nautilus master - en to hu translation catalogue (1077 entries)

en: Run Software
hu: Szoftver futtatása

en: Files
hu: Fájlok

en: Access and organize files
hu: Fájlok elérése és rendszerezése

en: Files, also known as Nautilus, is the default file manager of the GNOME desktop. It provides a simple and integrated way of managing your files and browsing your file system.
hu: A Fájlok, más néven Nautilus a GNOME asztali környezet alapértelmezett fájlkezelője. Egyszerű és integrált lehetőségeket nyújt a fájlok kezeléséhez és fájlrendszere tallózásához.

en: Nautilus supports all the basic functions of a file manager and more. It can search and manage your files and folders, both locally and on a network, read and write data to and from removable media, run scripts, and launch apps. It has three views: Icon Grid, Icon List, and Tree List. Its functions can be extended with plugins and scripts.
hu: A Nautilus támogatja a fájlkezelők alapvető funkcióit és még sok mást is. Képes fájlok és mappák keresésére és kezelésére helyileg és a hálózaton egyaránt, adatokat olvasni és írni cserélhető adathordozókra, parancsfájlokat futtatni és alkalmazásokat elindítani. Három nézete van: ikonrács, ikonlista és falista. Funkcionalitása bővítményekkel és parancsfájlokkal bővíthető.

en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

en: Grid View
hu: Rácsnézet

en: List View
hu: Listanézet

en: Search
hu: Keresés

en: Other Locations
hu: Egyéb helyek

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: folder;manager;explore;disk;filesystem;nautilus;
hu: mappa;könyvtár;kezelés;kezelő;intéző;lemez;fájlrendszer;commander;nautilus;

en: New Window
hu: Új ablak

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
hu: Az útvonalsáv helyett mindig a hely beviteli mező használata

en: If set to true, then Nautilus browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
hu: Ha ez igazra van állítva, akkor a Nautilus böngészőablakok mindig egy szöveges beviteli mezőt fognak használni a hely eszköztáron az útvonalsáv helyett.

en: Where to perform recursive search
hu: Hol végezzen rekurzív keresést

en: In which locations Nautilus should search on subfolders. Available values are “local-only”, “always”, “never”.
hu: Mely helyeken keressen a Nautilus az almappákban. Lehetséges értékek: „local-only” (csak helyi), „always” (mindig), „never” (soha).

en: Filter the search dates using either last used or last modified
hu: A keresési dátum szűrése a legutóbbi használat vagy legutóbbi módosítás szerint

en: Filter the search dates using either last used or last modified.
hu: A keresési dátum szűrése a legutóbbi használat vagy legutóbbi módosítás szerint.

en: Whether to show a context menu item to delete permanently
hu: Megjelenjen-e a helyi menüelem a végleges törléshez

en: If set to true, then Nautilus will show a delete permanently context menu item to bypass the Trash.
hu: Ha ez igazra van állítva, akkor a Nautilus megjelenít egy végleges törlés elemet a helyi menüben a Kuka megkerülésére.

en: Whether to show context menu items to create links from copied or selected files
hu: Megjelenjen-e a helyi menüelem a másolt vagy kiválasztott fájlokhoz készült linkek készítéséhez

en: If set to true, then Nautilus will show context menu items to create links from the copied or selected files.
hu: Ha ez igazra van állítva, akkor a Nautilus megjelenít egy menüelemet a másolt vagy kiválasztott fájlokhoz készült linkek készítéséhez.

en: When to show number of items in a folder
hu: Megjelenjen-e a mappában található elemek száma

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to “always” then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to “local-only” then only show counts for local file systems. If set to “never” then never bother to compute item counts.
hu: Ezzel megadható, mikor mutassa egy mappa elemeinek számát. Ha az érték „always”, akkor mindig mutatja az elemszámot, még ha a mappa egy távoli kiszolgálón van is. Ha az érték „local-only”, akkor csak a helyi fájlrendszeren található mappák esetén mutatja az elemszámot, ha pedig „never”, akkor soha nem fogja az elemeket megszámolni.

en: Type of click used to launch/open files
hu: A fájlok indításához/megnyitásához használandó kattintás típusa

en: Possible values are “single” to launch files on a single click, or “double” to launch them on a double click.
hu: Lehetséges értékek: „single” a fájlok egyszeres kattintással való indításához, vagy „double” a dupla kattintással való indításhoz.

en: Show the package installer for unknown MIME types
hu: A csomagtelepítő megjelenítése ismeretlen MIME-típusokhoz

en: Whether to show the user a package installer dialog in case an unknown MIME type is opened, in order to search for an app to handle it.
hu: Megjelenjen-e a csomagtelepítő ablak ismeretlen MIME-típus megnyitásakor, a fájl kezelésére képes alkalmazás kereséséhez.

en: Use extra mouse button events in Nautilus’ browser window
hu: Kiegészítő egéresemények engedélyezése a Nautilus böngészőablakokban

en: For users with mice that have “Forward” and “Back” buttons, this key will determine if any action is taken inside of Nautilus when either is pressed.
hu: Az „Előre” és „Vissza” gombokat tartalmazó egerek használatakor ez a kulcs adja meg, hogy a Nautilus mit tegyen ezek megnyomásakor.

en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
hu: A böngészőablakban az „Előre” parancs aktiválására szolgáló egérgomb

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
hu: Az „Előre” és „Vissza” gombokat tartalmazó egerek használatakor ez a kulcs adja meg, hogy melyik gomb aktiválja az „Előre” parancsot a böngészőablakban. A lehetséges értékek 6 és 14 között vannak.

en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
hu: A böngészőablakban a „Vissza” parancs aktiválására szolgáló egérgomb

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
hu: Az „Előre” és „Vissza” gombokat tartalmazó egerek használatakor ez a kulcs adja meg, hogy melyik gomb aktiválja a „Vissza” parancsot a böngészőablakban. A lehetséges értékek 6 és 14 között vannak.

en: When to show thumbnails of files
hu: Megjelenjen-e a fájlok előnézete

en: Speed trade-off for when to show a file as a thumbnail. If set to “always” then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to “local-only” then only show thumbnails for local file systems. If set to “never” then never bother to thumbnail files, just use a generic icon. Despite what the name may suggest, this applies to any previewable file type.
hu: Ezzel megadható, mikor jelenjenek meg a fájlok bélyegképként. Ha az érték „always”, akkor mindig készít bélyegképet, még ha a mappa egy távoli kiszolgálón van is. Ha az érték „local-only”, akkor csak a helyi fájlrendszeren található fájlokhoz készít bélyegképet, ha pedig „never”, akkor soha nem fog bélyegképeket készíteni, csak egy általános ikont fog használni. A név ellenére ez minden fájltípusra érvényes, amelyből előnézet készíthető.

en: Maximum image size for thumbnailing
hu: Maximális képméret előnézet esetén

en: Images over this size (in megabytes) won’t be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
hu: Az ennél nagyobb méretű képekhez (megabájtban) nem készül bélyegkép. Ezen beállítás célja a bélyegképek készítésének megakadályozása a nagy képekről, amelyek betöltése sokáig tartana vagy rengeteg memóriát használna.

en: Default sort order
hu: Alapértelmezett rendezési sorrend

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are “name”, “size”, “type”, “mtime”, “atime” and “starred”.
hu: Az ikonnézetben megjelenő elemek alapértelmezett rendezési sorrendje. Lehetséges értékek: „name” (név), „size” (méret), „type” (típus), „mtime” (módosítás ideje), „atime” (hozzáférés ideje) és „starred” (csillagozott).

en: Reverse sort order in new windows
hu: Fordított rendezési sorrend az új ablakokban

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. I.e., if sorted by name, then instead of sorting the files from “a” to “z”, they will be sorted from “z” to “a”; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
hu: Ha ez igazra van állítva, akkor az új ablakokban a fájlok fordított sorrendben lesznek rendezve. Ha például név szerint rendezi őket, akkor a fájlok „a-tól” „z-ig” helyett „z-től” „a-ig”; ha méret szerint, akkor növekvő helyett csökkenő sorrendben lesznek rendezve.

en: Default folder viewer
hu: Alapértelmezett mappanézet

en: When a folder is visited this viewer is used. Possible values are “list-view”, and “icon-view”.
hu: Mappák meglátogatásakor ez a megjelenítő lesz használva. Lehetséges értékek a „list-view” (listanézet) és az „icon-view” (ikonnézet).

en: Whether to show hidden files
hu: Megjelenítse-e a rejtett fájlokat

en: This key is deprecated and ignored. The “show-hidden” key from “org.gtk.Settings.FileChooser” is now used instead.
hu: Ez a kulcs elavult és figyelmen kívül marad. Helyette az „org.gtk.Settings.FileChooser” „show-hidden” kulcsa kerül felhasználásra.

en: Whether GTK 4 settings migration happened
hu: Megtörtént-e a GTK 4 beállítások költöztetése

en: Whether settings shared with GtkFileChooser have been migrated from their GTK 3 keys to the GTK 4 ones.
hu: A GtkFileChooserrel megosztott beállítások át lettek-e költöztetve a GTK 3 kulcsukról GTK 4 kulcsokra.

en: Whether to open the hovered folder after a timeout when drag and drop operation
hu: Nyissa-e meg a rámutatott mappát egy időkorlát után a fogd és vidd műveletnél

en: If this is set to true, when performing a drag and drop operation the hovered folder will open automatically after a timeout.
hu: Ha ez igazra van állítva, akkor egy fogd és vidd művelet végrehajtásakor a rámutatott mappa automatikusan meg lesz nyitva egy időkorlát után.

en: Whether to have full text search enabled by default when opening a new window/tab
hu: Engedélyezve legyen-e alapértelmezetten a tejes szöveges keresés, egy új ablak/lap megnyitásakor

en: If set to true, then Nautilus will also match the file contents besides the name. This toggles the default active state, which can still be overridden in the search popover
hu: Ha ez igazra van állítva, akkor a Nautilus a fájlok neve mellett a tartalmukban is fog keresni. Ez módosítja az alapértelmezett aktív állapotot, amely még mindig felülírható a keresési felugróban.

en: Default format for compressing files
hu: Fájlok tömörítésekor használt alapértelmezett formátum

en: The format that will be selected when compressing files.
hu: A formátum, amely a fájlok tömörítésekor ki lesz választva.

en: List of possible captions on icons
hu: Az ikonok lehetséges feliratainak listája

en: A list of captions below an icon in the icon view. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Some possible values are: “size”, “type”, “date_modified”, “owner”, “group”, “permissions”, and “mime_type”.
hu: Az ikonnézet ikonjai alatti feliratok listája. A megjelenített feliratok tényleges száma a nagyítástól függ. Lehetséges értékek: „size” (méret), „type” (típus), „date_modified” (módosítás dátuma), „owner” (tulajdonos), „group” (csoport), „permissions” (jogosultságok) és „mime_type” (MIME-típus).

en: Default icon view zoom level
hu: Az ikonnézet alapértelmezett nagyítása

en: Default list view zoom level
hu: A listanézet alapértelmezett nagyítása

en: Columns visible in list view
hu: A listanézetben megjelenő oszlopok

en: Column order in list view
hu: Oszlopsorrend a listanézetben

en: Use tree view
hu: Fanézet használata

en: Whether a tree should be used for list view navigation instead of a flat list.
hu: A listanézet navigációjához fa használandó-e egyszerű lista helyett.

en: Initial size of the window
hu: Az ablak kezdeti mérete

en: A tuple containing the initial width and height of the app window.
hu: Az alkalmazásablak kezdeti szélességét és magasságát tartalmazó értékek.

en: Whether the navigation window should be maximized
hu: A navigációs ablak teljes méretű legyen-e

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
hu: A navigációs ablak alapértelmezésben teljes méretű legyen-e.

en: You can stop this operation by clicking cancel.
hu: A művelet megszakítható a Mégse gomb megnyomásával.

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: %d hour | %d hours
hu[0]: %d óra
hu[1]: %d óra

en: %d minute | %d minutes
hu[0]: %d perc
hu[1]: %d perc

en: %d second | %d seconds
hu[0]: %d másodperc
hu[1]: %d másodperc

note: 0 seconds
en: 0 seconds
hu: 0 másodperc

en: Title
hu: Cím

en: Artist
hu: Előadó

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Year
hu: Év

en: Dimensions
hu: Dimenziók

en: Video Codec
hu: Videókodek

en: Video Bit Rate
hu: Videó bitsebessége

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
hu[0]: %0.2f képkocka / másodperc
hu[1]: %0.2f képkocka / másodperc

en: Frame Rate
hu: Képkockasebesség

en: Audio Codec
hu: Hangkodek

en: Audio Bit Rate
hu: Hang bitsebessége

en: Sample Rate
hu: Mintavételezési gyakoriság

en: Surround
hu: Térhatású

en: Stereo
hu: Sztereó

en: Channels
hu: Csatornák

note: Some sort of failure occurred. How 'bout we tell the user?
en: Oops! Something went wrong.
hu: Jaj! Valami elromlott.

en: Audio and Video Properties
hu: Hang- és videótulajdonságok

en: Audio Properties
hu: Hangtulajdonságok

en: Video Properties
hu: Videótulajdonságok

en: Duration
hu: Időtartam

en: Container
hu: Konténer

en: Audio/Video Properties
hu: Hang- és videótulajdonságok

en: Image Type
hu: Képtípus

en: %d pixel | %d pixels
hu[0]: %d képpont
hu[1]: %d képpont

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: Camera Brand
hu: Fényképezőgép-márka

en: Camera Model
hu: Fényképezőgép-típus

en: Exposure Time
hu: Expozíciós idő

en: Exposure Program
hu: Expozíciós program

en: Aperture Value
hu: Apertúraérték

en: ISO Speed Rating
hu: ISO-sebességminősítés

en: Flash Fired
hu: Vakuvillanás

en: Metering Mode
hu: Mérési mód

en: Focal Length
hu: Fokális hossz

en: Software
hu: Szoftver

en: Description
hu: Leírás

en: Keywords
hu: Kulcsszavak

en: Creator
hu: Létrehozó

en: Created On
hu: Létrehozva

en: Rating
hu: Értékelés

note: Translators: "N" and "S" stand for * north and south in GPS coordinates.
en: N
hu: É

en: S
hu: D

note: Translators: "E" and "W" stand for * east and west in GPS coordinates.
en: E
hu: K

en: W
hu: Ny

en: Coordinates
hu: Koordináták

en: Failed to load image information
hu: Nem sikerült betölteni a képinformációkat

en: Image Properties
hu: Képtulajdonságok

en: Unable to create a required folder. Please create the following folder, or set permissions such that it can be created:
    %s
hu: Nem hozható létre a szükséges mappa. Hozza létre a következő mappát vagy állítsa be a jogosultságokat úgy, hogy létre lehessen hozni:
    %s

en: Unable to create required folders. Please create the following folders, or set permissions such that they can be created:
    %s
hu: Nem hozhatók létre a szükséges mappák. Hozza létre a következő mappákat vagy állítsa be a jogosultságokat úgy, hogy létre lehessen hozni:
    %s

en: --check cannot be used with other options.
hu: a --check nem használható más kapcsolókkal.

en: --quit cannot be used with URIs.
hu: a --quit nem használható URI-címekkel.

en: --select must be used with at least an URI.
hu: a --select legalább egy URI-címmel használandó.

en: There was an error displaying help: 
    %s
hu: Hiba történt a súgó megjelenítése közben: 
    %s

en: “%s” is an internal protocol. Opening this location directly is not supported.
hu: A(z) „%s” egy belső protokoll. A hely közvetlen megnyitása nem támogatott.

en: Perform a quick set of self-check tests.
hu: Néhány gyors ellenőrzőrutin futtatása.

en: Show the version of the program.
hu: A program verziószámának megjelenítése.

en: Always open a new window for browsing specified URIs
hu: Mindig nyisson új ablakot a megadott URI címek tallózásához.

en: Quit Nautilus.
hu: Kilépés a Nautilusból.

en: Select specified URI in parent folder.
hu: A megadott URI kiválasztása a szülőmappában.

en: Error while setting “%s” as default app: %s
hu: Hiba a(z) „%s” alapértelmezett alkalmazásként való beállításakor: %s

en: Could not set as default
hu: Nem állítható be alapértelmezettként

note: Translators: %s is the filename.  i.e. "Choose an app to open test.jpg"
en: Choose an app to open <b>%s</b>
hu: Válasszon egy alkalmazást a következő megnyitásához: <b>%s</b>

en: Open Items
hu: Elemek megnyitása

en: Open Folder
hu: Mappa megnyitása

en: Open File
hu: Fájl megnyitása

en: Unable to start the program:
    %s
hu: A program nem indítható:
    %s

en: The program is not marked as executable.
hu: A program nincs futtathatóként megjelölve.

en: Unable to locate the program
hu: A program nem található

en: Oops! There was a problem running this software.
hu: Jaj! Hiba történt a szoftver futtatásakor.

en: If you don’t trust this location or aren’t sure, press Cancel.
hu: Ha nem bízik meg ebben a helyben, vagy bizonytalan, akkor nyomja meg a Mégse gombot.

en: “%s” contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?
hu: „%s” automatikus indításra tervezett szoftvert tartalmaz. El kívánja indítani?

en: _Run
hu: _Futtatás

en: “%s” would not be a unique new name.
hu: A(z) „%s” nem lenne egyedi név.

en: “%s” would conflict with an existing file.
hu: A(z) „%s” ütközne egy már létező fájllal.

en: Name cannot be empty.
hu: A név nem lehet üres.

en: Name cannot contain “/”.
hu: A név nem tartalmazhat „/” karaktert.

en: “.” is not a valid name.
hu: A „.” nem érvényes név.

en: “..” is not a valid name.
hu: A „..” nem érvényes név.

en: Rename %d Folder | Rename %d Folders
hu[0]: %d mappa átnevezése
hu[1]: %d mappa átnevezése

en: Rename %d File | Rename %d Files
hu[0]: %d fájl átnevezése
hu[1]: %d fájl átnevezése

note: To translators: %d is the total number of files and folders. * Singular case of the string is never used
en: Rename %d File and Folder | Rename %d Files and Folders
hu[0]: %d fájl és mappa átnevezése
hu[1]: %d fájl és mappa átnevezése

en: Original Name (Ascending)
hu: Eredeti név (növekvő)

en: Original Name (Descending)
hu: Eredeti név (csökkenő)

en: First Modified
hu: Legelőbb módosítva

en: Last Modified
hu: Legutóbb módosítva

en: First Created
hu: Legelőbb létrehozva

en: Last Created
hu: Legutóbb létrehozva

en: Camera model
hu: Fényképezőgép-típus

en: Creation date
hu: Létrehozás dátuma

en: Season number
hu: Évadszám

en: Episode number
hu: Epizódszám

en: Track number
hu: Szám sorszáma

en: Artist name
hu: Előadó neve

en: Album name
hu: Albumnév

en: Original file name
hu: Eredeti fájlnév

en: Home
hu: Saját mappa

en: Clipboard string cannot be NULL.
hu: A vágólap karakterlánca nem lehet NULL.

note: Translators: Do not translate 'cut' and 'copy'. These are literal keywords.
en: Nautilus Clipboard must begin with “cut” or “copy”.
hu: A Nautilus vágólapjának „cut” vagy „copy” kulcsszóval kell kezdődnie.

en: Nautilus Clipboard must not have empty lines.
hu: A Nautilus vágólapja nem rendelkezhet üres sorokkal.

en: Name
hu: Név

en: The name and icon of the file.
hu: A fájl neve és ikonja.

en: Size
hu: Méret

en: The size of the file.
hu: A fájl mérete.

en: Type
hu: Típus

en: The type of the file.
hu: A fájl típusa.

en: Modified
hu: Módosítva

en: The date the file was modified.
hu: A fájl módosításának dátuma.

en: Detailed Type
hu: Részletes típus

en: The detailed type of the file.
hu: A fájl részletes típusa.

en: Accessed
hu: Elérés

en: The date the file was accessed.
hu: A fájl hozzáférésének dátuma.

en: Created
hu: Létrehozva

en: The date the file was created.
hu: A fájl létrehozásának dátuma.

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: The owner of the file.
hu: A fájl tulajdonosa.

en: Group
hu: Csoport

en: The group of the file.
hu: A fájl csoportja.

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: The permissions of the file.
hu: A fájl jogosultságai.

en: Location
hu: Hely

en: The location of the file.
hu: A fájl helye.

en: Modified — Time
hu: Módosítva – Idő

en: Recency
hu: Frissesség

en: The date the file was accessed by the user.
hu: A fájl felhasználó általi hozzáférésének dátuma.

en: Star
hu: Csillag

en: Shows if file is starred.
hu: Megjeleníti, ha a fájl csillagozott.

en: Trashed On
hu: Kukába dobva

en: Date when file was moved to the Trash
hu: A fájl Kukába helyezésének dátuma

en: Original Location
hu: Eredeti hely

en: Original location of file before moved to the Trash
hu: A fájl eredeti helye a Kukába mozgatás előtt

en: Relevance
hu: Fontosság

en: Relevance rank for search
hu: Fontossági sorrend keresésnél

en: Archive names cannot contain “/”.
hu: Az archívumnevek nem tartalmazhatnak „/” karaktert.

en: An archive cannot be called “.”.
hu: Egy archívumnak nem lehet „.” a neve.

en: An archive cannot be called “..”.
hu: Egy archívumnak nem lehet „..” a neve.

en: Archive name is too long.
hu: Az archívum neve túl hosszú.

note: We must warn about the side effect
en: Archives with “.” at the beginning of their name are hidden.
hu: A nevükben „.”-tal kezdődő archívumok rejtettek.

en: Compatible with all operating systems.
hu: Kompatibilis minden operációs rendszerrel.

en: Password protected .zip, must be installed on Windows and Mac.
hu: Jelszóval védett .zip, Windowsra és Macre telepíteni kell.

en: Smaller archives but Linux and Mac only.
hu: Kisebb archívumok, de csak Linuxra és Macre.

en: Smaller archives but must be installed on Windows and Mac.
hu: Kisebb archívumok, de Windowsra és Macre telepíteni kell.

en: Details: %s
hu: Részletek: %s

en: There was an error launching the app.
hu: Hiba történt az alkalmazás indításakor.

en: Details: The proxy has not been created.
hu: Részletek: a proxy nem lett létrehozva.

en: _Move Here
hu: Á_thelyezés ide

en: _Copy Here
hu: _Másolás ide

en: _Link Here
hu: _Linkelés ide

en: Cancel
hu: Mégse

en: Dropped image
hu: Kép eldobva

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of “%s”.
hu: Nem rendelkezik a(z) „%s” tartalmának megtekintéséhez szükséges jogosultságokkal.

en: “%s” could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
hu: „%s” nem található. Lehet, hogy nemrég törölték.

en: Sorry, could not display all the contents of “%s”: %s
hu: „%s” teljes tartalma nem jeleníthető meg: %s

en: This location could not be displayed.
hu: A hely nem jeleníthető meg.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of “%s”.
hu: Nem rendelkezik a(z) „%s” csoportjának megváltoztatásához szükséges jogosultságokkal.

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of “%s”: %s
hu: „%s” csoportja nem változtatható meg: %s

en: The group could not be changed.
hu: A csoport nem változtatható meg.

en: Sorry, could not change the owner of “%s”: %s
hu: „%s” tulajdonosa nem változtatható meg: %s

en: The owner could not be changed.
hu: A tulajdonos nem változtatható meg.

en: Sorry, could not change the permissions of “%s”: %s
hu: „%s” jogosultságai nem változtathatók meg: %s

en: The permissions could not be changed.
hu: A jogosultságok nem változtathatók meg.

en: The name “%s” is already used in this location. Please use a different name.
hu: „%s” nevű elem már létezik ezen a helyen. Használjon másik nevet.

en: There is no “%s” in this location. Perhaps it was just moved or deleted?
hu: Nincs „%s” ezen a helyen. Lehet, hogy áthelyezték vagy törölték?

en: You do not have the permissions necessary to rename “%s”.
hu: Nem rendelkezik a(z) „%s” átnevezéséhez szükséges jogosultságokkal.

en: The name “%s” is not valid because it contains the character “%c”. Please use a different name.
hu: A(z) „%s” név nem érvényes, mert „%c” karaktert tartalmaz. Használjon másik nevet.

en: The name “%s” is not valid. Please use a different name.
hu: A(z) „%s” név nem érvényes. Használjon másik nevet.

en: The name “%s” is too long. Please use a different name.
hu: A(z) „%s” név túl hosszú. Használjon másik nevet.

en: Could not rename “%s” because a process is using it. If it's open in another application, close it before renaming it.
hu: Nem sikerült a(z) „%s” átnevezése, mert egy folyamat használja azt. Ha meg van nyitva egy másik alkalmazásban, akkor zárja be az alkalmazást az átnevezés előtt.

note: fall through
en: Sorry, could not rename “%s” to “%s”: %s
hu: „%s” nem nevezhető át „%s” névre: %s

en: The item could not be renamed.
hu: Az elem nem nevezhető át.

en: Renaming “%s” to “%s”.
hu: „%s” átnevezése erre: „%s”.

en: This file cannot be mounted
hu: Ez a fájl nem csatolható

en: This file cannot be unmounted
hu: Ez a fájl nem választható le

en: This file cannot be ejected
hu: Ez a fájl nem adható ki

en: This file cannot be started
hu: Ez a fájl nem indítható el

en: This file cannot be stopped
hu: Ez a fájl nem állítható le

en: Slashes are not allowed in filenames
hu: A fájlnevek nem tartalmazhatnak osztásjelet

en: Toplevel files cannot be renamed
hu: A felső szintű fájlok nem nevezhetők át

en: File not found
hu: A fájl nem található

en: Starred
hu: Csillagozott

note: Translators: this is the word "Today" followed by * a time in 24h format. i.e. "Today 23:04"
en: Today %-H:%M
hu: Ma %-H:%M

note: Translators: this is the word Today followed by * a time in 12h format. i.e. "Today 9:04 PM"
en: Today %-I:%M %p
hu: Ma %-H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %-H:%M
hu: Tegnap %-H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %-I:%M %p
hu: Tegnap %-H:%M

note: Translators: this is the day of the month followed by the abbreviated * month name followed by the year i.e. "3 Feb 2015"
en: %-e %b %Y
hu: %Y. %b. %-e.

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in 24h format i.e. "3 Feb 2015 23:04"
en: %-e %b %Y %-H:%M
hu: %Y. %b. %-e. %-H:%M

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in 12h format i.e. "3 Feb 2015 9:04 PM"
en: %-e %b %Y %-I:%M %p
hu: %Y. %b. %-e. %-H:%M

note: Translators: this is the day number followed by the full month * name followed by the year followed by a time in 24h format * with seconds i.e. "3 February 2015 23:04:00"
en: %-e %B %Y %H:%M:%S
hu: %Y. %b. %-e. %H:%M:%s

note: Translators: this is the day number followed by the full month * name followed by the year followed by a time in 12h format * with seconds i.e. "3 February 2015 09:04:00 PM"
en: %-e %B %Y %I:%M:%S %p
hu: %Y. %b. %-e. %-H:%M

en: Not allowed to set permissions
hu: A jogosultságok beállítása nem engedélyezett

en: Not allowed to set owner
hu: A tulajdonos beállítása nem engedélyezett

en: Specified owner “%s” doesn’t exist
hu: A megadott tulajdonos („%s”) nem létezik

en: Not allowed to set group
hu: A csoport beállítása nem engedélyezett

en: Specified group “%s” doesn’t exist
hu: A megadott csoport („%s”) nem létezik

note: Translators: This is a username followed by "(You)" to indicate the file is owned by the current user
en: %s (You)
hu: %s (Ön)

en: %'u item | %'u items
hu[0]: %'u elem
hu[1]: %'u elem

en: %'u folder | %'u folders
hu[0]: %'u mappa
hu[1]: %'u mappa

en: %'u file | %'u files
hu[0]: %'u fájl
hu[1]: %'u fájl

en: %s byte | %s bytes
hu[0]: %s bájt
hu[1]: %s bájt

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
hu: ? bájt

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
hu: ? elem

note: Translators: This about a file type.
en: Unknown type
hu: Ismeretlen típus

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Audio
hu: Hang

en: Font
hu: Betűkészlet

en: Image
hu: Kép

en: Archive
hu: Archívum

en: Markup
hu: Jelölőkód

en: Text
hu: Szöveg

en: Video
hu: Videó

en: Contacts
hu: Névjegyek

en: Calendar
hu: Naptár

en: Document
hu: Dokumentum

en: Presentation
hu: Bemutató

en: Spreadsheet
hu: Táblázat

note: Refers to a file type which is known but not one of the basic types
en: Other
hu: Egyéb

en: Binary
hu: Bináris

en: Folder
hu: Mappa

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
hu: Link erre: %s

en: Link (broken)
hu: Link (törött)

note: Translators: This refers to available space in a folder; e.g.: 100 MB Free
en: %s Free
hu: %s szabad

en: File names cannot contain “/”.
hu: A fájlnevek nem tartalmazhatnak „/” karaktert.

en: A file cannot be called “.”.
hu: Egy fájlnak nem lehet „.” neve.

en: A file cannot be called “..”.
hu: Egy fájlnak nem lehet „..” neve.

en: File name is too long.
hu: A fájlnév túl hosszú.

note: We must warn about the side effect
en: Files with “.” at the beginning of their name are hidden.
hu: A nevükben „.”-tal kezdődő fájlok rejtettek.

en: A folder with that name already exists.
hu: Már létezik ilyen nevű mappa.

en: A file with that name already exists.
hu: Már létezik ilyen nevű fájl.

en: _Skip
hu: _Kihagyás

en: S_kip All
hu: Összes ki_hagyása

en: _Retry
hu: _Újra

en: _Delete
hu: _Törlés

en: Delete _All
hu: Öss_zes törlése

en: _Replace
hu: _Csere

en: Replace _All
hu: Összes _cseréje

en: _Merge
hu: Össz_efésülés

en: Merge _All
hu: Összes össze_fésülése

en: Copy _Anyway
hu: Másolás mi_ndenképp

en: Empty _Trash
hu: _Kuka ürítése

en: %'d second | %'d seconds
hu[0]: %'d másodperc
hu[1]: %'d másodperc

en: %'d minute | %'d minutes
hu[0]: %'d perc
hu[1]: %'d perc

en: %'d hour | %'d hours
hu[0]: %'d óra
hu[1]: %'d óra

note: appended to new link file
en: Another link to %s
hu: Még egy link erre: %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
hu: %'d. link erre: %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
hu: %'d. link erre: %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
hu: %'d. link erre: %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
hu: %'d. link erre: %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
hu:  (másolat)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
hu:  (még egy másolat)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
hu: . másolat)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
hu: . másolat)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
hu: . másolat)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
hu: . másolat)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
hu: %s (másolat)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
hu: %s (még egy másolat)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
hu: %s (%'d. másolat)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
hu: %s (%'d. másolat)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
hu: %s (%'d. másolat)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
hu: %s (%'d. másolat)%s

en: unknown
hu: ismeretlen

en: Are you sure you want to permanently delete “%s” from the trash?
hu: Biztosan véglegesen törölni akarja a következőt a Kukából: „%s”?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
hu[0]: Biztosan véglegesen törölni akarja a kijelölt %'d elemet a Kukából?
hu[1]: Biztosan véglegesen törölni akarja a kijelölt %'d elemet a Kukából?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
hu: Ha töröl egy elemet, akkor az véglegesen elvész.

en: Empty all items from Trash?
hu: Törölni kívánja az összes elemet a Kukából?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
hu: A Kuka összes eleme véglegesen törölve lesz.

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
hu: Biztosan véglegesen törölni akarja a következőt: „%s”?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
hu[0]: Biztosan véglegesen törölni akarja a kijelölt %'d elemet?
hu[1]: Biztosan véglegesen törölni akarja a kijelölt %'d elemet?

en: Deleted “%s”
hu: „%s” törölve

en: Deleting “%s”
hu: „%s” törlése

en: Deleted %'d file | Deleted %'d files
hu[0]: %'d fájl törölve
hu[1]: %'d fájl törölve

en: Deleting %'d file | Deleting %'d files
hu[0]: %'d fájl törlése
hu[1]: %'d fájl törlése

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4 files/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left | %'d / %'d — %s left
hu[0]: %'d / %'d – %s van hátra
hu[1]: %'d / %'d – %s van hátra

en: (%d file/sec) | (%d files/sec)
hu[0]: (%d fájl/mp)
hu[1]: (%d fájl/mp)

en: Failed to delete all child files
hu: Nem sikerült törölni az összes gyermekfájlt

en: Error while deleting.
hu: Hiba törléskor.

en: You do not have sufficient permissions to delete the folder “%s”.
hu: Nincs elegendő jogosultsága a(z) „%s” mappa törléséhez.

en: There was an error deleting the folder “%s”.
hu: Hiba történt a(z) „%s” mappa törlésekor.

en: You do not have sufficient permissions to delete the file “%s”.
hu: Nincs elegendő jogosultsága a(z) „%s” fájl törléséhez.

en: There was an error deleting the file “%s”.
hu: Hiba történt a(z) „%s” fájl törlésekor.

en: Trashing “%s”
hu: „%s” áthelyezése a Kukába

en: Trashed “%s”
hu: „%s” áthelyezve a Kukába

en: Trashing %'d file | Trashing %'d files
hu[0]: %'d fájl áthelyezése a Kukába
hu[1]: %'d fájl áthelyezése a Kukába

en: Trashed %'d file | Trashed %'d files
hu[0]: %'d fájl áthelyezve a Kukába
hu[1]: %'d fájl áthelyezve a Kukába

note: Translators: %s is a file name
en: “%s” can’t be put in the trash. Do you want to delete it immediately?
hu: „%s” nem helyezhető át a Kukába. Akarja most rögtön törölni?

en: This remote location does not support sending items to the trash.
hu: Ez a távoli hely nem támogatja az elemek Kukába küldését.

en: Trashing Files
hu: Fájlok áthelyezése a Kukába

en: Deleting Files
hu: Fájlok törlése

en: Unable to eject %s
hu: %s nem adható ki

en: Unable to unmount %s
hu: %s nem választható le

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
hu: Ki akarja üríteni a Kukát a leválasztás előtt?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
hu: A szabad hely visszanyerése érdekében az eszközön ki kell üríteni a Kukát. A köteten lévő Kuka összes eleme véglegesen elvész.

en: Do _not Empty Trash
hu: _Ne ürítse a Kukát

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to access “%s”
hu: „%s” nem érhető el

en: Preparing to copy %'d file (%s) | Preparing to copy %'d files (%s)
hu[0]: Felkészülés %'d fájl másolására (%s)
hu[1]: Felkészülés %'d fájl másolására (%s)

en: Preparing to move %'d file (%s) | Preparing to move %'d files (%s)
hu[0]: Felkészülés %'d fájl áthelyezésére (%s)
hu[1]: Felkészülés %'d fájl áthelyezésére (%s)

en: Preparing to delete %'d file (%s) | Preparing to delete %'d files (%s)
hu[0]: Felkészülés %'d fájl törlésére (%s)
hu[1]: Felkészülés %'d fájl törlésére (%s)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
hu[0]: Felkészülés %'d fájl áthelyezésére a Kukába
hu[1]: Felkészülés %'d fájl áthelyezésére a Kukába

en: Preparing to compress %'d file | Preparing to compress %'d files
hu[0]: Felkészülés %'d fájl tömörítésére
hu[1]: Felkészülés %'d fájl tömörítésére

en: Error while copying.
hu: Hiba másoláskor.

en: Error while moving.
hu: Hiba áthelyezéskor.

en: Error while moving files to trash.
hu: Hiba a fájlok áthelyezésekor a Kukába.

en: Error while compressing files.
hu: Hiba a fájlok tömörítésekor.

en: Files in the folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to see them.
hu: A(z) „%s” mappa fájljai nem másolhatók, mert nincs jogosultsága látni azokat.

en: There was an error getting information about the files in the folder “%s”.
hu: Hiba történt a(z) „%s” mappa fájljaival kapcsolatos információk lekérésekor.

en: The folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
hu: A(z) „%s” mappa nem kezelhető, mert nincs rá olvasási joga.

en: There was an error reading the folder “%s”.
hu: Hiba történt a(z) „%s” mappa olvasása közben.

en: The file “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
hu: A(z) „%s” fájl nem kezelhető, mert nincs rá olvasási joga.

en: There was an error getting information about “%s”.
hu: Hiba történt az információkéréskor a következőről: „%s”.

en: Error while copying to “%s”.
hu: Hiba a(z) „%s” helyre másoláskor.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
hu: Nincs jogosultsága elérni a célmappát.

en: There was an error getting information about the destination.
hu: Hiba történt információk kérésekor a célról.

en: The destination is not a folder.
hu: A cél nem egy mappa.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
hu: A célon nincs elég hely. Próbáljon meg néhány fájl eltávolításával helyet felszabadítani.

en: %s more space is required to copy to the destination.
hu: Még %s hely szükséges a célra másoláshoz.

en: The destination is read-only.
hu: A cél írásvédett.

en: Moving “%s” to “%s”
hu: „%s” áthelyezése ide: „%s”

en: Moved “%s” to “%s”
hu: „%s” áthelyezve ide: „%s”

en: Copying “%s” to “%s”
hu: „%s” másolása ide: „%s”

en: Copied “%s” to “%s”
hu: „%s” átmásolva ide: „%s”

en: Duplicating “%s”
hu: „%s” kettőzése

en: Duplicated “%s”
hu: „%s” megkettőzve

en: Moving %'d file to “%s” | Moving %'d files to “%s”
hu[0]: %'d fájl áthelyezése ide: „%s”
hu[1]: %'d fájl áthelyezése ide: „%s”

en: Copying %'d file to “%s” | Copying %'d files to “%s”
hu[0]: %'d fájl másolása ide: „%s”
hu[1]: %'d fájl másolása ide: „%s”

en: Moved %'d file to “%s” | Moved %'d files to “%s”
hu[0]: %'d fájl áthelyezve ide: „%s”
hu[1]: %'d fájl áthelyezve ide: „%s”

en: Copied %'d file to “%s” | Copied %'d files to “%s”
hu[0]: %'d fájl átmásolva ide: „%s”
hu[1]: %'d fájl átmásolva ide: „%s”

en: Duplicating %'d file in “%s” | Duplicating %'d files in “%s”
hu[0]: %'d fájl kettőzése ebben: „%s”
hu[1]: %'d fájl kettőzése ebben: „%s”

en: Duplicated %'d file in “%s” | Duplicated %'d files in “%s”
hu[0]: %'d fájl megkettőzve ebben: „%s”
hu[1]: %'d fájl megkettőzve ebben: „%s”

note: To translators: %s will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %s to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb / 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument). To translat
en: %s / %s — %s left (%s/sec) | %s / %s — %s left (%s/sec)
hu[0]: %s / %s – %s van hátra (%s/mp)
hu[1]: %s / %s – %s van hátra (%s/mp)

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left (%s/sec) | %'d / %'d — %s left (%s/sec)
hu[0]: %'d / %'d – %s van hátra (%s/mp)
hu[1]: %'d / %'d – %s van hátra (%s/mp)

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
hu: A(z) „%s” mappa nem másolható, mert nincs joga létrehozni azt a célon.

en: There was an error creating the folder “%s”.
hu: Hiba történt a(z) „%s” mappa létrehozásakor.

en: Files in the folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to see them.
hu: A(z) „%s” mappa fájljai nem másolhatók, mert nincs jogosultsága látni azokat.

en: _Skip files
hu: Fájlok _kihagyása

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to read it.
hu: A(z) „%s” mappa nem másolható, mert nincs rá olvasási joga.

en: Error while moving “%s”.
hu: Hiba a(z) „%s” áthelyezésekor.

en: Could not remove the source folder.
hu: A forrásmappa nem távolítható el.

en: There was an error getting information about the source.
hu: Hiba történt információk kérésekor a forrásról.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
hu: Nem mozgatható egy mappa önmagába.

en: You cannot copy a folder into itself.
hu: Nem másolható egy mappa önmagába.

en: The destination folder is inside the source folder.
hu: A célmappa a forrásmappa része.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
hu: A fájl nem mozgatható önmagára.

en: You cannot copy a file over itself.
hu: A fájl nem másolható önmagára.

en: The source file would be overwritten by the destination.
hu: A forrásfájlt felülírná a célfájl.

en: Error while copying “%s”.
hu: Hiba a(z) „%s” másolásakor.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %s.
hu: Nem sikerült eltávolítani a(z) %s mappában már létező azonos nevű fájlt.

en: There was an error copying the file into %s.
hu: Hiba történt a fájl %s mappába másolásakor.

en: Copying Files
hu: Fájlok másolása

en: Preparing to move to “%s”
hu: Felkészülés áthelyezésre a következőbe: „%s”

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
hu[0]: Felkészülés %'d fájl áthelyezésére
hu[1]: Felkészülés %'d fájl áthelyezésére

en: There was an error moving the file into %s.
hu: Hiba történt a fájl %s mappába helyezésekor.

en: Moving Files
hu: Fájlok áthelyezése

en: Creating links in “%s”
hu: Linkek létrehozása itt: „%s”

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
hu[0]: Linkek létrehozása %'d fájlra
hu[1]: Linkek létrehozása %'d fájlra

en: Error while creating link to %s.
hu: Hiba a link létrehozásakor a következőre: „%s”.

en: Symbolic links only supported for local files
hu: A szimbolikus linkek csak helyi fájlokhoz támogatottak

en: The target doesn’t support symbolic links.
hu: A cél nem támogatja a szimbolikus linkeket.

en: There was an error creating the symlink in %s.
hu: Hiba történt a szimbolikus link létrehozásakor a következőben: %s.

en: Setting permissions
hu: Jogosultságok beállítása

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
hu: Névtelen mappa

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
hu: Névtelen dokumentum

en: Error while creating directory %s.
hu: Hiba a következő könyvtár létrehozásakor: %s.

en: Error while creating file %s.
hu: Hiba a következő fájl létrehozásakor: %s.

en: There was an error creating the directory in %s.
hu: Hiba a könyvtár létrehozásakor a következőben: %s.

en: Saving image to file
hu: Kép mentése fájlba

en: Successfully saved image to file
hu: A kép sikeresen elmentve a fájlba

en: Failed to save image
hu: Nem sikerült elmenteni a képet

note: Translators: This is used to auto-generate a file name for pasted images from * the clipboard i.e. "Pasted image.png", "Pasted image 1.png", ...
en: Pasted image
hu: Beillesztett kép

en: Retrieving clipboard data
hu: Vágólapadatok lekérése

en: Retrieving image data
hu: Képadatok lekérése

en: Emptying Trash
hu: Kuka ürítése

en: Verifying destination
hu: Cél ellenőrzése

en: Extracting “%s”
hu: „%s” kibontása

en: Error extracting “%s”
hu: Hiba a(z) „%s” kibontásakor

en: There was an error while extracting “%s”.
hu: Hiba történt a(z) „%s” kibontásakor.

en: Not enough free space to extract %s
hu: Nincs elég szabad hely a(z) %s kinyeréséhez

en: Extracted “%s” to “%s”
hu: „%s” kibontva ide: „%s”

en: Extracted %'d file to “%s” | Extracted %'d files to “%s”
hu[0]: %'d fájl kibontva ide: „%s”
hu[1]: %'d fájl kibontva ide: „%s”

en: Preparing to extract
hu: Felkészülés a kibontásra

en: Extracting Files
hu: Fájlok kibontása

en: Compressing “%s” into “%s”
hu: „%s” tömörítése ide: „%s”

en: Compressing %'d file into “%s” | Compressing %'d files into “%s”
hu[0]: %'d fájl tömörítése ide: „%s”
hu[1]: %'d fájl tömörítése ide: „%s”

en: Error compressing “%s” into “%s”
hu: Hiba a(z) „%s” tömörítésekor ide: „%s”

en: Error compressing %'d file into “%s” | Error compressing %'d files into “%s”
hu[0]: Hiba %'d fájl tömörítésekor ide: „%s”
hu[1]: Hiba %'d fájl tömörítésekor ide: „%s”

en: There was an error while compressing files.
hu: Hiba történt a fájlok tömörítésekor.

en: Compressed “%s” into “%s”
hu: „%s” tömörítve ide: „%s”

en: Compressed %'d file into “%s” | Compressed %'d files into “%s”
hu[0]: %'d fájl tömörítve ide: „%s”
hu[1]: %'d fájl tömörítve ide: „%s”

en: Compressing Files
hu: Fájlok tömörítése

en: Searching…
hu: Keresés…

en: Loading…
hu: Betöltés…

en: Examples:
hu: Példák:

en: Could not paste files
hu: Nem illeszthetőek be a fájlok

en: Permissions do not allow pasting files in this directory
hu: A jogosultságok nem engedélyezik a fájlok ebbe a könyvtárba illesztését

en: Nautilus 3.6 deprecated this directory and tried migrating this configuration to ~/.local/share/nautilus
hu: A Nautilus 3.6-ban elavulttá vált a könyvtár, és a beállítások át lettek költöztetve a ~/.local/share/nautilus alá

en: “%s” selected
hu: „%s” kijelölve

en: %'d folder selected | %'d folders selected
hu[0]: %'d mappa kijelölve
hu[1]: %'d mappa kijelölve

en: (containing %'d item) | (containing %'d items)
hu[0]: (%'d elemet tartalmaz)
hu[1]: (%'d elemet tartalmaz)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en: (containing a total of %'d item) | (containing a total of %'d items)
hu[0]: (összesen %'d elemet tartalmaznak)
hu[1]: (összesen %'d elemet tartalmaznak)

en: %'d item selected | %'d items selected
hu[0]: %'d elem kijelölve
hu[1]: %'d elem kijelölve

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
hu[0]: még %'d elem kijelölve
hu[1]: még %'d elem kijelölve

en: Search _Everywhere
hu: Keresés _mindenhol

en: No Results Found
hu: Nincs találat

en: No matches found in indexed locations
hu: Nincs találat az indexelt helyeken

en: Trash is Empty
hu: A Kuka üres

en: No Starred Files
hu: Nincsenek csillagozott fájlok

en: No Recent Files
hu: Nincsenek legutóbbi fájlok

en: Folder is Empty
hu: A mappa üres

en: Select Move Destination
hu: Válassza ki az áthelyezés célját

en: Select Copy Destination
hu: Válassza ki a másolás célját

en: _Select
hu: _Kijelölés

en: Select Extract Destination
hu: Válassza ki a kibontás célját

en: Error sending email.
hu: Hiba az e-mail küldésekor.

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to remove “%s”
hu: A(z) „%s” nem távolítható el

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to eject “%s”
hu: A(z) „%s” nem adható ki

en: Unable to stop drive
hu: A meghajtó nem állítható le

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to start “%s”
hu: A(z) „%s” nem indítható

en: New Folder with Selection (%'d Item) | New Folder with Selection (%'d Items)
hu[0]: Új mappa a kijelöltekkel (%'d elem)
hu[1]: Új mappa a kijelöltekkel (%'d elem)

en: Open With %s
hu: Megnyitás ezzel: %s

en: Run
hu: Futtatás

en: Extract
hu: Kibontás

en: Extract to…
hu: Kibontás…

en: Open
hu: Megnyitás

en: _Start
hu: In_dítás

en: _Connect
hu: Kapcs_olódás

en: _Start Multi-disk Drive
hu: Többleme_zes meghajtó indítása

en: U_nlock Drive
hu: Meghajtó felol_dása

en: Stop Drive
hu: Meghajtó leállítása

en: _Safely Remove Drive
hu: Meghajtó _biztonságos eltávolítása

en: _Disconnect
hu: _Bontás

en: _Stop Multi-disk Drive
hu: _Többlemezes meghajtó leállítása

en: _Lock Drive
hu: Meghajtó _zárolása

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: Dropped Text.txt
hu: Ejtett szöveg.txt

en: Drag and drop is not supported.
hu: A húzd és ejtsd nem támogatott.

en: An invalid drag type was used.
hu: Érvénytelen elhúzott típus.

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Undo last action
hu: A legutóbbi művelet visszavonása

en: Redo
hu: Mégis

en: Redo last undone action
hu: A visszavont művelet végrehajtása mégis

en: Move %d item back to “%s” | Move %d items back to “%s”
hu[0]: %d elem helyreállítása ide: „%s”
hu[1]: %d elem helyreállítása ide: „%s”

en: Move %d item to “%s” | Move %d items to “%s”
hu[0]: %d elem áthelyezése ide: „%s”
hu[1]: %d elem áthelyezése ide: „%s”

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
hu[0]: %d elem át_helyezésének visszavonása
hu[1]: %d elem át_helyezésének visszavonása

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
hu[0]: %d elem át_helyezése mégis
hu[1]: %d ele_m áthelyezése mégis

en: Move “%s” back to “%s”
hu: „%s” helyreállítása ide: „%s”

en: Move “%s” to “%s”
hu: „%s” áthelyezése ide: „%s”

en: _Undo Move
hu: Át_helyezés visszavonása

en: _Redo Move
hu: Át_helyezés mégis

en: _Undo Restore From Trash
hu: A Kukából _helyreállítás visszavonása

en: _Redo Restore From Trash
hu: _Helyreállítás a Kukából mégis

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
hu[0]: %d elem visszahelyezése a Kukába
hu[1]: %d elem visszahelyezése a Kukába

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
hu[0]: %d elem visszaállítása a Kukából
hu[1]: %d elem visszaállítása a Kukából

en: Move “%s” back to trash
hu: „%s” visszahelyezése a Kukába

en: Restore “%s” from trash
hu: „%s” visszaállítása a Kukából

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
hu[0]: %d másolt elem törlése
hu[1]: %d másolt elem törlése

en: Copy %d item to “%s” | Copy %d items to “%s”
hu[0]: %d fájl másolása ide: „%s”
hu[1]: %d fájl másolása ide: „%s”

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
hu[0]: %d ele_m másolásának visszavonása
hu[1]: %d elem más_olásának visszavonása

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
hu[0]: %d ele_m másolása mégis
hu[1]: %d ele_m másolása mégis

en: Delete “%s”
hu: „%s” törlése

en: Copy “%s” to “%s”
hu: „%s” másolása ide: „%s”

en: _Undo Copy
hu: Más_olás visszavonása

en: _Redo Copy
hu: Más_olás mégis

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
hu[0]: %d kettőzött elem törlése
hu[1]: %d kettőzött elem törlése

en: Duplicate %d item in “%s” | Duplicate %d items in “%s”
hu[0]: %d elem megkettőzése ebben: „%s”
hu[1]: %d elem megkettőzése ebben: „%s”

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
hu[0]: %d elem _kettőzésének visszavonása
hu[1]: %d elem kettőzésének _visszavonása

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
hu[0]: %d elem _kettőzése mégis
hu[1]: %d elem _kettőzése mégis

en: Duplicate “%s” in “%s”
hu: „%s” megkettőzése ebben: „%s”

en: _Undo Duplicate
hu: Kettő_zés visszavonása

en: _Redo Duplicate
hu: Kettő_zés mégis

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
hu[0]: Linkek törlése %d elemre
hu[1]: Linkek törlése %d elemre

en: Create links to %d item | Create links to %d items
hu[0]: Linkek létrehozása %d elemre
hu[1]: Linkek létrehozása %d elemre

en: Delete link to “%s”
hu: Link törlése erre: „%s”

en: Create link to “%s”
hu: Link létrehozása erre: „%s”

en: _Undo Create Link
hu: _Link létrehozásának visszavonása

en: _Redo Create Link
hu: _Link létrehozása mégis

en: Create an empty file “%s”
hu: Üres fájl létrehozása: „%s”

en: _Undo Create Empty File
hu: Ü_res fájl létrehozásának visszavonása

en: _Redo Create Empty File
hu: Ü_res fájl létrehozása mégis

en: Create a new folder “%s”
hu: Új mappa létrehozása: „%s”

en: _Undo Create Folder
hu: Mappa létreh_ozásának visszavonása

en: _Redo Create Folder
hu: Mappa létreh_ozása mégis

en: Create new file “%s” from template
hu: Új „%s” fájl létrehozása sablonból

en: _Undo Create From Template
hu: S_ablonból létrehozás visszavonása

en: _Redo Create From Template
hu: S_ablonból létrehozás mégis

en: Rename “%s” as “%s”
hu: „%s” átnevezése erre: „%s”.

en: _Undo Rename
hu: Át_nevezés visszavonása

en: _Redo Rename
hu: Át_nevezés mégis

en: Batch rename %d file | Batch rename %d files
hu[0]: %d fájl tömeges átnevezése
hu[1]: %d fájl tömeges átnevezése

en: _Undo Batch Rename
hu: Tömeges át_nevezés visszavonása

en: _Redo Batch Rename
hu: Tö_meges átnevezés mégis

en: Unstar %d file | Unstar %d files
hu[0]: %d fájl csillagozásának megszüntetése
hu[1]: %d fájl csillagozásának megszüntetése

en: Star %d file | Star %d files
hu[0]: %d fájl csillagozása
hu[1]: %d fájl csillagozása

en: _Undo Starring
hu: Csillagozás _visszavonása

en: _Redo Starring
hu: Csillagozás _mégis

en: _Undo Unstarring
hu: Csillagozás törlésének _visszavonása

en: _Redo Unstarring
hu: Csillagozás törlése _mégis

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
hu[0]: %d elem áthelyezése a Kukába
hu[1]: %d elem áthelyezése a Kukába

en: Restore “%s” to “%s”
hu: „%s” visszaállítása ide: „%s”

en: Move “%s” to trash
hu: „%s” áthelyezése a Kukába

en: _Undo Trash
hu: _Kukába áthelyezés visszavonása

en: _Redo Trash
hu: Áthelyezés a _Kukába mégis

en: Restore original permissions of items enclosed in “%s”
hu: „%s” által tartalmazott elemek eredeti jogosultságainak helyreállítása

en: Set permissions of items enclosed in “%s”
hu: „%s” által tartalmazott elemek jogosultságainak beállítása

en: _Undo Change Permissions
hu: _Jogosultságmódosítás visszavonása

en: _Redo Change Permissions
hu: _Jogosultságmódosítás mégis

en: Restore original permissions of “%s”
hu: „%s” eredeti jogosultságainak helyreállítása

en: Set permissions of “%s”
hu: „%s” jogosultságainak beállítása

en: Restore group of “%s” to “%s”
hu: „%s” csoportjának visszaállítása erre: „%s”

en: Set group of “%s” to “%s”
hu: „%s” átnevezése erre: „%s”.

en: _Undo Change Group
hu: _Csoportmódosítás visszavonása

en: _Redo Change Group
hu: _Csoportmódosítás mégis

en: Restore owner of “%s” to “%s”
hu: „%s” tulajdonosának visszaállítása erre: „%s”

en: Set owner of “%s” to “%s”
hu: „%s” tulajdonosának beállítása erre: „%s”.

en: _Undo Change Owner
hu: _Tulajdonosmódosítás visszavonása

en: _Redo Change Owner
hu: _Tulajdonosmódosítás mégis

en: _Undo Extract
hu: _Kibontás visszavonása

en: _Redo Extract
hu: Ki_bontás mégis

en: Delete %d extracted file | Delete %d extracted files
hu[0]: %d kibontott fájl törlése
hu[1]: %d kibontott fájl törlése

en: Extract “%s”
hu: „%s” kibontása

en: Extract %d file | Extract %d files
hu[0]: %d fájl kibontása
hu[1]: %d fájl kibontása

en: Compress “%s”
hu: „%s” tömörítése

en: Compress %d file | Compress %d files
hu[0]: %d fájl tömörítése
hu[1]: %d fájl tömörítése

en: _Undo Compress
hu: _Tömörítés visszavonása

en: _Redo Compress
hu: Tö_mörítés mégis

en: Could not determine original location of “%s”
hu: Nem határozható meg a(z) „%s” eredeti helye

en: The item cannot be restored from trash
hu: Az elem nem állítható helyre a Kukából

note: translators: these describe the contents of removable media
en: Audio CD
hu: Hang CD

en: Audio DVD
hu: Hang DVD

en: Contains digital photos
hu: Digitális fényképeket tartalmaz

en: Contains music
hu: Zenéket tartalmaz

en: Contains software to run
hu: Futtatandó szoftvereket tartalmaz

en: Contains software to install
hu: Telepítendő szoftvereket tartalmaz

note: fallback to generic greeting
en: Detected as “%s”
hu: Felismerve mint „%s”

note: translators: these describe the contents of removable media
en: Contains music and photos
hu: Zenéket és fényképeket tartalmaz

en: Contains photos and music
hu: Fényképeket és zenéket tartalmaz

en: Clear Entry
hu: Bejegyzés törlése

en: Go to Location
hu: Ugrás helyre

en: Anything
hu: Bármi

en: Folders
hu: Mappák

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: Illustration
hu: Illusztráció

en: Music
hu: Zene

en: Picture
hu: Kép

en: Text File
hu: Szöveges fájl

en: This link cannot be used because it has no target.
hu: Ez a link nem használható, mert nem mutat semmire.

en: This link cannot be used because its target “%s” doesn’t exist.
hu: Ez a link nem használható, mert nem létezik, amire mutat („%s”).

en: The link “%s” is broken. Move it to Trash?
hu: A(z) „%s” link törött. Áthelyezi a Kukába?

en: Mo_ve to Trash
hu: Át_helyezés a Kukába

en: The link “%s” is broken.
hu: A(z) „%s” link törött.

en: Are you sure you want to open all files?
hu: Biztosan meg akarja nyitni az összes fájlt?

en: This will open %d separate tab and window. | This will open %d separate tabs and windows.
hu[0]: Ez %d új lapot és ablakot fog megnyitni.
hu[1]: Ez %d új lapot és ablakot fog megnyitni.

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
hu[0]: Ez %d új lapot fog megnyitni.
hu[1]: Ez %d új lapot fog megnyitni.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
hu[0]: Ez %d új ablakot fog megnyitni.
hu[1]: Ez %d új ablakot fog megnyitni.

en: _Open All
hu: Összes _megnyitása

en: Could Not Display “%s”
hu: A(z) „%s” nem jeleníthető meg

en: The file is of an unknown type
hu: A fájl ismeretlen típusú

en: There is no app installed for “%s” files
hu: Nincs alkalmazás telepítve a(z) „%s” fájlokhoz

en: _Select App
hu: Alkalmazás _kiválasztása

en: There was an internal error trying to search for apps:
hu: Belső hiba történt az alkalmazások keresésének kísérletekor:

en: Unable to search for app
hu: Nem lehet alkalmazást keresni

en: _Search in Software
hu: _Keresés a Szoftverekben

en: There is no app installed for “%s” files. Do you want to search for an app to open this file?
hu: Nincs alkalmazás telepítve a(z) „%s” fájlokhoz. Szeretne keresni egy alkalmazást a fájl megnyitásához?

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
hu: A hely nem érhető el

en: Unable to start location
hu: A hely nem indítható

en: Opening “%s”.
hu: „%s” megnyitása.

en: Opening %d item. | Opening %d items.
hu[0]: %d elem megnyitása.
hu[1]: %d elem megnyitása.

en: Folder names cannot contain “/”.
hu: A mappanevek nem tartalmazhatnak „/” karaktert.

en: A folder cannot be called “.”.
hu: Egy mappának nem lehet „.” neve.

en: A folder cannot be called “..”.
hu: Egy mappának nem lehet „..” neve.

en: Folder name is too long.
hu: A mappa neve túl hosszú.

note: We must warn about the side effect
en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden.
hu: A nevükben „.”-tal kezdődő mappák rejtettek.

en: Create
hu: Létrehozás

en: Folder name
hu: Mappanév

en: New Folder
hu: Új mappa

en: You are trying to replace the destination folder “%s” with a symbolic link.
hu: A(z) „%s” célmappát próbálja lecserélni egy szimbolikus linkkel.

en: This is not allowed in order to avoid the deletion of the destination folder’s contents.
hu: Ez nem engedélyezett, hogy elkerülje a célmappa tartalmának törlését.

en: Please rename the symbolic link or press the skip button.
hu: Nevezze át a szimbolikus linket, vagy nyomja meg a Kihagyás gombot.

en: Merge folder “%s”?
hu: Egyesíti a(z) „%s” mappát?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
hu: Az egyesítés a mappában található, a másolandó fájlokkal ütköző fájlok felülírása előtt megerősítést kér.

en: An older folder with the same name already exists in “%s”.
hu: Már létezik ilyen nevű régebbi mappa „%s” alatt.

en: A newer folder with the same name already exists in “%s”.
hu: Már létezik ilyen nevű újabb mappa „%s” alatt.

en: Another folder with the same name already exists in “%s”.
hu: Már létezik ilyen nevű másik mappa „%s” alatt.

en: Replace folder “%s”?
hu: Lecseréli a(z) „%s” mappát?

en: Replacing it will remove all files in the folder.
hu: A cseréjével a mappa összes fájlját eltávolítja.

en: A folder with the same name already exists in “%s”.
hu: Már létezik ilyen nevű mappa „%s” alatt.

en: Replace file “%s”?
hu: Lecseréli a(z) „%s” fájlt?

en: Replacing it will overwrite its content.
hu: A cseréjével felülírja a tartalmát.

en: An older file with the same name already exists in “%s”.
hu: Már létezik ilyen nevű régebbi fájl „%s” alatt.

en: A newer file with the same name already exists in “%s”.
hu: Már létezik ilyen nevű újabb fájl „%s” alatt.

en: Another file with the same name already exists in “%s”.
hu: Már létezik ilyen nevű másik fájl „%s” alatt.

en: Original folder
hu: Eredeti mappa

en: Contents:
hu: Tartalom:

en: Original file
hu: Eredeti fájl

en: Size:
hu: Méret:

en: Type:
hu: Típus:

en: Last modified:
hu: Legutóbb módosítva:

en: Merge with
hu: Egyesítés ezzel

en: Replace with
hu: Csere erre

en: Merge
hu: Egyesítés

en: Merge Folder
hu: Mappa egyesítése

en: File and Folder conflict
hu: Fájl- és mappaütközés

en: File conflict
hu: Fájlütközés

en: Password-protected archives are not yet supported. This list contains apps that can open the archive.
hu: A jelszóval védett archívumok még nem támogatottak. Ez a lista olyan alkalmazásokat tartalmaz, amelyek meg tudják nyitni az archívumot.

en: “%s” is password-protected.
hu: A(z) „%s” jelszóval védett.

en: Current Folder Menu
hu: Jelenlegi mappamenü

note: Translators: This is the label used in the pathbar when seeing * the root directory (also known as /)
en: Operating System
hu: Operációs rendszer

note: Translators: This is the filesystem root directory (also known * as /) when seen as administrator
en: Administrator Root
hu: Rendszergazdai gyökér

en: _Close
hu: _Bezárás

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions the user has in a directory.
en: None
hu: Nincs

en: Single click
hu: Egyetlen kattintás

en: Double click
hu: Dupla kattintás

en: On this computer only
hu: Csak ezen a számítógépen

en: All locations
hu: Összes hely

en: Never
hu: Soha

en: All files
hu: Összes fájl

en: All folders
hu: Összes mappa

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
hu: Távoli helyről nem hajthat végre parancsokat.

en: This is disabled due to security considerations.
hu: Ez biztonsági okokból ki van kapcsolva.

note: all files are non-local some files are non-local
en: This drop target only supports local files.
hu: Az ejtés célja csak helyi fájlokat támogat.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
hu: A nem helyi fájlok megnyitásához másolja ezeket egy helyi mappába, majd próbálja onnan kihúzni.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
hu: A nem helyi fájlok megnyitásához másolja ezeket egy helyi mappába, majd próbálja onnan kihúzni. A helyi fájlokat az alkalmazás már megnyitotta.

en: Details:
hu: Részletek:

en: Canceled
hu: Megszakítva

en: Preparing
hu: Előkészítés

en: File Operations
hu: Fájlműveletek

en: Show Details
hu: Részletek megjelenítése

en: %'d file operation active | %'d file operations active
hu[0]: %'d fájlművelet aktív
hu[1]: %'d fájlművelet aktív

en: All file operations have been completed
hu: Minden fájlművelet befejeződött

en: Read and write
hu: Olvasás és írás

en: Create and delete files
hu: Fájlok létrehozása és törlése

en: Read/write, no access
hu: Olvasás és írás, nincs hozzáférés

en: Read-only
hu: Csak olvasható

en: Access files
hu: Fájlok elérése

en: List files only
hu: Csak fájlok listázása

en: Write-only
hu: Csak írható

en: Write-only, no access
hu: Csak írható, nincs hozzáférés

en: Access-only
hu: Csak elérés

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
hu: Nem állíthat be egyszerre egynél több egyéni ikont!

en: Please drop just one image to set a custom icon.
hu: Csak egy képet ejtsen az elemre az egyéni ikon beállításához.

en: The file that you dropped is not local.
hu: A leejtett fájl nem helyi.

en: You can only use local images as custom icons.
hu: Csak helyi képeket használhat egyéni ikonként.

en: The file that you dropped is not an image.
hu: A leejtett fájl nem kép.

note: Translators: This is a verb for tagging or untagging a file with a star. Unmarks a file as starred (starred)
en: Unstar
hu: Csillagozás megszüntetése

en: Cancel Group Change?
hu: Megszakítja a csoport módosítását?

en: Cancel Owner Change?
hu: Megszakítja a tulajdonos módosítását?

en: Multiple
hu: Több

en: Empty folder
hu: Üres mappa

en: Contents unreadable
hu: A tartalom olvashatatlan

en: %'d item, with size %s | %'d items, totalling %s
hu[0]: %'d elem, mérete: %s
hu[1]: %'d elem, méretük: %s

en: (some contents unreadable)
hu: (egyes részei olvashatatlanok)

note: Translators: %s will be filled with a filesystem type, such as 'ext4' or 'msdos'.
en: %s Filesystem
hu: %s fájlrendszer

en: The permissions of “%s” could not be determined.
hu: A(z) „%s” jogosultságai nem határozhatók meg.

en: Creating Properties window.
hu: Tulajdonságok ablak létrehozása.

en: Select Custom Icon
hu: Válasszon egyéni ikont

en: _Revert
hu: _Visszaállítás

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: Search for “%s”
hu: „%s” keresése

en: Search files and folders
hu: Fájlok és mappák keresése

en: Clear entry
hu: Bejegyzés törlése

en: Filter Search Results
hu: Keresési eredmények szűrése

en: Rename Folder
hu: Mappa átnevezése

en: Rename File
hu: Fájl átnevezése

en: Unable to complete the requested search
hu: A kért keresés nem fejezhető be

en: Show Time Ranges
hu: Időtartományok megjelenítése

en: Use Calendar
hu: Naptár használata

note: Add the no date filter element first
en: Any time
hu: Bármikor

note: Other types
en: Other Type…
hu: Más típus…

en: Select type
hu: Válassza ki a típust

en: Select
hu: Válasszon

en: Select Dates…
hu: Válassza ki a dátumokat…

note: trash
en: Trash
hu: Kuka

en: Items in Trash older than 1 hour are automatically deleted
hu: A Kukában 1 óránál régebben lévő fájlok automatikusan törlésre kerülnek

en: Items in Trash older than %d day are automatically deleted | Items in Trash older than %d days are automatically deleted
hu[0]: A Kukában %d napnál régebben lévő fájlok automatikusan törlésre kerülnek
hu[1]: A Kukában %d napnál régebben lévő fájlok automatikusan törlésre kerülnek

en: Put files in this folder to use them as templates for new documents.
hu: Helyezzen fájlokat ebbe a mappába, hogy sablonként használja őket új dokumentumokhoz.

en: <a href="help:gnome-help/files-templates" title="GNOME help for templates">Learn more…</a>
hu: <a href="help:gnome-help/files-templates" title="GNOME súgó a sablonokról">Tudjon meg többet…</a>

en: Executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
hu: A mappában található végrehajtható fájlok megjelennek a Parancsfájlok menüben.

en: Turn on File Sharing to share the contents of this folder over the network.
hu: Kapcsolja be a fájlmegosztást, hogy megossza a mappa tartalmát a hálózaton keresztül.

en: Sharing Settings
hu: Megosztási beállítások

en: _Settings
hu: _Beállítások

en: Since %d day ago | Since %d days ago
hu[0]: %d nap óta
hu[1]: %d nap óta

en: %d day ago | %d days ago
hu[0]: %d napja
hu[1]: %d napja

en: Since last week | Since %d weeks ago
hu[0]: Múlt hét óta
hu[1]: %d hete

en: Last week | %d weeks ago
hu[0]: Múlt héten
hu[1]: %d hete

en: Since last month | Since %d months ago
hu[0]: Múlt hónap óta
hu[1]: %d hónap óta

en: Last month | %d months ago
hu[0]: Múlt hónapban
hu[1]: %d hónapja

en: Since last year | Since %d years ago
hu[0]: Múlt év óta
hu[1]: %d év óta

en: Last year | %d years ago
hu[0]: Múlt évben
hu[1]: %d éve

en: Parent folder
hu: Szülőmappa

en: New tab
hu: Új lap

en: Close current view
hu: Jelenlegi nézet bezárása

en: Back
hu: Vissza

en: Forward
hu: Előre

note: Translators: only one item has been moved to trash and %s is its name.
en: “%s” moved to trash
hu: A(z) „%s” áthelyezve a Kukába

note: Translators: one or more items might have been moved to trash, and %d * is the count.
en: %d file moved to trash | %d files moved to trash
hu[0]: %d fájl áthelyezve a Kukába
hu[1]: %d fájl áthelyezve a Kukába

note: Translators: one item has been unstarred and %s is its name.
en: “%s” unstarred
hu: „%s” csillagozása megszüntetve

note: Translators: one or more items have been unstarred, and %d * is the count.
en: %d file unstarred | %d files unstarred
hu[0]: %d fájl csillagozása megszüntetve
hu[1]: %d fájl csillagozása megszüntetve

en: _Undo
hu: _Visszavonás

en: _Redo
hu: Mé_gis

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
hu: %s megnyitása

en: No plugins currently installed.
hu: Jelenleg nincsenek bővítmények telepítve.

en: Currently installed plugins:
hu: Jelenleg telepített bővítmények:

en: For bug testing only, the following command can be used:
hu: Csak hibateszteléshez, a következő parancsok használhatók:

en: Searching locations only
hu: Csak helyek keresése

en: Searching network locations only
hu: Csak hálózati helyek keresése

en: Remote location — only searching the current folder
hu: Távoli hely – keresés csak a jelenlegi mappában

en: Only searching the current folder
hu: Keresés csak a jelenlegi mappában

en: Unable to display the contents of this folder.
hu: A mappa tartalma nem jeleníthető meg.

en: This location doesn’t appear to be a folder.
hu: A hely nem tűnik mappának.

en: Unable to find “%s”. Please check the spelling and try again.
hu: A(z) „%s” nem található. Ellenőrizze, hogy mindent jól írt-e be, és próbálja meg újra.

en: Unable to find the requested file. Please check the spelling and try again.
hu: A kért fájl nem található. Ellenőrizze, hogy mindent jól írt-e be, és próbálja meg újra.

en: “%s” locations are not supported.
hu: „%s” helyek nem támogatottak.

en: Unable to handle this kind of location.
hu: Ez a fajta hely nem kezelhető.

en: Unable to access the requested location.
hu: A kért hely nem érhető el.

en: Don’t have permission to access the requested location.
hu: Nincs jogosultsága elérni a kért helyet.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Unable to find the requested location. Please check the spelling or the network settings.
hu: A kért hely nem található. Ellenőrizze, hogy mindent jól írt-e be, vagy a hálózati beállításokat.

note: This case can be hit when server application is not installed * or is inactive in the system user is trying to connect to.
en: The server has refused the connection. Typically this means that the firewall is blocking access or that the remote service is not running.
hu: A kiszolgáló visszautasította a kapcsolatot. Általában ez azt jelenti, hogy a tűzfal blokkolja a hozzáférést, vagy a távoli szolgáltatás nem fut.

en: Unhandled error message: %s
hu: Nem kezelt hibaüzenet: %s

en: Unable to load location
hu: A hely nem tölthető be

en: Open with:
hu: Megnyitás ezzel:

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: New window
hu: Új ablak

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
hu: Lap vagy ablak bezárása

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
en: Search
hu: Keresés

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
hu: Könyvjelző a jelenlegi helyhez

[ctx: shortcut window]
en: Show help
hu: Súgó megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
hu: Beállítások megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: shortcut window]
en: Undo
hu: Visszavonás

[ctx: shortcut window]
en: Redo
hu: Mégis

[ctx: shortcut window]
en: Opening
hu: Megnyitás

[ctx: shortcut window]
en: Open
hu: Megnyitás

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
hu: Megnyitás új lapon

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
hu: Megnyitás új ablakban

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (search and recent only)
hu: Elem helyének megnyitása (csak keresés és legutóbbiak esetén)

[ctx: shortcut window]
en: Open with default app
hu: Megnyitás az alapértelmezett alkalmazással

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
hu: Lapok

[ctx: shortcut window]
en: New tab
hu: Új lap

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
hu: Ugrás az előző lapra

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
hu: Ugrás a következő lapra

[ctx: shortcut window]
en: Open tab
hu: Lap megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
hu: Lap mozgatása balra

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
hu: Lap mozgatása jobbra

[ctx: shortcut window]
en: Restore tab
hu: Lap helyreállítása

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
hu: Navigáció

[ctx: shortcut window]
en: Go back
hu: Vissza

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
hu: Előre

[ctx: shortcut window]
en: Go up
hu: Fel

[ctx: shortcut window]
en: Go down
hu: Le

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
hu: Ugrás a saját mappába

[ctx: shortcut window]
en: Enter location
hu: Adja meg a helyet

[ctx: shortcut window]
en: Location bar with root location
hu: Helysáv a gyökér helyével

[ctx: shortcut window]
en: Location bar with home location
hu: Helysáv a saját mappával

[ctx: shortcut window]
en: View
hu: Nézet

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
hu: Nagyítás

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
hu: Kicsinyítés

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
hu: Nagyítás visszaállítása

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
hu: Nézet frissítése

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
hu: Rejtett fájlok megjelenítése/rejtése

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
hu: Oldalsáv megjelenítése/elrejtése

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
hu: Művelet menü megjelenítése/elrejtése

[ctx: shortcut window]
en: List view
hu: Lista nézet

[ctx: shortcut window]
en: Grid view
hu: Rács nézet

[ctx: shortcut window]
en: Expand folder
hu: Mappa kinyitása

[ctx: shortcut window]
en: Collapse folder
hu: Mappa összecsukása

[ctx: shortcut window]
en: Editing
hu: Szerkesztés

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
hu: Mappa létrehozása

[ctx: shortcut window]
en: Rename
hu: Átnevezés

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
hu: Áthelyezés a Kukába

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
hu: Végleges törlés

[ctx: shortcut window]
en: Create link to copied item
hu: Link létrehozása a másolt elemre

[ctx: shortcut window]
en: Create link to selected item
hu: Link létrehozása a kiválasztott elemre

[ctx: shortcut window]
en: Cut
hu: Kivágás

[ctx: shortcut window]
en: Copy
hu: Másolás

[ctx: shortcut window]
en: Paste
hu: Beillesztés

[ctx: shortcut window]
en: Select all
hu: Összes kijelölése

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
hu: Kijelölés megfordítása

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
hu: Találatok kijelölése

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
hu: Elem tulajdonságainak megjelenítése

en: Choose an app to open the selected files.
hu: Válasszon egy alkalmazást a kijelölt fájlok megnyitásához.

en: Always use for this file type
hu: Mindig ezt használja ehhez a fájltípushoz

en: Automatic Numbers
hu: Automatikus számok

en: Metadata
hu: Metaadatok

en: Creation Date
hu: Létrehozás dátuma

en: Season Number
hu: Évadszám

en: Episode Number
hu: Epizódszám

en: Track Number
hu: Szám sorszáma

en: Artist Name
hu: Előadó neve

en: Album Name
hu: Albumnév

en: Original File Name
hu: Eredeti fájlnév

en: _Rename
hu: Á_tnevezés

en: Rename _using a template
hu: Átne_vezés sablon használatával

en: Find and replace _text
hu: Szöveg _keresése és cseréje

note: Translators: This is a noun, not a verb
en: Format
hu: Formátum

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Automatic Numbering Order
hu: Automatikus számozás sorrendje

[ctx: title]
en: Replace
hu: Csere

en: Existing Text
hu: Meglévő szöveg

en: Replace With
hu: Csere erre

en: Visible Columns
hu: Látható oszlopok

en: This folder uses custom settings
hu: Ez a mappa egyéni beállításokat használ

en: Only Apply to Current Folder
hu: Alkalmazás csak a jelenlegi mappára

en: Move _Up
hu: Mozgatás _fel

en: Move _Down
hu: Mozgatás _le

en: Create Compressed Archive
hu: Tömörített archívum létrehozása

en: Archive name
hu: Archívum neve

en: Password
hu: Jelszó

en: Enter a password here.
hu: Adjon meg egy jelszót itt.

en: Re_name
hu: Át_nevezés

en: Re_place
hu: _Csere

en: _Select a new name for the destination
hu: A_dja meg a cél új nevét

en: _Reset
hu: _Visszaállítás

en: Apply this action to all files and folders
hu: Művelet alkalmazása az összes fájlra és mappára

en: Change Permissions for Enclosed Files
hu: A tartalmazott fájlok jogosultságainak módosítása

en: C_hange
hu: _Módosítás

en: Others
hu: A többiek

en: New _Folder…
hu: Új _mappa…

en: New _Document
hu: Új _dokumentum létrehozása

en: Open _With…
hu: Megnyitás _ezzel…

en: Open in Consol_e
hu: Megnyitás konzol_ban

en: _Paste
hu: _Beillesztés

en: Paste as _Link
hu: Beillesztés _linkként

en: Select _All
hu: Ö_sszes kijelölése

en: _Visible Columns
hu: _Látható oszlopok

en: Empty _Trash…
hu: _Kuka ürítése…

en: P_roperties
hu: _Tulajdonságok

en: _Extract
hu: _Kibontás

en: E_xtract to…
hu: Ki_bontás…

en: _Run as a Program
hu: _Futtatás programként

en: Open In New _Tab
hu: Megnyitás új _lapon

en: Open In New _Window
hu: Megnyitás új _ablakban

en: _Open Item Location
hu: Elem _helyének megnyitása

en: _Scripts
hu: _Parancsfájlok

en: _Open Scripts Folder
hu: _Parancsfájlok mappa megnyitása

en: _Mount
hu: _Csatolás

en: _Unmount
hu: _Leválasztás

en: _Eject
hu: _Kiadás

en: _Stop
hu: _Leállítás

en: _Detect Media
hu: A_dathordozó felismerése

en: Cu_t
hu: _Kivágás

en: _Copy
hu: _Másolás

en: Move to…
hu: Áthelyezés ide…

en: Copy to…
hu: Másolás ide…

en: Rena_me…
hu: Át_nevezés…

en: _Paste Into Folder
hu: _Beillesztés a mappába

en: Create _Link
hu: _Link létrehozása

en: C_ompress…
hu: _Tömörítés…

en: Set as Background…
hu: Beállítás háttérképként…

note: Translators: This is the transitive verb meaning 'to send via email' (e.g. 'email this document to Angela).
en: Email…
hu: E-mail küldése…

en: _Delete From Trash…
hu: _Törlés a Kukából…

en: _Delete Permanently…
hu: _Végleges törlés…

en: _Restore From Trash
hu: Vissz_aállítás a Kukából

en: _Remove From Recent
hu: _Eltávolítás a legutóbbiakból

en: Select Items Matching
hu: Találatok kijelölése

en: Pattern
hu: Minta

en: Content View
hu: Tartalomnézet

en: View of the current folder
hu: A jelenlegi mappa nézete

en: Full Text Match
hu: Teljes szöveges egyezés

en: Password Required
hu: Jelszó szükséges

en: Enter password…
hu: Jelszó megadása…

en: Open in New _Window
hu: Megnyitás új _ablakban

en: Open in New _Tab
hu: Megnyi_tás új lapon

en: _Properties
hu: T_ulajdonságok

en: R_eload
hu: Újr_atöltés

en: St_op
hu: _Leállítás

en: Add to _Bookmarks
hu: Hozzá_adás a könyvjelzőkhöz

en: _Copy Location
hu: Hely má_solása

en: General
hu: Általános

en: Sort _Folders Before Files
hu: _Mappák rendezése a fájlok előtt

en: _Expandable Folders in List View
hu: _Kinyitható mappák a listanézetben

en: Action to Open Items
hu: Művelet az elemek megnyitásához

en: Optional Context Menu Actions
hu: Választható helyi menü műveletek

en: Show more actions in the menus. Keyboard shortcuts can be used even if the actions are not shown.
hu: További műveletek megjelenítése a menükben. A billentyűkombinációk akkor is használhatók, ha a műveletek nem látszanak.

en: _Delete Permanently
hu: _Végleges törlés

en: Performance
hu: Teljesítmény

en: These features may cause slowdowns and excess network usage, especially when browsing files outside this computer, such as on a remote server.
hu: Ezek a funkciók lassulást és megnövekedett hálózathasználatot okozhatnak, különösen a számítógépen kívüli, például távoli kiszolgálón törtnő fájlok tallózásakor.

en: Search in Subfolders
hu: Keresés almappákban

en: Show Thumbnails
hu: Bélyegképek megjelenítése

en: Count Number of Files in Folders
hu: Mappákban lévő fájlok darabszáma

en: Add information to be displayed beneath file and folder names. More information will appear when zooming closer.
hu: Adja meg a fájl- és mappanevek alatt megjelenítendő adatokat. Egyre több adat jelenik meg, ahogy nagyítja a nézetet.

en: Grid View Captions
hu: Rácsnézet feliratai

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: First
hu: Első

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: Second
hu: Második

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: Third
hu: Harmadik

[ctx: menu item]
note: Translators: a menu item in a group of sorting options in a toolbar menu, with criterions such as "A-Z" or "Last Modified".
en: Sort
hu: Rendezés

en: _Visible Columns…
hu: Látható _oszlopok…

en: Show operations
hu: Műveletek megjelenítése

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Unknown Filesystem
hu: Ismeretlen fájlrendszer

en: total
hu: összesen

note: Refers to the capacity of the filesystem
en: used
hu: használt

note: Refers to the capacity of the filesystem
en: free
hu: szabad

note: Disks refers to GNOME Disks.
en: Open in Disks
hu: Megnyitás a Lemezekben

en: Link Target
hu: Link célja

en: Parent Folder
hu: Szülőmappa

en: Original Folder
hu: Eredeti mappa

en: Trashed on
hu: Kukába dobva

en: _Permissions
hu: _Jogosultságok

en: _Executable as Program
hu: _Végrehajtható programként

en: Set Custom Permissions
hu: Egyéni jogosultságok beállítása

en: Unknown Permissions
hu: Ismeretlen jogosultságok

en: The permissions of the selected files could not be determined.
hu: A kijelölt fájlok jogosultságait nem sikerült meghatározni.

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
hu: Nem módosíthatja a jogosultságokat, mivel nem Ön a tulajdonos.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
hu: A kijelölt fájl jogosultságai nem határozhatók meg.

en: _Owner
hu: _Tulajdonos

en: Access
hu: Elérés

en: Folder Access
hu: Mappa elérése

en: File Access
hu: Fájl elérése

en: _Group
hu: _Csoport

en: Security Context
hu: Biztonsági környezet

en: Change Permissions for Enclosed Files…
hu: A tartalmazott fájlok jogosultságainak módosítása…

en: New Filename
hu: Új fájlnév

en: When
hu: Mikor

en: Clear Date Filter
hu: Dátumszűrő törlése

en: Since…
hu: Ez óta…

en: Last _modified
hu: Legutóbb _módosítva

en: Last _used
hu: Legutóbb _használt

en: What
hu: Mi

en: Full Text
hu: Teljes szöveg

en: Search Inside Files
hu: Keresés fájlokon belül

en: File Name
hu: Fájlnév

en: Don't Search Inside Files
hu: Ne keressen fájlokon belül

en: Show Sidebar
hu: Oldalsáv megjelenítése

en: Last _Modified
hu: Legutóbb _módosítva

en: _First Modified
hu: Legelőbb _módosítva

en: _Size
hu: _Méret

en: _Type
hu: _Típus

en: Last _Trashed
hu: Legutóbb _kukába dobott

note: Translators: This is a noun, meaning the options pertaining to the view.
en: View Options
hu: Nézet beállításai

en: New _Window
hu: Új _ablak

en: New _Tab
hu: Új _lap

en: Icon Size
hu: Ikonméret

en: Show _Hidden Files
hu: _Rejtett fájlok megjelenítése

en: _Preferences
hu: _Beállítások

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _Help
hu: _Súgó

en: _About Files
hu: A Fájlok _névjegye

en: _New Tab
hu: Új _lap

en: Re_store Closed Tab
hu: Bezárt lap _visszaállítása

en: Move Tab to New _Window
hu: Lap áthelyezése új _ablakba

note: Translators: use “Move Tab _Right” for RTL languages
en: Move Tab _Left
hu: Lap mozgatása b_alra

note: Translators: use “Move Tab _Left” for RTL languages
en: Move Tab _Right
hu: Lap mozgatása j_obbra

en: _Close Tab
hu: Lap _bezárása

en: Close _Other Tabs
hu: _Egyéb lapok bezárása

en: _Files
hu: _Fájlok

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Zoom Out
hu: Kicsinyítés

en: Zoom In
hu: Nagyítás

en: Searching for network locations
hu: Hálózati helyek keresése

en: No network locations found
hu: Nem találhatók hálózati helyek

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
hu: Kap_csolódás

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
hu: Nem lehet leválasztani a kötetet

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
hu: Még_se

en: File Transfer Protocol
hu: Fájlátviteli protokoll (FTP)

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
hu: ftp:// vagy ftps://

en: Network File System
hu: Hálózat fájlrendszer (NFS)

en: SSH File Transfer Protocol
hu: SSH fájlátviteli protokoll

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
hu: sftp:// vagy ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
hu: dav:// vagy davs://

en: Unable to get remote server location
hu: Nem kérhető le a távoli kiszolgáló helye

en: Networks
hu: Hálózatok

en: On This Computer
hu: Ezen a számítógépen

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
hu[0]: %s / %s érhető el
hu[1]: %s / %s érhető el

en: Disconnect
hu: Kapcsolat bontása

en: Unmount
hu: Leválasztás

en: Server Addresses
hu: Kiszolgálócímek

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
hu: A kiszolgálócímek egy protokollelőtagból és egy címből állnak. Például:

en: Available Protocols
hu: Elérhető protokollok

en: Prefix
hu: Előtag

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No Recent Servers
hu: Nincsenek legutóbbi kiszolgálók

en: Recent Servers
hu: Legutóbbi kiszolgálók

en: List of common local and remote mountpoints.
hu: Gyakori helyi és távoli csatolási pontok listája.

en: Try a different search.
hu: Próbáljon valami mást keresni.

en: Enter server address…
hu: Adja meg a kiszolgáló címét…

en: %s does not exist in the bookmarks list
hu: A(z) %s nem létezik a könyvjelzők listájában

en: %s already exists in the bookmarks list
hu: A(z) %s már létezik a könyvjelzők listájában

en: Eject
hu: Kiadás

en: Recent
hu: Legutóbbi

en: Recent files
hu: Legutóbbi fájlok

en: Starred files
hu: Csillagozott fájlok

en: Open your personal folder
hu: Személyes mappa megnyitása

en: Desktop
hu: Asztal

en: Open the contents of your desktop in a folder
hu: Az asztal tartalmának megnyitása egy mappában

en: Enter Location
hu: Hely megadása

en: Manually enter a location
hu: Egy hely kézi megadása

en: Open the trash
hu: A kuka megnyitása

en: Mount and Open “%s”
hu: „%s” csatolása és megnyitása

en: Open the contents of the file system
hu: A fájlrendszer tartalmának megnyitása

en: New bookmark
hu: Új könyvjelző

en: Add a new bookmark
hu: Új könyvjelző hozzáadása

en: Show other locations
hu: Egyéb helyek megjelenítése

note: Translators: This means that unlocking an encrypted storage * device failed. %s is the name of the device.
en: Error unlocking “%s”
hu: Hiba a(z) „%s” feloldásakor

en: This name is already taken
hu: Ez a név már foglalt

en: Unable to stop “%s”
hu: A(z) „%s” nem állítható le

en: Unable to poll “%s” for media changes
hu: A(z) „%s” nem kérdezhető le a médiaváltozásokhoz

en: _Remove from Bookmarks
hu: _Eltávolítás a könyvjelzőkből

en: Empty Trash…
hu: Kuka ürítése…

en: _Power On
hu: _Bekapcsolás

en: _Connect Drive
hu: Meghajtó _csatlakoztatása

en: _Start Multi-disk Device
hu: Többlemezes meghajtó _indítása

en: _Unlock Device
hu: Eszköz _feloldása

en: _Disconnect Drive
hu: Meghajtó le_választása

en: _Stop Multi-disk Device
hu: Többlemezes meghajtó _leállítása

en: _Lock Device
hu: Eszköz _zárolása

en: Format…
hu: Formázás…

en: Computer
hu: Számítógép

en: Sidebar
hu: Oldalsáv

en: List of common shortcuts, mountpoints, and bookmarks.
hu: Gyakori gyorsbillentyűk, csatolási pontok és könyvjelzők listája.
