nano 7.0-pre1 - en to fr translation catalogue (621 entries)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 7 characters.
en: (dir)
fr: (rép.)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 12 characters.
en: (parent dir)
fr: (remonter)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 7 characters. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
fr: (énorme)

en: Search Wrapped
fr: La recherche a fait le tour

en: This is the only occurrence
fr: C'est la seule occurrence

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
fr: Recherche

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
fr:  [Arrière]

en: Cancelled
fr: Annulé

en: No current search pattern
fr: Aucun motif de recherche défini

en: Cannot open directory: %s
fr: Impossible d'ouvrir le répertoire : %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
fr: Changer de répertoire

note: TRANSLATORS: This refers to the confining effect of * the option --operatingdir, not of --restricted.
en: Can't go outside of %s
fr: Impossible d'aller hors de %s

en: Can't move up a directory
fr: Impossible de passer au répertoire supérieur

en: Error reading %s: %s
fr: Erreur lors de la lecture de %s : %s

en: The working directory has disappeared
fr: Le répertoire de travail a disparu

en: Unknown syntax name: %s
fr: Nom de syntaxe inconnu : %s

en: magic_load() failed: %s
fr: Échec de magic_load() : %s

en: magic_file(%s) failed: %s
fr: Échec de magic_file(%s) : %s

en: Nothing was cut
fr: Rien n'a été coupé

en: Copied nothing
fr: Rien n'a été copié

en: Cutbuffer is empty
fr: Le presse-papiers est vide

en: Error deleting lock file %s: %s
fr: Erreur de suppression du fichier verrou %s : %s

note: TRANSLATORS: Keep the next seven messages at most 76 characters.
en: Couldn't determine my identity for lock file
fr: Fichier verrou : compte actuel inconnu

en: Couldn't determine hostname: %s
fr: Impossible d'identifier le nom d'hôte : %s

en: Error writing lock file %s: %s
fr: Erreur d'écriture du fichier verrou %s : %s

en: Someone else is also editing this file
fr: Quelqu'un d'autre à ouvert ce fichier

en: Error opening lock file %s: %s
fr: Erreur d'ouverture du fichier verrou %s : %s

en: Bad lock file is ignored: %s
fr: Mauvais fichier verrou ignoré : %s

note: TRANSLATORS: The second %s is the name of the user, the third that of the editor.
en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
fr: Le fichier %s est ouvert par %s (avec %s, PID %s) ; continuer ?

note: TRANSLATORS: Keep the next ten messages at most 76 characters.
en: Directory '%s' does not exist
fr: Le répertoire « %s » n'existe pas

en: Path '%s': %s
fr: Chemin « %s » : %s

en: Path '%s' is not a directory
fr: Le chemin « %s » n'est pas un répertoire

en: Path '%s' is not accessible
fr: Le chemin « %s » n'est pas accessible

en: Directory '%s' is not writable
fr: Le répertoire « %s » n'est pas accessible en écriture

en: Can't read file from outside of %s
fr: Impossible de lire le fichier depuis l'extérieur de %s

en: "%s" is a directory
fr: « %s » est un répertoire

en: "%s" is a device file
fr: « %s » est un périphérique

en: "%s" is a FIFO
fr: « %s » est un tube nommé

en: %s is meant to be read-only
fr: %s est supposé être en lecture seule

note: TRANSLATORS: First %s is file name, second %s is file format.
en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
fr[0]: %s -- %zu ligne [%s]
fr[1]: %s -- %zu lignes [%s]

en: New Buffer
fr: Nouvel espace

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
fr[0]: %s -- %zu ligne
fr[1]: %s -- %zu lignes

en: No more open file buffers
fr: Plus aucun fichier ouvert

en: Interrupted
fr: Interrompu

en: File '%s' is unwritable
fr: Le fichier « %s » n'est pas accessible en écriture

note: TRANSLATORS: Keep the next three messages at most 78 characters.
en: Read %zu line (Converted from Mac format) | Read %zu lines (Converted from Mac format)
fr[0]: Lecture de %zu ligne (convertie du format Mac)
fr[1]: Lecture de %zu lignes (converties du format Mac)

en: Read %zu line (Converted from DOS format) | Read %zu lines (Converted from DOS format)
fr[0]: Lecture de %zu ligne (convertie du format DOS)
fr[1]: Lecture de %zu lignes (converties du format DOS)

en: Read %zu line | Read %zu lines
fr[0]: Lecture de %zu ligne
fr[1]: Lecture de %zu lignes

en: New File
fr: Nouveau fichier

en: File "%s" not found
fr: Fichier « %s » non trouvé

en: Reading from FIFO...
fr: Lecture depuis le tube nommé...

en: Reading...
fr: Lecture...

en: Could not create pipe: %s
fr: Impossible de créer un tube : %s

en: Could not fork: %s
fr: Impossible de créer un processus : %s

en: Executing...
fr: Exécution...

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: filtering
fr: filtrage

en: Failed to open pipe: %s
fr: Échec d'ouverture du tube : %s

en: Error: %s
fr: Erreur : %s

en: Piping failed
fr: Échec d'envoi vers le tube

note: TRANSLATORS: The next six messages are prompts.
en: Command to execute in new buffer
fr: Commande à exécuter dans un nouvel espace

en: Command to execute
fr: Commande à exécuter

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
fr: Fichier à lire non converti vers un nouvel espace [depuis %s]

en: File to read into new buffer [from %s]
fr: Fichier à lire vers un nouvel espace [depuis %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
fr: Fichier à lire [depuis %s]

en: File to insert [from %s]
fr: Fichier à insérer [à partir de %s]

en: Invalid operating directory: %s
fr: Répertoire de fonctionnement incorrect : %s

en: Invalid backup directory: %s
fr: Répertoire de la copie de sécurité incorrect : %s

en: Making backup...
fr: Création de la copie de sécurité...

en: Too many existing backup files
fr: Trop de copies de sécurité

en: Cannot read original file
fr: Impossible de lire le fichier original

en: Cannot make regular backup
fr: Impossible de réaliser une copie de sécurité ordinaire

en: Trying again in your home directory
fr: Nouvel essai dans votre répertoire personnel

en: Cannot make backup
fr: Copie de sécurité impossible

note: TRANSLATORS: Try to keep this message at most 76 characters.
en: Cannot make backup; continue and save actual file?
fr: Copie de sécurité impossible ; continuer et sauver le fichier modifié ?

note: TRANSLATORS: The %s is the reason of failure.
en: Cannot make backup: %s
fr: Copie de sécurité impossible : %s

en: Can't write outside of %s
fr: Impossible d'écrire à l'extérieur de %s

en: Error writing %s: %s
fr: Erreur lors de l'écriture de %s : %s

en: Error writing temp file: %s
fr: Erreur d'écriture du fichier temporaire : %s

en: Writing to FIFO...
fr: Écriture vers le tube nommé...

en: Writing...
fr: Écriture...

en: Error reading temp file: %s
fr: Erreur de lecture du fichier temporaire : %s

note: TRANSLATORS: This warns for data loss when the disk is full.
en: File on disk has been truncated!
fr: Le fichier sur disque a été tronqué !

note: TRANSLATORS: This is a suggestion to the user, * where "resume" means resuming from suspension. * Try to keep this at most 76 characters.
en: Maybe ^T^Z, make room on disk, resume, then ^S^X
fr: P. ex. : ^T^Z, libérez l'espace, repassez nano au 1er plan, puis ^S^X

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
fr[0]: %zu ligne écrite
fr[1]: %zu lignes écrites

en:  [DOS Format]
fr:  [Format DOS]

en:  [Mac Format]
fr:  [Format Mac]

en:  [Backup]
fr:  [Copie de sécurité]

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
fr: Ajouter la sélection au début d'un fichier

en: Append Selection to File
fr: Ajouter la sélection à la fin d'un fichier

en: Write Selection to File
fr: Écrire la sélection dans un fichier

en: File Name to Prepend to
fr: Nom du fichier au tête duquel ajouter

en: File Name to Append to
fr: Nom du fichier à la fin duquel ajouter

en: File Name to Write
fr: Nom du fichier à écrire

note: TRANSLATORS: Concisely say the screen is too small.
en: Too tiny
fr: Trop petit

note: TRANSLATORS: Restricted mode forbids overwriting.
en: File exists -- cannot overwrite
fr: Le fichier existe -- écriture impossible

en: Save file under DIFFERENT NAME?
fr: Écrire le fichier sous un NOM MODIFIÉ ?

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
fr: Le fichier « %s » existe, VOULEZ-VOUS L'ÉCRASER ?

en: File on disk has changed
fr: Le fichier sur disque a changé

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
fr: Le fichier a été modifié depuis son ouverture. Continuer à sauver ?

en: (more)
fr: (suite)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
fr: Quitter

en: Close
fr: Fermer

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
fr: Annuler la fonction courante

en: Display this help text
fr: Afficher ce message

en: Close the current buffer / Exit from nano
fr: Fermer l'espace en cours / Quitter nano

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
fr: Écrire le fichier en cours (ou la zone marquée) sur disque

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
fr: Insérer un fichier dans l'espace courant (ou un nouvel espace)

en: Search forward for a string or a regular expression
fr: Rechercher vers l'avant une chaîne ou une exp. rationnelle

en: Search backward for a string or a regular expression
fr: Rechercher vers l'arrière une chaîne ou une exp. rationnelle

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
fr: Couper ligne courante (ou zone marquée) vers le presse-papiers

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
fr: Coller le contenu du presse-papiers à la position du curseur

en: Display the position of the cursor
fr: Indiquer la position du curseur

en: Invoke the spell checker, if available
fr: Appeler le correcteur orthographique (si dispo.)

en: Replace a string or a regular expression
fr: Remplacer une chaîne ou une expression rationnelle

en: Go to line and column number
fr: Aller à la ligne et à la colonne indiquées

en: Mark text starting from the cursor position
fr: Marquer le texte depuis la position du curseur

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
fr: Copier la ligne cour. (ou zone marquée) dans le presse-papiers

en: Throw away the current line (or marked region)
fr: Effacer la ligne courante (ou la zone marquées)

en: Indent the current line (or marked lines)
fr: Mettre en retrait la ligne courante (ou les lignes marquées)

en: Unindent the current line (or marked lines)
fr: Diminuer retrait ligne courante (ou lignes marquées)

en: Undo the last operation
fr: Annuler la dernière opération

en: Redo the last undone operation
fr: Refaire la dernière opération annulée

en: Go back one character
fr: Reculer d'un caractère

en: Go forward one character
fr: Avancer d'un caractère

en: Go back one word
fr: Reculer d'un mot

en: Go forward one word
fr: Avancer d'un mot

en: Go to previous line
fr: Aller à la ligne précédente

en: Go to next line
fr: Aller à la ligne suivante

en: Go to beginning of current line
fr: Aller au début de la ligne courante

en: Go to end of current line
fr: Aller à la fin de la ligne courante

en: Go to previous block of text
fr: Aller au bloc de texte précédent

en: Go to next block of text
fr: Aller au bloc de texte suivant

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
fr: Aller au début du paragraphe, puis à celui du précédent

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
fr: Aller à la fin du paragraphe, puis à celle du suivant

en: Go one screenful up
fr: Monter d'un écran

en: Go one screenful down
fr: Descendre d'un écran

en: Go to the first line of the file
fr: Aller à la première ligne du fichier

en: Go to the last line of the file
fr: Aller à la dernière ligne du fichier

en: Go to the matching bracket
fr: Aller au crochet correspondant

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
fr: Remonter d'une ligne sans déplacer le curseur sur le texte

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
fr: Descendre d'une ligne sans déplacer le curseur sur le texte

en: Center the line where the cursor is
fr: Centrer la ligne à l'emplacement du curseur

en: Switch to the previous file buffer
fr: Basculer vers l'espace précédent

en: Switch to the next file buffer
fr: Basculer vers l'espace suivant

en: Insert the next keystroke verbatim
fr: Insérer le prochain caractère tel quel

en: Insert a tab at the cursor position (or indent marked lines)
fr: Insère une tabulation ici (ou met en retrait les lignes marquées)

en: Insert a newline at the cursor position
fr: Insérer un passage à la ligne à la position du curseur

en: Delete the character under the cursor
fr: Supprimer le caractère sous le curseur

en: Delete the character to the left of the cursor
fr: Supprimer le caractère à la gauche du curseur

en: Delete backward from cursor to word start
fr: Supprimer en arrière du curseur au début du mot

en: Delete forward from cursor to next word start
fr: Supprimer en avant du curseur à la fin du mot

en: Cut from the cursor position to the end of the file
fr: Couper du curseur à la fin du fichier

en: Justify the current paragraph
fr: Justifier le paragraphe courant

en: Justify the entire file
fr: Justifier le fichier entier

en: Count the number of lines, words, and characters
fr: Compter le nombre de lignes, de mots et de caractères

en: Suspend the editor (return to the shell)
fr: Suspendre l'éditeur (retour à l'invite de commande)

en: Refresh (redraw) the current screen
fr: Rafraîchir (redessiner) l'écran courant

en: Try and complete the current word
fr: Essayer de compléter le mot courant

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
fr: Commenter/décommenter ligne courante (ou lignes marquées)

en: Save file without prompting
fr: Écrire sans poser de question

en: Search next occurrence backward
fr: Rechercher la prochaine occurrence en avant

en: Search next occurrence forward
fr: Rechercher la prochaine occurrence en arrière

en: Start/stop recording a macro
fr: Début/arrêt d'enregistrement d'une macro

en: Run the last recorded macro
fr: Lancer la dernière macro enregistrée

en: Place or remove an anchor at the current line
fr: Placer ou enlever une ancre sur la ligne courante

en: Jump backward to the nearest anchor
fr: Saut arrière vers l'ancre la plus proche

en: Jump forward to the nearest anchor
fr: Saut avant vers l'ancre la plus proche

en: Toggle the case sensitivity of the search
fr: Chercher en tenant compte de la casse (commutateur)

en: Reverse the direction of the search
fr: Inverser le sens de la recherche

en: Toggle the use of regular expressions
fr: Utiliser des expressions rationnelles (commutateur)

en: Recall the previous search/replace string
fr: Rappeler la précédente chaîne de recherche

en: Recall the next search/replace string
fr: Rappeler la chaîne de recherche suivante

en: Toggle the use of DOS format
fr: Utiliser le format DOS (commutateur)

en: Toggle the use of Mac format
fr: Utiliser le format Mac (commutateur)

en: Toggle appending
fr: Ajouter à la fin du fichier (commutateur)

en: Toggle prepending
fr: Ajouter au début du fichier (commutateur)

en: Toggle backing up of the original file
fr: Créer une copie de sécurité de l'original (commutateur)

en: Execute a function or an external command
fr: Exécuter une fonction ou une commande externe

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
fr: Envoyer l'espace en cours (ou la zone marquée) à une commande

en: Do not convert from DOS/Mac format
fr: Pas de conversion depuis les formats DOS et Mac

en: Toggle the use of a new buffer
fr: Utiliser un nouvel espace (commutateur)

en: Close buffer without saving it
fr: Fermer l'espace sans l'écrire

en: Go to file browser
fr: Ouvrir le navigateur de fichiers

en: Exit from the file browser
fr: Sortir du navigateur de fichiers

en: Go to the first file in the list
fr: Aller au premier fichier de la liste

en: Go to the last file in the list
fr: Aller au dernier fichier de la liste

en: Go to the previous file in the list
fr: Aller au précédent fichier de la liste

en: Go to the next file in the list
fr: Aller au prochain fichier de la liste

en: Go to lefthand column
fr: Aller à la colonne de gauche

en: Go to righthand column
fr: Aller à la colonne de droite

en: Go to first row in this column
fr: Aller à la première ligne de cette colonne

en: Go to last row in this column
fr: Aller à la dernière ligne de cette colonne

en: Search forward for a string
fr: Recherche d'une chaîne en avant

en: Search backward for a string
fr: Recherche d'une chaîne en arrière

en: Refresh the file list
fr: Mettre à jour la liste des fichiers

en: Go to directory
fr: Changer de répertoire

en: Invoke the linter, if available
fr: Appeler l'analyseur statique (si dispo.)

en: Go to previous linter msg
fr: Aller au message précédent de l'analyse statique

en: Go to next linter msg
fr: Aller au message suivant de l'analyse statique

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
fr: Appeler un programme pour formater/arranger/manipuler cet espace

note: TRANSLATORS: Try to keep the next thirteen strings at most 10 characters.
en: Help
fr: Aide

en: Cancel
fr: Annuler

en: Write Out
fr: Écrire

en: Read File
fr: Lire fich.

en: Justify
fr: Justifier

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Where Is
fr: Chercher

en: Replace
fr: Remplacer

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
fr: Retrouver

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Cut
fr: Couper

en: Paste
fr: Coller

en: Execute
fr: Exécuter

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
fr: Emplacement

en: Go To Line
fr: Aller ligne

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Refaire

en: Set Mark
fr: Marquer

en: Copy
fr: Copier

en: Case Sens
fr: Resp.casse

en: Reg.exp.
fr: Exp.ration.

en: Backwards
fr: ->Arrière

en: No Replace
fr: Rechercher

en: Older
fr: Plus ancien

en: Newer
fr: Plus récent

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
fr: Aller rép.

en: To Bracket
fr: -> Crochet

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
fr: En arrière

en: Forward
fr: En avant

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Prev Word
fr: Mot précédent

en: Next Word
fr: Mot suivant

en: Home
fr: Début de ligne

en: End
fr: Fin de ligne

en: Prev Line
fr: Ligne préc.

en: Next Line
fr: Ligne suiv.

en: Scroll Up
fr: Remonter

en: Scroll Down
fr: Descendre

en: Prev Block
fr: Bloc précédent

en: Next Block
fr: Bloc suivant

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 16 characters.
en: Begin of Paragr.
fr: Début para.

en: End of Paragraph
fr: Fin para.

note: TRANSLATORS: Try to keep the next six strings at most 12 characters.
en: Prev Page
fr: Page préc.

en: Next Page
fr: Page suiv.

en: First Line
fr: 1re ligne

en: Last Line
fr: Dern. ligne

en: Prev File
fr: Fich. préc.

en: Next File
fr: Fich. suiv.

note: TRANSLATORS: The next four strings are names of keyboard keys.
en: Tab
fr: Tabulation

en: Enter
fr: Entrée

en: Backspace
fr: RetourArr.

en: Delete
fr: Supprimer

note: TRANSLATORS: The next two strings refer to deleting words.
en: Chop Left
fr: Suppr. à gauche

en: Chop Right
fr: Suppr. à droite

en: Cut Till End
fr: Couper->Fin

en: Full Justify
fr: Justifier

en: Word Count
fr: Nombre de mots

en: Indent
fr: retrait ->

en: Unindent
fr: retrait <-

en: Comment Lines
fr: Commenter

en: Complete
fr: Compléter

en: Record
fr: Enregistrer

en: Run Macro
fr: Lancer la macro

note: TRANSLATORS: This refers to deleting a line or marked region.
en: Zap
fr: Effacer

en: Anchor
fr: Ancre

en: Up to anchor
fr: Remonter vers l'ancre

en: Down to anchor
fr: Descendre vers l'ancre

en: Spell Check
fr: Orthographe

en: Linter
fr: Analyse statique

en: Formatter
fr: Formateur

en: Suspend
fr: Suspendre

en: Center
fr: Centrer

en: Save
fr: Écrire

en: Pipe Text
fr: -> commande

en: Go To Text
fr: Rechercher

en: DOS Format
fr: Format DOS

en: Mac Format
fr: Format Mac

en: Append
fr: Ajout (à la fin)

en: Prepend
fr: Ajout (au début)

en: Backup File
fr: Copie de sécu.

en: No Conversion
fr: Pas de conversion

en: Execute Command
fr: Exécuter une commande

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
fr: Parcourir

en: First File
fr: Prem. fich.

en: Last File
fr: Dern. fich.

en: Left Column
fr: Colonne de gauche

en: Right Column
fr: Colonne de droite

en: Top Row
fr: Ligne du haut

en: Bottom Row
fr: Ligne du bas

en: Discard buffer
fr: Abandonner l'espace

note: TRANSLATORS: The next two strings may be up to 37 characters each.
en: Previous Linter message
fr: Diagnostic précédent

en: Next Linter message
fr: Diagnostic suivant

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Hidden interface
fr: Interface masquée

en: Help mode
fr: Mode aide

en: Constant cursor position display
fr: Afficher la position du curseur

en: Soft wrapping of overlong lines
fr: Affichage automatique sur plusieurs lignes

en: Line numbering
fr: Numérotation des lignes

en: Whitespace display
fr: Afficher les blancs

en: Color syntax highlighting
fr: Coloration syntaxique

en: Smart home key
fr: Touche « Début » intelligente

en: Auto indent
fr: Retrait auto.

en: Cut to end
fr: Couper jusqu'en fin de ligne

en: Hard wrapping of overlong lines
fr: Passer à la ligne automatiquement

en: Conversion of typed tabs to spaces
fr: La touche tabulation ajoute des espaces

en: Mouse support
fr: Utiliser la souris

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
fr: Aide de la commande de recherche
    
     Entrez les mots ou les caractères que vous désirez chercher, puis appuyez sur « Entrée ». Si un texte correspondant est trouvé, vous serez conduit à l'emplacement de la plus proche occurrence du texte recherché.
    
     La chaîne précédemment recherchée sera affichée entre crochets derrière l'invite de recherche. Appuyer sur « Entrée » sans indiquer de texte recommencera la recherche précédente.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
fr: Si vous avez sélectionné un zone de texte en marquant le texte et que vous effectuez un remplacement seules les correspondances du texte sélectionné seront remplacées.
    
     Les touches de fonction suivantes sont disponibles en mode recherche :

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
fr: Aide de la commande aller à la ligne indiquée
    
     Indiquez le numéro de ligne que vous désirez atteindre et appuyer sur « Entrée ». S'il y a moins de lignes de texte que le nombre que vous avez indiqué, vous serez conduit à la dernière ligne de texte du fichier.
    
     Les touches de fonction suivantes sont disponibles dans le mode sauter à la ligne :

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
fr: Aide de l'insertion de fichier
    
     Indiquez le nom du fichier que vous désirez insérer dans l'espace courant. Il sera copié là où se trouve le curseur.
    
     Si vous avez compilé nano avec la capacité de traiter simultanément plusieurs espaces et que cette option a été activée soit via l'une des options de démarrage -F ou --multibuffer, soit via le commutateur Méta-F, soit via le fichier nanorc, l'insertion d'un fichier entraînera son chargement dans un espace séparé (utilisez Méta-< et > pour passer d'un espace à l'autre).

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
fr: Si vous avez besoin de créer un nouvel espace, appuyez sur « Entrée » à l'invite sans indiquer de nom de fichier ou en indiquant le nom d'un fichier inexistant.
    
     Les touches de fonction suivantes sont disponibles en mode insertion de fichier :

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
fr: Aide de l'écriture de fichier
    
     Indiquez le nom sous lequel vous désirez écrire le fichier courant et appuyez sur la touche « Entrée » pour sauver le fichier.
    
     Si vous avez sélectionné du texte en le marquant, il vous sera proposé de sauver seulement la partie sélectionnée du texte dans un fichier différent. Pour limiter le risque d'écraser le fichier en cours avec une simple portion de ce dernier, le nom du fichier courant ne vous sera proposé par défaut dans ce mode.
    
     Les touches de fonction suivantes sont disponibles en mode écriture de fichier :

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
fr: Aide du navigateur de fichiers
    
     Le navigateur de fichiers est utilisé pour parcourir visuellement la structure des répertoires afin de sélectionner un fichier en lecture ou en écriture. Les flèches et les touches « page précédente » et « page suivante » peuvent être utilisées pour parcourir les fichiers, les touches « S » et « Entrée » permettent de sélectionner un fichier ou de descendre dans un répertoire. Pour remonter dans l'arborescence des répertoires, sélectionner le répertoire appelé  « .. » en haut de la liste des fichiers.
    
     Les touches de fonction suivantes sont disponibles en mode navigateur de fichiers :

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
fr: Aide de la commande de recherche du navigateur
    
     Entrez les mots ou les caractères que vous désirez chercher, puis appuyez sur « Entrée ». Si un texte correspondant est trouvé, vous serez conduit à l'emplacement de la plus proche occurrence du texte recherché.
    
     La chaîne précédemment recherchée sera affichée entre crochets derrière l'invite de recherche. Appuyer sur « Entrée » sans indiquer de texte recommencera la recherche précédente.

en:  The following function keys are available in Browser Search mode:
fr:  Les touches de fonction suivantes sont disponibles dans le mode recherche du navigateur :

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
fr: Aide du changement de répertoire
    
     Entrer le nom du répertoire que vous désirez parcourir.
    
     Si l'utilisation de « Tab. » pour compléter les noms de fichier n'a pas été désactivée, vous pouvez utiliser la touche « Tab. » pour (essayer de) compléter automatiquement le nom du répertoire.
    
     Les touches de fonction suivantes sont disponibles dans le mode changement de répertoire :

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
fr: Aide du correcteur orthographique
    
     Le correcteur orthographique traite tout le texte du fichier en cours. Lorsqu'un mot inconnu est rencontré, il sera surligné et pourra être corrigé. Il vous sera alors proposé de remplacer toutes les instances de ce mot dans le fichier courant ou, si vous avez sélectionné une zone de texte en la marquant, dans le texte sélectionné.
    
     Les touches de fonction suivantes sont disponibles dans le correcteur orthographique :

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
fr: Aide de l'exécution d'une commande
    
     Ce mode vous permet d'insérer dans l'espace en cours (ou dans un nouvel espace) le texte produit par l'exécution d'une commande dans un shell. Si la commande est précédée d'un « | » (un tube), le contenu de l'espace actuel (ou de la zone marquée) sera envoyé vers la commande.

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
fr: Si vous avez seulement besoin d'un nouvel espace vide, n'entrez aucune commande.
    
     Vous pouvez aussi utiliser l'un des 4 outils, couper une grande partie de cet espace ou mettre l'éditeur en sommeil.

en:  The following function keys are available in Execute Command mode:
fr:  Les touches de fonction suivantes sont disponibles en mode Exécution d'une commande :

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
fr: === Analyse statique ===
    
     Dans ce mode, la barre d'état affiche un message d'erreur ou d'avertissement, et le curseur est placé à la ligne correspondante. Les touches « Page précédente » et « Page suivante » permettent de passer au message précédent ou suivant.

en:  The following function keys are available in Linter mode:
fr:  Les touches de fonction suivantes sont disponibles en mode analyse statique :

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
fr: Message d'aide de nano
    
     L'éditeur nano est conçu pour reproduire les fonctions et la facilité d'utilisation de l'éditeur Pico de l'Université de Washington. Il comporte quatre sections principales : la ligne du haut affiche la version du programme, le fichier actuellement en cours d'édition et s'il a été modifié ou non. En dessous se trouve la fenêtre principale d'édition qui affiche le fichier en cours de modification. La ligne d'état est la troisième ligne en partant du bas, elle affiche les messages importants.

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
fr: Les deux dernières lignes affichent les raccourcis les plus couramment utilisés.
    
     Les raccourcis sont représentés de la façon suivante : la touche « Contrôle » est représentée par l'accent circonflexe (^) et peut être entrée soit via la touche Contrôle (Ctrl), soit en pressant 2 fois la touche « Échap. ». Les séquences d'échappement sont représentées par le symbole « Méta » (M) et peuvent être entrées via les touches « Échap. », « Alt. » ou « Méta » selon la configuration de votre clavier.

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
fr: Appuyer 2 fois sur la touche « Échap. » puis entrer un nombre à 3 chiffres entre 000 et 255 insère le caractère de code correspondant. Les raccourcis suivantes sont disponibles dans la fenêtre principale de l'éditeur. Les raccourcis pouvant être utilisées comme alternatives sont affichées entre parenthèses :

en: enable/disable
fr: (commutateur)

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
fr: Impossible de créer le répertoire %s : %s
    Il permet de conserver l'historique des recherches
    et les positions du curseur

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
fr: Le chemin %s n'est pas un répertoire et devrait l'être.
    Nano ne pourra pas conserver l'historique des recherches
    et les positions du curseur

en: Cannot limit permissions on %s: %s
fr: Impossible de restreindre les droits sur %s : %s

en: Key is invalid in view mode
fr: Touche illégale en mode visualisation

en: This function is disabled in restricted mode
fr: Cette fonction est désactivée en mode restreint

en: To suspend, type ^T^Z
fr: Pour suspendre, pressez ^T^Z

en: No file name
fr: Pas de nom de fichier

en: Save modified buffer?
fr: Sauver l'espace modifié ?

en: 
    Too many .save files
fr: 
    Trop de fichiers .save

en: 
    Buffer written to %s
fr: 
    Espace écrit dans %s

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
fr: Utilisation : nano [OPTIONS] [[+LIGNE[,COLONNE]] FICHIER]...

note: TRANSLATORS: The next two strings are part of the --help output. * It's best to keep its lines within 80 characters.
en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
fr: Pour démarrer l'édition sur une ligne spécifique, placez le numéro de ligne
    précédé d'un « + » devant le nom de fichier. Pour ajouter le numéro de
    colonne, placez-le derrière le numéro de ligne, séparé par une virgule.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
fr: Lorsque le fichier est « - », nano lit le texte sur l'entrée standard.

en: Long option
fr: Option longue

en: Meaning
fr: Signification

note: TRANSLATORS: The next forty or so strings are option descriptions * for the --help output.  Try to keep them at most 40 characters.
en: Enable smart home key
fr: Touche « Début » intelligente

en: Save backups of existing files
fr: Créer des copies de sécurité

en: -C <dir>
fr: -C <rép.>

en: --backupdir=<dir>
fr: --backupdir=<rép.>

en: Directory for saving unique backup files
fr: Répertoire des copies de sécu. uniques

en: Use bold instead of reverse video text
fr: Affiche en gras le texte vidéo inverse

en: Convert typed tabs to spaces
fr: La touche tabulation ajoute des espaces

en: Read a file into a new buffer by default
fr: Lire les fichiers dans un nouvel espace

en: Use (vim-style) lock files
fr: Utiliser des fichiers verrou (type vim)

en: Save & reload old search/replace strings
fr: Sauver et recharger les recherches & remplacements

en: Don't look at nanorc files
fr: Ne pas utiliser les fichiers nanorc

en: -J <number>
fr: -J <nombre>

en: --guidestripe=<number>
fr: --guidestripe=<nombre>

en: Show a guiding bar at this column
fr: Afficher un guide à cette colonne

en: Fix numeric keypad key confusion problem
fr: Corrige la gestion du pavé numérique

en: Don't add an automatic newline
fr: Pas d'ajout auto. d'une fin de ligne

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
fr: Suppr. espaces finaux sur coupure ligne

en: Don't convert files from DOS/Mac format
fr: Pas de conversion depuis DOS et Mac

en: Leading whitespace means new paragraph
fr: Un blanc initial débute un paragraphe

en: Save & restore position of the cursor
fr: Sauver et restaurer la position du curseur

en: -Q <regex>
fr: -Q <exp. rat.>

en: --quotestr=<regex>
fr: --quotestr=<expr. rat.>

note: TRANSLATORS: This refers to email quoting, * like the > in: > quoted text.
en: Regular expression to match quoting
fr: Préfixe des citations (exp. rat.)

en: Restrict access to the filesystem
fr: Restreindre accès au système de fichier

en: Display overlong lines on multiple rows
fr: Les lignes longues sur plusieurs lignes

en: -T <number>
fr: -T <nombre>

en: --tabsize=<number>
fr: --tabsize=<nombre>

en: Make a tab this number of columns wide
fr: Une tabulation aura cette largeur

en: Wipe status bar upon next keystroke
fr: Efface la barre d'état lors de la frappe

en: Print version information and exit
fr: Affiche la version et s'arrête

en: Detect word boundaries more accurately
fr: Meilleure détection des limites de mots

en: -X <string>
fr: -X <chaîne>

en: --wordchars=<string>
fr: --wordchars=<chaîne>

en: Which other characters are word parts
fr: Autres caractères appartenant aux mots

en: -Y <name>
fr: -Y <nom>

en: --syntax=<name>
fr: --syntax=<nom>

en: Syntax definition to use for coloring
fr: Définit la syntaxe de coloration

en: Let Bsp and Del erase a marked region
fr: Eff. arr./Suppr. effacent zones marquées

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
fr: Couper les lignes affichées sur un blanc

en: Automatically hard-wrap overlong lines
fr: Active le passage auto. à la ligne

en: Constantly show cursor position
fr: Afficher la position du curseur

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
fr: Corrige la confusion effac. arr./suppr.

en: Keep the line below the title bar empty
fr: Ligne vide sous la barre de titre

en: -f <file>
fr: -f <fichier>

en: --rcfile=<file>
fr: --rcfile=<fichier>

en: Use only this file for configuring nano
fr: Utiliser seulement ce paramétrage

en: Show cursor in file browser & help text
fr: Curseur dans l'aide & le navigateur

en: Show this help text and exit
fr: Affiche ce message et se termine

en: Automatically indent new lines
fr: Mise en retrait automatique

en: Scroll per half-screen, not per line
fr: Avancer par demi-écran, et non par ligne

en: Cut from cursor to end of line
fr: Coupe du curseur à la fin de la ligne

en: Show line numbers in front of the text
fr: Afficher le numéro de ligne

en: Enable the use of the mouse
fr: Active l'utilisation de la souris

en: Do not read the file (only write it)
fr: Ne pas lire le fichier (mais l'écraser)

en: -o <dir>
fr: -o <rép.>

en: --operatingdir=<dir>
fr: --operatingdir=<rép.>

en: Set operating directory
fr: Répertoire de fonctionnement

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
fr: Préserver ^Q (XON) & ^S (XOFF)

en: Show a position+portion indicator
fr: Afficher l'indicateur position+portion

en: -r <number>
fr: -r <nombre>

en: --fill=<number>
fr: --fill=<nombre>

en: Set width for hard-wrap and justify
fr: Largeur du texte (justif., coupe auto.)

en: -s <program>
fr: -s <programme>

en: --speller=<program>
fr: --speller=<programme>

en: Use this alternative spell checker
fr: Correcteur orthographique

en: Save changes on exit, don't prompt
fr: Sauver en quittant, sans question

en: Save a file by default in Unix format
fr: Écrire par défaut au format Unix

en: View mode (read-only)
fr: Mode visualisation (lecture seule)

en: Don't hard-wrap long lines [default]
fr: Pas de passage auto. à la ligne [défaut]

en: Don't show the two help lines
fr: Ne pas afficher les deux lignes d'aide

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
fr: Ctrl+Flèche droite arrête en fin de mot

en: Also try magic to determine syntax
fr: Détecter le type de fichier avec des signatures

en: Show some states on the title bar
fr: Affiche certains états sur la barre de titre

en: Show a feedback bar at the bottom
fr: Afficher la barre d'information en bas

en: Hide all bars, use whole terminal
fr: Masque les barres, utilise tout l'espace du terminal

note: TRANSLATORS: The %s is the year of the latest release.
en:  (C) %s the Free Software Foundation and various contributors
fr:  (C) %s la Free Software Foundation et d'autres contributeurs

en:  Compiled options:
fr:  Compilé avec les options :

en: Could not reconnect stdin to keyboard
fr: Impossible de reconnecter l'entrée standard au clavier

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
fr: Lecture le clavier ; entrez ^D ou ^D^D pour terminer.

en: Failed to open stdin: %s
fr: Échec d'ouverture de l'entrée standard : %s

en: Received SIGHUP or SIGTERM
fr: Réception de SIGHUP ou SIGTERM

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
fr: Désolé ! Nano s'est planté ! Code : %d. Merci de nous signaler le problème.

en: Use "fg" to return to nano.
fr: Utilisez « fg » pour revenir à nano.

en: Not possible
fr: Impossible

en: Current syntax determines Tab
fr: Tab défini par la syntaxe utilisée

en: enabled
fr: - marche

en: disabled
fr: - arrêt

note: TRANSLATORS: This refers to a sequence of escape codes * (from the keyboard) that nano does not recognize.
en: Unknown sequence
fr: Séquence inconnue

en: Unknown function: %s
fr: Fonction inconnue : %s

en: Missing }
fr: } manquante

note: TRANSLATORS: This refers to an unbound function key.
en: Unbound key: F%i
fr: Touche non affectée : F%i

en: Unbound key
fr: Touche non affectée

en: Unbindable key: M-^%c
fr: Touche non assignable : M-^%c

en: Unbound key: %s%c
fr: Touche non affectée : %s%c

en: Unbindable key: ^[
fr: Touche non assignable : ^[

en: Guide column "%s" is invalid
fr: La colonne « %s » du guide est incorrecte

en: Requested tab size "%s" is invalid
fr: Taille de tabulation « %s » demandée non valide

en: Requested fill size "%s" is invalid
fr: La colonne maximale « %s » n'est pas valide

en: Type '%s -h' for a list of available options.
fr: Entrez « %s -h » pour une liste des options disponibles.

en: Bad quoting regex "%s": %s
fr: Mauvaise expr. rat. de citation « %s » : %s

en: Invalid search modifier '%c'
fr: Modificateur de recherche incorrect « %c »

en: Empty search string
fr: Chaîne de recherche vide

en: Invalid line or column number
fr: Numéro de ligne ou de colonne incorrect

en: Standard input is not a terminal
fr: L'entrée standard n'est pas un terminal

en: Can open just one file
fr: Impossible d’ouvrir plusieurs fichiers

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
fr: Bienvenue dans nano. Pressez Ctrl+G pour un résumé des commandes.

note: TRANSLATORS: For the next three strings, specify the starting letters * of the translations for "Yes"/"No"/"All".  The first letter of each of * these strings MUST be a single-byte letter; others may be multi-byte.
en: Yy
fr: Oo

en: Aa
fr: Tt

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: All
fr: Tous

en: Mistakes in '%s'
fr: Erreurs dans « %s »

en: Problems with history file
fr: Problèmes avec le fichier d'historique

en: Error in %s on line %zu:
fr: Erreur dans %s à la ligne %zu :

en: Argument '%s' has an unterminated "
fr: L'argument %s contient un " non fermé

en: Regex strings must begin and end with a " character
fr: Les expr. rationnelles doivent être encadrées par des « " »

en: Empty regex string
fr: Expr. rationnelle vide

en: Bad regex "%s": %s
fr: Mauvaise expr. rationnelle « %s » : %s

en: Missing syntax name
fr: Nom de syntaxe manquant

en: Unpaired quote in syntax name
fr: Guillemet non refermé dans un nom de syntaxe

en: The "none" syntax is reserved
fr: Le nom « none » est un nom de syntaxe réservé

en: The "default" syntax does not accept extensions
fr: La syntaxe « default » n'accepte pas d'extension

en: Syntax "%s" has no color commands
fr: La syntaxe « %s » ne contient aucune commande de coloration (color)

en: Missing key name
fr: Raccourci manquant

en: Key name %s is invalid
fr: La touche %s n'existe pas

en: Must specify a function to bind the key to
fr: Vous devez indiquer la fonction à laquelle ce raccourci est associée

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "all".
en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
fr: Vous devez indiquer le menu (ou « all » pour tous) auquel ce raccourci est rattaché

en: Unknown menu: %s
fr: Menu inconnu : %s

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
fr: La fonction « %s » n'existe pas dans le menu « %s »

en: Keystroke %s may not be rebound
fr: Le raccourci « %s » ne peut être réattribué

en: Command "%s" not understood
fr: Impossible de comprendre la commande « %s »

en: Error expanding %s: %s
fr: Erreur lors de l'expansion de %s : %s

en: Color '%s' takes no prefix
fr: La couleur « %s » n'accepte pas de préfixe

en: Color "%s" not understood
fr: Impossible de comprendre la couleur « %s »

en: An attribute requires a subsequent comma
fr: Un attribut nécessite d'être suivi par une virgule

en: Missing color name
fr: Nom de couleur manquant

en: Missing regex string after '%s' command
fr: Expression rationnelle manquante après la commande « %s »

en: "start=" requires a corresponding "end="
fr: « start » nécessite un « end » correspondant

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
fr: Une commande « %s » doit être précédée d'une commande « syntaxe »

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
fr: La syntaxe « default » n'accepte pas les expressions rationnelles « %s »

en: Missing argument after '%s'
fr: Argument manquante après « %s »

en: Argument of '%s' lacks closing "
fr: L'argument de « %s » n'est pas terminé par un "

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
fr: Aucune touche associée à la fonction « %s » dans le menu « %s ». Arrêt.

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
fr: Si besoin, lancez nano avec l'option -I pour modifier les paramètres de votre fichier nanorc

en: Could not find syntax "%s" to extend
fr: Impossible de trouver la syntaxe « %s » à étendre

en: Command "%s" not allowed in included file
fr: La commande « %s » est interdite dans un fichier inclus

en: Missing option
fr: Option manquante

en: Unknown option: %s
fr: Option inconnue : %s

en: Cannot unset option "%s"
fr: Impossible de désactiver l'option « %s »

en: Option "%s" requires an argument
fr: L'option « %s » nécessite un argument

en: Argument is not a valid multibyte string
fr: L'argument n'est pas une chaîne multioctet valable

en: Non-blank characters required
fr: Les blancs sont interdits

en: Even number of characters required
fr: Le nombre de caractères doit être pair

en: Two single-column characters required
fr: Indiquez 2 caractères (mono-colonne)

en: Specified rcfile does not exist
fr: Le fichier de paramétrage indiqué n'existe pas

en: I can't find my home directory!  Wah!
fr: Impossible de trouver mon répertoire personnel ! Ouah !

note: TRANSLATORS: The next four modify the search prompt.
en:  [Case Sensitive]
fr:  [Resp. casse]

en:  [Regexp]
fr:  [Exp. ration.]

en:  (to replace) in selection
fr:  (à remplacer) dans la sélection

en:  (to replace)
fr:  (à remplacer)

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
fr: Recherche...

en: "%.*s%s" not found
fr: « %.*s%s » non trouvé

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace this instance?
fr: Remplacer cette occurrence ?

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace with
fr: Remplacer par

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
fr[0]: %zd remplacement effectué
fr[1]: %zd remplacements effectués

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Enter line number, column number
fr: Entrez : numéro de ligne, numéro de colonne

en: Not a bracket
fr: N'est pas un crochet

en: No matching bracket
fr: Aucun crochet correspondant

en: Placed anchor
fr: Ancre placée

en: Removed anchor
fr: Ancre supprimée

en: Jumped to anchor
fr: Ancre atteinte

en: This is the only anchor
fr: C'est la seule ancre

en: There are no anchors
fr: Il n'y a aucune ancre

en: Mark Set
fr: Marque posée

en: Mark Unset
fr: Marque enlevée

en: Commenting is not supported for this file type
fr: L'ajout de commentaire n'est pas pris en charge pour ce type de fichier

en: Cannot comment past end of file
fr: Impossible de dépasser la fin du fichier

en: Nothing to undo
fr: Rien à annuler

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings describe actions * that are undone or redone.  They are all nouns, not verbs.
en: addition
fr: ajout

en: line break
fr: nouvelle ligne

en: deletion
fr: suppression

en: line join
fr: fusion de lignes

en: replacement
fr: remplacement

en: erasure
fr: effacement

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
fr: couper

en: paste
fr: coller

en: indent
fr: mise en retrait

en: unindent
fr: diminution du retrait

en: comment
fr: mise en commentaire

en: uncomment
fr: retrait de la mise en commentaire

en: Undid %s
fr: %s annulé(e)

en: Nothing to redo
fr: Rien à refaire

en: Redid %s
fr: %s refait(e)

en: Selection is empty
fr: La sélection est vide

en: Justified selection
fr: Sélection justifiée

en: Justified file
fr: Fichier justifié

en: Justified paragraph
fr: Paragraphe justifié

en: Buffer is empty
fr: L'espace est vide

en: Invoking formatter...
fr: Appel de l'outil de mise en forme...

en: Error invoking '%s'
fr: Erreur d'appel de « %s »

en: Program '%s' complained
fr: Le programme « %s » s'est plaint

en: Nothing changed
fr: Rien n'a changé

note: TRANSLATORS: The next two go with Undid/Redid messages.
en: spelling correction
fr: correction orthographique

en: formatting
fr: mise en forme

en: Finished checking spelling
fr: Vérification orthographique terminée

en: Buffer has been processed
fr: L'espace a été traité

en: Unfindable word: %s
fr: Mot %s introuvable

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Edit a replacement
fr: Entrez une correction

note: TRANSLATORS: Shown after fixing misspellings in one word.
en: Next word...
fr: Mot suivant

en: Invoking spell checker...
fr: Appel du correcteur orthographique...

en: Could not get size of pipe buffer
fr: Impossible d'obtenir la taille de tampon du tube

en: Error invoking "uniq"
fr: Erreur d'appel de « uniq »

en: Error invoking "sort"
fr: Erreur d'appel de « sort »

en: Error invoking "spell"
fr: Erreur d'appel de « spell »

en: No linter is defined for this type of file
fr: Aucun analyseur n'est défini pour ce type de fichier

en: Save modified buffer before linting?
fr: Sauver l'espace modifié avant l'analyse statique ?

en: Invoking linter...
fr: Appel de l'analyseur...

en: Got 0 parsable lines from command: %s
fr: La commande « %s » n'a produit aucune ligne analysable

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
fr: Ce message concerne le fichier non ouvert %s. L'ouvrir dans un nouvel espace ?

en: No messages for this file
fr: Pas de message pour ce fichier

en: At first message
fr: Premier message

en: At last message
fr: Dernier message

en: No formatter is defined for this type of file
fr: Aucun outil de mise en forme défini pour ce type de fichier

en: In Selection:
fr: Contenu de la sélection :

en: line | lines
fr[0]: ligne
fr[1]: lignes

en: word | words
fr[0]: mot
fr[1]: mots

en: character | characters
fr[0]: caractère
fr[1]: caractères

note: TRANSLATORS: Shown when the next keystroke will be inserted verbatim.
en: Verbatim Input
fr: Entrée telle quelle

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
fr: Code incorrect

note: TRANSLATORS: Shown when no text is directly left of the cursor.
en: No word fragment
fr: Pas de fragment de mot

en: No further matches
fr: Aucune autre correspondance

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
fr: Aucune correspondance

en: Nano is out of memory!
fr: nano n'a plus de mémoire !

en: Recording a macro...
fr: Enregistrement d'une macro...

en: Stopped recording
fr: Arrêt de l'enregistrement

en: Cannot run macro while recording
fr: Impossible de lancer une macro pendant l'enregistrement

en: Macro is empty
fr: La macro est vide

en: Too much input at once
fr: Trop de données à la fois en entrée

en: Too many errors from stdin
fr: Trop d'erreur sur l'entrée standard

note: TRANSLATORS: This is shown while a six-digit hexadecimal * Unicode character code (%s) is being typed in.
en: Unicode Input: %s
fr: Entrée Unicode : %s

note: TRANSLATORS: The next five are "labels" in the title bar.
en: Linting --
fr: Analyse statique --

en: DIR:
fr: RÉP. :

en: View
fr: Voir

en: Modified
fr: Modifié

en: Restricted
fr: Restreint

en: (nameless)
fr: (sans nom)

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
fr[0]:  (%zu ligne)
fr[1]:  (%zu lignes)

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
fr: ligne %*zd/%zd (%2d%%), col. %2zu/%2zu (%3d%%), car. %*zu/%zu (%2d%%)

en: The nano text editor
fr: L'éditeur de texte nano

en: Brought to you by:
fr: Proposé par :

en: Special thanks to:
fr: Remerciements particuliers à :

en: The Free Software Foundation
fr: La Free Software Foundation

en: the many translators and the TP
fr: les nombreux traducteurs et le Translation Project (TP)

en: For ncurses:
fr: Pour ncurses :

en: and anyone else we forgot...
fr: et toute autre personne que nous aurions oubliée...

en: Thank you for using nano!
fr: Merci d'utiliser nano !

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
fr: %s : l'option « %s%s » est ambiguë

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
fr: %s : l'option « %s%s » est ambiguë ; possibilités :

en: %s: unrecognized option '%s%s'
fr: %s : option « %s%s » non reconnue

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
fr: %s : l'option « %s%s » n'autorise pas d'argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
fr: %s : l'option « %s%s » nécessite un argument

en: %s: invalid option -- '%c'
fr: %s : option incorrecte -- « %c »

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fr: %s : l'option nécessite un argument -- « %c »

en: Success
fr: Succès

en: No match
fr: Aucune correspondance

en: Invalid regular expression
fr: Expression rationnelle incorrecte

en: Invalid collation character
fr: Classement de caractères incorrect

en: Invalid character class name
fr: Classe de caractère incorrecte

en: Trailing backslash
fr: Barre oblique inverse finale

en: Invalid back reference
fr: Référence arrière incorrecte

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
fr: [, [^, [:, [., ou [= non apparié

en: Unmatched ( or \(
fr: ( ou \( non apparié

en: Unmatched \{
fr: \{ non apparié

en: Invalid content of \{\}
fr: Contenu incorrect de \{\}

en: Invalid range end
fr: Fin de plage incorrect

en: Memory exhausted
fr: Mémoire épuisée

en: Invalid preceding regular expression
fr: Expression rationnelle précédente incorrecte

en: Premature end of regular expression
fr: Fin prématurée d'expression rationnelle

en: Regular expression too big
fr: Expression rationnelle trop grande

en: Unmatched ) or \)
fr: ) ou \) non apparié

en: No previous regular expression
fr: Pas d'expression rationnelle précédente
