mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to nn_NO translation catalogue (782 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
nn_NO: Handling

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
nn_NO: Tastekombinasjon

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
nn_NO: Endre tast for «%s»

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
nn_NO: Handling:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
nn_NO: Sti:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
nn_NO: Tast:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
nn_NO: Trykk tastane for å oppdatere denne tildelinga

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
nn_NO: Ukjend handling

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
nn_NO: <b>{accel} er allereie i bruk for «{action}». Den eksisterande tildelinga vil verte erstatta.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
nn_NO: Opne mappe «{folder_basename}» …

en: No backups were found in the cache.
nn_NO: Ingen sikkerheitskopiar vart funne i mellomlageret.

en: No Available Backups
nn_NO: Ingen tilgjengelege sikkerheitskopiar

en: Open the Cache Folder…
nn_NO: Opne mellomlagermappa …

en: Backup Recovery Failed
nn_NO: Feil ved sikkerheitskopigjenoppretting

en: Open the Backup’s Folder…
nn_NO: Opne mappa til sikkerheitskopien …

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
nn_NO: Gjenoppretta fila frå {iso_datetime}.ora

en: Background
nn_NO: Bakgrunn

en: Save as Default
nn_NO: Lagre som standard

en: Pattern
nn_NO: Mønster

en: Color
nn_NO: Farge

en: Add color to Patterns
nn_NO: Legg fargen til mønstra

en: One or more backgrounds could not be loaded
nn_NO: Kunne ikkje laste ein eller fleire bakgrunnar

en: Error loading backgrounds
nn_NO: Feil ved lasting av bakgrunnar

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
nn_NO: Fjern filene som ikkje kan lastast, eller sjekk libgdkpixbuf-installasjonen din.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
nn_NO: Gdk-Pixbuf kunne ikkje laste «{filename}», og rapporterte «{error}»

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
nn_NO: {filename} har størrelse null (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
nn_NO: Penselinnstillingsredigerar

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
nn_NO: Om

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
nn_NO: Eksperimentell

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
nn_NO: Grunnleggjande

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
nn_NO: Dekkevne

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
nn_NO: Klattar

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
nn_NO: Gni ut

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
nn_NO: Fart

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
nn_NO: Sporing

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
nn_NO: Strok

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
nn_NO: Farge

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
nn_NO: Eigendefinert

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
nn_NO: Ingen pensel vald, bruk «Legg til som ny» i staden.

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
nn_NO: Ingen pensel er vald!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
nn_NO: Gje nytt namn til pensel

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
nn_NO: Ein pensel med dette namnet eksisterer allereie!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
nn_NO: Ingen pensel er vald!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
nn_NO: Er du sikker på at du vil slette penselen «{brush_name}» frå disken?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
nn_NO: (pensel utan namn)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
nn_NO: {brush_name} [ikkje lagra]

en: Brush Icon
nn_NO: Penselikon

en: Brush Icon (editing)
nn_NO: Penselikon (redigerer)

en: No brush selected
nn_NO: Ingen pensel er vald

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
nn_NO: <b>%s</b>
    <small>Vel ein gyldig pensel først</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
nn_NO: <b>%s</b> <i>(endra)</i>
    <small>Endringane har ikkje vorte lagra enno</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
nn_NO: <b>%s</b> (redigerer)
    <small>Mål med kva som helst pensel eller farge</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
nn_NO: <b>%s</b>
    <small>Trykk «Rediger» for å gjere endringar på ikonet</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
nn_NO: Rediger

en: Begin editing this preview icon
nn_NO: Begynn å redigere dette førehandsvisningsikonet

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
nn_NO: Tilbakestill

en: Discard changes, and cancel editing
nn_NO: Forkast endringane og avbryt redigeringa

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
nn_NO: Tøm

en: Clear the preview icon
nn_NO: Tøm førehandsvisningsikonet

en: Use the default icon
nn_NO: Bruk standardikonet

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
nn_NO: Lagre

en: Save this preview icon, and finish editing
nn_NO: Lagre dette førehandsvisningsikonet og avslutt redigeringa

en: Lost & Found
nn_NO: Tapt og funne

en: Deleted
nn_NO: Sletta

en: Favorites
nn_NO: Favorittar

en: Ink
nn_NO: Blekk

en: Classic
nn_NO: Klassisk

en: Set#1
nn_NO: Sett#1

en: Set#2
nn_NO: Sett#2

en: Set#3
nn_NO: Sett#3

en: Set#4
nn_NO: Sett#4

en: Set#5
nn_NO: Sett#5

en: Experimental
nn_NO: Eksperimentell

en: New
nn_NO: Ny

en: Unknown Brush
nn_NO: Ukjend pensel

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
nn_NO[0]: %d pensel
nn_NO[1]: %d penslar

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
nn_NO: Gruppe «{group_name}»

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
nn_NO: Endre gruppenamn

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
nn_NO: Eksporter som zippa penselsett

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
nn_NO: Slett gruppe

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
nn_NO: Endre gruppenamn

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
nn_NO: Ei gruppe med dette namnet eksisterer allereie!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
nn_NO: Er du sikker på at du vil slette gruppa «{group_name}»?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
nn_NO: Kunne ikkje slette gruppa «{group_name}».
    Nokre spesialgrupper kan ikkje slettast.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
nn_NO: Eksporter penslar

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
nn_NO: MyPaint penselpakke (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
nn_NO: Ny gruppe …

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
nn_NO: Importer penslar …

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
nn_NO: Få fleire penslar …

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
nn_NO: Opprett gruppe

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
nn_NO: Tast

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
nn_NO: Tast

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
nn_NO: Tastetrykk

en: Add a new binding
nn_NO: Legg til ei ny binding

en: Remove the current binding
nn_NO: Fjern den aktive bindinga

en: Edit binding for '%s'
nn_NO: Rediger binding for «%s»

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
nn_NO: Tastetrykk:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
nn_NO: Hold nede modifikatortastar og trykk ein tast over denne teksten for å sette ei ny binding.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
nn_NO: {button} kan ikkje bindast utan modifikatortastar (beklager, tydinga dens er fast)

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
nn_NO: {button_combination} er allereie bunden til handlinga «{action_name}»

en: Pick Color
nn_NO: Vel farge

en: Set the color used for painting
nn_NO: Sett fargen brukt til å måle

en: Color details
nn_NO: Fargedetaljar

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
nn_NO: Aktiv penselfarge og fargen som sist vart brukt til å måle

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
nn_NO: Fargeromsmaske aktiv

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
nn_NO: Innskrenk paletten din for spesielle stemningar ved å bruke ei fargeromsmaske.

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
nn_NO: HCY kulør og krominans.

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
nn_NO: Fargeromsmaskeredigerar. Klikk i midten for å lage eller manipulere former, eller roter maska ved å bruke kantane på sirkelen.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
nn_NO: Atmosfærisk triade

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Moody and subjective, defined by one dominant primary and two primaries which are less intense.
nn_NO: Lunefullt og subjektivt, definert av ein dominant primærfarge og to primærfargar som er mindre intense.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Shifted Triad
nn_NO: Forskyvd triade

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
nn_NO: Vekta sterkare mot den dominante fargen.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
nn_NO: Komplementær

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
nn_NO: Kontrasterande motstykke, balansert ved å ha sentrale nøytrale mellom seg på fargehjulet.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
nn_NO: Stemning og aksent

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: One main range of colors, with a complementary accent for variation and highlights.
nn_NO: Eit hovudutval av fargar, med ein komplementær aksent for variasjon og highlight.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
nn_NO: Splitta komplementær

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Two analogous colors and a complement to them, with no secondary colors between them.
nn_NO: To analoge fargar og eitt komplement til dei, utan nokon sekundærfargar mellom dei.

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
nn_NO: Ny fargeromsmaske frå mal

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
nn_NO: Fargeromsmaskeredigerar

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
nn_NO: Aktiv

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
nn_NO: Hjelp …

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
nn_NO: Lag maske frå mal.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
nn_NO: Last maske frå GIMP-palettfil.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
nn_NO: Lagre maske til ei GIMP-palettfil.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
nn_NO: Slett maska.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
nn_NO: Opne onlinehjelpa for denne dialogen i ein nettlesar.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
nn_NO: Lagre maska som ein GIMP-palett

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
nn_NO: Last maska frå ein GIMP-palett

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
nn_NO: Sett fargeromsmaske.

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
nn_NO: HCY-hjul

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
nn_NO: HSV-kulør

en: HSV Saturation
nn_NO: HSV-metning

en: HSV Value
nn_NO: HSV-valør

en: HSV Saturation and Value
nn_NO: HSV-metning og -valør

en: HSV Hue and Value
nn_NO: HSV-kulør og -valør

en: HSV Hue and Saturation
nn_NO: HSV-kulør og -metning

en: Rotate cube (show different axes)
nn_NO: Roter kube (vis forskjellige aksar)

en: HSV Cube
nn_NO: HSV-kube

en: An HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
nn_NO: Ei HSV-kube som kan roterast for å vise forskjellige planare skiver.

en: HSV Square
nn_NO: HSV-kvadrat

en: An HSV Square which can be rotated to show different hues.
nn_NO: Eit HSV-kvadrat som kan roterast for å vise forskjellige kulørar.

en: HSV Wheel
nn_NO: HSV-hjul

en: Saturation and Value color changer.
nn_NO: Fargeendrar for metning og valør.

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
nn_NO: Paletteigenskapar

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
nn_NO: Palett

[ctx: palette panel tab tooltip description]
en: Set the color from a loadable, editable palette.
nn_NO: Sett fargen frå ein last- og redigerbar palett.

[ctx: palette editor dialog: palette name entry]
en: Untitled Palette
nn_NO: Palett utan namn

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
nn_NO: Palettredigerar

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
nn_NO: Last frå ei GIMP-palettfil

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
nn_NO: Lagre til ei GIMP-palettfil

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
nn_NO: Tittel:

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
nn_NO: Namn eller beskriving for denne paletten

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
nn_NO: Kolonner:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
nn_NO: Antal kolonner

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
nn_NO: Fargenamn:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
nn_NO: Namnet til den aktive fargen

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
nn_NO: Tom palettplass

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
nn_NO: Last palett

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
nn_NO: Lagre palett

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
nn_NO: Tom palettplass (dra ein farge hit)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Add Empty Slot
nn_NO: Legg til tom plass

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
nn_NO: Sett inn rad

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
nn_NO: Sett inn kolonne

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (RGB)
nn_NO: Fyll tomrom (RGB)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HCY)
nn_NO: Fyll tomrom (HCY)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HSV)
nn_NO: Fyll tomrom (HSV)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
nn_NO: GIMP-palettfil (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
nn_NO: Alle filer (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
nn_NO: GIMP-palettfil (*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
nn_NO: Alle filer (*)

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
nn_NO: Komponentglidebrytarar

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
nn_NO: Juster individuelle komponent av fargen.

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
nn_NO: RGB Raud

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
nn_NO: RGB Grøn

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
nn_NO: RGB Blå

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
nn_NO: HSV-kulør

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
nn_NO: HSV-metning

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
nn_NO: HSV-valør

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
nn_NO: HCY-kulør

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Chroma
nn_NO: HCY-krominans

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Concentric Rings
nn_NO: Konsentriske ringar

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
nn_NO: Endre farge ved å bruke konsentriske HSV-ringar.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Crossed Bowl
nn_NO: Kryssa bolle

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
nn_NO: Viskelêr

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
nn_NO: Tastatur

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
nn_NO: Mus

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
nn_NO: Penn

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchpad
nn_NO: Peikeplate

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
nn_NO: Trykkskjerm

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
nn_NO: Ignorer

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
nn_NO: Alle oppgåver

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Non-painting tasks
nn_NO: Oppgåver utanom måling

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
nn_NO: Kun navigasjon

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Zoom
nn_NO: Forstørring

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
nn_NO: Panorer

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
nn_NO: Eining

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
nn_NO: Aksar

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
nn_NO: Bruk for …

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
nn_NO: Rulling …

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
nn_NO: Namn

en: Overwrite brush?
nn_NO: Overskriv pensel?

en: Replace
nn_NO: Erstatt

en: Rename
nn_NO: Gje nytt namn

en: Replace all
nn_NO: Erstatt alle

en: Rename all
nn_NO: Gje nytt namn til alle

en: Imported brush
nn_NO: Importert pensel

en: Existing brush
nn_NO: Eksisterande pensel

en: Overwrite brush group?
nn_NO: Overskriv penselgruppe?

en: Import brush package?
nn_NO: Importer penselpakke?

en: Restore Brush %d
nn_NO: Bruk pensel %d

en: Save to Brush %d
nn_NO: Lagre til pensel %d

en: Undo %s
nn_NO: Angre %s

en: Undo
nn_NO: Angre

en: Redo %s
nn_NO: Gjer om %s

en: Redo
nn_NO: Gjer om

note: TRANSLATORS: Statusbar message explaining button and modifier TRANSLATORS: combinations used to access modes/tools/actions. TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <list>"
en: {button_combination} is {resultant_action}
nn_NO: {button_combination} er {resultant_action}

note: TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <separated-list>" TRANSLATORS: Action names may contain coordinating conjunctions such TRANSLATORS: as the English "and", so use appropriate punctuation or TRANSLATORS: wording for the separator. Also a little more spacing TRANSLATORS: than normal lo
en: With {modifiers} held down:  {button_actions}.
nn_NO: Med {modifiers} holdt nede:  {button_actions}.

en: Set current color
nn_NO: Sett aktiv farge

en: Leave Fullscreen Mode
nn_NO: Forlat fullskjermmodus

en: Leave Fullscreen
nn_NO: Forlat fullskjermmodus

en: Enter Fullscreen Mode
nn_NO: Gå inn i fullskjermmodus

en: Fullscreen
nn_NO: Fullskjerm

en: Import brush package…
nn_NO: Importer penselpakke …

en: MyPaint brush package (*.zip)
nn_NO: MyPaint penselpakke (*.zip)

note: # UI string consts TRANSLATORS: Statusbar message when "Edit in External App" TRANSLATORS: (for a layer) is successfully initiated.
en: Launched {app_name} to edit layer “{layer_name}”
nn_NO: Starta {app_name} for å redigere laget «{layer_name}»

note: TRANSLATORS: Statusbar message shown when the app chosen for TRANSLATORS: "Edit in External App" (for a layer) failed to open.
en: Error: failed to launch {app_name} to edit layer “{layer_name}”
nn_NO: Feil: Klarte ikkje å starte {app_name} for å redigere laget «{layer_name}»

note: TRANSLATORS: Statusbar message for when an "Edit in External App" TRANSLATORS: operation is cancelled by the user before it starts.
en: Editing cancelled. You can still edit “{layer_name}” from the Layers menu.
nn_NO: Redigering avbrote. Du kan framleis redigere «{layer_name}» frå lagmenyen.

note: TRANSLATORS: This is a statusbar message shown when TRANSLATORS:  a layer is updated from an external edit
en: Updated layer “{layer_name}” with external edits
nn_NO: Oppdaterte laget «{layer_name}» med eksterne redigeringar

en: MyPaint needs to edit a file of type “{type_name}” ({content_type}). What application should it use?
nn_NO: MyPaint må redigere ei fil av typen «{type_name}» ({content_type}). Kva program skal brukast?

en: What application should MyPaint use for editing files of type “{type_name}” ({content_type})?
nn_NO: Kva program skal MyPaint bruke for å redigere filer av typen «{type_name}» ({content_type})?

en: Open With…
nn_NO: Opne med …

en: Icon
nn_NO: Ikon

en: no description
nn_NO: inga beskriving

en: Opacity:
nn_NO: Dekkevne:

en: Reset
nn_NO: Tilbakestill

en: Edit Frame
nn_NO: Rediger ramme

en: Adjust the document frame
nn_NO: Juster dokumentramma

en: Frame Size
nn_NO: Rammestørrelse

en: Height:
nn_NO: Høgde:

en: Width:
nn_NO: Breidde:

en: Resolution:
nn_NO: Oppløysing:

en: Dots Per Inch (really Pixels Per Inch)
nn_NO: Punkter per tomme (eigentleg pikslar per tomme)

en: Color:
nn_NO: Farge:

en: Frame Color
nn_NO: Rammefarge

en: <b>Frame dimensions</b>
nn_NO: <b>Rammestørrelse</b>

en: <b>Pixel density</b>
nn_NO: <b>Pikseltettheit</b>

en: Set Frame to Layer
nn_NO: Sett ramma til laget

en: Set frame to the extents of the current layer
nn_NO: Sett ramma til utstrekninga av det aktive laget

en: Set Frame to Document
nn_NO: Sett ramma til dokumentet

en: Set frame to the combination of all layers
nn_NO: Sett ramma til kombinasjonen av alle lag

en: Trim Layer to Frame
nn_NO: Beskjer laget til ramma

en: Trim parts of the current layer which lie outside the frame
nn_NO: Beskjer deler av det aktive laget som ligg utanfor ramma

en: Enabled
nn_NO: Slått på

en: inch
nn_NO: tomme

en: Freehand Drawing
nn_NO: Frihandsteikning

en: Paint free-form brush strokes
nn_NO: Mål penselstrok på frihand

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
nn_NO: Trykk:

en: Bug Detected
nn_NO: Feil oppdaga

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
nn_NO: <big><b>Ein feil har vorte oppdaga under køyring av programmet .</b></big>

en: You may be able to ignore this error and carry on working, but you should probably save your work soon.
    
    Please tell the developers about this using the issue tracker if no-one else has reported it yet.
nn_NO: Det kan hende at du kan ignorere denne feilen og fortsetje å arbeide, men du bør lagre arbeidet ditt snart.
    
    Ver venleg å fortelje utviklarane om dette ved å nytte feilrapporteringssystemet dersom ingen andre har rapportert det enno.

en: Search Tracker…
nn_NO: Søk i feilrapporteringssystemet …

note: only development and prereleases
en: Report…
nn_NO: Rapporter …

en: Ignore Error
nn_NO: Ignorer feil

en: Quit MyPaint
nn_NO: Avslutt MyPaint

en: Details…
nn_NO: Detaljar …

en: Exception while analyzing the exception.
nn_NO: Ei feil oppstod medan feilen vart analysert.

en: Draw, and then adjust smooth lines
nn_NO: Teikn og deretter juster glatte linjer

en: Input Device Test
nn_NO: Inneiningstest

en: (no pressure)
nn_NO: (ikkje noko trykk)

en: (no tilt)
nn_NO: (inga helling)

en: Tilt:
nn_NO: Helling:

en: (no device)
nn_NO: (inga eining)

en: Device:
nn_NO: Eining:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
nn_NO: Flytt laget

en: Move the current layer
nn_NO: Flytt det aktive laget

note: Visibility flag column
en: Visible
nn_NO: Synleg

en: Layers
nn_NO: Lag

en: Arrange layers and assign effects
nn_NO: Arranger lag og tildel effekter

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
nn_NO: Lagdekkevne: %d%%

note: TRANSLATORS: status bar messages for drag, without/with modifiers
en: Move layer in stack…
nn_NO: Flytt laget i stabelen …

en: Move layer in stack (dropping into a regular layer will create a new group)
nn_NO: Flytt laget i stabelen (å sleppe det på eit vanleg lag vil lage ei ny gruppe)

en: Layer
nn_NO: Lag

en: Entrance Pressure
nn_NO: Inngangstrykk

en: Stroke entrance pressure for line tools
nn_NO: Inngangstrykk for stroket for linjeverktøy

en: Midpoint Pressure
nn_NO: Midtpunktstrykk

en: Mid-Stroke pressure for line tools
nn_NO: Midtpunktstrykk for linjeverktøy

en: Exit Pressure
nn_NO: Utgangstrykk

en: Stroke exit pressure for line tools
nn_NO: Utgangstrykk for linjeverktøy

en: Head
nn_NO: Hovud

en: Stroke lead-in end
nn_NO: Slutten på byrjinga av stroket

en: Tail
nn_NO: Hale

en: Stroke trail-off beginning
nn_NO: Byrjinga på slutten av stroket

en: Pressure variation…
nn_NO: Trykkvariasjon …

en: Lines and Curves
nn_NO: Linjer og kurver

note: TRANSLATORS: users should never see this message
en: Generic line/curve mode
nn_NO: Generisk modus for linjer/kurver

en: Draw straight lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
nn_NO: Teikn beine linjer; shift legg til kurver, ctrl innskrenker vinkelen

en: Connected Lines
nn_NO: Samanhengande linjer

en: Draw a sequence of lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
nn_NO: Teikn ein linjesekvens; shift legg til kurver, ctrl innskrenker vinkelen

en: Ellipses and Circles
nn_NO: Ellipsar og sirklar

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
nn_NO: Opphavsrett (C) 2005-2020
    Martin Renold og MyPaint-utviklarteamet

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
nn_NO: programmering

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
nn_NO: portabilitet

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
nn_NO: prosjektstyring

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
nn_NO: penslar

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
nn_NO: mønster

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
nn_NO: verktøyikon

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
nn_NO: skrivebordsikon

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
nn_NO: palettar

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
nn_NO: dokumentasjon

[ctx: About dialog: credits: tasks: user support]
en: support
nn_NO: brukarstøtte

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
nn_NO: Størrelse:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
nn_NO: Verktøyval

[ctx: options panel: tab tooltip: description]
en: Specialized settings for the current editing tool
nn_NO: Spesialiserte innstillingar for det aktive redigeringsverktøyet

[ctx: options panel: body]
en: <i>No options available</i>
nn_NO: <i>Ingen val tilgjengelege</i>

en: Zoom: %.01f%%
nn_NO: Forstørring: %.01f%%

[ctx: context picker: statusbar text during grab]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer…
nn_NO: Plukk penselstrokinnstillingar, strokfarge og lag …

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
nn_NO: Plukk farge …

en: Preferences
nn_NO: Innstillingar

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
nn_NO: Førehandsvisning

en: Show preview of the whole drawing area
nn_NO: Vis førehandsvisning av heile teikneområdet

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
nn_NO: Vis søkar

en: Scratchpad
nn_NO: Rableblokk

en: Mix colors and make sketches on separate scrap pages
nn_NO: Bland fargar og lag skisser på separate kladdesider

en: (Nothing to show)
nn_NO: (Ingenting å vise)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Place axis
nn_NO: Plasser akse

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
nn_NO: Flytt akse

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
nn_NO: Fjern akse

[ctx: symmetry axis edit mode: mode name (tooltips)]
en: Edit Symmetry Axis
nn_NO: Rediger symmetriaksen

[ctx: symmetry axis edit mode: mode description (tooltips)]
en: Adjust the painting symmetry axis.
nn_NO: Juster målesymmetriaksen.

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
nn_NO: Ingen

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
nn_NO: Alfa:

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
nn_NO: Slått på

en: File handling
nn_NO: Filbehandling

en: Scraps switcher
nn_NO: Kladdebytar

en: Undo and Redo
nn_NO: Angre og gjer om

en: Blend Modes
nn_NO: Blandingsmodusar

en: Line Modes
nn_NO: Linjemodusar

en: Unknown Command
nn_NO: Ukjend kommando

en: Undefined (command not started yet)
nn_NO: Udefinert (kommandoen har ikkje starta enno)

note: TRANSLATORS: A short time spent painting / making brushwork. TRANSLATORS: This can correspond to zero or more touches of TRANSLATORS: the physical stylus to the tablet.
en: {seconds:.01f}s of painting with {brush_name}
nn_NO: {seconds:.01f}s måling med {brush_name}

en: Flood Fill
nn_NO: Fyll

en: Trim Layer
nn_NO: Beskjer laget

en: Clear Layer
nn_NO: Tøm laget

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
nn_NO: Lim inn lag

en: New Layer from Visible
nn_NO: Nytt lag frå synleg

en: Merge Visible Layers
nn_NO: Flett saman synlege lag

en: Merge Down
nn_NO: Flett saman nedover

en: Normalize Layer Mode
nn_NO: Normaliser lagmodus

en: Add {layer_default_name}
nn_NO: Legg til {layer_default_name}

en: Remove Layer
nn_NO: Fjern lag

en: Select Layer
nn_NO: Vel lag

en: Duplicate Layer
nn_NO: Opprett eit duplikat av laget

en: Move Layer Up
nn_NO: Flytt laget opp

en: Move Layer Down
nn_NO: Flytt laget ned

en: Move Layer in Stack
nn_NO: Flytt laget i stabelen

en: Rename Layer
nn_NO: Endre namnet til laget

en: Make Layer Visible
nn_NO: Gjer laget synleg

en: Make Layer Invisible
nn_NO: Gjer laget usynleg

en: Lock Layer
nn_NO: Lås lag

en: Unlock Layer
nn_NO: Lås opp lag

en: Set Layer Opacity: %0.1f%%
nn_NO: Sett lagdekkevna: %0.1f%%

en: Unknown Mode
nn_NO: Ukjend modus

en: Set Layer Mode: %s
nn_NO: Sett lagmodus: %s

en: Enable Frame
nn_NO: Slå på ramme

en: Disable Frame
nn_NO: Slå av ramme

en: Update Frame
nn_NO: Oppdater ramme

en: Edit Layer Externally
nn_NO: Rediger laget eksternt

[ctx: Document IO: common error strings: {error_loading_common}]
en: Error loading “{basename}”.
nn_NO: Klarte ikkje å laste «{basename}».

[ctx: Document IO: common error strings: {see_logs}]
en: The logs may have more detail about this error.
nn_NO: Loggane kan ha fleire detaljar om denne feilen.

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: future]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "3h42m from now"
en: from now
nn_NO: frå no

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: past]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "8s ago"
en: ago
nn_NO: sidan

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: String descriptions for an autosaved backup. TRANSLATORS: Time strings are localized: e.g. "3h42m" or "8s"
en: Cache folder still may be in use.
    Are you running more than once instance of MyPaint?
    Close app and wait {cache_update_interval}s to retry.
nn_NO: Mellomlagermappa kan framleis vere i bruk.
    Køyrer du meir enn ein instans av MyPaint?
    Lukk programmet og vent {cache_update_interval}s for å prøve igjen.

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Incomplete backup updated {last_modified_time} {ago}
nn_NO: Uferdig sikkerheitskopi oppdatert {last_modified_time} {ago}

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: The {ago} variable is a translated string. TRANSLATORS: Look for the msgids "from now" and "ago" TRANSLATORS: (with context starting w. "Document autosave") TRANSLATORS: to make sure their translations match this one.
en: Backup updated {last_modified_time} {ago}
    Size: {autosave.width}×{autosave.height} pixels, Layers: {autosave.num_layers}
    Contains {unsaved_time} of unsaved painting.
nn_NO: Sikkerheitskopi oppdatert {last_modified_time} {ago}
    Størrelse: {autosave.width}×{autosave.height} pikslar, Lag: {autosave.num_layers}
    Inneheld {unsaved_time} måling som ikkje er lagra.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    The file does not exist.
nn_NO: {error_loading_common}
    Denne fila eksisterer ikkje.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    You do not have the permissions needed to open this file.
nn_NO: {error_loading_common}
    Du har ikkje nødvendige løyve til å opne denne fila.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
nn_NO: {error_loading_common}
    
    Årsak: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to save as JPEG: {original_msg}
    
    Try saving in PNG format instead, if your machine doesn’t have a lot of memory. MyPaint’s PNG save function is more efficient.
nn_NO: Klarte ikkje å lagre som JPEG: {original_msg}
    
    Prøv å lagre i PNG-formatet i staden, dersom maskina di har lite minne. MyPaint sin PNG-lagrefunksjon er meir effektiv.

[ctx: Document autosave: restoring: errors]
en: Failed to recover work from an automated backup.
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
nn_NO: Klarte ikkje å gjenoppretta arbeid frå ein automatisert sikkerheitskopi.
    
    Årsak: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
nn_NO: Lag

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for layer groups.
en: Group
nn_NO: Gruppe

[ctx: layer default names]
en: Root
nn_NO: Rot

en: Multiply
nn_NO: Multipliser

en: Similar to loading two slides into a projector and projecting the combined result.
nn_NO: Liknar å sette to dias i ein prosjektor og projisere det kombinerte resultatet.

en: Screen
nn_NO: Skjerm

en: Like shining two separate slide projectors onto a screen simultaneously. This is the inverse of 'Multiply'.
nn_NO: Som å skine to separate diasprosjektorar på ein skjerm samtidig. Dette er det motsette av «Multipliser».

en: Overlay
nn_NO: Overlegg

en: Darken
nn_NO: Mørkare

en: The top layer is used where it is darker than the backdrop.
nn_NO: Topplaget vert brukt der det er mørkare enn bakgrunnen.

en: Lighten
nn_NO: Lysare

en: The top layer is used where it is lighter than the backdrop.
nn_NO: Topplaget vert brukt der det er lysare enn bakgrunnen.

en: Dodge
nn_NO: Avskygg

en: Burn
nn_NO: Etterbelys

en: Hard Light
nn_NO: Hardt lys

en: Soft Light
nn_NO: Mjukt lys

en: Like shining a diffuse spotlight onto the backdrop.
nn_NO: Som å skine ein diffus spotlight på bakgrunnen.

en: Difference
nn_NO: Differanse

en: Subtracts the darker color from the lighter of the two.
nn_NO: Subtraherer den mørkare fargen frå den lysare.

en: Exclusion
nn_NO: Ekskludering

en: Similar to the 'Difference' mode, but lower in contrast.
nn_NO: Liknar på «Differanse»-modusen, men har lågare kontrast.

en: Hue
nn_NO: Kulør

en: Saturation
nn_NO: Metning

en: Plus
nn_NO: Legg til

en: This layer and its backdrop are simply added together.
nn_NO: Dette laget og bakgrunnen vert kun lagt saman.

en: Destination In
nn_NO: Mål inn

en: Uses the backdrop only where this layer covers it. Everything else is ignored.
nn_NO: Brukar bakgrunnen kun der dette laget dekker den. Alt anna vert ignorert.

en: Destination Out
nn_NO: Mål ut

en: Uses the backdrop only where this layer doesn't cover it. Everything else is ignored.
nn_NO: Brukar bakgrunnen kun der dette laget ikkje dekker den. Alt anna vert ignorert.

en: Source Atop
nn_NO: Kjelde på topp

en: Destination Atop
nn_NO: Destinasjon på topp

[ctx: user-facing error texts]
en: Unable to construct a vital internal object. Your system may not have enough memory to perform this operation.
nn_NO: Klarte ikkje å konstruere eit viktig internt objekt. Systemet ditt har kanskje ikkje nok minne til å utføre denne handlinga.

en: PNG reader failed: %s
nn_NO: PNG-lesar feila: %s

en: Recover interrupted work?
nn_NO: Gjenopprett avbrote arbeid?

[ctx: Autosave Recovery dialog|Cancel button|]
en: Start work on a new canvas. These backups will be retained.
nn_NO: Begynn å arbeide på eit nytt lerret. Desse sikkerheitskopiane vil verte behaldne.

en: Thumbnail
nn_NO: Miniatyr

en: Description
nn_NO: Beskriving

en: Live update
nn_NO: Sanntidsoppdatering

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
nn_NO: Oppdater det siste stroket på lerretet med innstillingane i dette vindauget, i sanntid

en: Save these settings to the brush
nn_NO: Lagre desse innstillingane til penselen

en: Edit Icon
nn_NO: Rediger ikon

en: Edit this brush's icon in a separate window (you will be able to use any brush to draw it)
nn_NO: Rediger denne penselen sitt ikon i eit separat vindauge (du vil kunne bruke kva som helst pensel for å teikne det)

en: Delete
nn_NO: Slett

en: Delete this brush from the disk
nn_NO: Slett denne penselen frå disken

en: Copy to New
nn_NO: Kopier til ny

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
nn_NO: Kopier desse innstillingane og den aktive penselen sitt ikon til ein ny pensel

en: Rename this brush
nn_NO: Gje nytt namn til denne penselen

en: Brush Setting
nn_NO: Penselinnstilling

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
nn_NO: Kort beskriving som vert brukt i verktøytips

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
nn_NO: Beskriving:

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Brush developer's notes
nn_NO: Penselutviklaren sine notat

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Notes for developers
en: Notes:
nn_NO: Notat:

en: Starting value for this brush setting. The brush dynamics below act on this.
nn_NO: Startverdi for denne penselinnstillinga. Penseldynamikkane nedanfor arbeider på dette.

en: Reset this input to have no effect on the setting
nn_NO: Tilbakestill denne innputten til å ikkje ha nokon effekt på innstillinga

en: Output
nn_NO: Utputt

en: Input
nn_NO: Innputt

en: Adjusts the maximum value
nn_NO: Justerer maksimumsverdien

en: Adjusts the minimum value
nn_NO: Justerer minimumsverdien

en: Brush Dynamics
nn_NO: Penseldynamikk

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Pressure value for the current point
nn_NO: Trykkverdi for det aktive punktet

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
nn_NO: Trykk:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
note: The meaning of negative values is *not* affected by text direction. The widget's RTL/LTR layout, however, *is* affected. The value (and signs) *is* shown.
en: Tilt in the direction of the canvas’s X axis.
    A value of 0 means that the pen is vertical.
    Negative values mean leftwards tilts.
nn_NO: Hell i retning av lerretet sin x-akse.
    Verdien 0 tyder at pennen er vertikal.
    Negative verdiar tyder helling mot venstre.

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: X-tilt:
nn_NO: X-helling:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Y-tilt:
nn_NO: Y-helling:

en: Tilt in the canvas Y axis
nn_NO: Hell i lerretet sin y-akse

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Time since the previous point, in seconds
nn_NO: Tid sidan førre punkt, i sekund

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
nn_NO: Tid:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
nn_NO: Slett punkt

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
nn_NO: Slett det valde punktet

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
nn_NO: Plukk farge

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
nn_NO: Detaljert redigering av den aktive fargen

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
nn_NO: Legg den aktive fargen til i paletten

[ctx: Footerbar|]
en: Canvas scale and rotation
nn_NO: Lerretsskalering og rotasjon

[ctx: footer: context picker button: tooltip]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer
nn_NO: Plukk penselstrokinnstillingar, strokfarge og lag

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: PNG solid with background (*.png)
nn_NO: PNG solid med bakgrunn (*.png)

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
nn_NO: JPEG 90% kvalitet (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with light outline
nn_NO: Sirkel med svakt omriss

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with medium outline
nn_NO: Sirkel med medium omriss

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with heavy outline
nn_NO: Sirkel med sterkt omriss

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Crosshair
nn_NO: Trådkors

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
nn_NO: Innputt-trykk

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
nn_NO: Penseltrykk

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
nn_NO: Trykk

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
nn_NO: <b>Einingsbruk</b>

en: Devices
nn_NO: Einingar

[ctx: Prefs Dialog|Button|Pointer Button Mappings|]
en: • The space bar can be used like Button2.
    • Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.
nn_NO: • Mellomromstasten kan brukast som Tast2.
    • Nokre teiknebrett sine knappar kan ikkje haldast nede når dei vert trykt.

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
nn_NO: Peikarknappar

en: Keys
nn_NO: Tastar

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
nn_NO: Standard filformat:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Prefix when saving scraps:
nn_NO: Prefiks nytta når kladdar vert lagra:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
nn_NO: <b>Lagring</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
nn_NO: <b>Fargestyring</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Color space conversions:
nn_NO: Fargeromkonverteringar:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Convert to sRGB when loading; mark as sRGB when saving
nn_NO: Konverter til sRGB ved lasting; merk som sRGB ved lagring

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No automatic conversions or tagging
nn_NO: Ingen automatiske konverteringar eller tagging

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Automated Backups</b>
nn_NO: <b>Automatiske sikkerheitskopiar</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch label]
en: Back up unsaved work:
nn_NO: Sikkerheitskopier ulagra arbeid:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval spinbox units suffix]
note: In seconds. Lowest value is 5, highest is 300 (5 minutes). Only matters when enabled.
en: seconds of inactivity
nn_NO: sekund med inaktivitet

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch tooltip]
en: Backs up work incrementally in the background to MyPaint's disk cache. If the program crashes, you'll have a chance to restore what you were working on.
nn_NO: Sikkerheitskopierer arbeid inkrementelt i bakgrunnen til MyPaint sitt diskmellomlager. Dersom programmet kræsjer vil du ha ein sjanse til å gjenopprette det du arbeidde med.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval label]
en: Time between backups:
nn_NO: Tid mellom sikkerheitskopiar:

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
nn_NO: Last og lagre

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Zoom and Rendering</b>
nn_NO: <b>Forstørring og teikning</b>

en: Default zoom level:
nn_NO: Standard forstørring:

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Interface</b>
nn_NO: <b>Grensesnitt</b>

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
nn_NO: Ikonstørrelse for verktøylinje:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Freehand cursor type:
nn_NO: Frihandspeikartype:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Dark theme variant:
nn_NO: Mørk temavariant:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|]
en: If available in GTK3 theme (needs restart)
nn_NO: Dersom tilgjengeleg i GTK3-tema (krev omstart)

en: Some of these settings require MyPaint to be restarted.
nn_NO: Nokre av desse innstillingane krev at MyPaint vert starta på nytt.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Large (requires recent GTK3)
nn_NO: Stor (krev oppdatert GTK3)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
nn_NO: Liten

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Use a real checkerboard pattern
nn_NO: Bruk eit ekte sjakkbrettmønster

en: When showing transparency:
nn_NO: Når gjennomsiktigheit vert vist:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox label]
en: When devices send them (needs restart)
nn_NO: Når einingar sender dei (krev omstart)

en: Hide cursor while painting
nn_NO: Skjul peikaren ved måling

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: View
nn_NO: Visning

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: The set of colors to show as primary on disk-style color wheels.
    Different traditions have different color harmonies.
nn_NO: Settet med fargar som skal visast som primærfargar på fargehjul med sirkelstil.
    Forskjellige tradisjonar har forskjellige fargeharmoniar.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|]
note: Arrangement of MyPaint's custom colour wheels
en: Primaries are:
nn_NO: Primærfargar er:

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Standard digital Red/Green/Blue
nn_NO: Standard digital Raud/Grøn/Blå

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Traditional artist's Red/Yellow/Blue
nn_NO: Tradisjonell kunstnars Raud/Gul/Blå

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Red-Green and Blue-Yellow opponent pairs
nn_NO: Raud-grøn og blå-gul motsette par

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
nn_NO: <b>Fargehjul</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
nn_NO: Farge

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
nn_NO: Skjerm (normal)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
nn_NO: Slått av (ingen trykksensitivitet)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
nn_NO: Vindauge (ikkje anbefalt)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
nn_NO: Ny

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
nn_NO: Ny

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
nn_NO: Start med eit nytt, tomt lerret.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
nn_NO: Opne …

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
nn_NO: Opne

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Load a file to work on.
nn_NO: Last ei fil å arbeide på.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
nn_NO: Opne sist brukte

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the file you saved most recently.
nn_NO: Opne fila du lagra sist.

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
nn_NO: Opne tidlegare brukt

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
nn_NO: Tilbakestill

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
nn_NO: Lagre

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
nn_NO: Lagre arbeidet ditt til ei fil.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
nn_NO: Lagre som …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
nn_NO: Lagre arbeidet ditt til ei fil, og gje den eit nytt namn.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
nn_NO: Eksporter …

en: Export your work to a file, but keep working on the same file.
nn_NO: Eksporter arbeidet ditt til ei fil, men fortset å arbeide med den same fila.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
nn_NO: Lagre som kladd

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save to a new scrap file, or save a new revision if already a scrap.
nn_NO: Lagre til ei ny kladdefil, eller lagre ein ny versjon dersom det allereie er ein kladd.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
nn_NO: Opne førre kladd

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file before the current one.
nn_NO: Opne kladdefila som er før den som er aktiv no.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
nn_NO: Opne neste kladd

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file after the current one.
nn_NO: Opne kladdefila som er etter den som er aktiv no.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recover File from an Automated Backup…
nn_NO: Gjenopprett fila frå ein automatisk sikkerheitskopi …

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
nn_NO: Penselgrupper

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
nn_NO: Penslar

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
nn_NO: Liste over penselgrupper.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
nn_NO: Fargejusterarar

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
nn_NO: Fargar

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Available color adjusters.
nn_NO: Tilgjengelege fargejusterarar.

[ctx: Menu→Layer→Properties (label)]
en: Mode
nn_NO: Modus

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
nn_NO: Modus

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
nn_NO: Auk penselstørrelsen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush bigger.
nn_NO: Gjer den aktive penselen større.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
nn_NO: Minsk penselstørrelsen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush smaller.
nn_NO: Gjer den aktive penselen mindre.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
nn_NO: Auk penselen si dekkevne

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
nn_NO: Minsk penselen si dekkevne

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
nn_NO: Minsk valøren til den aktive målefargen.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Clockwise
nn_NO: Endre kulør med klokka

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue clockwise on the color wheel.
nn_NO: Roter målefargens kulør med klokka på fargehjulet.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
nn_NO: Endre kulør mot klokka

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
nn_NO: Roter målefargens kulør mot klokka på fargehjulet.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
nn_NO: Auk metning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color more saturated (more colorful, purer).
nn_NO: Gjer målefargen meir metta (meir fargerik, reinare).

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
nn_NO: Minsk metning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color less saturated (grayer).
nn_NO: Gjer målefargen mindre metta (gråare).

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
nn_NO: Last penselinnstillingar på nytt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore all brush settings to the current brush’s saved values.
nn_NO: Tilbakestill alle penselinnstillingar til den aktive penselen sine lagra verdiar.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Stroke and Layer
nn_NO: Plukk strok og lag

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Restore Color
nn_NO: Penselsnarvegstastar gjenopprettar farge

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Brush to Most Recent Shortcut Key
nn_NO: Lagre penselen til den sist brukte snarvegstasten

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save brush settings to the most recently used shortcut key.
nn_NO: Lagre penselinnstillingane til den sist brukte snarvegstasten.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
nn_NO: Tøm laget

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase parts of the current layer which lie outside the frame.
nn_NO: Slett deler av det aktive laget som ligg utanfor ramma.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
nn_NO: Kopier laget til utklippstavla

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the current layer’s contents to the clipboard.
nn_NO: Kopier innhaldet i det aktive laget til utklippstavla.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
nn_NO: Lim inn laget frå utklippstavla

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Replaces the current layer with the clipboard’s contents.
nn_NO: Byter ut det aktive laget med innhaldet på utklippstavla.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Layer in External App…
nn_NO: Rediger laget i eksternt program …

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Update Layer with External Edits
nn_NO: Oppdater laget med eksterne redigeringar

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer at Cursor
nn_NO: Gå til lag ved peikar

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
nn_NO: Gå til laget over

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer up in the layer stack.
nn_NO: Gå eitt lag opp i lagstabelen.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Below
nn_NO: Gå til laget under

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer down in the layer stack.
nn_NO: Gå eitt lag ned i lagstabelen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
nn_NO: Nytt målelag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer above the current layer.
nn_NO: Legg til eit nytt målelag over det aktive laget.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
nn_NO: Nytt vektorlag …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer above the current layer, and begin editing it.
nn_NO: Legg til eit nytt vektorlag over det aktive laget, og begynn å redigere det.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
nn_NO: Ny laggruppe

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
nn_NO: Legg til ei ny laggruppe over det aktive laget.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer Below
nn_NO: Nytt målelag under

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer below the current layer.
nn_NO: Legg til eit nytt målelag under det aktive laget.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer Below…
nn_NO: Nytt vektorlag under …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer below the current layer, and begin editing it.
nn_NO: Legg til eit nytt vektorlag under det aktive laget, og begynn å redigere det.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group Below
nn_NO: Ny laggruppe under

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group below the current layer.
nn_NO: Legg til ei ny laggruppe under det aktive laget.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Layer Down
nn_NO: Flett saman nedover

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Merge the current layer with the layer beneath it.
nn_NO: Flett det aktive laget med laget under det.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
nn_NO: Flett saman synlege lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Consolidate all visible layers, and delete the originals.
nn_NO: Konsolider alle synlege lag og slett dei originale.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer from Visible
nn_NO: Nytt lag frå synleg

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Like ‘Merge Visible Layers’, but doesn’t delete the originals.
nn_NO: Som «Flett saman synlege lag», men slettar ikkje originalane.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
nn_NO: Slett lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove the current layer from the layer stack.
nn_NO: Fjern det aktive laget frå lagstabelen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Convert to Normal Painting Layer
nn_NO: Konverter til målelag med normalmodus

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Convert the current layer or group to a painting layer in ‘Normal’ mode, preserving its appearance.
nn_NO: Konverter den aktive laget eller gruppa til eit målelag med «Normal»-modus, samtidig som utsjånaden vert beheldt.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
nn_NO: Auk laget si dekkevne

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer less transparent.
nn_NO: Gjer laget mindre gjennomsiktig.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
nn_NO: Mink laget si dekkevne

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer more transparent.
nn_NO: Gjer laget meir gjennomsiktig.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Raise Layer
nn_NO: Hev laget

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise the current layer one step in the layer stack.
nn_NO: Hev det aktive laget eitt steg i lagstabelen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lower Layer
nn_NO: Senk lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Lower the current layer one step in the layer stack.
nn_NO: Senk det aktive laget eitt steg i lagstabelen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
nn_NO: Dupliser lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make an exact clone of the current layer.
nn_NO: Lag ei eksakt klon av det aktive laget.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
nn_NO: Lag låst

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
nn_NO: Lag synleg

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
nn_NO: Vis bakgrunn

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset and Center View
nn_NO: Tilbakestill og sentrer

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset Zoom, Rotation and Mirroring, and recenter the document.
nn_NO: Tilbakestill forstørring, rotering og spegling, samt resentrer dokumentet.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
nn_NO: Tilbakestill

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
nn_NO: Tilbakestill forstørring

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Rotation
nn_NO: Tilbakestill rotasjon

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Mirroring
nn_NO: Tilbakestill spegling

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
nn_NO: Forstørr

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase magnification.
nn_NO: Auk forstørring.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
nn_NO: Forminsk

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease magnification.
nn_NO: Minsk forstørring.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
nn_NO: Roter med klokka

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
nn_NO: Roter mot klokka

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Horizontal
nn_NO: Spegl vassrett

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Vertical
nn_NO: Spegl loddrett

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
nn_NO: Eittlags-visning

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Symmetrical Painting Active
nn_NO: Bruk symmetrisk måling

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Mirror brushstrokes along the axis of symmetry
nn_NO: Spegl penselstrok om symmetriaksen

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Frame Enabled
nn_NO: Bruk ramme

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle visibility of the document frame.
nn_NO: Slå dokumentramme av/på.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Brush Input Values to Console
nn_NO: Skriv ut penselen sine innverdiar til konsollen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the brush engine’s internally generated inputs on the console.
nn_NO: Vis penselmaskina sine internt genererte inndata på konsollen.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
nn_NO: Visualiser teikning

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
nn_NO: Ingen dobbelbufring

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Turn off GTK’s double buffering, normally enabled.
nn_NO: Slå av GTK si dobbelbufring, som vanlegvis er slått på.

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
nn_NO: Målemodus

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
nn_NO: Målemodus: Normal

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Eraser
nn_NO: Målemodus: Viskelêr

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
nn_NO: Visk med den aktive penselen.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
nn_NO: Målemodus: Lås alfa

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Colorize
nn_NO: Målemodus: Fargelegg

[ctx: Menu (labels)]
en: File
nn_NO: Fil

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
nn_NO: Avslutt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
nn_NO: Lukk hovudvindauget og avslutt programmet.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
nn_NO: Rediger

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
nn_NO: Farge

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
nn_NO: Juster farge

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
nn_NO: Fargehistorikk

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Details Dialog
nn_NO: Fargedetaljdialog

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
nn_NO: Neste palettfarge

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the next color in the palette.
nn_NO: Sett målefargen til den neste fargen i paletten.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
nn_NO: Førre palettfarge

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the previous color in the palette.
nn_NO: Sett målefargen til den førre fargen i paletten.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
nn_NO: Legg fargen til paletten

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Append the current painting color to the palette.
nn_NO: Legg den aktive målefargen til i paletten.

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
nn_NO: Lag

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
nn_NO: Dekkevne

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
nn_NO: Gå til lag

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
nn_NO: Nytt lag under

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
nn_NO: Eigenskapar

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
nn_NO: Rableblokk

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
nn_NO: Ny rableblokk

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the default scratchpad as a new scratchpad canvas.
nn_NO: Last standardrableblokka som eit nytt rableblokklerret.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
nn_NO: Opne rableblokk …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load an image file on disk into the scratchpad.
nn_NO: Last ei biletfil på disken inn i rableblokka.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
nn_NO: Lagre rableblokk

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
nn_NO: Lagre rableblokka til si eksisterande fil på disken.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
nn_NO: Eksporter rableblokk som …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Export the scratchpad to disk, under a file name of your choice.
nn_NO: Eksporter rableblokka til disken, med eit namn du sjølv kan velje.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
nn_NO: Tilbakestill rableblokka

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
nn_NO: Lagre rableblokk som standard

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad as the default for ‘New Scratchpad’.
nn_NO: Lagre rableblokka som standarden for «Ny rableblokk».

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
nn_NO: Tøm standardrableblokka

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the default scratchpad to a blank canvas.
nn_NO: Tøm standardrableblokka slik at den vert eit tomt lerret.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
nn_NO: Kopier hovudbakgrunnen til rableblokka

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
nn_NO: Vindauge

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
nn_NO: Pensel

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
nn_NO: Snarvegstastar

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
nn_NO: Penselsnarvegstasthjelp

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show an explanation of how the shortcut keys work.
nn_NO: Vis ei forklaring av korleis snarvegstastane fungerer.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
nn_NO: Endre pensel …

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
nn_NO: Endre farge …

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
nn_NO: Endre farge (rask delmengd) …

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
nn_NO: Få fleire penslar …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Download brushpacks from the MyPaint wiki.
nn_NO: Last ned penselpakkar frå MyPaint-wikien.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
nn_NO: Importer penslar …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
nn_NO: Last ein penselpakke frå disken.

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
nn_NO: Hjelp

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
nn_NO: Onlinehjelp

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go to MyPaint’s documentation wiki.
nn_NO: Gå til MyPaint sin dokumentasjonswiki.

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
nn_NO: Om MyPaint

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
nn_NO: Feilsøk

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
nn_NO: Skriv minnelekkasjeinformasjon til konsollen (tregt!)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Debug memory leaks.
nn_NO: Feilsøk minnelekkasjar.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
nn_NO: Køyr søppeltømaren no

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Free memory used for Python objects which are no longer in use.
nn_NO: Frigjer minne brukt for Python-objekt som ikkje lenger er i bruk.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
note: FIXME: convert to a ToggleAction
en: Start/Stop Profiling…
nn_NO: Start/Stopp profilering …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Start or Stop Python Profiling (cProfile)
nn_NO: Start eller stopp pythonprofilering (cProfile)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Simulate a Crash…
nn_NO: Simuler eit kræsj …

[ctx: Menu (labels)]
en: View
nn_NO: Vis

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Feedback
nn_NO: Tilbakemelding

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
nn_NO: Fullskjerm

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
nn_NO: Rediger innstillingar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit MyPaint’s global settings.
nn_NO: Rediger MyPaint sine globale innstillingar.

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
nn_NO: Test inneiningar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a dialog which captures all events your input devices send.
nn_NO: Vis ein dialog som fangar alle hendingane inneiningane dine sender.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Background Chooser
nn_NO: Bakgrunnsveljar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the background paper texture.
nn_NO: Endre teksturen på bakgrunnspapiret.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
nn_NO: Penselinnstillingsredigerar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active brush’s settings.
nn_NO: Rediger den aktive penselen sine innstillingar.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Icon Editor
nn_NO: Penselikonredigerar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit brush icons.
nn_NO: Rediger penselikon.

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
nn_NO: Vis lagpanel

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HCY Wheel
nn_NO: HCY-hjul

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
nn_NO: Fargepalett

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Wheel
nn_NO: HSV-hjul

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Cube
nn_NO: HSV-kube

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Square
nn_NO: HSV-kvadrat

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Component Sliders
nn_NO: Komponentglidebrytarar

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Concentric Rings
nn_NO: Konsentriske ringar

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Crossed Bowl
nn_NO: Kryssa bolle

[ctx: Menu→Window (labels), Accel Editor (labels)]
en: Scratchpad Panel
nn_NO: Rableblokkpanel

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
nn_NO: Vis rableblokkpanel

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
nn_NO: Førehandsvisningspanel

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
nn_NO: Førehandsvisning

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
nn_NO: Verktøyvalpanel

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
nn_NO: Vis verktøyvalpanelet

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
nn_NO: Pensel- og fargehistorikkpanel

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
nn_NO: Siste penslar og fargar

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Hide Controls in Fullscreen
nn_NO: Skjul kontrollar i fullskjerm

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Zoom Level
nn_NO: Vis forstørring

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Last Painting Position
nn_NO: Vis siste måleposisjon

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Display Filter
nn_NO: Visningsfilter

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Normally
nn_NO: Vis fargar normalt

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors as Greyscale
nn_NO: Vis fargar som gråskala

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Inverted
nn_NO: Vis fargar invertert

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
nn_NO: Frihand

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
nn_NO: Frihand

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
nn_NO: Frihand

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
nn_NO: Panorer

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
nn_NO: Roter

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
nn_NO: Roter

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
nn_NO: Roter

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
nn_NO: Forstørr

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Zoom
nn_NO: Forstørring

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom View
nn_NO: Forstørr

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively zoom into or out of the canvas.
nn_NO: Interaktiv forstørring eller forminsking av lerretet.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
nn_NO: Linjer og kurver

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
nn_NO: Linjer

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Lines and Curves: draw straight or curved lines.
nn_NO: Linjer og kurver: teikn beine eller kurva linjer.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
nn_NO: Linjer og kurver

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw straight or curved lines.
nn_NO: Teikn beine eller kurva linjer.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Connected Lines
nn_NO: Samanhengande linjer

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Conn. Lines
nn_NO: Samanh. linjer

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Connected Lines: draw sequences of straight or curved lines.
nn_NO: Samanhengande linjer: teikn sekvensar av beine eller kurva linjer.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
nn_NO: Samanhengande linjer

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw sequences of straight or curved lines.
nn_NO: Teikn sekvensar av beine eller kurva linjer.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
nn_NO: Ellipsar og sirklar

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
nn_NO: Ellipsar og sirklar: teikn runda former.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
nn_NO: Ellipsar og sirklar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
nn_NO: Teikn sirklar og ellipsar.

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
nn_NO: Blekk

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
nn_NO: Flytt laget

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
nn_NO: Lagpos.

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Reposition Layer: move the current layer on the canvas.
nn_NO: Flytt laget: flytt det aktive laget rundt på lerretet.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
nn_NO: Flytt laget

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively move the current layer on the canvas.
nn_NO: Flytt det aktive laget interaktivt på lerretet.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
nn_NO: Rediger ramma

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
nn_NO: Ramme

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Frame: define a frame around the document to give it a finite size.
nn_NO: Rediger ramma: definer ei ramme rundt dokumentet for å gi det ein endeleg størrelse.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
nn_NO: Rediger ramma

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively define a frame around the document to give it a finite size.
nn_NO: Definer ei ramme interaktivt rundt dokumentet for å gi det ein endeleg størrelse.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
nn_NO: Rediger målesymmetri

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
nn_NO: Symmetri

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Painting Symmetry: adjust the axis used for symmetrical painting.
nn_NO: Rediger målesymmetri: juster aksen brukt til symmetrisk måling.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
nn_NO: Rediger målesymmetri

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively adjust the axis used for symmetrical painting.
nn_NO: Juster aksen brukt til symmetrisk måling interaktivt.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
nn_NO: Plukk farge

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
nn_NO: Plukk farge

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pick Color: set the painting color from screen pixels.
nn_NO: Plukk farge: sett målingsfargen frå skjermpikslar.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
nn_NO: Plukk farge

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting color from screen pixels.
nn_NO: Sett målefargen frå skjermpikslar.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Flood Fill
nn_NO: Fyll

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
nn_NO: Fyll

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Flood Fill: fill an area with color.
nn_NO: Fyll: fyll eit område med farge.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
nn_NO: Fyll

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
nn_NO: Fyll eit område med farge.
