nano 6.1-pre1 - en to fi translation catalogue (442 entries)

note: TRANSLATORS: Anything more than 7 cells gets clipped.
en: (dir)
fi: (hakem)

note: TRANSLATORS: Anything more than 12 cells gets clipped.
en: (parent dir)
fi: (ylähakem)

note: TRANSLATORS: Anything more than 7 cells gets clipped. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
fi: (suuri)

en: Search Wrapped
fi: Haku jatkuu alusta

en: This is the only occurrence
fi: Tämä on ainoa esiintymä

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
fi: Hae

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
fi:  [Taaksepäin]

en: Cancelled
fi: Peruttu

en: No current search pattern
fi: Ei nykyistä hakumallia

en: Cannot open directory: %s
fi: Hakemiston avaaminen ei onnistu: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
fi: Siirry hakemistoon

note: TRANSLATORS: This refers to the confining effect of * the option --operatingdir, not of --restricted.
en: Can't go outside of %s
fi: Hakemiston %s ulkopuolelle ei voi siirtyä

en: Can't move up a directory
fi: Ylähakemistoon siirtyminen epäonnistui

en: Error reading %s: %s
fi: Virhe luettaessa tiedostoa %s: %s

en: The working directory has disappeared
fi: Työhakemisto on kadonnut

en: Unknown syntax name: %s
fi: Tuntematon syntaksin nimi: %s

en: magic_load() failed: %s
fi: magic_load() epäonnistui: %s

en: magic_file(%s) failed: %s
fi: magic_file(%s) epäonnistui: %s

en: Copied nothing
fi: Mitään ei kopioitu

en: Error deleting lock file %s: %s
fi: Virhe poistettaessa lukkotiedostoa %s: %s

note: TRANSLATORS: Keep the next seven messages at most 76 characters.
en: Couldn't determine my identity for lock file
fi: Oman identiteetin määrittäminen lukkotiedostolle epäonnistui

en: Error writing lock file %s: %s
fi: Virhe kirjoitettaessa lukkotiedostoa %s: %s

en: Error opening lock file %s: %s
fi: Virhe avattaessa lukkotiedostoa %s: %s

note: TRANSLATORS: Keep the next ten messages at most 76 characters.
en: Directory '%s' does not exist
fi: Hakemistoa ”%s” ei ole olemassa

en: Path '%s': %s
fi: Polku ”%s”: %s

en: Path '%s' is not a directory
fi: ”%s” ei ole hakemisto

en: Path '%s' is not accessible
fi: Polku ”%s” ei ole käytettävissä

en: Directory '%s' is not writable
fi: Hakemistoon ”%s” ei voi kirjoittaa

en: Can't read file from outside of %s
fi: Tiedoston lukeminen hakemiston %s ulkopuolelta epäonnistui

en: "%s" is a directory
fi: ”%s” on hakemisto

en: "%s" is a device file
fi: ”%s” on laitetiedosto

note: TRANSLATORS: First %s is file name, second %s is file format.
en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
fi[0]: %s --%zu rivi (%s)
fi[1]: %s -- %zu riviä (%s)

en: New Buffer
fi: Uusi puskuri

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
fi[0]: %s --%zu rivi
fi[1]: %s -- %zu riviä

en: No more open file buffers
fi: Ei enempää avoimia tiedostopuskureita

en: Interrupted
fi: Keskeytetty

en: File '%s' is unwritable
fi: Tiedostoon ”%s” ei voi kirjoittaa

note: TRANSLATORS: Keep the next three messages at most 78 characters.
en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
fi[0]: Luettu %zu rivi (muunnettu Mac-muodosta)
fi[1]: Luettu %zu riviä (muunnettu Mac-muodosta)

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
fi[0]: Luettu %zu rivi (muunnettu DOS-muodosta)
fi[1]: Luettu %zu riviä (muunnettu DOS-muodosta)

en: Read %zu line | Read %zu lines
fi[0]: Luettu %zu rivi
fi[1]: Luettu %zu riviä

en: New File
fi: Uusi tiedosto

en: File "%s" not found
fi: Tiedostoa ”%s” ei löytynyt

note: TRANSLATORS: The next six messages are prompts.
en: Command to execute in new buffer
fi: Uudessa puskurissa suoritettava komento

en: Command to execute
fi: Suoritettava komento

en: File to insert [from %s]
fi: Lisättävä tiedosto [hakemistosta %s]

en: Making backup...
fi: Tehdään varmuuskopio...

en: Can't write outside of %s
fi: Hakemiston %s ulkopuolelle ei voi kirjoittaa

en: Error writing %s: %s
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoa %s: %s

en: Error writing temp file: %s
fi: Virhe kirjoitettaessa tilapäistiedostoa: %s

en: Writing to FIFO...
fi: Kirjoitetaan FIFOon...

en: Writing...
fi: Kirjoitetaan...

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
fi[0]: Kirjoitettu %zu rivi
fi[1]: Kirjoitettu %zu riviä

en:  [DOS Format]
fi:  [DOS-muoto]

en:  [Mac Format]
fi:  [Mac-muoto]

en:  [Backup]
fi:  [Varmuuskopio]

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
fi: Lisää valinta tiedoston alkuun

en: Append Selection to File
fi: Lisää valinta tiedoston loppuun

en: Write Selection to File
fi: Kirjoita valinta tiedostoon

note: TRANSLATORS: Concisely say the screen is too small.
en: Too tiny
fi: Liian pieni

note: TRANSLATORS: Restricted mode forbids overwriting.
en: File exists -- cannot overwrite
fi: Tiedosto on olemassa – ei voi korvata

en: Save file under DIFFERENT NAME?
fi: Tallennetaanko tiedosto ERI NIMELLÄ?

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
fi: Tiedosto ”%s” on olemassa, KORVATAANKO?

en: File on disk has changed
fi: Levyllä oleva tiedosto on muuttunut

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
fi: Muu ohjelma on muuttanut tiedostoa, jatketaanko tallentamista?

en: (more)
fi: (jatkuu)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
fi: Lopeta

en: Close
fi: Sulje

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
fi: Peru nykyinen toiminto

en: Display this help text
fi: Näytä tämä ohjeteksti

en: Close the current buffer / Exit from nano
fi: Sulje nykyinen puskuri / Poistu nanosta

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
fi: Kirjoita nykyinen puskuri (tai merkitty alue) levylle

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
fi: Lisää toinen tiedosto nykyiseen (tai uuteen) puskuriin

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
fi: Kopioi nykyinen rivi (tai merkitty alue) ja varastoi se leikepuskuriin

en: Display the position of the cursor
fi: Näytä kohdistimen sijainti

en: Invoke the spell checker, if available
fi: Käynnistä oikoluin (jos saatavilla)

en: Replace a string or a regular expression
fi: Korvaa merkkijono tai säännöllinen lauseke

en: Go to line and column number
fi: Siirry annetulle riville ja sarakkeeseen

en: Go to the matching bracket
fi: Siirry vastaavalle sulkeelle

en: Mark text starting from the cursor position
fi: Merkitse tekstiä kohdistimesta alkaen

en: Throw away the current line (or marked region)
fi: Poista nykyinen rivi (tai merkityt rivit)

en: Indent the current line (or marked lines)
fi: Sisennä nykyinen rivi (tai merkityt rivit)

en: Unindent the current line (or marked lines)
fi: Epäsisennä nykyinen rivi (tai merkityt rivit)

en: Undo the last operation
fi: Peru viimeisin toimenpide

en: Redo the last undone operation
fi: Tee uudelleen viimeksi peruttu toimenpide

en: Go back one character
fi: Siirry yksi merkki taaksepäin

en: Go forward one character
fi: Siirry yksi merkki eteenpäin

en: Go back one word
fi: Siirry yksi sana taaksepäin

en: Go forward one word
fi: Siirry yksi sana eteenpäin

en: Go to previous line
fi: Siirry edelliselle riville

en: Go to next line
fi: Siirry seuraavalle riville

en: Go to beginning of current line
fi: Siirry nykyisen rivin alkuun

en: Go to end of current line
fi: Siirry nykyisen rivin loppuun

en: Go to previous block of text
fi: Siirry edelliseen tekstilohkoon

en: Go to next block of text
fi: Siirry seuraavaan tekstilohkoon

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
fi: Siirry kappaleen alkuun; sitten seuraavan kappaleen

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
fi: Siirry aivan kappaleen lopun perään; sitten seuraavan kappaleen

en: Go one screenful up
fi: Siirry ruutu ylöspäin

en: Go one screenful down
fi: Siirry ruutu alaspäin

en: Go to the first line of the file
fi: Siirry tiedoston ensimmäiselle riville

en: Go to the last line of the file
fi: Siirry tiedoston viimeiselle riville

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
fi: Vieritä rivi ylöspäin siirtämättä kohdistinta tekstissä

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
fi: Vieritä rivi alaspäin siirtämättä kohdistinta tekstissä

en: Switch to the previous file buffer
fi: Vaihda edelliseen tiedostopuskuriin

en: Switch to the next file buffer
fi: Vaihda seuraavaan tiedostopuskuriin

en: Insert the next keystroke verbatim
fi: Lisää seuraava näppäily sellaisenaan

en: Insert a newline at the cursor position
fi: Lisää rivinvaihto kohdistimen kohdalle

en: Delete the character under the cursor
fi: Poista kohdistimen kohdalla oleva merkki

en: Delete the character to the left of the cursor
fi: Poista merkki kohdistimen vasemmalta puolelta

en: Cut from the cursor position to the end of the file
fi: Leikkaa kohdistimesta tiedoston loppuun

en: Justify the current paragraph
fi: Tasaa nykyinen kappale

en: Justify the entire file
fi: Tasaa koko tiedosto

en: Refresh (redraw) the current screen
fi: Virkistä (piirrä uudelleen) nykyinen ruutu

en: Try and complete the current word
fi: Yritä täydentää nykyinen sana

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
fi: Kommentoi/epäkommentoi nykyinen riviä (tai merkityt rivit)

en: Save file without prompting
fi: Tallenna tiedosto kysymättä

en: Search next occurrence backward
fi: Hae seuraava esiintymä taaksepäin

en: Search next occurrence forward
fi: Hae seuraava esiintymä eteenpäin

en: Start/stop recording a macro
fi: Käynnistä/Pysäytä makron tallennus

en: Run the last recorded macro
fi: Suorita viimeksi tallennettu makro

en: Place or remove an anchor at the current line
fi: Aseta tai poista ankkuri nykyiselle riville

en: Jump backward to the nearest anchor
fi: Siirry taaksepäin lähimpään ankkuriin

en: Jump forward to the nearest anchor
fi: Siirry eteenpäin lähimpään ankkuriin

en: Toggle the case sensitivity of the search
fi: Vaihda haun merkkikoon huomiointi käyttöön tai pois

en: Reverse the direction of the search
fi: Vaihda haun suunta

en: Toggle the use of regular expressions
fi: Vaihda säännölliset lausekkeet käyttöön tai pois

en: Toggle the use of DOS format
fi: Vaihda DOS-muoto käyttöön tai pois

en: Toggle the use of Mac format
fi: Vaihda Mac-muoto käyttöön tai pois

en: Toggle appending
fi: Vaihda liittäminen loppuun käyttöön tai pois

en: Toggle prepending
fi: Vaihda liittäminen alkuun käyttöön tai pois

en: Toggle backing up of the original file
fi: Vaihda alkuperäisen tiedoston varmuuskopiointi käyttöön tai pois

en: Do not convert from DOS/Mac format
fi: Älä muunna DOS/Mac-muodosta

en: Toggle the use of a new buffer
fi: Vaihda uuden puskurin käyttö päälle tai pois

en: Close buffer without saving it
fi: Sulje puskuri tallentamatta sitä

en: Go to file browser
fi: Siirry tiedostoselaimeen

en: Exit from the file browser
fi: Poistu tiedostoselaimesta

en: Go to the first file in the list
fi: Siirry luettelon ensimmäiseen tiedostoon

en: Go to the last file in the list
fi: Siirry luettelon viimeiseen tiedostoon

en: Go to the previous file in the list
fi: Siirry luettelon edelliseen tiedostoon

en: Go to the next file in the list
fi: Siirry luettelon seuraavaan tiedostoon

en: Go to lefthand column
fi: Siirry sarake vasemmalle

en: Go to righthand column
fi: Siirry sarake oikealle

en: Go to first row in this column
fi: Siirry tämän sarakkeen ensimmäiselle riville

en: Go to last row in this column
fi: Siirry tämän sarakkeen viimeiselle riville

en: Refresh the file list
fi: Päivitä tiedostolista

en: Go to directory
fi: Siirry hakemistoon

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
fi: Käynnistä ohjelma puskurin muokkaamiseksi

en: Cancel
fi: Peru

en: Write Out
fi: Kirjoita

en: Read File
fi: Lue tied.

en: Justify
fi: Tasaa

en: Refresh
fi: Virkistä

en: Where Is
fi: Hae

en: Replace
fi: Korvaa

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Paste
fi: Liitä

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
fi: Sijainti

en: Go To Line
fi: Rivinumero

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
fi: Peru

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Set Mark
fi: Merkitse

en: Case Sens
fi: Kirj.koko

en: Backwards
fi: Taaksepäin

en: No Replace
fi: Älä korvaa

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
fi: Siirry hak.

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
fi: Hae taaksepäin

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: To Bracket
fi: Sulkeeseen

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
fi: Takaisin

en: Forward
fi: Eteenpäin

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Prev Word
fi: Ed. sana

en: Next Word
fi: Seur. sana

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Prev Line
fi: Ed. rivi

en: Next Line
fi: Seur. rivi

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Scroll Up
fi: Vieritä ylös

en: Scroll Down
fi: Vieritä alas

en: Prev Block
fi: Edell. lohko

en: Next Block
fi: Seur. lohko

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Prev Page
fi: Ed. sivu

en: Next Page
fi: Seur. sivu

en: First Line
fi: Ens. rivi

en: Last Line
fi: Viim. rivi

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 15 characters.
en: Prev File
fi: Ed. tied.

en: Next File
fi: Seur. tied.

note: TRANSLATORS: The next four strings are names of keyboard keys.
en: Tab
fi: Sarkain

en: Backspace
fi: Askelpalautin

en: Word Count
fi: Sanamäärä

en: Verbatim
fi: Merkintarkka

en: Indent
fi: Sisennä

en: Unindent
fi: Epäsisennä

en: Run Macro
fi: Suorita makro

en: Anchor
fi: Ankkuri

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Spell Check
fi: Oikoluku

en: Formatter
fi: Muotoilin

en: Suspend
fi: Hyllytä

en: Save
fi: Tallenna

en: Go To Text
fi: Tekstiin

en: DOS Format
fi: DOS-muoto

en: Mac Format
fi: Mac-muoto

en: Append
fi: Lisää loppuun

en: Prepend
fi: Lisää alkuun

en: Backup File
fi: Varmuuskopio

en: No Conversion
fi: Ei muunnosta

en: Execute Command
fi: Suorita komento

en: Discard buffer
fi: Hylkää puskuri

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
fi: Selaa

en: First File
fi: Ensimm. tied.

en: Last File
fi: Viim. tied.

en: Left Column
fi: Vasen sarake

en: Right Column
fi: Oikea sarake

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Hidden interface
fi: Piilotettu käyttöliittymä

en: Help mode
fi: Ohjetila

en: Constant cursor position display
fi: Jatkuva kohdistimen sijainnin näyttö

en: Soft wrapping of overlong lines
fi: Ylipitkien rivien pehmeä rivitys

en: Line numbering
fi: Rivinumerointi

en: Whitespace display
fi: Tyhjemerkkien näyttö

en: Color syntax highlighting
fi: Värillinen syntaksin korostus

en: Smart home key
fi: Älykäs Home-näppäin

en: Auto indent
fi: Automaattinen sisennys

en: Cut to end
fi: Leikkaa loppuun saakka

en: Hard wrapping of overlong lines
fi: Ylipitkien rivien kova rivitys

en: Conversion of typed tabs to spaces
fi: Näppäiltyjen sarkainten muunnos välilyönneiksi

en: Mouse support
fi: Hiirituki

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
fi: Hakukomennon käyttöohje
    
     Kirjoita sanat tai merkit, joita haluat hakea, ja paina Enter. Jos annettu teksti löytyy, ruutu siirtyy lähimmän löydöksen kohdalle.
    
     Edellinen hakuehto näkyy hakasulkeissa hakukehotteen jälkeen. Enterin painaminen uutta tekstiä syöttämättä toistaa edellisen haun.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
fi: Jos käytät korvaustoimintoa valittuasi tekstiä merkitsemällä, vain valitusta tekstistä löytyneet kohdat koravataan.
    
     Seuraavat toimintonäppäimet ovat käytettävissä hakutilassa:

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
fi: Rivinumero-komennon käyttöohje
    
     Syötä halutun rivin numero ja paina Enter. Jos tiedostossa on annettua lukua vähemmän rivejä, ruutu siirtyy tiedoston viimeiselle riville.
    
     Seuraavat toimintonäppäimet ovat käytössä Rivinumero-tilassa:

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
fi: Jos tarvitset toisen tyhjän puskurin, jätä tiedostonimi syöttämättä tai syötä kehotteeseen olemattoman tiedoston nimi ja paina Enter-näppäintä.
    
     Seuraavat toimintonäppäimet ovat käytössä Lisää tiedosto -tilassa:

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
fi: Tiedoston kirjoituksen käyttöohje
    
     Kirjoita nimi nykyiselle tiedostolle ja paina sitten Enter tiedoston tallentamiseksi.
    
     Jos olet valinnut tekstiä merkitsemällä, kysytään vain valitun osan tallentamisesta erilliseen tiedostoon. Jottei nykyistä tiedostoa tahattomasti ylikirjoitettaisi sen osalla, tiedoston nimeksi ei ehdoteta nykyisen nimeä.
    
     Seuraavat funktionäppäimet ovat käytössä tiedostonkirjoitustilassa:

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
fi: Tiedostoselaimen käyttöohje
    
     Tiedostoselaimella voi visuaalisesti selata hakemistorakennetta ja valita siitä tiedoston luettavaksi tai kirjoitettavaksi. Tiedostojen selaamiseen voi käyttää nuolinäppäimiä sekä Page Up/Down -näppäimiä. Painamalla S tai Enter valitaan tiedosto tai siirrytään alihakemistoon. Hakemistorakenteessa liikutaan taso ylöspäin valitsemalla hakemisto nimeltä ”..” tiedostolistan alusta.
    
     Seuraavat toimintonäppäimet ovat käytössä tiedostoselaimessa:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
fi: Oikolue-komennon käyttöohje
    
     Oikoluin tarkistaa koko nykyisen tiedoston oikeinkirjoituksen. Kun se kohtaa tuntemattoman sanan, sana korostetaan ja korvaavaa sanaa voi muokata. Tämän jälkeen oikoluin kysyy, halutaanko korvata kaikki muutkin samalla tavalla väärin kirjoitetut sanat nykyisestä tiedostosta, tai jos tekstiä on valittuna, valitusta tekstistä.
    
     Seuraavat funktionäppäimet ovat käytössä Oikolue-tilassa:

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
fi: Suorita komento -komennon käyttöohje
    
     Tämän valikon kautta voit ajaa komentotulkissa komennon ja liittää sen tulosteet nykyiseen puskuriin (tai uuteen puskuriin). Jos komennon edellä on ”|” (putkimerkki), puskurin (tai merkityn alueen) nykyinen sisältö putkitetaan komennolle.

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
fi: Nanon pääohje
    
     Nano-editori on suunniteltu vastaamaan toiminnallisuudeltaan ja helppokäyttöisyydeltään UW Pico -tekstieditoria. Nanossa koostuu neljästä osasta. Ylin rivi näyttää ohjelman versionumeron, muokattavana olevan tiedoston nimen sekä sen, onko tiedostoa muutettu. Seuraavana on pääikkuna, jossa näkyy muokattava tiedosto. Kolmantena alhaalta lukien oleva tilarivi näyttää tärkeät viestit.

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
fi: Lisäksi painamalla Esc-näppäintä kahdesti ja syöttämällä kolmenumeroinen desimaalinen luku väliltä 000..255 saadaan syötettyä lukua vastaava merkki. Seuraavat näppäilyt ovat käytettävissä editorin pääikkunassa. Vaihtoehtoiset näppäimet näytetään sulkeissa:

en: enable/disable
fi: käytössä/pois

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
fi: Hakemiston %s luominen epäonnistui: %s
    Sitä vaaditaan hakuhistoria ja kohdistimen sijaintien tallentamiseksi/lataamiseksi.

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
fi: Polku %s ei ole hakemisto vaikka sen on oltava.
    Nano ei kykene lataamaan tai tallentamaan hakuhistoriaa eikä kohdistimen sijainteja.

en: Key is invalid in view mode
fi: Näppäin on virheellinen katselutilassa

en: This function is disabled in restricted mode
fi: Tämä toiminto on poissa käytöstä rajoitetussa tilassa

en: To suspend, type ^T^Z
fi: Näppäile ^T^Z keskeyttääksesi

en: No file name
fi: Ei tiedostonimeä

en: 
    Buffer written to %s
fi: 
    Puskuri kirjoitettu tiedostoon %s

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
fi: Käyttö: nano [VALITSIMET] [[+RIVI[,SARAKE]] TIEDOSTO]...

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
fi: Kun tiedostonimi on ”-”, nano lukee datan vakiosyötteestä.

note: TRANSLATORS: The next forty or so strings are option descriptions * for the --help output.  Try to keep them at most 40 characters.
en: Enable smart home key
fi: Ota käyttöön älykäs Home-näppäin

en: Save backups of existing files
fi: Tallenna varmuuskopiot olemassa olevista tiedostoista

en: -C <dir>
fi: -C <hak>

en: --backupdir=<dir>
fi: --backupdir=<hak>

en: Directory for saving unique backup files
fi: Hakemisto uniikkien varmuuskopiotiedostojen tallentamiseen

en: Use bold instead of reverse video text
fi: Käytä tekstin lihavointia käänteisten värien sijaan

en: Convert typed tabs to spaces
fi: Muunna näppäillyt sarkaimet välilyönneiksi

en: Read a file into a new buffer by default
fi: Lue tiedosto uuteen puskuriin oletusarvoisesti

en: Use (vim-style) lock files
fi: Käytä (vim-tyylisiä) lukkotiedostoja

en: Don't look at nanorc files
fi: Älä käytä nanorc-tiedostoja

en: -J <number>
fi: -J <luku>

en: --guidestripe=<number>
fi: --guidestripe=<luku>

en: Fix numeric keypad key confusion problem
fi: Korjaa numeronäppäimistön sekaantumisongelma

en: Don't add an automatic newline
fi: Älä lisää automaattista rivinvaihtoa

en: Don't convert files from DOS/Mac format
fi: Älä muunna tiedostoja DOS/Mac-muodosta

en: -Q <regex>
fi: -Q <säänn.l.>

en: --quotestr=<regex>
fi: --quotestr=<säänn.l.>

en: Restrict access to the filesystem
fi: Rajoita pääsyä tiedostojärjestelmään

en: Display overlong lines on multiple rows
fi: Näytä ylipitkät rivit usealla rivillä

en: -T <number>
fi: -T <luku>

en: --tabsize=<number>
fi: --tabsize=<luku>

en: Wipe status bar upon next keystroke
fi: Pyyhi tilapalkki seuraavalla näppäilyllä

en: Print version information and exit
fi: Näytä versiotiedot ja lopeta

en: Detect word boundaries more accurately
fi: Havaitse sanarajat tarkemmin

en: -X <string>
fi: -X <m.jono>

en: --wordchars=<string>
fi: --wordchars=<m.jono>

en: Which other characters are word parts
fi: Mitkä muut merkit ovat sanan osia

en: -Y <name>
fi: -Y <nimi>

en: --syntax=<name>
fi: --syntax=<nimi>

en: Syntax definition to use for coloring
fi: Väritykseen käytettävä syntaksimääritys

en: Constantly show cursor position
fi: Näytä kohdistimen sijainti jatkuvasti

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
fi: Korjaa Backspace/Delete-näppäinten sekaantumisongelma

en: -f <file>
fi: -f <tiedosto

en: --rcfile=<file>
fi: --rcfile=<tiedosto>

en: Show this help text and exit
fi: Näytä tämä ohjeteksti ja poistu

en: Automatically indent new lines
fi: Sisennä uudet rivit automaattisesti

en: Cut from cursor to end of line
fi: Leikkaa kohdistimesta rivin loppuun

en: Show line numbers in front of the text
fi: Näytä rivinumerot tekstin edessä

en: Enable the use of the mouse
fi: Ota hiiri käyttöön

en: Do not read the file (only write it)
fi: Älä lue tiedostoa (kirjoita pelkästään)

en: -o <dir>
fi: -o <hak>

en: --operatingdir=<dir>
fi: --operatingdir=<hak>

en: Set operating directory
fi: Aseta toimintahakemisto

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
fi: Salli XON (^Q)- ja XOFF (^S) -näppäimet

en: -r <number>
fi: -r <luku>

en: --fill=<number>
fi: --fill=<luku>

en: -s <program>
fi: -s <ohjelma>

en: --speller=<program>
fi: --speller=<ohjelma>

en: Use this alternative spell checker
fi: Käytä vaihtoehtoista oikolukuohjelmaa

en: Save changes on exit, don't prompt
fi: Tallenna tiedosto kysymättä poistuttaessa

en: Save a file by default in Unix format
fi: Tallenna tiedosto oletusarvoisesti Unix-muodossa

en: View mode (read-only)
fi: Katselutila (vain luku)

en: Don't show the two help lines
fi: Älä näytä kahta ohjeriviä

en: Hide all bars, use whole terminal
fi: Piilota kaikki palkit, käytä koko pääte

en:  GNU nano, version %s
fi:  GNU nano, versio %s

en:  Compiled options:
fi:  Käännetty valitsimilla:

en: Received SIGHUP or SIGTERM
fi: Vastaanotettiin SIGHUP tai SIGTERM

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
fi: Sori! Nano kaatui!  Koodi: %d.  Ilmoitathan ohjelmaviasta.

en: Use "fg" to return to nano.
fi: Palaa nanoon komennolla ”fg”.

en: enabled
fi: käytössä

en: disabled
fi: ei käytössä

note: TRANSLATORS: This refers to an unbound function key.
en: Unbound key: F%i
fi: Sitomaton näppäin: F%i

en: Unbound key
fi: Sitomaton näppäin

en: Unbindable key: M-^%c
fi: Ei-sidottava näppäin: M-^%c

en: Unbindable key: ^[
fi: Ei-sidottava näppäin: ^[

en: Requested tab size "%s" is invalid
fi: Pyydetty sarkaimen koko ”%s” ei kelpaa

en: Requested fill size "%s" is invalid
fi: Pyydetty täyttöpituus ”%s” ei kelpaa

en: Type '%s -h' for a list of available options.
fi: Komento ”%s -h” näyttää käytettävissä olevat valitsimet.

en: Invalid line or column number
fi: Virheellinen rivi- tai sarakenumero

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
fi: Tervetuloa nanoon. Perusohjeen näkee näppäilemällä Ctrl+G.

note: TRANSLATORS: For the next three strings, specify the starting letters * of the translations for "Yes"/"No"/"All".  The first letter of each of * these strings MUST be a single-byte letter; others may be multi-byte.
en: Yy
fi: KkYy

en: Nn
fi: EeNn

en: Aa
fi: aA

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: All
fi: Kaikki

en: Problems with history file
fi: Ongelmia historiatiedostossa

en: Error in %s on line %zu:
fi: Virhe tiedostossa %s rivillä %zu:

en: Argument '%s' has an unterminated "
fi: Argumentti ”%s” sisältää parittoman "-merkin

en: Regex strings must begin and end with a " character
fi: Säännöllisten lausekkeiden on alettava ja loputtava "-merkillä

en: Empty regex string
fi: Tyhjä säännöllinen lauseke

en: Bad regex "%s": %s
fi: Säännöllinen lauseke ”%s” ei kelpaa: %s

en: Missing syntax name
fi: Puuttuva syntaksin nimi

en: Unpaired quote in syntax name
fi: Pariton lainausmerkki syntaksin nimessä

en: The "none" syntax is reserved
fi: ”none”-syntaksi on varattu

en: The "default" syntax does not accept extensions
fi: ”default”-syntaksi ei hyväksy laajennoksia

en: Syntax "%s" has no color commands
fi: Syntaksissa ”%s” ei ole värikomentoja

en: Missing key name
fi: Puuttuva näppäimen nimi

en: Key name %s is invalid
fi: Näppäimen nimi %s ei kelpaa

en: Must specify a function to bind the key to
fi: On määriteltävä toiminto, johon näppäin sidotaan

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "all".
en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
fi: On määriteltävä valikko (tai ”all”), johon/josta näppäin sidotaan/irrotetaan

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
fi: Valikossa ”%2$s” ei ole toimintoa”%1$s”

en: Command "%s" not understood
fi: Komentoa ”%s” ei ymmärretty

en: Error expanding %s: %s
fi: Virhe lavennettaessa valitsinta %s: %s

en: Color "%s" not understood
fi: Väriä ”%s” ei ymmärretty

en: Missing color name
fi: Puuttuva värin nimi

en: Missing regex string after '%s' command
fi: ”%s”-komennon perästä puuttuu säännöllinen lauseke

en: "start=" requires a corresponding "end="
fi: ”start=” vaatii vastaavan ”end=”:n

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
fi: Käytä tarvittaessa nanoa valitsimella -I nanorc:n asetusten säätämiseksi.

en: Command "%s" not allowed in included file
fi: Komentoa ”%s” ei sallita sisällytetyssä tiedostossa

en: Missing option
fi: Puuttuva valitsin

en: Cannot unset option "%s"
fi: Valitsinta ”%s” ei voi kumota

en: Option "%s" requires an argument
fi: Valitsin ”%s” vaatii argumentin

en: Argument is not a valid multibyte string
fi: Argumentti ei ole kelvollinen monitavumerkkijono

en: Non-blank characters required
fi: Ei-tyhjemerkkejä vaadittu

en: Two single-column characters required
fi: Kaksi yksisarakkeista merkkiä vaaditaan

en: Specified rcfile does not exist
fi: Määritelty rcfile puuttuu

en: I can't find my home directory!  Wah!
fi: Kotihakemisto on hukassa! Vää!

note: TRANSLATORS: The next four modify the search prompt.
en:  [Case Sensitive]
fi:  [Kirj.koko]

en:  [Regexp]
fi:  [Säännöke]

en:  (to replace) in selection
fi: ttava valinnassa

en:  (to replace)
fi: ttava

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
fi: Haetaan...

en: "%.*s%s" not found
fi: ”%.*s%s” ei löytynyt

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace this instance?
fi: Korvataanko tämä esiintymä?

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace with
fi: Korvaava

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
fi[0]: Korvattiin %zd kohta
fi[1]: Korvattiin %zd kohtaa

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Enter line number, column number
fi: Anna rivin numero, sarakkeen numero

en: Not a bracket
fi: Ei ole sulje

en: No matching bracket
fi: Ei vastaavaa suljetta

en: Placed anchor
fi: Ankkuri asetettu

en: Removed anchor
fi: Ankkuri poistettu

en: There are no anchors
fi: Ei ankkureita

en: Commenting is not supported for this file type
fi: Tämän tiedostotyypin kommentointi ei onnistu

en: Cannot comment past end of file
fi: Tiedoston lopun yli ei voi kommentoida

en: line break
fi: rivin katkaisu

en: line join
fi: rivin liitos

en: replacement
fi: korvaus

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
fi: leikkaus

en: paste
fi: liitos

en: indent
fi: sisennä

en: unindent
fi: epäsisennä

en: comment
fi: kommentoi

en: uncomment
fi: epäkommentoi

en: Invoking formatter...
fi: Kutsutaan muotoilinta...

en: Program '%s' complained
fi: Ohjelma '%s' epäonnistui

en: Finished checking spelling
fi: Oikoluku on valmis

en: Buffer has been processed
fi: Puskuri on käsitelty

en: Unfindable word: %s
fi: Löytymätön sana: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Edit a replacement
fi: Muokkaa korvausta

note: TRANSLATORS: Shown after fixing misspellings in one word.
en: Next word...
fi: Seuraava sana...

en: Could not get size of pipe buffer
fi: Putken puskurin kokoa ei saatu selville

en: Error invoking "uniq"
fi: Virhe ”uniq”-komennon käynnistyksessä

en: Error invoking "sort"
fi: Virhe ”sort”-komennon käynnistyksessä

en: Error invoking "spell"
fi: Virhe ”spell”-komennon käynnistyksessä

en: Got 0 parsable lines from command: %s
fi: Saatiin 0 jäsennettävissä olevaa riviä komennolta: %s

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
fi: Tämä viesti on avamaattomalle tiedostolle %s, avataanko se uudessa puskurissa?

en: No messages for this file
fi: Ei viestejä tälle tiedostolle

en: At first message
fi: Ensimmäisessä viestissä

en: At last message
fi: Viimeisessä viestissä

en: In Selection:
fi: Valinnassa:

note: TRANSLATORS: Shown when the next keystroke will be inserted verbatim.
en: Verbatim Input
fi: Merkintarkka syöte

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
fi: Virheellinen koodi

en: No further matches
fi: Ei enempää osumia

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
fi: Ei vastaavaavuuksia

en: Recording a macro...
fi: Tallennetaan makroa...

en: Macro is empty
fi: Makro on tyhjä

note: TRANSLATORS: This is shown while a six-digit hexadecimal * Unicode character code (%s) is being typed in.
en: Unicode Input: %s
fi: Unicode-syöte: %s

note: TRANSLATORS: The next five are "labels" in the title bar.
en: Linting --
fi: Tarkastetaan --

en: DIR:
fi: HAKEMISTO:

en: View
fi: Näkymä

en: Modified
fi: Muokattu

en: (nameless)
fi: (nimetön)

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
fi[0]:  (%zu rivi)
fi[1]:  (%zu riviä)

en:  (%zu line, %s) |  (%zu lines, %s)
fi[0]:  (%zu rivi, %s)
fi[1]:  (%zu riviä, %s)

en: The nano text editor
fi: Nano-tekstieditori

en: version
fi: versio

en: Brought to you by:
fi: Tehneet:

en: Special thanks to:
fi: Erityiset kiitokset:

en: The Free Software Foundation
fi: Free Software Foundationille

en: the many translators and the TP
fi: monille kielenkääntäjille ja Translation Projectille

en: For ncurses:
fi: Ncursesista:

en: and anyone else we forgot...
fi: ja kaikille muille, jotka unohdimme...

en: Thank you for using nano!
fi: Kiitos nanon käyttämisestä!

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
fi: %s: valitsin ”%s%s” on moniselitteinen

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
fi: %s: valitsin ”%s%s” on moniselitteinen; vaihtoehdot:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin ”%s%s”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ”%s%s” ei salli argumenttia

en: %s: option '%s%s' requires an argument
fi: %s: valitsin ”%s%s” vaatii argumentin

en: %s: invalid option -- '%c'
fi: %s: virheellinen valitsin -- ”%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- ”%c”

en: Success
fi: Onnistui

en: No match
fi: Ei täsmäävyyttä

en: Invalid regular expression
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke

en: Invalid collation character
fi: Virheellinen vertailumerkki

en: Invalid character class name
fi: Virheellinen merkkiluokan nimi

en: Trailing backslash
fi: Kenoviiva lopussa

en: Invalid back reference
fi: Virheellinen takaisinviittaus

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
fi: Pariton [, [^, [:, [. tai [=

en: Unmatched ( or \(
fi: Pariton ( tai \(

en: Unmatched \{
fi: Pariton \{

en: Invalid content of \{\}
fi: Virheellinen \{\}:n sisältö

en: Invalid range end
fi: Virheellinen välin loppu

en: Memory exhausted
fi: Muisti lopussa

en: Invalid preceding regular expression
fi: Virheellinen edeltävä säännöllinen lauseke

en: Premature end of regular expression
fi: Ennenaikainen säännöllisen lausekkeen loppu

en: Regular expression too big
fi: Säännöllinen lauseke on liian suuri

en: Unmatched ) or \)
fi: Pariton ) tai \)

en: No previous regular expression
fi: Ei edellistä säännöllistä lauseketta
