mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to he translation catalogue (248 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
he: פעולה

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
he: צירוף מקשים

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
he: עריכת מקש עבור '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
he: פעולה:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
he: נתיב:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
he: מקש:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
he: להקיש על מקשים כדי לעדכן את המשימה הזאת

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
he: פעולה לא ידוע

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
he: <b>{accel}כבר נעשה בשימוש עבור '{action}'. המשימה הקיימת תוחלף.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
he: פתח את התיקיה "{folder_basename}"…

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
he: אישור

en: No backups were found in the cache.
he: לא נמצאו גיבויים במטמון.

en: No Available Backups
he: אין אפשרויות גיבוי זמינות

en: Open the Cache Folder…
he: פתח את תיקיית המטמון…

en: Backup Recovery Failed
he: שחזור גיבוי נכשל

en: Open the Backup’s Folder…
he: פתח את תיקיית הגיבוי…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
he: הקובץ המשוחזר מ .ora {iso_datetime}

en: Background
he: רקע

en: Save as Default
he: שמור כברירת מחדל

en: Pattern
he: תבנית

en: Color
he: צבע

en: Add color to Patterns
he: להוסיף צבע לתבניות

en: One or more backgrounds could not be loaded
he: לא היתה אפשרות לטעון אחד או יותר רקעים

en: Error loading backgrounds
he: שגיאה בטעינת רקעים

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
he: הסר בבקשה את הקבצים שאינם ניתנים להעברה, או בדוק את התקנת libgdkpixbuf.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
he: Gdk-Pixbuf לא יכול לטעון "{filename}" ודיווח על "{error}"

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
he: {filename}יש גודל אפסי (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
he: עורך הגדרות מכחול

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
he: אודות

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
he: ניסיוני

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
he: בסיסי

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
he: אטימות

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
he: טפיחות

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
he: מריחה

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
he: מהירות

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
he: מעקב

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
he: מכחול

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
he: צבע

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
he: הגדרות אישיות

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
he: לא נבחר מכחול, נא להשתמש ב„הוספה כחדש” במקום.

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
he: לא נבחר מכחול!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
he: שינוי שם המכחול

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
he: כבר קיים מכחול בשם הזה!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
he: לא נבחר מכחול!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
he: למחוק את המכחול „{brush_name}” מהכונן?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
he: (מכחול ללא שם)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
he: {brush_name} [שלא נשמר]

en: Brush Icon
he: סמל מכחול

en: Brush Icon (editing)
he: סמל מכחול (עריכה)

en: No brush selected
he: לא נבחר מכחול

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
he: <b>%s</b>
    <small>תחילה יש לבחור במכחול תקף</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
he: <b>%s</b><i>(הותאם)</i><small>השינויים עדיין לא נשמרו</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
he: <b>%s</b>(עריכה)
    <small>צביעה עם מכחול או צבע</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
he: <b>%s</b><small>לחץ על 'ערוך' כדי לערוך שינויים בסמל</small>‮

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
he: עריכה

en: Begin editing this preview icon
he: התחל לערוך את סמל התצוגה המקדימה

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
he: שחזר

en: Discard changes, and cancel editing
he: מחק שינויים, ובטל עריכה

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
he: נקה

en: Clear the preview icon
he: נקה את סמל התצוגה המקדימה

note: TRANSLATORS: set the brush icon to a built-in default
en: Auto
he: אוטומטי

en: Use the default icon
he: השתמש באיקון ברירת מחדל

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
he: שמור

en: Save this preview icon, and finish editing
he: שמור את סמל התצוגה המקדימה, וסיים את העריכה

en: Lost & Found
he: אבידות ומציאות

en: Deleted
he: נמחק

en: Favorites
he: מועדפים

en: Ink
he: דיו

en: Classic
he: קלאסי

en: Set#1
he: ערכה מס׳ 1

en: Set#2
he: ערכה מס׳ 2

en: Set#3
he: ערכה מס׳ 3

en: Set#4
he: ערכה מס׳ 4

en: Set#5
he: ערכה מס׳ 5

en: Experimental
he: ניסיוני

en: New
he: חדש

[ctx: brushpack import failure messages]
en: No file named “{order_conf_file}”. This is not a brushpack.
he: אין קובץ בשם „{order_conf_file}”. זאת אינה ערכת מכחולים.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” is listed in “{order_conf_file}”, but it does not exist in the zipfile.
he: המכחול „{brush_name}” מופיע תחת „{order_conf_file}” אך הוא לא קיים בקובץ ה־zip.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” exists in the zipfile, but it is not listed in “{order_conf_file}”.
he: המכחול „{brush_name}” קיים בקובץ ה־zip, אך אינו מופיע תחת „{order_conf_file}”.

en: Unknown Brush
he: מכחול לא ידוע

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Add to Favorites
he: הוספה למועדפים

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Favorites
he: הסרה מהמועדפים

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Clone
he: שכפול

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Edit Brush Settings
he: עריכת הגדרות מכחול

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Group
he: הסרה מקבוצה

[ctx: brush group: context menu: remove from group]
en: Really remove brush “{brush_name}” from group “{group_name}”?
he: למחוק את המכחול „{brush_name}” מהקבוצה „{group_name}”?

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
he: קבוצת "{group_name}"

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
he: שינוי שם קבוצה

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
he: לייצא Brushset מכווצות

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
he: מחק קבוצה

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
he: שינוי שם קבוצה

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
he: קבוצה בשם זה כבר קיים!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
he: באמת למחוק קבוצת "{group_name}"?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
he: לא היתה אפשרות למחוק את קבוצת "{group_name}".
    אין אפשרות למחוק כמה קבוצות מיוחדות.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
he: ייצוא מכחולים

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
he: חבילת מכחולי MyPaint‏ (‎*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
he: קבוצה חדשה…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
he: ייבוא מכחולים…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
he: הורדת מכחולים נוספים…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
he: ליצור קבוצה

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
he: לחצן

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
he: לחצן

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
he: לחיצה על לחצן

en: Add a new binding
he: הוסף עטיפה חדשה

en: Remove the current binding
he: הסר את הכריכה הנוכחית

en: Edit binding for '%s'
he: ערוך כריכה עבור '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
he: לחיצה על לחצן:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
he: לחץ על לחצני שינוי, ולחץ על לחצן מעל לטקסט זה כדי להגדיר כריכה חדשה.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
he: {button}לא יכול להיות מחויב ללא מפתחות שינוי (משמעותו קבועה, מצטער)

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
he: {button_combination}כבר קשורה לפעולה '{action_name}'

en: Pick Color
he: בחר צבע

en: Set the color used for painting
he: הגדר את הצבע המשמש לציור

en: Set the color Hue used for painting
he: הגדרת גוון הצבע המשמש לציור

en: Color details
he: פרטי צבע

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
he: צבע המכחול הנוכחי ואת הצבע שהיה בשימוש לאחרונה לצביעה

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
he: מסכת טווח פעילה

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
he: הגבל את הצבעים שלך עבור מצבי רוח ספציפיים באמצעות מסכת סולם.

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
he: פעיל

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
he: עזרה…

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
he: כותרת:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
he: עמודות:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
he: מספר העמודות

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
he: שם הצבע:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
he: שם הצבע הנוכחי

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
he: הוספת שורה

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
he: הוספת עמודה

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
he: כל הקבצים (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
he: כל הקבצים (*)

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
he: מחק

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
he: מקלדת

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
he: עכבר

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
he: עט

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchpad
he: משטח מגע

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
he: מסך מגע

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
he: להתעלם

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
he: כל משימה

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
he: ניווט בלבד

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Zoom
he: זום

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
he: התקן

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
he: צירים

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column shows type labels ("Touchscreen", "Pen" etc.)
en: Type
he: סוג

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
he: השתמש עבור…

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
he: גלול…

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
he: שם

en: Replace
he: החלף

en: Rename
he: שנה שם

en: Existing brush
he: מכחול קיים

en: Import brush package?
he: לייבא חבילת מכחולים?

en: Restore Brush %d
he: לשחזר מכחול %d

en: Undo %s
he: בטל את %s

en: Undo
he: בטל

en: Redo
he: בצע שוב

en: Fullscreen
he: מסך-מלא

en: Icon
he: איקון

en: no description
he: ללא תיאור

en: Enabled
he: מופעל

en: inch
he: אינץ׳

en: cm
he: ס״מ

en: mm
he: מ״מ

en: Freehand Drawing
he: ציור ביד חופשית

en: Paint free-form brush strokes
he: ציור במשיכות מכחול ביד חופשית

note: TRANSLATORS: Short alias for "Slow position tracking". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Smooth:
he: חלק:

en: Ignore Error
he: התעלם מהשגיאה

en: Details…
he: פרטים…

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
he: להזיז שכבה

en: Move the current layer
he: להזיז את השכבה הנוכחית

note: Visibility flag column
en: Visible
he: גלוי

en: Layers
he: שכבות

en: Arrange layers and assign effects
he: סדר שכבות ולהקצות אפקטים

en: Layer
he: שכבה

en: Head
he: ראש

en: Lines and Curves
he: קווים ועקומות

en: Connected Lines
he: קווים מחוברים

en: Ellipses and Circles
he: אליפסות ועיגולים

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
he: זכויות יוצרים (C) 2005-2020
    מרטין ריינולדס, וצוות הפיתוח MyPaint

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
he: תכנות

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
he: ניהול פרויקט

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
he: מכחולים

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
he: תיעוד

[ctx: About dialog: credits: tasks: user support]
en: support
he: תמיכה

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
he: קהילה

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
he: גודל:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
he: אפשרויות הכלי

[ctx: options panel: body]
en: <i>No options available</i>
he: אין אפשרויות זמינות

en: Zoom: %.01f%%
he: תקריב: %.01f%%

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
he: בחר צבע…

en: Preferences
he: העדפות

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
he: שפת המערכת

en: Previous item
he: הפריט הקודם

en: Next item
he: הפריט הבא

[ctx: symmetry axis options panel: position button: axis pos. in pixels]
en: %d px
he: %d פיקסלים

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
he: אלפא:

en: Unknown Command
he: פקודה לא ידועה

en: Undefined (command not started yet)
he: לא מוגדר (הפקודה לא החלה עדיין)

en: Trim Layer
he: חיתוך שכבה

en: Clear Layer
he: ריקון שכבה

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
he: הדבקת שכבה

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
he: חדש

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
he: פתח…

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
he: פתח אחרונים

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
he: שמירה

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
he: שמירה בשם…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
he: מחיקת תוכן השכבה

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
he: שכבת צביעה חדשה

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
he: קבוצת שכבות חדשה

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
he: מחק שכבה

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
he: התאם לתצוגה

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
he: התרחק

[ctx: Menu (labels)]
en: File
he: קובץ

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
he: יציאה

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
he: עריכה

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
he: צבעים

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
he: שכבה

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
he: לוח סרטוט

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
he: חלון

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
he: מכחול

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
he: החלפת מכחול…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
he: שנה צבע…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
he: שנה צבע (תת קבוצה)…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
he: הורדת מכחולים נוספים…

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
he: עזרה

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
he: עזרה אונליין

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
he: אודות MyPaint

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
he: ניפוי שגיאות

[ctx: Menu (labels)]
en: View
he: תצוגה

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
he: מסך מלא

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
he: ערוך העדפות

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
he: עורך הגדרות מכחול

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
he: הצג מסך שכבות

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
he: פלטת צבעים

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
he: הצג פנקס רשימות

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
he: תצוגת מסך מקדימה

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
he: תצוגה מקדימה

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
he: מסך אפשרויות כלי

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
he: הצג את מסך אפשרויות הכלי

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
he: לוח היסטוריית מכחול וצבע

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
he: מכחולים וצבעים ששימשו אותך לאחרונה

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
he: יד חופשית

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
he: יד חופשית

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
he: קווים ועקומות

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
he: קווים מחוברים

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
he: אליפסות ועיגולים

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
he: סימן בדיו

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
he: מיקום מחדש של השכבה

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
he: ערוך שכבה

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
he: ערוך סימטריית ציור

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
he: בחר צבע

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
he: מילוי
