ncmpc - en to hu translation catalogue (191 entries)

en: Key %s assigned to %s and %s
hu: A(z) %s gomb a követlezőkhoz van rendelve: %s és %s

en: Key configuration screen
hu: Billentyű beállító képernyő

en: Quit
hu: Kilép

en: Move cursor up
hu: Kurzormozgatás felfelé

en: Move cursor down
hu: Kurzormozgatás lefelé

en: Move cursor to the top of screen
hu: Kurzor mozgatása a képernyő tetejére

en: Move cursor to the middle of screen
hu: Kurzor mozgatása a képernyő közepére

en: Move cursor to the bottom of screen
hu: Kurzor mozgatása a képernyő aljára

en: Move cursor to the top of the list
hu: Kurzor mozgatása a lista tetejére

en: Move cursor to the bottom of the list
hu: Kurzor mozgatása a lista aljára

en: Page up
hu: Egy oldalt fel

en: Page down
hu: Egy oldalt le

en: Range selection
hu: Tartomány kiválasztása

en: Scroll down one line
hu: Görgetés egy sorral le

en: Scroll up one line
hu: Görgetés egy sorral fel

en: Scroll up half a screen
hu: Görgetés fél képernyőnyivel fel

en: Scroll down half a screen
hu: Görgetés fél képernyőnyivel le

en: Select currently playing song
hu: Most lejátszott szám kiválasztása

en: Help screen
hu: Segítség

en: Browse screen
hu: Tallózás

en: Play/Enter directory
hu: Lejátszás/Belépés könyvtárba

en: Pause
hu: Szüneteltetés

en: Stop
hu: Leállítás

en: Crop
hu: Vágás

en: Next track
hu: Következő szám

en: Previous track
hu: Előző szám

en: Seek forward
hu: Tekerés előre

en: Seek backward
hu: Tekerés hátra

en: Increase volume
hu: Hangerő növelése

en: Decrease volume
hu: Hangerő csökkentése

en: Select all listed items
hu: Minden listázott elem kiválasztása

en: Toggle repeat mode
hu: Ismétlő mód ki- és bekapcsolása

en: Toggle random mode
hu: Véletlenszerű lejátszás ki- és bekapcsolása

en: Toggle single mode
hu: Egyszeri mód átkapcsolása

en: Toggle consume mode
hu: Fogyasztó mód átkapcsolása

en: Toggle crossfade mode
hu: Egymásba mosás ki- és bekapcsolása

en: Start a music database update
hu: A zenei adatbázis frissítésének indítása

en: Go to root directory
hu: Mozgás a gyökér könyvtárba

en: Go to parent directory
hu: Mozgás a szülő könyvtárba

en: Locate song in browser
hu: Szám megtekintése a tallozóban

en: Move item up
hu: Elem mozgatása fel

en: Move item down
hu: Elem mozgatása le

en: Refresh screen
hu: Képernyő frissítése

note: translators: toggle between wrapping and non-wrapping search
en: Toggle find mode
hu: Kereső mód ki- és bekapcsolása

note: translators: the auto center mode always centers the song currently being played
en: Toggle auto center mode
hu: Középre igazítás ki- és bekapcsolása

en: Next screen
hu: Kövezkező képernyő

en: Previous screen
hu: Előző képernyő

en: Swap to most recent screen
hu: Váltás a legutóbbi képernyőre

en: Forward find
hu: Keresés előre

en: Forward find next
hu: Következő keresése előre

en: Backward find
hu: Keresés hátra

en: Backward find previous
hu: Előző keresése hátra

note: translators: this queries the user for a string * and jumps directly (while the user is typing) * to the entry which begins with this string
en: Jump to
hu: Ugrás oda

en: Search screen
hu: Kereső képernyő

en: Change search mode
hu: Kereső mód váltása

en: View the selected and the currently playing song
hu: A kiválasztott és épp lejátszott szám megtekintése

en: Lyrics screen
hu: Dalszöveg képernyő

note: translators: interrupt the current background action, e.g. stop loading lyrics from the internet
en: Interrupt action
hu: parancs megszakítása

en: Update Lyrics
hu: Dalszövegek frissítése

en: Outputs screen
hu: Kimenetek

en: Malformed hotkey definition
hu: Hibás gyorsbillentyű definíció

note: the hotkey configuration line is incomplete
en: Incomplete hotkey configuration
hu: Hiányos gyorsbillentyű definíció

note: the hotkey configuration contains an unknown command
en: Unknown command
hu: Ismeretlen parancs

note: translators: ncmpc supports displaying the "elapsed" or "remaining" time of a song being played; in this case, the configuration file contained an invalid setting
en: Bad time display type
hu: Hibás időkijelzési típus

note: an equals sign '=' was expected while parsing a configuration file line
en: Missing '='
hu: Hiányzó egyenlőség jel

en: Bad color name
hu: Hibás szín megnevezés

en: Incomplete color definition
hu: Hiányos szín megadás

en: Invalid number
hu: Érvénytelen szám

en: Malformed color definition
hu: Hibás szín megadás

note: an unknown screen name was specified in the configuration file
en: Unknown screen name
hu: Ismeretlen képernyő név

en: Invalid search mode
hu: Érvénytelen keresési mód

en: Unknown search mode
hu: Ismeretlen keresési mód

en: Unknown configuration parameter
hu: Ismeretlen konfigurációs paraméter

en: Terminal lacks support for changing colors
hu: A terminál nem támogatja a színek változtatását

note: translators: the "delete" command is only possible for playlists; the user attempted to delete a song or a directory or something else
en: Deleting this item is not possible
hu: Ez az elem nem törölhető

note: translators: a dialog was aborted by the user
en: Aborted
hu: Megszakítva

note: translators: MPD deleted the playlist, as requested by the user
en: Playlist deleted
hu: Lejátszólista törölve

note: translators: caption of the browser screen
en: Browse
hu: Tallózás

en: Movement
hu: Mozgás

en: Global
hu: Általános

en: Play
hu: Lejátszás

en: Center
hu: Közép

en: Enter directory/Select and play song
hu: Könyvtár megadása/szám kiválasztása és lejátszása

en: Delete playlist
hu: Lejátszólista törlése

en: Select and play
hu: Kiválasztás és lejátszás

en: View Lyrics
hu: Dalszövegek megtekintése

en: (Re)load lyrics
hu: Dalszövegek (újra)töltése

note: to translators: this hotkey aborts the retrieval of lyrics from the server
en: Interrupt retrieval
hu: Újrapróbálkozás megszakítása

en: Download lyrics for currently playing song
hu: Dalszöveg letöltése a jelenlegi zenéhez

en: Save lyrics
hu: Dalszövegek mentése

en: Enable/disable output
hu: Kimenet engedélyezése/tiltása

en: Keydef screen
hu: Billentyű beállító képernyő

en: Edit keydefs for selected command
hu: Billentyű szerkesztése a kiválasztott parancshoz

en: Remove selected keydef
hu: Billentyű hozzárendelés megszűntetése

en: Go up a level
hu: Egy szinttel feljebb

en: Apply and save changes
hu: Alkalmaz és menti a változásokat

en: Help
hu: Súgó

en: y
hu: i

en: Deleted
hu: Törölve

en: Enter new key for %s:
hu: Nyomd meg az új gombot a következőhöz: %s:

en: Error: key %s is already used for %s
hu: Hiba: %s gombot már a következő funkció használja: %s

en: Assigned %s to %s
hu: %s hozzárendelve a következőhöz: %s

en: Add new key
hu: Új gomb hozzáadása

en: Edit keys for %s
hu: Gombok módosítása a következőhöz: %s

en: You have new key bindings
hu: Új billentyű beállításaid vannak

en: Keybindings unchanged.
hu: A billentyű beállítások változatlanok.

en: Error
hu: Hiba

en: Wrote %s
hu: %s elmentve

en: ===> Apply key bindings
hu: ===> Billentyű beállítások használata

en: ===> Apply & Save key bindings
hu: ===> Alkalmaz és Menti a billentyű beállításokat

en: Edit key bindings
hu: Billentyűk változtatása

en: Note: Did you forget to 'Apply' your changes?
hu: Észrevétel: nem felejtetted el érvényesíteni a változtatásaidat?

en: Undefined
hu: Meghatározatlan

en: Space
hu: Szóköz

en: Range selection disabled
hu: Tartomány kiválasztás letiltva

en: Range selection enabled
hu: Tartomány kiválasztás engedélyezve

note: translators: no lyrics were found for the song
en: No lyrics
hu: Nincs dalszöveg

en: Lyrics
hu: Dalszövegek

note: translators: this message is displayed while data is retrieved
en: loading...
hu: betöltés...

note: lyrics for the song were saved on hard disk
en: Lyrics saved
hu: Dalszövegek elmentve

en: Name
hu: Név

en: Output '%s' enabled
hu: Kimenet engedélyezve: %s

en: Output '%s' disabled
hu: Kimenet tiltva: %s

en: Outputs
hu: Kimenetek

note: get path
en: Add
hu: Hozzáadás

note: success
en: Saved %s
hu: %s elmentve

en: Database update of %s started
hu: %s adatbázis frissítése elkezdődött

en: Database update started
hu: Adatbázis frissítés elindult

en: Repeat mode is on
hu: Ismétlő mód be

en: Repeat mode is off
hu: Ismétlő mód ki

en: Random mode is on
hu: Véletlen mód be

en: Random mode is off
hu: Véletlen mód ki

note: "single" mode means that MPD will automatically stop after playing one single song
en: Single mode is on
hu: Egyszeri lejátszás mód be

en: Single mode is off
hu: Egyszeri lejátszás mód ki

note: "consume" mode means that MPD removes each song which has finished playing
en: Consume mode is on
hu: Fogyasztó mód be

en: Consume mode is off
hu: Fogyasztó mód ki

en: Crossfade %d seconds
hu: Egymásba mosás %d másodperc

en: Database updated
hu: Adatbázis frissítve

en: Find mode: Wrapped
hu: Keresési mód: újrakezdő

en: Find mode: Normal
hu: Keresési mód: normál

en: Auto center mode: On
hu: Középre igazítás bekapcsolva

en: Auto center mode: Off
hu: Középre igazítás kikapcsolva

en: Find
hu: Keresés

en: Find backward
hu: Keresés visszafelé

en: Jump
hu: Ugrás

en: Unable to find '%s'
hu: '%s' nem található

en: Password
hu: Jelszó

en: artist
hu: előadó

en: title
hu: cím

en: track
hu: szám

en: name
hu: név

en: genre
hu: műfaj

en: date
hu: dátum

en: composer
hu: zeneszerző

en: performer
hu: előadó

en: comment
hu: megjegyzés

en: file
hu: fájl

en: Title
hu: Cím

en: Artist
hu: Előadó

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Artist + Title
hu: Előadó és Cím

en: Bad search tag %s
hu: Hibás keresési elem %s

en: No argument for search tag %s
hu: Nincs argumentuma a(z) %s keresési elemnek

en: Search
hu: Keresés

en: Search mode: %s
hu: Keresési mód: %s

en: Length
hu: Hossz

en: Composer
hu: Zeneszerző

en: Disc
hu: Lemez

en: Track
hu: Szám

en: Date
hu: Dátum

en: Genre
hu: Műfaj

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Path
hu: Elérési út

en: Bitrate
hu: Bitráta

en: Number of artists
hu: Előadók száma

en: Number of albums
hu: Albumok száma

en: Number of songs
hu: Zenék száma

en: Uptime
hu: Üzemidő

en: Most recent db update
hu: Legutóbbi adatbázis frissítés

en: Playtime
hu: Lejátszási idő

en: DB playtime
hu: Teljes adatbázis lejátszási ideje

en: Song viewer
hu: Szám néző

en: MPD statistics
hu: MPD statisztika

en: Selected song
hu: Kiválasztott zene

en: Currently playing song
hu: Jelenlegi zene

en: Playing:
hu: Ami szól:

en: [Paused]
hu: [Szüneteltetve]

en: Terminal lacks color capabilities
hu: A terminál nem támogatja a színeket

en: All tracks
hu: Minden szám

en: Volume n/a
hu: Hangerő ismeretlen

en: Volume %d%%
hu: Hangerő %d%%
