nautilus - en to da translation catalogue (1094 entries)

en: Run Software
da: Kør programmer

en: Files
da: Filer

en: Access and organize files
da: Tilgå og organisér filer

en: Files, also known as Nautilus, is the default file manager of the GNOME desktop. It provides a simple and integrated way of managing your files and browsing your file system.
da: Programmet Filer, også kendt som Nautilus, er standardfilhåndteringen for GNOME-skrivebordet. Nautilus tilbyder en simpel og integreret måde at gennemse filsystemet på og filhåndtering generelt.

en: Nautilus supports all the basic functions of a file manager and more. It can search and manage your files and folders, both locally and on a network, read and write data to and from removable media, run scripts, and launch apps. It has three views: Icon Grid, Icon List, and Tree List. Its functions can be extended with plugins and scripts.
da: Nautilus understøtter alle de grundlæggende funktioner til filhåndtering med mere. Programmet kan søge blandt og håndtere dine filer og mapper både lokalt og på et netværk, læse og skrive data til og fra flytbare medier, køre scripter samt starte programmer. Det har tre visningsformer: ikongitter, ikonliste og træliste. Dets funktioner kan udvides med moduler og scripter.

en: Grid View
da: Gittervisning

en: List View
da: Listevisning

en: Search
da: Søg

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: folder;manager;explore;disk;filesystem;nautilus;
da: mappe;håndtering;udforsk;gennemse;disk;filsystem;nautilus;

en: New Window
da: Nyt vindue

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
da: Brug altid adresselinjen, i stedet for stivælgeren

en: If set to true, Files will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
da: Hvis sat til true, vil Filers navigeringsvinduer altid bruge adresselinje i stedet for stivælgeren.

en: Where to perform recursive search
da: Hvor rekursiv søgning skal udføres

en: Locations in which Files should search subfolders. Available values are “local-only”, “always”, “never”.
da: De steder hvor Filer skal gennemsøge undermapper. Mulige værdier er “local-only”, “always”, “never”.

en: Filter the search dates using either last used or last modified
da: Filtrér søgningens datoer med enten sidst brugt eller sidst ændret

en: Filter the search dates using either last used or last modified.
da: Filtrér søgningens datoer med enten sidst brugt eller sidst ændret.

en: Whether to show a context menu item to delete permanently
da: Om der skal vises et genvejsmenupunkt til at slette permanent

en: If set to true, Files will show a delete permanently context menu item to bypass the Trash.
da: Hvis sat til true, viser Filer et slet permanent-genvejsmenupunkt til at omgå papirkurven.

en: Whether to show context menu items to create links from copied or selected files
da: Om der skal vises genvejsmenupunkter til at oprette henvisninger fra kopierede eller valgte filer

en: If set to true, Files will show context menu items to create links from the copied or selected files.
da: Hvis sat til true, viser Filer genvejsmenupunkter til at oprette henvisninger fra de kopierede eller valgte filer.

en: When to show number of items in a folder
da: Hvornår antallet af objekter i en mappe skal vises

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to “always” then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to “local-only” then only show counts for local file systems. If set to “never” then never bother to compute item counts.
da: Hastighedskompromis for hvornår antallet af objekter i en mappe skal vises. Hvis sat til “always”, vises antallet af objekter altid, også selvom mappen er på en fjernserver. Hvis sat til “local-only”, vises antallet af objekter for lokale filsystemer. Hvis sat til “never”, vil antallet af objekter aldrig blive udregnet.

en: Type of click used to launch/open files
da: Kliktype der bruges til at åbne/køre filer

en: Possible values are “single” to launch files on a single click, or “double” to launch them on a double click.
da: Mulige værdier er “single” for at køre filer med et enkeltklik og “double” for at køre dem med et dobbeltklik.

en: Show the package installer for unknown MIME types
da: Vis pakkeinstallationsprogrammet for ukendte MIME-typer

en: Whether to show the user a package installer dialog in case an unknown MIME type is opened, in order to search for an app to handle it.
da: Hvorvidt en pakkeinstallationsdialog skal vises til brugeren, hvis en ukendt MIME-type åbnes, for at søge efter et program, der kan håndtere typen.

en: Use extra mouse button events in Files
da: Brug ekstra museknapbegivenheder i Filer

en: For users with mice that have “Forward” and “Back” buttons, this key will determine if any action is taken inside of Files when either is pressed.
da: For brugere med mus, der har “Fremad”- og “Tilbage”-knapper, bestemmer denne nøgle den handling, der skal tages i Filer, når disse trykkes.

en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
da: Museknap, der aktiverer “Fremad”-kommandoen i browservinduet

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
da: For brugere med mus, der har “Fremad”- og “Tilbage”-knapper, bestemmer denne nøgle hvilken knap, der aktiverer “Fremad”-kommandoen i et browservindue. Mulige værdier ligger i intervallet 6 til 14.

en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
da: Museknap, der aktiverer “Tilbage”-kommandoen i browservinduet

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
da: For brugere med mus, der har “Fremad”- og “Tilbage”-knapper, bestemmer denne nøgle hvilken knap, der aktiverer “Tilbage”-kommandoen i et browservindue. Mulige værdier ligger i intervallet 6 til 14.

en: When to show thumbnails of files
da: Hvornår der skal vises miniaturer af filer

en: Speed trade-off for when to show a file as a thumbnail. If set to “always” then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to “local-only” then only show thumbnails for local file systems. If set to “never” then never bother to thumbnail files, just use a generic icon. Despite what the name may suggest, this applies to any previewable file type.
da: Hastighedskompromis for hvornår en fil skal vises som en miniature. Hvis sat til “always”, vil der altid blive vist miniaturer også selvom filen er på en fjernserver. Hvis sat til “local-only”, vil der kun blive vist miniaturer for lokale filsystemer. Hvis sat til “never”, bliver miniaturer aldrig vist, og i stedet benyttes et generisk ikon. I modsætning til hvad navnet måske antyder, gælder dette for alle filtyper som kan forhåndsvises.

en: Maximum image size for thumbnailing
da: Maksimal billedstørrelse til miniaturegenerering

en: Images over this size (in megabytes) won’t be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
da: Billeder over denne størrelse (i megabyte) vil ikke få genereret miniaturer. Formålet med dette er at undgå at generere miniaturer for store billeder som kan tage lang tid at indlæse eller bruge meget hukommelse.

en: Default sort order
da: Forvalgt sorteringsorden

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are “name”, “size”, “type”, “mtime”, “atime” and “starred”.
da: Den forvalgte sorteringsorden for objekter i ikonvisningen. Mulige værdier er “name”, “size”, “type”, “mtime”, “atime” og “starred”.

en: Reverse sort order in new windows
da: Omvendt sorteringsorden i nye vinduer

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. I.e., if sorted by name, then instead of sorting the files from “a” to “z”, they will be sorted from “z” to “a”; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
da: Hvis true, vil filer i nye vinduer blive sorteret i omvendt rækkefølge, f.eks. ved sortering efter navn vil filerne blive sorteret fra “å” til “a” i stedet for fra “a” til “å”; ved sortering efter størrelse vil filerne blive sorteret stigende i stedet for faldende.

en: Default folder viewer
da: Forvalgt mappefremviser

en: When a folder is visited this viewer is used. Possible values are “list-view”, and “icon-view”.
da: Når en mappe besøges, benyttes denne fremviser. Mulige værdier er “list-view” og “icon-view”.

en: Whether to show hidden files
da: Om skjulte filer skal vises

en: This key is deprecated and ignored. The “show-hidden” key from “org.gtk.Settings.FileChooser” is now used instead.
da: Denne nøgle er udfaset og ignoreret. Nøglen “show-hidden” fra “org.gtk.Settings.FileChooser” bruges nu i stedet for.

en: Whether GTK 4 settings migration happened
da: Om migration af GTK4-indstillinger fandt sted

en: Whether settings shared with GtkFileChooser have been migrated from their GTK 3 keys to the GTK 4 ones.
da: Om indstillinger delt med GtkFileChooser er blevet migreret fra deres GTK3-nøgler til deres GTK4-nøgler.

en: Whether to open the hovered folder after a timeout when drag and drop operation
da: Om mappen som markøren holdes over ved træk-og-slip, skal åbnes efter en timeout

en: If this is set to true, when performing a drag and drop operation the hovered folder will open automatically after a timeout.
da: Hvis denne er sat til true, åbnes mappen automatisk efter en timeout, når man foretager træk-og-slip på mappen.

en: Whether to have full text search enabled by default when opening a new window/tab
da: Om fuldtekstsøgning som standard skal være slået til ved åbning af nyt vindue/faneblad

en: If set to true, Files will also match the file contents besides the name. This toggles the default active state, which can still be overridden in the search popover
da: Hvis sand vil Filer også matche filers indhold frem for blot navnet. Dette ændrer standarden for den aktive tilstand, som kan tilsidesættes i søgnings-“pop-overen”

en: How to display file timestamps in the views
da: Hvordan filtidsstempler vises i visningerne

en: If set to 'simple', Files will show Today and Yesterday with time, otherwise the exact date without time. If set to 'detailed', it will always show the exact date and time.
da: Hvis sat til “simple” vil Filer vise I går og I dag med tidspunkt og ellers datoen uden tidspunkt. Hvis sat til “detailed” vises dato og tidspunkt altid.

en: Default format for compressing files
da: Standardformat for filkomprimering

en: The format that will be selected when compressing files.
da: Formatet som vil blive valgt ved komprimering af filer.

en: List of possible captions on icons
da: Liste over mulige tekster for ikoner

en: A list of captions below an icon in the icon view. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Some possible values are: “size”, “type”, “date_modified”, “owner”, “group”, “permissions”, and “mime_type”.
da: En liste af tekster, som optræder under et ikon i ikonvisningen. Det faktiske antal tekster, der vises, afhænger af zoomniveauet. Nogle mulige værdier er: “size”, “type”, “date_modified”, “owner”, “group”, “permissions” og “mime_type”.

en: Default icon view zoom level
da: Standardzoomniveau i ikonvisning

en: Default list view zoom level
da: Standardzoomniveau i listevisning

en: Columns visible in list view
da: Synlige kolonner i listevisning

en: Column order in list view
da: Kolonnerækkefølge i listevisning

en: Use tree view
da: Brug trævisning

en: Whether a tree should be used for list view navigation instead of a flat list.
da: Om en trævisning skal bruges til navigation for listevisning i stedet for en flad liste.

en: Initial size of the window
da: Vinduets startstørrelse

en: A tuple containing the initial width and height of the app window.
da: En tupel som indeholder programvinduets startbredde og -højde.

en: Whether the navigation window should be maximized
da: Om navigationsvinduet skal være maksimeret

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
da: Om navigationsvinduet skal være maksimeret som standard.

en: You can stop this operation by clicking cancel.
da: Du kan standse denne operation ved at klikke på annullér.

en: _Cancel
da: _Annullér

en: %d hour | %d hours
da[0]: %d time
da[1]: %d timer

en: %d minute | %d minutes
da[0]: %d minut
da[1]: %d minutter

en: %d second | %d seconds
da[0]: %d sekund
da[1]: %d sekunder

note: 0 seconds
en: 0 seconds
da: 0 sekunder

en: Title
da: Titel

en: Artist
da: Kunstner

en: Comment
da: Kommentar

en: Year
da: År

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Video Codec
da: Videokodning

en: Video Bit Rate
da: Videobitfrekvens

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
da[0]: %0.2f billede i sekundet
da[1]: %0.2f billeder i sekundet

en: Frame Rate
da: Billedfrekvens

en: Audio Codec
da: Lydkodning

en: Audio Bit Rate
da: Lydbitfrekvens

en: Sample Rate
da: Samplefrekvens

en: Channels
da: Kanaler

note: Some sort of failure occurred. How 'bout we tell the user?
en: Oops! Something went wrong.
da: Ups! Der gik noget galt.

en: Audio and Video Properties
da: Egenskaber for lyd og video

en: Audio Properties
da: Egenskaber for lyd

en: Video Properties
da: Egenskaber for video

en: Duration
da: Varighed

en: Container
da: Beholder

en: Audio/Video Properties
da: Lyd-/videoegenskaber

en: Image Type
da: Billedtype

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Camera Brand
da: Kameramærke

en: Camera Model
da: Kameramodel

en: Exposure Time
da: Eksponeringstid

en: Exposure Program
da: Eksponeringsprogram

en: Aperture Value
da: Åbningsværdi

en: ISO Speed Rating
da: ISO-hastighed

en: Flash Fired
da: Med blitz

en: Metering Mode
da: Måletilstand

en: Focal Length
da: Fokallængde

en: Software
da: Programmel

en: Description
da: Beskrivelse

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Creator
da: Ophavsmand

en: Created On
da: Dannet

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Rating
da: Bedømmelse

note: Translators: "E" and "W" stand for * east and west in GPS coordinates.
en: E
da: Ø

en: W
da: V

en: Coordinates
da: Koordinater

en: Failed to load image information
da: Kunne ikke indlæse billedinformation

en: Image Properties
da: Billedegenskaber

en: Unable to create a required folder. Please create the following folder, or set permissions such that it can be created:
    %s
da: Kan ikke oprette en nødvendig mappe. Opret venligst følgende mappe, eller ændr rettighederne sådan at Nautilus kan oprette den:
    %s

en: Unable to create required folders. Please create the following folders, or set permissions such that they can be created:
    %s
da: Kan ikke oprette nødvendige mapper. Opret venligst følgende mapper, eller ændr rettighederne sådan at Nautilus kan oprette dem:
    %s

en: --quit cannot be used with URIs.
da: --quit kan ikke bruges med URI'er.

en: --select must be used with at least an URI.
da: --select skal bruges med mindst en URI.

en: There was an error displaying help
da: Der opstod en fejl under visning af hjælp

en: “%s” is an internal protocol. Opening this location directly is not supported.
da: “%s” er en intern protokol. Dette sted kan ikke åbnes direkte.

en: Show the version of the program.
da: Vis programmets version.

en: Always open a new window for browsing specified URIs
da: Åbn altid et nyt vindue til at gennemse angivne URIer

en: Quit Nautilus.
da: Afslut Nautilus.

en: Select specified URI in parent folder.
da: Vælg den angivne URI i den overliggende mappe.

en: [URI…]
da: [URI …]

en: Error while setting “%s” as default app: %s
da: Fejl ved forsøg på at gøre “%s” til standardprogram: %s

en: Could not set as default
da: Kunne ikke gøre til standardprogram

note: Translators: %s is the filename.  i.e. "Choose an app to open test.jpg"
en: Choose an app to open <b>%s</b>
da: Vælg et program til at åbne <b>%s</b> med

en: Open Items
da: Åbn elementer

en: Open Folder
da: Åbn mappe

en: Open File
da: Åbn fil

en: Unable to start the program:
    %s
da: Kan ikke starte programmet:
    %s

en: The program is not marked as executable.
da: Programmet er ikke markeret som eksekverbart.

en: Unable to locate the program
da: Kan ikke finde programmet

en: Oops! There was a problem running this software.
da: Ups! Der opstod et problem med kørslen af dette program.

en: If you don’t trust this location or aren’t sure, press Cancel.
da: Hvis du ikke stoler på dette sted eller ikke er sikker, så tryk Annullér.

en: “%s” contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?
da: “%s” indeholder software tiltænkt automatisk kørsel. Vil du køre det?

en: _Run
da: _Kør

en: “%s” would not be a unique new name.
da: “%s” ville ikke være et unikt nyt navn.

en: “%s” would conflict with an existing file.
da: “%s” ville være i konflikt med en eksisterende fil.

en: Name cannot be empty.
da: Navnet må ikke være tomt.

en: Name cannot contain “/”.
da: Navnet må ikke indeholde “/”.

en: “.” is not a valid name.
da: “.” er ikke et gyldigt navn.

en: “..” is not a valid name.
da: “..” er ikke et gyldigt navn.

en: Rename %d Folder | Rename %d Folders
da[0]: Omdøb %d mappe
da[1]: Omdøb %d mapper

en: Rename %d File | Rename %d Files
da[0]: Omdøb %d fil
da[1]: Omdøb %d filer

note: To translators: %d is the total number of files and folders. * Singular case of the string is never used
en: Rename %d File and Folder | Rename %d Files and Folders
da[0]: Omdøb %d fil og mappe
da[1]: Omdøb %d filer og mapper

en: Original Name (Ascending)
da: Oprindeligt navn (voksende)

en: Original Name (Descending)
da: Oprindeligt navn (aftagende)

en: First Modified
da: Først ændret

en: Last Modified
da: Sidst ændret

en: First Created
da: Først oprettet

en: Last Created
da: Sidst oprettet

en: Camera model
da: Kameramodel

en: Creation date
da: Oprettelsesdato

en: Season number
da: Sæsonnummer

en: Episode number
da: Afsnitsnummer

en: Track number
da: Spornummer

en: Artist name
da: Kunstnernavn

en: Album name
da: Albumnavn

en: Original file name
da: Oprindeligt filnavn

en: Home
da: Hjem

en: Clipboard string cannot be NULL.
da: Udklipsholderstrengen kan ikke være NULL.

note: Translators: Do not translate 'cut' and 'copy'. These are literal keywords.
en: Nautilus Clipboard must begin with “cut” or “copy”.
da: Nautilus-udklipsholderen skal begynde med “klip” eller “kopiér”.

en: Nautilus Clipboard must not have empty lines.
da: Nautilus-udklipsholderen må ikke have tomme linjer.

en: View More
da: Vis flere

en: Name
da: Navn

en: The name and icon of the file.
da: Navnet og ikonet for filen.

en: Size
da: Størrelse

en: The size of the file.
da: Størrelsen af filen.

en: The type of the file.
da: Typen af filen.

en: Modified
da: Ændret

en: The date the file was modified.
da: Den dato hvor filen sidst blev ændret.

en: Detailed Type
da: Nøjagtig type

en: The detailed type of the file.
da: Filens nøjagtige type.

en: Accessed
da: Tilgået

en: The date the file was accessed.
da: Den dato hvor filen sidst blev tilgået.

en: Created
da: Oprettet

en: The date the file was created.
da: Den dato filen blev oprettet.

en: Owner
da: Ejer

en: The owner of the file.
da: Ejeren af filen.

en: Group
da: Gruppe

en: The group of the file.
da: Ejergruppen for filen.

en: Permissions
da: Rettigheder

en: The permissions of the file.
da: Rettighederne for filen.

en: Recency
da: Aktualitet

en: The date the file was accessed by the user.
da: Den dato hvor filen sidst blev tilgået af brugeren.

en: Star
da: Stjerne

en: Shows if file is starred.
da: Viser om filen er markeret med stjerne.

en: Trashed On
da: Smidt i papirkurven

en: Date when file was moved to the Trash
da: Dato hvorpå filen blev flyttet til papirkurven

en: Original Location
da: Oprindelig placering

en: Original location of file before moved to the Trash
da: Oprindelig placering af filen før den blev flyttet til Papirkurven

en: Relevance
da: Relevans

en: Relevance rank for search
da: Relevansrang for søgning

en: Compatible with all operating systems.
da: Kompatibel med alle operativsystemer.

en: Encrypted ZIP (.zip)
da: Krypteret ZIP (.zip)

en: Password-protected ZIP, must be installed on Windows and Mac.
da: Adgangskodebeskyttet ZIP — skal installeres på Windows og Mac.

en: Smaller archives but Linux and Mac only.
da: Mindre arkiver, men kun Linux og Mac.

en: Smaller archives but must be installed on Windows and Mac.
da: Mindre arkiver, men skal installeres på Windows og Mac.

note: Translators: date and time in 24h format, * i.e. "12/31/2023 23:59"
en: %m/%d/%Y %H:%M
da: %d/%m/%Y %H:%M

note: Translators: date and time in 12h format, * i.e. "12/31/2023 11:59 PM"
en: %m/%d/%Y %I:%M %p
da: %d/%m/%Y %I:%M %p

note: Translators: this is the word "Today" followed by * a time in 24h format. i.e. "Today 23:04"
en: Today %-H:%M
da: I dag %-H:%M

note: Translators: this is the word Today followed by * a time in 12h format. i.e. "Today 9:04 PM"
en: Today %-I:%M %p
da: I dag %-I:%M %p

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %-H:%M
da: I går %-H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %-I:%M %p
da: I går %-I:%M %p

note: Translators: this is the day of the month followed by the abbreviated * month name followed by the year i.e. "3 Feb 2015"
en: %-e %b %Y
da: %-e. %b %Y

note: Translators: this is the day number followed by the full month * name followed by the year followed by a time in 24h format * with seconds i.e. "3 February 2015 23:04:00"
en: %-e %B %Y %H:%M:%S
da: %-e. %B %Y %H:%M:%S

note: Translators: this is the day number followed by the full month * name followed by the year followed by a time in 12h format * with seconds i.e. "3 February 2015 09:04:00 PM"
en: %-e %B %Y %I:%M:%S %p
da: %-e. %B %Y %l:%M:%S %p

en: Details: %s
da: Detaljer: %s

en: There was an error launching the app.
da: Der opstod en fejl under opstart af programmet.

en: Details: The proxy has not been created.
da: Detaljer: Proxyen er ikke oprettet.

en: _Move Here
da: _Flyt hertil

en: _Copy Here
da: _Kopiér hertil

en: _Link Here
da: _Kæd hertil

en: Cancel
da: Annullér

en: Dropped Image
da: Gav slip på billedet

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of “%s”.
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at se indholdet af “%s”.

en: “%s” could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
da: “%s” blev ikke fundet. Måske er den blevet slettet for nylig.

en: Sorry, could not display all the contents of “%s”: %s
da: Desværre, kunne ikke vise hele indholdet af “%s”: %s

en: This location could not be displayed.
da: Dette sted kunne ikke vises.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of “%s”.
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at ændre gruppen for “%s”.

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of “%s”: %s
da: Desværre, kunne ikke ændre gruppen for “%s”: %s

en: The group could not be changed.
da: Gruppen kunne ikke ændres.

en: Sorry, could not change the owner of “%s”: %s
da: Desværre, kunne ikke ændre ejeren af “%s”: %s

en: The owner could not be changed.
da: Ejeren kunne ikke ændres.

en: Sorry, could not change the permissions of “%s”: %s
da: Desværre, kunne ikke ændre rettighederne for “%s”: %s

en: The permissions could not be changed.
da: Rettighederne kunne ikke ændres.

en: The name “%s” is already used in this location. Please use a different name.
da: Navnet “%s” er allerede i brug på dette sted. Benyt venligst et andet navn.

en: There is no “%s” in this location. Perhaps it was just moved or deleted?
da: Der er ingen “%s” på dette sted. Måske er den lige blevet flyttet eller slettet?

en: You do not have the permissions necessary to rename “%s”.
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at omdøbe “%s”.

en: The name “%s” is not valid because it contains the character “%c”. Please use a different name.
da: Navnet “%s” er ikke gyldigt, fordi det indeholder tegnet “%c”. Benyt venligst et andet navn.

en: The name “%s” is not valid. Please use a different name.
da: Navnet “%s” er ikke gyldigt. Benyt venligst et andet navn.

en: The name “%s” is too long. Please use a different name.
da: Navnet “%s” er for langt. Benyt venligst et andet navn.

en: Could not rename “%s” because a process is using it. If it's open in another application, close it before renaming it.
da: Kunne ikke omdøbe “%s”, fordi den bruges af en proces. Er den åben i et andet program, så luk den, før den omdøbes.

note: fall through
en: Sorry, could not rename “%s” to “%s”: %s
da: Desværre, kunne ikke omdøbe “%s” til “%s”: %s

en: The item could not be renamed.
da: Objektet kunne ikke omdøbes.

en: Renaming “%s” to “%s”.
da: Omdøber “%s” til “%s”.

en: This file cannot be mounted
da: Denne fil kan ikke monteres

en: This file cannot be unmounted
da: Denne fil kan ikke afmonteres

en: This file cannot be ejected
da: Denne fil kan ikke skubbes ud

en: This file cannot be started
da: Denne fil kan ikke startes

en: This file cannot be stopped
da: Denne fil kan ikke stoppes

en: Slashes are not allowed in filenames
da: Skråstreger tillades ikke i filnavne

en: Toplevel files cannot be renamed
da: Topniveau-filer kan ikke omdøbes

en: File not found
da: Filen ikke fundet

en: Not allowed to set permissions
da: Har ikke tilladelse til at ændre rettigheder

en: Not allowed to set owner
da: Har ikke tilladelse til at ændre ejer

en: Specified owner “%s” doesn’t exist
da: Den angivne ejer “%s” findes ikke

en: Not allowed to set group
da: Har ikke tilladelse til at ændre gruppe

en: Specified group “%s” doesn’t exist
da: Angivne gruppe “%s” findes ikke

note: Translators: This is a username followed by "(You)" to indicate the file is owned by the current user
en: %s (You)
da: %s (dig)

en: %'u item | %'u items
da[0]: %'u objekt
da[1]: %'u objekter

en: %'u folder | %'u folders
da[0]: %'u mappe
da[1]: %'u mapper

en: %'u file | %'u files
da[0]: %'u fil
da[1]: %'u filer

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
da: ? byte

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
da: ? objekter

note: Translators: This about a file type.
en: Unknown type
da: Ukendt type

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: Unknown
da: Ukendt

en: Audio
da: Lyd

en: Font
da: Skrifttype

en: Image
da: Billede

en: Archive
da: Arkiv

en: Markup
da: Opmærkning

en: Text
da: Tekst

en: Contacts
da: Kontakter

en: Calendar
da: Kalender

en: Document
da: Dokument

en: Presentation
da: Præsentation

en: Spreadsheet
da: Regneark

note: Refers to a file type which is known but not one of the basic types
en: Other
da: Anden

en: Binary
da: Binær

en: Folder
da: Mappe

en: Link
da: Henvisning

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). Translators: File name for new symlink. %s is target's name
en: Link to %s
da: Henvisning til %s

en: Link (broken)
da: Henvisning (ødelagt)

note: Translators: This refers to available space in a folder; e.g.: 100 MB Free
en: %s Free
da: %s ledig

en: Replace When Saving?
da: Erstat, når der gemmes?

en: “%s” already exists in “%s”. Saving will replace or overwrite its contents.
da: “%s” findes allerede i “%s”. Gemmes den, erstattes eller overskrives dens indhold.

en: _Replace
da: _Erstat

en: Folder names cannot contain “/”
da: Mappenavne må ikke indeholde “/”

en: File names cannot contain “/”
da: Filnavne må ikke indeholde “/”

en: A folder cannot be called “.”
da: En mappe må ikke hedde “.”

en: A file cannot be called “.”
da: En fil må ikke hedde “.”

en: A folder cannot be called “..”
da: En mappe må ikke hedde “..”

en: A file cannot be called “..”
da: En fil må ikke hedde “..”

en: Folder name is too long
da: Mappenavnet er for langt

en: File name is too long
da: Filnavnet er for langt

note: We must warn about the side effect
en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden
da: Mapper som starter med “.” er skjulte

en: Files with “.” at the beginning of their name are hidden
da: Filer som starter med “.” er skjulte

en: A folder with that name already exists
da: Der findes allerede en mappe med dette navn

en: A file with that name already exists
da: Der findes allerede en fil med dette navn

en: _Skip
da: _Spring over

en: S_kip All
da: S_pring alle over

en: _Retry
da: _Prøv igen

en: _Delete
da: _Slet

en: Delete _All
da: Slet a_lle

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: _Merge
da: _Sammenføj

en: Merge _All
da: Sammenføj _alle

en: Copy _Anyway
da: Kopiér _alligevel

en: Proceed _Anyway
da: Fortsæt _alligevel

en: Empty _Trash
da: _Tøm papirkurv

en: %'d second | %'d seconds
da[0]: %'d sekund
da[1]: %'d sekunder

en: %'d minute | %'d minutes
da[0]: %'d minut
da[1]: %'d minutter

en: %'d hour | %'d hours
da[0]: %'d time
da[1]: %'d timer

en: unknown
da: ukendt

en: Permanently Delete “%s”?
da: Slet “%s” permanent?

en: Permanently Delete %'d Selected Item? | Permanently Delete %'d Selected Items?
da[0]: Slet %'d valgt objekt permanent?
da[1]: Slet %'d valgte objekter permanent?

en: Permanently deleted items can not be restored
da: Permanent slettede objekter kan ikke genskabes

en: Empty Trash?
da: Tøm papirkurv?

en: All items in the Trash will be permanently deleted
da: Alle objekter i papirkurven vil blive slettet permanent

note: Translators: This action removes a file from Recent
en: Cleared “%s”
da: Ryddede “%s”

en: Deleted “%s”
da: Slettede “%s”

note: Translators: This action removes a file from Recent
en: Clearing “%s”
da: Rydder “%s”

en: Deleting “%s”
da: Sletter “%s”

note: Translators: This action removes file(s) from Recent
en: Cleared %'d file | Cleared %'d files
da[0]: Ryddede %'d fil
da[1]: Ryddede %'d filer

en: Deleted %'d file | Deleted %'d files
da[0]: Slettede %'d fil
da[1]: Slettede %'d filer

note: Translators: This action removes file(s) from Recent
en: Clearing %'d file | Clearing %'d files
da[0]: Rydder %'d fil
da[1]: Rydder %'d filer

en: Deleting %'d file | Deleting %'d files
da[0]: Sletter %'d fil
da[1]: Sletter %'d filer

note: To translators: %'d is the number of files completed for the operation, * so it will be something like 2/14.
en: %'d / %'d
da: %'d af %'d

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4 files/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left | %'d / %'d — %s left
da[0]: %'d af %'d — %s tilbage
da[1]: %'d af %'d — %s tilbage

en: (%d file/s) | (%d files/s)
da[0]: (%d fil/s)
da[1]: (%d filer/s)

en: Failed to delete all child files
da: Kunne ikke slette alle underfiler

en: Error while deleting.
da: Fejl ved sletning.

en: You do not have sufficient permissions to delete the folder “%s”.
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at slette mappen “%s”.

en: There was an error deleting the folder “%s”.
da: Der opstod en fejl under sletning af mappen “%s”.

en: You do not have sufficient permissions to delete the file “%s”.
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at slette filen “%s”.

en: There was an error deleting the file “%s”.
da: Der opstod en fejl under sletning af mappen “%s”.

en: Trashing “%s”
da: Smider “%s” i papirkurven

en: Trashed “%s”
da: Smed “%s” i papirkurven

en: Trashing %'d file | Trashing %'d files
da[0]: Smider %'d fil i papirkurven
da[1]: Smider %'d filer i papirkurven

en: Trashed %'d file | Trashed %'d files
da[0]: Smed %'d fil i papirkurven
da[1]: Smed %'d filer i papirkurven

note: Translators: %s is a file name
en: “%s” can’t be put in the trash. Do you want to delete it immediately?
da: “%s” kan ikke smides i papirkurven. Ønsker du at slette den med det samme?

en: This remote location does not support sending items to the trash.
da: Dette fjernsted understøtter ikke at objekter smides i papirkurven.

en: Trashing Files
da: Smider filer ud

en: Deleting Files
da: Sletter filer

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to eject “%s”
da: Kan ikke skubbe “%s” ud

en: Unable to unmount “%s”
da: Kan ikke afmontere “%s”

en: Empty Trash Before Ejecting?
da: Tøm papirkurv, før der skubbes ud?

en: Empty the trash to free up space on “%s”. All trashed items will be permanently deleted.
da: Tøm papirkurven for at frigøre plads på “%s”. Alle elementer i papirkurven vil blive slettet permanent.

en: Do _Not Empty
da: Tøm _ikke

note: Translators: This is an action in a dialog to * clear trashed items.
en: _Empty
da: _Tøm

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to access “%s”
da: Kan ikke tilgå “%s”

en: Preparing to copy %'d file (%s) | Preparing to copy %'d files (%s)
da[0]: Forbereder kopiering af %'d fil (%s)
da[1]: Forbereder kopiering af %'d filer (%s)

en: Preparing to move %'d file (%s) | Preparing to move %'d files (%s)
da[0]: Forbereder flytning af %'d fil (%s)
da[1]: Forbereder flytning af %'d filer (%s)

en: Preparing to delete %'d file (%s) | Preparing to delete %'d files (%s)
da[0]: Forbereder sletning af %'d fil (%s)
da[1]: Forbereder sletning af %'d filer (%s)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
da[0]: Forbereder kassering af %'d fil
da[1]: Forbereder kassering af %'d filer

en: Preparing to compress %'d file | Preparing to compress %'d files
da[0]: Forbereder komprimering af %'d fil
da[1]: Forbereder komprimering af %'d filer

en: Error while copying.
da: Fejl ved kopiering.

en: Error while moving.
da: Fejl ved flytning.

en: Error while moving files to trash.
da: Fejl ved flytning af objekter til papirkurven.

en: Error while compressing files.
da: Fejl ved komprimering af filen.

en: Files in the folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to see them.
da: Filer i mappen “%s” kan ikke håndteres, fordi du ikke har rettigheder til at se dem.

en: There was an error getting information about the files in the folder “%s”.
da: Der opstod en fejl under indhentning af oplysninger om filerne i mappen “%s”.

en: The folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
da: Mappen “%s” kan ikke håndteres, fordi du ikke har rettigheder til at læse den.

en: There was an error reading the folder “%s”.
da: Der opstod en fejl under læsning af mappen “%s”.

en: The file “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
da: Filen “%s” kan ikke håndteres, fordi du ikke har rettigheder til at læse den.

en: There was an error getting information about “%s”.
da: Der opstod en fejl under indhentning af oplysninger om “%s”.

en: Error while copying to “%s”.
da: Fejl ved kopiering til “%s”.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
da: Du har ikke rettigheder til at tilgå destinationsmappen.

en: There was an error getting information about the destination.
da: Der opstod en fejl under indhentning af oplysninger om destinationen.

en: The destination is not a folder.
da: Destinationen er ikke en mappe.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
da: Der er ikke tilstrækkelig plads på destinationen. Prøv at fjerne filer for at gøre plads.

en: %s more space is required to copy to the destination.
da: Der kræves %s yderligere plads for at kopiere til destinationen.

en: File too Large for Destination
da: Filen er for stor til destinationen

en: Files bigger than 4.3 GB cannot be copied onto a FAT filesystem.
da: Filer større end 4,3 GB kan ikke kopieres til et FAT-filsystem.

en: The destination is read-only.
da: Destinationen er skrivebeskyttet.

en: Moving “%s” to “%s”
da: Flytter “%s” til “%s”

en: Moved “%s” to “%s”
da: Flyttede “%s” til “%s”

en: Copying “%s” to “%s”
da: Kopierer “%s” til “%s”

en: Copied “%s” to “%s”
da: Kopierede “%s” til “%s”

en: Duplicating “%s”
da: Duplikerer “%s”

en: Duplicated “%s”
da: Duplikerede “%s”

en: Moving %'d file to “%s” | Moving %'d files to “%s”
da[0]: Flytter %'d fil til “%s”
da[1]: Flytter %'d filer til “%s”

en: Copying %'d file to “%s” | Copying %'d files to “%s”
da[0]: Kopierer %'d fil til “%s”
da[1]: Kopierer %'d filer til “%s”

en: Moved %'d file to “%s” | Moved %'d files to “%s”
da[0]: Flyttede %'d fil til “%s”
da[1]: Flyttede %'d filer til “%s”

en: Copied %'d file to “%s” | Copied %'d files to “%s”
da[0]: Kopierede %'d fil til “%s”
da[1]: Kopierede %'d filer til “%s”

en: Duplicating %'d file in “%s” | Duplicating %'d files in “%s”
da[0]: Duplikerer %'d fil i “%s”
da[1]: Duplikerer %'d filer i “%s”

en: Duplicated %'d file in “%s” | Duplicated %'d files in “%s”
da[0]: Duplikerede %'d fil i “%s”
da[1]: Duplikerede %'d filer i “%s”

note: To translators: %s will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %s to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kB / 4 MB -- 2 hours left (4 kB/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument). To translato
en: %s / %s — %s left (%s/s) | %s / %s — %s left (%s/s)
da[0]: %s af %s — %s tilbage (%s/s)
da[1]: %s af %s — %s tilbage (%s/s)

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4 kB/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left (%s/s) | %'d / %'d — %s left (%s/s)
da[0]: %'d af %'d — %s tilbage (%s/s)
da[1]: %'d af %'d — %s tilbage (%s/s)

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
da: Mappen “%s” kan ikke kopieres, fordi du ikke har rettigheder til at oprette den på destinationen.

en: There was an error creating the folder “%s”.
da: Der opstod en fejl under oprettelse af mappen “%s”.

en: Files in the folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to see them.
da: Filer i mappen “%s” kan ikke kopieres, fordi du ikke har rettigheder til at se dem.

en: _Skip files
da: _Spring filer over

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to read it.
da: Mappen “%s” kan ikke kopieres, fordi du ikke har rettigheder til at læse den.

en: Error while moving “%s”.
da: Fejl ved flytning af “%s”.

en: Could not remove the source folder.
da: Kunne ikke fjerne kildemappen.

en: There was an error getting information about the source.
da: Der opstod en fejl under indhentning af oplysninger om kilden.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
da: Du kan ikke flytte en mappe til den selv.

en: You cannot copy a folder into itself.
da: Du kan ikke kopiere en mappe til den selv.

en: The destination folder is inside the source folder.
da: Destinationsmappen er inden i kildemappen.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
da: Du kan ikke flytte en fil til den selv.

en: You cannot copy a file over itself.
da: Du kan ikke kopiere en fil til den selv.

en: The source file would be overwritten by the destination.
da: Kildefilen ville blive overskrevet af destinationen.

en: Error while copying “%s”.
da: Fejl ved kopiering af “%s”.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %s.
da: Kunne ikke fjerne den allerede eksisterende fil med det samme navn i %s.

en: There was an error copying the file into %s.
da: Der opstod en fejl under kopiering af filen ind i %s.

en: Copying Files
da: Kopierer filer

en: Preparing to move to “%s”
da: Forbereder flytning til “%s”

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
da[0]: Forbereder flytning af %'d fil
da[1]: Forbereder flytning af %'d filer

en: There was an error moving the file into %s.
da: Der opstod en fejl under flytning af filen ind i %s.

en: Moving Files
da: Flytter filer

en: Creating links in “%s”
da: Opretter henvisninger i “%s”

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
da[0]: Opretter henvisning til %'d fil
da[1]: Opretter henvisninger til %'d filer

en: Error while creating link to “%s”.
da: Fejl ved oprettelse af henvisning til “%s”.

en: Symbolic links only supported for local files
da: Symbolske henvisninger understøttes kun for lokale filer

en: The target doesn’t support symbolic links.
da: Destinationen understøtter ikke symbolske henvisninger.

en: There was an error creating the symlink in %s.
da: Der opstod en fejl under oprettelse af den symbolske henvisning i %s.

en: Setting permissions
da: Ændrer rettigheder

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
da: Unavngivet mappe

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
da: Unavngivet dokument

en: Error while creating directory “%s”.
da: Fejl ved oprettelse af mappen “%s”.

en: Error while creating file “%s”.
da: Fejl ved oprettelse af filen “%s”.

en: There was an error creating the directory in %s.
da: Der opstod en fejl under oprettelse af mappen i %s.

en: Saving image to file
da: Gemmer billedet til en fil

en: Successfully saved image to file
da: Billedet blev gemt til en fil

en: Failed to save image
da: Kunne ikke gemme billedet

note: Translators: This is used to auto-generate a file name for pasted images from * the clipboard i.e. "Pasted image.png", "Pasted image 1.png", ...
en: Pasted image
da: Indsat billede

en: Retrieving clipboard data
da: Henter udklipsholderdata

en: Retrieving image data
da: Henter billeddata

en: Emptying Trash
da: Tømmer papirkurv

en: Verifying destination
da: Kontrollerer destination

en: Extracting “%s”
da: Udpakker “%s”

en: Error extracting “%s”
da: Fejl ved udpakning af “%s”

en: There was an error while extracting “%s”.
da: Der opstod en fejl under udpakning af “%s”.

en: Not enough free space to extract “%s”
da: Ikke nok ledig plads til at udpakke “%s”

en: Extracted “%s” to “%s”
da: Pakkede “%s” ud i “%s”

en: Extracted %'d file to “%s” | Extracted %'d files to “%s”
da[0]: Pakkede %'d fil ud i “%s”
da[1]: Pakkede %'d filer ud i “%s”

en: Preparing to extract
da: Forbereder udpakning

en: Extracting Files
da: Pakker filer ud

en: Compressing “%s” into “%s”
da: Komprimerer “%s” til “%s”

en: Compressing %'d file into “%s” | Compressing %'d files into “%s”
da[0]: Komprimerer %'d fil til “%s”
da[1]: Komprimerer %'d filer til “%s”

en: Error compressing “%s” into “%s”
da: Fejl ved komprimering af “%s” til “%s”

en: Error compressing %'d file into “%s” | Error compressing %'d files into “%s”
da[0]: Fejl ved komprimering af %'d fil til “%s”
da[1]: Fejl ved komprimering af %'d filer til “%s”

en: There was an error while compressing files.
da: Der opstod en fejl under komprimering af filer.

en: Compressed “%s” into “%s”
da: Komprimerede “%s” til “%s”

en: Compressed %'d file into “%s” | Compressed %'d files into “%s”
da[0]: Komprimerede %'d fil til “%s”
da[1]: Komprimerede %'d filer til “%s”

en: Compressing Files
da: Komprimerer filer

en: Searching…
da: Søger …

en: Loading…
da: Indlæser …

en: Examples:
da: Eksempler:

en: Could not paste files
da: Kunne ikke indsætte filer

en: Cannot paste files into Starred
da: Kan ikke indsætte filer i Stjernemarkeret

en: Cannot paste files into Recent
da: Kan ikke indsætte filer i Seneste

en: Cannot paste files into Trash
da: Kan ikke indsætte filer i Papirkurv

en: Permissions do not allow pasting files in this directory
da: Rettighederne tillader ikke indsættelse af filer i denne mappe

en: “%s” selected
da: “%s” valgt

en: %'d folder selected | %'d folders selected
da[0]: %'d mappe valgt
da[1]: %'d mapper valgt

en: (containing %'d item) | (containing %'d items)
da[0]: (med %'d objekt)
da[1]: (med %'d objekter)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en: (containing a total of %'d item) | (containing a total of %'d items)
da[0]: (med tilsammen %'d objekt)
da[1]: (med tilsammen %'d objekter)

en: %'d item selected | %'d items selected
da[0]: %'d objekt valgt
da[1]: %'d objekter valgt

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
da[0]: %'d andet objekt valgt
da[1]: %'d andre objekter valgt

en: Search _Settings
da: S_øgeindstillinger

en: Search _Everywhere
da: Søg _overalt

en: More locations can be added to search in the settings
da: Flere steder at søge kan tilføjes i indstillingerne

note: Translators: %s is the name of the search location formatted for display
en: No matches in “%s”
da: Ingen match i “%s”

en: No Results Found
da: Ingen resultater fundet

en: Trash is Empty
da: Papirkurven er tom

en: No Starred Files
da: Ingen stjernemarkerede filer

en: No Recent Files
da: Ingen seneste filer

en: No Known Connections
da: Ingen kendte forbindelser

en: Enter an address to connect to a network location.
da: Indtast en adresse for at forbinde til en netværksplacering.

en: Folder is Empty
da: Mappen er tom

en: Select Move Destination
da: Vælg destination for flytning

en: Select Copy Destination
da: Vælg destination for kopiering

en: _Select
da: _Vælg

en: Select Extract Destination
da: Vælg udpakningssted

en: Error sending email.
da: Der opstod en fejl ved afsendelse af e-mail.

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to remove “%s”
da: Kan ikke flytte “%s”

en: Unable to stop drive
da: Kan ikke stoppe drevet

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to start “%s”
da: Kan ikke starte “%s”

en: New Folder with Selection (%'d Item) | New Folder with Selection (%'d Items)
da[0]: Ny mappe med markeringen (%'d objekt)
da[1]: Ny mappe med markeringen (%'d objekter)

en: Open With %s
da: Åbn med %s

en: Run
da: Kør

en: Extract
da: Pak ud

en: Extract to…
da: Pak ud i …

en: Open
da: Åbn

en: _Connect
da: _Tilslut

en: _Start Multi-disk Drive
da: _Start flerdiskdrev

en: U_nlock Drive
da: Lås drev _op

en: Stop Drive
da: Stop drev

en: _Safely Remove Drive
da: Fjern drev _sikkert

en: _Disconnect
da: _Frakobl

en: _Stop Multi-disk Drive
da: _Stop flerdiskdrev

en: _Lock Drive
da: _Lås drev

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: Dropped Text.txt
da: Indtrukket tekst.txt

en: Drag and drop is not supported.
da: Træk-og-slip er ikke understøttet.

en: An invalid drag type was used.
da: En ugyldig trækketype blev brugt.

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo last action
da: Fortryd sidste handling

en: Redo
da: Omgør

en: Redo last undone action
da: Omgør sidste fortrudte handling

en: Move %d item back to “%s” | Move %d items back to “%s”
da[0]: Flyt %d objekt tilbage til “%s”
da[1]: Flyt %d objekter tilbage til “%s”

en: Move %d item to “%s” | Move %d items to “%s”
da[0]: Flyt %d objekt til “%s”
da[1]: Flyt %d objekter til “%s”

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
da[0]: _Fortryd Flyt %d objekt
da[1]: _Fortryd Flyt %d objekter

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
da[0]: _Omgør Flyt %d objekt
da[1]: _Omgør Flyt %d objekter

en: Move “%s” back to “%s”
da: Flyt “%s” tilbage til “%s”

en: Move “%s” to “%s”
da: Flyt “%s” til “%s”

en: _Undo Move
da: _Fortryd Flyt

en: _Redo Move
da: _Omgør Flyt

en: _Undo Restore From Trash
da: _Fortryd Genopret fra papirkurv

en: _Redo Restore From Trash
da: _Omgør Genopret fra papirkurv

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
da[0]: Flyt %d objekt tilbage til papirkurven
da[1]: Flyt %d objekter tilbage til papirkurven

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
da[0]: Genopret %d objekt fra papirkurven
da[1]: Genopret %d objekter fra papirkurven

en: Move “%s” back to trash
da: Flyt “%s” tilbage til papirkurven

en: Restore “%s” from trash
da: Genopret “%s” fra papirkurv

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
da[0]: Slet %d kopieret objekt
da[1]: Slet %d kopierede objekter

en: Copy %d item to “%s” | Copy %d items to “%s”
da[0]: Kopiér %d objekt til “%s”
da[1]: Kopiér %d objekter til “%s”

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
da[0]: _Fortryd Kopiér %d objekt
da[1]: _Fortryd Kopiér %d objekt

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
da[0]: _Omgør Kopiér %d objekt
da[1]: _Omgør Kopiér %d objekter

en: Delete “%s”
da: Slet “%s”

en: Copy “%s” to “%s”
da: Kopiér “%s” til “%s”

en: _Undo Copy
da: _Fortryd Kopiér

en: _Redo Copy
da: _Omgør Kopiér

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
da[0]: Slet %d duplikeret objekt
da[1]: Slet %d duplikerede objekter

en: Duplicate %d item in “%s” | Duplicate %d items in “%s”
da[0]: Duplikér %d objekt i “%s”
da[1]: Duplikér %d objekter i “%s”

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
da[0]: _Fortryd Duplikér %d objekt
da[1]: _Fortryd Duplikér %d objekter

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
da[0]: _Omgør Duplikér %d objekt
da[1]: _Omgør Duplikér %d objekter

en: Duplicate “%s” in “%s”
da: Duplikér “%s” i “%s”

en: _Undo Duplicate
da: _Fortryd Duplikér

en: _Redo Duplicate
da: _Omgør Duplikér

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
da[0]: Slet henvisninger til %d objekt
da[1]: Slet henvisninger til %d objekter

en: Create links to %d item | Create links to %d items
da[0]: Opret henvisninger til %d objekt
da[1]: Opret henvisninger til %d objekter

en: Delete link to “%s”
da: Slet henvisning til “%s”

en: Create link to “%s”
da: Opret henvisning til “%s”

en: _Undo Create Link
da: _Fortryd Opret henvisning

en: _Redo Create Link
da: _Omgør Opret henvisning

en: Create an empty file “%s”
da: Opret tom fil “%s”

en: _Undo Create Empty File
da: _Omgør Opret tom fil

en: _Redo Create Empty File
da: _Omgør Opret tom fil

en: Create a new folder “%s”
da: Opret en ny mappe, “%s”

en: _Undo Create Folder
da: _Fortryd Opret mappe

en: _Redo Create Folder
da: _Omgør Opret mappe

en: Create new file “%s” from template
da: Opret en ny fil, “%s”, fra skabelon

en: _Undo Create From Template
da: _Fortryd Opret fra skabelon

en: _Redo Create From Template
da: _Omgør Opret fra skabelon

en: Rename “%s” as “%s”
da: Omdøb “%s” til “%s”.

en: _Undo Rename
da: _Fortryd Omdøb

en: _Redo Rename
da: _Omgør Omdøb

en: Batch rename %d file | Batch rename %d files
da[0]: Masseomdøb %d fil
da[1]: Masseomdøb %d filer

en: _Undo Batch Rename
da: _Fortryd masseomdøbning

en: _Redo Batch Rename
da: _Omgør masseomdøbning

en: Unstar %d file | Unstar %d files
da[0]: Fjern stjerne fra %d fil
da[1]: Fjern stjerne fra %d filer

en: Star %d file | Star %d files
da[0]: Giv stjerne til %d fil
da[1]: Giv stjerne til %d filer

en: _Undo Starring
da: _Fortryd stjerne

en: _Redo Starring
da: _Omgør stjerne

en: _Undo Unstarring
da: _Fortryd fjernelse af stjerne

en: _Redo Unstarring
da: _Omgør fjernelse af stjerne

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
da[0]: Flyt %d objekt til papirkurven
da[1]: Flyt %d objekter til papirkurven

en: Restore “%s” to “%s”
da: Gendan “%s” til “%s”.

en: Move “%s” to trash
da: Flyt “%s” til papirkurv

en: _Undo Trash
da: _Fortryd Flyt til papirkurv

en: _Redo Trash
da: _Omgør Flyt til papirkurv

en: Restore original permissions of items enclosed in “%s”
da: Genopret oprindelige rettigheder og objekter indeholdt i “%s”

en: Set permissions of items enclosed in “%s”
da: Angiv rettighederne for objekterne indeholdt i “%s”

en: _Undo Change Permissions
da: _Fortryd Angiv rettigheder

en: _Redo Change Permissions
da: _Omgør Angiv rettigheder

en: Restore original permissions of “%s”
da: Genopret oprindelige rettigheder for “%s”

en: Set permissions of “%s”
da: Angiv rettigheder for “%s”

en: Restore group of “%s” to “%s”
da: Genopret gruppen for “%s” til “%s”

en: Set group of “%s” to “%s”
da: Angiv gruppe for “%s” som “%s”

en: _Undo Change Group
da: _Fortryd Skift gruppe

en: _Redo Change Group
da: _Omgør Skift gruppe

en: Restore owner of “%s” to “%s”
da: Genopret ejer af “%s” til “%s”

en: Set owner of “%s” to “%s”
da: Angiv ejer af “%s” som “%s”

en: _Undo Change Owner
da: _Fortryd Skift ejer

en: _Redo Change Owner
da: _Omgør Skift ejer

en: _Undo Extract
da: _Fortryd udpakning

en: _Redo Extract
da: _Omgør udpakning

en: Delete %d extracted file | Delete %d extracted files
da[0]: Slet %d udpakket fil
da[1]: Slet %d udpakkede filer

en: Extract “%s”
da: Pak “%s” ud

en: Extract %d file | Extract %d files
da[0]: Udpak %d fil
da[1]: Udpak %d filer

en: Compress “%s”
da: Komprimér “%s”

en: Compress %d file | Compress %d files
da[0]: Komprimér %d fil
da[1]: Komprimér %d filer

en: _Undo Compress
da: _Fortryd komprimering

en: _Redo Compress
da: _Omgør komprimering

en: Could not determine original location of “%s”
da: Kunne ikke bestemme den originale placering af “%s”

en: The item cannot be restored from trash
da: Objektet kan ikke genskabes fra papirkurven

note: translators: these describe the contents of removable media
en: Photo CD
da: Foto-cd

en: Contains digital photos
da: Indeholder digitale billeder

en: Contains music
da: Indeholder music

en: Contains software to run
da: Indeholder software der kan køres

en: Contains software to install
da: Indeholder software der kan installeres

en: Detected as “%s”
da: Detekteret som “%s”

note: translators: these describe the contents of removable media
en: Contains music and photos
da: Indeholder musik og billeder

en: Contains photos and music
da: Indeholder billeder og musik

[ctx: Noun]
note: Translators: This is appended to a file name when a copy of a file is created.
en: Copy
da: Kopi

[ctx: Noun]
note: Translators: This is appended to a file name when a copy of an already copied file is created. * `%zu` will be replaced with a number one higher than that of the previous copy.
en: Copy %zu
da: Kopi %zu

note: Translators: File name for new symlink. %s is target's name, %zu is number of symlink.
en: Link to %s (%zu)
da: Henvisning til %s (%zu)

en: Content View
da: Indholdsvisning

en: View of the current location
da: Visning af den aktuelle placering

en: Network
da: Netværk

en: Starred
da: Har stjerne

en: Files in the trash are permanently deleted after 1 hour
da: Filer i papirkurven slettes permanent efter en time

en: Files in the trash are permanently deleted after %d day | Files in the trash are permanently deleted after %d days
da[0]: Filer i papirkurven slettes permanent efter %d dag
da[1]: Filer i papirkurven slettes permanent efter %d dage

en: Executable files in this folder will appear in the Scripts menu
da: Eksekverbare filer i denne mappe vil blive vist i menuen Programmer

en: Turn on File Sharing to share the contents of this folder over the network
da: Aktivér fildeling for at dele indholdet af denne mappe over netværket

en: Sharing Settings
da: Indstillinger for deling

en: Put files in this folder to use them as templates for new documents
da: Placér filer i denne mappe for at bruge dem som skabeloner i nye dokumenter

en: _Learn More
da: _Få mere at vide

en: _Empty Trash…
da: _Tøm papirkurv …

en: _Trash Settings
da: _Indstillinger for papirkurv

en: Clear Entry
da: Ryd indtastning

en: Go to Location
da: Gå til placering

en: 
    ========================================================
    This app cannot work correctly if run as root (not even
    with sudo). Consider running `nautilus admin:/` instead.
    ========================================================
da: 
    ======================================================================
    Dette program kan ikke fungere korrekt, hvis det køres som root (ikke
    engang med sudo). Overvej at køre “nautilus admin:/” i stedet.
    ======================================================================

en: Anything
da: Alt

en: Folders
da: Mapper

en: Documents
da: Dokumenter

en: Music
da: Musik

en: PDF / PostScript
da: PDF/PostScript

en: Picture
da: Billede

en: Text File
da: Tekstfil

en: This link cannot be used because it has no target.
da: Denne henvisning kan ikke benyttes, da den ikke har en destination.

en: This link cannot be used because its target “%s” doesn’t exist.
da: Denne henvisning kan ikke benyttes, da dens destination “%s” ikke findes.

en: The link “%s” is broken. Move it to Trash?
da: Henvisningen “%s” er ødelagt. Ønsker du at flytte den til papirkurven?

en: Mo_ve to Trash
da: Smi_d i papirkurven

en: The link “%s” is broken.
da: Henvisningen “%s” er ødelagt.

en: Are you sure you want to open all files?
da: Er du sikker på, at du vil åbne alle filer?

en: This will open %d separate tab and window. | This will open %d separate tabs and windows.
da[0]: Dette vil åbne %d separat faneblad og vindue.
da[1]: Dette vil åbne %d separate faneblade og vinduer.

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
da[0]: Dette vil åbne %d separat faneblad.
da[1]: Dette vil åbne %d separate faneblade.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
da[0]: Dette vil åbne %d separat vindue.
da[1]: Dette vil åbne %d separate vinduer.

en: _Open All
da: _Åbn alle

en: Could Not Display “%s”
da: Kunne ikke vise “%s”.

en: The file is of an unknown type
da: Filen er af en ukendt type

en: There is no app installed for “%s” files
da: Der er ikke installeret noget program til “%s”-filer

en: _Select App
da: _Vælg program

en: There was an internal error trying to search for apps:
da: Der opstod en intern fejl under søgning efter programmer:

en: Unable to search for app
da: Kan ikke søge efter program

en: _Search in Software
da: _Søg i Software

en: There is no app installed for “%s” files. Do you want to search for an app to open this file?
da: Der er ikke installeret noget program til “%s”-filer. Ønsker du at søge efter et program, der kan åbne denne fil?

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
da: Kan ikke tilgå sted

en: Unable to start location
da: Kan ikke starte stedet

en: Opening “%s”.
da: Åbner “%s”.

en: Opening %d item. | Opening %d items.
da[0]: Åbner %d objekt.
da[1]: Åbner %d objekter.

en: _Close
da: _Luk

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
da: _Tilslut

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
da: Annu_llér

en: Unable to get remote server location
da: Kan ikke hente fjernserverens placering

en: File Transfer Protocol
da: Filoverførselsprotokol

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
da: ftp:// eller ftps://

en: Network File System
da: Netværksfilsystem

en: SSH File Transfer Protocol
da: SSH-filoverførselsprotokol

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
da: sftp:// eller ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
da: dav:// eller davs://

note: Online accounts do not currently have a target URI.
en: Online Account
da: Onlinekonto

note: Translators: This refers to network places which are currently mounted
en: Connected
da: Tilsluttet

note: Translators: This refers to network servers the user has previously connected to
en: Previous
da: Forrige

en: Available on Current Network
da: Tilgængelig på aktuelt netværk

en: You are trying to replace the destination folder “%s” with a symbolic link.
da: Du forsøger at erstatte destinationsmappen “%s” med en symbolsk henvisning.

en: This is not allowed in order to avoid the deletion of the destination folder’s contents.
da: Dette tillades ikke med henblik på at undgå sletning af destinationsmappens indhold.

en: Please rename the symbolic link or press the skip button.
da: Omdøb venligst det symbolske henvisning eller tryk på Spring over-knappen.

en: Merge folder “%s”?
da: Flet mappen “%s”?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
da: Ved sammenføjning vil der blive bedt om bekræftelse før der overskrives filer i mappen, som er i konflikt med dem, der flyttes.

en: An older folder with the same name already exists in “%s”.
da: En ældre mappe med det samme navn findes allerede i “%s”.

en: A newer folder with the same name already exists in “%s”.
da: En nyere mappe med det samme navn findes allerede i “%s”.

en: Another folder with the same name already exists in “%s”.
da: En anden mappe med det samme navn findes allerede i “%s”.

en: Replace folder “%s”?
da: Erstat mappen “%s”?

en: Replacing it will remove all files in the folder.
da: Ved erstatning vil alle filer i mappen blive fjernet.

en: A folder with the same name already exists in “%s”.
da: En mappe med det samme navn findes allerede i “%s”.

en: Replace file “%s”?
da: Erstat filen “%s”?

en: Replacing it will overwrite its content.
da: Ved erstatning vil dens indhold blive overskrevet.

en: An older file with the same name already exists in “%s”.
da: En ældre fil med det samme navn findes allerede i “%s”.

en: A newer file with the same name already exists in “%s”.
da: En nyere fil med det samme navn findes allerede i “%s”.

en: Another file with the same name already exists in “%s”.
da: En anden fil med det samme navn findes allerede i “%s”.

en: Original Folder
da: Oprindelig mappe

en: Contents:
da: Indhold:

en: Original File
da: Oprindelig fil

en: Size:
da: Størrelse:

en: Last modified:
da: Sidst ændret:

en: Merge With
da: Flet med

en: Replace With
da: Erstat med

en: Merge Folder
da: Flet mappe

en: File and Folder Conflict
da: Fil- og mappekonflikt

en: File Conflict
da: Filkonflikt

en: Password-protected archives are not yet supported. This list contains apps that can open the archive.
da: Adgangskodebeskyttede arkiver understøttes endnu ikke. Denne liste indeholder programmer, der kan åbne arkivet.

en: “%s” is password-protected.
da: “%s” er beskyttet med adgangskode.

en: Current Folder Menu
da: Nuværende mappemenu

note: Translators: This is the label used in the pathbar when seeing * the root directory (also known as /)
en: Operating System
da: Styresystem

note: Translators: This is the filesystem root directory (also known * as /) when seen as administrator
en: Administrator Root
da: Administratorrodmappe

en: _Open
da: _Åbn

en: _Save
da: _Gem

en: Open Read-Only
da: Åbn som skrivebeskyttet

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions the user has in a directory.
en: None
da: Ingen

note: Translators: Both %s will be replaced with formatted timestamps.
en: Examples: “%s”, “%s”
da: Eksempler: “%s”, “%s”

en: Single-Click
da: Enkeltklik

en: Double-Click
da: Dobbeltklik

en: On This Device Only
da: Kun på denne enhed

en: All Locations
da: Alle steder

en: Never
da: Aldrig

en: All Files
da: Alle filer

en: All Folders
da: Alle mapper

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
da: Desværre, du kan ikke køre kommandoer fra et fjernsted.

en: This is disabled due to security considerations.
da: Dette er deaktiveret af sikkerhedshensyn.

note: all files are non-local some files are non-local
en: This drop target only supports local files.
da: Denne slippedestination understøtter kun lokale filer.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
da: For at åbne ikke-lokale filer kopiér dem til en lokal mappe og slip dem igen.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
da: For at åbne ikke-lokale filer kopiér dem til en lokal mappe og slip dem igen. De lokale filer, du gav slip på, er allerede blevet åbnet.

en: Details:
da: Detaljer:

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Preparing
da: Forbereder

note: Translators: This describes an operation, such as copying or compressing files, as being completed.
en: Operation Completed
da: Handling fuldført

en: File Operations
da: Filoperationer

en: Show Details
da: Vis detaljer

en: %'d file operation active | %'d file operations active
da[0]: %'d filoperation aktiv
da[1]: %'d filoperationer aktive

en: All file operations have been completed
da: Alle filoperationer er fuldført

en: Read and Write
da: Læse og skrive

en: Create and Delete Files
da: Oprette og slette filer

en: Read and Write, No Access
da: Læse/skrive, ingen tilgang

en: Read-Only
da: Kun læse

en: Access Files
da: Tilgå filer

en: List Files Only
da: Vis kun filer

en: Write-Only
da: Kun skrive

en: Write-Only, No Access
da: Kun skrive, ingen tilgang

en: Access-Only
da: Kun tilgang

en: Custom icon removed
da: Brugertilpasset ikon fjernet

en: _Undo
da: _Fortryd

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
da: Du kan ikke tildele mere end et brugerdefineret ikon ad gangen!

en: Please drop just one image to set a custom icon.
da: Slip venligst kun ét billede for at vælge et brugerdefineret ikon.

en: The file that you dropped is not local.
da: Filen, du gav slip på, er ikke lokal.

en: You can only use local images as custom icons.
da: Du kan kun bruge lokale billeder som brugerdefinerede ikoner.

en: The file that you dropped is not an image.
da: Filen, du gav slip på, er ikke et billede.

note: Translators: This is a verb for tagging or untagging a file with a star. Unmarks a file as starred (starred)
en: Unstar
da: Fjern stjerne

en: Cancel Group Change?
da: Fortryd ændring af gruppe?

en: Cancel Owner Change?
da: Fortryd ændring af ejer?

en: Multiple
da: Flere

en: Empty folder
da: Tom mappe

en: Contents unreadable
da: Indhold ulæseligt

en: %'d item, with size %s | %'d items, totalling %s
da[0]: %'d objekt, med størrelsen %s
da[1]: %'d objekter, i alt %s

en: (some contents unreadable)
da: (noget indhold ulæseligt)

note: Translators: %s will be filled with a filesystem type, such as 'ext4' or 'msdos'.
en: %s Filesystem
da: %s-filsystem

en: The permissions of “%s” could not be determined.
da: Kunne ikke afgøre rettighederne for “%s”.

en: Creating Properties window.
da: Opretter egenskaber-vinduet.

en: Select Custom Icon
da: Vælg brugerdefineret ikon

en: Search for “%s”
da: Søg efter “%s”

en: Search may be slow and will not include subfolders or file contents
da: Søgningen kan være langsom og vil ikke medtage undermapper og filindhold

en: Search may be slow and will not include file contents
da: Søgningen kan være langsom og vil ikke medtage filindhold

en: Remote Location
da: Fjernplacering

en: External Drive
da: Eksternt drev

en: Folder Not in Search Locations
da: Mappe ikke i søgesteder

en: Subfolders Not in Search Locations
da: Undermapper ikke i søgesteder

en: Some subfolders will not be included in search results
da: Nogle undermapper vil ikke blive inkluderet i søgeresultaterne

en: Search will be slower and will not include file contents for some folders
da: Søgningen vil være langsommere og vil ikke medtage nogle mappers filindhold

en: Remove Filter
da: Fjern filter

note: translators: This opens the search panel in the Settings app.
en: _Search Settings
da: S_øg i Indstillinger

en: Filter Search Results
da: Filtrér søgeresulatater

en: Search Information
da: Søgningsinformation

en: Search current folder
da: Søg i den aktuelle mappe

en: Search everywhere
da: Søg overalt

en: Rename Folder
da: Omdøb mappe

en: Rename File
da: Omdøb fil

en: Unable to complete the requested search
da: Kan ikke fuldføre den forespurgte søgning

en: Show Time Ranges
da: Vis tidsområder

en: Use Calendar
da: Brug kalender

note: Add the no date filter element first
en: Any time
da: Når som helst

note: Other types
en: Other Type…
da: Anden type …

en: Select Dates…
da: Vælg datoer …

note: trash
en: Trash
da: Papirkurv

en: Since %d day ago | Since %d days ago
da[0]: Fra for %d dag siden
da[1]: Fra for %d dage siden

en: %d day ago | %d days ago
da[0]: %d dag siden
da[1]: %d dage siden

en: Since last week | Since %d weeks ago
da[0]: Fra sidste uge
da[1]: Fra for %d uger siden

en: Last week | %d weeks ago
da[0]: Sidste uge
da[1]: For %d uger siden

en: Since last month | Since %d months ago
da[0]: Fra sidste måned
da[1]: Fra for %d måneder siden

en: Last month | %d months ago
da[0]: Sidste måned
da[1]: For %d måneder siden

en: Since last year | Since %d years ago
da[0]: Fra sidste år
da[1]: Fra for %d år siden

en: Last year | %d years ago
da[0]: Sidste år
da[1]: For %d år siden

en: New tab
da: Nyt faneblad

en: Close current view
da: Luk nuværende visning

note: Translators: only one item has been moved to trash and %s is its name.
en: “%s” moved to trash
da: “%s” flyttet til papirkurven

note: Translators: one or more items might have been moved to trash, and %d * is the count.
en: %d file moved to trash | %d files moved to trash
da[0]: %d fil flyttet til papirkurven
da[1]: %d filer flyttet til papirkurven

note: Translators: one item has been unstarred and %s is its name.
en: “%s” unstarred
da: Stjerne for “%s” fjernet

note: Translators: one or more items have been unstarred, and %d * is the count.
en: %d file unstarred | %d files unstarred
da[0]: Stjerne fjernet for %d fil
da[1]: Stjerne fjernet for %d filer

en: _Redo
da: _Omgør

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
da: Åbn %s

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: No plugins currently installed.
da: For nærværende er der ikke installeret nogen udvidelsesmoduler.

en: Currently installed plugins:
da: Aktuelt installerede udvidelsesmoduler:

en: For bug testing only, the following command can be used:
da: For at teste for fejl kan følgende kommando bruges:

en: Parent folder
da: Ophavsmappe

en: Back
da: Tilbage

en: Forward
da: Fremad

en: Search Everywhere
da: Søg overalt

en: Find files and folders in all search locations
da: Find filer og mapper i alle søgesteder

en: Search Settings
da: Indstillinger for søgning

en: Unable to display the contents of this folder.
da: Kan ikke vise indholdet af denne mappe.

en: This location doesn’t appear to be a folder.
da: Dette sted synes ikke at være en mappe.

en: Unable to find “%s”. Please check the spelling and try again.
da: Kan ikke finde “%s”. Kontrollér venligst stavningen og prøv igen.

en: Unable to find the requested file. Please check the spelling and try again.
da: Kan ikke finde den forespurgte fil. Kontrollér venligst stavningen og prøv igen.

en: “%s” locations are not supported.
da: “%s”-steder understøttes ikke.

en: Unable to handle this kind of location.
da: Kan ikke håndtere denne slags sted.

en: Unable to access the requested location.
da: Kan ikke tilgå det forespurgte sted.

en: Don’t have permission to access the requested location.
da: Du har ikke rettigheder til at tilgå det forespurgte sted.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Unable to find the requested location. Please check the spelling or the network settings.
da: Kan ikke finde det forespurgte sted. Kontrollér venligst stavningen eller netværksindstillingerne.

note: This case can be hit when server application is not installed * or is inactive in the system user is trying to connect to.
en: The server has refused the connection. Typically this means that the firewall is blocking access or that the remote service is not running.
da: Serveren har afvist forbindelsen. Det betyder typisk, at firewallen blokerer for adgang, eller at fjerntjenesten ikke kører.

en: Unhandled error message: %s
da: Uhåndteret fejl med fejlmeddelelse: %s

en: Open with:
da: Åbn med:

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: New Window
da: Nyt vindue

[ctx: shortcut window]
en: Close Window or Tab
da: Luk vindue eller faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Search Everywhere
da: Søg overalt

[ctx: shortcut window]
en: Search Current Folder
da: Søg i den aktuelle mappe

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark Current Location
da: Tilføj et bogmærke for det nuværende sted

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Show Preferences
da: Vis indstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
da: Genveje

[ctx: shortcut window]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: shortcut window]
en: Redo
da: Omgør

[ctx: shortcut window]
en: Opening
da: Åbner

[ctx: shortcut window]
en: Open
da: Åbn

[ctx: shortcut window]
en: Open in New Tab
da: Åbn i nyt faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Open in New Window
da: Åbn i nyt vindue

[ctx: shortcut window]
en: Open Item Location (Search and Recent Only)
da: Åbn objektets sted (kun søg og seneste)

[ctx: shortcut window]
en: Open With Default App
da: Åbn med standardprogram

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
da: Faneblade

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
da: Nyt faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Go to Previous Tab
da: Gå til forrige faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Go to Next Tab
da: Gå til næste faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Open Tab
da: Åbn faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
da: Flyt faneblad til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
da: Flyt faneblad til højre

[ctx: shortcut window]
en: Restore Closed Tab
da: Gendan lukket faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Go Back
da: Gå tilbage

[ctx: shortcut window]
en: Go Forward
da: Gå frem

[ctx: shortcut window]
en: Go Up
da: Gå op

[ctx: shortcut window]
en: Go Down
da: Gå ned

[ctx: shortcut window]
en: Go to Home Folder
da: Gå til hjemmemappe

[ctx: shortcut window]
en: Enter Location
da: Indtast sted

[ctx: shortcut window]
en: Location Bar With Root Location
da: Adresselinje med rodmappe

[ctx: shortcut window]
en: Location Bar With Home Location
da: Adresselinje med hjemmemappe

[ctx: shortcut window]
en: View
da: Vis

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
da: Zoom ind

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
da: Zoom ud

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
da: Nulstil zoom

[ctx: shortcut window]
en: Refresh View
da: Opdatér visning

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Hidden Files
da: Vis/skjul skjulte filer

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Sidebar
da: Vis/skjul sidebjælke

[ctx: shortcut window]
en: Open Current Folder Menu
da: Åbn nuværende mappemenu

[ctx: shortcut window]
en: List View
da: Listevisning

[ctx: shortcut window]
en: Grid View
da: Gittervisning

[ctx: shortcut window]
en: Expand Folder
da: Udvid mappe

[ctx: shortcut window]
en: Collapse Folder
da: Sammenfold mappe

[ctx: shortcut window]
en: Editing
da: Redigering

[ctx: shortcut window]
en: Create Folder
da: Opret mappe

[ctx: shortcut window]
en: Rename
da: Omdøb

[ctx: shortcut window]
en: Move to Trash
da: Smid i papirkurven

[ctx: shortcut window]
en: Delete Permanently
da: Slet permanent

[ctx: shortcut window]
en: Create Link to Copied Item
da: Opret henvisning til kopieret objekt

[ctx: shortcut window]
en: Create Link to Selected Item
da: Opret henvisning til markeret objekt

[ctx: shortcut window]
en: Cut
da: Klip

[ctx: shortcut window]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: shortcut window]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: shortcut window]
en: Select All
da: Vælg alt

[ctx: shortcut window]
en: Invert Selection
da: Omvend markering

[ctx: shortcut window]
en: Select Items Matching
da: Vælg objekter, der matcher

[ctx: shortcut window]
en: Show Item Properties
da: Vis objektegenskaber

en: Choose an app to open the selected files.
da: Vælg et program til at åbne de valgte filer med.

en: Always use for this file type
da: Anvend altid til denne filtype

en: Automatic Numbers
da: Automatisk nummerering

en: Creation Date
da: Oprettelsesdato

en: Season Number
da: Sæsonnummer

en: Episode Number
da: Afsnitsnummer

en: Track Number
da: Spornummer

en: Artist Name
da: Kunstnernavn

en: Album Name
da: Albumnavn

en: Original File Name
da: Oprindeligt filnavn

en: _Rename
da: Om_døb

en: Rename _using a template
da: Omdøb ved _hjælp af skabelon

en: Find and replace _text
da: Søg og erstat _tekst

en: Add
da: Tilføj

en: Automatic Numbering Order
da: Automatisk nummerering

[ctx: title]
en: Replace
da: Erstat

en: Existing Text
da: Eksisterende tekst

en: Visible Columns
da: Synlige kolonner

en: This folder uses custom settings
da: Denne mappe bruger tilpassede indstillinger

en: _Revert
da: _Nulstil

en: _Only Apply to Current Folder
da: An_vend kun på den aktuelle mappe

en: Move _Up
da: Flyt _op

en: Move _Down
da: Flyt _ned

en: Compress Files and Folders
da: Komprimér filer og mapper

en: C_ompress
da: K_omprimér

en: Archive _Name
da: Arkiv_navn

en: Co_mpression Method
da: Ko_mprimeringsmetode

en: Encryption
da: Kryptering

en: Encrypt contents of the archive with a password when the compression method supports password-protection.
da: Kryptér arkivets indhold med en adgangskode, når komprimeringsmetoden understøtter adgangskodebeskyttelse.

en: _Password
da: _Adgangskode

en: _Confirm Password
da: _Bekræft adgangskode

en: New Folder
da: Ny mappe

en: _Folder Name
da: _Mappenavn

en: _Create
da: _Opret

en: Show Sidebar
da: Vis sidebjælke

en: Edit File Name
da: Redigér filnavn

en: Reset File Name
da: Nulstil filnavn

en: File Name
da: Filnavn

[ctx: File Chooser tooltips]
note: Translators: 'Show' is a verb
en: Show Options
da: Vis indstilllinger

en: Visible Files Filter
da: Filter til synlige filer

en: Select a _new name for the destination
da: _Vælg et nyt navn til destinationen

en: R_eset
da: N_ulstil

en: _Apply this action to all files and folders
da: _Udfør denne handling på alle filer og mapper

en: Change Permissions for Enclosed Files
da: Ændr rettigheder på indeholdte filer

en: C_hange
da: _Ændr

en: _Files
da: _Filer

en: F_olders
da: Ma_pper

en: Fi_les
da: Fi_ler

en: Fol_ders
da: _Mapper

en: Others
da: Andre

en: Fil_es
da: Fil_er

en: Folde_rs
da: M_apper

en: New _Folder…
da: Ny _mappe …

en: New _Document
da: Nyt _dokument

en: Open _With…
da: Åbn _med …

en: Open in Consol_e
da: Åbn i _konsol

en: _Paste
da: _Indsæt

en: Paste as _Link
da: Indsæt som _henvisning

en: Select _All
da: Vælg _alt

en: _Visible Columns
da: _Synlige kolonner

en: Empty _Trash…
da: _Tøm papirkurv …

en: P_roperties
da: _Egenskaber

en: _Extract
da: _Pak ud

en: E_xtract to…
da: Pa_k ud i …

en: _Run as a Program
da: _Kør som et program

en: Open in New _Tab
da: Åbn i nyt _faneblad

en: Open in New _Window
da: Åbn i nyt _vindue

en: _Open Item Location
da: _Åbn objektets sted

en: _Scripts
da: _Programmer

en: _Open Scripts Folder
da: _Åbn programmappen

en: _Mount
da: _Montér

en: _Unmount
da: _Afmontér

en: _Eject
da: _Skub ud

en: _Detect Media
da: _Find medier

en: Cu_t
da: Kl_ip

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Move to…
da: Flyt til …

en: Copy to…
da: Kopiér til …

en: Rena_me…
da: Om_døb …

en: _Paste Into Folder
da: _Indsæt filer i mappe

en: Create _Link
da: Opret _henvisning

en: C_ompress…
da: K_omprimer …

en: Set as Background…
da: Vælg som _baggrund …

note: Translators: This is the transitive verb meaning 'to send via email' (e.g. 'email this document to Angela).
en: Email…
da: E-mail …

en: _Delete From Trash…
da: _Slet fra papirkurv …

en: _Delete Permanently…
da: Sl_et permanent …

en: _Restore From Trash
da: _Gendan fra papirkurv

en: _Remove From Recent
da: _Fjern fra seneste

en: _Copy Address
da: _Kopiér adresse

en: _Remove
da: _Fjern

en: Select Items Matching
da: Vælg objekter der matcher

en: Pattern
da: Mønster

en: Full Text Match
da: Match hele teksten

en: Server Addresses
da: Serveradresser

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
da: Serveradresser består af et protokolpræfiks og en adresse. Eksempler:

en: Available Protocols
da: Tilgængelige protokoller

en: Prefix
da: Præfiks

en: Server address
da: Serveradresse

en: Server Address Information
da: Serveradresseinformation

en: Disconnect
da: Frakobl

en: Password Required
da: Adgangskode påkrævet

en: Enter password…
da: Indtast adgangskode …

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: R_eload
da: Gen_indlæs

en: Add to _Bookmarks
da: Tilføj i _bogmærker

en: Remove from _Bookmarks
da: _Fjern fra bogmærker

en: _Star Folder
da: _Sæt stjerne ved mappe

en: _Unstar Folder
da: _Fjern stjerne fra mappe

en: Edit _Location
da: _Redigér sted

en: _Copy Location
da: _Kopiér placering

en: _Open in File Manager
da: _Åbn med filhåndtering

en: General
da: Generelt

en: Sort _Folders Before Files
da: Sortér mapper f_ør filer

en: _Expandable Folders in List View
da: _Udfoldede mapper i listevisning

en: _Action to Open Items
da: _Handling til åbning af objekter

en: Optional Context Menu Actions
da: Valgfrie genvejsmenuhandlinger

en: Show more actions in the menus. Keyboard shortcuts can be used even if the actions are not shown.
da: Vis flere handlinger i menuerne. Tastaturgenveje kan bruges, selv hvis handlingerne ikke er vist.

en: _Delete Permanently
da: Sl_et permanent

en: Performance
da: Ydelse

en: These features may cause slowdowns and excess network usage, especially when browsing files outside this device, such as on a remote server.
da: Disse funktioner kan gøre systemet langsommere og medføre et stort netværksforbrug, specielt når man gennemser filer uden for denne enhed f.eks. på en ekstern server.

en: Search in Su_bfolders
da: Søg i _undermapper

en: Show _Thumbnails
da: Vis _miniaturer

en: _Count Number of Files in Folders
da: _Tæl filer i mapper

en: Date and Time Format
da: Dato- og tidsformat

en: Choose how dates and times are displayed in list and grid views.
da: Vælg, hvordan datoer og tider vises i liste- og gittervisning.

en: _Simple
da: _Simpel

en: Deta_iled
da: Deta_ljeret

en: Add information to be displayed beneath file and folder names. More information will appear when zooming closer.
da: Tilføj information som vises under fil- og mappenavne. Yderligere oplysninger dukker op når du zoomer ind.

en: Grid View Captions
da: Tekster ved gittervisning

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: Fi_rst
da: F_ørste

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: Seco_nd
da: _Anden

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: T_hird
da: _Tredje

en: Show File Operations
da: Vis filoperationer

en: Properties
da: Egenskaber

en: Set Custom Icon
da: Angiv brugerdefineret ikon

en: Remove Custom Icon
da: Fjern brugerdefineret ikon

en: Unknown Filesystem
da: Ukendt filsystem

en: total
da: i alt

note: Refers to the capacity of the filesystem
en: used
da: brugt

note: Refers to the capacity of the filesystem
en: free
da: fri

note: Disks refers to GNOME Disks.
en: _Open in Disks
da: _Åbn med Diske

en: _Link Target
da: _Henvisningsmål

en: Open Link Target
da: Åbn henvisningsmål

en: Parent _Folder
da: O_phavsmappe

en: Open Parent Folder
da: Åbn ophavsmappe

en: _Permissions
da: _Rettigheder

en: _Executable as Program
da: _Eksekverbar som program

en: Set Custom Permissions
da: Indstil tilpassede rettigheder

en: Unknown Permissions
da: Ukendte rettigheder

en: The permissions of the selected files could not be determined
da: Kunne ikke afgøre rettighederne for de valgte filer

en: Only the owner can edit these permissions
da: Kun ejeren kan redigere disse rettigheder

en: _Owner
da: _Ejer

en: Access
da: Tilgang

en: Folder Access
da: Mappetilgang

en: File Access
da: Filtilgang

en: _Group
da: _Gruppe

en: Other Users
da: Andre brugere

en: Security Context
da: Sikkerhedskontekst

en: Change Permissions for _Enclosed Files…
da: _Ændr rettigheder på indeholdte filer …

en: New Filename
da: Nyt filnavn

en: When
da: Hvornår

en: Select _Dates…
da: _Vælg datoer …

en: Clear Date Filter
da: Ryd datofilter

en: Since…
da: Siden …

en: Last _modified
da: _Sidst ændret

en: Last _used
da: Sidst _brugt

en: _Created
da: O_prettet

en: What
da: Hvad

en: _Anything
da: A_lt

en: Full _Text
da: F_uld tekst

en: Search Inside Files
da: Søg i filer

en: File _Name
da: Filna_vn

en: Don't Search Inside Files
da: Søg ikke i filer

en: Add File Type Filter
da: Tilføj filtypefilter

en: _Add
da: _Tilføj

en: Search for file types
da: Søg efter filtyper

en: Search File Types
da: Søg filtyper

en: Search by type, name, or description
da: Søg efter type, navn eller beskrivelse

en: Try a different search
da: Prøv en anden søgning

en: Search Current Folder
da: Søg i den aktuelle mappe

[ctx: Sort Criterion]
note: This is used to sort by name in the toolbar view menu
en: _A-Z
da: _A-Å

[ctx: Sort Criterion]
note: This is used to sort by name, in descending order in the toolbar view menu
en: _Z-A
da: _Å-A

en: Last _Modified
da: _Sidst ændret

en: _First Modified
da: _Først ændret

en: _Size
da: _Størrelse

en: Last _Trashed
da: Sidst smidt i _papirkurv

en: Icon Size
da: Ikonstørrelse

[ctx: menu item]
note: Translators: a menu item in a group of sorting options in a toolbar menu, with criterions such as "A-Z" or "Last Modified".
en: Sort
da: Sortering

en: Show _Hidden Files
da: Vis _skjulte filer

en: _Visible Columns…
da: _Synlige kolonner …

note: Translators: This is a noun, meaning the options pertaining to the view.
en: View Options
da: Visningsindstillinger

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: New _Window
da: Nyt _vindue

en: New _Tab
da: Ny_t faneblad

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Files
da: _Om Filer

en: _New Tab
da: _Nyt faneblad

en: Re_store Closed Tab
da: _Gendan lukket faneblad

en: Move Tab to New _Window
da: Flyt faneblad til nyt _vindue

note: Translators: use “Move Tab _Right” for RTL languages
en: Move Tab _Left
da: Flyt faneblad til _venstre

note: Translators: use “Move Tab _Left” for RTL languages
en: Move Tab _Right
da: Flyt faneblad til _højre

en: _Close Tab
da: _Luk faneblad

en: Close _Other Tabs
da: Lu_k andre faneblade

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Eject
da: Skub ud

en: Unmount
da: Afmontér

en: Open Personal Folder
da: Åbn personlig mappe

en: Recent
da: Seneste

en: Recent Files
da: Seneste filer

en: Starred Files
da: Stjernemarkerede filer

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Open the contents of your desktop in a folder
da: Åbn indholdet af dit skrivebord i en mappe

en: Open Network Locations
da: Åbn netværksplaceringer

en: Open Trash
da: Åbn papirkurv

en: Mount and Open “%s”
da: Montér og åbn “%s”

en: New bookmark
da: Nyt bogmærke

en: Add a new bookmark
da: Tilføj et nyt bogmærke

note: Translators: This means that unlocking an encrypted storage * device failed. %s is the name of the device.
en: Error unlocking “%s”
da: Fejl ved oplåsning af “%s”

en: This name is already taken
da: Dette navn er allerede taget

en: Unable to stop “%s”
da: Kan ikke stoppe “%s”

en: Unable to poll “%s” for media changes
da: Kan ikke hente information fra “%s” om medieændringer

en: _Remove from Bookmarks
da: _Fjern fra bogmærker

en: _Power On
da: _Tænd

en: _Connect Drive
da: _Tilslut drev

en: _Start Multi-disk Device
da: _Start flerdiskenhed

en: _Unlock Device
da: _Lås enhed op

en: _Disconnect Drive
da: _Frakobl drev

en: _Stop Multi-disk Device
da: _Stop flerdiskenhed

en: _Lock Device
da: _Lås enhed

en: Format…
da: Formatér …

en: Device
da: Enhed

en: Sidebar
da: Sidebjælke

en: List of common shortcuts, mountpoints, and bookmarks.
da: Liste over almindelige genveje, monteringspunkter og bogmærker.
