nautilus-sendto 3.22.x - en to nb translation catalogue (10 entries)

en: Run from build directory (ignored)
nb: Kjør fra byggkatalogen (overses)

en: Use XID as parent to the send dialogue (ignored)
nb: Bruk XID som opphav for send-dialogen (overses)

en: Files to send
nb: Filer som skal sendes

en: Output version information and exit
nb: Vis versjonsinformasjon og avslutt

note: Translators: the default archive name if it * could not be deduced from the provided files
en: Archive
nb: Arkiv

en: Could not parse command-line options: %s
nb: Kunne ikke lese kommandolinjeflagg: %s

en: No mail client installed, not sending files
nb: Ingen e-postklient installert. Sender ikke filer

en: Expects URIs or filenames to be passed as options
nb: Forventer URIer eller filnavn som alternativer

en: Nautilus Send to
nb: Nautilus send til

en: Integrates mail clients into the Nautilus file manager
nb: Integrerer e-postklienter med Nautilus filhåndterer
