nano 8.1-pre1 - en to ca translation catalogue (631 entries)

note: TRANSLATORS: Anything more than 12 cells gets clipped.
en: (parent dir)
ca: (pare)

note: TRANSLATORS: Anything more than 7 cells gets clipped. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
ca: enorme

en: Search Wrapped
ca: Cerca recomençada

en: This is the only occurrence
ca: Aquesta és l'única coincidència

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
ca: Cerca

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
ca:  [Cap Enrere]

en: Cancelled
ca: Cancel·lat

en: No current search pattern
ca: No hi ha cap patró de cerca actual

en: Cannot open directory: %s
ca: No es pot obrir el directori: %s

en: No entries
ca: Cap entrada

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
ca: Vés a un directori

note: TRANSLATORS: This refers to the confining effect of * the option --operatingdir, not of --restricted.
en: Can't go outside of %s
ca: No es pot anar fora de %s

en: Can't move up a directory
ca: No es pot ascendir de directori

en: Error reading %s: %s
ca: S'ha produït un error en llegir %s: %s

en: The working directory has disappeared
ca: El directori de treball ha desaparegut

en: Unknown syntax name: %s
ca: El nom de la sintaxi és desconegut: %s

en: magic_load() failed: %s
ca: magic_load() ha fallat: %s

en: magic_file(%s) failed: %s
ca: magic_file(%s) ha fallat: %s

en: Nothing was cut
ca: No s'ha tallat res

en: Copied nothing
ca: No s'ha copiat res

en: Cutbuffer is empty
ca: El búfer de retalls és buit

en: Error deleting lock file %s: %s
ca: S'ha produït un error en suprimir el fitxer de blocatge %s: %s

note: TRANSLATORS: Keep the next seven messages at most 76 characters.
en: Couldn't determine my identity for lock file
ca: No s'ha pogut determinar la identitat per al fitxer de blocatge

en: Couldn't determine hostname: %s
ca: No s'ha pogut determinar el nom de l'ordinador: %s

en: Error writing lock file %s: %s
ca: S'ha produït un error en escriure el fitxer de blocatge %s: %s

en: Someone else is also editing this file
ca: Algú més està editant aquest fitxer

en: Error opening lock file %s: %s
ca: S'ha produït un error en obrir el fitxer de blocatge %s: %s

en: Bad lock file is ignored: %s
ca: S'ha descartat un fitxer de blocatge erroni: %s

note: TRANSLATORS: The second %s is the name of the user, the third that of the editor.
en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
ca: El fitxer %s s'està sent editat per %s (amb %s, PID %s); voleu obrir-lo igualment?

note: TRANSLATORS: Keep the next ten messages at most 76 characters.
en: Directory '%s' does not exist
ca: El directori «%s» no existeix

en: Path '%s': %s
ca: Camí «%s»: %s

en: Path '%s' is not a directory
ca: El camí «%s» no és un directori

en: Path '%s' is not accessible
ca: El camí «%s» no és accessible

en: Directory '%s' is not writable
ca: No es pot escriure al directori «%s»

en: Can't read file from outside of %s
ca: No es pot llegir el fitxer des de fora de %s

en: "%s" is a directory
ca: «%s» és un directori

en: "%s" is a device file
ca: «%s» és un fitxer de dispositiu

en: "%s" is a FIFO
ca: «%s» és un FIFO

en: %s is meant to be read-only
ca: %s és de només lectura

note: TRANSLATORS: First %s is file name, second %s is file format.
en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
ca[0]: %s -- %zu línia (%s)
ca[1]: %s -- %zu línies (%s)

en: New Buffer
ca: Nou búfer

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
ca[0]: %s -- %zu línia
ca[1]: %s -- %zu línies

en: No more open file buffers
ca: No hi ha més búfers de fitxer oberts

en: Interrupted
ca: Interromput

en: File '%s' is unwritable
ca: No es pot escriure al fitxer «%s»

note: TRANSLATORS: Keep the next three messages at most 78 characters.
en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
ca[0]: %zu línia llegida (convertida des del format Mac)
ca[1]: %zu línies llegides (convertides des del format Mac)

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
ca[0]: %zu línia llegida (convertida des del format DOS)
ca[1]: %zu línies llegides (convertides des del format DOS)

en: Read %zu line | Read %zu lines
ca[0]: %zu línia llegida
ca[1]: %zu línies llegides

en: New File
ca: Fitxer nou

en: File "%s" not found
ca: No s'ha trobat el fitxer «%s»

en: Reading from FIFO...
ca: S'està llegint des d'un FIFO…

en: Reading...
ca: S'està llegint…

en: Could not create pipe: %s
ca: No s'ha pogut crear un conducte: %s

en: Could not fork: %s
ca: No s'ha pogut iniciar un altre procés: %s

en: Executing...
ca: S'està executant…

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: filtering
ca: filtratge

en: Failed to open pipe: %s
ca: No s'ha pogut obrir la canonada: %s

en: Piping failed
ca: La canonada ha fallat

note: TRANSLATORS: The next six messages are prompts.
en: Command to execute in new buffer
ca: Fitxer a executar a un nou búfer

en: Command to execute
ca: Ordre a executar

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
ca: Fitxer d'on llegir sense convertir dins d'un nou búfer [des de %s]

en: File to read into new buffer [from %s]
ca: Fitxer a llegir dins d'un nou búfer [des de %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
ca: Fitxer a inserir sense convertir [des de %s]

en: File to insert [from %s]
ca: Fitxer a inserir [des de %s]

en: Invalid operating directory: %s
ca: El directori d'operació no és vàlid: %s

en: Invalid backup directory: %s
ca: El directori de còpies de seguretat no és vàlid: %s

en: Making backup...
ca: S'està fent la còpia de seguretat…

en: Too many existing backup files
ca: Massa fitxers de còpia de seguretat

en: Cannot read original file
ca: No es pot llegir més enllà del final del fitxer

en: Cannot make regular backup
ca: No es pot fer una còpia de seguretat normal

en: Trying again in your home directory
ca: S'està provant de nou al directori de l'usuari

en: Cannot make backup
ca: No es pot fer la còpia de seguretat

note: TRANSLATORS: Try to keep this message at most 76 characters.
en: Cannot make backup; continue and save actual file?
ca: No es pot fer una còpia. Voleu continuar i desar el fitxer actual?

note: TRANSLATORS: The %s is the reason of failure.
en: Cannot make backup: %s
ca: No s'ha pogut fer una còpia de seguretat: %s

en: Can't write outside of %s
ca: No es pot escriure fora de %s

en: Error writing %s: %s
ca: S'ha produït un error en escriure %s: %s

en: Error writing temp file: %s
ca: S'ha produït un error en escriure un fitxer temporal: %s

en: Writing to FIFO...
ca: S'està escrivint al FIFO…

en: Writing...
ca: S'està escrivint…

en: Error reading temp file: %s
ca: S'ha produït un error en llegir el fitxer temporal: %s

note: TRANSLATORS: This warns for data loss when the disk is full.
en: File on disk has been truncated!
ca: S'ha truncat el fitxer al disc!

note: TRANSLATORS: This is a suggestion to the user, * where "resume" means resuming from suspension. * Try to keep this at most 76 characters.
en: Maybe ^T^Z, make room on disk, resume, then ^S^X
ca: Podeu fer ^T^Z, fer lloc al disc, tornar a l'editor i fer ^S^X

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
ca[0]: S'ha escrit %zu línia
ca[1]: S'han escrit %zu línies

en:  [DOS Format]
ca:  [Format DOS]

en:  [Mac Format]
ca:  [Format Mac]

en:  [Backup]
ca:  [Còpia de seguretat]

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
ca: Avantposa sel·lecció a un fitxer

en: Append Selection to File
ca: Afegeix la sel·lecció a un fitxer

en: Write Selection to File
ca: Escriu la sel·lecció a un fitxer

en: File Name to Prepend to
ca: Nom del fitxer en el qual avantposar

en: File Name to Append to
ca: Nom del fitxer en el qual afegir

en: File Name to Write
ca: Nom del fitxer a escriure

note: TRANSLATORS: Concisely say the screen is too small.
en: Too tiny
ca: Massa petita

note: TRANSLATORS: Restricted mode forbids overwriting.
en: File exists -- cannot overwrite
ca: El fitxer existeix -- no es pot sobreescriure

en: Save file under DIFFERENT NAME?
ca: Voleu desar el fitxer sota un NOM DIFERENT?

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
ca: El fitxer «%s» existeix; el voleu SOBREESCRIURE?

en: File on disk has changed
ca: El fitxer ha canviat al disc

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
ca: S'ha modificat el fitxer des de que l'heu obert, voleu desar-lo?

en: (more)
ca: (més)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
ca: Surt

en: Close
ca: Tanca

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
ca: Cancel·la la funció actual

en: Display this help text
ca: Mostra aquest text d'ajuda

en: Close the current buffer / Exit from nano
ca: Tanca el búfer actual / Surt del nano

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
ca: Escriu el búfer actual (o regió marcada) al disc

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
ca: Insereix un altre fitxer dins del búfer actual (o a un búfer nou)

en: Search forward for a string or a regular expression
ca: Cerca cap endavant una cadena o expressió regular

en: Search backward for a string or a regular expression
ca: Cerca cap enrere una cadena o expressió regular

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
ca: Retalla la línia actual (o regió marcada) i desa-la al búfer de retalls

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
ca: Copia la línia actual (o regió marcada) i emmagatzema-la al búfer de retalls

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
ca: Enganxa el contingut del búfer a la posició actual del cursor

en: Display the position of the cursor
ca: Mostra la posició del cursor

en: Invoke the spell checker, if available
ca: Invoca el corrector ortogràfic, si està disponible

en: Replace a string or a regular expression
ca: Reemplaça una cadena o una expressió regular

en: Go to line and column number
ca: Vés a un número de línia i columna

en: Go to the matching bracket
ca: Vés a la clau corresponent

en: Mark text starting from the cursor position
ca: Marca text començant des de la posició del cursor

en: Throw away the current line (or marked region)
ca: Descarta la línia actual o (regió marcada)

en: Indent the current line (or marked lines)
ca: Sagna la línia actual o (línies marcades)

en: Unindent the current line (or marked lines)
ca: Treu el sagnat de la línia actual (o línies marcades)

en: Undo the last operation
ca: Desfés l'última operació

en: Redo the last undone operation
ca: Refés l'última operació

en: Go back one character
ca: Vés enrere un caràcter

en: Go forward one character
ca: Vés endavant un caràcter

en: Go back one word
ca: Vés enrere una paraula

en: Go forward one word
ca: Vés endavant una paraula

en: Go to previous line
ca: Vés a la línia anterior

en: Go to next line
ca: Vés a la línia següent

en: Go to beginning of current line
ca: Vés al principi de la línia actual

en: Go to end of current line
ca: Vés al final de la línia actual

en: Go to previous block of text
ca: Vés al bloc de text anterior

en: Go to next block of text
ca: Vés al bloc de text següent

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
ca: Vés al principi del paràgraf actual; posteriorment del paràgraf anterior

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
ca: Vés al final del paràgraf actual; posteriorment del paràgraf següent

en: Go to first row in the viewport
ca: Vés a la primera fila de l'àrea de visualització

en: Go to last row in the viewport
ca: Vés a la darrera fila de l'àrea de visualització

en: Center the line where the cursor is
ca: Centra la línia on és el cursor

en: Push the cursor line to the center, then top, then bottom
ca: Mou la línia del cursor al centre, després amunt, i després avall

en: Go one screenful up
ca: Vés a la pantalla anterior

en: Go one screenful down
ca: Vés a la pantalla següent

en: Go to the first line of the file
ca: Vés a la primera línia del fitxer

en: Go to the last line of the file
ca: Vés a l'última línia del fitxer

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
ca: Desplaça amunt una línia sense moure el cursor pel text

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
ca: Desplaça avall una línia sense moure el cursor pel text

en: Switch to the previous file buffer
ca: Canvia a l'anterior búfer de fitxer

en: Switch to the next file buffer
ca: Canvia al següent búfer de fitxer

en: Insert the next keystroke verbatim
ca: Insereix la següent premuda de tecla textualment

en: Insert a tab at the cursor position (or indent marked lines)
ca: Insereix una tabulació a la posició del cursor (o indenta les línies marcades)

en: Insert a newline at the cursor position
ca: Insereix una línia nova a la posició del cursor

en: Delete the character under the cursor
ca: Suprimeix el caràcter sota el cursor

en: Delete the character to the left of the cursor
ca: Suprimeix el caràcter a l'esquerra del cursor

en: Delete backward from cursor to word start
ca: Suprimeux cap a enrere des del cursor al principi de la paraula

en: Delete forward from cursor to next word start
ca: Suprimeix cap a endavant des del cursor al principi de la següent paraula

en: Cut from the cursor position to the end of the file
ca: Retalla des de la posició del cursor al final del fitxer

en: Justify the current paragraph
ca: Justifica el paràgraf actual

en: Justify the entire file
ca: Justifica el fitxer sencer

en: Count the number of lines, words, and characters
ca: Compta el nombre de línies, paraules i caràcters

en: Suspend the editor (return to the shell)
ca: Suspèn l'editor (torna a l'intèrpret)

en: Refresh (redraw) the current screen
ca: Redibuixa la pantalla actual

en: Try and complete the current word
ca: Prova de completar la paraula actual

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
ca: Comenta/descomenta la línia actual (o línies marcades)

en: Save file without prompting
ca: Desa el fitxer sense preguntar

en: Search next occurrence backward
ca: Cerca la següent coincidència cap enrere

en: Search next occurrence forward
ca: Cerca la següent coincidència cap a avant

en: Start/stop recording a macro
ca: Comença/deixa d'enregistrar una macro

en: Run the last recorded macro
ca: Executa la darrera macro enregistrada

en: Place or remove an anchor at the current line
ca: Posa o suprimeix una àncora a la línia actual

en: Jump backward to the nearest anchor
ca: Salta cap enrere a l'àncora més propera

en: Jump forward to the nearest anchor
ca: Salta endavant a l'àncora més propera

en: Toggle the case sensitivity of the search
ca: Commuta la sensibilitat a majúscules de la cerca

en: Reverse the direction of the search
ca: Inverteix la direcció de la cerca

en: Toggle the use of regular expressions
ca: Commuta l'ús d'expressions regulars

en: Recall the previous search/replace string
ca: Recupera la cadena de cerca/reemplaça anterior

en: Recall the next search/replace string
ca: Recupera la cadena de cerca/reemplaça següent

en: Toggle the use of DOS format
ca: Commuta l'ús del format DOS

en: Toggle the use of Mac format
ca: Commuta l'ús del format Mac

en: Toggle appending
ca: Commuta l'afegiment

en: Toggle prepending
ca: Commuta l'avantposat

en: Toggle backing up of the original file
ca: Commuta la creació d'una còpia de seguretat del fitxer original

en: Execute a function or an external command
ca: Executa una funció o ordre externa

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
ca: Canalitza el búfer actual (o regió marcada) a l'ordre

en: Recall the previous command
ca: Recupera l'ordre anterior

en: Recall the next command
ca: Recupera l'ordre següent

en: Do not convert from DOS/Mac format
ca: No converteixes des del format DOS/Mac

en: Toggle the use of a new buffer
ca: Commuta l'ús d'un búfer nou

en: Close buffer without saving it
ca: Tanca el búfer sense desar-lo

en: Go to file browser
ca: Vés al navegador de fitxers

en: Exit from the file browser
ca: Surt del navegador de fitxers

en: Go to the first file in the list
ca: Vés al primer fitxer de la llista

en: Go to the last file in the list
ca: Vés a l'últim fitxer de la llista

en: Go to the previous file in the list
ca: Vés al fitxer previ de la llista

en: Go to the next file in the list
ca: Vés al fitxer següent de la llista

en: Go to lefthand column
ca: Vés a la columna de l'esquerra

en: Go to righthand column
ca: Vés a la columna de la dreta

en: Go to first row in this column
ca: Vés a la primera fila d'aquesta columna

en: Go to last row in this column
ca: Vés a la darrera fila d'aquesta columna

en: Search forward for a string
ca: Cerca una cadena cap endavant

en: Search backward for a string
ca: Cerca una cadena cap enrere

en: Refresh the file list
ca: Refresca la llista de fitxers

en: Go to directory
ca: Vés al directori

en: Invoke the linter, if available
ca: Invoca l'analitzador sintàctic, si està disponible

en: Go to previous linter msg
ca: Vés al missatge anterior de l'analitzador

en: Go to next linter msg
ca: Vés al missatge següent de l'analitzador

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
ca: Invoca un programa per a formatar/ordenar/manipular el búfer

note: TRANSLATORS: Try to keep the next thirteen strings at most 10 characters.
en: Help
ca: Ajuda

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Write Out
ca: Desa

en: Read File
ca: Llegeix

en: Justify
ca: Justifica

en: Refresh
ca: Refresca

en: Where Is
ca: On és

en: Replace
ca: Reemplaça

en: Cut
ca: Talla

en: Paste
ca: Enganxa

en: Execute
ca: Executa

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
ca: Ubicació

en: Go To Line
ca: Vés a línia

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
ca: Desfés

en: Redo
ca: Refés

en: Set Mark
ca: Marca

en: Copy
ca: Copia

en: Case Sens
ca: Maj/Min

en: Reg.exp.
ca: Exp.reg.

en: Backwards
ca: Cap Enrere

en: No Replace
ca: No reemplaces

en: Older
ca: Més vell

en: Newer
ca: Més recent

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
ca: Vés a directori

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
ca: On era

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
ca: Anterior

en: Next
ca: Següent

en: To Bracket
ca: Vés a la clau

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
ca: Enrere

en: Forward
ca: Endavant

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Prev Word
ca: Paraula anterior

en: Next Word
ca: Paraula següent

note: TRANSLATORS: These two mean: "to beginning of line", "to end of line".
en: Home
ca: Inici

en: End
ca: Fi

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Prev Line
ca: Ant Línia

en: Next Line
ca: Seg Línia

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Scroll Up
ca: Desplaça amunt

en: Scroll Down
ca: Desplaça avall

en: Prev Block
ca: Bloc anterior

en: Next Block
ca: Bloc següent

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 16 characters.
en: Begin of Paragr.
ca: Inici de parag.

en: End of Paragraph
ca: Final de parag.

en: Top Row
ca: Fila superior

en: Bottom Row
ca: Fila inferior

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Prev Page
ca: Pàg Ant

en: Next Page
ca: Pàg Seg

en: First Line
ca: Primera línia

en: Last Line
ca: Última línia

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 15 characters.
en: Prev File
ca: Fitxer anterior

en: Next File
ca: Fitxer següent

en: Enter
ca: Retorn

en: Backspace
ca: Retrocés

en: Delete
ca: Suprimeix

note: TRANSLATORS: The next two strings refer to deleting words.
en: Chop Left
ca: Retalla l'esquerra

en: Chop Right
ca: Retalla la dreta

en: Cut Till End
ca: Retalla fins final

en: Full Justify
ca: Justicació completa

en: Word Count
ca: Compte de paraules

en: Verbatim
ca: Textual

en: Indent
ca: Sagna

en: Unindent
ca: Treu el sagnat

en: Comment Lines
ca: Línies de comentari

en: Complete
ca: Completa

en: Record
ca: Enregistra

en: Run Macro
ca: Executa una macro

note: TRANSLATORS: This refers to deleting a line or marked region.
en: Zap
ca: Suprimeix

en: Anchor
ca: Àncora

en: Up to anchor
ca: Amunt a àncora

en: Down to anchor
ca: Avall a àncora

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Spell Check
ca: Comprovació ortogràfica

en: Linter
ca: Analitzador

en: Formatter
ca: Formatador

en: Suspend
ca: Suspèn

en: Center
ca: Centra

en: Cycle
ca: Mou en cicle

en: Save
ca: Desa

en: Pipe Text
ca: Canalitza text

en: Go To Text
ca: Vés al text

en: DOS Format
ca: Format DOS

en: Mac Format
ca: Format Mac

en: Append
ca: Afegeix

en: Prepend
ca: Avantposa

en: Backup File
ca: Fes còpia de seguretat

en: No Conversion
ca: Sense conversió

en: Execute Command
ca: Executa una ordre

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
ca: Navega

en: First File
ca: Primer fitxer

en: Last File
ca: Últim fitxer

en: Left Column
ca: Columna esquerra

en: Right Column
ca: Columna dreta

en: Discard buffer
ca: Descarte el búfer

note: TRANSLATORS: The next two strings may be up to 37 characters each.
en: Previous Linter message
ca: Missatge anterior de l'analitzador

en: Next Linter message
ca: Missatge següent de l'analitzador

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Hidden interface
ca: Interfície amagada

en: Help mode
ca: Mode ajuda

en: Constant cursor position display
ca: Visualització constant de la posició del cursor

en: Soft wrapping of overlong lines
ca: Ajusta suaument les línies llargues

en: Line numbering
ca: Numeració de línies

en: Whitespace display
ca: Mostra l'espai en blanc

en: Color syntax highlighting
ca: Resaltat de sintaxi en color

en: Smart home key
ca: Tecla «Inici» intel·ligent

en: Auto indent
ca: Sagna automàticament

en: Cut to end
ca: Retalla fins al final

en: Hard wrapping of overlong lines
ca: Ajusta completament les línies llargues

en: Conversion of typed tabs to spaces
ca: Conversió de les tabulacions introduïdes a espais

en: Mouse support
ca: Suport per a ratolí

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
ca: Text d'ajuda per a l'ordre Cerca
    
     Introduïu les paraules o caràcters que voleu cercar i premeu Retorn. Si hi ha una coincidència per a el text que heu introduït, la pantalla s'actualitzarà al lloc on està la coincidència més propera de la cadena cercada.
    
     La cadena de la cerca anterior es mostrarà entre claudàtors després de l'indicador de cerca. Prémer Retorn sense introduir cap text durà a terme l'anterior cerca.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
ca: Si heu seleccionat text amb la marca i després feu una cerca amb reemplaç, només les coincidències al text seleccionat seran reemplaçades.
    
     Les següents tecles de funció estan disponibles en el mode Cerca:

en: === Replacement ===
    
     Type the characters that should replace what you typed at the previous prompt, and press Enter.
ca: === Reemplaçament ===
    
    Teclegeu els caràcters que haurien de reemplaçar el que heu escrit a l'indicador anterior, i premeu Retorn.

en:  The following function keys are available at this prompt:
ca:  Les tecles de funció següents són disponibles en aquest indicador:

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
ca: Text d'ajuda d'anar a línia
    
     Introduïu el número de la línia a la qual voleu anar i premeu Retorn. Si hi ha menys línias de text que el número que heu introduit, el cursor es mourà a l'última línia del fitxer.
    
     Les següents tecles de funció estan disponibles en el mode anar a línia:

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
ca: Text d'ajuda d'insereix fitxer
    
     Escriviu el nom del fitxer a afegir en el búfer actual en la posició actual del cursor.
    
     Si s'ha compilat nano amb suport per a múltiples fitxers i heu habilitat els búfers múltiples amb les opcions -F o --multibuffer, l'interruptor Meta-F o amb un fitxer nanorc, la inserció d'un fitxer farà que es carregue en un búfer diferent (feu servir Meta-< i > per a canviar de búfers de fitxer).

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
ca: Si necessiteu un altre búfer en blanc, no inseriu cap nom de fitxer o escriviu el nom d'un fitxer no existent en l'indicador i premeu Retorn.
    
     Les següents tecles de funció estan disponibles en el mode insereix fitxer:

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
ca: Text d'ajuda de desa el fitxer
    
     Escriviu el nom amb el que voleu desar el fitxer actual i premeu Retorn per a desar-ho.
    
     Si heu seleccionat text amb la marca, s'us preguntarà si voleu desar només la porció marcada a un fitxer diferent. Per a reduir la possibilitat de sobreescriure el fitxer actual amb només una part d'ell, el nom del fitxer actual no és el predeterminat en aquest mode.
    
     Les següents tecles de funció estan disponibles en el mode desa el fitxer:

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
ca: Text d'ajuda del navegador de fitxers
    
     El navegador de fitxers s'utilitza per a navegar visualment l'estructura del directori per a seleccionar un fitxer per a lectura o escriptura. Podeu fer servir els cursors o Re/Av Pag per a navegar per els fitxers i S o Intro per a triar el fitxer seleccionat o entrar dins del directori seleccionat. Per a pujar un nivell, seleccioneu el directori «..» en la part superior de la llista de fitxers.
    
     Les següents tecles de funció estan disponibles en el navegador de fitxers:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
ca: Text d'ajuda per a l'ordre Cerca d'ordres
    
     Introduïu les paraules o caràcters que voleu cercar i premeu Retorn. Si hi ha una coincidència per a el text que heu introduït, la pantalla s'actualitzarà al lloc on està la coincidència més propera de la cadena cercada.
    
     La cadena de la cerca anterior es mostrarà entre claudàtors després de l'indicador de cerca. Prémer Retorn sense introduir cap text durà a terme l'anterior cerca.

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
ca: Text d'ajuda d'«anar a un directori» del navegador
    
     Introduïu el nom del directori pel qual voleu navegar.
    
     Si el completat amb el tabulador no està desactivat, podeu fer servir la tecla Tab per a (intentar) completar automàticament el nom del directori.
    
     Les següents tecles de funció estan disponibles en el mode del navegador «anar a un directori»:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
ca: Text d'ajuda del corrector d'ortografia
    
     El corrector d'ortografia comprova l'ortografia de tot el text al fitxer actual. Quan es troba una paraula desconeguda, aquesta es ressalta i es pot editar una substitució. Després preguntarà si es vol reemplaçar totes les coincidències d'eixa paraula mal escrita al fitxer actual, o, si heu seleccionat text amb la marca, al text marcat.
    
     Les següents tecles de funció estan disponibles en el mode corrector d'ortografia:

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
ca: Text d'ajuda d'Executa una ordre
    
     Aquest mode us permet inserir l'eixida d'una ordre executada per l'intèrpret al búfer actual (o a un nou búfer). Si l'ordre és precedida de «|», el contigut actual del búfer (o regió marcada) es passarà a l'ordre a través d'una canonada.

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
ca: Si només necessiteu un altre búfer en blanc, no introduïu cap ordre.
    
     També podeu triar una de les quatre eines, o tallar un tros més gran del búfer, o suspendre l'editor.

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
ca: === Analitzador ===
    
     En aquest mode, la barra d'estat mostra un missatge d'error o avís, i el cursor es posiciona a la posició corresponent del fitxer. Amb RePag i AvPag podeu canviar als missatges anteriors i posteriors.

en:  The following function keys are available in Linter mode:
ca:  Les tecles de funció següents són disponibles al mode d'analitzador:

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
ca: Text d'ajuda de nano
    
     L'editor nano està dissenyat per a emular la funcionalitat i la facilitat d'ús del Pico, l'editor de text de la UW. Hi ha quatre seccions a l'editor: la línia superior mostra la versió del programa, el nom del fitxer editat i si el fitxer ha estat o no modificat. La finestra principal d'edició mostra el fitxer que s'està editant. La línia d'estat és la tercera per la part inferior i mostra missatges importants. Les últimes dues línies mostren les dreceres més utilitzades a l'editor.

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
ca: Les dos línies inferiors mostren les dreceres més usades a l'editor.
    
     La notació de les dreceres és la següent: les sequències amb la tecla Control estan anotades amb un «^» i s'introdueixen mitjançant la tecla Control o prement la tecla Esc dues vegades. Les seqüències amb tecla Meta estan anotades amb «M-» i s'hi pot accedir mitjançant les tecles Alt, Cmd, o Esc, tot depenent de la configuració del vostre teclat.

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
ca: També, prement Esc dos vegades i després introduint un número de tres xifres del 000 al 255 introduirà el caràcter amb el valor corresponent. Les següents combinacions estan disponibles a la finestra principal. Les tecles alternatives estan representades entre parèntesi:

en: enable/disable
ca: habilita/inhabilita

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
ca: No s'ha pogut crear el directori %s: %s
    És requerit per desar/carregar l'historial de cerca o posició del cursor.

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
ca: El camí %s no és un directori i ho ha de ser.
    El nano no podrà carregar o desar l'historial de cerca o la posició del cursor.

en: Cannot limit permissions on %s: %s
ca: No s'ha pogut limitar els permisos en %s: %s

en: Key is invalid in view mode
ca: La tecla no és vàlida al mode visualització

en: This function is disabled in restricted mode
ca: Aquesta funció està inhabilitada en mode restringit

en: To suspend, type ^T^Z
ca: Per a suspendre, teclegeu ^T^Z

en: No file name
ca: Cap nom de fitxer

en: Save modified buffer?
ca: Voleu desar el búfer modificat?

en: 
    Too many .save files
ca: 
    Massa fitxers .save

en: 
    Buffer written to %s
ca: 
    S'ha escrit el búfer en %s

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
ca: Forma d'ús: nano [OPCIONS] [[+LÍNIA[,COLUMNA]] FITXER]...

note: TRANSLATORS: The next two strings are part of the --help output. * It's best to keep its lines within 80 characters.
en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
ca: Per posicionar el cursor en una línia específica del fitxer, poseu el número
    de línia amb «+» abans del nom del fitxer. El número de columna també es pot
    afegir després d'una coma.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
ca: Quan el nom del fitxer és «-», nano llegeix dades des de l'entrada estàndard.

note: TRANSLATORS: The next three are column headers of the --help output.
en: Option
ca: Opció

en: Long option
ca: Opció llarga

en: Meaning
ca: Significat

note: TRANSLATORS: The next forty or so strings are option descriptions * for the --help output.  Try to keep them at most 40 characters.
en: Enable smart home key
ca: Habilita la tecla «inici» intel·ligent

en: Save backups of existing files
ca: Fes còpies de seguretat dels fitxers existents

en: Directory for saving unique backup files
ca: Directori on desar els fitxers de còpia de seguretat únics

en: Use bold instead of reverse video text
ca: Utilitza negreta en comptes de text amb els colors invertits

en: Convert typed tabs to spaces
ca: Converteix les tabulacions introduïdes a espais

en: Read a file into a new buffer by default
ca: Llegeix un fitxer en un búfer nou per defecte

en: Use (vim-style) lock files
ca: Empra fitxers de blocatge (a l'estil del Vim)

en: Save & reload old search/replace strings
ca: Desa i carrega cadenes antigues de cerca/reemplaça

en: Don't look at nanorc files
ca: No faces servir els fitxers nanorc

en: -J <number>
ca: -J <número>

en: --guidestripe=<number>
ca: --guidestripe=<número>

en: Show a guiding bar at this column
ca: Mostra una barra com a guia en aquesta columna

en: Fix numeric keypad key confusion problem
ca: Arregla el problema de confusió del teclat numèric

en: Don't add an automatic newline
ca: No afegeixis una línia nova automàticament

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
ca: Suprimeix els espais finals quan s'ajuste el text

en: Don't convert files from DOS/Mac format
ca: No converteixis des del format DOS/Mac

en: Leading whitespace means new paragraph
ca: L'espai inicial vol dir paràgraf nou

en: Save & restore position of the cursor
ca: Desa i restaura la posició del cursor

en: -Q <regex>
ca: -Q <expreg>

en: --quotestr=<regex>
ca: --quotestr=<expreg>

note: TRANSLATORS: This refers to email quoting, * like the > in: > quoted text.
en: Regular expression to match quoting
ca: Expressió regular a coincidir amb cites

en: Restrict access to the filesystem
ca: Restringeix l'accés al sistema de fitxers

en: Display overlong lines on multiple rows
ca: Mostra línies massa llargues en múltiples files

en: -T <number>
ca: -T <número>

en: --tabsize=<number>
ca: --tabsize=<número>

en: Make a tab this number of columns wide
ca: Fes una tabulació d'aquest nombre de columnes d'ample

en: Wipe status bar upon next keystroke
ca: Neteja la barra d'estat amb la següent premuda de tecla

en: Print version information and exit
ca: Imprimeix informació sobre la versió i surt

en: Detect word boundaries more accurately
ca: Detecta els límits entre paraules amb més detall

en: -X <string>
ca: -X <cadena>

en: --wordchars=<string>
ca: --wordchars=<cadena>

en: Which other characters are word parts
ca: Quins altres caràcters són parts de paraula

en: -Y <name>
ca: -Y <nom>

en: --syntax=<name>
ca: --syntax=<nom>

en: Syntax definition to use for coloring
ca: Definició de sintaxi a utilitzar per a colorejar

en: Let Bsp and Del erase a marked region
ca: Fes que Supr i Retr suprimeixen una regió marcada

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
ca: Quan ajustes suaument, fes-ho als espais en blanc

en: Automatically hard-wrap overlong lines
ca: Ajusta automàticament les línies llargues

en: Constantly show cursor position
ca: Mostra contínuament la posició del cursor

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
ca: Arregla el problema de confusió entre Esborra/Suprimeix

en: Keep the line below the title bar empty
ca: Mantín buida la línia a sota de la barra del títol

en: -f <file>
ca: -f <fitxer>

en: --rcfile=<file>
ca: --rcfile=<fitxer>

en: Use only this file for configuring nano
ca: Utilitza només aquest fitxer per a configurar el nano

en: Show cursor in file browser & help text
ca: Mostra el cursor al navegador de fitxers i text d'ajuda

en: Show this help text and exit
ca: Mostra aquest text d'ajuda i surt

en: Automatically indent new lines
ca: Sagna automàticament noves línies

en: Scroll per half-screen, not per line
ca: Desplaça per mitges pantalles, no per línia

en: Cut from cursor to end of line
ca: Retalla des del cursor al final de línia

en: Show line numbers in front of the text
ca: Mostra el número de línia davant del text

en: Enable the use of the mouse
ca: Habilita l'ús del ratolí

en: Do not read the file (only write it)
ca: No llegeixes el fitxer (només escriu sobre ell)

en: Set operating directory
ca: Estableix directori d'operació

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
ca: Preserva les tecles XON (^Q) i XOFF (^S)

en: Show a position+portion indicator
ca: Mostra un indicador de posició+porció

en: -r <number>
ca: -r <número>

en: --fill=<number>
ca: --fill <número>

en: Set width for hard-wrap and justify
ca: Estableix l'amplada per a l'ajustament i justificat

en: -s <program>
ca: -s <programa>

en: --speller=<program>
ca: --speller=<programa>

en: Use this alternative spell checker
ca: Utilitza aquest corrector alternatiu

en: Save changes on exit, don't prompt
ca: Desa automàticament en sortir, no preguntes

en: Save a file by default in Unix format
ca: Desa un fitxer per defecte en format Unix

en: View mode (read-only)
ca: Mode de visualització (només lectura)

en: Don't hard-wrap long lines [default]
ca: No ajustes les línies llargues [per defecte]

en: Don't show the two help lines
ca: No mostres les dues línies d'ajuda

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
ca: Fes que Ctrl+Dreta s'ature al final de les paraules

en: List the names of available syntaxes
ca: Llista els noms de les sintaxis disponibles

en: Also try magic to determine syntax
ca: Empra també «magic» per a determinar la sintaxi

en: Accept 'filename:linenumber' notation
ca: Accepta la notació «nomdefitxer:númerodelínia»

en: Show some states on the title bar
ca: Mostra alguns estats a la barra del títol

en: Show a feedback bar at the bottom
ca: Mostra una barra informativa a sota

en: Hide all bars, use whole terminal
ca: Amaga totes les barres, utilitza tot el terminal

en: Use better-known key bindings
ca: Utilitza assignacions més conegudes

en:  GNU nano, version %s
ca:  GNU nano, versió %s

note: TRANSLATORS: The %s is the year of the latest release.
en:  (C) %s the Free Software Foundation and various contributors
ca:  © %s la Free Software Foundation i diversos contribuïdors

en:  Compiled options:
ca:  Opcions compilades:

en: Available syntaxes:
ca: Sintaxis disponibles:

en: Could not reconnect stdin to keyboard
ca: No s'ha pogut tornar a connectar l'entrada estàndard al teclat

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
ca: S'està llegint dades des del teclat; premeu ^D o ^D^D per a acabar.

en: Failed to open stdin: %s
ca: No s'ha pogut obrir l'entrada estàndard: %s

en: Received SIGHUP or SIGTERM
ca: S'ha rebut SIGHUP o SIGTERM

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
ca: Ho sentim! El nano ha fallat! Code: %d. Si us plau, informeu de l'error.

en: Use "fg" to return to nano.
ca: Empreu «fg» per a tornar al nano.

en: Current syntax determines Tab
ca: La sintaxi actual determina el Tab

en: enabled
ca: habilitat

en: disabled
ca: inhabilitat

note: TRANSLATORS: This refers to a sequence of escape codes * (from the keyboard) that nano does not recognize.
en: Unknown sequence
ca: Seqüència desconeguda

en: Unknown function: %s
ca: Funció desconeguda: %s

en: Missing }
ca: Manca una }

note: TRANSLATORS: This refers to an unbound function key.
en: Unbound key: F%i
ca: Tecla no assignada: F%i

en: Unbound key
ca: Tecla no assignada

en: Unbindable key: M-^%c
ca: Tecla no assignable: M-^%c

en: Unbound key: %s%c
ca: Tecla no assignada: %s%c

en: Unbindable key: ^[
ca: Tecla no assignable: ^[

en: Guide column "%s" is invalid
ca: La columna guia «%s» no és vàlida

en: Requested tab size "%s" is invalid
ca: La mida de tabulador demanada «%s» no és vàlida

en: Requested fill size "%s" is invalid
ca: La mida de l'emplenat demanada «%s» no és vàlida

en: Type '%s -h' for a list of available options.
ca: Introduïu «%s -h» per obtenir una llista de les opcions disponibles.

en: Bad quoting regex "%s": %s
ca: L'expreg de cites «%s» no és vàlida: %s

en: Invalid search modifier '%c'
ca: El modificador de cerca «%c» no és vàlid

en: Empty search string
ca: Cadena de cerca buida

en: Invalid line or column number
ca: El número de línia o columna no és vàlid

en: Invalid number
ca: Número invàlid

en: Standard input is not a terminal
ca: L'entrada estàndard no és un terminal

en: Can open just one file
ca: Només es pot obrir un fitxer

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
ca: Benvingut al nano. Per obtenir ajuda bàsica, premeu Ctrl+G.

note: TRANSLATORS: For the next three strings, specify the starting letters * of the translations for "Yes"/"No"/"All".  The first letter of each of * these strings MUST be a single-byte letter; others may be multi-byte.
en: Yy
ca: Ss

en: Aa
ca: Tt

en: Yes
ca: Sí

en: All
ca: Totes

en: Mistakes in '%s'
ca: Errades en «%s»

en: Problems with history file
ca: Hi ha problemes amb el fitxer de l'historial

en: Error in %s on line %zu:
ca: Error en %s en la línia %zu:

en: Argument '%s' has an unterminated "
ca: L'argument «%s» té una «"» no terminada

en: Regex strings must begin and end with a " character
ca: Les cadenes d'expressió regular han de començar i acabar amb un caràcter "

en: Empty regex string
ca: Cadena d'expreg buida

en: Bad regex "%s": %s
ca: L'expreg «%s» no és vàlida: %s

en: Missing syntax name
ca: Manca el nom de la sintaxi

en: Unpaired quote in syntax name
ca: Cometa desparellada al nom de la sintaxi

en: The "none" syntax is reserved
ca: La sintaxi «none» és reservada

en: The "default" syntax does not accept extensions
ca: La sintaxi «default» no admet extensions

en: Syntax "%s" has no color commands
ca: La sintaxi «%s» no té ordres de colors

en: Missing key name
ca: Manca el nom de la clau

en: Key name %s is invalid
ca: El nom de tecla «%s» no és vàlid

en: Must specify a function to bind the key to
ca: Heu d'especificar una funció a la qual assignar la tecla

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "all".
en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
ca: Heu d'especificar un menú (o «all») en què assignar/desassignar la tecla

en: Unknown menu: %s
ca: Menú desconegut: %s

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
ca: La funció «%s» no existeix al menú «%s»

en: Keystroke %s may not be rebound
ca: La combinació «%s» no es pot reassignar

en: Command "%s" not understood
ca: No es pot entendre l'ordre «%s»

en: Path is too long
ca: El camí és massa llarg

en: Error expanding %s: %s
ca: S'ha produït un error en expandir %s: %s

en: Color '%s' takes no prefix
ca: El color «%s» no accepta cap prefix

en: Color "%s" not understood
ca: No s'entèn el color «%s»

en: An attribute requires a subsequent comma
ca: Un atribut requereix una coma subsequent

en: Missing color name
ca: Manca el nom del color

en: Missing regex string after '%s' command
ca: Manca la cadena d'expreg després de l'ordre «%s»

en: "start=" requires a corresponding "end="
ca: «start=» requereix el seu «end=» corresponent

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
ca: Una ordre «%s» requereix una ordre «syntax» precedent

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
ca: La sintaxi «default» no admet expressions regulars «%s»

en: Missing argument after '%s'
ca: Manca l'argument després de «%s»

en: Argument of '%s' lacks closing "
ca: L'argument de «%s» té una «"» no terminada

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
ca: No hi ha cap tecla assignada a la funció «%s» al menú «%s». S'està sortint.

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
ca: Si és necessari, empreu el nano amb l'opció -I  per a ajustar les vostres preferències.

en: Could not find syntax "%s" to extend
ca: No s'ha trobat la sintaxi «%s» a estendre

en: Command "%s" not allowed in included file
ca: L'ordre «%s» no es pot utilitzar a un fitxer inclós

en: Missing option
ca: Manca l'opció

en: Unknown option: %s
ca: Opció desconeguda: %s

en: Cannot unset option "%s"
ca: No es pot desestablir l'opció «%s»

en: Option "%s" requires an argument
ca: L'opció «%s» requereix un argument

en: Argument is not a valid multibyte string
ca: L'argument no és una cadena d'octets múltiples vàlida

en: Non-blank characters required
ca: Es requereixen caràcters que no siguen d'espaiat

en: Even number of characters required
ca: Es requereix un nombre de caràcters parell

en: Two single-column characters required
ca: Es necessiten dos caràcters d'una columna

en: Specified rcfile does not exist
ca: El fitxer rc especificat no existeix

en: I can't find my home directory!  Wah!
ca: No s'ha pogut trobar el directori d'usuari! Ai!

note: TRANSLATORS: The next four modify the search prompt.
en:  [Case Sensitive]
ca:  [Maj/Min]

en:  [Regexp]
ca:  [ExpReg]

en:  (to replace) in selection
ca:  (a reemplaçar) dins de la selecció

en:  (to replace)
ca:  (a reemplaçar)

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
ca: S'està cercant…

en: "%.*s%s" not found
ca: «%.*s%s» no trobat

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace this instance?
ca: Voleu reemplaçar aquesta instància?

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace with
ca: Reemplaça amb

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
ca[0]: S'ha reemplaçat %zd coincidència
ca[1]: S'han reemplaçat %zd coincidències

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Enter line number, column number
ca: Introduïu el número de línia, número de columna

en: Not a bracket
ca: No és una clau

en: No matching bracket
ca: No hi ha clau corresponent

en: Placed anchor
ca: S'ha inserit una àncora

en: Removed anchor
ca: S'ha suprimit una àncora

en: Jumped to anchor
ca: S'ha saltat a una àncora

en: This is the only anchor
ca: Aquesta és l'única àncora

en: There are no anchors
ca: No hi ha cap àncora

en: Mark Set
ca: Marca establida

en: Mark Unset
ca: Marca esborrada

en: Commenting is not supported for this file type
ca: Afegir comentaris no està suportat per a aquest tipus de fitxer

en: Cannot comment past end of file
ca: No es pot comentar més enllà del final del fitxer

en: Nothing to undo
ca: No hi ha res a refer

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings describe actions * that are undone or redone.  They are all nouns, not verbs.
en: addition
ca: addició

en: line break
ca: trencat de línia

en: deletion
ca: supressió

en: line join
ca: unió de línia

en: replacement
ca: reemplaçament

en: erasure
ca: esborrat

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
ca: tall

en: paste
ca: enganxament

en: insertion
ca: inserció

en: indent
ca: sagnat

en: unindent
ca: dessagnat

en: comment
ca: comenta

en: uncomment
ca: descomenta

en: Undid %s
ca: S'ha desfet l'acció %s

en: Nothing to redo
ca: No hi ha res a refer

en: Redid %s
ca: S'ha refet l'acció %s

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: justification
ca: justificació

en: Selection is empty
ca: La selecció és buida

en: Justified selection
ca: S'ha justificat la selecció

en: Justified file
ca: S'ha justificat el fitxer

en: Justified paragraph
ca: S'ha justificat el paràgraf

en: Buffer is empty
ca: El búfer és buit

en: Invoking formatter...
ca: S'esta invocant el formatador…

en: Error invoking '%s'
ca: S'ha produït un error en invocar «%s»

en: Program '%s' complained
ca: El programa «%s» s'ha queixat

en: Nothing changed
ca: No ha canviat res

note: TRANSLATORS: The next two go with Undid/Redid messages.
en: spelling correction
ca: correcció ortogràfica

en: formatting
ca: formatació

en: Finished checking spelling
ca: Revisió d'ortografia finalitzada

en: Buffer has been processed
ca: S'ha processat el búfer

en: Unfindable word: %s
ca: Paraula no trobada: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Edit a replacement
ca: Edita un reemplaçament

note: TRANSLATORS: Shown after fixing misspellings in one word.
en: Next word...
ca: Paraula següent…

en: Invoking spell checker...
ca: S'està invocant el corrector ortogràfic, espereu…

en: Could not get size of pipe buffer
ca: No s'ha pogut obtindre la mida de la memòria intermèdia del conducte

en: Error invoking "uniq"
ca: S'ha produït un error en iniciar «uniq»

en: Error invoking "sort"
ca: S'ha produït un error en iniciar «sort»

en: Error invoking "spell"
ca: S'ha produït un error en iniciar «spell»

en: No linter is defined for this type of file
ca: No hi ha cap analitzador definit per a aquest tipus de fitxer

en: Save modified buffer before linting?
ca: Voleu desar el búfer abans d'analitzar-ho?

en: Invoking linter...
ca: S'esta invocant l'analitzador…

en: Got 0 parsable lines from command: %s
ca: S'han rebut 0 línies analitzables de l'ordre: %s

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
ca: Aquest missatge és pel fitxer no obert %s, voleu obrir-lo en un nou búfer?

en: No messages for this file
ca: No hi ha missatges per a aquest fitxer

en: At first message
ca: Al primer missatge

en: At last message
ca: A l'últim missatge

en: No formatter is defined for this type of file
ca: No hi ha cap formatador definit per a aquest tipus de fitxer

en: In Selection:
ca: A la selecció:

en: line | lines
ca[0]: línia
ca[1]: línies

en: word | words
ca[0]: paraula
ca[1]: paraules

en: character | characters
ca[0]: caràcter
ca[1]: caràcters

note: TRANSLATORS: Shown when the next keystroke will be inserted verbatim.
en: Verbatim Input
ca: Entrada textual

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
ca: Codi invàlid

note: TRANSLATORS: Shown when no text is directly left of the cursor.
en: No word fragment
ca: No hi ha cap fragment de paraula

en: No further matches
ca: No hi ha més coincidències

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
ca: No hi ha coincidències

en: Nano is out of memory!
ca: El nano s'ha quedat sense memòria!

en: Recording a macro...
ca: S'està enregistrant una macro…

en: Stopped recording
ca: S'ha deixat d'enregistrar

en: Cannot run macro while recording
ca: No es pot executar la macro mentre s'enregistra

en: Macro is empty
ca: La macro és buida

en: Too much input at once
ca: Massa entrada tota d'una

en: Too many errors from stdin
ca: Massa errors des de l'entrada estàndard

note: TRANSLATORS: This is shown while a six-digit hexadecimal * Unicode character code (%s) is being typed in.
en: Unicode Input: %s
ca: Entrada d'Unicode: %s

note: TRANSLATORS: The next five are "labels" in the title bar.
en: Linting --
ca: S'està analitzant —

en: View
ca: Visualitza

en: Modified
ca: Modificat

en: Restricted
ca: Restringit

en: (nameless)
ca: (sense nom)

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
ca[0]:  (%zu línia)
ca[1]:  (%zu línies)

en:  (%zu line, %s) |  (%zu lines, %s)
ca[0]:  (%zu línia, %s)
ca[1]:  (%zu línies, %s)

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
ca: línia %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), car %*zu/%zu (%2d%%)

en: The nano text editor
ca: L'editor de text GNU nano

en: version
ca: versió

en: Brought to you by:
ca: Per cortesia de:

en: Special thanks to:
ca: Agraïments especials per a:

en: The Free Software Foundation
ca: La Fundació per al Software Lliure (FSF)

en: the many translators and the TP
ca: els molts traductors i el TP

en: For ncurses:
ca: Per ncurses:

en: and anyone else we forgot...
ca: i per qualsevol dels qui ens hem oblidat esmentar...

en: Thank you for using nano!
ca: Gràcies per fer servir el nano!

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ca: %s: l'opció «%s%s» és ambigua

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ca: %s: l'opció «%s%s» és ambigua; possibilitats:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ca: %s: l'opció «%s%s» no és reconeguda

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ca: %s: l'opció «%s%s» no accepta cap argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ca: %s: l'opció «%s%s» requereix un argument

en: %s: invalid option -- '%c'
ca: %s: opció no vàlida -- «%c»

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ca: %s: l'opció requereix un argument -- «%c»

en: Success
ca: Èxit

en: No match
ca: No hi ha coincidències

en: Invalid regular expression
ca: Expressió regular no vàlida

en: Invalid collation character
ca: Caràcter d'ordenació no vàlid

en: Invalid character class name
ca: El nom de classe de caràcter no és vàlid

en: Trailing backslash
ca: Barra invertida final

en: Invalid back reference
ca: Referència cap enrere no vàlida

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ca: [, [^, [:, [., o [= desaparellat

en: Unmatched ( or \(
ca: ( o \( desaparellat

en: Unmatched \{
ca: \{ desaparellat

en: Invalid content of \{\}
ca: El contingut de \{\} no és vàlid

en: Invalid range end
ca: El rang final no és vàlid

en: Memory exhausted
ca: S'ha exhaurit la memòria

en: Invalid preceding regular expression
ca: Expressió regular precedent no vàlida

en: Premature end of regular expression
ca: Final prematur de l'expressió regular

en: Regular expression too big
ca: L'expressió regular és massa gran

en: Unmatched ) or \)
ca: ) o \) desaparellat

en: No previous regular expression
ca: No hi ha cap expressió regular prèvia
