Nala - en to sv translation catalogue (315 entries)

note: Answers for the Question prompt "[Y/n]"
en: Y/y N/n
sv: J/j N/n

en: Terminal can't support dialog, falling back to readline
sv: Terminal kan inte stödja dialog, faller tillbaka till readline

en: {command} is not a command
    Did you mean {correction}?
sv: {command} är inte ett kommando
    Menade du {correction}?

en: {error} Some packages are unable to be authenticated. Use '-o APT::Get::AllowUnauthenticated=true' with `--yes`
sv: {error} Vissa paket kunde inte autentiseras. Använd '-o APT::Get::AllowUauthenticated=true' med '--yes'

en: {error} failed regex compilation '{error_msg} at position {position}'
sv: {error} misslyckades med regex-kompileringen '{error_msg} på position {position}'

en: {error} Nala needs root to fix broken packages
sv: {error} Nala behöver root för att fixa trasiga paket

en: {error} Nala needs root to {command}
sv: {error} Nala behöver root för att utföra {command}

en: {error} Nala is already running another instance {last_pid}
sv: {error} Nala kör redan en annan instans {last_pid}

en: Removing files in {dir}
sv: Tar bort filer i {dir}

en: Removed: {filename}
sv: Borttagen: {filename}

en: {error} can't find version for {package}
sv: {error} kan inte hitta version för {package}

en: There are broken packages that need to be fixed!
sv: Det finns trasiga paket som behöver fixas!

en: You can use {switch} if you'd like to try without fixing them.
sv: Du kan använda {switch} om du vill prova utan att fixa dem.

en: {error} Missing packages to install
sv: {error} Saknade paket att installera

en: Update package list.
sv: Uppdatera paketlista.

en: Upgrade the system by removing/installing/upgrading packages.
sv: Uppgradera systemet genom att ta bort/installera/uppgradera paket

en: Upgrade the system by upgrading packages only.
sv: Uppgradera systemet genom att uppgradera paket endast.

en: Specify packages to exclude during upgrade. Accepts glob*
sv: Ange paket som ska uteslutas under uppgraderingen. Accepterar glob*

en: Would you like us to protect these and try again?
sv: Vill du att vi ska skydda dessa och försöka igen?

en: {error} You have held broken packages
sv: {error} Du har hållit trasiga paket

en: Install packages.
sv: Installera paket.

en: Package(s) to install
sv: Paket att installera

en: Remove packages.
sv: Ta bort paket.

en: Purge packages.
sv: Rensa paket.

en: Package(s) to remove/purge
sv: Paket att ta bort/rensa

en: Autoremove packages that are no longer needed.
sv: Ta bort paket som inte längre behövs automatiskt.

en: Autopurge packages that are no longer needed.
sv: Rensa paket som inte längre behövs automatiskt.

en: {error} {config} must be used with either {autoremove} or {autopurge}.
sv: {error} {config} måste användas med antingen {autoremove} eller {autopurge}.

en: Show package details.
sv: Visa paketdetaljer.

en: Package(s) to show
sv: Paket att visa

en: Search package names and descriptions.
sv: Sök efter paketnamn och beskrivningar.

en: Regex or word to search for
sv: Regex eller ord att söka efter

en: {error} {regex} not found.
sv: {error} {regex} hittades inte.

en: List packages based on package names.
sv: Lista paket baserat på paketnamn.

en: Package(s) to list.
sv: Paket att lista.

en: Nothing was found to list.
sv: Inget hittades att lista.

en: Clear out the local archive of downloaded package files.
sv: Rensa bort det lokala arkivet för nedladdade paketfiler.

en: Package lists have been cleaned
sv: Paketlistor har rengjorts

en: Nala sources.list has been cleaned
sv: Nala sources.list har rengjorts

en: Removing {cache}
    Removing {src_cache}
sv: Tar bort {cache}
    Tar bort {src_cache}

en: Cache has been cleaned
sv: Cache har rengjorts

en: I beg, pls moo
sv: Jag ber, plz moo

en: I can't moo for I'm a cat
sv: Jag kan inte råma för jag är en katt

en: What did you expect to update?
sv: Vad förväntade du dig att uppdatera?

en: What did you expect no-update to do?
sv: Vad förväntade du dig att ingen no-update skulle göra?

en: Purging configuration files for {package}
sv: Rensar konfigurationsfiler för {package}

en: {notice} Selected packages cannot be excluded from upgrade safely.
sv: {notice} Utvalda paket kan inte uteslutas från uppgradering på ett säkert sätt.

en: {error} Unable to calculate how to protect the selected packages
sv: {error} Kunde inte att beräkna hur man skyddar de valda paketen

en: {notice} The following packages need to be protected as well:
sv: {notice} Följande paket måste också skyddas:

en: Log Started: [{date}]
sv: Logg startad: [{date}]

en: Log Ended: [{date}]
sv: Logg avslutad: [{date}]

en: {error} Fetching packages has failed!
sv: {error} Hämtning av paket har misslyckats!

en: Exiting due to SIGINT
sv: Avslutar på grund av SIGINT

en: {notice} A reboot is required.
sv: {notice} En omstart krävs.

en: Finished Successfully
sv: Avslutad framgångsrikt

en: {notice} The following will be installed to satisfy {package}:
sv: {notice} Följande kommer att installeras för att uppfylla {package}:

en: {notice} Newer version {package} {version} exists in the cache.
    You should consider using `{command}`
sv: {notice} Nyare version {package} {version} finns i cachen.
    Du bör överväga att använda `{command}`

en: {notice} {deb} has taken priority over {package} from the cache.
sv: {notice} {deb} har tagit prioritet över {package} från cachen.

en: {error} No content length in response from {url}
      Ensure the URL points to a Debian Package
sv: {error} Ingen innehållslängd som svar från {url}
      Se till att URL:en pekar på ett Debianpaket

en: {notice} {filename} can't be hashsum verified.
sv: {notice} {filename} kan inte kontrolleras för integritet.

en: Do you want to continue?
sv: Vill du fortsätta?

en: Abort.
sv: Avbryt.

en: {error} Hash does not match the '{hash_type}' Length
sv: {error} Hash matchar inte '{hash_type}'-längden

en: {error} Hash Type '{hash_type}' specified with no hash
sv: {error} Hashtypen '{hash_type}' har angetts utan hash

en: {error} Hash Type '{hash_type}' is unsupported
sv: {error} Hashtypen '{hash_type}' stöds inte

en: {error} Version {version} not found for package {package}
sv: {error} Version {version} hittades inte för paketet {package}

en: Virtual Package
sv: Virtuellt paket

en: {notice} {package} is not installed
sv: {notice} {package} är inte installerat

en: {package} is already at the latest version {version}
sv: {package} är redan den senaste versionen {version}

en: {notice} The following packages require a reboot.
sv: {notice} Följande paket kräver en omstart.

en: Notices:
sv: Notiser:

en: {error} It can be dangerous to continue without a terminal. Use `--assume-yes`
sv: {error} Det kan vara farligt att fortsätta utan en terminal. Använd `-assume-yes`

en: {warning} Using {switch} can be very dangerous!
sv: {warning} Att använda {switch} kan vara mycket farligt!

en: All packages are up to date.
sv: Alla paket är uppdaterade.

en: Nothing for Nala to do.
sv: Inget för Nala att göra.

en: Nothing for Nala to remove.
sv: Inget för Nala att ta bort.

en: Nothing for Nala to fix.
sv: Inget för Nala att laga.

en: Time Remaining:
sv: Återstående tid:

en: Running dpkg
sv: Kör dpkg

en: Testing Mirrors
sv: Testar speglar

en: The following {total} packages can be upgraded:
sv: Följande {total} paket kan uppgraderas:

en: Not candidate version
sv: Inte kandidatversion

en: {error} unable to find any packages by globbing {pkg}
sv: {error} kunde inte hitta några paket genom att globba {pkg}

en: {warn} Virtual Packages like {package} can't be removed.
sv: {warn} Virtuella paket som {package} kan inte tas bort.

en: Protecting {package} from upgrade
sv: Skyddar {package} från uppgradering

en: Protecting {package} from auto-removal
sv: Skyddar {package} från automatisk borttagning

en: {total} packages can be upgraded. Run '{command}' to see them.
sv: {total} paket kan uppgraderas. Kör '{command}' för att se dem.

en: {package} is a virtual package provided by:
sv: {package} är ett virtuellt paket som tillhandahålls av:

en: You should select just one.
sv: Du ska välja bara ett.

en: {notice} Selecting {provider}
      Instead of virtual package {package}
sv: {notice} Väljer {provider}
       Istället för virtuellt paket {package}

en: Depends:
sv: Beroenden:

en: Either:
sv: Antingen:

en: Breaks:
sv: Har sönder:

en: Conflicts:
sv: Konflikter:

en: {package} is only referenced by name, no packages provides it
sv: {package} refereras endast med namn, inga paket tillhandahåller det

en: {dependency} will break {package} {version}
sv: {dependency} kommer att ha sönder {package} {version}

en: {dependency} conflicts with {package} {version}
sv: {dependency} är i konflikt med {package} {version}

en: {error} python-apt gave us {apt_err} This isn't a proper error as it's empty
sv: {error} python-apt gav oss {apt_err} Detta är inte ett korrekt fel eftersom det är tomt

en: {notice} Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.
sv: {notice} Vissa indexfiler kunde inte laddas ned. De har ignorerats, eller gamla används istället.

en: {error} Installation has failed.
sv: {error} Installation har misslyckats.

en: If you'd like to file a bug report please include '{debug_file}'
sv: Om du vill lämna in en felrapport vänligen inkludera '{debug_file}'

en: Are you root?
sv: Är du root?

en: {error} The following packages are essential!
sv: {error} Följande paket är viktiga!

en: {error} You have attempted to remove essential packages
sv: {error} Du har försökt ta bort viktiga paket

en: {error} Please use {switch} if you are sure you want to.
sv: {error} Använd {switch} om du är säker på att du vill.

en: {error} {package} has no installation candidate.
sv: {error} {package} har ingen installationskandidat.

en: {error} {package} not found
sv: {error} {package} hittades inte

en: {error} {apt_error}
      Unsupported File: {filename}
sv: {error} {apt_error}
      Fil som inte stöds: {filename}

en: {error} {apt_error}
      Could not read meta data from {filename}
sv: {error} {apt_error}
      Kunde inte läsa metadata från {filename}

en: The following packages were kept back:
sv: Följande paket hölls tillbaka:

en: The following were held due to exclusions:
sv: Följande hölls på grund av uteslutningar:

en: Nala was unable to determine why these were held:
sv: Nala kunde inte avgöra varför dessa hölls:

en: {package} but it isn't in the cache
sv: {package} men det finns inte i cachen

en: {package} but the cache version is {version}
sv: {package} men cacheversionen är {version}

en: {package} but it cannot be installed
sv: {package} men det kan inte installeras

en: {package} has been unmarked.
sv: {package} har avmarkerats.

en: Try {switch} if you're sure they can be installed.
sv: Testa {switch} om du är säker på att de kan installeras.

en: {error} Some packages were unable to be installed.
sv: {error} Vissa paket kunde inte installeras.

en: Installed packages that depend on {package}
sv: Installerade paket som är beroende av {package}

en: {package} is an Essential package!
sv: {package} är ett viktigt paket!

en: {notice} The information above may be able to help
sv: {notice} Informationen ovan kanske kan vara till hjälp

note: The following are the headers for the transaction summary. Package:        Version:     Size: ansible-core    2.12.4-1    1.2 MB
en: Package/Version/Size/Old Version/New Version/Either
sv: Paket/Version/Storlek/Gammal version/Ny version/Antingen

note: Verb Tenses are [ "Present/Present Participle/Past" ] This ends up looking like [ "Auto-Purge 20 Packages" ]
en: Auto-Purge/Auto-Purging/Auto-Purged
sv: Automatisk rensa/Automatisk rensning/Automatiskt rensad

note: Verb Tenses are [ "Present/Present Participle/Past" ] This ends up looking like [ "Auto-Remove 20 Packages" ]
en: Auto-Remove/Auto-Removing/Auto-Removed
sv: Ta bort automatiskt/Tar bort automatiskt/Automatiskt borttagen

note: Verb Tenses are [ "Present/Present Participle/Past" ] This ends up looking like [ "Remove 20 Packages" ]
en: Remove/Removing/Removed
sv: Ta bort/Tar bort/Borttagen

note: Verb Tenses are [ "Present/Present Participle/Past" ] This ends up looking like [ "Purge 20 Packages" ]
en: Purge/Purging/Purged
sv: Rensa/Rensar/Rensad

note: Verb Tenses are [ "Present/Present Participle/Past" ] This ends up looking like [ "Install 20 Packages" ]
en: Install/Installing/Installed
sv: Installera/Installerar/Installerad

note: Verb Tenses are [ "Present/Present Participle/Past" ] This ends up looking like [ "Reinstall 20 Packages" ]
en: Reinstall/Reinstalling/Reinstalled
sv: Ominstallerar/Ominstallerar/Ominstallerad

note: Verb Tenses are [ "Present/Present Participle/Past" ] This ends up looking like [ "Upgrade 20 Packages" ]
en: Upgrade/Upgrading/Upgraded
sv: Uppgradera/Uppgraderar/Uppgraderar

note: Verb Tenses are [ "Present/Present Participle/Past" ] This ends up looking like [ "Downgrade 20 Packages" ]
en: Downgrade/Downgrading/Downgraded
sv: Nergradera/Nergraderar/Nergraderad

note: Verb Tenses are [ "Present/Present Participle/Past" ] This ends up looking like [ "Configure 20 Packages" ]
en: Configure/Configuring/Configured
sv: Konfigurerar/Konfigurerar/Konfigurerad

en: Recommended, Will Not Be Installed
sv: Rekommenderas, kommer inte att installeras

en: Suggested, Will Not Be Installed
sv: Föreslagna, kommer inte att installeras

en: Kept Back, Will Not Be Upgraded
sv: Hålls tillbaka, kommer inte att uppgraderas

en: Kept Back
sv: Hålls tillbaka

en: Auto-Removable, Will Not Be Removed
sv: Automatiskt borttagbar, kommer inte att tas bort

en: Summary
sv: Sammanfattning

note: This ends up looking like [ "Configure 20 Packages" ]
en: Packages
sv: Paket

en: Total download size
sv: Total nedladdningsstorlek

en: Disk space to free
sv: Diskutrymme att frigöra

en: Disk space required
sv: Diskutrymme som krävs

en: Nala will only download the packages
sv: Nala kommer bara att ladda ner paketen

en: Nala will fetch mirrors with the lowest latency.
    
    For Debian https://mirror-master.debian.org/status/Mirrors.masterlist
    
    For Ubuntu https://launchpad.net/ubuntu/+archivemirrors-rss
sv: Nala kommer att hämta speglar med den lägsta latens.
    
    För Debian https://mirror-master.debian.org/status/Mirrors.masterlist
    
    För Ubuntu https://launchpad.net/ubuntu/+archivemirrors-rss

en: Are these mirrors okay?
sv: Är dessa speglar okej?

en: Mirrors you want to keep, separated by space or comma {selection}:
sv: Speglar du vill behålla, åtskilda av mellanslag eller kommatecken {selection}:

en: {error} Index {index} doesn't exist.
sv: {error} Index {index} existerar inte.

en: {error} Parser: {parser}
sv: {error} Analysator: {parser}

en: Fetching {distro} mirrors
sv: Hämtar {distro} speglar

en: {error} Internal Error. Distro detection must be broken
sv: {error} Internt fel. Distrodetektionen måste vara trasig

en: {error} unable to connect to {mirror}
sv: {error} kunde inte ansluta till {mirror}

en: Parsing mirror list
sv: Analyserar spegellista

en: Score is how many milliseconds it takes to download the Release file
sv: Poäng är hur många millisekunder det tar att ladda ner Release-filen

en: {notice} Nala was unable to fetch {num} mirrors.
sv: {notice} Nala kunde inte hämta {num} speglar.

en: Sources have been written to {file}
sv: Källor har skrivits till {file}

en: {error} There was an issue detecting release.
sv: {error} Det uppstod ett problem med att identifiera release.

en: {error} {distro} {release} is unsupported.
sv: {error} {distro} {release} stöds inte.

en: You can specify Ubuntu or Debian manually.
sv: Du kan specificera Ubuntu eller Debian manuellt.

en: Fetch fast mirrors to speed up downloads.
sv: Hämta snabba speglar för att påskynda nedladdningar.

en: Choose the Debian release.
sv: Välj Debian-release.

en: Choose the Ubuntu release.
sv: Välj Ubuntu-release.

en: Choose the Devuan release.
sv: Välj Devuan release.

en: Number of mirrors to fetch. [defaults: 16, --auto(3)]
sv: Antal speglar att hämta. [standard: 16, --auto(3)]

en: Add the source repos for the mirrors if it exists.
sv: Lägg till källrepos för speglarna om det finns.

en: Add contrib and non-free repos.
sv: Lägg till contrib och icke-fria förråd.

en: Run fetch uninteractively. Will still prompt for overwrite.
sv: Kör hämtning ointeraktivt. Kommer fortfarande att uppmana för överskrivning.

en: Choose only mirrors of a specific ISO country code.
sv: Välj endast speglar för en specifik ISO-landskod.

en: {error} Nala was unable to find any mirrors.
sv: {error} Nala kunde inte hitta några speglar.

en: {file} already exists.
    Continue and overwrite it?
sv: {file} finns redan.
    Vill du fortsätta och skriva över den?

en: {pkg_name} has no candidate
sv: {pkg_name} har ingen kandidat

en: Homepage:
sv: Hemsida:

en: Download-Size:
sv: Nedladdningsstorlek:

en: APT-Sources:
sv: APT-källor:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Provides:
sv: Ger:

en: Enhances:
sv: Förbättrar:

en: Pre-Depends:
sv: För-beroenden:

en: Recommends:
sv: Rekommenderar:

en: Suggests:
sv: Föreslår:

en: Replaces:
sv: Ersätter:

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: Package:
sv: Paket:

en: Architecture:
sv: Arkitektur:

en: Installed:
sv: Installerad:

en: Priority:
sv: Prioritet:

en: Essential:
sv: Viktig:

en: Section:
sv: Sektion:

en: Source:
sv: Källa:

en: Origin:
sv: Ursprung:

en: Maintainer:
sv: Underhållare:

en: Original-Maintainer:
sv: Original-Underhållare:

en: Bugs:
sv: Buggar:

en: Installed-Size:
sv: Installerad storlek:

en: local install
sv: lokal installation

en: {notice} There are {num} additional records. Please use the {switch} switch to see them.
sv: {notice} Det finns {num} ytterligare poster. Använd växla {switch} för att se dem.

en: {error} {package} has no version to show
sv: {error} {package} har ingen version att visa

en: Error:
sv: Fel:

en: Warning:
sv: Varning:

en: Notice:
sv: Notis:

en: {package} [local]
sv: {package} [lokalt]

note: Formatting looks as below: vim 2:8.2.3995-1+b2 [Debian/sid main] ├── is installed and upgradable to 2:8.2.4659-1 └── Vi IMproved - enhanced vi editor
en: is installed and upgradable to {version}
sv: är installerat och kan uppgraderas till {version}

note: vim 2:8.2.4659-1 [Debian/sid main] ├── is upgradable from 2:8.2.3995-1+b2 └── Vi IMproved - enhanced vi editor
en: is upgradable from {version}
sv: kan uppgraderas från {version}

note: vim 2:8.2.3995-1+b2 [Debian/sid main] ├── is installed └── Vi IMproved - enhanced vi editor
en: is installed
sv: är installerat

note: vim 2:8.2.3995-1+b2 [Debian/sid main] ├── is installed └── No Description
en: No Description
sv: Ingen beskrivning

en: {notice} Unable to read config file: {filename}. Using defaults
sv: {notice} Det gick inte att läsa konfigurationsfilen: {filename}. Använder standardinställningar

en: {error} Config key '{key}' should be a bool not {value}
sv: {error} Konfigurationsnyckel '{key}' ska vara en bool inte {value}

en: {error} Option {option}: Configuration item must have a '='
sv: {error} Alternativ {option}: Konfigurationsobjektet måste ha ett '='

en: It seems the system has no license file
    The full GPLv3 can be found at:
    https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt
sv: Det verkar som om systemet inte har någon licensfil
    Hela GPLv3 finns på:
    https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

en: Show program's version number and exit.
sv: Visa programmets versionsnummer och avsluta.

en: Reads the GPLv3 which Nala is licensed under.
sv: Läser GPLv3 som Nala är licensierad under.

en: Disable scrolling text and print extra information.
sv: Inaktivera rullande text och skriv ut extra information.

en: Logs extra information for debugging.
sv: Loggar extra information för felsökning.

en: Toggle autoremoving packages.
sv: Växla automatiskt borttagning av paket.

en: Toggle installing recommended packages.
sv: Växla installation av rekommenderade paket.

en: Toggle installing suggested packages.
sv: Växla installation av föreslagna paket.

en: Set the default release to install packages from.
sv: Ställ in standardutgåva att installera paket från.

en: Toggle full-upgrade
sv: Växla full-upgrade

en: Force color or no color.
sv: Tvinga färg eller ingen färg

en: Toggle updating the package list.
sv: Växla uppdatering av paketlistan.

en: Toggle a more condensed transaction summary.
sv: Växla en mer komprimerad transaktionsöversikt.

en: Purge any packages that would be removed.
sv: Rensa alla paket som skulle tas bort.

en: Purge packages not installed that have config files.
sv: Rensa paket som inte är installerade som har konfigurationsfiler.

en: Allow the removal of essential packages.
sv: Tillåt borttagning av viktiga paket.

en: Toggle fix broken packages.
sv: Växla laga trasiga paket.

en: Assume 'yes' or 'no' to all prompts.
sv: Antag "ja" eller "nej" till alla uppmaningar.

en: Set options like Dpkg::Options::="--force-confnew".
sv: Ställ in alternativ som Dpkg::Options::="--force-confnew".

en: Skips all formatting and you get raw dpkg output.
sv: Hoppar över all formatering och du får rå dpkg-utdata.

en: Show all versions of a package.
sv: Visa alla versioner av ett paket.

en: Show all architectures of a package.
sv: Visa alla arkitekturer för ett paket.

en: Packages are only retrieved, not unpacked or installed.
sv: Paketen hämtas endast, packas inte upp eller installeras.

en: Search only package names.
sv: Sök endast paketnamn.

en: Only installed packages.
sv: Endast installerade paket.

en: Only packages explicitly installed with Nala.
sv: Endast paket som är explicit installerade med Nala.

en: Only upgradable packages.
sv: Endast uppgraderingsbara paket.

en: Only virtual packages.
sv: Endast virtuella paket.

en: Print the full description of each package.
sv: Skriv ut den fullständiga beskrivningen av varje paket.

en: Remove package lists located in `/var/lib/apt/lists/`.
sv: Ta bort paketlistor som finns i `/var/lib/apt/lists/`.

en: Remove `nala-sources.list`.
sv: Ta bort `nala-sources.list`.

en: Run fetch uninteractively. Will still prompt for overwrite
sv: Kör hämtning ointeraktivt. Kommer fortfarande att uppmana vid överskrivning

en: Show this message and exit.
sv: Visa detta meddelande och avsluta.

en: {error} '{command}' for operations other than install or remove are not currently supported
sv: {error} '{command}' för andra operationer än installation eller borttagning stöds för närvarande inte

en: Show transaction history.
    
    Running `nala history` with no subcommands prints an overview of all transactions.
sv: Visa transaktions historik.
    
    kör `nala-historik` utan underkommandon för att skriva ut en översikt över alla transaktioner.

en: {error} History file seems corrupt. You should try removing {file}
sv: {error} Historikfilen verkar korrupt. Du kan försöka ta bort {file}

en: {error} No history exists.
sv: {error} Ingen historik existerar.

en: {error} Transaction {num} doesn't exist.
sv: {error} Transaktion {num} existerar inte.

en: Transaction number
sv: Transaktionsnummer

en: Show packages that were explicitly installed with Nala
sv: Visa paket som explicit har installerats med Nala

en: Show information about a specific transaction.
sv: Visa information om en specifik transaktion.

en: Nala needs root to clear history
sv: Nala behöver root för att rensa historiken

en: Nala needs root to redo history
sv: Nala behöver root för att göra om historien

en: Nala needs root to undo history
sv: Nala behöver root för att ångra historiken

en: History has been cleared
sv: Historiken har rensats

en: Clear a transaction or the entire history.
sv: Rensa en transaktion eller hela historiken.

en: Clear the entire history.
sv: Rensa hela historiken.

en: No history exists to clear
sv: Det finns ingen historik att rensa

en: {error} ID: {hist_id} does not exist in the history
sv: {error} ID: {hist_id} existerar inte i historiken

en: History has been altered
sv: Historiken har ändrats

en: Undo a transaction.
sv: Ångra en transaktion.

en: Redo a transaction.
sv: Gör om en transaktion.

en: {warning} This history entry was a purge.
sv: {warning} Den här historikposten var en rensning.

en: Do you want to continue with purge enabled?
sv: Vill du fortsätta med rensning aktiverad?

en: Starting Downloads
sv: Påbörjar Nedladdningar

en: Starting Download:
sv: Påbörjar Nedladdning:

en: Download Complete:
sv: Nedladdning Klar:

en: Total Packages:
sv: Totalt antal paket:

en: Last Completed:
sv: Senaste Klara:

en: {notice} Nala has removed {filename}
sv: {notice} Nala har tagit bort {filename}

en: {error} Failed to move archive file, {str_err}: '{file1}' -> '{file2}'
sv: {error} Misslyckades med att flytta arkivfil, {str_err}: '{file1}' -> '{file2}'

en: {error} {filename} does not exist!
sv: {error} {filename} existerar inte!

en: {error} Hash Sum does not match: {filename}
      Expected Hash: {expected}
      Received Hash: {received}
sv: {error} Hash Summan matchar inte: {filename}
       Förväntad hash: {expected}
       Mottagen hash: {received}

en: {error} File has unexpected size: {filename}
      Expected Size: {expected}
      Received Size: {received}
sv: {error} Filen har oväntad storlek: {filename}
       Förväntad storlek: {expected}
       Mottagen storlek: {received}

en: {error} Improper Hash Syntax
      Try '{url}:sha256:510b0c4f8fc3e7bd7182b53c0b81c1a113bea9fd3c18219eac0e18e601dc8d17'
sv: {error} Felaktig hashsyntax
      Prova '{url}:sha256:510b0c4f8fc3e7bd7182b53c0b81c1a113bea9fd3c18219eac0e18e601dc8d17'

en: Exiting due to {signal}
sv: Avslutar på grund av {signal}

en: {error} Using SOCKS proxy, but the 'socksio' package is not installed.
sv: {error} Använder SOCKS-proxy, men paketet 'socksio' är inte installerat.

en: {error} Install using 'nala install python3-socksio'
sv: {error} Installera med 'nala install python3-socksio'

en: Downloading
sv: Laddar ner

en: {error} No more mirrors available for {filename}
sv: {error} Inga fler speglar tillgängliga för {filename}

en: {notice} Trying next url: {url}
sv: {notice} Försöker nästa url: {url}

en: {warning} The following packages cannot be authenticated!
sv: {warning} Följande paket kan inte autentiseras!

en: {error} Some packages were unable to be authenticated
sv: {error} Vissa paket kunde inte autentiseras

en: {notice} Configuration is set to allow installation of unauthenticated packages.
sv: {notice} Konfigurationen är inställd att tillåta installation av oautentiserade paket.

en: {error} {url} timed out
sv: {error} {url} tog timeout

en: Failed to check hash
sv: Misslyckades att kontrollera hash

en: {error} {filename} can't be checked for integrity.
sv: {error} {filename} kan inte kontrolleras för integritet.

en: There are no hashes available for this package.
sv: Det finns ingen hash tillgänglig för detta paket.

en: {error} unable to connect to {url}
sv: {error} kan inte ansluta till {url}

en: Download complete and in download only mode.
sv: Nedladdning klar och i enbart-nedladdningsläge.

en: {error} Download failure. The following downloads failed:
sv: {error} Nedladdningsfel. Följande nedladdningar misslyckades:

en: In download only mode. Not falling back to apt_pkg.
sv: Endast i nedladdningsläge. Faller inte tillbaka till apt_pkg.

en: {warning} Falling back to apt_pkg. The following downloads failed:
sv: {warning} Faller tillbaka till apt_pkg. Följande nedladdningar misslyckades:

en: Exiting at your request.
sv: Avslutar på din begäran.

en: {error} No space left on device.
sv: {error} Inget utrymme kvar på disk.

en: Updated:
sv: Uppdaterad:

en: Downloaded:
sv: Nedladdat:

en: Ignored:
sv: Ignorerad:

en: No Change:
sv: Ingen ändring:

en: Removing:
sv: Tar bort:

en: Unpacking:
sv: Packar upp:

en: Setting up:
sv: Ställer in:

en: Processing:
sv: Bearbetar:

note: This translation is separate from the one below Because we do a check specifically on this string
en: Fetched
sv: Hämtat

note: Fetched 81.0 MB in 6s (1448 kB/s)
en: {fetched} {size} in {elapsed} ({speed}/s)
sv: {fetched} {size} på {elapsed} ({speed}/s)

en: %c%s... Done
sv: %c%s... Klar

en:  [Working]
sv:  [Arbetar]

en: Purging Packages
sv: Rensar paket

en: Removing Packages
sv: Avinstallerar paket

en: Updating Packages
sv: Uppdaterar paket

en: Installing Packages
sv: Installerar paket

en: History Undo
sv: Historik Ångra

en: History Redo
sv: Historik Gör om

en: Fetching Missed Packages
sv: Hämtar saknade paket

en: Fixing Broken Packages
sv: Fixar trasiga paket

en: Updating Package List
sv: Uppdaterar paketlista

en: {warning} Quitting now could break your system!
sv: {warning} Att avsluta nu kan skada ditt system!

en: Ctrl+C twice quickly will exit
sv: Ctrl+C två gånger kommer avsluta
