ncmpc - en to he translation catalogue (270 entries)

en: Key %s assigned to %s and %s
he: מקש %s מוקצה ל %s ול־%s

en: Chat
he: צ׳אט

en: Your message
he: ההודעה שלך

en: Message could not be sent
he: לא ניתן לשלוח את ההודעה

en: Key configuration screen
he: מסך הגדרת מקשים

en: Quit
he: יציאה

en: Move cursor up
he: הזזת הסמן למעלה

en: Move cursor down
he: הזזת הסמן למטה

en: Move cursor to the top of screen
he: הזזת הסמן לראש המסך

en: Move cursor to the middle of screen
he: הזזת הסמן למרכז המסך

en: Move cursor to the bottom of screen
he: הזזת הסמן לתחתית המסך

en: Move cursor to the top of the list
he: הזזת הסמן לראש הרשימה

en: Move cursor to the bottom of the list
he: הזזת הסמן לתחתית הרשימה

en: Page up
he: עמוד למעלה

en: Page down
he: עמוד למטה

en: Range selection
he: בחירת טווח

en: Scroll down one line
he: גלילת שורה אחת

en: Scroll up one line
he: גלילת שורה אחת למעלה

en: Scroll up half a screen
he: גלילת חצי מסך למעלה

en: Scroll down half a screen
he: גלילת חצי מסך למטה

en: Select currently playing song
he: בחר בשיר שכרגע מנגן

en: Help screen
he: מסך עזרה

en: Queue screen
he: מסך תור

en: Browse screen
he: מסך דפדוף

en: Play/Enter directory
he: נגן/הכנס תיקיה

en: Pause
he: הפסק

en: Stop
he: עצור

en: Crop
he: חתוך

en: Next track
he: רצועה הבאה

en: Previous track
he: רצועה קודמת

en: Seek forward
he: דלג קדימה

en: Seek backward
he: דלג אחורה

en: Increase volume
he: הגבר

en: Decrease volume
he: הנמך

en: Select/deselect song in queue
he: בחירת/ביטול שיר בתור

en: Select all listed items
he: בחר את הכל

en: Delete song from queue
he: מחיקת שיר מהתור

en: Shuffle queue
he: ערבוב תור

en: Clear queue
he: פינוי תור

en: Toggle repeat mode
he: הפעל מצב חזרה

en: Toggle random mode
he: הפעל מצב רנדומלי

en: Toggle single mode
he: הפעל מצב יחיד

en: Toggle consume mode
he: הפעל מצב מתכלה

en: Toggle crossfade mode
he: הפעל קרוספייד

en: Start a music database update
he: התחל עדכון בסיס הנתונים המוזיקלי

en: Save queue
he: שמירת תור

en: Append song to queue
he: הוספת שיר לתור

en: Go to root directory
he: לך לתיקיה שורש

en: Go to parent directory
he: לך לתיקיה עליונה

en: Locate song in browser
he: מצא שיר בדפדפן

en: Move item up
he: הזז למעלה

en: Move item down
he: הזז למטה

en: Refresh screen
he: רענן מסך

note: translators: toggle between wrapping and non-wrapping search
en: Toggle find mode
he: הפעל מצב חיפוש

note: translators: the auto center mode always centers the song currently being played
en: Toggle auto center mode
he: הפעל מירכוז אוטומטי

en: Next screen
he: מסך הבא

en: Previous screen
he: מסך קודם

en: Swap to most recent screen
he: החלף למסך אחרון

en: Forward find
he: מצא קדימה

en: Forward find next
he: מצא קדימה הבא

en: Backward find
he: מצא אחורה

en: Backward find previous
he: מצא אחורה הבא

note: translators: this queries the user for a string * and jumps directly (while the user is typing) * to the entry which begins with this string
en: Jump to
he: קפוץ ל

en: Library page
he: עמוד ספריה

en: Search screen
he: חפש במסך

en: Change search mode
he: שנה תצורת מסך

en: View the selected and the currently playing song
he: הראה את השיר הנבחר והמנגן

en: Lyrics screen
he: מסך מילות השיר

note: translators: interrupt the current background action, e.g. stop loading lyrics from the internet
en: Interrupt action
he: הפסק פעולה

en: Update Lyrics
he: רענן מילים לשיר

en: Edit the current item
he: עריכת הפריט הנוכחי

en: Outputs screen
he: מסך הפלט

en: Chat screen
he: מסך צ׳אט

en: Word expected
he: מילה צפויה

en: Malformed hotkey definition
he: הגדרת המקשים החמים שגויה

note: the hotkey configuration line is incomplete
en: Incomplete hotkey configuration
he: הגדרת המקשים החמים חסרה

note: the hotkey configuration contains an unknown command
en: Unknown command
he: פקודה לא ידועה

note: translators: ncmpc supports displaying the "elapsed" or "remaining" time of a song being played; in this case, the configuration file contained an invalid setting
en: Bad time display type
he: תצוגת זמן שגויה

note: an equals sign '=' was expected while parsing a configuration file line
en: Missing '='
he: חסר '='

en: Bad color name
he: צבע שגוי

en: Incomplete color definition
he: הגדרת צבעים חסרה

en: Invalid number
he: מספר לא תקין

en: Malformed color definition
he: הגדרת צבעים שגויה

note: an unknown screen name was specified in the configuration file
en: Unknown screen name
he: שם מסך לא ידוע

en: Unknown MPD tag
he: תגית MPD בלתי מוכרת

en: Invalid search mode
he: חיפוש לא תקין

en: Unknown search mode
he: מצב חיפוש לא ידוע

en: Unknown configuration parameter
he: פרמטר קונפיג לא ידוע

en: Terminal lacks support for changing colors
he: המסוף ללא תמיכה בצבעים

note: translators: the "delete" command is only possible for playlists; the user attempted to delete a song or a directory or something else
en: Deleting this item is not possible
he: מחיקת פריט זה בלתי אפשרית

en: Delete playlist %s?
he: למחוק את רשימת השירים %s?

note: translators: a dialog was aborted by the user
en: Aborted
he: בוטל

note: translators: MPD deleted the playlist, as requested by the user
en: Playlist deleted
he: רשימת שירים נמחקה

note: translators: caption of the browser screen
en: Browse
he: דפדף

en: Loading playlist '%s'
he: רשימת הנגינה ‚%s’ נטענת

en: Adding '%s' to queue
he: ‚%s’ נוסף לרשימת הנגינה

en: Movement
he: תנועה

en: Global
he: גלובלי

en: Play
he: נגן

en: Center
he: מרכז

en: Enter directory/Select and play song
he: הכנס תיקיה/בחר ונגן שיר

en: Delete playlist
he: מחק רשימת שירים

en: New search
he: חיפוש חדש

en: Select and play
he: בחר ונגן

en: View Lyrics
he: הצג מילים לשיר

en: (Re)load lyrics
he: הטען מחדש מילים לשיר

note: to translators: this hotkey aborts the retrieval of lyrics from the server
en: Interrupt retrieval
he: שליפת המידע הופסקה

en: Download lyrics for currently playing song
he: הורד מילים לשיר המנגן כרגע

en: Add or edit lyrics
he: עריכת או הוספת מילות שיר

en: Save lyrics
he: שמור מילים לשיר

en: Delete saved lyrics
he: מחיקת מילות שירים שמורות

en: Enable/disable output
he: הפעלת/השבתת פלט

en: Write a message
he: כתיבת הודעה

en: Keydef screen
he: מסך שוני מקשים

en: Edit keydefs for selected command
he: ערוך שוני מקשים לפקודות שונות

en: Remove selected keydef
he: הסר שוני מקשים

en: Add a keydef
he: הוספת שוני מקשים

en: Go up a level
he: עלה רמה אחת

en: Apply and save changes
he: ישם ושמור שינויים

en: Help
he: עזרה

en: y
he: כן

en: n
he: לא

en: Deleted
he: נמחק

en: Enter new key for %s:
he: הכנס מקש חדש ל %s

en: Ctrl-Space can't be used
he: אי אפשר להשתמש ב־Ctrl-רווח

en: Error: key %s is already used for %s
he: שגיאה: המקש %s כבר קיים ל %s

en: Assigned %s to %s
he: הוקצה %s אל %s

en: Add new key
he: הוסף מקש חדש

en: Edit keys for %s
he: ערוך את המקש ל %s

en: You have new key bindings
he: יש תצורת מקשים חדשה

en: Keybindings unchanged.
he: תצורת מקשים לא שונתה.

en: Unable to write configuration
he: לא ניתן לכתוב את ההגדרות

en: Error
he: שגיאה

en: Wrote %s
he: נכתב %s

en: ===> Apply key bindings
he: =====> ישם תצורת מקשים

en: ===> Apply & Save key bindings
he: =====> ישם ושמור תצורת מקשים

en: Edit key bindings
he: ערוך את תצורת המקשים

en: Note: Did you forget to 'Apply' your changes?
he: אזהרה: שכחת ‚להחיל’ את השינויים?

en: Keys
he: מקשים

en: Undefined
he: לא מוגדר

en: Space
he: רווח

en: Enter
he: הכנס

en: Backspace
he: אחורה

en: Delete
he: מחק

en: Up
he: למעלה

en: Down
he: למטה

en: Left
he: שמאלה

en: Right
he: חמינה

en: Home
he: בית

en: End
he: סוף

en: PageDown
he: דף למטה

en: PageUp
he: דף למעלה

en: Tab
he: טאב

en: Esc
he: esc

en: Artists
he: אומנים

en: Albums
he: אלבומים

en: All
he: הכול

en: Songs
he: שירים

en: Library
he: ספרייה

en: Range selection disabled
he: טווח בחירה מאושר

en: Range selection enabled
he: טווח בחירה מבוטל

note: translators: no lyrics were found for the song
en: No lyrics
he: אין מילים לשיר

en: Lyrics timeout occurred after %d seconds
he: אירעה שגיאת תום זמן המתנה לאחר %d שניות

en: Lyrics
he: מילים

note: translators: this message is displayed while data is retrieved
en: loading...
he: טוען....

en: Editor not configured
he: העורך לא מוגדר

en: Do you really want to start an editor and edit these lyrics?
he: להפעיל את העורך ולערוך את מילות השירים האלה?

en: Can't start editor
he: אי אפשר להפעיל את העורך

en: Editor exited unexpectedly
he: העורך נעצר באופן פתאומי

note: lyrics for the song were saved on hard disk
en: Lyrics saved
he: מילים לשיר נשמרו

en: Lyrics deleted
he: מילות השירים נמחקו

en: No saved lyrics
he: אין מילות שירים שנשמרו

en: Connecting to %s
he: מתבצעת התחברות אל %s

en: Error: MPD version %d.%d.%d is too old (%s needed)
he: שגיאה: גרסת ה־MPD‏ %d.%d.%d ישנה מדי (צריך %s)

en: Switched to partition '%s'
he: עברת למחיצה ‚%s’

en: Name
he: שם

en: Output '%s' enabled
he: הפלט ‚%s’ מופעל

en: Output '%s' disabled
he: הפלט ‚%s’ מושבת

en: Outputs
he: פלטים

en: Partition
he: מחיצה

en: Create new partition
he: יצירת מחיצה חדשה

en: Shuffled queue
he: תור מעורבב

en: Cleared queue
he: התור התפנה

note: get path
en: Add
he: הוסף

en: Queue
he: תור

en: Queue on %s
he: תור על %s

note: query the user for a filename
en: Save queue as
he: שמירת התור בשם

en: Replace %s?
he: להחליף את %s?

note: success
en: Saved %s
he: שמירת %s

en: Database update running
he: עדכון מסד נתונים פעיל

en: Database update of %s started
he: עדכון בסיס הנתנונים החל %s

en: Database update started
he: עדכון בסיס הנתנונים החל

en: Repeat mode is on
he: מצב חזרה מופעל

en: Repeat mode is off
he: מצב חזרה מופסק

en: Random mode is on
he: מצב רנדומלי מופעל

en: Random mode is off
he: מצב רנדומלי מופסק

note: "single" mode means that MPD will automatically stop after playing one single song
en: Single mode is on
he: מצב יחיד מופעל

en: Single mode is off
he: מצב יחיד מופסק

note: "consume" mode means that MPD removes each song which has finished playing
en: Consume mode is on
he: מצב מתכלה מופעל

en: Consume mode is off
he: מצב יחיד מופסק

en: Crossfade %d seconds
he: קרוספייד שניות %d

en: Database updated
he: בסיס הנתונים עודכן

en: Find mode: Wrapped
he: מצב סופי: כרוך

en: Find mode: Normal
he: מצב סופי: נורמלי

en: Auto center mode: On
he: מצב מרכז אוטומטי: מופעל

en: Auto center mode: Off
he: מצב מרכז אוטומטי: מופסק

en: Find
he: חיפוש

en: Find backward
he: חיפוש לאחור

en: Jump
he: קפיצה

en: Unable to find '%s'
he: לא ניתן למצוא את '%s'

en: Password
he: סיסמה

en: artist
he: אומן

en: album
he: אלבום

en: title
he: שם

en: track
he: רצועה

en: name
he: שם

en: genre
he: ג'אנר

en: date
he: תאריך

en: composer
he: מלחין

en: performer
he: מבצע

en: comment
he: הערות

en: file
he: קובץ

en: Title
he: שם

en: Artist
he: אומן

en: Album
he: אלבום

en: Filename
he: שם קובץ

en: Artist + Title
he: אומן+שם

en: Unrecognized suffix
he: סיומת לא מוכרת

en: Bad search tag %s
he: חיפוש לא תקין של תגית %s

en: No argument for search tag %s
he: אין טעון לחיפוש תגית %s

en: Search
he: חיפוש

en: Search mode: %s
he: צורת חיפוש: %s

en: Length
he: משך

en: Position
he: מיקום

en: Composer
he: מלחון

en: Performer
he: מבצע

en: Disc
he: דיסק

en: Track
he: רצועה

en: Date
he: תאריך

en: Genre
he: ג'אנר

en: Comment
he: הערה

en: Path
he: נתיב

en: Bitrate
he: ביטרייט

en: Format
he: תצורה

en: Number of artists
he: מספר אומנים

en: Number of albums
he: מספר אלבומים

en: Number of songs
he: מספר שירים

en: Uptime
he: זמן פעילות

en: Most recent db update
he: עדכון עדכני אחרון של בסיב נתונים

en: Playtime
he: זמן נגינה

en: DB playtime
he: זמן נגינה בסיס נתונים

en: Song viewer
he: הצגת השיר

en: MPD statistics
he: סטטיסטיקה MPD

en: Selected song
he: בחר שיר

en: Currently playing song
he: שיר עכשווי

en: Song
he: שיר

en: Playing:
he: מנגן:

en: [Paused]
he: [הפסקה]

en: Unknown color
he: צבע לא ידוע

en: Unknown color field
he: שדה הצבע אינו מוכר

en: Terminal lacks color capabilities
he: למסוף אין תמיכה בצבעים

en: All tracks
he: כל השירים

en: year
he: שנה

en: years
he: שנים

en: week
he: שבוע

en: weeks
he: שבועות

en: day
he: יום

en: days
he: ימים

en: Volume n/a
he: ב n/a

en: Volume %d%%
he: ווליום %d%%
