nautilus - en to kab translation catalogue (696 entries)

en: Run Software
kab: Seddu aseɣẓan

en: Files
kab: Ifuyla

en: Access and organize files
kab: Kcem udiɣ suddes ifuyla

en: List View
kab: Tamuɣli s tebdart

en: Search
kab: Nadi

en: Selection of Multiple Files
kab: Afran n waṭas n ifuyla

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: folder;manager;explore;disk;filesystem;nautilus;
kab: akaram;aḍebsi;anagraw n yifuyla;ifuyla;nautilus

en: New Window
kab: Asfaylu amaynut

en: When to show number of items in a folder
kab: Mi ara isken amḍan n iferdisen deg ukaram

en: Use tree view
kab: Seqdec taskant n useklu

en: You can stop this operation by clicking cancel.
kab: Tzemred ad tesḥebseḍ tamhelt-agi s usiti ɣef semmet.

en: _Cancel
kab: Semmet (_C)

en: %d hour | %d hours
kab[0]: %d n usrag
kab[1]: %d n yisragen

en: %d minute | %d minutes
kab[0]: %d tesdidt
kab[1]: %d tesdatin

en: %d second | %d seconds
kab[0]: %d tasint
kab[1]: %d tasinin

note: 0 seconds
en: 0 seconds
kab: 0 n tasint

en: Title
kab: Azwel

en: Artist
kab: Anaẓur

en: Comment
kab: Awennit

en: Year
kab: Aseggas

en: %d kbps
kab: %d  kaṭ/tsn

en: Dimensions
kab: Tisekta

en: Frame Rate
kab: Afmiḍi n ukatar

en: Sample Rate
kab: Alemmec

en: Channels
kab: Tiregwa

en: Duration
kab: Tanzagt

en: Image Type
kab: Anaw n tugna

en: %d pixel | %d pixels
kab[0]: %d n upiksil
kab[1]: %d n ipiksilen

en: Width
kab: Tehri

en: Height
kab: Teɣzi

en: Camera Brand
kab: Maṛka n tkamiṛat

en: Camera Model
kab: Tamuddemt n tkamirat

en: Exposure Time
kab: Akud n timzikkent

en: Exposure Program
kab: Ahil n timzikent

en: Aperture Value
kab: Azal n welday

en: ISO Speed Rating
kab: Aḥulfu ISO

en: Flash Fired
kab: Ikker flac

en: Metering Mode
kab: Askar n wakat

en: Focal Length
kab: Teɣzi n udikan

en: Software
kab: Aseɣẓan

en: Description
kab: Aglam

en: Keywords
kab: Awalen tisura

en: Creator
kab: Asaraw

en: Created On
kab: Yettwarna di

en: Copyright
kab: Izerfan ttwaḥerzen

en: Rating
kab: Tazmilt

note: Translators: "N" and "S" stand for * north and south in GPS coordinates.
en: N
kab: GF

en: S
kab: NZ

note: Translators: "E" and "W" stand for * east and west in GPS coordinates.
en: E
kab: SM

en: W
kab: ML

en: Coordinates
kab: Tisidag

en: Failed to load image information
kab: D awezɣi aɛebbi talɣut n tugna

en: Image Properties
kab: Iraten n tugna

en: --quit cannot be used with URIs.
kab: --quit ulamek ad yettwasemres akked URIs.

en: There was an error displaying help
kab: Tella-d tuccḍa deg uskan n tallalt

en: _OK
kab: _IH

en: Show the version of the program.
kab: Sken-d tasenfelt n wahil.

en: Quit Nautilus.
kab: Mdel Nautilus.

note: Translators: %s is the filename.  i.e. "Choose an app to open test.jpg"
en: Choose an app to open <b>%s</b>
kab: Fren asnas s wacu ara teldiḍ <b>%s</b>

en: Open Items
kab: Ldi iferdisen

en: Open Folder
kab: Ldi Akaram

en: Open File
kab: Ldi afaylu

en: Unable to start the program:
    %s
kab: Ur izmir ara ad isker aseɣẓan:
    %s

en: Unable to locate the program
kab: Ur izmir ara ad d-yaf aseɣẓan

en: _Run
kab: Seddu (_R)

en: Name cannot be empty.
kab: Ur ilaq ara ad yili isem d ilem.

en: Name cannot contain “/”.
kab: Ur ilaq ara ad yegber isem “/”.

en: “.” is not a valid name.
kab: “.” ur yili d isem amaɣtu.

en: “..” is not a valid name.
kab: “..” ur yili d isem amaɣtu.

en: Rename %d Folder | Rename %d Folders
kab[0]: Ẓreg isem n ukaram %d
kab[1]: Ẓreg isem n ikaramen %d

en: Rename %d File | Rename %d Files
kab[0]: Ẓreg isem n ufaylu %d
kab[1]: Ẓreg isem n ifuyla %d

note: To translators: %d is the total number of files and folders. * Singular case of the string is never used
en: Rename %d File and Folder | Rename %d Files and Folders
kab[0]: Ẓreg isem n ufaylu d ukaram %d
kab[1]: Ẓreg isem ifuyla d ikaramen %d

en: First Modified
kab: Asnifel mezwaru

en: Last Modified
kab: Asnifel aneggaru

en: First Created
kab: Timerna tamezwarut

en: Last Created
kab: Timerna taneggarut

en: Camera model
kab: Talɣa n tkamiṛat

en: Creation date
kab: Azemz n usnulfu

en: Track number
kab: Numéro de piste

en: Artist name
kab: Isem n unaẓur

en: Album name
kab: Isem n walbum

en: Home
kab: Agejdan

en: View More
kab: Sken-d ugar

en: Name
kab: Isem

en: The name and icon of the file.
kab: Isem akked tignit n ufaylu.

en: Size
kab: Tiddi

en: The size of the file.
kab: Tiddi n ufaylu.

en: Type
kab: Tawsit

en: The type of the file.
kab: Anaw n ufaylu.

note: Translators: This refers to a date time
en: Modified
kab: Yettwabeddel

en: The date the file was modified.
kab: Azemz ideg yettwabeddel ufaylu.

en: Detailed Type
kab: Anaw s telqey

en: Accessed
kab: Yettwakcem

en: The date the file was accessed.
kab: Azemz ideg yettwaddef ufaylu.

note: Translators: This refers to a date time
en: Created
kab: Yettwarna

en: The date the file was created.
kab: Azemz ideg yettwasnulfa ufaylu.

en: Owner
kab: Bab-is

en: The owner of the file.
kab: Bab n ufaylu.

en: Group
kab: Agraw

en: The group of the file.
kab: Agraw n ufaylu.

en: Permissions
kab: Tisirag

en: The permissions of the file.
kab: Isirigen n ufaylu.

en: Trashed On
kab: Deg iḍumman di

en: Date when file was moved to the Trash
kab: Azemz ideg yemutti ufaylu ɣer tqecwalt

en: Original Location
kab: Asun asentan

en: Original location of file before moved to the Trash
kab: Adig asentan n ufaylu send ad yemutti ɣer tqecwalt

en: Relevance
kab: Tiseddi

en: Details: %s
kab: Talqayt: %s

en: There was an error launching the app.
kab: Teḍra-d tuccḍa di tnekra n usnas.

en: _Move Here
kab: S_mutti ɣer dagi

en: _Copy Here
kab: Nɣel dagi (_C)

en: _Link Here
kab: Cudd-it ɣer da (_L)

en: Cancel
kab: Semmet

en: The group could not be changed.
kab: Agraw ulamek ad yettwasenfel.

en: The owner could not be changed.
kab: Bab-is ur izmir ara ad ittusnifel.

en: The permissions could not be changed.
kab: Tisirag ur zmirent ara ad ttusniflent.

en: The item could not be renamed.
kab: Isem n uferdis ur izmir ara ad ittusnifel.

en: Renaming “%s” to “%s”.
kab: Asenfel n yisem seg “%s” ɣer “%s”.

en: This file cannot be mounted
kab: Afaylu-a ur izmir ara ad yettwaserkeb

en: This file cannot be unmounted
kab: Afaylu-agi ur izmir ara ad d-yekkes

en: This file cannot be ejected
kab: Afaylu-agi ur izmir ara ad yeffeɣ

en: This file cannot be started
kab: Afaylu-agi ur izmir ara ad yebdu

en: This file cannot be stopped
kab: Afaylu-agi ur izmir ara ad yettwaseḥbes

en: Slashes are not allowed in filenames
kab: Tifeggagin yeknan ur urigent ara deg yismawen n ifuyla

en: Toplevel files cannot be renamed
kab: D awezɣi abeddel n yisem n ifuyla iẓuran

en: File not found
kab: Afaylu ur yettwaf ara

en: Not allowed to set permissions
kab: Ur turigeḍ ara iwakken ad tesbaduḍ isirigen

en: Not allowed to set owner
kab: Ur turigeḍ ara iwakken ad tesbaduḍ amli

en: Not allowed to set group
kab: Ur  turigeḍ ara iwakken ad tesbaduḍ agraw

note: Translators: This is a username followed by "(You)" to indicate the file is owned by the current user
en: %s (You)
kab: %s (Kečč·kemm)

en: %'u item | %'u items
kab[0]: %'u n uferdis
kab[1]: %'u n iferdisen

en: %'u folder | %'u folders
kab[0]: %'u n ukaram
kab[1]: %'u n ikaramen

en: %'u file | %'u files
kab[0]: %'u n ufaylu
kab[1]: %'u n ifuyla

en: %s byte | %s bytes
kab[0]: %s n uṭamḍan
kab[1]: %s n iṭamḍanen

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
kab: ? iṭamḍanen

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
kab: ? iferdisen

note: Translators: This about a file type.
en: Unknown type
kab: Anaw d arussin

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: Unknown
kab: Arussin

en: Program
kab: Ahil

en: Audio
kab: Imesli

en: Font
kab: Tasefsit

en: Image
kab: Tugna

en: Archive
kab: Tarcivt

en: Text
kab: Aḍris

en: Video
kab: Tavidyut

en: Contacts
kab: Inermisen

en: Calendar
kab: Awitay

en: Document
kab: Isemli

en: Presentation
kab: Tanekda

en: Spreadsheet
kab: Tiferkit n usiḍen

note: Refers to a file type which is known but not one of the basic types
en: Other
kab: Wayeḍ

en: Binary
kab: Imisin

en: Folder
kab: Akaram

en: Link
kab: Aseɣwen

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). Translators: File name for new symlink. %s is target's name
en: Link to %s
kab: Ccud ɣer %s

en: Link (broken)
kab: Aseɣwen (iṛṛeẓ)

note: Translators: This refers to available space in a folder; e.g.: 100 MB Free
en: %s Free
kab: %s d yeggran

note: Translators: A "." is added in between file name and starring * action description as a useful pause in the screen reader * announcement.
en: %s. Starred
kab: %s. s yitran

en: _Replace
kab: Semselsi (_R)

en: Folder names cannot contain “/”
kab: Ismawen n ukaram ur zmiren ara ad gebren “/”

en: File names cannot contain “/”
kab: Ismawen n ifuyla ur zmiren ara ad gebren “/”

en: A folder cannot be called “.”
kab: Isem n ukaram ur izmir ara ad yili “.”

en: A file cannot be called “.”
kab: Isem n ukaram ur izmir ara ad yili “.”

en: A folder cannot be called “..”
kab: Isem n ukaram ur izmir ara ad yili “..”

en: A file cannot be called “..”
kab: Isem n ukaram ur izmir ara ad yili “..”

en: Folder name is too long
kab: Isem n ufaylu ɣezzif aṭas

en: File name is too long
kab: Isem n ufaylu ɣezzif aṭas

note: We must warn about the side effect
en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden
kab: Ikaramen yeɛan “.” di tazwara n yisem-nsen ttwafren

en: Files with “.” at the beginning of their name are hidden
kab: Ifuyla yesɛan “.” di tazwara n yisem-nsen ttwafren.

en: _Skip
kab: Zgel (_S)

en: S_kip All
kab: Zgel-iten a_kk

en: _Retry
kab: Ɛ_reḍ tikkelt-nniḍen

en: _Delete
kab: Kkes (_D)

en: Delete _All
kab: Kkes-iten _akk

en: Replace _All
kab: Se_mselsi-iten akk

en: _Merge
kab: Zdi (_M)

en: Merge _All
kab: Zdi-iten _akk

en: Copy _Anyway
kab: Nɣel _akken ibɣu yili

en: Empty _Trash
kab: Smir _taqecwalt

en: %'d second | %'d seconds
kab[0]: %'d n tasint
kab[1]: %'d n tasinin

en: %'d minute | %'d minutes
kab[0]: %'d n tesdat
kab[1]: %'d tesdatin

en: %'d hour | %'d hours
kab[0]: %'d n usrag
kab[1]: %'d n isragen

en: unknown
kab: arussin

en: Empty Trash?
kab: Smir taqecwalt?

note: Translators: This action removes a file from Recent
en: Cleared “%s”
kab: Ittwakkes “%s”

en: Deleted “%s”
kab: Ittwakkes “%s”

note: Translators: This action removes a file from Recent
en: Clearing “%s”
kab: Tukksa “%s”

en: Deleting “%s”
kab: Tukksa “%s”

en: Deleting %'d file | Deleting %'d files
kab[0]: Tukksa n %'d n ufaylu
kab[1]: Tukksa n %'d n ifuyla

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4 files/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left | %'d / %'d — %s left
kab[0]: %'d / %'d — %s i d-yeggran
kab[1]: %'d / %'d — %s i d-yeggran

en: (%d file/s) | (%d files/s)
kab[0]: (%d n ufaylu/ts)
kab[1]: (%d n ifuyla/ts)

en: Error while deleting.
kab: Tuccḍa di tukksa.

en: Trashing Files
kab: Ifuyla n idumman

en: Deleting Files
kab: Tukksa n ifuyla

en: Do _Not Empty
kab: Ur ttesmiri ara taqecwalt (_N)

note: Translators: This is an action in a dialog to * clear trashed items.
en: _Empty
kab: D il_em

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
kab[0]: Aheyyi i wesmutti n %'d n ufaylu ɣer tqecwalt
kab[1]: Aheyyi i wesmutti n %'d n ifuyla ɣer tqecwalt

en: Error while copying.
kab: Tuccḍa deg unɣal.

en: Error while moving.
kab: Tuccḍa deg usenkez.

en: Error while moving files to trash.
kab: Tuccḍa deg usenkez ifuyla ar idumman.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
kab: Yettban am akken ur ɣur-k ara tisirag n unekcum ar ukaram aɣerwaḍ.

en: There was an error getting information about the destination.
kab: Teḍra-d tuccḍa deg awway n telɣut ɣef  tniɣert.

en: The destination is not a folder.
kab: Taɣerwaḍt mačči d akaram.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
kab: Taɣerwaḍt ur tesɛi ara aṭas n tallunt tilellit. Eɛreḍ ad tekkseḍ ifuyla iwakken ad teslelliḍ tallunt.

en: The destination is read-only.
kab: Taɣerwaḍt i tira kan.

en: Moving “%s” to “%s”
kab: Asmutti seg “%s” ɣer “%s”

en: Moved “%s” to “%s”
kab: Yesmutti “%s” ɣer “%s”

en: Copying “%s” to “%s”
kab: Anɣal "%s" ɣer "%s"

en: Copied “%s” to “%s”
kab: Yenɣel "%s" ɣer "%s"

en: Copying %'d file to “%s” | Copying %'d files to “%s”
kab[0]: Anɣal n %'d ufaylu ɣer “%s”
kab[1]: Anɣal n %'d ifuyla ɣer “%s”

note: To translators: %s will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %s to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kB / 4 MB -- 2 hours left (4 kB/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument). To translato
en: %s / %s — %s left (%s/s) | %s / %s — %s left (%s/s)
kab[0]: %s / %s — %s d yeggran (%s/s)
kab[1]: %s / %s — %s d yeggran (%s/s)

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4 kB/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left (%s/s) | %'d / %'d — %s left (%s/s)
kab[0]: %'d / %'d — %s d yeggran (%s/s)
kab[1]: %'d / %'d — %s d yeggran (%s/s)

en: _Skip files
kab: Zgel ifuyla (_S)

en: Could not remove the source folder.
kab: D waezɣi tukksa n ukaram aɣbalu.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
kab: Ur tezmireḍ ara ad tawiḍ akaram ar yiman-is.

en: You cannot copy a folder into itself.
kab: Ur tezmireḍ ara ad neɣleḍ akaram ar yiman-is.

en: The destination folder is inside the source folder.
kab: Akaram aɣerwaḍ atan deg ukaram aɣbalu.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
kab: Ur tezmireḍ ara ad tawiḍ afaylu ar yiman-is.

en: You cannot copy a file over itself.
kab: Ur tezmireḍ ara ad tneɣleḍ afaylu ar yiman-is.

en: The source file would be overwritten by the destination.
kab: Afaylu aɣbalu ad t-tesefsex tɣerwaḍt.

en: Copying Files
kab: Anɣel n yifuyla

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
kab[0]: Aheyyi i wesmutti n %'d n ufaylu
kab[1]: Aheyyi i wesmutti n %'d n ifuyla

en: Moving Files
kab: Asmutti n ifuyla

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
kab[0]: Eg aseɣwen ɣer %'d n ufaylu
kab[1]: Eg isɣewnen ɣer %'d n ifuyla

en: Symbolic links only supported for local files
kab: Isɣewnen izamulen tteddun kkan i ifuyla idiganen

en: Setting permissions
kab: Asbadu n isirigen

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
kab: Akaram war isem

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
kab: Isemli war azwel

en: Saving image to file
kab: Asekles n tugna ɣer ufaylu

en: Failed to save image
kab: Asekles n tugna ur yeddi ara

en: Emptying Trash
kab: Asmiri n tqecwalt

en: Extracting “%s”
kab: Tussfa n “%s”

en: Error extracting “%s”
kab: Tuccḍa n tussfa “%s”

en: Extracted “%s” to “%s”
kab: Asefsu n “%s” ar “%s”

en: Extracting Files
kab: Tukksa n tussda ɣef ifuyla

en: Compressing “%s” into “%s”
kab: Tussda n “%s” sdaxel n “%s”

en: Compressing %'d file into “%s” | Compressing %'d files into “%s”
kab[0]: Tussda n %'d ufaylu sdaxel n “%s”
kab[1]: Tussda n %'d n ifuyla sdaxel n “%s”

en: Compressing Files
kab: Tussda n ifuyla

en: Searching…
kab: Yettnadi…

en: Loading…
kab: Yettɛebbi-d…

en: Examples:
kab: Imedyaten:

en: “%s” selected
kab: “%s” yettwafren

en: %'d folder selected | %'d folders selected
kab[0]: %'d n ukaram yettwafren
kab[1]: %'d n ikaramen ttwafernen

en: %'d item selected | %'d items selected
kab[0]: %'d n uferdis yettwafren
kab[1]: %'d n iferdisen ttwafernen

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
kab[0]: %'d n uferdis-nniḍen yettwafren
kab[1]: %'d n iferdisen-nniḍen ttwafernen

en: Search _Settings
kab: Iɣewwaṛen n unadi (_S)

en: No Results Found
kab: Ulac igmad i yettwafen

en: Trash is Empty
kab: Taqecwalt d tilemt

en: No Starred Files
kab: Ulac ifuyla yeɛan itran

en: No Recent Files
kab: Ulac ifuyla imiranen

en: Folder is Empty
kab: Akaram d ilem

en: _Select
kab: Fren (_S)

en: Unable to stop drive
kab: D awezɣi aseḥbes n imeɣri

en: Open With %s
kab: Ldi s %s

en: Run
kab: Seddu

en: Extract
kab: Ssef

en: Extract to…
kab: Sefsu ɣer…

en: Open
kab: Ldi

en: _Start
kab: _Sekker

en: _Connect
kab: Qqen (_C)

en: _Start Multi-disk Drive
kab: _Sekker ableɣ aget-aḍebsi

en: U_nlock Drive
kab: K_kes azekṛun i webleɣ

en: Stop Drive
kab: Seḥbes anuḍaf

en: _Safely Remove Drive
kab: Kkes ableɣ s t_ɣellist

en: _Disconnect
kab: _Senser

en: _Stop Multi-disk Drive
kab: _Seḥbes ableɣ aget-aḍebsi

en: _Lock Drive
kab: _Sekkeṛ ableɣ

en: Drag and drop is not supported.
kab: Azuɣer akked usersi ur itteddu ara.

en: An invalid drag type was used.
kab: Anaw n uzuɣer arameɣtu yettwaseqdec.

en: Undo
kab: Err-d

en: Undo last action
kab: Sefsex tigawt taneggarut

en: Redo
kab: Err-d

en: Redo last undone action
kab: Err-d tigawt taneggarut yettusfesxen

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
kab[0]: Sefsex asm_utti n %d n uferdis
kab[1]: Sefsex asm_utti n %d n iferdisen

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
kab[0]: Ales asmutti n %d n ufe_rdis
kab[1]: Ales asmutti n %d n ife_rdisen

en: _Undo Move
kab: Sefsex asm_utti

en: _Redo Move
kab: E_rr-d asmutti

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
kab[0]: Smutti %d n uferdis ɣer tqecwalt
kab[1]: Smutti %d n iferdisen ɣer tqecwalt

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
kab[0]: Err-d %d n uferdis seg iḍuman
kab[1]: Err-d %d n yiferdisen seg iḍuman

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
kab[0]: Kkes %d n uferdis yettusuknen
kab[1]: Kkes %d n iferdisen yettusuknen

en: Copy %d item to “%s” | Copy %d items to “%s”
kab[0]: Anɣal n %d n uferdis ar “%s”
kab[1]: Anɣal n %d n iferdisen ar “%s”

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
kab[0]: Sefsex anɣe_l n %d n uferdis
kab[1]: Sefsex anɣe_l n %d n yiferdisen

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
kab[0]: A_les asuken n %d n uferdis
kab[1]: A_les asuken n %d n iferdisen

en: Delete “%s”
kab: Kkes “%s”

en: Copy “%s” to “%s”
kab: Nɣel “%s” ɣer “%s”

en: _Undo Copy
kab: Sefsex anɣel (_U)

en: _Redo Copy
kab: E_rr-d tasukkint

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
kab[0]: Kkes %d n uferdis yettusiselgen
kab[1]: Kkes %d n iferdisen yettusiselgen

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
kab[0]: Sefsex asla_g n %d n uferdis
kab[1]: Sefsex asla_g n %d n yiferdisen

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
kab[0]: A_les asisleg n %d n uferdis
kab[1]: A_les asisleg n %d n iferdisen

en: _Undo Duplicate
kab: Sefsex asla_g

en: _Redo Duplicate
kab: E_rr-d asisleg

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
kab[0]: Kkes isɣewnen ɣer %d n uferdis
kab[1]: Kkes isɣewnen ɣer %d n iferdisen

en: Create links to %d item | Create links to %d items
kab[0]: Rni iseɣwan ar %d n uferdis
kab[1]: Rnu iseɣwan ar %d n yiferdisen

en: Delete link to “%s”
kab: Kkes asaɣ ɣer “%s”

en: Create link to “%s”
kab: Snulfu-d asaɣ ɣer “%s”

en: _Undo Create Link
kab: Se_fsex timerna n useɣwen

en: _Redo Create Link
kab: E_rr-d asnulfu n useɣwen

en: Create an empty file “%s”
kab: Snulfu-d afaylu ilem “%s”

en: _Undo Create Empty File
kab: Se_fsex timerna n ufaylu ilem

en: _Redo Create Empty File
kab: E_rr-d asnulfu n ufaylu ilem

en: Create a new folder “%s”
kab: Rnu akaram amaynut “%s”

en: _Undo Create Folder
kab: Se_fsex timerna n ukaram

en: _Redo Create Folder
kab: E_rr-d asnulfu n ukaram

en: Rename “%s” as “%s”
kab: Snifel isem n “%s” ɣer “%s”

en: _Undo Rename
kab: Se_fsex abeddel n yisem

en: _Redo Rename
kab: E_rr-d abeddel n yisem

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
kab[0]: Smutti %d n uferdis ɣer tqecwalt
kab[1]: Smutti %d n iferdisen ɣer tqecwalt

en: Move “%s” to trash
kab: Smutti “%s” ɣer tqecwalt

en: _Undo Trash
kab: Se_fsex asmutti ɣer tqecwalt

en: _Redo Trash
kab: Err-d seg iḍu_mman

en: _Undo Change Permissions
kab: Sefsex abeddel n tsira_g

en: _Redo Change Permissions
kab: E_rr-d ibeddilen n isirigen

en: _Undo Change Group
kab: Se_fsex abeddel n ugraw

en: _Redo Change Group
kab: E_rr-d abeddel n ugraw

en: _Undo Change Owner
kab: Se_fsex abeddel n umli

en: _Redo Change Owner
kab: E_rr-d abeddel n umli

en: Extract “%s”
kab: Ssef “%s”

en: Extract %d file | Extract %d files
kab[0]: Ssef %d ufaylu
kab[1]: Ssef %d ifuyla

en: Compress “%s”
kab: Ssed “%s”

en: Compress %d file | Compress %d files
kab[0]: Tussda n %d n ufaylu
kab[1]: Tussda n %d n ifuyla

en: The item cannot be restored from trash
kab: D awezɣi tiririt n uferdis si tqecwalt

[ctx: Noun]
note: Translators: This is appended to a file name when a copy of a file is created.
en: Copy
kab: Nɣel

[ctx: Noun]
note: Translators: This is appended to a file name when a copy of an already copied file is created. * `%zu` will be replaced with a number one higher than that of the previous copy.
en: Copy %zu
kab: Nɣel %zu

note: Translators: File name for new symlink. %s is target's name, %zu is number of symlink.
en: Link to %s (%zu)
kab: Ccud ɣer %s (%zu)

[ctx: Stop an ongoing operation]
en: Stop
kab: Seḥbes

en: Content View
kab: Tamuɣli n ugbur

en: Network
kab: Azeṭṭa

en: Starred
kab: S yitran

en: _Learn More
kab: Issin ugar (_L)

en: _Empty Trash…
kab: Smir taq_ecwalt

en: _Trash Settings
kab: Iɣewwaren n _tqecwalt

en: Clear Entry
kab: Sfeḍ anekcam

en: Go to Location
kab: Ddu ɣer wadig

en: Anything
kab: Yal taɣawsa

en: Folders
kab: Ikaramen

en: Documents
kab: Isemliyen

en: Music
kab: Aẓawan

en: Picture
kab: Tugna

en: Text File
kab: Afaylu Aḍris

en: Mo_ve to Trash
kab: S_mutti ɣer tqecwalt

en: Are you sure you want to open all files?
kab: Tebɣiḍ ad tmedleḍ akk ifuyla?

en: This will open %d separate tab and window. | This will open %d separate tabs and windows.
kab[0]: Aya ad yeldi %d n yiccer akked usfaylu iman-is
kab[1]: Aya ad yeldi %d n yiccaren akked yisfuylaiman-nnsen.

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
kab[0]: Ayagi ad yeldi %d n yiccer iman-is.
kab[1]: Ayagi ad yeldi %d n yiccaren iman-nnsen.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
kab[0]: Ayagi ad yeldi %d n usfaylu iman-is.
kab[1]: Ayagi ad yeldi %d n isfuyla iman-nsen.

en: _Open All
kab: Ldi-iten akk (_O)

en: _Select App
kab: Fren a_snas

en: Unable to search for app
kab: D awezɣi anadi n usnas

en: _Search in Software
kab: Af-d deg U_seɣẓan

en: Unable to start location
kab: D awezɣi asekker n wasun

en: Opening “%s”.
kab: Alday n “%s”.

en: Opening %d item. | Opening %d items.
kab[0]: Ldi %d n uferdis.
kab[1]: Ldi %d n iferdisen.

en: _Close
kab: Mdel (_C)

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
kab: Qqe_n

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
kab: Semmet (_L)

en: File Transfer Protocol
kab: Aneggaf n usiweḍ n yifuyla

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
kab: ftp:// neɣ ftps://

en: Network File System
kab: Anagraw n yifuyla n uzeṭṭa

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
kab: sftp:// neɣ ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
kab: dav:// neɣ davs://

note: Translators: This refers to network places which are currently mounted
en: Connected
kab: Yettwaqqen

note: Translators: This refers to network servers the user has previously connected to
en: Previous
kab: Uzwir

en: Merge folder “%s”?
kab: Ad ttesmeszdiḍ “%s”?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
kab: Azday ad yesuter asentem send asemselsi n ifuyla n ukaram ittemceččawen akked ifuyla ara yettusuknen.

en: Replace folder “%s”?
kab: Ad tsemselsiḍ akaram “%s” ?

en: Replacing it will remove all files in the folder.
kab: Asemselsi-is ad yekkes akk ifuyla deg ukaram.

en: Replace file “%s”?
kab: Ad tsemselsiḍ afaylu “%s” ?

en: Replacing it will overwrite its content.
kab: Semselsi-t s usefɛej n ugbur-is.

en: Original Folder
kab: Akaram aneṣli

en: Contents:
kab: Igburen :

en: Original File
kab: Afaylu aneṣli

en: Size:
kab: Tiddi:

en: Type:
kab: Tawsit:

en: Last modified:
kab: Abeddel aneggaru:

en: Merge With
kab: Smezdi akked

en: Replace With
kab: Semselsi s

en: Merge Folder
kab: Smezdi akaram

en: Current Folder Menu
kab: Umuɣ n ukaram amiran

note: Translators: This is the label used in the pathbar when seeing * the root directory (also known as /)
en: Operating System
kab: Anagraw n wammud

note: Translators: This is the filesystem root directory (also known * as /) when seen as administrator
en: Administrator Root
kab: Anedbal aẓar

en: _Open
kab: _Ldi

en: _Save
kab: _Sekles

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions the user has in a directory.
en: None
kab: Ulac

note: Translators: Both %s will be replaced with formatted timestamps.
en: Examples: “%s”, “%s”
kab: Imedya: “%s”, “%s”

en: Single-Click
kab: Asiti asuf

en: Double-Click
kab: Asiti uslig

en: On This Device Only
kab: Deg yibenk-a kan

en: All Locations
kab: Akk adigen

en: Never
kab: Weṛǧin

en: All Files
kab: Akk ifuyla

en: All Folders
kab: Akk ikaramen

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
kab: Surfaɣ, maca ur tezmireḍ ara ad tselkmeḍ inezḍayen seg usmel anmeggag.

en: This is disabled due to security considerations.
kab: Ayagi yexsi i lmend n tɣellist.

note: all files are non-local some files are non-local
en: This drop target only supports local files.
kab: Anican n usersi d ifuyla idiganen kan i yetteddun deg-s.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
kab: Iwakken ad teldiḍ ifuyla ur nelli ara d idiganen suken-iten ɣer ukaram adigan sakin sers-iten tikkelt-nniḍen.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
kab: Iwakken ad teldiḍ ifuyla ur nelli ara d idiganen suken-iten ɣer ukaram adigan sakin sers-iten tikkelt-nniḍen. Ifuyla idiganen i tserseḍ ttwaldin yakan.

en: Details:
kab: Talqayt:

en: Cancelled
kab: Yettwasemmet

en: Preparing
kab: Aheyyi

en: File Operations
kab: Timhalin n ufaylu

en: Show Details
kab: Sken tealqayt

en: All file operations have been completed
kab: Akk tigawin ɣef ifuyla mmḍent akken iwata

en: Read and Write
kab: Taɣuri akked d tira

en: Create and Delete Files
kab: Asnulfu akked tukksa n yifuyla

en: Read-Only
kab: Taɣuri kan

en: Access Files
kab: Anekcum ar ifuyla

en: List Files Only
kab: Sebder ifuyla kan

en: Write-Only
kab: Tira-kan

en: Access-Only
kab: Akeččum kan

en: _Undo
kab: Sefsex (_U)

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
kab: Ur tezmireḍ ara ad tmuddeḍ ugar n yiwet n tignit i tikelt!

en: The file that you dropped is not local.
kab: Afaylu i tserseḍ ulac-it deg uselkim-agi.

en: You can only use local images as custom icons.
kab: Tzemreḍ kan ad tesqedceḍ tugniwin tidiganin am tignitin tudmawanin.

en: The file that you dropped is not an image.
kab: Afaylu i tserseḍ mačči d tugna.

note: Unmarks a file as starred (starred)
en: Unstar
kab: Kkes itri

[ctx: Verb]
en: Star
kab: Itri

en: Cancel Group Change?
kab: Semmet asnifel n ugraw?

en: Cancel Owner Change?
kab: Semmet asnifel n bab-is?

en: Empty folder
kab: Akaram ilem

en: Contents unreadable
kab: Ugbureb ur yattwaɣray ara

en: (some contents unreadable)
kab: (kra n ugbur ur yattwaɣray ara)

note: Translators: %s will be filled with a filesystem type, such as 'ext4' or 'msdos'.
en: %s Filesystem
kab: %s anagraw n yifuyla

en: Creating Properties window.
kab: Asnulfu n iraten n usfaylu.

en: Select Custom Icon
kab: Fren tignit tudmawant

note: translators: This opens the search panel in the Settings app.
en: _Search Settings
kab: Iɣewwaṛen n unadi (_S)

en: Search current folder
kab: Nadi deg akaram amiran

en: Search everywhere
kab: Nadi deg yal adeg

en: Rename Folder
kab: Ẓreg isem n ukaram

en: Rename File
kab: Ẓreg isem n ufaylu

en: Search for “%s”
kab: Nadi ɣef "%s"

en: Date Created
kab: Azemz n usnulfu

en: Date Modified
kab: Azemz n usnifel

note: trash
en: Trash
kab: Iḍumman

en: Disconnect
kab: Senser tuqqna

en: Eject
kab: Ḍeqqer

en: Unmount
kab: Kkes aserkeb

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
kab: Ldi %s

en: Open Personal Folder
kab: Ldi akaram anagbar

en: Recent
kab: Melmi kan

en: Recent Files
kab: Ifuyla n melmi kan

en: Starred Files
kab: Ifuyla s yitran

en: Desktop
kab: Tanarit

en: Open the contents of your desktop in a folder
kab: Ldi igburen n tnarit-ik·im deg ukaram

en: Open Trash
kab: Ldi taqecwalt

en: Mount and Open “%s”
kab: Serkeb sakin ldi “%s”

en: New bookmark
kab: Ticreḍt tamaynut

en: Add a new bookmark
kab: Rnu ticreḍt tamaynut

note: Translators: This means that unlocking an encrypted storage * device failed. %s is the name of the device.
en: Error unlocking “%s”
kab: D ameɣzi tukksa n uzekṛun i “%s”

en: This name is already taken
kab: isem-a yettwasekles yakan

en: _Rename
kab: Beddel isem (_R)

en: Unable to stop “%s”
kab: D awezɣi aseḥbes n “%s”

en: Open in New _Tab
kab: Ldi deg iccer amaynu_t

en: Open in New _Window
kab: Ldi deg usfaylu amaynut (_W)

en: _Mount
kab: Serkeb (_M)

en: _Unmount
kab: Kkes aserkeb (_U)

en: _Eject
kab: Ḍ_eqqer

en: _Detect Media
kab: Af-d ami_dya

en: _Connect Drive
kab: Qqen ableɣ (_C)

en: _Start Multi-disk Device
kab: _Sekker ableɣ aget-aḍebsi

en: _Unlock Device
kab: Kkes azekṛ_un i webleɣ

en: _Stop
kab: _Seḥbes

en: _Disconnect Drive
kab: Senser ableɣ

en: _Stop Multi-disk Device
kab: _Seḥbes ableɣ aget-aḍebsi

en: _Lock Device
kab: Sekkeṛ ab_leɣ

en: Format…
kab: Amasal…

en: Properties
kab: Iraten

en: Device
kab: Ibenk

en: Sidebar
kab: Afeggag n yidis

en: starred
kab: s yitran

en: New tab
kab: Iccer amaynut

en: Close current view
kab: Mdel timeẓri tamirant

note: Translators: only one item has been moved to trash and %s is its name.
en: “%s” moved to trash
kab: “%s” yettwasmutti ɣer tqecwalt

note: Translators: one or more items might have been moved to trash, and %d * is the count.
en: %d file moved to trash | %d files moved to trash
kab[0]: %d n ufaylu yettwasmutti ɣer tqecwalt
kab[1]: %d n yifuyla ttwasmuttin ɣer tqecwalt

en: _Redo
kab: E_rr-d

en: The GNOME Project
kab: Asenfaṛ n GNOME

en: Parent folder
kab: Akaram amaraw

en: Back
kab: Tuɣalin

en: Forward
kab: Ɣer sdat

en: Search Everywhere
kab: Nadi deg yal adeg

en: Search Settings
kab: Anadi ɣef iɣewwaṛen

en: Open with:
kab: Ldi s :

[ctx: shortcut window]
en: General
kab: Amatu

[ctx: shortcut window]
en: New Window
kab: Asfaylu amaynut

[ctx: shortcut window]
en: Close Window or Tab
kab: Mdel asfaylu neɣ iccer

[ctx: shortcut window]
en: Quit
kab: Ffeɣ

[ctx: shortcut window]
en: Search Everywhere
kab: Nadi deg yal adeg

[ctx: shortcut window]
en: Search Current Folder
kab: Nadi deg ukaram amiran

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
kab: Sken-d tallalt

[ctx: shortcut window]
en: Show Preferences
kab: Sken-d ismenyifen

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
kab: Inegzumen

[ctx: shortcut window]
en: Undo
kab: Err-d

[ctx: shortcut window]
en: Redo
kab: Uɣal

[ctx: shortcut window]
en: Opening
kab: Alday

[ctx: shortcut window]
en: Open
kab: Ldi

[ctx: shortcut window]
en: Open in New Tab
kab: Ldi deg iccer amaynut

[ctx: shortcut window]
en: Open in New Window
kab: Ldi deg usfaylu amaynut

[ctx: shortcut window]
en: Open With Default App
kab: Ldi s wesnas amezwaru

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
kab: Iccaren

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
kab: Iccer amaynut

[ctx: shortcut window]
en: Go to Previous Tab
kab: Ddu ɣer yiccer yezrin

[ctx: shortcut window]
en: Go to Next Tab
kab: Ddu ɣer yiccer uḍfir

[ctx: shortcut window]
en: Open Tab
kab: Ldi accer

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
kab: Smutti iccer ɣer tama tazelmaḍt

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
kab: Smutti iccer ɣer tama tayeffust

[ctx: shortcut window]
en: Restore Closed Tab
kab: Err-d iccer yettwamedlen

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
kab: Tunigin

[ctx: shortcut window]
en: Go Back
kab: Tuɣalin

[ctx: shortcut window]
en: Go Forward
kab: Ɣer sdat

[ctx: shortcut window]
en: Go Up
kab: Ddu d asawen

[ctx: shortcut window]
en: Go Down
kab: Ddu d akessar

[ctx: shortcut window]
en: Go to Home Folder
kab: Ddu ɣer ukaram agejdan

[ctx: shortcut window]
en: Enter Location
kab: Sekcem adig

[ctx: shortcut window]
en: View
kab: Tamuɣli

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
kab: Semɣeṛ

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
kab: Semẓi

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
kab: Ales awennez n usimɣeṛ

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Hidden Files
kab: Sken/Ffer ifuyla yettwaffren

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Sidebar
kab: Sken/ffer afeggag n yidis

[ctx: shortcut window]
en: Open Current Folder Menu
kab: Ldi umuɣ n ukaram amiran

[ctx: shortcut window]
en: List View
kab: Tamuɣli s tebdart

[ctx: shortcut window]
en: Editing
kab: Asiẓreg

[ctx: shortcut window]
en: Create Folder
kab: Snulfu-d akaram

[ctx: shortcut window]
en: Rename
kab: Snifel isem

[ctx: shortcut window]
en: Move to Trash
kab: Smutti ɣer tqecwalt

[ctx: shortcut window]
en: Delete Permanently
kab: Kkes i lebda

[ctx: shortcut window]
en: Create Link to Copied Item
kab: Rnu asaɣ ar %d iferdisen yettwaneɣlen

[ctx: shortcut window]
en: Create Link to Selected Item
kab: Rnu asaɣ ar %d uferdis yettwafernen

[ctx: shortcut window]
en: Cut
kab: Gzem

[ctx: shortcut window]
en: Copy
kab: Nɣel

[ctx: shortcut window]
en: Paste
kab: Senṭeḍ

[ctx: shortcut window]
en: Select All
kab: Fren-iten akk

[ctx: shortcut window]
en: Show Item Properties
kab: Sken-d iraten n iferdisen

en: Choose an app to open the selected files
kab: Fren asnas s wacu ara teldiḍ ifuyla yettwafernen

en: Metadata
kab: Iɣefisefka

en: Creation Date
kab: Azemz n usnulfu

en: Artist Name
kab: Isem n unaẓur

en: Album Name
kab: Isem n walbum

en: Add
kab: Rnu

[ctx: title]
en: Replace
kab: Semselsi

en: Existing Text
kab: Aḍris yellan

en: Visible Columns
kab: Ijga d-yettbanen

en: _Revert
kab: _Tti

en: Move _Up
kab: Sm_utti d asawen

en: Move _Down
kab: Smutti _d akessar

en: Compress Files and Folders
kab: Ssed ifuyla akked ikaramen

en: C_ompress
kab: Ssed (_O)

en: Archive _Name
kab: Isem _n uɣbar

en: Co_mpression Method
kab: Tarrayt n tussda (_M)

en: Encryption
kab: Awgelhen

en: _Password
kab: Awal n uɛeddi (_P)

en: _Confirm Password
kab: Sentem awal n uɛeddi (_C)

en: ± 1 day
kab: ± 1 n wass

en: ± 3 days
kab: ± 3 n wussan

en: ± 7 days
kab: ± 7 n wussan

en: ± 14 days
kab: ± 14 n wussan

en: _To
kab: I

en: _Filter
kab: Imsizdeg (_F)

en: New Folder
kab: Akaram amaynut

en: _Folder Name
kab: Isem n ukaram (_F)

en: _Create
kab: Snulfu-d (_C)

en: Show Sidebar
kab: Sken afeggag n yidis

en: Edit File Name
kab: Snifel isem n ufaylu

en: File Name
kab: Isem _n ufaylu

[ctx: File Chooser tooltips]
note: Translators: 'Show' is a verb
en: Show Options
kab: Sken-d tixtiṛiyin

en: Select a _new name for the destination
kab: Fre_n isem amaynut i tɣerwaḍt-nni

en: R_eset
kab: Al_es awennez

en: C_hange
kab: Beddel (_H)

en: _Files
kab: I_fuyla

en: F_olders
kab: Ikaramen (_O)

en: Fi_les
kab: Ifuy_la

en: Fol_ders
kab: Ikaramen (_D)

en: Others
kab: Wiyyaḍ

en: Fil_es
kab: Ifuyla (_E)

en: Folde_rs
kab: Ika_ramen

en: New _Folder…
kab: Akaram amaynut… (_F)

en: New _Document
kab: Isemli amaynut (_D)

en: Open _With…
kab: Ldi s… (_W)

en: Open in Consol_e
kab: Ldi deg tdiwent (_E)

en: _Paste
kab: Senteḍ (_P)

en: Paste as _Link
kab: Senteḍ-it amzun d aseɣwen

en: Select _All
kab: Fren-iten a_kk

en: _Visible Columns
kab: Ijga n tebdart d-yettbanen (_V)

en: Empty _Trash…
kab: Smir _taqecwalt…

en: P_roperties
kab: I_raten

en: _Extract
kab: Ss_ef

en: E_xtract to…
kab: Ssef ɣer… (_X)

en: _Run as a Program
kab: Selkem-it am ahil (_R)

en: _Scripts
kab: I_skripten

en: Cu_t
kab: Gzem (_T)

en: _Copy
kab: Nɣel (_C)

en: Move to…
kab: Smutti-t ɣer…

en: Copy to…
kab: Nɣel ɣer…

en: Rena_me…
kab: Snifel ise_m…

en: _Paste Into Folder
kab: Senteḍ deg ukaram (_P)

en: Create _Link
kab: Snulfu-d asaɣ

en: C_ompress…
kab: Ssed… (_O)

en: Set as Background…
kab: Sbadu-t d agilal n tnarit…

note: Translators: This is the transitive verb meaning 'to send via email' (e.g. 'email this document to Angela).
en: Email…
kab: Imayl…

en: _Delete From Trash…
kab: Kkes si tqecwalt (_D)

en: _Delete Permanently…
kab: Kkes i leb_da…

en: _Copy Address
kab: Nɣel Tansa (_C)

en: _Remove
kab: Kkes (_R)

en: Select Items Matching
kab: Fren iferdisen isaḍan

en: Pattern
kab: Udlif

en: Server Addresses
kab: Tansiwin n uqeddac

en: Prefix
kab: Asezwer

en: Server address
kab: Tansa n uqeddac

en: Password Required
kab: Awal n uɛeddi yettusra

en: Enter password…
kab: Sekcem awal n uɛeddi…

en: _Properties
kab: Iraten (_P)

en: St_op
kab: Seḥbes

en: Add to _Bookmarks
kab: Rnu ɣer ticraḍ (_B)

en: Remove from _Bookmarks
kab: Kkes-it seg ticraḍ

en: _Star Folder
kab: Rnu itri i ukaram (_S)

en: _Unstar Folder
kab: Kkes itri i _ukaram

en: _Copy Location
kab: Nɣel adig (_C)

en: _Open in File Manager
kab: Ldi s umsefrak n yifuyla

en: Paste as Lin_k
kab: Senteḍ-it amzun d aseɣwen

en: General
kab: Amatu

en: Sort _Folders Before Files
kab: Smizzwer ikaramen send i_fuyla

en: _Action to Open Items
kab: _Asiti aḥerfi iwakken ad teldiḍ iferdisen

en: _Delete Permanently
kab: Kkes i leb_da

en: Performance
kab: Atwal

en: Show _Thumbnails
kab: Sken-d tinfulin

en: _Count Number of Files in Folders
kab: Amḍan n iferdisen n yifuyla deg ukaram

en: Deta_iled
kab: S tleqqayt

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: Fi_rst
kab: Amenzu

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: Seco_nd
kab: Wis sin

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: T_hird
kab: Wis kraḍ

en: Show File Operations
kab: Sken-d timhalin n ufaylu

en: Set Custom Icon
kab: Sbadu tignit tudmawant

en: Remove Custom Icon
kab: Kkes tignit tudmawant

en: Unknown Filesystem
kab: Anagraw d yifuyla arussin

en: total
kab: aɣrud

note: Refers to the capacity of the filesystem
en: used
kab: yettwaseqdec

note: Refers to the capacity of the filesystem
en: free
kab: ilelli

note: Disks refers to GNOME Disks.
en: _Open in Disks
kab: Ldi deg Iḍebṣiyen (_O)

en: Parent _Folder
kab: Akaram amaraw (_F)

en: Open Parent Folder
kab: Ldi akaram anagbar

en: _Permissions
kab: Tisirag (_P)

en: _Executable as Program
kab: Aselkem n ufaylu am wahil

en: Set Custom Permissions
kab: Sbedd tisirag tudmawanin

en: Unknown Permissions
kab: Tisiragt d tirussinin

en: _Owner
kab: Bab-is (_O)

en: Access
kab: Anekcum

en: Folder Access
kab: Anekcum ar ukaram

en: File Access
kab: Anekcum ar ufaylu

en: _Group
kab: A_graw

en: Other Users
kab: Iseqdacen nniḍen

en: Security Context
kab: Asatel n tɣellist

en: New Filename
kab: Isem amaynut n ufaylu

en: File Types
kab: Anawen n ifuyla

en: _Audio
kab: Imesli (_A)

en: _Documents
kab: Isemliyen (_D)

en: _Folders
kab: Ikaramen (_F)

en: _Images
kab: Tugn_iwin

en: Te_xt
kab: Aḍris (_x)

en: _Videos
kab: Ti_vidyutin

note: Translators: This refers to a date time
en: Used
kab: Yettwaseqdec

en: _Today
kab: Ass-a (_T)

en: _Yesterday
kab: Iḍelli (_Y)

en: Past _Week
kab: Dduṛt yezrin (_W)

en: Past _Month
kab: Aggur yezrin (_M)

en: Past Y_ear
kab: As_eggas yezrin

en: _Content & Filename
kab: Agbur akked yisem n ufaylu (_C)

en: Search Inside Files
kab: Nadi sdaxel n yifuyla

en: _Only Filename
kab: Isem n ufaylu kan (_O)

en: Don't Search Inside Files
kab: Ur ttnadi ara sdaxel n yifuyla

en: Only Co_ntents
kab: Igburen ka_n

en: _Add
kab: Rnu (_A)

en: Try a different search
kab: Ɛreḍ inadi yemgaraden

en: Search Current Folder
kab: Nadi deg ukaram amiran

en: Last _Modified
kab: Asnifel aneggaru (_M)

en: _First Modified
kab: Asni_fel amezwaru

en: _Size
kab: Tiddi (_S)

en: _Type
kab: Anaw (_T)

en: Icon Size
kab: Teɣzi n tignitin

[ctx: menu item]
note: Translators: a menu item in a group of sorting options in a toolbar menu, with criterions such as "A-Z" or "Last Modified".
en: Sort
kab: Smizzwer

en: Show _Hidden Files
kab: Sken ifuyla yeffren (_H)

en: _Visible Columns…
kab: Ijga d-yettbanen…

note: Translators: This is a noun, meaning the options pertaining to the view.
en: View Options
kab: Wali tixtiṛiyin

en: Zoom Out
kab: Semẓi

en: Zoom In
kab: Semɣeṛ

en: New _Window
kab: Asfaylu amaynut (_W)

en: New _Tab
kab: Iccer amaynu_t

en: _Preferences
kab: Ismenyafen (_P)

en: _Keyboard Shortcuts
kab: Inegzumen n unasiw (_K)

en: _Help
kab: Tallalt (_H)

en: _About Files
kab: Ɣef Ifuyla (_A)

en: _New Tab
kab: Iccer amay_nut

en: Move Tab to New _Window
kab: Smutti ɣer usfaylu amaynut (_W)

note: Translators: use “Move Tab _Right” for RTL languages
en: Move Tab _Left
kab: Smutti iccer ɣer _zelmaḍ

note: Translators: use “Move Tab _Left” for RTL languages
en: Move Tab _Right
kab: Smutti iccer amiran ɣer ye_fus

en: _Close Tab
kab: Mdel iccer (_C)

en: Close _Other Tabs
kab: Mdel accaren-nniḍen (_O)

en: Main Menu
kab: Umuɣ agejdan
