nautilus - en to am translation catalogue (344 entries)

en: Applications
am: መጠቀሚያ ፕሮግራሞች

en: Art
am: ሥዕል

en: Black
am: ጥቁር

en: C_olors
am: ቀለሞች (_O)

en: Camera
am: ካሜራ

en: Certified
am: የተረጋገጠ

en: Cool
am: አሪፍ

en: Danger
am: አደጋ

en: Distinguished
am: የተከበረ

en: Documents
am: ሰነዶች

en: Dots
am: ነጥቦች

en: Draft
am: ንድፍ

en: Erase
am: ደምስስ

en: Favorite
am: ተመራጭ

en: GNOME
am: ኖም

en: Ice
am: በረዶ

en: Important
am: አስፈላጊ

en: Leaf
am: ቅጠል

en: Lemon
am: የባሕር ሎሚ

en: Mail
am: ፖስታ

en: Mango
am: ማንጎ

en: Mud
am: ጭቃ

en: New
am: አዲስ

en: Numbers
am: ቍጥሮች

en: OK
am: እሺ

en: Oh No
am: ወይ ጉድ!

en: Orange
am: ብርቱካን

en: Package
am: ጥቅል

en: Personal
am: የግል

en: Pictures
am: ሥዕሎች

en: Sky
am: ሰማይ

en: Sound
am: ድምፅ

en: Special
am: የተለየ

en: Urgent
am: አስቸኳይ

en: Web
am: ዌብ

en: White
am: ነጭ

en: _Emblems
am: አርማዎች (_E)

en: _Patterns
am: ንድፎች (_P)

en: Favorites
am: ተመራጮች

en: Name
am: ስም

note: name, stock id
en: Cut _Text
am: ጽሑፉ ቁረጥ (_T)

note: name, stock id
en: _Copy Text
am: ጽሑፉ ቅጂ (_C)

note: name, stock id
en: _Paste Text
am: ጽሑፉ ለጥፍ (_P)

note: name, stock id
en: Select _All
am: _ሁሉንም ምረጡ (_A)

en: Size
am: መጠን

en: Type
am: ዓይነት

en: Date Modified
am: የተቀየረ ቀን

en: Permissions
am: ፈቃዶች

en: reset
am: እንደነበረ አድረግ

en: on the desktop
am: በሠሌዳ ላይ

en: Cancel
am: ተወው

note: "From" dialog label, source path gets placed next to it in the dialog
en: From:
am: ከ፦

note: "To" dialog label, source path gets placed next to it in the dialog
en: To:
am: ወደ፦

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
am:  (ቅጂ)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
am:  (ሌላ ቅጂ)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
am: ኛ ቅጂ)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
am: ኛ ቅጂ)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
am: ኛ ቅጂ)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
am: ኛ ቅጂ)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
am: %s (ቅጂ)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
am: %s (ሌላ ቅጂ)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%dth copy)%s
am: %s (%dኛ ቅጂ)%s

note: localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%dst copy)%s
am: %s (%dኛ ቅጂ)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%dnd copy)%s
am: %s (%dኛ ቅጂ)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%drd copy)%s
am: %s (%dኛ ቅጂ)%s

note: localizers: the initial name of a new folder
en: untitled folder
am: ያልተሰየመ ዶሴ

note: localizers: progress dialog title
en: Deleting files
am: ፋይሎችን በማጥፋት ላይ

note: localizers: label prepended to the progress count
en: Files deleted:
am: የጠፉ ፋይሎች፦

note: localizers: label prepended to the name of the current file deleted
en: Deleting
am: በማጥፋት ላይ

note: localizers: progress dialog title
en: Emptying the Trash
am: የማይፈለግ ማድረጊያውን ባዶ አድርግ

note: name, stock id
en: _Empty Trash
am: የማይፈለግ ማድረጊያውን ባዶ አድርግ (_E)

en: Themes
am: ጭብጦች

note: Today, use special word. * strftime patterns preceeded with the widest * possible resulting string for that pattern. * * Note to localizers: You can look at man strftime * for details on the format, but you should only use * the specifiers from the C standard, not extensions. * These include "%" fol
en: today at 00:00:00 PM
am: ዛሬ በ 00:00:00 ከሰዓት

en: today at %-I:%M:%S %p
am: ዛሬ በ %-I:%M:%S %p

en: today at 00:00 PM
am: ዛሬ በ 00:00 ከሰዓት

en: today at %-I:%M %p
am: ዛሬ በ %-I:%M %p

en: today, 00:00 PM
am: ዛሬ፣ 00:00 ከሰዓት

en: today, %-I:%M %p
am: ዛሬ፣ %-I:%M %p

en: today
am: ዛሬ

note: Yesterday, use special word. * Note to localizers: Same issues as "today" string.
en: yesterday at 00:00:00 PM
am: ትናንት በ 00:00:00 ከሰዓት

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
am: ትናንት በ %-I:%M:%S %p

en: yesterday at 00:00 PM
am: ትናንት በ 00:00 ከሰዓት

en: yesterday at %-I:%M %p
am: ትናንት በ %-I:%M %p

en: yesterday, 00:00 PM
am: ትናንት፣  00:00 ከሰዓት

en: yesterday, %-I:%M %p
am: ትናንት፣ %-I:%M %p

en: yesterday
am: ትናንት

note: Current week, include day of week. * Note to localizers: Same issues as "today" string. * The width measurement templates correspond to * the day/month name with the most letters.
en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
am: Wednesday፣ September 00 0000 at 00:00:00 ከሰዓት

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
am: %A፣ %B %-d %Y በ %-I:%M:%S %p

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
am: Mon፣ Oct 00 0000 በ 00:00:00 ከሰዓት

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
am: %a፣ %b %-d %Y በ %-I:%M:%S %p

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
am: Mon፣ Oct 00 0000 በ 00:00 ከሰዓት

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
am: %a፣ %b %-d %Y በ %-I:%M %p

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
am: Oct 00 0000 በ 00:00 ከሰዓት

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
am: %b %-d %Y በ %-I:%M %p

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
am: Oct 00 0000፣ 00:00 PM

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
am: %b %-d %Y፣ %-I:%M %p

en: 00/00/00, 00:00 PM
am: 00/00/00፣ 00:00 ከሰዓት

en: %m/%d/%y
am: %d/%m/%y

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
am: ? ዕቃዎች

en: unknown type
am: ያልታወቀ ዓይነት

en: unknown MIME type
am: ያልታወቀ የMIME ዓይነት

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
am: ያልታወቀ

en: program
am: ፕሮግራም

en: link
am: አያያዝ

en: link (broken)
am: የተሰበረ አያያዝ

en: Trash
am: የማይፈለግ

en: _Always
am: ሁል ጊዜ (_A)

en: _Never
am: በፍጹም (_N)

en: Icon View
am: ምልክት ዕይታ

en: List View
am: ዝርዝር ዕይታ

en: Manually
am: በእጅ የሚሰራ

en: By Name
am: በስሙ

en: By Size
am: በመጠኑ

en: By Type
am: በዓይነቱ

en: By Modification Date
am: በተለወጠበት ቀን

en: By Emblems
am: በአርማዎች

note: Note to translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * matc
en: %s's Home
am: የ%s ቤት

en: Edit
am: አስተካክል

en: Undo Edit
am: እርማቱን እንደነበር አድርግ

en: Redo Edit
am: እርማቱን እንደገና መልስ

en: File Management
am: የፋይል ጉባኤ

en: Home Folder
am: የቤት ዶሴ

en: Background
am: መደቡ

note: label, accelerator
en: Create a new launcher
am: አዲስ ማስጀመሪያ ፍጠር

note: name, stock id
en: Change Desktop _Background
am: የሠሌዳ መደብን ለውጥ

note: name, stock id
en: Empty Trash
am: የማይፈለግ ማድረጊያውን ባዶ አድርግ

note: label, accelerator
en: Delete all items in the Trash
am: ቅርጫቱ ውስጥ ያሉትን ሁሉንም ነገሮች አጥፋ

en: Desktop
am: ሠሌዳ

en: Delete?
am: አጥፉ?

en: "%s" selected
am: "%s" ተመርጠዋል

en: "%s" selected (%s)
am: "%s"ን ተመርጠዋል (%s)

note: This is marked for translation in case a localizer * needs to change ", " to something else. The comma * is between the message about the number of folders * and the number of items in those folders and the * message about the number of other items and the * total size of those items.
en: %s%s, %s
am: %s%s፣ %s

en: Delete Immediately?
am: አሁኑኑ አጥፉ?

en: Delete From Trash?
am: ከማይፈለግ አጥፉ

en: Run in _Terminal
am: በተርሚናሉ ውስጥ አስኪድ (_T)

en: _Display
am: አሳይ (_D)

en: _Run
am: አስኪድ (_R)

en: Run "%s" on any selected items
am: በአንዱ በተመረጡት ነገሮች ላይ "%s"ን አስኪድ

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
am: በ... ክፈት (_h)

en: _Scripts
am: ጽሑፎች (_S)

note: name, stock id
en: _Properties
am: ምርጫዎች (_P)

note: label, accelerator
en: View or modify the properties of each selected item
am: ለእያንዳንዱ ለተመረጠው ነገር የተለየ ባህሪያቸውን አሳይ ወይንም ቀይር

note: label, accelerator
en: Create a new empty folder inside this folder
am: በዚህ መያዣ ውስጥ አዲስ ባዶ መያዣ ፍጠር

note: name, stock id
en: _Open
am: ክፈት (_O)

note: label, accelerator
en: Open the selected item in this window
am: የተመረጠውን ነገር በእዚህ መስኮት ውስጥ ክፈት

note: name, stock id
en: _Open Scripts Folder
am: ክፈት የጽሑፎች ዶሴ (_O)

note: name, stock id
en: Cu_t Files
am: ፋይሎች ቁረጥ (_U)

note: label, accelerator
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste Files command
am: የተመረጡትን ፋይሎች ከለጥፍ ፋይል ትእዛዝ ጋር እንዲንቀሳቀሱ አዘጋጃቸው

note: name, stock id
en: _Copy Files
am: ፋይሎች ቅጂ (_C)

note: label, accelerator
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste Files command
am: የተመረጡትን ፋይሎች ከለጥፍ ፋይል ትእዛዝ ጋር እንዲገለበጡ አዘጋጃቸው

note: name, stock id
en: _Paste Files
am: ፋይሎች ለጥፍ (_P)

note: name, stock id
en: Select _All Files
am: ሁሉንም ፋይሎች ምረጡ (_A)

note: label, accelerator
en: Select all items in this window
am: በዚህ መስኮት ውስጥ ያሉትን አርዕስተ ጉዳዮች ሁሉ ምረጡ

note: name, stock id
en: D_uplicate
am: አባዛ (_U)

note: label, accelerator
en: Duplicate each selected item
am: እያንዳንዱን የተመረጠውን አርዕስተ ጉዳይ አባዙ

note: name, stock id
en: Ma_ke Link
am: አያያዥ አድርግ (_K)

note: label, accelerator
en: Create a symbolic link for each selected item
am: ለእያንዳንዱ ለተመረጠው ነገር ባለምልክት ማያያዣ ፍጠር

note: name, stock id
en: _Rename...
am: እንደገና ሰይም... (_R)

note: label, accelerator
en: Rename selected item
am: የተመረጠውን አርዕስተ ጉዳይ እንደገና ሰይም

note: name, stock id
en: Mo_ve to Trash
am: ወደማይፈለገው ማድረጊያ ተሸጋገር (_V)

note: label, accelerator
en: Move each selected item to the Trash
am: እያንዳንዱ የተመረጠውን አርዕስተ ጉዳይ ወደ ቅርጫቱ አንቀሳቅስ

note: name, stock id
en: _Delete
am: አጥፉ (_D)

note: label, accelerator
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
am: እያንዳንዱ የተመረጡትን አርዕስተ ጉዳይ ወደቅርጫቱ ሳያንቀሳቅሱ ያጥፏቸው

note: name, stock id
en: Reset View to _Defaults
am: ለነባሮቹ ዕይታውን እንደገና አስጀምር (_D)

note: label, accelerator
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
am: ለዚህ ዕይታ ቅደም ተከተል እና የቅርበት እርቀት ደረጃን ከምርጫዎቹ ጋር ለማመሳሰል እንደገና አስጀምር

en: _Delete from Trash
am: ከማይፈለግ አጥፉ (_D)

en: Delete all selected items permanently
am: የተመረጡትን ሁሉንም አርዕስተ ጉዳዮች እስከመጨረሻው አጥፋቸው

en: Cu_t File
am: ፋይሉ ቁረጥ (_U)

en: _Copy File
am: ፋይሉ ቅጂ (_C)

en: by _Name
am: በስሙ (_N)

en: by _Size
am: በመጠኑ (_S)

en: Keep icons sorted by size in rows
am: ምልክቶቹን በመጠናቸው ቀደም ተከተል በመደዳ አቆያቸው

en: by _Type
am: በዓይነቱ (_T)

en: by Modification _Date
am: በተለወጠበት ቀን (_D)

en: by _Emblems
am: በአርማዎች (_E)

en: Arran_ge Items
am: ነጥቦቹን አስተካክል (_G)

note: name, stock id, label name, stock id
en: Str_etch Icon
am: ምልክቱን ዘርጋ (_E)

note: label, accelerator
en: Make the selected icon stretchable
am: የተመረጠውን ምልክት ተጎታች ድርግ

note: label, accelerator
en: Restore each selected icon to its original size
am: እያንዳንዱን ምልክት መጀመሪያ ወደነበረበት መጠን መልስ

note: name, stock id
en: Clean _Up by Name
am: በስም አጽዳ (_U)

note: name, stock id
en: Compact _Layout
am: ዕቅዱን አጠጋጋ (_L)

note: name, stock id
en: Re_versed Order
am: የተቀያየረ ቅደም ተከተል

note: label, accelerator
en: Display icons in the opposite order
am: በተቃራኒ ቅደም ተከተል ምልክቶችን አሳይ

en: _Manually
am: በእጅ የሚሰራ (_M)

en: Leave icons wherever they are dropped
am: ምልክቶቹ የጣሉበት ቦታ ተዋቸው

en: By _Name
am: በስሙ (_N)

en: By _Size
am: በመጠኑ (_S)

en: By _Type
am: በዓይነቱ (_T)

en: By Modification _Date
am: በተለወጠበት ቀን (_D)

en: By _Emblems
am: በአርማዎች (_E)

en: Restore Icon's Original Si_ze
am: የምልክቶቹን መጠን ወደ መጀመሪያው መልስ (_Z)

en: Icons
am: ምልክቶች

en: List
am: ዝርዝር

en: Images Only
am: ምስሎች ብቻ

en: %s Properties
am: %s ምርጫዎች

en: nothing
am: ምንም የልም

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
am: ይዞታዎች፦

en: Basic
am: ቀላል

en: _Name:
am: ስም፦ (_N)

en: Type:
am: ዓይነት፦

en: Size:
am: መጠን፦

en: Location:
am: ቦታ፦

en: Link target:
am: የአያያዥ ኢላማ፦

en: MIME type:
am: የMIME ዓይነት፦

en: Modified:
am: የተሻሻለ፦

en: Accessed:
am: መረጃ ፍለጋ፦

en: _Select Custom Icon...
am: የተለመደውን ምልክት ምረጡ... (_S)

en: _Remove Custom Icon
am: የተለመደውን ምልክት አስወግድ (_R)

en: Emblems
am: አርማዎች

en: _Read
am: አንብብ (_R)

en: _Write
am: ጻፈ (_W)

en: E_xecute
am: አስኪድ (_X)

en: File owner:
am: የፋይል ባለቤት፦

en: _File group:
am: የፋይል መድረክ፦

en: File group:
am: የፋይል መድረክ፦

en: Owner:
am: ባለቤት፦

en: Group:
am: መድረክ፦

en: Others:
am: ሌሎች፦

en: Text view:
am: የጽሑፍ ዕይታ፦

en: Number view:
am: የቍጥር ዕይታ፦

en: Last changed:
am: የመጨረሻ ለውጥ፦

en: (Empty)
am: (ባዶ)

en: Loading...
am: በመጫን ላይ...

en: E_ject
am: አውጣ (_J)

en: Tree
am: ዛፍ

en: Edit Bookmarks
am: መለያ ምልክቶች ያስተካክሉ

en: Rename Emblem
am: አርማን እንደገና ሰይም

en: Rename
am: እንደገና ሰይም

en: Add Emblems...
am: አርማዎች ጨምር...

en: <span weight="bold">Default View</span>
am: <span weight="bold">የነበረው ዕይታ</span>

en: <span weight="bold">Folders</span>
am: <span weight="bold">ዶሴዎች</span>

en: <span weight="bold">Icon Captions</span>
am: <span weight="bold">ምልክት አርእስት</span>

en: <span weight="bold">Icon View Defaults</span>
am: <span weight="bold">የምልክት መመልከቻ ነባሮች</span>

en: <span weight="bold">List View Defaults</span>
am: <span weight="bold">የዝርዝር መመልከቻ ነባሮች</span>

en: <span weight="bold">Sound Files</span>
am: <span weight="bold">የድምፅ ፋይሎች</span>

en: <span weight="bold">Text Files</span>
am: <span weight="bold">የጽሑፍ ፋይሎች</span>

en: <span weight="bold">Trash</span>
am: <span weight="bold">የማይፈለግ</span>

en: Always
am: ሁል ጊዜ

en: Behavior
am: ጠባይ

en: File Management Preferences
am: የፋይል ጉባኤ ምርጫዎች

en: MIME type
am: የMIME ዓይነት

en: Never
am: በፍጹም

en: Preview
am: ቅድመ ዕይታ

en: Show te_xt in icons:
am: በምልክት ውስጥ ጽሑፍ አሳይ ፦ (_X)

en: Views
am: ዕይታዎች

en: _Arrange items:
am: ነጥቦቹን አስተካክል፦ (_A)

en: _Use compact layout
am: ዕቅዱን አጠጋጋን ተጠቀም (_U)

en: date modified
am: የተቀየረ ቀን

en: group
am: መድረክ

en: none
am: ምንም

en: owner
am: ባለቤት

en: permissions
am: ፈቃዶች

en: size
am: መጠን

en: type
am: ዓይነት

en: History
am: ታሪክ

en: Software
am: ሶፍትዌር

en: loading...
am: በመጫን ላይ...

en: Image
am: ምስል

en: Information
am: መረጃ

note: add the reset background item, possibly disabled
en: Use _Default Background
am: የማይቀየር መደብን ተጠቀም (_D)

en: Open with %s
am: በ... ክፈት %s

note: FIXME: We don't use spaces to pad labels!
en: Empty _Trash
am: የማይፈለግ ማድረጊያውን ባዶ አድርግ (_T)

en: Go To:
am: ሂድ ወደ፦

en: GEOMETRY
am: ጂኦሜትሪ

en: Quit Nautilus.
am: ከNautilus ውጣ።

en: Restart Nautilus.
am: Nautilus እንደገና አስጀምር።

en: Clear History
am: ታሪክ ሰርዝ

en: Remove
am: አስወግድ (_R)

en: _Go
am: ሂድ ወደ (_G)

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
am: መለያ ምልክቶች (_B)

note: name, stock id, label
en: Open another Nautilus window for the displayed location
am: እየታየ ላለው ቦታ ሌላ የሖሮቋቍሻሿቋቈ መስኮት ይክፈቱ

en: Close _All Windows
am: _ሁሉንም መስኮቶች ዝጋ

en: _Location...
am: ቦታ... (_L)

note: name, stock id, label
en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
am: የዝርዝር ማስኬጃውን እና የወደኋላ/ወደፊት ዝርዝሮችን ይዞታ ባዶ አድርግ

en: _Add Bookmark
am: መለያ ምልክት ጨምር (_A)

note: name, stock id, label
en: Add a bookmark for the current location to this menu
am: ለዚህ ዝርዝር አሁን ላለው ቦታ ምልክት ይጨምሩ

en: _Edit Bookmarks
am: መለያ ምልክቶች ያስተካክሉ (_E)

note: name, stock id, label
en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
am: እዚህ ዝርዝር ውስጥ ያሉትን ምልክቶች ለማረም የሚያችል መስኮት አሳይ

note: label, accelerator
en: Change the visibility of this window's sidebar
am: የዚህን የጎን ቋሚ ዕይታ ለውጥ

note: is_active name, stock id
en: Location _Bar
am: የቦታ ባር (_B)

note: is_active name, stock id
en: St_atusbar
am: ስታተስባር (_A)

en: _Back
am: ወደኋላ (_B)

en: Go to the previous visited location
am: ወደቀድሞው የተጎበኘው አቅጣጫ ሂድ

en: _Forward
am: ወደፊት (_F)

en: Go to the next visited location
am: ወደሚቀጥለው የሚጎበኘው አቅጣጫ ሂድ

en: View as %s
am: እንደ %s አሳይ

en: Notes
am: ማስታወሻዎች

note: set the title and standard close accelerator
en: Backgrounds and Emblems
am: መደቦች እና አርማዎች

en: _Remove...
am: አስወግድ... (_R)

en: _Add new...
am: አዲስ ጨምር... (_A)

note: make the keyword label and field
en: _Keyword:
am: ቁልፍ ቃላት፦ (_K)

note: set up a gnome icon entry to pick the image file
en: _Image:
am: ምስል፦ (_I)

note: make the name label and field
en: Color _name:
am: የቀለሙ ስም፦ (_N)

en: _Add a New Pattern...
am: አዲስ ንድፍ ጨምር... (_A)

en: _Add a New Color...
am: አዲስ ቀለም ጨምር... (_A)

en: _Add a New Emblem...
am: አዲስ አርማ ጨምር... (_A)

en: Click on a pattern to remove it
am: ለማስወገድ ንድፉ ላይ ያቃጭሉ

en: Click on a color to remove it
am: ለማስወገድ ቀለሙ ላይ ያቃጭሉ

en: Click on an emblem to remove it
am: ለማስወገድ አርማው ላይ ያቃጭሉ

en: Patterns:
am: ንድፎች፦

en: Colors:
am: ቀለሞች፦

en: Emblems:
am: አርማዎች፦

en: _Remove a Pattern...
am: ንድፍ አስወግዱ... (_R)

en: _Remove a Color...
am: ቀለም አስወግዱ... (_R)

en: _Remove an Emblem...
am: አርማ አስወግዱ... (_R)

en: Show %s
am: %sን አሳይ

en: Content View
am: የይዞታ ዕይታ

en: Go to the location specified by this bookmark
am: በዚህ ምልክት የተጠቀሰው ቦታ ጋር ሂድ

en: _File
am: ፋይል (_F)

note: name, stock id, label
en: _Edit
am: አስተካክል (_E)

note: name, stock id, label
en: _View
am: ተመልከት (_V)

note: name, stock id, label
en: _Help
am: መረጃ (_H)

en: Prefere_nces
am: ምርጫዎች (_N)

en: Edit Nautilus preferences
am: የNautilus ምርጫዎች ያስተካክሉ

en: _Undo
am: ወደ ነበረበት መልስ (_U)

note: name, stock id
en: _Stop
am: አቁም (_S)

note: name, stock id
en: _Reload
am: እንደገና ይጫን (_R)

note: name, stock id
en: _Contents
am: ይዞታዎች (_C)

note: label, accelerator
en: Display Nautilus help
am: የNautilus መረጃ አሳይ

note: name, stock id
en: _About
am: ስለ (_A)

note: label, accelerator
en: Display credits for the creators of Nautilus
am: Nautilusን የሰሩትን ዝርዝር አሳይ

note: name, stock id
en: Zoom _In
am: ከቅርበት ዕይታ (_I)

note: label, accelerator
en: Show the contents in more detail
am: ይዞታዎቹን ሰፋ ባለ ሁኔታ አሳይ

note: name, stock id
en: Zoom _Out
am: ከርቀት ዕይታ (_O)

note: label, accelerator
en: Show the contents in less detail
am: ይዞታዎቹን ዘርዘር ባለ ሁኔታ አሳይ

note: name, stock id
en: Normal Si_ze
am: የተለመደ መጠን (_Z)

note: label, accelerator
en: Show the contents at the normal size
am: ይዞታዎቹን በመደበኛ መጠን አሳይ

note: name, stock id
en: _Home
am: መጀመሪያ (_H)

note: name, stock id
en: _Trash
am: የማይፈለግ (_T)

note: label, accelerator
en: Go to the trash folder
am: ወደ የማይፈለግ ማድረጊያ መያዣው ሂድ

en: _Up
am: ወደ ላይ (_U)

en: Display this location with "%s"
am: ይህንን ቦታ ከ"%s" ጋር አሳይ

en: Application
am: መጠቀሚያ ፕሮግራም

en: Zoom In
am: ከቅርበት ዕይታ

en: Zoom Out
am: ከርቀት ዕይታ

en: Zoom
am: በቅርበት አሳይ

en: Network Servers
am: የመረብ ሰርቨር

en: Text
am: ጽሑፍ

en: The text of the label.
am: የጽሑፉ መለያ።

en: Cursor Position
am: ጠቋሚው ባለበት ቦታ

en: Select All
am: ሁሉንም ምረጡ

en: Input Methods
am: ዘገባ የማስትገባት ዘዴዎች

en: GConf error:
      %s
am: የGConf ብልሽት፦
     %s

en:  (invalid Unicode)
am:  (ዩኒኮድ ተቀብሏል)
