GNU nano-8.4-pre1 - en to hr translation catalogue (625 entries)

note: TRANSLATORS: Anything more than 12 cells gets clipped.
en: (parent dir)
hr: (viši dir)

note: TRANSLATORS: Anything more than 7 cells gets clipped. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
hr: (golem)

en: Search Wrapped
hr: Nastavljamo tražiti od vrha (dna)

en: This is the only occurrence
hr: To je jedina pojava uzorka

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
hr: Traži

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
hr:  [unatrag]

en: Cancelled
hr: Operacija je otkazana

en: No current search pattern
hr: Trenutno nema uzorka za pretraživanje

en: Cannot open directory: %s
hr: Nije moguće otvoriti direktorij: %s

en: No entries
hr: Nema unosa

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
hr: U direktorij

note: TRANSLATORS: This refers to the confining effect of * the option --operatingdir, not of --restricted.
en: Can't go outside of %s
hr: Nije moguće izići iz %s

en: Can't move up a directory
hr: Nije moguće ući u nadređeni direktorij

en: Error reading %s: %s
hr: Greška u čitanju %s: %s

en: Paste is ignored
hr: Lijepljene je zanemareno

en: The working directory has disappeared
hr: Radni direktorij je nestao, nema ga

en: Unknown syntax name: %s
hr: Nepoznato ime sintakse: %s

en: magic_load() failed: %s
hr: magic_load() nije uspjela: %s

en: magic_file(%s) failed: %s
hr: magic_file(%s) nije uspjela: %s

en: Nothing was cut
hr: Ništa nije (bilo) izrezano

en: Copied nothing
hr: Ništa nije kopirano

en: Cutbuffer is empty
hr: Spremnik je prazan

en: Error deleting lock file %s: %s
hr: Greška u brisanju zaključane datoteke %s: %s

note: TRANSLATORS: Keep the next seven messages at most 76 characters.
en: Couldn't determine my identity for lock file
hr: Nije moguće utvrditi vlastiti identitet (za zaključanu datoteku)

en: Couldn't determine hostname: %s
hr: Nije moguće odrediti hostname (računala): %s

en: Error writing lock file %s: %s
hr: Greška u zapisivanju zaključane datoteke %s: %s

en: Someone else is also editing this file
hr: Još netko drugi istovremeno koristi ovu datoteku

en: Error opening lock file %s: %s
hr: Greška u otvaranju zaključane datoteke %s: %s

en: Bad lock file is ignored: %s
hr: Zanemarena je loša zaključana datoteka: %s

note: TRANSLATORS: The second %s is the name of the user, the third that of the editor.
en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
hr: Datoteku %s istovremeno uređuje %s (s/sa %s, PID %s); da ju ipak otvorimo?

note: TRANSLATORS: Keep the next ten messages at most 76 characters.
en: Directory '%s' does not exist
hr: Direktorij ‘%s’ ne postoji

en: Path '%s': %s
hr: Staza ‘%s’: %s

en: Path '%s' is not a directory
hr: Staza ‘%s’ nije direktorij

en: Path '%s' is not accessible
hr: Staza ‘%s’ nije dostupna

en: Directory '%s' is not writable
hr: Direktorij ‘%s’ je zaštićen od pisanja (nije zapisiv)

en: Can't read file from outside of %s
hr: Nije moguće pročitati datoteku izvan %s

en: "%s" is a directory
hr: „%s” je direktorij

en: "%s" is a device file
hr: „%s” je uređaj (datoteka uređaja)

en: "%s" is a FIFO
hr: „%s” je FIFO

en: %s is meant to be read-only
hr: %s je namijenjena samo za čitanje

note: TRANSLATORS: First %s is file name, second %s is file format.
en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
hr[0]: %s -- %zu redak (%s)
hr[1]: %s -- %zu retka (%s)
hr[2]: %s -- %zu redaka (%s)

en: New Buffer
hr: Nova međumemorija

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
hr[0]: %s -- %zu redak
hr[1]: %s -- %zu retka
hr[2]: %s -- %zu redaka

en: No more open file buffers
hr: Nema drugih otvorenih međuspremnika

en: Interrupted
hr: Prekinuto

en: File '%s' is unwritable
hr: Datoteka ‘%s’ je nezapisiva

note: TRANSLATORS: Keep the next three messages at most 78 characters.
en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
hr[0]: Učitan %zu redak (pretvoren(ih) iz Mac formata)
hr[1]: Učitano %zu retka (pretvorenih iz Mac formata)
hr[2]: Učitano %zu redaka (pretvorenih iz Mac formata)

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
hr[0]: Učitan %zu redak (pretvorenih iz DOS formata)
hr[1]: Učitano %zu retka (pretvorenih iz DOS formata)
hr[2]: Učitano %zu redaka (pretvorenih iz DOS formata)

en: Read %zu line | Read %zu lines
hr[0]: Učitan je %zu redak
hr[1]: Učitano je %zu retka
hr[2]: Učitano je %zu redaka

en: New File
hr: Nova datoteka

en: File "%s" not found
hr: Datoteka „%s” nije pronađena

en: Reading from FIFO...
hr: Čitamo FIFO...

en: Reading...
hr: Čitamo...

en: Could not create pipe: %s
hr: Nije uspjelo stvoriti cijev: %s

en: Could not fork: %s
hr: Nije uspjelo započeti (fork) novi proces: %s

en: Executing...
hr: Izvršavamo...

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: filtering
hr: Filtriranje

en: Failed to open pipe: %s
hr: Nije uspjelo otvoriti cijev: %s

en: Error: %s
hr: Greška: %s

en: Piping failed
hr: Neuspješno prosljeđivanje (puknuta cijev)

note: TRANSLATORS: The next six messages are prompts.
en: Command to execute in new buffer
hr: Naredba koju treba izvršiti u novoj međumemoriji

en: Command to execute
hr: Naredba koju treba izvršiti

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
hr: Datoteka (nepretvorena) za učitavanje u novu međumemoriju [iz %s]

en: File to read into new buffer [from %s]
hr: Datoteka za učitavanje u novu međumemoriju [iz %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
hr: Datoteka (nepretvorena) za umetanje [iz %s]

en: File to insert [from %s]
hr: Datoteka za umetanje [iz %s]

en: Invalid operating directory: %s
hr: Nevaljani radni direktorij: %s

en: Invalid backup directory: %s
hr: Nevaljani direktorij za osiguranje (kopije datoteka): %s

en: Making backup...
hr: Radimo na osiguranju...

en: Too many existing backup files
hr: Postoji previše osiguranja (kopija datoteka)

en: Cannot read original file
hr: Nije moguće pročitati izvornu datoteku

en: Cannot make regular backup
hr: Nije moguće napraviti obično osiguranje (kopiju datoteke)

en: Trying again in your home directory
hr: Pokušavamo još i u vašem osobnom direktoriju

en: Cannot make backup
hr: Nije moguće napraviti osiguranje (kopiju datoteke)

note: TRANSLATORS: Try to keep this message at most 76 characters.
en: Cannot make backup; continue and save actual file?
hr: Nije moguće napraviti osiguranje; da ipak spremimo ovu stvarnu datoteku?

note: TRANSLATORS: The %s is the reason of failure.
en: Cannot make backup: %s
hr: Nije moguće napraviti osiguranje: %s

en: Can't write outside of %s
hr: Nije moguće pisati izvan %s

en: Error writing %s: %s
hr: Greška u pisanju %s: %s

en: Error writing temp file: %s
hr: Greška u zapisivanju privremene datoteke: %s

en: Writing to FIFO...
hr: Pišemo u FIFO...

en: Writing...
hr: Pišemo...

en: Error reading temp file: %s
hr: Greška u čitanju privremene datoteke: %s

note: TRANSLATORS: This warns for data loss when the disk is full.
en: File on disk has been truncated!
hr: Datoteka na disku je skračena!

note: TRANSLATORS: This is a suggestion to the user, * where "resume" means resuming from suspension. * Try to keep this at most 76 characters.
en: Maybe ^T^Z, make room on disk, resume, then ^S^X
hr: Možda ^T^Z, napravite mjesta na disku, nastavite, onda ^S^X

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
hr[0]: Zapisan je: %zu redak
hr[1]: Zapisana su: %zu retka
hr[2]: Zapisano je: %zu redaka

en:  [DOS Format]
hr:  [DOS format]

en:  [Mac Format]
hr:  [Mac format]

en:  [Backup]
hr:  [Osiguranje]

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
hr: Umetni odabir na početak datoteke

en: Append Selection to File
hr: Dodaj odabir na kraj datoteke

en: Write Selection to File
hr: Spremi odabir u datoteku

note: TRANSLATORS: Next three prompts are analogous to the above three.
en: Prepend to File
hr: Umetni na početak datoteke

en: Append to File
hr: Dodaj na kraj datoteke

en: Write to File
hr: Spremi u datoteku

note: TRANSLATORS: Concisely say the screen is too small.
en: Too tiny
hr: Premali

note: TRANSLATORS: Restricted mode forbids overwriting.
en: File exists -- cannot overwrite
hr: Datoteka već postoji -- nije ju moguće prebripisati

en: Save file under DIFFERENT NAME?
hr: Spremiti datoteku pod DRUGIM IMENOM?

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
hr: Datoteka „%s” već postoji; PREBRISATI ju?

en: File on disk has changed
hr: Datoteka na disku je izmijenjena

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
hr: Datoteka je promijenjena nakon otvaranja; nastaviti sa spremanjem?

en: (more)
hr: (više)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
hr: Izlaz

en: Close
hr: Zatvori

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
hr: odustajete od ove operacije/funkcije

en: Display this help text
hr: ova pomoć koju upravo čitate

en: Close the current buffer / Exit from nano
hr: zatvori tekuću međumemoriju / zatvori nano

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
hr: zapiše tekuću međumemoriju (ili označeno područje) na disk

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
hr: datoteku umetne u tekuću ili u novu međumemoriju

en: Search forward for a string or a regular expression
hr: unaprijed traži string ili regularni izraz u tekstu

en: Search backward for a string or a regular expression
hr: unatrag traži string ili regularni izraz u tekstu

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
hr: izreže redak (ili označeno područje) u spremnik

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
hr: kopira tekući redak (označeno područje) u spremnik

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
hr: zalijepi sadržaj spremnika na trenutnu poziciju kursora

en: Display the position of the cursor
hr: pokaže trenutnu poziciju kursora

en: Invoke the spell checker, if available
hr: pokrene provjeru pravopisa (ako je dostupna)

en: Replace a string or a regular expression
hr: zamijeni tekst ili regularni izraz

en: Go to line and column number
hr: skoči na navedeni broj retka (i stupca ako je naveden)

en: Go to the matching bracket
hr: skoči na odgovarajuću zagradu

en: Mark text starting from the cursor position
hr: označi tekst počevši od pozicije kursora

en: Throw away the current line (or marked region)
hr: odbaci tekući redak (ili označeno područje)

en: Indent the current line (or marked lines)
hr: izvuče tekući redak (ili označene retke)

en: Unindent the current line (or marked lines)
hr: uvuče tekući redak (ili označene retke)

en: Undo the last operation
hr: poništi zadnju operaciju (vrati na prethodno stanje)

en: Redo the last undone operation
hr: ponovi zadnju poništenu operaciju

en: Go back one character
hr: za jedan znak unazad

en: Go forward one character
hr: za jedan znak unaprijed

en: Go back one word
hr: za jednu riječ unazad

en: Go forward one word
hr: za jednu riječ unaprijed

en: Go to previous line
hr: na prethodni redak

en: Go to next line
hr: na sljedeći redak

en: Go to beginning of current line
hr: na početak tekućeg retka

en: Go to end of current line
hr: na kraj tekućeg retka

en: Go to previous block of text
hr: na prethodni blok teksta

en: Go to next block of text
hr: na sljedeći blok teksta

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
hr: na početak tekućeg odlomka; zatim na prethodni

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
hr: na kraj tekućeg odlomka; zatim na sljedeći

en: Go to first row in the viewport
hr: na prvi red ovog prozora

en: Go to last row in the viewport
hr: na posljednji red ovog prozora

en: Center the line where the cursor is
hr: centrira redak s kursorom (u prozoru)

en: Push the cursor line to the center, then top, then bottom
hr: pomakne redak s kursorom na sredinu, zatim na vrh, i potom na dno

en: Go one screenful up
hr: za jedan zaslon unazad (Page Up)

en: Go one screenful down
hr: za jedan zaslon naprijed (Page Down)

en: Go to the first line of the file
hr: u prvi redak datoteke (na vrh teksta)

en: Go to the last line of the file
hr: u zadnji redak datoteke (na dno teksta)

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
hr: pomak unazad za jedan redak (bez pomaka kursora u tekstu)

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
hr: pomak naprijed za jedan redak (bez pomaka kursora u tekstu)

en: Switch to the previous file buffer
hr: prebaci na prethodnu datotečnu međumemoriju

en: Switch to the next file buffer
hr: prebaci na sljedeću datotečnu međumemoriju

en: Insert the next keystroke verbatim
hr: doslovno unese sljedeću sekvenciju tipki

en: Insert a tab at the cursor position (or indent marked lines)
hr: unese tab na poziciji kursora (ili uvuče označene retke)

en: Insert a newline at the cursor position
hr: prelomi redak na poziciji kursora

en: Delete the character under the cursor
hr: izbriše znak ispod kursora

en: Delete the character to the left of the cursor
hr: izbriše znak nalijevo od kursora

en: Delete backward from cursor to word start
hr: izbriše unatrag od kursora do početka riječi

en: Delete forward from cursor to next word start
hr: izbriše od kursora do početka sljedeće riječi

en: Cut from the cursor position to the end of the file
hr: izreže sve od kursora do kraja datoteke

en: Justify the current paragraph
hr: poravna tekući odlomak

en: Justify the entire file
hr: poravna cijeli tekst

en: Count the number of lines, words, and characters
hr: izbroji broj redaka, riječi, i znakova

en: Suspend the editor (return to the shell)
hr: obustavi uređivač (vrati se u ljusku)

en: Refresh (redraw) the current screen
hr: osvježi (ponovno iscrta) prozor

en: Try and complete the current word
hr: pokuša dopuniti tekuću riječ

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
hr: komentira/dekomentira tekući redak (ili označene retke)

en: Save file without prompting
hr: datoteku spremi bez pitanja

en: Search next occurrence backward
hr: traži narednu pojavu uzorka unatrag

en: Search next occurrence forward
hr: traži narednu pojavu uzorka unaprijed

en: Start/stop recording a macro
hr: započne/zaustavi snimanje makroa

en: Run the last recorded macro
hr: pokrene posljednji snimljeni makro

en: Place or remove an anchor at the current line
hr: postavi ili ukloni sidro iz tekućeg retka

en: Jump backward to the nearest anchor
hr: skoči unatrag na najbliže sidro

en: Jump forward to the nearest anchor
hr: skoči unaprijed na najbliže sidro

en: Toggle the case sensitivity of the search
hr: traži osjetljivo na veličinu slova, a ≠ A -- omogući/onemogući

en: Reverse the direction of the search
hr: promijeni smjer pretrage

en: Toggle the use of regular expressions
hr: uporaba regularnih izraza -- omogući/onemogući

en: Recall the previous search/replace string
hr: stariji string za traženje/zamjenu

en: Recall the next search/replace string
hr: noviji uzorak za traženje/zamjenu

en: Toggle the use of DOS format
hr: uporaba DOS formata -- omogući/onemogući

en: Toggle the use of Mac format
hr: uporaba Mac formata -- omogući/onemogući

en: Toggle appending
hr: dodavanje na kraj (appending) -- omogući/onemogući

en: Toggle prepending
hr: umetanje na početak (prepending) -- omogući/onemogući

en: Toggle backing up of the original file
hr: osiguranje izvorne datoteke -- omogući/onemogući

en: Execute a function or an external command
hr: izvrši funkciju ili vanjsku naredbu

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
hr: međumemoriju (ili označeno područje) pošalje naredbi kroz cijev

en: Recall the previous command
hr: pozovi prethodnu naredbu

en: Recall the next command
hr: pozovi sljedeću naredbu

en: Do not convert from DOS/Mac format
hr: pretvaranje iz DOS/Mac formata -- omogući/onemogući

en: Toggle the use of a new buffer
hr: uporaba nove međumemorije -- omogući/onemogući

en: Close buffer without saving it
hr: zatvori međumemoriju bez spremanja

en: Go to file browser
hr: otvara preglednik

en: Exit from the file browser
hr: izlazi iz preglednika

en: Go to the first file in the list
hr: na prvu datoteku u popisu

en: Go to the last file in the list
hr: na zadnju datoteku u popisu

en: Go to the previous file in the list
hr: na prethodnu datoteku u popisu

en: Go to the next file in the list
hr: na sljedeću datoteku u popisu

en: Go to lefthand column
hr: na lijevi stupac

en: Go to righthand column
hr: na desni stupac

en: Go to first row in this column
hr: na prvi red ovog stupca

en: Go to last row in this column
hr: na zadnji red ovog stupca

en: Search forward for a string
hr: traži dio imena (ili ime)

en: Search backward for a string
hr: traži dio imena (ili ime) unatrag

en: Refresh the file list
hr: osvježi popis datoteka

en: Go to directory
hr: otvara dani direktorij

en: Invoke the linter, if available
hr: pokrene linter (provjera sintakse) ako je dostupan

en: Go to previous linter msg
hr: na prethodnu poruku lintera

en: Go to next linter msg
hr: na sljedeću poruku lintera

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
hr: pokrene program za oblikovanje međumemorije (format, itd.)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next thirteen strings at most 10 characters.
en: Help
hr: Pomoć

en: Cancel
hr: Odustajem

en: Write Out
hr: Spremi

en: Read File
hr: Učitaj dat

en: Justify
hr: Poravnaj

en: Refresh
hr: Osvježi

en: Where Is
hr: Traži

en: Replace
hr: Zamijeni

en: Cut
hr: Izreži

en: Paste
hr: Zalijepi

en: Execute
hr: Izvrši

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
hr: Pozicija

en: Go To Line
hr: U redak

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
hr: Poništi

en: Redo
hr: Ponovi

en: Set Mark
hr: Označi

en: Copy
hr: Kopiraj

en: Case Sens
hr: Osjetljivo

en: Reg.exp.
hr: Reg. izraz

en: Backwards
hr: Unatrag

en: No Replace
hr: Traži

en: Older
hr: Stariji

en: Newer
hr: Noviji

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
hr: U direktorij

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
hr: Traži unatrag

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
hr: Prethodni

en: Next
hr: Sljedeći

en: To Bracket
hr: Na zagradu

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
hr: Unatrag

en: Forward
hr: Naprijed

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Prev Word
hr: Riječ ispred

en: Next Word
hr: Riječ iza

note: TRANSLATORS: These two mean: "to beginning of line", "to end of line".
en: Home
hr: Početak retka

en: End
hr: Kraj retka

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Prev Line
hr: Redak gore

en: Next Line
hr: Redak dolje

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Scroll Up
hr: Klizne gore

en: Scroll Down
hr: Klizne dolje

en: Prev Block
hr: Blok gore

en: Next Block
hr: Blok dolje

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 16 characters.
en: Begin of Paragr.
hr: Vrh odlomka

en: End of Paragraph
hr: Dno odlomka

en: Top Row
hr: Prvi red

en: Bottom Row
hr: Zadnji red

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Prev Page
hr: Prozor gore

en: Next Page
hr: Prozor dolje

en: First Line
hr: Na vrh

en: Last Line
hr: Na dno

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 15 characters.
en: Prev File
hr: Prethodna datoteka

en: Next File
hr: Sljedeća datoteka

note: TRANSLATORS: The next two strings refer to deleting words.
en: Chop Left
hr: Izreži ulijevo

en: Chop Right
hr: Izreži udesno

en: Cut Till End
hr: IzrežiDoDna

en: Full Justify
hr: Poravnaj sve

en: Word Count
hr: Broj riječi

en: Verbatim
hr: Doslovno

en: Indent
hr: Uvlačenje

en: Unindent
hr: Izvlačenje

en: Comment Lines
hr: Komentira retke

en: Complete
hr: Dovršeno

en: Record
hr: Snimanje

en: Run Macro
hr: Pokreni makro

note: TRANSLATORS: This refers to deleting a line or marked region.
en: Zap
hr: Odbacivanje

en: Anchor
hr: Sidrenje

en: Up to anchor
hr: Prethodno sidro

en: Down to anchor
hr: Sljedeće sidro

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Spell Check
hr: Pravopis

en: Formatter
hr: Formater

en: Suspend
hr: Obustavi

en: Center
hr: Centrira

en: Cycle
hr: Rotira

en: Save
hr: Spremi

en: Pipe Text
hr: Proslijedi tekst naredbi

en: Go To Text
hr: Nađi

en: DOS Format
hr: DOS format

en: Mac Format
hr: Mac format

en: Append
hr: Doda na kraj

en: Prepend
hr: Umetne na početak

en: Backup File
hr: Sigurnosna kopija

en: No Conversion
hr: Bez pretvorbe

en: Execute Command
hr: Izvrši naredbu

en: Discard buffer
hr: Odbaci međumemoriju

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
hr: Pregledavanje

en: First File
hr: Prva datoteka

en: Last File
hr: Zadnja datoteka

en: Left Column
hr: Lijevi stupac

en: Right Column
hr: Desni stupac

note: TRANSLATORS: The next two strings may be up to 37 characters each.
en: Previous Linter message
hr: Na prethodnu poruku lintera

en: Next Linter message
hr: Novija poruka lintera

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Hidden interface
hr: Sučelje (skrije ili pokaže)

en: Help mode
hr: Pomoć u zadnja dva retka prozora

en: Constant cursor position display
hr: Stalno pokazivanje pozicija kursora

en: Soft wrapping of overlong lines
hr: Meko prelamanje predugih redova

en: Line numbering
hr: Numeraciju redaka

en: Whitespace display
hr: Prikazivanje bjelina

en: Color syntax highlighting
hr: Sintaksu istaknutu bojama

en: Smart home key
hr: Pametnu Home tipku

en: Auto indent
hr: Automatsko uvlačenje

en: Cut to end
hr: Rezanje do kraja retka

en: Hard wrapping of overlong lines
hr: Tvrdo prelamanje predugih redova

en: Conversion of typed tabs to spaces
hr: Konverziju tabova u razmake

en: Mouse support
hr: Podršku za miša

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
hr: ===  Traži, nađi / Pretraga i zamjena teksta  ===
    
     Upišite uzorak (riječ, riječi, dio riječi ili znakove) koji želite naći, zatim pritisnite Enter. Ako se uzorak pronađe, kursor će skočiti na najbližu pojavu navedenog uzorka.
    
     Za novo pretraživanje, prethodni uzorak pokazan je u uglatim zagradama iza prompta ‘Traži’. Pritisnete li Enter, a da niste upisali novi uzorak, ponovit ćete traženje s prethodnim uzorkom.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
hr: Ako ste označili (mark) odabrani tekst i nakon toga započnete tražiti za zamjenu, samo će pojave uzorka u odabranom tekstu biti zamijenjene.
    
     Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju za ‘Traži’

en: === Replacement ===
    
     Type the characters that should replace what you typed at the previous prompt, and press Enter.
hr: === Zamjena ===
    
     Upišite znakove kojima želite zamijeniti one, koje ste upisali prilikom prethodnog prompta, zatim pritisnite Enter.

en:  The following function keys are available at this prompt:
hr:  Na ovom promptu na raspolaganju su vam sljedeći prečaci:

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
hr: ===  U redak / Skok na željenu poziciju u tekstu  ===
    
     Upišite broj retka (, broj stupca) u koji želite skočiti te pritisnite Enter. Ako tekst ima manje redaka od tog broja, kursor će skočiti u zadnji redak teksta (na dno teksta).
    
     Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju za ‘U redak’:

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
hr: ===  Otvori / Učitavanje i umetanje datoteka  ===
    
     Unesite ime datoteke koju želite umetnuti u tekuću međumemoriju na trenutnoj poziciji kursora.
    
     Ako ste sastavili (compiled) nano s podrškom za višestruke međumemorije i omogućili višestruke međumemorije s opcijom -F ili --multibuffer, ili ju aktivirali s Meta-F (Alt-F), ili u nanorc, datoteka će biti učitana u novi međumemoriju. Koristite Meta-< ili Meta-> (Alt-< ili Alt->) za listanje otvorenih međumemorija.

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
hr: Ako vam treba nova (prazna) međumemorija, onda nakon prompta samo pritisnite Enter, ili upišite nepostojeće ime i pritisnite Enter.
    
     Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju za ‘Otvori’:

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
hr: ===  Spremi / Spremanje teksta u datoteku  ===
    
     Upišite (ili prihvatite predloženo) ime pod kojim želite spremiti vašu datoteku te pritisnite Enter da ju spremite.
    
     Ako ste označili i odabrali tekst, nano će vam predložiti da spremite odabrani tekst kao zasebnu datoteku. Da bi se smanjila opasnost od slučajnog prepisivanja preko tekuće datoteke, a tek s nekim njezinim djelom (vašim odabirom), naziv tekuće datoteke neće biti predložen.
    
     Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju za ‘Spremi’:

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
hr: ===  Preglednik /  Pregledavanje direktorija i datoteka  ===
    
     Preglednik koristite kao vizualni pregled strukture direktorija i za biranje datoteka za učitavanje ili zapisivanje. Pritom možete rabiti tipke sa strelicama ili tipke Page Up/Down. Tipkom S ili Enter možete izabrati datoteku ili otvoriti izabrani direktorij. Za pomak u viši direktorij, izaberite direktorij „..” (viši dir) na vrhu liste i pritisnite Enter.
    
     Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju za ‘Preglednik’:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
hr: ===  Traženje datoteka u pregledniku  ===
    
     Upišite uzorak (ime, dio imena ili znakove) koji želite naći, zatim pritisnite Enter. Ako se uzorak pronađe, kursor će skočiti na prvi najbližu pojavu uzorka.
    
     Za novo pretraživanje, prethodni uzorak pokazan je u uglatim zagradama iza prompta ‘Traži’. Pritisnete li Enter, a da niste upisali novi uzorak, ponovit ćete traženje s prethodnim uzorkom.

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
hr: ===  U direktorij / Otvaranje i pregledavanje direktorija  ===
    
     Unesite naziv direktorija koji želite otvoriti.
    
     Tipku Tab možete (pokušati) iskoristiti za automatsko dopunjavanje naziva direktorija, ako je dopunjavanje s tabom omogućeno.
    
     Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju za ‘U direktorij’:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
hr: ===  Pravopis / Provjera pravopisa  ===
    
     Provjera pravopisa provjerava cijeli tekst u tekućoj datoteci. Kad provjera naiđe na nepoznatu riječ, ta riječ se istakne i može se zamijeniti, odnosno urediti. Provjera će nakon toga predložiti zamjenu svih primjera krivo napisanih riječi u toj datoteci, a ako ste oznakom odabrali dio teksta, onda će provjera djelovati samo u odabranom tekstu.
    
     Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju za ‘Pravopis’:

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
hr: ===  Vanjska naredba  ===
    
     Ovdje možete unijeti naredbu ljuske čiji izlaz želite umetnuti u tekuću (ili učitati u novu) međumemoriju. Ako ispred naredbe upišete ‘|’ (simbol cijevi), poslat će te sadržaj međumemorije (ili označeno područje) kroz cijev.

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
hr: Ako samo trebate praznu međumemoriju, onda nemojte unositi naredbu.
    
     Možete odabrati jedan od četiri alata, ili izrezati veliki dio međumemorije, ili staviti nano u mirovanje.

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
hr: === Linter ===
    
     U traci stanja ispisuju se poruke o greškama ili upozorenja, a kursor skoči na odgovarajuću poziciju u datoteci. Koristite PageUp i PageDown za pregled starijih ili novijih poruka.

en:  The following function keys are available in Linter mode:
hr:  Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju za ‘Linter’:

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
hr: ===  Upute za uporabu  ===
    
     Nano je zamišljen tako da imitira funkcionalnost i lakoću upotrebe uređivača teksta UW Pico. Ima četiri djela. Na vrhu, traka s informacijama prikaže inačicu nano-a, zatim ime datoteke koju trenutno uređujete i je li datoteka modificirana ili nije. Ispod toga je glavni prozor u kojem je pokazan tekst datoteke koju uređujete. U trećem retku iznad dna je traka stanja u kojoj vam nano javlja važne poruke.

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
hr: U zadnja dva retka pokazane su najčešće upotrebljavane kombinacije tipaka, prečaca ili funkcija uređivača. Termini tipka, funkcija, prečac su zamjenjivi i koriste se ovisno o kontekstu.
    
     Notacija prečaca jest: prečaci s tipkom Control započinju sa simbolom ‘caret’ (^) koji se unosi upotrebom tipke Ctrl ili dvama uzastopnim pritiscima tipke Esc. Prečaci s tipkom Meta započinju s (M-) simbolom koji se unosi upotrebom tipke Alt, ili tipke Cmd, ili tipke Esc ovisno o vašoj tipkovnici.

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
hr: Dva uzastopna pritiska tipke Esc i nakon toga unos troznamenkastog dekadskog broja od 000 do 255 unijet će znak koji odgovara tom broju.
    
     Svojstva i sučelje uređivača možete podesiti privremeno s opcijama na startu, trajno pomoću datoteke ‘nanorc’, a neka svojstva možete prema potrebi omogućiti ili onemogućiti u tijeku uređivanja.
    
     Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju u glavnom prozoru uređivača. Alternative su navedene u zagradama:

en: enable/disable
hr: -- omogući/onemogući

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
hr: Nije moguće napraviti direktorij %s: %s
    Nužan je za spremanje/čitanje povijesti traženja i pozicija kursora.

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
hr: Staza %s nije direktorij, a trebala bi biti.
    Nano neće ni čitati ni spremati povijest traženja i pozicije kursora.

en: Cannot limit permissions on %s: %s
hr: Nije moguće ograničiti prava na %s: %s

en: Key is invalid in view mode
hr: Nedopustiva tipka u načinu ‘Čitanje’ (samo čitati i tražiti)

en: This function is disabled in restricted mode
hr: Ova funkcija je onemogućena u ograničenom radu

en: To suspend, type ^T^Z
hr: Za obustavu, utipkajte ^T^Z

en: No file name
hr: Manjka ime datoteke

en: Save modified buffer?
hr: Spremiti izmijenjenu međumemoriju?

en: 
    Too many .save files
hr: 
    Ima previše .save datoteka

en: 
    Buffer written to %s
hr: 
    Međumemorija je zapisana u %s

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
hr: Uporaba: nano [OPCIJE] [[+REDAK[,STUPAC]] DATOTEKA]...

note: TRANSLATORS: The next two strings are part of the --help output. * It's best to keep its lines within 80 characters.
en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
hr: Datoteku možete otvoriti s kursorom u specifičnom retku tako da navedete broj
    retka s ‘+’ ispred naziva datoteke.  Broj stupca možete navesti nakon zareza.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
hr: Ako je ‘-’ (crtica) ime datoteke, nano čita podatke iz standardnog ulaza.

note: TRANSLATORS: The next three are column headers of the --help output.
en: Option
hr: Opcija

en: Long option
hr: Duga opcija

en: Meaning
hr: Učinak opcije

note: TRANSLATORS: The next forty or so strings are option descriptions * for the --help output.  Try to keep them at most 40 characters.
en: Enable smart home key
hr: pametna Home tipka

en: Save backups of existing files
hr: osigura sve postojeće datoteke

en: Directory for saving unique backup files
hr: direktorij za unikate osiguranja

en: Use bold instead of reverse video text
hr: deblja slova umjesto inverzije slova

en: Convert typed tabs to spaces
hr: tipkane tabove pretvara u razmake

en: Read a file into a new buffer by default
hr: učita datoteku u novu međumemoriju

en: Use (vim-style) lock files
hr: datoteke zaključa na vim način

en: Save & reload old search/replace strings
hr: sprema i čita povijest traženja/zamjena

en: Don't look at nanorc files
hr: zanemari nanorc datoteke

en: -J <number>
hr: -J <broj>

en: --guidestripe=<number>
hr: --guidestripe=<broj>

en: Show a guiding bar at this column
hr: okomito istakne cijeli taj stupac

en: Fix numeric keypad key confusion problem
hr: riješi problem s num-blokom tipkovnice

en: Don't add an automatic newline
hr: ne doda novi redak automatski

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
hr: briše zaostale bjeline nakon prelamanja

en: Don't convert files from DOS/Mac format
hr: ne mijenja format DOS/Mac datoteka

en: Leading whitespace means new paragraph
hr: bjelina na početku znači novi odlomak

en: Save & restore position of the cursor
hr: sprema i vraća položaj kursora

note: TRANSLATORS: This refers to email quoting, * like the > in: > quoted text.
en: Regular expression to match quoting
hr: regularni izraz koji podudara navodnike

en: Restrict access to the filesystem
hr: ograniči pristup datotečnom sustavu

en: Display overlong lines on multiple rows
hr: preduge retke prikaže u više redaka

en: -T <number>
hr: -T <broj>

en: --tabsize=<number>
hr: --tabsize=<broj>

en: Make a tab this number of columns wide
hr: širina taba za upotrebu

en: Wipe status bar upon next keystroke
hr: brzo gašenje trake stanja

en: Print version information and exit
hr: pokaže informacije o inačici i iziđe

en: Detect word boundaries more accurately
hr: točnije otkriva granice riječi

en: Which other characters are word parts
hr: ostali mogući znak(ovi) kao dio riječi

en: -Y <name>
hr: -Y <ime>

en: --syntax=<name>
hr: --syntax=<ime>

en: Syntax definition to use for coloring
hr: ime sintakse za isticanje bojama

en: Let Bsp and Del erase a marked region
hr: Backspace i Del uklone označeno područje

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
hr: kad meko prelama, prelama na bjelini

en: Automatically hard-wrap overlong lines
hr: tvrdo prelomi svaki predugi redak

en: Constantly show cursor position
hr: stalno pokazuje poziciju kursora

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
hr: popravi Backspace/Delete zbrku

en: Keep the line below the title bar empty
hr: redak ispod naslova je uvijek prazan

en: -f <file>
hr: -f <datoteka>

en: --rcfile=<file>
hr: --rcfile=<datoteka>

en: Use only this file for configuring nano
hr: koristi <datoteku> za nano postavke

en: Show cursor in file browser & help text
hr: pokaže kursor u uputama i pregledniku

en: Show this help text and exit
hr: pokaže pomoć koju sad čitate i iziđe

en: Automatically indent new lines
hr: automatski uvlači nove retke

en: Scroll per half-screen, not per line
hr: kliže po pola prozora, a ne po redak

en: Cut from cursor to end of line
hr: izreže od kursora do kraja retka

en: Show line numbers in front of the text
hr: numeracija redaka ispred teksta

en: Enable the use of the mouse
hr: omogući upotrebu miša

en: Do not read the file (only write it)
hr: ne čita datoteku (samo ju zapiše)

en: Set operating directory
hr: postavi dir za radni direktorij

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
hr: očuva prečace XON (^Q) i XOFF (^S)

en: Show a position+portion indicator
hr: indikator pozicije i dijela

en: -r <number>
hr: -r <broj>

en: --fill=<number>
hr: -fill <broj>

en: Set width for hard-wrap and justify
hr: tvrdo prelomi na tom stupcu, poravna

en: Use this alternative spell checker
hr: rabi ovaj program za provjeru pravopisa

en: Save changes on exit, don't prompt
hr: ‘Izlaz’ sprema automatski, bez pitanja

en: Save a file by default in Unix format
hr: spremi datoteku u Unix formatu

en: View mode (read-only)
hr: ‘Čitanje’ (možete samo čitati i tražiti)

en: Don't hard-wrap long lines [default]
hr: ne prelama tvrdo duge redove [zadano]

en: Don't show the two help lines
hr: bez prikaza pomoći u zadnja dva retka

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
hr: čini da Ctrl+desno staje na kraju riječi

en: List the names of available syntaxes
hr: Izlista popis dostupnih sintaksa

en: Also try magic to determine syntax
hr: proba s libmagic odrediti sintaksu

en: Accept 'filename:linenumber' notation
hr: Prihvaća notaciju ‘filename:linenumber'

en: Show some states on the title bar
hr: pokazuje neka stanja u naslovnoj traci

en: Show a feedback bar at the bottom
hr: traku s informacijama pokaže na dnu

en: Hide all bars, use whole terminal
hr: skrije sve trake, rabi cijeli terminal

en: Use better-known key bindings
hr: Koristite uobičajene tipkovničke prečace

en:  GNU nano, version %s
hr:  GNU nano, inačica %s

en:  Compiled options:
hr:  Ugrađene opcije:

en: Available syntaxes:
hr: Dostupne sintakse:

en: Could not reconnect stdin to keyboard
hr: Nije (bilo) moguće iznova povezati stdin s tipkovnicom

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
hr: Čitanje podataka unesenih tipkovnicom; pritisnite ^D ili ^D^D da završite.

en: Failed to open stdin: %s
hr: Nije uspjelo otvoriti standardni ulaz, stdin: %s

en: Received SIGHUP or SIGTERM
hr: Primljen je SIGHUP ili SIGTERM

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
hr: Uh!  Nano se srušio!  Kȏd: %d.  Prijavite taj bug.

en: Use "fg" to return to nano.
hr: Rabite „fg” za povratak u nano.

en: Current syntax determines Tab
hr: Trenutna sintaksa određuje Tab

en: enabled
hr: - aktivirana

en: disabled
hr: - deaktivirana

note: TRANSLATORS: This refers to a sequence of escape codes * (from the keyboard) that nano does not recognize.
en: Unknown sequence
hr: Nepoznata sekvencija tipki

en: Unknown function: %s
hr: Nepoznata funkcija: %s

en: Missing }
hr: Nema }

note: TRANSLATORS: This refers to an unbound function key.
en: Unbound key: F%i
hr: Nepovezani prečac: F%i

en: Unbound key
hr: Tipka ne radi u ovom kontekstu

en: Unbindable key: M-^%c
hr: Nemoguća kombinacija: M-^%c

en: Unbound key: %s%c
hr: Nepovezani prečac: %s%c

en: Unbindable key: ^[
hr: Kombinacija ^[ nije moguća

en: Flawed paste
hr: Greška u lijepljenju

en: Guide column "%s" is invalid
hr: Stupac „%s” nije valjan i nije ga moguće istaknuti

en: Requested tab size "%s" is invalid
hr: Zatražena širina taba „%s” nije valjana

en: Requested fill size "%s" is invalid
hr: Zatražena veličina ispune „%s” nije valjana

en: Type '%s -h' for a list of available options.
hr: Rabite „%s -h” za popis svih dostupnih opcija.

en: Bad quoting regex "%s": %s
hr: Loš regularni izraz „%s”: %s

en: Invalid search modifier '%c'
hr: Nevaljani modifikator pretraživanja ‘%c’

en: Empty search string
hr: Prazni string za pretraživanje

en: Invalid line or column number
hr: Nevaljani broj retka ili stupca

en: Invalid number
hr: Broj nije valjan

en: Standard input is not a terminal
hr: Standardni ulaz nije terminal

en: Can open just one file
hr: Može se otvoriti samo jedna datoteka

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
hr: Dobro došli u nano. Za osnovne upute za uporabu pritisnite Ctrl+G.

en: Byte Order Mark
hr: Byte Order Mark (BOM)

note: TRANSLATORS: For the next three strings, specify the starting letters * of the translations for "Yes"/"No"/"All".  The first letter of each of * these strings MUST be a single-byte letter; others may be multi-byte.
en: Yy
hr: Dd

en: Aa
hr: Ss

en: Yes
hr: Da

en: No
hr: Ne

en: All
hr: Sve

en: Mistakes in '%s'
hr: Pogreška u ‘%s’

en: Problems with history file
hr: Ima problema s dnevnikom (datoteka s poviješću)

en: Error in %s on line %zu:
hr: Greška u %s u retku %zu:

en: Argument '%s' has an unterminated "
hr: Argument %s ne završava s "

en: Regex strings must begin and end with a " character
hr: Regularni izraz mora započeti i završiti sa znakom "

en: Empty regex string
hr: Regularni izraz je prazan

en: Bad regex "%s": %s
hr: Nevaljani regularni izraz „%s”: %s

en: Missing syntax name
hr: Nema imena sintakse

en: Unpaired quote in syntax name
hr: Nespareni navodnik u imenu sintakse

en: The "none" syntax is reserved
hr: Sintaksa „none” je rezervirana

en: The "default" syntax does not accept extensions
hr: Sintaksa „default” ne prihvaća proširenja

en: Syntax "%s" has no color commands
hr: Sintaksa „%s” nema naredba za boju (color commands)

en: Missing key name
hr: Nema imena tipke

en: Key name %s is invalid
hr: Ime tipke %s nije valjano

en: Must specify a function to bind the key to
hr: Morate navesti funkciju koja se veže na tipku

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "all".
en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
hr: Morate navesti izbornik (ili "all") kojem se tipka/prečac (pri/raz)družuje

en: Unknown menu: %s
hr: Nepoznati izbornik: %s

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
hr: Funkcija ‘%s’ ne postoji u izborniku ‘%s’

en: Keystroke %s may not be rebound
hr: Kombinacija %s ne smije se ponovno definirati

en: Command "%s" not understood
hr: Naredba „%s” nije razumljiva

en: Path is too long
hr: Staza je preduga

en: Error expanding %s: %s
hr: Greška u proširivanju %s: %s

en: Color '%s' takes no prefix
hr: Boja ‘%s’ ne trpi prefiks

en: Color "%s" not understood
hr: Nepoznata „%s” boja

en: An attribute requires a subsequent comma
hr: Atribut zahtijeva naknadni zarez

en: Missing color name
hr: Nema imena boje

en: Missing regex string after '%s' command
hr: Nema regularnog izraza iza naredbe ‘%s’

en: "start=" requires a corresponding "end="
hr: "start=" treba odgovarajući "end="

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
hr: Naredba ‘%s’ treba prethodnu ‘syntax’ naredbu

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
hr: Sintaksa „default” ne prihvaća konstrukte kao ‘%s’

en: Missing argument after '%s'
hr: Nema argumenta iza ‘%s’

en: Argument of '%s' lacks closing "
hr: Argumentu od ‘%s’ manjka završni navodnik "

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
hr: Nijedna tipka/prečac nije pridružena funkciji ‘%s’ u izborniku ‘%s’.  Gotovo.

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
hr: Po potrebi, pokrenite nano s opcijom -I da uredite svoje nanorc postavke.

en: Could not find syntax "%s" to extend
hr: Nije pronađena proširena „%s” sintaksa

en: Command "%s" not allowed in included file
hr: Naredba „%s” nije dopuštena u include datoteci; v. nanorc

en: Missing option
hr: Nema opcije

en: Unknown option: %s
hr: Nepoznata opcija: %s

en: Cannot unset option "%s"
hr: Opciju „%s” nije moguće deaktivirati

en: Option "%s" requires an argument
hr: Opcija „%s” zahtijeva argument

en: Argument is not a valid multibyte string
hr: Argument nije valjani višebajtni string

en: Non-blank characters required
hr: Bjelina (kao znak) nije dopuštena

en: Even number of characters required
hr: Potreban je parni broj znakova

en: Two single-column characters required
hr: Potrebna su dva jednostupčana znaka

en: Specified rcfile does not exist
hr: Navedena datoteka rcfile ne postoji

en: I can't find my home directory!  Wah!
hr: Ne možete pronaći svoj osobni direktorij!  Ajoj!

note: TRANSLATORS: The next four modify the search prompt.
en:  [Case Sensitive]
hr:  [osjetljivo]

en:  [Regexp]
hr:  [Reg. izraz]

en:  (to replace) in selection
hr:  (zamijeni) u odabranom tekstu

en:  (to replace)
hr:  (i zamijeni)

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
hr: Tražimo...

en: "%.*s%s" not found
hr: uzorak „%.*s%s” nije pronađen

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace this instance?
hr: Zamijeniti ovu pojavu uzorka?

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace with
hr: Zamijeni s(a)

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
hr[0]: Zamijenjena je %zd pojava uzorka
hr[1]: Zamijenjene su %zd pojave uzorka
hr[2]: Zamijenjeno je %zd pojava uzorka

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Enter line number, column number
hr: Unesite broj retka (, stupca)

en: Not a bracket
hr: To nije zagrada

en: No matching bracket
hr: Zagrada nema odgovarajući par

en: Placed anchor
hr: Sidro postavljeno

en: Removed anchor
hr: Sidro uklonjeno

en: Jumped to anchor
hr: Na sidru

en: This is the only anchor
hr: To je jedino sidro

en: There are no anchors
hr: Nema nijednog sidra

en: Mark Set
hr: Oznaka je postavljena

en: Mark Unset
hr: Oznaka je poništena

en: Commenting is not supported for this file type
hr: Komentiranje nije podržano za ovaj tip datoteke

en: Cannot comment past end of file
hr: Nije moguće komentirati iza kraja datoteke

en: Nothing to undo
hr: Nema ništa za poništiti

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings describe actions * that are undone or redone.  They are all nouns, not verbs.
en: addition
hr: Dodavanje

en: line break
hr: Prelamanje retka

en: deletion
hr: Brisanje

en: line join
hr: Spajanje redaka

en: replacement
hr: Zamjena

en: erasure
hr: Brisanje

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
hr: Izrezivanje

en: paste
hr: Ljepljenje

en: insertion
hr: Umetanje

en: indent
hr: Uvlačenje

en: unindent
hr: Izvlačenje

en: comment
hr: Komentiranje

en: uncomment
hr: Odkomentiranje

en: Undid %s
hr: %s je poništeno

en: Nothing to redo
hr: Nema ništa za ponoviti

en: Redid %s
hr: %s je ponovljeno

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: justification
hr: Poravnavanje

en: Selection is empty
hr: Ništa nije odabrano

en: Justified selection
hr: Odabir je poravnat

en: Justified file
hr: Cijeli tekst je poravnat

en: Justified paragraph
hr: Odlomak je poravnat

en: Buffer is empty
hr: Međumemorija je prazna

en: Invoking formatter...
hr: Pokrećemo formater...

en: Error invoking '%s'
hr: Greška u pokretanju ‘%s’

en: Program '%s' complained
hr: Program ‘%s’ ima problema, žali se

en: Nothing changed
hr: Ništa nije izmijenjeno

note: TRANSLATORS: The next two go with Undid/Redid messages.
en: spelling correction
hr: Popravljanje pravopisnih grešaka

en: formatting
hr: Formatiranje

en: Finished checking spelling
hr: Provjera pravopisa je završena

en: Buffer has been processed
hr: Međumemorija je obrađena

en: Unfindable word: %s
hr: Riječ nije moguće naći: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Edit a replacement
hr: Predložite (uređenu) zamjenu

note: TRANSLATORS: Shown after fixing misspellings in one word.
en: Next word...
hr: Sljedeća riječ...

en: Invoking spell checker...
hr: Pokrećemo provjeru pravopisa...

en: Could not get size of pipe buffer
hr: Nije moguće odrediti veličinu međumemorije za cijev

en: Error invoking "uniq"
hr: Greška u pokretanju „uniq”

en: Error invoking "sort"
hr: Greška u pokretanju „sort”

en: Error invoking "spell"
hr: Greška u pokretanju „spell”

en: No linter is defined for this type of file
hr: Za taj tip datoteke linter nije definiran

en: Save modified buffer before linting?
hr: Izmijenjenu međumemoriju spremiti prije poziva lintera?

en: Invoking linter...
hr: Pokrećemo linter...

en: Got 0 parsable lines from command: %s
hr: Nijedan obradivi redak nije dobiven od naredbe: %s

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
hr: Ova poruka je za neotvorenu datoteku %s; učitati ju u novu međumemoriju?

en: No messages for this file
hr: Nema poruka za ovu datoteku

en: At first message
hr: To je prva poruka

en: At last message
hr: To je posljednja poruka

en: No formatter is defined for this type of file
hr: Za taj tip datoteke formater nije definiran

en: In Selection:
hr: U odabranom tekstu:

en: line | lines
hr[0]: redak
hr[1]: retka
hr[2]: redaka

en: word | words
hr[0]: riječ
hr[1]: riječi
hr[2]: riječi

en: character | characters
hr[0]: znak
hr[1]: znaka
hr[2]: znakova

note: TRANSLATORS: Shown when the next keystroke will be inserted verbatim.
en: Verbatim Input
hr: Doslovni unos

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
hr: Nevaljani code

note: TRANSLATORS: Shown when no text is directly left of the cursor.
en: No word fragment
hr: Nema fragmenta riječi (teksta ispred kursora)

en: No further matches
hr: Nema više mogućnosti za dopunjavanje

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
hr: Nema ništa za dopuniti

en: Nano is out of memory!
hr: Nano nema dovoljno memorije!

en: Recording a macro...
hr: Snimamo makro...

en: Stopped recording
hr: Snimanje je zaustavljeno

en: Cannot run macro while recording
hr: Nije moguće pokrenuti makro u tijeku snimanja

en: Macro is empty
hr: Makro je prazan

en: Too much input at once
hr: Previše unosa odjednom

en: Too many errors from stdin
hr: Previše grešaka na standardnom ulazu

note: TRANSLATORS: This is shown while a six-digit hexadecimal * Unicode character code (%s) is being typed in.
en: Unicode Input: %s
hr: Unos Unicode znaka: %s

note: TRANSLATORS: The next five are "labels" in the title bar.
en: Linting --
hr: Lintanje --

en: DIR:
hr: Direktorij:

en: View
hr: Čitanje

en: Modified
hr: Izmijenjen

en: Restricted
hr: Ograničeni način

en: (nameless)
hr: (bezimena)

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
hr[0]:  (%zu redak)
hr[1]:  (%zu retka)
hr[2]:  (%zu redaka)

en:  (%zu line, %s) |  (%zu lines, %s)
hr[0]:  (%zu redak, %s)
hr[1]:  (%zu retka, %s)
hr[2]:  (%zu redaka, %s)

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
hr: redak %*zd/%zd (%2d%%), stupac %2zu/%2zu (%3d%%), znak %*zu/%zu (%2d%%)

en: The nano text editor
hr: Uređivač teksta nano

en: version
hr: inačica

en: Brought to you by:
hr: Daju vam na upotrebu:

en: Special thanks to:
hr: Posebna zahvala:

en: the many translators and the TP
hr: svim prevoditeljima i TP-u

en: For ncurses:
hr: Za ncurses:

en: and anyone else we forgot...
hr: i svima ostalima koje smo zaboravili...

en: Thank you for using nano!
hr: Hvala vam što koristite nano!

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
hr: %s: opcija ‘%s%s’ je dvosmislena

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
hr: %s: opcija ‘%s%s’ je dvosmislena; mogućnosti su:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
hr: %s: neprepoznata opcija ‘%s%s’

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
hr: %s: opcija ‘%s%s’ ne dopušta argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
hr: %s: opcija ‘%s%s’ zahtijeva argument

en: %s: invalid option -- '%c'
hr: %s: nevaljana opcija -- ‘%c’

en: %s: option requires an argument -- '%c'
hr: %s: opcija zahtijeva argument -- ‘%c’

en: Success
hr: Uspjeh

en: No match
hr: Nije pronađen

en: Invalid regular expression
hr: Nevaljani regularni izraz

en: Invalid collation character
hr: Nevaljani znak za razvrstavanje

en: Invalid character class name
hr: Nevaljano ime klase znakova

en: Trailing backslash
hr: Zaostala obratna kosa crta (‘\’, backslash)

en: Invalid back reference
hr: Nevaljana povratna referencija

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
hr: Nesparena [, [^, [:, [., ili [=

en: Unmatched ( or \(
hr: Nesparena ( ili \(

en: Unmatched \{
hr: Nesparena \{

en: Invalid content of \{\}
hr: Nevaljani sadržaj \{\}

en: Invalid range end
hr: Nevaljani kraj raspona

en: Memory exhausted
hr: Nema dovoljno memorije (iscrpljena je)

en: Invalid preceding regular expression
hr: Prethodni regularni izraz nije valjan

en: Premature end of regular expression
hr: Prerani kraj regularnog izraza

en: Regular expression too big
hr: Regularni izraz je prevelik

en: Unmatched ) or \)
hr: Nesparena ) ili \)

en: No previous regular expression
hr: Nema prethodnog regularnog izraza
