GNU nano 8.0-pre1 - en to sq translation catalogue (612 entries)

note: TRANSLATORS: Anything more than 7 cells gets clipped.
en: (dir)
sq: (drjt)

note: TRANSLATORS: Anything more than 12 cells gets clipped.
en: (parent dir)
sq: (drj mëmë)

note: TRANSLATORS: Anything more than 7 cells gets clipped. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
sq: (stërm)

en: This is the only occurrence
sq: Kjo është hasja e vetme

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
sq: Kërko

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
sq:  [Së prapthi]

en: Cancelled
sq: U anulua

en: No current search pattern
sq: S’ka rregullsi kërkimi të tanishme

en: Cannot open directory: %s
sq: S’hapet dot drejtoria: %s

en: No entries
sq: S’ka zëra

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
sq: Kalo Te Drejtoria

note: TRANSLATORS: This refers to the confining effect of * the option --operatingdir, not of --restricted.
en: Can't go outside of %s
sq: S’kalohet dot jashtë %s

en: Can't move up a directory
sq: S’mund të ngjitet një drejtori më sipër

en: Error reading %s: %s
sq: Gabim në leximin e %s: %s

en: The working directory has disappeared
sq: Drejtoria e punës është është zhdukur

en: Unknown syntax name: %s
sq: Emër i panjohur sintakse: %s

en: magic_load() failed: %s
sq: magic_load() dështoi: %s

en: magic_file(%s) failed: %s
sq: magic_file(%s) dështoi: %s

en: Nothing was cut
sq: S’u pre gjë

en: Copied nothing
sq: S'u kopjua gjë

en: Cutbuffer is empty
sq: “Cutbuffer” është e zbrazët

en: Error deleting lock file %s: %s
sq: Gabim në fshirjen e kartele kyçjeje %s: %s

note: TRANSLATORS: Keep the next seven messages at most 76 characters.
en: Couldn't determine my identity for lock file
sq: S’përcaktohej dot identiteti im për kartelë kyçjeje

en: Couldn't determine hostname: %s
sq: S’u përcaktua dot strehëemër: %s

en: Error writing lock file %s: %s
sq: Gabim në shkrim kartele kyçjeje %s: %s

en: Someone else is also editing this file
sq: Dikush tjetër po përpunon gjithashtu këtë kartelë

en: Error opening lock file %s: %s
sq: Gabim në hapje kartele kyçjeje %s: %s

en: Bad lock file is ignored: %s
sq: U shpërfill kartelë e keqformuar kyçjeje: %s

note: TRANSLATORS: The second %s is the name of the user, the third that of the editor.
en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
sq: Kartela %s po përpunohet nga %s (me %s, PID %s); të hapet, sido që të jetë?

note: TRANSLATORS: Keep the next ten messages at most 76 characters.
en: Directory '%s' does not exist
sq: Drejtoria “%s” s’ekziston

en: Path '%s': %s
sq: Shteg “%s”: %s

en: Path '%s' is not a directory
sq: Shtegu “%s” s’është drejtori

en: Path '%s' is not accessible
sq: Te shtegu “%s” s’hyhet dot

en: Directory '%s' is not writable
sq: Drejtoria “%s” s’është e shkrueshme

en: Can't read file from outside of %s
sq: S’lexohet dot kartelë që nga jashtë %s

en: "%s" is a directory
sq: “%s” është drejtori

en: "%s" is a device file
sq: “%s” është kartelë pajisjeje

en: "%s" is a FIFO
sq: “%s” është një FIFO

en: %s is meant to be read-only
sq: %s është vetëm për lexim

note: TRANSLATORS: First %s is file name, second %s is file format.
en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
sq[0]: %s -- %zu rresht (%s)
sq[1]: %s -- %zu rreshta (%s)

en: New Buffer
sq: “Buffer” i Ri

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
sq[0]: %s -- %zu rresht
sq[1]: %s -- %zu rreshta

en: No more open file buffers
sq: S’ka më “buffers” kartelash të hapur

en: Interrupted
sq: U ndërpre

en: File '%s' is unwritable
sq: Kartela “%s” s’është e shkrueshme

note: TRANSLATORS: Keep the next three messages at most 78 characters.
en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
sq[0]: Lexo %zu rresht (shndërruar prej formati Mac)
sq[1]: Lexo %zu rreshta (shndërruar prej formati Mac)

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
sq[0]: Lexo %zu rresht (shndërruar prej formati DOS)
sq[1]: Lexo %zu rreshta (shndërruar prej formati DOS)

en: Read %zu line | Read %zu lines
sq[0]: Lexo %zu rresht
sq[1]: Lexo %zu rreshta

en: New File
sq: Kartelë e Re

en: File "%s" not found
sq: Kartela “%s” s’u gjet

en: Reading from FIFO...
sq: Po lexohet nga FIFO…

en: Reading...
sq: Po lexohet…

en: Could not create pipe: %s
sq: S’u krijua dot kanal: %s

en: Could not fork: %s
sq: S’u krijua dot degëzim: %s

en: Executing...
sq: Po përmbushet…

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: filtering
sq: po filtrohet

en: Failed to open pipe: %s
sq: S’u arrit të hapet kanal: %s

en: Error: %s
sq: Gabim: %s

note: TRANSLATORS: The next six messages are prompts.
en: Command to execute in new buffer
sq: Urdhër për t’u ekzekutuar në “buffer” të ri

en: Command to execute
sq: Urdhër për përmbushje

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
sq: Kartelë për t’u lexuar e pashndërruar në “buffer” të ri [nga %s]

en: File to read into new buffer [from %s]
sq: Kartelë për t’u lexuar në “buffer” të ri [nga %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
sq: Kartelë për t’u futur e pashndërruar [nga %s]

en: File to insert [from %s]
sq: Kartelë për futje [nga %s]

en: Invalid operating directory: %s
sq: Drejtori e pavlefshme veprimesh: %s

en: Invalid backup directory: %s
sq: Drejtori e pavlefshme kopjeruajtjesh: %s

en: Making backup...
sq: Po bëhet kopjeruajtje…

en: Too many existing backup files
sq: Shumë kartela kopjeruajtje ekzistuese

en: Cannot read original file
sq: S’lexohet dot kartela origjinale

en: Cannot make regular backup
sq: S’bëhet dot kopjeruajtje e rregullt

en: Trying again in your home directory
sq: Riprovoni te drejtoria juaj shtëpi

en: Cannot make backup
sq: S’bëhet dot kopjeruajtje

note: TRANSLATORS: Try to keep this message at most 76 characters.
en: Cannot make backup; continue and save actual file?
sq: S’bëhet dot kopjeruajtje; të vazhdohet dhe të ruhet kartela aktuale?

note: TRANSLATORS: The %s is the reason of failure.
en: Cannot make backup: %s
sq: S’bëhet dot kopjeruajtje: %s

en: Can't write outside of %s
sq: S’shkruhet dot jashtë %s

en: Error writing %s: %s
sq: Gabim në shkrimin e %s: %s

en: Error writing temp file: %s
sq: Gabim në shkrim kartele të përkohshme: %s

en: Writing to FIFO...
sq: Po shkruhet te FIFO…

en: Writing...
sq: Po shkruhet…

en: Error reading temp file: %s
sq: Gabim në lexim kartele të përkohshme: %s

note: TRANSLATORS: This warns for data loss when the disk is full.
en: File on disk has been truncated!
sq: Kartela në disk është cunguar!

note: TRANSLATORS: This is a suggestion to the user, * where "resume" means resuming from suspension. * Try to keep this at most 76 characters.
en: Maybe ^T^Z, make room on disk, resume, then ^S^X
sq: Ndoshta ^T^Z, bëni vend në disk, rimerreni, mandej ^S^X

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
sq[0]: U shkrua %zu rresht
sq[1]: U shkruan%zu rreshta

en:  [DOS Format]
sq:  [Format DOS]

en:  [Mac Format]
sq:  [Format MAC]

en:  [Backup]
sq:  [Kopjeruajtje]

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
sq: Vërja Kartelës Përzgjedhjen Para

en: Append Selection to File
sq: Vërja Kartelës Përzgjedhjen Pas

en: Write Selection to File
sq: Shkruaje Përzgjedhjen Në Kartelë

en: File Name to Prepend to
sq: Emër Kartele për Shtim përpara

en: File Name to Append to
sq: Emër Kartele për Shtim pas

en: File Name to Write
sq: Emër Kartele për Shkrim

note: TRANSLATORS: Concisely say the screen is too small.
en: Too tiny
sq: Shumë i vockël

note: TRANSLATORS: Restricted mode forbids overwriting.
en: File exists -- cannot overwrite
sq: Kartela ekziston -- s’mund të mbishkruhet

en: Save file under DIFFERENT NAME?
sq: Të ruhet kartela nën një EMËR TJETËR?

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
sq: Kartela “%s” ekziston. TË MBISHKRUHET?

en: File on disk has changed
sq: Kartela në disk ka ndryshuar

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
sq: Kartela qe ndryshuar, që kur e hapët ju; të vazhdohet ruajtja?

en: (more)
sq: (më tepër)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
sq: Dalje

en: Close
sq: Mbylle

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
sq: Anulo funksionin e tanishëm

en: Display this help text
sq: Shfaq këtë tekst ndihme

en: Close the current buffer / Exit from nano
sq: Mbylle buffer-in e tanishëm / Dil nga nano

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
sq: Shkruaje buffer-in e tanishëm (ose rajonin e shënuar) në disk

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
sq: Futni një tjetër kartelë te buffer-i i tanishëm (ose në një buffer të ri)

en: Search forward for a string or a regular expression
sq: Kërkoni përpara për një varg ose shprehje të rregullt

en: Search backward for a string or a regular expression
sq: Kërkoni mbrapsht për një varg ose shprehje të rregullt

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
sq: Prije rreshtin e tanishëm (ose rajonin e shënuar) dhe depozitoje në cutbuffer

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
sq: Kopjo rreshtin e tanishëm (ose rajonin e shënuar) dhe depozitoje në “cutbuffer”

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
sq: Ngjitni lëndë të cutbuffer-it në pozicionin e tanishëm të kursorit

en: Display the position of the cursor
sq: Shfaq pozicionin e kursorit

en: Invoke the spell checker, if available
sq: Thirr kontrollin e drejtshkrimit, në pastë

en: Replace a string or a regular expression
sq: Zëvendësoni një varg ose një shprehje të rregullt

en: Go to line and column number
sq: Kalo te numri i rreshtit dhe i shtyllës

en: Mark text starting from the cursor position
sq: Vëri shenjë tekstit duke filluar që nga pozicioni i kursorit

en: Throw away the current line (or marked region)
sq: Hidhe tej rreshtin e tanishëm (ose rajonin e shënuar)

en: Indent the current line (or marked lines)
sq: Zhvendose brendazi rreshtin e tanishëm (ose rreshtat e shënuar)

en: Unindent the current line (or marked lines)
sq: Hiqi zhvendosjen brendazi rreshtit të tanishëm (ose rreshtave të shënuar)

en: Undo the last operation
sq: Zhbëje veprimin e fundit

en: Redo the last undone operation
sq: Ribëje veprimin e fundit të pazhbërë

en: Go back one character
sq: Shko një shenjë mbrapsht

en: Go forward one character
sq: Shko një shenjë para

en: Go back one word
sq: Shko një fjalë mbrapsht

en: Go forward one word
sq: Shko një fjalë para

en: Go to previous line
sq: Kalo tek rreshti i mëparshëm

en: Go to next line
sq: Kalo tek rreshti pasues

en: Go to beginning of current line
sq: Kalo te fillimi i rreshtit të tanishëm

en: Go to end of current line
sq: Kalo te fundi i rreshtit të tanishëm

en: Go to previous block of text
sq: Kalo te blloku i mëparshëm tekst

en: Go to next block of text
sq: Kalo te blloku i pasues tekst

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
sq: Kalo në fillim të paragrafit; mandej të paragrafit të mëparshëm

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
sq: Shko mu pas fundit të paragrafit; mandej të paragrafit pasues

en: Go to first row in the viewport
sq: Kalo te rreshti i parë në ekran

en: Go to last row in the viewport
sq: Kalo te rreshti i fundit në ekran

en: Go one screenful up
sq: Kalo një skenë më sipër

en: Go one screenful down
sq: Kalo një skenë më poshtë

en: Go to the first line of the file
sq: Shko te rreshti i parë i kartelës

en: Go to the last line of the file
sq: Shko te rreshti i fundit i kartelës

en: Go to the matching bracket
sq: Kalo te kllapat me përputhje

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
sq: Rrëshqit sipër një rresht pa e lëvizur tekstualisht kursorin

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
sq: Rrëshqit poshtë një rresht pa e lëvizur tekstualisht kursorin

en: Center the line where the cursor is
sq: Vendose qendrën e rreshtit atje ku është kursori

en: Switch to the previous file buffer
sq: Kalo te buffer-i mëparshëm i kartelave

en: Switch to the next file buffer
sq: Kalo te buffer-i pasues i kartelave

en: Insert the next keystroke verbatim
sq: Shtypjen pasuese të tasteve fute verbatim

en: Insert a tab at the cursor position (or indent marked lines)
sq: Fut te pozicioni i kursorit një tabulacion (ose zhvendos brendazi rreshtat e shënuar)

en: Insert a newline at the cursor position
sq: Fut te pozicioni i kursorit një simbol rreshti të ri

en: Delete the character under the cursor
sq: Fshi shenjën nën kursor

en: Delete the character to the left of the cursor
sq: Fshi shenjën në të majtë të kursorit

en: Delete backward from cursor to word start
sq: Fshi së prapthi nga kursori deri te fillimi i fjalës

en: Delete forward from cursor to next word start
sq: Fshi përpara nga kursori deri te fillimi i fjalës pasuese

en: Cut from the cursor position to the end of the file
sq: Prije nga pozicioni i kursorit e te fundi i kartelës

en: Justify the current paragraph
sq: Përligje paragrafin e tanishëm

en: Justify the entire file
sq: Përligj krejt kartelën

en: Count the number of lines, words, and characters
sq: Numëro numrin e fjalëve, rreshtave dhe shenjave

en: Suspend the editor (return to the shell)
sq: Pezulloje përpunuesin (rikthehu te shelli)

en: Refresh (redraw) the current screen
sq: Rifresko (rivizato) skenën e tanishme

en: Try and complete the current word
sq: Provo të plotësosh fjalën e tanishme

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
sq: Shtoni/hiqni shenjë komenti rreshtit të tanishëm (ose rreshtave të shënuar)

en: Save file without prompting
sq: Ruaje kartelën pa pyetur

en: Search next occurrence backward
sq: Kërko mbrapsht për hasjen pasuese

en: Search next occurrence forward
sq: Kërko përpara për hasjen pasuese

en: Start/stop recording a macro
sq: Nisni/ndalni regjistrimin e një makroje

en: Run the last recorded macro
sq: Xhiro makron e fundit të regjistruar

en: Place or remove an anchor at the current line
sq: Vendosni ose hiqni një spirancë te rreshti i tanishëm

en: Jump backward to the nearest anchor
sq: Kalo mbrapsht te spiranca më e afërt

en: Jump forward to the nearest anchor
sq: Shko përpara te spiranca më e afërt

en: Toggle the case sensitivity of the search
sq: Aktivizoni/Çaktivizoni kryerje kërkimi që termin e merr parasysh siç është shkruar

en: Reverse the direction of the search
sq: Përmbys kahun e kërkimit

en: Toggle the use of regular expressions
sq: Aktivizo/çaktivizo përdorimin e shprehjeve të rregullta

en: Recall the previous search/replace string
sq: Rikujto kërkimin/vargun e zëvendësimit të mëparshëm

en: Recall the next search/replace string
sq: Rikujto kërkimin/vargun e zëvendësimit pasues

en: Toggle the use of DOS format
sq: Aktivizo/çaktivizo përdorimin e formatit DOS

en: Toggle the use of Mac format
sq: Aktivizo/çaktivizo përdorimin e formatit Mac

en: Toggle appending
sq: Aktivizo/çaktivizo parashtoje

en: Toggle prepending
sq: Aktivizo/çaktivizo prapashtoje

en: Toggle backing up of the original file
sq: Aktivizo/çaktivizo kopjeruajtje të kartelës origjinale

en: Execute a function or an external command
sq: Ekzekutoni një funksion ose një urdhër të jashtëm

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
sq: Kaloji urdhrit si argument buffer-in e tanishëm (ose rajonin e shënuar)

en: Recall the previous command
sq: Rikujto urdhrin e mëparshëm

en: Recall the next command
sq: Rikujto urdhrin pasues

en: Do not convert from DOS/Mac format
sq: Mos shndërro nga format DOS/Mac

en: Toggle the use of a new buffer
sq: Aktivizo/çaktivizo përdorimin e një buffer-i të ri

en: Close buffer without saving it
sq: Mbylle buffer-in pa e ruajtur

en: Go to file browser
sq: Shko te shfletues kartelash

en: Exit from the file browser
sq: Dil nga shfletuesi i kartelave

en: Go to the first file in the list
sq: Shko në kartelën e parë te lista

en: Go to the last file in the list
sq: Shko në kartelën e fundit te lista

en: Go to the previous file in the list
sq: Kalo në kartelën e mëparshme te lista

en: Go to the next file in the list
sq: Kalo në kartelën pasuese te lista

en: Go to lefthand column
sq: Kalo te shtylla majtas

en: Go to righthand column
sq: Kalo te shtylla djathtas

en: Go to first row in this column
sq: Kalo te rreshti i parë në këtë shtyllë

en: Go to last row in this column
sq: Kalo te rreshti i fundit në këtë shtyllë

en: Search forward for a string
sq: Kërko përpara për një varg

en: Search backward for a string
sq: Kërko prapa për një varg

en: Refresh the file list
sq: Rifresko listën e kartelave

en: Go to directory
sq: Kalo te drejtori

en: Invoke the linter, if available
sq: Thirr linter, në pastë

en: Go to previous linter msg
sq: Kalo te mesazhi i mëparshëm i linterit

en: Go to next linter msg
sq: Kalo te mesazhi pasues i linterit

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
sq: Thirr një program për të formatuar/sistemuar/manipuluar buffer-in

note: TRANSLATORS: Try to keep the next thirteen strings at most 10 characters.
en: Help
sq: Ndihmë

en: Cancel
sq: Anuloje

en: Write Out
sq: Shkruaje

en: Read File
sq: Lexo Kartelë

en: Justify
sq: Përligje

en: Refresh
sq: Rifreskoje

en: Where Is
sq: Ku Është

en: Replace
sq: Zëvendëso

en: Cut
sq: Prije

en: Paste
sq: Ngjite

en: Execute
sq: Ekzekutoje

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
sq: Vendndodhje

en: Go To Line
sq: Shko Te Rreshti

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
sq: Zhbëje

en: Redo
sq: Ribëje

en: Set Mark
sq: Caktoni Shenjë

en: Copy
sq: Kopjoje

en: Case Sens
sq: Siç Është Shkruar

en: Backwards
sq: Së prapthi

en: No Replace
sq: Pa Zëvendësim

en: Older
sq: Më të vjetër

en: Newer
sq: Më të rinj

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
sq: Te Drejtori

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
sq: Ku Qe

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
sq: E mëparshmja

en: Next
sq: Pasuessja

en: To Bracket
sq: Te Kllapë

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
sq: Mbrapsht

en: Forward
sq: Përpara

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Prev Word
sq: Fjala e Mëp.

en: Next Word
sq: Fjala Pasues.

en: Home
sq: Tasti Home

en: End
sq: Tasti End

en: Prev Line
sq: Rreshti i Mëp.

en: Next Line
sq: Rreshti Pas.

en: Scroll Up
sq: Rrëshqit Sip.

en: Scroll Down
sq: Rrëshqit Posh.

en: Prev Block
sq: Blloku i Mëp.

en: Next Block
sq: Blloku Pas.

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 16 characters.
en: Begin of Paragr.
sq: Fillim Paragrafi

en: End of Paragraph
sq: Fund Paragrafi

en: Top Row
sq: Rreshti i Epërm

en: Bottom Row
sq: Rresht i Poshtëm

note: TRANSLATORS: Try to keep the next six strings at most 12 characters.
en: Prev Page
sq: Faqja e Mëp.

en: Next Page
sq: Faqja Pas.

en: First Line
sq: Rresht i Pa.

en: Last Line
sq: Rresht i Fu.

en: Prev File
sq: Krtl. Mëp.

en: Next File
sq: Krtl. Pas.

note: TRANSLATORS: The next four strings are names of keyboard keys.
en: Tab
sq: Tasti Tab

en: Enter
sq: Tasti Enter

en: Backspace
sq: Tasti Backspace

en: Delete
sq: Tasti Delete

note: TRANSLATORS: The next two strings refer to deleting words.
en: Chop Left
sq: Copëtoje Majtas

en: Chop Right
sq: Copëtoje Djathtas

en: Cut Till End
sq: Prije Deri Në Fund

en: Full Justify
sq: Përligje Plotësisht

en: Word Count
sq: Numërim Fjalësh

en: Indent
sq: Shmange brendazi

en: Unindent
sq: Hiqi shmangien brendazi

en: Comment Lines
sq: Rreshta Komentesh

en: Complete
sq: Plotësoje

en: Record
sq: Regjistroje

en: Run Macro
sq: Xhiro Makro

note: TRANSLATORS: This refers to deleting a line or marked region.
en: Zap
sq: Qëroje

en: Anchor
sq: Spirancë

en: Up to anchor
sq: Deri sipër te spirancë

en: Down to anchor
sq: Deri poshtë te spirancë

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Spell Check
sq: Kontr. Drjt.

en: Formatter
sq: Formatues

en: Suspend
sq: Pezulloje

en: Center
sq: Qendër

en: Save
sq: Ruaje

en: Pipe Text
sq: Tekst Kanali

en: Go To Text
sq: Kalo Te Tekst

en: DOS Format
sq: Format DOS

en: Mac Format
sq: Format Mac

en: Append
sq: Parashtoje

en: Prepend
sq: Prapashtoje

en: Backup File
sq: Kopjeruajtje

en: No Conversion
sq: Pa Shndërrim

en: Execute Command
sq: Përmbush Urdhër

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
sq: Shfletoni

en: First File
sq: Kartela e Parë

en: Last File
sq: Kartela e Fundit

en: Left Column
sq: Shtylla Majtas

en: Right Column
sq: Shtylla Djathtas

en: Discard buffer
sq: Hidhe tej buffer-in

note: TRANSLATORS: The next two strings may be up to 37 characters each.
en: Previous Linter message
sq: Mesazh i mëparshëm i Linter-it

en: Next Linter message
sq: Mesazhi pasues i Linter-it

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Hidden interface
sq: Ndërfaqe e fshehur

en: Help mode
sq: Mënyra ndihmë

en: Constant cursor position display
sq: Shfaqje konstante e pozicionit të kursorit

en: Soft wrapping of overlong lines
sq: Mbështjellje e butë rreshtash tejet të gjatë

en: Line numbering
sq: Numërtim rreshtash

en: Whitespace display
sq: Shfaqje hapësirash të zbrazëta

en: Color syntax highlighting
sq: Theksim sintakse me ngjyra

en: Smart home key
sq: Tast i mençur për shtëpinë

en: Cut to end
sq: Prije nga aty në fund

en: Conversion of typed tabs to spaces
sq: Shndërrim tabulacionesh të shtypur në hapësira

en: Mouse support
sq: Mbulim miu

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
sq: Tekst Ndihme për Urdhrin e Kërkimeve
    
     Jepni fjalët ose shenjat për të cilat do të donit të kërkohet dhe mandej shtypni tastin Enter.  Nëse ka përputhje për tekstin që dhatë, skena do të përditësohet për të treguar vendin e përputhjes më të afërt për vargun e kërkimit.
    
     Vargu i kërkimit të mëparshëm do të shfaqet në kllapa pas vendit për kërkim.  Shtypja e tastit Enter pa dhënë ndonjë tekst do të kryejë kërkimin e mëparshëm.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
sq: Nëse keni përzgjedhur tekst me shenjën dhe mandej kërkoni për të zëvendësuar, do të zëvendësohen vetëm përputhjet në tekstin e përzgjedhur.
    
     Nën mënyrën Kërko mund të përdoren tastet vijues funksionesh:

en: === Replacement ===
    
     Type the characters that should replace what you typed at the previous prompt, and press Enter.
sq: === Zëvendësim ===
    
     Shtypni shenjat që duhet të zëvendësojnë ç’shtypët te hapi i mëparshëm dhe shtypni tastin Enter.

en:  The following function keys are available at this prompt:
sq:  Te ky hap janë të përdorshëm tastet vijues funksionesh:

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
sq: Tekst Ndihme për Shko Te Rreshti
    
     Jepni numrin e rreshtit ku doni të shkoni dhe shtypni tastin Enter.  Nëse ka më pak rreshta teksti se sa numri që dhatë, do të çoheni te rreshti i fundit i kartelës.
    
     Nën mënyrën Shko Te Rreshti, janë të përdorshëm tastet vijues funksionesh:

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
sq: Tekst Ndihme për Futni Kartelë
    
     Shtypni emrin e një kartele për ta futur te buffer-i i tanishëm i kartelave në vendndodhjen aktuale të kursorit.
    
     Nëse e keni përpiluar nano-n me mbulim për buffer-a kartelash dhe keni aktivizuar buffer-a të shumtë kartelash, përmes parametrave -F, ose --multibuffer, të rreshtit të urdhrave, përmes Meta-F, ose përmes një kartele nanorc, futja e një kartele do të bëjë që ajo të ngarkohet brenda një buffer-i më vete (që të kaloni nga një “buffer” kartelash në tjetër, përdorni Meta-< dhe >).

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
sq: Nëse ju duhet një tjetër “buffer” i zbrazët, mos jepni ndonjë emër kartele, ose shtypni emrin e një kartele që s’ekziston dhe shtypni tastin Enter.
    
     Nën mënyrën Futni Kartelë janë të përdorshëm tastet vijues funksionesh:

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
sq: Tekst Ndihme për Shkruaj Kartelë
    
     Shtypni emrin nën të cilin doni të ruhet kartela e tanishme dhe shtypni tastin Enter që të ruhet kartela.
    
     Nëse keni përzgjedhur tekst me shenjën, do t’ju jepet mundësia të ruani vetëm pjesën e përzgjedhur te një kartelë më vete.  Që të ulet mundësia për mbishkrim të kartelës aktuale me vetëm një pjesë të saj, nën këtë mënyrë, emri i tanishëm i kartelës s’është ai parazgjedhje.
    
     Nën mënyrën Shkruaj Kartelë mund të përdoren tastet vijues funksionesh:

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
sq: Tekst Ndihme për Shfletues Kartelash
    
     Shfletuesi i kartelave përdoret për të shfletuar në mënyrë pamore strukturën e drejtorisë për të përzgjedhur një kartelë për lexim ose shkrim.  Mund të përdorni tastet shigjetë ose Page Up/Down që të shfletoni nëpër kartela, si dhe S ose Enter që të zgjidhet kartela e përzgjedhur, ose për të dhënë drejtorinë e përzgjedhur.  Që të ngjiteni sipër një nivel, përzgjidhni drejtorinë e quajtur “..” në krye të listës së kartelave.
    
     Nën shfletuesin e kartelave, janë të përdorshëm tastet vijues funksionesh:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
sq: Tekst Ndihme për Urdhra Kërkimi Në Shfletues
    
     Jepni fjalët ose shenjat për të cilat do të donit të kërkohet dhe mandej shtypni tastin Enter.  Nëse ka përputhje për tekstin që dhatë, ekrani do të përditësohet me vendndodhjen e përputhjes më të afërt për vargun e kërkimit.
    
     Vargu i kërkimit të mëparshëm do të shfaqet në kllapa pas fushës së kërkimit.  Shtypja e tastit Enter pa dhënë ndonjë tekst do të kryejë kërkimin e mëparshëm.

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
sq: Tekst Ndihme për pjesën e Shfletuesit “Kalo Te Drejtori”
    
     Jepni emrin e drejtorisë ku do të donit të shfletohet.
    
     Nëse s’është çaktivizuar plotësimi me tastin Tab, mund ta përdorni këtë tast që (të përpiqet) të plotësojë automatikisht emrin e drejtorisë.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
sq: Tekst Ndihme për Kontroll Drejtshkrimi
    
     Kontrollori i drejtshkrimit kontrollon drejtshkrimin e krejt tekstit në kartelën aktuale.  Kur haset një fjalë e panjohur, ajo theksohet dhe për të mund të përpunohet një zëvendësim.  Mandej do t’ju jepet mundësia të zëvendësohet çdo hasje e fjalës së dhënë të keqshkruar në kartelën aktuale, ose, nëse keni përzgjedhur tekst me shenjën në tekstin e përzgjedhur.
    
     Nën mënyrën Kontroll Drejtshkrimi janë të përdorshëm tastet vijues funksionesh:

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
sq: Tekst Ndihme për Ekzekuto Urdhër
    
     Kjo mënyrë ju lejon të futni në buffer-in (ose në një buffer të ri) aktual atë çka prodhohet nga një urdhër i xhiruar në shell.  Nëse urdhri paraprihet nga '|' (simboli i kanalizimit), lënda e tanishme e buffer-it (ose rajonit të shënuar) do t’i kanalizohet urdhrit.

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
sq: Nëse ju duhet thjesht një tjetër “buffer” i zbrazët, mos jepni ndonjë urdhër.
    
     Mundeni edhe të merrni një nga katër mjetet tona, ose të prisni një pjesë të madhe të buffer-it, ose ta vini përpunuesin në gjumë.

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
sq: === Linter ===
    
     Nën këtë mënyrë, shtylla e gjendjeve shfaq një mesazh ose sinjalizim gabimi dhe kursori vendoset në pozicionin përkatës te kartela.  Me tastet PageUp dhe PageDown mund të kaloni te një mesazh më i hershëm ose i mëpasshëm.

en:  The following function keys are available in Linter mode:
sq:  Nën mënyrën Linter janë të përdorshëm tastet vijues funksionesh:

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
sq: Teksti bazë i ndihmës për nano-n
    
     Përpunuesi nano është konceptuar të emulojë funksionet dhe lehtësinë e përdorimit të përpunuesit UW Pico të teksteve.  Te përpunuesi ka katër pjesë bazë.  Rreshti i epërm tregon versionin e programit, emrin e kartelës aktuale që po përpunohet dhe nëse është ndryshuar apo jo kartela.  Pjesa tjetër është përpunuesi kryesor që shfaq kartelën që po përpunohet.  Rreshti i gjendjes është rreshti i tretë nga fundi dhe shfaq mesazhe të rëndësishëm.

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
sq: Dy rreshtat e fundit shfaqin shkurtoret më të rëndomta të përdorura te përpunuesi.
    
     Shkurtoret shkruhen si vijon: sekuencat me një tast kontrolli shënohen me një '^' dhe mund të jepen ose duke përdorur tastin Ctrl, ose duke shtypur dy herë tastin Esc.  sekuencat me një tast Meta tregohen me një 'M-' dhe mund të jepen duke përdorur tastin Alt, Cmd, ose Esc, në varësi të ujdisjes së tastierës tuaj.

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
sq: Tjetër, duke shtypur tastin Esc dy herë dhe mandej një nunër me tre shifra dhjetore, nga 000 deri në 255, do të futet shenja me vlerën përgjegjëse.  Ndërthurjet vijuese të tasteve janë të përdorshme te dritarja kryesore e përpunuesit.  Tastet alternative tregohen në kllapa:

en: enable/disable
sq: aktivizoje/çaktivizoje

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
sq: S’arrihet të krijohet drejtoria %s: %s
    Është e domosdoshme për të ruajtur/ngarkuar historik kërkimesh ose pozicione kursori.

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
sq: Shtegu %s s’është një drejtori, ndërkohë që lypset të jetë.
    Nano s’do të jetë në gjendje të ngarkojë ose ruajë historik kërkimesh ose pozicione kursori.

en: Cannot limit permissions on %s: %s
sq: S’mund të kufizohen lejet mbi %s: %s

en: Key is invalid in view mode
sq: Tasti është i pavlefshëm nën mënyrën parje

en: This function is disabled in restricted mode
sq: Ky funksion është i çaktivizuar nën mënyrën e kufizuar

en: To suspend, type ^T^Z
sq: Për ta pezulluar, shtypni ^T^Z

en: No file name
sq: Pa emër kartele

en: Save modified buffer?
sq: Të ruhen buffer-i ndryshuar?

en: 
    Too many .save files
sq: 
    Shumë kartela .save

en: 
    Buffer written to %s
sq: 
    “Buffer” i shkruar te %s

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
sq: Përdorim: nano [MUNDËSI] [[+RRESHT[,SHTYLLË]] KARTELË]…

note: TRANSLATORS: The next two strings are part of the --help output. * It's best to keep its lines within 80 characters.
en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
sq: Për ta vendosur kursorin në një rresht të dhënë të një kartele, vendoseni
    numrin e rreshtit me një '+' para emrin të kartelës.  Numri i shtyllës mund
    të shtohet pas një presjeje.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
sq: Kur një emër kartele është '-', nano lexon të dhëna prej inputi standard.

note: TRANSLATORS: The next three are column headers of the --help output.
en: Option
sq: Mundësi

en: Long option
sq: Mundësi e gjatë

en: Meaning
sq: Kuptim

note: TRANSLATORS: The next forty or so strings are option descriptions * for the --help output.  Try to keep them at most 40 characters.
en: Enable smart home key
sq: Aktivizo tast të mençur për shtëpinë

en: Save backups of existing files
sq: Ruaj kopjeruajtje të kartelave ekzistuese

en: -C <dir>
sq: -C <drj>

en: --backupdir=<dir>
sq: --backupdir=<drj>

en: Directory for saving unique backup files
sq: Drejtori ruajtjeje kartelash unike kopjeruajtje

en: Convert typed tabs to spaces
sq: Shndërroji tabulacionet në hapësira

en: Read a file into a new buffer by default
sq: Një kartelë, si parazgjedhje, lexoje në një “buffer” të ri

en: Use (vim-style) lock files
sq: Përdor kartela kyçjeje (në stil vim)

en: Save & reload old search/replace strings
sq: Ruaje & ringarko kërkimin/vargun e zëvendësimit të mëparshëm

en: Don't look at nanorc files
sq: Mos shih te kartela nanorc

en: -J <number>
sq: -J <numër>

en: --guidestripe=<number>
sq: --guidestripe=<numër>

en: Show a guiding bar at this column
sq: Shfaq një shirit drejtues te kjo shtyllë

en: Fix numeric keypad key confusion problem
sq: Ndreq problem ngatërrimi tastesh pjese numerike

en: Don't add an automatic newline
sq: Mos shto rresht të ri automatikisht

en: Don't convert files from DOS/Mac format
sq: Mos shndërro kartela nga format DOS/Mac

en: Leading whitespace means new paragraph
sq: Hapësirë e bardhë paraprijëse do të thotë paragraf i ri

en: Save & restore position of the cursor
sq: Ruaje & rikthe pozicionin e kursorit

note: TRANSLATORS: This refers to email quoting, * like the > in: > quoted text.
en: Regular expression to match quoting
sq: Shprehje e rregullt për t’i përputhur kllapat

en: Restrict access to the filesystem
sq: Kufizo hyrjen te sistemi i kartelave

en: Display overlong lines on multiple rows
sq: Rreshta tejet të gjatë shfaqi në shumë rreshta

en: -T <number>
sq: -T <numër>

en: --tabsize=<number>
sq: --tabsize=<numër>

en: Make a tab this number of columns wide
sq: Bëje tabulacionin të gjerë sa ky numër shtyllash

en: Wipe status bar upon next keystroke
sq: Spastro shtyllën e gjendjes gjatë shtypjes pasuese të tasteve

en: Print version information and exit
sq: Shtyp të dhëna versioni dhe dil

en: Detect word boundaries more accurately
sq: Pikas më me përpikëri kufij fjalësh

en: -X <string>
sq: -X <varg>

en: --wordchars=<string>
sq: --wordchars=<varg>

en: Which other characters are word parts
sq: Cilat shenja të tjera janë pjesë fjalësh

en: -Y <name>
sq: -Y <emër>

en: --syntax=<name>
sq: --syntax=<emër>

en: Syntax definition to use for coloring
sq: Përkufizim sintakse për t’u përdorur për ngjyrim

en: Let Bsp and Del erase a marked region
sq: Lejoji tastet Bsp dhe Del të fshijnë një rajon të shënuar

en: Automatically hard-wrap overlong lines
sq: Kryej automatikisht “hard-wrap” për rreshta tejet të gjatë

en: Constantly show cursor position
sq: Shfaq pareshtur pozicionin e kursorit

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
sq: Ndreq problem ngatërrimi tastesh Backspace/Delete

en: Keep the line below the title bar empty
sq: Mbaje të zbrazët rreshtin nën shtyllën e titullit

en: -f <file>
sq: -f <kartelë>

en: --rcfile=<file>
sq: --rcfile=<kartelë>

en: Use only this file for configuring nano
sq: Për formësim të nano-s përdor vetëm këtë kartelë

en: Show cursor in file browser & help text
sq: Shfaqe kursorin në shfletues kartelash & tekst ndihme

en: Show this help text and exit
sq: Shfaq këtë tekst ndihme dhe dil

en: Automatically indent new lines
sq: Zhvendosi brendazi automatikisht rreshtat e rinj

en: Scroll per half-screen, not per line
sq: Rrëshqit me një gjysmë ekrani, jo me një rresht

en: Cut from cursor to end of line
sq: Prije nga kursori deri te fundi i rreshtit

en: Show line numbers in front of the text
sq: Shfaq numra rreshta në krye të tekstit

en: Enable the use of the mouse
sq: Aktivizo përdorimin e miut

en: Do not read the file (only write it)
sq: Mos e lexo kartelën (vetëm shkruaje)

en: -o <dir>
sq: -o <drj>

en: --operatingdir=<dir>
sq: --operatingdir=<drj>

en: Set operating directory
sq: Caktoni drejtori veprimesh

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
sq: Ruaj tastet XON (^Q) dhe XOFF (^S)

en: Show a position+portion indicator
sq: Shfaq një tregues pozicioni+pjese

en: -r <number>
sq: -r <numër>

en: --fill=<number>
sq: --fill=<numër>

en: Use this alternative spell checker
sq: Përdor këtë kontrollor alternativ drejtshkrimi

en: Save changes on exit, don't prompt
sq: Ruaji ndryshimet, kur dilet, mos pyet

en: Save a file by default in Unix format
sq: Ruaje një kartelë, si parazgjedhje, në formatin Unix

en: View mode (read-only)
sq: Mënyra lexim (vetëm lexim)

en: Don't show the two help lines
sq: Mos i shfaq dy rreshtat e ndihmës

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
sq: Bëje Ctrl+Right të ndalet në funde fjalësh

en: Also try magic to determine syntax
sq: Provo gjithashtu të përcaktosh sintaksën si me magji

en: Show some states on the title bar
sq: Shfaq ca statistika te shtyllë titujsh

en: Show a feedback bar at the bottom
sq: Shfaq një shtyllë përshtypjesh poshtë

en: Hide all bars, use whole terminal
sq: Fshihni krejt shtyllat, përdorni krejt terminalin

en: Use better-known key bindings
sq: Përdor përshoqërime tastesh të njohur më mirë

note: TRANSLATORS: The %s is the year of the latest release.
en:  (C) %s the Free Software Foundation and various contributors
sq:  (C) %s Free Software Foundation dhe kontribues të ndryshëm

en:  Compiled options:
sq:  Mundësi të përpiluara:

en: Could not reconnect stdin to keyboard
sq: S’u rilidh dot stdin me tastierën

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
sq: Po lexohen prej tastiere; shtypni ^D ose ^D^D që të përfundohet.

en: Failed to open stdin: %s
sq: S’u arrit të hapej stdin: %s

en: Received SIGHUP or SIGTERM
sq: U mor SIGHUP ose SIGTERM

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
sq: Na ndjeni! Nano u vithis!  Kod: %d.  Ju lutemi, njoftoni një të metë.

en: Use "fg" to return to nano.
sq: Përdorni “fg” për t’u rikthyer te nano

en: Current syntax determines Tab
sq: Tabulacioni përcaktohet nga sintaksa e tanishme

en: enabled
sq: e aktivizuar

en: disabled
sq: e çaktivizuar

note: TRANSLATORS: This refers to a sequence of escape codes * (from the keyboard) that nano does not recognize.
en: Unknown sequence
sq: Sekuencë e panjohur

en: Unknown function: %s
sq: Funksion i panjohur: %s

en: Missing }
sq: Mungon }

note: TRANSLATORS: This refers to an unbound function key.
en: Unbound key: F%i
sq: Tast pa përshoqërim: F%i

en: Unbound key
sq: Hiq përshoqërim tasti

en: Unbindable key: M-^%c
sq: Tast që s’i hiqet dot përshoqërimi: M-^%c

en: Unbound key: %s%c
sq: Hiq përshoqërim tasti: %s%c

en: Unbindable key: ^[
sq: Tast që s’i hiqet dot përshoqërimi: ^[

en: Guide column "%s" is invalid
sq: Shtylla “%s” për udhëzues është e pavlefshme

en: Requested tab size "%s" is invalid
sq: Madhësia “%s” e kërkuar për tabulacion është e pavlefshme

en: Requested fill size "%s" is invalid
sq: Madhësia “%s” e kërkuar për mbushje është e pavlefshme

en: Type '%s -h' for a list of available options.
sq: Për një listë mundësish të gatshme, shtypni '%s -h'.

en: Bad quoting regex "%s": %s
sq: Kllapa të gabuara për shprehje të rregullt “%s”: %s

en: Invalid search modifier '%c'
sq: Modifikues i pavlefshëm kërkimi “%c”

en: Empty search string
sq: Varg i zbrazët kërkimi

en: Invalid line or column number
sq: Numër i pavlefshëm rreshti ose shtylle

en: Standard input is not a terminal
sq: Input-i standard s’është terminal

en: Can open just one file
sq: Mund të hapet vetëm një kartelë

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
sq: Mirë se vini te nano.  Për ndihmë elementare, shtypni Ctrl+G.

note: TRANSLATORS: For the next three strings, specify the starting letters * of the translations for "Yes"/"No"/"All".  The first letter of each of * these strings MUST be a single-byte letter; others may be multi-byte.
en: Yy
sq: Pp

en: Nn
sq: Jj

en: Aa
sq: Kk

en: Yes
sq: Po

en: No
sq: Jo

en: All
sq: Krejt

en: Mistakes in '%s'
sq: Gabime te “%s”

en: Problems with history file
sq: Probleme me kartelë historiku

en: Error in %s on line %zu:
sq: Gabim te %s në rreshtin %zu:

en: Argument '%s' has an unterminated "
sq: Argumenti "%s" përmban një " të papërfunduar

en: Regex strings must begin and end with a " character
sq: Vargjet e shprehjeve të rregullta duhet të fillojnë dhe përfundojnë me një shenjë "

en: Empty regex string
sq: Varg i zbrazët shprehjeje të rregullt

en: Bad regex "%s": %s
sq: Shprehje e rregullt e keqformuar “%s”: %s

en: Missing syntax name
sq: Mungon emër sintakse

en: Unpaired quote in syntax name
sq: Thonjëza të paçfituara te emër sintakse

en: The "none" syntax is reserved
sq: Elementi “none” i sintaksës është i rezervuar

en: The "default" syntax does not accept extensions
sq: Sintaksa “default” nuk pranon zgjatime

en: Syntax "%s" has no color commands
sq: Sintaksa “%s” s’ka urdhra ngjyrash

en: Missing key name
sq: Mungon emër tasti

en: Key name %s is invalid
sq: Emri %s i tastit është i pavlefshëm

en: Must specify a function to bind the key to
sq: Që të përshoqërohet një tast, duhet dhënë një funksion

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "all".
en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
sq: Duhet dhënë një menu (ose “all”) me të cilën të përshoqërohet/ose hiqet përshoqërimi i një tasti

en: Unknown menu: %s
sq: Menu e panjohur: %s

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
sq: Funksioni “%s” s’ekziston në menu “%s”

en: Keystroke %s may not be rebound
sq: Kombinimi i tasteve %s s’mund të ripërshoqërohet

en: Command "%s" not understood
sq: S’u kuptua urdhri “%s”

en: Path is too long
sq: Shtegu është shumë i gjatë

en: Error expanding %s: %s
sq: Gabim në zgjerimin e %s: %s

en: Color '%s' takes no prefix
sq: Ngjyra “%s” s’merr parashtesë

en: Color "%s" not understood
sq: Ngjyrë “%s” që s’u kuptua

en: An attribute requires a subsequent comma
sq: Një atribut lyp një presje në vazhdim

en: Missing color name
sq: Mungon emër ngjyre

en: Missing regex string after '%s' command
sq: Mungon varg shprehje e rregullt pas urdhrit '%s'

en: "start=" requires a corresponding "end="
sq: “start=” lyp doemos një “end=” korrespondues

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
sq: Një urdhër '%s' lyp një urdhër 'syntax' paraprijës

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
sq: Sintaksa “default” nuk pranon shprehje të rregullta '%s'

en: Missing argument after '%s'
sq: Mungon argument pas “%s”

en: Argument of '%s' lacks closing "
sq: Argumentit të “%s” i mungon një ” mbyllëse

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
sq: S’ka tast të përshoqëruar me funksionin '%s' te menuja '%s'.  Po dilet.

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
sq: Në u dashtë, përdoreni nano-n me mundësinë -I, për të përimtuar rregullimet tuaja për nanorc.

en: Could not find syntax "%s" to extend
sq: S’u gjet dot sintaksë “%s” për t’u zgjeruar

en: Command "%s" not allowed in included file
sq: Urdhër “%s” jo i lejuar te kartela e përfshirë

en: Missing option
sq: Mungon mundësi

en: Unknown option: %s
sq: Mundësi e panjohur: %s

en: Cannot unset option "%s"
sq: S’mund të hiqet ujdisja për “%s”

en: Option "%s" requires an argument
sq: Mundësia “%s” lyp argument

en: Argument is not a valid multibyte string
sq: Argumenti s’është varg multibajtësh i vlefshëm

en: Non-blank characters required
sq: Lypsen shenja jo të zbrazëta

en: Even number of characters required
sq: Lypset numër çift shenjash

en: Two single-column characters required
sq: Lypsen dy shenja shtylle njëshe

en: Specified rcfile does not exist
sq: rcfile i treguar s’ekziston

en: I can't find my home directory!  Wah!
sq: S’gjej dot drejtorinë time shtëpi!  Ëëë ëëë!

note: TRANSLATORS: The next four modify the search prompt.
en:  [Case Sensitive]
sq:  [Siç Është Shkruar]

en:  [Regexp]
sq:  [Shprehje e rregullt]

en:  (to replace) in selection
sq:  (për zëvendësim) në përzgjedhje

en:  (to replace)
sq:  (për zëvendësim)

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
sq: Po kërkohet…

en: "%.*s%s" not found
sq: “%.*s%s” s’u gjet

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace this instance?
sq: Të zëvendësohet kjo instancë?

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace with
sq: Zëvendësoje me

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
sq[0]: Zëvendëso %zd hasje
sq[1]: Zëvendëso %zd hasje

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Enter line number, column number
sq: Jepni numër rreshti, numër shtylle

en: Not a bracket
sq: S’është kllapë

en: No matching bracket
sq: S’ka kllapë me përputhje

en: Placed anchor
sq: U vu spirancë

en: Removed anchor
sq: U hoq spirancë

en: Jumped to anchor
sq: U kalua te spirancë

en: This is the only anchor
sq: Kjo është vetëm një spirancë

en: There are no anchors
sq: S’ka spiranca

en: Mark Set
sq: Vëri Shenjë Si e Ujdisur

en: Mark Unset
sq: Vëri Shenjë Si e Paujdisur

en: Commenting is not supported for this file type
sq: Në këtë lloj kartele s’mbulohet komentimi

en: Cannot comment past end of file
sq: S’mund të shtohet shenjë komenti pas fundit të kartelës

en: Nothing to undo
sq: S’ka ç’të zhbëhet

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings describe actions * that are undone or redone.  They are all nouns, not verbs.
en: addition
sq: shtim

en: line break
sq: ndërprerje rreshti

en: deletion
sq: fshirje

en: line join
sq: bashkim rreshtash

en: replacement
sq: zëvendësim

en: erasure
sq: fshirje

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
sq: prerje

en: paste
sq: ngjitje

en: insertion
sq: futje

en: indent
sq: shmangie brendazi

en: unindent
sq: heqje shmangieje brendazi

en: comment
sq: vënie shenjë komenti

en: uncomment
sq: heqje shenje komentit

en: Undid %s
sq: U zhbë %s

en: Nothing to redo
sq: S’ka ç’të ribëhet

en: Redid %s
sq: U ribë %s

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: justification
sq: përligjje

en: Selection is empty
sq: Përzgjedhja është e zbrazët

en: Justified selection
sq: Përgjedhje e përligjur

en: Justified file
sq: Kartelë e përligjur

en: Justified paragraph
sq: Paragraf i përligjur

en: Buffer is empty
sq: Buffer-i është i zbrazët

en: Invoking formatter...
sq: Po thirret formatues…

en: Error invoking '%s'
sq: Gabim në thirrjen e “%s”

en: Program '%s' complained
sq: Programi “%s” u ankua

en: Nothing changed
sq: S’ndryshoi gjë

note: TRANSLATORS: The next two go with Undid/Redid messages.
en: spelling correction
sq: ndreqje drejtshkrimore

en: formatting
sq: formatim

en: Finished checking spelling
sq: Përfundoi kontrolli i drejtshkrimit

en: Buffer has been processed
sq: Buffer-i është përpunuar

en: Unfindable word: %s
sq: Fjalë që s’gjendet: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Edit a replacement
sq: Përpunoni një zëvendësim

note: TRANSLATORS: Shown after fixing misspellings in one word.
en: Next word...
sq: Fjala pasuese…

en: Invoking spell checker...
sq: Po thirret kontrollor drejtshkrimi…

en: Could not get size of pipe buffer
sq: S’u mor dot madhësi buffer-i kanali

en: Error invoking "uniq"
sq: Gabim në thirrjen e “uniq”

en: Error invoking "sort"
sq: Gabim në thirrjen e “sort”

en: Error invoking "spell"
sq: Gabim në thirrjen e “spell”

en: No linter is defined for this type of file
sq: Për këtë lloj kartele s’është përcaktuar linter

en: Save modified buffer before linting?
sq: Të ruhet buffer-i i ndryshuar, para përdorimit të linter-it?

en: Invoking linter...
sq: Po thirret linter…

en: Got 0 parsable lines from command: %s
sq: U morën 0 rreshta të përtypshëm nga urdhri: %s

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
sq: Ky mesazh është për kartelën e pahapur %s, të hapet në një buffer të ri?

en: No messages for this file
sq: S’ka mesazhe për këtë kartelë

en: At first message
sq: Te mesazhi i parë

en: At last message
sq: Te mesazhi i fundit

en: No formatter is defined for this type of file
sq: Për këtë lloj kartele s’është përcaktuar formatues

en: In Selection:
sq: Te Përzgjedhje:

en: line | lines
sq[0]: rresht
sq[1]: rreshta

en: word | words
sq[0]: fjalë
sq[1]: fjalë

en: character | characters
sq[0]: shenjë
sq[1]: shenja

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
sq: Kod i pavlefshëm

note: TRANSLATORS: Shown when no text is directly left of the cursor.
en: No word fragment
sq: S’ka fragment fjale

en: No further matches
sq: Pa përputhje të mëtejshme

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
sq: Pa përputhje

en: Nano is out of memory!
sq: Nano-s i është mbaruar kujtesa!

en: Recording a macro...
sq: Regjistrim i një makroje…

en: Stopped recording
sq: U ndal regjistrimi

en: Cannot run macro while recording
sq: S’mund të xhirohet makro teksa regjistrohet

en: Macro is empty
sq: Makroja është e zbrazët

en: Too many errors from stdin
sq: Shumë gabime nga stdin

note: TRANSLATORS: This is shown while a six-digit hexadecimal * Unicode character code (%s) is being typed in.
en: Unicode Input: %s
sq: Input Unikod: %s

en: DIR:
sq: DRJ:

en: View
sq: Shihni

en: Modified
sq: Të ndryshuara

en: Restricted
sq: E kufizuar

en: (nameless)
sq: (pa emër)

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
sq[0]:  (%zu rresht)
sq[1]:  (%zu rreshta)

en:  (%zu line, %s) |  (%zu lines, %s)
sq[0]:  (%zu rresht, %s)
sq[1]:  (%zu rreshta, %s)

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
sq: rreshti %*zd/%zd (%2d%%), shtylla %2zu/%2zu (%3d%%), shenjë %*zu/%zu (%2d%%)

en: The nano text editor
sq: Përpunuesi nano i teksteve

en: Brought to you by:
sq: Sjellë për ju nga:

en: Special thanks to:
sq: Falënderime të veçanta për:

en: The Free Software Foundation
sq: Free Software Foundation

en: the many translators and the TP
sq: mjaft përkthyesit dhe TP-në

en: For ncurses:
sq: Për ncurses:

en: and anyone else we forgot...
sq: dhe këdo tjetër që e kemi harruar…

en: Thank you for using nano!
sq: Faleminderit që përdorni nanon!

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
sq: %s: mundësia '%s%s' është e dykuptimtë

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
sq: %s: mundësia '%s%s' është e dykuptimtë; mundësi:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
sq: %s: mundësi e papranuar '%s%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
sq: %s: mundësia '%s%s' nuk lejon argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
sq: %s: mundësia '%s%s' lyp argument

en: %s: invalid option -- '%c'
sq: %s: mundësi e pavlefshme -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
sq: %s: mundësia lyp argument -- '%c'

en: Success
sq: Sukses

en: No match
sq: S’ka përputhje

en: Invalid regular expression
sq: Shprehje e rregullt e pavlefshme

en: Invalid character class name
sq: Emër i pavlefshëm klase shenjash

en: Trailing backslash
sq: Pjerrake së prapthi në fund

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
sq: Kllapë [, [^, [:, [., ose [= e pambyllur

en: Unmatched ( or \(
sq: Kllapë ( ose \( e pambyllur

en: Unmatched \{
sq: Kllapë \{ e pambyllur

en: Invalid content of \{\}
sq: Lëndë e pavlefshme e \{\}

en: Invalid range end
sq: Përfundim i pavlefshëm intervali

en: Memory exhausted
sq: Mbarim kujtese

en: Invalid preceding regular expression
sq: Shprehje e rregullt paraprijëse e pavlefshme

en: Premature end of regular expression
sq: Fund i parakohshëm shprehjeje të rregullt

en: Regular expression too big
sq: Shprehje e rregullt shumë e madhe

en: Unmatched ) or \)
sq: Kllapë ) ose \) e pahapur

en: No previous regular expression
sq: S’ka shprehje të rregullt të mëparshme
