nautilus - en to cs translation catalogue (1085 entries)

en: Run Software
cs: Spustit software

en: Files
cs: Soubory

en: Access and organize files
cs: Přístup k souborům a jejich správa

en: Files, also known as Nautilus, is the default file manager of the GNOME desktop. It provides a simple and integrated way of managing your files and browsing your file system.
cs: Aplikace Soubory, známá i pod názvem Nautilus, je výchozí správce souborů pro uživatelské prostředí GNOME. Poskytuje jednoduchou a dobře začleněnou správu vašich souborů a procházení vaším souborovým systémem.

en: Nautilus supports all the basic functions of a file manager and more. It can search and manage your files and folders, both locally and on a network, read and write data to and from removable media, run scripts, and launch apps. It has three views: Icon Grid, Icon List, and Tree List. Its functions can be extended with plugins and scripts.
cs: Podporuje všechny základní funkce očekávané od správce souborů a k tomu něco navíc. Umí vyhledávat a spravovat vaše soubory a složky, jak místní, tak síťové, číst a zapisovat data z/na výměnná média, spouštět skripty a aplikace. Má tři způsoby zobrazení: ikony v mřížce, seznam s ikonami a stromové zobrazení. Funkčnost je možné rozšiřovat pomocí zásuvných modulů a skriptů.

en: Grid View
cs: Zobrazit v mřížce

en: List View
cs: Seznamové zobrazení

en: Search
cs: Hledat

en: Other Locations
cs: Další umístění

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: folder;manager;explore;disk;filesystem;nautilus;
cs: složka;správce;správa;prohlížení;procházení;disk;souborový systém;systém souborů;nautilus;

en: New Window
cs: Nové okno

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
cs: Vždy používat vstupní pole umístění místo lišty s cestou

en: If set to true, Files will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
cs: Je-li zapnuto, Soubory budou vždy používat textové vstupní pole pro lištu umístění místo lišty s cestou.

en: Where to perform recursive search
cs: Zda provádět rekurzivní hledání

en: Locations in which Files should search subfolders. Available values are “local-only”, “always”, “never”.
cs: Ve kterých umístěních by měly Soubory hledat v podsložkách. Možné hodnoty jsou „local-only“ (jen v místních), „always“ (vždy), „never“ (nikdy).

en: Filter the search dates using either last used or last modified
cs: Filtr pro hledání dat buď pomocí posledního použití nebo poslední změny

en: Filter the search dates using either last used or last modified.
cs: Filtr pro hledání dat buď podle toho, kdy byl naposledy použitý nebo naposledy změněn.

en: Whether to show a context menu item to delete permanently
cs: Zda zobrazovat v kontextové nabídce položku pro trvalé smazání

en: If set to true, Files will show a delete permanently context menu item to bypass the Trash.
cs: Je-li zapnuto, budou Soubory v kontextové nabídce zobrazovat položku, která umožňuje trvalé smazání obejitím koše.

en: Whether to show context menu items to create links from copied or selected files
cs: Zda zobrazovat v kontextové nabídce položku pro vytvoření odkazů z kopírovaných nebo vybraných souborů

en: If set to true, Files will show context menu items to create links from the copied or selected files.
cs: Je-li zapnuto, budou Soubory v kontextové nabídce zobrazovat položku pro vytvoření odkazu, která vytváří odkazy z kopírovaných nebo vybraných souborů.

en: When to show number of items in a folder
cs: Kdy zobrazovat počet položek ve složce

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to “always” then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to “local-only” then only show counts for local file systems. If set to “never” then never bother to compute item counts.
cs: Rozhodnutí, kdy zobrazovat počet položek ve složce. Je-li nastaveno na „always“, tak vždy zobrazovat počty položek, i když je složka na vzdáleném serveru. Je-li nastaveno na „local-only“, tak zobrazovat počty jen pro místní systémy souborů. Je-li nastaveno na „never“, tak se nikdy neobtěžovat s počítáním počtu položek.

en: Type of click used to launch/open files
cs: Typ kliknutí používaný pro spuštění/otevření souborů

en: Possible values are “single” to launch files on a single click, or “double” to launch them on a double click.
cs: Možné hodnoty jsou „single“ pro spouštění souborů jednoduchým kliknutím, nebo „double“ pro jejich spouštění dvojitým kliknutím.

en: Show the package installer for unknown MIME types
cs: Zobrazovat instalátor balíčků v případě neznámého typu MIME

en: Whether to show the user a package installer dialog in case an unknown MIME type is opened, in order to search for an app to handle it.
cs: Zda v situaci, že otevíraný soubor má neznámý typ MIME, zobrazit uživateli dialogové okno pro instalaci balíčků, které umožní vyhledat vhodné aplikace.

en: Use extra mouse button events in Files
cs: Používat mimořádné události tlačítek myši v aplikaci Soubory

en: For users with mice that have “Forward” and “Back” buttons, this key will determine if any action is taken inside of Files when either is pressed.
cs: Pro uživatele, kteří mají myš s tlačítky „Vpřed“ a „Zpět“, určuje tento klíč, zda spustit v aplikaci Soubory nějakou akci, když je některé z nich stisknuto.

en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
cs: Tlačítko aktivující v okně prohlížeče funkci „Vpřed“

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
cs: Pro uživatele, kteří mají myš s tlačítky „Vpřed“ a „Zpět“, určuje tento klíč, které tlačítko spouští v okně prohlížeče funkci „Vpřed“. Možné hodnoty jsou v rozmezí 6 až 14.

en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
cs: Tlačítko aktivující v okně prohlížeče funkci „Zpět“

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
cs: Pro uživatele, kteří mají myš s tlačítky „Vpřed“ a „Zpět“, určuje tento klíč, které tlačítko spouští v okně prohlížeče funkci „Zpět“. Možné hodnoty jsou v rozmezí 6 až 14.

en: When to show thumbnails of files
cs: Kdy zobrazovat miniatury souborů

en: Speed trade-off for when to show a file as a thumbnail. If set to “always” then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to “local-only” then only show thumbnails for local file systems. If set to “never” then never bother to thumbnail files, just use a generic icon. Despite what the name may suggest, this applies to any previewable file type.
cs: Jak rozhodnout, kdy zobrazovat soubory jako miniatury. Je-li nastaveno na „always“, tak se vytvoří miniatury pokaždé, i když je složka na vzdáleném serveru. Je-li nastaveno na „local-only“, zobrazují se miniatury jen pro místní systémy souborů. Je-li nastaveno na „never“, tak se miniaturami souborů nebude nikdy zabývat a prostě se použije obecná ikona. Toto bude provedeno vždy, nehledě na název souboru.

en: Maximum image size for thumbnailing
cs: Maximální velikost obrázku pro miniatury

en: Images over this size (in megabytes) won’t be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
cs: Pro obrázky nad tuto velikost (v megabajtech) nebudou vytvářeny miniatury. Účel tohoto nastavení je vyhnout se vytváření miniatur velkých obrázků, které se mohou dlouho načítat a zabrat hodně paměti.

en: Default sort order
cs: Výchozí pořadí řazení

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are “name”, “size”, “type”, “mtime”, “atime” and “starred”.
cs: Výchozí způsob řazení položek při ikonovém zobrazení. Možné hodnoty jsou „name“ (název), „size“ (velikost), „type“ (typ), „mtime“ (čas změny), „atime“ (čas přístupu) a „starred“ (oblíbené).

en: Reverse sort order in new windows
cs: Obrátit pořadí řazení v nových oknech

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. I.e., if sorted by name, then instead of sorting the files from “a” to “z”, they will be sorted from “z” to “a”; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
cs: Je-li zapnuto, budou soubory v nových oknech řazeny v obráceném pořadí, tj. jsou-li řazeny podle názvu, tak budou místo řazení od „a“ do „z“ řazeny od „z“ do „a“; jsou-li řazeny podle velikosti, budou místo vzestupného řazení řazeny sestupně.

en: Default folder viewer
cs: Výchozí zobrazení složek

en: When a folder is visited this viewer is used. Possible values are “list-view”, and “icon-view”.
cs: Při návštěvě složky se používá toto zobrazení. Možné hodnoty jsou „list-view“ (seznamové zobrazení) a „icon-view“ (ikonové zobrazení).

en: Whether to show hidden files
cs: Zda zobrazovat skryté soubory

en: This key is deprecated and ignored. The “show-hidden” key from “org.gtk.Settings.FileChooser” is now used instead.
cs: Tento klíč je zastaralý a je ignorován. Místo něj je nyní použit klíč „show-hidden“ z „org.gtk.Settings.FileChooser“.

en: Whether GTK 4 settings migration happened
cs: Zda proběhla migrace nastavení GTK 4

en: Whether settings shared with GtkFileChooser have been migrated from their GTK 3 keys to the GTK 4 ones.
cs: Zda byla nastavení sdílená s GtkFileChooser převedena z podoby pro GTK 3 do podoby pro GTK 4.

en: Whether to open the hovered folder after a timeout when drag and drop operation
cs: Zda při přetahování otevírat po uplynutí časového limitu přejížděnou složku

en: If this is set to true, when performing a drag and drop operation the hovered folder will open automatically after a timeout.
cs: Když je zapnuto, tak se při přetahování složka, nad kterou se zrovna nacházíte ukazatelem, po uplynutí nastavené doby automaticky otevře.

en: Whether to have full text search enabled by default when opening a new window/tab
cs: Zda mít vyhledávání ve veškerém textu zapnuté jako výchozí při otevření nového okna/karty

en: If set to true, Files will also match the file contents besides the name. This toggles the default active state, which can still be overridden in the search popover
cs: Když je zapnuto, budou Soubory provádět porovnání i v obsahu souborů, nejen v jejich názvech. Tímto nastavením se mění výchozí stav, chování je možné kdykoliv přepnout ve vyskakovací nabídce.

en: How to display file timestamps in the views
cs: Jak prezentovat časové údaje souborů v zobrazeních

en: If set to 'simple', Files will show Today and Yesterday with time, otherwise the exact date without time. If set to 'detailed', it will always show the exact date and time.
cs: Pokud je nastaveno na 'simple', Soubory zobrazí Dnes a Včera s časem, jinak přesné datum bez času. Pokud je nastaveno na 'detailed', bude vždy zobrazeno přesné datum a čas.

en: Default format for compressing files
cs: Výchozí formát pro komprimované soubory

en: The format that will be selected when compressing files.
cs: Formát, který bude vybrán při komprimaci souborů.

en: List of possible captions on icons
cs: Seznam možných titulků ikon

en: A list of captions below an icon in the icon view. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Some possible values are: “size”, “type”, “date_modified”, “owner”, “group”, “permissions”, and “mime_type”.
cs: Seznam titulků pod ikonou při ikonovém zobrazení. Skutečný počet zobrazovaných titulků závisí na úrovni zvětšení. Možné hodnoty jsou: „size“ (velikost), „type“ (typ), „date_modified“ (datum úprav), „owner“ (vlastník), „group“ (skupina), „permissions“ (oprávnění) a „mime_type“ (typ MIME).

en: Default icon view zoom level
cs: Výchozí úroveň přiblížení při ikonovém zobrazení

en: Default list view zoom level
cs: Výchozí úroveň přiblížení při seznamovém zobrazení

en: Columns visible in list view
cs: Sloupce viditelné při seznamovém zobrazení

en: Column order in list view
cs: Pořadí sloupců při seznamovém zobrazení

en: Use tree view
cs: Použít stromové zobrazení

en: Whether a tree should be used for list view navigation instead of a flat list.
cs: Zdali se má v seznamovém zobrazení použít stromové zobrazení místo prostého seznamu.

en: Initial size of the window
cs: Počáteční velikost okna

en: A tuple containing the initial width and height of the app window.
cs: Dvojice obsahující počáteční šířku a výšku okna aplikace.

en: Whether the navigation window should be maximized
cs: Zda by mělo být navigační okno maximalizováno

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
cs: Zda by navigační okno mělo být ve výchozím maximalizované.

en: You can stop this operation by clicking cancel.
cs: Tuto operaci můžete zastavit kliknutím na Zrušit.

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: %d hour | %d hours
cs[0]: %d hodina
cs[1]: %d hodiny
cs[2]: %d hodin

en: %d minute | %d minutes
cs[0]: %d minuta
cs[1]: %d minuty
cs[2]: %d minut

en: %d second | %d seconds
cs[0]: %d sekunda
cs[1]: %d sekundy
cs[2]: %d sekund

note: 0 seconds
en: 0 seconds
cs: 0 sekund

en: Title
cs: Název

en: Artist
cs: Umělec

en: Comment
cs: Poznámka

en: Year
cs: Rok

en: %d kbps
cs: %d kb/s

en: Dimensions
cs: Rozměry

en: Video Codec
cs: Kodek videa

en: Video Bit Rate
cs: Datový tok videa

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
cs[0]: %0.2f snímek za sekundu
cs[1]: %0.2f snímky za sekundu
cs[2]: %0.2f snímků za sekundu

en: Frame Rate
cs: Snímková frekvence

en: Audio Codec
cs: Kodek zvuku

en: Audio Bit Rate
cs: Datový tok zvuku

en: Sample Rate
cs: Vzorkovací frekvence

en: Channels
cs: Kanály

note: Some sort of failure occurred. How 'bout we tell the user?
en: Oops! Something went wrong.
cs: Jejda! Někde došlo k chybě.

en: Audio and Video Properties
cs: Vlastnosti zvuku a videa

en: Audio Properties
cs: Vlastnosti zvuku

en: Video Properties
cs: Vlastnosti videa

en: Duration
cs: Délka

en: Container
cs: Kontejner

en: Audio/Video Properties
cs: Vlastnosti zvuku/videa

en: Image Type
cs: Typ obrázku

en: %d pixel | %d pixels
cs[0]: %d pixel
cs[1]: %d pixely
cs[2]: %d pixelů

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: Camera Brand
cs: Značka fotoaparátu

en: Camera Model
cs: Model fotoaparátu

en: Exposure Time
cs: Doba expozice

en: Exposure Program
cs: Program expozice

en: Aperture Value
cs: Hodnota clony

en: ISO Speed Rating
cs: Označení rychlosti ISO

en: Flash Fired
cs: Použit blesk

en: Metering Mode
cs: Režim měření

en: Focal Length
cs: Ohnisková délka

en: Description
cs: Popis

en: Keywords
cs: Klíčová slova

en: Creator
cs: Tvůrce

en: Created On
cs: Vytvořeno

en: Copyright
cs: Autorská práva

en: Rating
cs: Hodnocení

note: Translators: "N" and "S" stand for * north and south in GPS coordinates.
en: N
cs: S

en: S
cs: J

note: Translators: "E" and "W" stand for * east and west in GPS coordinates.
en: E
cs: V

en: W
cs: Z

en: Coordinates
cs: Souřadnice

en: Failed to load image information
cs: Nelze načíst informace o obrázku

en: Image Properties
cs: Vlastnosti obrázku

en: Unable to create a required folder. Please create the following folder, or set permissions such that it can be created:
    %s
cs: Nelze vytvořit požadovanou složku. Vytvořte prosím následující složku nebo nastavte oprávnění tak, aby mohla být vytvořena:
    %s

en: Unable to create required folders. Please create the following folders, or set permissions such that they can be created:
    %s
cs: Nelze vytvořit požadované složky. Vytvořte prosím následující složky nebo nastavte oprávnění tak, aby mohly být vytvořeny:
    %s

en: --quit cannot be used with URIs.
cs: --quit nelze použít spolu s adresami URI.

en: --select must be used with at least an URI.
cs: --select musí být použit s alespoň jednou adresou URI.

en: There was an error displaying help: 
    %s
cs: Při zobrazování nápovědy se vyskytla chyba: 
    %s

en: _OK
cs: _Budiž

en: “%s” is an internal protocol. Opening this location directly is not supported.
cs: „%s“ je interní protokol. Přímé otevření tohoto umístění není podporováno.

en: Show the version of the program.
cs: Zobrazit verzi programu.

en: Always open a new window for browsing specified URIs
cs: Vždy otvírat nová okna pro výslovně zadané adresy URI.

en: Quit Nautilus.
cs: Ukončit Nautilus.

en: Select specified URI in parent folder.
cs: Zvolte adresu URI v nadřazené složce.

en: Error while setting “%s” as default app: %s
cs: Chyba při nastavování „%s“ jako výchozí aplikace: %s

en: Could not set as default
cs: Nelze nastavit jako výchozí

en: OK
cs: Budiž

note: Translators: %s is the filename.  i.e. "Choose an app to open test.jpg"
en: Choose an app to open <b>%s</b>
cs: Vyberte aplikaci pro otevření <b>%s</b>.

en: Open Items
cs: Otevření položek

en: Open Folder
cs: Otevření složky

en: Open File
cs: Otevření souboru

en: Unable to start the program:
    %s
cs: Program nelze spustit:
    %s

en: The program is not marked as executable.
cs: Program není označen jako spustitelný.

en: Unable to locate the program
cs: Nelze najít umístění programu

en: Oops! There was a problem running this software.
cs: Jejda! Při běhu tohoto software nastal problém.

en: If you don’t trust this location or aren’t sure, press Cancel.
cs: Pokud tomuto umístění nedůvěřujete nebo si nejste jisti, stiskněte Zrušit.

en: “%s” contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?
cs: „%s“ obsahuje software navržený pro automatické spuštění. Chcete jej spustit?

en: _Run
cs: _Spustit

en: “%s” would not be a unique new name.
cs: „%s“ by nebyl jedinečný nový název.

en: “%s” would conflict with an existing file.
cs: „%s“ bylo v konfliktu s již existujícím souborem.

en: Name cannot be empty.
cs: Název nemůže být prázdný.

en: Name cannot contain “/”.
cs: Název nemůže obsahovat „/“.

en: “.” is not a valid name.
cs: „.“ není platný název.

en: “..” is not a valid name.
cs: „..“ není platný název.

en: Rename %d Folder | Rename %d Folders
cs[0]: Přejmenovat %d složku
cs[1]: Přejmenovat %d složky
cs[2]: Přejmenovat %d složek

en: Rename %d File | Rename %d Files
cs[0]: Přejmenovat %d soubor
cs[1]: Přejmenovat %d soubory
cs[2]: Přejmenovat %d souborů

note: To translators: %d is the total number of files and folders. * Singular case of the string is never used
en: Rename %d File and Folder | Rename %d Files and Folders
cs[0]: Přejmenovat %d soubor a složku
cs[1]: Přejmenovat %d soubory a složky
cs[2]: Přejmenovat %d souborů a složek

en: Original Name (Ascending)
cs: Původní název (vzestupně)

en: Original Name (Descending)
cs: Původní název (sestupně)

en: First Modified
cs: Poprvé změněno

en: Last Modified
cs: Naposledy změněno

en: First Created
cs: Poprvé vytvořeno

en: Last Created
cs: Naposledy vytvořeno

en: Camera model
cs: Model fotoaparátu

en: Creation date
cs: Datum vytvoření

en: Season number
cs: Číslo série

en: Episode number
cs: Číslo epizody

en: Track number
cs: Číslo stopy

en: Artist name
cs: Jméno umělce

en: Album name
cs: Název alba

en: Original file name
cs: Původní název souboru

en: Home
cs: Domů

en: Clipboard string cannot be NULL.
cs: Řetězec schránky nemůže být NULL.

note: Translators: Do not translate 'cut' and 'copy'. These are literal keywords.
en: Nautilus Clipboard must begin with “cut” or “copy”.
cs: Schránka Nautilu musí začínat příkazem „cut“ nebo „copy“.

en: Nautilus Clipboard must not have empty lines.
cs: Schránka Nautilu nesmí mít prázdné řádky.

en: View More
cs: Zobrazit více

en: Name
cs: Název

en: The name and icon of the file.
cs: Název a ikona souboru.

en: Size
cs: Velikost

en: The size of the file.
cs: Velikost souboru.

en: Type
cs: Typ

en: The type of the file.
cs: Typ souboru.

en: Modified
cs: Změněno

en: The date the file was modified.
cs: Datum, kdy byl soubor naposledy změněn.

en: Detailed Type
cs: Podrobný typ

en: The detailed type of the file.
cs: Podrobně uvedený typ souboru.

en: Accessed
cs: Použito

en: The date the file was accessed.
cs: Datum, kdy byl soubor naposledy použit.

en: Created
cs: Vytvořeno

en: The date the file was created.
cs: Datum, kdy byl soubor vytvořen.

en: Owner
cs: Vlastník

en: The owner of the file.
cs: Vlastník souboru.

en: Group
cs: Skupina

en: The group of the file.
cs: Skupina souboru.

en: Permissions
cs: Oprávnění

en: The permissions of the file.
cs: Oprávnění souboru.

en: Recency
cs: Aktuálnost

en: The date the file was accessed by the user.
cs: Datum, kdy byl soubor naposledy použit uživatelem.

en: Star
cs: Oblíbené

en: Shows if file is starred.
cs: Zobrazuje, jestli má soubor přidělenou hvězdičku.

en: Trashed On
cs: Do koše vyhozeno

en: Date when file was moved to the Trash
cs: Datum, kdy byl soubor přesunut do koše.

en: Original Location
cs: Původní umístění

en: Original location of file before moved to the Trash
cs: Původní umístění souboru, než byl přesunut do koše.

en: Relevance rank for search
cs: Hodnoty relevance hledání

en: Compatible with all operating systems.
cs: Kompatibilní se všemi operačními systémy.

en: Password protected .zip, must be installed on Windows and Mac.
cs: Heslem chráněný .zip, do Windows a na Mac je nutné doinstalovat.

en: Smaller archives but Linux and Mac only.
cs: Menší archivy, ale jen pro Linux a Mac.

en: Smaller archives but must be installed on Windows and Mac.
cs: Menší archivy, ale do Windows a na Mac je nutné doinstalovat.

note: Translators: date and time in 24h format, * i.e. "12/31/2023 23:59"
en: %m/%d/%Y %H:%M
cs: %d. %m. %Y, %H:%M

note: Translators: date and time in 12h format, * i.e. "12/31/2023 11:59 PM"
en: %m/%d/%Y %I:%M %p
cs: %d. %m. %Y, %I:%M %p

note: Translators: this is the word "Today" followed by * a time in 24h format. i.e. "Today 23:04"
en: Today %-H:%M
cs: dnes, %-H∶%M

note: Translators: this is the word Today followed by * a time in 12h format. i.e. "Today 9:04 PM"
en: Today %-I:%M %p
cs: dnes, %-I∶%M %p

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %-H:%M
cs: včera, %-H∶%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %-I:%M %p
cs: včera, %l∶%M %p

note: Translators: this is the day of the month followed by the abbreviated * month name followed by the year i.e. "3 Feb 2015"
en: %-e %b %Y
cs: %-e. %B %Y

note: Translators: this is the day number followed by the full month * name followed by the year followed by a time in 24h format * with seconds i.e. "3 February 2015 23:04:00"
en: %-e %B %Y %H:%M:%S
cs: %-e. %B %Y, %H∶%M∶%S

note: Translators: this is the day number followed by the full month * name followed by the year followed by a time in 12h format * with seconds i.e. "3 February 2015 09:04:00 PM"
en: %-e %B %Y %I:%M:%S %p
cs: %-e. %B %Y, %I∶%M∶%S %p

en: Details: %s
cs: Podrobnosti: %s

en: There was an error launching the app.
cs: Při spouštění aplikace došlo k chybě.

en: Details: The proxy has not been created.
cs: Podrobnosti: Proxy nebyla vytvořena.

en: _Move Here
cs: _Přesunout sem

en: _Copy Here
cs: _Kopírovat sem

en: _Link Here
cs: _Odkaz sem

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Dropped Image
cs: Vložený obrázek

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of “%s”.
cs: Nemáte oprávnění potřebná k prohlížení obsahu „%s“.

en: “%s” could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
cs: Nelze nalézt „%s“. Možná došlo před nedávnem ke smazání.

en: Sorry, could not display all the contents of “%s”: %s
cs: Promiňte, nelze zobrazit celý obsah „%s“: %s

en: This location could not be displayed.
cs: Umístění nebylo možné zobrazit.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of “%s”.
cs: Nemáte oprávnění potřebná ke změně skupiny „%s“.

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of “%s”: %s
cs: Promiňte, nelze změnit skupinu u „%s“: %s

en: The group could not be changed.
cs: Skupina nemohla být změněna.

en: Sorry, could not change the owner of “%s”: %s
cs: Promiňte, nelze změnit vlastníka u „%s“: %s

en: The owner could not be changed.
cs: Vlastník nemohl být změněn.

en: Sorry, could not change the permissions of “%s”: %s
cs: Promiňte, nelze změnit oprávnění u „%s“: %s

en: The permissions could not be changed.
cs: Oprávnění nemohla být změněna.

en: The name “%s” is already used in this location. Please use a different name.
cs: Název „%s“ je na tomto umístění již použit. Použijte prosím jiný název.

en: There is no “%s” in this location. Perhaps it was just moved or deleted?
cs: „%s“ v tomto umístění neexistuje. Možná byl právě přesunut či smazán?

en: You do not have the permissions necessary to rename “%s”.
cs: Nemáte oprávnění potřebná k přejmenování „%s“.

en: The name “%s” is not valid because it contains the character “%c”. Please use a different name.
cs: Název „%s“ není platný, protože obsahuje znak „%c“. Použijte prosím jiný název.

en: The name “%s” is not valid. Please use a different name.
cs: Název „%s“ není platný. Použijte prosím jiný název.

en: The name “%s” is too long. Please use a different name.
cs: Název „%s“ je příliš dlouhý. Použijte prosím jiný název.

en: Could not rename “%s” because a process is using it. If it's open in another application, close it before renaming it.
cs: Nezdařilo se přejmenovat „%s“, protože jej používá nějaký proces. Pokud jej máte otevřený v jiné aplikaci, tak jej nejprve zavřete.

note: fall through
en: Sorry, could not rename “%s” to “%s”: %s
cs: Promiňte, nelze přejmenovat „%s“ na „%s“: %s

en: The item could not be renamed.
cs: Položka nemohla být přejmenována.

en: Renaming “%s” to “%s”.
cs: Přejmenovává se „%s“ na „%s“.

en: This file cannot be mounted
cs: Tento soubor nelze připojit

en: This file cannot be unmounted
cs: Tento soubor nelze odpojit

en: This file cannot be ejected
cs: Tento soubor nelze vysunout

en: This file cannot be started
cs: Tento soubor nelze spustit

en: This file cannot be stopped
cs: Tento soubor nelze zastavit

en: Slashes are not allowed in filenames
cs: Lomítka nejsou v názvech souborů povolena

en: Toplevel files cannot be renamed
cs: Soubory v nejvyšší úrovni nelze přejmenovat

en: File not found
cs: Soubor nenalezen

en: Starred
cs: Oblíbené

en: Not allowed to set permissions
cs: Není dovoleno nastavit oprávnění

en: Not allowed to set owner
cs: Nedostatečná oprávnění pro nastavení vlastníka

en: Specified owner “%s” doesn’t exist
cs: Uvedený vlastník „%s“ neexistuje

en: Not allowed to set group
cs: Nedostatečná oprávnění pro nastavení skupiny

en: Specified group “%s” doesn’t exist
cs: Vybraná skupina „%s“ neexistuje

note: Translators: This is a username followed by "(You)" to indicate the file is owned by the current user
en: %s (You)
cs: %s (vy)

en: %'u item | %'u items
cs[0]: %'u položka
cs[1]: %'u položky
cs[2]: %'u položek

en: %'u folder | %'u folders
cs[0]: %'u složka
cs[1]: %'u složky
cs[2]: %'u složek

en: %'u file | %'u files
cs[0]: %'u soubor
cs[1]: %'u soubory
cs[2]: %'u souborů

en: %s byte | %s bytes
cs[0]: %s bajt
cs[1]: %s bajty
cs[2]: %s bajtů

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
cs: ? bajtů

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
cs: ? položek

note: Translators: This about a file type.
en: Unknown type
cs: Neznámý typ

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: Unknown
cs: Neznámý

en: Audio
cs: Zvuk

en: Image
cs: Obrázek

en: Archive
cs: Archiv

en: Markup
cs: Formátovaný text

en: Contacts
cs: Kontakty

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Document
cs: Dokument

en: Presentation
cs: Prezentace

en: Spreadsheet
cs: Tabulky

note: Refers to a file type which is known but not one of the basic types
en: Other
cs: Jiný

en: Binary
cs: Binární

en: Folder
cs: Složka

en: Link
cs: Odkaz

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). Translators: File name for new symlink. %s is target's name
en: Link to %s
cs: Odkaz na %s

en: Link (broken)
cs: Odkaz (neplatný)

note: Translators: This refers to available space in a folder; e.g.: 100 MB Free
en: %s Free
cs: %s volných

en: Folder names cannot contain “/”.
cs: Název složky nemůže obsahovat „/“.

en: File names cannot contain “/”.
cs: Název souboru nemůže obsahovat „/“.

en: A folder cannot be called “.”.
cs: Složka se nemůže nazývat „.“.

en: A file cannot be called “.”.
cs: Soubor se nemůže nazývat „.“.

en: A folder cannot be called “..”.
cs: Složka se nemůže nazývat „..“.

en: A file cannot be called “..”.
cs: Soubor se nemůže nazývat „..“.

en: Folder name is too long.
cs: Název složky je příliš dlouhý.

en: File name is too long.
cs: Název souboru je příliš dlouhý.

note: We must warn about the side effect
en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden.
cs: Složka s „.“ na začátku svého názvu je skrytá.

en: Files with “.” at the beginning of their name are hidden.
cs: Soubor s „.“ na začátku svého názvu je skrytý.

en: A folder with that name already exists.
cs: Složka se stejným názvem již existuje.

en: A file with that name already exists.
cs: Soubor s tímto názvem již existuje.

en: _Skip
cs: Pře_skočit

en: S_kip All
cs: Pře_skočit vše

en: _Retry
cs: Z_novu

en: _Delete
cs: _Smazat

en: Delete _All
cs: Smazat _vše

en: _Replace
cs: _Nahradit

en: Replace _All
cs: Nahradit _vše

en: _Merge
cs: _Sloučit

en: Merge _All
cs: Sloučit _vše

en: Copy _Anyway
cs: Přesto kopírov_at

en: Proceed _Anyway
cs: Přesto pokr_ačovat

en: Empty _Trash
cs: Vyprázdnit _koš

en: %'d second | %'d seconds
cs[0]: %'d sekunda
cs[1]: %'d sekundy
cs[2]: %'d sekund

en: %'d minute | %'d minutes
cs[0]: %'d minuta
cs[1]: %'d minuty
cs[2]: %'d minut

en: %'d hour | %'d hours
cs[0]: %'d hodina
cs[1]: %'d hodiny
cs[2]: %'d hodin

en: unknown
cs: neznámý

en: Permanently Delete “%s”?
cs: Trvale smazat „%s“?

en: Permanently Delete %'d Selected Item? | Permanently Delete %'d Selected Items?
cs[0]: Trvale smazat %'d vybranou položku?
cs[1]: Trvale smazat %'d vybrané položky?
cs[2]: Trvale smazat %'d vybraných položek?

en: Permanently deleted items can not be restored
cs: Trvale smazané položky nelze obnovit

en: Empty Trash?
cs: Vyprázdnit koš?

en: All items in the Trash will be permanently deleted
cs: Všechny položky v koši budou trvale smazány

note: Translators: This action removes a file from Recent
en: Cleared “%s”
cs: Vyčištěno „%s“

en: Deleted “%s”
cs: Smazáno „%s“

note: Translators: This action removes a file from Recent
en: Clearing “%s”
cs: Čistí se „%s“

en: Deleting “%s”
cs: Maže se „%s“

note: Translators: This action removes file(s) from Recent
en: Cleared %'d file | Cleared %'d files
cs[0]: Vyčištěn %'d soubor
cs[1]: Vyčištěny %'d soubory
cs[2]: Vyčištěno %'d souborů

en: Deleted %'d file | Deleted %'d files
cs[0]: Smazán %'d soubor
cs[1]: Smazány %'d soubory
cs[2]: Smazáno %'d souborů

note: Translators: This action removes file(s) from Recent
en: Clearing %'d file | Clearing %'d files
cs[0]: Čistí se %'d soubor
cs[1]: Čistí se %'d soubory
cs[2]: Čistí se %'d souborů

en: Deleting %'d file | Deleting %'d files
cs[0]: Maže se %'d soubor
cs[1]: Mažou se %'d soubory
cs[2]: Maže se %'d souborů

note: To translators: %'d is the number of files completed for the operation, * so it will be something like 2/14.
en: %'d / %'d
cs: %'d / %'d

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4 files/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left | %'d / %'d — %s left
cs[0]: %'d / %'d — zbývá %s
cs[1]: %'d / %'d — zbývají %s
cs[2]: %'d / %'d — zbývá %s

en: (%d file/s) | (%d files/s)
cs[0]: (%d soubor/s)
cs[1]: (%d soubory/s)
cs[2]: (%d souborů/s)

en: Failed to delete all child files
cs: Selhalo smazání všech souborů potomka

en: Error while deleting.
cs: Chyba při odstraňování.

en: You do not have sufficient permissions to delete the folder “%s”.
cs: Nemáte oprávnění potřebná ke smazání složky „%s“.

en: There was an error deleting the folder “%s”.
cs: Při mazání složky „%s“ došlo k chybě.

en: You do not have sufficient permissions to delete the file “%s”.
cs: Nemáte oprávnění potřebná ke smazání souboru „%s“.

en: There was an error deleting the file “%s”.
cs: Při mazání souboru „%s“ došlo k chybě.

en: Trashing “%s”
cs: Vyhazuje se „%s“ do koše

en: Trashed “%s”
cs: Vyhozeno „%s“ do koše

en: Trashing %'d file | Trashing %'d files
cs[0]: Vyhazuje se %'d soubor do koše
cs[1]: Vyhazují se %'d soubory do koše
cs[2]: Vyhazuje se %'d souborů do koše

en: Trashed %'d file | Trashed %'d files
cs[0]: Vyhozen %'d soubor do koše
cs[1]: Vyhozeny %'d soubory do koše
cs[2]: Vyhozeno %'d souborů do koše

note: Translators: %s is a file name
en: “%s” can’t be put in the trash. Do you want to delete it immediately?
cs: „%s“ nelze přesunout do koše, chcete jej hned přímo smazat?

en: This remote location does not support sending items to the trash.
cs: Toto vzdálené umístění nepodporuje přesun položek do koše.

en: Trashing Files
cs: Soubory se přesunují do koše

en: Deleting Files
cs: Soubory se odstraňují

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to eject “%s”
cs: Nelze vysunout „%s“

en: Unable to unmount “%s”
cs: Nelze odpojit „%s“

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
cs: Chcete před odpojením vysypat koš?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
cs: Aby bylo možné obnovit volný prostor na tomto svazku, je nutné vyprázdnit koš. Všechny položky v koši na tomto svazku budou trvale ztraceny.

en: Do _not Empty Trash
cs: _Nevyprazdňovat koš

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to access “%s”
cs: Nelze přistupovat k „%s“

en: Preparing to copy %'d file (%s) | Preparing to copy %'d files (%s)
cs[0]: Připravuje se kopírování %'d souboru (%s)
cs[1]: Připravuje se kopírování %'d souborů (%s)
cs[2]: Připravuje se kopírování %'d souborů (%s)

en: Preparing to move %'d file (%s) | Preparing to move %'d files (%s)
cs[0]: Připravuje se přesun %'d souboru (%s)
cs[1]: Připravuje se přesun %'d souborů (%s)
cs[2]: Připravuje se přesun %'d souborů (%s)

en: Preparing to delete %'d file (%s) | Preparing to delete %'d files (%s)
cs[0]: Připravuje se smazání %'d souboru (%s)
cs[1]: Připravuje se smazání %'d souborů (%s)
cs[2]: Připravuje se smazání %'d souborů (%s)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
cs[0]: Připravuje se přesun %'d souboru do koše
cs[1]: Připravuje se přesun %'d souborů do koše
cs[2]: Připravuje se přesun %'d souborů do koše

en: Preparing to compress %'d file | Preparing to compress %'d files
cs[0]: Připravuje se komprimace %'d souboru
cs[1]: Připravuje se komprimace %'d souborů
cs[2]: Připravuje se komprimace %'d souborů

en: Error while copying.
cs: Chyba při kopírování.

en: Error while moving.
cs: Chyba při přesunu.

en: Error while moving files to trash.
cs: Chyba při přesunu souborů do koše.

en: Error while compressing files.
cs: Chyba při komprimaci souborů.

en: Files in the folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to see them.
cs: Soubory ve složce „%s“ nelze spravovat, protože nemáte oprávnění pro je vidět.

en: There was an error getting information about the files in the folder “%s”.
cs: Nastala chyba při zjišťování informací o souborech ve složce „%s“.

en: The folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
cs: Složku „%s“ nelze spravovat, protože nemáte oprávnění na její čtení.

en: There was an error reading the folder “%s”.
cs: Došlo k chybě při čtení složky „%s“.

en: The file “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
cs: Soubor „%s“ nelze spravovat, protože nemáte oprávnění jej číst.

en: There was an error getting information about “%s”.
cs: Při získávání informací o „%s“ došlo k chybě.

en: Error while copying to “%s”.
cs: Chyba při kopírování do „%s“.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
cs: Nemáte oprávnění přistupovat k cílové složce.

en: There was an error getting information about the destination.
cs: Při získávání informací o cíli došlo k chybě.

en: The destination is not a folder.
cs: Cílové umístění není složka.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
cs: V cíli není dostatek místa. Zkuste uvolnit místo odstraněním souborů.

en: %s more space is required to copy to the destination.
cs: Je třeba o %s více místa ke zkopírování do daného umístění.

en: File too Large for Destination
cs: Soubor je pro cíl příliš velký

en: Files bigger than 4.3 GB cannot be copied onto a FAT filesystem.
cs: Soubory větší než 4,3 GB nelze zkopírovat do souborového systému FAT.

en: The destination is read-only.
cs: Cílové umístění je pouze pro čtení.

en: Moving “%s” to “%s”
cs: Přesouvá se „%s“ do „%s“

en: Moved “%s” to “%s”
cs: Přesunuto „%s“ do „%s“

en: Copying “%s” to “%s”
cs: Kopíruje se „%s“ do „%s“

en: Copied “%s” to “%s”
cs: Zkopírováno „%s“ do „%s“

en: Duplicating “%s”
cs: Duplikuje se „%s“

en: Duplicated “%s”
cs: Zduplikováno „%s“

en: Moving %'d file to “%s” | Moving %'d files to “%s”
cs[0]: Přesouvá se %'d soubor do „%s“
cs[1]: Přesouvají se %'d soubory do „%s“
cs[2]: Přesouvá se %'d souborů do „%s“

en: Copying %'d file to “%s” | Copying %'d files to “%s”
cs[0]: Kopíruje se %'d soubor do „%s“
cs[1]: Kopírují se %'d soubory do „%s“
cs[2]: Kopíruje se %'d souborů do „%s“

en: Moved %'d file to “%s” | Moved %'d files to “%s”
cs[0]: Přesunut %'d soubor do „%s“
cs[1]: Přesunuty %'d soubory do „%s“
cs[2]: Přesunuto %'d souborů do „%s“

en: Copied %'d file to “%s” | Copied %'d files to “%s”
cs[0]: Zkopírován %'d soubor do „%s“
cs[1]: Zkopírovány %'d soubory do „%s“
cs[2]: Zkopírováno %'d souborů do „%s“

en: Duplicating %'d file in “%s” | Duplicating %'d files in “%s”
cs[0]: Duplikuje se %'d soubor v „%s“
cs[1]: Duplikuje se %'d soubory v „%s“
cs[2]: Duplikuje se %'d souborů v „%s“

en: Duplicated %'d file in “%s” | Duplicated %'d files in “%s”
cs[0]: Zduplikován %'d soubor v „%s“
cs[1]: Zduplikovány %'d soubory v „%s“
cs[2]: Zduplikováno %'d souborů v „%s“

note: To translators: %s will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kB / 4 MB" To translators: %s will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB". To translators: %s will expand to a size like "2 bytes" or * "3 MB", so something like "4 kB / 4 MB"
en: %s / %s
cs: %s / %s

note: To translators: %s will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %s to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kB / 4 MB -- 2 hours left (4 kB/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument). To translato
en: %s / %s — %s left (%s/s) | %s / %s — %s left (%s/s)
cs[0]: %s / %s — zbývá %s (%s/s)
cs[1]: %s / %s — zbývají %s (%s/s)
cs[2]: %s / %s — zbývá %s (%s/s)

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4 kB/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left (%s/s) | %'d / %'d — %s left (%s/s)
cs[0]: %'d / %'d — zbývá %s (%s/s)
cs[1]: %'d / %'d — zbývají %s (%s/s)
cs[2]: %'d / %'d — zbývá %s (%s/s)

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
cs: Složku „%s“ nelze zkopírovat, protože nemáte oprávnění vytvořit ji v cílovém umístění.

en: There was an error creating the folder “%s”.
cs: Při vytváření složky „%s“ došlo k chybě.

en: Files in the folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to see them.
cs: Soubory ve složce „%s“ nelze zkopírovat, protože nemáte oprávnění je vidět.

en: _Skip files
cs: Pře_skočit soubory

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to read it.
cs: Složku „%s“ nelze zkopírovat, protože nemáte oprávnění k jejímu čtení.

en: Error while moving “%s”.
cs: Chyba při přesunu „%s“.

en: Could not remove the source folder.
cs: Nelze odstranit zdrojovou složku.

en: There was an error getting information about the source.
cs: Při získávání informací o zdroji došlo k chybě.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
cs: Nelze přesunout složku samu do sebe.

en: You cannot copy a folder into itself.
cs: Nelze kopírovat složku samu do sebe.

en: The destination folder is inside the source folder.
cs: Cílové umístění je uvnitř zdrojové složky.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
cs: Nelze přesunout soubor sám na sebe.

en: You cannot copy a file over itself.
cs: Nelze kopírovat soubor sám na sebe.

en: The source file would be overwritten by the destination.
cs: Zdrojový soubor by byl přepsán cílovým.

en: Error while copying “%s”.
cs: Chyba při kopírování „%s“.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %s.
cs: Nelze odstranit již existující soubor stejného názvu v %s.

en: There was an error copying the file into %s.
cs: Při kopírování souboru do %s došlo k chybě.

en: Copying Files
cs: Soubory se kopírují

en: Preparing to move to “%s”
cs: Připravuje se přesun do „%s“

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
cs[0]: Připravuje se přesun %'d souboru
cs[1]: Připravuje se přesun %'d souborů
cs[2]: Připravuje se přesun %'d souborů

en: There was an error moving the file into %s.
cs: Při přesunu souboru do %s došlo k chybě.

en: Moving Files
cs: Soubory se přesunují

en: Creating links in “%s”
cs: Vytváří se odkazy v „%s“

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
cs[0]: Vytváří se odkaz k %'d souboru
cs[1]: Vytváří se odkazy k %'d souborům
cs[2]: Vytváří se odkazy k %'d souborům

en: Error while creating link to “%s”.
cs: Chyba při vytváření odkazu na „%s“.

en: Symbolic links only supported for local files
cs: Symbolické odkazy jsou podporovány pouze pro místní soubory

en: The target doesn’t support symbolic links.
cs: Tento cíl nepodporuje symbolické odkazy.

en: There was an error creating the symlink in %s.
cs: Při vytváření symbolického odkazu v %s došlo k chybě.

en: Setting permissions
cs: Oprávnění se nastavuje

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
cs: Nepojmenovaná složka

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
cs: Nepojmenovaný dokument

en: Error while creating directory “%s”.
cs: Chyba při vytváření složky „%s“.

en: Error while creating file “%s”.
cs: Chyba při vytváření souboru „%s“.

en: There was an error creating the directory in %s.
cs: Při vytváření složky v %s došlo k chybě.

en: Saving image to file
cs: Ukládání obrázku do souboru

en: Successfully saved image to file
cs: Obrázek byl úspěšně uložen do souboru

en: Failed to save image
cs: Selhalo uložení obrázku

note: Translators: This is used to auto-generate a file name for pasted images from * the clipboard i.e. "Pasted image.png", "Pasted image 1.png", ...
en: Pasted image
cs: Vložený obrázek

en: Retrieving clipboard data
cs: Získávají se data ze schránky

en: Retrieving image data
cs: Získávají se data obrázku

en: Emptying Trash
cs: Vysypává se koš

en: Verifying destination
cs: Ověřuje se cíl

en: Extracting “%s”
cs: Rozbaluje se „%s“

en: Error extracting “%s”
cs: Chyba při rozbalování „%s“

en: There was an error while extracting “%s”.
cs: Při rozbalování archivu „%s“ došlo k chybě.

en: Not enough free space to extract “%s”
cs: K rozbalení „%s“ není dostatek místa

en: Extracted “%s” to “%s”
cs: Archiv „%s“ byl rozbalen do „%s“

en: Extracted %'d file to “%s” | Extracted %'d files to “%s”
cs[0]: %'d soubor byl rozbalen do „%s“
cs[1]: %'d soubory byly rozbaleny do „%s“
cs[2]: %'d souborů bylo rozbaleno do „%s“

en: Preparing to extract
cs: Připravuje se rozbalení

en: Extracting Files
cs: Rozbalují se soubory

en: Compressing “%s” into “%s”
cs: Komprimuje se „%s“ do „%s“

en: Compressing %'d file into “%s” | Compressing %'d files into “%s”
cs[0]: Komprimuje se %'d soubor do „%s“
cs[1]: Komprimují se %'d soubory do „%s“
cs[2]: Komprimuje se %'d souborů do „%s“

en: Error compressing “%s” into “%s”
cs: Chyba při komprimaci „%s“ do „%s“

en: Error compressing %'d file into “%s” | Error compressing %'d files into “%s”
cs[0]: Chyba při komprimaci %'d souboru do „%s“
cs[1]: Chyba při komprimaci %'d souborů do „%s“
cs[2]: Chyba při komprimaci %'d souborů do „%s“

en: There was an error while compressing files.
cs: Při komprimaci souboru došlo k chybě.

en: Compressed “%s” into “%s”
cs: „%s“ zkomprimováno do „%s“

en: Compressed %'d file into “%s” | Compressed %'d files into “%s”
cs[0]: %'d soubor byl zkomprimován do „%s“
cs[1]: %'d soubory byly zkomprimovány do „%s“
cs[2]: %'d souborů bylo zkomprimováno do „%s“

en: Compressing Files
cs: Komprimují se soubory

en: Searching…
cs: Hledá se…

en: Loading…
cs: Načítá se…

en: Examples:
cs: Příklady:

en: Could not paste files
cs: Nelze vložit soubory

en: Permissions do not allow pasting files in this directory
cs: Oprávnění neumožňují vkládání souborů do tohoto adresáře

en: “%s” selected
cs: „%s“ vybrán

en: %'d folder selected | %'d folders selected
cs[0]: Vybrána %'d složka
cs[1]: Vybrány %'d složky
cs[2]: Vybráno %'d složek

en: (containing %'d item) | (containing %'d items)
cs[0]: (obsahuje %'d položku)
cs[1]: (obsahuje %'d položky)
cs[2]: (obsahuje %'d položek)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en: (containing a total of %'d item) | (containing a total of %'d items)
cs[0]: (obsahují celkem %'d položku)
cs[1]: (obsahují celkem %'d položky)
cs[2]: (obsahují celkem %'d položek)

en: %'d item selected | %'d items selected
cs[0]: Vybrána %'d položka
cs[1]: Vybrány %'d položky
cs[2]: Vybráno %'d položek

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
cs[0]: vybrána %'d další položka
cs[1]: vybrány %'d další položky
cs[2]: vybráno %'d dalších položek

en: Search _Settings
cs: Na_stavení vyhledávání

en: Search _Everywhere
cs: Hledat všud_e

en: More locations can be added to search in the settings
cs: Další místa k vyhledávání lze přidat v nastavení

note: Translators: %s is the name of the search location formatted for display
en: No matches in “%s”
cs: Žádné shody v „%s“

en: No Results Found
cs: Nenalezeny žádné výsledky

en: Trash is Empty
cs: Koš je prázdný

en: No Starred Files
cs: Žádné oblíbené soubory

en: No Recent Files
cs: Žádné nedávné soubory

en: Folder is Empty
cs: Složka je prázdná

en: Select Move Destination
cs: Vyberte cíl pro přesun

en: Select Copy Destination
cs: Vyberte cíl pro kopii

en: _Select
cs: _Vybrat

en: Select Extract Destination
cs: Vyberte cíl pro rozbalení

en: Error sending email.
cs: Chyba při odesílání e-mailu.

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to remove “%s”
cs: Nelze odstranit „%s“

en: Unable to stop drive
cs: Zařízení nelze deaktivovat

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to start “%s”
cs: Nelze aktivovat „%s“

en: New Folder with Selection (%'d Item) | New Folder with Selection (%'d Items)
cs[0]: Nová složka s vybranou %'d položkou
cs[1]: Nová složka s vybranými %'d položkami
cs[2]: Nová složka s vybranými %'d položkami

en: Open With %s
cs: Otevřít pomocí %s

en: Run
cs: Spustit

en: Extract
cs: Rozbalit

en: Extract to…
cs: Rozbalit do…

en: Open
cs: Otevřít

en: _Start
cs: _Aktivovat

en: _Connect
cs: _Připojit

en: _Start Multi-disk Drive
cs: _Aktivovat vícediskovou jednotku

en: U_nlock Drive
cs: Odemk_nout zařízení

en: Stop Drive
cs: Deaktivovat zařízení

en: _Safely Remove Drive
cs: _Bezpečně odebrat zařízení

en: _Disconnect
cs: O_dpojit

en: _Stop Multi-disk Drive
cs: _Deaktivovat vícediskovou jednotku

en: _Lock Drive
cs: _Uzamknout zařízení

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: Dropped Text.txt
cs: Upuštěný text.txt

en: Drag and drop is not supported.
cs: Přetažení objektů není podporováno.

en: An invalid drag type was used.
cs: Byl použit neplatný typ přetažení.

en: Undo
cs: Zpět

en: Undo last action
cs: Vrátit zpět poslední akci

en: Redo
cs: Znovu

en: Redo last undone action
cs: Znovu vykonat poslední vrácenou akci

en: Move %d item back to “%s” | Move %d items back to “%s”
cs[0]: Přesunout %d položku zpět do „%s“
cs[1]: Přesunout %d položky zpět do „%s“
cs[2]: Přesunout %d položek zpět do „%s“

en: Move %d item to “%s” | Move %d items to “%s”
cs[0]: Přesunout %d položku do „%s“
cs[1]: Přesunout %d položky do „%s“
cs[2]: Přesunout %d položek do „%s“

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
cs[0]: Vrátit _zpět přesun %d položky
cs[1]: Vrátit _zpět přesun %d položek
cs[2]: Vrátit _zpět přesun %d položek

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
cs[0]: Zn_ovu přesunout %d položku
cs[1]: Zn_ovu přesunout %d položky
cs[2]: Zn_ovu přesunout %d položek

en: Move “%s” back to “%s”
cs: Přesunuto „%s“ do „%s“

en: Move “%s” to “%s”
cs: Přesunuto „%s“ do „%s“

en: _Undo Move
cs: Vrátit _zpět přesun

en: _Redo Move
cs: Zn_ovu přesunou

en: _Undo Restore From Trash
cs: Vrátit _zpět obnovení z koše

en: _Redo Restore From Trash
cs: Zn_ovu obnovit z koše

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
cs[0]: Přesunout %d položku zpět do koše
cs[1]: Přesunout %d položky zpět do koše
cs[2]: Přesunout %d položek zpět do koše

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
cs[0]: Obnovit %d položku z koše
cs[1]: Obnovit %d položky z koše
cs[2]: Obnovit %d položek z koše

en: Move “%s” back to trash
cs: Přesunout „%s“ zpět do koše

en: Restore “%s” from trash
cs: Obnovit „%s“ z koše

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
cs[0]: Smazat %d zkopírovanou položku
cs[1]: Smazat %d zkopírované položky
cs[2]: Smazat %d zkopírovaných položek

en: Copy %d item to “%s” | Copy %d items to “%s”
cs[0]: Kopírovat %d položku do „%s“
cs[1]: Kopírovat %d položky do „%s“
cs[2]: Kopírovat %d položek do „%s“

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
cs[0]: Vrátit _zpět zkopírování %d položky
cs[1]: Vrátit _zpět zkopírování %d položek
cs[2]: Vrátit _zpět zkopírování %d položek

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
cs[0]: Zn_ovu zkopírovat %d položku
cs[1]: Zn_ovu zkopírovat %d položky
cs[2]: Zn_ovu zkopírovat %d položek

en: Delete “%s”
cs: Smazat „%s“

en: Copy “%s” to “%s”
cs: Kopírovat „%s“ do „%s“

en: _Undo Copy
cs: Vrátit _zpět kopírování

en: _Redo Copy
cs: Zn_ovu kopírovat

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
cs[0]: Smazat %d zdvojenou položku
cs[1]: Smazat %d zdvojené položky
cs[2]: Smazat %d zdvojených položek

en: Duplicate %d item in “%s” | Duplicate %d items in “%s”
cs[0]: Zdvojit %d položku v „%s“
cs[1]: Zdvojit %d položky v „%s“
cs[2]: Zdvojit %d položek v „%s“

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
cs[0]: Vrátit _zpět zdvojení %d položky
cs[1]: Vrátit _zpět zdvojení %d položek
cs[2]: Vrátit _zpět zdvojení %d položek

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
cs[0]: Zn_ovu zdvojit %d položku
cs[1]: Zn_ovu zdvojit %d položky
cs[2]: Zn_ovu zdvojit %d položek

en: Duplicate “%s” in “%s”
cs: Zdvojit „%s“ v „%s“

en: _Undo Duplicate
cs: Vrátit _zpět zdvojení

en: _Redo Duplicate
cs: Zn_ovu zdvojit

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
cs[0]: Smazat odkazy na %d položku
cs[1]: Smazat odkazy na %d položky
cs[2]: Smazat odkazy na %d položek

en: Create links to %d item | Create links to %d items
cs[0]: Vytvořit odkazy na %d položku
cs[1]: Vytvořit odkazy na %d položky
cs[2]: Vytvořit odkazy na %d položek

en: Delete link to “%s”
cs: Smazat odkaz na „%s“

en: Create link to “%s”
cs: Vytvořit odkaz na „%s“

en: _Undo Create Link
cs: Vrátit _zpět vytvoření odkazu

en: _Redo Create Link
cs: Zn_ovu vytvořit odkaz

en: Create an empty file “%s”
cs: Vytvořit prázdný soubor „%s“

en: _Undo Create Empty File
cs: Vrátit _zpět vytvoření prázdného souboru

en: _Redo Create Empty File
cs: Zn_ovu vytvořit prázdný soubor

en: Create a new folder “%s”
cs: Vytvořit novou složku „%s“

en: _Undo Create Folder
cs: Vrátit _zpět vytvoření složky

en: _Redo Create Folder
cs: Zn_ovu vytvořit složku

en: Create new file “%s” from template
cs: Vytvořit nový soubor „%s“ ze šablony

en: _Undo Create From Template
cs: Vrátit _zpět vytvoření ze šablony

en: _Redo Create From Template
cs: Zn_ovu vytvořit ze šablony

en: Rename “%s” as “%s”
cs: Přejmenovat „%s“ na „%s“.

en: _Undo Rename
cs: Vrátit _zpět přejmenování

en: _Redo Rename
cs: Zn_ovu přejmenovat

en: Batch rename %d file | Batch rename %d files
cs[0]: Dávkově přejmenovat %d soubor
cs[1]: Dávkově přejmenovat %d soubory
cs[2]: Dávkově přejmenovat %d souborů

en: _Undo Batch Rename
cs: Vrátit _zpět dávkové přejmenování

en: _Redo Batch Rename
cs: Zn_ovu dávkově přejmenovat

en: Unstar %d file | Unstar %d files
cs[0]: Odebrat %d soubor z oblíbených
cs[1]: Odebrat %d soubory z oblíbených
cs[2]: Odebrat %d souborů z oblíbených

en: Star %d file | Star %d files
cs[0]: Označit %d soubor jako oblíbený
cs[1]: Označit %d soubory jako oblíbené
cs[2]: Označit %d souborů jako oblíbené

en: _Undo Starring
cs: _Vrátit zpět označení jako oblíbený

en: _Redo Starring
cs: Z_novu označit jako oblíbený

en: _Undo Unstarring
cs: _Vrátit zpět odebrání z oblíbených

en: _Redo Unstarring
cs: Z_novu odebrat z oblíbených

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
cs[0]: Přesunout %d položku do koše
cs[1]: Přesunout %d položky do koše
cs[2]: Přesunout %d položek do koše

en: Restore “%s” to “%s”
cs: Obnovit „%s“ do „%s“

en: Move “%s” to trash
cs: Přesunout „%s“ do koše

en: _Undo Trash
cs: _Vrátit zpět přesun do koše

en: _Redo Trash
cs: Zn_ovu přesunout do koše

en: Restore original permissions of items enclosed in “%s”
cs: Obnovit původní oprávnění položek v „%s“

en: Set permissions of items enclosed in “%s”
cs: Nastavit oprávnění položek v „%s“

en: _Undo Change Permissions
cs: Vrátit _zpět změnu oprávnění

en: _Redo Change Permissions
cs: Zn_ovu změnit oprávnění

en: Restore original permissions of “%s”
cs: Vrátit původní oprávnění „%s“

en: Set permissions of “%s”
cs: Nastavit oprávnění „%s“

en: Restore group of “%s” to “%s”
cs: Obnovit u „%s“ skupinu na „%s“

en: Set group of “%s” to “%s”
cs: Nastavit u „%s“ skupinu na „%s“.

en: _Undo Change Group
cs: Vrátit _zpět změnu skupiny

en: _Redo Change Group
cs: Zn_ovu změnit skupinu

en: Restore owner of “%s” to “%s”
cs: Obnovit u „%s“ vlastníka na „%s“

en: Set owner of “%s” to “%s”
cs: Nastavit u „%s“ vlastníka na „%s“.

en: _Undo Change Owner
cs: Vrátit _zpět změnu vlastníka

en: _Redo Change Owner
cs: Zn_ovu změnit vlastníka

en: _Undo Extract
cs: Vrátit _zpět rozbalení

en: _Redo Extract
cs: Zn_ovu rozbalit

en: Delete %d extracted file | Delete %d extracted files
cs[0]: Smazat %d rozbalený soubor
cs[1]: Smazat %d rozbalené soubory
cs[2]: Smazat %d rozbalených souborů

en: Extract “%s”
cs: Rozbalit „%s“

en: Extract %d file | Extract %d files
cs[0]: Rozbalit %d soubor
cs[1]: Rozbalit %d soubory
cs[2]: Rozbalit %d souborů

en: Compress “%s”
cs: Zkomprimovat „%s“

en: Compress %d file | Compress %d files
cs[0]: Komprimovat %d soubor
cs[1]: Komprimovat %d soubory
cs[2]: Komprimovat %d souborů

en: _Undo Compress
cs: Vrátit _zpět komprimaci

en: _Redo Compress
cs: Zn_ovu komprimovat

en: Could not determine original location of “%s”
cs: Nelze zjistit původní umístění „%s“

en: The item cannot be restored from trash
cs: Soubor nelze z koše obnovit

note: translators: these describe the contents of removable media
en: Audio CD
cs: Zvukové CD

en: Audio DVD
cs: Zvukové DVD

en: Photo CD
cs: CD s fotografiemi

en: Picture CD
cs: CD s obrázky

en: Contains digital photos
cs: Obsahuje digitální fotografie

en: Contains music
cs: Obsahuje hudbu

en: Contains software to run
cs: Obsahuje software ke spuštění

en: Contains software to install
cs: Obsahuje software k instalaci

en: Detected as “%s”
cs: Detekováno jako „%s“

note: translators: these describe the contents of removable media
en: Contains music and photos
cs: Obsahuje hudbu a fotografie

en: Contains photos and music
cs: Obsahuje fotografie a hudbu

[ctx: Noun]
note: Translators: This is appended to a file name when a copy of a file is created.
en: Copy
cs: Kopírovat

[ctx: Noun]
note: Translators: This is appended to a file name when a copy of an already copied file is created. * `%zu` will be replaced with a number one higher than that of the previous copy.
en: Copy %zu
cs: Kopie %zu

note: Translators: File name for new symlink. %s is target's name, %zu is number of symlink.
en: Link to %s (%zu)
cs: Odkaz na %s (%zu)

en: Files in the trash are permanently deleted after 1 hour
cs: Soubory v koši jsou trvale smazány po 1 hodině

en: Files in the trash are permanently deleted after %d day | Files in the trash are permanently deleted after %d days
cs[0]: Soubory v koši jsou trvale smazány po %d dni
cs[1]: Soubory v koši jsou trvale smazány po %d dnech
cs[2]: Soubory v koši jsou trvale smazány po %d dnech

en: Executable files in this folder will appear in the Scripts menu
cs: Spustitelné soubory z této složky se objeví v nabídce Skripty

en: Turn on File Sharing to share the contents of this folder over the network
cs: Zapnutím funkce Sdílení souborů můžete obsah této složky sdílet po síti

en: Sharing Settings
cs: Nastavení sdílení

en: Put files in this folder to use them as templates for new documents
cs: Do této složky si vložte soubory, které chcete mít jako šablony pro nové dokumenty

en: _Learn More
cs: Zjistit _více

en: _Empty Trash…
cs: _Vyprázdnit koš…

en: _Trash Settings
cs: Nas_tavení koše

en: Clear Entry
cs: Vymazat vstup

en: Go to Location
cs: Jít na umístění

en: 
    ========================================================
    This app cannot work correctly if run as root (not even
    with sudo). Consider running `nautilus admin:/` instead.
    ========================================================
cs: 
    ========================================================
    Tato aplikace nemůže správně fungovat, pokud je spuštěna jako root
    (ani pomocí sudo). Zvažte místo toho spuštění `nautilus admin:/`.
    ========================================================

en: Anything
cs: Cokoliv

en: Folders
cs: Složky

en: Documents
cs: Dokumenty

en: Illustration
cs: Ilustrace

en: Music
cs: Hudba

en: PDF / PostScript
cs: PDF/Postscript

en: Picture
cs: Obrázek

en: Text File
cs: Textový soubor

en: This link cannot be used because it has no target.
cs: Tento odkaz nelze použít, protože nemá cíl.

en: This link cannot be used because its target “%s” doesn’t exist.
cs: Tento odkaz nelze použít, protože jeho cíl „%s“ neexistuje.

en: The link “%s” is broken. Move it to Trash?
cs: Odkaz „%s“ je neplatný. Chcete jej přesunout do koše?

en: Mo_ve to Trash
cs: Pře_sunout do koše

en: The link “%s” is broken.
cs: Odkaz „%s“ je neplatný.

en: Are you sure you want to open all files?
cs: Jste si jisti, že chcete otevřít všechny soubory?

en: This will open %d separate tab and window. | This will open %d separate tabs and windows.
cs[0]: Otevře se tím %d samostatná karta a okno.
cs[1]: Otevřou se tím %d samostatné karty a okna.
cs[2]: Otevře se tím %d samostatných karet a oken.

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
cs[0]: Otevře se tím %d samostatná karta.
cs[1]: Otevřou se tím %d samostatné karty.
cs[2]: Otevře se tím %d samostatných karet.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
cs[0]: Otevře se tím %d samostatné okno.
cs[1]: Otevřou se tím %d samostatná okna.
cs[2]: Otevře se tím %d samostatných oken.

en: _Open All
cs: _Otevřít vše

en: Could Not Display “%s”
cs: Nelze zobrazit „%s“.

en: The file is of an unknown type
cs: Soubor je neznámého typu

en: There is no app installed for “%s” files
cs: Pro soubory typu „%s“ není instalována vhodná aplikace

en: _Select App
cs: _Vybrat aplikaci

en: There was an internal error trying to search for apps:
cs: Došlo k interní chybě při pokusu vyhledat aplikace:

en: Unable to search for app
cs: Nelze vyhledat aplikaci

en: _Search in Software
cs: _Hledat v Softwaru

en: There is no app installed for “%s” files. Do you want to search for an app to open this file?
cs: Pro soubory typu „%s“ není instalována vhodná aplikace. Chcete vyhledat aplikaci, pomocí které se tento soubor otevře?

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
cs: Nelze přistupovat k umístění

en: Unable to start location
cs: Umístění nelze aktivovat

en: Opening “%s”.
cs: Otevírá se „%s“.

en: Opening %d item. | Opening %d items.
cs[0]: Otevírá se %d položka.
cs[1]: Otevírají se %d položky.
cs[2]: Otevírá se %d položek.

en: You are trying to replace the destination folder “%s” with a symbolic link.
cs: Snažíte se nahradit cílovou složku „%s“ symbolickým odkazem.

en: This is not allowed in order to avoid the deletion of the destination folder’s contents.
cs: To není dovolené z důvodu, aby se zabránilo smazání obsahu cílové složky.

en: Please rename the symbolic link or press the skip button.
cs: Přejmenujte prosím cílovou složku, nebo zmáčkněte tlačítko pro přeskočení.

en: Merge folder “%s”?
cs: Sloučit složku „%s“?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
cs: Pokud při slučování bude kterýkoliv ze souborů ve složce v konfliktu s kopírovanými soubory, budete před jeho nahrazením dotázáni na potvrzení.

en: An older folder with the same name already exists in “%s”.
cs: Starší složka se stejným názvem již existuje v „%s“.

en: A newer folder with the same name already exists in “%s”.
cs: Novější složka se stejným názvem již existuje v „%s“.

en: Another folder with the same name already exists in “%s”.
cs: Jiná složka se stejným názvem již existuje v „%s“.

en: Replace folder “%s”?
cs: Nahradit složku „%s“?

en: Replacing it will remove all files in the folder.
cs: Nahrazením se odstraní všechny soubory ve složce.

en: A folder with the same name already exists in “%s”.
cs: Složka se stejným názvem již existuje v „%s“.

en: Replace file “%s”?
cs: Nahradit soubor „%s“?

en: Replacing it will overwrite its content.
cs: Při jeho nahrazení se přepíše jeho obsah.

en: An older file with the same name already exists in “%s”.
cs: Starší soubor se stejným názvem již existuje v „%s“.

en: A newer file with the same name already exists in “%s”.
cs: Novější soubor se stejným názvem již existuje v „%s“.

en: Another file with the same name already exists in “%s”.
cs: Jiný soubor se stejným názvem již existuje v „%s“.

en: Original folder
cs: Původní složka

en: Contents:
cs: Obsah:

en: Original file
cs: Původní soubor

en: Size:
cs: Velikost:

en: Type:
cs: Typ:

en: Last modified:
cs: Naposledy změněno:

en: Merge with
cs: Sloučit s

en: Replace with
cs: Nahradit za

en: Merge
cs: Sloučit

en: Merge Folder
cs: Sloučit složku

en: File and Folder conflict
cs: Konflikt souborů a složek

en: File conflict
cs: Konflikt souborů

en: Password-protected archives are not yet supported. This list contains apps that can open the archive.
cs: Archivy chráněné heslem zatím nejsou podporované. V tomto seznamu najdete aplikace, pomocí kterých můžete archiv otevřít.

en: “%s” is password-protected.
cs: Archiv „%s“ je chráněn heslem.

en: Current Folder Menu
cs: Nabídka aktuální složky

note: Translators: This is the label used in the pathbar when seeing * the root directory (also known as /)
en: Operating System
cs: Operační systém

note: Translators: This is the filesystem root directory (also known * as /) when seen as administrator
en: Administrator Root
cs: Správcovský kořen

en: _Close
cs: _Zavřít

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions the user has in a directory.
en: None
cs: Nic

note: Translators: Both %s will be replaced with formatted timestamps.
en: Examples: “%s”, “%s”
cs: Příklady: „%s“, „%s“

en: Single-Click
cs: Jednoduché kliknutí

en: Double-Click
cs: Dvojité kliknutí

en: On This Computer Only
cs: Jen na tomto počítači

en: All Locations
cs: Všechna umístění

en: Never
cs: Nikdy

en: All Files
cs: Všechny soubory

en: All Folders
cs: Všechny složky

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
cs: Promiňte, ale nemůžete spouštět příkazy na vzdáleném počítači.

en: This is disabled due to security considerations.
cs: Toto je zakázáno z důvodů zabezpečení.

note: all files are non-local some files are non-local
en: This drop target only supports local files.
cs: Tento cíl upuštění podporuje jen místní soubory.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
cs: Vzdálené soubory můžete otevřít jejich zkopírováním do místní složky a jejich následným upuštěním.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
cs: Vzdálené soubory můžete otevřít po jejich zkopírování do místní složky a jejich následným upuštěním. Místní soubory, které jste upustili, byly již otevřeny.

en: Details:
cs: Detaily:

en: Canceled
cs: Zrušeno

en: Preparing
cs: Připravuje se

note: Translators: This describes an operation, such as copying or compressing files, as being completed.
en: Operation Completed
cs: Operace dokončena

en: File Operations
cs: Operace se soubory

en: Show Details
cs: Zobrazit podrobnosti

en: %'d file operation active | %'d file operations active
cs[0]: %'d aktivní operace se soubory
cs[1]: %'d aktivní operace se soubory
cs[2]: %'d aktivních operací se soubory

en: All file operations have been completed
cs: Všechny operace se soubory byly dokončeny

en: Read and Write
cs: Čtení a zápis

en: Create and Delete Files
cs: Vytváření a mazání souborů

en: Read and Write, No Access
cs: Čtení a zápis, bez přístupu

en: Read-Only
cs: Pouze čtení

en: Access Files
cs: Přístup k souborům

en: List Files Only
cs: Pouze výpis souborů

en: Write-Only
cs: Pouze zápis

en: Write-Only, No Access
cs: Pouze zápis, bez přístupu

en: Access-Only
cs: Pouze přístup

en: Custom icon removed
cs: Vlastní ikona byla odebrána

en: _Undo
cs: _Zpět

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
cs: Nemůžete najednou přiřadit více než jednu vlastní ikonu!

en: Please drop just one image to set a custom icon.
cs: Vlastní ikonu prosím nastavte upuštěním jen jednoho obrázku.

en: The file that you dropped is not local.
cs: Soubor který, jste pustili, není místní.

en: You can only use local images as custom icons.
cs: Jako vlastní ikony můžete použít jen místní obrázky.

en: The file that you dropped is not an image.
cs: Soubor který, jste pustili, není obrázek.

note: Translators: This is a verb for tagging or untagging a file with a star. Unmarks a file as starred (starred)
en: Unstar
cs: Odebrat z oblíbených

en: Cancel Group Change?
cs: Zrušit změnu skupiny?

en: Cancel Owner Change?
cs: Zrušit změnu vlastníka?

en: Multiple
cs: Více

en: Empty folder
cs: Prázdná složka

en: Contents unreadable
cs: Obsah nečitelný

en: %'d item, with size %s | %'d items, totalling %s
cs[0]: %'d položka s velikostí %s
cs[1]: %'d položky s celkovou velikostí %s
cs[2]: %'d položek s celkovou velikostí %s

en: (some contents unreadable)
cs: (některý obsah nečitelný)

note: Translators: %s will be filled with a filesystem type, such as 'ext4' or 'msdos'.
en: %s Filesystem
cs: Souborový systém %s

en: The permissions of “%s” could not be determined.
cs: Oprávnění „%s“ nebylo možné zjistit.

en: Creating Properties window.
cs: Vytváří se okno vlastností.

en: Select Custom Icon
cs: Vybrat vlastní ikonu

en: Search for “%s”
cs: Hledat „%s“

en: Filter Search Results
cs: Filtrovat výsledky vyhledávání

en: Search current folder
cs: prohledávat aktuální složku

en: Search everywhere
cs: hledat všude

en: Rename Folder
cs: Přejmenovat složku

en: Rename File
cs: Přejmenovat soubor

en: Unable to complete the requested search
cs: Nelze dokončit požadované hledání

en: Show Time Ranges
cs: Zobrazit časová rozmezí

en: Use Calendar
cs: Použít kalendář

note: Add the no date filter element first
en: Any time
cs: Kdykoliv

note: Other types
en: Other Type…
cs: Jiný typ…

en: Select type
cs: Vyberte typ

en: Select
cs: Vybrat

en: Select Dates…
cs: Vybrat data…

note: trash
en: Trash
cs: Koš

en: Since %d day ago | Since %d days ago
cs[0]: Za poslední den
cs[1]: Za poslední %d dny
cs[2]: Za posledních %d dní

en: %d day ago | %d days ago
cs[0]: Před %d dnem
cs[1]: Před %d dny
cs[2]: Před %d dny

en: Since last week | Since %d weeks ago
cs[0]: Od minulého týdne
cs[1]: Za poslední %d týdny
cs[2]: Za posledních %d týdnů

en: Last week | %d weeks ago
cs[0]: Minulý týden
cs[1]: Poslední %d týdny
cs[2]: Posledních %d týdnů

en: Since last month | Since %d months ago
cs[0]: Od minulého měsíce
cs[1]: Za poslední %d měsíce
cs[2]: Za posledních %d měsíců

en: Last month | %d months ago
cs[0]: Minulý měsíc
cs[1]: Poslední %d měsíce
cs[2]: Posledních %d měsíců

en: Since last year | Since %d years ago
cs[0]: Za minulý rok
cs[1]: Za poslední %d roky
cs[2]: Za posledních %d let

en: Last year | %d years ago
cs[0]: Loni
cs[1]: Poslední %d roky
cs[2]: Posledních %d let

en: Parent folder
cs: Rodičovská složka

en: New tab
cs: Nová karta

en: Close current view
cs: Zavřít aktuální zobrazení

en: Back
cs: Zpět

en: Forward
cs: Vpřed

note: Translators: only one item has been moved to trash and %s is its name.
en: “%s” moved to trash
cs: „%s“ byl přesunut do koše

note: Translators: one or more items might have been moved to trash, and %d * is the count.
en: %d file moved to trash | %d files moved to trash
cs[0]: %d soubor byl přesunut do koše
cs[1]: %d soubory byly přesunuty do koše
cs[2]: %d souborů bylo přesunuto do koše

note: Translators: one item has been unstarred and %s is its name.
en: “%s” unstarred
cs: „%s“ byl odebrán z oblíbených

note: Translators: one or more items have been unstarred, and %d * is the count.
en: %d file unstarred | %d files unstarred
cs[0]: Z oblíbených byl odebrán %d soubor
cs[1]: Z oblíbených byly odebrány %d soubory
cs[2]: Z oblíbených bylo odebráno %d souborů

en: _Redo
cs: Zno_vu

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
cs: Otevřít %s

en: The GNOME Project
cs: Projekt GNOME

en: No plugins currently installed.
cs: Aktuálně nejsou nainstalovány žádné zásuvné moduly.

en: Currently installed plugins:
cs: Aktuálně nainstalované zásuvné moduly:

en: For bug testing only, the following command can be used:
cs: Pokud chcete pouze testovat chyby, lze použít následující příkaz:

en: Search Everywhere
cs: Hledat všude

en: Find files and folders in all search locations
cs: Najít soubory a složky ve všech prohledávaných umístěních

en: Search Settings
cs: Nastavení vyhledávání

en: Searching locations only
cs: Prohledávají se jen umístění

en: Searching network locations only
cs: Prohledávají se jen síťová umístění

en: Remote location — only searching the current folder
cs: Vzdálené umístění — prohledává se jen aktuální složka

en: Only searching the current folder
cs: Prohledává se jen aktuální složka

en: Unable to display the contents of this folder.
cs: Nelze zobrazit obsah této složky

en: This location doesn’t appear to be a folder.
cs: Toto umístění se nezdá být složkou.

en: Unable to find “%s”. Please check the spelling and try again.
cs: „%s“ se nezdařilo najít. Zkontrolujte si prosím překlepy a zkuste to znovu.

en: Unable to find the requested file. Please check the spelling and try again.
cs: Požadovaný soubor se nezdařilo najít. Zkontrolujte si prosím překlepy a zkuste to znovu.

en: “%s” locations are not supported.
cs: Umístění typu „%s“ není podporováno.

en: Unable to handle this kind of location.
cs: Nelze obsloužit tento druh umístění.

en: Unable to access the requested location.
cs: Nelze přistupovat k požadovanému místění.

en: Don’t have permission to access the requested location.
cs: Nemáte oprávnění přistupovat k požadovanému místění.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Unable to find the requested location. Please check the spelling or the network settings.
cs: Požadované umístění se nezdařilo najít. Zkontrolujte si prosím překlepy nebo nastavení připojení.

note: This case can be hit when server application is not installed * or is inactive in the system user is trying to connect to.
en: The server has refused the connection. Typically this means that the firewall is blocking access or that the remote service is not running.
cs: Server odmítl připojení. Obvykle to znamená, že přístup blokuje firewall, nebo že vzdálený server neběží.

en: Unhandled error message: %s
cs: Neobsloužené chybové hlášení: %s

en: Open with:
cs: Otevřít pomocí:

[ctx: shortcut window]
en: General
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
en: New Window
cs: Nové okno

[ctx: shortcut window]
en: Close Window or Tab
cs: Zavřít okno či kartu

[ctx: shortcut window]
en: Quit
cs: Ukončit

[ctx: shortcut window]
en: Search Everywhere
cs: Hledat všude

[ctx: shortcut window]
en: Search Current Folder
cs: Prohledávat aktuální složku

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark Current Location
cs: Přidat aktuální umístění do záložek

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
cs: Zobrazit nápovědu

[ctx: shortcut window]
en: Show Preferences
cs: Zobrazit předvolby

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

[ctx: shortcut window]
en: Undo
cs: Zpět

[ctx: shortcut window]
en: Redo
cs: Znovu

[ctx: shortcut window]
en: Opening
cs: Otevírání

[ctx: shortcut window]
en: Open
cs: Otevřít

[ctx: shortcut window]
en: Open in New Tab
cs: Otevřít v nové kartě

[ctx: shortcut window]
en: Open in New Window
cs: Otevřít v novém okně

[ctx: shortcut window]
en: Open Item Location (Search and Recent Only)
cs: Otevřít umístění položky (jen pro hledání a nedávné)

[ctx: shortcut window]
en: Open With Default App
cs: Otevřít pomocí výchozí aplikace

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
cs: Karty

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
cs: Nová karta

[ctx: shortcut window]
en: Go to Previous Tab
cs: Přejít na předchozí kartu

[ctx: shortcut window]
en: Go to Next Tab
cs: Přejít na následující kartu

[ctx: shortcut window]
en: Open Tab
cs: Otevřít kartu

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
cs: Přesunout kartu vlevo

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
cs: Přesunout kartu vpravo

[ctx: shortcut window]
en: Restore Tab
cs: Obnovit kartu

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
cs: Navigace

[ctx: shortcut window]
en: Go Back
cs: Přejít zpět

[ctx: shortcut window]
en: Go Forward
cs: Přejít vpřed

[ctx: shortcut window]
en: Go Up
cs: Přejít výš

[ctx: shortcut window]
en: Go Down
cs: Přejít níž

[ctx: shortcut window]
en: Go to Home Folder
cs: Přejít do domovské složky

[ctx: shortcut window]
en: Enter Location
cs: Zadat umístění

[ctx: shortcut window]
en: Location Bar With Root Location
cs: Adresní lišta s kořenovým umístěním

[ctx: shortcut window]
en: Location Bar With Home Location
cs: Adresní lišta s domovským umístěním

[ctx: shortcut window]
en: View
cs: Zobrazení

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
cs: Přiblížit

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
cs: Oddálit

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
cs: Výchozí přiblížení

[ctx: shortcut window]
en: Refresh View
cs: Aktualizovat zobrazení

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Hidden Files
cs: Zobrazit/skrýt skryté soubory

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Sidebar
cs: Zobrazit/skrýt postranní panel

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Action Menu
cs: Zobrazit/skrýt nabídku činností

[ctx: shortcut window]
en: List View
cs: Seznamové zobrazení

[ctx: shortcut window]
en: Grid View
cs: Zobrazit v mřížce

[ctx: shortcut window]
en: Expand Folder
cs: Rozbalit složku

[ctx: shortcut window]
en: Collapse Folder
cs: Sbalit složku

[ctx: shortcut window]
en: Editing
cs: Úpravy

[ctx: shortcut window]
en: Create Folder
cs: Vytvořit složku

[ctx: shortcut window]
en: Rename
cs: Přejmenovat

[ctx: shortcut window]
en: Move to Trash
cs: Přesunout do koše

[ctx: shortcut window]
en: Delete Permanently
cs: Smazat trvale

[ctx: shortcut window]
en: Create Link to Copied Item
cs: Vytvořit odkaz na kopírovanou položku

[ctx: shortcut window]
en: Create Link to Selected Item
cs: Vytvořit odkaz na vybranou položku

[ctx: shortcut window]
en: Cut
cs: Vyjmout

[ctx: shortcut window]
en: Copy
cs: Kopírovat

[ctx: shortcut window]
en: Paste
cs: Vložit

[ctx: shortcut window]
en: Select All
cs: Vybrat vše

[ctx: shortcut window]
en: Invert Selection
cs: Obrátit výběr

[ctx: shortcut window]
en: Select Items Matching
cs: Vybrat všechny odpovídající položky

[ctx: shortcut window]
en: Show Item Properties
cs: Zobrazit vlastnosti položky

en: Choose an app to open the selected files.
cs: Vyberte aplikaci pro otevření vybraných souborů.

en: Always use for this file type
cs: Pro tento typ souborů použít vždy

en: _Open
cs: _Otevřít

en: Automatic Numbers
cs: Automatické číslování

en: Creation Date
cs: Datum vytvoření

en: Season Number
cs: Číslo série

en: Episode Number
cs: Číslo epizody

en: Track Number
cs: Číslo stopy

en: Artist Name
cs: Jméno umělce

en: Album Name
cs: Název alba

en: Original File Name
cs: Původní název souboru

en: _Rename
cs: Přej_menovat

en: Rename _using a template
cs: Přejmenovat _pomocí šablony

en: Find and replace _text
cs: Najít a nahradit _text

note: Translators: This is a noun, not a verb
en: Format
cs: Formát

en: Add
cs: Přidat

en: Automatic Numbering Order
cs: Automatické pořadové číslo

[ctx: title]
en: Replace
cs: Nahrazení

en: Existing Text
cs: Stávající text

en: Replace With
cs: Nahradit za

en: Visible Columns
cs: Viditelné sloupce

en: This folder uses custom settings
cs: Tato složka používá vlastní nastavení

en: _Revert
cs: V_rátit zpět

en: _Only Apply to Current Folder
cs: Použít _pouze na aktuální složku

en: Move _Up
cs: Přesunout _výše

en: Move _Down
cs: Přesunout _níže

en: Create Compressed Archive
cs: Vytvoření komprimovaného archivu

en: Create
cs: Vytvořit

en: Archive name
cs: Název archivu

en: Password
cs: Heslo

en: Enter a Password
cs: Zadejte heslo

en: Confirm Password
cs: Potvrzení hesla

en: New Folder
cs: Nová složka

en: C_ancel
cs: Z_rušit

en: _Create
cs: _Vytvořit

en: Folder Name
cs: Název složky

en: Re_name
cs: Přejme_novat

en: Re_place
cs: Na_hradit

en: _Select a new name for the destination
cs: Vybrat nový název pro _cíl

en: _Reset
cs: _Výchozí

en: Apply this action to all files and folders
cs: Použít tuto akci na všechny soubory a složky

en: Change Permissions for Enclosed Files
cs: Změnit oprávnění obsaženým souborům

en: C_hange
cs: Z_měnit

en: Others
cs: Ostatní

en: New _Folder…
cs: Nová _složka…

en: New _Document
cs: Nový _dokument

en: Open _With…
cs: Otevřít _pomocí…

en: Open in Consol_e
cs: Otevřít v _Konzoli

en: _Paste
cs: V_ložit

en: Paste as _Link
cs: Vložit jako o_dkaz

en: Select _All
cs: Vybr_at vše

en: _Visible Columns
cs: _Viditelné sloupce

en: Empty _Trash…
cs: Vyprázdnit _koš…

en: P_roperties
cs: V_lastnosti

en: _Extract
cs: _Rozbalit

en: E_xtract to…
cs: Rozb_alit do…

en: _Run as a Program
cs: Spustit jako p_rogram

en: Open in New _Tab
cs: Otevřít v nové kar_tě

en: Open in New _Window
cs: Otevřít v novém _okně

en: _Open Item Location
cs: _Otevřít umístění položky

en: _Scripts
cs: _Skripty

en: _Open Scripts Folder
cs: _Otevřít složku skriptů

en: _Mount
cs: _Připojit

en: _Unmount
cs: _Odpojit

en: _Eject
cs: V_ysunout

en: _Stop
cs: _Deaktivovat

en: _Detect Media
cs: _Detekce média

en: Cu_t
cs: _Vyjmout

en: _Copy
cs: _Kopírovat

en: Move to…
cs: Přesunout do…

en: Copy to…
cs: Kopírovat do…

en: Rena_me…
cs: Přej_menovat…

en: _Paste Into Folder
cs: Vl_ožit do složky

en: Create _Link
cs: Vytvořit o_dkaz

en: C_ompress…
cs: K_omprimovat…

en: Set as Background…
cs: Nastavit jako pozadí…

note: Translators: This is the transitive verb meaning 'to send via email' (e.g. 'email this document to Angela).
en: Email…
cs: Poslat e-mailem…

en: _Delete From Trash…
cs: _Smazat z koše…

en: _Delete Permanently…
cs: _Smazat trvale…

en: _Restore From Trash
cs: O_bnovit z koše

en: _Remove From Recent
cs: Odeb_rat z nedávných

en: Select Items Matching
cs: Vybrat všechny odpovídající položky

en: Pattern
cs: Vzor

en: Content View
cs: Zobrazení obsahu

en: View of the current folder
cs: Zobrazení aktuální složky

en: Full Text Match
cs: Celý text se shoduje

en: Password Required
cs: Požadováno heslo

en: Enter password…
cs: Zadat heslo…

en: _Properties
cs: _Vlastnosti

en: R_eload
cs: Znovu _načíst

en: St_op
cs: Zas_tavit

en: Add to _Bookmarks
cs: Přidat do zá_ložek

en: Edit _Location
cs: Upravit _umístění

en: _Copy Location
cs: Z_kopírovat umístění

en: General
cs: Obecné

en: Sort _Folders Before Files
cs: Řadit _složky před soubory

en: _Expandable Folders in List View
cs: Rozbalit_elné složky v seznamovém zobrazení

en: _Action to Open Items
cs: Či_nnost pro otevírání položek

en: Optional Context Menu Actions
cs: Volitelné činnosti do kontextové nabídky

en: Show more actions in the menus. Keyboard shortcuts can be used even if the actions are not shown.
cs: Zobrazit další činnosti v nabídkách. Klávesové zkratky fungují, i když činnost v nabídce není zobrazená.

en: _Delete Permanently
cs: _Smazat trvale

en: Performance
cs: Výkon

en: These features may cause slowdowns and excess network usage, especially when browsing files outside this computer, such as on a remote server.
cs: Tyto funkce mohou způsobit zpomalení a nadměrné vytížení sítě, hlavně když procházíte soubory mimo váš počítač, například na vzdáleném serveru.

en: Search in Su_bfolders
cs: Hledat v po_dsložkách

en: Show _Thumbnails
cs: Zobrazovat _miniatury

en: _Count Number of Files in Folders
cs: _Počítat soubory ve složkách

en: Date and Time Format
cs: Formát data a času

en: Choose how dates and times are displayed in list and grid views.
cs: Vyberte, jak se data a časy zobrazují v zobrazení seznamu a mřížky.

en: _Simple
cs: _Jednoduchý

en: Deta_iled
cs: _Podrobný

en: Add information to be displayed beneath file and folder names. More information will appear when zooming closer.
cs: Přidat informace, které se zobrazí pod názvy souborů a složek. Čím větší použijete zvětšení, tím více informací se objeví.

en: Grid View Captions
cs: Popisky v zobrazení v mřížce

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: Fi_rst
cs: P_rvní

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: Seco_nd
cs: Dr_uhý

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: T_hird
cs: Tř_etí

en: Show File Operations
cs: Zobrazit operace se soubory

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Set Custom Icon
cs: Nastavit vlastní ikonu

en: Remove Custom Icon
cs: Odstranit vlastní ikonu

en: Unknown Filesystem
cs: Neznámý souborový systém

en: total
cs: celkem

note: Refers to the capacity of the filesystem
en: used
cs: využito

note: Refers to the capacity of the filesystem
en: free
cs: volné

note: Disks refers to GNOME Disks.
en: Open in Disks
cs: Otevřít v Discích

en: _Link Target
cs: Cí_l odkazu

en: Open Link Target
cs: Otevřít cíl odkazu

en: Parent _Folder
cs: Rodičovská _složka

en: Open Parent Folder
cs: Otevřít rodičovskou složku

en: Original Folder
cs: Původní složka

en: Trashed on
cs: Do koše vyhozeno

en: _Permissions
cs: O_právnění

en: _Executable as Program
cs: Spustit_elný jako program

en: Set Custom Permissions
cs: Nastavit vlastní oprávnění

en: Unknown Permissions
cs: Neznámá oprávnění

en: The permissions of the selected files could not be determined.
cs: Oprávnění vybraných souborů nebylo možné zjistit.

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
cs: Nejste vlastník, a proto nemůžete měnit tato oprávnění.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
cs: Oprávnění vybraného souboru nebylo možné zjistit.

en: _Owner
cs: _Vlastník

en: Access
cs: Přístup

en: Folder Access
cs: Přístup ke složce

en: File Access
cs: Přístup k souboru

en: _Group
cs: _Skupina

en: Security Context
cs: Bezpečnostní kontext

en: Change Permissions for _Enclosed Files…
cs: Změnit oprávnění _obsaženým souborům…

en: New Filename
cs: Nový název souboru

en: When
cs: Kdy

en: Select _Dates…
cs: Vybrat _data…

en: Clear Date Filter
cs: Vymazat filtr data

en: Since…
cs: Po…

en: Last _modified
cs: Naposledy z_měněno

en: Last _used
cs: Naposledy po_užito

en: _Created
cs: _Vytvořeno

en: What
cs: Co

en: _Anything
cs: _Cokoliv

en: Full _Text
cs: Všechen _text

en: Search Inside Files
cs: Hledat uvnitř souborů

en: File _Name
cs: _Název souboru

en: Don't Search Inside Files
cs: Nehledat uvnitř souborů

en: Search Current Folder
cs: Prohledávat aktuální složku

en: Show Sidebar
cs: Zobrazovat postranní panel

[ctx: Sort Criterion]
note: This is used to sort by name in the toolbar view menu
en: _A-Z
cs: _A-Ž

[ctx: Sort Criterion]
note: This is used to sort by name, in descending order in the toolbar view menu
en: _Z-A
cs: _Ž-A

en: Last _Modified
cs: Naposledy z_měněno

en: _First Modified
cs: _Poprvé změněno

en: _Size
cs: Veliko_st

en: _Type
cs: _Typ

en: Last _Trashed
cs: Naposledy přesunuto do _koše

[ctx: menu item]
note: Translators: a menu item in a group of sorting options in a toolbar menu, with criterions such as "A-Z" or "Last Modified".
en: Sort
cs: Řadit podle

en: _Visible Columns…
cs: Viditelné _sloupce…

note: Translators: This is a noun, meaning the options pertaining to the view.
en: View Options
cs: Volby zobrazení

en: New _Window
cs: Nové o_kno

en: New _Tab
cs: Nová kar_ta

en: Icon Size
cs: Velikost ikon

en: Show _Hidden Files
cs: Zobrazovat _skryté soubory

en: _Preferences
cs: _Předvolby

en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _About Files
cs: O _aplikaci Soubory

en: _New Tab
cs: _Nová karta

en: Re_store Closed Tab
cs: O_bnovit zavřené karty

en: Move Tab to New _Window
cs: Přesunout kartu _do nového okna

note: Translators: use “Move Tab _Right” for RTL languages
en: Move Tab _Left
cs: Přesunout kartu v_levo

note: Translators: use “Move Tab _Left” for RTL languages
en: Move Tab _Right
cs: Přesunout kartu vp_ravo

en: _Close Tab
cs: _Zavřít kartu

en: Close _Other Tabs
cs: Zavřít _ostatní karty

en: _Files
cs: _Soubory

en: Main Menu
cs: Hlavní nabídka

en: Zoom Out
cs: Oddálit

en: Zoom In
cs: Přiblížit

en: Searching for network locations
cs: Prohledávají se síťová umístění

en: No network locations found
cs: Nenalezeno žádné síťové místo

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
cs: _Připojit

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
cs: Nelze připojit svazek

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
cs: Zruš_it

en: File Transfer Protocol
cs: FTP

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
cs: ftp:// nebo ftps://

en: Network File System
cs: NFS

en: SSH File Transfer Protocol
cs: SFTP

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
cs: sftp:// nebo ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
cs: dav:// nebo davs://

en: Unable to get remote server location
cs: Nelze získat vzdálené umístění

en: Networks
cs: Sítě

en: On This Device
cs: Na tomto zařízení

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
cs[0]: %s / %s k dispozici
cs[1]: %s / %s k dispozici
cs[2]: %s / %s k dispozici

en: Disconnect
cs: Odpojit

en: Unmount
cs: Odpojit

en: Server Addresses
cs: Adresy serverů…

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
cs: Adresy serverů sestávají z prefixu s protokolem a vlastní adresy. Například:

en: Available Protocols
cs: Dostupné protokoly

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No Recent Servers
cs: Žádné nedávné servery

en: Recent Servers
cs: Nedávné servery

en: List of common local and remote mountpoints.
cs: Seznam častých místních a vzdálených bodů připojení.

en: Try a different search.
cs: Zkuste hledat nějak jinak.

en: Enter server address…
cs: zadejte adresu serveru…

en: %s does not exist in the bookmarks list
cs: %s se v oblíbených nenachází

en: %s already exists in the bookmarks list
cs: %s se v oblíbených již nachází

en: Eject
cs: Vysunout

en: Recent
cs: Nedávné

en: Recent Files
cs: Nedávné soubory

en: Starred Files
cs: Oblíbené soubory

en: Open Personal Folder
cs: Otevřít osobní složku

en: Desktop
cs: Plocha

en: Open the contents of your desktop in a folder
cs: Otevřít obsah vaší plochy ve složce

en: Enter Location
cs: Zadat umístění

en: Manually enter a location
cs: Ručně zadat umístění

en: Open Trash
cs: Otevřít koš

en: Mount and Open “%s”
cs: Připojit a otevřít „%s“

en: Open the contents of the file system
cs: Otevřít obsah souborového systému

en: New bookmark
cs: Nová záložka

en: Add a new bookmark
cs: Přidat novou záložku

en: Show Other Locations
cs: Zobrazit další umístění

note: Translators: This means that unlocking an encrypted storage * device failed. %s is the name of the device.
en: Error unlocking “%s”
cs: Chyba při odemykání „%s“

en: This name is already taken
cs: Tento název je již zabraný

en: Unable to stop “%s”
cs: Nelze zastavit „%s“

en: Unable to poll “%s” for media changes
cs: Nelze sledovat výměnu médií v „%s“

en: _Remove from Bookmarks
cs: Odeb_rat ze záložek

en: _Power On
cs: Za_pnout

en: _Connect Drive
cs: _Připojit disk

en: _Start Multi-disk Device
cs: _Aktivovat vícediskové zařízení

en: _Unlock Device
cs: Odemkno_ut zařízení

en: _Disconnect Drive
cs: O_dpojit disk

en: _Stop Multi-disk Device
cs: _Deaktivovat vícediskové zařízení

en: _Lock Device
cs: Uzam_knout zařízení

en: Format…
cs: Formátovat…

en: Computer
cs: Počítač

en: Sidebar
cs: Postranní panel

en: List of common shortcuts, mountpoints, and bookmarks.
cs: Seznam častých zkratek, bodů připojení a záložek.
