nautilus - en to ps translation catalogue (495 entries)

en: Black
ps: تور

en: C_olors
ps: ر_نګونه

en: Dark GNOME
ps: خړ ګنوم

en: Dots
ps: ټکي

en: GNOME
ps: ګنوم

en: Ice
ps: واوره

en: Leaf
ps: پاڼه

en: Lemon
ps: لېمو

en: Mango
ps: ام

en: Mud
ps: خټه

en: Numbers
ps: شمېرې

en: Orange
ps: مالټه

en: Sky
ps: اسمان

en: White
ps: سپين

en: _Patterns
ps: بېلګې_

en: Saved search
ps: ساتل شوی لټون

en: Custom Background
ps: دوديز شاليد

en: Date Format
ps: د نېټې بڼه

en: Default Background Color
ps: تلواله شاليد رنګ

en: Default Background Filename
ps: تلواله شاليد دوتنه نوم

en: Desktop font
ps: د سرپاڼې ليکبڼه

note: Translators: please note this can choose the size. e.g. "Sans 15". Please do not change "Sans", only change the size if you need to. In most cases, this should be left alone.
en: Sans 10
ps: Sans 12

en: Show folders first in windows
ps: په کړکېو کې لومړی پوښۍ ښودل

en: Show location bar in new windows
ps: په نوې کړکېو کې پته پټه ښودل

en: Show mounted volumes on the desktop
ps: درول شوي ډکونونه په سرپاڼه ښودل

en: Show toolbar in new windows
ps: توکپټه په نوې کړکېو کې ښودل

en: Side pane view
ps: څنګ چوکاټ کوت

en: Width of the side pane
ps: د څنګ چوکاټ پلنوالی

en: No applications found
ps: کاريالونه ونه موندل شول

en: Do Nothing
ps: هېڅ هم نه کول

en: Open Folder
ps: پوښۍ پرانيستل

en: Open %s
ps: پرانيستل %s

en: Open with other Application...
ps: په بل کاريال پرانيستل...

en: _Always perform this action
ps: تل دا چار ترسره کول_

en: _Unmount
ps: نادرول_

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
ps: ټاکل شوې ليکنه ټوټه دړې ته سکڼل

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
ps: ټاکل شوې ليکنه ټوټه دړې ته لمېسل

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
ps: په ټوټه دړې کې زېرمل شوې ليکنه سرېښل

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
ps: _ټول ټاکل

en: Move _Up
ps: پورته خوځ_ول

en: Move Dow_n
ps: ښکته خوځ_ول

en: Use De_fault
ps: ت_لواله کارول

en: Name
ps: نوم

en: The name and icon of the file.
ps: د دوتنې نوم او انځورن.

en: Size
ps: کچ

en: The size of the file.
ps: د دوتنې کچ.

en: Type
ps: ډول

en: Date Modified
ps: د بدلېدو نېټه

en: Date Accessed
ps: د لاسرس نېټه

en: Owner
ps: خاوند

en: The owner of the file.
ps: د دوتنې خاوند.

en: Group
ps: ډله

en: The group of the file.
ps: د دوتنې ډله.

en: Permissions
ps: پرېښلې

en: The permissions of the file.
ps: د دوتنې پرېښلې.

en: MIME Type
ps: ميمي ډول

en: Reset
ps: بياټاکل

en: on the desktop
ps: پر سرپاڼه

en: _Move Here
ps: دلته خوځول

en: _Copy Here
ps: دلته لمېسل_

en: _Link Here
ps: دلته تړل_

en: Set as _Background
ps: لکه _شاليد ټاکل

en: Cancel
ps: بندول

en: _Skip
ps: پرېښودل_

en: S_kip All
ps: ټول پ_رېښودل

en: _Retry
ps: بياهڅه_

en: Delete _All
ps: ټول ړنګول_

en: _Replace
ps: ځاېناستول_

en: Replace _All
ps: ټول ځاېناستول_

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
ps:  (لمېسه

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
ps:  (بله لمېسه

note: localizers: opening parentheses to match the "th copy)" string
en:  (
ps: )

note: Empty Trash menu item
en: Empty _Trash
ps: خځلنۍ _تشول

en: Deleting files
ps: دوتنې ړنګول کيږي

en: Error while deleting.
ps: د ړنګولو پر مهال تېروتنه رامنځته شوه.

en: Error while copying.
ps: د لمېسلو پر مهال ستونزه رامنځته شوه.

en: Error while moving.
ps: د خوځولو پر مهال ستونزه رامنځته شوه.

note: localizers: the initial name of a new folder
en: untitled folder
ps: بېسرليکه پوښۍ

note: localizers: the initial name of a new empty file
en: new file
ps: نوې دوتنه

en: File not found
ps: دوتنه ونه موندل شوه

en: today
ps: نن

en: yesterday
ps: پرون

en: 00/00/00
ps: ۰۰/۰۰/۰۰

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
ps: ؟ توکي

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
ps: ؟ باېټه

en: unknown type
ps: ناپېژندلی ډول

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
ps: ناپېژندلی

en: program
ps: کړنلار

en: link
ps: تړنه

en: _Always
ps: تل_

en: _Local File Only
ps: يوازې ځايي دوتنه_

en: _Never
ps: هېڅکله_

en: 25%
ps: ۲۵٪

en: 50%
ps: ۵۰٪

en: 75%
ps: ۷۵٪

en: 100%
ps: ۱۰۰٪

en: 150%
ps: ۱۵۰٪

en: 200%
ps: ۲۰۰٪

en: 400%
ps: ۴۰۰٪

en: 100 K
ps: ۱۰۰ ک

en: 500 K
ps: ۲۰۰ ک

en: 1 MB
ps: ۱ م ب

en: 3 MB
ps: ۳ م ب

en: 5 MB
ps: ۵ م ب

en: 10 MB
ps: ۱۰ م ب

en: 100 MB
ps: ۱۰۰ م ب

en: 1 GB
ps: ۱ ګ ب

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
ps: انځورن کوت

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
ps: لړ کوت

en: Manually
ps: لاسي

en: By Name
ps: پر نوم

en: By Size
ps: پر کچ

en: By Type
ps: پر ډول

en: By Modification Date
ps: د بدلونې پر نېټې

en: 8
ps: ۸

en: 10
ps: ۱۰

en: 12
ps: ۱۲

en: 14
ps: ۱۴

en: 16
ps: ۱۶

en: 18
ps: ۱۸

en: 20
ps: ۲۰

en: 22
ps: ۲۲

en: 24
ps: ۲۴

note: Note to translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * matc
en: %s's Home
ps: کور %s د

en: Computer
ps: سولګر

en: Trash
ps: خځلنۍ

en: Network Servers
ps: ځال پالنګرونه

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
ps: خځلنۍ ته ل_ېږل

en: Run in _Terminal
ps: پايالي کې _پرانيستل

en: _Display
ps: ښودل_

en: _Run
ps: ځغلول_

en: Are you sure you want to open all files?
ps: تاسو په ډاډمنه توګه غواړﺉ چې ټولې دوتنې پرانيزﺉ؟

en: Default
ps: تلواله

en: Icon
ps: انځورن

en: Could not remove application
ps: کاريال نه شي ړنګولی

en: No applications selected
ps: کوم کاريال نه دی ټاکل شوی

en: %s document
ps: لاسوند %s

en: Unknown
ps: ناپېژندلی

en: Could not find application
ps: کاريال نه شي موندلی

en: Could not add application
ps: کاريال نه شي زياتولی

en: Select an Application
ps: يو کاريال وټاکﺉ

en: Open With
ps: پرانيستل پر

en: _Use a custom command
ps: دوديزه بولۍ کارول_

en: _Browse...
ps: لټول..._

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
ps: پرانيستل_

en: _Add
ps: زياتول_

en: Add Application
ps: کاريال زياتول

en: Search
ps: لټون

en: Edit
ps: سمون

en: File Browser
ps: دوتنه لټوونی

en: Background
ps: شاليد

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
ps: خ_ځلنۍ تشول

note: label, accelerator
en: Change Desktop _Background
ps: د سرپاڼې _شاليد بدلول

note: label, accelerator
en: Empty Trash
ps: خځلنۍ تشول

en: _Pattern:
ps: بېلګه:_

en: Save Search as
ps: لټون ساتل پر

en: Search _name:
ps: لټون _نوم:

en: _Folder:
ps: پوښۍ:_

note: This is marked for translation in case a localizer * needs to change ", " to something else. The comma * is between the message about the number of folders * and the number of items in those folders and the * message about the number of other items and the * total size of those items.
en: %s%s, %s
ps: %s ،%s%s

en: _Connect
ps: نښلېدل_

en: Link _name:
ps: د تړنې _نوم:

note: name, stock id, label
en: Create _Document
ps: لاسوند جوړول_

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
ps: پرانيستل _پر

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
ps: ځانتياوې_

note: name, stock id label, accelerator add the "create folder" menu item
en: Create _Folder
ps: پوښۍ جوړول_

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a file doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty File
ps: تشه دوتنه_

note: name, stock id label, accelerator add the "open in new tab" menu item
en: Open in New _Tab
ps: نوي _ټوپ کې پرانيستل

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in _Folder Window
ps: په نوې _پوښۍ کړکۍ کې پرانيستل

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open Scripts Folder
ps: د سکرېپټونو پوښۍ پرانيستل_

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
ps: په پوښۍ کې سرېښل_

note: tooltip
en: Select all items in this window
ps: د دې کړکۍ ټول توکي ټاکل

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
ps[0]: تړنه جو_ړول
ps[1]: تړنې جو_ړول

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
ps: بيانومول..._

note: tooltip
en: Rename selected item
ps: ټاکل شوی توکی بيانومول

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
ps: ټول ټاکل شوي توکي خځلنۍ ته لېږل

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
ps: ړنګول_

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
ps: بيازېرمل_

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
ps: دې پالنګر سره نښلېدل

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount Volume
ps: ډکون درول_

note: tooltip
en: Mount the selected volume
ps: ټاکل شوی ډکون درول

note: name, stock id label, accelerator
en: _Unmount Volume
ps: ډکون نادرول_

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
ps: ټاکل شوی ډکون نادرول

note: name, stock id label, accelerator
en: _Format
ps: بڼول_

note: tooltip
en: Format the selected volume
ps: ټاکل شوی ډکون بڼول

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
ps: دوتنه پرانيستل او کړکۍ بندول

note: name, stock id label, accelerator
en: Sa_ve Search
ps: لټون س_اتل

note: tooltip
en: Save the edited search
ps: سمول شوی لټون ساتل

note: name, stock id label, accelerator
en: Sa_ve Search As...
ps: لټون سا_تل په...

note: tooltip
en: Save the current search as a file
ps: اوسنی لټون لکه دوتنه ساتل

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
ps: دا پوښۍ په نوي ټوپ کې پرانيستل

note: tooltip
en: Open this folder in a folder window
ps: دا پوښۍ په پوښۍ کړکۍ کې پرانيستل

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
ps: دا پوښۍ خځلنۍ ته لېږل

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
ps: دا پوښۍ ړنګول، بې له دې چې خځلنۍ ته ولېږل شي

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
ps: سکرېپټونه_

note: add the "open in new window" menu item
en: Open in New _Window
ps: نوې _کړکۍ کې پرانيستل

en: Browse in New _Window
ps: نوې _کړکۍ کې لټول

en: _Browse Folder | _Browse Folders
ps[0]: پوښۍ لټول_
ps[1]: پوښۍ لټول_

en: Browse in New _Tab
ps: نوي _ټوپ کې لټول

en: _Delete Permanently
ps: د تل لپاره ړنګول_

en: Delete the open folder permanently
ps: پرانيستې پوښۍ د تل لپاره ړنګول

en: Move the open folder to the Trash
ps: پرانيستې پوښۍ خځلنۍ ته لېږل

en: _Open with "%s"
ps: پرانيستل "%s" پر_

en: Download location?
ps: ځای رالېښل غواړﺉ؟

en: Make a _Link
ps: تړنه جوړول_

en: _Download
ps: رالېښل_

en: Comment
ps: څرګندون

en: Description
ps: سپړاوی

en: Command
ps: بولۍ

en: by _Name
ps: په _نوم

en: by _Size
ps: په _کچ

en: by _Type
ps: په _ډول

en: by Modification _Date
ps: د بدلونې پر _نېټې

note: name, stock id label, accelerator
en: Clean _Up by Name
ps: د نوم _له مخې پاکول

en: _Manually
ps: لاسي_

en: By _Name
ps: په _نوم

en: By _Size
ps: په _کچ

en: By _Type
ps: په _ډول

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
ps: انځورنونه_

en: (Empty)
ps: (تش)

en: Loading...
ps: لېښل کيږي...

note: name, stock id label, accelerator
en: Visible _Columns...
ps: ...ښکارېدونکې _ستنې

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
ps: لړ_

en: _Name: | _Names:
ps[0]: نوم:_
ps[1]: نومونه:_

en: Properties
ps: ځانتياوې

en: %s Properties
ps: ځانتياوې %s د

en: nothing
ps: هېڅ

en: unreadable
ps: نه لوستل کېدونکی

en: (some contents unreadable)
ps: (ځېنې منځپانګې د لوستو وړ نه دي)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
ps: منځپانګې

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
ps: کارول شوی

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
ps: پاتې

en: Filesystem type:
ps: د دوتنه غونډال ډول:

en: Basic
ps: ساده

en: Type:
ps: ډول:

en: Link target:
ps: د تړنې موخه:

en: Size:
ps: کچ:

en: Location:
ps: ځای:

en: Volume:
ps: ډکون:

en: Accessed:
ps: لاسری:

en: Modified:
ps: بدل شوی:

en: Free space:
ps: پاتې تشه:

en: _Read
ps: لوستل_

en: _Write
ps: ليکل_

en: E_xecute
ps: چ_لول

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
ps: نه

en: list
ps: لړ

en: read
ps: لوستل

en: create/delete
ps: جوړول/ړنګول

en: write
ps: ليکل

en: access
ps: لاسرسی

en: Access:
ps: لاسرسی:

en: Folder access:
ps: پوښۍ لاسرسی:

en: File access:
ps: دوتنه لاسرسی:

en: None
ps: هېڅ

en: List files only
ps: يوازې دوتنې لړول

en: Access files
ps: دوتنو ته لاسرس لرل

en: Create and delete files
ps: دوتنې جوړول او ړنګول

en: Read-only
ps: يواز-لوستی

en: Read and write
ps: لوستل او ليکل

en: Set _user ID
ps: کارن پېژند ټاکل_

en: Special flags:
ps: ځانګړې جنډې:

en: Set gro_up ID
ps: د ډ_لې پېژند ټاکل

en: _Owner:
ps: خاوند:_

en: Owner:
ps: خاوند:

en: _Group:
ps: ډله:_

en: Group:
ps: ډله:

en: Others
ps: نور

en: Execute:
ps: چلول:

en: Others:
ps: نور:

en: Folder Permissions:
ps: د پوښۍ پرېښلې:

en: File Permissions:
ps: د دوتنې پرېښلې:

en: Text view:
ps: ليکن ليد:

en: Last changed:
ps: وروستی بدلون:

en: Creating Properties window.
ps: ځانتياوې کړکۍ جوړول کيږي.

en: Select Custom Icon
ps: دوديز انځورن ټاکل

en: File System
ps: دوتنه غونډال

en: Network Neighbourhood
ps: ځال ګاونډ

en: Tree
ps: ونه

en: Show Tree
ps: ونه ښودل

en: <b>_Bookmarks</b>
ps: <b>ليکنښې_</b>

en: <b>_Location</b>
ps: <b>ځای_</b>

en: <b>_Name</b>
ps: <b>نوم_</b>

en: Edit Bookmarks
ps: ليکنښې سمول

en: Custom Location
ps: دوديز ځای

en: FTP (with login)
ps: (سره د ننوتون) FTP

en: Windows share
ps: وېنډوز ونډه

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ps: خوندي WebDAV (HTTPS)

en: Please enter a name and try again.
ps: لورينه وکړﺉ يو نوم وليکﺉ او بيا هڅه وکړﺉ.

en: _Server:
ps: پالنګر:_

en: Optional information:
ps: غوراويزې خبرتياوې:

en: _Share:
ps: ونډه:_

en: _Port:
ps: درشل:_

en: _User Name:
ps: کارن نوم:_

en: _Domain Name:
ps: د شپول نوم:_

en: Bookmark _name:
ps: د ليکنښې نوم:_

en: Connect to Server
ps: پالنګر سره نښلېدل

en: Service _type:
ps: د پالنې _ډول:

en: Add _bookmark
ps: ليکنښه _زياتول

en: C_onnect
ps: ن_ښلېدل

en: Desktop
ps: سرپاڼه

en: Rename
ps: بيانومول

en: <b>Date</b>
ps: <b>نېټه</b>

en: <b>Default View</b>
ps: <b>تلواله کوت</b>

en: <b>Folders</b>
ps: <b>پوښۍ</b>

en: <b>List Columns</b>
ps: <b>ستنې لړول</b>

en: <b>Other Media</b>
ps: <b>نورې رسنۍ</b>

en: <b>Sound Files</b>
ps: <b>غږ دوتنې</b>

en: <b>Text Files</b>
ps: <b>ليک دوتنې</b>

en: <b>Trash</b>
ps: <b>خځلنۍ</b>

en: Acti_on:
ps: چ_ار:

en: Display
ps: ښوون

en: List Columns
ps: ستنې لړول

en: Media
ps: رسنۍ

en: Preview
ps: مخکوت

en: Show _only folders
ps: يوازې _پوښۍ ښودل

en: Views
ps: کتنې

en: _DVD Video:
ps: ډي وي ډي وېډيو:_

en: _Format:
ps: بڼه:_

en: _Music Player:
ps: ټنګټکور غږوونکی:_

en: _Photos:
ps: انځورونه:_

en: _Software:
ps: ساوتری:_

en: _Type:
ps: ډول:_

en: History
ps: مخينه

en: Show History
ps: مخينه ښودل

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
ps: د اخيستلو نېټه

en: Software
ps: ساوتری

en: Location
ps: ځای

en: Keywords
ps: ارويېونه

en: Creator
ps: جوړوونکی

en: Copyright
ps: چاپرښتې

en: Image Type:
ps: انځور ډول:

en: loading...
ps: لېښل کيږي...

en: Image
ps: انځور

en: Information
ps: خبرتياوې

en: Show Information
ps: خبرتياوې ښودل

note: add the reset background item, possibly disabled
en: Use _Default Background
ps: تلواله_شاليد کارول

en: Go To:
ps: ته ورتلل:

en: Open Location
ps: ځای پرانيستل

en: _Location:
ps: :ځای

en: open a browser window.
ps: لټوونې کړکۍ پرانيستل.

en: Quit Nautilus.
ps: ناوټېلس بندول.

en: Restart Nautilus.
ps: ناوټېلس بياپېلول.

en: FILENAME
ps: دوتنه نوم

en: File Manager
ps: دوتنه سمبالګر

note: Set initial window title
en: Nautilus
ps: ناوټېلس

en: The history location doesn't exist.
ps: د مخينې ځای شتون نه لري.

note: name, stock id, label
en: _Go
ps: ورتلل_

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
ps: ليکنښې_

note: name, stock id, label
en: _Tabs
ps: ټوپونه_

note: name, stock id, label
en: New _Window
ps: نوې _کړکۍ

note: name, stock id, label
en: New _Tab
ps: نوی _ټوپ

note: name, stock id, label
en: Open Folder W_indow
ps: پوښۍ ک_ړکۍ پرانيستل

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
ps: ټولې کړکۍ بندول_

note: name, stock id, label
en: _Location...
ps: ځای..._

note: name, stock id, label
en: Clea_r History
ps: مخينه پ_اکول

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
ps: ليکنښه زياتول

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
ps: ليکنښې سمول..._

note: name, stock id, label
en: _Search for Files...
ps: دوتنې لټول..._

en: _Previous Tab
ps: مخکنی ټوپ_

en: Activate previous tab
ps: مخکنی ټوپ چارندول

en: _Next Tab
ps: راتلونکی ټوپ_

en: Activate next tab
ps: راتلونکی ټوپ چارندول

en: Move Tab _Left
ps: ټوپ _کيڼ ته خوځول

en: Move current tab to left
ps: اوسنی ټوپ کيڼې لورې ته خوځول

en: Move Tab _Right
ps: ټوپ _ښي ته خوځول

en: Move current tab to right
ps: اوسنی ټوپ ښي لورې ته خوځول

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
ps: اره توکپټه_

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Side Pane
ps: څنګ چوکاټ

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Location _Bar
ps: پته _پټه

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
ps: ان_کړپټه

en: _Back
ps: وروسته_

en: Go to the previous visited location
ps: مخکني کتل شوي ځای ته ورتلل

en: Back history
ps: وروسته مخينه

en: _Forward
ps: مخکې_

en: Go to the next visited location
ps: راتلونکي کتل شوي ځای ته ورتلل

en: Forward history
ps: مخکې مخينه

en: _Search
ps: لټول_

en: _Close Tab
ps: ټوپ بندول_

en: %s - File Browser
ps: دوتنه لټوونی - %s

en: Close tab
ps: ټوپ بندول

en: Notes
ps: يادښتونه

en: Show Notes
ps: يادښتونه ښودل

en: Network
ps: ځال

en: Remove
ps: ړنګول

en: Rename...
ps: بيانومول...

en: _Mount
ps: درول_

en: _Rescan
ps: بيازيرل_

en: Places
ps: ځايونه

en: Show Places
ps: ځايونه ښودل

note: create the "remove" button
en: _Remove...
ps: ړنګول..._

note: now create the "add new" button
en: Add new...
ps: نوی زياتول...

note: make the keyword label and field
en: _Keyword:
ps: ارويې:_

note: set up a gnome icon entry to pick the image file
en: _Image:
ps: انځور:_

en: Create a New Color:
ps: نوی رنګ جوړول:

note: make the name label and field
en: Color _name:
ps: د رنګ _نوم:

en: Color _value:
ps: د رنګ _ارزښت:

en: Please try again.
ps: .لورينه وکړﺉ بيا هڅه وکړﺉ

en: The color cannot be installed.
ps: رنګ نه شي رنګول کېدی.

en: The file is not an image.
ps: دوتنه کوم انځور نه دی.

en: Select a Category:
ps: يوه ټولۍ وټاکﺉ:

en: C_ancel Remove
ps: ړنګونه ب_ندول

en: _Add a New Pattern...
ps: نوې بېلګه زياتول..._

en: _Add a New Color...
ps: نوی رنګ زياتول..._

en: Patterns:
ps: بېلګې:

en: Colors:
ps: رنګونه:

en: _Remove a Pattern...
ps: بېلګه ړنګول..._

en: _Remove a Color...
ps: رنګ ړنګول..._

en: File Type
ps: دوتنه ډول

en: Documents
ps: لاسوندونه

en: Music
ps: ټنګټکور

en: Video
ps: وېډيو

en: Picture
ps: انځور

en: Text File
ps: ليک دوتنه

en: Select type
ps: ډول وټاکﺉ

en: Any
ps: ټول

en: Other Type...
ps: بل ډول...

en: Search Folder
ps: پوښۍ لټول

en: Edit the saved search
ps: ساتل شوی لټون سمول

en: Go
ps: ورتلل

en: Reload
ps: بيالېښل

en: _Search for:
ps: لپاره لټول:_

en: Search results
ps: لټون پاېلې

en: Search:
ps: لټول:

en: Close the side pane
ps: څنګ چوکاټ بندول

note: name, stock id, label
en: _Places
ps: ځايونه_

note: name, stock id, label
en: Open _Location...
ps: ځای _پرانيستل...

note: name, stock id, label
en: Clos_e All Folders
ps: ټولې پوښۍ ب_ندول

en: Close all folder windows
ps: ټولې پوښۍ کړکۍ بندول

en: Unable to mount the location.
ps: ځای نه شي درولی.

en: Copyright © 1999-2008 The Nautilus authors
ps: چاپرښتې ۱۹۹۹-۲۰۰۰، د ناوټېلس ليکوالان

en: Nautilus Web Site
ps: د ناوټېلس ګورت پاڼه

note: name, stock id, label
en: _File
ps: دوتنه_

note: name, stock id, label
en: _Edit
ps: سمون_

note: name, stock id, label
en: _View
ps: کوت_

note: name, stock id, label
en: _Help
ps: مرسته_

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
ps: بندول_

note: tooltip
en: Close this folder
ps: دا پوښۍ بندول

en: Prefere_nces
ps: غوراوي

en: Edit Nautilus preferences
ps: د ناوټېلس غوراوي سمول

note: name, stock id, label
en: _Undo
ps: ناکړ_

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
ps: _پلرين پرانيستل

en: Open the parent folder
ps: پلرينه پوښۍ پرانيستل

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
ps: تمول_

note: tooltip
en: Stop loading the current location
ps: د اوسني ځای لېښنه تمول

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
ps: بيالېښل_

note: tooltip
en: Reload the current location
ps: اوسنی ځای بيا لېښل

note: name, stock id label, accelerator
en: _Contents
ps: منځپانګې_

note: name, stock id label, accelerator
en: _About
ps: په اړه_

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
ps: لوډېرول_

note: tooltip
en: Increase the view size
ps: د کوت کچ ډېرول

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
ps: لوټيټول_

note: tooltip
en: Decrease the view size
ps: د کوت کچ ټيټول

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
ps: لېوې ک_چه

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
ps: پالنګر سره _نښلېدل...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Home Folder
ps: کور پوښۍ_

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
ps: سولګر_

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
ps: ځال_

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
ps: ک_وندې

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
ps: خځلنۍ_

note: name, stock id label, accelerator
en: CD/_DVD Creator
ps: سي ډي/_ډي وي ډي جوړوونکی

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
ps: پټې _دوتنې ښودل

en: _Up
ps: بره_

en: _Home
ps: کور_

en: Zoom In
ps: لوډېرول

en: Zoom Out
ps: لوټيټول

en: Zoom to Default
ps: تلواله لوېوالی

en: Zoom
ps: لوېول

en: Image/label border
ps: د انځور/نښکې بريد

en: Width of border around the label and image in the alert dialog
ps: په خبرونې کړکۍ کې د نښکې او د انځور شاوخوا د بريد پلنوالی

en: Alert Type
ps: د خبرونې ډول

en: The type of alert
ps: د خبرونې ډول

en: Alert Buttons
ps: خبرونې تڼۍ

en: The buttons shown in the alert dialog
ps: هغه تڼۍ چې په خبرونې کړکۍ کې ښودل کيږي

en: Show more _details
ps: نورې _خبرتياوې ښودل

en: Text
ps: ليکنه

en: The text of the label.
ps: .د نښکې ليکنه

en: Justification
ps: همجوليزتيا

en: Line wrap
ps: ليکه نغاړل

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
ps: .که ټاکل شوی وي، که ليکنه ډېره اوږده شي ليکې نغاړي

en: Cursor Position
ps: د ځري ځای

en: The current position of the insertion cursor in chars.
ps: .د ننويستن ځري اوسنی ځای په لوښو کې

en: Selection Bound
ps: تړلې ټاکنه

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
ps: .د ټاکنې د مخامخ سر ځای له ځري نه په لوښو کې

en: Select All
ps: ټول ټاکل

en: Input Methods
ps: د ننوتۍ لېلې

en: GConf error:
      %s
ps: :تېروتنه GConf
      %s

en: GConf error: %s
ps: %s :تېروتنه GConf

en: All further errors shown only on terminal.
ps: .ټولې نورې تېروتنې يوازې په پايالي کې ښودل کيږي

en: No image was selected.
ps: انځور نه وو ټاکل شوی

en: You must click on an image to select it.
ps: .د انځور د ټاکلو لپاره په هغه انځور کېکاږل اړين دي

en: You can stop this operation by clicking cancel.
ps: .د بندول په وهلو سره تاسو دا چلښت تمولی شئ

en:  (invalid Unicode)
ps:  (ناسم يونيکوډ)

en: Opening %s
ps: پرانيستل کيږي %s

en: Opening %d Item | Opening %d Items
ps[0]: توکی پرانيستل کيږي %d
ps[1]: توکي پرانيستل کيږي %d

en: Enter Password
ps: تېرنويې وليکئ
