nautilus 2.6 - en to mi translation catalogue (147 entries)

en: Applications
mi: Ngā pūmanawa tautono

en: Black
mi: Pango

en: C_olors
mi: Ngā _Kano

en: Documents
mi: Ngā Tuhinga

en: Erase
mi: Muku

en: Important
mi: Whakahirahira

en: Leaf
mi: Rau

en: Mail
mi: Mēra-hiko

en: Multimedia
mi: Rongorau

en: New
mi: Hou

en: Numbers
mi: Ngā Tokomaha

en: OK
mi: Ka pai

en: Silver
mi: Hiriwa

en: Sound
mi: Oro

en: Urgent
mi: Whāwhai

en: Web
mi: Tukutuku-ao-whānui

en: White
mi: Mā

en: Name
mi: Ingoa

en: Description
mi: Whakaaturanga

en: Icon
mi: Whakaahua iti

en: Priority
mi: Mea tuatahi

en: Page
mi: Whārangi

en: Desktop font
mi: To momotuhi o te papa mahi

note: name, stock id
en: Cut _Text
mi: Kotia ngā K_upu

note: name, stock id
en: _Copy Text
mi: _Tārua ngā Kupu

note: name, stock id
en: _Paste Text
mi: _Whakapiri ngā Kupu

en: _Show
mi: _Whāki

en: _Hide
mi: Whaka_peke

en: Owner
mi: Rangatira

en: MIME Type
mi: Kawa Mēra Maha

en: _Copy here
mi: _Tārua ki konei

en: Cancel
mi: Whakakore

en: _Skip
mi: _Tīpokatia

en: _Replace
mi: _Whakakapia

note: appended to new link file Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder").
en: link to %s
mi: honoga a %s

note: localizers: label prepended to the name of the current file copied
en: Copying
mi: Tārua

en: new file
mi: he kōnae hou

note: localizers: progress dialog title
en: Deleting files
mi: Porowhiu ngā Kōnae

note: localizers: label prepended to the name of the current file deleted
en: Deleting
mi: Porowhiu

en: Computer
mi: Te Rorohiko

en: Network
mi: Kōtuitui

en: Fonts
mi: Ngā Momotuhi

en: Windows Network
mi: Kōtuitui Microsoft

note: Today, use special word. * strftime patterns preceeded with the widest * possible resulting string for that pattern. * * Note to localizers: You can look at man strftime * for details on the format, but you should only use * the specifiers from the C standard, not extensions. * These include "%" fol
en: today at 00:00:00 PM
mi: ākuni hai 00:00:00 PM

en: today at %-I:%M:%S %p
mi: ākuni hai %-I:%M:%S %p

en: today at 00:00 PM
mi: ākuni hai 00:00 PM

en: today at %-I:%M %p
mi: ākuni hai %-I:%M %p

en: today, 00:00 PM
mi: ākuni, 00:00 PM

en: today, %-I:%M %p
mi: ākuni, %-I:%M %p

en: today
mi: ākuni

note: Yesterday, use special word. * Note to localizers: Same issues as "today" string.
en: yesterday at 00:00:00 PM
mi: nanahi hai 00:00:00 PM

en: yesterday at 00:00 PM
mi: nanahi hai 00:00 PM

en: yesterday at %-I:%M %p
mi: nanahi hai %-I:%M %p

en: yesterday, 00:00 PM
mi: nanahi, 00:00 PM

en: yesterday
mi: nanahi

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
mi: %A,·%B·%-d·%Y·hai·%-I:%M:%S·%p

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
mi: %a,·%b·%-d·%Y·hai·%-I:%M:%S·%p

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
mi: %a,·%b·%-d·%Y·hai·%-I:%M·%p

en: 00/00/00, 00:00 PM
mi: 00/00/00,·00:00·PM

en: link
mi: he hononga

en: Trash
mi: Te Para

en: _Always
mi: _Pūmau

en: _Never
mi: _Kore·rawa

en: Icon View
mi: Tiro Whakaahua iti

en: List View
mi: Tiro Rārangi

en: Edit
mi: Whakatika

en: Home Folder
mi: Kōpaki Kāinga

note: name, stock id
en: Empty Trash
mi: Whakangita te para

en: Desktop
mi: Te papa mahi

en: Delete?
mi: Porowhiu?

en: About Scripts
mi: Mō ngā Tohotohu Rorohiko

en: Link _name:
mi: Ingoa a te hononga:

note: name, stock id
en: _Properties
mi: Ngā _Āhuatanga

note: name, stock id, label name, stock id
en: _Empty File
mi: _Kōnae tuhera kau

note: name, stock id
en: _Open
mi: _Huaki

note: name, stock id
en: Cu_t Files
mi: Kotia ngā _Kōnae

note: name, stock id
en: _Copy Files
mi: Tārua ngā _Kōnae

note: name, stock id
en: _Paste Files
mi: Whakapiri ngā _Kōnae

note: name, stock id
en: _Rename...
mi: _Whakaingoa·hou...

note: name, stock id
en: _Delete
mi: _Porowhiu

en: Cu_t File
mi: K_otia te Kōnae

en: _Copy File
mi: Tārua te _Kōnae

en: Icons
mi: Ngā whakaahua iti

en: List
mi: Rārangi

en: Properties
mi: Ngā Āhuatanga

en: %s Properties
mi: Ngā āhuatanga %s

en: Basic
mi: Waiwai

en: _Names:
mi: Ngā _Ingoa:

en: _Name:
mi: _Ingoa:

en: Location:
mi: Wāhi:

en: MIME type:
mi: Kawa·mēra·maha:

en: _Read
mi: _Pānuitia

en: _Write
mi: _Tuhia

en: Owner:
mi: Rangatira:

en: (Empty)
mi: (Tuhera kau)

en: E_ject
mi: _Tuwha

en: Open
mi: Huaki

en: Cut Folder
mi: Kotia te Kōpaki

en: Copy Folder
mi: Tārua te Kōpaki

en: Filesystem
mi: Whakakōnae

en: Tree
mi: Rākau

en: C_onnect
mi: _Hono-ā-rorohiko

en: Rename
mi: Whakaingoa hou

en: None
mi: Kaore tētahi

en: Always
mi: Pūmau

en: MIME type
mi: Kawa mēra maha

en: Never
mi: Kore rawa

en: Preview
mi: Kite wawe

en: Views
mi: Ngā Tiro

en: none
mi: kaore tētahi

en: owner
mi: rangatira

en: Software
mi: Pūmanawa

en: Image
mi: Whakaahua

en: Information
mi: Rongo

note: Set initial window title
en: Nautilus
mi: Paua

en: Remove
mi: Tangohia

en: _Go
mi: _Haere

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
mi: Ngā Tohuwāhi

en: _Location...
mi: _Wāhi...

note: is_active name, stock id
en: St_atusbar
mi: Pae Pānui

en: _Back
mi: _Whakamuri

en: _Forward
mi: _Whakamua

en: _Remove...
mi: _Tangohia...

note: set up a gnome icon entry to pick the image file
en: _Image:
mi: Whaka_ahua:

en: Colors:
mi: Ngā Kano:

en: _Places
mi: Ngā Wāhi

en: _File
mi: _Kōnae

note: name, stock id, label
en: _Edit
mi: _Whakatika

note: name, stock id, label
en: _View
mi: _Titiro

note: name, stock id, label
en: _Help
mi: _Āwhina

note: name, stock id, label name, stock id
en: _Close
mi: _Kati

en: Prefere_nces
mi: Ngā _tina hiahia

en: _Undo
mi: _Whakakore

note: name, stock id
en: _Stop
mi: Whaka_mutua

note: name, stock id
en: _Contents
mi: _Ngā kai

note: name, stock id
en: _About
mi: _Mo

note: name, stock id
en: Zoom _In
mi: Tere _Roto

note: name, stock id
en: Zoom _Out
mi: Tere _Waho

note: name, stock id
en: _Home
mi: _Kāinga

note: name, stock id
en: _Computer
mi: _Rorohiko

note: name, stock id
en: _Trash
mi: Te _Para

en: _Up
mi: _Runga

en: Application
mi: Tautono

en: Zoom In
mi: Tere Roto

en: Zoom Out
mi: Tere Waho

en: Zoom
mi: Tere

en: Network Servers
mi: Ngā rorohiko tuku
