nautilus master - en to nds translation catalogue (733 entries)

en: File is not a valid .desktop file
nds: Datei is keene akerate .desktop Datei

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
nds: Dateiverschoon '%s' vu'm Schrievdisk nich erkannt

en: Starting %s
nds: Starte %s

en: Not a launchable item
nds: Element nich ladbar

en: FILE
nds: DATEI

en: Session management options:
nds: Törnoppassensoptschoonen:

en: Apparition
nds: Utsehn

en: Black
nds: Swatt

en: Blue Ridge
nds: Blaue Kante

en: Blue Rough
nds: Derbe Blau

en: Blue Type
nds: Blauer Typ

en: Brushed Metal
nds: Bösseltes Metall

en: Bubble Gum
nds: Kaugummi

en: Burlap
nds: Laken

en: C_olors
nds: K_löör

en: Camouflage
nds: Bunneswehr

en: Chalk
nds: Kried

en: Charcoal
nds: Kohle

en: Concrete
nds: Beton

en: Cork
nds: Kork

en: Danube
nds: Donau

en: Dark Cork
nds: Duuster Kork

en: Dark GNOME
nds: Duuster GNOME

en: Deep Teal
nds: Duuster Blaugreun

en: Dots
nds: Stippen

en: Eclipse
nds: Duustertied

en: Envy
nds: Avgunst

note: translators: this is the name of an emblem
en: Erase
nds: Löschen

en: Fibers
nds: Fasern

en: Fleur De Lis
nds: Lilie

en: Floral
nds: Bloomig

en: Granite
nds: Granit

en: Grapefruit
nds: Grapefrucht

en: Green Weave
nds: Greune Welle

en: Ice
nds: Ies

en: Leaf
nds: Blad

en: Lemon
nds: Limone

en: Manila Paper
nds: Manila Papier

en: Moss Ridge
nds: Moorkant

en: Mud
nds: Dreck

en: Numbers
nds: Talen

en: Ocean Strips
nds: Blanker Hans Striepen

en: Orange
nds: Appelsien

en: Pale Blue
nds: Bleekblau

en: Ruby
nds: Rubin

en: Shale
nds: Schiefer

en: Silver
nds: Sülver

en: Sky
nds: Heven

en: Sky Ridge
nds: Hevenkant

en: Violet
nds: Leila

en: White
nds: Witt

en: _Emblems
nds: _Embleme

en: _Patterns
nds: _Muster

en: Saved search
nds: Spiekert Sök

en: Image/label border
nds: Bill / Registerkant

en: Width of border around the label and image in the alert dialog
nds: Rahmenbrede um Label un Bill in de Alarmfinster rum

en: Alert Type
nds: Alarmtyp

en: The type of alert
nds: Art vu'm Alarm

en: Alert Buttons
nds: Alarmknöppe

en: Show more _details
nds: Mehr _Details opwiesen

en: The text of the label.
nds: Registertext

en: Justification
nds: Justerens

en: Line wrap
nds: Lienpack

en: Cursor Position
nds: Muuswieserpositschoon

en: Selection Bound
nds: Utwahlpack

en: Select All
nds: All markeren

en: Input Methods
nds: Ingaavmethode

en: GConf error:
      %s
nds: GConf-Fehler:
      %s

en: GConf error: %s
nds: GConf-Fehler: %s

en:  (invalid Unicode)
nds: (invalider Unicode)

en: All columns have same width
nds: All Splieten hebben de sülvige Brede

en: Computer icon visible on desktop
nds: Reknerbill op de Schrievdisk opwiesen

en: Criteria for search bar searching
nds: Kriterium för Sökbalkensök

en: Current Nautilus theme (deprecated)
nds: Aktuelles Nautilusthema (nich to akzepteeren)

en: Custom Background
nds: Persönlicher Achtergrund

en: Date Format
nds: Datumsformat

en: Default Background Color
nds: Standard Achtergrundklöör

en: Default Background Filename
nds: Standard Achtergrund Dateinaam

en: Default Thumbnail Icon Size
nds: Standardgröte för lütte Billers

en: Default folder viewer
nds: Standardverteeknisopwieser

en: Default icon zoom level
nds: Standardbillerzoomebene

en: Default list zoom level
nds: Standardlistzoomebene

en: Default sort order
nds: Standardsorterens

en: Desktop computer icon name
nds: Schrievdiskreknerbillnaam

en: Desktop font
nds: Schrift op'm Schrievdisk

en: Desktop home icon name
nds: Schrievdiskhembillnaam

en: Desktop trash icon name
nds: Schrievdisk Papierkörv Billernaam

en: Home icon visible on desktop
nds: Hemverteeknisbill op'm Schrievdisk to sehn

en: Network Servers icon visible on the desktop
nds: Netwarkserverbill op'm Schrievdisk opwiesen

en: Network servers icon name
nds: Netwarkserverbillnaam

en: Only show folders in the tree side pane
nds: Just Verteeknisse in den Sietenrebeetboom opwiesen

en: Put labels beside icons
nds: Beschrivtens op de Siet vu'm Bill

en: Show folders first in windows
nds: Verteeknisse as erstes in Finstern opwiesen

en: Show location bar in new windows
nds: Ortbalken in nejem Finster opwiesen

en: Show side pane in new windows
nds: Sietenrebeet in nejem Finster opwiesen

en: Show status bar in new windows
nds: Statusbalken in nejen Finstern opwiesen

en: Show toolbar in new windows
nds: Warktüggbalken in nejem Finster opwiesen

en: Side pane view
nds: Sietenrebeetansicht

en: Trash icon visible on desktop
nds: Papierkörvbill op Schrievdisk opwiesen

en: Width of the side pane
nds: Brede vu'm Sietenrebeet

en: No applications found
nds: Keen Programm funnen

en: Ask what to do
nds: Fragen, wat to maken is

en: Do Nothing
nds: Nix maken

en: Open Folder
nds: Verteeknis opmaken

en: Open %s
nds: %s opmaken

en: Open with other Application...
nds: Mit anner'm Programm opmaken...

en: You have just inserted an Audio CD.
nds: Je hebbst just eene Ton CD inlegt.

en: You have just inserted an Audio DVD.
nds: Je hebbst just eene Ton DVD inlegt.

en: You have just inserted a Video DVD.
nds: Je hebbst just eene Film DVD inlegt.

en: You have just inserted a Video CD.
nds: Je hebbst just eene Film CD inlegt.

en: You have just inserted a Super Video CD.
nds: Je hebbst just eene Super Film CD inlegt.

en: You have just inserted a blank CD.
nds: Je hebbst just eene blanke CD inlegt.

en: You have just inserted a blank DVD.
nds: Je hebbst just eene blanke DVD inlegt.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
nds: Je hebbst just eene Blue-Ray Disk inlegt.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
nds: Je hebbst just eene blanke HD DVD inlegt.

en: You have just inserted a Photo CD.
nds: Je hebbst just eene Biller CD inlegt.

en: You have just inserted a Picture CD.
nds: Je hebbst just eene Biller CD inlegt.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
nds: Je hebbst just een Medium mit Billers drop inlegt.

en: You have just inserted a digital audio player.
nds: Je hebbst just eenen digitalen Musikspeeler inlegt.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
nds: Je hebbst just een Medium mit Programmen, de automatisch starten wulln, inlegt.

note: fallback to generic greeting
en: You have just inserted a medium.
nds: Je hebbst just een Medium inlegt.

en: Choose what application to launch.
nds: Programm utwählen, dat startet werrn schall.

note: name, stock id label, accelerator add the "Eject" menu item
en: _Eject
nds: _Rutsmieten

note: name, stock id label, accelerator add the "Unmount" menu item
en: _Unmount
nds: _Utbinnen

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
nds: _Allens markeren

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
nds: All Text in de Feld markeren

en: Move _Up
nds: Nah _boven verschuven

en: Move Dow_n
nds: Runner verschuven

en: Use De_fault
nds: St_andard bruken

en: Name
nds: Naam

en: The name and icon of the file.
nds: Naam un Bill vun de Datei.

en: Size
nds: Gröte

en: The size of the file.
nds: Dateigröte.

en: Type
nds: Typ

en: The type of the file.
nds: Dateityp.

en: Date Modified
nds: Ännernsdag

en: The date the file was modified.
nds: Ännernsdag

en: Date Accessed
nds: Togangsdag

en: Owner
nds: Besitter

en: The owner of the file.
nds: Dateibesitter

en: Group
nds: Grupp

en: The group of the file.
nds: Dateigrupp.

en: Permissions
nds: Rechte

en: The permissions of the file.
nds: De rechten vun de Datei.

en: Octal Permissions
nds: Octale Rechte

en: The permissions of the file, in octal notation.
nds: Dateirechten, in octal Schrievwies.

en: MIME Type
nds: MIME Typ

note: TODO: Change after string freeze over
en: Location
nds: Ort

en: Reset
nds: Torüggsetten

en: on the desktop
nds: op'm Schrievdisk

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
nds: Je künnst dat Lööpwark "%s" nich in'n Papierkörv verschuven.

en: _Move Here
nds: _Hierhen verschuven

en: _Copy Here
nds: Hierhen _koperen

en: _Link Here
nds: Hierhen _verknüppen

en: Set as _Background
nds: As _Achtergrund setten

en: Cancel
nds: Avbreken

en: Set as background for _all folders
nds: As Achtergrund för _all Verteeknissen setten

en: Set as background for _this folder
nds: As Achtergrund för _düsses Verteeknis setten

en: _Skip
nds: _Överhüppen

en: S_kip All
nds: Allens överhü_ppen

en: _Retry
nds: _Nochmal versöken

en: Delete _All
nds: _Allens löschen

en: _Replace
nds: _Överschrieven

en: Replace _All
nds: _Allens överschrieven

en: _Merge
nds: _Mengeleren

en: Merge _All
nds: _Allens mengeleren

en: %'d second | %'d seconds
nds[0]: %'d Sekunn
nds[1]: %'d Sekunnen

en: %'d minute | %'d minutes
nds[0]: %'d Minuut
nds[1]: %'d Minuuten

en: %'d hour | %'d hours
nds[0]: %'d Stunn
nds[1]: %'d Stunnen

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
nds[0]: rund %'d Stunn
nds[1]: rund %'d Stunnen

note: appended to new link file Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder").
en: Link to %s
nds: Verknüppen to %s

note: appended to new link file
en: Another link to %s
nds: Eene annere Verknüppens to %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
nds: %'dst verknüppen mit %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
nds: %'dnd verknüppen mit %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
nds: %'drd verknüppen mit %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
nds: %'dth verknüppen mit %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
nds: (koperen)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
nds: (annere koperen)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
nds: th koperen)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
nds: st koperen)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
nds: nd koperen)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
nds: rd koperen)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
nds: %s (koperen)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
nds: %s (annere koperen)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
nds: %s (%'dth koperen)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
nds: %s (%'dst koperen)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
nds: %s (%'dnd koperen)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
nds: %s (%'drd koperen)%s

note: Empty Trash menu item
en: Empty _Trash
nds: _Papierkörv leeren

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
nds[0]: %'d Datei över to'm Löschen
nds[1]: %'d Dateien över to'm Löschen

en: Deleting files
nds: Lösche Dateien

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
nds[0]: %T över
nds[1]: %T över

en: Error while deleting.
nds: Fehler bi'm Löschen.

en: _Skip files
nds: Dateien över_hüppen

en: Moving files to trash
nds: Dateien in'n Papierkörv verschuven

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
nds[0]: %'d Datei över im Papierkörv
nds[1]: %'d Dateien över im Papierkörv

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
nds: De Datei "%B" künn nich in'n Papierkörv verschuvt warrn.

en: Trashing Files
nds: Dateien in'n Papierkörv verschuven

en: Deleting Files
nds: Dateien löschen

en: Do _not Empty Trash
nds: Papierkörv nich leere_n

en: Unable to mount %s
nds: Nich möglich, %s intobinnen

en: Error while copying.
nds: Fehler bi'm Koperen.

en: Error while moving.
nds: Fehler bi'm Verschuven.

en: The destination is not a folder.
nds: Dat Tääl is keen Verteeknis.

en: Moving "%B" to "%B"
nds: Verschuve "%B" to "%B"

en: Copying "%B" to "%B"
nds: Kopere "%B" to "%B"

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
nds[0]: %S vun %S &#8212; %T över (%S/Sek)
nds[1]: %S vun %S &#8212; %T över (%S/Sek)

en: Copying Files
nds: Kopere Dateien

en: Moving Files
nds: Verschuve Dateien

en: Setting permissions
nds: Sette Rechte

note: localizers: the initial name of a new folder
en: untitled folder
nds: Verteeknis ohn Naam

note: localizers: the initial name of a new empty file
en: new file
nds: Neje Datei

en: Emptying Trash
nds: Leere Papierkörv

en: This file cannot be mounted
nds: Düsse Datei künn nich inbinnt werrn

en: This file cannot be unmounted
nds: Düsse Datei künn nich utbinnt werrn

en: This file cannot be stopped
nds: Düsse Datei künnt nich stoppt werrn

en: File not found
nds: Datei nich funnen

note: Today, use special word. * strftime patterns preceeded with the widest * possible resulting string for that pattern. * * Note to localizers: You can look at man strftime * for details on the format, but you should only use * the specifiers from the C standard, not extensions. * These include "%" fol
en: today at 00:00:00 PM
nds: Vandag Klock 00:00:00

en: today at %-I:%M:%S %p
nds: Vandag %-I:%M:%S %p

en: today at 00:00 PM
nds: Vandag Klock 00:00

en: today at %-I:%M %p
nds: Vandag %-I:%M %p

en: today, 00:00 PM
nds: Vandag, Klock 00:00

en: today, %-I:%M %p
nds: Vandag, %-I:%M %p

en: today
nds: Vandag

note: Yesterday, use special word. * Note to localizers: Same issues as "today" string.
en: yesterday at 00:00:00 PM
nds: Güstern Klock 00:00:00

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
nds: Güstern %-I:%M:%S %p

en: yesterday at 00:00 PM
nds: Güstern Klock 00:00

en: yesterday at %-I:%M %p
nds: Güstern %-I:%M %p

en: yesterday, 00:00 PM
nds: Güstern, Klock 00:00

en: yesterday, %-I:%M %p
nds: Güstern, %-I:%M %p

en: yesterday
nds: Güstern

note: Current week, include day of week. * Note to localizers: Same issues as "today" string. * The width measurement templates correspond to * the day/month name with the most letters.
en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
nds: Middeweek, september 00 0000 um Klock 00:00:00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
nds: Mon, Okt 00 0000 Klock 00:00:00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
nds: Mon, Okt 00 0000 Klock 00:00

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
nds: Okt 00 0000 Klock 00:00

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
nds: Okt 00 0000, Klock 00:00

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
nds: ? Elemente

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
nds: ? Bytes

en: unknown type
nds: unbekannter Typ

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
nds: unbekannt

en: program
nds: Programm

en: link
nds: Verknüppen

en: _Always
nds: _Jümmers

en: _Local File Only
nds: Just _lokale Dateien

en: _Never
nds: Nienich

en: _Ask each time
nds: _Elkes Mal fragen

en: Search for files by file name and file properties
nds: Nah Dateien söken, bi Naam un Dateieegenschapten

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
nds: Ansicht mit lüttje Billers

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
nds: Kompakte Ansicht

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
nds: Listansicht

en: Manually
nds: Manuell

en: By Name
nds: Nah Naam

en: By Size
nds: Nah Gröte

en: By Type
nds: Nah Typ

en: By Modification Date
nds: Nah Ännernsdag

en: By Emblems
nds: Nah Embleme

note: Note to translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * matc
en: %s's Home
nds: %s's Hemverteeknis

en: Computer
nds: Rekner

en: Trash
nds: Papierkörv

en: Network Servers
nds: Netwark Dienste

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
nds: In'n Papierkörv verschu_ven

en: Run in _Terminal
nds: Im _Terminal lööpen laten

en: _Display
nds: _Wies op

en: _Run
nds: _Starte

en: Are you sure you want to open all files?
nds: Seker, dat je all Dateien opmaken wullst?

en: _Select Application
nds: _Programm utwählen

en: _Launch Anyway
nds: _Trotzdem starten

en: Opening "%s".
nds: Mak "%s" op.

en: Opening %d item. | Opening %d items.
nds[0]: Mak %d Element op.
nds[1]: Mak %d Elemente op.

en: Default
nds: Standard

en: Icon
nds: Symbol

en: No applications selected
nds: Keen Programm utwählt

en: %s document
nds: %s Dokument

en: Unknown
nds: Unbekannt

en: Could not find '%s'
nds: Künn '%s' nich finnen

en: Could not find application
nds: Künn Programm nich finnen

en: Select an Application
nds: Programm utwählen

en: Open With
nds: Opmaken mit

en: _Browse...
nds: _Döörsöken

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
nds: _Opmaken

note: the %s here is a file name %s is a filename
en: Open %s with:
nds: %s opmaken mit:

en: _Add
nds: _Hentofögen

en: Add Application
nds: Programm hentofögen

en: File Operations
nds: Dateioperatschoonen

en: Preparing
nds: Vorbereiten

en: Search
nds: Sök

en: Search for "%s"
nds: Söken nah "%s"

en: Edit
nds: Bewarken

en: Undo Edit
nds: Bewarken torüggnehmen

en: Undo the edit
nds: Bewarken torüggnehmen

en: Redo Edit
nds: Bewarken wedderherstellen

en: Redo the edit
nds: Bewarken wedderherstellen

en: Autorun Prompt
nds: Autorun Avfrage

en: File Browser
nds: Dateikieker

en: File Management
nds: Dateioppassen

en: Home Folder
nds: Hemverteeknis

note: tooltip
en: Open your personal folder
nds: Hemverteeknis opmaken

en: File Manager
nds: Dateioppasser

en: Background
nds: Achtergrund

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
nds: Papierkörv _leeren

note: label, accelerator name, stock id
en: Create L_auncher...
nds: S_tarter erstellen...

note: tooltip
en: Create a new launcher
nds: Nejen Starter erstellen

note: label, accelerator
en: Change Desktop _Background
nds: Schrievdiskachtergrund ännern

note: label, accelerator
en: Empty Trash
nds: Papierkörv leeren

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
nds: Allens in Papierkörv löschen

en: Select Items Matching
nds: Elemente utwählen, de passen

en: _Pattern:
nds: _Muster:

en: Save Search as
nds: Sök spiekern as

en: Search _name:
nds: _Naam söken:

en: _Folder:
nds: _Verteeknis:

en: Select Folder to Save Search In
nds: Verteeknis wählen, in de de Sök spiekern werrn schall

en: "%s" selected
nds: "%s" utwählt

en: %'d folder selected | %'d folders selected
nds[0]: %'d Verteeknis utwählt
nds[1]: %'d Verteeknisse utwählt

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
nds[0]:  (hett %'d Element in)
nds[1]:  (hett %'d Elemente in)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
nds[0]:  (hett alltosammen %'d Element in)
nds[1]:  (hett alltosammen %'d Elemente in)

en: %'d item selected | %'d items selected
nds[0]: %'d Element utwählt
nds[1]: %'d Elemente utwählt

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
nds[0]: %'d anneres Element utwählt
nds[1]: %'d annere Elemente utwählt

en: %s, Free space: %s
nds: %s, Frier Spieker: %s

en: Open with %s
nds: Opmaken mit %s

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
nds[0]: Bruk "%s", um dat utwählte Element optomaken
nds[1]: Bruk "%s", um de utwöhlten Elemente optomaken

en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items will be moved if you select the Paste command
nds[0]: De %'d utwählte Element warrt verschuvt, wenn je de Infögen Order utwählst
nds[1]: De %'d utwählten Elemente warrt verschuvt, wenn je de Infögen Order utwählst

en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items will be copied if you select the Paste command
nds[0]: De %'d utwählte Element warrt kopert, wenn je de Infögen Order utwählst
nds[1]: De %'d utwählten Elemente warrt verschuvt, wenn je de Infögen Order utwählst

en: Unable to unmount location
nds: Künn de Ort nich utbinnen

en: Unable to eject location
nds: Künn de Ort nich utwerfen

en: Unable to stop drive
nds: Künn Lööpwark nich stoppen

en: Connect to Server %s
nds: Verbinnen mit Server %s

en: _Connect
nds: _Verbinnen

en: Link _name:
nds: Verknüppens_naam:

note: name, stock id, label
en: Create _Document
nds: _Dokument erstellen

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
nds: Opmaken m_it:

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
nds: _Eegenschapten

note: name, stock id label, accelerator add the "create folder" menu item
en: Create _Folder
nds: Nejes _Verteeknis erstellen

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
nds: Nejes Verteeknis in düssem Verteeknis erstellen

note: name, stock id, label
en: No templates installed
nds: Keene Templates installert

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a file doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty File
nds: _Leere Datei

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
nds: In Navigatschoonsfinster opmaken

note: name, stock id label, accelerator add the "open in new tab" menu item
en: Open in New _Tab
nds: In nejer _Registerkoort opmaken

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in _Folder Window
nds: In nejem _Finster opmaken

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
nds: Anneres _Programm...

note: name, stock id label, accelerator
en: Open with Other _Application...
nds: Mit _annern Program opmaken...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open Scripts Folder
nds: Skriptverteeknis _opmaken

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
nds: In Verteeknis in_fögen

note: tooltip
en: Select all items in this window
nds: All Elemente in düssem Finster markeren

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
nds: Elemen_te utwählen, de passen...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
nds: Markeren _umdreihn

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
nds: Ver_doppeln

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
nds[0]: Ver_knüppen erstellen
nds[1]: Ver_knüppens erstellen

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
nds: _Annern Naam geven...

note: tooltip
en: Rename selected item
nds: Utwähltem Element annern Naam geven

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
nds: _Löschen

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
nds: _Wedderherstellen

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
nds: Standar_dansicht wedderherstellen

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
nds: Mit düssem Server verbinnen

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
nds: _Inbinnen

note: tooltip
en: Mount the selected volume
nds: Utwähltes Lööpwark inbinnen

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
nds: Utwähltes Lööpwark utbinnen

note: tooltip
en: Start the selected volume
nds: Utwähltes Lööpwark starten

note: tooltip
en: Stop the selected volume
nds: Utwähltes Lööpwark stoppen

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
nds: _Nah Medien söken

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
nds: Datei opmaken un Finster sluten

note: name, stock id label, accelerator
en: Sa_ve Search
nds: Sök s_piekern

note: tooltip
en: Save the edited search
nds: De bewarkte Sök spiekern

note: name, stock id label, accelerator
en: Sa_ve Search As...
nds: Sök spi_ekern as...

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
nds: _Skripte

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
nds[0]: Dat utwählte Verteeknis ut'm Papierkörv verschuven nah "%s"
nds[1]: De utwählten Verteeknissen ut'm Papierkörv verschuven nah "%s"

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
nds[0]: Dat utwählte Verteeknis ut'm Papierkörv rutholen
nds[1]: Dat utwählten Verteeknissen ut'm Papierkörv rutholen

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
nds[0]: De utwählte Datei ut'm Papierkörv verschuven nah "%s"
nds[1]: De utwählte Datei ut'm Papierkörv verschuven nah "%s"

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
nds[0]: De utwählte Datei ut'm Papierkörv rutholen
nds[1]: De utwählten Dateien ut'm Papierkörv rutholen

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
nds[0]: Dat utwählte Element ut'm Papierkörv verschuven nah "%s"
nds[1]: De utwählten Elemente ut'm Papierkörv verschuven nah "%s"

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
nds[0]: Dat utwählte Element ut'm Papierkörv rutholen
nds[1]: De utwählten Elemente ut'm Papierkörv rutholen

en: Start the selected drive
nds: Utwähltes Lööpwark starten

en: U_nlock Drive
nds: Lööpwark opslute_n

en: Unlock the selected drive
nds: Utwähltes Lööpwark opsluten

en: Stop the selected drive
nds: Utwähltes Lööpwark stoppen

en: _Disconnect
nds: _Avmellen

en: _Lock Drive
nds: _Lööpwark avsluten

en: Lock the selected drive
nds: Utwähltes Lööpwark avsluten

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
nds: _Lööpwark friegeven

note: add the "open in new window" menu item
en: Open in New _Window
nds: In nejem _Finster opmaken

en: Browse in New _Window
nds: In nejem _Finster ankieken

en: _Browse Folder | _Browse Folders
nds[0]: _Verteeknis ankieken
nds[1]: _Verteeknissen ankieken

en: Browse in New _Tab
nds: In nejer Registerkoort ankieken

en: _Delete Permanently
nds: _Nahhollig löschen

en: _Open with %s
nds: _Opmaken mit %s

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
nds[0]: In %'d Nejem _Finster opmaken
nds[1]: In %'d Nejen _Finstern opmaken

en: Browse in %'d New _Window | Browse in %'d New _Windows
nds[0]: In %'d Nejem _Finster ankieken
nds[1]: In %'d Nejen _Finstern ankieken

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
nds[0]: In %'d Nejer _Registerkoort opmaken
nds[1]: In %'d Nejen _Registerkoorten opmaken

en: Browse in %'d New _Tab | Browse in %'d New _Tabs
nds[0]: In %'d Nejer _Registerkoort ankieken
nds[1]: In %'d Nejen _Registerkoorten ankieken

en: Download location?
nds: Ort daalladen?

en: You can download it or make a link to it.
nds: Je künn daallad or mak een Verknüppen to düssem Element.

en: Make a _Link
nds: _Verknüppen erstellen

en: _Download
nds: _Daalladens

en: Comment
nds: Kommentar

en: Description
nds: Beschrieven

en: Command
nds: Order

en: by _Name
nds: nah _Naam

en: by _Size
nds: nah _Gröte

en: by _Type
nds: nah _Typ

en: by Modification _Date
nds: nah Ännern_dag

en: by _Emblems
nds: nah _Embleme

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
nds: Elemente _grupperen

note: name, stock id label, accelerator
en: Stretc_h Icon...
nds: Symbol_gröte ännern...

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
nds: Originale Symbolgröte wedderherstelle_n

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
nds: Originale Symbolgröte vun elkem utwählten Element wedderherstellen

note: name, stock id label, accelerator
en: Clean _Up by Name
nds: Nah Naam _opklaren

note: name, stock id label, accelerator
en: Compact _Layout
nds: Kompaktes _Utsehn

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
nds: Um_dreihte Reeg

en: _Manually
nds: _Manuell

en: By _Name
nds: Nah _Naam

en: By _Size
nds: Nah _Gröte

en: By _Type
nds: Nah _Typ

en: By Modification _Date
nds: Nah Verännerns_dag

en: By _Emblems
nds: Nah _Embleme

en: Restore Icon's Original Si_ze
nds: Originale Symbolgröte wedderherstelle_n

en: pointing at "%s"
nds: wies op "%s"

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
nds: _Billers

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
nds: _Kompakt

en: (Empty)
nds: (Leer)

en: Loading...
nds: Lade...

en: _Name: | _Names:
nds[0]: _Naam:
nds[1]: _Naamen:

en: Properties
nds: Eegenschapten

en: %s Properties
nds: %s Eegenschapten

en: nothing
nds: nix

en: unreadable
nds: nich to lesen

en: %'d item, with size %s | %'d items, totalling %s
nds[0]: %'d Element, mit Gröte %s
nds[1]: %'d Elemente, mit Gröte %s

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
nds: Inholls:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
nds: brukt

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
nds: frie

en: Total capacity:
nds: Gröte tosammen:

en: Filesystem type:
nds: Dateisystemtyp:

en: Basic
nds: Grund

en: Type:
nds: Typ:

en: Link target:
nds: Linktääl:

en: Size:
nds: Gröte:

en: Location:
nds: Ort:

en: Volume:
nds: Lööpwark:

en: Accessed:
nds: Togrip:

en: Modified:
nds: Ännert:

en: Free space:
nds: Frier Spieker:

en: Emblems
nds: Embleme

en: _Read
nds: _Lesen

en: _Write
nds: _Schrieven

en: E_xecute
nds: U_tföhrn

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
nds: keen

en: list
nds: List

en: read
nds: lesen

en: create/delete
nds: erstellen / löschen

en: write
nds: schrieven

en: access
nds: Togang

en: Access:
nds: Togang:

en: Folder access:
nds: Verteeknistogang:

en: File access:
nds: Dateitogang:

note: Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory. Translators: this is referred to captions under icons.
en: None
nds: Keene

en: List files only
nds: Just Listdateien

en: Access files
nds: Dateitogang

en: Create and delete files
nds: Dateien erstellen un löschen

en: Read-only
nds: Just Lesen

en: Read and write
nds: Lesen un Schrieven

en: Set _user ID
nds: _Bruker ID setten

en: Set gro_up ID
nds: Gr_upp ID setten

en: _Owner:
nds: _Besitter

en: Owner:
nds: Besitter:

en: _Group:
nds: _Grupp:

en: Group:
nds: Grupp:

en: Others
nds: Annere

en: Execute:
nds: Utföhrn:

en: Others:
nds: Annere:

en: Folder Permissions:
nds: Verteeknisrechte:

en: File Permissions:
nds: Dateirechte:

en: Text view:
nds: Testansicht:

en: Last changed:
nds: Tolest ännert:

en: Select Custom Icon
nds: Eegenes lüttes Bill wählen

en: File System
nds: Dateisystem

en: Network Neighbourhood
nds: Netwarknoberschapt

en: Tree
nds: Boom

en: Show Tree
nds: Boom opwiesen

en: Unable to eject %s
nds: Künn %s nich utwarfen

en: Cannot find the autorun program
nds: Künn dat autorun Programm nich finnen

en: No bookmarks defined
nds: Keene Leseteken instellt

en: <b>_Bookmarks</b>
nds: <b>_Leseteken</b>

en: <b>_Location</b>
nds: <b>_Ort</b>

en: <b>_Name</b>
nds: <b>_Naam</b>

en: Edit Bookmarks
nds: Leseteken bewarken

en: Cannot display location "%s"
nds: Künn de Ort nich opwiesen "%s"

en: Custom Location
nds: Eegener Ort

en: Public FTP
nds: Öpenliches FTP

en: FTP (with login)
nds: FTP (mit Anmellen)

en: Windows share
nds: Windows deelt

en: _Location (URI):
nds: _Ort (URI):

en: _Server:
nds: _server:

en: Optional information:
nds: Optschoonale Informatschoon:

en: _Share:
nds: _Deelen:

en: _User Name:
nds: _Brukernaam:

en: _Domain Name:
nds: _Anskrivtnaam:

en: Bookmark _name:
nds: Leseteken_naam:

en: Connect to Server
nds: Mit Server verbinnen

en: Service _type:
nds: Service_typ:

en: Add _bookmark
nds: _Leseteken hentofögen

en: C_onnect
nds: Verb_innen

en: Desktop
nds: Schrievdisk

en: Rename Emblem
nds: De Emblem een annern Naam geven

en: Rename
nds: Annern Naam geven

en: Add Emblems...
nds: Embleme hentofögen...

en: Show Emblems
nds: Embleme opwiesen

en: <b>Behavior</b>
nds: <b>Verhollen</b>

en: <b>Date</b>
nds: <b>Dag</b>

en: <b>Default View</b>
nds: <b>Standardansicht</b>

en: <b>Folders</b>
nds: <b>Verteeknisse</b>

en: <b>Other Media</b>
nds: <b>Annere Medien</b>

en: <b>Sound Files</b>
nds: <b>Tondateien</b>

en: <b>Text Files</b>
nds: <b>Textdateien</b>

en: <b>Trash</b>
nds: <b>papierkörv</b>

en: Acti_on:
nds: Aktsch_oon:

en: Always
nds: Jümmers

en: Behavior
nds: Verhollen

en: CD _Audio:
nds: CD _Musik:

en: D_efault zoom level:
nds: Standard Gröten_ansicht:

en: Default _zoom level:
nds: Standard _Grötenansicht:

en: Display
nds: Billschirm

en: File Management Preferences
nds: Dateioppasseninstellens

en: Local Files Only
nds: Jüst lokale Dateien

en: Media
nds: Medien

en: Never
nds: Nienich

en: Preview
nds: Utblick

en: Preview _sound files:
nds: Musikdateien_utblick:

en: Show _only folders
nds: Just _Verteeknisse opwiesen

en: Show _thumbnails:
nds: Lütte _Billers opwiesen:

en: Sort _folders before files
nds: _Verteeknisse vor Dateien grupperen

en: Views
nds: Ansichten

en: _Arrange items:
nds: _Elemente grupperen:

en: _DVD Video:
nds: _DVD Film:

en: _Default zoom level:
nds: _Standardgrötenlevel:

en: _Double click to open items
nds: _Twejfacher Klick, um Elemente optomaken

en: _Music Player:
nds: _Musikspeeler:

en: _Only for files smaller than:
nds: _Just för lütter Dateien as:

en: _Photos:
nds: _Billers:

en: _Single click to open items
nds: _Eenfacher Klick, um Elemente optomaken

en: _Software:
nds: _Programme:

en: _Text beside icons
nds: _Text op de Siet vun de Symbole

en: _Type:
nds: _Typ:

en: _Use compact layout
nds: Kompaktes _Utsehn bruken

en: History
nds: Historie

en: Show History
nds: Historie opwiesen

en: Camera Model
nds: Knippskassenmodell

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
nds: Dag teken

en: Software
nds: Programme

en: Keywords
nds: Slötelwöörder

en: Creator
nds: Produzent

en: Copyright
nds: Koperschood

en: Rating
nds: Beweertung

en: Image Type:
nds: Billtyp:

en: <b>Width:</b> %d pixel | <b>Width:</b> %d pixels
nds[0]: <b>Brede:</b> %d pixel
nds[1]: <b>Brede:</b> %d pixel

en: <b>Height:</b> %d pixel | <b>Height:</b> %d pixels
nds[0]: <b>Höhe:</b> %d pixel
nds[1]: <b>Höhe:</b> %d pixels

en: loading...
nds: lade...

en: Image
nds: Bill

en: Information
nds: Informatschoon

en: Show Information
nds: Informatschoon opwiesen

note: add the reset background item, possibly disabled
en: Use _Default Background
nds: Standar_dachtergrund bruken

en: Go To:
nds: Denn man to:

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
nds[0]: Wullt je de Ort %d opwiesen?
nds[1]: Wull je de Orte %d opwiesen?

en: Open Location
nds: Ort opmaken

en: _Location:
nds: _Ort:

en: GEOMETRY
nds: GEOMETRIE

en: open a browser window.
nds: Een Browserfinster opmaken.

en: Quit Nautilus.
nds: Nautilus sluten.

en: The location "%s" does not exist.
nds: Den Ort "%s" givt dat nich.

note: name, stock id, label
en: _Go
nds: _Denn man to

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
nds: _Leseteken

note: name, stock id, label
en: _Tabs
nds: _Registerkoorten

note: name, stock id, label
en: New _Window
nds: Nejes _Finster

note: name, stock id, label
en: New _Tab
nds: Neje _Registerkoort

note: name, stock id, label
en: Open Folder W_indow
nds: Verteeknisf_inster opmaken

en: Open a folder window for the displayed location
nds: Verteeknisfinster vun de opwiest Ort opmaken

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
nds: All Finsters _sluten

en: Close all Navigation windows
nds: All Navigatschoonsfinsters sluten

note: name, stock id, label
en: _Location...
nds: _Ort...

en: Specify a location to open
nds: Ort wählen, de opmakt werrn schall

note: name, stock id, label
en: Clea_r History
nds: Historie opkla_ren

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
nds: _Leseteken hentofögen

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
nds: _Leseteken bewarken

note: name, stock id, label
en: _Search for Files...
nds: _Nah Dateien döörsöken...

en: _Previous Tab
nds: _Vorige Registerkoort

en: Activate previous tab
nds: Vorige Registerkoort aktiveren

en: _Next Tab
nds: _Nächste Registerkoort

en: Activate next tab
nds: Nächste Registerkoort aktiveren

en: Move Tab _Left
nds: Registerkoort nah _links verschuven

en: Move current tab to left
nds: Registerkoort nah _links verschuven

en: Move Tab _Right
nds: Registerkoort nah _rechts verschuven

en: Move current tab to right
nds: Registerkoort nah _rechts verschuven

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
nds: _Hööftwarktüügbalken

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Side Pane
nds: _Sietenbalken

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Location _Bar
nds: Navigatschoons_balken

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
nds: St_atusbalken

en: _Back
nds: _Torügg

en: Back history
nds: In de Historie torügggahn

en: _Forward
nds: _Vor

en: Forward history
nds: In de Historie vorangahn

en: _Search
nds: _Sök

en: _Close Tab
nds: _Registerkoort sluten

en: %s - File Browser
nds: %s - Dateibrowser

en: Close tab
nds: Registerkoort sluten

en: Notes
nds: Notizen

en: Show Notes
nds: Notizen opwiesen

en: Open the contents of your desktop in a folder
nds: De Inholls vun dien Schrievdisk in een Verteeknis opmaken

en: Network
nds: Netwark

en: Mount and open %s
nds: %s inbinnen un opmaken

en: Open the trash
nds: De Papierkörv opmaken

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
nds: _Kraft an

en: _Connect Drive
nds: _Lööpwark verbinnen

en: _Disconnect Drive
nds: _Lööpwark utbinnen

en: Unable to start %s
nds: Nich möglich, %s to starten

en: Unable to stop %s
nds: Nich möglich, %s antohollen

en: Remove
nds: Löschen

en: Rename...
nds: Annern Naam geven...

en: Places
nds: Orte

en: Show Places
nds: Orte opwiesen

note: set the title and standard close accelerator
en: Backgrounds and Emblems
nds: Achtergrund un Embleme

note: create the "remove" button
en: _Remove...
nds: _Löschen...

note: now create the "add new" button
en: Add new...
nds: Nej hentofögen...

en: Create a New Emblem
nds: Nejes Emblem produzeren

note: make the keyword label and field
en: _Keyword:
nds: _Slötelwoord:

note: set up a file chooser to pick the image file
en: _Image:
nds: _Bill:

en: Create a New Color:
nds: Neje Klöör produzeren:

note: make the name label and field
en: Color _name:
nds: Klöör _naam:

en: Color _value:
nds: Klöör _weert:

en: The color cannot be installed.
nds: Düsse Klöör künn nich installert werrn.

en: Select a Color to Add
nds: Wähl eene Klöör ut, de je hentofögen wullst

en: The file is not an image.
nds: De Datei is keen Bill.

en: Select a Category:
nds: Kategorie utwählen

en: C_ancel Remove
nds: Löschen avbre_ken

en: _Add a New Pattern...
nds: Eene neje Formge_ven...

en: _Add a New Color...
nds: _Eene neje Klöör hentofögen...

en: _Add a New Emblem...
nds: _Een nejes Emblem hentofögen...

en: Click on a pattern to remove it
nds: Klick op eene Formgeven, um de to löschen

en: Click on a color to remove it
nds: Klick op eene Klöör, um de to löschen

en: Patterns:
nds: Formgeven:

en: Colors:
nds: Klöörs:

en: Emblems:
nds: Embleme:

en: _Remove a Pattern...
nds: Eene Formgeven _löschen...

en: _Remove a Color...
nds: Eene Klöö_r löschen...

en: _Remove an Emblem...
nds: Een Emblem wegn_ehmen...

en: File Type
nds: Dateityp

en: Select folder to search in
nds: Wähl een Verteeknis to'm döörsöken

en: Documents
nds: Dokument

en: Music
nds: Musik

en: Video
nds: Film

en: Picture
nds: Bill

en: Illustration
nds: Illustratschoon

en: Spreadsheet
nds: Tabelle

en: Presentation
nds: Präsentatschoon

en: Pdf / Postscript
nds: PDF / Postscript

en: Text File
nds: Textdatei

en: Select type
nds: Typ wählen

en: Any
nds: Jichtenswat

en: Other Type...
nds: Annerer Typ...

en: Search Folder
nds: Verteeknis döörsöken

en: Edit the saved search
nds: Sekerte Sök bewarken

en: Go
nds: Denn man to

en: Reload
nds: Opfrischen

en: _Search for:
nds: _Sök för:

en: Search results
nds: Sökresultate

en: Search:
nds: Sök:

en: Close the side pane
nds: De Sietenrebeet sluten

note: name, stock id, label
en: _Places
nds: _Orte

note: name, stock id, label
en: Open _Location...
nds: Ort _opmaken...

note: name, stock id, label
en: Close P_arent Folders
nds: Ollenverteeknis sl_uten

en: Close this folder's parents
nds: De Ollenverteeknisse vun düssen Verteeknissen sluten

note: name, stock id, label
en: Clos_e All Folders
nds: All_e Verteeknisse sluten

en: Close all folder windows
nds: All Verteeknisfinster sluten

en: Bookmark for Nonexistent Location
nds: Leseteken för ee'n Ort, de dat nich givt

en: Content View
nds: Inhollsansicht

en: View of the current folder
nds: Ansicht vum aktuellen Verteeknis

en: The location is not a folder.
nds: Dat is keen Verteeknis.

en: Could not find "%s".
nds: Kunn "%s" nich finnen.

en: Please check the spelling and try again.
nds: Kiek di nohmol dien Rechtschrievens an un versök dat een tweites Mol.

en: Nautilus cannot handle "%s" locations.
nds: Nautilus witt nich, wat he mit de Verteeknissen "%s" maken schall.

en: Nautilus cannot handle this kind of location.
nds: Nautilus witt nich, wat he mit düssem Verteeknis maken schall.

en: Unable to mount the location.
nds: Nich möglich, dat Verteeknis intobinnen.

en: Access was denied.
nds: Keen Togang.

en: Nautilus lets you organize files and folders, both on your computer and online.
nds: Nautilus hölpt di, Dateien un Verteeknisse to organiseren, op di'm Rekner un im Innernet.

en: Copyright © 1999-2009 The Nautilus authors
nds: Koperschood © 1999-2009 De Nautilus Schrievers

en: Nautilus Web Site
nds: Nautilus Netsiet

note: name, stock id, label
en: _File
nds: _Datei

note: name, stock id, label
en: _Edit
nds: _Bewarken

note: name, stock id, label
en: _View
nds: _Ansicht

note: name, stock id, label
en: _Help
nds: _Hölp

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
nds: _Sluten

note: tooltip
en: Close this folder
nds: Düsses Verteeknis sluten

en: _Backgrounds and Emblems...
nds: _Achtergrund un Embleme...

en: Prefere_nces
nds: Instell_ens

en: Edit Nautilus preferences
nds: Nautilusinstellens bewarken

note: name, stock id, label
en: _Undo
nds: _Torüch

en: Undo the last text change
nds: De lesten Textännern torüggnehmen

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
nds: _Ollenelement opmaken

en: Open the parent folder
nds: Ollenverteeknis opmaken

note: tooltip
en: Stop loading the current location
nds: Ophören, dat aktuelle Verteeknis to laden

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
nds: _Opfrischen

note: tooltip
en: Reload the current location
nds: Dat aktuelle Verteeknis opfrischen

note: name, stock id label, accelerator
en: _Contents
nds: _Inholls

note: tooltip
en: Display Nautilus help
nds: Nautilushölp opwiesen

note: name, stock id label, accelerator
en: _About
nds: _Över

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nautilus
nds: De Schrievers vun Nautilus opwiesen

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
nds: Gröter _maken

note: tooltip
en: Increase the view size
nds: Ansichtgröte maximeren

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
nds: Lütter _maken

note: tooltip
en: Decrease the view size
nds: Ansichtgröte minimeren

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
nds: Standardgr_öte

note: tooltip
en: Use the normal view size
nds: De normaale Ansichtgrote bruken

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
nds: Mit _Server verbinnen...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Home Folder
nds: _Hemverteeknis

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
nds: _Rekner

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
nds: _Netwark

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
nds: _Papierkörv

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
nds: Dien persönlichen Papierkörv opmaken

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
nds: _Verbargte Dateien opwiesen

en: _Up
nds: _Hoch

en: _Home
nds: _Hemverteknis

en: These files are on an Audio CD.
nds: Düsse Dateien sünd op eene Audio CD.

en: These files are on an Audio DVD.
nds: Düsse Dateien sünd op eene Audio CD.

en: These files are on a Video DVD.
nds: Düsse Dateien sünd op eene Video DVD.

en: These files are on a Video CD.
nds: Düsse Dateien sünd op eene Video CD.

en: These files are on a Super Video CD.
nds: Düsse Dateien sünd op eene Super Video CD.

en: These files are on a Photo CD.
nds: Düsse Dateien sünd op eene Billers CD.

en: These files are on a Picture CD.
nds: Düsse Dateien sünd op eene Billers CD.

en: The media contains digital photos.
nds: Op de Medium sünd Billers spiekert.

en: These files are on a digital audio player.
nds: Düsse Dateien sünd op 'em digitalen Musikspeeler.

en: The media contains software.
nds: Op'm Medium sünd Programmen drop

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
nds: Dat Medium is erkannt warrn as "%s".

en: Zoom In
nds: Gröter maken

en: Zoom Out
nds: Lütter maken

en: Zoom to Default
nds: In Standardgröte torüggsetten

en: Zoom
nds: Gröte

en: Set the zoom level of the current view
nds: Grötenlevel setten, dat just instellt is
