nautilus master - en to mjw translation catalogue (190 entries)

en: The GNOME Project
mjw: GNOME Project

en: Search
mjw: Kiri

en: New Window
mjw: Kimi Window

en: Audio/Video
mjw: Aseh/Lun-arjan

en: Audio
mjw: Lun

en: Title:
mjw: Lun amen:

en: Artist:
mjw: Lun-bang:

en: Duration:
mjw: Apor:

en: Year:
mjw: Ningkan:

en: Comment:
mjw: Lamthe:

en: Width
mjw: Arpan-Kethe

en: Height
mjw: Kangtui

en: Camera Brand
mjw: Camera bonai hemphu

en: Aperture Value
mjw: Aperture lakha

en: Flash Fired
mjw: Mek-atur ap

en: Title
mjw: Amen

en: Description
mjw: Lamthe

en: Creator
mjw: Semar bang

en: Created On
mjw: Semar arni

en: Image
mjw: Arjan

en: Original Name (Ascending)
mjw: Amen binong (pangcheng pen aphi)

en: Original Name (Descending)
mjw: Amen binong (Aphi pen aphrang)

en: First Modified
mjw: Aphrangsi modify

en: Last Modified
mjw: Aphisi modify

en: First Created
mjw: Aphrangsi Ssmar

en: Last Created
mjw: Aphisi semar

en: Creation date
mjw: Semar arni

en: Artist name
mjw: Lun bang amen

en: Album name
mjw: Album amen

en: The selection rectangle
mjw: Kangvai rectangle

en: Name
mjw: Amen

en: The name and icon of the file.
mjw: File amen lapen arjan aso.

en: The size of the file.
mjw: File a size.

en: The date the file was modified.
mjw: File modify arni.

en: Owner
mjw: Hemphu

en: The owner of the file.
mjw: Laso file hemphu.

en: Group
mjw: Muluk

en: The group of the file.
mjw: File a muluk.

en: Permissions
mjw: Hovang

en: The permissions of the file.
mjw: File a hovang.

en: Archive name is too long.
mjw: Archieve amen ding ong.

en: The name “%s” is too long. Please use a different name.
mjw: “%s” amen ding ong. Amen kaprek en tha.

note: fall through
en: Sorry, could not rename “%s” to “%s”: %s
mjw: “%s” amen aphan “%s” amen lar no: %s

en: Renaming “%s” to “%s”.
mjw: “%s” amen phan amen “%s” si lar bomlo.

en: This file cannot be ejected
mjw: Laso file pachon un eh

en: This file cannot be started
mjw: Laso file pangcheng un eh

en: This file cannot be stopped
mjw: Laso file phan khang un eh

en: File not found
mjw: File longle

en: Yesterday
mjw: Tumi

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
mjw: Tumi %H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %l:%M %p
mjw: Tumi %l:%M %p

note: Translators: this is the day of the month followed * by the abbreviated month name i.e. "3 Feb"
en: %-e %b
mjw: %e %b

note: Translators: this is the day of the month followed * by the abbreviated month name followed by a time in * 24h format i.e. "3 Feb 23:04"
en: %-e %b %H:%M
mjw: %e %b %H:%M

note: Translators: this is the day of the month followed * by the abbreviated month name followed by a time in * 12h format i.e. "3 Feb 9:04"
en: %-e %b %l:%M %p
mjw: %e %b %l:%M %p

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in 24h format i.e. "3 Feb 2015 23:04"
en: %-e %b %Y %H:%M
mjw: %e %b %Y %H:%M

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in 12h format i.e. "3 Feb 2015 9:04 PM"
en: %-e %b %Y %l:%M %p
mjw: %e %b %Y %l:%M %p

note: Translators: "Me" is used to indicate the file is owned by me (the current user)
en: Me
mjw: Ne

en: %'u item | %'u items
mjw[0]: %'u ason
mjw[1]: Son %'u ason

en: %'u folder | %'u folders
mjw[0]: %'u folder
mjw[1]: Son %'u folders

en: %'u file | %'u files
mjw[0]: %'u file
mjw[1]: Son %'u files

note: Refers to a file type which is known but not one of the basic types
en: Other
mjw: Kaprek

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files and folders
mjw: Laso sai kado-kawe files lapen folder long papho ed noi

en: _Skip
mjw: Arkan-jet

en: Re_name
mjw: Ame_n lar det

en: File names cannot contain “/”.
mjw: File amen along “/” bi longle.

en: A file cannot be called “.”.
mjw: File amen “.” bi longle.

en: A file cannot be called “..”.
mjw: File amen “..” bi longle.

en: File name is too long.
mjw: File amen ding ong.

note: We must warn about the side effect
en: Files with “.” at the beginning of their name are hidden.
mjw: File amen pangcheng long “.” bi pulote, matu ed po.

en: A folder with that name already exists.
mjw: Lason thot folder amen do.

en: A file with that name already exists.
mjw: File amen dotang lo.

en: S_kip All
mjw: Arkan ed noi

en: %'d hour | %'d hours
mjw[0]: %'d porphai
mjw[1]: %'d porphai

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
mjw: %'dst bang %s pen chepho

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
mjw: %'dnd bang %s pen chepho

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
mjw: %'drd bang %s pen chepho

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
mjw: %'dth bang %s pen chepho

en: Unable to eject %s
mjw: %s patet un eh

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to access “%s”
mjw: Lang un eh “%s”

en: Error while copying to “%s”.
mjw: “%s” long copy ji pu hut chokche dokok.

en: The destination is not a folder.
mjw: Ajutsi kepon adim folder kali.

en: Moving “%s” to “%s”
mjw: “%s” phan “%s” along terek bomlo

en: Moved “%s” to “%s”
mjw: “%s” phan “%s” along terek ed-lo

en: Copying “%s” to “%s”
mjw: “%s” phan “%s” along copy bomlo

en: Copied “%s” to “%s”
mjw: “%s” phan “%s” along copy ed-lo

en: Duplicating “%s”
mjw: “%s” phan Duplicate bom

en: Duplicated “%s”
mjw: “%s” phan Duplicate ed-lo

en: Moving %'d file to “%s” | Moving %'d files to “%s”
mjw[0]: %'d files “%s” along terek bomlo
mjw[1]: Son %'d files “%s” along terek bomlo

en: Copying %'d file to “%s” | Copying %'d files to “%s”
mjw[0]: %'d files “%s” along copy bomlo
mjw[1]: Son %'d files “%s” along copy bomlo

en: Moved %'d file to “%s” | Moved %'d files to “%s”
mjw[0]: %'d files “%s” along terek ed-lo
mjw[1]: Son %'d files “%s” along terek ed-lo

en: Copied %'d file to “%s” | Copied %'d files to “%s”
mjw[0]: %'d files “%s” along copy ed-lo
mjw[1]: Son %'d files “%s” along copy ed-lo

en: Duplicated %'d file in “%s” | Duplicated %'d files in “%s”
mjw[0]: %'d files “%s” along duplicate ed-lo
mjw[1]: Son %'d files “%s” along duplicate ed-lo

note: To translators: %s will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %s to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb / 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument). To translat
en: %s / %s — %s left (%s/sec) | %s / %s — %s left (%s/sec)
mjw[0]: %s / %s — %s dolang (%s/sec)
mjw[1]: %s / %s — %s dolang (%s/sec)

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left (%s/sec) | %'d / %'d — %s left (%s/sec)
mjw[0]: %'d / %'d — %s dolang (%s/sec)
mjw[1]: %'d / %'d — %s dolang (%s/sec)

en: There was an error creating the folder “%s”.
mjw: Chokche do chet “%s” folder semar hut.

en: Error while moving “%s”.
mjw: Chokche do chet “%s” terek hut.

en: Error while copying “%s”.
mjw: Chokche do chet “%s” copy hut.

en: Copying Files
mjw: Files copy bomlo

en: Moving Files
mjw: Files terek bomlo

en: Searching…
mjw: Ri bomlo…

en: _OK
mjw: Ch_ok

en: _Select
mjw: Chongvai

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to eject “%s”
mjw: Patet un eh “%s”

en: (Empty)
mjw: (Angse)

en: _Add
mjw: Keth_ap

en: Folder name
mjw: Folder amen

en: New Folder
mjw: Folder Kimi

en: unreadable
mjw: lang un-eh

en: _Owner:
mjw: _Hemphu:

note: Open item is always present
en: _Open
mjw: _Kangpu

en: Search for “%s”
mjw: Kiri ason “%s”

en: File name
mjw: File amen

note: Add the no date filter element first
en: Any time
mjw: Ajat apor

en: Select
mjw: Chongvai

note: Translators: "Empty" is an action (for the trash) , not a state
en: _Empty
mjw: Angs_e

en: New tab
mjw: Tab kimi

[ctx: shortcut window]
en: New window
mjw: Kimi window

[ctx: shortcut window]
en: Search
mjw: Kiri

[ctx: shortcut window]
en: Opening
mjw: Ingpu bomlo

[ctx: shortcut window]
en: Open
mjw: Kangpu

[ctx: shortcut window]
en: New tab
mjw: Kimi tab

[ctx: shortcut window]
en: Open tab
mjw: Tab kangpu

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
mjw: Pathe

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
mjw: Pabi

en: Creation Date
mjw: Selam arni

en: Episode Number
mjw: Episode lakha

en: Track Number
mjw: Track lakha

en: Artist Name
mjw: Cheparjan amen

en: Album Name
mjw: Album amen

en: Add
mjw: Kethap

en: Create Archive
mjw: Archive selam

en: Archive name
mjw: Archive amen

en: New _Folder
mjw: Kimi _Folder

en: New _Document
mjw: Kimi _Document

en: _Eject
mjw: Pachong

en: _Stop
mjw: Pa_sang

en: _Delete from Trash
mjw: _Trash pen  than noi

en: _Restore From Trash
mjw: Trash pen van thu noi

en: Folder is Empty
mjw: Folder ke angse

en: No Results Found
mjw: Results longle

en: Try a different search
mjw: Kiri paprek si bor-eh tha

en: New _Folder…
mjw: Kimi _Folder…

en: Add to _Bookmarks
mjw: _Bookmarks long kethap

en: Open in New _Window
mjw: _Windows kimi long ingpu noi

en: Open in New _Tab
mjw: _Tab kimi long ingpu noi

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: First
mjw: Aphrangsi

en: Views
mjw: Kelang

en: _Single click to open items
mjw: Kangpu phan Ephong (1) keber

en: _Double click to open items
mjw: Kangpu phan Phongni (2) keber

en: _Display them
mjw: _Paklang tha

en: A_ll files
mjw: Kado-kawe files

en: F_olders on this computer only
mjw: Laso Computer long f_older anchot

en: All folder_s
mjw: Kado-kawe folder_s

en: Ne_ver
mjw: Kai-ta kali

en: Search & Preview
mjw: Kiri pen paklang

en: Always
mjw: Kai-ta

en: Local Files Only
mjw: Local Files anchot

en: Never
mjw: Kai-ta kali

en: Small
mjw: Kibi

en: Standard
mjw: Achitim

en: Large
mjw: Kethe

en: By Name
mjw: Amen pen

en: By Size
mjw: Size pen

en: By Type
mjw: Muluk pen

en: When
mjw: Mentu

en: Select a date
mjw: Arni chongvai

en: Last _modified
mjw: Aphisi _modify

en: Last _used
mjw: Aphisi ke-ot

en: What
mjw: Kopi

en: Full Text
mjw: Kado-kawe amek

en: Search on the file content and name
mjw: File amen lapen arlo ta ri nangji

en: File Name
mjw: File amen

en: Search only on the file name
mjw: File amen pen ri chot noi

en: New Tab
mjw: Tab kimi

en: Select All
mjw: Kado-kawe chongvai

en: Go back
mjw: Phi chewang

en: Go forward
mjw: Prang kedam

en: _Size
mjw: The-bi

en: _Type
mjw: Muluk

en: St_op
mjw: Pasang

en: Zoom out
mjw: Pabi

en: Reset zoom
mjw: Pathe-bi achitim

en: Zoom in
mjw: Pathe

en: Trash is Empty
mjw: Trash Angse

en: ftp:// or ftps://
mjw: ftp:// mate ftps://

en: sftp:// or ssh://
mjw: sftp:// mate ssh://

en: dav:// or davs://
mjw: dav:// mate davs://

en: On This Computer
mjw: Laso Computer long

en: No results found
mjw: Results longle

en: Connect to _Server
mjw: _Server pen pa chepho
