy normálně

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show colors unchanged.
cs: Filtrovat barvy: Ukázat barvy nezměněné.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors as Greyscale
cs: Zobrazit barvy v odstínech šedi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show brightness only (HCY/YCbCr Luma)
cs: Filtrovat barvy: Ukázat pouze jas (HCY/YCbCr Luma)

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Inverted
cs: Zobrazit barvy obrácené

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: inverse video. Black is white and red is cyan.
cs: Filtrovat barvy: Obrátit obraz. Černá je bílá a červená je modrozelená.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Red
cs: Zobrazit barvy s umělou necitlivostí k červené

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate deuteranopia, a common form of color blindness.
cs: Filtrovat barvy. Napodobit barvoslepost na zelenou, běžný druh barvosleposti.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Green
cs: Zobrazit barvy s umělou necitlivostí k zelené

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate protanopia, a common form of color blindness.
cs: Filtrovat barvy. Napodobit neschopnost rozeznat červenou, běžný druh barvosleposti.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Blue
cs: Zobrazit barvy s umělou necitlivostí k modré

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate tritanopia, a rare form of color blindness.
cs: Filtrovat barvy. Napodobit částečnou barvoslepost, při níž člověk není schopný vnímat modrou, vzácný druh barvosleposti.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
cs: Kreslení od ruky

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
cs: Kreslení od ruky

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Freehand: draw and paint freely, without geometric constraints.
cs: Kreslení od ruky: Kreslit a malovat volně, bez omezení.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
cs: Kreslení od ruky

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw and paint freely, without geometric constraints.
cs: Kreslení od ruky: Kreslit a malovat volně, bez omezení.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pan View
cs: Posunout pohled

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
cs: Posunout

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pan View: move your view of the canvas horizontally or vertically.
cs: Posunutí pohledu: Posunout pohled na plátno vodorovně nebo svisle.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan View
cs: Posunout pohled

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively move your view of the canvas horizontally or vertically.
cs: Interaktivně posunout váš pohled na plátno vodorovně nebo svisle.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
cs: Otočit pohled

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
cs: Otočit

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Rotate View: tilt your view of the canvas.
cs: Otočit pohled: Naklonit váš pohled na plátno.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
cs: Otočit pohled

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively rotate your view of the canvas.
cs: Interaktivně otočit váš pohled na plátno.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
cs: Zvětšit pohled

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Zoom
cs: Zvětšení

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Zoom View: zoom into or out of the canvas.
cs: Zvětšení pohledu: Přibližovat a oddalovat plátno.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom View
cs: Zvětšit pohled

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively zoom into or out of the canvas.
cs: Přibližovat a oddalovat plátno.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
cs: Čáry a křivky

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
cs: Čáry

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Lines and Curves: draw straight or curved lines.
cs: Čáry a křivky: Kreslit přímé a zakřivené čáry.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
cs: Čáry a křivky

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw straight or curved lines.
cs: Kreslit přímé a zakřivené čáry.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Connected Lines
cs: Spojené čáry

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Conn. Lines
cs: Spojené čáry

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Connected Lines: draw sequences of straight or curved lines.
cs: Spojené čáry: Kreslit sledy přímých nebo zakřivených čar.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
cs: Spojené čáry

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw sequences of straight or curved lines.
cs: Kreslit sledy přímých nebo zakřivených čar.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
cs: Elipsy a kruhy

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ellipse
cs: Elipsa

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
cs: Elipsy a kruhy: Kreslit zakulacené tvary.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
cs: Elipsy a kruhy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
cs: Kreslit elipsy a kruhy.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Inking
cs: Tuš

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
cs: Inkoust

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Inking: draw smooth controlled lines.
cs: Tuš: Kreslit jemné kontrolované čáry.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
cs: Tuš

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw smooth controlled lines.
cs: Kreslit jemné kontrolované čáry.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
cs: Přemístit vrstvu

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
cs: Umístění vrstvy

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Reposition Layer: move the current layer on the canvas.
cs: Přesunout vrstvu: Přemístit nynější vrstvu na plátně.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
cs: Přemístit vrstvu

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively move the current layer on the canvas.
cs: Přemístit nynější vrstvu na plátně.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
cs: Upravit rámeček

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
cs: Rámeček

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Frame: define a frame around the document to give it a finite size.
cs: Upravit rámeček: Určit konečnou velikost dokumentu pomocí rámečku okolo něj.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
cs: Upravit rámeček

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively define a frame around the document to give it a finite size.
cs: Určit konečnou velikost dokumentu pomocí rámečku okolo něj.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
cs: Upravit souměrnost malování

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
cs: Souměrnost

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Painting Symmetry: adjust the axis used for symmetrical painting.
cs: Upravit souměrnost malování: Upravit osu používanou pro souměrné kreslení.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
cs: Upravit osu souměrnosti malování

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively adjust the axis used for symmetrical painting.
cs: Upravit osu používanou pro souměrné kreslení.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
cs: Vybrat barvu

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
cs: Vybrat barvu

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pick Color: set the painting color from screen pixels.
cs: Vybrat barvu: Nastavit kreslicí barvu z pixelů obrazovky.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color Hue
cs: Vybrat odstín barvy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting Hue from screen pixels while preserving the Chroma and Luma.
cs: Nastavit kreslicí barevný odstín z obrazových bodů (pixelů) obrazovky při zachování sytosti a jasnosti.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color Chroma
cs: Vybrat sytost barvy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting Chroma from screen pixels while preserving the Hue and Luma.
cs: Nastavit kreslicí sytost barvy z obrazových bodů (pixelů) obrazovky při zachování sytosti a jasnosti.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color Luma
cs: Vybrat jasnost barvy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting Luma from screen pixels while preserving the Hue and Chroma.
cs: Nastavit jasnost malování z obrazových bodů (pixelů) obrazovky při zachování odstínu a sytosti.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
cs: Vybrat barvu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting color from screen pixels.
cs: Nastavit kreslicí barvu z pixelů obrazovky.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Flood Fill
cs: Vyplnit

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
cs: Vyplnit

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Flood Fill: fill an area with color.
cs: Vyplnit: Vyplnit oblast barvou.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
cs: Vyplňování

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
cs: Vyplnit oblast barvou.
