nautilus-sendto master - en to ja translation catalogue (8 entries)

en: Run from build directory (ignored)
ja: ビルドディレクトリから実行する (無視されます)

en: Use XID as parent to the send dialogue (ignored)
ja: 送信ダイアログで XID を親として利用する (無視されます)

en: Files to send
ja: 送信するファイル

en: Output version information and exit
ja: バージョン情報を出力して終了する

note: Translators: the default archive name if it * could not be deduced from the provided files
en: Archive
ja: アーカイブ

en: Could not parse command-line options: %s
ja: コマンドラインオプションを解析できませんでした: %s

en: No mail client installed, not sending files
ja: メールクライアントがインストールされていないので、ファイルを送りません

en: Expects URIs or filenames to be passed as options
ja: オプションとして URI または ファイル名を指定してください
