nano 8.4-pre1 - en to id translation catalogue (618 entries)

note: TRANSLATORS: Anything more than 12 cells gets clipped.
en: (parent dir)
id: (dir induk)

note: TRANSLATORS: Anything more than 7 cells gets clipped. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
id: (besar)

en: Search Wrapped
id: Pancarian Di-wrap

en: This is the only occurrence
id: Hanya ini adanya

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
id: Cari

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
id:  [Mundur]

en: Cancelled
id: Dibatalkan

en: No current search pattern
id: Tidak ada pola pencarian kini

en: Cannot open directory: %s
id: Tidak dapat membuka direktori: %s

en: No entries
id: Tidak ada entri

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
id: Ke Direktori

note: TRANSLATORS: This refers to the confining effect of * the option --operatingdir, not of --restricted.
en: Can't go outside of %s
id: Tidak dapat pergi ke luar dari %s

en: Can't move up a directory
id: Tidak dapat memindahkan direktori

en: Error reading %s: %s
id: Galat saat membaca %s: %s

en: Paste is ignored
id: Tempel diabaikan

en: The working directory has disappeared
id: Direktori kerja telah menghilang

en: Unknown syntax name: %s
id: Nama sintaks tidak dikenal: %s

en: magic_load() failed: %s
id: magic_load() gagal: %s

en: magic_file(%s) failed: %s
id: magic_file(%s) gagal: %s

en: Nothing was cut
id: Tidak ada yang dipotong

en: Copied nothing
id: Tidak menyalin apa pun

en: Cutbuffer is empty
id: Penyangga potong kosong

en: Error deleting lock file %s: %s
id: Galat saat menghapus berkas kunci %s: %s

note: TRANSLATORS: Keep the next seven messages at most 76 characters.
en: Couldn't determine my identity for lock file
id: Tidak dapat menentukan identitasku bagi berkas kunci

en: Couldn't determine hostname: %s
id: Tidak dapat menentukan nama host: %s

en: Error writing lock file %s: %s
id: Galat saat menulis berkas kunci %s: %s

en: Someone else is also editing this file
id: Seseorang juga sedang menyunting berkas ini

en: Error opening lock file %s: %s
id: Galat saat membuka berkas kunci %s: %s

en: Bad lock file is ignored: %s
id: Berkas kunci buruk diabaikan: %s

note: TRANSLATORS: The second %s is the name of the user, the third that of the editor.
en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
id: Berkas %s sedang disunting oleh %s (dengan %s, PID %s); buka saja?

note: TRANSLATORS: Keep the next ten messages at most 76 characters.
en: Directory '%s' does not exist
id: Direktori '%s' tidak ada

en: Path '%s' is not a directory
id: Path '%s' bukan suatu direktori

en: Path '%s' is not accessible
id: Path '%s' tidak dapat diakses

en: Directory '%s' is not writable
id: Direktori '%s' tidak dapat ditulisi

en: Can't read file from outside of %s
id: Tidak dapat membaca berkas dari luar %s

en: "%s" is a directory
id: "%s" adalah sebuah direktori

en: "%s" is a device file
id: "%s" adalah sebuah berkas peranti

en: "%s" is a FIFO
id: "%s" adalah sebuah FIFO

en: %s is meant to be read-only
id: %s dimaksudkan untuk dibaca saja

note: TRANSLATORS: First %s is file name, second %s is file format.
en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
id[0]: %s -- %zu baris (%s)

en: New Buffer
id: Penyangga Baru

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
id[0]: %s -- %zu baris

en: No more open file buffers
id: Tidak ada penyangga berkas yang terbuka lagi

en: Interrupted
id: Diinterupsi

en: File '%s' is unwritable
id: Berkas '%s' tidak dapat ditulis

note: TRANSLATORS: Keep the next three messages at most 78 characters.
en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
id[0]: Baca %zu baris (dikonversi dari format Mac)

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
id[0]: Baca %zu baris (dikonversi dari format DOS)

en: Read %zu line | Read %zu lines
id[0]: Membaca %zu baris

en: New File
id: Berkas Baru

en: File "%s" not found
id: Berkas "%s" tidak ditemukan

en: Reading from FIFO...
id: Membaca dari FIFO...

en: Reading...
id: Membaca...

en: Could not create pipe: %s
id: Tidak bisa membuat pipa: %s

en: Could not fork: %s
id: Tidak bisa fork: %s

en: Executing...
id: Mengeksekusi...

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: filtering
id: menyaring

en: Failed to open pipe: %s
id: Gagal membuka pipa: %s

en: Error: %s
id: Galat: %s

en: Piping failed
id: Perpipaan gagal

note: TRANSLATORS: The next six messages are prompts.
en: Command to execute in new buffer
id: Perintah untuk dieksekusi dalam penyangga baru

en: Command to execute
id: Perintah untuk dieksekusi

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
id: Berkas yang akan dibaca tanpa konversi ke penyangga baru [dari %s]

en: File to read into new buffer [from %s]
id: Berkas yang akan dibaca ke penyangga baru [dari %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
id: Berkas yang akan disisipkan tak dikonversi [dari %s]

en: File to insert [from %s]
id: Berkas yang akan disisipkan [dari %s]

en: Invalid operating directory: %s
id: Direktori operasi tidak valid: %s

en: Invalid backup directory: %s
id: Direktori cadangan tidak valid: %s

en: Making backup...
id: Membuat cadangan...

en: Too many existing backup files
id: Terlalu banyak berkas cadangan yang ada

en: Cannot read original file
id: Tidak bisa membaca berkas asli

en: Cannot make regular backup
id: Tidak dapat membuat cadangan reguler

en: Trying again in your home directory
id: Mencoba lagi di direktori rumah Anda

en: Cannot make backup
id: Tidak bisa membuat cadangan

note: TRANSLATORS: Try to keep this message at most 76 characters.
en: Cannot make backup; continue and save actual file?
id: Tidak dapat membuat cadangan; melanjutkan dan menyimpan berkas yang sebenarnya?

note: TRANSLATORS: The %s is the reason of failure.
en: Cannot make backup: %s
id: Tidak dapat membuat cadangan: %s

en: Can't write outside of %s
id: Tidak dapat menulis di luar %s

en: Error writing %s: %s
id: Galat saat menulis %s: %s

en: Error writing temp file: %s
id: Kesalahan menulis berkas temp: %s

en: Writing to FIFO...
id: Menulis ke FIFO...

en: Writing...
id: Menulis...

en: Error reading temp file: %s
id: Kesalahan membaca berkas temp: %s

note: TRANSLATORS: This warns for data loss when the disk is full.
en: File on disk has been truncated!
id: Berkas pada disk telah terpotong!

note: TRANSLATORS: This is a suggestion to the user, * where "resume" means resuming from suspension. * Try to keep this at most 76 characters.
en: Maybe ^T^Z, make room on disk, resume, then ^S^X
id: Mungkin ^T^Z, buat ruang pada disk, lanjutkan, lalu ^S^X

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
id[0]: Menulis %zu baris

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
id: Menambahkan Pilihan ke Awal Berkas

en: Append Selection to File
id: Menambahkan Pilihan ke Akhir Berkas

en: Write Selection to File
id: Menulis Pilihan ke Berkas

note: TRANSLATORS: Next three prompts are analogous to the above three.
en: Prepend to File
id: Menambahkan ke Awal Berkas

en: Append to File
id: Menambahkan ke Akhir Berkas

en: Write to File
id: Menulis ke Berkas

note: TRANSLATORS: Concisely say the screen is too small.
en: Too tiny
id: Terlalu mungil

note: TRANSLATORS: Restricted mode forbids overwriting.
en: File exists -- cannot overwrite
id: Berkas sudah ada -- tidak bisa menimpa

en: Save file under DIFFERENT NAME?
id: Simpan berkas dengan NAMA LAIN?

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
id: Berkas "%s" sudah ada; DITIMPA?

en: File on disk has changed
id: Berkas pada disk telah berubah

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
id: Berkas telah dimodifikasi sejak Anda membukanya; lanjutkan menyimpan?

en: (more)
id: (lagi)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
id: Keluar

en: Close
id: Tutup

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
id: Batalkan fungsi ini

en: Display this help text
id: Tampilkan teks bantuan ini

en: Close the current buffer / Exit from nano
id: Tutup penyangga saat ini / Keluar dari nano

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
id: Tulis berkas saat ini (atau daerah yang ditandai) ke disk

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
id: Sisipkan berkas lain ke penyangga saat ini (atau ke dalam penyangga baru)

en: Search forward for a string or a regular expression
id: Cari maju untuk string atau ekspresi reguler

en: Search backward for a string or a regular expression
id: Cari mundur untuk string atau ekspresi reguler

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
id: Potong baris saat ini (atau wilayah yang ditandai) dan taruh dalam cutbuffer

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
id: Salin baris saat ini (atau wilayah yang ditandai) dan simpan dalam cutbuffer

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
id: Tempelkan konten cutbuffer pada lokasi kursor saat ini

en: Display the position of the cursor
id: Tampilkan posisi kursor

en: Invoke the spell checker, if available
id: Panggil pemeriksa ejaan, bila tersedia

en: Replace a string or a regular expression
id: Gantikan suatu string atau ekspresi reguler

en: Go to line and column number
id: Ke nomor baris dan kolom

en: Go to the matching bracket
id: Ke tanda kurung yang cocok

en: Mark text starting from the cursor position
id: Tandai teks dimulai dari posisi kursor saat ini

en: Throw away the current line (or marked region)
id: Buang baris saat ini (atau wilayah yang ditandai)

en: Indent the current line (or marked lines)
id: Indentasikan baris saat ini (atau baris-baris yang ditandai)

en: Unindent the current line (or marked lines)
id: Mundurkan indentasi baris saat ini (atau baris-baris yang ditandai)

en: Undo the last operation
id: Tak jadi jalankan operasi terakhir

en: Redo the last undone operation
id: Jadikan lagi operasi yang sebelumnya dibatalkan

en: Go back one character
id: Mundur satu karakter

en: Go forward one character
id: Maju satu karakter

en: Go back one word
id: Mundur satu kata

en: Go forward one word
id: Maju satu kata

en: Go to previous line
id: Ke baris sebelumnya

en: Go to next line
id: Ke baris berikutnya

en: Go to beginning of current line
id: Ke awal baris ini

en: Go to end of current line
id: Ke akhir baris ini

en: Go to previous block of text
id: Ke blok teks sebelumnya

en: Go to next block of text
id: Ke blok teks berikutnya

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
id: Ke awal paragraf; lalu paragraf sebelumnya

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
id: Tepat setelah akhir paragraf; lalu paragraf berikutnya

en: Go to first row in the viewport
id: Ke baris pertama dalam viewport

en: Go to last row in the viewport
id: Ke baris terakhir dalam viewport

en: Center the line where the cursor is
id: Ketengahkan baris pada kursor

en: Push the cursor line to the center, then top, then bottom
id: Dorong baris kursor ke tengah, lalu ke puncak, lalu ke dasar

en: Go one screenful up
id: Naik satu layar

en: Go one screenful down
id: Turun satu layar

en: Go to the first line of the file
id: Ke baris pertama berkas

en: Go to the last line of the file
id: Ke baris terakhir berkas

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
id: Gulir naik satu baris tanpa memindah kursor secara tekstual

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
id: Gulir turun satu baris tanpa memindahkan kursor secara tekstual

en: Switch to the previous file buffer
id: Beralih ke penyangga berkas sebelumnya

en: Switch to the next file buffer
id: Beralih ke penyangga berkas berikutnya

en: Insert the next keystroke verbatim
id: Sisipkan ketukan tombol berikutnya apa adanya

en: Insert a tab at the cursor position (or indent marked lines)
id: Sisipkan sebuah tab di posisi kursor (atau indentasikan baris-baris yang ditandai)

en: Insert a newline at the cursor position
id: Sisipkan sebuah baris baru di posisi kursor

en: Delete the character under the cursor
id: Hapus karakter pada kursor

en: Delete the character to the left of the cursor
id: Hapus satu karakter di kiri kursor

en: Delete backward from cursor to word start
id: Hapus mundur dari kursor ke awal kata

en: Delete forward from cursor to next word start
id: Hapus maju dari kursor ke awal kata berikutnya

en: Cut from the cursor position to the end of the file
id: Potong dari posisi kursor ke akhir berkas

en: Justify the current paragraph
id: Ratakan paragraf saat ini

en: Justify the entire file
id: Ratakan seluruh berkas

en: Count the number of lines, words, and characters
id: Hitung cacah baris, kata, dan karakter

en: Suspend the editor (return to the shell)
id: Suspensikan penyunting (kembali ke shell)

en: Refresh (redraw) the current screen
id: Segarkan (gambar ulang) layar saat ini

en: Try and complete the current word
id: Coba dan lengkapkan kata saat ini

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
id: Jadikan komentar/bukan komentar baris saat ini (atau baris-baris yang ditandai)

en: Save file without prompting
id: Simpan berkas tanpa bertanya

en: Search next occurrence backward
id: Cari kemunculan berikutnya mundur

en: Search next occurrence forward
id: Cari kemunculan berikutnya maju

en: Start/stop recording a macro
id: Mulai/berhenti merekam makro

en: Run the last recorded macro
id: Jalankan makro yang terakhir direkam

en: Place or remove an anchor at the current line
id: Tempatkan atau hapus jangkar di baris saat ini

en: Jump backward to the nearest anchor
id: Melompat mundur ke jangkar terdekat

en: Jump forward to the nearest anchor
id: Melompat maju ke jangkar terdekat

en: Toggle the case sensitivity of the search
id: Jungkitkan peka besar/kecil huruf dari pencarian

en: Reverse the direction of the search
id: Balikkan arah pencarian

en: Toggle the use of regular expressions
id: Jungkitkan penggunaan ekspresi reguler

en: Recall the previous search/replace string
id: Pakai string cari/ganti sebelumnya

en: Recall the next search/replace string
id: Pakai string cari/ganti selanjutnya

en: Toggle the use of DOS format
id: Jungkitkan penggunaan format DOS

en: Toggle the use of Mac format
id: Jungkitkan penggunaan format Mac

en: Toggle appending
id: Jungkitkan menambah di belakang

en: Toggle prepending
id: Jungkitkan menambah di depan

en: Toggle backing up of the original file
id: Jungkitkan mencadangkan berkas asli

en: Execute a function or an external command
id: Eksekusi suatu fungsi atau perintah eksternal

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
id: Salurkan penyangga (atau wilayah yang ditandai) saat ini lewat pipa ke perintah

en: Recall the previous command
id: Panggil lagi perintah sebelumnya

en: Recall the next command
id: Panggil lagi perintah berikutnya

en: Do not convert from DOS/Mac format
id: Jangan konversikan dari format DOS/Mac

en: Toggle the use of a new buffer
id: Jungkitkan penggunaan penyangga baru

en: Close buffer without saving it
id: Tutup penyangga tanpa menyimpannya

en: Go to file browser
id: Ke peramban berkas

en: Exit from the file browser
id: Keluar dari peramban berkas

en: Go to the first file in the list
id: Ke berkas pertama dalam daftar

en: Go to the last file in the list
id: Ke berkas terakhir dalam daftar

en: Go to the previous file in the list
id: Ke berkas sebelumnya dalam daftar

en: Go to the next file in the list
id: Ke berkas berikutnya dalam daftar

en: Go to lefthand column
id: Ke kolom kiri

en: Go to righthand column
id: Ke kolom kanan

en: Go to first row in this column
id: Ke baris pertama dalam kolom ini

en: Go to last row in this column
id: Ke baris terakhir dalam kolom ini

en: Search forward for a string
id: Cari maju untuk string

en: Search backward for a string
id: Cari mundur untuk string

en: Refresh the file list
id: Segarkan daftar berkas

en: Go to directory
id: Ke direktori

en: Invoke the linter, if available
id: Panggil linter, jika ada

en: Go to previous linter msg
id: Ke pesan linter sebelumnya

en: Go to next linter msg
id: Ke pesan linter berikutnya

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
id: Panggil program untuk memformat/menata/memanipulasi penyangga

note: TRANSLATORS: Try to keep the next thirteen strings at most 10 characters.
en: Help
id: Bantuan

en: Cancel
id: Batal

en: Write Out
id: Tulis

en: Read File
id: Baca

en: Justify
id: Ratakan

en: Refresh
id: Segarkan

en: Where Is
id: Cari

en: Replace
id: Ganti

en: Cut
id: Potong

en: Paste
id: Tempel

en: Execute
id: Jalankan

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
id: Lokasi

en: Go To Line
id: Ke Baris

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
id: Tak Jadi

en: Redo
id: Jadi Lagi

en: Set Mark
id: Atur Tanda

en: Copy
id: Salin

en: Case Sens
id: Besar/Kecil

en: Reg.exp.
id: Eksp.reg.

en: Backwards
id: Mundur

en: No Replace
id: Tiada Ganti

en: Older
id: Lebih Tua

en: Newer
id: Lebih Baru

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
id: Ke Dir

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
id: Cari Mund.

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
id: Sebelum

en: Next
id: Berikut

en: To Bracket
id: Ke Kurung

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
id: Mundur

en: Forward
id: Maju

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Prev Word
id: Kata Sebelum

en: Next Word
id: Kata Berikut

note: TRANSLATORS: These two mean: "to beginning of line", "to end of line".
en: Home
id: Awal

en: End
id: Akhir

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Prev Line
id: Baris Sebelum

en: Next Line
id: Baris Berikut

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Scroll Up
id: Gulir Naik

en: Scroll Down
id: Gulir Turun

en: Prev Block
id: Blok Sebelum

en: Next Block
id: Blok Berikut

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 16 characters.
en: Begin of Paragr.
id: Awal Paragraf

en: End of Paragraph
id: Akhir Paragraf

en: Top Row
id: Baris Puncak

en: Bottom Row
id: Baris Dasar

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Prev Page
id: Hlm Sebelum

en: Next Page
id: Hlm Berikut

en: First Line
id: Baris Pertama

en: Last Line
id: Baris Terakhir

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 15 characters.
en: Prev File
id: Berkas Sebelum

en: Next File
id: Berkas Berikut

en: Delete
id: Hapus

note: TRANSLATORS: The next two strings refer to deleting words.
en: Chop Left
id: Potong Kiri

en: Chop Right
id: Potong Kanan

en: Cut Till End
id: Potong Ke Akhir

en: Full Justify
id: Rata Penuh

en: Word Count
id: Cacah Kata

en: Indent
id: Indentasi

en: Unindent
id: Inden. Mundur

en: Comment Lines
id: Komentarkan Baris

en: Complete
id: Selesai

en: Record
id: Rekam

en: Run Macro
id: Jalankan Makro

en: Anchor
id: Jangkar

en: Up to anchor
id: Naik ke jangkar

en: Down to anchor
id: Turun ke jangkar

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Spell Check
id: Periksa Ejaan

en: Formatter
id: Pemformat

en: Suspend
id: Suspensi

en: Center
id: Tengah

en: Cycle
id: Siklus

en: Save
id: Simpan

en: Pipe Text
id: Pipakan Teks

en: Go To Text
id: Ke Teks

en: DOS Format
id: Format DOS

en: Mac Format
id: Format Mac

en: Append
id: Tambah

en: Prepend
id: Tambah Di Awal

en: Backup File
id: Backup Berkas

en: No Conversion
id: Tanpa Konversi

en: Execute Command
id: Eksekusi Perintah

en: Discard buffer
id: Buang Penyangga

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
id: Ramban

en: First File
id: Berkas Pertama

en: Last File
id: Berkas Terakhir

en: Left Column
id: Kolom Kiri

en: Right Column
id: Kolom Kanan

note: TRANSLATORS: The next two strings may be up to 37 characters each.
en: Previous Linter message
id: Pesan Linter sebelumnya

en: Next Linter message
id: Pesan Linter berikutnya

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Hidden interface
id: Antar muka tersembunyi

en: Help mode
id: Mode bantuan

en: Constant cursor position display
id: Tampilan posisi kursor konstan

en: Soft wrapping of overlong lines
id: Lipat lunak baris panjang

en: Line numbering
id: Penomoran baris

en: Whitespace display
id: Tampilkan whitespace

en: Color syntax highlighting
id: Pewarnaan sintaks

en: Smart home key
id: Tombol home cerdas

en: Auto indent
id: Inden otomatis

en: Cut to end
id: Potong hingga akhir

en: Hard wrapping of overlong lines
id: Lipat keras baris panjang

en: Conversion of typed tabs to spaces
id: Konversi tab yang diketik ke spasi

en: Mouse support
id: Dukungan tetikus

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
id: Teks Bantuan Perintah Cari
    
     Masukkan kata atau karakter yang ingin Anda cari, lalu tekan Enter.  Jika ada teks yang cocok, layar akan diperbarui untuk menunjukkan lokasi kecocokan yang terdekat bagi string yang dicari.
    
     String yang sebelumnya dicari akan ditunjukkan dalam tanda kurung setelah sapaan pencarian.  Menekan tombol Enter tanpa memasukkan sembarang teks akan melakukan pencarian sebelumnya.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
id: Bila Anda telah memilih teks dengan penandaan lalu mencari untuk mengganti, hanya kecocokan dalam teks yang dipilih yang akan diganti.
    
     Tombol fungsi berikut tersedia dalam mode Pencarian:

en: === Replacement ===
    
     Type the characters that should replace what you typed at the previous prompt, and press Enter.
id: === Penggantian ===
    
     Ketik karakter yang mesti menggantikan apa yang Anda ketik pada prompt sebelumnya, dan tekan Enter.

en:  The following function keys are available at this prompt:
id:  Tombol fungsi berikut tersedia pada prompt ini:

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
id: Teks Bantuan Goto Line
    
     Masukkan nomor baris yang ingin Anda tuju dan tekan Enter.  Jika baris teks lebih sedikit daripada nomor yang Anda masukkan, Anda akan dibawa ke baris terakhir berkas.
    
     Tombol-tombol fungsi berikut tersedia dalam mode Goto Line:

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
id: Teks Bantuan Sisip Berkas
    
     Ketikkan nama berkas yang akan disisipkan ke dalam penyangga berkas saat ini pada lokasi kursor sekarang.
    
     Jika Anda mengkompilasi nano dengan dukungan penyangga berkas berganda, dan memfungsikan penyangga berganda dengan flag perintah baris -F atau --multibuffer, menjungkitkan Meta-F, atau menggunakan berkas nanorc, menyisipkan sebuah berkas akan menyebabkan ia dimuat dalam penyangga yang berbeda (gunakan Meta-< dan > untuk berpindah antar penyangga berkas.

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
id: Jika Anda memerlukan penyangga kosong lain, jangan masukkan nama berkas apa pun, atau ketikkan nama berkas yang tidak ada di prompt dan tekan Enter.
    
     Tombol fungsi berikut tersedia dalam mode Sisipkan Berkas:

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
id: Teks Bantuan Tulias Berkas
    
     Ketikkan nama berkas untuk menyimpan berkas saat ini dan tekan Enter untuk menyimpan berkas.
    
     Jika Anda telah memilih teks dengan penanda, Anda akan ditanya untuk hanya menyimpan bagian yang terpilih ke berkas terpisah.  Untuk mengurangi kemungkinan penimpaan berkas saat ini dengan bagiannya, nama berkas saat ini tidak dijarikan baku dalam mode ini.
    
     Tombol fungsi berikut tersedia dalam mode Tulis Berkas:

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
id: Teks Bantuan Peramban Berkas
    
     Peramban berkas digunakan untuk meramban struktur direktori untuk memilih berkas untuk dibaca atau ditulis.  Anda bisa menggunakan tombol panah atau Page Up/Down untuk meramban melalui berkas, dan S atau Enter untuk memilih berkas atau memasuki direktori terpilih. Untuk berpindah satu level ke atas pilih direktori bernama ".." yang ada di bagian atas daftar berkas.
    
     Tombol fungsi berikut tersedia dalam peramban berkas:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
id: Teks Bantuan Perintah Cari Peramban
    
     Masukkan kata atau karakter yang ingin Anda cari, lalu tekan Enter.  Jika ada teks yang cocok, layar akan diperbarui untuk menunjukkan lokasi kecocokan yang terdekat bagi string yang dicari.
    
     String yang dicari sebelumnya akan ditunjukkan dalam tanda kurung setelah prompt pencarian.  Menekan tombol Enter tanpa memasukkan sembarang teks akan melakukan pencarian sebelumnya.

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
id: Teks Bantuan Peramban Ke Direktori
    
     Masukkan nama direktori yang ingin Anda ramban.
    
     Jika pelengkapan tab belum dinonaktifkan, Anda dapat menggunakan tombol TAB untuk (berusaha) melengkapi nama direktori secara otomatis. 
    
     Tombol fungsi berikut tersedia di dalam mode Peramban Ke Direktori:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
id: Teks Bantuan Periksa Ejaan
    
     Pemeriksa ejaan memeriksa ejaan semua teks dalam berkas saat ini.  Ketika ditemukan sebuah kata yang tidak dikenal, ia akan disorot dan dapat digantikan.  Ia kemudian akan bertanya untuk mengganti setiap keberadaan kata yang salah dalam berkas saat ini, atau, bila Anda memiliki teks terpilih dengan penanda, dalam teks yang dipilih.
    
     Tombol fungsi berikut ini tersedia dalam mode Periksa Ejaan:

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
id: Teks Bantuan Jalankan Perintah
    
     Mode ini memungkinkan Anda menyisipkan keluaran perintah yang dijalankan oleh shell ke dalam penyangga saat ini (atau ke dalam penyangga baru).  Bila perintah didahului oleh '|' (simbol pipa), isi penyangga saat ini (atau wilayah yang ditandai) akan disalurkan melalui pipa ke perintah.

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
id: Jika Anda hanya perlu penyangga kosong lain, jangan masukkan perintah apa pun.
    
     Anda juga dapat memilih salah satu dari empat alat, atau memotong sebagian besar penyangga, atau membuat penyunting tertidur.

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
id: === Linter ===
    
     Dalam mode ini, bilah status menunjukkan pesan kesalahan atau peringatan, dan kursor ditempatkan pada posisi yang sesuai dalam berkas.  Dengan PageUp dan PageDown Anda dapat beralih ke pesan yang lebih lama dan lebih baru.

en:  The following function keys are available in Linter mode:
id:  Tombol fungsi berikut tersedia dalam mode Linter:

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
id: Teks bantuan utama nano
    
     Penyunting nano dirancang untuk meniru fungsionalitas dan kemudahan penyunting teks UW Pico.  Terdapat empat bagian utama penyunting.  Baris atas menunjukkan versi program, nama berkas yang sedang disunting, dan apakah berkas telah dimodifikasi.  Selanjutnya adalah jendela penyunting utama yang menunjukkan berkas yang sedang disunting.  Baris status adalah baris ketiga dari bawah dan menunjukkan pesan-pesan penting.

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
id: Dua baris bawah menunjukkan pintasan yang paling umum digunakan di penyunting.
    
     Pintasan ditulis sebagai berikut: Urutan tombol kontrol ditandai dengan '^' dan dapat dimasukkan baik dengan menggunakan tombol Ctrl atau menekan tombol Esc dua kali.  Urutan meta-key ditandai dengan 'M-' dan dapat dimasukkan menggunakan tombol Alt, Cmd, atau Esc, tergantung pada pengaturan papan ketik Anda.

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
id: Juga, menekan Esc dua kali dan kemudian mengetik angka desimal tiga digit dari 000 hingga 255 akan memasukkan karakter dengan nilai yang sesuai.  Penekanan tombol berikut tersedia di jendela penyunting utama.  Tombol alternatif ditampilkan dalam tanda kurung:

en: enable/disable
id: aktifkan/nonaktifkan

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
id: Tak bisa membuat direktori %s: %s
    Itu diperlukan untuk menyimpan/memuat riwayat pencarian atau posisi kursor.

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
id: Path %s bukanlah direktori dan seharusnya berupa itu.
    Nano tidak akan dapat memuat atau menyimpan riwayat pencarian atau posisi kursor.

en: Cannot limit permissions on %s: %s
id: Tidak bisa membatasi izin pada %s: %s

en: Key is invalid in view mode
id: Tombol tidak valid dalam mode VIEW

en: This function is disabled in restricted mode
id: Fungsi ini dinonaktifkan dalam mode terbatas

en: To suspend, type ^T^Z
id: Untuk mensuspensi, ketik ^T^Z

en: No file name
id: Tiada nama berkas

en: Save modified buffer?
id: Simpan penyangga yang berubah?

en: 
    Too many .save files
id: 
    Terlalu banyak berkas .save

en: 
    Buffer written to %s
id: 
    Penyangga ditulis ke %s

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
id: Penggunaan: nano [OPSI] [[+BARIS[,KOLOM]] BERKAS]...

note: TRANSLATORS: The next two strings are part of the --help output. * It's best to keep its lines within 80 characters.
en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
id: Untuk menempatkan kursor pada baris tertentu dari berkas, tempatkan nomor baris dengan
    a '+' sebelum nama berkas.  Nomor kolom dapat ditambahkan setelah koma.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
id: Ketika nama berkas adalah '-', nano membaca data dari masukan standar.

note: TRANSLATORS: The next three are column headers of the --help output.
en: Option
id: Opsi

en: Long option
id: Opsi panjang

en: Meaning
id: Arti

note: TRANSLATORS: The next forty or so strings are option descriptions * for the --help output.  Try to keep them at most 40 characters.
en: Enable smart home key
id: Fungsikan tombol rumah pintar

en: Save backups of existing files
id: Simpan cadangan dari berkas-berkas yang ada

en: Directory for saving unique backup files
id: Direktori untuk menyimpan berkas cadangan unik

en: Use bold instead of reverse video text
id: Gunakan tabel bukan teks video terbalik

en: Convert typed tabs to spaces
id: Mengonversi tab yang diketik ke spasi

en: Read a file into a new buffer by default
id: Membaca berkas ke penyangga baru secara baku

en: Use (vim-style) lock files
id: Menggunakan berkas kunci (gaya vim)

en: Save & reload old search/replace strings
id: Simpan & muat ulang string cari/ganti lama

en: Don't look at nanorc files
id: Jangan lihat berkas nanorc

en: -J <number>
id: -J <angka>

en: --guidestripe=<number>
id: --guidestripe=<angka>

en: Show a guiding bar at this column
id: Tampilkan bilah pandu di kolom ini

en: Fix numeric keypad key confusion problem
id: Memperbaiki masalah kebingungan tombol keypad numerik

en: Don't add an automatic newline
id: Jangan menambahkan baris baru otomatis

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
id: Memangkas spasi ekor saat melipat keras

en: Don't convert files from DOS/Mac format
id: Jangan konversi berkas dari format DOS/Mac

en: Leading whitespace means new paragraph
id: Ruang putih di depan berarti paragraf baru

en: Save & restore position of the cursor
id: Simpan & pulihkan posisi kursor

note: TRANSLATORS: This refers to email quoting, * like the > in: > quoted text.
en: Regular expression to match quoting
id: Ekspresi reguler untuk mencocokkan pengutipan

en: Restrict access to the filesystem
id: Batasi akses ke sistem berkas

en: Display overlong lines on multiple rows
id: Tampilkan baris yang panjang dalam beberapa baris

en: -T <number>
id: -T <angka>

en: --tabsize=<number>
id: --tabsize=<angka>

en: Make a tab this number of columns wide
id: Jadikan lebar tab sejumlah kolom ini

en: Wipe status bar upon next keystroke
id: Menghapus bilah status pada penekanan tombol berikutnya

en: Print version information and exit
id: Cetak informasi versi dan keluar

en: Detect word boundaries more accurately
id: Deteksi batas kata secara lebih akurat

en: Which other characters are word parts
id: Karakter lain mana yang menjadi bagian kata

en: -Y <name>
id: -Y <nama>

en: --syntax=<name>
id: --syntax=<nama>

en: Syntax definition to use for coloring
id: Definisi sintaks yang digunakan untuk pewarnaan

en: Let Bsp and Del erase a marked region
id: Biarkan Bsp dan Del menghapus wilayah yang ditandai

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
id: Saat soft-wrap, lakukan di ruang kosong

en: Automatically hard-wrap overlong lines
id: Secara otomatis hard-wrap baris yang terlalu panjang

en: Constantly show cursor position
id: Menampilkan posisi kursor secara konstan

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
id: Memperbaiki masalah kebingungan Backspace/Hapus

en: Keep the line below the title bar empty
id: Jaga baris di bawah bilah judul kosong

en: -f <file>
id: -f <berkas>

en: --rcfile=<file>
id: --rcfile=<berkas>

en: Use only this file for configuring nano
id: Gunakan hanya berkas ini untuk mengonfigurasi nano

en: Show cursor in file browser & help text
id: Tampilkan kursor dalam peramban berkas & teks bantuan

en: Show this help text and exit
id: Tampilkan bantuan ini dan keluar

en: Automatically indent new lines
id: Inden baris baru secara otomatis

en: Scroll per half-screen, not per line
id: Gulir per setengah layar, bukan per baris

en: Cut from cursor to end of line
id: Potong dari kursor hingga akhir baris

en: Show line numbers in front of the text
id: Tampilkan nomor baris di depan teks

en: Enable the use of the mouse
id: Fungsikan penggunaan tetikus

en: Do not read the file (only write it)
id: Jangan baca berkas (hanya tulis saja)

en: Set operating directory
id: Set direktori operasi

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
id: Pertahankan tombol XON (^Q) dan XOFF (^S)

en: Show a position+portion indicator
id: Tampilkan indikator posisi+porsi

en: -r <number>
id: -r <angka>

en: --fill=<number>
id: --fill=<angka>

en: Set width for hard-wrap and justify
id: Atur lebar untuk hard-wrap dan luruskan

en: Use this alternative spell checker
id: Gunakan pemeriksa ejaan alternatif ini

en: Save changes on exit, don't prompt
id: Simpan perubahan saat keluar, jangan tanya

en: Save a file by default in Unix format
id: Tulis berkas secara baku dalam format Unix

en: View mode (read-only)
id: Mode tilik (hanya baca)

en: Don't hard-wrap long lines [default]
id: Jangan hard-wrap baris panjang [baku]

en: Don't show the two help lines
id: Jangan tampilkan dua baris bantuan

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
id: Membuat Ctrl+Kanan berhenti di akhir kata

en: List the names of available syntaxes
id: Cantumkan nama-nama sintaks yang tersedia

en: Also try magic to determine syntax
id: Juga gunakan sihir untuk menentukan sintaks

en: Accept 'filename:linenumber' notation
id: Terima notasi 'namaberkas:nomorbaris'

en: Show some states on the title bar
id: Tampilkan beberapa keadaan pada bilah judul

en: Show a feedback bar at the bottom
id: Tampilkan bilah umpan balik di dasar

en: Hide all bars, use whole terminal
id: Sembunyikan semua bilah, gunakan seluruh terminal

en: Use better-known key bindings
id: Gunakan pengikatan kunci yang lebih terkenal

en:  GNU nano, version %s
id:  GNU nano, versi %s

note: TRANSLATORS: The %s is the year of the latest release.
en:  (C) %s the Free Software Foundation and various contributors
id:  (C) %s Free Software Foundation dan berbagai kontributor

en:  Compiled options:
id:  Opsi yang dikompail:

en: Available syntaxes:
id: Sintaks yang tersedia:

en: Could not reconnect stdin to keyboard
id: Tidak bisa menyambungkan ulang stdin ke papan tik

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
id: Membaca data dari papan tik; ketikkan ^D atau ^D^D untuk mengakhiri.

en: Failed to open stdin: %s
id: Gagal membuka stdin: %s

en: Received SIGHUP or SIGTERM
id: Menerima SIGHUP atau SIGTERM

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
id: Maaf! Nano crash!  Kode: %d.  Harap laporkan kutu.

en: Use "fg" to return to nano.
id: Gunakan "fg" untuk kembali ke nano.

en: Current syntax determines Tab
id: Sintaks saat ini menentukan Tab

en: enabled
id: difungsikan

en: disabled
id: dinonaktifkan

note: TRANSLATORS: This refers to a sequence of escape codes * (from the keyboard) that nano does not recognize.
en: Unknown sequence
id: Urutan yang tak dikenal

en: Unknown function: %s
id: Fungsi tak dikenal: %s

en: Missing }
id: Kurang }

note: TRANSLATORS: This refers to an unbound function key.
en: Unbound key: F%i
id: Tombol tak diikat: F%i

en: Unbound key
id: Tombol yang tak diikat

en: Unbindable key: M-^%c
id: Tombol tak bisa diikat: M-^%c

en: Unbound key: %s%c
id: Tombol tak diikat: %s%c

en: Unbindable key: ^[
id: Tombol tak bisa diikat: ^[

en: Flawed paste
id: Tempel yang cacat

en: Guide column "%s" is invalid
id: Kolom panduan "%s" tidak valid

en: Requested tab size "%s" is invalid
id: Ukuran tab yang diminta "%s" tidak valid

en: Requested fill size "%s" is invalid
id: Ukuran pengisian "%s" yang diminta tidak valid

en: Type '%s -h' for a list of available options.
id: Ketikkan '%s -h' untuk daftar opsi yang tersedia.

en: Bad quoting regex "%s": %s
id: Regex kutip yang buruk "%s": %s

en: Invalid search modifier '%c'
id: Pengubah pencarian tidak valid '%c'

en: Empty search string
id: String pencarian kosong

en: Invalid line or column number
id: Nomor kolom atau baris yang tidak valid

en: Invalid number
id: Angka tidak valid

en: Standard input is not a terminal
id: Masukan standar bukan terminal

en: Can open just one file
id: Hanya bisa membuka satu berkas

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
id: Selamat datang ke nano.  Untuk bantuan dasar, ketikkan Ctrl+G.

en: Byte Order Mark
id: Tanda Urutan Byte

en: Nn
id: Tt

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: All
id: Semua

en: Mistakes in '%s'
id: Kesalahan dalam '%s'

en: Problems with history file
id: Masalah dengan berkas riwayat

en: Error in %s on line %zu:
id: Kesalahan dalam %s pada baris %zu:

en: Argument '%s' has an unterminated "
id: Argumen '%s' memiliki " yang tidak diakhiri

en: Regex strings must begin and end with a " character
id: String regex harus dimulai dan diakhiri dengan sebuah karakter "

en: Empty regex string
id: String regex kosong

en: Bad regex "%s": %s
id: Regex jelek "%s": %s

en: Missing syntax name
id: Nama sintaks tidak ada

en: Unpaired quote in syntax name
id: Kutip tanpa pasangan dalam nama sintaks

en: The "none" syntax is reserved
id: Sintaks "none" dicadangkan

en: The "default" syntax does not accept extensions
id: Sintaks "default" tidak menerima ekstensi

en: Syntax "%s" has no color commands
id: Sintaks "%s" tidak punya perintah warna

en: Missing key name
id: Nama kunci kurang

en: Key name %s is invalid
id: Nama kunci %s tidak valid

en: Must specify a function to bind the key to
id: Mesti menyatakan suatu fungsi yang akan diikat ke tombol

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "all".
en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
id: Mesti menyatakan menu (atau "all") untuk mengikat/melepas ikatan tombol

en: Unknown menu: %s
id: Menu tak dikenal: %s

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
id: Fungsi '%s' tidak ada dalam menu '%s'

en: Keystroke %s may not be rebound
id: Ketukan tombol %s mungkin tidak memantul

en: Command "%s" not understood
id: Perintah "%s" tidak dipahami

en: Path is too long
id: Path terlalu panjang

en: Error expanding %s: %s
id: Galat saat mengekspansi %s: %s

en: Color '%s' takes no prefix
id: Warna '%s' tidak menerima prefiks

en: Color "%s" not understood
id: Warna "%s" tidak dipahami

en: An attribute requires a subsequent comma
id: Suatu atribut memerlukan koma lanjutan

en: Missing color name
id: Kurang nama warna

en: Missing regex string after '%s' command
id: Kurang string regex setelah perintah '%s'

en: "start=" requires a corresponding "end="
id: "start=" membutuhkan "end=" yang sesuai

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
id: Perintah '%s' memerlukan perintah 'syntax' sebelumnya

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
id: Sintaks "default" tidak menerima regex '%s'

en: Missing argument after '%s'
id: Kurang argumen setelah '%s'

en: Argument of '%s' lacks closing "
id: Argumen '%s' tidak memiliki " penutup

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
id: Tidak ada tombol yang diikat ke fungsi '%s' di menu '%s'.  Keluar.

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
id: Jika diperlukan, gunakan nano dengan opsi -I untuk menyesuaikan pengaturan nanorc Anda.

en: Could not find syntax "%s" to extend
id: Tidak dapat menemukan sintaks "%s" untuk dikembangkan

en: Command "%s" not allowed in included file
id: Perintah "%s" tidak diizinkan dalam suatu berkas sertaan

en: Missing option
id: Kurang opsi

en: Unknown option: %s
id: Opsi tak dikenal: %s

en: Cannot unset option "%s"
id: Tidak dapat menghapus pengaturan opsi "%s"

en: Option "%s" requires an argument
id: Opsi "%s" membutuhkan sebuah argumen

en: Argument is not a valid multibyte string
id: Argumen bukanlah string multibyte yang valid

en: Non-blank characters required
id: Karakter non-kosong diperlukan

en: Even number of characters required
id: Cacah karakter genap dibutuhkan

en: Two single-column characters required
id: Dua karakter kolom tunggal diperlukan

en: Specified rcfile does not exist
id: rcfile yang ditentukan tidak ada

en: I can't find my home directory!  Wah!
id: Saya tidak dapat menemukan direktori home!  Wah!

note: TRANSLATORS: The next four modify the search prompt.
en:  [Case Sensitive]
id:  [Peka Besar Kecil]

en:  [Regexp]
id:  [Eksp.reg.]

en:  (to replace) in selection
id:  (ganti) dalam pilihan

en:  (to replace)
id:  (ganti)

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
id: Mencari...

en: "%.*s%s" not found
id: "%.*s%s" tidak ditemukan

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace this instance?
id: Ganti yang ini?

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace with
id: Ganti dengan

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
id[0]: Mengganti %zd kemunculan

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Enter line number, column number
id: Masukkan nomor baris, nomor kolom

en: Not a bracket
id: Bukan tanda kurung

en: No matching bracket
id: Tidak ada tanda kurung yang cocok

en: Placed anchor
id: Jangkar ditempatkan

en: Removed anchor
id: Jangkar dihapus

en: Jumped to anchor
id: Melompat ke jangkar

en: This is the only anchor
id: Hanya ini jangkarnya

en: There are no anchors
id: Tidak ada jangkar

en: Mark Set
id: Set Tanda

en: Mark Unset
id: Hapus Tanda

en: Commenting is not supported for this file type
id: Komentar tidak didukung untuk tipe berkas ini

en: Cannot comment past end of file
id: Tak bisa berkomentar melampaui akhir berkas

en: Nothing to undo
id: Tidak ada yang dibatalkan

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings describe actions * that are undone or redone.  They are all nouns, not verbs.
en: addition
id: penambahan

en: line break
id: putus baris

en: deletion
id: penghapusan

en: line join
id: gabung baris

en: replacement
id: penggantian

en: erasure
id: penghapusan

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
id: potong

en: paste
id: tempel

en: insertion
id: penyisipan

en: indent
id: indentasi

en: unindent
id: inden. mundur

en: comment
id: komentar

en: uncomment
id: bukan komentar

en: Undid %s
id: Membatalkan %s

en: Nothing to redo
id: Tidak ada yang bisa dijadikan lagi

en: Redid %s
id: Mengulang %s

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: justification
id: perataan

en: Selection is empty
id: Pilihan kosong

en: Justified selection
id: Pilihan diratakan

en: Justified file
id: Berkas diratakan

en: Justified paragraph
id: Paragraf diratakan

en: Buffer is empty
id: Penyangga kosong

en: Invoking formatter...
id: Menjalankan pemformat...

en: Error invoking '%s'
id: Gagal memanggil '%s'

en: Program '%s' complained
id: Program '%s' mengeluh

en: Nothing changed
id: Tidak ada yang berubah

note: TRANSLATORS: The next two go with Undid/Redid messages.
en: spelling correction
id: koreksi ejaan

en: formatting
id: pemformatan

en: Finished checking spelling
id: Selesai memeriksa ejaan

en: Buffer has been processed
id: Penyangga telah diproses

en: Unfindable word: %s
id: Kata tak bisa ditemukan: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Edit a replacement
id: Sunting pengganti

note: TRANSLATORS: Shown after fixing misspellings in one word.
en: Next word...
id: Kata berikut...

en: Invoking spell checker...
id: Memanggil pemeriksa ejaan...

en: Could not get size of pipe buffer
id: Tidak bisa memperoleh ukuran penyangga pipa

en: Error invoking "uniq"
id: Galat saat memanggil "uniq"

en: Error invoking "sort"
id: Galat saat memanggil "sort"

en: Error invoking "spell"
id: Galat saat memanggil "spell"

en: No linter is defined for this type of file
id: Tidak ada linter yang didefinisikan untuk jenis berkas ini

en: Save modified buffer before linting?
id: Menyimpan penyangga yang dimodifikasi sebelum me-lint?

en: Invoking linter...
id: Menjalankan linter...

en: Got 0 parsable lines from command: %s
id: Mendapat 0 baris yang dapat diurai dari perintah: %s

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
id: Pesan ini untuk berkas yang belum dibuka %s, buka di penyangga baru?

en: No messages for this file
id: Tidak ada pesan untuk berkas ini

en: At first message
id: Pada pesan pertama

en: At last message
id: Pada pesan terakhir

en: No formatter is defined for this type of file
id: Tidak ada pemformat yang didefinisikan untuk jenis berkas ini

en: In Selection:
id: Dalam Pilihan:

en: line | lines
id[0]: baris

en: word | words
id[0]: kata

en: character | characters
id[0]: karakter

note: TRANSLATORS: Shown when the next keystroke will be inserted verbatim.
en: Verbatim Input
id: Masukan Apa Adanya

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
id: Kode tidak valid

note: TRANSLATORS: Shown when no text is directly left of the cursor.
en: No word fragment
id: Tidak ada fragmen kata

en: No further matches
id: Tidak ada cocok lebih lanjut

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
id: Tiada yang cocok

en: Nano is out of memory!
id: Nano kehabisan memori!

en: Recording a macro...
id: Merekam makro...

en: Stopped recording
id: Berhenti merekam

en: Cannot run macro while recording
id: Tidak bisa menjalankan makro saat merekam

en: Macro is empty
id: Makro kosong

en: Too much input at once
id: Terlalu banyak masukan sekaligus

en: Too many errors from stdin
id: Terlalu banyak kesalahan dari stdin

note: TRANSLATORS: This is shown while a six-digit hexadecimal * Unicode character code (%s) is being typed in.
en: Unicode Input: %s
id: Masukan Unicode: %s

en: View
id: Tilik

en: Modified
id: Diubah

en: Restricted
id: Terbatas

en: (nameless)
id: (tanpa nama)

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
id[0]:  (%zu baris)

en:  (%zu line, %s) |  (%zu lines, %s)
id[0]:  (%zu baris, %s)

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
id: baris %*zd/%zd (%2d%%), kol %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)

en: The nano text editor
id: Nano penyunting teks

en: version
id: versi

en: Brought to you by:
id: Dibuat untuk Anda oleh:

en: Special thanks to:
id: Ucapan terima kasih khusus kepada:

en: the many translators and the TP
id: banyak penerjemah dan TP

en: For ncurses:
id: Untuk ncurses:

en: and anyone else we forgot...
id: dan orang lain yang kami lupa....

en: Thank you for using nano!
id: Terima kasih telah menggunakan nano!

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
id: %s: opsi '%s%s' ambigu

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
id: %s: opsi '%s%s' ambigu; kemungkinan:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
id: %s: opsi tidak dikenal '%s%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
id: %s: opsi '%s%s' tidak mengizinkan sebuah argumen

en: %s: option '%s%s' requires an argument
id: %s: opsi '%s%s' membutuhkan sebuah argumen

en: %s: invalid option -- '%c'
id: %s: opsi tidak valid -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
id: %s: opsi membutuhkan sebuah argumen -- '%c'

en: Success
id: Sukses

en: No match
id: Tidak ada yang cocok

en: Invalid regular expression
id: Ekspresi reguler tidak valid

en: Invalid collation character
id: Karakter kolasi tidak valid

en: Invalid character class name
id: Nama kelas karakter tidak valid

en: Trailing backslash
id: Kelebihan backslash

en: Invalid back reference
id: Referensi balik tidak valid

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
id: [, [^, [:, [., atau [= tanpa pasangan

en: Unmatched ( or \(
id: ( atau \( tanpa pasangan

en: Unmatched \{
id: \{ tanpa pasangan

en: Invalid content of \{\}
id: Isi dari \{\} tidak valid

en: Invalid range end
id: Akhir rentang tidak valid

en: Memory exhausted
id: Kehabisan memori

en: Invalid preceding regular expression
id: Ekspresi reguler yang mendahului tidak valid

en: Premature end of regular expression
id: Akhir dini dari ekspresi reguler

en: Regular expression too big
id: Ekspresi reguler terlalu besar

en: Unmatched ) or \)
id: ) atau \) tanpa pasangan

en: No previous regular expression
id: Tidak ada ekspresi reguler sebelumnya
