nano-6.1-pre1 - en to tr translation catalogue (609 entries)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 7 characters.
en: (dir)
tr: (dizin)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 12 characters.
en: (parent dir)
tr: (üst dizin)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 7 characters. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
tr: (büyük)

en: Search Wrapped
tr: Arama Döngülendi

en: This is the only occurrence
tr: Bu tek olaydır

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
tr: Ara

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
tr:  [Geriye Doğru]

en: Cancelled
tr: İptal edildi

en: No current search pattern
tr: Geçerli bir arama deseni yok

en: Cannot open directory: %s
tr: Dizin açılamıyor: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
tr: Dizine Git

note: TRANSLATORS: This refers to the confining effect of * the option --operatingdir, not of --restricted.
en: Can't go outside of %s
tr: %s dışına çıkamazsın

en: Can't move up a directory
tr: Bir üst dizine geçilemiyor

en: Error reading %s: %s
tr: Okuma hatası %s: %s

en: The working directory has disappeared
tr: Çalışma dizini kayboldu

en: Unknown syntax name: %s
tr: Bilinmeyen sözdizimi adı: %s

en: magic_load() failed: %s
tr: magic_load() hatalı: %s

en: magic_file(%s) failed: %s
tr: magic_file(%s) hatalı: %s

en: Nothing was cut
tr: Hiçbir şey kesilmedi

en: Copied nothing
tr: Hiçbir şey kopyalanmadı

en: Cutbuffer is empty
tr: Kesimarabelleği boştur

en: Error deleting lock file %s: %s
tr: %s kilit dosyası silinirken hata oluştu: %s

note: TRANSLATORS: Keep the next seven messages at most 76 characters.
en: Couldn't determine my identity for lock file
tr: Kilit dosyası kimliğimi belirleyemedi

en: Couldn't determine hostname: %s
tr: Ana bilgisayar adı belirlenemedi: %s

en: Error writing lock file %s: %s
tr: %s kilit dosyası yazılırken hata oluştu: %s

en: Someone else is also editing this file
tr: Başkası da bu dosyayı düzenliyor

en: Error opening lock file %s: %s
tr: %s kilit dosyası açılırken hata oluştu: %s

en: Bad lock file is ignored: %s
tr: Hatalı kilit dosyası yoksayılır: %s

note: TRANSLATORS: The second %s is the name of the user, the third that of the editor.
en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
tr: %s dosyası %s tarafından düzenlenmiştir, (%s ile, PID %s); devam edilsin mi?

note: TRANSLATORS: Keep the next ten messages at most 76 characters.
en: Directory '%s' does not exist
tr: '%s' dizini içermemektedir

en: Path '%s': %s
tr: Yol '%s': %s

en: Path '%s' is not a directory
tr: '%s' yolu bir dizin değildir

en: Path '%s' is not accessible
tr: '%s' yolu ulaşılamaz

en: Directory '%s' is not writable
tr: '%s' dizini yazılabilir değildir

en: Can't read file from outside of %s
tr: %s'in dışında dosyayı dışarıdan okuyamaz

en: "%s" is a directory
tr: "%s" bir dizindir

en: "%s" is a device file
tr: "%s" bir aygıt dosyasıdır

en: "%s" is a FIFO
tr: "%s" bir FIFO

en: %s is meant to be read-only
tr: %s salt okunur anlamındadır

note: TRANSLATORS: First %s is file name, second %s is file format.
en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
tr[0]: %s -- %zu satırı (%s)
tr[1]: %s -- %zu satırları (%s)

en: New Buffer
tr: Yeni Arabellek

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
tr[0]: %s -- %zu satırı
tr[1]: %s -- %zu satırları

en: No more open file buffers
tr: Artık açık dosya tamponları yok

en: Interrupted
tr: Kesilmiş

en: File '%s' is unwritable
tr: '%s' dosyası yazılabilir değildir

note: TRANSLATORS: Keep the next three messages at most 78 characters.
en: Read %zu line (Converted from Mac format) | Read %zu lines (Converted from Mac format)
tr[0]: %zu satır okundu (Mac biçiminden dönüştürüldü)
tr[1]: %zu satır okundu (Mac biçiminden dönüştürüldü)

en: Read %zu line (Converted from DOS format) | Read %zu lines (Converted from DOS format)
tr[0]: %zu satır okundu (DOS biçiminden dönüştürüldü)
tr[1]: %zu satır okundu (DOS biçiminden dönüştürüldü)

en: Read %zu line | Read %zu lines
tr[0]: %zu satır okundu
tr[1]: %zu satır okundu

en: New File
tr: Yeni Dosya

en: File "%s" not found
tr: "%s" dosyası bulunamadı

en: Reading from FIFO...
tr: FIFO'dan okunuyor...

en: Reading...
tr: Okunuyor...

en: Could not create pipe: %s
tr: Görev hattı oluşturamadı: %s

en: Could not fork: %s
tr: Çatallama işlemi gerçekleştirilemedi: %s

en: Executing...
tr: Yürütülüyor...

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: filtering
tr: filtreleme

en: Failed to open pipe: %s
tr: Hat açılamadı: %s

note: TRANSLATORS: The next six messages are prompts.
en: Command to execute in new buffer
tr: Yeni tamponda çalıştırılacak komut

en: Command to execute
tr: Çalıştırılacak komut

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
tr: [%s'den] yeni arabelleğe dönüştürülmemiş okunacak dosya

en: File to read into new buffer [from %s]
tr: [%s'den] yeni arabelleğe okunacak dosya

en: File to insert unconverted [from %s]
tr: [%s tarafından] dönüştürülmemiş eklenecek dosya

en: File to insert [from %s]
tr: Eklenecek dosya [%s tarafından]

en: Invalid operating directory: %s
tr: Geçersiz işletim dizini: %s

en: Invalid backup directory: %s
tr: Geçersiz yedek dizini: %s

en: Making backup...
tr: Yedekleniyor...

en: Too many existing backup files
tr: Çok fazla varolan yedekleme dosyası

en: Cannot read original file
tr: Özgün dosyayı okuyamıyorum

en: Cannot make regular backup
tr: Düzenli yedekleme yapılamıyor

en: Trying again in your home directory
tr: Ev dizininizde yeniden deneme

en: Cannot make backup
tr: Yedekleme yapılamıyor

note: TRANSLATORS: Try to keep this message at most 76 characters.
en: Cannot make backup; continue and save actual file?
tr: Yedekleme yapılamıyor; devam edip gerçek dosya kaydedilsin mi?

note: TRANSLATORS: The %s is the reason of failure.
en: Cannot make backup: %s
tr: Yedekleme yapamıyor: %s

en: Can't write outside of %s
tr: %s'in dışına yazılamaz

en: Error writing %s: %s
tr: Yazma hatası %s: %s

en: Error writing temp file: %s
tr: Geçici dosya yazarken hata oluştu: %s

en: Writing to FIFO...
tr: FIFO'ya yazmıyor...

en: Writing...
tr: Yazılıyor...

en: Error reading temp file: %s
tr: Geçici dosya okunurken hata oluştu: %s

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
tr[0]: %zu satır yazıldı
tr[1]: %zu satır yazıldı

en:  [DOS Format]
tr:  [DOS Biçimi]

en:  [Mac Format]
tr:  [Mac Biçimi]

en:  [Backup]
tr:  [Yedek]

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
tr: Seçimi Dosyanın Başına Ekle

en: Append Selection to File
tr: Seçimi Dosyanın Sonuna Ekle

en: Write Selection to File
tr: Seçimi Dosyaya Yaz

en: File Name to Prepend to
tr: Başına Eklenecek Dosya Adı

en: File Name to Append to
tr: Sonuna Eklenecek Dosya Adı

en: File Name to Write
tr: Yazılacak Dosya Adı

note: TRANSLATORS: Concisely say the screen is too small.
en: Too tiny
tr: Çok küçük

note: TRANSLATORS: Restricted mode forbids overwriting.
en: File exists -- cannot overwrite
tr: Dosya mevcut -- üzerine yazılamıyor

en: Save file under DIFFERENT NAME?
tr: Dosyayı FARKLI İSİMDE kaydet?

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
tr: "%s" dosyası mevcut; ÜZERİNE YAZ?

en: File on disk has changed
tr: Disk üzerindeki dosya değişmiştir

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
tr: Dosya açtığınızdan bu yana değiştirilmiş, kayda devam et?

en: (more)
tr: (daha)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
tr: Çık

en: Close
tr: Kapat

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
tr: Yürürlükteki fonksiyonu iptal et

en: Display this help text
tr: Bu yardım metnini göster

en: Close the current buffer / Exit from nano
tr: Geçerli dosya tamponunu kapat / Nanodan çık

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
tr: Geçerli tamponu (veya işaretli bölgeyi) diske yazın

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
tr: Geçerli arabelleğe (veya yeni arabelleğe) başka bir dosya ekleyin

en: Search forward for a string or a regular expression
tr: Bir dize veya normal ifade için ileriye doğru arama

en: Search backward for a string or a regular expression
tr: Bir dize veya bir düzenli ifade için geriye doğru arama

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
tr: Mevcut satırı kesin (veya işaretli bölge) ve kesme arabelleğinde saklayın

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
tr: Kesme imlecinin içeriğini geçerli imleç konumuna yapıştırın

en: Display the position of the cursor
tr: İmlecin konumunu göster

en: Invoke the spell checker, if available
tr: Yazım denetleyicisini çağır, eğer mümkün ise

en: Replace a string or a regular expression
tr: Bir dizgi ya da düzenli ifadeyi değiştir

en: Go to line and column number
tr: Satır ve sütun numarasına git

en: Mark text starting from the cursor position
tr: İmleç konumundan başlayan metni işaretle

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
tr: Geçerli satırı (veya işaretli bölge) kopyalayıp kesme arabelleğinde saklayın

en: Throw away the current line (or marked region)
tr: Mevcut çizgiyi (veya işaretli bölgeyi) atın

en: Indent the current line (or marked lines)
tr: Geçerli satıra (veya işaretli satırlara) girinti yapın

en: Unindent the current line (or marked lines)
tr: Geçerli satırı (veya işaretli satırları) kaldırın

en: Undo the last operation
tr: Son işlemi geri al

en: Redo the last undone operation
tr: Son geri alınan işlemi yeniden yap

en: Go back one character
tr: Bir karakter geri git

en: Go forward one character
tr: Bir karakter ileri git

en: Go back one word
tr: Bir kelime geri git

en: Go forward one word
tr: Bir kelime ileri git

en: Go to previous line
tr: Önceki satıra git

en: Go to next line
tr: Sonraki satıra git

en: Go to beginning of current line
tr: Geçerli satırın başına git

en: Go to end of current line
tr: Geçerli satırın sonuna git

en: Go to previous block of text
tr: Önceki metin bloğuna git

en: Go to next block of text
tr: Sonraki metin bloğuna git

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
tr: Paragrafın başına ve ardından önceki paragrafın başına git

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
tr: Paragrafın sonuna ve ardından sonraki paragrafın sonuna git

en: Go one screenful up
tr: Bir ekran yukarı git

en: Go one screenful down
tr: Bir ekran aşağı git

en: Go to the first line of the file
tr: Dosyanın ilk satırına git

en: Go to the last line of the file
tr: Dosyanın son satırına git

en: Go to the matching bracket
tr: Eşleşen paranteze git

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
tr: İmleci metinsel olarak hareket ettirmeden bir satır yukarı kaydır

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
tr: İmleci metinsel olarak hareket ettirmeden bir satır aşağı kaydır

en: Center the line where the cursor is
tr: İmlecin olduğu satırı ortala

en: Switch to the previous file buffer
tr: Bir önceki dosya arabelleğine geç

en: Switch to the next file buffer
tr: Sonraki dosya tamponuna geç

en: Insert the next keystroke verbatim
tr: Sonraki tuş vuruşunu birebir ekle

en: Insert a tab at the cursor position (or indent marked lines)
tr: İmleç konumuna sekme ekleme (veya işaretli satırları girintile)

en: Insert a newline at the cursor position
tr: İmleç konumuna yeni bir satır ekle

en: Delete the character under the cursor
tr: İmlecin altındaki karakteri sil

en: Delete the character to the left of the cursor
tr: İmlecin solundaki karakteri sil

en: Delete backward from cursor to word start
tr: İmleçten sözcük başlangıcına geriye doğru sil

en: Delete forward from cursor to next word start
tr: Bir sonraki kelimyi başlatmak için imleci ileriye doğru sil

en: Cut from the cursor position to the end of the file
tr: İmleç yerinden dosyanın sonuna kadar kes

en: Justify the current paragraph
tr: Şu anki paragrafı yasla

en: Justify the entire file
tr: Dosyanın tamamını yasla

en: Count the number of lines, words, and characters
tr: Satır, sözcük ve karakter sayısını say

en: Suspend the editor (return to the shell)
tr: Editörü askıya alın (kabuğa geri dön)

en: Refresh (redraw) the current screen
tr: Şu anki ekranı tazele (yeniden çiz)

en: Try and complete the current word
tr: Geçerli kelimeyi tamamlamayı dene

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
tr: Geçerli satırı (veya işaretli satırları) yorumlama/yorumlamama

en: Save file without prompting
tr: Dosyayı sormadan kaydet

en: Search next occurrence backward
tr: Geriye doğru sonrakini ara

en: Search next occurrence forward
tr: Sonrakini ileri ara

en: Start/stop recording a macro
tr: Bir makro kaydını başlat/durdur

en: Run the last recorded macro
tr: Son kaydedilen makro çalıştırma

en: Place or remove an anchor at the current line
tr: Geçerli satıra bir çapa yerleştirme veya kaldırma

en: Jump backward to the nearest anchor
tr: En yakın çapaya geri atla

en: Jump forward to the nearest anchor
tr: En yakın çapaya atla

en: Toggle the case sensitivity of the search
tr: Büyük/küçük harfe duyarlı arama seçimi

en: Reverse the direction of the search
tr: Arama yönünü tersine çevir

en: Toggle the use of regular expressions
tr: Düzenli ifade kullanımını aç/kapat

en: Recall the previous search/replace string
tr: Önceki arama/değiştirme dizgisini geri çağır

en: Recall the next search/replace string
tr: Sonraki arama/değiştirme dizgisini geri çağır

en: Toggle the use of DOS format
tr: DOS biçiminin kullanımını değiştir

en: Toggle the use of Mac format
tr: Mac biçiminin kullanımını değiştir

en: Toggle appending
tr: Eklemeyi aç/kapat

en: Toggle prepending
tr: Öne eklemeyi aç/kapat

en: Toggle backing up of the original file
tr: Özgün dosyanın yedeklenmesini aç/kapat

en: Execute a function or an external command
tr: Bir işlev veya harici komut yürütme

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
tr: Geçerli tamponu (veya işaretli bölgeyi) komuta yöneltin

en: Do not convert from DOS/Mac format
tr: Dosyaları DOS/Mac biçiminden dönüştürme

en: Toggle the use of a new buffer
tr: Yeni bir tampon kullanımını aç/kapat

en: Close buffer without saving it
tr: Tamponu kaydetmeden kapat

en: Go to file browser
tr: Dosya tarayıcısına git

en: Exit from the file browser
tr: Dosya yöneticisinden çık

en: Go to the first file in the list
tr: Listedeki ilk dosyaya git

en: Go to the last file in the list
tr: Listedeki son dosyaya git

en: Go to the previous file in the list
tr: Listedeki önceki dosyaya git

en: Go to the next file in the list
tr: Listedeki sonraki dosyaya git

en: Go to lefthand column
tr: Sol sütuna geç

en: Go to righthand column
tr: Sağ sütuna geç

en: Go to first row in this column
tr: Bu sütundaki ilk satıra git

en: Go to last row in this column
tr: Bu sütundaki son satıra git

en: Search forward for a string
tr: Bir dize için ileri arama

en: Search backward for a string
tr: Bir dize için geri arama

en: Refresh the file list
tr: Dosya listesini yenile

en: Go to directory
tr: Dizine git

en: Invoke the linter, if available
tr: Linter mevcutsa uygula

en: Go to previous linter msg
tr: Bir önceki linter mesajına git

en: Go to next linter msg
tr: Bir sonraki linter mesajına git

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
tr: Arabelleği biçimlendirmek/düzenlemek/işlemek için bir program çağır

note: TRANSLATORS: Try to keep the next thirteen strings at most 10 characters.
en: Help
tr: Yardım

en: Cancel
tr: İptal

en: Write Out
tr: Yaz

en: Read File
tr: Dosya Oku

en: Justify
tr: Yasla

en: Refresh
tr: Tazele

en: Where Is
tr: Nerede

en: Replace
tr: Değiştir

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
tr: Neredeydi

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Cut
tr: Kes

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Execute
tr: Çalıştır

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
tr: Konum

en: Go To Line
tr: Satıra Git

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
tr: Geri Al

en: Redo
tr: Yinele

en: Set Mark
tr: İşareti Ayarla

en: Copy
tr: Kopyala

en: Case Sens
tr: Harf Duyarlı

en: Reg.exp.
tr: Düz.ifa.

en: Backwards
tr: Geriye Doğru

en: No Replace
tr: Değiştirme Yok

en: Older
tr: Daha eski

en: Newer
tr: Daha yeni

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
tr: Dizine Git

en: To Bracket
tr: Paranteze

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
tr: Geri

en: Forward
tr: İleri

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Prev Word
tr: Önceki Kelime

en: Next Word
tr: Sonraki Kelime

en: Home
tr: Ev

en: End
tr: Son

en: Prev Line
tr: Önceki Satır

en: Next Line
tr: Sonraki Satır

en: Scroll Up
tr: Yukarı Kaydır

en: Scroll Down
tr: Aşağı Kaydır

en: Prev Block
tr: Önceki Blok

en: Next Block
tr: Sonraki Blok

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 16 characters.
en: Begin of Paragr.
tr: Paragrafın Başı.

en: End of Paragraph
tr: Paragrafın Sonu

note: TRANSLATORS: Try to keep the next six strings at most 12 characters.
en: Prev Page
tr: Önceki Sayfa

en: Next Page
tr: Sonraki Sayfa

en: First Line
tr: İlk Satır

en: Last Line
tr: Son Satır

en: Prev File
tr: Önceki Dosya

en: Next File
tr: Sonraki Dosya

note: TRANSLATORS: The next four strings are names of keyboard keys.
en: Tab
tr: Sekme

en: Enter
tr: Gir Tuşu

en: Backspace
tr: Geri tuşu

en: Delete
tr: Sil

note: TRANSLATORS: The next two strings refer to deleting words.
en: Chop Left
tr: Sola Kırp

en: Chop Right
tr: Sağa Kırp

en: Cut Till End
tr: Sona Kadar Kes

en: Full Justify
tr: Tam Yaslama

en: Word Count
tr: Kelime Sayısı

en: Verbatim
tr: Birebir

en: Indent
tr: Girinti

en: Unindent
tr: Girintiyi kaldır

en: Comment Lines
tr: Satırları Yorumla

en: Complete
tr: Tamam

en: Record
tr: Kayıt

en: Run Macro
tr: Makro çalıştır

en: Anchor
tr: Çapa

en: Up to anchor
tr: Çapaya kadar

en: Down to anchor
tr: Çapaya kadar aşağı

en: Spell Check
tr: Yazım Denetimi

en: Formatter
tr: Biçimlendirici

en: Suspend
tr: Askıya Al

en: Center
tr: Merkez

en: Save
tr: Kaydet

en: Pipe Text
tr: Görev Hattı Metni

en: Go To Text
tr: Yazıya Git

en: DOS Format
tr: DOS Biçimi

en: Mac Format
tr: Mac Biçimi

en: Append
tr: Sonuna Ekle

en: Prepend
tr: Başına Ekle

en: Backup File
tr: Yedek Dosyası

en: No Conversion
tr: Dönüşüm Yok

en: Execute Command
tr: Komut Çalıştır

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
tr: Gözat

en: First File
tr: İlk Dosya

en: Last File
tr: Son Dosya

en: Left Column
tr: Sol Sütun

en: Right Column
tr: Sağ Sütun

en: Top Row
tr: Üst Satır

en: Bottom Row
tr: Alt Satır

en: Discard buffer
tr: Tamponu unut

note: TRANSLATORS: The next two strings may be up to 37 characters each.
en: Previous Linter message
tr: Önceki Linter iletisi

en: Next Linter message
tr: Sonraki Lint iletisi

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Hidden interface
tr: Gizli arabirim

en: Help mode
tr: Yardım Kipi

en: Constant cursor position display
tr: Sabit imleç pozisyonu gösterimi

en: Soft wrapping of overlong lines
tr: Uzun satırların yumuşak kaydırılması

en: Line numbering
tr: Satır numaralandırma

en: Whitespace display
tr: Boşluk göster

en: Color syntax highlighting
tr: Renkli sözdizimi vurgusu

en: Smart home key
tr: Akıllı ev tuşu

en: Auto indent
tr: Otomatik hizala

en: Cut to end
tr: Sonuna kes

en: Hard wrapping of overlong lines
tr: Uzun satırların katı kaydırılması

en: Conversion of typed tabs to spaces
tr: Sekmelerin boşluğa dönüşümü

en: Mouse support
tr: Fare Desteği

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
tr: Arama Komutu Yardım Metni
    
     Aramak istediğiniz kelime veya karakterleri girip Enter'a basın.  Eğer girdiğiniz metin ile bir eşleşme varsa, ekran bu metne en yakın konuma güncellenecektir.
    
     Önceki arama dizgesi arama isteminden sonra parantez içerisinde gösterilecektir.  Herhangi bir metin girmeden Enter'a basmak önceki aramayı tekrarlayacaktır.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
tr: İşaretle ile metni seçip, değiştirmek üzere arama yaptıysanız, sadece seçilen metindeki eşleşmeler değiştirilecek.
    
     Arama kipinde aşağıdaki işlev tuşları kullanılabilir:

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
tr: Satıra Git Yardım Metni
    
     Gitmek istediğiniz satır numarasını yazarak Enter tuşuna basınız.  Eğer girdiğiniz satır sayısı, metnin sahip olduğu toplam satır sayısından büyük ise, imleç dosyanın en son satırına konumlanır.
    
     Satıra Git kipinde aşağıdaki anahtarlardan yararlanabilirsiniz:

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
tr: Dosya Ekleme Yardım Metni
    
     Geçerli imleç konumundaki geçerli dosya tamponuna eklenmesi için dosyanın adını girin.
    
     Nano'yu çoklu dosya tamponu desteği ile derlemişseniz ve bunu -F ya da --multibuffer komut satırı bayrakları, Meta-F anahtarı veya bir nanorc dosyası ile etkinleştirmişseniz, dosyayı eklemek farklı bir tampona yüklenmesine sebep olacaktır (dosya tamponları arasında geçiş için Meta-< ve > kullanın).

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
tr: Başka bir boş arabellek gerekiyorsa, herhangi bir dosya adı girmeyin veya isteminde varolmayan bir dosya adı yazın ve Enter tuşuna basın.
    
     Aşağıdaki işlev tuşlarını dosya ekle modunda kullanılabilir:

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
tr: Dosya Tarayıcısı Yardım Metni
    
     Dosya yardımcı metin türünü dosyayı kaydetmek için Enter tuşuna basın ve geçerli dosyayı farklı kaydet istediğiniz adı yazın.
    
     İşareti ile metni seçtiyseniz yalnızca seçili bölümü ayrı bir dosyaya kaydetmek için istenir.  Geçerli dosyanın sadece bir bölümü ile üzerine olasılığını azaltmak için geçerli dosya adı varsayılan bu modda değil.
    
     Aşağıdaki işlev tuşlarını dosya yazma modunda kullanılabilir:

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
tr: Dosya Tarayıcısı Yardım Metni
    
     Dosya tarayıcısı okumak veya yazmak üzere bir dosya seçme işlemi esnasında dizin yapısı içerisinde görsel olarak gezinebilmenizi sağlar.  Ok tuşları ve Sayfa Aşağı/Yukarı tuşları yardımıyla dosyaları gezebilir bir dizin veya dosya üzerindeyken S veya Giriş tuşunuza basarak dizine geçebilir ya da dosyayı seçebilirsiniz.  Bir üst dizine geçmek için listenin en üstünde bulunan ".." isimli dizini seçmeniz gerekmektedir.
    
     Dosya Tarayıcısı kipinde aşağıdaki anahtarlardan yararlanabilirsiniz:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
tr: Arama Komutu Yardım Metni
    
     Aramak istediğiniz kelime veya karakterleri girip Enter'a basın.  Eğer girdiğiniz metin ile bir eşleşme varsa, ekran bu metne en yakın konuma güncellenecektir.
    
     Önceki arama dizgesi arama isteminden sonra parantez içerisinde gösterilecektir.  Herhangi bir metin girmeden Enter'a basmak önceki aramayı tekrarlayacaktır.

en:  The following function keys are available in Browser Search mode:
tr:  Tarayıcı Arama kipinde aşağıdaki işlev tuşları kullanılabilir:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
tr: Tarayıcı Git Dizini Yardım Metni
    
     Tarayıcı gözatmak için istediğiniz dizinin adını girin.
    
     Eğer sekme tamamlama devre dışı bırakıldıysa (denemek için) sekme tuşunu kullanabilirsiniz otomatik olarak dizin adı tamamlar.
    
     Aşağıdaki işlev tuşlarını tarayıcı gitmek için dizin modunda kullanılabilir:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
tr: Yazım Denetimi Yardım Metni
    
     Yazım denetleyicisi, geçerli dosyadaki tüm metnin yazım denetimini denetler.  Bilinmeyen bir kelime karşılaşıldığında vurgulanmasını ve yenisini düzenlenebilir.  Geçerli dosyadaki verilen yanlış yazılmış sözcüğü her örneğini değiştirmek için daha sonra isteyecektir veya seçili metinde işaret ile seçilmiş metin.
    
     Aşağıdaki işlev tuşlarını yazım denetimi modunda kullanılabilir:

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
tr: Komut Yardımı Metnini Çalıştırma
    
     Bu mod, kabuk tarafından çalıştırılan komutun çıktısını geçerli arabelleğe (veya yeni bir arabelleğe) eklemenizi sağlar.  Komut önceliği ise '|' (görev hattı sembolü), tamponun mevcut içeriğini (veya işaretli bölge) komuta verilir.

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
tr: Başka bir boş arabellek gerekiyorsa, herhangi bir komut girmeyin.
    
     Ayrıca dört araçtan birini seçebilir veya arabelleğe büyük bir parça kesebilir veya düzenleyiciyi uyku moduna geçirebilirsiniz.

en:  The following function keys are available in Execute Command mode:
tr:  Çalıştırılabilir Komut kipinde aşağıdaki işlev tuşları kullanılabilir:

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
tr: === Linter ===
    
     Bu modda, durum çubuğu bir hata mesajı veya uyarı gösterir ve imleç dosyada karşılık gelen konuma yerleştirilir.  SayfaYukarı ve Sayfa Aşağı ile önceki ve sonraki mesajlara geçebilirsiniz.

en:  The following function keys are available in Linter mode:
tr:  Aşağıdaki fonksiyon tuşları Linter modunda kullanılabilir:

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
tr: Ana nano yardım metni
    
     Nano düzenleyicisi, UW Pico metin düzenleyicinin kolay kullanımını ve işlevlerini öykülemek için tasarlanmıştır.  Düzenleyicide dört ana bölüm bulunur.  Üst satır program sürümünü, şu anda düzenlenen dosya adını ve dosyanın düzenlenip düzenlenmediğini gösterir.  Ardından, düzenlenen dosyanın gösterildiği ana düzenleyici penceresi bulunur.  Alttan üçüncü satır durum satırıdır ve önemli mesajları gösterir.

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
tr: Son iki satır düzenleyicide en çok kullanılan kısayolları gösterir.
    
     Kısayollar şu şekilde yazılmıştır: CTRL tuş bileşimleri '^' ile gösterilmiştir ve CTRL tuşu ya da ESC tuşuna iki kez basılarak girilebilir.  Meta-tuşu bileşenleri 'M-' ile gösterilmiştir ve klavye yapılandırmasına göre Alt, Cmd veya ESC tuşları ile girilebilir.

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
tr: Ayrıca, ESC tuşuna iki kez basıp 000 ile 255 arasında üç haneli bir sayı kullanımı, ilgili değere karşılık gelen karakteri girecektir.  Ana düzenleyici penceresinde aşağıdaki tuş basışları kullanılabilir.  Alternatif tuşlar parantez içinde gösterilmiştir:

en: enable/disable
tr: etkin/etkisiz

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
tr: %s dizini oluşturulamadı: %s
    Arama geçmişi veya imleç konumlarını kaydetme/yükleme için gerekli.

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
tr: %s yolu bir dizin değil ancak dizin olmalı.
    Nano arama geçmişi ve imleç konumlarını yükleyemeyecek/kaydedemeyecek.

en: Cannot limit permissions on %s: %s
tr: %s üzerindeki izinler sınırlandırılamıyor: %s

en: Key is invalid in view mode
tr: Tuş görünüm kipinde geçersizdir

en: This function is disabled in restricted mode
tr: Bu fonksiyon kısıtlı kipte geçersizdir

en: To suspend, type ^T^Z
tr: Askıya almak için, tür ^T^Z

en: No file name
tr: Dosya adı yok

en: Save modified buffer?
tr: Değiştirilen tamponu kaydet?

en: 
    Too many .save files
tr: 
    Çok fazla .kayıt dosyası

en: 
    Buffer written to %s
tr: 
    Arabellek %s olarak yazıldı

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
tr: Kullanım: nano [SEÇENEKLER] [[+SATIR[,SÜTUN]] DOSYA]...

note: TRANSLATORS: The next two strings are part of the --help output. * It's best to keep its lines within 80 characters.
en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
tr: İmleci bir dosyanın belirli bir satırına yerleştirmek için, satır numarasını dosya adından
    önce '+' ile koyun.  Sütun numarası bir virgülden sonra eklenebilir.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
tr: Bir dosya adı '-' ise, nano veriyi standart girdiden okur.

note: TRANSLATORS: The next three are column headers of the --help output.
en: Option
tr: Seçenek

en: Long option
tr: Uzun seçenek

en: Meaning
tr: Anlam

note: TRANSLATORS: The next forty or so strings are option descriptions * for the --help output.  Try to keep them at most 40 characters.
en: Enable smart home key
tr: Akıllı ev tuşunu etkinleştir

en: Save backups of existing files
tr: Var olan dosyaların yedeklerini kaydet

en: -C <dir>
tr: -C <dizin>

en: --backupdir=<dir>
tr: --backupdir=<dizin>

en: Directory for saving unique backup files
tr: Benzersiz yedek dosyalarını kaydetmek için dizin

en: Use bold instead of reverse video text
tr: Ters video metni yerine kalın kullan

en: Convert typed tabs to spaces
tr: Yazılan sekmeleri boşluklara dönüştür

en: Read a file into a new buffer by default
tr: Varsayılan olarak dosyayı yeni bir tampona oku

en: Use (vim-style) lock files
tr: Kilit dosyaları (vim biçemi) kullan

en: Save & reload old search/replace strings
tr: Eski arama/değiştirme dizelerini kaydetme ve yeniden yükleme

en: Don't look at nanorc files
tr: Nanorc dosyalarına bakma

en: -J <number>
tr: -J <sayı>

en: --guidestripe=<number>
tr: --guidestripe=<sayı>

en: Show a guiding bar at this column
tr: Bu sütunda bir kılavuz çubuk göster

en: Fix numeric keypad key confusion problem
tr: Sayısal tuş karmaşıklığı sorununu çöz

en: Don't add an automatic newline
tr: Otomatik bir yeni satır eklemeyin

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
tr: Sabit-sarma yaparken kuyruk boşluklarını kırp

en: Don't convert files from DOS/Mac format
tr: Dosyalaro DOS/Mac biçiminden dönüştürme

en: Leading whitespace means new paragraph
tr: Öncü boşluk yeni paragraf anlamına gelir

en: Save & restore position of the cursor
tr: İmleci kaydetme ve geri yükleme konumu

en: -Q <regex>
tr: -Q <düz.ifd>

en: --quotestr=<regex>
tr: --quotestr=<düz.ifd>

note: TRANSLATORS: This refers to email quoting, * like the > in: > quoted text.
en: Regular expression to match quoting
tr: Alıntıyı eşleştirmek için normal ifade

en: Restrict access to the filesystem
tr: Dosya sistemine erişim kısıtlaması

en: Display overlong lines on multiple rows
tr: Uzun satırları birden çok satırda görüntüle

en: -T <number>
tr: -T <sayı>

en: --tabsize=<number>
tr: --tabsize=<sayı>

en: Make a tab this number of columns wide
tr: Bu sayıda sütunu geniş bir sekme yapın

en: Wipe status bar upon next keystroke
tr: Sonraki tuş vuruşunda durum çubuğunu silin

en: Print version information and exit
tr: Sürüm bilgisini yaz ve çık

en: Detect word boundaries more accurately
tr: Kelime sınırlarını daha isabetli algıla

en: -X <string>
tr: -X <dizge>

en: --wordchars=<string>
tr: --wordchars=<dizge>

en: Which other characters are word parts
tr: Hangi diğer karakterler kelime bölümleri

en: -Y <name>
tr: -Y <isim>

en: --syntax=<name>
tr: --syntax=<isim>

en: Syntax definition to use for coloring
tr: Renklendirmek için sözdizimi tanımı

en: Let Bsp and Del erase a marked region
tr: BSP ve Del'in işaretli bir bölgeyi silmesine izin ver

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
tr: Ne zaman yumuşak-kaydırma, onu boşluk yap

en: Automatically hard-wrap overlong lines
tr: Uzun satırları zorla kaydır

en: Constantly show cursor position
tr: İmleç pozisyonunu daimi göster

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
tr: Backspace/Delete karışıklığını düzelt

en: Keep the line below the title bar empty
tr: Satır çubuğunun altındaki satırı boş bırak

en: -f <file>
tr: -f <dosya>

en: --rcfile=<file>
tr: --rcfile=<dosya>

en: Use only this file for configuring nano
tr: Nano yapılandırma için yalnızca bu dosyayı kullanın

en: Show cursor in file browser & help text
tr: İmleci dosya tarayıcısına ve yardım metninde göster

en: Show this help text and exit
tr: Bu yardım metnini göster ve çık

en: Automatically indent new lines
tr: Yeni satırlarda otomatik paragraf başı yap

en: Scroll per half-screen, not per line
tr: Satır başına değil, yarım ekran başına kaydırma

en: Cut from cursor to end of line
tr: İmlecin bulunduğu yerden satır sonuna kadar kes

en: Show line numbers in front of the text
tr: Metnin önünde satır numaralarını göster

en: Enable the use of the mouse
tr: Fare kullanımı etkin

en: Do not read the file (only write it)
tr: Dosyayı okuma (sadece yaz)

en: -o <dir>
tr: -o <dizin>

en: --operatingdir=<dir>
tr: --operatingdir=<dizin>

en: Set operating directory
tr: Çalışma dizinini belirle

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
tr: XON (^Q) ve XOFF (^S) tuşlarını sakla

en: Show a position+portion indicator
tr: Konum+bölüm göstergesini göster

en: -r <number>
tr: -r <sayı>

en: --fill=<number>
tr: --fill=<sayı>

en: Set width for hard-wrap and justify
tr: Hard-wrap ve iki yana yaslama için genişliği ayarlayın

en: Use this alternative spell checker
tr: Bu alternatif yazım denetleyicisi kullanın

en: Save changes on exit, don't prompt
tr: Çıkışta değişiklikleri kaydet, sorma

en: Save a file by default in Unix format
tr: Dosyayı varsayılan olarak Unix biçiminde kaydet

en: View mode (read-only)
tr: Görünüm modu (salt okunur)

en: Don't hard-wrap long lines [default]
tr: Uzun çizgileri hard-wrap yapmayın [varsayılan]

en: Don't show the two help lines
tr: İki yardım satırını gösterme

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
tr: Ctrl+Sağ kelime bitiminde durdurur

en: Also try magic to determine syntax
tr: Ayrıca sözdizimini belirlemek için illüzyon deneyin

en: Show some states on the title bar
tr: Başlık çubuğunda bazı durumları göster

en: Show a feedback bar at the bottom
tr: Altta bir geri bildirim çubuğu göster

en: Hide all bars, use whole terminal
tr: Bütün çubukları gizle, tamamen terminali kullan

en:  GNU nano, version %s
tr:  GNU nano, sürüm %s

en:  Compiled options:
tr:  Derleme seçenekleri:

en: Could not reconnect stdin to keyboard
tr: Stdin klavyeye yeniden bağlanamadı

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
tr: Klavyeden veri okuyor; bitirmek için ^D veya ^D^D yazın.

en: Failed to open stdin: %s
tr: stdin açılma hatası: %s

en: Received SIGHUP or SIGTERM
tr: SIGHUP ya da SIGTERM sinyali alındı

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
tr: Özür dileriz! Nano çöktü!  Kod: %d.  Lütfen bir hata bildirin.

en: Use "fg" to return to nano.
tr: Nanoya geri dönmek için "fg" kullan.

en: Not possible
tr: Mümkün değil

en: Current syntax determines Tab
tr: Geçerli sözdizimi Sekmeyi belirler

en: enabled
tr: etkin

en: disabled
tr: etkisiz

note: TRANSLATORS: This refers to a sequence of escape codes * (from the keyboard) that nano does not recognize.
en: Unknown sequence
tr: Bilinmeyen sıralama

note: TRANSLATORS: This refers to an unbound function key.
en: Unbound key: F%i
tr: İlişkisiz anahtar: F%i

en: Unbound key
tr: Tuş atamasını kaldır

en: Unbindable key: M-^%c
tr: Bindirilemez anahtar: M-^%c

en: Unbindable key: ^[
tr: Bağlanamaz anahtarı: ^[

en: Guide column "%s" is invalid
tr: Kılavuz sütunu "%s" geçersizdir

en: Requested tab size "%s" is invalid
tr: İstenen sekme boyutu "%s" geçersiz

en: Requested fill size "%s" is invalid
tr: İstenen doldurma değeri "%s" geçerli değildir

en: Type '%s -h' for a list of available options.
tr: Kullanılabilir seçeneklerin bir listesi için '%s -h' yazın.

en: Bad quoting regex "%s": %s
tr: Kötü alıntı regex "%s": %s

en: Invalid search modifier '%c'
tr: Geçersiz arama değiştiricisi '%c'

en: Empty search string
tr: Boş arama dizgisi

en: Invalid line or column number
tr: Geçersiz satır veya sütun numarası

en: Can open just one file
tr: Sadece bir dosyayı açabilir

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
tr: Nano'ya hoşgeldiniz.  Temel yardım için Ctrl+G tuşlarına basın.

note: TRANSLATORS: For the next three strings, specify the starting letters * of the translations for "Yes"/"No"/"All".  The first letter of each of * these strings MUST be a single-byte letter; others may be multi-byte.
en: Yy
tr: Ee

en: Nn
tr: Hh

en: Aa
tr: Tt

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: All
tr: Tümü

en: Mistakes in '%s'
tr: '%s' olarak hatalar

en: Problems with history file
tr: Geçmiş dosyasıyla ilgili sorunlar

en: Argument '%s' has an unterminated "
tr: '%s' argümanı sonlandırılmamış bir " içeriyor

en: Regex strings must begin and end with a " character
tr: Düzenli ifade satırları " işareti ile başlamak ve bitmek zorundadır

en: Empty regex string
tr: Boş düzenli ifade dizgisi

en: Bad regex "%s": %s
tr: Kötü düzenli i̇fade "%s": %s

en: Missing syntax name
tr: Sözdizim ismi eksik

en: Unpaired quote in syntax name
tr: Sözdizimi adında eşleşmeyen alıntı

en: The "none" syntax is reserved
tr: "none" sözdizimi ayrılmış

en: The "default" syntax does not accept extensions
tr: "default" sözdizimi uzantıları kabul etmiyor

en: Syntax "%s" has no color commands
tr: Sözdizimi "%s" renk komutlarına sahip değildir

en: Missing key name
tr: Eksik anahtar adı

en: Key name %s is invalid
tr: Tuş adı %s geçersiz

en: Must specify a function to bind the key to
tr: Anahtarın bağlayacağı bir işlev belirtmeli

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "all".
en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
tr: Anahtarın bağlanacağı/kaldırılacağı bir menü (veya "all") belirtmeli

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
tr: '%s' fonksiyonu '%s' menüsünde yok

en: Keystroke %s may not be rebound
tr: Tuş vuruşu %s ribaunt olmayabilir

en: Command "%s" not understood
tr: "%s" komutu anlaşılamadı

en: Error expanding %s: %s
tr: %s genişletilirken hata: %s

en: Color '%s' takes no prefix
tr: Renk '%s' öneki almaz

en: Color "%s" not understood
tr: Renk "%s" anlaşılmadı

en: An attribute requires a subsequent comma
tr: Bir öznitelik bir sonraki virgülü gerektirir

en: Missing color name
tr: Renk ismi eksik

en: Missing regex string after '%s' command
tr: '%s' komutundan sonra düzenli ifade eksik

en: "start=" requires a corresponding "end="
tr: "start=", "end="e ihtiyaç duyar

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
tr: Bir '%s' komutu öncesinde bir 'sözdizimi' komutu gerektirir

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
tr: "Varsayılan" sözdizimi '%s' regexes kabul etmez

en: Missing argument after '%s'
tr: '%s' sonrasında eksik değişken

en: Argument of '%s' lacks closing "
tr: Bağımsız değişken '%s' kapanma eksikliği "

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
tr: Hiçbir anahtar '%s' menüsünde '%s' işlevine bağlı değildir.  Çıkıyor.

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
tr: Gerekirse, nano ile -I seçeneğini kullanın nanorc ayarlarınızı belirlemek için.

en: Could not find syntax "%s" to extend
tr: Sözdizimi genişletmek için "%s" bulunamadı

en: Command "%s" not allowed in included file
tr: Dosyada "%s" komutunun kullanımına izin verilmiyor

en: Missing option
tr: Eksik seçenek

en: Cannot unset option "%s"
tr: "%s" seçeneği silinemiyor

en: Option "%s" requires an argument
tr: "%s" seçeneği bir bağımsız değişkene ihtiyaç duyuyor

en: Argument is not a valid multibyte string
tr: Argüman geçerli bir çokbaytlı dizge değil

en: Non-blank characters required
tr: Boş olmayan karakter gerekli

en: Even number of characters required
tr: Gerekli karakterlerin çift sayısı

en: Two single-column characters required
tr: İki tek sütün karakter gerekli

en: Specified rcfile does not exist
tr: Belirtilen rcfile dosyas yoktur

en: I can't find my home directory!  Wah!
tr: Ev dizinimi bulamıyorum!  Vay canına!

note: TRANSLATORS: The next four modify the search prompt.
en:  [Case Sensitive]
tr:  [Büyük / Küçük Harfe Duyarlı]

en:  [Regexp]
tr:  [Düzenli İfade]

en:  (to replace) in selection
tr:  (değiştirilecek) seçimde

en:  (to replace)
tr:  (değiştirilecek)

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
tr: Aranıyor...

en: "%.*s%s" not found
tr: "%.*s%s" bulunamadı

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace this instance?
tr: Bu bulgu değiştirilsin mi?

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace with
tr: İle değiştir

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
tr[0]: %zd tekrarlaması değiştirildi
tr[1]: %zd tekrarlamaları değiştirildi

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Enter line number, column number
tr: Satır numarasını, sütun numarasını girin

en: Not a bracket
tr: Ayraç değil

en: No matching bracket
tr: Eşleşen ayraç yok

en: Placed anchor
tr: Yerleştirilmiş çapa

en: Removed anchor
tr: Kaldırılmış çapa

en: Jumped to anchor
tr: Çapaya atladı

en: This is the only anchor
tr: Tek çapa bu

en: There are no anchors
tr: Çapalar yok

en: Mark Set
tr: İşaretle

en: Mark Unset
tr: Metni İşaretleme

en: Commenting is not supported for this file type
tr: Yorumlama bu dosya türü için desteklenmiyor

en: Cannot comment past end of file
tr: Dosyanın sonundan sonra yorum yapılamaz

en: Nothing to undo
tr: Geri alınacak bir şey yok

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings describe actions * that are undone or redone.  They are all nouns, not verbs.
en: addition
tr: ekleme

en: line break
tr: satır sonu

en: deletion
tr: silme

en: line join
tr: satırı birleştir

en: replacement
tr: değiştirme

en: erasure
tr: silinti

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
tr: kes

en: paste
tr: yapıştır

en: insertion
tr: yön

en: indent
tr: girinti

en: unindent
tr: girintisini kaldır

en: comment
tr: yorumla

en: uncomment
tr: yorumu kaldır

en: Undid %s
tr: Geri alındı %s

en: Nothing to redo
tr: Yinelenecek bir şey yok

en: Redid %s
tr: Yeniden yapıldı %s

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: justification
tr: iki yana yaslama

en: Selection is empty
tr: Seçim boştur

en: Justified selection
tr: Seçim iki yana yaslandı

en: Justified file
tr: Dosyayı iki yana yasla

en: Justified paragraph
tr: Paragrafı iki yana yasla

en: Buffer is empty
tr: Arabellek boş

en: Invoking formatter...
tr: Biçemleyici çağırma...

en: Error invoking '%s'
tr: '%s' çağrılmasında hata

en: Program '%s' complained
tr: Program '%s' yakındı

en: Nothing changed
tr: Hiçbir şey değişmedi

note: TRANSLATORS: The next two go with Undid/Redid messages.
en: spelling correction
tr: yazım düzeltmesi

en: formatting
tr: biçimlendirme bitti

en: Finished checking spelling
tr: Yazım kontrolü bitti

en: Buffer has been processed
tr: Arabellek işlendi

en: Unfindable word: %s
tr: Ulaşılamıyan kelime: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Edit a replacement
tr: Bir yerdeğiştirmeyi düzenle

note: TRANSLATORS: Shown after fixing misspellings in one word.
en: Next word...
tr: Sonraki kelime...

en: Invoking spell checker...
tr: Yazım denetleyicisini çağırıyor...

en: Could not get size of pipe buffer
tr: Görev hattı arabelleğinin boyutu alınamıyor

en: Error invoking "uniq"
tr: "uniq" çağırılırken hata

en: Error invoking "sort"
tr: "sort" çağırılırken hata

en: Error invoking "spell"
tr: "spell" çağırılırken hata

en: No linter is defined for this type of file
tr: Bu dosya türü için tanımlanmış hiçbir linter yok

en: Save modified buffer before linting?
tr: Haddelenmeden önce değiştirilmiş arabellek kaydedilsin mi?

en: Invoking linter...
tr: Linter çağırılıyor...

en: Got 0 parsable lines from command: %s
tr: Komuttan 0 ayrıştırılabilir satır aldı: %s

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
tr: Bu mesaj için %s açılmamış dosyası, yeni bir arabellekte mi onu açalım?

en: No messages for this file
tr: Bu dosya için mesaj yok

en: At first message
tr: İlk mesajda

en: At last message
tr: Son mesajda

en: No formatter is defined for this type of file
tr: Bu dosya türü için tanımlanmış hiçbir biçimlendirici yok

en: In Selection:
tr: Seçimde:

en: line | lines
tr[0]: satır
tr[1]: satırlar

en: word | words
tr[0]: kelime
tr[1]: kelimeler

en: character | characters
tr[0]: karakter
tr[1]: karakterler

note: TRANSLATORS: Shown when the next keystroke will be inserted verbatim.
en: Verbatim Input
tr: Birebir Girdi

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
tr: Geçersiz kod

note: TRANSLATORS: Shown when no text is directly left of the cursor.
en: No word fragment
tr: Sözcük parçası yok

en: No further matches
tr: Başka eşleşme yok

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
tr: Eşleşme yok

en: Nano is out of memory!
tr: Nano bellek dışı!

en: Recording a macro...
tr: Bir makro kaydediliyor...

en: Stopped recording
tr: Kayıt durduruldu

en: Cannot run macro while recording
tr: Makro kayıt sırasında çalıştırılamıyor

en: Macro is empty
tr: Makro boştur

en: Too many errors from stdin
tr: Stdin den çok sayıda hata

note: TRANSLATORS: This is shown while a six-digit hexadecimal * Unicode character code (%s) is being typed in.
en: Unicode Input: %s
tr: Unicode giriş: %s

en: View
tr: Görünüm

en: Modified
tr: Değiştirildi

en: Restricted
tr: Kısıtlanmış

en: (nameless)
tr: (adsız)

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
tr[0]:  (%zu satır)
tr[1]:  (%zu satır)

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
tr: satır %*zd/%zd (%2d%%), sütün %2zu/%2zu (%3d%%), karakter %*zu/%zu (%2d%%)

en: The nano text editor
tr: Nano metin düzenleyicisi

en: version
tr: sürüm

en: Brought to you by:
tr: Size sağlayan:

en: Special thanks to:
tr: Özel teşekkürler:

en: The Free Software Foundation
tr: Özgür Yazılım Vakfı

en: the many translators and the TP
tr: birçok çevirmen ve TP

en: For ncurses:
tr: Ncurses için:

en: and anyone else we forgot...
tr: ve unuttuğumuz kişilere...

en: Thank you for using nano!
tr: Nano'yu kullandığınız için teşekkür ederiz!

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
tr: %s: seçeneği '%s%s' belirsizdir

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
tr: %s: seçeneği '%s%s' belirsizdir; olasılıklar:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
tr: %s: tanınmayan seçenek '%s%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
tr: %s: seçeneği '%s%s' bağımsız değişkene izin vermez

en: %s: option '%s%s' requires an argument
tr: %s: seçeneği '%s%s' bir bağımsız değişken gerektirir

en: %s: invalid option -- '%c'
tr: %s: geçersiz seçenek -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
tr: %s: seçeneği bir bağımsız değişken gerektirir -- '%c'

en: Success
tr: Başarılı

en: No match
tr: Eşleşme yok

en: Invalid regular expression
tr: Geçersiz düzenli ifade

en: Invalid collation character
tr: Geçersiz harmanlama karakteri

en: Invalid character class name
tr: Geçersiz karakter sınıf adı

en: Trailing backslash
tr: İzleyen ters kesme

en: Invalid back reference
tr: Geçersiz geri referans

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
tr: Eşleşmemiş [, [^, [:, [., or [=

en: Unmatched ( or \(
tr: Eşleşmemiş ( or \(

en: Unmatched \{
tr: Eşleşmemiş \{

en: Invalid content of \{\}
tr: Geçersiz içerik \{\}

en: Invalid range end
tr: Geçersiz aralık sonu

en: Memory exhausted
tr: Bellek tükendi

en: Invalid preceding regular expression
tr: Önceki düzenli ifade geçersiz

en: Premature end of regular expression
tr: Düzenli ifadede zamanından önce sonlanma

en: Regular expression too big
tr: Düzenli ifade çok büyük

en: Unmatched ) or \)
tr: Eşleşmemiş ) or \)

en: No previous regular expression
tr: Düzenli ifadenin öncesi yok
