nautilus-share - en to ja translation catalogue (36 entries)

en: Nautilus needs to add some permissions to your folder "%s" in order to share it
ja: 共有するには、フォルダー "%s" に一部のアクセス権を付与する必要があります

en: The folder "%s" needs the following extra permissions for sharing to work:
    %s%s%sDo you want Nautilus to add these permissions to the folder automatically?
ja: フォルダー "%s" を共有するには、以下のアクセス権を付与する必要があります:
    %s%s%sNautilus を使って、フォルダーにこれらのアクセス権を自動的に付与しますか？

en:   - read permission by others
ja:   - 他のユーザーによる読み込み権限

en:   - write permission by others
ja:   - 他のユーザーによる書き込み権限

en:   - execute permission by others
ja:   - 他のユーザーによる実行権限

en: Add the permissions automatically
ja: 自動的にアクセス権を付加する

en: Could not change the permissions of folder "%s"
ja: フォルダー "%s" のアクセス権を変更できませんでした

en: Share name is too long
ja: 共有名が長すぎます

en: The share name cannot be empty
ja: 共有名を空白にできません

en: Error while getting share information: %s
ja: 共有情報の取得中にエラー: %s

en: Another share has the same name
ja: 同じ名前の共有が存在します

en: Modify _Share
ja: 共有を変更(_S)

en: Create _Share
ja: 共有を作成(_S)

en: There was an error while getting the sharing information
ja: 共有情報の取得中にエラーが発生しました

en: Share
ja: 共有

en: Folder Sharing
ja: フォルダーの共有

en: Sharing Options
ja: 共有のオプション

en: Share this Folder
ja: このフォルダーを共有する

en: %s %s %s returned with signal %d
ja: %s %s %s はシグナル %d を返しました

en: %s %s %s failed for an unknown reason
ja: %s %s %s 不明な理由により失敗しました

en: 'net usershare' returned error %d: %s
ja: 'net usershare' がエラー %d を返しました: %s

en: 'net usershare' returned error %d
ja: 'net usershare' がエラー %d を返しました

en: the output of 'net usershare' is not in valid UTF-8 encoding
ja: 'net usershare' の出力は、有効なUTF-8エンコードではありません

en: Failed
ja: 失敗

en: Samba's testparm returned with signal %d
ja: Samba の testparm がシグナル %d を返しました

en: Samba's testparm failed for an unknown reason
ja: Samba の testparm が不明な理由により失敗しました

en: Samba's testparm returned error %d: %s
ja: Samba の testparm がエラー %d を返しました: %s

en: Samba's testparm returned error %d
ja: Samba の testparm がエラー %d を返しました

en: Cannot remove the share for path %s: that path is not shared
ja: パス %s の共有を削除できません: このパスは共有されていません

en: Cannot change the path of an existing share; please remove the old share first and add a new one
ja: 既存の共有のパスは変更できません。まず古い共有を削除してから、新しい共有を追加してください

en: <big><b>Folder Sharing</b></big>
ja: <big><b>フォルダーの共有</b></big>

en: Co_mment:
ja: コメント(_M):

en: Share _name:
ja: 共有名(_N):

en: Share this _folder
ja: このフォルダーを共有する(_F)

en: _Allow others to create and delete files in this folder
ja: このフォルダー内でのファイルの作成・削除を他のユーザーに許可する(_A)

en: _Guest access (for people without a user account)
ja: ゲストによるアクセス (ユーザーアカウントを持たない人向け) (_G)
