nano 8.0-pre1 - en to eo translation catalogue (635 entries)

note: TRANSLATORS: Anything more than 7 cells gets clipped.
en: (dir)
eo: (ujo)

note: TRANSLATORS: Anything more than 12 cells gets clipped.
en: (parent dir)
eo: (patra ujo)

note: TRANSLATORS: Anything more than 7 cells gets clipped. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
eo: (ega)

en: Search Wrapped
eo: Serĉado ĉirkaŭiris

en: This is the only occurrence
eo: Ĉi tiu estas la ununura aperaĵo

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
eo: Serĉi

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
eo:  [malantaŭen]

en: Cancelled
eo: Rezignita

en: No current search pattern
eo: Mankas ankoraŭ serĉendaĵo

en: Cannot open directory: %s
eo: Ne eblas malfermi dosierujon: %s

en: No entries
eo: Neniuj eroj

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
eo: Iri dosierujon

note: TRANSLATORS: This refers to the confining effect of * the option --operatingdir, not of --restricted.
en: Can't go outside of %s
eo: Ne eblas iri ekstere de %s

en: Can't move up a directory
eo: Ne eblas iri al supra dosierujo

en: Error reading %s: %s
eo: Eraro dum legado de %s: %s

en: The working directory has disappeared
eo: La labordosierujo malaperis

en: Unknown syntax name: %s
eo: Nekonata sintakso: %s

en: magic_load() failed: %s
eo: magic_load() fiaskis: %s

en: magic_file(%s) failed: %s
eo: magic_file(%s) fiaskis: %s

en: Nothing was cut
eo: Nenio tondiĝis

en: Copied nothing
eo: Nenio kopiiĝis

en: Cutbuffer is empty
eo: Tondujo vakas

en: Error deleting lock file %s: %s
eo: Eraro dum forigo de rigla dosiero %s: %s

note: TRANSLATORS: Keep the next seven messages at most 76 characters.
en: Couldn't determine my identity for lock file
eo: Malsukcesis eltrovi mian identecon por rigla dosiero

en: Couldn't determine hostname: %s
eo: Malsukcesis eltrovi komputilretnomon: %s

en: Error writing lock file %s: %s
eo: Eraro dum skribado de rigla dosiero %s: %s

en: Someone else is also editing this file
eo: Ankaŭ aliulo redaktantas ĉi tiun dosieron

en: Error opening lock file %s: %s
eo: Eraro dum malfermo de rigla dosiero %s: %s

en: Bad lock file is ignored: %s
eo: Misa rigla dosiero ignoriĝas: %s

note: TRANSLATORS: The second %s is the name of the user, the third that of the editor.
en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
eo: Dosiero %s jam redaktiĝas per %s (%s, PID %s); ĉu tamen malfermi?

note: TRANSLATORS: Keep the next ten messages at most 76 characters.
en: Directory '%s' does not exist
eo: Dosierujo '%s' ne ekzistas

en: Path '%s': %s
eo: Pado '%s': %s

en: Path '%s' is not a directory
eo: Pado '%s' ne estas dosierujo

en: Path '%s' is not accessible
eo: Pado '%s' ne alireblas

en: Directory '%s' is not writable
eo: Dosierujo '%s' ne skribeblas

en: Can't read file from outside of %s
eo: Ne eblas legi dosieron el ekstere de %s

en: "%s" is a directory
eo: '%s' estas dosierujo

en: "%s" is a device file
eo: '%s' estas aparato

en: "%s" is a FIFO
eo: '%s' estas FIFO

en: %s is meant to be read-only
eo: %s volas esti nur-lega

note: TRANSLATORS: First %s is file name, second %s is file format.
en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
eo[0]: %s -- %zu linio (%s)
eo[1]: %s -- %zu linioj (%s)

en: New Buffer
eo: Nova bufro

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
eo[0]: %s -- %zu linio
eo[1]: %s -- %zu linioj

en: No more open file buffers
eo: Ne ekzistas pliaj malfermaj bufroj

en: Interrupted
eo: Interrompita

en: File '%s' is unwritable
eo: Dosiero '%s' ne skribeblas

note: TRANSLATORS: Keep the next three messages at most 78 characters.
en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
eo[0]: Legiĝis %zu linio (konvertita el Mac-aranĝo)
eo[1]: Legiĝis %zu linioj (konvertitaj el Mac-aranĝo)

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
eo[0]: Legiĝis %zu linio (konvertita el DOS-aranĝo)
eo[1]: Legiĝis %zu linioj (konvertitaj el DOS-aranĝo)

en: Read %zu line | Read %zu lines
eo[0]: Legiĝis %zu linio
eo[1]: Legiĝis %zu linioj

en: New File
eo: Nova dosiero

en: File "%s" not found
eo: Dosiero '%s' ne trovatas

en: Reading from FIFO...
eo: Legado el FIFO...

en: Reading...
eo: Legante...

en: Could not create pipe: %s
eo: Malsukcesis krei dukton: %s

en: Could not fork: %s
eo: Malsukcesis krei novan procezon: %s

en: Executing...
eo: Rulante...

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: filtering
eo: filtrado

en: Failed to open pipe: %s
eo: Malsukcesis malfermi dukton: %s

en: Error: %s
eo: Eraro: %s

en: Piping failed
eo: Duktado malsukcesis

note: TRANSLATORS: The next six messages are prompts.
en: Command to execute in new buffer
eo: Rulenda komando en nova bufro

en: Command to execute
eo: Rulenda komando

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
eo: Dosiero por malfermi en nova bufro (sen konverti) [el %s]

en: File to read into new buffer [from %s]
eo: Dosiero por malfermi en nova bufro [el %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
eo: Enmetenda dosiero (sen konverti) [el %s]

en: File to insert [from %s]
eo: Enmetenda dosiero [el %s]

en: Invalid operating directory: %s
eo: Malvalida uzenda dosierujo: %s

en: Invalid backup directory: %s
eo: Malvalida savkopia dosierujo: %s

en: Making backup...
eo: Savkopiado...

en: Too many existing backup files
eo: Tro da savkopioj

en: Cannot read original file
eo: Ne eblas legi originalan dosieron

en: Cannot make regular backup
eo: Ne eblas fari normalan savkopion

en: Trying again in your home directory
eo: Nova provo en via hejma dosierujo

en: Cannot make backup
eo: Ne eblas fari savkopion

note: TRANSLATORS: Try to keep this message at most 76 characters.
en: Cannot make backup; continue and save actual file?
eo: Ne eblas fari savkopion; tamen konservi nunan dosieron?

note: TRANSLATORS: The %s is the reason of failure.
en: Cannot make backup: %s
eo: Ne eblas fari savkopion: %s

en: Can't write outside of %s
eo: Ne eblas skribi ekstere de %s

en: Error writing %s: %s
eo: Eraro dum skribado de %s: %s

en: Error writing temp file: %s
eo: Eraro dum skribado de portempa dosiero: %s

en: Writing to FIFO...
eo: Skribado al FIFO...

en: Writing...
eo: Skribante...

en: Error reading temp file: %s
eo: Eraro dum legado de portempa dosiero: %s

note: TRANSLATORS: This warns for data loss when the disk is full.
en: File on disk has been truncated!
eo: Dosiero sur disko mallongiĝis!

note: TRANSLATORS: This is a suggestion to the user, * where "resume" means resuming from suspension. * Try to keep this at most 76 characters.
en: Maybe ^T^Z, make room on disk, resume, then ^S^X
eo: Eble ^T^Z, faru spacon sur disko, daŭrigu, kaj ^S^X

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
eo[0]: Skribiĝis %zu linio
eo[1]: Skribiĝis %zu linioj

en:  [DOS Format]
eo:  [DOS-aranĝo]

en:  [Mac Format]
eo:  [Mac-aranĝo]

en:  [Backup]
eo:  [savkopii]

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
eo: Antaŭglui markaĵon al dosiero

en: Append Selection to File
eo: Postglui markaĵon al dosiero

en: Write Selection to File
eo: Konservi markaĵon en dosiero

en: File Name to Prepend to
eo: Nomo de dosiero al kiu antaŭglui

en: File Name to Append to
eo: Nomo de dosiero al kiu postglui

en: File Name to Write
eo: Nomo de skribota dosiero

note: TRANSLATORS: Concisely say the screen is too small.
en: Too tiny
eo: Tro eta

note: TRANSLATORS: Restricted mode forbids overwriting.
en: File exists -- cannot overwrite
eo: Dosiero jam ekzistas -- ne eblas surskribi ĝin

en: Save file under DIFFERENT NAME?
eo: Ĉu konservi ALINOME?

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
eo: Dosiero '%s' jam ekzistas; ĉu ANSTATAŬIGI?

en: File on disk has changed
eo: Dosiero sur disko modifiĝis

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
eo: Dosiero modifiĝis post malfermo; ĉu tamen surskribi ĝin?

en: (more)
eo: (plu)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
eo: Fini

en: Close
eo: Fermi

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
eo: Rezigni la nunan operacion

en: Display this help text
eo: Montri ĉi tiun helptekston

en: Close the current buffer / Exit from nano
eo: Fermi la nunan bufron / Eliri el 'nano'

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
eo: Konservi la nunan bufron (aŭ markitan regionon) sur disko

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
eo: Enmeti alian dosieron en la nuna bufro (aŭ en nova bufro)

en: Search forward for a string or a regular expression
eo: Antaŭen serĉi signoĉenon aŭ regulesprimon

en: Search backward for a string or a regular expression
eo: Malantaŭen serĉi signoĉenon aŭ regulesprimon

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
eo: Eltondi linion (aŭ markitan regionon) kaj gardi ĝin en tondujo

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
eo: Kopii linion (aŭ markitan regionon) kaj gardi ĝin en tondujo

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
eo: Glui tekstaĵon el la tondujo al la nuna kursora pozicio

en: Display the position of the cursor
eo: Montri la pozicion de la kursoro

en: Invoke the spell checker, if available
eo: Ruli literumilon (se disponeblas)

en: Replace a string or a regular expression
eo: Anstataŭigi signoĉenon aŭ regulesprimon

en: Go to line and column number
eo: Iri al lininumero (kaj kolumnnumero)

en: Mark text starting from the cursor position
eo: Marki tekston ekde la kursora pozicio

en: Throw away the current line (or marked region)
eo: Forĵeti la nunan linion (aŭ markitan regionon)

en: Indent the current line (or marked lines)
eo: Deŝovi enen la nunan linion (aŭ markitajn liniojn)

en: Unindent the current line (or marked lines)
eo: Deŝovi eksteren la nunan linion (aŭ markitajn liniojn)

en: Undo the last operation
eo: Malfari la lastan agon

en: Redo the last undone operation
eo: Refari la lastan malfaratan agon

en: Go back one character
eo: Iri unu signon malantaŭen

en: Go forward one character
eo: Iri unu signon antaŭen

en: Go back one word
eo: Iri unu vorton malantaŭen

en: Go forward one word
eo: Iri unu vorton antaŭen

en: Go to previous line
eo: Iri al la supra linio

en: Go to next line
eo: Iri al la suba linio

en: Go to beginning of current line
eo: Iri al la komenco de la nuna linio

en: Go to end of current line
eo: Iri al la fino de la nuna linio

en: Go to previous block of text
eo: Iri al antaŭa tekstbloko

en: Go to next block of text
eo: Iri al posta tekstbloko

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
eo: Iri al komenco de alineo; poste al ĝi de antaŭa alineo

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
eo: Iri al postfino de alineo; poste al ĝi de posta alineo

en: Go to first row in the viewport
eo: Iri al supra linio en vidujo

en: Go to last row in the viewport
eo: Iri al suba linio en vidujo

en: Go one screenful up
eo: Iri unu paĝo supren

en: Go one screenful down
eo: Iri unu paĝo suben

en: Go to the first line of the file
eo: Iri al la unua linio de la dosiero

en: Go to the last line of the file
eo: Iri al la lasta linio de la dosiero

en: Go to the matching bracket
eo: Iri al para krampo

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
eo: Rulumi unu linion supren sen movi la kursoron tekste

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
eo: Rulumi unu linion suben sen movi la kursoron tekste

en: Center the line where the cursor is
eo: Centrigi la linion kiu havas la kursoron

en: Switch to the previous file buffer
eo: Ŝalti al malsekva dosierbufro

en: Switch to the next file buffer
eo: Ŝalti al sekva dosierbufro

en: Insert the next keystroke verbatim
eo: Enmeti la tujsekvan klavon tielkiel

en: Insert a tab at the cursor position (or indent marked lines)
eo: Enmeti tabon je la kursora pozicio (aŭ deŝovi markitajn liniojn)

en: Insert a newline at the cursor position
eo: Enmeti linfinon je la kursora pozicio

en: Delete the character under the cursor
eo: Forigi la signon sub la kursoro

en: Delete the character to the left of the cursor
eo: Forigi la signon maldekstran de la kursoro

en: Delete backward from cursor to word start
eo: Forigi ekde de la kursoro ĝis antaŭa vortkomenco

en: Delete forward from cursor to next word start
eo: Forigi ekde de la kursoro ĝis posta vortkomenco

en: Cut from the cursor position to the end of the file
eo: Forigi ĉion ekde de la kursoro ĝis la dosierfino

en: Justify the current paragraph
eo: Rektigi la nunan alineon

en: Justify the entire file
eo: Rektigi la tutan dosieron

en: Count the number of lines, words, and characters
eo: Nombri la liniojn, vortojn, kaj signojn

en: Suspend the editor (return to the shell)
eo: Paŭzigi la redaktilon (reveni la ŝelon)

en: Refresh (redraw) the current screen
eo: Aktualigi (redesegni) la nunan ekranon

en: Try and complete the current word
eo: Provi kompletigi la nunan vortpecon

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
eo: (Mal)komentigi la nunan linion (aŭ markitajn liniojn)

en: Save file without prompting
eo: Konservi dosieron sen demandi

en: Search next occurrence backward
eo: Serĉi sekvan okazon malantaŭen

en: Search next occurrence forward
eo: Serĉi sekvan okazon antaŭen

en: Start/stop recording a macro
eo: Komenci/fini registron de makroo

en: Run the last recorded macro
eo: Ruli laste registritan makroon

en: Place or remove an anchor at the current line
eo: Meti aŭ forigi ankron je la nuna linio

en: Jump backward to the nearest anchor
eo: Salti malantaŭen al la plej proksima ankro

en: Jump forward to the nearest anchor
eo: Salti antaŭen al la plej proksima ankro

en: Toggle the case sensitivity of the search
eo: Ŝalti la usklecdistingon de serĉo

en: Reverse the direction of the search
eo: Mali la direkton de serĉo

en: Toggle the use of regular expressions
eo: Ŝalti la uzon de regulesprimoj

en: Recall the previous search/replace string
eo: Repreni la antaŭan serĉitan signoĉenon

en: Recall the next search/replace string
eo: Repreni la postan serĉitan signoĉenon

en: Toggle the use of DOS format
eo: Ŝalti la uzon de DOS-aranĝo

en: Toggle the use of Mac format
eo: Ŝalti la uzon de Mac-aranĝo

en: Toggle appending
eo: Ŝalti postgluon

en: Toggle prepending
eo: Ŝalti antaŭgluon

en: Toggle backing up of the original file
eo: Ŝalti fari savkopion de redaktota dosiero

en: Execute a function or an external command
eo: Ruli funkcion aŭ eksteran komandon

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
eo: Dukti la nunan bufron (aŭ markitan regionon) al la komando

en: Recall the previous command
eo: Repreni la antaŭan komandon

en: Recall the next command
eo: Repreni la postan komandon

en: Do not convert from DOS/Mac format
eo: Ŝalti konverton el DOS-/Mac-aranĝo

en: Toggle the use of a new buffer
eo: Ŝalti la uzon de nova bufro

en: Close buffer without saving it
eo: Fermi bufron sen konservi ĝin

en: Go to file browser
eo: Iri al dosieresplorilo

en: Exit from the file browser
eo: Eliri el dosieresplorilo

en: Go to the first file in the list
eo: Iri al la unua dosiero en la listo

en: Go to the last file in the list
eo: Iri al la lasta dosiero en la listo

en: Go to the previous file in the list
eo: Iri al la malsekva dosiero en la listo

en: Go to the next file in the list
eo: Iri al la sekva dosiero en la listo

en: Go to lefthand column
eo: Iri al plej liva kolumno

en: Go to righthand column
eo: Iri al plej dekstra kolumno

en: Go to first row in this column
eo: Iri al unua vico en ĉi tiu kolumno

en: Go to last row in this column
eo: Iri al lasta vico en ĉi tiu kolumno

en: Search forward for a string
eo: Serĉi antaŭen parton de dosiernomo

en: Search backward for a string
eo: Serĉi malantaŭen parton de dosiernomo

en: Refresh the file list
eo: Aktualigi dosierliston

en: Go to directory
eo: Iri al indikota dosierujo

en: Invoke the linter, if available
eo: Ruli sintaks-kontrolilon (se disponeblas)

en: Go to previous linter msg
eo: Iri al la antaŭa mesaĝo de la kontrolilo

en: Go to next linter msg
eo: Iri al la sekva mesaĝo de la kontrolilo

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
eo: Ruli programon kiu traktas/aranĝas/prilaboras la bufron

note: TRANSLATORS: Try to keep the next thirteen strings at most 10 characters.
en: Help
eo: Helpo

en: Cancel
eo: Rezigni

en: Write Out
eo: Konservi

en: Read File
eo: Enmeti

en: Justify
eo: Rektigi

en: Refresh
eo: Remontri

en: Where Is
eo: Serĉi

en: Replace
eo: Anstataŭigi

en: Cut
eo: Eltondi

en: Paste
eo: Alglui

en: Execute
eo: Komando

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
eo: Pozicio

en: Go To Line
eo: Iri linion

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
eo: Malfari

en: Redo
eo: Refari

en: Set Mark
eo: Markŝalto

en: Copy
eo: Kopii

en: Case Sens
eo: Usklece

en: Reg.exp.
eo: Regulesprime

en: Backwards
eo: Malantaŭen

en: No Replace
eo: Ne anstataŭigi

en: Older
eo: Pli olda

en: Newer
eo: Pli freŝa

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
eo: Dosierujen

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
eo: Retroserĉi

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
eo: Antaŭan okazon

en: Next
eo: Sekvan okazon

en: To Bracket
eo: Al krampo

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
eo: Malantaŭen

en: Forward
eo: Antaŭen

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Prev Word
eo: Antaŭa vorto

en: Next Word
eo: Posta vorto

en: Home
eo: Linikomencen

en: End
eo: Linifinen

en: Prev Line
eo: Linio supren

en: Next Line
eo: Linio suben

en: Scroll Up
eo: Rulumi supren

en: Scroll Down
eo: Rulumi suben

en: Prev Block
eo: Antaŭa bloko

en: Next Block
eo: Posta bloko

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 16 characters.
en: Begin of Paragr.
eo: Alineo-eken

en: End of Paragraph
eo: Alineo-finen

en: Top Row
eo: Pinten

en: Bottom Row
eo: Funden

note: TRANSLATORS: Try to keep the next six strings at most 12 characters.
en: Prev Page
eo: Paĝo supren

en: Next Page
eo: Paĝo suben

en: First Line
eo: Unua linio

en: Last Line
eo: Lasta linio

en: Prev File
eo: Malsekvan

en: Next File
eo: Sekvan

note: TRANSLATORS: The next four strings are names of keyboard keys.
en: Tab
eo: «Tabo»

en: Enter
eo: «Enigo»

en: Backspace
eo: «Retropaŝo»

en: Delete
eo: «Forigo»

note: TRANSLATORS: The next two strings refer to deleting words.
en: Chop Left
eo: Vorthaki liven

en: Chop Right
eo: Vorthaki dekstren

en: Cut Till End
eo: Tondi reston

en: Full Justify
eo: Rektigi ĉion

en: Word Count
eo: Nombri vortojn

en: Verbatim
eo: Konforme

en: Indent
eo: Endeŝovi

en: Unindent
eo: Eldeŝovi

en: Comment Lines
eo: Komentigi

en: Complete
eo: Kompletigi

en: Record
eo: Registri

en: Run Macro
eo: Ruli makroon

note: TRANSLATORS: This refers to deleting a line or marked region.
en: Zap
eo: Forĵeti

en: Anchor
eo: Ankri

en: Up to anchor
eo: Supren ankren

en: Down to anchor
eo: Suben ankren

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Spell Check
eo: Literumo

en: Linter
eo: Trakombo

en: Formatter
eo: Aranĝilo

en: Suspend
eo: Paŭzigi

en: Center
eo: Centrigi

en: Save
eo: Konservi nun

en: Pipe Text
eo: Dukti tekston

en: Go To Text
eo: Serĉi

en: DOS Format
eo: DOS-aranĝo

en: Mac Format
eo: Mac-aranĝo

en: Append
eo: Postglui

en: Prepend
eo: Antaŭglui

en: Backup File
eo: Savkopii

en: No Conversion
eo: Ne konverti

en: Execute Command
eo: Ruli komandon

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
eo: Dosierlisto

en: First File
eo: Unua dosiero

en: Last File
eo: Lasta dosiero

en: Left Column
eo: Liven

en: Right Column
eo: Dekstren

en: Discard buffer
eo: Forĵeti

note: TRANSLATORS: The next two strings may be up to 37 characters each.
en: Previous Linter message
eo: Antaŭa mesaĝo

en: Next Linter message
eo: Sekva mesaĝo

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Hidden interface
eo: Kaŝata interfaco

en: Help mode
eo: Helpaj linioj

en: Constant cursor position display
eo: Daŭra montro de kursora pozicio

en: Soft wrapping of overlong lines
eo: Ĉirkaŭfluigo de tro longaj linioj

en: Line numbering
eo: Lininumeroj

en: Whitespace display
eo: Montro de blankspacoj

en: Color syntax highlighting
eo: Kolora montro de sintakso

en: Smart home key
eo: Inteligenta klavo «Komencen»

en: Auto indent
eo: Aŭtomata deŝovo

en: Cut to end
eo: Tondo ekde kursoro ĝis linifino

en: Hard wrapping of overlong lines
eo: Faldo de longaj linioj

en: Conversion of typed tabs to spaces
eo: Konverto de tajpataj taboj al spacoj

en: Mouse support
eo: Subteno de muso

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
eo: ===  Serĉi  ===
    
     Enigu la vortojn aŭ signojn kiujn vi volas trovi, kaj premu «Enigo».  Se ekzistas kongruo por la teksto kiun vi enigis, la ekrano aktualiĝos al la loko de la unue trovata kongruo.
    
     La antaŭa serĉendaĵo montriĝas inter krampoj post la serĉa invito -- premo de «Enigo» sen enigi iun ajn tekston kontinuigos tiun antaŭan serĉon.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
eo: Se vi markis tekston kaj tiam serĉas por anstataŭigi, nur kongruoj en la markita teksto anstataŭiĝos.
    
     La subaj klavkomandoj disponeblas en serĉa moduso:

en: === Replacement ===
    
     Type the characters that should replace what you typed at the previous prompt, and press Enter.
eo: === Anstataŭaĵo ===
    
     Tajpu la signojn kiuj devas anstataŭigi tion kion vi enigis je la antaŭa invito, kaj premu «Enigo».

en:  The following function keys are available at this prompt:
eo:  La subaj klavkomandoj disponeblas je ĉi tiu invito:

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
eo: ===  Iri al linio  ===
    
     Enigu la numeron de la linio al kiu vi volas iri, kaj premu «Enigo».  Se ekzistas malpli linioj da teksto ol la numero kiun vi enigis, la fino de la dosiero estos montrata.
    
     La subaj klavkomandoj disponeblas dum «Iri linion»:

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
eo: ===  Enmeti dosieron  ===
    
     Tajpu la nomon de la dosiero kiu enmetendas en la nuna dosierbufro je la nuna kursora pozicio.
    
     Se vi kompilis 'nano' kun subteno por pluraj dosierbufroj, kaj se vi ebligis multbufran moduson (per opcio '-F' aŭ '--multibuffer', per 'nanorc', aŭ per ŝalto Meta-F), enmeti dosieron ŝargos ĝin en aparta bufro.  Uzu Meta-< kaj Meta-> por ŝalti inter bufroj.

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
eo: Se vi bezonas novan, vakan bufron, ne enigu nomon (aŭ enigu neekzistantan nomon) kaj premu «Enigo».
    
     La subaj klavkomandoj disponeblas dum «Enmeti dosieron»:

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
eo: ===  Konservi dosieron  ===
    
     Tajpu la nomon sub kiu konservi la nunan dosierbufron, kaj premu «Enigo».
    
     Se vi markis tekston, vi invitiĝos konservi nur la markitan tekston.  Por limigi la ŝancon de surskribi la nunan dosieron kun nur parton de tiu, la nuna dosiernomo ne estas la defaŭlto en ĉi tiu moduso.
    
     La subaj klavkomandoj disponeblas dum «Konservi dosieron»:

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
eo: ===  Foliumi tra dosieroj  ===
    
     La dosieresplorilo uzeblas por esplori la arbo de dosierujoj por elekti dosieron por legi aŭ skribi.  Vi povas uzi la sagoklavojn aŭ «paĝon supren/suben» por foliumi tra la dosieroj, kaj «S» aŭ «Enigo» por elekti la indikatan dosieron aŭ eniri la indikatan dosierujon.  Por iri unu nivelon supren, elektu la dosierujon «..» je la supro de la listo.
    
     La subaj klavkomandoj disponeblas en la dosieresplorilo:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
eo: ===  Serĉi dosieron  ===
    
     Enigu la vortojn aŭ signojn kiujn vi volas trovi, kaj premu «Enigo».  Se ekzistas kongruo por la teksto kiun vi enigis, la ekrano aktualiĝos al la loko de la unue trovata kongruo.
    
     La antaŭa serĉendaĵo montriĝas inter krampoj post la serĉa invito -- premi «Enigo» sen enigi iun ajn tekston, kontinuigos tiun antaŭan serĉon.

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
eo: ===  Iri al dosierujo  ===
    
     Enigu la nomon de la dosierujo kiun vi volas viziti.
    
     Se kompletigo-per-tabo ne malŝaltitas, eblas uzi la taban klavon por (provi) aŭtomate kompletigi la nomon de la dosierujo.
    
     La subaj klavkomandoj disponeblas dum «Iri dosierujon»:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
eo: ===  Literuma kontrolo  ===
    
     La literumilo kontrolas la ortografion de la tuta teksto en la nuna dosierbufro.  Kiam nekonata vorto renkontiĝas, ĉi tiu emfaziĝas kaj eblas redakti anstataŭigon.  Poste, la literumilo demandas ĉu anstataŭigi la misliterumatan vorton en la tuta nuna dosiero, aŭ, se vi markis tekston, en la markita teksto.
    
     La subaj klavkomandoj disponeblas dum «Literuma kontrolo»:

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
eo: ===  Ruli komandon  ===
    
     Ĉi tiu moduso permesas enmeti eligon de ŝela komando en la nuna dosierbufro (aŭ en nova bufro).  Se la komanda antaŭiĝas de '|' (dukta simbolo), la nunaj enhavoj de bufro (aŭ markita regiono) alkondukas kiel enigo al la komando.

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
eo: Se vi nur bezonas novan, vakan bufron, elektu 'Nova bufro' kaj ne enigu komandon.
    
     Vi ankaŭ povas elekti unu el kvar iloj, aŭ tondi vastan parton de la bufro, aŭ paŭzigi la redaktilon.

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
eo: === Lintero ===
    
     En ĉi tiu moduso, la statlinio montras erormesaĝon aŭ averton, kaj la kursoro estas en la kongrua loko en la dosiero.  Kun PageUp kaj PageDown vi povas salti al antaŭaj kaj postaj mesaĝoj.

en:  The following function keys are available in Linter mode:
eo:  La subaj klavkomandoj disponeblas dum «Trakombo»:

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
eo: ===  Eta redaktilo  ===
    
     Redaktilo 'nano' dizajniĝis por imiti la funkciojn kaj uzfacilecon de la 'Pico' tekstredaktilo.  La redaktila ekrano konsistas el kvar sekcioj.  La supra linio montras la programversion, la nomon de la redaktata dosiero, kaj ĉu la dosiero modifiĝis.  Sube sekvas la ĉefa fenestro, kiu montras la redaktatan dosieron.  La tria linio ekde la fundo estas la stata linio, kiu montras gravajn mesaĝojn.

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
eo: La du fundaj linioj montras la plej uzatajn klavkomandojn de la redaktilo.
    
     Klavkomandoj notiĝas tiel: kombinoj kun Stir-klavo montriĝas per '^' -- eblas enigi ilin premtenante klavon 'Ctrl', aŭ premante antaŭe dufoje klavon 'Esc'.  Kombinoj kun Meta-klavo montriĝas per 'M-' -- eblas enigi ilin premtenante klavon 'Alt' aŭ 'Cmd', aŭ premante antaŭe unufoje klavon 'Esc'.

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
eo: Ankaŭ, premante dufoje 'Esc' kaj poste tajpante triciferan dekuman nombron (de 000 al 255) enmetos la signon de tiu kodo.
    
     La subaj klavkomandoj disponeblas en la ĉefa redaktila fenestro; alternativaj kombinoj montriĝas inter krampoj:

en: enable/disable
eo:  (ŝalto)

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
eo: Malsukcesis krei dosierujon %s: %s
    Ĉi tiu dosierujo bezonatas por konservi/relegi serĉan historion kaj kursoran pozicion.

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
eo: Pado %s ne estas dosierujo sed devas esti.
    'Nano' ne kapablos konservi/relegi serĉan historion nek kursorajn poziciojn.

en: Cannot limit permissions on %s: %s
eo: Malsukcesis limigi permesojn sur %s: %s

en: Key is invalid in view mode
eo: Klavo ne validas en rigarda reĝimo

en: This function is disabled in restricted mode
eo: Ĉi tiu funkcio malebligatas dum limigita reĝimo

en: To suspend, type ^T^Z
eo: Por paŭzigi, tajpu ^T^Z

en: No file name
eo: Vaka dosiernomo

en: Save modified buffer?
eo: Ĉu konservi modifitan bufron?

en: 
    Too many .save files
eo: 
    Tro da '.save'-dosieroj

en: 
    Buffer written to %s
eo: 
    Bufro skribiĝis al %s

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
eo: Uzmaniero:  nano [OPCIO...] [[+LINIO[,KOLUMNO]] DOSIERO...]

note: TRANSLATORS: The next two strings are part of the --help output. * It's best to keep its lines within 80 characters.
en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
eo: Por meti kursoron en iu linio de la dosiero, specifu la lininumeron kun '+'
    antaŭ la dosiernomo.  Eblas aldoni kolumnnumeron post komo.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
eo: Kiam dosiernomo estas '-', nano legas datumojn el ĉefenigujo.

note: TRANSLATORS: The next three are column headers of the --help output.
en: Option
eo: Opcio

en: Long option
eo: Longa opcio

en: Meaning
eo: Signifo

note: TRANSLATORS: The next forty or so strings are option descriptions * for the --help output.  Try to keep them at most 40 characters.
en: Enable smart home key
eo: estigi klavon «Komencen» inteligenta

en: Save backups of existing files
eo: fari savkopion de ekzistanta dosiero

en: -C <dir>
eo: -C <ujo>

en: --backupdir=<dir>
eo: --backupdir=<ujo>

en: Directory for saving unique backup files
eo: ĉi tie konservi unikajn savkopiojn

en: Use bold instead of reverse video text
eo: uzi grasan anstataŭ negativan tekston

en: Convert typed tabs to spaces
eo: konverti tajpatajn tabojn al spacoj

en: Read a file into a new buffer by default
eo: enmeti dosieron defaŭlte en nova bufro

en: Use (vim-style) lock files
eo: uzi riglajn dosierojn (kiel je 'vim')

en: Save & reload old search/replace strings
eo: memori kaj reŝargi serĉitaj signoĉenoj

en: Don't look at nanorc files
eo: ignori 'nanorc'-dosierojn

en: -J <number>
eo: -J <nombro>

en: --guidestripe=<number>
eo: --guidestripe=<nombro>

en: Show a guiding bar at this column
eo: montri gvidan strion en tiu ĉi kolumno

en: Fix numeric keypad key confusion problem
eo: fliki konfuzon je cifera klavareto

en: Don't add an automatic newline
eo: ne aldoni aŭtomatan linifinon

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
eo: fortranĉi finspacojn je linifaldo

en: Don't convert files from DOS/Mac format
eo: ne konverti el DOS-/Mac-aranĝo

en: Leading whitespace means new paragraph
eo: komenca blankaĵo signifas nova alineo

en: Save & restore position of the cursor
eo: memori kaj restaŭri kursoran pozicion

en: -Q <regex>
eo: -Q <esprimo>

en: --quotestr=<regex>
eo: --quotestr=<esprimo>

note: TRANSLATORS: This refers to email quoting, * like the > in: > quoted text.
en: Regular expression to match quoting
eo: regulesprimo kiu kongruas kun citado

en: Restrict access to the filesystem
eo: limigi aliron al dosiersistemo

en: Display overlong lines on multiple rows
eo: ĉirkaŭfluigi longajn liniojn

en: -T <number>
eo: -T <nombro>

en: --tabsize=<number>
eo: --tabsize=<nombro>

en: Make a tab this number of columns wide
eo: uzenda larĝo de tabo

en: Wipe status bar upon next keystroke
eo: viŝi statlinio tuj post sekva klavtuŝo

en: Print version information and exit
eo: montri programversion kaj fini

en: Detect word boundaries more accurately
eo: detekti vortlimojn pli akurate

en: -X <string>
eo: -X <ĉeno>

en: --wordchars=<string>
eo: --wordchars=<ĉeno>

en: Which other characters are word parts
eo: ankaŭ ĉi tiuj signoj formas vortojn

en: -Y <name>
eo: -Y <nomo>

en: --syntax=<name>
eo: --syntax=<nomo>

en: Syntax definition to use for coloring
eo: uzenda sintaksdifino por kolorigi

en: Let Bsp and Del erase a marked region
eo: Bsp kaj Del forĵetas markitan regionon

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
eo: dum ĉirkaŭfluigo, fendi je blankspacoj

en: Automatically hard-wrap overlong lines
eo: aŭtomate faldi tro longan linion

en: Constantly show cursor position
eo: daŭre montri kursoran pozicion

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
eo: fliki konfuzon pri «Retropaŝo»/«Forigo»

en: Keep the line below the title bar empty
eo: lasi vakan la linion sub la supra

en: -f <file>
eo: -f <dosiero>

en: --rcfile=<file>
eo: --rcfile=<dosiero>

en: Use only this file for configuring nano
eo: legi agordojn nur el ĉi tiu dosiero

en: Show cursor in file browser & help text
eo: montri kursoron en helpo kaj esplorilo

en: Show this help text and exit
eo: montri ĉi tiun helptekston kaj fini

en: Automatically indent new lines
eo: aŭtomate deŝovi novajn liniojn

en: Scroll per half-screen, not per line
eo: rulumi po duon-ekrano, ne po linio

en: Cut from cursor to end of line
eo: forigi ekde de la kursoro ĝis linifino

en: Show line numbers in front of the text
eo: montri lininumerojn antaŭ la teksto

en: Enable the use of the mouse
eo: ebligi uzon de muso

en: Do not read the file (only write it)
eo: ne legi dosieron (nur skribi ĝin)

en: -o <dir>
eo: -o <ujo>

en: --operatingdir=<dir>
eo: --operatingdir=<ujo>

en: Set operating directory
eo: uzenda kuranta dosierujo

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
eo: ebligi klavojn ^Q (XON) kaj ^S (XOFF)

en: Show a position+portion indicator
eo: montri pozician+porcian indikilon

en: -r <number>
eo: -r <nombro>

en: --fill=<number>
eo: --fill=<nombro>

en: Set width for hard-wrap and justify
eo: uzenda larĝo por faldi kaj rektigi

en: -s <program>
eo: -s <programo>

en: --speller=<program>
eo: --speller=<programo>

en: Use this alternative spell checker
eo: uzenda alternativa literumilo

en: Save changes on exit, don't prompt
eo: konservi ŝanĝojn je fino, sen demandi

en: Save a file by default in Unix format
eo: konservi dosieron defaŭlte Unix-aranĝe

en: View mode (read-only)
eo: rigarda reĝimo (ne eblas redakti)

en: Don't hard-wrap long lines [default]
eo: ne faldi longan linion  [defaŭlto]

en: Don't show the two help lines
eo: ne montri la du helpajn liniojn

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
eo: igi Stir+Dekstren halti post vortfinoj

en: Also try magic to determine syntax
eo: provi ankaŭ magion por decidi sintakson

en: Show some states on the title bar
eo: montri kelkajn statojn en supra linio

en: Show a feedback bar at the bottom
eo: montri suban informan linion

en: Hide all bars, use whole terminal
eo: kaŝi bretojn, uzi tutan terminalon

en: Use better-known key bindings
eo: uzi pli konataj komandklavoj

en:  GNU nano, version %s
eo:  GNU nano, versio %s

note: TRANSLATORS: The %s is the year of the latest release.
en:  (C) %s the Free Software Foundation and various contributors
eo:  (C) %s la Free Software Foundation kaj diversaj kontribuantoj

en:  Compiled options:
eo:  Kompilaj opcioj:

en: Could not reconnect stdin to keyboard
eo: Maleblas rekonekti ĉefenigujon al klavaro

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
eo: Legado de datumoj el klavaro; tajpu ^D aŭ ^D^D por fini.

en: Failed to open stdin: %s
eo: Malsukcesis malfermi ĉefenigujon: %s

en: Received SIGHUP or SIGTERM
eo: Ricevitas SIGHUP aŭ SIGTERM

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
eo: Pardonu! Nano kraŝis!  Kodo: %d.  Bonvolu raporti mison.

en: Use "fg" to return to nano.
eo: Uzu 'fg' por reveni al 'nano'.

en: Current syntax determines Tab
eo: Aktuala sintakso difinas Tab

en: enabled
eo: (enŝaltitas)

en: disabled
eo: (malŝaltitas)

note: TRANSLATORS: This refers to a sequence of escape codes * (from the keyboard) that nano does not recognize.
en: Unknown sequence
eo: Nekonata klavkodo

en: Unknown function: %s
eo: Nekonata funkcio: %s

en: Missing }
eo: Mankas }

note: TRANSLATORS: This refers to an unbound function key.
en: Unbound key: F%i
eo: Neligita klavo: F%i

en: Unbound key
eo: Neligita klavo

en: Unbindable key: M-^%c
eo: Neligebla klavo: M-^%c

en: Unbound key: %s%c
eo: Neligita klavo: %s%c

en: Unbindable key: ^[
eo: Neligebla klavo: ^[

en: Guide column "%s" is invalid
eo: Gvida kolumno '%s' ne validas

en: Requested tab size "%s" is invalid
eo: Petata tablarĝo '%s' ne validas

en: Requested fill size "%s" is invalid
eo: Petata faldlarĝo '%s' ne validas

en: Type '%s -h' for a list of available options.
eo: Tajpu '%s -h' por vidi liston de eblaj opcioj.

en: Bad quoting regex "%s": %s
eo: Malbonas regulesprimo "%s": %s

en: Invalid search modifier '%c'
eo: Nevalida serĉmodifilo '%c'

en: Empty search string
eo: Vaka serĉĉeno

en: Invalid line or column number
eo: Ne validas numero de linio aŭ kolumno

en: Standard input is not a terminal
eo: Ĉefenigujo ne estas terminalo

en: Can open just one file
eo: Eblas malfermi nur unu dosieron

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
eo: Bonvenon al nano.  Por baza helpo, tajpu Stir+G.

note: TRANSLATORS: For the next three strings, specify the starting letters * of the translations for "Yes"/"No"/"All".  The first letter of each of * these strings MUST be a single-byte letter; others may be multi-byte.
en: Yy
eo: Jj

en: Aa
eo: CcĈĉTt

en: Yes
eo: Jes

en: No
eo: Ne

en: All
eo: Ĉiujn

en: Mistakes in '%s'
eo: Eraroj en '%s'

en: Problems with history file
eo: Problemoj kun historia dosiero

en: Error in %s on line %zu:
eo: Eraro en %s en linio %zu:

en: Argument '%s' has an unterminated "
eo: Argumento '%s' havas senparan citilon "

en: Regex strings must begin and end with a " character
eo: Regulesprimaj signoĉenoj devas komenci kaj fini kun citilo "

en: Empty regex string
eo: Vaka regulesprima signoĉeno

en: Bad regex "%s": %s
eo: Malbonas regulesprimo "%s": %s

en: Missing syntax name
eo: Mankas nomo de sintakso

en: Unpaired quote in syntax name
eo: Senpara citilo en nomo de sintakso

en: The "none" syntax is reserved
eo: Sintakso 'none' estas rezervita

en: The "default" syntax does not accept extensions
eo: Sintakso 'default' ne permesas finaĵojn

en: Syntax "%s" has no color commands
eo: Sintakso '%s' ne havas kolorajn komandojn

en: Missing key name
eo: Mankas nomo de klavo

en: Key name %s is invalid
eo: Klavnomo '%s' ne validas

en: Must specify a function to bind the key to
eo: Mankas funkcio al kiu ligi klavon

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "all".
en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
eo: Mankas menuo (aŭ 'all') en kiu ligi/malligi la klavon

en: Unknown menu: %s
eo: Nekonata menuo: %s

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
eo: Funkcio '%s' ne ekzistas en menuo '%s'

en: Keystroke %s may not be rebound
eo: Ne eblas religi klavĉenon '%s'

en: Command "%s" not understood
eo: Komando '%s' ne estas komprenata

en: Path is too long
eo: Pado tro longas

en: Error expanding %s: %s
eo: Eraro dum malvolvo de %s: %s

en: Color '%s' takes no prefix
eo: Koloro '%s' ne akceptas prefikson

en: Color "%s" not understood
eo: Koloro '%s' ne estas komprenata

en: An attribute requires a subsequent comma
eo: Atributo bezonas postan komon

en: Missing color name
eo: Mankas nomo de koloro

en: Missing regex string after '%s' command
eo: Mankas regulesprima signoĉeno post komando '%s'

en: "start=" requires a corresponding "end="
eo: 'start=' bezonas paran 'end='

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
eo: Komando '%s' bezonas antaŭan komandon 'syntax'

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
eo: Sintakso 'default' ne permesas '%s'-aĵon

en: Missing argument after '%s'
eo: Mankas argumento post '%s'

en: Argument of '%s' lacks closing "
eo: Argumento '%s' mankas finan citilon

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
eo: Neniu klavo estas ligita al funkcio '%s' en menuo '%s'.  Eliro.

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
eo: Se necesas, uzu 'nano -I' por ĝustigi la agordojn en 'nanorc'.

en: Could not find syntax "%s" to extend
eo: Ne troviĝas sintakso '%s' por pliampleksigi

en: Command "%s" not allowed in included file
eo: Komando '%s' ne permesatas en inkluda dosiero

en: Missing option
eo: Mankas opcio

en: Unknown option: %s
eo: Nekonata opcio: %s

en: Cannot unset option "%s"
eo: Ne eblas malŝalti opcion '%s'

en: Option "%s" requires an argument
eo: Opcio '%s' bezonas argumenton

en: Argument is not a valid multibyte string
eo: Opcia argumento ne estas valida plurbitoka signoĉeno

en: Non-blank characters required
eo: Neblankaj signoj bezonatas

en: Even number of characters required
eo: Para nombro da signoj bezonatas

en: Two single-column characters required
eo: Du unukolumnaj signoj bezonatas

en: Specified rcfile does not exist
eo: Indikata agorddosiero ne ekzistas

en: I can't find my home directory!  Wah!
eo: Malsukcesis trovi hejman dosierujon.  Ve!

note: TRANSLATORS: The next four modify the search prompt.
en:  [Case Sensitive]
eo:  [usklecdistinge]

en:  [Regexp]
eo:  [regulesprime]

en:  (to replace) in selection
eo:  (por anstataŭigi) en markaĵo

en:  (to replace)
eo:  (por anstataŭigi)

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
eo: Serĉante...

en: "%.*s%s" not found
eo: '%.*s%s' ne trovatas

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace this instance?
eo: Anstataŭigi ĉi tiun aperaĵon?

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace with
eo: Anstataŭigi per

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
eo[0]: Anstataŭiĝis %zd aperaĵo
eo[1]: Anstataŭiĝis %zd aperaĵoj

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Enter line number, column number
eo: Enigu lininumeron, kolumnnumeron

en: Not a bracket
eo: Ne estas krampo

en: No matching bracket
eo: Ne ekzistas para krampo

en: Placed anchor
eo: Ankro metiĝis

en: Removed anchor
eo: Ankro foriĝis

en: Jumped to anchor
eo: Saltis al ankro

en: This is the only anchor
eo: Ĉi tie estas la ununura ankro

en: There are no anchors
eo: Ne ekzistas ankroj

en: Mark Set
eo: Markado enŝaltitas

en: Mark Unset
eo: Malŝaltitas

en: Commenting is not supported for this file type
eo: Komentigi ne eblas en ĉi tiu dosiertipo

en: Cannot comment past end of file
eo: Ne eblas komentigi post fino de dosiero

en: Nothing to undo
eo: Nenio por malfari

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings describe actions * that are undone or redone.  They are all nouns, not verbs.
en: addition
eo: aldono

en: line break
eo: linifaldo

en: deletion
eo: forigo

en: line join
eo: linikunigo

en: replacement
eo: anstataŭigo

en: erasure
eo: forĵeto

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
eo: eltondo

en: paste
eo: algluo

en: insertion
eo: enmeto

en: indent
eo: endeŝovo

en: unindent
eo: eldeŝovo

en: comment
eo: komentigo

en: uncomment
eo: malkomentigo

en: Undid %s
eo: Malfariĝis %s

en: Nothing to redo
eo: Nenio por refari

en: Redid %s
eo: Refariĝis %s

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: justification
eo: rektigo

en: Selection is empty
eo: Markaĵo vakas

en: Justified selection
eo: Rektiĝis markaĵo

en: Justified file
eo: Rektiĝis tuta bufro

en: Justified paragraph
eo: Rektiĝis alineo

en: Buffer is empty
eo: Bufro vakas

en: Invoking formatter...
eo: Ekruliĝas aranĝilo...

en: Error invoking '%s'
eo: Eraro dum lanĉo de '%s'

en: Program '%s' complained
eo: Programo '%s' plendis

en: Nothing changed
eo: Nenio ŝanĝis

note: TRANSLATORS: The next two go with Undid/Redid messages.
en: spelling correction
eo: literuma korekto

en: formatting
eo: prilaboro

en: Finished checking spelling
eo: Finiĝis literuma kontrolo

en: Buffer has been processed
eo: Bufro prilaboriĝis

en: Unfindable word: %s
eo: Netrovebla vorto: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Edit a replacement
eo: Redaktu anstataŭigon

note: TRANSLATORS: Shown after fixing misspellings in one word.
en: Next word...
eo: Sekva vorto...

en: Invoking spell checker...
eo: Ekruliĝas literumilo...

en: Could not get size of pipe buffer
eo: Ne eblas eltrovi grandon de dukta bufro

en: Error invoking "uniq"
eo: Eraro dum lanĉo de 'uniq'

en: Error invoking "sort"
eo: Eraro dum lanĉo de 'sort'

en: Error invoking "spell"
eo: Eraro dum lanĉo de 'spell'

en: No linter is defined for this type of file
eo: Ne definiĝis sintaks-kontrolilo por ĉi tiu tipo de dosiero

en: Save modified buffer before linting?
eo: Ĉu konservi modifitan bufron antaŭ la kontrolo?

en: Invoking linter...
eo: Ekruliĝas sintaks-kontrolilo...

en: Got 0 parsable lines from command: %s
eo: Riceviĝis nul analizeblaj linioj de la komando «%s»

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
eo: Ĉi tiu mesaĝo estas por malferma dosiero %s; ĉu malfermi ĝin en nova bufro?

en: No messages for this file
eo: Neniu mesaĝo por ĉi tiu dosiero

en: At first message
eo: Ĉi tiu estas la unua mesaĝo

en: At last message
eo: Ĉi tiu estas la lasta mesaĝo

en: No formatter is defined for this type of file
eo: Ne definiĝis prilaborilo por ĉi tiu tipo de dosiero

en: %s%zd %s,  %zu %s,  %zu %s
eo: %s%zd %s  ⬨  %zu %s  ⬨  %zu %s

en: In Selection:
eo: En markaĵo:

en: line | lines
eo[0]: linio
eo[1]: linioj

en: word | words
eo[0]: vorto
eo[1]: vortoj

en: character | characters
eo[0]: signo
eo[1]: signoj

note: TRANSLATORS: Shown when the next keystroke will be inserted verbatim.
en: Verbatim Input
eo: Konforma enigo

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
eo: Nevalida kodo

note: TRANSLATORS: Shown when no text is directly left of the cursor.
en: No word fragment
eo: Mankas vortpeco

en: No further matches
eo: Malestas pliaj kongruoj

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
eo: Nenio kongruas

en: Nano is out of memory!
eo: Mankas sufiĉa memoro por 'nano'!

en: Recording a macro...
eo: Registrante makroon...

en: Stopped recording
eo: Ĉesis registro

en: Cannot run macro while recording
eo: Ne eblas ruli makroon dum registro

en: Macro is empty
eo: Makroo vakas

en: Too much input at once
eo: Tro da enigo samtempe

en: Too many errors from stdin
eo: Tro da eraroj el ĉefenigujo

note: TRANSLATORS: This is shown while a six-digit hexadecimal * Unicode character code (%s) is being typed in.
en: Unicode Input: %s
eo: Enigo de Unikodo: %s

note: TRANSLATORS: The next five are "labels" in the title bar.
en: Linting --
eo: Trakombo --

en: DIR:
eo: DOSIERUJO:

en: View
eo: Nur rigardi

en: Modified
eo: Ŝanĝita

en: Restricted
eo: Limigita

en: (nameless)
eo: (sennoma)

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
eo[0]:  (%zu linio)
eo[1]:  (%zu linioj)

en:  (%zu line, %s) |  (%zu lines, %s)
eo[0]:  (%zu linio, %s)
eo[1]:  (%zu linioj, %s)

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
eo: linio %*zd/%zd (%2d%%) ⬥ kolumno %2zu/%2zu (%3d%%) ⬥ signo %*zu/%zu (%2d%%)

en: The nano text editor
eo: La tekstredaktilo 'nano'

en: version
eo: versio

en: Brought to you by:
eo: Prezentita al vi per:

en: Special thanks to:
eo: Specialan dankon al:

en: The Free Software Foundation
eo: la “Free Software Foundation”

en: the many translators and the TP
eo: la multaj tradukantoj kaj la TP

en: For ncurses:
eo: por 'ncurses':

en: and anyone else we forgot...
eo: kaj iuj ajn kiujn ni forgesis...

en: Thank you for using nano!
eo: Dankon pro via uzo de 'nano'!

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
eo: %s: opcio «%s%s» estas ambigua

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
eo: %s: opcio «%s%s» estas ambigua; eblaĵoj estas:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
eo: %s: nekonata opcio «%s%s»

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio «%s%s» ne toleras argumenton

en: %s: option '%s%s' requires an argument
eo: %s: opcio «%s%s» bezonas argumenton

en: %s: invalid option -- '%c'
eo: %s: nevalida opcio -- «%c»

en: %s: option requires an argument -- '%c'
eo: %s: opcio bezonas argumenton -- «%c»

en: Success
eo: Sukceso

en: No match
eo: Neniu trafo

en: Invalid regular expression
eo: Nevalida regulesprimo

en: Invalid collation character
eo: Nevalida kunmetita signo

en: Invalid character class name
eo: Nevalida nomo de signoklaso

en: Trailing backslash
eo: Malsuprenstreko '\' ĉe la fino

en: Invalid back reference
eo: Nevalida retroreferenco

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
eo: Senpara [, [^, [:, [., aŭ [=

en: Unmatched ( or \(
eo: Senpara ( aŭ \(

en: Unmatched \{
eo: Senpara \{

en: Invalid content of \{\}
eo: Nevalida enhavo de \{\}

en: Invalid range end
eo: Nevalida fino de gamo

en: Memory exhausted
eo: Mankas sufiĉa memoro

en: Invalid preceding regular expression
eo: Nevalida antaŭa regulesprimo

en: Premature end of regular expression
eo: Neatendita fino de regulesprimo

en: Regular expression too big
eo: Regulesprimo tro grandas

en: Unmatched ) or \)
eo: Senpara ) aŭ \)

en: No previous regular expression
eo: Mankas antaŭa regulesprimo
