ncmpc 0.14.0 - en to fr translation catalogue (259 entries)

en: Key %s assigned to %s and %s
fr: La touche %s est assignée à %s et à %s

en: Chat
fr: Tchat

en: Your message
fr: Votre message

en: Message could not be sent
fr: Le message n'a pas pu être envoyé

en: Key configuration screen
fr: Écran de configuration des touches

en: Quit
fr: Quitter

en: Move cursor up
fr: Déplacer le curseur vers le haut

en: Move cursor down
fr: Déplacer le curseur vers le bas

en: Move cursor to the top of screen
fr: Déplacer le curseur vers le haut de l'écran

en: Move cursor to the middle of screen
fr: Déplacer le curseur vers le milieu de l'écran

en: Move cursor to the bottom of screen
fr: Déplacer le curseur vers le bas de l'écran

en: Move cursor to the top of the list
fr: Déplacer le curseur vers le haut de la liste

en: Move cursor to the bottom of the list
fr: Déplacer le curseur vers le bas de la liste

en: Page up
fr: Monter d'une page

en: Page down
fr: Descendre d'une page

en: Range selection
fr: Sélection multi-ligne

en: Scroll down one line
fr: Défiler d'une ligne vers le bas

en: Scroll up one line
fr: Défiler d'une ligne vers le haut

en: Scroll up half a screen
fr: Défiler d'une moitié d'écran vers le haut

en: Scroll down half a screen
fr: Défiler d'une moitié d'écran vers le bas

en: Select currently playing song
fr: Sélectionner la chanson actuellement jouée

en: Help screen
fr: Écran d'aide

en: Queue screen
fr: Écran de file d'attente

en: Browse screen
fr: Écran de navigation

en: Play/Enter directory
fr: Lire/Entrer dans le répertoire

en: Stop
fr: Arrêter

en: Crop
fr: Couper

en: Next track
fr: Piste suivante

en: Previous track
fr: Piste précédente

en: Seek forward
fr: Avancer

en: Seek backward
fr: Reculer

en: Increase volume
fr: Augmenter le volume

en: Decrease volume
fr: Diminuer le volume

en: Select/deselect song in queue
fr: Sélectionner/désélectionner un morceau dans la file d'attente

en: Select all listed items
fr: Selectionner tous les éléments listés

en: Delete song from queue
fr: Supprimer un morceau de la file d'attente

en: Shuffle queue
fr: Mélanger la file d'attente

en: Clear queue
fr: Vider la file d'attente

en: Toggle repeat mode
fr: Activer/désactiver le mode répétition

en: Toggle random mode
fr: Activer/désactiver le mode aléatoire

en: Toggle single mode
fr: Basculer le mode seul

en: Toggle consume mode
fr: Basculer le mode consommation

en: Toggle crossfade mode
fr: Activer/désactiver le mode de fondu

en: Start a music database update
fr: Mettre à jour la base de données musicale

en: Save queue
fr: Enregistrer la file d'attente

en: Append song to queue
fr: Ajouter la chanson à la file d'attente

en: Go to root directory
fr: Aller au répertoire racine

en: Go to parent directory
fr: Aller au répertoire supérieur

en: Locate song in browser
fr: Localiser la chanson dans le navigateur

en: Move item up
fr: Déplacer l'élément vers le haut

en: Move item down
fr: Déplacer l'élément vers le bas

en: Refresh screen
fr: Rafraîchir l'écran

note: translators: toggle between wrapping and non-wrapping search
en: Toggle find mode
fr: Activer le mode de recherche

note: translators: the auto center mode always centers the song currently being played
en: Toggle auto center mode
fr: Activer le mode d'auto-centrage

en: Next screen
fr: Écran suivant

en: Previous screen
fr: Écran précédent

en: Swap to most recent screen
fr: Passer à l'écran le plus récent

en: Forward find
fr: Chercher après

en: Forward find next
fr: Chercher après/suivant

en: Backward find
fr: Chercher avant

en: Backward find previous
fr: Chercher avant/précédent

note: translators: this queries the user for a string * and jumps directly (while the user is typing) * to the entry which begins with this string
en: Jump to
fr: Aller à

en: Library page
fr: Page de la bibliothèque

en: Search screen
fr: Ecran de recherche

en: Change search mode
fr: Changer le mode de recherche

en: View the selected and the currently playing song
fr: Voir la chanson sélectionnée et actuellement jouée

en: Lyrics screen
fr: Écran des paroles

note: translators: interrupt the current background action, e.g. stop loading lyrics from the internet
en: Interrupt action
fr: Interrompre l'action

en: Update Lyrics
fr: Mettre à jour les paroles

en: Edit the current item
fr: Modifier l'élément en cours

en: Outputs screen
fr: Écran des sorties

en: Chat screen
fr: Écran de discussion

en: Word expected
fr: Mot attendu

en: Malformed hotkey definition
fr: Définition de raccourci malformée

note: the hotkey configuration line is incomplete
en: Incomplete hotkey configuration
fr: Configuration de raccourci incomplète

note: the hotkey configuration contains an unknown command
en: Unknown command
fr: Commande inconnue

note: translators: ncmpc supports displaying the "elapsed" or "remaining" time of a song being played; in this case, the configuration file contained an invalid setting
en: Bad time display type
fr: Mauvais type d'affichage du temps

note: an equals sign '=' was expected while parsing a configuration file line
en: Missing '='
fr: Manque '='

en: Bad color name
fr: Mauvais nom de couleur

en: Incomplete color definition
fr: Définition de couleur incomplète

en: Invalid number
fr: Nombre invalide

en: Malformed color definition
fr: Définition de couleur malformée

note: an unknown screen name was specified in the configuration file
en: Unknown screen name
fr: Nom d'écran inconnu

en: Unknown MPD tag
fr: Étiquette MPD inconnue

en: Invalid search mode
fr: Mode de recherche invalide

en: Unknown search mode
fr: Mode de recherche inconnu

en: Unknown configuration parameter
fr: Paramètre de configuration inconnu

en: Terminal lacks support for changing colors
fr: Le terminal ne supporte pas le changement de couleurs

note: translators: the "delete" command is only possible for playlists; the user attempted to delete a song or a directory or something else
en: Deleting this item is not possible
fr: Impossible d'effacer ce type d'objet

en: Delete playlist %s?
fr: Supprimer la liste de lecture de %s ?

note: translators: a dialog was aborted by the user
en: Aborted
fr: Annulé

note: translators: MPD deleted the playlist, as requested by the user
en: Playlist deleted
fr: Liste de lecture effacée

note: translators: caption of the browser screen
en: Browse
fr: Parcourir

en: Loading playlist '%s'
fr: Chargement de la liste de lecture « %s »

en: Adding '%s' to queue
fr: Ajout de « %s » à la file d’attente

en: Movement
fr: Déplacements

en: Global
fr: Globales

en: Play
fr: Lire

en: Center
fr: Centrer

en: Enter directory/Select and play song
fr: Entrer dans le répertoire/Sélectionner et lire la chanson

en: Delete playlist
fr: Effacer la liste de lecture

en: New search
fr: Nouvelle recherche

en: Select and play
fr: Sélectionner et Lire

en: View Lyrics
fr: Voir les paroles

en: (Re)load lyrics
fr: (Re)charger les paroles

note: to translators: this hotkey aborts the retrieval of lyrics from the server
en: Interrupt retrieval
fr: Récupération interrompue

en: Download lyrics for currently playing song
fr: Télécharger les paroles de la chanson en lecture

en: Add or edit lyrics
fr: Ajouter ou modifier des paroles

en: Save lyrics
fr: Enregistrer les paroles

en: Delete saved lyrics
fr: Supprimer les paroles enregistrées

en: Enable/disable output
fr: Activer/désactiver une sortie

en: Write a message
fr: Écrire un message

en: Keydef screen
fr: Écran du paramétrage des raccourcis

en: Edit keydefs for selected command
fr: Éditer les raccourcis pour la commande sélectionnée

en: Remove selected keydef
fr: Supprimer le raccourci sélectionné

en: Add a keydef
fr: Ajouter un nouveau raccourci

en: Go up a level
fr: Aller au dossier parent

en: Apply and save changes
fr: Appliquer et sauvegarder les changements

en: Help
fr: Aide

en: y
fr: o

en: Deleted
fr: Effacé

en: Enter new key for %s:
fr: Entrez la nouvelle touche pour %s :

en: Ctrl-Space can't be used
fr: Ctrl-Espace ne peut être utilisé

en: Error: key %s is already used for %s
fr: Erreur : la touche %s est déjà attribuée à %s

en: Assigned %s to %s
fr: %s assignée à %s

en: Add new key
fr: Ajouter une nouvelle touche

en: Edit keys for %s
fr: Modifier les touches pour %s

en: You have new key bindings
fr: Vous avez une nouvelle correspondance de touches

en: Keybindings unchanged.
fr: La correspondance des touches n'a pas été changée.

en: Unable to write configuration
fr: Échec de sauvegarde de la configuration

en: Error
fr: Erreur

en: Wrote %s
fr: %s écrit

en: ===> Apply key bindings
fr: ===> Appliquer la correspondance des touches

en: ===> Apply & Save key bindings
fr: ===> Appliquer et Enregistrer la correspondance des touches

en: Edit key bindings
fr: Modifier les correspondances de touches

en: Note: Did you forget to 'Apply' your changes?
fr: Remarque : avez-vous oublié d'« Appliquer » vos changements ?

en: Keys
fr: Touches

en: Undefined
fr: Indéfini

en: Space
fr: Espace

en: Enter
fr: Entrée

en: Backspace
fr: Retour arrière

en: Delete
fr: Suppr

en: Up
fr: Haut

en: Down
fr: Bas

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Home
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: PageDown
fr: PageBas

en: PageUp
fr: PageHaut

en: Shift+Tab
fr: Maj+Tab

en: Esc
fr: Échap

en: Insert
fr: Inser

en: Artists
fr: Artistes

en: All
fr: Tous

en: Songs
fr: Morceaux

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Range selection disabled
fr: Sélection multi-ligne désactivée

en: Range selection enabled
fr: Sélection multi-ligne activée

note: translators: no lyrics were found for the song
en: No lyrics
fr: Pas de paroles

en: Lyrics timeout occurred after %d seconds
fr: Expiration du délai après %d secondes pour les paroles

en: Lyrics
fr: Paroles

note: translators: this message is displayed while data is retrieved
en: loading...
fr: Chargement...

en: Editor not configured
fr: L'éditeur n'est pas configuré

en: Do you really want to start an editor and edit these lyrics?
fr: Voulez-vous vraiment démarrer un éditeur et éditer ces paroles ?

en: Can't start editor
fr: Impossible de démarrer l'éditeur

en: Editor exited unexpectedly
fr: L'éditeur a quitté de façon inattendue

note: lyrics for the song were saved on hard disk
en: Lyrics saved
fr: Paroles enregistrées

en: Lyrics deleted
fr: Paroles supprimées

en: No saved lyrics
fr: Aucune parole sauvée

en: Connecting to %s
fr: Connexion à %s

en: Error: MPD version %d.%d.%d is too old (%s needed)
fr: Erreur : la version %d.%d.%d de MPD est trop ancienne (%s requise)

en: Switched to partition '%s'
fr: Passé à la partition « %s »

en: Name
fr: Nom

en: Output '%s' enabled
fr: Sortie %s activée

en: Output '%s' disabled
fr: Sortie %s désactivée

en: Outputs
fr: Sorties

en: Create new partition
fr: Créer une nouvelle partition

en: Shuffled queue
fr: File d'attente mélangée

en: Cleared queue
fr: File d'attente effacée

note: get path
en: Add
fr: Ajouter

en: Queue
fr: File d'attente

en: Queue on %s
fr: File d'attente en %s

note: query the user for a filename
en: Save queue as
fr: Enregistrer la file d'attente sous

en: Replace %s?
fr: Remplacer %s ?

note: success
en: Saved %s
fr: %s enregistré

en: Database update running
fr: Mise à jour de la base de données en cours

en: Database update of %s started
fr: Mise à jour de la base de données de %s commençée

en: Database update started
fr: Début de la mise à jour de la base de données

en: Repeat mode is on
fr: Répétition activé

en: Repeat mode is off
fr: Répétition désactivé

en: Random mode is on
fr: Mode Aléatoire activé

en: Random mode is off
fr: Mode Aléatoire désactivé

note: "single" mode means that MPD will automatically stop after playing one single song
en: Single mode is on
fr: Mode seul activé

en: Single mode is off
fr: Mode seul désactivé

note: "consume" mode means that MPD removes each song which has finished playing
en: Consume mode is on
fr: Mode consommateur activé

en: Consume mode is off
fr: Mode consommateur désactivé

en: Crossfade %d seconds
fr: Fondu sur %d seconde(s)

en: Database updated
fr: Base de données mise à jour

en: Find mode: Wrapped
fr: Mode de recherche : Enveloppe

en: Find mode: Normal
fr: Mode de recherche : Normal

en: Auto center mode: On
fr: Mode d'auto-centrage : Actif

en: Auto center mode: Off
fr: Mode d'autocentrage : Inactif

en: Find
fr: Trouver

en: Find backward
fr: Trouver avant

en: Jump
fr: Sauter

en: Unable to find '%s'
fr: Impossible de trouver « %s »

en: Password
fr: Mot de passe

en: artist
fr: artiste

en: title
fr: titre

en: track
fr: piste

en: name
fr: nom

en: composer
fr: compositeur

en: performer
fr: interprète

en: comment
fr: commentaire

en: file
fr: fichier

en: Title
fr: Titre

en: Artist
fr: Artiste

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Artist + Title
fr: Artiste + Titre

en: Unrecognized suffix
fr: Suffixe non reconnu

en: Bad search tag %s
fr: Mauvais champ recherché %s

en: No argument for search tag %s
fr: Pas d'argument pour le champ recherché %s

en: Search
fr: Rechercher

en: Search mode: %s
fr: Mode de recherche : %s

en: Length
fr: Durée

en: Composer
fr: Compositeur

en: Performer
fr: Interprète

en: Disc
fr: Disque

en: Track
fr: Piste

en: Genre
fr: Style

en: Comment
fr: Commentaire

en: Path
fr: Chemin

en: Bitrate
fr: Débit

en: Number of artists
fr: Nombre d'artistes

en: Number of albums
fr: Nombre d'albums

en: Number of songs
fr: Nombre de chansons

en: Uptime
fr: Temps de service

en: Most recent db update
fr: Mise à jour de la BD la plus récente

en: Playtime
fr: Temps de lecture

en: DB playtime
fr: Temps de lecture de la BD

en: Song viewer
fr: Visualiseur de chanson

en: MPD statistics
fr: Statistiques MPD

en: Selected song
fr: Chanson sélectionnée

en: Currently playing song
fr: Chanson actuellement jouée

en: %d kbps
fr: %d ko/s

en: Song
fr: Morceau

en: Playing:
fr: En Lecture :

en: [Paused]
fr: [En Pause]

en: Unknown color
fr: Couleur inconnue

en: Unknown color field
fr: Couleur de champ inconnue

en: Terminal lacks color capabilities
fr: Le terminal ne dispose pas de la gestion des couleurs

en: All tracks
fr: Toutes les pistes

en: year
fr: année

en: years
fr: années

en: week
fr: semaine

en: weeks
fr: semaines

en: day
fr: jour

en: days
fr: jours
