GNU nano 7.0-pre1 - en to ka translation catalogue (231 entries)

note: TRANSLATORS: Anything more than 7 cells gets clipped.
en: (dir)
ka: (სქღლდ)

note: TRANSLATORS: Anything more than 12 cells gets clipped.
en: (parent dir)
ka: (მშბლ სქღლდ)

note: TRANSLATORS: Anything more than 7 cells gets clipped. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
ka: (დიდი)

en: Search Wrapped
ka: გადატანილში ძებნა

en: This is the only occurrence
ka: ეს ერთადერთი დამთხვევაა

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
ka: ძებნა

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
ka:  [უკან]

en: Cancelled
ka: შეწყვეტილია

en: No current search pattern
ka: მიმდინარე ძიების ნიმუში ვერ ვიპოვე

en: Cannot open directory: %s
ka: საქაღალდის გახსნის შეცდომა: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
ka: საქაღალდეზე გადასვლა

note: TRANSLATORS: This refers to the confining effect of * the option --operatingdir, not of --restricted.
en: Can't go outside of %s
ka: %s-ის გარეთ გასვლა შეუძლებელია

en: Can't move up a directory
ka: ზედა საქაღალდეში გადასვლის შეცდომა

en: Error reading %s: %s
ka: შეცდომა '%s'-ის კითხვისას: %s

en: The working directory has disappeared
ka: სამუშაო საქაღალდე გაქრა

en: Unknown syntax name: %s
ka: უცნობი სინტაქსის სახელი: %s

en: magic_load() failed: %s
ka: magic_load() -ის შეცდომა: %s

en: magic_file(%s) failed: %s
ka: magic_file(%s) -ის შეცდომა: %s

en: Nothing was cut
ka: არაფერი ამოჭრილა

en: Copied nothing
ka: არაფერი დაკოპირებულა

en: Cutbuffer is empty
ka: ბუფერი ცარიელია

en: Error deleting lock file %s: %s
ka: დაბლოკვის ფაილის (%s) წაშლის შეცდომა: %s

en: Couldn't determine hostname: %s
ka: ჰოსტის სახელის დადგენა შეუძლებელია: %s

en: Error writing lock file %s: %s
ka: ბლოკის ფაილის (%s) ჩაწერის შეცდომა: %s

en: Path '%s': %s
ka: ბილიკი '%s': %s

en: Path '%s' is not a directory
ka: ბილიკი %s საქაღალდეს არ წარმოადგენს

en: Directory '%s' is not writable
ka: %s საქაღალდე ჩაწერადი არაა

en: "%s" is a directory
ka: "%s" საქაღალდეა

en: "%s" is a device file
ka: "%s" მოწყობილობის ფაილია

en: "%s" is a FIFO
ka: "%s" FIFO-ია

note: TRANSLATORS: First %s is file name, second %s is file format.
en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
ka[0]: %s -- %zu ხაზი (%s)
ka[1]: %s -- %zu ხაზი (%s)

en: New Buffer
ka: ახალი ბუფერი

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
ka[0]: %s - %zu ხაზი
ka[1]: %s - %zu ხაზი

en: Interrupted
ka: შეწყვეტილია

en: New File
ka: ახალი ფაილი

en: File "%s" not found
ka: ფაილი "%s" ვერ მოიძებნა

en: Reading from FIFO...
ka: FIFO-დან წაკითხვა...

en: Reading...
ka: კითხვა...

en: Could not fork: %s
ka: პროცესის განტოტვის შეცდომა (%s)

en: Executing...
ka: შესრულება...

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: filtering
ka: გაფილტვრა

en: Error: %s
ka: შეცდომა: %s

en: Piping failed
ka: ფაიფის შეცდომა

note: TRANSLATORS: The next six messages are prompts.
en: Command to execute in new buffer
ka: ახალ ბუფერში შესასრულებელი ბრძანება

en: Command to execute
ka: შესასრულებელი ბრძანება

en: Invalid operating directory: %s
ka: არასწორი სამუშაო საქაღალდე: %s

en: Invalid backup directory: %s
ka: მარქაფის არასწორი საქაღალდე: %s

en: Making backup...
ka: მარქაფი...

en: Error writing %s: %s
ka: %s-ის ჩაწერის შეცდომა: %s

en: Error writing temp file: %s
ka: როებითი ფაილის ჩაწერის შეცდომა: %s

en: Writing to FIFO...
ka: FIFO-ში ჩაწერა...

en: Writing...
ka: ჩაწერა…

en:  [DOS Format]
ka:  [DOS ფორმატი]

en:  [Mac Format]
ka:  [Mac ფორმატი]

en:  [Backup]
ka:  [მარქაფი]

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
ka: მონიშნულის ფაილის თავში მიწერა

en: Append Selection to File
ka: მონიშნულის ფაილის ბოლოში მიწერა

en: Write Selection to File
ka: მონიშნულის ფაილში ჩაერა

en: File Name to Prepend to
ka: თავში მისაწერი ფაილის სახელი

en: File Name to Append to
ka: ბოლოში მისაწერი ფაილის სახელი

en: File Name to Write
ka: ჩასაწერი ფაილის სახელი

note: TRANSLATORS: Concisely say the screen is too small.
en: Too tiny
ka: მეისმეტად პატარაა

note: TRANSLATORS: Restricted mode forbids overwriting.
en: File exists -- cannot overwrite
ka: ფაილი არსებობს -- თავზე გადაწერა შეუძლებელია

en: File on disk has changed
ka: დისკზე ფაილი შეიცვალა

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
ka: ფაილი შეიცვალა გახსნის შემდეგ. მაინც გნებავთ, ჩავწეროთ?

en: (more)
ka: (მეტი)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
ka: გასვლა

en: Close
ka: დაკეტვა

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
ka: მიმდინარე ფუნქციის გაუქმება

en: Display this help text
ka: ამ დახმარების ტექსტის ჩვენება

en: Close the current buffer / Exit from nano
ka: მიმდინარე ბუფერის დახურვა / nano-დან გასვლა

en: Undo the last operation
ka: ბოლო ცვლილების დაბრუნება

en: Go back one character
ka: ერთი სიმბოლოთი უკან გადასვლა

en: Go forward one character
ka: ერთი სიმბოლოთი წინ გადასვლა

en: Go back one word
ka: ერთი სიტყვით უკან გადასვლა

en: Go forward one word
ka: ერთი სიტყვით წინ გადასვლა

en: Go to previous line
ka: წინა ხაზზე გადასვლა

en: Go to next line
ka: შემდეგ ხაზზე გადასვლა

en: Go to beginning of current line
ka: მიმდინარე ხაზის დასაწყისში გადასვლა

en: Go to end of current line
ka: მიმდინარე ხაზის ბოლოში გადასვლა

en: Go to previous block of text
ka: წინა ტექსტის ბლოკზე გადასვლა

en: Go to next block of text
ka: შემდეგ ტექსტის ბლოკზე გადასვლა

en: Go one screenful up
ka: ერთი ეკრანით მაღლა აწევა

en: Go one screenful down
ka: ერთი ეკრანით დაბლა ჩამოწევა

en: Go to the first line of the file
ka: ფაილის პირველ ხაზზე გადასვლა

en: Go to the last line of the file
ka: ფაილის ბოლო ხაზზე გადასვლა

en: Delete the character under the cursor
ka: კურსორის ქვეშ მდებარე სიმბოლოს წაშლა

en: Toggle the use of DOS format
ka: DOS ფორმატის გამოყენების გადართვა

en: Toggle the use of Mac format
ka: Mac ფორმატის გამოყენების გადართვა

en: Toggle appending
ka: ბოლოში მიწერის გადართვა

en: Toggle prepending
ka: თავში მიწერის გადართვა

en: Toggle backing up of the original file
ka: საწყისი ფაილის მარქაფის გადართვა

en: Go to file browser
ka: ფაილების ბრაუზერზე გადასვლა

en: Exit from the file browser
ka: ფაილების ბრაუზერიდან გასვლა

en: Go to the first file in the list
ka: სიაში პირველ ფაილზე გადასვლა

en: Go to the last file in the list
ka: სიაში ბოლო ფაილზე გადასვლა

en: Go to the previous file in the list
ka: სიაში წინა ფაილზე გადასვლა

en: Go to the next file in the list
ka: სიაში შემდეგ ფაილზე გადასვლა

en: Go to directory
ka: საქაღალდეზე გადასვლა

note: TRANSLATORS: Try to keep the next thirteen strings at most 10 characters.
en: Help
ka: დახმარება

en: Cancel
ka: გაუქმება

en: Write Out
ka: ჩაწერა

en: Read File
ka: ფაილის წაკითხვა

en: Justify
ka: გადამრთეველი

en: Refresh
ka: განახლება

en: Where Is
ka: სადაა

en: Replace
ka: ჩანაცვლება

en: Cut
ka: ამოჭრა

en: Paste
ka: ჩასმა

en: Execute
ka: გაშვება

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
ka: მდებარეობა

en: Go To Line
ka: ხაზზე გადასვლა

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
ka: დაბრუნება

en: Redo
ka: გამეორება

en: Set Mark
ka: ნიშნულის დასმა

en: Copy
ka: დააკოპირე

en: Case Sens
ka: რეგისტრის იგნორი

en: Backwards
ka: უკან

en: No Replace
ka: ჩანაცვლების გარეშე

en: Older
ka: უფრო ძველია

en: Newer
ka: უფრო ახალია

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
ka: საქაღალდეზე გადასვლა

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
ka: სად იყო

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
ka: წინა

en: Next
ka: შემდეგი

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
ka: უკან

en: Forward
ka: წინ

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Prev Word
ka: წინა სიტყვა

en: Next Word
ka: შემდეგი სიტყვა

en: Home
ka: საწყისი

en: End
ka: დასასრული

en: Prev Line
ka: წინა ხაზი

en: Next Line
ka: შემდეგი ხაზი

en: Scroll Up
ka: მაღლა აქაჩვა

en: Scroll Down
ka: ქვემოთ ჩამოწევა

en: Prev Block
ka: წინა ბლოკი

en: Next Block
ka: შემდეგი ბლოკი

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 16 characters.
en: Begin of Paragr.
ka: პარაგრაფის დასაწყისი.

en: End of Paragraph
ka: პარაგრაფის დასასრული

en: Top Row
ka: ზედა მწკრივი

en: Bottom Row
ka: ქვედა მწკრივი

note: TRANSLATORS: Try to keep the next six strings at most 12 characters.
en: Prev Page
ka: წინა გვერდი

en: Next Page
ka: შემდეგი გვერდი

en: First Line
ka: პირველი ხაზი

en: Last Line
ka: ბოლო ხაზი

en: Prev File
ka: წინა ფაილი

en: Next File
ka: შემდეგი ფაილი

en: Delete
ka: წაშლა

en: Word Count
ka: სიტყვების რაოდენობა

en: Verbatim
ka: ასლი

en: Indent
ka: შეწევა

en: Unindent
ka: შეწევის გაუქმება

en: Comment Lines
ka: კომენტარების ხაზები

en: Complete
ka: დასრულებულია

en: Record
ka: ჩაწერა

en: Run Macro
ka: მაკროს გაშვება

en: Anchor
ka: ბმული

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Spell Check
ka: მართლწერის შემოწმება

en: Suspend
ka: ძილი

en: Center
ka: ცენტრი

en: Save
ka: შენახვა

en: Pipe Text
ka: Pipe ტექსტი

en: Go To Text
ka: ტექსტზე გადასვლა

en: DOS Format
ka: DOS ფორმატი

en: Mac Format
ka: Mac ფორმატი

en: Append
ka: მიმატება

en: Prepend
ka: თავში მიწერა

en: Backup File
ka: ფაილის მარქაფი

en: No Conversion
ka: გადაყვანის გარეშე

en: Execute Command
ka: ბრძანების შესრულება

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
ka: დათვალიერება

en: First File
ka: პირველი ფაილი

en: Last File
ka: ბოლო ფაილი

en: Left Column
ka: მარცხენა სვეტი

en: Right Column
ka: მარჯვენა სვეტი

en: Discard buffer
ka: ბუფერის მოცილება

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Hidden interface
ka: დამალული ინტერფეისი

en: Help mode
ka: დახმარების რეჟიმი

en: Line numbering
ka: ხაზების დანომრვა

en: Color syntax highlighting
ka: ფერადი სინტაქსის გამოკვეთა

en: Smart home key
ka: ჭკვიანი დასაწყისში გადასვლის ღილაკი

en: Auto indent
ka: ავტომატური სწორება

en: Cut to end
ka: ბოლომდე ამოჭრა

en: Mouse support
ka: თაგუნას მხარდაჭერა

note: TRANSLATORS: The next three are column headers of the --help output.
en: Option
ka: მორგება

en: Print version information and exit
ka: ვერსიის ჩვენება და გასვლა

en: enabled
ka: ჩართული

en: disabled
ka: გამორთულია

en: Yes
ka: დიახ

en: All
ka: &ყველა

en: Missing key name
ka: აკლია გასაღების სახელი

en: Unknown option: %s
ka: უცნობი პარამეტრი %s

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
ka: ძებნა...

en: Nothing to undo
ka: დასაბრუნებელი მოქმედება არ არსებობს

en: line join
ka: ხაზების შეერთება

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
ka: ამოჭრა

en: comment
ka: კომენტარი

en: Nothing to redo
ka: გასამეორებელი მოქმედება არ არსებობს

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: justification
ka: სწორება

en: Selection is empty
ka: მონიშნული ცარიელია

en: word | words
ka[0]: სიტყვა
ka[1]: სიტყვა

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
ka: არასწორი კოდი

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
ka: დათხვევა არ არსებობს

en: Stopped recording
ka: ჩაწერა შეჩერებულია

en: Modified
ka: შეცვლილია

en: Restricted
ka: შეზღუდული

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ka: %s: პარამეტრი '%s%s' გაურკვეველია

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ka: %s: პარამეტრი '%s%s' გაურკვეველია; შესაძლო ვარიანტები:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ka: %s: უცნობი პარამეტრი '%s%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ka: %s: პარამეტრს "%s%s' არგუმენტი არ სჭირდება

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ka: %s: პარამეტრს "%s%s" არგუმენტი ესაჭიროება

en: %s: invalid option -- '%c'
ka: %s: არასწორი პარამეტრი -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ka: %s: პარამეტრს ესაჭიროება არგუმენტი -- '%c'

en: Success
ka: წარმატება

en: No match
ka: არ ემთხვევა

en: Invalid regular expression
ka: არასწორი რეგულარული გამოსახულება

en: Invalid collation character
ka: კოლაციის არასწორი სიმბოლო

en: Invalid character class name
ka: სიმბოლოების არასწორი კლასი

en: Trailing backslash
ka: ბოლო Backslash

en: Invalid back reference
ka: არასწორი უკუბმა

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ka: არ ემთხვევა [, [^, [:, [., ან [=

en: Unmatched ( or \(
ka: არ ემთხვევა ( ან \(

en: Unmatched \{
ka: არ ემთხვევა \{

en: Invalid content of \{\}
ka: \{\}-ის არასწორი შემცელობა

en: Invalid range end
ka: დიაპაზონის არასწორი დასასრული

en: Memory exhausted
ka: მეხსიერება გადავსებულია

en: Invalid preceding regular expression
ka: რეგულარული გამოსახულების არასწორი საწყისი

en: Premature end of regular expression
ka: რეგულარული გამოსახულების მოულოდნელი დასასრული

en: Regular expression too big
ka: რეგულარული გამოსახულება ძალიან დიდია

en: Unmatched ) or \)
ka: არ ემთხვევა ) ან \)

en: No previous regular expression
ka: წინა რეგულარული გამოსახულება არ არსებობს
