nautilus - en to uk translation catalogue (1144 entries)

en: Run Software
uk: Запустити програму

en: Files
uk: Файли

en: Access and organize files
uk: Доступ до файлів

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: folder;manager;explore;disk;filesystem;nautilus;
uk: тека;менеджер;папка;диск;файл;керування;folder;manager;explore;disk;filesystem;nautilus;наутилус;

en: New Window
uk: Нове вікно

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
uk: Завжди використовувати поле адреси, замість панелі шляху

en: If set to true, Files will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
uk: Якщо позначено, «Файли» будуть завжди використовувати поле вводу тексту для панелі адреси, замість панелі шляху.

en: Where to perform recursive search
uk: Де виконувати рекурсивний пошук

en: Locations in which Files should search subfolders. Available values are “local-only”, “always”, “never”.
uk: Місця, у яких «Файли» мають шукати у підтеках. Доступні значення: «local-only», «always», «never».

en: Filter the search dates using either last used or last modified
uk: Відсіяти з пошуку використовуючи або дату останнього вжитку, або дату останньої зміни

en: Filter the search dates using either last used or last modified.
uk: Відсіяти з пошуку використовуючи або дату останнього вжитку, або дату останньої зміни.

en: Whether to show a context menu item to delete permanently
uk: Чи показувати пункт остаточного вилучення в контекстному меню

en: If set to true, Files will show a delete permanently context menu item to bypass the Trash.
uk: Якщо зазначено, в контекстному меню з'явиться можливість вилучати остаточно, оминувши смітник.

en: Whether to show context menu items to create links from copied or selected files
uk: Чи показувати пункт створення посилання зі скопійованих або вибраних файлів у контекстному меню

en: If set to true, Files will show context menu items to create links from the copied or selected files.
uk: Якщо зазначено, в контекстному меню з'явиться можливість створювати посилання зі скопійованих і вибраних файлів.

en: When to show number of items in a folder
uk: Коли показувати кількість об'єктів у теці

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to “always” then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to “local-only” then only show counts for local file systems. If set to “never” then never bother to compute item counts.
uk: Співвідношення швидкості для показу кількості об'єктів у теці. Якщо вказано «always», то завжди показуватиметься кількість об'єктів, навіть якщо теку розміщено на віддаленому сервері. Якщо вказано «local-only», то показуватиметься кількість лише локальних файлів у системі. Якщо вказано «never», то обидва не рахуватимуть кількість об'єктів.

en: Type of click used to launch/open files
uk: Тип клацання, що використовується для запуску/відкриття файлів

en: Possible values are “single” to launch files on a single click, or “double” to launch them on a double click.
uk: Можливими значеннями є «single» для запуску файлів одинарним клацанням, або «double» для запуску файлів подвійним клацанням.

en: Use extra mouse button events in Files
uk: Чи використовувати додаткові кнопки миші у «Файлах»

en: For users with mice that have “Forward” and “Back” buttons, this key will determine if any action is taken inside of Files when either is pressed.
uk: Для користувачів з мишею, що має кнопки «Вперед» та «Назад», ця клавіша визначатиме, чи виконувати якісь дії у «Файлах» при натисканні однієї цих з кнопок.

en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
uk: Кнопка миші, що здійснює команду «Вперед» у вікні переглядача

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
uk: Для користувачів з мишею, що має кнопки «Вперед» та «Назад», ця клавіша визначатиме, яка кнопка здійснює команду «Вперед» у вікні переглядача. Можливі значення у діапазоні від 6 до 14.

en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
uk: Кнопка миші, що здійснює команду «Назад» у вікні переглядача

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
uk: Для користувачів з мишею, що має кнопки «Вперед» та «Назад», ця клавіша визначатиме, яка кнопка здійснює команду «Назад» у вікні переглядача. Можливі значення у діапазоні від 6 до 14.

en: When to show thumbnails of files
uk: Коли показувати мініатюри для файлів

en: Speed trade-off for when to show a file as a thumbnail. If set to “always” then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to “local-only” then only show thumbnails for local file systems. If set to “never” then never bother to thumbnail files, just use a generic icon. Despite what the name may suggest, this applies to any previewable file type.
uk: Відношення швидкості для показу зображень як мініатюр. Якщо вказано «always», то будуть завжди мініатюри, навіть якщо теку розміщено на віддаленому сервері. Якщо вказано «local-only», то показуватимуться мініатюри лише для локальних файлів у системі. Якщо вказано «never», то в обох випадках буде показано загальні піктограми. Попри рекомендовані назви, це застосовується до будь-який типів файлів, які можна переглянути.

en: Maximum image size for thumbnailing
uk: Максимальний розмір зображення для побудови мініатюр

en: Images over this size (in megabytes) won’t be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
uk: Для зображень, розмір яких перевищує заданий (в мегабайтах), файли мініатюр створюватися не будуть. Мета цих налаштувань — уникнути створення мініатюр для великих зображень, що могло б зайняти значний час або потребувати велику кількість пам'яті.

en: Default sort order
uk: Типове впорядкування

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are “name”, “size”, “type”, “mtime”, “atime” and “starred”.
uk: Типовий порядок для об'єктів у перегляді піктограм. Доступні значення — «name», «size», «type», «mtime», «atime» і «starred».

en: Reverse sort order in new windows
uk: Використовувати зворотне впорядкування для нових вікон

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. I.e., if sorted by name, then instead of sorting the files from “a” to “z”, they will be sorted from “z” to “a”; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
uk: Якщо зазначено, файли в нових вікнах будуть упорядковуватись у зворотному порядку. Наприклад, якщо впорядковано за назвою, замість впорядкування файлів у порядку від «а» до «я», файли впорядковуватимуться у порядку від «я» до «а»; якщо впорядковано за розміром, замість порядку від меншого до більшого, буде використано порядок від більшого до меншого.

en: Default folder viewer
uk: Типовий переглядач тек

en: When a folder is visited this viewer is used. Possible values are “list-view”, and “icon-view”.
uk: Коли відвідується нова тека, буде використано цей режим перегляду. Можливі варіанти — «list-view» і «icon-view».

en: Whether to show hidden files
uk: Чи показувати приховані файли

en: This key is deprecated and ignored. The “show-hidden” key from “org.gtk.Settings.FileChooser” is now used instead.
uk: Цей ключ застарів і не працює. Натомість використовується ключ «show-hidden» з «org.gtk.Settings.FileChooser».

en: Whether GTK 4 settings migration happened
uk: Чи виконано перенесення параметрів на GTK 4

en: Whether settings shared with GtkFileChooser have been migrated from their GTK 3 keys to the GTK 4 ones.
uk: Чи було перенесено параметри, які є спільним для GtkFileChooser, їхніх ключів GTK 3 та параметри GTK 4.

en: Whether to open the hovered folder after a timeout when drag and drop operation
uk: Чи відкривати наведену теку після певної затримки під час дії з перетягування

en: If this is set to true, when performing a drag and drop operation the hovered folder will open automatically after a timeout.
uk: Якщо вказано, то операції перетягування на наведеній теці автоматично відкриватимуть її після певного часу.

en: Whether to have full text search enabled by default when opening a new window/tab
uk: Визначає, чи слід типово вмикати поле повнотекстового пошуку при відкритті нового вікна або вкладки

en: If set to true, Files will also match the file contents besides the name. This toggles the default active state, which can still be overridden in the search popover
uk: Якщо встановлено значення «true», «Файли» встановлюватимуть відповідність за вмістом файлів, а не лише за назвою. Цей параметр визначає типово активований стан, який можна перевизначити на панелі пошуку.

en: How to display file timestamps in the views
uk: Спосіб показу часових позначок файлів на панелях перегляду

en: If set to 'simple', Files will show Today and Yesterday with time, otherwise the exact date without time. If set to 'detailed', it will always show the exact date and time.
uk: Якщо встановлено варіант «simple», «Файли» показуватимуть записи «Сьогодні» і «Вчора» з часом, якщо ж вибрано інший варіант, буде показано точну дату без часу. Якщо встановлено варіант «detailed», програма завжди показуватиме точну дату і час.

en: Default format for compressing files
uk: Типовий формат для стиснення файлів

en: The format that will be selected when compressing files.
uk: Формат, який буде використовуватись для стиснення файлів.

en: List of possible captions on icons
uk: Перелік можливих підписів до піктограм

en: A list of captions below an icon in the icon view. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Some possible values are: “size”, “type”, “date_modified”, “owner”, “group”, “permissions”, and “mime_type”.
uk: Перелік підписів до піктограм нижче для перегляду піктограм. Справжня кількість підписів залежить від масштабу зображення. Деякі доступні значення: «size, «type», «date_modified», «owner», «group», «permissions» та «mime_type».

en: Default icon view zoom level
uk: Типовий масштаб при перегляді піктограм

en: Default list view zoom level
uk: Типовий масштаб при перегляді списку

en: Columns visible in list view
uk: Стовпчики, які буде показано при перегляді списку

en: Column order in list view
uk: Порядок стовпчиків при перегляді списку

en: Use tree view
uk: У вигляді дерева

en: Whether a tree should be used for list view navigation instead of a flat list.
uk: Чи слід використовувати дерево для перегляду списком замість плоского списку.

en: Initial size of the window
uk: Початкові розміри вікна

en: A tuple containing the initial width and height of the app window.
uk: Кортеж, що містить початкову ширину і висоту вікна програми.

en: Whether the navigation window should be maximized
uk: Чи вікно навігації типово повинне бути розгорнутим

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
uk: Чи вікно навігації типово повинне бути розгорнутим.

en: Initial size of the file chooser window
uk: Початкові розміри вікна вибору файлів

en: A tuple containing the initial width and height of the file chooser window.
uk: Кортеж, що містить початкову ширину і висоту вікна вибору файлів.

en: Files, also known as Nautilus, is the default file manager of the GNOME desktop. It provides a simple and integrated way of managing your files and browsing your file system.
uk: Файли, також відомий як Nautilus, — типовий файловий менеджер для стільничного середовища GNOME. Він забезпечує просте та інтегроване впорядкування ваших файлів та перегляд файлової системи.

en: Nautilus supports all the basic functions of a file manager and more. It can search and manage your files and folders, both locally and on a network, read and write data to and from removable media, run scripts, and launch apps. It has three views: Icon Grid, Icon List, and Tree List. Its functions can be extended with plugins and scripts.
uk: Nautilus підтримує всі базові можливості файлового менеджера і навіть більше. Він може шукати і впорядковувати ваші файли і теки як локально, так і в мережі, читати і записувати дані через змінний носій, запускати скрипти і запускати програми. Він має три режими перегляду: ґратки піктограм, список піктограм, ієрархічний список. Можливості можна розширити за допомогою додатків і скриптів.

en: Grid View
uk: Перегляд ґраткою

en: List View
uk: Перегляд списком

en: Search
uk: Пошук

en: Selection of Multiple Files
uk: Вибір декількох файлів

en: You can stop this operation by clicking cancel.
uk: Можете зупинити цю дію, клацнувши на «Скасувати».

note: Cancel response is always available and the default response
en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: %d hour | %d hours
uk[0]: %d година
uk[1]: %d години
uk[2]: %d годин
uk[3]: %d година

en: %d minute | %d minutes
uk[0]: %d хвилина
uk[1]: %d хвилини
uk[2]: %d хвилин
uk[3]: %d хвилина

en: %d second | %d seconds
uk[0]: %d секунда
uk[1]: %d секунди
uk[2]: %d секунд
uk[3]: %d секунда

[ctx: time]
note: 2 minutes 12 seconds
en: %s %s
uk: %s: %s

note: 0 seconds
en: 0 seconds
uk: 0 секунд

en: Title
uk: Заголовок

en: Artist
uk: Виконавець

en: Album
uk: Альбом

en: Comment
uk: Коментар

en: Year
uk: Рік

en: %d kbps
uk: %d кб/с

en: Dimensions
uk: Розміри

en: Video Codec
uk: Відеокодек

en: Video Bit Rate
uk: Бітова швидкість відео

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
uk[0]: %0.2f кадр за секунду
uk[1]: %0.2f кадри за секунду
uk[2]: %0.2f кадрів за секунду
uk[3]: %0.2f кадр за секунду

en: Frame Rate
uk: Частота кадрів

en: Audio Codec
uk: Аудіокодек

en: Audio Bit Rate
uk: Бітова швидкість звуку

en: Sample Rate
uk: Частота дискретизації

en: Surround
uk: Об'ємний

en: Mono
uk: Моно

en: Stereo
uk: Стерео

en: Channels
uk: Канали

en: Oops! Something went wrong.
uk: Отакої! Щось не так.

en: Audio and Video Properties
uk: Властивості звуку і відео

en: Audio Properties
uk: Властивості звуку

en: Video Properties
uk: Властивості відео

en: Duration
uk: Тривалість

en: Container
uk: Контейнер

en: Audio/Video Properties
uk: Властивості відео та звуку

en: Image Type
uk: Тип зображення

en: %d pixel | %d pixels
uk[0]: %d точка
uk[1]: %d точки
uk[2]: %d точок
uk[3]: %d точка

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Camera Brand
uk: Марка фотоапарату

en: Camera Model
uk: Модель фотоапарату

en: Exposure Time
uk: Час експозиції

en: Exposure Program
uk: Програма експозиції

en: Aperture Value
uk: Діафрагма

en: ISO Speed Rating
uk: Одиниці ISO

en: Flash Fired
uk: Спалах

en: Metering Mode
uk: Режим вимірювання

en: Focal Length
uk: Фокусна відстань

en: Software
uk: Програми

en: Description
uk: Опис

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Creator
uk: Автор

en: Created On
uk: Створено

en: Copyright
uk: Авторські права

en: Rating
uk: Рейтинг

note: Translators: "N" and "S" stand for * north and south in GPS coordinates.
en: N
uk: Пн

en: S
uk: Пд

note: Translators: "E" and "W" stand for * east and west in GPS coordinates.
en: E
uk: Сх

en: W
uk: Зх

en: Coordinates
uk: Координати

en: Failed to load image information
uk: Не вдалося завантажити інформацію про зображення

en: Image Properties
uk: Властивості зображення

en: Could not set as default
uk: Неможливо встановити типову програму

en: Error while setting “%s” as default app: %s
uk: Помилка налаштування «%s» як типової програми: %s

en: _OK
uk: _Гаразд

note: Translators: %s is the filename.  i.e. "Choose an app to open test.jpg"
en: Choose an app to open <b>%s</b>
uk: Виберіть програму для відкриття <b>%s</b>

en: Open Items
uk: Відкрити об'єкти

en: Open Folder
uk: Відкрити теку

en: Open File
uk: Відкрити файл

en: No Home Directory
uk: Немає домашнього каталогу

en: Make sure the directory exists and has correct access permissions set.
uk: Переконайтеся, що каталог існує і для нього встановлено належні права доступу.

en: --quit cannot be used with URIs.
uk: --quit неможливо використати з URI.

en: --select must be used with at least an URI.
uk: --select потрібно використати щонайменше з URI.

en: There was an error displaying help
uk: Помилка показу довідки

en: “%s” is an internal protocol. Opening this location directly is not supported.
uk: «%s» є внутрішнім протоколом. Безпосереднього відкриття цієї адреси не передбачено.

en: Show the version of the program.
uk: Показати версію програми.

en: Always open a new window for browsing specified URIs
uk: Завжди відкривати нове вікно для навігації вказаними URI

en: Quit Nautilus.
uk: Вийти з Nautilus.

en: Select specified URI in parent folder.
uk: Вибрати вказану URI у батьківській теці.

en: Unable to start the program:
    %s
uk: Не вдалося запустити програму:
    %s

en: The program is not marked as executable.
uk: Цю програму не позначено як виконувану.

en: Unable to locate the program
uk: Не вдалося знайти програму

en: Oops! There was a problem running this software.
uk: Отакої! Трапилась проблема з роботою цієї програми.

en: If you don’t trust this location or aren’t sure, press Cancel.
uk: Якщо ви не довіряєте цій адресі або не впевнені, натисніть «Скасувати».

en: “%s” contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?
uk: «%s» містить програми, призначені для автоматичного запуску. Запустити їх?

en: _Run
uk: _Запустити

en: “%s” would not be a unique new name.
uk: «%s» не буде унікальною новою назвою.

en: “%s” would conflict with an existing file.
uk: «%s» буде суперечити наявному файлу.

en: Name cannot be empty.
uk: Назва не може бути порожньою.

en: Name cannot contain “/”.
uk: Назва файла не може містити «/».

en: “.” is not a valid name.
uk: «.» не є коректною назвою.

en: “..” is not a valid name.
uk: «..» не є коректною назвою.

en: Rename %d Folder | Rename %d Folders
uk[0]: Перейменувати %d теку
uk[1]: Перейменувати %d теки
uk[2]: Перейменувати %d тек
uk[3]: Перейменувати %d теку

en: Rename %d File | Rename %d Files
uk[0]: Перейменувати %d файл
uk[1]: Перейменувати %d файли
uk[2]: Перейменувати %d файлів
uk[3]: Перейменувати %d файл

note: To translators: %d is the total number of files and folders. * Singular case of the string is never used
en: Rename %d File and Folder | Rename %d Files and Folders
uk[0]: Перейменувати %d файл і теку
uk[1]: Перейменувати %d файли і теки
uk[2]: Перейменувати %d файлів і тек
uk[3]: Перейменувати %d файл і теку

en: Original Name (Ascending)
uk: Оригінальна назва (зростання)

en: Original Name (Descending)
uk: Оригінальна назва (спадання)

en: First Modified
uk: Перша змінена

en: Last Modified
uk: Остання змінена

en: First Created
uk: Перше створена

en: Last Created
uk: Остання створена

en: Camera model
uk: Модель фотоапарату

en: Creation date
uk: Дата створення

en: Season number
uk: Номер сезону

en: Episode number
uk: Номер епізоду

en: Track number
uk: Номер доріжки

en: Artist name
uk: Назва виконавця

en: Album name
uk: Назва альбому

en: Original file name
uk: Оригінальна назва файла

en: Home
uk: Домівка

en: Clipboard string cannot be NULL.
uk: Рядок у буфері обміну даними не може бути NULL.

note: Translators: Do not translate 'cut' and 'copy'. These are literal keywords.
en: Nautilus Clipboard must begin with “cut” or “copy”.
uk: Вміст буфера обміну даними Nautilus має починатися з «cut» або «copy».

en: Nautilus Clipboard must not have empty lines.
uk: Вміст буфера обміну даними Nautilus не може містити порожніх рядків.

en: View More
uk: Докладніше

en: Name
uk: Назва

en: The name and icon of the file.
uk: Назва та піктограма файла.

en: Size
uk: Розмір

en: The size of the file.
uk: Розмір файла.

en: Type
uk: Тип

en: The type of the file.
uk: Тип файла.

note: Translators: This refers to a date time
en: Modified
uk: Змінено

en: The date the file was modified.
uk: Дата останньої зміни файла.

en: Detailed Type
uk: Докладно щодо типу

en: The detailed type of the file.
uk: Докладно щодо типу файла.

en: Accessed
uk: Дата доступу

en: The date the file was accessed.
uk: Дата останнього доступу до файла.

note: Translators: This refers to a date time
en: Created
uk: Створено

en: The date the file was created.
uk: Дата, коли файл було створено.

en: Owner
uk: Власник

en: The owner of the file.
uk: Власник файла.

en: Group
uk: Група

en: The group of the file.
uk: Група файла.

en: Permissions
uk: Права

en: The permissions of the file.
uk: Права доступу на файл.

en: Recency
uk: Свіжість

en: The date the file was accessed by the user.
uk: Дата останнього доступу до файла користувачем.

en: Shows if file is starred.
uk: Показує, чи було файл позначено зірками.

en: Trashed On
uk: Викинуто

en: Date when file was moved to the Trash
uk: Дата, коли файл перенесли в смітник

en: Original Location
uk: Початкова адреса

en: Original location of file before moved to the Trash
uk: Адреса файла перед його переміщенням у смітник

en: Relevance
uk: За відповідністю

en: Relevance rank for search
uk: Пошук видавати за відповідністю

en: Compatible with all operating systems.
uk: Сумісно з усіма операційними системами.

en: Encrypted ZIP (.zip)
uk: зашифрований ZIP (.zip)

en: Password-protected ZIP, must be installed on Windows and Mac.
uk: Захищений паролем ZIP, має бути встановлено на Windows та Mac.

en: Smaller archives but Linux and Mac only.
uk: Менші архіви, але тільки для Linux та Mac.

en: Smaller archives but must be installed on Windows and Mac.
uk: Менші архіви, але треба встановити на Windows та Mac.

en: Since %s
uk: Починаючи з %s

en: Details: %s
uk: Подробиці: %s

en: There was an error launching the app.
uk: Помилка при запуску програми.

en: Details: The proxy has not been created.
uk: Подробиці: проксі не було створено.

en: Copy _Anyway
uk: О_днаково копіювати

en: Proceed _Anyway
uk: О_днаково обробляти

en: Empty _Trash
uk: О_чистити смітник

en: _Merge
uk: _Об'єднати

en: _Replace
uk: За_мінити

en: S_kip All
uk: _Пропустити все

en: _Skip
uk: _Пропустити

en: _Skip Files
uk: _Пропустити файли

en: Delete _All
uk: В_илучити все

en: _Delete
uk: В_илучити

en: _Retry
uk: Пов_торити

en: _Move Here
uk: Пере_містити сюди

en: _Copy Here
uk: _Копіювати сюди

en: _Link Here
uk: _Сполучити сюди

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Dropped Image
uk: Скинуте зображення

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of “%s”.
uk: Ви не маєте прав, потрібних для перегляду вмісту «%s».

en: “%s” could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
uk: Не вдалося знайти «%s». Можливо, його щойно вилучено.

en: Sorry, could not display all the contents of “%s”: %s
uk: Вибачте, не вдалося показати ввесь вміст «%s»: %s

en: This location could not be displayed.
uk: Цю адресу неможливо показати.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of “%s”.
uk: Ви не маєте достатньо прав для зміни групи «%s».

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of “%s”: %s
uk: Вибачте, не вдалося змінити групу для «%s»: %s

en: The group could not be changed.
uk: Групу неможливо змінити.

en: Sorry, could not change the owner of “%s”: %s
uk: Вибачте, не вдалося змінити власника «%s»: %s

en: The owner could not be changed.
uk: Власника неможливо змінити.

en: Sorry, could not change the permissions of “%s”: %s
uk: Вибачте не вдалося змінити права на «%s»: %s

en: The permissions could not be changed.
uk: Права неможливо змінити.

en: The name “%s” is already used in this location. Please use a different name.
uk: Назва «%s» вже використовується у цій адресі. Будь ласка, виберіть іншу.

en: There is no “%s” in this location. Perhaps it was just moved or deleted?
uk: У цій теці немає «%s». Може, його перенесено або вилучено?

en: You do not have the permissions necessary to rename “%s”.
uk: Ви не маєте прав потрібних для перейменування «%s».

en: The name “%s” is not valid because it contains the character “%c”. Please use a different name.
uk: Назва «%s» — неправильна, бо містить символ «%c». Будь ласка, використайте іншу назву.

en: The name “%s” is not valid. Please use a different name.
uk: Назва «%s» — неправильна. Будь ласка, виберіть іншу назву.

en: The name “%s” is too long. Please use a different name.
uk: Назва «%s» — надто довга. Будь ласка, виберіть іншу назву.

en: Could not rename “%s” because a process is using it. If it's open in another application, close it before renaming it.
uk: Не вдалося перейменувати «%s», оскільки його використовує сторонній процес. Якщо файл відкрито в іншій програмі, закрийте його до перейменовування.

note: fall through
en: Sorry, could not rename “%s” to “%s”: %s
uk: Вибачте, не вдалося перейменувати «%s» на «%s»: %s

en: The item could not be renamed.
uk: Об'єкт неможливо перейменувати.

en: This file cannot be mounted
uk: Цей файл неможливо змонтувати

en: This file cannot be unmounted
uk: Цей файл неможливо демонтувати

en: This file cannot be ejected
uk: Цей файл неможливо витягнути

en: This file cannot be started
uk: Цей файл неможливо запустити

en: This file cannot be stopped
uk: Цей файл неможливо зупинити

en: Slashes are not allowed in filenames
uk: У назвах файлів не можна використовувати похилу риску

en: Toplevel files cannot be renamed
uk: Неможливо перейменувати файли верхнього рівня

en: File not found
uk: Файл не знайдено

en: Not allowed to set permissions
uk: Заборонено надавати права

en: Not allowed to set owner
uk: Заборонено вказувати власника

en: Specified owner “%s” doesn’t exist
uk: Вказаний власник «%s» не існує

en: Not allowed to set group
uk: Заборонено вказувати групу

en: Specified group “%s” doesn’t exist
uk: Вказана група «%s» не існує

note: Translators: This is a username followed by "(You)" to indicate the file is owned by the current user
en: %s (You)
uk: %s (ви)

en: %'u item | %'u items
uk[0]: %'u обʼєкт
uk[1]: %'u обʼєкти
uk[2]: %'u обʼєктів
uk[3]: %'u обʼєкт

en: %'u folder | %'u folders
uk[0]: %'u тека
uk[1]: %'u теки
uk[2]: %'u тек
uk[3]: %'u тека

en: %'u file | %'u files
uk[0]: %'u файл
uk[1]: %'u файли
uk[2]: %'u файлів
uk[3]: %'u файл

en: %s byte | %s bytes
uk[0]: %s байт
uk[1]: %s байти
uk[2]: %s байтів
uk[3]: %s байт

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
uk: ? байти

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
uk: ? обʼєкти

note: Translators: This about a file type.
en: Unknown type
uk: Невідомий тип

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: Unknown
uk: Невідомо

en: Program
uk: Програма

en: Audio
uk: Звук

en: Font
uk: Шрифт

en: Image
uk: Зображення

en: Archive
uk: Архів

en: Markup
uk: Розмітка

en: Text
uk: Текст

en: Video
uk: Відео

en: Contacts
uk: Контакти

en: Calendar
uk: Календар

en: Document
uk: Документи

en: Presentation
uk: Презентація

en: Spreadsheet
uk: Електронна таблиця

note: Refers to a file type which is known but not one of the basic types
en: Other
uk: Інше

en: Binary
uk: Бінарник

en: Folder
uk: Тека

en: Link
uk: Посилання

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). Translators: File name for new symlink. %s is target's name
en: Link to %s
uk: Посилання на %s

en: Link (broken)
uk: Посилання (пошкоджено)

note: Translators: This refers to available space in a folder; e.g.: 100 MB Free
en: %s Free
uk: Вільно %s

[ctx: Role]
note: Translators: This is the role for a folder icon when a screen reader is * used. If a folder is selected, it will say "XXXXXX. Folder"
en: Folder
uk: Тека

[ctx: Role]
note: Translators: This is the role for a file icon when a screen reader is * used. If a file is selected, it will say "XXXXXX. File"
en: File
uk: Файл

[ctx: Role]
note: Translators: when a file is marked with a star, this text * is added at the end of the name when prononunced by a * screen reader, after the role * (e.g. "My documents. Folder. Starred")
en: Starred
uk: Із зірочками

en: Replace When Saving?
uk: Замінити при збереженні?

en: “%s” already exists in “%s”. Saving will replace or overwrite its contents.
uk: «%s» вже наявний у «%s». Збереження призведе до заміни або перезапису його вмісту.

en: %'d second | %'d seconds
uk[0]: %'d секунда
uk[1]: %'d секунди
uk[2]: %'d секунд
uk[3]: %'d секунда

en: %'d minute | %'d minutes
uk[0]: %'d хвилина
uk[1]: %'d хвилини
uk[2]: %'d хвилин
uk[3]: %'d хвилина

en: %'d hour | %'d hours
uk[0]: %'d година
uk[1]: %'d години
uk[2]: %'d годин
uk[3]: %'d година

en: unknown
uk: невідомо

en: Permanently Delete “%s”?
uk: Вилучити «%s» остаточно?

en: Permanently Delete %'d Selected Item? | Permanently Delete %'d Selected Items?
uk[0]: Остаточно вилучити %'d вибраний об'єкт?
uk[1]: Остаточно вилучити %'d вибрані об'єкти?
uk[2]: Остаточно вилучити %'d вибраних об'єктів?
uk[3]: Остаточно вилучити %'d вибраний об'єкт?

en: Permanently deleted items can not be restored
uk: Остаточно вилучені об'єкти не може бути відновлено

en: Empty Trash?
uk: Спорожнити смітник?

en: All items in the Trash will be permanently deleted
uk: Усі об'єкти у смітнику буде вилучено остаточно

note: Translators: This action removes a file from Recent
en: Cleared “%s”
uk: Спорожнено «%s»

en: Deleted “%s”
uk: Вилучено «%s»

note: Translators: This action removes a file from Recent
en: Clearing “%s”
uk: Спорожняємо «%s»

en: Deleting “%s”
uk: Вилучення «%s»

note: Translators: This action removes file(s) from Recent
en: Cleared %'d file | Cleared %'d files
uk[0]: Вилучено %'d файл
uk[1]: Вилучено %'d файли
uk[2]: Вилучено %'d файлів
uk[3]: Вилучено %'d файл

en: Deleted %'d file | Deleted %'d files
uk[0]: Вилучено %'d файл
uk[1]: Вилучено %'d файли
uk[2]: Вилучено %'d файлів
uk[3]: Вилучено %'d файл

note: Translators: This action removes file(s) from Recent
en: Clearing %'d file | Clearing %'d files
uk[0]: Вилучення %'d файла
uk[1]: Вилучення %'d файлів
uk[2]: Вилучення %'d файлів
uk[3]: Вилучення %'d файла

en: Deleting %'d file | Deleting %'d files
uk[0]: Вилучення %'d файла
uk[1]: Вилучення %'d файлів
uk[2]: Вилучення %'d файлів
uk[3]: Вилучення %'d файла

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4 files/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left | %'d / %'d — %s left
uk[0]: %'d / %'d — залишилось %s
uk[1]: %'d / %'d — залишилось %s
uk[2]: %'d / %'d — залишилось %s
uk[3]: %'d / %'d — залишилось %s

en: (%d file/s) | (%d files/s)
uk[0]: (%d файл/с)
uk[1]: (%d файли/с)
uk[2]: (%d файлів/с)
uk[3]: (%d файл/с)

en: Failed to delete all child files
uk: Не вдалося вилучити усі дочірні файли

en: Error while deleting.
uk: Помилка при вилученні.

en: You do not have sufficient permissions to delete the folder “%s”.
uk: Ви не маєте достатніх прав для вилучення теки «%s».

en: There was an error deleting the folder “%s”.
uk: Помилка вилучення теки «%s».

en: You do not have sufficient permissions to delete the file “%s”.
uk: Ви не маєте достатніх прав для вилучення файла «%s».

en: There was an error deleting the file “%s”.
uk: Помилка вилучення файла «%s».

en: Trashing “%s”
uk: Викидання «%s»

en: Trashed “%s”
uk: Викинуто «%s»

en: Trashing %'d file | Trashing %'d files
uk[0]: Викидання %'d файла
uk[1]: Викидання %'d файлів
uk[2]: Викидання %'d файлів
uk[3]: Викидання %'d файла

en: Trashed %'d file | Trashed %'d files
uk[0]: Викинуто %'d файл
uk[1]: Викинуто %'d файли
uk[2]: Викинуто %'d файлів
uk[3]: Викинуто %'d файл

note: Translators: %s is a file name
en: “%s” can’t be put in the trash. Do you want to delete it immediately?
uk: Неможливо перемістити «%s» у смітник. Бажаєте вилучити його остаточно?

en: This remote location does not support sending items to the trash.
uk: Ця віддалена адреса не підтримує надсилання об'єктів у смітник.

en: Trashing Files
uk: Викидання файлів

en: Deleting Files
uk: Вилучення файлів

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to eject “%s”
uk: Не вдалося витягнути «%s»

en: Unable to unmount “%s”
uk: Неможливо демонтувати «%s»

en: Empty Trash Before Ejecting?
uk: Спорожнити смітник до виштовхування?

en: Empty the trash to free up space on “%s”. All trashed items will be permanently deleted.
uk: Спорожніть смітник для звільнення місця на «%s». Усі дані записів зі смітника буде остаточно вилучено.

en: Do _Not Empty
uk: _Не спрожняти

note: Translators: This is an action in a dialog to * clear trashed items.
en: _Empty
uk: Споро_жнити

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to access “%s”
uk: Не вдалося доступитися до «%s»

en: Preparing to copy %'d file (%s) | Preparing to copy %'d files (%s)
uk[0]: Підготовка до копіювання %'d файла (%s)
uk[1]: Підготовка до копіювання %'d файлів (%s)
uk[2]: Підготовка до копіювання %'d файлів (%s)
uk[3]: Підготовка до копіювання %'d файла (%s)

en: Preparing to move %'d file (%s) | Preparing to move %'d files (%s)
uk[0]: Підготовка до переміщення %'d файла (%s)
uk[1]: Підготовка до переміщення %'d файлів (%s)
uk[2]: Підготовка до переміщення %'d файлів (%s)
uk[3]: Підготовка до переміщення %'d файла (%s)

en: Preparing to delete %'d file (%s) | Preparing to delete %'d files (%s)
uk[0]: Підготовлення до вилучення %'d файла (%s)
uk[1]: Підготовлення до вилучення %'d файлів (%s)
uk[2]: Підготовлення до вилучення %'d файлів (%s)
uk[3]: Підготовка до вилучення %'d файла (%s)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
uk[0]: Підготовлення до викидання %'d файла
uk[1]: Підготовлення до викидання %'d файлів
uk[2]: Підготовлення до викидання %'d файлів
uk[3]: Підготовка до викидання %'d файла

en: Preparing to compress %'d file | Preparing to compress %'d files
uk[0]: Підготовлення до стиснення %'d файла
uk[1]: Підготовлення до стиснення %'d файлів
uk[2]: Підготовлення до стиснення %'d файлів
uk[3]: Підготовка до стиснення %'d файла

en: Error while copying.
uk: Помилка при копіюванні.

en: Error while moving.
uk: Помилка при перенесенні.

en: Error while moving files to trash.
uk: Помилка при переміщенні файлів до смітника.

en: Error while compressing files.
uk: Помилка стиснення файлів.

en: Files in the folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to see them.
uk: Неможливо обробити файли у теці «%s», бо ви не маєте прав на їхній перегляд.

en: There was an error getting information about the files in the folder “%s”.
uk: Помилка одержання інформації про файли у теці «%s».

en: The folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
uk: Неможливо обробити теку «%s», бо ви не маєте прав на її читання.

en: There was an error reading the folder “%s”.
uk: Помилка читання теки «%s».

en: The file “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
uk: Неможливо обробити файл «%s», бо ви не маєте прав на його читання.

en: There was an error getting information about “%s”.
uk: Помилка одержання інформації про «%s».

en: Error while copying to “%s”.
uk: Помилка копіювання до «%s».

en: You do not have permissions to access the destination folder.
uk: Ви не маєте прав доступу до призначеної теки.

en: There was an error getting information about the destination.
uk: Помилка при отриманні інформації про призначення.

en: The destination is not a folder.
uk: Призначення не є текою.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
uk: Недостатньо місця на пристрої призначення. Спробуйте вилучити якісь файли, щоб звільнити місце.

en: %s more space is required to copy to the destination.
uk: Потрібно ще %s, щоб усе скопіювати.

en: File too Large for Destination
uk: Файл є надто великим для теки призначення

en: Files bigger than 4.3 GB cannot be copied onto a FAT filesystem.
uk: Файли, розмір яких перевищує 4,3 ГБ не може бути скопійовано на файлову систему FAT.

en: The destination is read-only.
uk: Призначений пристрій доступний лише для читання.

en: Moving “%s”
uk: Переміщення «%s»

en: Moving “%s” to “%s”
uk: Переміщення «%s» до «%s»

en: Moved “%s”
uk: Переміщено «%s»

en: Moved “%s” to “%s”
uk: Переміщено «%s» в «%s»

en: Copying “%s”
uk: Копіювання «%s»

en: Copying “%s” to “%s”
uk: Копіювання «%s» до «%s»

en: Copied “%s”
uk: Скопійовано «%s»

en: Copied “%s” to “%s”
uk: Скопійовано «%s» в «%s»

en: Duplicating “%s”
uk: Дублювання «%s»

en: Duplicated “%s”
uk: Подвоєно «%s»

en: Moving %'d file | Moving %'d files
uk[0]: Пересування %'d файла
uk[1]: Пересування %'d файлів
uk[2]: Пересування %'d файлів
uk[3]: Пересування %'d файла

en: Moving %'d file to “%s” | Moving %'d files to “%s”
uk[0]: Переміщення %'d файла в «%s»
uk[1]: Переміщення %'d файлів в «%s»
uk[2]: Переміщення %'d файлів в «%s»
uk[3]: Переміщення %'d файла в «%s»

en: Copying %'d file | Copying %'d files
uk[0]: Копіювання %'d файла
uk[1]: Копіювання %'d файлів
uk[2]: Копіювання %'d файлів
uk[3]: Копіювання %'d файла

en: Copying %'d file to “%s” | Copying %'d files to “%s”
uk[0]: Копіювання %'d файла в «%s»
uk[1]: Копіювання %'d файлів в «%s»
uk[2]: Копіювання %'d файлів в «%s»
uk[3]: Копіювання %'d файла в «%s»

en: Moved %'d file | Moved %'d files
uk[0]: Пересунуто %'d файл
uk[1]: Пересунуто %'d файла
uk[2]: Пересунуто %'d файлів
uk[3]: Пересунуто %'d файл

en: Moved %'d file to “%s” | Moved %'d files to “%s”
uk[0]: Переміщено %'d файл в «%s»
uk[1]: Переміщено %'d файли в «%s»
uk[2]: Переміщено %'d файлів в «%s»
uk[3]: Переміщено %'d файл в «%s»

en: Copied %'d file | Copied %'d files
uk[0]: Скопійовано %'d файл
uk[1]: Скопійовано %'d файла
uk[2]: Скопійовано %'d файлів
uk[3]: Скопійовано %'d файл

en: Copied %'d file to “%s” | Copied %'d files to “%s”
uk[0]: Скопійовано %'d файл в «%s»
uk[1]: Скопійовано %'d файли в «%s»
uk[2]: Скопійовано %'d файлів в «%s»
uk[3]: Скопійовано %'d файл в «%s»

en: Duplicating %'d file | Duplicating %'d files
uk[0]: Дублювання %'d файла
uk[1]: Дублювання %'d файлів
uk[2]: Дублювання %'d файлів
uk[3]: Дублювання %'d файла

en: Duplicating %'d file in “%s” | Duplicating %'d files in “%s”
uk[0]: Подвоєння %'d файла в «%s»
uk[1]: Подвоєння %'d файлів в «%s»
uk[2]: Подвоєння %'d файлів в «%s»
uk[3]: Подвоєння %'d файла в «%s»

en: Duplicated %'d file | Duplicated %'d files
uk[0]: Здубльовано %'d файл
uk[1]: Здубльовано %'d файла
uk[2]: Здубльовано %'d файлів
uk[3]: Здубльовано %'d файл

en: Duplicated %'d file in “%s” | Duplicated %'d files in “%s”
uk[0]: Подвоєно %'d файл в «%s»
uk[1]: Подвоєно %'d файли в «%s»
uk[2]: Подвоєно %'d файлів у «%s»
uk[3]: Подвоєно %'d файл в «%s»

note: To translators: %s will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %s to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kB / 4 MB -- 2 hours left (4 kB/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument). To translato
en: %s / %s — %s left (%s/s) | %s / %s — %s left (%s/s)
uk[0]: %s / %s — залишилось %s (%s/с)
uk[1]: %s / %s — залишилось %s (%s/с)
uk[2]: %s / %s — залишилось %s (%s/с)
uk[3]: %s / %s — залишилось %s (%s/с)

note: To translators: %s will expand to a time duration like "2 minutes". * So the whole thing will be something like "1 / 5 -- 2 hours left (4 kB/s)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %s argument).
en: %'d / %'d — %s left (%s/s) | %'d / %'d — %s left (%s/s)
uk[0]: %'d / %'d — залишилось %s (%s/с)
uk[1]: %'d / %'d — залишилось %s (%s/с)
uk[2]: %'d / %'d — залишилось %s (%s/с)
uk[3]: %'d / %'d — залишилось %s (%s/с)

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
uk: Неможливо скопіювати теку «%s», бо ви не маєте прав на її створення за цим призначенням.

en: There was an error creating the folder “%s”.
uk: Помилка створення теки «%s».

en: Files in the folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to see them.
uk: Неможливо скопіювати файли з теки «%s», бо у вас немає прав на їхній перегляд.

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to read it.
uk: Неможливо скопіювати теку «%s», бо ви не маєте прав на її читання.

en: Error while moving “%s”.
uk: Помилка перенесення «%s».

en: Could not remove the source folder.
uk: Неможливо вилучити первинну теку.

en: You cannot move a folder into itself.
uk: Неможливо перемістити теку в саму себе.

en: You cannot copy a folder into itself.
uk: Неможливо скопіювати теку у саму себе.

en: The destination folder is inside the source folder.
uk: Призначена тека є в середині первинної теки.

en: You cannot move a file over itself.
uk: Неможливо перемістити файл сам у себе.

en: You cannot copy a file over itself.
uk: Неможливо скопіювати файл сам у себе.

en: The source file would be overwritten by the destination.
uk: Початковий файл буде перезаписано призначенням.

en: Error while copying “%s”.
uk: Помилка копіювання «%s».

en: Could not remove the already existing file with the same name in %s.
uk: Не вдалося вилучити вже наявний файл з такою самою назвою у %s.

en: There was an error copying the file into %s.
uk: Помилка при копіюванні файла в %s.

en: Copying Files
uk: Копіювання файлів

en: Preparing to move to “%s”
uk: Підготовлення до переміщення в «%s»

en: Preparing to move
uk: Приготування до пересування

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
uk[0]: Підготовлення до переміщення %'d файла
uk[1]: Підготовлення до переміщення %'d файлів
uk[2]: Підготовлення до переміщення %'d файлів
uk[3]: Підготовлення до переміщення %'d файла

en: There was an error moving the file into %s.
uk: Помилка при переміщенні файла в %s.

en: Moving Files
uk: Переміщення файлів

en: Creating links in “%s”
uk: Створення сполучень з «%s»

en: Creating links
uk: Створення посилань

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
uk[0]: Створення посилання на %'d файл
uk[1]: Створення посилання на %'d файли
uk[2]: Створення посилань на %'d файлів
uk[3]: Створення посилання на %'d файл

en: Error while creating link to %s.
uk: Помилка при створенні посилання на %s.

en: Symbolic links only supported for local files
uk: Символьні посилання підтримуються лише для локальних файлів

en: The target doesn’t support symbolic links.
uk: Ціль не підтримує символьні посилання.

en: There was an error creating the symlink in %s.
uk: Помилка створення символьного посилання у %s.

en: Setting permissions
uk: Налаштування прав

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
uk: Неназвана тека

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
uk: Неназваний документ

en: Error while creating directory “%s”.
uk: Помилка створення каталогу «%s».

en: Error while creating file “%s”.
uk: Помилка створення файла «%s».

en: There was an error creating the directory in %s.
uk: Помилка створення каталогу в %s.

en: Saving image
uk: Збереження зображення

en: Saved image
uk: Зображення збережено

en: Failed to save image
uk: Спроба збереження зображення була невдалою

note: Start the timed wait to cancel the rename.
en: Renaming “%s” to “%s”.
uk: Перейменування «%s» на «%s».

note: Translators: This is used to auto-generate a file name for pasted images from * the clipboard i.e. "Pasted image.png", "Pasted image 1.png", ...
en: Pasted image
uk: Вставлене зображення

en: Retrieving clipboard data
uk: Отримуємо дані буфера обміну

en: Retrieving image data
uk: Отримуємо дані зображення

en: Emptying Trash
uk: Очищення смітника

en: Verifying destination
uk: Перевіряння призначення

en: Extracting “%s”
uk: Розпакування «%s»

en: Error extracting “%s”
uk: Помилка розпакування «%s».

en: There was an error while extracting “%s”.
uk: Помилка розпакування «%s».

en: Not enough free space to extract “%s”
uk: Недостатньо вільного місця для видобування «%s»

en: Extracted “%s”
uk: Видобуто «%s»

en: Extracted “%s” to “%s”
uk: Розпаковано «%s» в «%s»

en: Extracted %'d file | Extracted %'d files
uk[0]: Видобуто %'d файл
uk[1]: Видобуто %'d файла
uk[2]: Видобуто %'d файлів
uk[3]: Видобуто %'d файл

en: Extracted %'d file to “%s” | Extracted %'d files to “%s”
uk[0]: Розпаковано %'d файл в «%s»
uk[1]: Розпаковано %'d файли в «%s»
uk[2]: Розпаковано %'d файлів в «%s»
uk[3]: Розпаковано %'d файл в «%s»

en: Preparing to extract
uk: Підготовлення до розпакування

en: Extracting Files
uk: Розпакування файлів

en: Compressing “%s”
uk: Стиснення «%s»

en: Compressing “%s” into “%s”
uk: Стиснення «%s» в «%s»

en: Compressing %'d file | Compressing %'d files
uk[0]: Стискання %'d файл
uk[1]: Стискання %'d файлів
uk[2]: Стискання %'d файлів
uk[3]: Стискання %'d файл

en: Compressing %'d file into “%s” | Compressing %'d files into “%s”
uk[0]: Стиснення %'d файла в «%s»
uk[1]: Стиснення %'d файлів в «%s»
uk[2]: Стиснення %'d файлів в «%s»
uk[3]: Стиснення %'d файла в «%s»

en: Error compressing “%s”
uk: Помилка стиснення «%s»

en: Error compressing “%s” into “%s”
uk: Помилка стиснення «%s» в «%s»

en: Error compressing %'d file | Error compressing %'d files
uk[0]: Помилка стиснення %'d файла
uk[1]: Помилка стиснення %'d файлів
uk[2]: Помилка стиснення %'d файлів
uk[3]: Помилка стиснення %'d файла

en: Error compressing %'d file into “%s” | Error compressing %'d files into “%s”
uk[0]: Помилка стиснення %'d файла в «%s»
uk[1]: Помилка стиснення %'d файлів в «%s»
uk[2]: Помилка стиснення %'d файлів в «%s»
uk[3]: Помилка стиснення %'d файла в «%s»

en: There was an error while compressing files.
uk: Помилка стиснення файлів.

en: Compressed “%s”
uk: Стиснено «%s»

en: Compressed “%s” into “%s”
uk: Стиснено «%s» в «%s»

en: Compressed %'d file | Compressed %'d files
uk[0]: Стиснено %'d файл
uk[1]: Стиснено %'d файла
uk[2]: Стиснено %'d файлів
uk[3]: Стиснено %'d файл

en: Compressed %'d file into “%s” | Compressed %'d files into “%s”
uk[0]: Стиснено %'d файл в «%s»
uk[1]: Стиснено %'d файли в «%s»
uk[2]: Стиснено %'d файлів в «%s»
uk[3]: Стиснено %'d файл в «%s»

en: Compressing Files
uk: Стиснення файлів

en: Undo
uk: Повернути

en: Undo last action
uk: Повернути останню дію

en: Redo
uk: Повторити

en: Redo last undone action
uk: Повторити останню незроблену дію

en: Move %d item back to “%s” | Move %d items back to “%s”
uk[0]: Перемістити %d об'єкт назад у «%s»
uk[1]: Перемістити %d об'єкта назад у «%s»
uk[2]: Перемістити %d об'єктів назад у «%s»
uk[3]: Перемістити %d об'єкт назад у «%s»

en: Move %d item to “%s” | Move %d items to “%s”
uk[0]: Переміщено %d файл в «%s»
uk[1]: Переміщено %d файли в «%s»
uk[2]: Переміщено %d файлів в «%s»
uk[3]: Переміщено %d файл в «%s»

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
uk[0]: По_вернути переміщення %d об'єкта
uk[1]: По_вернути переміщення %d об'єктів
uk[2]: По_вернути переміщення %d об'єктів
uk[3]: По_вернути переміщення %d об'єкта

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
uk[0]: _Повторити переміщення %d об'єкта
uk[1]: _Повторити переміщення %d об'єктів
uk[2]: _Повторити переміщення %d об'єктів
uk[3]: _Повторити переміщення %d об'єкта

en: Move “%s” back to “%s”
uk: Переміщено «%s» в «%s»

en: Move “%s” to “%s”
uk: Переміщено «%s» в «%s»

en: _Undo Move
uk: По_вернути переміщення

en: _Redo Move
uk: _Повторити переміщення

en: _Undo Restore From Trash
uk: По_вернути відновлення зі смітника

en: _Redo Restore From Trash
uk: _Повторити відновлення зі смітника

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
uk[0]: Перемістити %d об'єкт назад у смітник
uk[1]: Перемістити %d об'єкти назад у смітник
uk[2]: Перемістити %d об'єктів назад у смітник
uk[3]: Перемістити %d об'єкт назад у смітник

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
uk[0]: Відновити %d об'єкт зі смітника
uk[1]: Відновити %d об'єкти зі смітника
uk[2]: Відновити %d об'єктів зі смітника
uk[3]: Відновити %d об'єкт зі смітника

en: Move “%s” back to trash
uk: Перемістити «%s» назад у смітник

en: Restore “%s” from trash
uk: Відновити «%s» зі смітника

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
uk[0]: Вилучити %d скопійований об'єкт
uk[1]: Вилучити %d скопійовані об'єкти
uk[2]: Вилучити %d скопійованих об'єктів
uk[3]: Вилучити %d скопійований об'єкт

en: Copy %d item to “%s” | Copy %d items to “%s”
uk[0]: Копіювати %d об'єкт у «%s»
uk[1]: Копіювати %d об'єкти у «%s»
uk[2]: Копіювати %d об'єктів у «%s»
uk[3]: Копіювати %d об'єкт у «%s»

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
uk[0]: По_вернути копіювання %d об'єкта
uk[1]: По_вернути копіювання %d об'єктів
uk[2]: По_вернути копіювання %d об'єктів
uk[3]: По_вернути копіювання %d об'єкта

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
uk[0]: _Повторити копіювання %d об'єкта
uk[1]: _Повторити копіювання %d об'єктів
uk[2]: _Повторити копіювання %d об'єктів
uk[3]: _Повторити копіювання %d об'єкта

en: Delete “%s”
uk: Вилучено «%s»

en: Copy “%s” to “%s”
uk: Копіювання «%s» до «%s»

en: _Undo Copy
uk: По_вернути копіювання

en: _Redo Copy
uk: _Повторити копіювання

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
uk[0]: Вилучити %d дубльований об'єкт
uk[1]: Вилучити %d дубльовані об'єкти
uk[2]: Вилучити %d дубльованих об'єктів
uk[3]: Вилучити %d дубльований об'єкт

en: Duplicate %d item in “%s” | Duplicate %d items in “%s”
uk[0]: Дублювати %d об'єкт в «%s»
uk[1]: Дублювати %d об'єкти в «%s»
uk[2]: Дублювати %d об'єктів у «%s»
uk[3]: Дублювати %d об'єкт в «%s»

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
uk[0]: По_вернути дублювання %d об'єкта
uk[1]: По_вернути дублювання %d об'єктів
uk[2]: По_вернути дублювання %d об'єктів
uk[3]: По_вернути дублювання %d об'єкта

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
uk[0]: _Повернути дублювання %d об'єкта
uk[1]: _Повернути дублювання %d об'єктів
uk[2]: _Повернути дублювання %d об'єктів
uk[3]: _Повернути дублювання %d об'єкта

en: Duplicate “%s” in “%s”
uk: Подвоєно «%s» файл в «%s»

en: _Undo Duplicate
uk: По_вернути дублювання

en: _Redo Duplicate
uk: _Повторити дублювання

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
uk[0]: Вилучити посилання на %d об'єкт
uk[1]: Вилучити посилання на %d об'єкти
uk[2]: Вилучити посилання на %d об'єктів
uk[3]: Вилучити посилання на %d об'єкт

en: Create links to %d item | Create links to %d items
uk[0]: Створити посилання на %d об'єкт
uk[1]: Створити посилання на %d об'єкти
uk[2]: Створити посилання на %d об'єктів
uk[3]: Створити посилання на %d об'єкт

en: Delete link to “%s”
uk: Вилучити посилання на «%s»

en: Create link to “%s”
uk: Створити посилання на «%s»

en: _Undo Create Link
uk: По_вернути створення посилання

en: _Redo Create Link
uk: _Повторити створення посилання

en: Create an empty file “%s”
uk: Створити порожній файл «%s»

en: _Undo Create Empty File
uk: По_вернути створення порожнього файла

en: _Redo Create Empty File
uk: _Повторити створення порожнього файла

en: Create a new folder “%s”
uk: Створити нову теку «%s»

en: _Undo Create Folder
uk: По_вернути створення теки

en: _Redo Create Folder
uk: _Повторити створення теки

en: Create new file “%s” from template
uk: Створити новий файл «%s» із шаблону

en: _Undo Create From Template
uk: По_вернути створення із шаблону

en: _Redo Create From Template
uk: _Повторити створення із шаблону

en: Rename “%s” as “%s”
uk: Перейменування «%s» на «%s».

en: _Undo Rename
uk: По_вернути перейменування

en: _Redo Rename
uk: _Повторити перейменування

en: Batch rename %d file | Batch rename %d files
uk[0]: Групове перейменування %d файла
uk[1]: Групове перейменування %d файлів
uk[2]: Групове перейменування %d файлів
uk[3]: Групове перейменування %d файла

en: _Undo Batch Rename
uk: По_вернути групове перейменування

en: _Redo Batch Rename
uk: По_вторити групове перейменування

en: Unstar %d file | Unstar %d files
uk[0]: Скасувати позначення зірками %d файла
uk[1]: Скасувати позначення зірками %d файлів
uk[2]: Скасувати позначення зірками %d файлів
uk[3]: Скасувати позначення зірками %d файла

en: Star %d file | Star %d files
uk[0]: Позначити зірками %d файл
uk[1]: Позначити зірками %d файли
uk[2]: Позначити зірками %d файлів
uk[3]: Позначити зірками %d файл

en: _Undo Starring
uk: С_касувати позначення зірками

en: _Redo Starring
uk: Пов_торити позначення зірками

en: _Undo Unstarring
uk: С_касувати скасування позначення зірками

en: _Redo Unstarring
uk: Пов_торити скасування позначення зірками

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
uk[0]: Перемістити %d об'єкт у смітник
uk[1]: Перемістити %d об'єкти у смітник
uk[2]: Перемістити %d об'єктів у смітник
uk[3]: Перемістити %d об'єкт у смітник

en: Restore “%s” to “%s”
uk: Перейменування «%s» на «%s»

en: Move “%s” to trash
uk: Перемістити «%s» у смітник

en: _Undo Trash
uk: По_вернути викидання

en: _Redo Trash
uk: _Повторити викидання

en: Restore original permissions of items enclosed in “%s”
uk: Відновити початкові права на об'єкти у «%s»

en: Set permissions of items enclosed in “%s”
uk: Вказати права на об'єкти у «%s»

en: _Undo Change Permissions
uk: По_вернути змінення прав

en: _Redo Change Permissions
uk: По_вторити змінення прав

en: Restore original permissions of “%s”
uk: Відновити початкові права на «%s»

en: Set permissions of “%s”
uk: Вказати права на «%s»

en: Restore group of “%s” to “%s”
uk: Відновити групу «%s» на «%s»

en: Set group of “%s” to “%s”
uk: Перейменування «%s» на «%s»

en: _Undo Change Group
uk: По_вернути змінення групи

en: _Redo Change Group
uk: По_вторити змінення групи

en: Restore owner of “%s” to “%s”
uk: Відновити власника «%s» на «%s»

en: Set owner of “%s” to “%s”
uk: Змінити власника «%s» на «%s».

en: _Undo Change Owner
uk: По_вернути змінення власника

en: _Redo Change Owner
uk: По_вторити змінення власника

en: _Undo Extract
uk: По_вернути розпакування

en: _Redo Extract
uk: По_вторити розпакування

en: Delete %d extracted file | Delete %d extracted files
uk[0]: Вилучити %d розпакований файл
uk[1]: Вилучити %d розпакованих файли
uk[2]: Вилучити %d розпакованих файлів
uk[3]: Вилучити %d розпакований файл

en: Extract “%s”
uk: Розпакувати «%s»

en: Extract %d file | Extract %d files
uk[0]: Розпакувати %d файл
uk[1]: Розпакувати %d файли
uk[2]: Розпакувати %d файлів
uk[3]: Розпакувати %d файл

en: Compress “%s”
uk: Стиснути «%s»

en: Compress %d file | Compress %d files
uk[0]: Стиснути %d файл
uk[1]: Стиснути %d файли
uk[2]: Стиснути %d файлів
uk[3]: Стиснути %d файл

en: _Undo Compress
uk: По_вернути стиснення

en: _Redo Compress
uk: По_вторити стиснення

en: Could not determine original location of “%s”
uk: Неможливо визначити початкову адресу «%s»

en: The item cannot be restored from trash
uk: Обʼєкт неможливо відновити зі смітника

note: translators: these describe the contents of removable media
en: Photo CD
uk: CD з фотографіями

en: Contains digital photos
uk: Містить цифрові світлини

en: Contains music
uk: Містить музику

en: Contains software to run
uk: Містить програми для запуску

en: Contains software to install
uk: Містить програми для встановлення

en: Detected as “%s”
uk: Виявлено як «%s»

note: translators: these describe the contents of removable media
en: Contains music and photos
uk: Містить музику й світлини

en: Contains photos and music
uk: Містить світлини і музику

[ctx: Noun]
note: Translators: This is appended to a file name when a copy of a file is created.
en: Copy
uk: Копія

[ctx: Noun]
note: Translators: This is appended to a file name when a copy of an already copied file is created. * `%zu` will be replaced with a number one higher than that of the previous copy.
en: Copy %zu
uk: Копія %zu

note: Translators: File name for new symlink. %s is target's name, %zu is number of symlink.
en: Link to %s (%zu)
uk: Посилання на %s (%zu)

en: Folder names cannot contain “/”
uk: Назви файлів не можуть містити «/»

en: File names cannot contain “/”
uk: Назви файла не може містити «/»

en: A folder cannot be called “.”
uk: Теку не можна називати як «.»

en: A file cannot be called “.”
uk: Файл не можна називати як «.»

en: A folder cannot be called “..”
uk: Теку не можна називати як «..»

en: A file cannot be called “..”
uk: Файл не можна називати як «..»

en: Folder name is too long
uk: Назва теки є надто довгою

en: File name is too long
uk: Назва файла є надто довгою

note: We must warn about the side effect
en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden
uk: Теки, назви яких починаються із символу «.», є прихованими

en: Files with “.” at the beginning of their name are hidden
uk: Файли, назви яких починаються із символу «.», є прихованими

en: A folder with that name already exists
uk: Тека з такою ж назвою вже існує

en: A file with that name already exists
uk: Файл з такою ж назвою вже існує

en: Searching…
uk: Пошук…

en: Loading…
uk: Завантаження…

en: Examples:
uk: Приклади:

en: Could not paste files
uk: Не вдалося вставити файли

en: Cannot paste files into Starred
uk: Не можна вставляти файли до «Із зірочками»

en: Cannot paste files into Recent
uk: Не можна вставляти файли до «Нещодавніх»

en: Cannot paste files into Trash
uk: Не можна вставляти файли до «Смітника»

en: Permissions do not allow pasting files in this directory
uk: Права доступу забороняють вставлення файлів до цього каталогу

en: “%s” selected
uk: Вибрано «%s»

en: %'d folder selected | %'d folders selected
uk[0]: Вибрано %'d тека
uk[1]: Вибрано %'d теки
uk[2]: Вибрано %'d тек
uk[3]: Вибрано %'d тека

en: (containing %'d item) | (containing %'d items)
uk[0]: (містить %'d об'єкт)
uk[1]: (містить %'d об'єкти)
uk[2]: (містить %'d об'єктів)
uk[3]: (містить %'d об'єкт)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en: (containing a total of %'d item) | (containing a total of %'d items)
uk[0]: (загалом містить %'d об'єкт)
uk[1]: (загалом містить %'d об'єкти)
uk[2]: (загалом містить %'d об'єктів)
uk[3]: (загалом містить %'d об'єкт)

en: %'d item selected | %'d items selected
uk[0]: Вибрано %'d об'єкт
uk[1]: Вибрано %'d об'єкти
uk[2]: Вибрано %'d об'єктів
uk[3]: Вибрано %'d об'єкт

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
uk[0]: Вибрано %'d інший об'єкт
uk[1]: Вибрано %'d інші об'єкти
uk[2]: Вибрано %'d інших об'єктів
uk[3]: Вибрано %'d інший об'єкт

en: Search _Settings
uk: П_араметри пошуку

en: Search _Everywhere
uk: Шукати вс_юди

en: More locations can be added to search in the settings
uk: Додаткові місця для пошуку можна додати у «Параметрах»

note: Translators: %s is the name of the search location formatted for display
en: No matches in “%s”
uk: Немає відповідників у «%s»

en: No Results Found
uk: Не знайдено жодного результату

en: Trash is Empty
uk: Смітник порожній

en: No Starred Files
uk: Немає файлів із зірочками

en: No Recent Files
uk: Немає нещодавніх файлів

en: No Known Connections
uk: Немає відомих з'єднань

en: Enter an address to connect to a network location.
uk: Введіть адресу для з'єднання з місцем у мережі.

en: Folder is Empty
uk: Тека порожня

en: Select Move Destination
uk: Виберіть ціль для перенесення

en: Select Copy Destination
uk: Виберіть ціль для копіювання

en: _Select
uk: _Вибрати

en: Select Extract Destination
uk: Виберіть ціль для розпакування

en: Error sending email.
uk: Помилка надсилання пошти.

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to remove “%s”
uk: Не вдалося вилучити «%s»

en: Unable to stop drive
uk: Не вдалося зупинити пристрій

note: Translators: %s is a file name formatted for display
en: Unable to start “%s”
uk: Не вдалося запустити «%s»

en: New Folder with Selection (%'d Item) | New Folder with Selection (%'d Items)
uk[0]: Створити теку з вибраним (%'d об'єкт)
uk[1]: Створити теку з вибраним (%'d об'єкти)
uk[2]: Створити теку з вибраним (%'d об'єктів)
uk[3]: Створити теку з вибраним (%'d об'єкт)

en: Open With %s
uk: Відкрити за допомогою %s

en: Run
uk: Запустити

en: Extract
uk: Видобути

en: Extract to…
uk: Розпакувати в…

en: Open
uk: Відкрити

en: _Start
uk: З_апустити

en: _Connect
uk: _З'єднатися

en: _Start Multi-disk Drive
uk: З_апустити багатодисковий пристрій

en: U_nlock Drive
uk: _Розблокувати пристрій

en: Stop Drive
uk: Зупинити пристрій

en: _Safely Remove Drive
uk: _Безпечне вилучення пристрою

en: _Disconnect
uk: _Від'єднатися

en: _Stop Multi-disk Drive
uk: З_упинити багатодисковий пристрій

en: _Lock Drive
uk: За_блокувати пристрій

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: Dropped Text.txt
uk: Перетягнутий текст.txt

en: Drag and drop is not supported.
uk: Перетягування не підтримується.

en: An invalid drag type was used.
uk: Було використано неправильний тип перетягування.

[ctx: Stop an ongoing operation]
en: Stop
uk: Зупинити

en: Content View
uk: Перегляд вмісту

en: View of the current location
uk: Перегляд поточного місця

note: Translators: this refers to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions the user has in a directory.
en: None
uk: Немає

en: Network
uk: Мережа

en: Starred
uk: Із зірочками

en: Files in the trash are permanently deleted after 1 hour
uk: Файли у Смітнику буде остаточно вилучено за 1 годину

en: Files in the trash are permanently deleted after %d day | Files in the trash are permanently deleted after %d days
uk[0]: Файли у Смітнику буде остаточно вилучено за %d день
uk[1]: Файли у Смітнику буде остаточно вилучено за %d дні
uk[2]: Файли у Смітнику буде остаточно вилучено за %d днів
uk[3]: Файли у Смітнику буде остаточно вилучено за день

en: Executable files in this folder will appear in the Scripts menu
uk: Всі виконувані файли у цій теці буде показано у меню «Скрипти»

en: This folder is shared over the network
uk: Цю теку надано у спільне користування у мережі

en: Turn on File Sharing to share this folder over the network
uk: Увімкніть спільне користування файлами, щоб відкрити доступ до цієї теки з мережі

en: Sharing Settings
uk: Параметри спільного користування

en: Put files in this folder to use them as templates for new documents
uk: Покладіть файли у цю теку, щоб використовувати їх як шаблони для нових документів

en: _Learn More
uk: _Дізнатись більше

en: _Empty Trash…
uk: С_порожнити смітник…

en: _Trash Settings
uk: П_араметри Смітника

en: Clear Entry
uk: Спорожнити запис

en: Go to Location
uk: Перейти до адреси

en: Running as root is not supported. Consider running `nautilus admin:///` instead.
uk: Підтримки запуску від імені root не передбачено. Вам варто замість цього скористатися командою `nautilus admin:///`.

en: Anything
uk: Будь-що

en: Folders
uk: Теки

en: Documents
uk: Документи

en: Illustration
uk: Ілюстрація

en: Music
uk: Музика

en: Picture
uk: Малюнок

en: Text File
uk: Текстовий файл

en: This link cannot be used because it has no target.
uk: Це посилання неможливо використати, бо воно не має цілі.

en: This link cannot be used because its target “%s” doesn’t exist.
uk: Це посилання неможливо використати, бо цілі «%s» не існує.

en: The link “%s” is broken. Move it to Trash?
uk: Посилання «%s» пошкоджене. Перемістити його у смітник?

en: Mo_ve to Trash
uk: Пере_містити у смітник

en: The link “%s” is broken.
uk: Пошкоджене посилання «%s».

en: Are you sure you want to open all files?
uk: Відкрити всі файли?

en: This will open %d separate tab and window. | This will open %d separate tabs and windows.
uk[0]: Це призведе до відкриття %d окремої вкладки та вікна.
uk[1]: Це призведе до відкриття %d окремих вкладок та вікон.
uk[2]: Це призведе до відкриття %d окремих вкладок та вікон.
uk[3]: Це призведе до відкриття %d окремої вкладки та вікна.

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
uk[0]: Це призведе до відкриття %d окремого вікна.
uk[1]: Це призведе до відкриття %d окремих вікон.
uk[2]: Це призведе до відкриття %d окремих вікон.
uk[3]: Це призведе до відкриття %d окремого вікна.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
uk[0]: Це призведе до відкриття %d окремого вікна.
uk[1]: Це призведе до відкриття %d окремих вікон.
uk[2]: Це призведе до відкриття %d окремих вікон.
uk[3]: Це призведе до відкриття %d окремого вікна.

en: _Open All
uk: _Відкрити все

en: Could Not Display “%s”
uk: Не вдалося показати «%s»

en: The file is of an unknown type
uk: Файл невідомого типу

en: There is no app installed for “%s” files
uk: Для файлів «%s» не встановлено програми

en: _Select App
uk: _Вибрати програму

en: There was an internal error trying to search for apps:
uk: Внутрішня помилка при спробі пошуку програм:

en: Unable to search for app
uk: Не вдалося виконати пошук програми

en: _Search in Software
uk: _Шукати у «Програмах»

en: There is no app installed for “%s” files. Do you want to search for an app to open this file?
uk: Немає встановленої програми для файлів типу «%s». Чи бажаєте знайти програму, щоб відкрити цей файл?

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
uk: Не вдалося доступитися до адреси

en: Unable to start location
uk: Не вдалося запустити адресу

en: Opening “%s”.
uk: Відкривається «%s».

en: Opening %d item. | Opening %d items.
uk[0]: Відкривається %d об'єкт.
uk[1]: Відкривається %d об'єкти.
uk[2]: Відкривається %d об'єктів.
uk[3]: Відкривається %d об'єкт.

en: _Close
uk: З_акрити

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
uk: З'_єднатися

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
uk: _Скасувати

en: Unable to get remote server location
uk: Неможливо одержати адресу віддаленого сервера

en: File Transfer Protocol
uk: Протокол обміну файлами

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
uk: ftp:// або ftps://

en: Network File System
uk: Мережеві файлові системи

en: SSH File Transfer Protocol
uk: Протокол обміну файлами SSH

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
uk: sftp:// або ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
uk: dav:// або davs://

note: Online accounts do not currently have a target URI.
en: Online Account
uk: Обліковий запис інтернету

note: Translators: This refers to network places which are currently mounted
en: Connected
uk: З'єднано

note: Translators: This refers to network servers the user has previously connected to
en: Previous
uk: Назад

en: Available on Current Network
uk: Доступний у поточній мережі

en: You are trying to replace the destination folder “%s” with a symbolic link.
uk: Ви намагаєтеся замінити теку призначення «%s» символічним посиланням.

en: This is not allowed in order to avoid the deletion of the destination folder’s contents.
uk: Таку дію заборонено, щоб запобігти вилученню вмісту теки призначення.

en: Please rename the symbolic link or press the skip button.
uk: Будь ласка, перейменуйте символічне посилання або натисніть кнопку «Пропустити».

en: Merge folder “%s”?
uk: Об'єднати теку «%s»?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
uk: Об'єднання вимагає підтвердження перед заміщенням будь-яких файлів у теці, яка конфліктує зі скопійованими файлами.

en: An older folder with the same name already exists in “%s”.
uk: Старіша тека з такою ж назвою вже існує в «%s».

en: A newer folder with the same name already exists in “%s”.
uk: Новіша тека з такою ж назвою вже існує в «%s».

en: Another folder with the same name already exists in “%s”.
uk: Інша тека з такою ж назвою вже існує в «%s».

en: Replace folder “%s”?
uk: Замінити теку «%s»?

en: Replacing it will remove all files in the folder.
uk: Замінивши, ви вилучите всі файли в теці.

en: A folder with the same name already exists in “%s”.
uk: Тека з такою ж назвою вже існує в «%s».

en: Replace file “%s”?
uk: Замінити файл «%s»?

en: Replacing it will overwrite its content.
uk: Замінивши, ви перезапишете увесь вміст.

en: An older file with the same name already exists in “%s”.
uk: Старіший файл з такою ж назвою вже існує в «%s».

en: A newer file with the same name already exists in “%s”.
uk: Новіший файл з такою ж назвою вже існує «%s».

en: Another file with the same name already exists in “%s”.
uk: Інший файл з такою ж назвою вже існує в «%s».

en: Original Folder
uk: Початкова тека

en: Contents:
uk: Вміст:

en: Original File
uk: Початковий файл

en: Size:
uk: Розмір:

en: Type:
uk: Тип:

en: Last modified:
uk: Остання зміна:

en: Merge With
uk: Об'єднати з

en: Replace With
uk: Замінити на

en: Merge Folder
uk: Об'єднати теку

en: File and Folder Conflict
uk: Конфлікт файлів і тек

en: File Conflict
uk: Конфлікт файлів

en: Password-protected archives are not yet supported. This list contains apps that can open the archive.
uk: Підтримки архівів, які захищено паролями, ще не передбачено. У цьому списку містяться програми, які можуть відкрити архів.

en: “%s” is password-protected.
uk: «%s» захищено паролем.

en: Current Folder Menu
uk: Меню поточної теки

note: Translators: This is the label used in the pathbar when seeing * the root directory (also known as /)
en: Operating System
uk: Операційна система

note: Translators: This is the filesystem root directory (also known * as /) when seen as administrator
en: Administrator Root
uk: Адміністративний корінь

en: _Open
uk: _Відкрити

en: _Save
uk: З_берегти

en: Open Read-Only
uk: Відкрити лише для читання

note: Translators: Both %s will be replaced with formatted timestamps.
en: Examples: “%s”, “%s”
uk: Приклади: «%s», «%s»

en: Single-Click
uk: Одинарне клацання

en: Double-Click
uk: Подвійне клацання

en: On This Device Only
uk: Лише на цьому пристрої

en: All Locations
uk: Усі місця

en: Never
uk: Ніколи

en: All Files
uk: Усі файли

en: All Folders
uk: Усі теки

en: Cancelled
uk: Скасовано

en: Preparing
uk: Підготовлення

note: Translators: This describes an operation, such as copying or compressing files, as being completed.
en: Operation Completed
uk: Дію завершено

en: File Operations
uk: Дії над файлами

en: Show Details
uk: Показати подробиці

en: %'d file operation active | %'d file operations active
uk[0]: Триває %'d дія над файлами
uk[1]: Тривають %'d дії над файлами
uk[2]: Тривають %'d дій над файлами
uk[3]: Триває %'d дія над файлами

en: All file operations have been completed
uk: Всі дії над файлами завершено

en: Read and Write
uk: Читання та запис

en: Create and Delete Files
uk: Створення та вилучення файлів

en: Read and Write, No Access
uk: Читання і запис, немає доступу

en: Read-Only
uk: Лише читання

en: Access Files
uk: Доступ до файлів

en: List Files Only
uk: Лише список файлів

en: Write-Only
uk: Лише запис

en: Write-Only, No Access
uk: Лише запис, немає доступу

en: Access-Only
uk: Лише доступ

en: Custom icon removed
uk: Нетипову піктограму вилучено

en: _Undo
uk: _Повернути

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
uk: Неможливо зв'язати понад одну вказану піктограму за раз!

en: Please drop just one image to set a custom icon.
uk: Перетягніть лише одне зображення, щоб встановити іншу піктограму.

en: The file that you dropped is not local.
uk: Вказаний файл не є локальним.

en: You can only use local images as custom icons.
uk: Для піктограм можна використовувати лише локальні зображення.

en: The file that you dropped is not an image.
uk: Вказаний файл не є зображенням.

note: Unmarks a file as starred (starred)
en: Unstar
uk: Скасувати позначення зірками

[ctx: Verb]
en: Star
uk: Зірка

en: %d Selected Item | %d Selected Items
uk[0]: %d позначений запис
uk[1]: %d позначені записи
uk[2]: %d позначених записів
uk[3]: %d позначений запис

en: Cancel Group Change?
uk: Скасувати зміну групи?

en: Cancel Owner Change?
uk: Скасувати зміну власника?

en: Multiple
uk: Декілька

en: Empty folder
uk: Порожня тека

en: Contents unreadable
uk: Дані є непридатними для читання

en: %'d item, with size %s | %'d items, totalling %s
uk[0]: %'d об'єкт, обсяг %s
uk[1]: %'d об'єкти, обсяг %s
uk[2]: %'d об'єктів, обсяг %s
uk[3]: %'d об'єкт, обсяг %s

en: (some contents unreadable)
uk: (деякі дані не вдалося прочитати)

note: Translators: %s will be filled with a filesystem type, such as 'ext4' or 'msdos'.
en: %s Filesystem
uk: Файлова система %s

en: The permissions of “%s” could not be determined.
uk: Неможливо визначити права на «%s».

en: Select Custom Icon
uk: Вибрати власну піктограму

en: Search may be slow and will not include subfolders or file contents
uk: Пошук може бути повільним і не включатиме підтеки або дані файлів

en: Search may be slow and will not include file contents
uk: Пошук може бути повільним і не включатиме дані файлів

en: Remote Location
uk: Місце на віддаленому комп'ютері

en: External Drive
uk: Зовнішній диск

en: Folder Not in Search Locations
uk: Тека поза місцями пошуку

en: Subfolders Not in Search Locations
uk: Підтеки поза місцями пошуку

en: Some subfolders will not be included in search results
uk: Деякі підтеки не буде включено до результатів пошуку

en: Search will be slower and will not include file contents for some folders
uk: Пошук буде повільнішим і не включатиме вмісту файлів у деяких теках

note: translators: This opens the search panel in the Settings app.
en: _Search Settings
uk: П_араметри пошуку

en: Filter Search Results
uk: Фільтрувати результати пошуку

en: Search Information
uk: Шукати дані

en: Search current folder
uk: Шукати у поточній теці

en: Search everywhere
uk: Шукати всюди

en: Rename Folder
uk: Перейменувати теку

en: Rename File
uk: Перейменувати файл

en: Search for “%s”
uk: Пошук «%s»

en: Date Used
uk: Використана дата

en: Date Created
uk: Дата створення

en: Date Modified
uk: Дата зміни

note: trash
en: Trash
uk: Смітник

en: Disconnect
uk: Від'єднатися

en: Eject
uk: Витягнути

en: Unmount
uk: Демонтувати

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
uk: Відкрити %s

en: Open Personal Folder
uk: Відкрити особисту теку

en: Recent
uk: Нещодавні

en: Recent Files
uk: Нещодавні файли

en: Starred Files
uk: Файли з зірочками

en: Desktop
uk: Стільниця

en: Open the contents of your desktop in a folder
uk: Відкрити вміст стільниці як теку

en: Open Network Locations
uk: Відкрити адресу у мережі

en: Open Trash
uk: Відкрити теку смітника

en: Mount and Open “%s”
uk: Змонтувати і відкрити «%s»

en: New bookmark
uk: Створити закладку

en: Add a new bookmark
uk: Додати нову закладку

note: Translators: This means that unlocking an encrypted storage * device failed. %s is the name of the device.
en: Error unlocking “%s”
uk: Помилка під час спроби відкрити «%s»

en: This name is already taken
uk: Цю назву вже вжито

en: _Rename
uk: Перей_менувати

en: Unable to stop “%s”
uk: Неможливо запустити «%s»

en: Unable to poll “%s” for media changes
uk: Не вдалося опитати «%s» на зміну носія

en: Open in New _Tab
uk: Відкрити у новій в_кладці

en: Open in New _Window
uk: _Відкрити у новому вікні

en: _Remove from Bookmarks
uk: Ви_лучити із закладок

en: File History _Settings…
uk: _Параметри журналу файлів…

en: Trash _Settings…
uk: П_араметри Смітника…

en: _Mount
uk: _Змонтувати

en: _Unmount
uk: _Демонтувати

en: _Eject
uk: Вит_ягнути

en: _Detect Media
uk: Ви_явити носій

en: _Power On
uk: _Увімкнути

en: _Connect Drive
uk: Під’_єднати диск

en: _Start Multi-disk Device
uk: З_апустити багатодисковий пристрій

en: _Unlock Device
uk: _Розблокувати пристрій

en: _Stop
uk: З_упинити

en: _Disconnect Drive
uk: _Від'єднати диск

en: _Stop Multi-disk Device
uk: З_упинити багатодисковий пристрій

en: _Lock Device
uk: За_блокувати пристрій

en: Format…
uk: Форматувати…

en: Properties
uk: Властивості

en: Device
uk: Пристрій

en: Sidebar
uk: Бічна панель

en: List of common shortcuts, mountpoints, and bookmarks.
uk: Список типових скорочень, точок монтування та закладок.

en: starred
uk: із зірочками

en: unstarred
uk: без зірочок

en: New tab
uk: Нова вкладка

en: Close current view
uk: Закрити поточний перегляд

note: Translators: only one item has been moved to trash and %s is its name.
en: “%s” moved to trash
uk: «%s» пересунуто до смітника

note: Translators: one or more items might have been moved to trash, and %d * is the count.
en: %d file moved to trash | %d files moved to trash
uk[0]: %d файл пересунуто до смітника
uk[1]: %d файли пересунуто до смітника
uk[2]: %d файлів пересунуто до смітника
uk[3]: %d файл пересунуто до смітника

note: Translators: one item has been unstarred and %s is its name.
en: “%s” unstarred
uk: Знято позначення зірками «%s»

note: Translators: one or more items have been unstarred, and %d * is the count.
en: %d file unstarred | %d files unstarred
uk[0]: Скасовано позначення зірками %d файла
uk[1]: Скасовано позначення зірками %d файлів
uk[2]: Скасовано позначення зірками %d файлів
uk[3]: Скасовано позначення зірками %d файла

en: _Redo
uk: Пов_торити

en: The GNOME Project
uk: Проєкт GNOME

en: No plugins currently installed.
uk: Зараз не встановлено жодних додатків.

en: Currently installed plugins:
uk: Поточні встановлені додатки:

en: For bug testing only, the following command can be used:
uk: Лише для пошуку причини вад. Можете скористатися такою командою:

en: Parent folder
uk: Батьківська тека

en: Back
uk: Назад

en: Forward
uk: Вперед

en: Search Everywhere
uk: Шукати всюди

en: Find files and folders in all search locations
uk: Знайти файли і теки в усіх місцях пошуку

en: Search Settings
uk: Параметри пошуку

en: Unable to display the contents of this folder.
uk: Не вдалося показати вміст цієї теки.

en: This location doesn’t appear to be a folder.
uk: Ця адреса не видається текою.

en: Unable to find “%s”. Please check the spelling and try again.
uk: Не вдалося знайти «%s». Перевірте орфографію та спробуйте ще раз.

en: Unable to find the requested file. Please check the spelling and try again.
uk: Не вдалося знайти потрібний файл. Перевірте орфографію та спробуйте ще раз.

en: “%s” locations are not supported.
uk: Адреси «%s» не підтримуються.

en: Unable to handle this kind of location.
uk: Не вдалося обробити цей тип адреси.

en: Unable to access the requested location.
uk: Не вдалося доступитися до потрібної адреси.

en: Don’t have permission to access the requested location.
uk: Ви не маєте прав, щоб доступитися до потрібної адреси.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Unable to find the requested location. Please check the spelling or the network settings.
uk: Не вдалося знайти потрібну адресу. Перевірте орфографію або налаштування мережі.

note: This case can be hit when server application is not installed * or is inactive in the system user is trying to connect to.
en: The server has refused the connection. Typically this means that the firewall is blocking access or that the remote service is not running.
uk: Сервер відмовив у встановленні з'єднання. Типово, це означає, що доступ заблоковано брандмауером або що віддалену службу не запущено.

en: Unhandled error message: %s
uk: Повідомлення необробної помилки: %s

en: Open with:
uk: Відкрити з:

en: New _Folder…
uk: Створити _теку…

en: New _Document
uk: Створити _документ

en: Open _With…
uk: Відкрити _у програмі…

en: Open in Consol_e
uk: Відкрити у _консолі

en: _Paste
uk: Вст_авити

en: Paste as _Link
uk: Вставити як _посилання

en: Select _All
uk: Виді_лити все

en: _Visible Columns…
uk: Видимі с_товпчики…

en: _Captions…
uk: _Підписи…

en: Empty _Trash…
uk: О_чистити смітник…

en: P_roperties
uk: В_ластивості

en: _Extract
uk: _Розпакувати

en: E_xtract to…
uk: _Розпакувати в…

en: _Run as a Program
uk: З_апустити як програму

en: _Open Item Location
uk: Відкрити _адресу об'єкта

en: _Scripts
uk: С_крипти

en: _Open Scripts Folder
uk: _Відкрити теку скриптів

en: Cu_t
uk: Ви_різати

en: _Copy
uk: _Копіювати

en: Move to…
uk: Перемістити до…

en: Copy to…
uk: Скопіювати в…

en: Rena_me…
uk: Пере_йменувати…

en: _Paste Into Folder
uk: Вст_авити у теку

en: Create _Link
uk: Створити _посилання

en: C_ompress…
uk: _Стиснути…

en: Set as Background…
uk: Встановити як тло…

note: Translators: This is the transitive verb meaning 'to send via email' (e.g. 'email this document to Angela).
en: Email…
uk: Надіслати поштою…

en: _Delete From Trash…
uk: _Вилучити зі смітника…

en: _Delete Permanently…
uk: В_илучити остаточно…

en: _Restore From Trash
uk: Від_новити зі смітника

en: _Remove From Recent
uk: Ви_лучити із нещодавніх

en: _Copy Address
uk: _Копіювати адресу

en: _Remove
uk: Ви_лучити

en: _Properties
uk: В_ластивості

en: R_eload
uk: Пере_завантажити

en: St_op
uk: _Зупинити

en: Add to _Bookmarks
uk: _Додати до закладок

en: Remove from _Bookmarks
uk: Ви_лучити із закладок

en: _Star Folder
uk: П_означити теку

en: _Unstar Folder
uk: З_няти позначення з теки

en: _Copy Location
uk: _Копіювати адресу

en: _Open in File Manager
uk: _Відкрити у файловому менеджері

en: Paste as Lin_k
uk: Вставити як _посилання

[ctx: Sort Criterion]
note: This is used to sort by name in the toolbar view menu
en: _A-Z
uk: _А-Я

[ctx: Sort Criterion]
note: This is used to sort by name, in descending order in the toolbar view menu
en: _Z-A
uk: _Я-А

en: Last _Modified
uk: _Остання зміна

en: _First Modified
uk: _Перша змінена

en: _Size
uk: _Розмір

en: _Type
uk: Т_ип

en: Last _Trashed
uk: Востаннє _очищено

en: Choose an app to open the selected files
uk: Виберіть програму для відкриття позначених файлів

en: Always use for this file type
uk: Завжди використовувати для цього типу файлів

en: Automatic Numbers
uk: Автоматична нумерація

en: Metadata
uk: Метадані

en: Creation Date
uk: Дата створення

en: Season Number
uk: Номер сезону

en: Episode Number
uk: Номер епізоду

en: Track Number
uk: Номер доріжки

en: Artist Name
uk: Назва виконавця

en: Album Name
uk: Назва альбому

en: Original File Name
uk: Оригінальна назва файла

en: Rename _using a template
uk: Перейменувати _через шаблон

en: Find and replace _text
uk: Знайти і замінити _текст

note: Translators: Translators: This is a noun, not a verb
en: Format
uk: Форматувати

en: Add
uk: Додати

en: Automatic Numbering Order
uk: Автоматичний порядок нумерування

[ctx: title]
en: Replace
uk: Замінити

en: Existing Text
uk: Наявний текст

en: Next Conflict
uk: Наступний конфлікт

en: Previous Conflict
uk: Попередній конфлікт

en: Visible Columns
uk: Видимі стовпчики

en: This folder uses custom settings
uk: Для цієї теки використано нетипові параметри

en: _Revert
uk: Від_новити

en: _Only Apply to Current Folder
uk: Застосувати _лише до поточної теки

en: Move _Up
uk: Пересунути _вище

en: Move _Down
uk: Пересунути _нижче

en: Compress Files and Folders
uk: Стискати файли і теки

en: C_ompress
uk: _Стиснути

en: Archive _Name
uk: _Назва архіву

en: Co_mpression Method
uk: Сп_осіб стискання

en: Encryption
uk: Шифрування

en: Encrypt contents of the archive with a password when the compression method supports password-protection.
uk: Зашифрувати вміст архіву з використанням пароля, якщо спосіб стискання передбачає підтримку захисту паролем.

en: _Password
uk: _Пароль

en: _Confirm Password
uk: _Підтвердити пароль

en: Pick Date
uk: Виберіть дату

en: Add Date Filter
uk: Додати фільтр дат

en: Filter by Date
uk: Фільтрувати за датою

en: _Date Range
uk: Д_іапазон дат

en: Single Day
uk: Один день

en: ± 1 day
uk: ± 1 день

en: ± 3 days
uk: ± 3 дні

en: ± 7 days
uk: ± 7 днів

en: ± 14 days
uk: ± 14 днів

en: Specify Range
uk: Вказати діапазон

en: _Date
uk: _Дата

en: Fro_m
uk: _Від

en: _To
uk: Д_о

en: _Filter
uk: _Фільтр

en: Show Sidebar
uk: Показати бічну панель

en: New Folder
uk: Нову теку

en: Edit File Name
uk: Зміна назви файла

en: Reset File Name
uk: Скинути назву файла

en: File Name
uk: Назва файла

[ctx: File Chooser tooltips]
note: Translators: 'Show' is a verb
en: Show Options
uk: Показати параметри

en: Visible Files Filter
uk: Фільтр видимих файлів

en: Select a _new name for the destination
uk: _Виберіть нову назву для призначення

en: R_eset
uk: С_кинути

en: _Apply this action to all files and folders
uk: З_астосувати цю дію до всіх файлів і тек

en: Change Permissions for Enclosed Files
uk: Змінити права для вкладених файлів

en: C_hange
uk: З_мінити

en: _Files
uk: _Файли

en: F_olders
uk: _Теки

en: Fi_les
uk: Ф_айли

en: Fol_ders
uk: Т_еки

en: Others
uk: Інші

en: Fil_es
uk: Фа_йли

en: Folde_rs
uk: Те_ки

en: Select Items Matching
uk: Виберіть відповідні об'єкти

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Grid View Captions
uk: Підписи у перегляді таблицею

en: Add information to be displayed beneath file and folder names. More information will appear when zooming closer.
uk: Додати інформацію для відображення під назвами файлів та тек. Додаткова інформація з'явиться при збільшенні масштабу.

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: Fi_rst
uk: П_ерший

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: Seco_nd
uk: Д_ругий

[ctx: the n-th position of an icon caption]
note: Translators: This is an ordinal number
en: T_hird
uk: _Третій

en: Full Text Match
uk: Повнотекстова відповідність

en: Server Addresses
uk: Серверні адреси

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
uk: Серверні адреси складаються з префіксів протоколу і адреси. Приміром:

en: Available Protocols
uk: Доступні протоколи

en: Prefix
uk: Префікс

en: Server address
uk: Адреса сервера

en: Server Address Information
uk: Дані адреси сервера

en: _Folder Name
uk: Назва _теки

en: _Create
uk: С_творити

en: Password Required
uk: Потрібен пароль

en: Enter password…
uk: Введіть пароль…

en: General
uk: Загальне

en: Sort _Folders Before Files
uk: Впорядковувати _теки перед файлами

en: _Expandable Folders in List View
uk: П_ридатні до розгортання теки у перегляді списком

en: _Action to Open Items
uk: Ді_я для відкриття записів

en: Optional Context Menu Actions
uk: Додаткові пункти контекстного меню

en: Show more actions in the menus. Keyboard shortcuts can be used even if the actions are not shown.
uk: Показувати додаткові пункти дій у меню. Клавіатурними скороченнями можна скористатися, навіть якщо пункти дій не показано.

en: _Delete Permanently
uk: В_илучити остаточно

en: Performance
uk: Швидкодія

en: These features may cause slowdowns and excess network usage, especially when browsing files outside this device, such as on a remote server.
uk: Ці можливості можуть спричиняти сповільнення системи та надмірне навантаження на мережу, особливо при навігації файловими системами поза цим пристроєм, зокрема на віддалених серверах.

en: Search in Su_bfolders
uk: Пошук у підт_еках

en: Show _Thumbnails
uk: Показувати _мініатюри

en: _Count Number of Files in Folders
uk: Об_числювати кількість файлів у теках

en: Date and Time Format
uk: Формат дати і часу

en: Choose how dates and times are displayed in list and grid views.
uk: Виберіть спосіб показу дати і часу у режимах перегляду списку та таблиці.

en: _Simple
uk: П_ростий

en: Deta_iled
uk: Докл_адний

en: Show File Operations
uk: Показати дії над файлами

en: Set Custom Icon
uk: Встановити власну піктограму

en: Remove Custom Icon
uk: Вилучити власну піктограму

en: Unknown Filesystem
uk: Невідома файлова система

en: total
uk: загалом

note: Translators: Refers to the capacity of the filesystem
en: used
uk: зайнято

note: Translators: Refers to the capacity of the filesystem
en: free
uk: вільно

note: Translators: Disks refers to GNOME Disks.
en: _Open in Disks
uk: _Відкрити у «Дисках»

en: _Link Target
uk: Пос_илання на ціль

en: Open the Target's Location
uk: Відкрити місце призначення

en: Parent _Folder
uk: Ба_тьківська тека

en: Open Parent Folder
uk: Відкрити батьківську теку

en: _Permissions
uk: П_рава доступу

en: _Executable as Program
uk: _Виконання файла як програми

en: Set Custom Permissions
uk: Встановити нетипові права доступу

en: Unknown Permissions
uk: Невідомі права доступу

en: The permissions of the selected files could not be determined
uk: Не вдалося визначити визначити права доступу до вибраних файлів

en: Only the owner can edit these permissions
uk: Лише власник може редагувати ці права доступу

en: _Owner
uk: В_ласник

en: Access
uk: Доступ

en: Folder Access
uk: Доступ до теки

en: File Access
uk: Доступ до файла

en: _Group
uk: _Група

en: Other Users
uk: Інші користувачі

en: Security Context
uk: Контекст безпеки

en: Change Permissions for _Enclosed Files…
uk: Змінити права для вк_ладених файлів…

en: New Filename
uk: Нова назва файла

en: File Types
uk: Типи файлів

en: _Audio
uk: _Звук

en: _Documents
uk: Д_окументи

en: _Folders
uk: _Теки

en: _Images
uk: _Зображення

en: _Spreadsheets
uk: _Електронні таблиці

en: Te_xt
uk: _Текст

en: _Videos
uk: _Відео

en: Specific Type
uk: Певний тип

note: Translators: This refers to a date time
en: Used
uk: Використано

en: _Today
uk: С_ьогодні

en: _Yesterday
uk: _Учора

en: Past _Week
uk: Попередній _тиждень

en: Past _Month
uk: Попередній _місяць

en: Past Y_ear
uk: Попередній рі_к

en: Custom Date Range
uk: Нетиповий діапазон дат

en: Text Matching
uk: Відповідність тексту

en: _Content & Filename
uk: В_міст і назва файла

en: Search Inside Files
uk: Шукати у вмісті файлів

en: _Only Filename
uk: _Лише назва файла

en: Don't Search Inside Files
uk: Не шукати у вмісті файлів

en: Only Co_ntents
uk: Лише вм_іст

en: Add File Type Filter
uk: Додати фільтр за типом файлів

en: _Add
uk: _Додати

en: Search for file types
uk: Шукати файли за типом

en: Search File Types
uk: Шукати файли за типом

en: Search by type, name, or description
uk: Шукати за типом, назвою або описом

en: Try a different search
uk: Спробувати інші критерії пошуку

en: Search Current Folder
uk: Шукати у поточній теці

en: Icon Size
uk: Розмір піктограм

[ctx: menu item]
note: Sort section. The toolbar code assumes this is the second item of this * menu model. Its contents is provided by the view. Translators: a menu item in a group of sorting options in a toolbar menu, with criterions such as "A-Z" or "Last Modified".
en: Sort
uk: Критерій упорядковування

en: Show _Hidden Files
uk: Показувати с_ховані файли

en: Captions…
uk: Підписи…

note: Translators: This is a noun, meaning the options pertaining to the view.
en: View Options
uk: Параметри перегляду

en: Zoom Out
uk: Зменшити

en: Zoom In
uk: Збільшити

en: New _Window
uk: Створити _вікно

en: New _Tab
uk: Нова _вкладка

en: _Preferences
uk: _Налаштування

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

en: _Help
uk: _Довідка

en: _About Files
uk: _Про файли

en: _New Tab
uk: _Нова вкладка

en: Re_store Closed Tab
uk: Від_новити закриту вкладку

en: Move Tab to New _Window
uk: Пересунути вкладку до нового ві_кна

note: Translators: use “Move Tab _Right” for RTL languages
en: Move Tab _Left
uk: Перемістити вкладку _ліворуч

note: Translators: use “Move Tab _Left” for RTL languages
en: Move Tab _Right
uk: Перемістити вкладку _праворуч

en: _Close Tab
uk: _Закрити вкладку

en: Close _Other Tabs
uk: Закрити _інші вкладки

en: Main Menu
uk: Головне меню

[ctx: shortcuts dialog]
en: Actions
uk: Дії

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open
uk: Відкрити

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open in New Tab
uk: Відкрити у новій вкладці

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open in New Window
uk: Відкрити у новому вікні

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Item Location (Search and Recent Only)
uk: Відкрити адресу (лише пошук і нещодавні)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open With Default App
uk: Відкрити у типовій програмі

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Current Directory in Console
uk: Відкрити поточний катало у консолі

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Current Folder Menu
uk: Відкрити меню поточної теки

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Context Menu
uk: Відкрити контекстне меню

[ctx: shortcuts dialog]
en: Create Folder
uk: Створити теку

[ctx: shortcuts dialog]
en: Cut
uk: Вирізати

[ctx: shortcuts dialog]
en: Copy
uk: Копіювати

[ctx: shortcuts dialog]
en: Paste
uk: Вставити

[ctx: shortcuts dialog]
en: Rename
uk: Перейменувати

[ctx: shortcuts dialog]
en: Undo
uk: Скасувати

[ctx: shortcuts dialog]
en: Redo
uk: Повторити

[ctx: shortcuts dialog]
en: Move to Trash
uk: Пересунути до смітника

[ctx: shortcuts dialog]
en: Delete Permanently
uk: Вилучити остаточно

[ctx: shortcuts dialog]
en: Create Link to Copied Item
uk: Створити посилання на скопійований об'єкт

[ctx: shortcuts dialog]
en: Create Link to Selected Item
uk: Створити посилання на позначений об'єкт

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Item Properties
uk: Показати властивості об'єкта

[ctx: shortcuts dialog]
en: Bookmark Current Location
uk: Створити закладку для поточної адреси

[ctx: shortcuts dialog]
en: View
uk: Переглянути

[ctx: shortcuts dialog]
en: Zoom In
uk: Збільшити

[ctx: shortcuts dialog]
en: Zoom Out
uk: Зменшити

[ctx: shortcuts dialog]
en: Reset Zoom
uk: Відновити початковий масштаб

[ctx: shortcuts dialog]
en: List View
uk: Перегляд списком

[ctx: shortcuts dialog]
en: Grid View
uk: Перегляд ґраткою

[ctx: shortcuts dialog]
en: Refresh View
uk: Оновити перегляд

[ctx: shortcuts dialog]
en: Expand Folder
uk: Розгорнути теку

[ctx: shortcuts dialog]
en: Collapse Folder
uk: Згорнути теку

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show/Hide Hidden Files
uk: Показати/Приховати приховані файли

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show/Hide Sidebar
uk: Показати або приховати бічну панель

[ctx: shortcuts dialog]
en: Select
uk: Вибрати

[ctx: shortcuts dialog]
en: Select All
uk: Позначити все

[ctx: shortcuts dialog]
en: Invert Selection
uk: Інвертувати позначення

[ctx: shortcuts dialog]
en: Select Items Matching
uk: Позначити відповідні об'єкти

[ctx: shortcuts dialog]
en: Navigation
uk: Навігація

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go Back
uk: Назад

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go Forward
uk: Вперед

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go Up
uk: Вище

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go Down
uk: Нижче

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go to Home Folder
uk: Перейти до домівки

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Location
uk: Увести адресу

[ctx: shortcuts dialog]
en: Location Bar With Root Location
uk: Смужка адреси з адресою кореня

[ctx: shortcuts dialog]
en: Location Bar With Home Location
uk: Смужка адреси з адресою домівки

[ctx: shortcuts dialog]
en: Search
uk: Шукати

[ctx: shortcuts dialog]
en: Search Everywhere
uk: Шукати всюди

[ctx: shortcuts dialog]
en: Search Current Folder
uk: Шукати у поточній теці

[ctx: shortcuts dialog]
en: Windows & Tabs
uk: Вікна і вкладки

[ctx: shortcuts dialog]
en: New Window
uk: Нове вікно

[ctx: shortcuts dialog]
en: New Tab
uk: Нова вкладка

[ctx: shortcuts dialog]
en: Close Window or Tab
uk: Закрити вікно або вкладку

[ctx: shortcuts dialog]
en: Restore Closed Tab
uk: Відновити закриту вкладку

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go to Previous Tab
uk: Перейти до попередньої вкладки

[ctx: shortcuts dialog]
en: Go to Next Tab
uk: Перейти до наступної вкладки

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Tab
uk: Відкрити вкладку

[ctx: shortcuts dialog]
en: Move Tab Left
uk: Перемістити вкладку ліворуч

[ctx: shortcuts dialog]
en: Move Tab Right
uk: Перемістити вкладку праворуч

[ctx: shortcuts dialog]
en: App
uk: Програма

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Preferences
uk: Показати налаштування

[ctx: shortcuts dialog]
en: Shortcuts
uk: Скорочення

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Help
uk: Показати довідку

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit
uk: Вийти
