ncmpc 0.11.0 - en to da translation catalogue (199 entries)

en: Key %s assigned to %s and %s
da: Tast %s tildelt %s og %s

en: Key configuration screen
da: Taste konfigurations skærm

en: Quit
da: Afslut

en: Move cursor up
da: Flyt markør op

en: Move cursor down
da: Flyt markør ned

en: Move cursor to the top of screen
da: Flyt cursor til toppen af skærmen

en: Move cursor to the middle of screen
da: Flyt cursor til midten af skærmen

en: Move cursor to the bottom of screen
da: Flyt cursor til bunden af skærmen

en: Move cursor to the top of the list
da: Flyt cursor til toppen af listen

en: Move cursor to the bottom of the list
da: Flyt cursor til bunden af listen

en: Page up
da: Side op

en: Page down
da: Side ned

en: Range selection
da: Valg af interval

en: Scroll down one line
da: Scroll en linie ned

en: Scroll up one line
da: Scroll en linie op

en: Scroll up half a screen
da: Scroll en halv skærm op

en: Scroll down half a screen
da: Scroll en halv skærm ned

en: Select currently playing song
da: Vælg den sang der spilles nu

en: Help screen
da: Hjælp

en: Browse screen
da: Gennemse

en: Play/Enter directory
da: Afspil/Gå til mappe

en: Crop
da: Beskær

en: Next track
da: Næste

en: Previous track
da: Forrige

en: Seek forward
da: Søg fremad

en: Seek backward
da: Søg tilbage

en: Increase volume
da: Hæv volumen

en: Decrease volume
da: Sænk volumen

en: Select all listed items
da: Vælg alle emner på listen

en: Toggle repeat mode
da: Aktiver/deaktiver gentag

en: Toggle random mode
da: Aktiver/deaktiver tilfældigt valg

en: Toggle single mode
da: Aktiver/deaktiver enkelt valg

en: Toggle consume mode
da: Aktiver/deaktiver consume valg

en: Toggle crossfade mode
da: Aktiver/deaktiver crossfade mellem sange

en: Start a music database update
da: Opdater databasen

en: Go to root directory
da: Gå til rod mappen

en: Go to parent directory
da: Gå til forældre mappe

en: Locate song in browser
da: Lokaliser sang i browseren

en: Move item up
da: Flyt op

en: Move item down
da: Flyt ned

en: Refresh screen
da: Genopfrisk skærm

note: translators: toggle between wrapping and non-wrapping search
en: Toggle find mode
da: Ændre søge tilstand

note: translators: the auto center mode always centers the song currently being played
en: Toggle auto center mode
da: Aktiver/deaktiver automatisk centrering

en: Next screen
da: Næste skærm

en: Previous screen
da: Forrige skærm

en: Swap to most recent screen
da: Skift til seneste skærm

en: Forward find
da: Søg

en: Forward find next
da: Gentag søg

en: Backward find
da: Søg baglæns

en: Backward find previous
da: Gentag søg baglæns

note: translators: this queries the user for a string * and jumps directly (while the user is typing) * to the entry which begins with this string
en: Jump to
da: Spring til

en: Search screen
da: Database søgning

en: Change search mode
da: Ændre søge tilstand

en: View the selected and the currently playing song
da: Vis valgte numre og det der afspilles

en: Lyrics screen
da: Sangtekst skærm

note: translators: interrupt the current background action, e.g. stop loading lyrics from the internet
en: Interrupt action
da: Afbryd action

en: Update Lyrics
da: Opdater sangtekster

en: Outputs screen
da: Output skærm

en: Malformed hotkey definition
da: Forkert hotkey definition

note: the hotkey configuration line is incomplete
en: Incomplete hotkey configuration
da: Ufuldstændig hotkey konfiguration

note: the hotkey configuration contains an unknown command
en: Unknown command
da: Ukendt kommando

note: translators: ncmpc supports displaying the "elapsed" or "remaining" time of a song being played; in this case, the configuration file contained an invalid setting
en: Bad time display type
da: Ringe tidsvisningstype

note: an equals sign '=' was expected while parsing a configuration file line
en: Missing '='
da: Mangler '='

en: Bad color name
da: Dårligt farvenavn

en: Incomplete color definition
da: Ufuldstændig farve definition

en: Invalid number
da: Ugyldigt tal.

en: Malformed color definition
da: Forkert farve definition

note: an unknown screen name was specified in the configuration file
en: Unknown screen name
da: Ukendt skærm navn

en: Invalid search mode
da: Ugyldig søgetilstand

en: Unknown search mode
da: Ukendt søgetilstand

en: Unknown configuration parameter
da: Ukendt konfigurations parameter

en: Terminal lacks support for changing colors
da: Terminalen understøtter ikke at ændre farver

note: translators: the "delete" command is only possible for playlists; the user attempted to delete a song or a directory or something else
en: Deleting this item is not possible
da: Sletning af dette emne ikke muligt

note: translators: a dialog was aborted by the user
en: Aborted
da: Afbrudt

note: translators: MPD deleted the playlist, as requested by the user
en: Playlist deleted
da: Afspilningslisten slettet

note: translators: caption of the browser screen
en: Browse
da: Gennemse

en: Movement
da: Navigation

en: Global
da: Globale

en: Play
da: Afspil

en: Center
da: Centrer

en: Enter directory/Select and play song
da: Skift til bibliotek/Tilføj til afspilningslisten og afspil

en: Delete playlist
da: Slet afspilningsliste

en: Select and play
da: Vælg og afspil

en: View Lyrics
da: Gennemse sangtekster

en: (Re)load lyrics
da: (Gen)indlæs santekster

note: to translators: this hotkey aborts the retrieval of lyrics from the server
en: Interrupt retrieval
da: Abryd hentning

en: Download lyrics for currently playing song
da: Download tekst for det nummer der afspilles

en: Save lyrics
da: Gem sagtekster

en: Enable/disable output
da: Slå output til/fra

en: Keydef screen
da: Tastdefinitions skærm

en: Edit keydefs for selected command
da: Redigér tastdefinitioner for udvalgte kommandoer

en: Remove selected keydef
da: Fjern valgte tastdefinitioner

en: Go up a level
da: Gå et niveau op

en: Apply and save changes
da: Anvend og gem ændringer

en: Help
da: Hjælp

en: y
da: j

en: Deleted
da: Slettet

en: Enter new key for %s:
da: Ny tast for %s:

en: Error: key %s is already used for %s
da: Tasten %s anvendes allerede til %s

en: Assigned %s to %s
da: Tildelt %s til %s

en: Add new key
da: Definér ny tast

en: Edit keys for %s
da: Modificer tast for '%s'

en: You have new key bindings
da: Taste bindinger opdaterede

en: Keybindings unchanged.
da: Taste bindinger uændrede!

en: Error
da: Fejl

en: Wrote %s
da: Skrev %s

en: ===> Apply key bindings
da: ==> Anvend taste bindinger

en: ===> Apply & Save key bindings
da: ==> Anvend og gem taste bindinger

en: Edit key bindings
da: Modificer taste bindinger

en: Note: Did you forget to 'Apply' your changes?
da: OBS! Du glemte vel ikke at 'anvende' dine ændringer?

en: Undefined
da: Udefineret

en: Space
da: Mellemrum

en: Enter
da: Retur

en: Backspace
da: Tilbagetast

en: Delete
da: Slet

en: Up
da: Op

en: Down
da: Ned

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Home
da: Hjem

en: End
da: Slut

en: Shift+Tab
da: Skift+Tabulator

en: Insert
da: Indsæt

en: Range selection disabled
da: Valg af interval slået fra

en: Range selection enabled
da: Valg af interval slået til

note: translators: no lyrics were found for the song
en: No lyrics
da: Ingen sangtekster

en: Lyrics
da: Sangtekster

note: translators: this message is displayed while data is retrieved
en: loading...
da: indlæser...

note: lyrics for the song were saved on hard disk
en: Lyrics saved
da: Sangtekster gemt

en: Name
da: Navn

en: Output '%s' enabled
da: Output '%s' slået til

en: Output '%s' disabled
da: Output '%s' slået fra

en: Outputs
da: Output

note: get path
en: Add
da: Tilføj

note: success
en: Saved %s
da: Gemt %s

en: Database update of %s started
da: Database opdatering af %s startet

en: Database update started
da: Database opdatering startet

en: Repeat mode is on
da: Gentagelse er slået til

en: Repeat mode is off
da: Gentagelse er slået fra

en: Random mode is on
da: Tilfældig orden slået til

en: Random mode is off
da: Tilfældig orden slået fra

note: "single" mode means that MPD will automatically stop after playing one single song
en: Single mode is on
da: Single afspilning slået til

en: Single mode is off
da: Single afspilning slået fra

note: "consume" mode means that MPD removes each song which has finished playing
en: Consume mode is on
da: "Consume mode" er slået til

en: Consume mode is off
da: "Consume mode" er slået fra

en: Crossfade %d seconds
da: Crossfade %d sekunder

en: Database updated
da: Databasen er opdateret

en: Find mode: Wrapped
da: Søg (begynd forfra)

en: Find mode: Normal
da: Søg normalt (start/slut)

en: Auto center mode: On
da: Automatisk centrering er aktiv

en: Auto center mode: Off
da: Automatisk centrering er inaktiv

en: Find
da: Søg

en: Find backward
da: Søg (baglæns)

en: Jump
da: Spring

en: Unable to find '%s'
da: Kan ikke finde '%s'

en: Password
da: Adgangskode

en: artist
da: kunstner

en: title
da: titel

en: track
da: spor

en: name
da: navn

en: date
da: dato

en: composer
da: komponist

en: performer
da: udførende

en: comment
da: kommentar

en: file
da: fil

en: Title
da: Titel

en: Artist
da: Kunstner

en: Filename
da: Filnavn

en: Artist + Title
da: Kunstner + Titel

en: Bad search tag %s
da: Ugyldigt søge tag %s

en: No argument for search tag %s
da: Inter argument for søge tag %s

en: Search
da: Søg

en: Search mode: %s
da: Søg efter: %s

en: Length
da: Længde

en: Composer
da: Komponist

en: Disc
da: Disk

en: Track
da: Spor

en: Date
da: Dato

en: Comment
da: Kommentar

en: Path
da: Sti

en: Bitrate
da: Bithastighed

en: Number of artists
da: Antal kunstnere

en: Number of albums
da: Antal albums

en: Number of songs
da: Antal sange

en: Uptime
da: Oppetid

en: Most recent db update
da: Seneste db opdatering

en: Playtime
da: Spilletid

en: DB playtime
da: DB spilletid

en: Song viewer
da: Sang viser

en: MPD statistics
da: MPD statistik

en: Selected song
da: Valgt nummer

en: Currently playing song
da: Nummer der afspilles

en: %d kbps
da: %d kb/sek

en: Playing:
da: Afspiller:

en: [Paused]
da: [Pause]

en: Terminal lacks color capabilities
da: Terminalen understøtter ikke farver

en: All tracks
da: Alle spor

en: Volume n/a
da: Volumen: n/a

en: Volume %d%%
da: Volumen: %d%%
