nautilus - en to it translation catalogue (1118 entries)

en: Run Software
it: Esegui software

en: Files
it: File

en: Access and organize files
it: Accede ai file e li organizza

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: folder;manager;explore;disk;filesystem;nautilus;
it: cartella;gestore;esplora;disco;file system;nautilus;

en: New Window
it: Nuova finestra

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
it: Usare sempre il campo posizione invece della barra percorso

en: If set to true, Files will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
it: Se impostata a VERO, verrà usata sempre una casella di testo per la barra della posizione, invece della barra percorso.

en: Where to perform recursive search
it: Indica dove eseguire la ricerca ricorsiva

en: Locations in which Files should search subfolders. Available values are “local-only”, “always”, “never”.
it: Posizioni nelle quali il programma dovrebbe eseguire ricerche nelle sotto-cartelle. I valori possibili sono: «local-only», «always» e «never».

en: Filter the search dates using either last used or last modified
it: Filtra le date di ricerca in base all'ultimo utilizzo o all'ultima modifica

en: Filter the search dates using either last used or last modified.
it: Filtra le date di ricerca in base all'ultimo utilizzo o all'ultima modifica.

en: Whether to show a context menu item to delete permanently
it: Indica se mostrare un elemento nel menù contestuale per l'eliminazione definitiva

en: If set to true, Files will show a delete permanently context menu item to bypass the Trash.
it: Se impostata a VERO, viene visualizzato un elemento nel menù contestuale per l'eliminazione definitiva senza passare per il cestino.

en: Whether to show context menu items to create links from copied or selected files
it: Indica se mostrare degli elementi nel menù contestuale per creare collegamenti dei file copiati o selezionati

en: If set to true, Files will show context menu items to create links from the copied or selected files.
it: Se impostata a VERO, vengono visualizzati degli elementi nel menù contestuale per creare collegamenti dei file copiati o selezionati.

en: When to show number of items in a folder
it: Quando mostrare il numero di oggetti in una cartella

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to “always” then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to “local-only” then only show counts for local file systems. If set to “never” then never bother to compute item counts.
it: Compromesso sulla visualizzazione del numero di oggetti in una cartella per motivi di velocità. Se impostata a «always», allora il numero totale di oggetti è mostrato in ogni caso, anche per cartelle su server remoti. Se impostata a «local-only», allora il conteggio è effettuato solo sui file system locali. Se impostata a «never» allora in nessun caso è disponibile il conteggio degli oggetti.

en: Type of click used to launch/open files
it: Tipo di clic usato per lanciare/aprire i file

en: Possible values are “single” to launch files on a single click, or “double” to launch them on a double click.
it: Valori ammessi sono «single» per lanciare i file con un singolo clic, o «double» per lanciarli con un doppio clic.

en: Use extra mouse button events in Files
it: Usa gli eventi dei pulsanti mouse aggiuntivi in File

en: For users with mice that have “Forward” and “Back” buttons, this key will determine if any action is taken inside of Files when either is pressed.
it: Per gli utenti il cui mouse presenta i pulsanti «Avanti» e «Indietro», questa chiave determina se viene intrapresa un'azione quando uno di questi tasti è premuto.

en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
it: Pulsante mouse per attivare il comando «Avanti» nella finestra di esplorazione

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
it: Per gli utenti il cui mouse presenta i pulsanti «Avanti» e «Indietro», questa chiave imposta quale pulsante attiva il comando «Avanti» in una finestra di esplorazione. L'intervallo di valori ammessi è tra 6 e 14.

en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
it: Pulsante mouse per attivare il comando «Indietro» nella finestra di esplorazione

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
it: Per gli utenti il cui mouse presenta i pulsanti «Avanti» e «Indietro», questa chiave imposta quale pulsante attiva il comando «Indietro» in una finestra di esplorazione. L'intervallo di valori ammessi è tra 6 e 14.

en: When to show thumbnails of files
it: Quando mostrare miniature dei file

en: Speed trade-off for when to show a file as a thumbnail. If set to “always” then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to “local-only” then only show thumbnails for local file systems. If set to “never” then never bother to thumbnail files, just use a generic icon. Despite what the name may suggest, this applies to any previewable file type.
it: Compromesso sulla visualizzazione delle miniature di file per motivi di velocità. Se impostata a «always», allora la miniatura è generata in ogni caso, anche per cartelle su server remoti. Se impostata a «local-only», sono mostrate le miniature solo per i file system locali. Se impostata a «never» allora in nessun caso è possibile avere una miniatura delle immagini, ma solo icone generiche. Si applica a tutti i file per i quali si può avere un'anteprima.

en: Maximum image size for thumbnailing
it: Dimensione massima per creare miniatura di una immagine

en: Images over this size (in megabytes) won’t be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
it: Immagini di dimensione maggiore di questa (in megabyte) non hanno alcuna miniatura. Lo scopo di questa impostazione è di evitare il processo di creazione di miniature per immagini grandi; tale processo infatti può richiedere un lungo tempo di esecuzione o un elevato uso della memoria.

en: Default sort order
it: Ordine di disposizione predefinito

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are “name”, “size”, “type”, “mtime”, “atime” and “starred”.
it: L'ordine di disposizione predefinito per gli oggetti nella vista a icona; valori ammessi sono: «name», «size», «type», «mtime», «atime» e «starred».

en: Reverse sort order in new windows
it: Ordine di disposizione invertito nelle nuove finestre

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. I.e., if sorted by name, then instead of sorting the files from “a” to “z”, they will be sorted from “z” to “a”; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
it: Se impostata a VERO, i file nelle nuove finestre sono disposti in ordine inverso. Per esempio, se si dispongono per nome, invece di ordinarli dalla "a" alla "z", vengono ordinati dalla "z" alla "a"; se disposti per dimensione, invece che in ordine crescente saranno disposti in ordine decrescente.

en: Default folder viewer
it: Visualizzatore cartelle predefinito

en: When a folder is visited this viewer is used. Possible values are “list-view”, and “icon-view”.
it: Quando si visita una cartella, viene utilizzato questo visualizzatore. I valori possibili sono «list-view» e «icon-view».

en: Whether to show hidden files
it: Indica se mostrare i file nascosti

en: This key is deprecated and ignored. The “show-hidden” key from “org.gtk.Settings.FileChooser” is now used instead.
it: Questa chiave è deprecata e ignorata. Al suo posto è ora usata la chiave «show-hidden» di «org.gtk.Settings.FileChooser».

en: Whether GTK 4 settings migration happened
it: Indica se la migrazione delle impostazioni di GTK 4 è avvenuta

en: Whether settings shared with GtkFileChooser have been migrated from their GTK 3 keys to the GTK 4 ones.
it: Indica se le impostazioni condivise con GtkFileChooser sono state migrate dalle chiavi GTK 3 a quelle di GTK 4.

en: Whether to open the hovered folder after a timeout when drag and drop operation
it: Indica se aprire la cartella sotto al puntatore dopo un intervallo di tempo durante l'operazione di trascinamento e rilascio

en: If this is set to true, when performing a drag and drop operation the hovered folder will open automatically after a timeout.
it: Se impostata a VERO, quando si esegue un'operazione di trascinamento e rilascio, la cartella sotto al puntatore del mouse viene aperta automaticamente dopo un intervallo di tempo.

en: Whether to have full text search enabled by default when opening a new window/tab
it: Indica se avere la ricerca del testo abilitata in modo predefinito quando vengono aperte nuove finestre/schede

en: If set to true, Files will also match the file contents besides the name. This toggles the default active state, which can still be overridden in the search popover
it: Se impostata a VERO, File cercherà anche il contenuto dei file oltre che i nomi. Questo commuta lo stato attivo predefinito, che può essere comunque sovrascritto nel popover di ricerca

en: How to display file timestamps in the views
it: Come mostrare i timestamp dei file nelle visualizzazioni

en: If set to 'simple', Files will show Today and Yesterday with time, otherwise the exact date without time. If set to 'detailed', it will always show the exact date and time.
it: Se impostato su «semplice», il programma mostrerà Oggi e Ieri insieme all'orario, altrimenti mostrerà la data per esteso senza orario. Se impostato su «dettagliato», mostrerà sempre la data e l'ora esatte.

en: Default format for compressing files
it: Formato predefinito per la compressione dei file

en: The format that will be selected when compressing files.
it: Il formato che sarà selezionato quando si comprimono i file.

en: List of possible captions on icons
it: Lista di possibili didascalie per le icone

en: A list of captions below an icon in the icon view. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Some possible values are: “size”, “type”, “date_modified”, “owner”, “group”, “permissions”, and “mime_type”.
it: Una lista di didascalie sotto alle icone nella vista a icone. Il numero effettivo di didascalie mostrate dipende dal livello di ingrandimento. Valori possibili sono: «size», «type», «date_modified», «owner», «group», «permissions» e «mime_type».

en: Default icon view zoom level
it: Livello ingrandimento predefinito della vista a icone

en: Default list view zoom level
it: Livello ingrandimento predefinito della vista ad elenco

en: Columns visible in list view
it: Colonne visibili nella vista ad elenco

en: Column order in list view
it: Ordine delle colonne nella vista ad elenco

en: Use tree view
it: Usa vista ad albero

en: Whether a tree should be used for list view navigation instead of a flat list.
it: Indica se usare la vista ad albero invece dell'elenco piatto per la navigazione nella vista ad elenco.

en: Initial size of the window
it: La dimensione iniziale della finestra

en: A tuple containing the initial width and height of the app window.
it: Una tupla che contiene la larghezza e l'altezza iniziali della finestra dell'applicazione.

en: Whether the navigation window should be maximized
it: Indica se la finestra di navigazione debba essere massimizzata o meno

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
it: Indica se massimizzare in modo predefinito la finestra di navigazione.

en: Initial size of the file chooser window
it: La dimensione iniziale della finestra del selettore file

en: A tuple containing the initial width and height of the file chooser window.
it: Una tupla che contiene la larghezza e l'altezza iniziali della finestra del selettore file.

en: Files, also known as Nautilus, is the default file manager of the GNOME desktop. It provides a simple and integrated way of managing your files and browsing your file system.
it: File, noto anche come «Nautilus», è il gestore di file predefinito dell'ambiente grafico GNOME. Offre un modo semplice e integrato per gestire i file ed esplorare il file system.

en: Nautilus supports all the basic functions of a file manager and more. It can search and manage your files and folders, both locally and on a network, read and write data to and from removable media, run scripts, and launch apps. It has three views: Icon Grid, Icon List, and Tree List. Its functions can be extended with plugins and scripts.
it: Nautilus supporta tutte le funzionalità di base di un gestore di file e molto altro: è in grado di eseguire ricerche e gestire file e cartelle (localmente e da remoto), leggere e scrivere da supporti rimovibili, eseguire script e lanciare applicazioni. Dispone di tre diverse tipologie di visualizzazione: una griglia ad icone, un elenco ad icone e un elenco ad albero. È possibile estenderne le funzionalità attraverso plugin e script.

en: Grid View
it: Vista a griglia

en: List View
it: Vista ad elenco

en: Search
it: Cerca

en: Selection of Multiple Files
it: Selezione di file multipli

en: You can stop this operation by clicking cancel.
it: È possibile fermare questa operazione facendo clic su «Annulla».

note: Cancel response is always available and the default response
en: _Cancel
it: A_nnulla

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi

note: 0 seconds
en: 0 seconds
it: 0 secondi

en: Title
it: Titolo

en: Artist
it: Artista

en: Comment
it: Commento

en: Year
it: Anno

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Video Codec
it: Codificatore video

en: Video Bit Rate
it: Frequenza campionatura video

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
it[0]: %0.2f fotogramma al secondo
it[1]: %0.2f fotogrammi al secondo

en: Frame Rate
it: Fotogrammi al secondo

en: Audio Codec
it: Codificatore audio

en: Audio Bit Rate
it: Frequenza campionatura audio

en: Sample Rate
it: Campionatura

en: Channels
it: Canali

en: Oops! Something went wrong.
it: Oops! Qualcosa è andato storto.

en: Audio and Video Properties
it: Proprietà audio e video

en: Audio Properties
it: Proprietà audio

en: Video Properties
it: Proprietà video

en: Duration
it: Durata

en: Container
it: Contenitore

en: Audio/Video Properties
it: Proprietà audio/video

en: Image Type
it: Tipo di immagine

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Camera Brand
it: Marca fotocamera

en: Camera Model
it: Modello fotocamera

en: Exposure Time
it: Tempo d'esposizione

en: Exposure Program
it: Programma d'esposizione

en: Aperture Value
it: Valore d'apertura

en: ISO Speed Rating
it: Sensibilità ISO

en: Flash Fired
it: Scatto con flash

en: Metering Mode
it: Modalità esposimetro

en: Focal Length
it: Lunghezza focale

en: Description
it: Descrizione

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Creator
it: Creatore

en: Created On
it: Data creazione

en: Rating
it: Giudizio

en: W
it: O

en: Coordinates
it: Coordinate

en: Failed to load image information
it: Caricamento delle informazioni sull'immagine non riuscito

en: Image Properties
it: Proprietà immagine

en: Could not set as default
it: Impossibile impostare come predefinita

en: Error while setting “%s” as default app: %s
it: Errore durante l'impostazione di «%s» come applicazione predefinita: %s

note: Translators: %s is the filename.  i.e. "Choose an app to open test.jpg"
en: Choose an app to open <b>%s</b>
it: Scegli un'applicazione per aprire <b>%s</b>

en: Open Items
it: Apri oggetti

en: Open Folder
it: Apri cartella

en: Open File
it: Apri file

en: No Home Directory
it: Directory home non presente

en: Make sure the directory exists and has correct access permissions set.
it: Assicurarsi che la directory esista e che i privilegi d'accesso siano impostati correttamente.

en: --quit cannot be used with URIs.
it: --quit non può essere usato con degli URI.

en: --select must be used with at least an URI.
it: --select deve essere usato con almeno un URI.

en: There was an error displaying help
it: Si è verificato un errore nel visualizzare la documentazione

en: “%s” is an internal protocol. Opening this location directly is not supported.
it: «%s» è un protocollo interno: l'apertura di questa posizione non è supportata.

en: Show the version of the program.
it: Mostra la versione del programma.

en: Always open a new window for browsing specified URIs
it: Apre sempre una nuova finestra per esplorare gli URI specificati

en: Quit Nautilus.
it: Esce da Nautilus.

en: Select specified URI in parent folder.
it: Seleziona gli URI specificati nella cartella di livello superiore.

en: Unable to start the program:
    %s
it: Impossibile avviare il programma:
    %s

en: The program is not marked as executable.
it: Il programma non è contrassegnato come eseguibile.

en: Unable to locate the program
it: Impossibile localizzare il programma

en: Oops! There was a problem running this software.
it: Oops! Si è verificato un problema eseguendo questo software.

en: If you don’t trust this location or aren’t sure, press Cancel.
it: Se la posizione non è affidabile o non si è sicuri, premere Annulla.

en: “%s” contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?
it: «%s» contiene software progettato per essere avviato automaticamente. Eseguirlo?

en: _Run
it: _Esegui

en: “%s” would not be a unique new name.
it: «%s» potrebbe non essere un nome nuovo univoco.

en: “%s” would conflict with an existing file.
it: «%s» potrebbe essere in conflitto con un file esistente.

en: Name cannot be empty.
it: Il nome non può essere vuoto.

en: Name cannot contain “/”.
it: Il nome non può contenere «/».

en: “.” is not a valid name.
it: «.» non è un nome valido.

en: “..” is not a valid name.
it: «..» non è un nome valido.

en: Rename %d Folder | Rename %d Folders
it[0]: Rinomina %d cartella
it[1]: Rinomina %d cartelle

en: Rename %d File | Rename %d Files
it[0]: Rinomina %d file
it[1]: Rinomina %d file

note: To translators: %d is the total number of files and folders. * Singular case of the string is never used
en: Rename %d File and Folder | Rename %d Files and Folders
it[0]: Rinomina %d file e cartella
it[1]: Rinomina %d file e cartelle

en: Original Name (Ascending)
it: Nome originale (crescente)

en: Original Name (Descending)
it: Nome originale (decrescente)

en: First Modified
it: Modificato per primo

en: Last Modified
it: Modificato per ultimo

en: First Created
it: Creato per primo

en: Last Created
it: Creato per ultimo

en: Camera model
it: Modello fotocamera

en: Creation date
it: Data di creazione

en: Season number
it: Numero stagione

en: Episode number
it: Numero episodio

en: Track number
it: Numero traccia

en: Artist name
it: Nome artista

en: Album name
it: Nome album

en: Original file name
it: Nome file originale

en: Clipboard string cannot be NULL.
it: La stringa degli appunti non può essere vuota.

note: Translators: Do not translate 'cut' and 'copy'. These are literal keywords.
en: Nautilus Clipboard must begin with “cut” or “copy”.
it: Gli appunti di Nautilus devono cominciare con «cut» o «copy».

en: Nautilus Clipboard must not have empty lines.
it: Gli appunti di Nautilus non devono avere linee vuote.

en: View More
it: Mostra di più

en: Name
it: Nome

en: The name and icon of the file.
it: Il nome e l'icona del file.

en: Size
it: Dimensione

en: The size of the file.
it: La dimensione del file.

en: Type
it: Tipo

en: The type of the file.
it: Il tipo del file.

note: Translators: This refers to a date time
en: Modified
it: Modificato

en: The date the file was modified.
it: La data in cui il file è stato modificato.

en: Detailed Type
it: Dettagli

en: The detailed type of the file.
it: Il tipo di file in dettaglio.

en: Accessed
it: Accesso

en: The date the file was accessed.
it: La data in cui si è acceduto al file.

note: Translators: This refers to a date time
en: Created
it: Creazione

en: The date the file was created.
it: La data in cui è stato creato il file.

en: Owner
it: Proprietario

en: The owner of the file.
it: Il proprietario del file.

en: Group
it: Gruppo

en: The group of the file.
it: Il gruppo del file.

en: Permissions
it: Permessi

en: The permissions of the file.
it: I permessi del file.

en: Recency
it: Prossimità

en: The date the file was accessed by the user.
it: La data in cui l'utente ha acceduto al file.

en: Shows if file is starred.
it: Mostra se il file è tra i preferiti.

en: Trashed On
it: Data di rimozione

en: Date when file was moved to the Trash
it: La data in cui il file è stato spostato nel cestino

en: Original Location
it: Posizione originale

en: Original location of file before moved to the Trash
it: Posizione originale del file prima di essere spostato nel cestino

en: Relevance
it: Attinenza

en: Relevance rank for search
it: Grado di attinenza per la ricerca

en: Compatible with all operating systems.
it: Compatibile con tutti i sistemi operativi.

en: Encrypted ZIP (.zip)
it: ZIP cifrato (.zip)

en: Password-protected ZIP, must be installed on Windows and Mac.
it: File ZIP protetto da password, deve essere installato su Windows e Mac.

en: Smaller archives but Linux and Mac only.
it: Archivi più piccoli, ma solo per Linux e Mac.

en: Smaller archives but must be installed on Windows and Mac.
it: Archivi più piccoli, ma deve essere installato su Windows e Mac.

en: Since %s
it: Da %s

en: Details: %s
it: Dettagli: %s

en: There was an error launching the app.
it: Si è verificato un errore nel lanciare l'applicazione.

en: Details: The proxy has not been created.
it: Dettagli: il proxy non è stato creato.

en: Copy _Anyway
it: Copi_a comunque

en: Proceed _Anyway
it: Procedi _comunque

en: Empty _Trash
it: Sv_uota cestino

en: _Merge
it: _Unisci

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: S_kip All
it: _Ignora tutto

en: _Skip
it: Ign_ora

en: _Skip Files
it: Ign_ora file

en: Delete _All
it: Elimina _tutto

en: _Delete
it: Eli_mina

en: _Retry
it: _Riprova

en: _Move Here
it: _Sposta qui

en: _Copy Here
it: _Copia qui

en: _Link Here
it: Co_llega qui

en: Cancel
it: Annulla

en: Dropped Image
it: Immagine trascinata

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of “%s”.
it: Permessi non sufficienti per visualizzare il contenuto di «%s».

en: “%s” could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
it: Impossibile trovare «%s». Forse è stato eliminato di recente.

en: Sorry, could not display all the contents of “%s”: %s
it: Impossibile mostrare tutto il contenuto di «%s»: %s

en: This location could not be displayed.
it: Impossibile mostrare il contenuto di questa posizione.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of “%s”.
it: Permessi non sufficienti per cambiare il gruppo di «%s».

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of “%s”: %s
it: Impossibile cambiare il gruppo di «%s»: %s

en: The group could not be changed.
it: Impossibile cambiare il gruppo.

en: Sorry, could not change the owner of “%s”: %s
it: Impossibile cambiare il proprietario di «%s»: %s

en: The owner could not be changed.
it: Impossibile cambiare il proprietario.

en: Sorry, could not change the permissions of “%s”: %s
it: Impossibile cambiare i permessi di «%s»: %s

en: The permissions could not be changed.
it: Impossibile cambiare i permessi.

en: The name “%s” is already used in this location. Please use a different name.
it: Il nome «%s» è già in uso in questa posizione. Usare un nome diverso.

en: There is no “%s” in this location. Perhaps it was just moved or deleted?
it: Non c'è alcun «%s» in questa posizione. Forse è stato solo spostato o eliminato?

en: You do not have the permissions necessary to rename “%s”.
it: Permessi non sufficienti per rinominare «%s».

en: The name “%s” is not valid because it contains the character “%c”. Please use a different name.
it: Il nome «%s» non è valido perché contiene il carattere «%c». Usare un nome diverso.

en: The name “%s” is not valid. Please use a different name.
it: Il nome «%s» non è valido. Usare un nome diverso.

en: The name “%s” is too long. Please use a different name.
it: Il nome «%s» non è troppo lungo. Usare un nome diverso.

en: Could not rename “%s” because a process is using it. If it's open in another application, close it before renaming it.
it: Non è possibile rinominare «%s» perché un processo lo sta usando. Se è aperto in un'altra applicazione, chiuderla prima di rinominarlo.

note: fall through
en: Sorry, could not rename “%s” to “%s”: %s
it: Impossibile rinominare «%s» in «%s»: %s

en: The item could not be renamed.
it: Impossibile rinominare l'oggetto.

en: This file cannot be mounted
it: Questo file non può essere montato

en: This file cannot be unmounted
it: Questo file non può essere smontato

en: This file cannot be ejected
it: Questo file non può essere espulso

en: This file cannot be started
it: Questo file non può essere avviato

en: This file cannot be stopped
it: Questo file non può essere fermato

en: Slashes are not allowed in filenames
it: Nei nomi di file non è consentito l'uso di «/»

en: Toplevel files cannot be renamed
it: I file di livello principale non possono essere rinominati

en: File not found
it: File non trovato

en: Not allowed to set permissions
it: Non è consentito impostare i permessi

en: Not allowed to set owner
it: Non è consentito impostare il proprietario

en: Specified owner “%s” doesn’t exist
it: L'utente «%s» specificato non esiste

en: Not allowed to set group
it: Non è consentito impostare il gruppo

en: Specified group “%s” doesn’t exist
it: Il gruppo «%s» specificato non esiste

note: Translators: This is a username followed by "(You)" to indicate the file is owned by the current user
en: %s (You)
it: %s (voi)

en: %'u item | %'u items
it[0]: %'u oggetto
it[1]: %'u oggetti

en: %'u folder | %'u folders
it[0]: %'u cartella
it[1]: %'u cartelle

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
it: ? byte

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
it: ? oggetti

note: Translators: This about a file type.
en: Unknown type
it: Tipo sconosciuto

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Program
it: Programma

en: Font
it: Tipo di carattere

en: Image
it: Immagine

en: Archive
it: Archivio

en: Text
it: Testo

en: Contacts
it: Contatti

en: Calendar
it: Calendario

en: Document
it: Documento

en: Presentation
it: Presentazione

en: Spreadsheet
it: Foglio di calcolo

note: Refers to a file type which is known but not one of the basic types
en: Other
it: Altro

en: Binary
it: Binario

en: Folder
it: Cartella

en: Link
it: Collegamento

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). Translators: File name for new symlink. %s is target's name
en: Link to %s
it: Collegamento a %s

en: Link (broken)
it: Collegamento (interrotto)

note: Translators: This refers to available space in a folder; e.g.: 100 MB Free
en: %s Free
it: %s liberi

[ctx: Role]
note: Translators: This is the role for a folder icon when a screen reader is * used. If a folder is selected, it will say "XXXXXX. Folder"
en: Folder
it: Cartella

[ctx: Role]
note: Translators: when a file is marked with a star, this text * is added at the end of the name when prononunced by a * screen reader, after the role * (e.g. "My documents. Folder. Starred")
en: Starred
it: Nei preferiti

en: Replace When Saving?
it: Sostituire?

en: “%s” already exists in “%s”. Saving will replace or overwrite its contents.
it: «%s» esiste già in «%s». Il salvataggio ne sostituirà o sovrascriverà i contenuti.

en: %'d second | %'d seconds
it[0]: %'d secondo
it[1]: %'d secondi

en: %'d minute | %'d minutes
it[0]: %'d minuto
it[1]: %'d minuti

en: %'d hour | %'d hours
it[0]: %'d ora
it[1]: %'d ore

en: unknown
it: sconosciuto

en: Permanently Delete “%s”?
it: Eliminare «%s» in modo permanente?

en: Permanently Delete %'d Selected Item? | Permanently Delete %'d Selected Items?
it[0]: Eliminare in modo permanente la selezione (%'d oggetto)?
it[1]: Eliminare in modo permanente la selezione (%'d oggetti)?

en: Permanently deleted items can not be restored
it: Gli oggetti eliminati in modo permanente non potranno essere ripristinati

en: Empty Trash?
it: Svuotare il cestino?

en: All items in the Trash will be permanently deleted
it: Tutti gli oggetti nel cestino verranno eliminati in modo definitivo

note: Translators: This action removes a file from Recent
en: Cleared “%s”
it: «%s» rimosso

en: Deleted “%s”
it: «%s» eliminato

note: Translators: This action removes a file from Recent
en: Clearing “%s”
it: Rimozione di «%s»

en: Deleting “%s”
it: Eliminazione di «%s»

note: Translators: This action removes file(s) from Recent
en: Cleared %'d file | Cleared %'d files
it[0]: Rimosso %'d file
it[1]: Rimossi %'d file

en: Deleted %'d file | Deleted %'d files
it[0]: Eliminato %'d file
it[1]: Eliminati %'d file

note: Translators: This action removes file(s) from Recent
en: Clearing %'d file | Clearing %'d files
it[0]: Rimozione di %'d file
it[1]: Rimozione di %'d file

en: Deleting %'d file | Deleting %'d files
it[0]: Eliminazione di %'d file
it[1]: Eliminazione di %'d file

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4 files/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left | %'d / %'d — %s left
it[0]: %'d / %'d — %s restante
it[1]: %'d / %'d — %s restanti

en: Failed to delete all child files
it: Eliminazione dei file secondari non riuscita

en: Error while deleting.
it: Errore durante l'eliminazione.

en: You do not have sufficient permissions to delete the folder “%s”.
it: Permessi non sufficienti per eliminare la cartella «%s».

en: There was an error deleting the folder “%s”.
it: Si è verificato un errore nell'eliminare la cartella «%s».

en: You do not have sufficient permissions to delete the file “%s”.
it: Permessi non sufficienti per eliminare il file «%s».

en: There was an error deleting the file “%s”.
it: Si è verificato un errore nell'eliminare il file «%s».

en: Trashing “%s”
it: Rimozione di «%s»

en: Trashed “%s”
it: Rimosso «%s»

en: Trashing %'d file | Trashing %'d files
it[0]: Rimozione di %'d file
it[1]: Rimozione di %'d file

en: Trashed %'d file | Trashed %'d files
it[0]: Rimosso %'d file
it[1]: Rimossi %'d file

note: Translators: %s is a file name
en: “%s” can’t be put in the trash. Do you want to delete it immediately?
it: Impossibile spostare «%s» nel cestino: eliminarlo immediatamente?

en: This remote location does not support sending items to the trash.
it: Questa posizione remota non supporta lo spostamento di oggetti nel cestino.

en: Trashing Files
it: Spostamento dei file nel cestino

en: Deleting Files
it: Eliminazione dei file

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to eject “%s”
it: Impossibile espellere «%s»

en: Unable to unmount “%s”
it: Impossibile smontare «%s»

en: Empty Trash Before Ejecting?
it: Svuotare il cestino prima di espellere?

en: Empty the trash to free up space on “%s”. All trashed items will be permanently deleted.
it: Svuotare il cestino per liberare spazio su «%s». Gli oggetti nel cestino verranno eliminati in modo definitivo.

en: Do _Not Empty
it: _Non svuotare

note: Translators: This is an action in a dialog to * clear trashed items.
en: _Empty
it: _Svuota

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to access “%s”
it: Impossibile accedere a «%s»

en: Preparing to copy %'d file (%s) | Preparing to copy %'d files (%s)
it[0]: Preparazione alla copia di %'d file (%s)
it[1]: Preparazione alla copia di %'d file (%s)

en: Preparing to move %'d file (%s) | Preparing to move %'d files (%s)
it[0]: Preparazione allo spostamento di %'d file (%s)
it[1]: Preparazione allo spostamento di %'d file (%s)

en: Preparing to delete %'d file (%s) | Preparing to delete %'d files (%s)
it[0]: Preparazione all'eliminazione di %'d file (%s)
it[1]: Preparazione all'eliminazione di %'d file (%s)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
it[0]: Preparazione allo spostamento nel cestino di %'d file
it[1]: Preparazione allo spostamento nel cestino di %'d file

en: Preparing to compress %'d file | Preparing to compress %'d files
it[0]: Preparazione alla compressione di %'d file
it[1]: Preparazione alla compressione di %'d file

en: Error while copying.
it: Errore durante la copia.

en: Error while moving.
it: Errore durante lo spostamento.

en: Error while moving files to trash.
it: Errore durante lo spostamento dei file nel cestino.

en: Error while compressing files.
it: Errore durante la compressione dei file.

en: Files in the folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to see them.
it: Impossibile gestire i file nella cartella «%s» perché non si hanno permessi sufficienti per visualizzarli.

en: There was an error getting information about the files in the folder “%s”.
it: Si è verificato un errore nell'ottenere informazioni riguardo ai file nella cartella «%s».

en: The folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
it: Impossibile gestire la cartella «%s» perché non si hanno permessi sufficienti per leggerla.

en: There was an error reading the folder “%s”.
it: Si è verificato un errore nel leggere la cartella «%s».

en: The file “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
it: Impossibile gestire il file «%s» perché non si hanno permessi sufficienti per leggerlo.

en: There was an error getting information about “%s”.
it: Si è verificato un errore nell'ottenere informazioni riguardo a «%s».

en: Error while copying to “%s”.
it: Errore durante la copia in «%s».

en: You do not have permissions to access the destination folder.
it: Permessi non sufficienti per accedere alla cartella di destinazione.

en: There was an error getting information about the destination.
it: Si è verificato un errore nell'ottenere informazioni riguardo alla destinazione.

en: The destination is not a folder.
it: La destinazione non è una cartella.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
it: Non c'è spazio sufficiente nella destinazione. Provare a rimuovere dei file per creare dello spazio.

en: %s more space is required to copy to the destination.
it: Per copiare sulla destinazione sono necessari altri %s.

en: File too Large for Destination
it: File troppo grande per la destinazione

en: Files bigger than 4.3 GB cannot be copied onto a FAT filesystem.
it: I file più grandi di 4,3 GB non possono essere copiati su filesystem FAT.

en: The destination is read-only.
it: La destinazione è in sola lettura.

en: Moving “%s”
it: Spostamento di «%s»

en: Moving “%s” to “%s”
it: Spostamento di «%s» su «%s»

en: Moved “%s”
it: Spostato «%s»

en: Moved “%s” to “%s”
it: Spostato «%s» su «%s»

en: Copying “%s”
it: Copia di «%s»

en: Copying “%s” to “%s”
it: Copia di «%s» su «%s»

en: Copied “%s”
it: Copiato «%s»

en: Copied “%s” to “%s”
it: Copiato «%s» su «%s»

en: Duplicating “%s”
it: Duplicazione di «%s»

en: Duplicated “%s”
it: Duplicato «%s»

en: Moving %'d file | Moving %'d files
it[0]: Spostamento di %'d file
it[1]: Spostamento di %'d file

en: Moving %'d file to “%s” | Moving %'d files to “%s”
it[0]: Spostamento di %'d file su «%s»
it[1]: Spostamento di %'d file su «%s»

en: Copying %'d file | Copying %'d files
it[0]: Copia di %'d file
it[1]: Copia di %'d file

en: Copying %'d file to “%s” | Copying %'d files to “%s”
it[0]: Copia di %'d file su «%s»
it[1]: Copia di %'d file su «%s»

en: Moved %'d file | Moved %'d files
it[0]: Spostato %'d file
it[1]: Spostati %'d file

en: Moved %'d file to “%s” | Moved %'d files to “%s”
it[0]: Spostato %'d file su «%s»
it[1]: Spostati %'d file su «%s»

en: Copied %'d file | Copied %'d files
it[0]: Copiato %'d file
it[1]: Copiati %'d file

en: Copied %'d file to “%s” | Copied %'d files to “%s”
it[0]: Copiato %'d file su «%s»
it[1]: Copiati %'d file su «%s»

en: Duplicating %'d file | Duplicating %'d files
it[0]: Duplicazione di %'d file
it[1]: Duplicazione di %'d file

en: Duplicating %'d file in “%s” | Duplicating %'d files in “%s”
it[0]: Duplicazione di %'d file su «%s»
it[1]: Duplicazione di %'d file su «%s»

en: Duplicated %'d file | Duplicated %'d files
it[0]: Duplicato %'d file
it[1]: Duplicati %'d file

en: Duplicated %'d file in “%s” | Duplicated %'d files in “%s”
it[0]: Duplicato %'d file su «%s»
it[1]: Duplicati %'d file su «%s»

note: To translators: %s will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %s to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kB / 4 MB -- 2 hours left (4 kB/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument). To translato
en: %s / %s — %s left (%s/s) | %s / %s — %s left (%s/s)
it[0]: %s / %s — %s restante (%s/s)
it[1]: %s / %s — %s restanti (%s/s)

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4 kB/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left (%s/s) | %'d / %'d — %s left (%s/s)
it[0]: %'d / %'d — %s restante (%s/s)
it[1]: %'d / %'d — %s restanti (%s/s)

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
it: Impossibile copiare la cartella «%s» perché non si hanno permessi sufficienti per crearla nella destinazione.

en: There was an error creating the folder “%s”.
it: Si è verificato un errore nel creare la cartella «%s».

en: Files in the folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to see them.
it: Impossibile copiare i file nella cartella «%s» perché non si hanno permessi sufficienti per visualizzarli.

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to read it.
it: Impossibile copiare la cartella «%s» perché non si hanno permessi sufficienti per leggerla.

en: Error while moving “%s”.
it: Errore durante lo spostamento di «%s».

en: Could not remove the source folder.
it: Impossibile rimuovere la cartella d'origine.

en: You cannot move a folder into itself.
it: Impossibile spostare una cartella all'interno di se stessa.

en: You cannot copy a folder into itself.
it: Impossibile copiare una cartella all'interno di se stessa.

en: The destination folder is inside the source folder.
it: La cartella di destinazione è all'interno nella cartella sorgente.

en: You cannot move a file over itself.
it: Impossibile spostare un file su se stesso.

en: You cannot copy a file over itself.
it: Impossibile copiare un file su se stesso.

en: The source file would be overwritten by the destination.
it: Il file sorgente potrebbe essere sovrascritto dalla destinazione.

en: Error while copying “%s”.
it: Errore durante la copia di «%s».

en: Could not remove the already existing file with the same name in %s.
it: Impossibile rimuovere il file già presente con lo stesso nome in «%s».

en: There was an error copying the file into %s.
it: Si è verificato un errore nel copiare il file all'interno di %s.

en: Copying Files
it: Copia dei file

en: Preparing to move to “%s”
it: Preparazione allo spostamento su «%s»

en: Preparing to move
it: Preparazione allo spostamento

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
it[0]: Preparazione allo spostamento di %'d file
it[1]: Preparazione allo spostamento di %'d file

en: There was an error moving the file into %s.
it: Si è verificato un errore nello spostare il file all'interno di «%s».

en: Moving Files
it: Spostamento dei file

en: Creating links in “%s”
it: Creazione dei collegamenti in «%s»

en: Creating links
it: Creazione dei collegamenti

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
it[0]: Creazione collegamento a %'d file
it[1]: Creazione collegamenti a %'d file

en: Error while creating link to %s.
it: Errore durante la creazione del collegamento a «%s».

en: Symbolic links only supported for local files
it: I collegamenti simbolici sono supportati soltanto sui file locali

en: The target doesn’t support symbolic links.
it: La destinazione non supporta i collegamenti simbolici.

en: There was an error creating the symlink in %s.
it: Si è verificato un errore nel creare il collegamento in «%s».

en: Setting permissions
it: Impostazione permessi

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
it: Nuova cartella

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
it: Nuovo documento

en: Error while creating directory “%s”.
it: Errore durante la creazione della directory «%s».

en: Error while creating file “%s”.
it: Errore durante la creazione del file «%s».

en: There was an error creating the directory in %s.
it: Si è verificato un errore nel creare la directory in «%s».

en: Saving image
it: Salvataggio dell'immagine

en: Saved image
it: Immagine salvata

en: Failed to save image
it: Impossibile salvare l'immagine

note: Start the timed wait to cancel the rename.
en: Renaming “%s” to “%s”.
it: Modifica del nome di «%s» in «%s».

note: Translators: This is used to auto-generate a file name for pasted images from * the clipboard i.e. "Pasted image.png", "Pasted image 1.png", ...
en: Pasted image
it: Immagine incollata

en: Retrieving clipboard data
it: Recupero dati degli appunti

en: Retrieving image data
it: Recupero dati dell'immagine

en: Emptying Trash
it: Svuotamento del cestino

en: Verifying destination
it: Verifica destinazione

en: Extracting “%s”
it: Estrazione di «%s»

en: Error extracting “%s”
it: Errore nell'estrarre «%s»

en: There was an error while extracting “%s”.
it: Si è verificato un errore durante l'estrazione di «%s».

en: Not enough free space to extract “%s”
it: Spazio insufficiente per estrarre «%s»

en: Extracted “%s”
it: Estratto «%s»

en: Extracted “%s” to “%s”
it: Estratto «%s» in «%s»

en: Extracted %'d file | Extracted %'d files
it[0]: Estratto %d file
it[1]: Estratti %d file

en: Extracted %'d file to “%s” | Extracted %'d files to “%s”
it[0]: Estratto %'d file in «%s»
it[1]: Estratti %'d file in «%s»

en: Preparing to extract
it: Preparazione all'estrazione

en: Extracting Files
it: Estrazione file

en: Compressing “%s”
it: Compressione di «%s»

en: Compressing “%s” into “%s”
it: Compressione di «%s» in «%s»

en: Compressing %'d file | Compressing %'d files
it[0]: Compressione di %d file
it[1]: Compressione di %d file

en: Compressing %'d file into “%s” | Compressing %'d files into “%s”
it[0]: Compressione di %'d file in «%s»
it[1]: Compressione di %'d file in «%s»

en: Error compressing “%s”
it: Errore nella compressione di «%s»

en: Error compressing “%s” into “%s”
it: Errore nella compressione di «%s» in «%s»

en: Error compressing %'d file | Error compressing %'d files
it[0]: Errore nella compressione di %'d file
it[1]: Errore nella compressione di %'d file

en: Error compressing %'d file into “%s” | Error compressing %'d files into “%s”
it[0]: Errore nella compressione di %'d file in «%s»
it[1]: Errore nella compressione di %'d file in «%s»

en: There was an error while compressing files.
it: Si è verificato un errore durante la compressione dei file.

en: Compressed “%s”
it: Compresso «%s»

en: Compressed “%s” into “%s”
it: Compresso «%s» in «%s»

en: Compressed %'d file | Compressed %'d files
it[0]: Compressi %d file
it[1]: Compressi %d file

en: Compressed %'d file into “%s” | Compressed %'d files into “%s”
it[0]: Compresso %'d file in «%s»
it[1]: Compressi %'d file in «%s»

en: Compressing Files
it: Compressione file

en: Undo
it: Annulla

en: Undo last action
it: Annulla l'ultima azione

en: Redo
it: Ripeti

en: Redo last undone action
it: Ripete l'ultima azione annullata

en: Move %d item back to “%s” | Move %d items back to “%s”
it[0]: Sposta nuovamente %d oggetto in «%s»
it[1]: Sposta nuovamente %d oggetti in «%s»

en: Move %d item to “%s” | Move %d items to “%s”
it[0]: Sposta %d oggetto in «%s»
it[1]: Sposta %d oggetti in «%s»

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
it[0]: _Annulla spostamento di %d oggetto
it[1]: _Annulla spostamento di %d oggetti

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
it[0]: _Ripeti spostamento di %d oggetto
it[1]: _Ripeti spostamento di %d oggetti

en: Move “%s” back to “%s”
it: Sposta nuovamente «%s» in «%s»

en: Move “%s” to “%s”
it: Sposta «%s» in «%s»

en: _Undo Move
it: _Annulla spostamento

en: _Redo Move
it: _Ripeti spostamento

en: _Undo Restore From Trash
it: _Annulla ripristino dal cestino

en: _Redo Restore From Trash
it: _Ripeti ripristino dal cestino

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
it[0]: Sposta nuovamente %d oggetto nel cestino
it[1]: Sposta nuovamente %d oggetti nel cestino

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
it[0]: Ripristina %d oggetto dal cestino
it[1]: Ripristina %d oggetti dal cestino

en: Move “%s” back to trash
it: Sposta nuovamente «%s» nel cestino

en: Restore “%s” from trash
it: Ripristina «%s» dal cestino

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
it[0]: Elimina %d oggetto copiato
it[1]: Elimina %d oggetti copiati

en: Copy %d item to “%s” | Copy %d items to “%s”
it[0]: Copia %d oggetto in «%s»
it[1]: Copia %d oggetti in «%s»

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
it[0]: _Annulla copia di %d oggetto
it[1]: _Annulla copia di %d oggetti

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
it[0]: _Ripeti copia di %d oggetto
it[1]: _Ripeti copia di %d oggetti

en: Delete “%s”
it: Elimina «%s»

en: Copy “%s” to “%s”
it: Copia «%s» in «%s»

en: _Undo Copy
it: _Annulla copia

en: _Redo Copy
it: _Ripeti copia

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
it[0]: Elimina %d oggetto duplicato
it[1]: Elimina %d oggetti duplicati

en: Duplicate %d item in “%s” | Duplicate %d items in “%s”
it[0]: Duplica %d oggetto in «%s»
it[1]: Duplica %d oggetti in «%s»

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
it[0]: _Annulla duplicazione di %d oggetto
it[1]: _Annulla duplicazione di %d oggetti

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
it[0]: _Ripeti duplicazione di %d oggetto
it[1]: _Ripeti duplicazione di %d oggetti

en: Duplicate “%s” in “%s”
it: Duplica «%s» in «%s»

en: _Undo Duplicate
it: _Annulla duplicazione

en: _Redo Duplicate
it: _Ripeti duplicazione

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
it[0]: Elimina i collegamenti a %d oggetto
it[1]: Elimina i collegamenti a %d oggetti

en: Create links to %d item | Create links to %d items
it[0]: Crea collegamenti a %d oggetto
it[1]: Crea collegamenti a %d oggetti

en: Delete link to “%s”
it: Elimina il collegamento a «%s»

en: Create link to “%s”
it: Crea il collegamento a «%s»

en: _Undo Create Link
it: _Annulla creazione collegamento

en: _Redo Create Link
it: _Ripeti creazione collegamento

en: Create an empty file “%s”
it: Crea un file vuoto «%s»

en: _Undo Create Empty File
it: _Annulla creazione file vuoto

en: _Redo Create Empty File
it: _Ripeti creazione file vuoto

en: Create a new folder “%s”
it: Crea una nuova cartella «%s»

en: _Undo Create Folder
it: _Annulla creazione cartella

en: _Redo Create Folder
it: _Ripeti creazione cartella

en: Create new file “%s” from template
it: Crea il nuovo file «%s» dal modello

en: _Undo Create From Template
it: _Annulla creazione da modello

en: _Redo Create From Template
it: _Ripeti creazione da modello

en: Rename “%s” as “%s”
it: Cambia nome di «%s» in «%s»

en: _Undo Rename
it: _Annulla cambio nome

en: _Redo Rename
it: _Ripeti cambio nome

en: Batch rename %d file | Batch rename %d files
it[0]: Cambio nome in serie di %d file
it[1]: Cambio nome in serie di %d file

en: _Undo Batch Rename
it: _Annulla cambio nome in serie

en: _Redo Batch Rename
it: _Ripeti cambio nome in serie

en: Unstar %d file | Unstar %d files
it[0]: Rimuovi dai preferiti %d file
it[1]: Rimuovi dai preferiti %d file

en: Star %d file | Star %d files
it[0]: Aggiungi ai preferiti %d file
it[1]: Aggiungi ai preferiti %d file

en: _Undo Starring
it: _Annulla aggiungi ai preferiti

en: _Redo Starring
it: _Ripeti aggiungi ai preferiti

en: _Undo Unstarring
it: Annulla ri_muovi dai preferiti

en: _Redo Unstarring
it: Ri_peti rimuovi dai preferiti

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
it[0]: Sposta %d oggetto nel cestino
it[1]: Sposta %d oggetti nel cestino

en: Restore “%s” to “%s”
it: Ripristina «%s» su «%s»

en: Move “%s” to trash
it: Sposta «%s» nel cestino

en: _Undo Trash
it: _Annulla spostamento nel cestino

en: _Redo Trash
it: _Ripeti spostamento nel cestino

en: Restore original permissions of items enclosed in “%s”
it: Ripristina i permessi originali degli oggetti presenti in «%s»

en: Set permissions of items enclosed in “%s”
it: Imposta i permessi degli oggetti presenti in «%s»

en: _Undo Change Permissions
it: _Annulla cambio permessi

en: _Redo Change Permissions
it: _Ripeti cambio permessi

en: Restore original permissions of “%s”
it: Ripristina i permessi originali di «%s»

en: Set permissions of “%s”
it: Imposta i permessi di «%s»

en: Restore group of “%s” to “%s”
it: Ripristina il gruppo di «%s» a «%s»

en: Set group of “%s” to “%s”
it: Imposta il gruppo di «%s» a «%s»

en: _Undo Change Group
it: _Annulla cambio gruppo

en: _Redo Change Group
it: _Ripeti cambio gruppo

en: Restore owner of “%s” to “%s”
it: Ripristina il proprietario di «%s» a «%s»

en: Set owner of “%s” to “%s”
it: Imposta il proprietario di «%s» a «%s»

en: _Undo Change Owner
it: _Annulla cambio proprietario

en: _Redo Change Owner
it: _Ripeti cambio proprietario

en: _Undo Extract
it: _Annulla estrazione

en: _Redo Extract
it: _Ripeti estrazione

en: Delete %d extracted file | Delete %d extracted files
it[0]: Elimina %d file estratto
it[1]: Elimina %d file estratti

en: Extract “%s”
it: Estrai «%s»

en: Extract %d file | Extract %d files
it[0]: Estrai %d file
it[1]: Estrai %d file

en: Compress “%s”
it: Comprimi «%s»

en: Compress %d file | Compress %d files
it[0]: Comprimi %d file
it[1]: Comprimi %d file

en: _Undo Compress
it: _Annulla compressione

en: _Redo Compress
it: _Ripeti compressione

en: Could not determine original location of “%s”
it: Impossibile determinare la posizione originale di «%s»

en: The item cannot be restored from trash
it: Impossibile ripristinare l'oggetto dal cestino

en: Contains digital photos
it: Contiene foto digitali

en: Contains music
it: Contiene musica

en: Contains software to run
it: Contiene software da eseguire

en: Contains software to install
it: Contiene software da installare

en: Detected as “%s”
it: Rilevato come «%s»

note: translators: these describe the contents of removable media
en: Contains music and photos
it: Contiene musica e foto

en: Contains photos and music
it: Contiene foto e musica

[ctx: Noun]
note: Translators: This is appended to a file name when a copy of a file is created.
en: Copy
it: Copia

[ctx: Noun]
note: Translators: This is appended to a file name when a copy of an already copied file is created. * `%zu` will be replaced with a number one higher than that of the previous copy.
en: Copy %zu
it: Copia %zu

note: Translators: File name for new symlink. %s is target's name, %zu is number of symlink.
en: Link to %s (%zu)
it: Collegamento a %s (%zu)

en: Folder names cannot contain “/”
it: I nomi di cartelle non possono contenere il carattere «/»

en: File names cannot contain “/”
it: I nomi dei file non possono contenere «/»

en: A folder cannot be called “.”
it: Una cartella non può essere chiamata «.»

en: A file cannot be called “.”
it: Un file non può essere chiamato «.»

en: A folder cannot be called “..”
it: Una cartella non può essere chiamata «..»

en: A file cannot be called “..”
it: Un file non può essere chiamato «..»

en: Folder name is too long
it: Il nome della cartella è troppo lungo

en: File name is too long
it: Il nome del file è troppo lungo

note: We must warn about the side effect
en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden
it: Cartelle il cui nome inizia con «.» sono nascoste

en: Files with “.” at the beginning of their name are hidden
it: File il cui nome inizia con «.» sono nascosti

en: A folder with that name already exists
it: Esiste già una cartella con quel nome

en: A file with that name already exists
it: Esiste già un file con quel nome

en: Searching…
it: Ricerca…

en: Loading…
it: Caricamento…

en: Examples:
it: Esempi:

en: Could not paste files
it: Impossibile incollare i file

en: Cannot paste files into Starred
it: Impossibile incollare i file nei Preferiti

en: Cannot paste files into Recent
it: Impossibile incollare i file nei Recenti

en: Cannot paste files into Trash
it: Impossibile incollare i file nel cestino

en: Permissions do not allow pasting files in this directory
it: I permessi non consentono di incollare i file in questa directory

en: “%s” selected
it: Selezionato «%s»

en: %'d folder selected | %'d folders selected
it[0]: %'d cartella selezionata
it[1]: %'d cartelle selezionate

en: (containing %'d item) | (containing %'d items)
it[0]: (contiene %'d oggetto)
it[1]: (contiene %'d oggetti)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en: (containing a total of %'d item) | (containing a total of %'d items)
it[0]: (contengono in totale %'d oggetto)
it[1]: (contengono in totale %'d oggetti)

en: %'d item selected | %'d items selected
it[0]: %'d oggetto selezionato
it[1]: %'d oggetti selezionati

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
it[0]: %'d altro oggetto selezionato
it[1]: %'d altri oggetti selezionati

en: Search _Settings
it: Impostazioni di _ricerca

en: Search _Everywhere
it: Cerca _ovunque

en: More locations can be added to search in the settings
it: È possibile aggiungere nelle impostazioni altre posizioni in cui cercare

note: Translators: %s is the name of the search location formatted for display
en: No matches in “%s”
it: Nessuna corrispondenza in «%s»

en: No Results Found
it: Nessun risultato trovato

en: Trash is Empty
it: Il cestino è vuoto

en: No Starred Files
it: Nessun file preferito

en: No Recent Files
it: Nessun file recente

en: No Known Connections
it: Nessuna connessione conosciuta

en: Enter an address to connect to a network location.
it: Inserire un indirizzo per connettersi a una posizione in rete.

en: Folder is Empty
it: La cartella è vuota

en: Select Move Destination
it: Seleziona destinazione spostamento

en: Select Copy Destination
it: Seleziona destinazione copia

en: _Select
it: _Seleziona

en: Select Extract Destination
it: Seleziona destinazione di estrazione

en: Error sending email.
it: Errore durante l'invio dell'email.

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to remove “%s”
it: Impossibile rimuovere «%s»

en: Unable to stop drive
it: Impossibile fermare l'unità

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to start “%s”
it: Impossibile avviare «%s»

en: New Folder with Selection (%'d Item) | New Folder with Selection (%'d Items)
it[0]: Nuova cartella con selezione (%'d oggetto)
it[1]: Nuova cartella con selezione (%'d oggetti)

en: Open With %s
it: Apri con %s

en: Run
it: Esegui

en: Extract
it: Estrai

en: Extract to…
it: Estrai in…

en: Open
it: Apri

en: _Start
it: _Avvia

en: _Connect
it: _Connetti

en: _Start Multi-disk Drive
it: _Avvia unità multi-disco

en: U_nlock Drive
it: S_blocca unità

en: Stop Drive
it: Ferma unità

en: _Safely Remove Drive
it: Rimuovi unità in _sicurezza

en: _Disconnect
it: _Disconnetti

en: _Stop Multi-disk Drive
it: _Ferma unità multi-disco

en: _Lock Drive
it: _Blocca unità

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: Dropped Text.txt
it: testo trascinato.txt

en: Drag and drop is not supported.
it: Il trascinamento non è supportato.

en: An invalid drag type was used.
it: È stato usato un tipo non valido di trascinamento.

[ctx: Stop an ongoing operation]
en: Stop
it: Ferma

en: Content View
it: Vista contenuto

en: View of the current location
it: Vista della posizione corrente

note: Translators: this refers to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions the user has in a directory.
en: None
it: Nessuna

en: Network
it: Rete

en: Starred
it: Preferiti

en: Files in the trash are permanently deleted after 1 hour
it: I file nel cestino vengono eliminati in modo definitivo dopo un'ora

en: Files in the trash are permanently deleted after %d day | Files in the trash are permanently deleted after %d days
it[0]: I file nel cestino vengono eliminati in modo definitivo dopo %d giorno
it[1]: I file nel cestino vengono eliminati in modo definitivo dopo %d giorni

en: Executable files in this folder will appear in the Scripts menu
it: I file eseguibili in questa cartella appariranno nel menù «Script»

en: This folder is shared over the network
it: Questa cartella è condivisa nella rete

en: Turn on File Sharing to share this folder over the network
it: Attivare la condivisione dei file per condividere questa cartella sulla rete

en: Sharing Settings
it: Impostazioni di condivisione

en: Put files in this folder to use them as templates for new documents
it: Mettere dei file in questa cartella per usarli come modelli per i nuovi documenti

en: _Learn More
it: _Ulteriori informazioni

en: _Empty Trash…
it: _Svuota cestino…

en: _Trash Settings
it: Impostazio_ni del cestino

en: Clear Entry
it: Pulisce la voce

en: Go to Location
it: Va alla posizione

en: Running as root is not supported. Consider running `nautilus admin:///` instead.
it: L'esecuzione come root non è supportata. Al suo posto, eseguire `nautilus admin:///`.

en: Anything
it: Qualsiasi

en: Folders
it: Cartelle

en: Documents
it: Documenti

en: Illustration
it: Illustrazione

en: Music
it: Musica

en: Picture
it: Immagine

en: Text File
it: File di testo

en: This link cannot be used because it has no target.
it: Questo collegamento non può essere usato, perché non ha una destinazione.

en: This link cannot be used because its target “%s” doesn’t exist.
it: Questo collegamento non può essere usato, perché la destinazione «%s» non esiste.

en: The link “%s” is broken. Move it to Trash?
it: Il collegamento «%s» è interrotto. Spostarlo nel cestino?

en: Mo_ve to Trash
it: Sposta _nel cestino

en: The link “%s” is broken.
it: Il collegamento «%s» è interrotto.

en: Are you sure you want to open all files?
it: Aprire veramente tutti i file?

en: This will open %d separate tab and window. | This will open %d separate tabs and windows.
it[0]: Questo aprirà %d scheda e finestra separate.
it[1]: Questo aprirà %d schede e finestre separate.

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
it[0]: Verrà aperta %d scheda separata.
it[1]: Verranno aperte %d schede separate.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
it[0]: Verrà aperta %d finestra separata.
it[1]: Verranno aperte %d finestre separate.

en: _Open All
it: _Apri tutte

en: Could Not Display “%s”
it: Impossibile visualizzare «%s»

en: The file is of an unknown type
it: Il file è di un tipo sconosciuto

en: There is no app installed for “%s” files
it: Non risulta installata alcuna applicazione per i file «%s»

en: _Select App
it: _Seleziona applicazione

en: There was an internal error trying to search for apps:
it: Si è verificato un errore interno nel tentativo di cercare le applicazioni:

en: Unable to search for app
it: Impossibile cercare l'applicazione

en: _Search in Software
it: Cerca in Soft_ware

en: There is no app installed for “%s” files. Do you want to search for an app to open this file?
it: Non risulta installata alcuna applicazione per i file «%s». Cercare un'applicazione capace di aprire questo file?

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
it: Impossibile accedere alla posizione

en: Unable to start location
it: Impossibile avviare la posizione

en: Opening “%s”.
it: Apertura di «%s».

en: Opening %d item. | Opening %d items.
it[0]: Apertura di %d oggetto.
it[1]: Apertura di %d oggetti.

en: _Close
it: _Chiudi

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
it: C_onnetti

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
it: A_nnulla

en: Unable to get remote server location
it: Impossibile recuperare la posizione del server

en: File Transfer Protocol
it: FTP (File Transfer Protocol)

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
it: ftp:// o ftps://

en: Network File System
it: NFS (Network File System)

en: SSH File Transfer Protocol
it: SFTP (SSH File Transfer Protocol)

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
it: sftp:// o ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
it: dav:// o davs://

note: Online accounts do not currently have a target URI.
en: Online Account
it: Account online

note: Translators: This refers to network places which are currently mounted
en: Connected
it: Connessi

note: Translators: This refers to network servers the user has previously connected to
en: Previous
it: Precedenti

en: Available on Current Network
it: Disponibili sulla rete attuale

en: You are trying to replace the destination folder “%s” with a symbolic link.
it: Tentativo di sostituire la cartella di destinazione «%s» con un collegamento simbolico.

en: This is not allowed in order to avoid the deletion of the destination folder’s contents.
it: Ciò non è consentito per evitare la rimozione dei contenuti della cartella di destinazione.

en: Please rename the symbolic link or press the skip button.
it: Rinominare il collegamento simbolico o premere il pulsante Ignora.

en: Merge folder “%s”?
it: Unire la cartella «%s»?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
it: Unendola, verrà chiesta conferma prima di sostituire ogni file nella cartella che va in conflitto con quelli che stanno per essere copiati.

en: An older folder with the same name already exists in “%s”.
it: In «%s» è già presente una cartella più vecchia con lo stesso nome.

en: A newer folder with the same name already exists in “%s”.
it: In «%s» è già presente una cartella più recente con lo stesso nome.

en: Another folder with the same name already exists in “%s”.
it: In «%s» è già presente un'altra cartella con lo stesso nome.

en: Replace folder “%s”?
it: Sostituire la cartella «%s»?

en: Replacing it will remove all files in the folder.
it: Sostituendola, verranno rimossi tutti i file che contiene.

en: A folder with the same name already exists in “%s”.
it: In «%s» è già presente una cartella con lo stesso nome.

en: Replace file “%s”?
it: Sostituire il file «%s»?

en: Replacing it will overwrite its content.
it: Sostituendolo, il suo contenuto verrà sovrascritto.

en: An older file with the same name already exists in “%s”.
it: In «%s» è già presente un file più vecchio con lo stesso nome.

en: A newer file with the same name already exists in “%s”.
it: In «%s» è già presente un file più nuovo con lo stesso nome.

en: Another file with the same name already exists in “%s”.
it: In «%s» è già presente un altro file con lo stesso nome.

en: Original Folder
it: Cartella originale

en: Contents:
it: Contenuto:

en: Original File
it: File originale

en: Size:
it: Dimensione:

en: Type:
it: Tipo:

en: Last modified:
it: Ultima modifica:

en: Merge With
it: Unisci con

en: Replace With
it: Sostituisci con

en: Merge Folder
it: Unisci cartella

en: File and Folder Conflict
it: Conflitto tra file e cartella

en: File Conflict
it: Conflitto tra file

en: Password-protected archives are not yet supported. This list contains apps that can open the archive.
it: Gli archivi protetti da password non sono ancora supportati. Questo elenco contiene le applicazioni che possono aprire l'archivio.

en: “%s” is password-protected.
it: «%s» è protetto da password.

en: Current Folder Menu
it: Menù della cartella attuale

note: Translators: This is the label used in the pathbar when seeing * the root directory (also known as /)
en: Operating System
it: Sistema operativo

note: Translators: This is the filesystem root directory (also known * as /) when seen as administrator
en: Administrator Root
it: Cartella amministratore

en: _Open
it: _Apri

en: _Save
it: _Salva

en: Open Read-Only
it: Apri in sola lettura

note: Translators: Both %s will be replaced with formatted timestamps.
en: Examples: “%s”, “%s”
it: Esempi: «%s», «%s»

en: Single-Click
it: Clic singolo

en: Double-Click
it: Doppio clic

en: On This Device Only
it: Solo su questo dispositivo

en: All Locations
it: Tutte le posizioni

en: Never
it: Mai

en: All Files
it: Tutti i file

en: All Folders
it: Tutte le cartelle

en: Cancelled
it: Annullato

en: Preparing
it: Preparazione

note: Translators: This describes an operation, such as copying or compressing files, as being completed.
en: Operation Completed
it: Operazione completata

en: File Operations
it: Operazioni sui file

en: Show Details
it: Mostra dettagli

en: %'d file operation active | %'d file operations active
it[0]: %'d operazione su file attiva
it[1]: %'d operazioni su file attive

en: All file operations have been completed
it: Tutte le operazioni sui file sono state completate

en: Read and Write
it: Lettura e scrittura

en: Create and Delete Files
it: Creare ed eliminare file

en: Read and Write, No Access
it: Lettura e scrittura, nessun accesso

en: Read-Only
it: Solo lettura

en: Access Files
it: Accesso ai file

en: List Files Only
it: Solo elencare i file

en: Write-Only
it: Solo scrittura

en: Write-Only, No Access
it: Solo scrittura, nessun accesso

en: Access-Only
it: Solo accesso

en: Custom icon removed
it: Icona personalizzata rimossa

en: _Undo
it: _Annulla

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
it: Non è possibile assegnare più di un'icona personalizzata alla volta!

en: Please drop just one image to set a custom icon.
it: Trascinare una sola immagine per impostare l'icona personalizzata.

en: The file that you dropped is not local.
it: Il file che è stato trascinato non è locale.

en: You can only use local images as custom icons.
it: È possibile usare solo immagini locali come icone personalizzate.

en: The file that you dropped is not an image.
it: Il file che è stato trascinato non è una immagine.

note: Unmarks a file as starred (starred)
en: Unstar
it: Rimuove dai preferiti

[ctx: Verb]
en: Star
it: Aggiunge ai preferiti

en: %d Selected Item | %d Selected Items
it[0]: %d elemento selezionato
it[1]: %d elementi selezionati

en: Cancel Group Change?
it: Annullare la modifica del gruppo?

en: Cancel Owner Change?
it: Annullare la modifica del proprietario?

en: Multiple
it: Multiplo

en: Empty folder
it: Cartella vuota

en: Contents unreadable
it: Contenuto illeggibile

en: %'d item, with size %s | %'d items, totalling %s
it[0]: %'d oggetto, con dimensione %s
it[1]: %'d oggetti, in totale %s

en: (some contents unreadable)
it: (qualcosa di illeggibile)

note: Translators: %s will be filled with a filesystem type, such as 'ext4' or 'msdos'.
en: %s Filesystem
it: File system %s

en: The permissions of “%s” could not be determined.
it: Impossibile determinare i permessi di «%s».

en: Select Custom Icon
it: Selezione icona

en: Search may be slow and will not include subfolders or file contents
it: La ricerca potrebbe essere lenta, e non includerà le sottocartelle o il contenuto dei file

en: Search may be slow and will not include file contents
it: La ricerca potrebbe essere lenta, e non includerà il contenuto dei file

en: Remote Location
it: Posizione remota

en: External Drive
it: Unità esterna

en: Folder Not in Search Locations
it: Cartella non inclusa nelle posizioni di ricerca

en: Subfolders Not in Search Locations
it: Sottocartelle non incluse nelle posizioni di ricerca

en: Some subfolders will not be included in search results
it: Alcune sottocartelle non saranno incluse nei risultati di ricerca

en: Search will be slower and will not include file contents for some folders
it: La ricerca sarà più lenta e non includerà il contenuto dei file per alcune cartelle

note: translators: This opens the search panel in the Settings app.
en: _Search Settings
it: Impostazioni di _ricerca

en: Filter Search Results
it: Filtra i risultati della ricerca

en: Search Information
it: Cerca informazioni

en: Search current folder
it: Cerca nella cartella attuale

en: Search everywhere
it: Cerca ovunque

en: Rename Folder
it: Rinomina cartella

en: Rename File
it: Rinomina file

en: Search for “%s”
it: Cerca «%s»

en: Date Used
it: Data di utilizzo

en: Date Created
it: Data di creazione

en: Date Modified
it: Data di modifica

note: trash
en: Trash
it: Cestino

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Eject
it: Espelli

en: Unmount
it: Smonta

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
it: Apri %s

en: Open Personal Folder
it: Apre la propria cartella personale

en: Recent
it: Recenti

en: Recent Files
it: File recenti

en: Starred Files
it: File preferiti

en: Desktop
it: Scrivania

en: Open the contents of your desktop in a folder
it: Apre il contenuto della scrivania in una cartella

en: Open Network Locations
it: Apre le posizioni in rete

en: Open Trash
it: Apre il cestino

en: Mount and Open “%s”
it: Monta e apre «%s»

en: New bookmark
it: Nuovo segnalibro

en: Add a new bookmark
it: Aggiunge un nuovo segnalibro

note: Translators: This means that unlocking an encrypted storage * device failed. %s is the name of the device.
en: Error unlocking “%s”
it: Errore nello sbloccare «%s»

en: This name is already taken
it: Il nome è già in uso

en: _Rename
it: _Rinomina

en: Unable to stop “%s”
it: Impossibile fermare «%s»

en: Unable to poll “%s” for media changes
it: Impossibile interrogare «%s» per i cambiamenti ai supporti

en: Open in New _Tab
it: Apri in nuova sc_heda

en: Open in New _Window
it: Apri in nuova _finestra

en: _Remove from Bookmarks
it: _Rimuovi dai segnalibri

en: File History _Settings…
it: Impostazio_ni della cronologia file…

en: Trash _Settings…
it: Impostazio_ni del cestino…

en: _Mount
it: _Monta

en: _Unmount
it: _Smonta

en: _Eject
it: _Espelli

en: _Detect Media
it: _Rileva supporto

en: _Power On
it: _Accendi

en: _Connect Drive
it: _Connetti unità

en: _Start Multi-disk Device
it: _Avvia dispositivo multi-disco

en: _Unlock Device
it: _Sblocca dispositivo

en: _Stop
it: _Ferma

en: _Disconnect Drive
it: _Disconnetti unità

en: _Stop Multi-disk Device
it: _Ferma dispositivo multi-disco

en: _Lock Device
it: _Blocca dispositivo

en: Format…
it: Formatta…

en: Properties
it: Proprietà

en: Device
it: Dispositivo

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: List of common shortcuts, mountpoints, and bookmarks.
it: Elenco di scorciatoie, punto di montaggio e segnalibri comuni.

en: starred
it: nei preferiti

en: unstarred
it: non nei preferiti

en: New tab
it: Nuova scheda

en: Close current view
it: Chiudi vista corrente

note: Translators: only one item has been moved to trash and %s is its name.
en: “%s” moved to trash
it: «%s» è stato spostato nel cestino

note: Translators: one or more items might have been moved to trash, and %d * is the count.
en: %d file moved to trash | %d files moved to trash
it[0]: %d file spostato nel cestino
it[1]: %d file spostati nel cestino

note: Translators: one item has been unstarred and %s is its name.
en: “%s” unstarred
it: «%s» rimosso dai preferiti

note: Translators: one or more items have been unstarred, and %d * is the count.
en: %d file unstarred | %d files unstarred
it[0]: %d file rimosso dai preferiti
it[1]: %d file rimossi dai preferiti

en: _Redo
it: _Ripeti

en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: No plugins currently installed.
it: Nessun plugin attualmente installato.

en: Currently installed plugins:
it: Plugin attualmente installati:

en: For bug testing only, the following command can be used:
it: Solo per provare i bug, può essere usato il seguente comando:

en: Parent folder
it: Cartella superiore

en: Back
it: Indietro

en: Forward
it: Avanti

en: Search Everywhere
it: Cerca ovunque

en: Find files and folders in all search locations
it: Trova file e cartelle in tutte le posizioni di ricerca

en: Search Settings
it: Impostazioni di ricerca

en: Unable to display the contents of this folder.
it: Impossibile mostrare il contenuto di questa cartella.

en: This location doesn’t appear to be a folder.
it: Questa posizione non sembra essere una cartella.

en: Unable to find “%s”. Please check the spelling and try again.
it: Impossibile trovare «%s». Verificare se scritto correttamente e riprovare.

en: Unable to find the requested file. Please check the spelling and try again.
it: Impossibile trovare il file richiesto. Verificare se scritto correttamente e riprovare.

en: “%s” locations are not supported.
it: le posizioni «%s» non sono supportate.

en: Unable to handle this kind of location.
it: Impossibile gestire questo tipo di posizione.

en: Unable to access the requested location.
it: Impossibile accedere alla posizione richiesta.

en: Don’t have permission to access the requested location.
it: Permessi non sufficienti per accedere alla posizione richiesta.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Unable to find the requested location. Please check the spelling or the network settings.
it: Impossibile trovare la posizione richiesta. Verificare se scritta correttamente e riprovare.

note: This case can be hit when server application is not installed * or is inactive in the system user is trying to connect to.
en: The server has refused the connection. Typically this means that the firewall is blocking access or that the remote service is not running.
it: Il server ha rifiutato la connessione. Ciò può indicare o che il firewall sta bloccando l'accesso o che il servizio remoto non è in esecuzione.

en: Unhandled error message: %s
it: Messaggio d'errore non gestito: %s

en: Open with:
it: Apri con:

en: New _Folder…
it: Nuova carte_lla…

en: New _Document
it: Nuovo _documento

en: Open _With…
it: Apri _con…

en: Open in Consol_e
it: Apri con Consol_e

en: _Paste
it: _Incolla

en: Paste as _Link
it: Incolla come col_legamento

en: Select _All
it: _Seleziona tutto

en: _Visible Columns…
it: Colonne visi_bili…

en: _Captions…
it: _Didascalie…

en: Empty _Trash…
it: Sv_uota cestino…

en: P_roperties
it: P_roprietà

en: _Extract
it: _Estrai

en: E_xtract to…
it: E_strai in…

en: _Run as a Program
it: _Esegui come programma

en: _Open Item Location
it: Apri _posizione oggetto

en: _Scripts
it: _Script

en: _Open Scripts Folder
it: _Apri cartella degli script

en: Cu_t
it: _Taglia

en: _Copy
it: _Copia

en: Move to…
it: Sposta in…

en: Copy to…
it: Copia in…

en: Rena_me…
it: Rino_mina…

en: _Paste Into Folder
it: _Incolla nella cartella

en: Create _Link
it: Crea co_llegamento

en: C_ompress…
it: C_omprimi…

en: Set as Background…
it: Imposta come sfondo…

note: Translators: This is the transitive verb meaning 'to send via email' (e.g. 'email this document to Angela).
en: Email…
it: Invia email…

en: _Delete From Trash…
it: _Elimina dal cestino…

en: _Delete Permanently…
it: Elimina _definitivamente…

en: _Restore From Trash
it: _Ripristina dal cestino

en: _Remove From Recent
it: _Rimuovi dai recenti

en: _Copy Address
it: _Copia indirizzo

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: _Properties
it: Pr_oprietà

en: R_eload
it: _Aggiorna

en: St_op
it: Fe_rma

en: Add to _Bookmarks
it: Aggiungi ai segnali_bri

en: Remove from _Bookmarks
it: Rimuovi dai segnali_bri

en: _Star Folder
it: _Aggiungi cartella ai preferiti

en: _Unstar Folder
it: Rimuovi cartella dai preferiti

en: _Copy Location
it: _Copia posizione

en: _Open in File Manager
it: _Apri nel gestore file

en: Paste as Lin_k
it: Incolla come col_legamento

en: Last _Modified
it: _Modificato ultimamente

en: _First Modified
it: Modificato ini_zialmente

en: _Size
it: _Dimensione

en: _Type
it: _Tipo

en: Last _Trashed
it: Ri_mosso ultimamente

en: Choose an app to open the selected files
it: Scegliere un'applicazione per aprire i file selezionati

en: Always use for this file type
it: Usare sempre per questo tipo di file

en: Automatic Numbers
it: Numerazione automatica

en: Metadata
it: Metadati

en: Creation Date
it: Data di creazione

en: Season Number
it: Numero stagione

en: Episode Number
it: Numero episodio

en: Track Number
it: Numero traccia

en: Artist Name
it: Nome artista

en: Album Name
it: Nome album

en: Original File Name
it: Nome file originale

en: Rename _using a template
it: Rinominare _usando un modello

en: Find and replace _text
it: Cercare e sostituire il _testo

note: Translators: Translators: This is a noun, not a verb
en: Format
it: Formato

en: Add
it: Aggiungi

en: Automatic Numbering Order
it: Disposizione numerica automatica

[ctx: title]
en: Replace
it: Sostituisci

en: Existing Text
it: Testo esistente

en: Next Conflict
it: Conflitto successivo

en: Previous Conflict
it: Conflitto precedente

en: Visible Columns
it: Colonne visibili

en: This folder uses custom settings
it: Questa cartella utilizza della impostazioni personalizzate

en: _Revert
it: _Ripristina

en: _Only Apply to Current Folder
it: Applica s_olo alla cartella attuale

en: Move _Up
it: Sposta _su

en: Move _Down
it: Sposta _giù

en: Compress Files and Folders
it: Comprimi file e cartelle

en: C_ompress
it: C_omprimi

en: Archive _Name
it: _Nome dell'archivio

en: Co_mpression Method
it: Metodo di co_mpressione

en: Encryption
it: Cifratura

en: Encrypt contents of the archive with a password when the compression method supports password-protection.
it: Cifra i contenuti dell'archivio con una password, se il metodo di compressione supporta la protezione con password.

en: _Confirm Password
it: _Conferma password

en: Pick Date
it: Scegliere una data

en: Add Date Filter
it: Aggiungere un filtro per le date

en: Filter by Date
it: Filtra per data

en: _Date Range
it: Intervallo di _date

en: Single Day
it: Un solo giorno

en: ± 1 day
it: ± 1 giorno

en: ± 3 days
it: ± 3 giorni

en: ± 7 days
it: ± 7 giorni

en: ± 14 days
it: ± 14 giorni

en: Specify Range
it: Specificare l'intervallo

en: _Date
it: Da_ta

en: Fro_m
it: _Da

en: _To
it: _A

en: _Filter
it: _Filtra

en: Show Sidebar
it: Mostra barra laterale

en: New Folder
it: Nuova cartella

en: Edit File Name
it: Modifica il nome del file

en: Reset File Name
it: Nome file

en: File Name
it: Nome file

[ctx: File Chooser tooltips]
note: Translators: 'Show' is a verb
en: Show Options
it: Mostra opzioni

en: Visible Files Filter
it: Filtro per file visibili

en: Select a _new name for the destination
it: Selezionare un _nuovo nome per la destinazione

en: R_eset
it: A_zzera

en: _Apply this action to all files and folders
it: _Applicare questa azione a tutti i file e cartelle

en: Change Permissions for Enclosed Files
it: Cambia permessi ai file contenuti

en: C_hange
it: Cam_bia

en: _Files
it: _File

en: F_olders
it: _Cartelle

en: Fi_les
it: Fi_le

en: Fol_ders
it: _Cartelle

en: Others
it: Altri

en: Fil_es
it: Fil_e

en: Folde_rs
it: Ca_rtelle

en: Select Items Matching
it: Selezione corrispondenza oggetti

en: Pattern
it: Modello

en: Grid View Captions
it: Didascalie della vista a griglia

en: Add information to be displayed beneath file and folder names. More information will appear when zooming closer.
it: Aggiunge informazioni che verranno visualizzate sotto i nomi di file e cartelle. Aumentando l'ingrandimento verranno mostrate maggiori informazioni.

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: Fi_rst
it: P_rima

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: Seco_nd
it: Seco_nda

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: T_hird
it: Ter_za

en: Full Text Match
it: Corrispondenza testo completo

en: Server Addresses
it: Indirizzi server

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
it: Gli indirizzi dei server sono formati da un prefisso di protocollo e un indirizzo. Esempi:

en: Available Protocols
it: Protocolli disponibili

en: Prefix
it: Prefisso

en: Server address
it: Indirizzo del server

en: Server Address Information
it: Informazioni sugli indirizzi dei server

en: _Folder Name
it: Nome della c_artella

en: _Create
it: _Crea

en: Password Required
it: Richiesta password

en: Enter password…
it: Inserire password…

en: General
it: Generali

en: Sort _Folders Before Files
it: Elencare le cartelle _prima dei file

en: _Expandable Folders in List View
it: _Cartelle espandibili in visualizzazione elenco

en: _Action to Open Items
it: _Azione per aprire elementi

en: Optional Context Menu Actions
it: Azioni facoltative del menù di scelta rapida

en: Show more actions in the menus. Keyboard shortcuts can be used even if the actions are not shown.
it: Mostra altre azioni nei menù. Le scorciatoie da tastiera possono essere utilizzate anche se le azioni non vengono visualizzate.

en: _Delete Permanently
it: Elimina _definitivamente

en: Performance
it: Prestazioni

en: These features may cause slowdowns and excess network usage, especially when browsing files outside this device, such as on a remote server.
it: Queste funzionalità possono causare rallentamenti e un utilizzo eccessivo della rete, specialmente quando si esplorano file all'esterno di questo dispositivo, per esempio su un server remoto.

en: Search in Su_bfolders
it: Cerca nelle _sottocartelle

en: Show _Thumbnails
it: Mostrare i provini e le minia_ture

en: _Count Number of Files in Folders
it: _Contare il numero di file nelle cartelle

en: Date and Time Format
it: Formato data ed ora

en: Choose how dates and times are displayed in list and grid views.
it: Sceglie come mostrare data ed ora nelle viste ad elenco e a griglia.

en: _Simple
it: _Semplice

en: Deta_iled
it: Dettagl_iato

en: Show File Operations
it: Mostra operazioni sui file

en: Set Custom Icon
it: Imposta un'icona personalizzata

en: Remove Custom Icon
it: Rimuovi icona personalizzata

en: Unknown Filesystem
it: File system sconosciuto

en: total
it: totale

note: Translators: Refers to the capacity of the filesystem
en: used
it: usato

note: Translators: Refers to the capacity of the filesystem
en: free
it: libero

note: Translators: Disks refers to GNOME Disks.
en: _Open in Disks
it: _Apri in Dischi

en: _Link Target
it: Destinazione del co_llegamento

en: Open the Target's Location
it: Apri _posizione oggetto

en: Parent _Folder
it: _Cartella superiore

en: Open Parent Folder
it: Apre la cartella superiore

en: _Permissions
it: _Permessi

en: _Executable as Program
it: _Eseguire come programma

en: Set Custom Permissions
it: Imposta permessi personalizzati

en: Unknown Permissions
it: Permessi sconosciuti

en: The permissions of the selected files could not be determined
it: Impossibile determinare i permessi dei file selezionati

en: Only the owner can edit these permissions
it: Solo il proprietario del file può modificare questi permessi

en: _Owner
it: _Proprietario

en: Access
it: Accesso

en: Folder Access
it: Accesso cartella

en: File Access
it: Accesso file

en: _Group
it: _Gruppo

en: Other Users
it: Altri utenti

en: Security Context
it: Contesto di sicurezza

en: Change Permissions for _Enclosed Files…
it: Cambia permessi ai file cont_enuti…

en: New Filename
it: Nuovo nome del file

en: File Types
it: Tipi di file

en: _Documents
it: _Documenti

en: _Folders
it: _Cartelle

en: _Images
it: _Immagini

en: _Spreadsheets
it: _Fogli di calcolo

en: Te_xt
it: _Testo

en: _Videos
it: _Video

en: Specific Type
it: Tipo specifico

note: Translators: This refers to a date time
en: Used
it: Usato

en: _Today
it: _Oggi

en: _Yesterday
it: _Ieri

en: Past _Week
it: La _settimana scorsa

en: Past _Month
it: Il _mese scorso

en: Past Y_ear
it: L'_anno scorso

en: Custom Date Range
it: Intervallo di date personalizzato

en: Text Matching
it: Corrispondenza del testo

en: _Content & Filename
it: _Contenuto e nome del file

en: Search Inside Files
it: Cerca all'interno dei file

en: _Only Filename
it: S_olo nome del file

en: Don't Search Inside Files
it: Non cercare all'interno dei file

en: Only Co_ntents
it: Solo i co_ntenuti:

en: Add File Type Filter
it: Aggiungi filtro per tipo di file

en: _Add
it: _Aggiungi

en: Search for file types
it: Cerca per tipo di file

en: Search File Types
it: Cerca tipi di file

en: Search by type, name, or description
it: Cerca per tipo, nome o descrizione

en: Try a different search
it: Provare con una differente ricerca

en: Search Current Folder
it: Cerca nella cartella attuale

en: Icon Size
it: Dimensione icona

[ctx: menu item]
note: Sort section. The toolbar code assumes this is the second item of this * menu model. Its contents is provided by the view. Translators: a menu item in a group of sorting options in a toolbar menu, with criterions such as "A-Z" or "Last Modified".
en: Sort
it: Ordina

en: Show _Hidden Files
it: Mostra file _nascosti

en: Captions…
it: Didascalie…

note: Translators: This is a noun, meaning the options pertaining to the view.
en: View Options
it: Opzioni vista

en: Zoom Out
it: Riduce l'ingrandimento

en: Zoom In
it: Aumenta l'ingrandimento

en: New _Window
it: Nuova _finestra

en: New _Tab
it: Nuova _scheda

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: _Keyboard Shortcuts
it: _Scorciatoie da tastiera

en: _Help
it: A_iuto

en: _About Files
it: I_nformazioni su File

en: _New Tab
it: _Nuova scheda

en: Re_store Closed Tab
it: Ri_pristina scheda chiusa

en: Move Tab to New _Window
it: Sposta scheda in una nuova _finestra

note: Translators: use “Move Tab _Right” for RTL languages
en: Move Tab _Left
it: Sposta scheda a _sinistra

note: Translators: use “Move Tab _Left” for RTL languages
en: Move Tab _Right
it: Sposta scheda a _destra

en: _Close Tab
it: Chiu_di scheda

en: Close _Other Tabs
it: Chiudi le _altre schede

en: Main Menu
it: Menù principale

[ctx: shortcuts dialog]
en: Actions
it: Azioni

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open
it: Apre

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open in New Tab
it: Apre in una nuova scheda

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open in New Window
it: Apre in una nuova finestra

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Item Location (Search and Recent Only)
it: Apre la posizione dell'elemento (solo ricerca e recenti)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open With Default App
it: Apre con l'applicazione predefinita

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Current Directory in Console
it: Apre la directory attuale in Console

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Current Folder Menu
it: Apre il menù della cartella attuale

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Context Menu
it: Apre il menù contestuale

[ctx: shortcuts dialog]
en: Create Folder
it: Crea una cartella

[ctx: shortcuts dialog]
en: Cut
it: Taglia

[ctx: shortcuts dialog]
en: Copy
it: Copia

[ctx: shortcuts dialog]
en: Paste
it: Incolla

[ctx: shortcuts dialog]
en: Rename
it: Rinomina

[ctx: shortcuts dialog]
en: Undo
it: Annulla

[ctx: shortcuts dialog]
en: Redo
it: Ripeti

[ctx: shortcuts dialog]
en: Move to Trash
it: Sposta nel cestino

[ctx: shortcuts dialog]
en: Delete Permanently
it: Elimina definitivamente

[ctx: shortcuts dialog]
en: Create Link to Copied Item
it: Crea un collegamento all'oggetto copiato

[ctx: shortcuts dialog]
en: Create Link to Selected Item
it: Crea un collegamento all'oggetto selezionato

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Item Properties
it: Mostra le proprietà dell'elemento

[ctx: shortcuts dialog]
en: Bookmark Current Location
it: Aggiunge la posizione attuale ai segnalibri

[ctx: shortcuts dialog]
en: View
it: Visualizzazione

[ctx: shortcuts dialog]
en: Zoom In
it: Aumenta l'ingrandimento

[ctx: shortcuts dialog]
en: Zoom Out
it: Riduce l'ingrandimento

[ctx: shortcuts dialog]
en: Reset Zoom
it: Ripristina l'ingrandimento

[ctx: shortcuts dialog]
en: List View
it: Vista ad elenco

[ctx: shortcuts dialog]
en: Grid View
it: Vista a griglia

[ctx: shortcuts dialog]
en: Refresh View
it: Aggiorna la vista

[ctx: shortcuts dialog]
en: Expand Folder
it: Espande la cartella

[ctx: shortcuts dialog]
en: Collapse Folder
it: Comprime la cartella

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show/Hide Hidden Files
it: Mostra/Nasconde i file nascosti

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show/Hide Sidebar
it: Mostra/Nasconde la barra laterale

[ctx: shortcuts dialog]
en: Select
it: Seleziona

[ctx: shortcuts dialog]
en: Select All
it: Seleziona tutto

[ctx: shortcuts dialog]
en: Invert Selection
it: Inverte la selezione

[ctx: shortcuts dialog]
en: Select Items Matching
it: Selezione di elementi corrispondenti

[ctx: shortcuts dialog]
en: Navigation
it: Navigazione

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go Back
it: Va indietro

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go Forward
it: Va avanti

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go Up
it: Va su

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go Down
it: Va giù

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go to Home Folder
it: Va alla cartella home

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Location
it: Inserisce una posizione

[ctx: shortcuts dialog]
en: Location Bar With Root Location
it: Barra della posizione alla cartella radice

[ctx: shortcuts dialog]
en: Location Bar With Home Location
it: Barra della posizione alla cartella home

[ctx: shortcuts dialog]
en: Search
it: Cerca

[ctx: shortcuts dialog]
en: Search Everywhere
it: Cerca ovunque

[ctx: shortcuts dialog]
en: Search Current Folder
it: Cerca nella cartella attuale

[ctx: shortcuts dialog]
en: Windows & Tabs
it: Finestre e schede

[ctx: shortcuts dialog]
en: New Window
it: Nuova finestra

[ctx: shortcuts dialog]
en: New Tab
it: Nuova scheda

[ctx: shortcuts dialog]
en: Close Window or Tab
it: Chiude la finestra o la scheda

[ctx: shortcuts dialog]
en: Restore Closed Tab
it: Ripristina la scheda chiusa

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go to Previous Tab
it: Va alla scheda precedente

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go to Next Tab
it: Va alla scheda successiva

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Tab
it: Apre la scheda

[ctx: shortcuts dialog]
en: Move Tab Left
it: Sposta a sinistra la scheda

[ctx: shortcuts dialog]
en: Move Tab Right
it: Sposta a destra la scheda

[ctx: shortcuts dialog]
en: App
it: Applicazione

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Preferences
it: Mostra le preferenze

[ctx: shortcuts dialog]
en: Shortcuts
it: Scorciatoie

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Help
it: Mostra l'aiuto

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit
it: Esce
