nautilus - en to tr translation catalogue (1102 entries)

en: Run Software
tr: Yazılımı Çalıştır

en: Files
tr: Dosyalar

en: Access and organize files
tr: Dosyalara erişin ve düzenleyin

en: Files, also known as Nautilus, is the default file manager of the GNOME desktop. It provides a simple and integrated way of managing your files and browsing your file system.
tr: Nautilus olarak da bilinen Dosyalar, GNOME masaüstünün öntanımlı dosya yöneticisidir. Kolay ve tümleşik biçimde dosyalarınızı yönetmenizi ve dosya sisteminizde gezinmenizi sağlar.

en: Nautilus supports all the basic functions of a file manager and more. It can search and manage your files and folders, both locally and on a network, read and write data to and from removable media, run scripts, and launch apps. It has three views: Icon Grid, Icon List, and Tree List. Its functions can be extended with plugins and scripts.
tr: Nautilus, bir dosya yöneticisindeki tüm temel işlevleri ve daha çoğunu bulundurur. Hem bilgisayarınızdaki hem de ağdaki dosyalarınızı ve klasörlerinizi arayabilir ve yönetebilir, çıkarılabilir ortamlara veri yazabilir ve okuyabilir, betik ve uygulamaları çalıştırabilir. Üç tür görünümü bulunur: Simge, Liste ve Ağaç. Nautilus’un işlevleri eklentiler ve betiklerle genişletilebilir.

en: Grid View
tr: Tablo Görünümü

en: List View
tr: Liste Görünümü

en: Search
tr: Arama

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: folder;manager;explore;disk;filesystem;nautilus;
tr: folder;manager;explore;disk;filesystem;nautilus;klasör;dizin;yönetici;gezgin;keşfet;keşif;gözat;göz at;disk;dosya sistemi;

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
tr: Yol çubuğu yerine daima konum girdisini kullan

en: If set to true, Files will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
tr: Eğer seçiliyse, Dosyalar tarayıcı pencereleri her zaman yol çubuğu yerine konum araç çubuğu için metinsel girişi kullanır.

en: Where to perform recursive search
tr: Özyinelemeli aramanın nerede gerçekleştirileceği

en: Locations in which Files should search subfolders. Available values are “local-only”, “always”, “never”.
tr: Dosyalar hangi konumlardaki alt klasörler üzerinde arama yapmalı? Uygun değerler: “local-only” (yalnızca yerel), “always” (her zaman), “never” (asla).

en: Filter the search dates using either last used or last modified
tr: Son kullanma ya da son değiştirmeden herhangi birini kullanarak arama tarihlerini süzün

en: Filter the search dates using either last used or last modified.
tr: Son kullanma ya da son değiştirmeden herhangi birini kullanarak arama tarihlerini süzün.

en: Whether to show a context menu item to delete permanently
tr: Kalıcı olarak silmek için bağlam menüsü seçeneği gösterilmesi

en: If set to true, Files will show a delete permanently context menu item to bypass the Trash.
tr: Eğer seçiliyse; Dosyalar, Çöp’ü es geçmek için bağlam menüsünde kalıcı olarak silme seçeneği gösterecektir.

en: Whether to show context menu items to create links from copied or selected files
tr: Kopyalanan ya da seçilen dosyalardan bağlantılar oluşturmak için bağlam menüsü seçeneklerinin gösterilmesi

en: If set to true, Files will show context menu items to create links from the copied or selected files.
tr: Eğer seçiliyse, Dosyalar kopyalanan ya da seçilen dosyalardan bağlantılar oluşturmak için bağlam menüsü seçeneklerini gösterir.

en: When to show number of items in a folder
tr: Bir klasördeki ögelerin sayısının ne zaman gösterileceği

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to “always” then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to “local-only” then only show counts for local file systems. If set to “never” then never bother to compute item counts.
tr: Klasörlerdeki öge sayılarının ne zaman gösterileceği. Eğer “always” ayarlı ise dosyalar, klasör uzaktaki sunucuda olsa bile sayılır. Eğer “local-only” ayarlı ise yalnızca yerel dosya sistemlerindeki dosyaların miktarı gösterilir. “never” ayarlı ise hiçbir zaman öge sayısını hesaplama zahmetine girilmez.

en: Type of click used to launch/open files
tr: Dosyaları açma/başlatma için kullanılan tıklama türü

en: Possible values are “single” to launch files on a single click, or “double” to launch them on a double click.
tr: Geçerli değerler; dosyaları tek tıkla başlatmak için “single”, ya da çift tıkla başlatmak için “double”.

en: Show the package installer for unknown MIME types
tr: Bilinmeyen MIME tipleri için paket yükleyicisinin göster

en: Whether to show the user a package installer dialog in case an unknown MIME type is opened, in order to search for an app to handle it.
tr: Bilinmeyen MIME türü açıldığında onu işleyecek uygulama aramak için paket yükleyici penceresinin açılması.

en: Use extra mouse button events in Files
tr: Dosyalar’da ek fare düğmesi olayları kullan

en: For users with mice that have “Forward” and “Back” buttons, this key will determine if any action is taken inside of Files when either is pressed.
tr: “İleri” ve “Geri” düğmeli fareleri olan kullanıcılar için, bu anahtar Dosyalar’ın herhangi birine basıldığında bir şey yapıp yapmayacağını belirler.

en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
tr: Tarayıcı penceresinde “İleri” komutunu etkinleştirecek fare düğmesi

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
tr: “İleri” ve “Geri” düğmeli faresi olan kullanıcılar için, bu anahtar hangi düğmenin tarayıcı penceresinde “İleri” komutunu etkinleştireceğini belirtir. Geçerli değerler 6 ile 14 arasındadır.

en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
tr: Tarayıcı penceresinde “Geri” komutunu etkinleştirecek fare düğmesi

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
tr: “İleri” ve “Geri” düğmeli faresi olan kullanıcılar için, bu anahtar hangi düğmenin tarayıcı penceresinde “Geri” komutunu etkinleştireceğini belirtir. Geçerli değerler 6 ile 14 arasındadır.

en: When to show thumbnails of files
tr: Dosya küçük resimleri ne zaman gösterilsin

en: Speed trade-off for when to show a file as a thumbnail. If set to “always” then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to “local-only” then only show thumbnails for local file systems. If set to “never” then never bother to thumbnail files, just use a generic icon. Despite what the name may suggest, this applies to any previewable file type.
tr: Bir dosyayı küçük resim olarak gösterirken hız fedakarlığı olacak. “Her zaman” ayarlanmışsa, klasör uzak sunucuda dahi olsa her zaman küçük resim olacaktır. Eğer “yalnızca yerel” ayarlanmışsa, yalnızca yerel dosya sistemlerinde küçük resim gösterilecektir. Eğer “hiç” seçilmişse, yalnızca genel simge kullanılacak, küçük resimler gösterilmeyecektir. Bu, adın ne önerildiğine bakılmaksızın, tüm ön izlenebilir dosya türleri için geçerlidir.

en: Maximum image size for thumbnailing
tr: Küçük resim için azami boyut

en: Images over this size (in megabytes) won’t be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
tr: Bu boyuttan (megabayt olarak) büyük olan resimler örneklenmeyecek. Bu seçeneğin amacı yüklenmesi uzun zaman alacak ya da çok bellek kullanacak büyük resimlerin örneklenmesini önlemektir.

en: Default sort order
tr: Öntanımlı sıralama düzeni

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are “name”, “size”, “type”, “mtime”, “atime” and “starred”.
tr: Simge görünümünde öntanımlı sıralama düzeni. Olası değerler “name”, “size”, “type”, “mtime”, “atime” ve “starred”.

en: Reverse sort order in new windows
tr: Yeni pencerelerde ters sıralama düzeni

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. I.e., if sorted by name, then instead of sorting the files from “a” to “z”, they will be sorted from “z” to “a”; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
tr: Eğer seçiliyse, yeni pencerelerdeki dosyalar ters sırayla dizilecekler. Yani, eğer ad ile sıralanırlarsa, dosyalar “a”dan “z”ye sıralama yerine, “z”den “a”ya sıralanacak; eğer boyuta göre sıralanırsa, artan boyut yerine azalan boyutta sıralanacak.

en: Default folder viewer
tr: Öntanımlı klasör görüntüleyici

en: When a folder is visited this viewer is used. Possible values are “list-view”, and “icon-view”.
tr: Klasöre bakılırken bu görüntüleyici kullanılır. Olası değerler: “list-view” (liste görünümü) ve “icon-view” (simge görünümü).

en: Whether to show hidden files
tr: Gizli dosyaların gösterilmesi

en: This key is deprecated and ignored. The “show-hidden” key from “org.gtk.Settings.FileChooser” is now used instead.
tr: Bu anahtar onaylanmadığı için gözardı edildi. Bunun yerine “org.gtk.Settings.FileChooser” konumundaki “show-hidden” anahtarı kullanılacak.

en: Whether GTK 4 settings migration happened
tr: GTK 4 ayarlarının taşınmasının gerçekleştirilme durumu

en: Whether settings shared with GtkFileChooser have been migrated from their GTK 3 keys to the GTK 4 ones.
tr: GtkFileChooser ile paylaşılan ayarların GTK 3 anahtarlarından GTK 4 anahtarlarına taşınma durumu.

en: Whether to open the hovered folder after a timeout when drag and drop operation
tr: Sürükle ve bırak işlemi sırasında fare ile üzerine gelinen klasörün belli bir zaman aşımından sonra açılıp açılmayacağı

en: If this is set to true, when performing a drag and drop operation the hovered folder will open automatically after a timeout.
tr: Eğer bu seçiliyse, sürükle ve bırak işlemi gerçekleştirilirken fareyle üstüne gelinen klasör belli bir zaman aşımından sonra kendiliğinden açılacaktır.

en: Whether to have full text search enabled by default when opening a new window/tab
tr: Yeni pencere/sekme açılırken tam metin aramanın öntanımlı olarak etkin olup olmayacağı

en: If set to true, Files will also match the file contents besides the name. This toggles the default active state, which can still be overridden in the search popover
tr: Doğru ise, Dosyalar adın yanı sıra dosya içeriklerini de eşleyecektir. Bu, öntanımlı aktif durumu açıp kapatır. Bu, yine de arama penceresinde geçersiz kılınabilir

en: How to display file timestamps in the views
tr: Görünümlerde dosya zaman damgaları nasıl görüntülensin

en: If set to 'simple', Files will show Today and Yesterday with time, otherwise the exact date without time. If set to 'detailed', it will always show the exact date and time.
tr: Eğer 'simple' (basit) ayarlanırsa, Dosyalar saatle birlikte Bugün ve Dün gösterecektir; diğer türlü tam tarihi saatsiz gösterecektir. Eğer 'detailed' (ayrıntılı) ayarlanırsa, hep tam tarih ve saat gösterilecektir.

en: Default format for compressing files
tr: Dosya sıkıştırması için öntanımlı biçim

en: The format that will be selected when compressing files.
tr: Dosyalar sıkıştırılırken seçilecek biçim.

en: List of possible captions on icons
tr: Simgelerin üzerindeki olası yazılar

en: A list of captions below an icon in the icon view. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Some possible values are: “size”, “type”, “date_modified”, “owner”, “group”, “permissions”, and “mime_type”.
tr: Simge görünümünde simgenin altındaki başlıkların listesi. Gösterilen başlıkların sayısı, yakınlaştırma düzeyine göre değişecektir. Bazı olası değerler: “size” (boyut), “type” (type), “date_modified” (düzenleme tarihi), “owner” (sahip), “group” (grup), “permissions” (izinler) ve “mime_type” (mime türü).

en: Default icon view zoom level
tr: Öntanımlı simge görünümü yaklaştırma düzeyi

en: Default list view zoom level
tr: Öntanımlı liste görünümü yaklaştırma düzeyi

en: Columns visible in list view
tr: Liste görünümünde görünür olan sütunlar

en: Column order in list view
tr: Liste görünümünde sütun sırası

en: Use tree view
tr: Ağaç görünümünü kullan

en: Whether a tree should be used for list view navigation instead of a flat list.
tr: Liste görünümünde katmanlı liste yerine ağaç görünümü kullanılsın.

en: Initial size of the window
tr: Pencerenin ilk boyutu

en: A tuple containing the initial width and height of the app window.
tr: Uygulama penceresinin ilk genişliğini ve yüksekliğini içeren veri kümesi.

en: Whether the navigation window should be maximized
tr: Gezinme penceresi boyutunun büyültülüp büyültülmeyeceği

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
tr: Gezinme penceresi boyutunun öntanımlı olarak büyültülmüş olup olmayacağı.

en: You can stop this operation by clicking cancel.
tr: İptal düğmesine tıklayarak bu işlemi durdurabilirsiniz.

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: %d hour | %d hours
tr[0]: %d saat

en: %d minute | %d minutes
tr[0]: %d dakika

en: %d second | %d seconds
tr[0]: %d saniye

note: 0 seconds
en: 0 seconds
tr: 0 saniye

en: Title
tr: Başlık

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Album
tr: Albüm

en: Comment
tr: Yorum

en: Year
tr: Yıl

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Video Codec
tr: Video Kodlayıcı

en: Video Bit Rate
tr: Video Bit Oranı

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
tr[0]: Saniyede %0.2f kare

en: Frame Rate
tr: Kare Hızı

en: Audio Codec
tr: Ses Kodlayıcı

en: Audio Bit Rate
tr: Ses Bit Oranı

en: Sample Rate
tr: Örnekleme Hızı

en: Mono
tr: Tekli

en: Stereo
tr: Çiftli

en: Channels
tr: Kanallar

note: Some sort of failure occurred. How 'bout we tell the user?
en: Oops! Something went wrong.
tr: Amanın! Bir şey yanlış gitti.

en: Audio and Video Properties
tr: Ses ve Video Özellikleri

en: Audio Properties
tr: Ses Özellikleri

en: Video Properties
tr: Video Özellikleri

en: Duration
tr: Süre

en: Container
tr: Taşıyıcı

en: Audio/Video Properties
tr: Ses/Video Özellikleri

en: Image Type
tr: Resim Türü

en: %d pixel | %d pixels
tr[0]: %d piksel

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Camera Brand
tr: Fotoğraf Makinesi Markası

en: Camera Model
tr: Fotoğraf Makinesi Modeli

en: Exposure Time
tr: Pozlama Zamanı

en: Exposure Program
tr: Pozlama Programı

en: Aperture Value
tr: Açıklık Değeri

en: ISO Speed Rating
tr: ISO Hız Oranı

en: Flash Fired
tr: Flaş Çakıldı

en: Metering Mode
tr: Ölçüm Kipi

en: Focal Length
tr: Odak Uzaklığı

en: Software
tr: Yazılım

en: Description
tr: Tanım

en: Keywords
tr: Anahtar Sözcükler

en: Creator
tr: Oluşturan

en: Created On
tr: Oluşturulma

en: Copyright
tr: Telif Hakkı

en: Rating
tr: Değerlendirme

note: Translators: "N" and "S" stand for * north and south in GPS coordinates.
en: N
tr: K

en: S
tr: G

note: Translators: "E" and "W" stand for * east and west in GPS coordinates.
en: E
tr: D

en: W
tr: B

en: Coordinates
tr: Koordinatlar

en: Failed to load image information
tr: Resim bilgisi yüklenemedi

en: Image Properties
tr: Resim Özellikleri

en: Unable to create a required folder. Please create the following folder, or set permissions such that it can be created:
    %s
tr: Gerekli klasör oluşturulamadı. Lütfen aşağıdaki klasörü oluşturun ya da oluşturulabilmesi için izinleri değiştirin:
    %s

en: Unable to create required folders. Please create the following folders, or set permissions such that they can be created:
    %s
tr: Gerekli klasörler oluşturulamadı. Lütfen aşağıdaki klasörleri oluşturun ya da oluşturulabilmeleri için izinleri değiştirin:
    %s

en: --quit cannot be used with URIs.
tr: --quit URI adresleriyle birlikte kullanılamaz.

en: --select must be used with at least an URI.
tr: --select en az bir URI ile birlikte kullanılmalıdır.

en: There was an error displaying help: 
    %s
tr: Yardım görüntülenirken hata oluştu: 
    %s

en: _OK
tr: _Tamam

en: “%s” is an internal protocol. Opening this location directly is not supported.
tr: “%s” iç iletişim kuralıdır. Doğrudan bu konumu açma desteklenmemektedir.

en: Show the version of the program.
tr: Programın sürümünü göster.

en: Always open a new window for browsing specified URIs
tr: Belirtilen URI’larda gezinti için her zaman yeni pencere aç

en: Quit Nautilus.
tr: Nautilus’tan çık.

en: Select specified URI in parent folder.
tr: Belirtilen URI adresini ana klasörde seç.

en: Error while setting “%s” as default app: %s
tr: “%s” öntanımlı uygulama olarak ayarlanırken hata: %s

en: Could not set as default
tr: Öntanımlı olarak ayarlanamadı

en: OK
tr: Tamam

note: Translators: %s is the filename.  i.e. "Choose an app to open test.jpg"
en: Choose an app to open <b>%s</b>
tr: <b>%s</b> açmak için uygulama seç

en: Open Items
tr: Ögeleri Aç

en: Open Folder
tr: Klasör Aç

en: Open File
tr: Dosya Aç

en: Unable to start the program:
    %s
tr: Program başlatılamadı:
    %s

en: The program is not marked as executable.
tr: Program çalıştırılabilir olarak imlenmedi.

en: Unable to locate the program
tr: Program konumu bulunamadı

en: Oops! There was a problem running this software.
tr: Amanın! Bu yazılım çalışırken sorun oluştu.

en: If you don’t trust this location or aren’t sure, press Cancel.
tr: Eğer bu konuma güvenmiyorsanız ya da emin değilseniz, İptal’e basın.

en: “%s” contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?
tr: “%s” kendiliğinden başlatılması istenen yazılım içeriyor. Çalıştırmak ister misiniz?

en: _Run
tr: Ç_alıştır

en: “%s” would not be a unique new name.
tr: “%s” eşsiz yeni ad olmadı.

en: “%s” would conflict with an existing file.
tr: “%s” var olan dosyayla çakışacak.

en: Name cannot be empty.
tr: Ad boş olamaz.

en: Name cannot contain “/”.
tr: Ad “/” içeremez.

en: “.” is not a valid name.
tr: “.” geçerli ad değildir.

en: “..” is not a valid name.
tr: “..” geçerli ad değildir.

en: Rename %d Folder | Rename %d Folders
tr[0]: %d Klasörü Yeniden Adlandır

en: Rename %d File | Rename %d Files
tr[0]: %d Dosyayı Yeniden Adlandır

note: To translators: %d is the total number of files and folders. * Singular case of the string is never used
en: Rename %d File and Folder | Rename %d Files and Folders
tr[0]: %d Dosya ve Klasörü Yeniden Adlandır

en: Original Name (Ascending)
tr: Özgün Ad (Yükselen)

en: Original Name (Descending)
tr: Özgün Ad (İnen)

en: First Modified
tr: İlk Değiştirme

en: Last Modified
tr: Son Değiştirme

en: First Created
tr: İlk Oluşturulma

en: Last Created
tr: Son Oluşturulma

en: Camera model
tr: Kamera modeli

en: Creation date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Season number
tr: Sezon numarası

en: Episode number
tr: Bölüm numarası

en: Track number
tr: Parça numarası

en: Artist name
tr: Sanatçı adı

en: Album name
tr: Albüm adı

en: Original file name
tr: Özgün dosya adı

en: Home
tr: Başlangıç

en: Clipboard string cannot be NULL.
tr: Pano dizgesi NULL olamaz.

note: Translators: Do not translate 'cut' and 'copy'. These are literal keywords.
en: Nautilus Clipboard must begin with “cut” or “copy”.
tr: Nautilus Panosu “cut” ya da “copy” ile başlamalıdır.

en: Nautilus Clipboard must not have empty lines.
tr: Nautilus Panosu’nda boş satırlar olmamalıdır.

en: View More
tr: Daha Çok Göster

en: Name
tr: Ad

en: The name and icon of the file.
tr: Dosyanın simgesi ve adı.

en: Size
tr: Boyut

en: The size of the file.
tr: Dosyanın boyutu.

en: Type
tr: Tür

en: The type of the file.
tr: Dosyanın türü.

en: Modified
tr: Değiştirilme

en: The date the file was modified.
tr: Dosyanın değiştirildiği tarih.

en: Detailed Type
tr: Ayrıntılı Tür

en: The detailed type of the file.
tr: Dosyanın ayrıntılı türü.

en: Accessed
tr: Erişim

en: The date the file was accessed.
tr: Dosyanın en son kullanıldığı tarih.

en: Created
tr: Oluşturulma

en: The date the file was created.
tr: Dosyanın oluşturuldu tarih.

en: Owner
tr: Sahibi

en: The owner of the file.
tr: Dosyanın sahibi.

en: Group
tr: Grup

en: The group of the file.
tr: Dosyanın grubu.

en: Permissions
tr: İzinler

en: The permissions of the file.
tr: Dosyanın izinleri.

en: Recency
tr: Son Erişim

en: The date the file was accessed by the user.
tr: Kullanıcının dosyaya eriştiği son tarih.

en: Star
tr: Yıldız

en: Shows if file is starred.
tr: Eğer dosya yıldızlanmışsa gösterir.

en: Trashed On
tr: Çöpe Atılma Tarihi

en: Date when file was moved to the Trash
tr: Dosyanın Çöpe taşındığı tarih

en: Original Location
tr: Özgün Konum

en: Original location of file before moved to the Trash
tr: Dosyanın çöpe taşınmadan önceki özgün yeri

en: Relevance
tr: İlişki

en: Relevance rank for search
tr: Aramada ilgiye göre sıralama

en: Compatible with all operating systems.
tr: Tüm işletim sistemleriyle uyumlu.

en: Encrypted ZIP (.zip)
tr: Şifreli ZIP (.zip)

en: Password-protected ZIP, must be installed on Windows and Mac.
tr: Parola korumalı ZIP, Windows ve Mac üzerinde kurulmalıdır.

en: Smaller archives but Linux and Mac only.
tr: Daha küçük arşivler ama yalnızca Linux ve Mac.

en: Smaller archives but must be installed on Windows and Mac.
tr: Daha küçük arşivler ama Windows ve Mac üzerinde kurulmalıdır.

note: Translators: date and time in 24h format, * i.e. "12/31/2023 23:59"
en: %m/%d/%Y %H:%M
tr: %d/%m/%Y %H:%M

note: Translators: date and time in 12h format, * i.e. "12/31/2023 11:59 PM"
en: %m/%d/%Y %I:%M %p
tr: %d/%m/%Y %I:%M %p

note: Translators: this is the word "Today" followed by * a time in 24h format. i.e. "Today 23:04"
en: Today %-H:%M
tr: Bugün %-H:%M

note: Translators: this is the word Today followed by * a time in 12h format. i.e. "Today 9:04 PM"
en: Today %-I:%M %p
tr: Bugün %-I:%M %p

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %-H:%M
tr: Dün %-H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %-I:%M %p
tr: Dün %-I:%M %p

en: Details: %s
tr: Ayrıntılar: %s

en: There was an error launching the app.
tr: Uygulama başlatılırken hata oluştu.

en: Details: The proxy has not been created.
tr: Ayrıntılar: Vekil oluşturulamadı.

en: _Move Here
tr: _Buraya Taşı

en: _Copy Here
tr: _Buraya Kopyala

en: _Link Here
tr: Buraya _Bağla

en: Cancel
tr: İptal

en: Dropped Image
tr: Bırakılan Resim

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of “%s”.
tr: “%s” içeriklerini görmek için yeterli izniniz yok.

en: “%s” could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
tr: “%s” bulunamadı. Son zamanda silinmiş olabilir.

en: Sorry, could not display all the contents of “%s”: %s
tr: Üzgünüm, “%s” içeriklerinin tamamı gösterilemedi: %s

en: This location could not be displayed.
tr: Bu konum gösterilemedi.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of “%s”.
tr: “%s” grubunu değiştirmek için yeterli izniniz yok.

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of “%s”: %s
tr: Üzgünüm, “%s” grubu değiştirilemedi: %s

en: The group could not be changed.
tr: Grup değiştirilemedi.

en: Sorry, could not change the owner of “%s”: %s
tr: Üzgünüm, “%s” sahibi değiştirilemedi: %s

en: The owner could not be changed.
tr: Dosya sahibi değiştirilemedi.

en: Sorry, could not change the permissions of “%s”: %s
tr: Üzgünüm, “%s” izinleri değiştirilemedi: %s

en: The permissions could not be changed.
tr: İzinler değiştirilemedi.

en: The name “%s” is already used in this location. Please use a different name.
tr: “%s” adı bu konumda daha önceden kullanılmış. Lütfen başka ad kullanın.

en: There is no “%s” in this location. Perhaps it was just moved or deleted?
tr: Bu konumda “%s” bulunamadı. Henüz silinmiş ya da taşınmış olabilir mi?

en: You do not have the permissions necessary to rename “%s”.
tr: “%s” adını değiştirmek için yeterli izniniz yok.

en: The name “%s” is not valid because it contains the character “%c”. Please use a different name.
tr: “%2$c” karakteri kullanıldığından “%1$s” adı geçersiz. Lütfen başka ad kullanın.

en: The name “%s” is not valid. Please use a different name.
tr: “%s” adı geçerli değil. Lütfen başka ad kullanın.

en: The name “%s” is too long. Please use a different name.
tr: “%s” adı çok uzun. Lütfen başka ad kullanın.

en: Could not rename “%s” because a process is using it. If it's open in another application, close it before renaming it.
tr: Bir süreç kullandığı için “%s” yeniden adlandırılamadı. Başka uygulamada açıksa, yeniden adlandırmadan önce kapatın.

note: fall through
en: Sorry, could not rename “%s” to “%s”: %s
tr: Üzgünüm; “%s”, “%s” olarak adlandırılamadı: %s

en: The item could not be renamed.
tr: Öge yeniden adlandırılamadı.

en: Renaming “%s” to “%s”.
tr: “%s”, “%s” olarak adlandırılıyor.

en: This file cannot be mounted
tr: Bu dosya bağlanamaz

en: This file cannot be unmounted
tr: Bu dosya ayrılamaz

en: This file cannot be ejected
tr: Bu dosya çıkartılamaz

en: This file cannot be started
tr: Bu dosya başlatılamaz

en: This file cannot be stopped
tr: Bu dosya durdurulamaz

en: Slashes are not allowed in filenames
tr: Dosya adlarında taksim işareti kullanılamaz

en: Toplevel files cannot be renamed
tr: Üst düzey dosyalar yeniden adlandırılamıyor

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

en: Not allowed to set permissions
tr: İzinlerin atanmasına izin verilmiyor

en: Not allowed to set owner
tr: Sahibin atanmasına izin verilmiyor

en: Specified owner “%s” doesn’t exist
tr: Belirtilen sahip “%s” yok

en: Not allowed to set group
tr: Grup atamasına izin verilemiyor

en: Specified group “%s” doesn’t exist
tr: Belirtilen ”%s” grubu yok

note: Translators: This is a username followed by "(You)" to indicate the file is owned by the current user
en: %s (You)
tr: %s (Siz)

en: %'u item | %'u items
tr[0]: %'u öge

en: %'u folder | %'u folders
tr[0]: %'u klasör

en: %'u file | %'u files
tr[0]: %'u dosya

en: %s byte | %s bytes
tr[0]: %s bayt

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
tr: ? bayt

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
tr: ? öge

note: Translators: This about a file type.
en: Unknown type
tr: Bilinmeyen tür

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Program
tr: Uygulama

en: Audio
tr: Ses

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Image
tr: Resim

en: Archive
tr: Arşiv

en: Markup
tr: İşaretleme

en: Text
tr: Metin

en: Contacts
tr: Kişiler

en: Calendar
tr: Takvim

en: Document
tr: Belge

en: Presentation
tr: Sunum

en: Spreadsheet
tr: Çizelge

note: Refers to a file type which is known but not one of the basic types
en: Other
tr: Diğer

en: Binary
tr: İkili

en: Folder
tr: Klasör

en: Link
tr: Bağ

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). Translators: File name for new symlink. %s is target's name
en: Link to %s
tr: %s için bağ

en: Link (broken)
tr: Bağlantı (bozuk)

note: Translators: This refers to available space in a folder; e.g.: 100 MB Free
en: %s Free
tr: %s Boş

en: Replace When Saving?
tr: Kaydederken Değiştirilsin Mi?

en: “%s” already exists in “%s”. Saving will replace or overwrite its contents.
tr: “%s” zaten “%s” içinde var. Kaydetmek içeriğini değiştirir ya da üzerine yazar.

en: _Replace
tr: _Yer Değiştir

en: Folder names cannot contain “/”.
tr: Klasör adları “/” içeremez.

en: File names cannot contain “/”.
tr: Dosya adları “/” içeremez.

en: A folder cannot be called “.”.
tr: “.” adlı klasör olamaz.

en: A file cannot be called “.”.
tr: “.” adlı dosya olamaz.

en: A folder cannot be called “..”.
tr: “..” adlı klasör olamaz.

en: A file cannot be called “..”.
tr: “..” adlı dosya olamaz.

en: Folder name is too long.
tr: Klasör adı çok uzun.

en: File name is too long.
tr: Dosya adı çok uzun.

note: We must warn about the side effect
en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden.
tr: Adı “.” ile başlayan klasörler gizlidir.

en: Files with “.” at the beginning of their name are hidden.
tr: Adı “.” ile başlayan dosyalar gizlidir.

en: A folder with that name already exists.
tr: Bu adda klasör zaten var.

en: A file with that name already exists.
tr: Bu adda dosya zaten var.

en: _Skip
tr: _Atla

en: S_kip All
tr: _Tümünü Atla

en: _Retry
tr: _Yeniden Dene

en: _Delete
tr: _Sil

en: Delete _All
tr: _Tümünü Sil

en: Replace _All
tr: _Tümünü Yer Değiştir

en: _Merge
tr: _Birleştir

en: Merge _All
tr: _Tümünü Birleştir

en: Copy _Anyway
tr: Yine de Kopy_ala

en: Proceed _Anyway
tr: _Yine De İlerle

en: Empty _Trash
tr: Çöpü _Boşalt

en: %'d second | %'d seconds
tr[0]: %'d saniye

en: %'d minute | %'d minutes
tr[0]: %'d dakika

en: %'d hour | %'d hours
tr[0]: %'d saat

en: unknown
tr: bilinmiyor

en: Permanently Delete “%s”?
tr: “%s” Kalıcı Olarak Silinsin Mi?

en: Permanently Delete %'d Selected Item? | Permanently Delete %'d Selected Items?
tr[0]: Seçili %'d Öge Kalıcı Olarak Silinsin Mi?

en: Permanently deleted items can not be restored
tr: Kalıcı olarak silinen ögeler kurtarılamaz

en: Empty Trash?
tr: Çöp Boşaltılsın Mı?

en: All items in the Trash will be permanently deleted
tr: Çöpteki tüm ögeler kalıcı olarak silinecek

note: Translators: This action removes a file from Recent
en: Cleared “%s”
tr: “%s” temizlendi

en: Deleted “%s”
tr: “%s” silindi

note: Translators: This action removes a file from Recent
en: Clearing “%s”
tr: “%s” temizleniyor

en: Deleting “%s”
tr: “%s” siliniyor

note: Translators: This action removes file(s) from Recent
en: Cleared %'d file | Cleared %'d files
tr[0]: %'d dosya temizlendi

en: Deleted %'d file | Deleted %'d files
tr[0]: %'d dosya silindi

note: Translators: This action removes file(s) from Recent
en: Clearing %'d file | Clearing %'d files
tr[0]: %'d dosya temizleniyor

en: Deleting %'d file | Deleting %'d files
tr[0]: %'d dosya siliniyor

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4 files/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left | %'d / %'d — %s left
tr[0]: %'d / %'d — %s kaldı

en: (%d file/s) | (%d files/s)
tr[0]: (%d dosya/sn)

en: Failed to delete all child files
tr: Tüm alt dosyalar silinemedi

en: Error while deleting.
tr: Silinirken hata oluştu.

en: You do not have sufficient permissions to delete the folder “%s”.
tr: “%s” klasörünü silmek için yeterli izniniz yok.

en: There was an error deleting the folder “%s”.
tr: “%s” klasörü silinirken hata oluştu.

en: You do not have sufficient permissions to delete the file “%s”.
tr: “%s” dosyasını silmek için yeterli izniniz yok.

en: There was an error deleting the file “%s”.
tr: “%s” dosyası silinirken hata oluştu.

en: Trashing “%s”
tr: “%s” çöpe atılıyor

en: Trashed “%s”
tr: “%s” çöpe atıldı

en: Trashing %'d file | Trashing %'d files
tr[0]: %'d dosya çöpe atılıyor

en: Trashed %'d file | Trashed %'d files
tr[0]: %'d dosya çöpe atıldı

note: Translators: %s is a file name
en: “%s” can’t be put in the trash. Do you want to delete it immediately?
tr: “%s” çöpe taşınamaz. Bu dosyayı hemen silmek ister misiniz?

en: This remote location does not support sending items to the trash.
tr: Bu uzak konum ögelerin çöpe yollanmasını desteklemiyor.

en: Trashing Files
tr: Dosyalar Çöpe Atılıyor

en: Deleting Files
tr: Dosyalar Siliniyor

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to eject “%s”
tr: “%s” çıkartılamadı

en: Unable to unmount “%s”
tr: “%s” ayrılamadı

en: Empty the trash to free up space on “%s”. All trashed items will be permanently deleted.
tr: “%s” üzerinde yer açmak için çöpü boşaltın. Çöpe atılan tüm ögeler kalıcı olarak silinecek.

en: Empty Trash Before Ejecting?
tr: Çıkarmadan Önce Çöp Boşaltılsın Mı?

en: Do _Not Empty
tr: _Boşaltma

en: _Empty
tr: _Boşalt

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to access “%s”
tr: “%s” ögesine erişilemiyor

en: Preparing to copy %'d file (%s) | Preparing to copy %'d files (%s)
tr[0]: %'d dosya kopyalanmak için hazırlanıyor (%s)

en: Preparing to move %'d file (%s) | Preparing to move %'d files (%s)
tr[0]: %'d dosya taşınmak için hazırlanıyor (%s)

en: Preparing to delete %'d file (%s) | Preparing to delete %'d files (%s)
tr[0]: %'d dosya silinmek için hazırlanıyor (%s)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
tr[0]: %'d dosya çöpe atılmak için hazırlanıyor

en: Preparing to compress %'d file | Preparing to compress %'d files
tr[0]: %'d dosya sıkıştırılmaya hazırlanıyor

en: Error while copying.
tr: Kopyalarken hata oluştu.

en: Error while moving.
tr: Taşınırken hata oluştu.

en: Error while moving files to trash.
tr: Dosyalar çöpe taşınırken hata.

en: Error while compressing files.
tr: Dosyalar sıkıştırılırken hata.

en: Files in the folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to see them.
tr: “%s” klasöründeki dosyalara işlem uygulanamıyor, çünkü bu dosyaları görme izniniz yok.

en: There was an error getting information about the files in the folder “%s”.
tr: “%s” klasöründeki dosyalar hakkında bilgi alınırken hata oluştu.

en: The folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
tr: “%s” klasörüne işlem uygulanamıyor, çünkü bu klasörü okuma izniniz yok.

en: There was an error reading the folder “%s”.
tr: “%s” klasörü okunurken hata oluştu.

en: The file “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
tr: “%s” dosyasına işlem uygulanamıyor, çünkü bu dosyayı okuma izniniz yok.

en: There was an error getting information about “%s”.
tr: “%s” hakkında bilgi alınırken hata oluştu.

en: Error while copying to “%s”.
tr: “%s” içine kopyalama işlemi sırasında hata oluştu.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
tr: Hedef klasöre erişim izniniz yok.

en: There was an error getting information about the destination.
tr: Hedef hakkında bilgi alırken hata oluştu.

en: The destination is not a folder.
tr: Hedef, klasör değil.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
tr: Hedefte yeterli boş alan yok. Dosyaları silerek boş alan açmayı deneyin.

en: %s more space is required to copy to the destination.
tr: Hedefe kopyalama yapabilmek için %s kadar daha boş alan gerekiyor.

en: File too Large for Destination
tr: Dosya Hedef İçin Çok Büyük

en: Files bigger than 4.3 GB cannot be copied onto a FAT filesystem.
tr: 4,3 GB’tan büyük dosyalar FAT dosya sistemine kopyalanamaz.

en: The destination is read-only.
tr: Hedef salt okunur.

en: Moving “%s” to “%s”
tr: “%s”, “%s” içine taşınıyor

en: Moved “%s” to “%s”
tr: “%s” ögesi, “%s” içine taşındı

en: Copying “%s” to “%s”
tr: “%s”, “%s” içine kopyalanıyor

en: Copied “%s” to “%s”
tr: “%s”, “%s” içine kopyalandı

en: Duplicating “%s”
tr: “%s” ikizleniyor

en: Duplicated “%s”
tr: “%s” ikizlendi

en: Moving %'d file to “%s” | Moving %'d files to “%s”
tr[0]: %'d dosya “%s” içine taşınıyor

en: Copying %'d file to “%s” | Copying %'d files to “%s”
tr[0]: %'d dosya “%s” içine kopyalanıyor

en: Moved %'d file to “%s” | Moved %'d files to “%s”
tr[0]: %'d dosya “%s” içine taşındı

en: Copied %'d file to “%s” | Copied %'d files to “%s”
tr[0]: %'d dosya “%s” içine kopyalandı

en: Duplicating %'d file in “%s” | Duplicating %'d files in “%s”
tr[0]: %'d dosya “%s” içinde ikizleniyor

en: Duplicated %'d file in “%s” | Duplicated %'d files in “%s”
tr[0]: %'d dosya “%s” içinde ikizlendi

note: To translators: %s will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %s to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kB / 4 MB -- 2 hours left (4 kB/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument). To translato
en: %s / %s — %s left (%s/s) | %s / %s — %s left (%s/s)
tr[0]: %s / %s — %s kaldı (%s/sn)

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4 kB/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left (%s/s) | %'d / %'d — %s left (%s/s)
tr[0]: %'d / %'d — %s kaldı (%s/sn)

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
tr: “%s” klasörü kopyalanamaz, çünkü bu klasörü hedefte oluşturma izniniz yok.

en: There was an error creating the folder “%s”.
tr: “%s” klasörü oluşturulurken hata oluştu.

en: Files in the folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to see them.
tr: “%s” klasöründeki dosyalar kopyalanamaz, çünkü bu dosyaları görme izniniz yok.

en: _Skip files
tr: _Dosyaları atla

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to read it.
tr: “%s” klasörü kopyalanamaz, çünkü bu klasörü okuma izniniz yok.

en: Error while moving “%s”.
tr: “%s” taşınırken hata oluştu.

en: Could not remove the source folder.
tr: Kaynak klasör kaldırılamadı.

en: There was an error getting information about the source.
tr: Kaynak hakkında bilgi alırken hata oluştu.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
tr: Bir klasörü kendi içine taşıyamazsınız.

en: You cannot copy a folder into itself.
tr: Bir klasörü kendi içine kopyalayamazsınız.

en: The destination folder is inside the source folder.
tr: Hedef klasör, kaynak klasörünün içinde.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
tr: Dosyayı kendi üzerine taşıyamazsınız.

en: You cannot copy a file over itself.
tr: Dosyayı kendi üzerine kopyalayamazsınız.

en: The source file would be overwritten by the destination.
tr: Hedef tarafından kaynak dosyanın üstüne yazılabilir.

en: Error while copying “%s”.
tr: “%s” kopyalanırken hata oluştu.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %s.
tr: %s içinde aynı adda zaten var olan dosya silinemedi.

en: There was an error copying the file into %s.
tr: Dosya, %s içine kopyalanırken hata oluştu.

en: Copying Files
tr: Dosyalar Kopyalanıyor

en: Preparing to move to “%s”
tr: “%s” konumuna taşınmak üzere hazırlanıyor

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
tr[0]: %'d dosya taşınmak için hazırlanıyor

en: There was an error moving the file into %s.
tr: Dosya, %s içine taşınırken hata oluştu.

en: Moving Files
tr: Dosyalar Taşınıyor

en: Creating links in “%s”
tr: “%s” içinde bağlantılar oluşturuluyor

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
tr[0]: %'d dosyaya bağ yapılıyor

en: Error while creating link to “%s”.
tr: “%s” bağı oluşturulurken hata.

en: Symbolic links only supported for local files
tr: Simgesel bağlantılar yalnızca yerel dosyalar için desteklenir

en: The target doesn’t support symbolic links.
tr: Hedef, simgesel bağlantıları desteklemiyor.

en: There was an error creating the symlink in %s.
tr: %s içinde simgesel bağlantı oluştururken hata oluştu.

en: Setting permissions
tr: İzinler atanıyor

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
tr: Adsız Klasör

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
tr: Adsız Belge

en: Error while creating directory “%s”.
tr: “%s” dizini oluştururken hata.

en: Error while creating file “%s”.
tr: “%s” dosyası oluştururken hata.

en: There was an error creating the directory in %s.
tr: %s içinde dizin oluştururken hata oluştu.

en: Saving image to file
tr: Resim dosyaya kaydediliyor

en: Successfully saved image to file
tr: Resim dosyaya kaydedildi

en: Failed to save image
tr: Resim kaydedilemedi

note: Translators: This is used to auto-generate a file name for pasted images from * the clipboard i.e. "Pasted image.png", "Pasted image 1.png", ...
en: Pasted image
tr: Yapıştırılan resim

en: Retrieving clipboard data
tr: Pano verisi alınıyor

en: Retrieving image data
tr: Resim verisi alınıyor

en: Emptying Trash
tr: Çöp Boşaltılıyor

en: Verifying destination
tr: Hedef doğrulanıyor

en: Extracting “%s”
tr: “%s” çıkarılıyor

en: Error extracting “%s”
tr: “%s” çıkarılırken hata

en: There was an error while extracting “%s”.
tr: “%s” çıkarılırken hata oluştu.

en: Not enough free space to extract “%s”
tr: “%s”i çıkarmak için yeterli boş alan yok

en: Extracted “%s” to “%s”
tr: “%s”, “%s” içine çıkarıldı

en: Extracted %'d file to “%s” | Extracted %'d files to “%s”
tr[0]: %'d dosya “%s” içine çıkarıldı

en: Preparing to extract
tr: Çıkarmaya hazırlanıyor

en: Extracting Files
tr: Dosyalar Çıkarılıyor

en: Compressing “%s” into “%s”
tr: “%s”, “%s” içine sıkıştırılıyor

en: Compressing %'d file into “%s” | Compressing %'d files into “%s”
tr[0]: %'d dosya “%s” içine sıkıştırılıyor

en: Error compressing “%s” into “%s”
tr: “%s”, “%s” içine sıkıştırılırken hata

en: Error compressing %'d file into “%s” | Error compressing %'d files into “%s”
tr[0]: %'d dosya “%s” içine sıkıştırılırken hata

en: There was an error while compressing files.
tr: Dosyalar sıkıştırılırken hata oluştu.

en: Compressed “%s” into “%s”
tr: “%s”, “%s” içine sıkıştırıldı

en: Compressed %'d file into “%s” | Compressed %'d files into “%s”
tr[0]: %'d dosya “%s” içine sıkıştırıldı

en: Compressing Files
tr: Dosyalar Sıkıştırılıyor

en: Searching…
tr: Aranıyor…

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: Examples:
tr: Örnekler:

en: Could not paste files
tr: Dosyalar yapıştırılamadı

en: Cannot paste files into Starred
tr: Dosya Yıldızlılarʼa yapıştırılamadı

en: Cannot paste files into Recent
tr: Dosya Son Kullanılanlarʼa yapıştırılamadı

en: Cannot paste files into Trash
tr: Dosya Çöpʼe yapıştırılamadı

en: Permissions do not allow pasting files in this directory
tr: İzinler dosyaları bu dizine yapıştırmaya izin vermiyor

en: “%s” selected
tr: “%s” seçildi

en: %'d folder selected | %'d folders selected
tr[0]: %'d klasör seçildi

en: (containing %'d item) | (containing %'d items)
tr[0]: (%'d öge içeriyor)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en: (containing a total of %'d item) | (containing a total of %'d items)
tr[0]: (toplam %'d öge içeriyor)

en: %'d item selected | %'d items selected
tr[0]: %'d öge seçildi

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
tr[0]: %'d başka öge seçildi

en: Search _Settings
tr: Arama _Ayarları

en: Search _Everywhere
tr: _Her Yerde Ara

en: More locations can be added to search in the settings
tr: Aramaya ayarlardan daha çok konum eklenebilir

note: Translators: %s is the name of the search location formatted for display
en: No matches in “%s”
tr: “%s” içinde eşleşme yok

en: No Results Found
tr: Sonuç Bulunamadı

en: Trash is Empty
tr: Çöp Boş

en: No Starred Files
tr: Yıldızlı Dosya Yok

en: No Recent Files
tr: Son Kullanılan Dosya Yok

en: No Known Connections
tr: Bilinen Bağlantı Yok

en: Enter an address to connect to a network location.
tr: Ağ konumuna bağlanmak için adres gir.

en: Folder is Empty
tr: Klasör Boş

en: Select Move Destination
tr: Taşımak İçin Hedef Seç

en: Select Copy Destination
tr: Kopyalamak İçin Hedef Seç

en: _Select
tr: _Seç

en: Select Extract Destination
tr: Çıkarılacak Hedefi Seç

en: Error sending email.
tr: E-posta gönderiminde hata.

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to remove “%s”
tr: “%s” kaldırılamadı

en: Unable to stop drive
tr: Sürücü durdurulamadı

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to start “%s”
tr: “%s” başlatılamadı

en: New Folder with Selection (%'d Item) | New Folder with Selection (%'d Items)
tr[0]: Seçim ile Yeni Klasör (%'d Öge)

en: Open With %s
tr: %s İle Aç

en: Run
tr: Çalıştır

en: Extract
tr: Çıkar

en: Extract to…
tr: Şuraya Çıkar…

en: Open
tr: Aç

en: _Start
tr: _Başlat

en: _Connect
tr: _Bağlan

en: _Start Multi-disk Drive
tr: Çoklu Disk Sürücü _Başlat

en: U_nlock Drive
tr: _Sürücü Kilidini Kaldır

en: Stop Drive
tr: Sürücüyü Durdur

en: _Safely Remove Drive
tr: _Sürücüyü Güvenle Kaldır

en: _Disconnect
tr: _Bağlantıyı Kes

en: _Stop Multi-disk Drive
tr: Çoklu Disk _Sürücüyü Durdur

en: _Lock Drive
tr: _Sürücüyü Kilitle

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: Dropped Text.txt
tr: Bırakılan Metin.txt

en: Drag and drop is not supported.
tr: Sürükle ve bırak desteklenmiyor.

en: An invalid drag type was used.
tr: Geçersiz sürükleme türü kullanıldı.

en: Undo
tr: Geri Al

en: Undo last action
tr: Son eylemi geri al

en: Redo
tr: Yinele

en: Redo last undone action
tr: Son geri alınan eylemi yinele

en: Move %d item back to “%s” | Move %d items back to “%s”
tr[0]: %d ögeyi “%s” içine geri taşı

en: Move %d item to “%s” | Move %d items to “%s”
tr[0]: %d ögeyi “%s” içine taşı

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
tr[0]: %d ögenin Taşınmasını Geri _Al

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
tr[0]: %d ögeyi _Yeniden Taşı

en: Move “%s” back to “%s”
tr: “%s” ögesini, “%s” içine taşı

en: Move “%s” to “%s”
tr: “%s” ögesini, “%s” içine taşı

en: _Undo Move
tr: Taşımayı _Geri Al

en: _Redo Move
tr: _Yeniden Taşı

en: _Undo Restore From Trash
tr: Çöpten Geri Yüklemeyi _Geri Al

en: _Redo Restore From Trash
tr: Çöpten Geri Yüklemeyi _Yinele

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
tr[0]: %d ögeyi çöpe geri taşı

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
tr[0]: %d ögeyi çöpten geri yükle

en: Move “%s” back to trash
tr: Çöpe geri taşı: “%s”

en: Restore “%s” from trash
tr: Çöpten geri yükle: “%s”

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
tr[0]: Kopyalanan %d ögeyi sil

en: Copy %d item to “%s” | Copy %d items to “%s”
tr[0]: %d ögeyi “%s” içine kopyala

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
tr[0]: %d ögenin Kopyalanmasını _Geri Al

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
tr[0]: %d ögeyi _Yeniden Kopyala

en: Delete “%s”
tr: Sil: “%s”

en: Copy “%s” to “%s”
tr: “%s”, “%s” içine kopyala

en: _Undo Copy
tr: Kopyalamayı _Geri Al

en: _Redo Copy
tr: _Yeniden Kopyala

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
tr[0]: İkizlenen %d ögeyi sil

en: Duplicate %d item in “%s” | Duplicate %d items in “%s”
tr[0]: %d ögeyi “%s” içinde ikizle

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
tr[0]: %d ögenin İkizlenmesini _Geri Al

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
tr[0]: %d ögeyi _Yeniden İkizle

en: Duplicate “%s” in “%s”
tr: “%s” ögesini, “%s” içine ikizle

en: _Undo Duplicate
tr: İkizlemeyi _Geri Al

en: _Redo Duplicate
tr: _Yeniden İkizle

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
tr[0]: %d ögenin bağlantısını sil

en: Create links to %d item | Create links to %d items
tr[0]: %d ögeye bağlantı oluştur

en: Delete link to “%s”
tr: Bağlantısını sil: “%s”

en: Create link to “%s”
tr: Bağlantı oluştur: “%s”

en: _Undo Create Link
tr: Bağlantı Oluşturmayı _Geri Al

en: _Redo Create Link
tr: Bağlantı Oluşturmayı _Yinele

en: Create an empty file “%s”
tr: Boş dosya oluştur: “%s”

en: _Undo Create Empty File
tr: Boş Dosya Oluşturmayı _Geri Al

en: _Redo Create Empty File
tr: Boş Dosya Oluşturmayı _Yinele

en: Create a new folder “%s”
tr: Yeni klasör oluştur: “%s”

en: _Undo Create Folder
tr: Klasör Oluşturmayı _Geri Al

en: _Redo Create Folder
tr: Klasör Oluşturmayı _Yinele

en: Create new file “%s” from template
tr: Şablondan yeni “%s” dosyası oluştur

en: _Undo Create From Template
tr: Şablondan Oluşturmayı _Geri Al

en: _Redo Create From Template
tr: Şablondan Oluşturmayı _Yinele

en: Rename “%s” as “%s”
tr: “%s” adı “%s” olarak adlandırılıyor

en: _Undo Rename
tr: Yeniden Adlandırmayı _Geri Al

en: _Redo Rename
tr: Yeniden Adlandırmayı _Yinele

en: Batch rename %d file | Batch rename %d files
tr[0]: %d dosyayı topluca yeniden adlandır

en: _Undo Batch Rename
tr: Toplu Yeniden Adlandırmayı _Geri Al

en: _Redo Batch Rename
tr: Yeniden Adlandırmayı _Yinele

en: Unstar %d file | Unstar %d files
tr[0]: %d dosyanın yıldızını kaldır

en: Star %d file | Star %d files
tr[0]: %d dosyayı yıldızla

en: _Undo Starring
tr: Yıldızlamayı _Geri Al

en: _Redo Starring
tr: Yıldızlamayı _Yinele

en: _Undo Unstarring
tr: Yıldızı Kaldırmayı _Geri Al

en: _Redo Unstarring
tr: Yıldızı Kaldırmayı _Yinele

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
tr[0]: %d ögeyi çöpe taşı

en: Restore “%s” to “%s”
tr: “%s” ögesini “%s” ögesine geri yükle

en: Move “%s” to trash
tr: Çöpe taşı: “%s”

en: _Undo Trash
tr: Çöpü _Geri Al

en: _Redo Trash
tr: Çöpü _Yinele

en: Restore original permissions of items enclosed in “%s”
tr: “%s” içine koyulu ögelerin özgün izinlerini geri yükle

en: Set permissions of items enclosed in “%s”
tr: “%s” içine koyulu ögelerin izinlerini ayarla

en: _Undo Change Permissions
tr: İzinleri Değiştirmeyi _Geri Al

en: _Redo Change Permissions
tr: İzinleri Değiştirmeyi _Yinele

en: Restore original permissions of “%s”
tr: Özgün izinlerini geri yükle: “%s”

en: Set permissions of “%s”
tr: İzinlerini belirle: “%s”

en: Restore group of “%s” to “%s”
tr: “%s” ögesinin grubunu “%s” grubuna geri yükle

en: Set group of “%s” to “%s”
tr: “%s” ögesinin grubunu “%s” olarak belirle

en: _Undo Change Group
tr: Grup Değiştirmeyi _Geri Al

en: _Redo Change Group
tr: Grup Değiştirmeyi _Yinele

en: Restore owner of “%s” to “%s”
tr: Sahibini geri yükle:  “%s” > “%s”

en: Set owner of “%s” to “%s”
tr: “%s” ögesinin sahibini “%s” olarak belirle

en: _Undo Change Owner
tr: Sahibini Değiştirmeyi _Geri Al

en: _Redo Change Owner
tr: Sahibini Değiştirmeyi _Yinele

en: _Undo Extract
tr: Çıkarmayı _Geri Al

en: _Redo Extract
tr: Çıkarmayı _Yinele

en: Delete %d extracted file | Delete %d extracted files
tr[0]: Çıkarılan %d dosyayı sil

en: Extract “%s”
tr: Çıkar: “%s”

en: Extract %d file | Extract %d files
tr[0]: %d dosyayı çıkar

en: Compress “%s”
tr: Sıkıştır “%s”

en: Compress %d file | Compress %d files
tr[0]: %d dosyayı sıkıştır

en: _Undo Compress
tr: Sıkıştırmayı _Geri Al

en: _Redo Compress
tr: Sıkıştırmayı _Yinele

en: Could not determine original location of “%s”
tr: “%s”in özgün konumu bulunamadı

en: The item cannot be restored from trash
tr: Öge çöpten geri getirilemedi

note: translators: these describe the contents of removable media
en: Photo CD
tr: Fotoğraf CD’si

en: Contains digital photos
tr: Dijital fotoğraflar içermektedir

en: Contains music
tr: Müzik içermektedir

en: Contains software to run
tr: Çalıştırılacak yazılım içermektedir

en: Contains software to install
tr: Kurulacak yazılım içermektedir

en: Detected as “%s”
tr: “%s” olarak saptandı

note: translators: these describe the contents of removable media
en: Contains music and photos
tr: Müzik ve fotoğraf içermektedir

en: Contains photos and music
tr: Fotoğraf ve müzik içermektedir

[ctx: Noun]
note: Translators: This is appended to a file name when a copy of a file is created.
en: Copy
tr: Kopya

[ctx: Noun]
note: Translators: This is appended to a file name when a copy of an already copied file is created. * `%zu` will be replaced with a number one higher than that of the previous copy.
en: Copy %zu
tr: Kopya %zu

note: Translators: File name for new symlink. %s is target's name, %zu is number of symlink.
en: Link to %s (%zu)
tr: %s için bağ (%zu)

en: Network
tr: Ağ

en: Starred
tr: Yıldızlı

en: Files in the trash are permanently deleted after 1 hour
tr: Çöpteki tüm ögeler 1 saat sonra kalıcı olarak silinecek

en: Files in the trash are permanently deleted after %d day | Files in the trash are permanently deleted after %d days
tr[0]: Çöpteki tüm ögeler %d gün sonra kalıcı olarak silinecek

en: Executable files in this folder will appear in the Scripts menu
tr: Bu klasördeki çalıştırılabilir dosyalar Betikler menüsünde gösterilecektir

en: Turn on File Sharing to share the contents of this folder over the network
tr: Bu klasörün içeriğini ağda paylaşmak için Dosya Paylaşımını aç

en: Sharing Settings
tr: Paylaşım Ayarları

en: Put files in this folder to use them as templates for new documents
tr: Bu klasördeki dosyalar Yeni Belge menüsünde görünecektir

en: _Learn More
tr: _Daha Çoğunu Öğren

en: _Empty Trash…
tr: Çöpü _Boşalt…

en: _Trash Settings
tr: Çö_p Ayarları

en: Clear Entry
tr: Girdiyi Temizle

en: Go to Location
tr: Konuma Git

en: 
    ========================================================
    This app cannot work correctly if run as root (not even
    with sudo). Consider running `nautilus admin:/` instead.
    ========================================================
tr: 
    ========================================================
    Bu uygulama kök olarak (sudo kullanılsa da) düzgün çalışmaz.
    Bunun yerine `nautilus admin:/` çalıştırmayı düşünün.
    ========================================================

en: Anything
tr: Herhangi Bir Şey

en: Folders
tr: Klasörler

en: Documents
tr: Belgeler

en: Illustration
tr: Örnekleme

en: Music
tr: Müzik

en: Picture
tr: Resim

en: Text File
tr: Metin Dosyası

en: This link cannot be used because it has no target.
tr: Bir hedefi olmadığından bu bağlantı kullanılamaz.

en: This link cannot be used because its target “%s” doesn’t exist.
tr: “%s” hedefi var olmadığından bu bağlantı kullanılamaz.

en: The link “%s” is broken. Move it to Trash?
tr: “%s” bağlantısı bozuk. Çöpe taşınsın mı?

en: Mo_ve to Trash
tr: Çöpe _Taşı

en: The link “%s” is broken.
tr: “%s” bağlantısı bozuk.

en: Are you sure you want to open all files?
tr: Tüm dosyaları açmak istediğinize emin misiniz?

en: This will open %d separate tab and window. | This will open %d separate tabs and windows.
tr[0]: Bu %d ayrı sekme ve pencere açar.

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
tr[0]: Bu %d ayrı sekme açar.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
tr[0]: Bu %d ayrı pencere açar.

en: _Open All
tr: Tümünü _Aç

en: Could Not Display “%s”
tr: “%s” Gösterilemedi

en: The file is of an unknown type
tr: Bilinmeyen türden dosya

en: There is no app installed for “%s” files
tr: “%s” dosyaları için kurulu uygulama yok

en: _Select App
tr: Uygulama _Seç

en: There was an internal error trying to search for apps:
tr: Uygulamalar aramaya çalışılırken iç hata oluştu:

en: Unable to search for app
tr: Uygulama aranamadı

en: _Search in Software
tr: Yazılımlarʼda _Ara

en: There is no app installed for “%s” files. Do you want to search for an app to open this file?
tr: “%s” dosyaları için uygulama yok. Bu dosyayı açmak için uygulama aramak ister misiniz?

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
tr: Konuma erişilemedi

en: Unable to start location
tr: Konum başlatılamadı

en: Opening “%s”.
tr: “%s” açılıyor.

en: Opening %d item. | Opening %d items.
tr[0]: %d öge açılıyor.

en: _Close
tr: _Kapat

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
tr: Bağla_n

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
tr: İ_ptal

en: Unable to get remote server location
tr: Uzak sunucu konumu alınamadı

en: File Transfer Protocol
tr: Dosya Aktarım İletişim Kuralı (FTP)

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
tr: ftp:// ya da ftps://

en: Network File System
tr: Ağ Dosya Sistemi (NFS)

en: SSH File Transfer Protocol
tr: SSH Dosya Aktarım İletişim Kuralı

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
tr: sftp:// ya da ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
tr: dav:// ya da davs://

note: Online accounts do not currently have a target URI.
en: Online Account
tr: Çevrim İçi Hesap

note: Translators: This refers to network places which are currently mounted
en: Connected
tr: Bağlı

note: Translators: This refers to network servers the user has previously connected to
en: Previous
tr: Önceki

en: Available on Current Network
tr: Geçerli Ağda Kullanılabilir

en: You are trying to replace the destination folder “%s” with a symbolic link.
tr: Hedef “%s” klasörünü simgesel bağlantı ile yer değiştirmeye çalışıyorsunuz.

en: This is not allowed in order to avoid the deletion of the destination folder’s contents.
tr: Hedef klasörlerin içeriklerinin silinmesinden kaçınmak için buna izin verilmiyor.

en: Please rename the symbolic link or press the skip button.
tr: Lütfen simgesel bağlantıyı yeniden adlandırın yada atla düğmesine basın.

en: Merge folder “%s”?
tr: “%s” klasörü birleştirilsin mi?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
tr: Birleştirme işlemi, klasörde kopyalanan dosyalarla çakışan dosyaların üzerine yazılacağı zaman onay için soracak.

en: An older folder with the same name already exists in “%s”.
tr: “%s” içinde aynı adda daha eski klasör var.

en: A newer folder with the same name already exists in “%s”.
tr: “%s” içinde aynı adda daha yeni klasör var.

en: Another folder with the same name already exists in “%s”.
tr: “%s” içinde aynı adda başka klasör var.

en: Replace folder “%s”?
tr: “%s” klasörü değiştirilsin mi?

en: Replacing it will remove all files in the folder.
tr: Yerine koymak, klasörün içindeki tüm dosyaların silinmesine neden olacak.

en: A folder with the same name already exists in “%s”.
tr: “%s” içinde aynı adda başka klasör var.

en: Replace file “%s”?
tr: “%s” dosyası değiştirilsin mi?

en: Replacing it will overwrite its content.
tr: Yerine koymak, var olan içeriğin üzerine yazılmasına neden olacak.

en: An older file with the same name already exists in “%s”.
tr: “%s” içinde aynı adda daha eski dosya var.

en: A newer file with the same name already exists in “%s”.
tr: “%s” içinde aynı adda daha yeni dosya var.

en: Another file with the same name already exists in “%s”.
tr: “%s” içinde aynı adda başka dosya var.

en: Original Folder
tr: Özgün Klasör

en: Contents:
tr: İçerik:

en: Original File
tr: Özgün Dosya

en: Size:
tr: Boyut:

en: Type:
tr: Tür:

en: Last modified:
tr: Son değiştirme:

en: Merge With
tr: Şununla Birleştir

en: Replace With
tr: Şununla Yer Değiştir

en: Merge Folder
tr: Klasörü Birleştir

en: File and Folder Conflict
tr: Dosya ve Klasör Çakışması

en: File Conflict
tr: Dosya Çakışması

en: Password-protected archives are not yet supported. This list contains apps that can open the archive.
tr: Parola korumalı arşivler henüz desteklenmiyor. Bu liste, arşivi açabilen uygulamaları içerir.

en: “%s” is password-protected.
tr: “%s” parola korumalıdır.

en: Current Folder Menu
tr: Geçerli Klasör Menüsü

note: Translators: This is the label used in the pathbar when seeing * the root directory (also known as /)
en: Operating System
tr: İşletim Sistemi

note: Translators: This is the filesystem root directory (also known * as /) when seen as administrator
en: Administrator Root
tr: Yönetici Kökü

en: _Open
tr: _Aç

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Open Read-Only
tr: Salt Okunur Aç

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions the user has in a directory.
en: None
tr: Yok

note: Translators: Both %s will be replaced with formatted timestamps.
en: Examples: “%s”, “%s”
tr: Örnekler: “%s”, “%s”

en: Single-Click
tr: Tek Tıklama

en: Double-Click
tr: Çift Tıklama

en: On This Device Only
tr: Yalnızca Bu Aygıtta

en: All Locations
tr: Tüm Konumlar

en: Never
tr: Asla

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: All Folders
tr: Tüm Klasörler

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
tr: Üzgünüm, fakat uzaktaki sitedeki komutları çalıştıramazsınız.

en: This is disabled due to security considerations.
tr: Bu güvenlik kaygısı nedeniyle kapatılmıştır.

note: all files are non-local some files are non-local
en: This drop target only supports local files.
tr: Bu bırakma hedefi yalnızca yerel dosyalar için destekleniyor.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
tr: Yerel olmayan dosyaları açmak için yerel klasöre kopyalayın daha sonra yeniden bırakmayı deneyin.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
tr: Yerel olmayan dosyaları açmak için bunları önce yerel klasöre kopyalayın ve yeniden bırakın. Bıraktığınız yerel dosyalar zaten açıldı.

en: Details:
tr: Ayrıntılar:

en: Cancelled
tr: İptal Edildi

en: Preparing
tr: Hazırlanıyor

note: Translators: This describes an operation, such as copying or compressing files, as being completed.
en: Operation Completed
tr: İşlem Tamamlandı

en: File Operations
tr: Dosya işlemleri

en: Show Details
tr: Ayrıntıları Göster

en: %'d file operation active | %'d file operations active
tr[0]: %'d dosya işlemi etkin

en: All file operations have been completed
tr: Tüm dosya işlemleri tamamlandı

en: Read and Write
tr: Okuma ve Yazma

en: Create and Delete Files
tr: Dosyaları Oluştur ve Sil

en: Read and Write, No Access
tr: Okuma ve Yazma, Erişim Yok

en: Read-Only
tr: Salt Okunur

en: Access Files
tr: Dosyalara Erişim

en: List Files Only
tr: Yalnızca Dosyaları Listele

en: Write-Only
tr: Salt Yazma

en: Write-Only, No Access
tr: Salt Yazma, Erişim Yok

en: Access-Only
tr: Salt Erişim

en: Custom icon removed
tr: Özel simge kaldırıldı

en: _Undo
tr: _Geri Al

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
tr: Bir seferde birden çok özel simge atayamazsınız!

en: Please drop just one image to set a custom icon.
tr: Lütfen özel simge ayarlamak için yalnızca tek resmi buraya bırakın.

en: The file that you dropped is not local.
tr: Bıraktığınız dosya yerel değil.

en: You can only use local images as custom icons.
tr: Özel simge olarak yalnızca yerel resimleri kullanabilirsiniz.

en: The file that you dropped is not an image.
tr: Bıraktığınız dosya resim dosyası değil.

note: Translators: This is a verb for tagging or untagging a file with a star. Unmarks a file as starred (starred)
en: Unstar
tr: Yıldızı Kaldır

en: Cancel Group Change?
tr: Grup Değişimi İptal Edilsin Mi?

en: Cancel Owner Change?
tr: Sahip Değişimi İptal Edilsin Mi?

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Empty folder
tr: Boş klasör

en: Contents unreadable
tr: İçerikler okunamaz

en: %'d item, with size %s | %'d items, totalling %s
tr[0]: %'d öge, %s boyutunda

en: (some contents unreadable)
tr: (bazı içerikler okunamaz)

note: Translators: %s will be filled with a filesystem type, such as 'ext4' or 'msdos'.
en: %s Filesystem
tr: %s Dosya Sistemi

en: The permissions of “%s” could not be determined.
tr: “%s” izinleri belirlenemedi.

en: Creating Properties window.
tr: Özellikler penceresi oluşturuluyor.

en: Select Custom Icon
tr: Özel Simge Seç

en: Search for “%s”
tr: “%s” için ara

en: Search may be slow and will not include subfolders or file contents
tr: Arama yavaş olabilir ve alt klasör ya da dosya içeriklerini içermeyecektir

en: Search may be slow and will not include file contents
tr: Arama yavaş olabilir ve dosya içeriklerini içermeyecektir

en: Remote Location
tr: Uzak Konum

en: External Drive
tr: Dış Sürücü

en: Folder Not in Search Locations
tr: Klasör Arama Konumlarında Değil

en: Subfolders Not in Search Locations
tr: Alt Klasörler Arama Konumlarında Değil

en: Some subfolders will not be included in search results
tr: Kimi alt klasörler arama sonuçlarında içerilmeyebilir

en: Search will be slower and will not include file contents for some folders
tr: Arama yavaş olabilir ve kimi klasörlerin dosya içerikleri içerilmeyebilir

en: Filter Search Results
tr: Arama Sonuçlarını Süz

en: Search Information
tr: Arama Bilgileri

en: Search current folder
tr: Geçerli klasörde ara

en: Search everywhere
tr: Her yerde ara

en: Rename Folder
tr: Klasörü Yeniden Adlandır

en: Rename File
tr: Dosyayı Yeniden Adlandır

en: Unable to complete the requested search
tr: İstenilen arama tamamlanamadı

en: Show Time Ranges
tr: Zaman Aralıklarını Göster

en: Use Calendar
tr: Takvim Kullan

note: Add the no date filter element first
en: Any time
tr: Herhangi bir zaman

note: Other types
en: Other Type…
tr: Diğer Tür…

en: Select Dates…
tr: Tarihleri Seç…

note: trash
en: Trash
tr: Çöp

en: Since %d day ago | Since %d days ago
tr[0]: %d gün öncesinden beri

en: %d day ago | %d days ago
tr[0]: %d gün önce

en: Since last week | Since %d weeks ago
tr[0]: %d hafta öncesinden beri

en: Last week | %d weeks ago
tr[0]: %d hafta önce

en: Since last month | Since %d months ago
tr[0]: %d ay öncesinden beri

en: Last month | %d months ago
tr[0]: %d ay önce

en: Since last year | Since %d years ago
tr[0]: %d yıl öncesinden beri

en: Last year | %d years ago
tr[0]: %d yıl önce

en: New tab
tr: Yeni sekme

en: Close current view
tr: Şuanki görünümü kapat

note: Translators: only one item has been moved to trash and %s is its name.
en: “%s” moved to trash
tr: “%s” çöpe taşındı

note: Translators: one or more items might have been moved to trash, and %d * is the count.
en: %d file moved to trash | %d files moved to trash
tr[0]: %d dosya çöpe taşındı

note: Translators: one item has been unstarred and %s is its name.
en: “%s” unstarred
tr: “%s” yıldızı kaldırıldı

note: Translators: one or more items have been unstarred, and %d * is the count.
en: %d file unstarred | %d files unstarred
tr[0]: %d dosyanın yıldızı kaldırıldı

en: _Redo
tr: _Yinele

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
tr: %s Aç

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: No plugins currently installed.
tr: Şu anda kurulu eklenti yok.

en: Currently installed plugins:
tr: Şu anda kurulu eklentiler:

en: For bug testing only, the following command can be used:
tr: Yalnızca hata sınama için, şu komut kullanılabilir:

en: Parent folder
tr: Üst Klasör

en: Back
tr: Geri

en: Forward
tr: İleri

en: Search Everywhere
tr: Her Yerde Ara

en: Find files and folders in all search locations
tr: Tüm arama konumlarında dosya ve klasörleri bul

en: Search Settings
tr: Arama Ayarları

en: Unable to display the contents of this folder.
tr: Bu klasörün içerikleri gösterilemedi.

en: This location doesn’t appear to be a folder.
tr: Bu konum klasör gibi görünmüyor.

en: Unable to find “%s”. Please check the spelling and try again.
tr: “%s” bulunamadı. Lütfen yazımı denetleyin ve yeniden deneyin.

en: Unable to find the requested file. Please check the spelling and try again.
tr: İstenen dosya bulunamadı. Lütfen yazımı denetleyin ve yeniden deneyin.

en: “%s” locations are not supported.
tr: “%s” konumları desteklenmiyor.

en: Unable to handle this kind of location.
tr: Bu konum türü işlenemedi.

en: Unable to access the requested location.
tr: İstenen konuma erişilemedi.

en: Don’t have permission to access the requested location.
tr: İstenen konuma erişim izni yok.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Unable to find the requested location. Please check the spelling or the network settings.
tr: İstenen konum bulunamadı. Lütfen yazımı ve ağ ayarlarını denetleyin.

note: This case can be hit when server application is not installed * or is inactive in the system user is trying to connect to.
en: The server has refused the connection. Typically this means that the firewall is blocking access or that the remote service is not running.
tr: Sunucu bağlantıyı geri çevirdi. Bu, genellikle güvenlik duvarının erişimi engellediği ya da uzak hizmetin çalışmadığı anlamındadır.

en: Unhandled error message: %s
tr: İşlenemeyen hata iletisi: %s

en: Open with:
tr: Birlikte aç:

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: New Window
tr: Yeni Pencere

[ctx: shortcut window]
en: Close Window or Tab
tr: Pencereyi ya da Sekmeyi Kapat

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: shortcut window]
en: Search Everywhere
tr: Her Yerde Ara

[ctx: shortcut window]
en: Search Current Folder
tr: Geçerli Klasörde Ara

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark Current Location
tr: Geçerli Konumu Yer İmlerine Ekle

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
tr: Yardımı Göster

[ctx: shortcut window]
en: Show Preferences
tr: Tercihleri Göster

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
tr: Kısayollar

[ctx: shortcut window]
en: Undo
tr: Geri Al

[ctx: shortcut window]
en: Redo
tr: Yinele

[ctx: shortcut window]
en: Opening
tr: Açma

[ctx: shortcut window]
en: Open
tr: Aç

[ctx: shortcut window]
en: Open in New Tab
tr: Yeni Sekmede Aç

[ctx: shortcut window]
en: Open in New Window
tr: Yeni Pencerede Aç

[ctx: shortcut window]
en: Open Item Location (Search and Recent Only)
tr: Öge Konumunu Aç (Yalnızca Arama ve Son Kullanılanlar)

[ctx: shortcut window]
en: Open With Default App
tr: Öntanımlı Uygulamayla Aç

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
tr: Sekmeler

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
tr: Yeni Sekme

[ctx: shortcut window]
en: Go to Previous Tab
tr: Önceki Sekmeye Git

[ctx: shortcut window]
en: Go to Next Tab
tr: Sonraki Sekmeye Git

[ctx: shortcut window]
en: Open Tab
tr: Sekme Aç

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
tr: Sekmeyi Sola Taşı

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
tr: Sekmeyi Sağa Taşı

[ctx: shortcut window]
en: Restore Tab
tr: Sekmeyi Geri Yükle

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
tr: Gezinme

[ctx: shortcut window]
en: Go Back
tr: Geri Git

[ctx: shortcut window]
en: Go Forward
tr: İleri Git

[ctx: shortcut window]
en: Go Up
tr: Yukarı Git

[ctx: shortcut window]
en: Go Down
tr: Aşağı Git

[ctx: shortcut window]
en: Go to Home Folder
tr: Başlangıç Klasörüne Git

[ctx: shortcut window]
en: Enter Location
tr: Konum Gir

[ctx: shortcut window]
en: Location Bar With Root Location
tr: Kök Konumuyla Konum Çubuğu

[ctx: shortcut window]
en: Location Bar With Home Location
tr: Ev Konumuyla Konum Çubuğu

[ctx: shortcut window]
en: View
tr: Görünüm

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
tr: Yakınlaştırmayı Sıfırla

[ctx: shortcut window]
en: Refresh View
tr: Görünümü Tazele

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Hidden Files
tr: Gizli Dosyaları Göster/Gizle

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Sidebar
tr: Kenar Çubuğunu Göster/Gizle

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Action Menu
tr: Eylem Menüsünü Göster/Gizle

[ctx: shortcut window]
en: List View
tr: Liste Görünümü

[ctx: shortcut window]
en: Grid View
tr: Tablo Görünümü

[ctx: shortcut window]
en: Expand Folder
tr: Klasörü Genişlet

[ctx: shortcut window]
en: Collapse Folder
tr: Klasörü Daralt

[ctx: shortcut window]
en: Editing
tr: Düzenleme

[ctx: shortcut window]
en: Create Folder
tr: Klasör Oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

[ctx: shortcut window]
en: Move to Trash
tr: Çöpe Taşı

[ctx: shortcut window]
en: Delete Permanently
tr: Kalıcı Olarak Sil

[ctx: shortcut window]
en: Create Link to Copied Item
tr: Kopyalanan Ögeye Bağlantı Oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Create Link to Selected Item
tr: Seçilen Ögeye Bağlantı Oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Cut
tr: Kes

[ctx: shortcut window]
en: Copy
tr: Kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Paste
tr: Yapıştır

[ctx: shortcut window]
en: Select All
tr: Tümünü Seç

[ctx: shortcut window]
en: Invert Selection
tr: Seçimi Tersine Çevir

[ctx: shortcut window]
en: Select Items Matching
tr: Eşleşen Ögeleri Seç

[ctx: shortcut window]
en: Show Item Properties
tr: Öge Özelliklerini Göster

en: Choose an app to open the selected files.
tr: Seçili dosyaları açacak uygulama seç.

en: Always use for this file type
tr: Bu dosya türü için her zaman kullan

en: Automatic Numbers
tr: Kendiliğinden Numarala

en: Metadata
tr: Üst Veri

en: Creation Date
tr: Oluşturulma Tarihi

en: Season Number
tr: Mevsim Numarası

en: Episode Number
tr: Bölüm Numarası

en: Track Number
tr: Parça Numarası

en: Artist Name
tr: Sanatçı Adı

en: Album Name
tr: Albüm Adı

en: Original File Name
tr: Özgün Dosya Adı

en: _Rename
tr: _Yeniden Adlandır

en: Rename _using a template
tr: Şablon k_ullanarak yeniden adlandır

en: Find and replace _text
tr: _Metni bul ve değiştir

note: Translators: This is a noun, not a verb
en: Format
tr: Biçim

en: Add
tr: Ekle

en: Automatic Numbering Order
tr: Kendiliğinden Numaralama Düzeni

[ctx: title]
en: Replace
tr: Yer Değiştir

en: Existing Text
tr: Var Olan Metin

en: Visible Columns
tr: Görünür Sütunlar

en: This folder uses custom settings
tr: Bu klasör özel ayarlar kullanıyor

en: _Revert
tr: _Geri Döndür

en: _Only Apply to Current Folder
tr: _Yalnızca Geçerli Klasöre Uygula

en: Move _Up
tr: _Yukarı Taşı

en: Move _Down
tr: _Aşağı Taşı

en: Compress Files and Folders
tr: Dosya ve Klasörleri Sıkıştır

en: C_ompress
tr: S_ıkıştır

en: Archive _Name
tr: Arşiv _Adı

en: Co_mpression Method
tr: S_ıkıştırma Yöntemi

en: Encryption
tr: Şifreleme

en: Encrypt contents of the archive with a password when the compression method supports password-protection.
tr: Sıkıştırma yöntemi parolayla korumayı desteklediğinde arşivin içeriklerini parolayla şifrele.

en: _Password
tr: _Parola

en: _Confirm Password
tr: Parolayı _Doğrula

en: New Folder
tr: Yeni Klasör

en: _Folder Name
tr: _Klasör Adı

en: _Create
tr: _Oluştur

en: Show Sidebar
tr: Kenar Çubuğunu Göster

en: Edit File Name
tr: Dosya Adını Düzenle

en: Reset File Name
tr: Dosya Adını Sıfırla

en: File Name
tr: Dosya Adı

[ctx: File Chooser tooltips]
note: Translators: 'Show' is a verb
en: Show Options
tr: Seçenekleri Göster

en: Visible Files Filter
tr: Görünür Dosyalar Süzgeci

en: Select a _new name for the destination
tr: Hedef için _yeni ad seç

en: R_eset
tr: _Sıfırla

en: _Apply this action to all files and folders
tr: Bu eylemi tüm dosyalara ve klasörlere _uygula

en: Change Permissions for Enclosed Files
tr: İçine Koyulu Dosyaların İzinlerini Değiştir

en: C_hange
tr: _Değiştir

en: _Files
tr: _Dosyalar

en: F_olders
tr: _Klasörler

en: Fi_les
tr: D_osyalar

en: Fol_ders
tr: Kla_sörler

en: Others
tr: Diğerleri

en: Fil_es
tr: Do_syalar

en: Folde_rs
tr: Klasörl_er

en: New _Folder…
tr: Yeni _Klasör…

en: New _Document
tr: Yeni _Belge

en: Open _With…
tr: _Birlikte Aç…

en: Open in Consol_e
tr: _Konsolʼda Aç

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: Paste as _Link
tr: _Bağlantı Olarak Yapıştır

en: Select _All
tr: _Tümünü Seç

en: _Visible Columns
tr: _Görünür Sütunlar

en: Empty _Trash…
tr: Çöpü _Boşalt…

en: P_roperties
tr: Ö_zellikler

en: _Extract
tr: _Çıkar

en: E_xtract to…
tr: Şuraya Çı_kar…

en: _Run as a Program
tr: _Program Olarak Çalıştır

en: Open in New _Tab
tr: Yeni _Sekmede Aç

en: Open in New _Window
tr: Yeni _Pencerede Aç

en: _Open Item Location
tr: Öge Konumunu _Aç

en: _Scripts
tr: _Betikler

en: _Open Scripts Folder
tr: Betikler Klasörünü _Aç

en: _Mount
tr: _Bağla

en: _Unmount
tr: _Ayır

en: _Eject
tr: Çı_kart

en: _Stop
tr: _Dur

en: _Detect Media
tr: _Ortamı Tanı

en: Cu_t
tr: _Kes

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: Move to…
tr: Şuraya Taşı…

en: Copy to…
tr: Şuraya Kopyala…

en: Rena_me…
tr: _Yeniden Adlandır…

en: _Paste Into Folder
tr: _Klasörün İçine Yapıştır

en: Create _Link
tr: _Bağlantı Oluştur

en: C_ompress…
tr: S_ıkıştır…

en: Set as Background…
tr: Arka Plan Olarak Ayarla…

note: Translators: This is the transitive verb meaning 'to send via email' (e.g. 'email this document to Angela).
en: Email…
tr: E-posta…

en: _Delete From Trash…
tr: Çöpten _Sil…

en: _Delete Permanently…
tr: _Kalıcı Olarak Sil…

en: _Restore From Trash
tr: Çöpten _Geri Yükle

en: _Remove From Recent
tr: Son Kullanılanlardan _Kaldır

en: _Copy Address
tr: Adresi _Kopyala

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: Select Items Matching
tr: Eşleşen Ögeleri Seç

en: Pattern
tr: Örüntü

en: Content View
tr: İçerik Görünümü

en: View of the current folder
tr: Geçerli klasörün görünümü

en: Full Text Match
tr: Tam Metin Eşleşimi

en: Server Addresses
tr: Sunucu Adresleri

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
tr: Sunucu adresleri, iletişim kuralı ön ekinden ve adresten oluşur. Örneğin:

en: Available Protocols
tr: Uygun İletişim Kuralları

en: Prefix
tr: Ön Ek

en: Server address
tr: Sunucu adresi

en: Server Address Information
tr: Sunucu Adres Bilgisi

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

en: Password Required
tr: Parola Gerekli

en: Enter password…
tr: Parolayı gir…

en: _Properties
tr: Ö_zellikler

en: R_eload
tr: Y_eniden Yükle

en: St_op
tr: _Dur

en: Add to _Bookmarks
tr: _Yer İmlerine Ekle

en: _Star Folder
tr: Klasörü _Yıldızla

en: _Unstar Folder
tr: _Yıldızı Kaldır

en: Edit _Location
tr: Konumu _Düzenle

en: _Copy Location
tr: Konumu _Kopyala

en: _Open in File Manager
tr: Dosya Yöneticisinde _Aç

en: General
tr: Genel

en: Sort _Folders Before Files
tr: _Klasörleri Dosyalardan Önce Sırala

en: _Expandable Folders in List View
tr: Liste Görünümünde _Genişleyebilen Klasörler

en: _Action to Open Items
tr: Ögeleri Açacak _Eylem

en: Optional Context Menu Actions
tr: İsteğe Bağlı Bağlam Menüsü Eylemleri

en: Show more actions in the menus. Keyboard shortcuts can be used even if the actions are not shown.
tr: Menülerde daha çok eylem göster. Eylemler gösterilmese bile klavye kısayolları kullanılabilecektir.

en: _Delete Permanently
tr: _Kalıcı Olarak Sil

en: Performance
tr: Başarım

en: These features may cause slowdowns and excess network usage, especially when browsing files outside this device, such as on a remote server.
tr: Bu özellikler, bu aygıtın dışında uzak sunuculardaki dosyalara göz atarken yavaşlığa ve aşırı ağ kullanımına neden olabilir.

en: Search in Su_bfolders
tr: Alt _Klasörlerde Ara

en: Show _Thumbnails
tr: Küçük _Resimleri Göster

en: _Count Number of Files in Folders
tr: Klasörlerdeki Dosya Sayısını _Say

en: Date and Time Format
tr: Tarih ve Saat Biçimi

en: Choose how dates and times are displayed in list and grid views.
tr: Liste ve ızgara görünümlerinde tarih ve saatin nasıl görüntüleneceğini seçin.

en: _Simple
tr: _Basit

en: Deta_iled
tr: _Ayrıntılı

en: Add information to be displayed beneath file and folder names. More information will appear when zooming closer.
tr: Dosya ve klasör adının altında gösterilecek bilgiler ekle. Yaklaştıkça daha çok bilgi gözükecektir.

en: Grid View Captions
tr: Izgara Görünümü Alt Yazıları

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: Fi_rst
tr: İl_k

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: Seco_nd
tr: İkin_ci

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: T_hird
tr: Üçü_ncü

en: Show File Operations
tr: Dosya İşlemlerini Göster

en: Properties
tr: Özellikler

en: Set Custom Icon
tr: Özel Simge Belirle

en: Remove Custom Icon
tr: Özel Simgeyi Kaldır

en: Unknown Filesystem
tr: Bilinmeyen Dosya Sistemi

en: total
tr: toplam

note: Refers to the capacity of the filesystem
en: used
tr: kullanılan

note: Refers to the capacity of the filesystem
en: free
tr: boş

note: Disks refers to GNOME Disks.
en: _Open in Disks
tr: Disklerʼde _Aç

en: _Link Target
tr: _Bağlantı Hedefi

en: Open Link Target
tr: Bağlantı Hedefini Aç

en: Parent _Folder
tr: Üst _Klasör

en: Open Parent Folder
tr: Üst Klasörü Aç

en: _Permissions
tr: İz_inler

en: _Executable as Program
tr: Program Gibi Ç_alıştırılabilir

en: Set Custom Permissions
tr: Özel İzinleri Ayarla

en: Unknown Permissions
tr: Bilinmeyen İzinler

en: The permissions of the selected files could not be determined
tr: Seçilen dosyaların izinleri belirlenemedi

en: Only the owner can edit these permissions
tr: Yalnızca sahibi bu izinleri değiştirebilir

en: _Owner
tr: _Sahip

en: Access
tr: Erişim

en: Folder Access
tr: Klasör Erişimi

en: File Access
tr: Dosya Erişimi

en: _Group
tr: _Grup

en: Security Context
tr: Güvenlik Bağlamı

en: Change Permissions for _Enclosed Files…
tr: İçine _Koyulu Dosyaların İzinlerini Değiştir…

en: New Filename
tr: Yeni Dosya Adı

en: When
tr: Ne zamandan

en: Select _Dates…
tr: _Tarihleri Seç…

en: Clear Date Filter
tr: Tarih Süzgecini Temizle

en: Since…
tr: …den beri

en: Last _modified
tr: Son değiştir_me

en: Last _used
tr: Son k_ullanılma

en: _Created
tr: _Oluşturulma

en: What
tr: Ne

en: _Anything
tr: _Herhangi Bir Şey

en: Full _Text
tr: Tam _Metin

en: Search Inside Files
tr: Dosyaların İçinde Ara

en: File _Name
tr: Dosya _Adı

en: Don't Search Inside Files
tr: Dosyaların İçinde Arama

en: Add File Type Filter
tr: Dosya Türü Süzgeci Ekle

en: _Add
tr: _Ekle

en: Search for file types
tr: Dosya türlerini ara

en: Search File Types
tr: Dosya Türlerini Ara

en: Search by type, name, or description
tr: Tür, ad ya da açıklamaya göre ara

en: Try a different search
tr: Başka arama dene

en: Search Current Folder
tr: Geçerli Klasörde Ara

en: Last _Modified
tr: Son _Değiştirme

en: _First Modified
tr: İ_lk Değiştirme

en: _Size
tr: _Boyut

en: _Type
tr: _Tür

en: Last _Trashed
tr: Son Çö_pe Atılan

en: Icon Size
tr: Simge Boyutu

[ctx: menu item]
note: Translators: a menu item in a group of sorting options in a toolbar menu, with criterions such as "A-Z" or "Last Modified".
en: Sort
tr: Sırala

en: Show _Hidden Files
tr: _Gizli Dosyaları Göster

en: _Visible Columns…
tr: _Görünür Sütunlar…

note: Translators: This is a noun, meaning the options pertaining to the view.
en: View Options
tr: Görünüm Seçenekleri

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: New _Window
tr: Yeni _Pencere

en: New _Tab
tr: Yeni _Sekme

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About Files
tr: Dosyalar _Hakkında

en: _New Tab
tr: Ye_ni Sekme

en: Re_store Closed Tab
tr: Kapatılan Sekmeyi _Geri Yükle

en: Move Tab to New _Window
tr: Sekmeyi Yeni _Pencereye Taşı

note: Translators: use “Move Tab _Right” for RTL languages
en: Move Tab _Left
tr: Sekmeyi S_ola Taşı

note: Translators: use “Move Tab _Left” for RTL languages
en: Move Tab _Right
tr: Sekmeyi _Sağa Taşı

en: _Close Tab
tr: Sekmeyi _Kapat

en: Close _Other Tabs
tr: D_iğer Sekmeleri Kapat

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Eject
tr: Çıkart

en: Unmount
tr: Ayır

en: Open Personal Folder
tr: Kişisel Klasörü Aç

en: Recent
tr: Son

en: Recent Files
tr: Son Dosyalar

en: Starred Files
tr: Yıldızlı Dosyalar

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Open the contents of your desktop in a folder
tr: Masaüstü içeriklerinizi klasörde açın

en: Open Network Locations
tr: Ağ Konumlarını Aç

en: Open Trash
tr: Çöpü Aç

en: Mount and Open “%s”
tr: Bağla ve Aç: “%s”

en: New bookmark
tr: Yeni yer imi

en: Add a new bookmark
tr: Yeni yer imi ekle

note: Translators: This means that unlocking an encrypted storage * device failed. %s is the name of the device.
en: Error unlocking “%s”
tr: “%s” kilidi açılırken hata

en: This name is already taken
tr: Bu ad önceden alınmış

en: Unable to stop “%s”
tr: “%s” durdurulamadı

en: Unable to poll “%s” for media changes
tr: “%s”, ortam değişiklikleri için taranamadı

en: _Remove from Bookmarks
tr: Yer İmlerinden _Kaldır

en: _Power On
tr: Gücü _Aç

en: _Connect Drive
tr: Sürücü _Bağla

en: _Start Multi-disk Device
tr: Çoklu Disk Aygıtını _Başlat

en: _Unlock Device
tr: Aygıt Kilidini _Aç

en: _Disconnect Drive
tr: Sürücü Bağlantısını _Kes

en: _Stop Multi-disk Device
tr: Çoklu Disk Aygıtını _Durdur

en: _Lock Device
tr: Aygıtı _Kilitle

en: Format…
tr: Biçimlendir…

en: Device
tr: Aygıt

en: Sidebar
tr: Kenar Çubuğu

en: List of common shortcuts, mountpoints, and bookmarks.
tr: Yaygın kısayolların, bağlantı noktalarının ve yer imlerinin listesi.
