nautilus - en to sv translation catalogue (1075 entries)

en: Run Software
sv: Kör program

en: Files
sv: Filer

en: Access and organize files
sv: Kom åt och organisera filer

en: Files, also known as Nautilus, is the default file manager of the GNOME desktop. It provides a simple and integrated way of managing your files and browsing your file system.
sv: Filer, också känd som Nautilus, är standardfilhanteraren för GNOME-skrivbordet. Den tillhandahåller ett enkelt och integrerat sätt att hantera dina filer samt bläddra i ditt filsystem.

en: Nautilus supports all the basic functions of a file manager and more. It can search and manage your files and folders, both locally and on a network, read and write data to and from removable media, run scripts, and launch apps. It has three views: Icon Grid, Icon List, and Tree List. Its functions can be extended with plugins and scripts.
sv: Nautilus stöder en filhanterares alla grundläggande funktioner och mer därtill. Den kan söka och hantera din filer och mappar, både lokalt och på ett nätverk, läsa och skapa data till och från utbytbar media, köra skript, och starta program. Den har tre vyer: Ikonrutnät, ikonlista, och trädlista. Dess funktioner kan utökas med insticksmoduler och skript.

en: Grid View
sv: Rutnätsvy

en: List View
sv: Listvy

en: Search
sv: Sök

en: Other Locations
sv: Andra platser

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: folder;manager;explore;disk;filesystem;nautilus;
sv: mapp;hanterare;utforskare;disk;filsystem;nautilus;

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
sv: Använd alltid platsfältet i stället för sökvägsraden

en: If set to true, Files will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
sv: Om satt till true (sant) kommer Filer alltid att ha ett textinmatningsfält i adressverktygsfältet i stället för sökvägsraden.

en: Where to perform recursive search
sv: Var rekursiv sökning ska utföras

en: Locations in which Files should search subfolders. Available values are “local-only”, “always”, “never”.
sv: På vilka platser ska Filer söka efter undermappar. Tillgängliga värden är ”local-only” (endast lokalt), ”always” (alltid), ”never” (aldrig).

en: Filter the search dates using either last used or last modified
sv: Filtrera sökdatum via antingen senast använd eller senast ändrad

en: Filter the search dates using either last used or last modified.
sv: Filtrera sökdatum via antingen senast använd eller senast ändrad.

en: Whether to show a context menu item to delete permanently
sv: Huruvida ett menyobjekt ska visas i snabbvalsmenyn för permanent borttagning

en: If set to true, Files will show a delete permanently context menu item to bypass the Trash.
sv: Om satt till true (sant), så kommer Filer att visa ett menyobjekt i snabbvalsmenyn för permanent borttagning som förbigår papperskorgen.

en: Whether to show context menu items to create links from copied or selected files
sv: Huruvida menyobjekt ska visas i snabbvalsmenyn för att skapa länkar från kopierade eller markerade filer

en: If set to true, Files will show context menu items to create links from the copied or selected files.
sv: Om satt till true (sant), så kommer Filer att visa ett menyobjekt i snabbvalsmenyn för att skapa länkar från de kopierade eller markerade filerna.

en: When to show number of items in a folder
sv: När antalet objekt i en mapp ska visas

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to “always” then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to “local-only” then only show counts for local file systems. If set to “never” then never bother to compute item counts.
sv: Hastighetskompromiss för när antalet objekt ska visas i en mapp. Om detta är satt till ”always” kommer antal objekt alltid att visas, även om mappen är på en fjärrserver. Om detta är satt till ”local-only” kommer endast antal att visas för lokala filsystem. Om detta är satt till ”never” kommer antalet objekt aldrig att beräknas.

en: Type of click used to launch/open files
sv: Typ av klick som används för att aktivera/öppna filer

en: Possible values are “single” to launch files on a single click, or “double” to launch them on a double click.
sv: Möjliga värden är ”single” för att aktivera filer med enkelklick eller ”double” för att aktivera dem med dubbelklick.

en: Show the package installer for unknown MIME types
sv: Visa paketinstalleraren för okända MIME-typer

en: Whether to show the user a package installer dialog in case an unknown MIME type is opened, in order to search for an app to handle it.
sv: Huruvida en paketinstallerardialog ska visas för användaren när en okänd MIME-typ öppnas. Detta för att söka efter ett program som kan hantera den.

en: Use extra mouse button events in Files
sv: Använd extra musknappshändelser i Filer

en: For users with mice that have “Forward” and “Back” buttons, this key will determine if any action is taken inside of Files when either is pressed.
sv: För användare med möss som har knapparna ”Framåt” och ”Bakåt”, bestämmer denna nyckel om någon åtgärd ska ske inne i Filer när någon av dem trycks ned.

en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
sv: Musknapp för att aktivera kommandot ”Framåt” i ett bläddrarfönster

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
sv: För användare med möss som har knapparna ”Framåt” och ”Bakåt”, ställer denna nyckel in vilken knapp som aktiverar kommandot ”Framåt” i ett bläddrarfönster. Möjliga värden sträcker sig mellan 6 och 14.

en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
sv: Musknapp för att aktivera kommandot ”Bakåt” i ett bläddrarfönster

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
sv: För användare med möss som har knapparna ”Framåt” och ”Bakåt”, denna nyckel kommer att ställa in vilken knapp som aktiverar kommandot ”Bakåt” i ett bläddrarfönster. Möjliga värden sträcker sig mellan 6 och 14.

en: When to show thumbnails of files
sv: När miniatyrbilder för bildfiler ska visas

en: Speed trade-off for when to show a file as a thumbnail. If set to “always” then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to “local-only” then only show thumbnails for local file systems. If set to “never” then never bother to thumbnail files, just use a generic icon. Despite what the name may suggest, this applies to any previewable file type.
sv: Hastighetskompromiss för när en bildfil ska visas som en miniatyrbild. Om satt till ”always” kommer en miniatyrbild alltid att skapas, även om mappen är på en fjärrserver. Om satt till ”local-only” kommer endast miniatyrbilder för lokala filsystem att visas. Om satt till ”never” kommer miniatyrbilder aldrig att skapas utan endast en allmän ikon att användas. Trots vad namnet antyder gäller detta för alla förhandsgranskningsbara filtyper.

en: Maximum image size for thumbnailing
sv: Maximal bildstorlek för skapande av miniatyrbilder

en: Images over this size (in megabytes) won’t be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
sv: Bilder över denna storlek (i megabyte) kommer det inte att skapas miniatyrbilder för. Ändamålet med denna inställning är att undvika att skapa miniatyrbilder för stora bilder som tar lång tid att läsa in eller använder mycket minne.

en: Default sort order
sv: Standardsorteringsordning

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are “name”, “size”, “type”, “mtime”, “atime” and “starred”.
sv: Standardsorteringsordningen på objekt i ikonvyn. Möjliga värden är ”name”, ”size”, ”type”, ”mtime”, ”atime” och ”starred”.

en: Reverse sort order in new windows
sv: Omvänd sorteringsordning i nya fönster

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. I.e., if sorted by name, then instead of sorting the files from “a” to “z”, they will be sorted from “z” to “a”; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
sv: Om true (sant), kommer filer i nya fönster att sorteras i omvänd ordning, d.v.s. om de sorteras efter namn kommer de i stället för att sorteras från ”a” till ”ö” att sorteras från ”ö” till ”a”, och om de i stället sorteras efter storlek kommer de att sorteras efter minskande storlek i stället för efter ökande storlek.

en: Default folder viewer
sv: Standardmappsvisare

en: When a folder is visited this viewer is used. Possible values are “list-view”, and “icon-view”.
sv: När en mapp besöks används denna visare. Möjliga värden är ”list-view” (listvy) och ”icon-view” (ikonvy).

en: Whether to show hidden files
sv: Om dolda filer ska visas

en: This key is deprecated and ignored. The “show-hidden” key from “org.gtk.Settings.FileChooser” is now used instead.
sv: Den här nyckeln är föråldrad och ignoreras. Nyckeln ”show-hidden” från ”org.gtk.Settings.FileChooser” används i stället.

en: Whether GTK 4 settings migration happened
sv: Huruvida migration av GTK 4-inställningar har inträffat

en: Whether settings shared with GtkFileChooser have been migrated from their GTK 3 keys to the GTK 4 ones.
sv: Huruvida inställningar som delas med GtkFileChooser har migrerats från sina GTK 3-nycklar till de för GTK 4.

en: Whether to open the hovered folder after a timeout when drag and drop operation
sv: Huruvida den hovrade mappen ska öppnas då en tidsgräns uppnås vid dra och släpp-åtgärd

en: If this is set to true, when performing a drag and drop operation the hovered folder will open automatically after a timeout.
sv: Om satt till true (sant), kommer den hovrade mappen att under en dra och släpp-åtgärd öppnas automatiskt då en tidsgräns uppnås.

en: Whether to have full text search enabled by default when opening a new window/tab
sv: Huruvida fulltextsökning ska vara aktiverad som standard vid öppnande av ett nytt fönster eller en flik

en: If set to true, Files will also match the file contents besides the name. This toggles the default active state, which can still be overridden in the search popover
sv: Om satt till true (sant) kommer Filer även att matcha filinnehållen förutom namnet. Detta växlar det aktiva standardtillståndet, vilket fortfarande kan åsidosättas i kontextfönstret för sökning

en: How to display file timestamps in the views
sv: Hur filers tidsstämplar ska visas i vyerna

en: If set to 'simple', Files will show Today and Yesterday with time, otherwise the exact date without time. If set to 'detailed', it will always show the exact date and time.
sv: Om satt till ”simple” (enkelt) kommer Filer visa i dag och i morgon med tid, annars det exakta datumet utan tid. Om det är satt till ”detailed” (detaljerat) kommer det alltid visa exakt datum och tid.

en: Default format for compressing files
sv: Standardformat för komprimering av filer

en: The format that will be selected when compressing files.
sv: Formatet som kommer väljas då filer komprimeras.

en: List of possible captions on icons
sv: Lista med möjliga rubriker på ikoner

en: A list of captions below an icon in the icon view. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Some possible values are: “size”, “type”, “date_modified”, “owner”, “group”, “permissions”, and “mime_type”.
sv: En lista med rubriker under en ikon i ikonvyn. Det faktiska antalet rubriker beror på zoomnivån. Några möjliga värden är: ”size”, ”type”, ”date_modified”, ”owner”, ”group”, ”permissions” och ”mime_type”.

en: Default icon view zoom level
sv: Standardzoomnivå för ikonvy

en: Default list view zoom level
sv: Standardzoomnivå för listvy

en: Columns visible in list view
sv: Kolumner synliga i listvy

en: Column order in list view
sv: Kolumnordning i listvy

en: Use tree view
sv: Använd trädvy

en: Whether a tree should be used for list view navigation instead of a flat list.
sv: Huruvida ett träd ska användas för listvynavigering i stället för en platt lista.

en: Initial size of the window
sv: Fönstrets ursprungliga storlek

en: A tuple containing the initial width and height of the app window.
sv: En tupel som innehåller den ursprungliga bredden och höjden för programfönstret.

en: Whether the navigation window should be maximized
sv: Huruvida navigeringsfönstret ska maximeras

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
sv: Om navigeringsfönstret ska maximeras som standard.

en: You can stop this operation by clicking cancel.
sv: Du kan stoppa denna åtgärd genom att klicka på avbryt.

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

note: 0 seconds
en: 0 seconds
sv: 0 sekunder

en: Title
sv: Titel

en: Comment
sv: Kommentar

en: Year
sv: År

en: %d kbps
sv: %d kb/s

en: Dimensions
sv: Dimensioner

en: Video Codec
sv: Videokodek

en: Video Bit Rate
sv: Bithastighet för video

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
sv[0]: %0.2f bildruta per sekund
sv[1]: %0.2f bildrutor per sekund

en: Frame Rate
sv: Bildfrekvens

en: Audio Codec
sv: Ljudkodek

en: Audio Bit Rate
sv: Bithastighet för ljud

en: Sample Rate
sv: Samplingsfrekvens

en: Channels
sv: Kanaler

note: Some sort of failure occurred. How 'bout we tell the user?
en: Oops! Something went wrong.
sv: Hoppsan! Något gick fel.

en: Audio and Video Properties
sv: Ljud- och videoegenskaper

en: Audio Properties
sv: Ljudegenskaper

en: Video Properties
sv: Videoegenskaper

en: Duration
sv: Speltid

en: Container
sv: Behållare

en: Audio/Video Properties
sv: Ljud/videoegenskaper

en: Image Type
sv: Bildtyp

en: %d pixel | %d pixels
sv[0]: %d pixel
sv[1]: %d pixlar

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Camera Brand
sv: Kameramärke

en: Camera Model
sv: Kameramodell

en: Exposure Time
sv: Exponeringstid

en: Exposure Program
sv: Exponeringsprogram

en: Aperture Value
sv: Bländarvärde

en: ISO Speed Rating
sv: ISO-hastighetsgradering

en: Flash Fired
sv: Blixt använd

en: Metering Mode
sv: Mätmetod

en: Focal Length
sv: Brännvidd

en: Software
sv: Programvara

en: Description
sv: Beskrivning

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Creator
sv: Skapare

en: Created On
sv: Skapad den

en: Rating
sv: Betyg

note: Translators: "E" and "W" stand for * east and west in GPS coordinates.
en: E
sv: Ö

en: W
sv: V

en: Coordinates
sv: Koordinater

en: Failed to load image information
sv: Misslyckades med att läsa in bildinformation

en: Image Properties
sv: Bildegenskaper

en: Unable to create a required folder. Please create the following folder, or set permissions such that it can be created:
    %s
sv: Kunde inte skapa begärd mapp. Skapa följande mapp eller ställ in rättigheter så att den kan skapas:
    %s

en: Unable to create required folders. Please create the following folders, or set permissions such that they can be created:
    %s
sv: Kunde inte skapa begärda mappar. Skapa följande mappar eller ställ in rättigheter så att de kan skapas:
    %s

en: --quit cannot be used with URIs.
sv: --quit kan inte användas med URI:er.

en: --select must be used with at least an URI.
sv: --select måste användas med minst en URI.

en: There was an error displaying help: 
    %s
sv: Det inträffade ett fel vid visande av hjälp: 
    %s

en: “%s” is an internal protocol. Opening this location directly is not supported.
sv: ”%s” är ett internt protokoll. Att öppna denna plats direkt stöds inte.

en: Show the version of the program.
sv: Visa programmets version.

en: Always open a new window for browsing specified URIs
sv: Öppna alltid ett nytt fönster för att visa angivna URI:er

en: Quit Nautilus.
sv: Avsluta Nautilus.

en: Select specified URI in parent folder.
sv: Välj specificerad URI i överordnad mapp.

en: Error while setting “%s” as default app: %s
sv: Fel vid inställning av ”%s” som standardprogram: %s

en: Could not set as default
sv: Kunde inte ange som standard

note: Translators: %s is the filename.  i.e. "Choose an app to open test.jpg"
en: Choose an app to open <b>%s</b>
sv: Välj ett program för att öppna <b>%s</b>

en: Open Items
sv: Öppna objekt

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Unable to start the program:
    %s
sv: Kunde inte starta programmet:
    %s

en: The program is not marked as executable.
sv: Programmet är inte markerat som körbart.

en: Unable to locate the program
sv: Kunde inte hitta programmet

en: Oops! There was a problem running this software.
sv: Hoppsan! Ett problem uppstod när detta program kördes.

en: If you don’t trust this location or aren’t sure, press Cancel.
sv: Välj Avbryt om du inte litar på denna plats eller är osäker.

en: “%s” contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?
sv: ”%s” innehåller programvara som är tänkt att startas automatiskt. Vill du köra den?

en: _Run
sv: _Kör

en: “%s” would not be a unique new name.
sv: ”%s” skulle inte vara ett unikt nytt namn.

en: “%s” would conflict with an existing file.
sv: ”%s” skulle skapa namnkonflikt med en befintlig fil.

en: Name cannot be empty.
sv: Namn kan inte vara tomt.

en: Name cannot contain “/”.
sv: Namn kan inte innehålla ”/”.

en: “.” is not a valid name.
sv: ”.” är inte ett giltigt namn.

en: “..” is not a valid name.
sv: ”..” är inte ett giltigt namn.

en: Rename %d Folder | Rename %d Folders
sv[0]: Byt namn på %d mapp
sv[1]: Byt namn på %d mappar

en: Rename %d File | Rename %d Files
sv[0]: Byt namn på %d fil
sv[1]: Byt namn på %d filer

note: To translators: %d is the total number of files and folders. * Singular case of the string is never used
en: Rename %d File and Folder | Rename %d Files and Folders
sv[0]: Byt namn på %d fil och mapp
sv[1]: Byt namn på %d filer och mappar

en: Original Name (Ascending)
sv: Ursprungligt namn (stigande)

en: Original Name (Descending)
sv: Ursprungligt namn (fallande)

en: First Modified
sv: Först ändrad

en: Last Modified
sv: Senast ändrad

en: First Created
sv: Först skapad

en: Last Created
sv: Senast skapad

en: Camera model
sv: Kameramodell

en: Creation date
sv: Datum för skapande

en: Season number
sv: Säsongsnummer

en: Episode number
sv: Avsnittsnummer

en: Track number
sv: Spårnummer

en: Artist name
sv: Artistnamn

en: Album name
sv: Albumnamn

en: Original file name
sv: Ursprungligt filnamn

en: Home
sv: Hem

en: Clipboard string cannot be NULL.
sv: Urklippssträng kan inte vara NULL.

note: Translators: Do not translate 'cut' and 'copy'. These are literal keywords.
en: Nautilus Clipboard must begin with “cut” or “copy”.
sv: Nautilus urklipp måste börja med ”cut” eller ”copy”.

en: Nautilus Clipboard must not have empty lines.
sv: Nautilus urklipp får inte innehålla tomma rader.

en: View More
sv: Visa mer

en: Name
sv: Namn

en: The name and icon of the file.
sv: Filens namn samt ikon.

en: Size
sv: Storlek

en: The size of the file.
sv: Filens storlek.

en: Type
sv: Typ

en: The type of the file.
sv: Filens typ.

en: Modified
sv: Ändrad

en: The date the file was modified.
sv: Datum då filen ändrades.

en: Detailed Type
sv: Detaljerad typ

en: The detailed type of the file.
sv: Filens detaljerade typ.

en: Accessed
sv: Åtkommen

en: The date the file was accessed.
sv: Datum då filen senast användes.

en: Created
sv: Skapad

en: The date the file was created.
sv: Datum då filen skapades.

en: Owner
sv: Ägare

en: The owner of the file.
sv: Filens ägare.

en: Group
sv: Grupp

en: The group of the file.
sv: Filens grupp.

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: The permissions of the file.
sv: Filens rättigheter.

en: Recency
sv: Senast använd

en: The date the file was accessed by the user.
sv: Datum då filen senast användes av användaren.

en: Star
sv: Stjärna

en: Shows if file is starred.
sv: Visar om filen är stjärnmärkt.

en: Trashed On
sv: Togs bort den

en: Date when file was moved to the Trash
sv: Datum för när filen flyttades till papperskorgen

en: Original Location
sv: Ursprunglig plats

en: Original location of file before moved to the Trash
sv: Ursprunglig plats för filen innan den flyttades till papperskorgen

en: Relevance
sv: Relevans

en: Relevance rank for search
sv: Sökrelevans

en: Compatible with all operating systems.
sv: Kompatibelt med alla operativsystem.

en: Password protected .zip, must be installed on Windows and Mac.
sv: Lösenordsskyddad .zip, måste vara installerat på Windows och Mac.

en: Smaller archives but Linux and Mac only.
sv: Mindre arkiv men endast för Linux och Mac.

en: Smaller archives but must be installed on Windows and Mac.
sv: Mindre arkiv men måste vara installerat på Windows och Mac.

note: Translators: date and time in 24h format, * i.e. "12/31/2023 23:59"
en: %m/%d/%Y %H:%M
sv: %Y-%m-%d %H:%M

note: Translators: date and time in 12h format, * i.e. "12/31/2023 11:59 PM"
en: %m/%d/%Y %I:%M %p
sv: %Y-%m-%d %I:%M %p

note: Translators: this is the word "Today" followed by * a time in 24h format. i.e. "Today 23:04"
en: Today %-H:%M
sv: I dag %-H:%M

note: Translators: this is the word Today followed by * a time in 12h format. i.e. "Today 9:04 PM"
en: Today %-I:%M %p
sv: I dag %-I:%M %p

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %-H:%M
sv: I går %-H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %-I:%M %p
sv: I går %-I:%M %p

note: Translators: this is the day number followed by the full month * name followed by the year followed by a time in 24h format * with seconds i.e. "3 February 2015 23:04:00"
en: %-e %B %Y %H:%M:%S
sv: %-e %B %Y %H:%M

en: Details: %s
sv: Detaljer: %s

en: There was an error launching the app.
sv: Det inträffade ett fel vid start av programmet.

en: Details: The proxy has not been created.
sv: Detaljer: proxyn har inte skapats.

en: _Move Here
sv: _Flytta hit

en: _Copy Here
sv: _Kopiera hit

en: _Link Here
sv: _Länka hit

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Dropped Image
sv: Släppt bild

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of “%s”.
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att se innehållet i ”%s”.

en: “%s” could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
sv: ”%s” kunde inte hittas. Den har kanske tagits bort nyligen.

en: Sorry, could not display all the contents of “%s”: %s
sv: Kunde tyvärr inte visa allt innehåll i ”%s”: %s

en: This location could not be displayed.
sv: Den här platsen kunde inte visas.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of “%s”.
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att byta grupp på ”%s”.

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of “%s”: %s
sv: Kunde tyvärr inte byta grupp på ”%s”: %s

en: The group could not be changed.
sv: Gruppen kunde inte bytas.

en: Sorry, could not change the owner of “%s”: %s
sv: Kunde tyvärr inte byta ägaren på ”%s”: %s

en: The owner could not be changed.
sv: Ägaren kunde inte bytas.

en: Sorry, could not change the permissions of “%s”: %s
sv: Kunde tyvärr inte ändra rättigheterna på ”%s”: %s

en: The permissions could not be changed.
sv: Rättigheterna kunde inte ändras.

en: The name “%s” is already used in this location. Please use a different name.
sv: Namnet ”%s” används redan på denna plats. Välj ett annat namn.

en: There is no “%s” in this location. Perhaps it was just moved or deleted?
sv: Det finns ingen ”%s” på denna plats. Den kanske flyttades eller togs bort precis?

en: You do not have the permissions necessary to rename “%s”.
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att byta namn på ”%s”.

en: The name “%s” is not valid because it contains the character “%c”. Please use a different name.
sv: Namnet ”%s” är ogiltigt eftersom det innehåller tecknet ”%c”. Välj ett annat namn.

en: The name “%s” is not valid. Please use a different name.
sv: Namnet ”%s” är ogiltigt. Välj ett annat namn.

en: The name “%s” is too long. Please use a different name.
sv: Namnet ”%s” är för långt. Välj ett annat namn.

en: Could not rename “%s” because a process is using it. If it's open in another application, close it before renaming it.
sv: Kunde inte byta namn på ”%s” eftersom en process använder den. Stäng den före du byter namn på den om den är öppen i ett annat program.

note: fall through
en: Sorry, could not rename “%s” to “%s”: %s
sv: Kunde tyvärr inte byta namn på ”%s” till ”%s”: %s

en: The item could not be renamed.
sv: Objektets namn kunde inte bytas.

en: Renaming “%s” to “%s”.
sv: Byter namn på ”%s” till ”%s”.

en: This file cannot be mounted
sv: Filen kan inte monteras

en: This file cannot be unmounted
sv: Filen kan inte avmonteras

en: This file cannot be ejected
sv: Filen kan inte matas ut

en: This file cannot be started
sv: Filen kan inte startas

en: This file cannot be stopped
sv: Filen kan inte stoppas

en: Slashes are not allowed in filenames
sv: Snedstreck tillåts inte i filnamn

en: Toplevel files cannot be renamed
sv: Filer på toppnivå kan inte bytas namn på

en: File not found
sv: Filen finns inte

en: Starred
sv: Stjärnmärkt

en: Not allowed to set permissions
sv: Inte tillåtet att ställa in rättigheter

en: Not allowed to set owner
sv: Inte tillåtet att ställa in ägare

en: Specified owner “%s” doesn’t exist
sv: Angivna ägaren ”%s” finns inte

en: Not allowed to set group
sv: Inte tillåtet att ställa in grupp

en: Specified group “%s” doesn’t exist
sv: Angivna gruppen ”%s” finns inte

note: Translators: This is a username followed by "(You)" to indicate the file is owned by the current user
en: %s (You)
sv: %s (du)

en: %'u item | %'u items
sv[0]: %'u objekt
sv[1]: %'u objekt

en: %'u folder | %'u folders
sv[0]: %'u mapp
sv[1]: %'u mappar

en: %'u file | %'u files
sv[0]: %'u fil
sv[1]: %'u filer

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
sv: ? byte

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
sv: ? objekt

note: Translators: This about a file type.
en: Unknown type
sv: Okänd typ

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: Unknown
sv: Okänd

en: Audio
sv: Ljud

en: Font
sv: Typsnitt

en: Image
sv: Bild

en: Archive
sv: Arkiv

en: Markup
sv: Märkning

en: Video
sv: Film

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Calendar
sv: Kalender

en: Document
sv: Dokument

en: Spreadsheet
sv: Kalkylblad

note: Refers to a file type which is known but not one of the basic types
en: Other
sv: Övrigt

en: Binary
sv: Binärfil

en: Folder
sv: Mapp

en: Link
sv: Länk

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). Translators: File name for new symlink. %s is target's name
en: Link to %s
sv: Länk till %s

en: Link (broken)
sv: Länk (trasig)

note: Translators: This refers to available space in a folder; e.g.: 100 MB Free
en: %s Free
sv: %s ledigt

en: Folder names cannot contain “/”.
sv: Mappnamn kan inte innehålla ”/”.

en: File names cannot contain “/”.
sv: Filnamn kan inte innehålla ”/”.

en: A folder cannot be called “.”.
sv: En mapp kan inte kallas ”.”.

en: A file cannot be called “.”.
sv: En fil kan inte kallas ”.”.

en: A folder cannot be called “..”.
sv: En mapp kan inte kallas ”..”.

en: A file cannot be called “..”.
sv: En fil kan inte kallas ”..”.

en: Folder name is too long.
sv: Mappnamnet är för långt.

en: File name is too long.
sv: Filnamnet för långt.

note: We must warn about the side effect
en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden.
sv: Mappar med ”.” i början på sitt namn är dolda.

en: Files with “.” at the beginning of their name are hidden.
sv: Filer med ”.” i början på sitt namn är dolda.

en: A folder with that name already exists.
sv: Det finns redan en mapp med det namnet.

en: A file with that name already exists.
sv: Det finns redan en fil med det namnet.

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: S_kip All
sv: H_oppa över alla

en: _Retry
sv: _Försök igen

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Delete _All
sv: Ta bort a_lla

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: Replace _All
sv: Ersätt a_lla

en: _Merge
sv: _Sammanfoga

en: Merge _All
sv: Sammanfoga a_lla

en: Copy _Anyway
sv: Kopiera _ändå

en: Proceed _Anyway
sv: Fortsätt ä_ndå

en: Empty _Trash
sv: Töm _papperskorgen

en: %'d second | %'d seconds
sv[0]: %'d sekund
sv[1]: %'d sekunder

en: %'d minute | %'d minutes
sv[0]: %'d minut
sv[1]: %'d minuter

en: %'d hour | %'d hours
sv[0]: %'d timme
sv[1]: %'d timmar

en: unknown
sv: okänd

en: Permanently Delete “%s”?
sv: Ta bort ”%s” permanent?

en: Permanently Delete %'d Selected Item? | Permanently Delete %'d Selected Items?
sv[0]: Ta permanent bort %'d markerat objekt?
sv[1]: Ta permanent bort %'d markerade objekt?

en: Permanently deleted items can not be restored
sv: Permanent borttagna objekt kan inte återställas

en: Empty Trash?
sv: Töm papperskorgen?

en: All items in the Trash will be permanently deleted
sv: Alla objekt i papperskorgen kommer att tas bort permanent

note: Translators: This action removes a file from Recent
en: Cleared “%s”
sv: Rensade bort ”%s”

en: Deleted “%s”
sv: Tog bort ”%s”

note: Translators: This action removes a file from Recent
en: Clearing “%s”
sv: Rensar bort ”%s”

en: Deleting “%s”
sv: Tar bort ”%s”

note: Translators: This action removes file(s) from Recent
en: Cleared %'d file | Cleared %'d files
sv[0]: Rensade bort %'d fil
sv[1]: Rensade bort %'d filer

en: Deleted %'d file | Deleted %'d files
sv[0]: Tog bort %'d fil
sv[1]: Tog bort %'d filer

note: Translators: This action removes file(s) from Recent
en: Clearing %'d file | Clearing %'d files
sv[0]: Rensar bort %'d fil
sv[1]: Rensar bort %'d filer

en: Deleting %'d file | Deleting %'d files
sv[0]: Tar bort %'d fil
sv[1]: Tar bort %'d filer

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4 files/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left | %'d / %'d — %s left
sv[0]: %'d / %'d — %s återstår
sv[1]: %'d / %'d — %s återstår

en: (%d file/s) | (%d files/s)
sv[0]: (%d fil/s)
sv[1]: (%d filer/s)

en: Failed to delete all child files
sv: Misslyckades med att ta bort alla underordnade filer

en: Error while deleting.
sv: Fel vid borttagning.

en: You do not have sufficient permissions to delete the folder “%s”.
sv: Du har inte tillräckliga rättigheter för att ta bort mappen ”%s”.

en: There was an error deleting the folder “%s”.
sv: Det inträffade ett fel vid borttagandet av mappen ”%s”.

en: You do not have sufficient permissions to delete the file “%s”.
sv: Du har inte tillräckliga rättigheter för att ta bort filen ”%s”.

en: There was an error deleting the file “%s”.
sv: Det inträffade ett fel vid borttagandet av filen ”%s”.

en: Trashing “%s”
sv: Kastar ”%s”

en: Trashed “%s”
sv: Kastade ”%s”

en: Trashing %'d file | Trashing %'d files
sv[0]: Kastar %'d fil
sv[1]: Kastar %'d filer

en: Trashed %'d file | Trashed %'d files
sv[0]: Kastade %'d fil
sv[1]: Kastade %'d filer

note: Translators: %s is a file name
en: “%s” can’t be put in the trash. Do you want to delete it immediately?
sv: Kan inte flytta ”%s” till papperskorgen. Vill du ta bort den omedelbart?

en: This remote location does not support sending items to the trash.
sv: Denna fjärrplats stöder inte att lägga objekt i papperskorgen.

en: Trashing Files
sv: Kastar filer

en: Deleting Files
sv: Tar bort filer

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to eject “%s”
sv: Kunde inte mata ut ”%s”

en: Unable to unmount “%s”
sv: Kunde inte avmontera ”%s”

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
sv: Vill du tömma papperskorgen innan du avmonterar?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
sv: För att återfå det lediga utrymmet på den här volymen måste papperskorgen tömmas. Alla kastade objekt på volymen kommer att gå förlorade permanent.

en: Do _not Empty Trash
sv: Töm _inte papperskorgen

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to access “%s”
sv: Kunde inte komma åt ”%s”

en: Preparing to copy %'d file (%s) | Preparing to copy %'d files (%s)
sv[0]: Förbereder att kopiera %'d fil (%s)
sv[1]: Förbereder att kopiera %'d filer (%s)

en: Preparing to move %'d file (%s) | Preparing to move %'d files (%s)
sv[0]: Förbereder att flytta %'d fil (%s)
sv[1]: Förbereder att flytta %'d filer (%s)

en: Preparing to delete %'d file (%s) | Preparing to delete %'d files (%s)
sv[0]: Förbereder att ta bort %'d fil (%s)
sv[1]: Förbereder att ta bort %'d filer (%s)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
sv[0]: Förbereder att kasta %'d fil
sv[1]: Förbereder att kasta %'d filer

en: Preparing to compress %'d file | Preparing to compress %'d files
sv[0]: Förbereder att komprimera %'d fil
sv[1]: Förbereder att komprimera %'d filer

en: Error while copying.
sv: Fel vid kopiering.

en: Error while moving.
sv: Fel vid flyttning.

en: Error while moving files to trash.
sv: Fel vid flyttning av filer till papperskorgen.

en: Error while compressing files.
sv: Fel vid komprimering av filer.

en: Files in the folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to see them.
sv: Du har inte nödvändiga rättigheter för att se filer i mappen ”%s” och kan därför inte hantera dem.

en: There was an error getting information about the files in the folder “%s”.
sv: Det inträffade ett fel när information om filerna i mappen ”%s” hämtades.

en: The folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att läsa mappen ”%s” och den kan därför inte hanteras.

en: There was an error reading the folder “%s”.
sv: Det inträffade ett fel vid läsning av mappen ”%s”.

en: The file “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att läsa filen ”%s” och kan därför inte hantera den.

en: There was an error getting information about “%s”.
sv: Det inträffade ett fel när information om ”%s” hämtades.

en: Error while copying to “%s”.
sv: Fel vid kopiering till ”%s”.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att komma åt målmappen.

en: There was an error getting information about the destination.
sv: Det inträffade ett fel när information om målplatsen hämtades.

en: The destination is not a folder.
sv: Målplatsen är inte en mapp.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
sv: Det finns för lite utrymme på målet. Försök att ta bort några filer för att skapa mer ledigt utrymme.

en: %s more space is required to copy to the destination.
sv: Det krävs ytterligare %s utrymme för att kopiera till målet.

en: File too Large for Destination
sv: Filen är för stor för målet

en: Files bigger than 4.3 GB cannot be copied onto a FAT filesystem.
sv: Filer större än 4.3 GB kan inte kopieras till ett FAT-filsystem.

en: The destination is read-only.
sv: Målplatsen är skrivskyddad.

en: Moving “%s” to “%s”
sv: Flyttar ”%s” till ”%s”

en: Moved “%s” to “%s”
sv: Flyttade ”%s” till ”%s”

en: Copying “%s” to “%s”
sv: Kopierar ”%s” till ”%s”

en: Copied “%s” to “%s”
sv: Kopierade ”%s” till ”%s”

en: Duplicating “%s”
sv: Duplicerar ”%s”

en: Duplicated “%s”
sv: Duplicerade ”%s”

en: Moving %'d file to “%s” | Moving %'d files to “%s”
sv[0]: Flyttar %'d fil till ”%s”
sv[1]: Flyttar %'d filer till ”%s”

en: Copying %'d file to “%s” | Copying %'d files to “%s”
sv[0]: Kopierar %'d fil till ”%s”
sv[1]: Kopierar %'d filer till ”%s”

en: Moved %'d file to “%s” | Moved %'d files to “%s”
sv[0]: Flyttade %'d fil till ”%s”
sv[1]: Flyttade %'d filer till ”%s”

en: Copied %'d file to “%s” | Copied %'d files to “%s”
sv[0]: Kopierade %'d fil till ”%s”
sv[1]: Kopierade %'d filer till ”%s”

en: Duplicating %'d file in “%s” | Duplicating %'d files in “%s”
sv[0]: Duplicerar %'d fil i ”%s”
sv[1]: Duplicerar %'d filer i ”%s”

en: Duplicated %'d file in “%s” | Duplicated %'d files in “%s”
sv[0]: Duplicerade %'d fil i ”%s”
sv[1]: Duplicerade %'d filer i ”%s”

note: To translators: %s will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %s to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kB / 4 MB -- 2 hours left (4 kB/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument). To translato
en: %s / %s — %s left (%s/s) | %s / %s — %s left (%s/s)
sv[0]: %s / %s — %s återstår (%s/s)
sv[1]: %s / %s — %s återstår (%s/s)

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4 kB/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left (%s/s) | %'d / %'d — %s left (%s/s)
sv[0]: %'d / %'d — %s återstår (%s/s)
sv[1]: %'d / %'d — %s återstår (%s/s)

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att skapa mapp ”%s” på målplatsen och den kan därför inte kopieras.

en: There was an error creating the folder “%s”.
sv: Det inträffade ett fel vid skapandet av mappen ”%s”.

en: Files in the folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to see them.
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att se filer i mappen ”%s” och kan därför inte kopiera dem.

en: _Skip files
sv: _Hoppa över filer

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to read it.
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att läsa mappen ”%s” och kan därför inte kopiera den.

en: Error while moving “%s”.
sv: Fel vid flytt av ”%s”.

en: Could not remove the source folder.
sv: Kunde inte ta bort källmappen.

en: There was an error getting information about the source.
sv: Det inträffade ett fel när information om källan hämtades.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
sv: Du kan inte flytta en mapp in i sig själv.

en: You cannot copy a folder into itself.
sv: Du kan inte kopiera en mapp in i sig själv.

en: The destination folder is inside the source folder.
sv: Målmappen är inuti källmappen.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
sv: Du kan inte flytta en fil till sig själv.

en: You cannot copy a file over itself.
sv: Du kan inte kopiera en fil till sig själv.

en: The source file would be overwritten by the destination.
sv: Källfilen skulle bli överskriven av målfilen.

en: Error while copying “%s”.
sv: Fel vid kopiering av ”%s”.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %s.
sv: Kunde inte ta bort den befintliga filen med samma namn i %s.

en: There was an error copying the file into %s.
sv: Det inträffade ett fel vid kopiering av filen till %s.

en: Copying Files
sv: Kopierar filer

en: Preparing to move to “%s”
sv: Förbereder flytt till ”%s”

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
sv[0]: Förbereder att flytta %'d fil
sv[1]: Förbereder att flytta %'d filer

en: There was an error moving the file into %s.
sv: Det inträffade ett fel vid flytt av filen till %s.

en: Moving Files
sv: Flyttar filer

en: Creating links in “%s”
sv: Skapar länkar i ”%s”

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
sv[0]: Skapar länk till %'d fil
sv[1]: Skapar länkar till %'d filer

en: Error while creating link to “%s”.
sv: Fel vid skapande av länk till ”%s”.

en: Symbolic links only supported for local files
sv: Symboliska länkar stöds endast för lokala filer

en: The target doesn’t support symbolic links.
sv: Målet saknar stöd för symboliska länkar.

en: There was an error creating the symlink in %s.
sv: Det inträffade ett fel vid skapandet av symboliska länken i %s.

en: Setting permissions
sv: Ställer in rättigheter

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
sv: Namnlös mapp

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
sv: Namnlöst dokument

en: Error while creating directory “%s”.
sv: Fel vid skapande av katalogen ”%s”.

en: Error while creating file “%s”.
sv: Fel vid skapande av filen ”%s”.

en: There was an error creating the directory in %s.
sv: Det inträffade ett fel vid skapandet av katalogen i %s.

en: Saving image to file
sv: Sparar bild till fil

en: Successfully saved image to file
sv: Sparade bild till fil

en: Failed to save image
sv: Misslyckades med att spara bild

note: Translators: This is used to auto-generate a file name for pasted images from * the clipboard i.e. "Pasted image.png", "Pasted image 1.png", ...
en: Pasted image
sv: Inklistrad bild

en: Retrieving clipboard data
sv: Hämtar urklippsdata

en: Retrieving image data
sv: Hämtar bilddata

en: Emptying Trash
sv: Tömmer papperskorgen

en: Verifying destination
sv: Bekräftar målplats

en: Extracting “%s”
sv: Extraherar ”%s”

en: Error extracting “%s”
sv: Fel vid extrahering av ”%s”

en: There was an error while extracting “%s”.
sv: Det inträffade ett fel vid extrahering av ”%s”.

en: Not enough free space to extract “%s”
sv: För lite ledigt utrymme för att extrahera ”%s”

en: Extracted “%s” to “%s”
sv: Extraherade ”%s” till ”%s”

en: Extracted %'d file to “%s” | Extracted %'d files to “%s”
sv[0]: Extraherade %'d fil till ”%s”
sv[1]: Extraherade %'d filer till ”%s”

en: Preparing to extract
sv: Förbereder att extrahera

en: Extracting Files
sv: Extraherar filer

en: Compressing “%s” into “%s”
sv: Komprimerar ”%s” till ”%s”

en: Compressing %'d file into “%s” | Compressing %'d files into “%s”
sv[0]: Komprimerar %'d fil till ”%s”
sv[1]: Komprimerar %'d filer till ”%s”

en: Error compressing “%s” into “%s”
sv: Fel vid komprimering av ”%s” till ”%s”

en: Error compressing %'d file into “%s” | Error compressing %'d files into “%s”
sv[0]: Fel vid komprimering av %'d fil till ”%s”
sv[1]: Fel vid komprimering av %'d filer till ”%s”

en: There was an error while compressing files.
sv: Det inträffade ett fel vid komprimering av filer.

en: Compressed “%s” into “%s”
sv: Komprimerade ”%s” till ”%s”

en: Compressed %'d file into “%s” | Compressed %'d files into “%s”
sv[0]: Komprimerade %'d fil till ”%s”
sv[1]: Komprimerade %'d filer till ”%s”

en: Compressing Files
sv: Komprimerar filer

en: Searching…
sv: Söker…

en: Loading…
sv: Läser in…

en: Examples:
sv: Exempel:

en: Could not paste files
sv: Kunde inte klistra in filer

en: Permissions do not allow pasting files in this directory
sv: Rättigheter tillåter inte inklistring av filer i denna katalog

en: “%s” selected
sv: ”%s” markerad

en: %'d folder selected | %'d folders selected
sv[0]: %'d mapp markerad
sv[1]: %'d mappar markerade

en: (containing %'d item) | (containing %'d items)
sv[0]: (innehåller %'d objekt)
sv[1]: (innehåller %'d objekt)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en: (containing a total of %'d item) | (containing a total of %'d items)
sv[0]: (innehåller totalt %'d objekt)
sv[1]: (innehåller totalt %'d objekt)

en: %'d item selected | %'d items selected
sv[0]: %'d objekt markerat
sv[1]: %'d objekt markerade

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
sv[0]: %'d annat objekt markerat
sv[1]: %'d andra objekt markerade

en: Search _Settings
sv: Sök_inställningar

en: Search _Everywhere
sv: Sök ö_verallt

en: More locations can be added to search in the settings
sv: Fler platser kan läggas till för sökning i inställningarna

note: Translators: %s is the name of the search location formatted for display
en: No matches in “%s”
sv: Inga matchningar i ”%s”

en: No Results Found
sv: Inga resultat hittades

en: Trash is Empty
sv: Papperskorgen är tom

en: No Starred Files
sv: Inga stjärnmärkta filer

en: No Recent Files
sv: Inga senaste filer

en: Folder is Empty
sv: Mappen är tom

en: Select Move Destination
sv: Välj målplats för flytt

en: Select Copy Destination
sv: Välj målplats för kopiering

en: _Select
sv: _Välj

en: Select Extract Destination
sv: Välj målplats för extrahering

en: Error sending email.
sv: Fel vid sändning av e-post.

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to remove “%s”
sv: Kunde inte ta bort ”%s”

en: Unable to stop drive
sv: Kunde inte stoppa enheten

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to start “%s”
sv: Kunde inte starta ”%s”

en: New Folder with Selection (%'d Item) | New Folder with Selection (%'d Items)
sv[0]: Ny mapp med markerade (%'d objekt)
sv[1]: Ny mapp med markerade (%'d objekt)

en: Open With %s
sv: Öppna med %s

en: Run
sv: Starta

en: Extract
sv: Extrahera

en: Extract to…
sv: Extrahera till…

en: Open
sv: Öppna

en: _Start
sv: _Starta

en: _Connect
sv: _Anslut

en: _Start Multi-disk Drive
sv: _Starta flerdiskenhet

en: U_nlock Drive
sv: Lås u_pp enhet

en: Stop Drive
sv: Stoppa enhet

en: _Safely Remove Drive
sv: S_äker borttagning av enhet

en: _Disconnect
sv: Koppla _från

en: _Stop Multi-disk Drive
sv: _Stoppa flerdiskenhet

en: _Lock Drive
sv: _Lås enhet

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: Dropped Text.txt
sv: Släppt text.txt

en: Drag and drop is not supported.
sv: Dra-och-släpp stöds inte.

en: An invalid drag type was used.
sv: En ogiltig dra-och-släpp-typ användes.

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo last action
sv: Ångra senaste åtgärden

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo last undone action
sv: Gör om senaste ångrade åtgärden

en: Move %d item back to “%s” | Move %d items back to “%s”
sv[0]: Flytta tillbaka %d objekt till ”%s”
sv[1]: Flytta tillbaka %d objekt till ”%s”

en: Move %d item to “%s” | Move %d items to “%s”
sv[0]: Flytta %d objekt till ”%s”
sv[1]: Flytta %d objekt till ”%s”

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
sv[0]: _Ångra Flytta %d objekt
sv[1]: _Ångra Flytta %d objekt

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
sv[0]: _Gör om Flytta %d objekt
sv[1]: _Gör om Flytta %d objekt

en: Move “%s” back to “%s”
sv: Flytta ”%s” tillbaka till ”%s”

en: Move “%s” to “%s”
sv: Flytta ”%s” till ”%s”

en: _Undo Move
sv: _Ångra Flytta

en: _Redo Move
sv: _Gör om Flytta

en: _Undo Restore From Trash
sv: _Ångra Återställ från papperskorgen

en: _Redo Restore From Trash
sv: _Gör om Återställ från papperskorgen

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
sv[0]: Flytta tillbaka %d objekt till papperskorgen
sv[1]: Flytta tillbaka %d objekt till papperskorgen

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
sv[0]: Återställ %d objekt från papperskorgen
sv[1]: Återställ %d objekt från papperskorgen

en: Move “%s” back to trash
sv: Flytta tillbaka ”%s” till papperskorgen

en: Restore “%s” from trash
sv: Återställ ”%s” från papperskorgen

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
sv[0]: Ta bort %d kopierat objekt
sv[1]: Ta bort %d kopierade objekt

en: Copy %d item to “%s” | Copy %d items to “%s”
sv[0]: Kopiera %d objekt till ”%s”
sv[1]: Kopiera %d objekt till ”%s”

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
sv[0]: _Ångra Kopiera %d objekt
sv[1]: _Ångra Kopiera %d objekt

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
sv[0]: _Gör om Kopiera %d objekt
sv[1]: _Gör om Kopiera %d objekt

en: Delete “%s”
sv: Ta bort ”%s”

en: Copy “%s” to “%s”
sv: Kopiera ”%s” till ”%s”

en: _Undo Copy
sv: _Ångra Kopiera

en: _Redo Copy
sv: _Gör om Kopiera

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
sv[0]: Ta bort %d duplicerat objekt
sv[1]: Ta bort %d duplicerade objekt

en: Duplicate %d item in “%s” | Duplicate %d items in “%s”
sv[0]: Duplicera %d objekt i ”%s”
sv[1]: Duplicera %d objekt i ”%s”

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
sv[0]: _Ångra Duplicera %d objekt
sv[1]: _Ångra Duplicera %d objekt

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
sv[0]: _Gör om Duplicera %d objekt
sv[1]: _Gör om Duplicera %d objekt

en: Duplicate “%s” in “%s”
sv: Duplicera ”%s” i ”%s”

en: _Undo Duplicate
sv: _Ångra Duplicera

en: _Redo Duplicate
sv: _Gör om Duplicera

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
sv[0]: Ta bort länkar till %d objekt
sv[1]: Ta bort länkar till %d objekt

en: Create links to %d item | Create links to %d items
sv[0]: Skapar länkar till %d objekt
sv[1]: Skapar länkar till %d objekt

en: Delete link to “%s”
sv: Ta bort länk till ”%s”

en: Create link to “%s”
sv: Skapa länk till ”%s”

en: _Undo Create Link
sv: _Ångra Skapa länk

en: _Redo Create Link
sv: _Gör om Skapa länk

en: Create an empty file “%s”
sv: Skapa en tom fil ”%s”

en: _Undo Create Empty File
sv: _Ångra Skapa tom fil

en: _Redo Create Empty File
sv: _Gör om Skapa tom fil

en: Create a new folder “%s”
sv: Skapa en ny mapp ”%s”

en: _Undo Create Folder
sv: _Ångra Skapa mapp

en: _Redo Create Folder
sv: _Gör om Skapa mapp

en: Create new file “%s” from template
sv: Skapa ny fil ”%s” från mall

en: _Undo Create From Template
sv: _Ångra Skapa från mall

en: _Redo Create From Template
sv: _Gör om Skapa från mall

en: Rename “%s” as “%s”
sv: Byt namn på ”%s” till ”%s”

en: _Undo Rename
sv: _Ångra Byt namn

en: _Redo Rename
sv: _Gör om Byt namn

en: Batch rename %d file | Batch rename %d files
sv[0]: Byt namn satsvis på %d fil
sv[1]: Byt namn satsvis på %d filer

en: _Undo Batch Rename
sv: _Ångra Byt namn satsvis

en: _Redo Batch Rename
sv: _Gör om Byt namn satsvis

en: Unstar %d file | Unstar %d files
sv[0]: Ta bort stjärnmärkning för %d fil
sv[1]: Ta bort stjärnmärkning för %d filer

en: Star %d file | Star %d files
sv[0]: Stjärnmärk %d fil
sv[1]: Stjärnmärk %d filer

en: _Undo Starring
sv: Å_ngra stjärnmärkning

en: _Redo Starring
sv: _Gör om stjärnmärkning

en: _Undo Unstarring
sv: Å_ngra borttagning av stjärnmärkning

en: _Redo Unstarring
sv: _Gör om borttagning av stjärnmärkning

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
sv[0]: Flytta %d objekt till papperskorgen
sv[1]: Flytta %d objekt till papperskorgen

en: Restore “%s” to “%s”
sv: Återställ ”%s” till ”%s”

en: Move “%s” to trash
sv: Flytta ”%s” till papperskorgen

en: _Undo Trash
sv: _Ångra flytt till papperskorgen

en: _Redo Trash
sv: _Gör om flytt till papperskorgen

en: Restore original permissions of items enclosed in “%s”
sv: Återställ ursprungliga rättigheter på objekt inuti ”%s”

en: Set permissions of items enclosed in “%s”
sv: Ange rättigheter på objekt inuti ”%s”

en: _Undo Change Permissions
sv: _Ångra Ändra rättigheter

en: _Redo Change Permissions
sv: _Gör om Ändra rättigheter

en: Restore original permissions of “%s”
sv: Återställ ursprungliga rättigheter på ”%s”

en: Set permissions of “%s”
sv: Ange rättigheter på ”%s”

en: Restore group of “%s” to “%s”
sv: Återställ grupp för ”%s” till ”%s”

en: Set group of “%s” to “%s”
sv: Ställ in grupp för ”%s” till ”%s”

en: _Undo Change Group
sv: _Ångra Ändra grupp

en: _Redo Change Group
sv: _Gör om Ändra grupp

en: Restore owner of “%s” to “%s”
sv: Återställ ägare av ”%s” till ”%s”

en: Set owner of “%s” to “%s”
sv: Ställ in ägare av ”%s” till ”%s”

en: _Undo Change Owner
sv: _Ångra Ändra ägare

en: _Redo Change Owner
sv: _Gör om Ändra ägare

en: _Undo Extract
sv: _Ångra Extrahera

en: _Redo Extract
sv: _Gör om Extrahera

en: Delete %d extracted file | Delete %d extracted files
sv[0]: Ta bort %d extraherad fil
sv[1]: Ta bort %d extraherade filer

en: Extract “%s”
sv: Extrahera ”%s”

en: Extract %d file | Extract %d files
sv[0]: Extrahera %d fil
sv[1]: Extrahera %d filer

en: Compress “%s”
sv: Komprimera ”%s”

en: Compress %d file | Compress %d files
sv[0]: Komprimera %d fil
sv[1]: Komprimera %d filer

en: _Undo Compress
sv: _Ångra Komprimera

en: _Redo Compress
sv: _Gör om Komprimera

en: Could not determine original location of “%s”
sv: Kunde inte fastställa ursprunglig plats på ”%s”

en: The item cannot be restored from trash
sv: Objektet kan inte återställas från papperskorgen

note: translators: these describe the contents of removable media
en: Audio CD
sv: Ljud-CD

en: Audio DVD
sv: Ljud-DVD

en: Video DVD
sv: Video-DVD

en: Video CD
sv: Video-CD

en: Super Video CD
sv: Super Video-CD

en: Photo CD
sv: Foto CD

en: Picture CD
sv: Bild CD

en: Contains digital photos
sv: Innehåller digitala bilder

en: Contains music
sv: Innehåller musik

en: Contains software to run
sv: Innehåller programvara att köra

en: Contains software to install
sv: Innehåller programvara att installera

en: Detected as “%s”
sv: Upptäckt som ”%s”

note: translators: these describe the contents of removable media
en: Contains music and photos
sv: Innehåller musik och bilder

en: Contains photos and music
sv: Innehåller bilder och musik

[ctx: Noun]
note: Translators: This is appended to a file name when a copy of a file is created.
en: Copy
sv: Kopia

[ctx: Noun]
note: Translators: This is appended to a file name when a copy of an already copied file is created. * `%zu` will be replaced with a number one higher than that of the previous copy.
en: Copy %zu
sv: Kopia %zu

note: Translators: File name for new symlink. %s is target's name, %zu is number of symlink.
en: Link to %s (%zu)
sv: Länk till %s (%zu)

en: Files in the trash are permanently deleted after 1 hour
sv: Filer i papperskorgen kommer att tas bort permanent efter en timme

en: Files in the trash are permanently deleted after %d day | Files in the trash are permanently deleted after %d days
sv[0]: Filer i papperskorgen kommer att tas bort permanent efter %d dag
sv[1]: Filer i papperskorgen kommer att tas bort permanent efter %d dagar

en: Executable files in this folder will appear in the Scripts menu
sv: Körbara filer i denna mapp kommer att visas i Skript-menyn

en: Turn on File Sharing to share the contents of this folder over the network
sv: Slå på fildelning för att dela innehållet i denna mapp över nätverket

en: Sharing Settings
sv: Delningsinställningar

en: Put files in this folder to use them as templates for new documents
sv: Stoppa filer i denna mapp för att använda dem som mallar för nya dokument

en: _Learn More
sv: _Läs mer

en: _Empty Trash…
sv: _Töm papperskorgen…

en: _Trash Settings
sv: _Papperskorgsinställningar

en: Clear Entry
sv: Töm sökruta

en: Go to Location
sv: Gå till plats

en: 
    ========================================================
    This app cannot work correctly if run as root (not even
    with sudo). Consider running `nautilus admin:/` instead.
    ========================================================
sv: 
    ========================================================
    Detta program kan inte fungera korrekt om det körs som
    root (inte ens med sudo). Överväg att köra
    ”nautilus admin:/” i stället.
    ========================================================

en: Anything
sv: Vad som helst

en: Folders
sv: Mappar

en: Documents
sv: Dokument

en: Music
sv: Musik

en: PDF / PostScript
sv: PDF / Postscript

en: Picture
sv: Bild

en: Text File
sv: Textfil

en: This link cannot be used because it has no target.
sv: Denna länk kan inte användas eftersom den inte har något mål.

en: This link cannot be used because its target “%s” doesn’t exist.
sv: Denna länk kan inte användas eftersom dess mål ”%s” inte finns.

en: The link “%s” is broken. Move it to Trash?
sv: Länken ”%s” är trasig. Vill du flytta den till papperskorgen?

en: Mo_ve to Trash
sv: Flytta till papperskor_gen

en: The link “%s” is broken.
sv: Länken ”%s” är trasig.

en: Are you sure you want to open all files?
sv: Är du säker att du vill öppna alla filer?

en: This will open %d separate tab and window. | This will open %d separate tabs and windows.
sv[0]: Detta kommer att öppna %d separat flik och fönster.
sv[1]: Detta kommer att öppna %d separata flikar och fönster.

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
sv[0]: Detta kommer att öppna %d separat flik.
sv[1]: Detta kommer att öppna %d separata flikar.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
sv[0]: Detta kommer att öppna %d separat fönster.
sv[1]: Detta kommer att öppna %d separata fönster.

en: _Open All
sv: Ö_ppna alla

en: Could Not Display “%s”
sv: Kunde inte visa ”%s”

en: The file is of an unknown type
sv: Filen är av okänd typ

en: There is no app installed for “%s” files
sv: Det finns inget program installerat för ”%s”-filer

en: _Select App
sv: _Välj program

en: There was an internal error trying to search for apps:
sv: Det inträffade ett internt fel vid försök att söka efter program:

en: Unable to search for app
sv: Kunde inte söka efter program

en: _Search in Software
sv: _Sök i Programvara

en: There is no app installed for “%s” files. Do you want to search for an app to open this file?
sv: Det finns inget program installerat för ”%s”-filer. Vill du söka efter ett program för att öppna denna fil?

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
sv: Kunde inte komma åt platsen

en: Unable to start location
sv: Kunde inte starta platsen

en: Opening “%s”.
sv: Öppnar ”%s”.

en: Opening %d item. | Opening %d items.
sv[0]: Öppnar %d objekt.
sv[1]: Öppnar %d objekt.

en: You are trying to replace the destination folder “%s” with a symbolic link.
sv: Du försöker ersätta målmappen ”%s” med en symbolisk länk.

en: This is not allowed in order to avoid the deletion of the destination folder’s contents.
sv: Detta är inte tillåtet för att undvika att målmappens innehåll tas bort.

en: Please rename the symbolic link or press the skip button.
sv: Byt namn på den symboliska länken eller tryck ned ”hoppa över”-knappen.

en: Merge folder “%s”?
sv: Sammanfoga mapp ”%s”?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
sv: Sammanfogning kommer att be dig om bekräftelse innan några filer ersätts i mappen som är i konflikt med de filer som kopieras.

en: An older folder with the same name already exists in “%s”.
sv: Det finns redan en äldre mapp med samma namn i ”%s”.

en: A newer folder with the same name already exists in “%s”.
sv: Det finns redan en nyare mapp med samma namn i ”%s”.

en: Another folder with the same name already exists in “%s”.
sv: Det finns redan en mapp med samma namn i ”%s”.

en: Replace folder “%s”?
sv: Ersätt mappen ”%s”?

en: Replacing it will remove all files in the folder.
sv: Att ersätta den innebär att alla filer i mappen tas bort.

en: A folder with the same name already exists in “%s”.
sv: Det finns redan en mapp med samma namn i ”%s”.

en: Replace file “%s”?
sv: Ersätt filen ”%s”?

en: Replacing it will overwrite its content.
sv: Att ersätta den skriver över dess innehåll.

en: An older file with the same name already exists in “%s”.
sv: Det finns redan en äldre fil med samma namn i ”%s”.

en: A newer file with the same name already exists in “%s”.
sv: Det finns redan en nyare fil med samma namn i ”%s”.

en: Another file with the same name already exists in “%s”.
sv: Det finns redan en annan fil med samma namn i ”%s”.

en: Original folder
sv: Ursprunglig mapp

en: Contents:
sv: Innehåll:

en: Original file
sv: Ursprunglig fil

en: Size:
sv: Storlek:

en: Type:
sv: Typ:

en: Last modified:
sv: Senast ändrad:

en: Merge with
sv: Sammanfoga med

en: Replace with
sv: Ersätt med

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Merge Folder
sv: Sammanfoga mapp

en: File and Folder conflict
sv: Fil- och mappkonflikt

en: File conflict
sv: Filkonflikt

en: Password-protected archives are not yet supported. This list contains apps that can open the archive.
sv: Lösenordsskyddade arkiv stöds ännu inte. Denna lista innehåller program som kan öppna arkivet.

en: “%s” is password-protected.
sv: ”%s” är lösenordsskyddad.

en: Current Folder Menu
sv: Meny för aktuell mapp

note: Translators: This is the label used in the pathbar when seeing * the root directory (also known as /)
en: Operating System
sv: Operativsystem

note: Translators: This is the filesystem root directory (also known * as /) when seen as administrator
en: Administrator Root
sv: Administratörsrot

en: _Close
sv: S_täng

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions the user has in a directory.
en: None
sv: Ingen

note: Translators: Both %s will be replaced with formatted timestamps.
en: Examples: “%s”, “%s”
sv: Exempel: ”%s”, ”%s”

en: Single-Click
sv: Enkelklick

en: Double-Click
sv: Dubbelklick

en: On This Computer Only
sv: Bara på denna dator

en: All Locations
sv: Alla platser

en: Never
sv: Aldrig

en: All Files
sv: Alla filer

en: All Folders
sv: Alla mappar

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
sv: Tyvärr, du kan inte köra kommandon från en fjärrplats.

en: This is disabled due to security considerations.
sv: Detta är inaktiverat på grund av säkerhetsskäl.

note: all files are non-local some files are non-local
en: This drop target only supports local files.
sv: Målplatsen stöder endast lokala filer.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
sv: För att öppna icke-lokala filer kopierar du dem till en lokal mapp och släpper dem sedan igen.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
sv: För att öppna icke-lokala filer kopierar du dem till en lokal mapp och släpper sedan dem igen. De lokala filerna du släppte har redan öppnats.

en: Details:
sv: Detaljer:

en: Canceled
sv: Avbruten

en: Preparing
sv: Förbereder

note: Translators: This describes an operation, such as copying or compressing files, as being completed.
en: Operation Completed
sv: Åtgärd slutförd

en: File Operations
sv: Filåtgärder

en: Show Details
sv: Visa detaljer

en: %'d file operation active | %'d file operations active
sv[0]: %'d filåtgärd aktiv
sv[1]: %'d filåtgärder aktiva

en: All file operations have been completed
sv: Alla filåtgärder har slutförts

en: Read and Write
sv: Läs och skriv

en: Create and Delete Files
sv: Skapa och ta bort filer

en: Read and Write, No Access
sv: Läs och skriv, ingen åtkomst

en: Read-Only
sv: Skrivskyddad

en: Access Files
sv: Kom åt filer

en: List Files Only
sv: Lista endast filer

en: Write-Only
sv: Endast skrivning

en: Write-Only, No Access
sv: Endast skrivning, ingen åtkomst

en: Access-Only
sv: Endast åtkomst

en: Custom icon removed
sv: Anpassad ikon borttagen

en: _Undo
sv: Å_ngra

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
sv: Du kan inte tilldela fler än en anpassad ikon åt gången!

en: Please drop just one image to set a custom icon.
sv: Släpp endast en bild för att ställa in en anpassad ikon.

en: The file that you dropped is not local.
sv: Filen som du släppte är inte lokal.

en: You can only use local images as custom icons.
sv: Du kan endast använda lokala bilder som anpassade ikoner.

en: The file that you dropped is not an image.
sv: Filen som du släppte är inte en bild.

note: Translators: This is a verb for tagging or untagging a file with a star. Unmarks a file as starred (starred)
en: Unstar
sv: Ta bort stjärnmärkning

en: Cancel Group Change?
sv: Avbryt gruppbyte?

en: Cancel Owner Change?
sv: Avbryt ägarbyte?

en: Multiple
sv: Flera

en: Empty folder
sv: Tom mapp

en: Contents unreadable
sv: Innehåll är oläsbart

en: %'d item, with size %s | %'d items, totalling %s
sv[0]: %'d objekt, med storleken %s
sv[1]: %'d objekt, med totalt %s

en: (some contents unreadable)
sv: (en del innehåll är oläsbart)

note: Translators: %s will be filled with a filesystem type, such as 'ext4' or 'msdos'.
en: %s Filesystem
sv: %s-filsystem

en: The permissions of “%s” could not be determined.
sv: Rättigheterna på ”%s” kunde inte fastställas.

en: Creating Properties window.
sv: Skapar fönstret Egenskaper.

en: Select Custom Icon
sv: Välj anpassad ikon

en: Search for “%s”
sv: Sök efter ”%s”

en: Filter Search Results
sv: Filtrera sökresultat

en: Search current folder
sv: Sök i aktuell mapp

en: Search everywhere
sv: Sök överallt

en: Rename Folder
sv: Byt namn på mapp

en: Rename File
sv: Byt namn på fil

en: Unable to complete the requested search
sv: Kunde inte slutföra begärd sökning

en: Show Time Ranges
sv: Visa tidsintervall

en: Use Calendar
sv: Använd kalender

note: Add the no date filter element first
en: Any time
sv: När som helst

note: Other types
en: Other Type…
sv: Annan typ…

en: Select type
sv: Välj typ

en: Select
sv: Markera

en: Select Dates…
sv: Välj datum…

note: trash
en: Trash
sv: Papperskorg

en: Since %d day ago | Since %d days ago
sv[0]: Sedan %d dag
sv[1]: Sedan %d dagar

en: %d day ago | %d days ago
sv[0]: För %d dag sedan
sv[1]: För %d dagar sedan

en: Since last week | Since %d weeks ago
sv[0]: Sedan förra veckan
sv[1]: Sedan %d veckor

en: Last week | %d weeks ago
sv[0]: Förra veckan
sv[1]: För %d veckor sedan

en: Since last month | Since %d months ago
sv[0]: Sedan förra månaden
sv[1]: Sedan %d månader

en: Last month | %d months ago
sv[0]: Förra månaden
sv[1]: För %d månader sedan

en: Since last year | Since %d years ago
sv[0]: Sedan förra året
sv[1]: Sedan %d år

en: Last year | %d years ago
sv[0]: Förra året
sv[1]: För %d år sedan

en: Parent folder
sv: Överordnad mapp

en: New tab
sv: Ny flik

en: Close current view
sv: Stäng aktuell vy

en: Back
sv: Bakåt

en: Forward
sv: Framåt

note: Translators: only one item has been moved to trash and %s is its name.
en: “%s” moved to trash
sv: ”%s” flyttades till papperskorgen

note: Translators: one or more items might have been moved to trash, and %d * is the count.
en: %d file moved to trash | %d files moved to trash
sv[0]: %d fil flyttades till papperskorgen
sv[1]: %d filer flyttades till papperskorgen

note: Translators: one item has been unstarred and %s is its name.
en: “%s” unstarred
sv: Tog bort stjärnmärkning för ”%s”

note: Translators: one or more items have been unstarred, and %d * is the count.
en: %d file unstarred | %d files unstarred
sv[0]: Tog bort stjärnmärkning för %d fil
sv[1]: Tog bort stjärnmärkning för %d filer

en: _Redo
sv: _Gör om

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
sv: Öppna %s

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: No plugins currently installed.
sv: Inga insticksmoduler är installerade för närvarande.

en: Currently installed plugins:
sv: För närvarande installerade insticksmoduler:

en: For bug testing only, the following command can be used:
sv: Följande kommando kan användas, men endast för feltestning:

en: Search Everywhere
sv: Sök överallt

en: Find files and folders in all search locations
sv: Sök filer och mappar på alla sökplatser

en: Search Settings
sv: Sökinställningar

en: Searching locations only
sv: Söker endast bland platser

en: Searching network locations only
sv: Söker endast bland nätverksplatser

en: Remote location — only searching the current folder
sv: Fjärrplats — söker endast i aktuell mapp

en: Only searching the current folder
sv: Söker endast i aktuell mapp

en: Unable to display the contents of this folder.
sv: Kunde inte visa innehållet i denna mapp.

en: This location doesn’t appear to be a folder.
sv: Denna plats verkar inte vara en mapp.

en: Unable to find “%s”. Please check the spelling and try again.
sv: Kunde inte hitta ”%s”. Kontrollera stavningen och prova igen.

en: Unable to find the requested file. Please check the spelling and try again.
sv: Kunde inte hitta den begärda filen. Kontrollera stavningen och prova igen.

en: “%s” locations are not supported.
sv: ”%s”-platser stöds ej.

en: Unable to handle this kind of location.
sv: Kunde inte hantera denna typ av plats.

en: Unable to access the requested location.
sv: Kunde inte komma åt den begärda platsen.

en: Don’t have permission to access the requested location.
sv: Har inte nödvändiga rättigheter för att komma åt den begärda platsen.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Unable to find the requested location. Please check the spelling or the network settings.
sv: Kunde inte hitta begärd plats. Kontrollera stavningen eller nätverksinställningarna.

note: This case can be hit when server application is not installed * or is inactive in the system user is trying to connect to.
en: The server has refused the connection. Typically this means that the firewall is blocking access or that the remote service is not running.
sv: Servern vägrade anslutningen. Detta betyder vanligtvis att brandväggen blockerar åtkomst eller att fjärrtjänsten inte körs.

en: Unhandled error message: %s
sv: Ohanterat felmeddelande: %s

en: Open with:
sv: Öppna med:

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: New Window
sv: Nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Close Window or Tab
sv: Stäng fönster eller flik

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Search Everywhere
sv: Sök överallt

[ctx: shortcut window]
en: Search Current Folder
sv: Sök i aktuell mapp

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark Current Location
sv: Lägg till bokmärke för aktuell plats

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Show Preferences
sv: Visa inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
sv: Genvägar

[ctx: shortcut window]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: shortcut window]
en: Redo
sv: Gör om

[ctx: shortcut window]
en: Opening
sv: Öppna

[ctx: shortcut window]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: shortcut window]
en: Open in New Tab
sv: Öppna i ny flik

[ctx: shortcut window]
en: Open in New Window
sv: Öppna i nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Open Item Location (Search and Recent Only)
sv: Öppna objektplats (endast sökning och senaste)

[ctx: shortcut window]
en: Open With Default App
sv: Öppna med standardprogram

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
sv: Flikar

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
sv: Ny flik

[ctx: shortcut window]
en: Go to Previous Tab
sv: Gå till föregående flik

[ctx: shortcut window]
en: Go to Next Tab
sv: Gå till nästa flik

[ctx: shortcut window]
en: Open Tab
sv: Öppna flik

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
sv: Flytta flik åt vänster

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
sv: Flytta flik åt höger

[ctx: shortcut window]
en: Restore Tab
sv: Återställ flik

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
sv: Navigering

[ctx: shortcut window]
en: Go Back
sv: Gå bakåt

[ctx: shortcut window]
en: Go Forward
sv: Gå framåt

[ctx: shortcut window]
en: Go Up
sv: Gå uppåt

[ctx: shortcut window]
en: Go Down
sv: Gå nedåt

[ctx: shortcut window]
en: Go to Home Folder
sv: Gå till hemmappen

[ctx: shortcut window]
en: Enter Location
sv: Ange plats

[ctx: shortcut window]
en: Location Bar With Root Location
sv: Platsrad med root-plats

[ctx: shortcut window]
en: Location Bar With Home Location
sv: Platsrad med hemplats

[ctx: shortcut window]
en: View
sv: Vy

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
sv: Återställ zoomnivå

[ctx: shortcut window]
en: Refresh View
sv: Uppdatera vy

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Hidden Files
sv: Visa/dölj dolda filer

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Sidebar
sv: Visa/dölj sidopanel

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Action Menu
sv: Visa/dölj åtgärdsmeny

[ctx: shortcut window]
en: List View
sv: Listvy

[ctx: shortcut window]
en: Grid View
sv: Rutnätsvy

[ctx: shortcut window]
en: Expand Folder
sv: Expandera mapp

[ctx: shortcut window]
en: Collapse Folder
sv: Fäll ihop mapp

[ctx: shortcut window]
en: Editing
sv: Redigering

[ctx: shortcut window]
en: Create Folder
sv: Skapa mapp

[ctx: shortcut window]
en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: shortcut window]
en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

[ctx: shortcut window]
en: Delete Permanently
sv: Ta bort permanent

[ctx: shortcut window]
en: Create Link to Copied Item
sv: Skapa länk till kopierat objekt

[ctx: shortcut window]
en: Create Link to Selected Item
sv: Skapa länk till markerat objekt

[ctx: shortcut window]
en: Cut
sv: Klipp ut

[ctx: shortcut window]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: shortcut window]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: shortcut window]
en: Select All
sv: Markera allt

[ctx: shortcut window]
en: Invert Selection
sv: Invertera markering

[ctx: shortcut window]
en: Select Items Matching
sv: Markera matchande objekt

[ctx: shortcut window]
en: Show Item Properties
sv: Visa objektegenskaper

en: Choose an app to open the selected files.
sv: Välj ett program för att öppna de markerade filerna.

en: Always use for this file type
sv: Använd alltid för denna filtyp

en: _Open
sv: _Öppna

en: Automatic Numbers
sv: Automatiska tal

en: Creation Date
sv: Datum för skapande

en: Season Number
sv: Säsongsnummer

en: Episode Number
sv: Avsnittsnummer

en: Track Number
sv: Spårnummer

en: Artist Name
sv: Artistnamn

en: Album Name
sv: Albumnamn

en: Original File Name
sv: Ursprungligt filnamn

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: Rename _using a template
sv: Byt namn _med hjälp av en mall

en: Find and replace _text
sv: Sök och ersätt _text

en: Add
sv: Lägg till

en: Automatic Numbering Order
sv: Automatisk numreringsordning

[ctx: title]
en: Replace
sv: Ersätt

en: Existing Text
sv: Befintlig text

en: Replace With
sv: Ersätt med

en: Visible Columns
sv: Synliga kolumner

en: This folder uses custom settings
sv: Denna mapp använder anpassade inställningar

en: _Revert
sv: _Ångra

en: _Only Apply to Current Folder
sv: Tillämpa _endast för aktuell mapp

en: Move _Up
sv: Flytta _upp

en: Move _Down
sv: Flytta _ned

en: Create Compressed Archive
sv: Skapa komprimerat arkiv

en: Create
sv: Skapa

en: Archive name
sv: Arkivnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Enter a Password
sv: Ange ett lösenord

en: Confirm Password
sv: Bekräfta lösenord

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: C_ancel
sv: A_vbryt

en: _Create
sv: S_kapa

en: Folder Name
sv: Mappnamn

en: Re_name
sv: Byt _namn

en: Re_place
sv: _Ersätt

en: _Select a new name for the destination
sv: _Välj ett nytt namn för målet

en: _Reset
sv: Åte_rställ

en: Apply this action to all files and folders
sv: Verkställ denna åtgärd för alla filer och mappar

en: Change Permissions for Enclosed Files
sv: Ändra rättigheter på berörda filer

en: C_hange
sv: Ä_ndra

en: Others
sv: Övriga

en: New _Folder…
sv: Ny _mapp…

en: New _Document
sv: Skapa nytt _dokument

en: Open _With…
sv: Öppna _med…

en: Open in Consol_e
sv: Öppna i K_onsol

en: _Paste
sv: _Klistra in

en: Paste as _Link
sv: Klistra in som _länk

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: _Visible Columns
sv: _Synliga kolumner

en: Empty _Trash…
sv: Töm _papperskorgen…

en: P_roperties
sv: E_genskaper

en: _Extract
sv: _Extrahera

en: E_xtract to…
sv: E_xtrahera till…

en: _Run as a Program
sv: _Kör som ett program

en: Open in New _Tab
sv: Öppna i ny f_lik

en: Open in New _Window
sv: Öppna i nytt _fönster

en: _Open Item Location
sv: Öppna _plats

en: _Scripts
sv: _Skript

en: _Open Scripts Folder
sv: _Öppna skriptmapp

en: _Mount
sv: _Montera

en: _Unmount
sv: _Avmontera

en: _Eject
sv: Mata _ut

en: _Stop
sv: _Stopp

en: _Detect Media
sv: _Upptäck media

en: Cu_t
sv: Kli_pp ut

en: _Copy
sv: K_opiera

en: Move to…
sv: Flytta till…

en: Copy to…
sv: Kopiera till…

en: Rena_me…
sv: Byt _namn…

en: _Paste Into Folder
sv: Klistra _in i mapp

en: Create _Link
sv: Skapa _länk

en: C_ompress…
sv: K_omprimera…

en: Set as Background…
sv: Ange som bakgrund…

note: Translators: This is the transitive verb meaning 'to send via email' (e.g. 'email this document to Angela).
en: Email…
sv: E-posta…

en: _Delete From Trash…
sv: _Ta bort från papperskorgen…

en: _Delete Permanently…
sv: _Ta bort permanent…

en: _Restore From Trash
sv: Återställ från _papperskorgen

en: _Remove From Recent
sv: Ta bo_rt från senaste

en: Select Items Matching
sv: Markera matchande objekt

en: Pattern
sv: Mönster

en: Content View
sv: Innehållsvy

en: View of the current folder
sv: Vy med aktuell mapp

en: Full Text Match
sv: Fulltextmatchning

en: Password Required
sv: Lösenord krävs

en: Enter password…
sv: Ange lösenord…

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: R_eload
sv: _Uppdatera

en: St_op
sv: St_oppa

en: Add to _Bookmarks
sv: Lägg till i _bokmärken

en: Edit _Location
sv: Redigera _plats

en: _Copy Location
sv: _Kopiera plats

en: General
sv: Allmänt

en: Sort _Folders Before Files
sv: Sortera _mappar före filer

en: _Expandable Folders in List View
sv: _Expanderbara mappar i listvy

en: _Action to Open Items
sv: Åtgärd för _att öppna objekt

en: Optional Context Menu Actions
sv: Valfria snabbvalsmenyåtgärder

en: Show more actions in the menus. Keyboard shortcuts can be used even if the actions are not shown.
sv: Visa fler åtgärder i menyerna. Tangentbordsgenvägar kan användas även om åtgärderna inte visas.

en: _Delete Permanently
sv: _Ta bort permanent

en: Performance
sv: Prestanda

en: These features may cause slowdowns and excess network usage, especially when browsing files outside this computer, such as on a remote server.
sv: Dessa funktioner kan orsaka nedsaktning och överdriven nätverksanvändning, speciellt vid bläddring bland filer utanför denna dator, exempelvis på en fjärrserver.

en: Search in Su_bfolders
sv: Sök i un_dermappar

en: Show _Thumbnails
sv: Visa minia_tyrbilder

en: _Count Number of Files in Folders
sv: _Räkna antalet filer i mappar

en: Date and Time Format
sv: Datum- och tidsformat

en: Choose how dates and times are displayed in list and grid views.
sv: Välj hur datum och tider visas i list- och rutnätsvyer.

en: _Simple
sv: _Enkelt

en: Deta_iled
sv: Detal_jerat

en: Add information to be displayed beneath file and folder names. More information will appear when zooming closer.
sv: Lägg till information som ska visas under fil- och mappnamn. Mer information visas när du zoomar in närmare.

en: Grid View Captions
sv: Rutnätsvyrubriker

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: Fi_rst
sv: Fö_rsta

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: Seco_nd
sv: A_ndra

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: T_hird
sv: Tre_dje

en: Show File Operations
sv: Visa filåtgärder

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Set Custom Icon
sv: Ställ in anpassad ikon

en: Remove Custom Icon
sv: Ta bort anpassad ikon

en: Unknown Filesystem
sv: Okänt filsystem

en: total
sv: totalt

note: Refers to the capacity of the filesystem
en: used
sv: använt

note: Refers to the capacity of the filesystem
en: free
sv: ledigt

note: Disks refers to GNOME Disks.
en: Open in Disks
sv: Öppna med Diskar

en: _Link Target
sv: _Länkmål

en: Open Link Target
sv: Öppna länkmål

en: Parent _Folder
sv: Överordnad _mapp

en: Open Parent Folder
sv: Öppna överordnad mapp

en: Original Folder
sv: Ursprunglig mapp

en: Trashed on
sv: Togs bort den

en: _Permissions
sv: _Rättigheter

en: _Executable as Program
sv: _Körbar som ett program

en: Set Custom Permissions
sv: Ställ in anpassade rättigheter

en: Unknown Permissions
sv: Okända rättigheter

en: The permissions of the selected files could not be determined.
sv: Rättigheterna på de markerade filerna kunde inte fastställas.

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
sv: Du är inte ägaren så du kan inte ändra dessa rättigheter.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
sv: Rättigheterna på den markerade filen kunde inte fastställas.

en: _Owner
sv: _Ägare

en: Access
sv: Åtkomst

en: Folder Access
sv: Mappåtkomst

en: File Access
sv: Filåtkomst

en: _Group
sv: _Grupp

en: Security Context
sv: Säkerhetskontext

en: Change Permissions for _Enclosed Files…
sv: Ändra rättigheter på _berörda filer…

en: New Filename
sv: Nytt filnamn

en: When
sv: När

en: Select _Dates…
sv: Välj _datum…

en: Clear Date Filter
sv: Töm datumfilter

en: Since…
sv: Sedan…

en: Last _modified
sv: Senast _ändrad

en: Last _used
sv: Senast _använd

en: _Created
sv: _Skapad

en: What
sv: Vad

en: _Anything
sv: _Vad som helst

en: Full _Text
sv: Fullständig _text

en: Search Inside Files
sv: Sök i filer

en: File _Name
sv: Fil_namn

en: Don't Search Inside Files
sv: Sök inte i filer

en: Search Current Folder
sv: Sök i aktuell mapp

en: Show Sidebar
sv: Visa sidopanel

[ctx: Sort Criterion]
note: This is used to sort by name in the toolbar view menu
en: _A-Z
sv: _A-Ö

[ctx: Sort Criterion]
note: This is used to sort by name, in descending order in the toolbar view menu
en: _Z-A
sv: _Ö-A

en: Last _Modified
sv: Senast ä_ndrad

en: _First Modified
sv: _Först ändrad

en: _Size
sv: _Storlek

en: _Type
sv: _Typ

en: Last _Trashed
sv: Senast _borttagen

[ctx: menu item]
note: Translators: a menu item in a group of sorting options in a toolbar menu, with criterions such as "A-Z" or "Last Modified".
en: Sort
sv: Sortering

en: _Visible Columns…
sv: Synliga _kolumner…

note: Translators: This is a noun, meaning the options pertaining to the view.
en: View Options
sv: Visningsalternativ

en: New _Window
sv: Nytt _fönster

en: New _Tab
sv: Ny _flik

en: Icon Size
sv: Ikonstorlek

en: Show _Hidden Files
sv: Visa _dolda filer

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Keyboard Shortcuts
sv: Tan_gentbordsgenvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Files
sv: _Om Filer

en: _New Tab
sv: _Ny flik

en: Re_store Closed Tab
sv: Åter_ställ stängd flik

en: Move Tab to New _Window
sv: Flytta flik till nytt _fönster

note: Translators: use “Move Tab _Right” for RTL languages
en: Move Tab _Left
sv: Flytta flik åt _vänster

note: Translators: use “Move Tab _Left” for RTL languages
en: Move Tab _Right
sv: Flytta flik åt _höger

en: _Close Tab
sv: S_täng flik

en: Close _Other Tabs
sv: Stäng _andra flikar

en: _Files
sv: _Filer

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Searching for network locations
sv: Söker efter nätverksplatser

en: No network locations found
sv: Inga nätverksplatser hittades

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
sv: A_nslut

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
sv: Kunde inte avmontera volym

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
sv: A_vbryt

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
sv: ftp:// eller ftps://

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
sv: sftp:// eller ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
sv: dav:// eller davs://

en: Unable to get remote server location
sv: Kunde inte erhålla plats för fjärrserver

en: Networks
sv: Nätverk

en: On This Device
sv: På denna enhet

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
sv[0]: %s / %s tillgängligt
sv[1]: %s / %s tillgängliga

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Unmount
sv: Avmontera

en: Server Addresses
sv: Serveradresser

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
sv: Serveradresser utgörs av ett protokollprefix och en adress. Exempel:

en: Available Protocols
sv: Tillgängliga protokoll

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No Recent Servers
sv: Inga senaste servrar

en: Recent Servers
sv: Senast använda servrar

en: List of common local and remote mountpoints.
sv: Lista över vanliga monteringspunkter lokalt och på distans.

en: Try a different search.
sv: Försök med en annan sökning.

en: Enter server address…
sv: Ange serveradress…

en: %s does not exist in the bookmarks list
sv: %s finns inte i bokmärkeslistan

en: %s already exists in the bookmarks list
sv: %s finns redan i bokmärkeslistan

en: Eject
sv: Mata ut

en: Recent
sv: Senaste

en: Recent Files
sv: Senaste filer

en: Starred Files
sv: Stjärnmärkta filer

en: Open Personal Folder
sv: Öppna personlig mapp

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Open the contents of your desktop in a folder
sv: Öppna ditt skrivbordsinnehåll i en mapp

en: Enter Location
sv: Ange plats

en: Manually enter a location
sv: Ange en plats manuellt

en: Open Trash
sv: Öppna papperskorgen

en: Mount and Open “%s”
sv: Montera och öppna ”%s”

en: Open the contents of the file system
sv: Öppna filsystemsinnehållet

en: New bookmark
sv: Nytt bokmärke

en: Add a new bookmark
sv: Lägg till ett nytt bokmärke

en: Show Other Locations
sv: Visa andra platser

note: Translators: This means that unlocking an encrypted storage * device failed. %s is the name of the device.
en: Error unlocking “%s”
sv: Fel vid upplåsning av ”%s”

en: This name is already taken
sv: Detta namn används redan

en: Unable to stop “%s”
sv: Kunde inte stoppa ”%s”

en: Unable to poll “%s” for media changes
sv: Kunde inte läsa av ”%s” efter mediabyten

en: _Remove from Bookmarks
sv: _Ta bort från bokmärken

en: _Power On
sv: _Slå på

en: _Connect Drive
sv: A_nslut enhet

en: _Start Multi-disk Device
sv: _Starta flerdiskenhet

en: _Unlock Device
sv: Lås _upp enhet

en: _Disconnect Drive
sv: _Koppla från enhet

en: _Stop Multi-disk Device
sv: _Stoppa flerdiskenhet

en: _Lock Device
sv: _Lås enhet

en: Format…
sv: Formatera…

en: Computer
sv: Dator

en: Sidebar
sv: Sidopanel

en: List of common shortcuts, mountpoints, and bookmarks.
sv: Lista över vanliga genvägar, monteringspunkter och bokmärken.
