nautilus - en to fi translation catalogue (1072 entries)

en: Run Software
fi: Suorita ohjelmisto

en: Files
fi: Tiedostot

en: Access and organize files
fi: Käsittele ja järjestä tiedostoja

en: Files, also known as Nautilus, is the default file manager of the GNOME desktop. It provides a simple and integrated way of managing your files and browsing your file system.
fi: Tiedostot, joka tunnetaan myös nimellä Nautilus, on Gnome-työpöydän tiedostonhallinnan oletussovellus. Sen avulla tiedostojen selailu ja hallinta on vaivatonta.

en: Nautilus supports all the basic functions of a file manager and more. It can search and manage your files and folders, both locally and on a network, read and write data to and from removable media, run scripts, and launch apps. It has three views: Icon Grid, Icon List, and Tree List. Its functions can be extended with plugins and scripts.
fi: Nautilus tukee kaikkia tiedostonhallintasovellusten perustoimintoja. Sen avulla voit etsiä ja hallita niin paikallisia kuin verkossa olevia tiedostoja sekä kansioita, lukea ja kirjoittaa tietoa erillisiin tallennusvälineisiin, suorittaa komentosarjoja ja käynnistää sovelluksia. Se tukee kolmea eri näkymää: kuvakeruudukko, kuvakeluettelo ja puuluettelo. Sovelluksen toimintaa on mahdollista laajentaa liitännäisillä ja komentosarjoilla.

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Grid View
fi: Ruudukkonäkymä

en: List View
fi: Luettelonäkymä

en: Search
fi: Etsi

en: Other Locations
fi: Muut sijainnit

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: folder;manager;explore;disk;filesystem;nautilus;
fi: folder;manager;explore;disk;filesystem;nautilus;kansio;hakemisto;tiedostonhallinta;tiedostoselain;levy;tiedostojärjestelmä;

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
fi: Käytä aina sijaintia polkupalkin sijasta

en: If set to true, then Nautilus browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
fi: Jos tosi, Nautiluksen selausikkunat käyttävät aina tekstimuotoista syötekenttä sijainnin näyttämiseen polkupalkin sijasta.

en: Where to perform recursive search
fi: Missä rekursiivista hakua käytetään

en: In which locations Nautilus should search on subfolders. Available values are “local-only”, “always”, “never”.
fi: Missä sijainneissa Nautiluksen tulisi etsiä alikansioista. Mahdolliset arvot ovat “local-only” (vain paikallisesti), “always” (aina), “never” (ei koskaan).

en: Filter the search dates using either last used or last modified
fi: Suodata haun päiviä käyttäen viimeksi käytettyä tai viimeksi muokattua

en: Filter the search dates using either last used or last modified.
fi: Suodata haun päiviä käyttäen viimeksi käytettyä tai viimeksi muokattua.

en: Whether to show a context menu item to delete permanently
fi: Näytetäänkö kontekstivalikossa pysyvän poistamisen toiminto

en: If set to true, then Nautilus will show a delete permanently context menu item to bypass the Trash.
fi: Jos tosi, Nautilus näyttää kontekstivalikossa toiminnon, jolla poistetaan pysyvästi roskakoriin siirtämisen sijaan.

en: Whether to show context menu items to create links from copied or selected files
fi: Näytetäänkö kontekstivalikossa toiminnot, joilla luoda kopioiduista tai valituista tiedostoista linkkejä

en: When to show number of items in a folder
fi: Milloin kansion sisältämien kohteiden määrä näkyy

en: Type of click used to launch/open files
fi: Tiedostojen käynnistämiseen tai avaamiseen käytettävä napsautustapa

en: Possible values are “single” to launch files on a single click, or “double” to launch them on a double click.
fi: Mahdollisia arvoja ovat “single” tiedostojen käynnistämiseen yhdellä napsautuksella tai “double” kaksoisnapsautuksella.

en: Show the package installer for unknown MIME types
fi: Näytä pakettiasennin tuntemattomille MIME-tyypeille

en: Use extra mouse button events in Nautilus’ browser window
fi: Käytä Nautiluksen selainikkunoissa hiiren lisäpainikkeita

en: For users with mice that have “Forward” and “Back” buttons, this key will determine if any action is taken inside of Nautilus when either is pressed.
fi: Jos käyttäjän hiiressä on “Eteenpäin”- ja “Taaksepäin”-napit, tämä avain määrittää mitä Nautiluksessa tapahtuu painettaessa näitä nappeja.

en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
fi: Selainikkunassa “Eteenpäin”-toiminnon käynnistävä hiiren nappi

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
fi: Jos käyttäjän hiiressä on “Eteenpäin”- ja “Taaksepäin”-napit, tämä avain määrittää mikä nappi käynnistää ”Eteenpäin”-komennon selainikkunassa. Mahdolliset arvot ovat väliltä 6-14.

en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
fi: Selainikkunassa “Takaisin”-toiminnon käynnistävä hiiren nappi

en: When to show thumbnails of files
fi: Milloin tiedostojen pienoiskuvat näytetään

en: Maximum image size for thumbnailing
fi: Suurin koko kuville, joista tehdään pienoiskuvia

en: Images over this size (in megabytes) won’t be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
fi: Tätä suuremmista (megatavuina) kuvista ei synny pienoiskuvia. Tämän asetuksen tarkoituksena on estää pienoiskuvien teko suurista kuvista, mikä voi kestää kauan tai viedä paljon muistia.

en: Default sort order
fi: Oletusarvoinen järjestys

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are “name”, “size”, “type”, “mtime”, “atime” and “starred”.
fi: Kuvakenäkymän oletusarvoinen järjestys. Mahdollisia arvoja ovat ”name” (nimi), ”size” (koko), ”type” (tyyppi), ”mtime” (muokkausajankohta), “atime” (käyttöajankohta) ja “starred” (tähdellä merkitty).

en: Reverse sort order in new windows
fi: Käänteinen järjestys uusissa ikkunoissa

en: Default folder viewer
fi: Oletusarvoinen kansion näkymä

en: When a folder is visited this viewer is used. Possible values are “list-view”, and “icon-view”.
fi: Kun kansio näytetään, tätä näkymää käytetään. Mahdollisia arvoja ovat ”list-view” ja ”icon-view”.

en: Whether to show hidden files
fi: Näkyvätkö piilotiedostot

en: This key is deprecated and ignored. The “show-hidden” key from “org.gtk.Settings.FileChooser” is now used instead.
fi: Tämä avain on vanhennettu, eikä sitä enää huomioida. Käytä sen sijaan “show-hidden”-avainta polussa “org.gtk.Settings.FileChooser”.

en: Whether GTK 4 settings migration happened
fi: Tapahtuiko GTK 4 -asetusten migraatio

en: Whether to have full text search enabled by default when opening a new window/tab
fi: Käytetäänkö koko tekstin hakua oletuksena kun uusia ikkunoita tai välilehtiä avataan

en: Default format for compressing files
fi: Oletusmuoto tiedostoja pakatessa

en: The format that will be selected when compressing files.
fi: Tiedostojen pakkauksessa käytettävä tiedostomuoto.

en: List of possible captions on icons
fi: Luettelo mahdollisista kuvakkeiden teksteistä

en: Default icon view zoom level
fi: Kuvakenäkymän oletusarvoinen lähennystaso

en: Default list view zoom level
fi: Luettelonäkymän oletusarvoinen lähennystaso

en: Columns visible in list view
fi: Luettelonäkymässä näkyvissä olevat sarakkeet

en: Column order in list view
fi: Sarakkeiden järjestys luettelonäkymässä

en: Use tree view
fi: Käytä puunäkymää

en: Whether a tree should be used for list view navigation instead of a flat list.
fi: Käytetäänkö luettelonäkymän navigaatiossa puunäkymää tasaisen luettelon sijaan.

en: Initial size of the window
fi: Ikkunan alkukoko

en: A tuple containing the initial width and height of the app window.
fi: Muuttumaton merkkijono, joka sisältää sovellusikkunan leveyden ja korkeuden.

en: Whether the navigation window should be maximized
fi: Suurennetaanko selausikkuna

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
fi: Suurennetaanko selausikkuna oletusarvoisesti.

en: You can stop this operation by clicking cancel.
fi: Voit pysäyttää tämän toiminnon napsauttamalla peru.

en: _Cancel
fi: _Peru

en: %d hour | %d hours
fi[0]: %d tunti
fi[1]: %d tuntia

en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

en: %d second | %d seconds
fi[0]: %d sekunti
fi[1]: %d sekuntia

note: 0 seconds
en: 0 seconds
fi: 0 sekuntia

en: Title
fi: Nimi

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Album
fi: Albumi

en: Comment
fi: Kommentti

en: Year
fi: Vuosi

en: Dimensions
fi: Mitat

en: Video Codec
fi: Videokoodekki

en: Video Bit Rate
fi: Videon bittitaajuus

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
fi[0]: %0.2f kuva sekunnissa
fi[1]: %0.2f kuvaa sekunnissa

en: Frame Rate
fi: Kuvataajuus

en: Audio Codec
fi: Äänikoodekki

en: Audio Bit Rate
fi: Äänen bittitaajuus

en: Sample Rate
fi: Näytteenottotaajuus

en: Surround
fi: Tilaääni

en: Channels
fi: Kanavat

note: Some sort of failure occurred. How 'bout we tell the user?
en: Oops! Something went wrong.
fi: Hups, jokin meni pieleen.

en: Audio and Video Properties
fi: Äänen ja videon ominaisuudet

en: Audio Properties
fi: Äänen ominaisuudet

en: Video Properties
fi: Videon ominaisuudet

en: Duration
fi: Kesto

en: Container
fi: Säiliö

en: Audio/Video Properties
fi: Äänen/videon ominaisuudet

en: Image Type
fi: Kuvan tyyppi

en: %d pixel | %d pixels
fi[0]: %d pikseli
fi[1]: %d pikseliä

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Camera Brand
fi: Kameran merkki

en: Camera Model
fi: Kameran malli

en: Exposure Time
fi: Valotusaika

en: Exposure Program
fi: Valotusohjelma

en: Aperture Value
fi: Aukon arvo

en: ISO Speed Rating
fi: ISO-nopeusluokka

en: Flash Fired
fi: Salama

en: Metering Mode
fi: Mittaustila

en: Focal Length
fi: Polttoväli

en: Software
fi: Ohjelmisto

en: Description
fi: Kuvaus

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Creator
fi: Tekijä

en: Created On
fi: Luotu

en: Copyright
fi: Tekijänoikeudet

en: Rating
fi: Arvostelu

note: Translators: "N" and "S" stand for * north and south in GPS coordinates.
en: N
fi: P

en: S
fi: E

note: Translators: "E" and "W" stand for * east and west in GPS coordinates.
en: E
fi: I

en: W
fi: L

en: Coordinates
fi: Koordinaatit

en: Failed to load image information
fi: Kuvatietojen lataaminen epäonnistui

en: Image Properties
fi: Kuvan ominaisuudet

en: Unable to create a required folder. Please create the following folder, or set permissions such that it can be created:
    %s
fi: Tarvittavan kansion luonti epäonnistui. Luo seuraava kansio tai aseta oikeudet siten, että kansio on mahdollista luoda:
    %s

en: Unable to create required folders. Please create the following folders, or set permissions such that they can be created:
    %s
fi: Tarvittavien kansioiden luonti epäonnistui. Luo seuraavat kansiot tai aseta oikeudet siten, että kansiot on mahdollista luoda:
    %s

en: --check cannot be used with other options.
fi: valitsinta --check ei voi käyttää muiden valitsinten kanssa.

en: --quit cannot be used with URIs.
fi: valitsinta --quit ei voi käyttää URI:en kanssa.

en: --select must be used with at least an URI.
fi: valitsinta --select tulee käyttää vähintään URI:n kanssa.

en: There was an error displaying help: 
    %s
fi: Virhe ohjetta näyttäessä: 
    %s

en: “%s” is an internal protocol. Opening this location directly is not supported.
fi: “%s” on sisäinen protokolla. Tämän sijainnin avaaminen suoraan ei ole tuettu.

en: Perform a quick set of self-check tests.
fi: Suorita nopeita itsetarkistuksia.

en: Show the version of the program.
fi: Näytä ohjelman versio.

en: Always open a new window for browsing specified URIs
fi: Avaa aina uusi ikkuna määritettyjä URI:ia selatessa

en: Quit Nautilus.
fi: Lopeta Nautilus.

en: Select specified URI in parent folder.
fi: Valitse määritetty URI ylätason kansiossa.

en: Error while setting “%s” as default app: %s
fi: Virhe asetettaessa sovellusta “%s” oletussovellukseksi: %s

en: Could not set as default
fi: Ei voitu asettaa oletusohjelmaksi

note: Translators: %s is the filename.  i.e. "Choose an app to open test.jpg"
en: Choose an app to open <b>%s</b>
fi: Valitse muu sovellus, jolla <b>%s</b> avataan

en: Open Items
fi: Avaa kohteet

en: Open Folder
fi: Avaa kansio

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Unable to start the program:
    %s
fi: Ohjelmaa ei voi käynnistää:
    %s

en: The program is not marked as executable.
fi: Ohjelmaa ei ole merkitty suoritettavaksi.

en: Unable to locate the program
fi: Ohjelmaa ei löytynyt

en: Oops! There was a problem running this software.
fi: Hups, ohjelmaa suorittaessa tapahtui virhe.

en: If you don’t trust this location or aren’t sure, press Cancel.
fi: Jos et luota tähän sijaintiin tai olet muuten epävarma, paina Peru.

en: “%s” contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?
fi: "%s" sisältää ohjelmiston, joka on tarkoitettu automaattisesti käynnistyväksi. Haluatko suorittaa sen?

en: _Run
fi: _Suorita

en: “%s” would not be a unique new name.
fi: “%s” ei olisi yksilöllinen uusi nimi.

en: “%s” would conflict with an existing file.
fi: “%s” olisi ristiriidassa olemassa olevan tiedoston kanssa.

en: Name cannot be empty.
fi: Nimi ei voi olla tyhjä.

en: Name cannot contain “/”.
fi: Nimi ei voi sisältää merkkiä “/”.

en: “.” is not a valid name.
fi: “.” ei ole kelvollinen nimi.

en: “..” is not a valid name.
fi: “..” ei ole kelvollinen nimi.

en: Rename %d Folder | Rename %d Folders
fi[0]: Nimeä %d kansio uudelleen
fi[1]: Nimeä %d kansiota uudelleen

en: Rename %d File | Rename %d Files
fi[0]: Nimeä %d tiedosto uudelleen
fi[1]: Nimeä %d tiedostoa uudelleen

note: To translators: %d is the total number of files and folders. * Singular case of the string is never used
en: Rename %d File and Folder | Rename %d Files and Folders
fi[0]: Nimeä %d tiedosto ja kansio uudelleen
fi[1]: Nimeä %d tiedostoa ja kansiota uudelleen

en: Original Name (Ascending)
fi: Alkuperäinen nimi (nouseva)

en: Original Name (Descending)
fi: Alkuperäinen nimi (laskeva)

en: First Modified
fi: Ensin muokattu

en: Last Modified
fi: Viimeksi muokattu

en: First Created
fi: Ensin luotu

en: Last Created
fi: Viimeksi luotu

en: Camera model
fi: Kameran malli

en: Creation date
fi: Luontipäivä

en: Season number
fi: Kausinumero

en: Episode number
fi: Jaksonumero

en: Track number
fi: Kappalenumero

en: Artist name
fi: Esittäjän nimi

en: Album name
fi: Albumin nimi

en: Original file name
fi: Alkuperäinen tiedostonimi

en: Home
fi: Koti

en: Clipboard string cannot be NULL.
fi: Leikepöydän merkkijono ei voi olla NULL.

en: Name
fi: Nimi

en: The name and icon of the file.
fi: Tiedoston nimi ja kuvake.

en: Size
fi: Koko

en: The size of the file.
fi: Tiedoston koko.

en: Type
fi: Tyyppi

en: The type of the file.
fi: Tiedoston tyyppi.

en: Modified
fi: Muokattu

en: The date the file was modified.
fi: Hetki, jolloin tiedostoa viimeksi muokattiin.

en: Detailed Type
fi: Yksityiskohtainen tyyppi

en: The detailed type of the file.
fi: Tiedoston yksityiskohtainen tyyppi.

en: Accessed
fi: Käytetty

en: The date the file was accessed.
fi: Hetki, jona tiedostoa viimeksi käytettiin.

en: Created
fi: Luotu

en: The date the file was created.
fi: Päiväys, jolloin tiedosto luotiin.

en: Owner
fi: Omistaja

en: The owner of the file.
fi: Tiedoston omistaja.

en: Group
fi: Ryhmä

en: The group of the file.
fi: Tiedoston ryhmä.

en: Permissions
fi: Oikeudet

en: The permissions of the file.
fi: Tiedoston oikeudet.

en: Location
fi: Sijainti

en: The location of the file.
fi: Tiedoston sijainti.

en: Modified — Time
fi: Muokattu — Aika

en: Recency
fi: Viimeaikaisuus

en: The date the file was accessed by the user.
fi: Hetki, jona käyttäjä viimeksi käytti tiedostoa.

en: Star
fi: Tähti

en: Shows if file is starred.
fi: Näyttää onko tiedosto merkitty tähdellä.

en: Trashed On
fi: Siirretty roskakoriin

en: Date when file was moved to the Trash
fi: Päiväys, jolloin tiedosto siirrettiin roskakoriin

en: Original Location
fi: Alkuperäinen sijainti

en: Original location of file before moved to the Trash
fi: Alkuperäinen sijainti, jossa tiedosto oli ennen roskakoriin siirtämistä

en: Relevance
fi: Relevanssi

en: Relevance rank for search
fi: Relevanssiasema hauissa

en: Archive names cannot contain “/”.
fi: Arkiston nimi ei voi sisältää merkkiä “/”.

en: An archive cannot be called “.”.
fi: Arkiston nimi ei voi olla “.”.

en: An archive cannot be called “..”.
fi: Arkiston nimi ei voi olla “..”.

en: Archive name is too long.
fi: Arkiston nimi on liian pitkä.

note: We must warn about the side effect
en: Archives with “.” at the beginning of their name are hidden.
fi: Arkistot, joiden nimi alkaa merkillä “.”, ovat piilotettuja.

en: Compatible with all operating systems.
fi: Yhteensopiva kaikkien käyttöjärjestelmien kanssa.

en: Password protected .zip, must be installed on Windows and Mac.
fi: Salasanalla suojattu .zip, tulee asentaa Windowsille ja Macille.

en: Smaller archives but Linux and Mac only.
fi: Pienemmät arkistot, mutta tuki vain Linuxilla ja Macilla.

en: Smaller archives but must be installed on Windows and Mac.
fi: Pienemmät arkistot, mutta tulee asentaa Windowsille ja Macille.

en: Details: %s
fi: Tiedot: %s

en: There was an error launching the app.
fi: Sovelluksen käynnistäminen epäonnistui.

en: Details: The proxy has not been created.
fi: Tiedot: välityspalvelinta ei ole luotu.

en: _Move Here
fi: _Siirrä tähän

en: _Copy Here
fi: _Kopioi tähän

en: _Link Here
fi: _Linkitä tähän

en: Cancel
fi: Peru

en: Dropped image
fi: Pudotettu kuva

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of “%s”.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia kohteen ”%s” sisällön katselemiseen.

en: “%s” could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
fi: Kohdetta ”%s” ei löydy. Se on ehkä poistettu äskettäin.

en: Sorry, could not display all the contents of “%s”: %s
fi: Kaikkea kohteen ”%s” sisältöä ei voitu näyttää: %s

en: This location could not be displayed.
fi: Kansion sisällön näyttäminen ei onnistu.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of “%s”.
fi: Sinulla ei ole kohteen ”%s” nimen muuttamiseen tarvittavia oikeuksia.

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of “%s”: %s
fi: Kohteen ”%s” ryhmää ei voitu muuttaa: %s

en: The group could not be changed.
fi: Ryhmän muuttaminen ei onnistunut.

en: Sorry, could not change the owner of “%s”: %s
fi: Kohteen ”%s” omistajaa ei voitu muuttaa: %s

en: The owner could not be changed.
fi: Omistajan muuttaminen ei onnistunut.

en: Sorry, could not change the permissions of “%s”: %s
fi: Kohteen ”%s” oikeuksia ei voitu muuttaa: %s

en: The permissions could not be changed.
fi: Oikeuksien muuttaminen ei onnistunut.

en: The name “%s” is already used in this location. Please use a different name.
fi: Nimi ”%s” on jo käytössä tässä kansiossa. Käytä toista nimeä.

en: There is no “%s” in this location. Perhaps it was just moved or deleted?
fi: “%s” ei ole tässä sijainnissa. Kenties se siirrettiin tai poistettiin juuri.

en: You do not have the permissions necessary to rename “%s”.
fi: Sinulla ei ole kohteen ”%s” nimen muuttamiseen tarvittavia oikeuksia.

en: The name “%s” is not valid because it contains the character “%c”. Please use a different name.
fi: Nimi “%s” on virheellinen, koska se sisältää merkin “%c”. Käytä toista nimeä.

en: The name “%s” is not valid. Please use a different name.
fi: Nimi ”%s” on virheellinen.  Käytä toista nimeä.

en: The name “%s” is too long. Please use a different name.
fi: Nimi ”%s” on liian pitkä.  Käytä toista nimeä.

en: Could not rename “%s” because a process is using it. If it's open in another application, close it before renaming it.
fi: Tiedostoa “%s” ei voitu nimetä uudelleen, koska prosessi käyttää sitä. Jos se on avoinna toisessa sovelluksessa, sulje tiedosto, ennen kuin nimeät sen uudelleen.

note: fall through
en: Sorry, could not rename “%s” to “%s”: %s
fi: Kohdetta ”%s” ei voitu nimetä muotoon ”%s”: %s

en: The item could not be renamed.
fi: Kohteen uudelleennimeäminen ei onnistunut.

en: Renaming “%s” to “%s”.
fi: Nimetään kohde ”%s” kohteeksi ”%s”.

en: This file cannot be mounted
fi: Tätä tiedostoa ei voi liittää tiedostojärjestelmään

en: This file cannot be unmounted
fi: Tätä tiedostoa ei voi irrottaa tiedostojärjestelmästä

en: This file cannot be ejected
fi: Tätä tiedostoa ei voi poistaa asemasta

en: This file cannot be started
fi: Tätä tiedostoa ei voi käynnistää

en: This file cannot be stopped
fi: Tätä tiedostoa ei voi pysäyttää

en: Slashes are not allowed in filenames
fi: Kauttaviivat eivät ole sallittu tiedostonimissä

en: Toplevel files cannot be renamed
fi: Päätason tiedostoja ei voi nimetä uudestaan

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: Starred
fi: Tähdellä merkitty

note: Translators: this is the word "Today" followed by * a time in 24h format. i.e. "Today 23:04"
en: Today %-H:%M
fi: Tänään %-H.%M

note: Translators: this is the word Today followed by * a time in 12h format. i.e. "Today 9:04 PM"
en: Today %-I:%M %p
fi: Tänään %-I.%M %p

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %-H:%M
fi: Eilen %-H.%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %-I:%M %p
fi: Eilen %-I.%M %p

note: Translators: this is the day of the month followed by the abbreviated * month name followed by the year i.e. "3 Feb 2015"
en: %-e %b %Y
fi: %-e. %Bta %Y

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in 24h format i.e. "3 Feb 2015 23:04"
en: %-e %b %Y %-H:%M
fi: %-e. %b %Y %-H.%M

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in 12h format i.e. "3 Feb 2015 9:04 PM"
en: %-e %b %Y %-I:%M %p
fi: %-e %b %Y %-l.%M %p

note: Translators: this is the day number followed by the full month * name followed by the year followed by a time in 24h format * with seconds i.e. "3 February 2015 23:04:00"
en: %-e %B %Y %H:%M:%S
fi: %-e. %b %Y %H.%M.%S

note: Translators: this is the day number followed by the full month * name followed by the year followed by a time in 12h format * with seconds i.e. "3 February 2015 09:04:00 PM"
en: %-e %B %Y %I:%M:%S %p
fi: %-e %b %Y %l.%M.%S %p

en: Not allowed to set permissions
fi: Et saa asettaa oikeuksia

en: Not allowed to set owner
fi: Et saa asettaa omistajaa

en: Specified owner “%s” doesn’t exist
fi: Määritettyä omistajaa “%s” ei ole olemassa

en: Not allowed to set group
fi: Et saa asettaa ryhmää

en: Specified group “%s” doesn’t exist
fi: Määritettyä ryhmää “%s” ei ole olemassa

note: Translators: This is a username followed by "(You)" to indicate the file is owned by the current user
en: %s (You)
fi: %s (sinä)

en: %'u item | %'u items
fi[0]: %'u kohde
fi[1]: %'u kohdetta

en: %'u folder | %'u folders
fi[0]: %'u kansio
fi[1]: %'u kansiota

en: %'u file | %'u files
fi[0]: %'u tiedosto
fi[1]: %'u tiedostoa

en: %s byte | %s bytes
fi[0]: %s tavu
fi[1]: %s tavua

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
fi: ? tavua

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
fi: ? kohdetta

note: Translators: This about a file type.
en: Unknown type
fi: Tuntematon tyyppi

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Program
fi: Ohjelma

en: Audio
fi: Ääni

en: Font
fi: Fontti

en: Image
fi: Kuva

en: Archive
fi: Arkisto

en: Markup
fi: Merkkaus

en: Text
fi: Teksti

en: Contacts
fi: Yhteystiedot

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Document
fi: Asiakirja

en: Presentation
fi: Esitys

en: Spreadsheet
fi: Laskentataulukko

note: Refers to a file type which is known but not one of the basic types
en: Other
fi: Muu

en: Binary
fi: Binääri

en: Folder
fi: Kansio

en: Link
fi: Linkki

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
fi: Linkki kohteeseen %s

en: Link (broken)
fi: Linkki (rikki)

note: Translators: This refers to available space in a folder; e.g.: 100 MB Free
en: %s Free
fi: %s vapaana

en: File names cannot contain “/”.
fi: Tiedostojen nimi ei voi sisältää merkkiä “/”.

en: A file cannot be called “.”.
fi: Tiedoston nimi ei voi olla “.”.

en: A file cannot be called “..”.
fi: Tiedoston nimi ei voi olla “..”.

en: File name is too long.
fi: Tiedoston nimi on liian pitkä.

note: We must warn about the side effect
en: Files with “.” at the beginning of their name are hidden.
fi: Tiedostot, joiden nimi alkaa merkillä “.”, ovat piilotettuja.

en: A folder with that name already exists.
fi: Kansio samalla nimellä on jo olemassa.

en: A file with that name already exists.
fi: Tiedosto samalla nimellä on jo olemassa.

en: _Skip
fi: _Ohita

en: S_kip All
fi: _Ohita kaikki

en: _Retry
fi: _Yritä uudelleen

en: _Delete
fi: P_oista

en: Delete _All
fi: Poista k_aikki

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: Replace _All
fi: Korvaa k_aikki

en: _Merge
fi: _Yhdistä

en: Merge _All
fi: Yhdistä k_aikki

en: Copy _Anyway
fi: Kopioi kaikesta _huolimatta

en: Empty _Trash
fi: Tyhjennä _roskakori

en: %'d second | %'d seconds
fi[0]: %'d sekunti
fi[1]: %'d sekuntia

en: %'d minute | %'d minutes
fi[0]: %'d minuutti
fi[1]: %'d minuuttia

en: %'d hour | %'d hours
fi[0]: %'d tunti
fi[1]: %'d tuntia

note: appended to new link file
en: Another link to %s
fi: Toinen linkki kohteeseen %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
fi: %d'd. linkki kohteeseen %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
fi: %'d. linkki kohteeseen %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
fi: %'d. linkki kohteeseen %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
fi: %'d. linkki kohteeseen %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
fi:  (kopio)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
fi:  (toinen kopio)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
fi: . kopio)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
fi: . kopio)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
fi: . kopio)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
fi: . kopio)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
fi: %s (kopio)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
fi: %s (toinen kopio) %s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
fi: %s (%'d. kopio)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
fi: %s (%'d. kopio)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
fi: %s (%'d. kopio)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
fi: %s (%'d. kopio)%s

note: localizers: opening parentheses of the "th copy)" string
en:  (%'d
fi:  (%'d.

en: unknown
fi: tuntematon

en: Are you sure you want to permanently delete “%s” from the trash?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen “%s” roskakorista pysyvästi?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi %'d valitun kohteen roskakorista?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi %'d valittua kohdetta roskakorista?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
fi: Jos poistat kohteen, se häviää pysyvästi.

en: Empty all items from Trash?
fi: Tyhjennetäänkö roskakori?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
fi: Kaikki roskakorin kohteet poistetaan pysyvästi.

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen “%s” pysyvästi?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa %'d valitun kohteen?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %'d valittua kohdetta?

en: Deleted “%s”
fi: Poistettu “%s”

en: Deleting “%s”
fi: Poistetaan “%s”

en: Deleted %'d file | Deleted %'d files
fi[0]: Poistettiin %'d tiedosto
fi[1]: Poistettiin %'d tiedostoa

en: Deleting %'d file | Deleting %'d files
fi[0]: Poistetaan %'d tiedosto
fi[1]: Poistetaan %'d tiedostoa

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4 files/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left | %'d / %'d — %s left
fi[0]: %'d / %'d — %s jäljellä
fi[1]: %'d / %'d — %s jäljellä

en: (%d file/sec) | (%d files/sec)
fi[0]: (%d tiedosto/s)
fi[1]: (%d tiedostoa/s)

en: Failed to delete all child files
fi: Kaikkien lapsitiedostojen poistaminen epäonnistui

en: Error while deleting.
fi: Virhe poistaessa.

en: You do not have sufficient permissions to delete the folder “%s”.
fi: Käyttöoikeutesi eivät riitä kansion “%s” poistamiseen.

en: There was an error deleting the folder “%s”.
fi: Virhe kansiota “%s” poistaessa.

en: You do not have sufficient permissions to delete the file “%s”.
fi: Käyttöoikeutesi eivät riitä tiedoston “%s” poistamiseen.

en: There was an error deleting the file “%s”.
fi: Virhe tiedostoa “%s” poistaessa.

en: Trashing “%s”
fi: Viedään roskakoriin “%s”

en: Trashed “%s”
fi: Viety roskakoriin “%s”

en: Trashing %'d file | Trashing %'d files
fi[0]: Viedään roskakoriin %'d tiedosto
fi[1]: Viedään roskakoriin %'d tiedostoa

en: Trashed %'d file | Trashed %'d files
fi[0]: Vietiin roskakoriin %'d tiedosto
fi[1]: Vietiin roskakoriin %'d tiedostoa

note: Translators: %s is a file name
en: “%s” can’t be put in the trash. Do you want to delete it immediately?
fi: Kohdetta “%s” ei voi siirtää roskakoriin. Haluatko poistaa sen heti?

en: This remote location does not support sending items to the trash.
fi: Tämä etäsijainti ei tue kohteiden siirtoa roskakoriin.

en: Trashing Files
fi: Siirretään tiedostoja roskakoriin

en: Deleting Files
fi: Poistetaan tiedostoja

en: Unable to eject %s
fi: Asemaa %s ei voi avata

en: Unable to unmount %s
fi: Osiota %s ei voi irrottaa

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
fi: Haluatko tyhjentää roskakorin ennen irrottamista?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
fi: Jotta vapaa tila laitteella oikeasti vapautuisi, täytyy sen roskakori tyhjentää. Kaikki aseman roskakorissa olevat tiedostot hukataan pysyvästi.

en: Do _not Empty Trash
fi: Älä tyhje_nnä roskakoria

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to access “%s”
fi: Kohteen "%s" käsittely ei onnistu

en: Preparing to copy %'d file (%s) | Preparing to copy %'d files (%s)
fi[0]: Valmistellaan %'d tiedoston kopiointia (%s)
fi[1]: Valmistellaan %'d tiedoston kopiointia (%s)

en: Preparing to move %'d file (%s) | Preparing to move %'d files (%s)
fi[0]: Valmistellaan %'d tiedoston siirtämistä (%s)
fi[1]: Valmistellaan %'d tiedoston siirtämistä (%s)

en: Preparing to delete %'d file (%s) | Preparing to delete %'d files (%s)
fi[0]: Valmistellaan %'d tiedoston poistamista (%s)
fi[1]: Valmistellaan %'d tiedoston poistamista (%s)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
fi[0]: Valmistellaan %'d tiedoston siirtämistä roskakoriin
fi[1]: Valmistellaan %'d tiedoston siirtämistä roskakoriin

en: Preparing to compress %'d file | Preparing to compress %'d files
fi[0]: Valmistaudutaan pakkamaan %'d tiedosto
fi[1]: Valmistaudutaan pakkamaan %'d tiedostoa

en: Error while copying.
fi: Kopiointi epäonnistui.

en: Error while moving.
fi: Siirto epäonnistui.

en: Error while moving files to trash.
fi: Siirto roskakoriin epäonnistui.

en: Error while compressing files.
fi: Virhe tiedostoja pakatessa.

en: Files in the folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to see them.
fi: Tiedostoja kansiossa “%s” ei voi käsitellä, koska sinulla ei ole oikeutta nähdä niitä.

en: There was an error getting information about the files in the folder “%s”.
fi: Virhe haettaessa tietoja tiedostoista kansiossa “%s”.

en: The folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
fi: Kansiota “%s” ei voi käsitellä, koska sinulla ei ole oikeutta lukea sitä.

en: There was an error reading the folder “%s”.
fi: Virhe luettaessa kansiota “%s”.

en: The file “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
fi: Tiedostoa “%s” ei voi käsitellä, koska sinulla ei ole oikeutta lukea sitä.

en: There was an error getting information about “%s”.
fi: Virhe haettaessa tietoja kohteesta “%s”.

en: Error while copying to “%s”.
fi: Virhe kohteeseen “%s” kopioitaessa.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia avata kohdekansiota.

en: There was an error getting information about the destination.
fi: Virhe haettaessa tietoja kohteesta.

en: The destination is not a folder.
fi: Kohde ei ole kansio.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
fi: Kohteessa ei ole tarpeeksi levytilaa jäljellä. Yritä tehdä tilaa poistamalla tiedostoja.

en: %s more space is required to copy to the destination.
fi: Kohteeseen kopioimiseksi vaaditaan %s lisätilaa.

en: The destination is read-only.
fi: Kohdetta voi vain lukea.

en: Moving “%s” to “%s”
fi: Siirretään “%s” sijaintiin “%s”

en: Moved “%s” to “%s”
fi: Siirretty “%s” sijaintiin “%s”

en: Copying “%s” to “%s”
fi: Kopioidaan “%s” sijaintiin “%s”

en: Copied “%s” to “%s”
fi: Kopioitiin “%s” sijaintiin “%s”

en: Duplicating “%s”
fi: Kahdennetaan “%s”

en: Duplicated “%s”
fi: Kahdennettiin “%s”

en: Moving %'d file to “%s” | Moving %'d files to “%s”
fi[0]: Siirretään %'d tiedosto sijaintiin “%s”
fi[1]: Siirretään %'d tiedostoa sijaintiin “%s”

en: Copying %'d file to “%s” | Copying %'d files to “%s”
fi[0]: Kopioidaan %'d tiedosto sijaintiin “%s”
fi[1]: Kopioidaan %'d tiedostoa sijaintiin “%s”

en: Moved %'d file to “%s” | Moved %'d files to “%s”
fi[0]: Siirrettiin %'d tiedosto sijaintiin “%s”
fi[1]: Siirrettiin %'d tiedostoa sijaintiin “%s”

en: Copied %'d file to “%s” | Copied %'d files to “%s”
fi[0]: Kopioitiin %'d tiedosto sijaintiin “%s”
fi[1]: Kopioitiin %'d tiedostoa sijaintiin “%s”

en: Duplicating %'d file in “%s” | Duplicating %'d files in “%s”
fi[0]: Kahdennetaan %'d tiedosto sijainnissa “%s”
fi[1]: Kahdennetaan %'d tiedostoa sijainnissa “%s”

en: Duplicated %'d file in “%s” | Duplicated %'d files in “%s”
fi[0]: Kahdennettiin %'d tiedosto sijainnissa “%s”
fi[1]: Kahdennettiin %'d tiedostoa sijainnissa “%s”

note: To translators: %s will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %s to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb / 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument). To translat
en: %s / %s — %s left (%s/sec) | %s / %s — %s left (%s/sec)
fi[0]: %s / %s — %s jäljellä (%s/s)
fi[1]: %s / %s — %s jäljellä (%s/s)

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left (%s/sec) | %'d / %'d — %s left (%s/sec)
fi[0]: %'d / %'d — %s jäljellä (%s/s)
fi[1]: %'d / %'d — %s jäljellä (%s/s)

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
fi: Kansiota “%s” ei voida kopioida, koska sinulla ei ole oikeutta luoda sitä kohteeseen.

en: There was an error creating the folder “%s”.
fi: Virhe luotaessa kansiota “%s”.

en: Files in the folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to see them.
fi: Tiedostoja kansiossa “%s” ei voi kopioida, koska sinulla ei ole oikeutta nähdä niitä.

en: _Skip files
fi: _Ohita tiedostot

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to read it.
fi: Kansiota “%s” ei voi kopioida, koska sinulla ei ole oikeutta sen lukemiseen.

en: Error while moving “%s”.
fi: Virhe siirrettäessä “%s”.

en: Could not remove the source folder.
fi: Lähdekansion poistaminen epäonnistui.

en: There was an error getting information about the source.
fi: Virhe haettaessa lähteeseen liittyviä tietoja.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
fi: Et voi siirtää kansiota itseensä.

en: You cannot copy a folder into itself.
fi: Et voi kopioida kansiota itseensä.

en: The destination folder is inside the source folder.
fi: Kohdekansio on lähdekansion sisällä.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
fi: Et voi siirtää tiedostoa itseensä.

en: You cannot copy a file over itself.
fi: Et voi kopioida tiedostoa itseensä.

en: The source file would be overwritten by the destination.
fi: Kohde kirjoittaisi lähdetiedoston päälle.

en: Error while copying “%s”.
fi: Virhe kopioitaessa “%s”.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %s.
fi: Sijainnissa %s jo olemassa olevan samannimisen tiedoston poistaminen epäonnistui.

en: There was an error copying the file into %s.
fi: Virhe kopioitaessa tiedostoa sijaintiin %s.

en: Copying Files
fi: Kopioidaan tiedostoja

en: Preparing to move to “%s”
fi: Valmistellaan siirtämään “%s”

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
fi[0]: Valmistellaan %'d tiedoston siirtoa
fi[1]: Valmistellaan %'d tiedoston siirtoa

en: There was an error moving the file into %s.
fi: Tapahtui virhe siirrettäessä tiedostoa sijaintiin %s.

en: Moving Files
fi: Siirretään tiedostoja

en: Creating links in “%s”
fi: Luodaan linkkejä sijainnissa “%s”

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
fi[0]: Luodaan linkki %'d tiedostoon
fi[1]: Luodaan linkki %'d tiedostoon

en: Error while creating link to %s.
fi: Virhe luotaessa linkkiä kohteeseen %s.

en: Symbolic links only supported for local files
fi: Symbolisia linkkejä voi käyttää vain paikallisten tiedostojen kanssa

en: The target doesn’t support symbolic links.
fi: Kohde ei tue symbolisia linkkejä.

en: There was an error creating the symlink in %s.
fi: Virhe luotaessa symbolista linkkiä sijainnissa %s.

en: Setting permissions
fi: Asetetaan oikeuksia

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
fi: Nimetön kansio

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
fi: Nimetön asiakirja

en: Error while creating directory %s.
fi: Virhe luotaessa kansiota %s.

en: Error while creating file %s.
fi: Virhe luotaessa tiedostoa %s.

en: There was an error creating the directory in %s.
fi: Virhe luotaessa kansiota sijainnissa %s.

en: Saving image to file
fi: Tallennetaan kuva tiedostoon

en: Successfully saved image to file
fi: Tallennettu kuva tiedostoon

en: Failed to save image
fi: Kuvan tallentaminen epäonnistui

note: Translators: This is used to auto-generate a file name for pasted images from * the clipboard i.e. "Pasted image.png", "Pasted image 1.png", ...
en: Pasted image
fi: Liitetty kuva

en: Retrieving clipboard data
fi: Noudetaan leikepöydän tietoja

en: Retrieving image data
fi: Noudetaan kuvadataa

en: Emptying Trash
fi: Tyhjennetään roskakoria

en: Verifying destination
fi: Vahvistetaan kohde

en: Extracting “%s”
fi: Puretaan “%s”

en: Error extracting “%s”
fi: Virhe purettaessa “%s”

en: There was an error while extracting “%s”.
fi: Tapahtui virhe purettaessa “%s”.

en: Not enough free space to extract %s
fi: Ei riittävästi vapaata tilaa, jotta %s olisi mahdollista purkaa

en: Extracted “%s” to “%s”
fi: Purettiin “%s” sijaintiin “%s”

en: Extracted %'d file to “%s” | Extracted %'d files to “%s”
fi[0]: Purettiin %'d tiedosto sijaintiin “%s”
fi[1]: Purettiin %'d tiedostoa sijaintiin “%s”

en: Preparing to extract
fi: Valmistellaan purkamista

en: Extracting Files
fi: Puretaan tiedostoja

en: Compressing “%s” into “%s”
fi: Pakataan “%s” arkistoksi “%s”

en: Compressing %'d file into “%s” | Compressing %'d files into “%s”
fi[0]: Pakataan %'d tiedosto arkistoon “%s”
fi[1]: Pakataan %'d tiedostoa arkistoon “%s”

en: Error compressing “%s” into “%s”
fi: Virhe pakattaessa “%s” arkistoon “%s”

en: Error compressing %'d file into “%s” | Error compressing %'d files into “%s”
fi[0]: Virhe pakattaessa %'d tiedosto arkistoon “%s”
fi[1]: Virhe pakattaessa %'d tiedostoa arkistoon “%s”

en: There was an error while compressing files.
fi: Virhe tiedostoja pakattaessa.

en: Compressed “%s” into “%s”
fi: Pakattiin “%s” arkistoon “%s”

en: Compressed %'d file into “%s” | Compressed %'d files into “%s”
fi[0]: Pakattiin %'d tiedosto arkistoon “%s”
fi[1]: Pakattiin %'d tiedostoa arkistoon “%s”

en: Compressing Files
fi: Pakataan tiedostoja

en: Searching…
fi: Etsitään…

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: Examples:
fi: Esimerkkejä:

en: Could not paste files
fi: Tiedostoja ei voitu liittää

en: Permissions do not allow pasting files in this directory
fi: Käyttöoikeudet eivät salli tiedostojen liittämistä tässä kansiossa

en: Nautilus 3.6 deprecated this directory and tried migrating this configuration to ~/.local/share/nautilus
fi: Nautilus 3.6 hylkäksi tämän hakemiston ja yritti siirtää asetuksia hakemistoon ~/.local/share/nautilus

en: “%s” selected
fi: ”%s” valittu

en: %'d folder selected | %'d folders selected
fi[0]: %'d kansio valittu
fi[1]: %'d kansiota valittu

en: (containing %'d item) | (containing %'d items)
fi[0]: (sisältää %'d kohteen)
fi[1]: (sisältää %'d kohdetta)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en: (containing a total of %'d item) | (containing a total of %'d items)
fi[0]: (sisältää yhteensä %'d kohteen)
fi[1]: (sisältää yhteensä %'d kohdetta)

en: %'d item selected | %'d items selected
fi[0]: %'d kohde valittu
fi[1]: %'d kohdetta valittu

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
fi[0]: %'d muu kohde valittu
fi[1]: %'d muuta kohdetta valittu

en: Search _Everywhere
fi: Etsi _kaikkialta

en: No Results Found
fi: Tuloksia ei löytynyt

en: No matches found in indexed locations
fi: Tuloksia ei löytynyt indeksoiduista sijainneista

en: Trash is Empty
fi: Roskakori on tyhjä

en: No Starred Files
fi: Ei tähdellä merkittyjä tiedostoja

en: No Recent Files
fi: Ei viimeisimpiä tiedostoja

en: Folder is Empty
fi: Kansio on tyhjä

en: Select Move Destination
fi: Valitse siirron sijainti

en: Select Copy Destination
fi: Valitse kopioinnin sijainti

en: _Select
fi: _Valitse

en: Select Extract Destination
fi: Valitse mihin arkisto puretaan

en: Error sending email.
fi: Virhe lähettäessä sähköpostia.

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to remove “%s”
fi: Tiedoston "%s" poistaminen epäonnistui

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to eject “%s”
fi: Aseman %s poistaminen epäonnistui

en: Unable to stop drive
fi: Asemaa ei voi pysäyttää

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to start “%s”
fi: Kohdetta “%s” ei voi käynnistää

en: New Folder with Selection (%'d Item) | New Folder with Selection (%'d Items)
fi[0]: Uusi kansio valinnalla (%'d kohde)
fi[1]: Uusi kansio valinnalla (%'d kohdetta)

en: Open With %s
fi: Avaa sovelluksella %s

en: Run
fi: Suorita

en: Extract
fi: Pura

en: Extract to…
fi: Pura…

en: Open
fi: Avaa

en: _Start
fi: _Käynnistä

en: _Connect
fi: _Yhdistä

en: _Start Multi-disk Drive
fi: _Käynnistä usean levyn asema

en: U_nlock Drive
fi: Avaa _aseman lukitus

en: Stop Drive
fi: Pysäytä asema

en: _Safely Remove Drive
fi: _Sammuta asema turvallisesti

en: _Disconnect
fi: _Katkaise yhteys

en: _Stop Multi-disk Drive
fi: _Pysäytä usean levyn asema

en: _Lock Drive
fi: _Lukitse asema

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: Dropped Text.txt
fi: Raahattu teksti.txt

en: Drag and drop is not supported.
fi: Veto ja pudotus ei toimi.

en: An invalid drag type was used.
fi: Vetotyyppi oli väärä.

en: Undo
fi: Kumoa

en: Undo last action
fi: Kumoa viimeisin toiminto

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Redo last undone action
fi: Tee uudelleen viimeisin kumottu toiminto

en: Move %d item back to “%s” | Move %d items back to “%s”
fi[0]: Siirrä %d kohde takaisin sijaintiin “%s”
fi[1]: Siirrä %d kohdetta takaisin sijaintiin “%s”

en: Move %d item to “%s” | Move %d items to “%s”
fi[0]: Siirrä %d kohde sijaintiin “%s”
fi[1]: Siirrä %d kohdetta sijaintiin “%s”

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
fi[0]: _Kumoa %d kohteen siirto
fi[1]: _Kumoa %d kohteen siirto

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
fi[0]: _Tee uudelleen %d kohteen siirto
fi[1]: _Tee uudelleen %d kohteen siirto

en: Move “%s” back to “%s”
fi: Siirrä “%s” takaisin sijaintiin “%s”

en: Move “%s” to “%s”
fi: Siirrä “%s” sijaintiin “%s”

en: _Undo Move
fi: _Kumoa siirto

en: _Redo Move
fi: _Tee uudelleen siirto

en: _Undo Restore From Trash
fi: _Kumoa roskakorista palautus

en: _Redo Restore From Trash
fi: _Tee uudelleen roskakorista palautus

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
fi[0]: Siirrä %d kohde takaisin roskakoriin
fi[1]: Siirrä %d kohdetta takaisin roskakoriin

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
fi[0]: Palauta %d kohde roskakorista
fi[1]: Palauta %d kohdetta roskakorista

en: Move “%s” back to trash
fi: Siirrä “%s” takaisin roskakoriin

en: Restore “%s” from trash
fi: Palauta “%s” roskakorista

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
fi[0]: Poista %d kopioitu kohde
fi[1]: Poista %d kopioitua kohdetta

en: Copy %d item to “%s” | Copy %d items to “%s”
fi[0]: Kopioi %d kohde sijaintiin “%s”
fi[1]: Kopioi %d kohdetta sijaintiin “%s”

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
fi[0]: _Kumoa %d kohteen kopiointi
fi[1]: _Kumoa %d kohteen kopiointi

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
fi[0]: _Tee uudelleen %d kohteen kopiointi
fi[1]: _Tee uudelleen %d kohteen kopiointi

en: Delete “%s”
fi: Poista “%s”

en: Copy “%s” to “%s”
fi: Kopioi “%s” sijaintiin “%s”

en: _Undo Copy
fi: _Kumoa kopiointi

en: _Redo Copy
fi: _Tee uudelleen kopiointi

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
fi[0]: Poista %d kahdennettu kohde
fi[1]: Poista %d kahdennettua kohdetta

en: Duplicate %d item in “%s” | Duplicate %d items in “%s”
fi[0]: Kahdenna %d kohde sijainnissa “%s”
fi[1]: Kahdenna %d kohdetta sijainnissa “%s”

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
fi[0]: _Kumoa %d kohteen kahdennus
fi[1]: _Kumoa %d kohteen kahdennus

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
fi[0]: _Tee uudelleen%d kohteen kahdennus
fi[1]: _Tee uudelleen%d kohteen kahdennus

en: Duplicate “%s” in “%s”
fi: Kahdenna “%s” sijainnissa “%s”

en: _Undo Duplicate
fi: _Kumoa kahdennus

en: _Redo Duplicate
fi: _Tee uudelleen kahdennus

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
fi[0]: Poista linkit %d kohteeseen
fi[1]: Poista linkit %d kohteeseen

en: Create links to %d item | Create links to %d items
fi[0]: Luo linkit %d kohteeseen
fi[1]: Luo linkit %d kohteeseen

en: Delete link to “%s”
fi: Poista linkki kohteeseen “%s”

en: Create link to “%s”
fi: Luo linkki kohteeseen “%s”

en: _Undo Create Link
fi: _Kumoa linkin luonti

en: _Redo Create Link
fi: _Tee uudelleen linkin luonti

en: Create an empty file “%s”
fi: Luo tyhjä tiedosto “%s”

en: _Undo Create Empty File
fi: _Kumoa tyhjän tiedoston luonti

en: _Redo Create Empty File
fi: _Tee uudelleen tyhjän tiedoston luonti

en: Create a new folder “%s”
fi: Luo uusi kansio “%s”

en: _Undo Create Folder
fi: _Kumoa uuden kansion luonti

en: _Redo Create Folder
fi: _Tee uudelleen uuden kansion luonti

en: Create new file “%s” from template
fi: Luo uusi tiedosto “%s” asiakirjamallista

en: _Undo Create From Template
fi: _Kumoa mallista luonti

en: _Redo Create From Template
fi: _Tee uudelleen mallista luonti

en: Rename “%s” as “%s”
fi: Nimeä “%s” muotoon “%s”

en: _Undo Rename
fi: _Kumoa nimenmuutos

en: _Redo Rename
fi: _Tee uudelleen nimenmuutos

en: Batch rename %d file | Batch rename %d files
fi[0]: Massanimeä %d tiedosto
fi[1]: Massanimeä %d tiedostoa

en: _Undo Batch Rename
fi: _Kumoa massanimeäminen

en: _Redo Batch Rename
fi: _Tee uudelleen massanimeäminen

en: Unstar %d file | Unstar %d files
fi[0]: Poista tähti %d tiedostolta
fi[1]: Poista tähti %d tiedostolta

en: Star %d file | Star %d files
fi[0]: Merkitse tähdellä %d tiedosto
fi[1]: Merkitse tähdellä %d tiedostoa

en: _Undo Starring
fi: _Kumoa tähdellä merkitseminen

en: _Redo Starring
fi: _Tee uudelleen tähdellä merkitseminen

en: _Undo Unstarring
fi: _Kumoa tähden poistaminen

en: _Redo Unstarring
fi: _Tee uudelleen tähtimerkinnän poistaminen

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
fi[0]: Siirrä %d kohde roskakoriin
fi[1]: Siirrä %d kohdetta roskakoriin

en: Restore “%s” to “%s”
fi: Palauta “%s” sijaintiin “%s”

en: Move “%s” to trash
fi: Siirrä “%s” roskakoriin

en: _Undo Trash
fi: _Kumoa roskakoriin siirto

en: _Redo Trash
fi: _Siirrä uudelleen roskakoriin

en: Restore original permissions of items enclosed in “%s”
fi: Palauta kohteen “%s” sisällä olevien tiedostojen alkuperäiset oikeudet

en: Set permissions of items enclosed in “%s”
fi: Aseta kohteen “%s” sisällä olevien tiedostojen oikeudet

en: _Undo Change Permissions
fi: _Kumoa oikeuksien muutos

en: _Redo Change Permissions
fi: _Tee uudelleen oikeuksien muutos

en: Restore original permissions of “%s”
fi: Palauta kohteen “%s” alkuperäiset käyttöoikeudet

en: Set permissions of “%s”
fi: Aseta kohteen “%s” oikeudet

en: Restore group of “%s” to “%s”
fi: Palauta kohteen “%s” ryhmäksi “%s”

en: Set group of “%s” to “%s”
fi: Aseta kohteen “%s” ryhmäksi “%s”

en: _Undo Change Group
fi: _Kumoa ryhmän muutos

en: _Redo Change Group
fi: _Tee uudelleen ryhmän muutos

en: Restore owner of “%s” to “%s”
fi: Palauta kohteen “%s” omistajaksi “%s”

en: Set owner of “%s” to “%s”
fi: Aseta kohteen “%s” omistajaksi “%s”

en: _Undo Change Owner
fi: _Kumoa omistajan muutos

en: _Redo Change Owner
fi: _Tee uudelleen omistajan muutos

en: _Undo Extract
fi: _Kumoa purkaminen

en: _Redo Extract
fi: _Tee uudelleen purkaminen

en: Delete %d extracted file | Delete %d extracted files
fi[0]: Poista %d purettu tiedosto
fi[1]: Poista %d purettua tiedostoa

en: Extract “%s”
fi: Pura “%s”

en: Extract %d file | Extract %d files
fi[0]: Pura %d tiedosto
fi[1]: Pura %d tiedostoa

en: Compress “%s”
fi: Pakkaa ”%s”

en: Compress %d file | Compress %d files
fi[0]: Pakkaa %d tiedosto
fi[1]: Pakkaa %d tiedostoa

en: _Undo Compress
fi: _Kumoa pakkaaminen

en: _Redo Compress
fi: _Tee uudelleen pakkaaminen

en: Could not determine original location of “%s”
fi: Kohteen ”%s” alkuperäistä sijaintia ei voitu selvittää.

en: The item cannot be restored from trash
fi: Kohdetta ei voi palauttaa roskakorista

note: translators: these describe the contents of removable media
en: Audio CD
fi: Ääni-CD

en: Audio DVD
fi: Ääni-DVD

en: Video DVD
fi: Video-DVD

en: Video CD
fi: Video-CD

en: Photo CD
fi: Kuva-CD

en: Picture CD
fi: Kuva-CD

en: Contains digital photos
fi: Sisältää digitaalisia valokuvia

en: Contains music
fi: Sisältää musiikkia

en: Contains software to run
fi: Sisältää suoritettavia ohjelmistoja

en: Contains software to install
fi: Sisältää asennettavia ohjelmistoja

note: fallback to generic greeting
en: Detected as “%s”
fi: Tunnistettu - "%s"

note: translators: these describe the contents of removable media
en: Contains music and photos
fi: Sisältää musiikkia ja kuvia

en: Contains photos and music
fi: Sisältää kuvia ja musiikkia

en: Clear Entry
fi: Tyhjennä tietue

en: Go to Location
fi: Siirry sijaintiin

en: Anything
fi: Mitä tahansa

en: Folders
fi: Kansiot

en: Documents
fi: Asiakirjat

en: Illustration
fi: Piirros

en: Music
fi: Musiikki

en: Picture
fi: Kuva

en: Text File
fi: Tekstitiedosto

en: This link cannot be used because it has no target.
fi: Tätä linkkiä ei voi käyttää, koska sillä ei ole kohdetta.

en: This link cannot be used because its target “%s” doesn’t exist.
fi: Tätä linkkiä ei voi käyttää, koska kohdetta “%s” ei ole olemassa.

en: The link “%s” is broken. Move it to Trash?
fi: Linkki ”%s” on rikki. Haluatko siirtää sen roskakoriin?

en: Mo_ve to Trash
fi: Siirrä _roskakoriin

en: The link “%s” is broken.
fi: Linkki ”%s” on rikki.

en: Are you sure you want to open all files?
fi: Haluatko varmasti avata kaikki tiedostot?

en: This will open %d separate tab and window. | This will open %d separate tabs and windows.
fi[0]: Tämä avaa %d erillisen välilehden ja ikkunan.
fi[1]: Tämä avaa %d erillistä välilehteä ja ikkunaa.

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
fi[0]: Tämä avaa %d erillisen välilehteä.
fi[1]: Tämä avaa %d erillistä välilehteä.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
fi[0]: Tämä avaisi %d erillisen ikkunan.
fi[1]: Tämä avaisi %d erillistä ikkunaa.

en: _Open All
fi: _Avaa kaikki

en: Could Not Display “%s”
fi: Ei voitu näyttää “%s”

en: The file is of an unknown type
fi: Tiedoston tyyppi on tuntematon

en: There is no app installed for “%s” files
fi: Tyyppiä “%s” oleville tiedostoille ei ole asennettu sopivaa sovellusta

en: _Select App
fi: _Valitse sovellus

en: There was an internal error trying to search for apps:
fi: Tapahtui sisäinen virhe etsittäessä sovelluksia:

en: Unable to search for app
fi: Sovellusta ei voitu etsiä

en: _Search in Software
fi: _Etsi ohjelmistokeskuksesta

en: There is no app installed for “%s” files. Do you want to search for an app to open this file?
fi: Tyyppiä “%s” oleville tiedostoille ei ole asennettu sopivaa sovellusta. Haluatko etsiä sovellusta, jolla avata tämä tiedosto?

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
fi: Sijaintiin ei ole pääsyä

en: Unable to start location
fi: Sijaintia ei voi käynnistää

en: Opening “%s”.
fi: ”%s” avautuu.

en: Opening %d item. | Opening %d items.
fi[0]: Avataan %d kohde.
fi[1]: Avataan %d kohdetta.

en: Folder names cannot contain “/”.
fi: Kansion nimi ei voi sisältää merkkiä "/".

en: A folder cannot be called “.”.
fi: Kansion nimi ei voi olla “.”.

en: A folder cannot be called “..”.
fi: Kansion nimi ei voi olla “..”.

en: Folder name is too long.
fi: Kansion nimi on liian pitkä.

note: We must warn about the side effect
en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden.
fi: Kansiot, joiden nimi alkaa merkillä “.”, ovat piilotettuja.

en: Create
fi: Luo

en: Folder name
fi: Kansion nimi

en: New Folder
fi: Uusi kansio

en: You are trying to replace the destination folder “%s” with a symbolic link.
fi: Yrität korvata kohdekansion “%s” symbolisella linkillä.

en: This is not allowed in order to avoid the deletion of the destination folder’s contents.
fi: Tämä ei ole sallittua, koska siten vältetään kohdekansion sisällön poistaminen.

en: Please rename the symbolic link or press the skip button.
fi: Nimeä symbolinen linkki uudelleen tai napsauta Ohita-painiketta.

en: Merge folder “%s”?
fi: Yhdistetäänkö kansio ”%s”?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
fi: Yhdistäessä kysytään varmistusta, ennen kuin mitään kyseisen kansion tiedostoja korvataan kopioitavilla tiedostoilla.

en: An older folder with the same name already exists in “%s”.
fi: Vanhempi kansio samalla nimellä on jo olemassa kohteessa ”%s”.

en: A newer folder with the same name already exists in “%s”.
fi: Uudempi kansio samalla nimellä on jo olemassa kohteessa ”%s”.

en: Another folder with the same name already exists in “%s”.
fi: Toinen kansio samalla nimellä on jo olemassa kohteessa ”%s”.

en: Replace folder “%s”?
fi: Korvataanko kansio ”%s”?

en: Replacing it will remove all files in the folder.
fi: Sen korvaaminen poistaa kaikki kansiossa olevat tiedostot.

en: A folder with the same name already exists in “%s”.
fi: Kansio samalla nimellä on jo olemassa kohteessa ”%s”.

en: Replace file “%s”?
fi: Korvataanko tiedosto ”%s”?

en: Replacing it will overwrite its content.
fi: Sen korvaaminen ylikirjoittaa sisällön.

en: An older file with the same name already exists in “%s”.
fi: Vanhempi tiedosto samalla nimellä on jo olemassa kohteessa ”%s”.

en: A newer file with the same name already exists in “%s”.
fi: Uudempi tiedosto samalla nimellä on jo olemassa kohteessa ”%s”.

en: Another file with the same name already exists in “%s”.
fi: Toinen tiedosto samalla nimellä on jo olemassa kohteessa ”%s”.

en: Original folder
fi: Alkuperäinen kansio

en: Contents:
fi: Sisältö:

en: Original file
fi: Alkuperäinen tiedosto

en: Size:
fi: Koko:

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Last modified:
fi: Viimeksi muokattu:

en: Merge with
fi: Yhdistä kohteen kanssa

en: Replace with
fi: Korvaa käyttäen

en: Merge
fi: Yhdistä

en: Merge Folder
fi: Yhdistä kansio

en: File and Folder conflict
fi: Tiedoston ja kansion ristiriita

en: File conflict
fi: Tiedostoristiriita

en: Password-protected archives are not yet supported. This list contains apps that can open the archive.
fi: Salasanasuojatut arkistot eivät ole vielä tuettuja. Tämä lista sisältää arkiston avaamiseen kykeneviä sovelluksia.

en: “%s” is password-protected.
fi: “%s” on suojattu salasanalla.

en: Current Folder Menu
fi: Nykyisen kansion valikko

note: Translators: This is the label used in the pathbar when seeing * the root directory (also known as /)
en: Operating System
fi: Käyttöjärjestelmä

note: Translators: This is the filesystem root directory (also known * as /) when seen as administrator
en: Administrator Root
fi: Ylläpitäjän juuri

en: _Close
fi: _Sulje

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions the user has in a directory.
en: None
fi: Ei mikään

en: Single click
fi: Kertanapsautus

en: Double click
fi: Kaksoisnapsautus

en: On this computer only
fi: Vain tältä tietokoneelta

en: All locations
fi: Kaikista sijainneista

en: Never
fi: Ei koskaan

en: All files
fi: Kaikista tiedostoista

en: All folders
fi: Kaikista kansioista

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
fi: Turvallisuussyistä komentoja ei voi suorittaa etäpalvelimelta.

en: This is disabled due to security considerations.
fi: Tämä on estetty turvallisuussyistä.

note: all files are non-local some files are non-local
en: This drop target only supports local files.
fi: Tähän kohtaan voi pudottaa vain paikallisia tiedostoja.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
fi: Avataksesi etätiedostot kopioi ne ensin paikalliseen kansioon, ja pudota ne sieltä tähän.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
fi: Avataksesi etätiedostot kopioi ne ensin paikalliseen kansioon ja pudota ne sieltä tähän. Pudottamasi paikalliset tiedostot ovat jo avautuneet.

en: Details:
fi: Lisätiedot:

en: Canceled
fi: Peruttu

en: Preparing
fi: Valmistellaan

en: File Operations
fi: Tiedostotoiminnot

en: Show Details
fi: Näytä lisätietoja

en: %'d file operation active | %'d file operations active
fi[0]: %'d tiedostotoiminto käynnissä
fi[1]: %'d tiedostotoimintoa käynnissä

en: All file operations have been completed
fi: Kaikki tiedostotoiminnot valmistuivat

en: Read and write
fi: Luku ja kirjoitus

en: Create and delete files
fi: Tiedostojen luonti ja poisto

en: Read/write, no access
fi: Luku/kirjoitus, ei pääsyä

en: Read-only
fi: Vain luku

en: Access files
fi: Tiedostojen avaus

en: List files only
fi: Vain tiedostolista

en: Write-only
fi: Vain kirjoitus

en: Write-only, no access
fi: Vain kirjoitus, ei pääsyä

en: Access-only
fi: Vain pääsy

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
fi: Voit asettaa vain yhden oman kuvakkeen kerrallaan!

en: Please drop just one image to set a custom icon.
fi: Pudota vain yksi kuva asettaaksesi sen omavalintaiseksi kuvakkeeksi.

en: The file that you dropped is not local.
fi: Pudottamasi tiedosto ei ole paikallinen.

en: You can only use local images as custom icons.
fi: Vain paikallisia tiedostoja voi käyttää omina kuvakkeina.

en: The file that you dropped is not an image.
fi: Pudottamasi tiedosto ei ole kuva.

note: Translators: This is a verb for tagging or untagging a file with a star. Unmarks a file as starred (starred)
en: Unstar
fi: Poista tähtimerkintä

en: Cancel Group Change?
fi: Haluatko perua ryhmän vaihdon?

en: Cancel Owner Change?
fi: Haluatko perua omistajan vaihdon?

en: Multiple
fi: Useita

en: Empty folder
fi: Tyhjä kansio

en: Contents unreadable
fi: Sisältö ei luettavissa

en: %'d item, with size %s | %'d items, totalling %s
fi[0]: %'d kohde, kooltaan %s
fi[1]: %'d kohdetta, yhteensä %s

en: (some contents unreadable)
fi: (sisältö ei kokonaan luettavissa)

note: Translators: %s will be filled with a filesystem type, such as 'ext4' or 'msdos'.
en: %s Filesystem
fi: %s-tiedostojärjestelmä

en: The permissions of “%s” could not be determined.
fi: Kohteen ”%s” oikeuksia ei saatu selville.

en: Creating Properties window.
fi: Ominaisuusikkuna avautuu.

en: Select Custom Icon
fi: Valitse oma kuvake

en: _Revert
fi: _Palauta

en: _Open
fi: _Avaa

en: Search for “%s”
fi: Haun ”%s” tulokset

en: Search files and folders
fi: Etsi tiedostoja ja kansioita

en: Clear entry
fi: Tyhjennä tietue

en: Filter Search Results
fi: Suodata hakutulokset

en: Rename Folder
fi: Nimeä kansio uudelleen

en: Rename File
fi: Nimeä tiedosto uudelleen

en: Unable to complete the requested search
fi: Pyydetyn haun toteutus epäonnistui

en: Show Time Ranges
fi: Näytä aikavälit

en: Use Calendar
fi: Käytä kalenteria

note: Add the no date filter element first
en: Any time
fi: Milloin tahansa

note: Other types
en: Other Type…
fi: Muu tyyppi…

en: Select type
fi: Valitse tyyppi

en: Select
fi: Valitse

en: Select Dates…
fi: Valitse päivät…

note: trash
en: Trash
fi: Roskakori

en: Items in Trash older than 1 hour are automatically deleted
fi: Yli tunnin vanhat kohteet roskakorissa poistetaan automaattisesti

en: Items in Trash older than %d day are automatically deleted | Items in Trash older than %d days are automatically deleted
fi[0]: %d päivää vanhemmat kohteet roskakorissa poistetaan automaattisesti
fi[1]: %d päivää vanhemmat kohteet roskakorissa poistetaan automaattisesti

en: Put files in this folder to use them as templates for new documents.
fi: Aseta tiedostoja tähän kansioon käyttääksesi niitä malleina uusille asiakirjoille.

en: <a href="help:gnome-help/files-templates" title="GNOME help for templates">Learn more…</a>
fi: <a href="help:gnome-help/files-templates" title="Gnomen ohje malliasiakirjoista">Lisätietoja…</a>

en: Executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
fi: Tässä kansiossa olevat suoritettavat tiedostot näkyvät skriptivalikossa.

en: Turn on File Sharing to share the contents of this folder over the network.
fi: Ota tiedostonjakaminen käyttöön jakaaksesi tämän kansion sisällön verkon välityksellä.

en: Sharing Settings
fi: Jakamisasetukset

en: _Settings
fi: _Asetukset

en: Since %d day ago | Since %d days ago
fi[0]: %d päivä sitten
fi[1]: %d päivää sitten

en: %d day ago | %d days ago
fi[0]: %d päivä sitten
fi[1]: %d päivää sitten

en: Since last week | Since %d weeks ago
fi[0]: Viikko sitten
fi[1]: %d viikkoa sitten

en: Last week | %d weeks ago
fi[0]: Viikko sitten
fi[1]: %d viikkoa sitten

en: Since last month | Since %d months ago
fi[0]: Kuukausi sitten
fi[1]: %d kuukautta sitten

en: Last month | %d months ago
fi[0]: Kuukausi sitten
fi[1]: %d kuukautta sitten

en: Since last year | Since %d years ago
fi[0]: Viime vuonna
fi[1]: %d vuotta sitten

en: Last year | %d years ago
fi[0]: Viime vuonna
fi[1]: %d vuotta sitten

en: Parent folder
fi: Ylätason kansio

en: New tab
fi: Uusi välilehti

en: Close current view
fi: Sulje nykyinen näkymä

en: Back
fi: Takaisin

en: Forward
fi: Eteenpäin

note: Translators: only one item has been moved to trash and %s is its name.
en: “%s” moved to trash
fi: “%s” siirretty roskakoriin

note: Translators: one or more items might have been moved to trash, and %d * is the count.
en: %d file moved to trash | %d files moved to trash
fi[0]: %d tiedosto siirretty roskakoriin
fi[1]: %d tiedostoa siirretty roskakoriin

note: Translators: one item has been unstarred and %s is its name.
en: “%s” unstarred
fi: Poistettu tähti kohteelta ”%s”

note: Translators: one or more items have been unstarred, and %d * is the count.
en: %d file unstarred | %d files unstarred
fi[0]: %d tiedostolta poistettu tähti
fi[1]: %d tiedostolta poistettu tähti

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: _Redo
fi: _Tee uudelleen

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
fi: Avaa %s

en: No plugins currently installed.
fi: Liitännäisiä ei ole juuri nyt asennettu.

en: Currently installed plugins:
fi: Parhaillaan asennetut liitännäiset:

en: For bug testing only, the following command can be used:
fi: Seuraavaa komentoa voi käyttää vain bugitestaukseen:

en: Searching locations only
fi: Etsitään vain sijainneista

en: Searching network locations only
fi: Etsitään vain verkkosijanneista

en: Remote location — only searching the current folder
fi: Etäsijainti — etsitään vain nykyisestä kansiosta

en: Only searching the current folder
fi: Etsitään vain nykyisestä kansiosta

en: Unable to display the contents of this folder.
fi: Kansion sisällön näyttäminen epäonnistui.

en: This location doesn’t appear to be a folder.
fi: Tämä sijainti ei vaikuta olevan kansio.

en: Unable to find “%s”. Please check the spelling and try again.
fi: Kohdetta “%s” ei löydy. Tarkista oikeinkirjoitus ja yritä uudelleen.

en: Unable to find the requested file. Please check the spelling and try again.
fi: Määritellyn tiedoston paikannus epäonnistui. Tarkista oikeinkirjoitus ja yritä uudelleen.

en: “%s” locations are not supported.
fi: "%s"-sijainnit eivät ole tuettuja.

en: Unable to handle this kind of location.
fi: Tämän tyyppisiä sijainteja ei voi käsitellä.

en: Unable to access the requested location.
fi: Ei pääsyä sijaintiin.

en: Don’t have permission to access the requested location.
fi: Käyttöoikeutesi eivät riitä pyydetyn sijainnin esittämiseen.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Unable to find the requested location. Please check the spelling or the network settings.
fi: Määritellyn sijainnin paikannus epäonnistui. Tarkista annettu osoita tai verkkoasetukset.

note: This case can be hit when server application is not installed * or is inactive in the system user is trying to connect to.
en: The server has refused the connection. Typically this means that the firewall is blocking access or that the remote service is not running.
fi: Palvelin hylkäsi yhteyden. Yleensä tämä tarkoittaa, että palomuuri estää pääsyn tai etäpalvelu ei ole käynnissä.

en: Unhandled error message: %s
fi: Käsittelemätön virheviesti: %s

en: Unable to load location
fi: Sijainnin lataus epäonnistui

en: Open with:
fi: Avaa sovelluksella:

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: New window
fi: Uusi ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
fi: Sulje ikkuna tai välilehti

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Search
fi: Haku

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
fi: Lisää nykyinen sijainti kirjanmerkkeihin

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
fi: Näytä asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Undo
fi: Kumoa

[ctx: shortcut window]
en: Redo
fi: Tee uudelleen

[ctx: shortcut window]
en: Opening
fi: Avaaminen

[ctx: shortcut window]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
fi: Avaa uudessa välilehdessä

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (search and recent only)
fi: Avaa kohteen sijainti (vain haku ja viimeisimmät)

[ctx: shortcut window]
en: Open with default app
fi: Avaa oletussovelluksella

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
fi: Välilehdet

[ctx: shortcut window]
en: New tab
fi: Uusi välilehti

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
fi: Siirry edelliseen välilehteen

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
fi: Siirry seuraavaan välilehteen

[ctx: shortcut window]
en: Open tab
fi: Avaa välilehti

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
fi: Siirrä välilehteä vasemmalle

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
fi: Siirrä välilehteä oikealle

[ctx: shortcut window]
en: Restore tab
fi: Palauta välilehti

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
fi: Liikkuminen

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fi: Siirry taaksepäin

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
fi: Siirry eteenpäin

[ctx: shortcut window]
en: Go up
fi: Siirry ylös

[ctx: shortcut window]
en: Go down
fi: Siirry alas

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
fi: Siirry kotikansioon

[ctx: shortcut window]
en: Enter location
fi: Kirjoita sijainti

[ctx: shortcut window]
en: Location bar with root location
fi: Sijaintipalkki juurisijainnilla

[ctx: shortcut window]
en: Location bar with home location
fi: Sijaintipalkki kotisijainnilla

[ctx: shortcut window]
en: View
fi: Näkymä

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
fi: Lähennä

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
fi: Loitonna

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
fi: Palauta mittakaava

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
fi: Päivitä näkymä

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
fi: Näytä/piilota piilotiedostot

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
fi: Näytä/piilota sivupaneeli

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
fi: Näytä/piilota toimintovalikko

[ctx: shortcut window]
en: List view
fi: Luettelonäkymä

[ctx: shortcut window]
en: Grid view
fi: Ruudukkonäkymä

[ctx: shortcut window]
en: Expand folder
fi: Laajenna kansio

[ctx: shortcut window]
en: Collapse folder
fi: Supista kansio

[ctx: shortcut window]
en: Editing
fi: Muokkaaminen

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
fi: Luo kansio

[ctx: shortcut window]
en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
fi: Siirrä roskakoriin

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
fi: Poista pysyvästi

[ctx: shortcut window]
en: Create link to copied item
fi: Luo linkki kopioituun tietueeseen

[ctx: shortcut window]
en: Create link to selected item
fi: Luo linkki valittuun tietueeseen

[ctx: shortcut window]
en: Cut
fi: Leikkaa

[ctx: shortcut window]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: shortcut window]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: shortcut window]
en: Select all
fi: Valitse kaikki

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
fi: Käänteinen valinta

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
fi: Valitse täsmäävät kohteet

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
fi: Näytä kohteen ominaisuudet

en: Choose an app to open the selected files.
fi: Valitse sovellus, jolla valitut tiedostot avataan.

en: Always use for this file type
fi: Käytä aina tälle tiedostotyypille

en: Automatic Numbers
fi: Automaattiset numerot

en: Creation Date
fi: Luontipäivä

en: Season Number
fi: Kausinumero

en: Episode Number
fi: Jaksonumero

en: Track Number
fi: Kappalenumero

en: Artist Name
fi: Esittäjän nimi

en: Album Name
fi: Albumin nimi

en: Original File Name
fi: Alkuperäinen tiedostonimi

en: _Rename
fi: _Nimeä uudelleen

en: Rename _using a template
fi: Nimeä uudelleen _mallista

en: Find and replace _text
fi: Etsi ja korvaa _teksti

note: Translators: This is a noun, not a verb
en: Format
fi: Muoto

en: Add
fi: Lisää

en: Automatic Numbering Order
fi: Automaattinen numerojärjestys

[ctx: title]
en: Replace
fi: Korvaa

en: Existing Text
fi: Olemassa oleva teksti

en: Replace With
fi: Korvaa tekstillä

en: Visible Columns
fi: Näkyvät sarakkeet

en: This folder uses custom settings
fi: Tämä kansio käyttää mukautettuja asetuksia

en: Only Apply to Current Folder
fi: Toteuta vain nykyiseen kansioon

en: Move _Up
fi: Siirrä _ylös

en: Move _Down
fi: Siirrä _alas

en: Create Compressed Archive
fi: Luo pakattu arkisto

en: Archive name
fi: Arkiston nimi

en: Password
fi: Salasana

en: Enter a password here.
fi: Kirjoita salasana tähän.

en: Re_name
fi: _Nimeä uudelleen

en: Re_place
fi: Kor_vaa

en: _Select a new name for the destination
fi: _Valitse uusi nimi

en: _Reset
fi: _Nollaa

en: Apply this action to all files and folders
fi: Käytä samaa toimintoa kaikille tiedostoille ja kansioille

en: Change Permissions for Enclosed Files
fi: Muuta sisällä olevien tiedostojen oikeuksia

en: C_hange
fi: _Muuta

en: Others
fi: Muut

en: New _Folder…
fi: Uusi _kansio…

en: New _Document
fi: Uusi _asiakirja

en: Open _With…
fi: Avaa _sovelluksella…

en: Open in Consol_e
fi: Avaa _konsolissa

en: _Paste
fi: L_iitä

en: Paste as _Link
fi: Liitä _linkkinä

en: Select _All
fi: Valitse _kaikki

en: _Visible Columns
fi: _Näkyvät sarakkeet

en: Empty _Trash…
fi: Tyhjennä _roskakori…

en: P_roperties
fi: _Ominaisuudet

en: _Extract
fi: _Pura

en: E_xtract to…
fi: P_ura…

en: _Run as a Program
fi: Suorita _ohjelmana

en: Open In New _Tab
fi: Avaa uudessa _välilehdessä

en: Open In New _Window
fi: Avaa uudessa _ikkunassa

en: _Open Item Location
fi: A_vaa kohteen sijainti

en: _Scripts
fi: Sk_riptit

en: _Open Scripts Folder
fi: Avaa _skriptikansio

en: _Mount
fi: _Liitä

en: _Unmount
fi: _Irrota

en: _Eject
fi: Poista _asemasta

en: _Stop
fi: _Pysäytä

en: _Detect Media
fi: _Tunnista media

en: Cu_t
fi: _Leikkaa

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: Move to…
fi: Siirrä sijaintiin…

en: Copy to…
fi: Kopioi sijaintiin…

en: Rena_me…
fi: Nime_ä uudelleen…

en: _Paste Into Folder
fi: L_iitä tiedostoja kansioon

en: Create _Link
fi: Luo _linkki

en: C_ompress…
fi: Pa_kkaa…

en: Set as Background…
fi: Aseta taustakuvaksi…

note: Translators: This is the transitive verb meaning 'to send via email' (e.g. 'email this document to Angela).
en: Email…
fi: Lähetä sähköpostitse…

en: _Delete From Trash…
fi: _Poista roskakorista…

en: _Delete Permanently…
fi: _Poista pysyvästi…

en: _Restore From Trash
fi: _Palauta roskakorista

en: _Remove From Recent
fi: P_oista viimeisimmistä

en: Select Items Matching
fi: Valitse täsmäävät kohteet

en: Pattern
fi: Lauseke

en: Content View
fi: Sisältönäkymä

en: View of the current folder
fi: Nykyisen kansion näkymä

en: Full Text Match
fi: Koko tekstin vastaavuus

en: Password Required
fi: Salasana vaaditaan

en: Enter password…
fi: Kirjoita salasana…

en: Open in New _Window
fi: Avaa uudessa _ikkunassa

en: Open in New _Tab
fi: Avaa uudessa _välilehdessä

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: R_eload
fi: Päi_vitä

en: St_op
fi: P_ysäytä

en: Add to _Bookmarks
fi: Lisää _kirjanmerkkeihin

en: _Copy Location
fi: Kopioi si_jainti

en: General
fi: Yleiset

en: Sort _Folders Before Files
fi: Järjestä _kansiot ennen tiedostoja

en: _Expandable Folders in List View
fi: _Laajennettavat kansiot luettelonäkymässä

en: Action to Open Items
fi: Toiminto tiedostojen avaamiseksi

en: Optional Context Menu Actions
fi: Valinnaiset asiayhteyteen sopivat valikkotoiminnot

en: Show more actions in the menus. Keyboard shortcuts can be used even if the actions are not shown.
fi: Näytä enemmän toimintoja valikoissa. Pikanäppäimiä on mahdollista käyttää vaikka toimintoja ei näytettäisi valikossa.

en: _Delete Permanently
fi: Poista pysyvästi

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: These features may cause slowdowns and excess network usage, especially when browsing files outside this computer, such as on a remote server.
fi: Nämä ominaisuudet voivat aiheuttaa hidastumista ja aiheuttaa paljon verkkoliikennettä, erityisesti kun selataan tämän tietokoneen ulkopuolisia tiedostoja, kuten erillisillä palvelimilla olevia tiedostoja.

en: Search in Subfolders
fi: Etsi alikansioista

en: Show Thumbnails
fi: Näytä pienoiskuvat

en: Count Number of Files in Folders
fi: Laske kansioiden tiedostojen määrä

en: Add information to be displayed beneath file and folder names. More information will appear when zooming closer.
fi: Lisää tietoja näytettäväksi tiedostojen ja kansioiden nimien alle. Mitä enemmän lähennät näkymää, sitä enemmän tietoja näytetään.

en: Grid View Captions
fi: Ruudukkonäkymän lisätiedot

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: First
fi: Ensimmäinen

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: Second
fi: Toinen

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: Third
fi: Kolmas

[ctx: menu item]
note: Translators: a menu item in a group of sorting options in a toolbar menu, with criterions such as "A-Z" or "Last Modified".
en: Sort
fi: Järjestä

en: _Visible Columns…
fi: Näkyvät _sarakkeet…

en: Show operations
fi: Näytä toimenpiteet

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Unknown Filesystem
fi: Tuntematon tiedostojärjestelmä

en: total
fi: yhteensä

note: Refers to the capacity of the filesystem
en: used
fi: käytössä

note: Refers to the capacity of the filesystem
en: free
fi: vapaana

note: Disks refers to GNOME Disks.
en: Open in Disks
fi: Avaa Levyt-sovelluksessa

en: Link Target
fi: Linkin kohde

en: Parent Folder
fi: Ylätason kansio

en: Original Folder
fi: Alkuperäinen kansio

en: Trashed on
fi: Siirretty roskakoriin

en: _Permissions
fi: _Oikeudet

en: _Executable as Program
fi: _Suoritettavissa ohjelmana

en: Set Custom Permissions
fi: Aseta mukautetut oikeudet

en: Unknown Permissions
fi: Tuntemattomat oikeudet

en: The permissions of the selected files could not be determined.
fi: Valittujen tiedostojen oikeuksia ei voitu määrittää.

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
fi: Et ole kohteen omistaja, joten et voi muuttaa sen oikeuksia.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
fi: Valitun tiedoston oikeudet eivät selvinneet.

en: _Owner
fi: _Omistaja

en: Access
fi: Oikeudet

en: Folder Access
fi: Kansion oikeudet

en: File Access
fi: Tiedoston oikeudet

en: _Group
fi: _Ryhmä

en: Security Context
fi: Turvakonteksti

en: Change Permissions for Enclosed Files…
fi: Muuta sisällä olevien tiedostojen oikeuksia…

en: New Filename
fi: Uusi tiedostonimi

en: When
fi: Ajankohta

en: Clear Date Filter
fi: Tyhjennä päiväsuodatin

en: Since…
fi: Mistä lähtien…

en: Last _modified
fi: Viimeksi _muokattu

en: Last _used
fi: Viimeksi _käytetty

en: What
fi: Mitä

en: Full Text
fi: Koko teksti

en: Search Inside Files
fi: Etsi tiedostojen sisältä

en: File Name
fi: Tiedoston nimi

en: Don't Search Inside Files
fi: Älä etsi tiedostojen sisältä

en: Show Sidebar
fi: Näytä sivupaneeli

[ctx: Sort Criterion]
note: This is used to sort by name in the toolbar view menu
en: _A-Z
fi: _A-Ö

[ctx: Sort Criterion]
note: This is used to sort by name, in descending order in the toolbar view menu
en: _Z-A
fi: _Ö-A

en: Last _Modified
fi: Viimeksi _muokattu

en: _First Modified
fi: _Ensin muokattu

en: _Size
fi: _Koko

en: _Type
fi: _Tyyppi

en: Last _Trashed
fi: R_oskakoriin siirtoaika

note: Translators: This is a noun, meaning the options pertaining to the view.
en: View Options
fi: Näkymävalinnat

en: New _Window
fi: _Uusi ikkuna

en: New _Tab
fi: Uusi _välilehti

en: Icon Size
fi: Kuvakekoko

en: Show _Hidden Files
fi: Näytä _piilotiedostot

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: O_hje

en: _About Files
fi: _Tietoja - Tiedostot

en: _New Tab
fi: Uusi _välilehti

en: Re_store Closed Tab
fi: _Palauta suljettu välilehti

en: Move Tab to New _Window
fi: Siirrä välilehti uuteen _ikkunaan

note: Translators: use “Move Tab _Right” for RTL languages
en: Move Tab _Left
fi: Siirrä välilehteä _vasemmalle

note: Translators: use “Move Tab _Left” for RTL languages
en: Move Tab _Right
fi: Siirrä välilehteä _oikealle

en: _Close Tab
fi: _Sulje välilehti

en: Close _Other Tabs
fi: Sulje _muut välilehdet

en: _Files
fi: _Tiedostot

en: Places
fi: Sijainnit

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Searching for network locations
fi: Etsitään verkkosijainteja

en: No network locations found
fi: Verkkosijainteja ei löytynyt

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
fi: _Yhdistä

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
fi: Taltion irrottaminen epäonnistui

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
fi: _Peru

en: File Transfer Protocol
fi: File Transfer Protocol (FTP)

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
fi: ftp:// tai ftps://

en: Network File System
fi: Network File System (NFS)

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
fi: sftp:// tai ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
fi: dav:// tai davs://

en: Unable to get remote server location
fi: Etäpalvelimen sijaintia ei voitu saavuttaa

en: Networks
fi: Verkot

en: On This Computer
fi: Tämä tietokone

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
fi[0]: %s / %s käytettävissä
fi[1]: %s / %s käytettävissä

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Unmount
fi: Irrota

en: Server Addresses
fi: Palvelinten osoitteet

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
fi: Palvelinten osoitteet muodostuvat protokollan etuliitteestä ja osoitteesta. Esimerkkejä:

en: Available Protocols
fi: Käytettävissä olevat protokollat

en: Prefix
fi: Etuliite

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No Recent Servers
fi: Ei viimeisimpiä palvelimia

en: Recent Servers
fi: Viimeisimmät palvelimet

en: List of common local and remote mountpoints.
fi: Luettelo paikallisista ja etäliitospisteistä.

en: Try a different search.
fi: Kokeile eri hakuehtoja.

en: Enter server address…
fi: Anna palvelimen osoite…

en: %s does not exist in the bookmarks list
fi: %s ei ole olemassa kirjanmerkkiluettelossa

en: %s already exists in the bookmarks list
fi: %s on jo olemassa kirjanmerkkiluettelossa

en: Eject
fi: Irrota

en: Recent
fi: Viimeisimmät

en: Recent files
fi: Viimeisimmät tiedostot

en: Starred files
fi: Tähdellä merkityt tiedostot

en: Open your personal folder
fi: Avaa kotikansio

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Open the contents of your desktop in a folder
fi: Avaa työpöytäsi sisällön kansiona

en: Enter Location
fi: Kirjoita sijainti

en: Manually enter a location
fi: Anna sijainti manuaalisesti

en: Open the trash
fi: Avaa roskakori

en: Mount and Open “%s”
fi: Liitä ja avaa “%s”

en: Open the contents of the file system
fi: Avaa tiedostojärjestelmän sisältö

en: New bookmark
fi: Uusi kirjanmerkki

en: Add a new bookmark
fi: Lisää uusi kirjanmerkki

en: Show other locations
fi: Näytä muut sijainnit

note: Translators: This means that unlocking an encrypted storage * device failed. %s is the name of the device.
en: Error unlocking “%s”
fi: Virhe laitteen “%s” lukitusta avattaessa

en: This name is already taken
fi: Nimi on jo käytössä

en: Unable to stop “%s”
fi: Ei voitu pysäyttää “%s”

en: Unable to poll “%s” for media changes
fi: Kohdetta “%s” ei voitu kysellä mediamuutosten varalta

en: _Remove from Bookmarks
fi: P_oista kirjanmerkeistä

en: Empty Trash…
fi: Tyhjennä _roskakori…

en: _Power On
fi: _Kytke virta

en: _Connect Drive
fi: _Yhdistä asema

en: _Start Multi-disk Device
fi: _Käynnistä usean levyn laite

en: _Unlock Device
fi: _Avaa laitteen lukitus

en: _Disconnect Drive
fi: _Katkaise yhteys asemaan

en: _Stop Multi-disk Device
fi: _Pysäytä usean levyn laite

en: _Lock Device
fi: _Lukitse laite

en: Format…
fi: Alusta…

en: Computer
fi: Tietokone

en: Sidebar
fi: Sivupaneeli

en: List of common shortcuts, mountpoints, and bookmarks.
fi: Luettelo yleisistä pikakuvakkeista, liitospisteistä ja kirjanmerkeistä.
