nautilus 2.12 - en to rw translation catalogue (88 entries)

en: Black
rw: Umukara

en: Camera
rw: Kamera

en: Documents
rw: Inyandiko

en: Dots
rw: Utudomo

en: Favorite
rw: Icyatoranijwe

en: Important
rw: By'ingirakamaro

en: Mail
rw: Ubutumwa

en: New
rw: Gishya

en: Numbers
rw: Imibare

en: OK
rw: YEGO

en: Orange
rw: Oranje

en: Personal
rw: Bwite

en: Pictures
rw: Amashusho

en: Ruby
rw: Rubi

en: Silver
rw: Ifeza

en: Sky
rw: Ikirere

en: Sound
rw: Ijwi

en: Special
rw: Bidasanzwe

en: Urgent
rw: Byihutirwa

en: Violet
rw: Idoma ryijimye

en: White
rw: Umweru

en: Type
rw: Ubwoko

en: Screen
rw: Mugaragaza

en: Disabled
rw: Yahagaritswe

en: Name
rw: Izina

en: Attribute
rw: Ikiranga

en: Label
rw: Akarango

en: Description
rw: Isobanuramiterere

en: Icon
rw: Agashushondanga

en: Priority
rw: Icyihutirwa

en: Page
rw: Ipaji

en: Size
rw: Ingano

en: Group
rw: Itsinda

en: Permissions
rw: Uruhushya

en: MIME Type
rw: Ubwoko bwa MIME

en: Cancel
rw: Kureka

note: "From" dialog label, source path gets placed next to it in the dialog
en: From:
rw: Birava

note: "To" dialog label, source path gets placed next to it in the dialog
en: To:
rw: Kuri:

note: localizers: label prepended to the name of the current file linked
en: Linking
rw: Impuza

note: localizers: progress dialog title
en: Deleting files
rw: Kuvanaho amadosiye

en: Network
rw: urusobe

en: Fonts
rw: Imyandikire

en: Themes
rw: Insanganyamatsiko

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
rw: ntibizwi

en: Icon View
rw: Igaragaza ry'Agashushondanga

en: Switch
rw: Hindura

en: Edit
rw: Kwandika

en: Background
rw: Mbuganyuma

en: Desktop
rw: Ibiro

en: Comment
rw: Icyo wongeraho

en: Link
rw: Ihuza

en: Command
rw: Icyo wifuza

en: Icons
rw: Udushushondanga

en: List
rw: Urutonde

en: Properties
rw: indangakintu

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
rw: Ibikubiyemo:

en: Basic
rw: By'ibanze

en: Type:
rw: Ubwoko

en: Size:
rw: Ingano

en: Location:
rw: Intaho:

en: Modified:
rw: Byahinduwe

en: Group:
rw: Itsinda:

en: (Empty)
rw: (Kirimo ubusa)

en: Loading...
rw: Itangira...

en: Open
rw: Gufungura

en: Rename
rw: Guhindura izina

en: None
rw: Nta na kimwe

en: Always
rw: Buri gihe

en: Behavior
rw: imyitwarire

en: Display
rw: Kugaragaza

en: Never
rw: Nta narimwe

en: Preview
rw: Igaragazambere

en: none
rw: ntacyo

en: size
rw: ingano

en: History
rw: Urutonde

en: Image
rw: Ishusho

en: Information
rw: Ibisobanuro

en: Remove
rw: Gukuraho

en: Notes
rw: Ibisobanuro

en: Content View
rw: Igaragaza ry'ibikubiyemo

en: Application
rw: Porogaramu

en: Zoom In
rw: Ihindurangano wongera

en: Zoom Out
rw: Ihindurangano ugabanya

en: Zoom
rw: Ihindurangano

en: Text
rw: Umwandiko

en: Select All
rw: Guhitamo Byose

en: Default
rw: Mburabuzi

en: Unknown
rw: Kitazwi
