mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to vi translation catalogue (51 entries)

en: Background
vi: Nền

en: Save as Default
vi: lưu thành mặc định

en: Pattern
vi: Mẫu

en: Color
vi: Màu

en: Add color to Patterns
vi: thêm màu vào mẫu

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
vi: loang

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
vi: Nét

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
vi: Tùy chọn

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
vi: Đổi tên chổi

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
vi: Đã có chổi được đặt tên này rồi!

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
vi: Hiệu chỉnh

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
vi: Xoá

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
vi: Lưu

en: New
vi: Mới

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
vi: Đã có nhóm được đặt tên này rồi!

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
vi: Nhóm mới…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
vi: Tạo nhóm

en: Pick Color
vi: Chọn màu

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
vi: tẩy

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
vi: Tên

en: Restore Brush %d
vi: Khôi phục chổi %d

en: Save to Brush %d
vi: Lưu thành chổi %d

en: Undo
vi: Hồi lại

en: Redo
vi: Làm lại

en: Fullscreen
vi: Toàn màn hình

en: Opacity:
vi: Độ mờ đục:

en: Bug Detected
vi: Phát hiện lỗi

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
vi: <big><b>Đã phát hiện một lỗi lập trình.</b></big>

note: only development and prereleases
en: Report…
vi: Báo cáo…

en: Details…
vi: Chi tiết…

en: Layers
vi: Lớp vẽ

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
vi: đang lập trình

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
vi: Di chuyển được

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
vi: biểu tượng màn hình nền

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
vi: Ngôn ngữ hệ thống

en: Merge Down
vi: Hợp nhất xuống dưới

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
vi: Áp lực

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
vi: Mở gần đây

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
vi: Lưu thành bản nháp

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
vi: Mở bản nháp trước

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
vi: Mở bản nháp tiếp theo

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
vi: Thu nhỏ

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
vi: Xoay theo chiều kim đồng hồ

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
vi: Xoay ngược chiều kim đồng hồ

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
vi: Lớp vẽ đơn

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
vi: Biểu diễn hình ảnh

[ctx: Menu (labels)]
en: File
vi: Tập tin

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
vi: Chổi

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
vi: Trợ giúp

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
vi: Giới thiệu về MyPaint

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
vi: Tìm lỗi
