ncmpc - en to eo translation catalogue (272 entries)

en: Key %s assigned to %s and %s
eo: Klavo %s estas asignita al %s kaj %s

en: Chat
eo: Babili

en: Your message
eo: Via mesaĝo

en: Message could not be sent
eo: Malsukcesis sendi mesaĝon

en: Key configuration screen
eo: Klavo-agorda ekrano

en: Quit
eo: Forlasi

en: Move cursor up
eo: Movi kursoron supren

en: Move cursor down
eo: Movi kursoron suben

en: Move cursor to the top of screen
eo: Movi kursoron al la supro de la ekrano

en: Move cursor to the middle of screen
eo: Movi kursoron al la mezo de la ekrano

en: Move cursor to the bottom of screen
eo: Movi kursoron al la malsupro de la ekrano

en: Move cursor to the top of the list
eo: Movi kursoron al la supro de la listo

en: Move cursor to the bottom of the list
eo: Movi kursoron al la malsupro de la listo

en: Page up
eo: Supreniri unu paĝon

en: Page down
eo: Malsupreniri unu paĝon

en: Range selection
eo: Intervala elektado

en: Scroll down one line
eo: Rulumi malsupren unu linion

en: Scroll up one line
eo: Rulumi supren unu linion

en: Scroll up half a screen
eo: Rulumi supren ekranduonon

en: Scroll down half a screen
eo: Rulumi malsupren ekranduonon

en: Select currently playing song
eo: Elekti nuntempe ludatan kanton

en: Help screen
eo: Helpa ekrano

en: Queue screen
eo: Vica ekrano

en: Browse screen
eo: Foliuma ekrano

en: Play/Enter directory
eo: Ludi/Eniri dosierujon

en: Pause
eo: Paŭzi

en: Stop
eo: Ĉesigi

en: Crop
eo: Stuci

en: Next track
eo: Sekva trako

en: Previous track
eo: Antaŭa trako

en: Seek forward
eo: Salti antaŭen

en: Seek backward
eo: Salti malantaŭen

en: Increase volume
eo: Plilaŭtigi

en: Decrease volume
eo: Malplilaŭtigi

en: Select/deselect song in queue
eo: Elekti/malelekti kanton en vico

en: Select all listed items
eo: Elekti ĉiujn erojn en listo

en: Delete song from queue
eo: Forigi kanton for de vico

en: Shuffle queue
eo: Miksi vicon

en: Clear queue
eo: Malplenigi vicon

en: Toggle repeat mode
eo: Baskuligi ripetan reĝimon

en: Toggle random mode
eo: Baskuligi hazardan reĝimon

en: Toggle single mode
eo: Baskuligi unuopan reĝimon

en: Toggle consume mode
eo: Baskuligi konsuman reĝimon

en: Toggle crossfade mode
eo: Baskuligi interfadan reĝimon

en: Start a music database update
eo: Ekĝisdatigi muzikan datenbankon

en: Save queue
eo: Konservi vicon

en: Append song to queue
eo: Postmeti kanton en vicon

en: Go to root directory
eo: Iri al radika dosierujo

en: Go to parent directory
eo: Iri al patra dosierujo

en: Locate song in browser
eo: Trovi kanton en foliumilo

en: Move item up
eo: Movi eron supren

en: Move item down
eo: Movi eron malsupren

en: Refresh screen
eo: Reŝargi ekranon

note: translators: toggle between wrapping and non-wrapping search
en: Toggle find mode
eo: Baskuligi serĉan reĝimon

note: translators: the auto center mode always centers the song currently being played
en: Toggle auto center mode
eo: Baskuligi aŭtomate centrigan reĝimon

en: Next screen
eo: Sekva ekrano

en: Previous screen
eo: Antaŭa ekrano

en: Swap to most recent screen
eo: Iri al lasta ekrano

en: Forward find
eo: Serĉi finen

en: Forward find next
eo: Serĉi la sekvan

en: Backward find
eo: Serĉi komencen

en: Backward find previous
eo: Serĉi la antaŭan

note: translators: this queries the user for a string * and jumps directly (while the user is typing) * to the entry which begins with this string
en: Jump to
eo: Salti al

en: Library page
eo: Biblioteka paĝo

en: Search screen
eo: Serĉa ekrano

en: Change search mode
eo: Ŝanĝi serĉan reĝimon

en: View the selected and the currently playing song
eo: Vidi la elektitan ludatan kanton

en: Lyrics screen
eo: Kantoteksta ekrano

note: translators: interrupt the current background action, e.g. stop loading lyrics from the internet
en: Interrupt action
eo: Interrompi agon

en: Update Lyrics
eo: Ĝisdatigi Kantotekstojn

en: Edit the current item
eo: Redakti la aktualan eron

en: Outputs screen
eo: Eliga ekrano

en: Chat screen
eo: Babila ekrano

en: Word expected
eo: Vorto estas atendata

en: Malformed hotkey definition
eo: Misformita klavasigno

note: the hotkey configuration line is incomplete
en: Incomplete hotkey configuration
eo: Nekompleta klavasigno

note: the hotkey configuration contains an unknown command
en: Unknown command
eo: Nekonata komando

note: translators: ncmpc supports displaying the "elapsed" or "remaining" time of a song being played; in this case, the configuration file contained an invalid setting
en: Bad time display type
eo: Nekonata tempo-montra tipo

note: an equals sign '=' was expected while parsing a configuration file line
en: Missing '='
eo: Mankas '='

en: Bad color name
eo: Nevalida kolornomo

en: Incomplete color definition
eo: Nekompleta kolordifino

en: Invalid number
eo: Nevalida nombro

en: Malformed color definition
eo: Misformita kolordifino

note: an unknown screen name was specified in the configuration file
en: Unknown screen name
eo: Nekonata nomo de ekrano

en: Unknown MPD tag
eo: Nekonata MPD-etikedo

en: Invalid search mode
eo: Nevalida serĉa reĝimo

en: Unknown search mode
eo: Nekonata serĉa reĝimo

en: Unknown configuration parameter
eo: Nekonata agorda parametro

en: Terminal lacks support for changing colors
eo: Al la terminalo mankas kapablo ŝanĝi kolorojn

note: translators: the "delete" command is only possible for playlists; the user attempted to delete a song or a directory or something else
en: Deleting this item is not possible
eo: Ne eblas forviŝi ĉi tiun eron

en: Delete playlist %s?
eo: Ĉu forviŝi ludliston %s?

note: translators: a dialog was aborted by the user
en: Aborted
eo: Nuligita

note: translators: MPD deleted the playlist, as requested by the user
en: Playlist deleted
eo: Forviŝiĝis ludlisto

note: translators: caption of the browser screen
en: Browse
eo: Foliumi

en: Loading playlist '%s'
eo: Ŝargante ludliston '%s'

en: Adding '%s' to queue
eo: Aldonante "%s" en vicon

en: Movement
eo: Movado

en: Global
eo: Malloka

en: Play
eo: Ludi

en: Center
eo: Centrigi

en: Enter directory/Select and play song
eo: Eniri en dosierujon/Elekti kaj ludi kanton

en: Delete playlist
eo: Forviŝi ludliston

en: New search
eo: Nova serĉo

en: Select and play
eo: Elekti kaj ludi

en: View Lyrics
eo: Vidi Kantotekstojn

en: (Re)load lyrics
eo: (Re)ŝargi kantotekstojn

note: to translators: this hotkey aborts the retrieval of lyrics from the server
en: Interrupt retrieval
eo: Haltigi elŝutadon

en: Download lyrics for currently playing song
eo: Elŝuti kantotekstojn de ludata kanto

en: Add or edit lyrics
eo: Aldoni aŭ redakti kantotekstojn

en: Save lyrics
eo: Konservi kantotekstojn

en: Delete saved lyrics
eo: Forviŝi konservitajn kantotekstojn

en: Enable/disable output
eo: Ŝalti/malŝalti eligon

en: Write a message
eo: Skribi mesaĝon

en: Keydef screen
eo: Klavdifina ekrano

en: Edit keydefs for selected command
eo: Redakti klavdifinojn por la elektita komando

en: Remove selected keydef
eo: Forigi elektitan klavdifinon

en: Add a keydef
eo: Aldoni klavdifinon

en: Go up a level
eo: Supreniri unu nivelon

en: Apply and save changes
eo: Efektivigi kaj konservi ŝanĝojn

en: Help
eo: Helpo

en: y
eo: j

en: Deleted
eo: Forviŝiĝis

en: Enter new key for %s:
eo: Premu novan klavon por %s:

en: Ctrl-Space can't be used
eo: Stir-Spaceto ne uzeblas

en: Error: key %s is already used for %s
eo: Eraro: klavo %s jam estas asignita por %s

en: Assigned %s to %s
eo: Asignis la klavon %s al %s

en: Add new key
eo: Aldoni novan klavon

en: Edit keys for %s
eo: Redakti klavojn por %s

en: You have new key bindings
eo: Efektiviĝis novaj klavasignoj

en: Keybindings unchanged.
eo: Ne ŝanĝiĝis klavasignoj.

en: Unable to write configuration
eo: Malsukcesis skribi agordojn

en: Error
eo: Eraro

en: Wrote %s
eo: Skribis sur %s

en: ===> Apply key bindings
eo: ===> Efektivigi klavasignojn

en: ===> Apply & Save key bindings
eo: ===> Efektivigi kaj Konservi klavasignojn

en: Edit key bindings
eo: Redakti klavasignojn

en: Note: Did you forget to 'Apply' your changes?
eo: Noto: Ĉu vi forgesis 'Efektivigi' viajn ŝanĝojn?

en: Keys
eo: Klavoj

en: Undefined
eo: Nedifinita

en: Space
eo: Spaceto

en: Enter
eo: Enigo

en: Backspace
eo: Retropaŝo

en: Delete
eo: Forigo

en: Up
eo: Supren

en: Down
eo: Malsupren

en: Left
eo: Maldekstren

en: Right
eo: Dekstren

en: Home
eo: Hejmen

en: End
eo: Finen

en: PageDown
eo: Paĝosuben

en: PageUp
eo: Paĝosupren

en: Shift+Tab
eo: Maj+Tab

en: Esc
eo: Esk

en: Insert
eo: Enmeto

note: translate "^X" to "Ctrl-X"
en: Ctrl-%c
eo: Stir-%c

en: Artists
eo: Muzikistoj

en: Albums
eo: Albumoj

en: All
eo: Ĉiuj

en: Songs
eo: Kantoj

en: Library
eo: Biblioteko

en: Range selection disabled
eo: Intervala elektado estas neaktiva

en: Range selection enabled
eo: Intervala elektado estas aktiva

note: translators: no lyrics were found for the song
en: No lyrics
eo: Neniuj kantotekstoj

en: Lyrics timeout occurred after %d seconds
eo: Elĉerpiĝis templimo por elŝuti kantotektojn post %d sekundoj

en: Lyrics
eo: Kantotekstoj

note: translators: this message is displayed while data is retrieved
en: loading...
eo: ŝargante...

en: Editor not configured
eo: Redaktilo ne estas agordita

en: Do you really want to start an editor and edit these lyrics?
eo: Ĉu lanĉi redaktilon kaj redakti tiujn kantotekstojn?

en: Can't start editor
eo: Malsukcesis lanĉi redaktilon

en: Editor exited unexpectedly
eo: Redaktilo neatendite kolapsis

note: lyrics for the song were saved on hard disk
en: Lyrics saved
eo: Konserviĝis kantotekstoj

en: Lyrics deleted
eo: Forviŝiĝis kantotekstoj

en: No saved lyrics
eo: Neniuj konservitaj kantotekstoj

en: Connecting to %s
eo: Konektante al %s

en: Error: MPD version %d.%d.%d is too old (%s needed)
eo: Eraro: la versio %d.%d.%d de MPD estas tro malnova (necesas %s)

en: Switched to partition '%s'
eo: Iris al dividaĵo '%s'

en: Name
eo: Nomo

en: Output '%s' enabled
eo: Eligo '%s' estas aktiva

en: Output '%s' disabled
eo: Eligo '%s' estas neaktiva

en: Outputs
eo: Eligoj

en: Partition
eo: Dividaĵo

en: Create new partition
eo: Krei novan dividaĵon

en: Shuffled queue
eo: Miksiĝis vico

en: Cleared queue
eo: Malpleniĝis vico

note: get path
en: Add
eo: Aldoni

en: Queue
eo: Vico

en: Queue on %s
eo: Vico ĉe %s

note: query the user for a filename
en: Save queue as
eo: Konservi vicon kiel

en: Replace %s?
eo: Ĉu anstataŭigi %s?

note: success
en: Saved %s
eo: Konserviĝis %s

en: Database update running
eo: Ĝisdatigante datenbankon

en: Database update of %s started
eo: Ekĝisdatiĝis datenbanko %s

en: Database update started
eo: Ekĝisdatiĝis la datenbanko

en: Repeat mode is on
eo: Ripeta reĝimo estas aktiva

en: Repeat mode is off
eo: Ripeta reĝimo estas neaktiva

en: Random mode is on
eo: Hazarda reĝimo estas aktiva

en: Random mode is off
eo: Hazarda reĝimo estas neaktiva

note: "single" mode means that MPD will automatically stop after playing one single song
en: Single mode is on
eo: Unuopa reĝimo estas aktiva

en: Single mode is off
eo: Unuopa reĝimo estas neaktiva

note: "consume" mode means that MPD removes each song which has finished playing
en: Consume mode is on
eo: Konsuma reĝimo estas aktiva

en: Consume mode is off
eo: Konsuma reĝimo estas neaktiva

en: Crossfade %d seconds
eo: %d sekundoj da interfado

en: Database updated
eo: Ĝisdatigis datumbazon

en: Find mode: Wrapped
eo: Serĉa reĝimo: Linifalda

en: Find mode: Normal
eo: Serĉa reĝimo: Normala

en: Auto center mode: On
eo: Aŭtomate centriga reĝimo: Aktiva

en: Auto center mode: Off
eo: Aŭtomate centriga reĝimo: Neaktiva

en: Find
eo: Serĉi

en: Find backward
eo: Serĉi komencen

en: Jump
eo: Salti

en: Unable to find '%s'
eo: Ne troviĝis "%s"

en: Password
eo: Pasvorto

en: artist
eo: muzikisto

en: album
eo: albumo

en: title
eo: titolo

en: track
eo: trako

en: name
eo: nomo

en: genre
eo: ĝenro

en: date
eo: dato

en: composer
eo: komponisto

en: performer
eo: interpretisto

en: comment
eo: komento

en: file
eo: dosiero

en: Title
eo: Titolo

en: Artist
eo: Muzikisto

en: Album
eo: Albumo

en: Filename
eo: Dosiernomo

en: Artist + Title
eo: Muzikisto + Titolo

en: Unrecognized suffix
eo: Nekonata sufikso

en: Bad search tag %s
eo: Nekonata serĉa etikedo %s

en: No argument for search tag %s
eo: Mankas argumento de serĉa etikedo %s

en: Search
eo: Serĉi

en: Search mode: %s
eo: Serĉa reĝimo: %s

en: Length
eo: Longo

en: Position
eo: Pozicio

en: Composer
eo: Komponisto

en: Performer
eo: Interpretisto

en: Disc
eo: Disko

en: Track
eo: Trako

en: Date
eo: Dato

en: Genre
eo: Ĝenro

en: Comment
eo: Komento

en: Path
eo: Loko

en: Bitrate
eo: Bitrapido

en: Format
eo: Formo

en: Number of artists
eo: Nombro de muzikistoj

en: Number of albums
eo: Nombro de albumoj

en: Number of songs
eo: Nombro de kantoj

en: Uptime
eo: Daŭro de funkciado

en: Most recent db update
eo: Lasta ĝisdatigo de datenbanko

en: Playtime
eo: Daŭro de ludado

en: DB playtime
eo: Daŭro de datenbanka ludado

en: Song viewer
eo: Kantovidigilo

en: MPD statistics
eo: Statistikoj pri MPD

en: Selected song
eo: Elektita kanto

en: Currently playing song
eo: Nuntempe ludata kanto

en: %d kbps
eo: %d kilobitoj/sek

en: Song
eo: Kanto

en: Playing:
eo: Ludanta:

en: [Paused]
eo: [Paŭzita]

en: Unknown color
eo: Nekonata koloro

en: Unknown color field
eo: Nekonata kolorkampo

en: Terminal lacks color capabilities
eo: Al la terminalo mankas koloraj kapabloj

en: All tracks
eo: Ĉiuj trakoj

en: year
eo: jaro

en: years
eo: jaroj

en: week
eo: semajno

en: weeks
eo: semajnoj

en: day
eo: tago

en: days
eo: tagoj

en: Volume n/a
eo: Laŭto n/a

en: Volume %d%%
eo: Laŭto %d%%
